Biskupský kaštieľ

Biskupský kaštieľ je z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie zatvorený

Biskupský kaštieľ je aktuálne z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie pre verejnosť zatvorený a nevykonávajú sa v ňom žiadne prehliadky. Rekonštrukcia priestorov kaštieľa je naplánovaná až do roku 2026. O termíne opätovného otvorenia vás budeme včas informovať.


Biskupský kaštieľ (Renesančno-barokový kaštieľ) je najvýznamnejšia pamiatka mesta. V stredoveku slúžil ako pevnosť. Okolo roku 1631 bola prestavaná na kaštieľ arcibiskupom Petrom Pázmáňom. Kaštieľ dlho slúžil ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov a neskôr banskobystrických biskupov. Od roku 1851 tu pôsobil a v roku 1869 i zomrel Dr. Štefan Moyses, prvý tajomník Matice slovenskej. Súčasťou kaštieľa bolo aj cenné zariadenie, kaplnka, knižnica, archív a zaujímavé obrazy. Od roku 1918 sa často striedali užívatelia kaštieľa, čo spôsobilo, že sa väčšina cenností zničila. Po roku 1950 tu sídlila ekonomická škola. Od roku 2018 je kaštieľ vo vlastníctve mesta Žiar nad Hronom.

V žiarskom kaštieli môžu návštevníci vidieť biskupskú sálu, pracovňu prvého predsedu Matice Slovenskej a banskobystrického biskupa Štefana Moysesa spolu s biskupovou súkromnou kaplnkou. Súčasťou komentovanej prehliadky sú aj návšteva múzea mesta Žiar nad Hronom a galérie insitného maliara a žiarskeho rodáka Júliusa Považana.

Kontakt: