Papier tvorí približne 20 % komunálnych odpadov vyprodukovaných v domácnostiach. Je teda hneď na druhom mieste po biologickom odpade. Jeho spotreba neustále narastá tak ako rastie produkcia odpadov všetkých druhov spolu s ekonomikou jednotlivých štátov.
V roku 1890 bola svetová spotreba papiera 3,3 mil. ton, v súčasnosti je to už okolo 400 mil. ton. A neustále rastie. Papier, spolu so sklom, sa na Slovensku separuje už veľmi dlho, a pravdepodobne preto patrí medzi najviac separované zložky odpadu u nás.
Papier je tenký, hladký materiál vyrábaný zhutnením vlákna. Použité vlákna sú obvykle prírodné a založené na celulóze, väčšinou ihličnatá drevina, ale môžu byť použité aj iné rastlinné vláknité materiály ako bavlna,plátno a konope. Vstupné suroviny sa rozvlákňujú a získavajú sa z nich vlákna celulózy, ktorá sa ďalej podľa požadovaného produktu, čistí a upravuje. V papierenskom stroji sa zmes celulózy a vody odvodní, zlisuje a na záver vysuší. Získavanie papiera z dreva je náročný proces, pri ktorom sa využívajú rôzne mechanické, termomechanické a chemické postupy. Spotrebuje sa pri ňom veľké množstvo vody, energie a chemikálií a vzniká znečistená voda, emisie a zapáchajúce látky.
Recykláciou papiera dokážeme ušetriť nielen primárne zdroje, ale aj energiu a vodu, ktoré sú potrebné na výrobu papiera. Niekoľko štatistických údajov:
Papier sa veľmi dobre recykluje, ale v nezmenenej podobe ho však nemožno recyklovať donekonečna - vlákna celulózy sa pri opakovanom recyklovaní skracujú, aj tak však môžeme papier recyklovať 5 - 8-krát. Na výrobu kvalitného papiera sa využíva surovina s dlhým vláknom a na výrobu napr. toaletného papiera sa môže používať aj surovina s kratším celulózovým vláknom (preto nemá tento papier veľkú mechanickú odolnosť). Skrátené vlákna celulózy resp. papierového odpadu, ktoré už nie je možné znovu spracovávať, môžeme kompostovať.
Zo zberového papiera sa po recyklácii najčastejšie vyrábajú:
Papiere určené na priame balenie potravín sa nesmú vyrábať z recyklovaného papiera.
V Žiari nad Hronom priemerne ročne vyseparujú obyvatelia 350-400 ton papiera. Ak predpokladáme, že objem papiera v komunálnom odpade je 20 %, potom sa nám podarilo vytriediť polovicu všetkého papiera nachádzajúceho sa v komunálnom odpade. V Žiari nad Hronom ukladáme použitý papier do modrej nádoby. V minulosti sme do modrej nádoby ukladali papier spolu s tetrapakmi, no už niekoľko rokov tetrapaky ukladáme do žltej nádoby na plasty. Dôležité pri separovanom zbere je zmenšovať objem odpadu. Škatule je potrebné stláčať, aby sa do kontajnera zmestilo viac odpadu. Nádoby na papier sa vynášajú v stojiskách dvakrát do týždňa, v časti IBV dvakrát do mesiaca. V prípade, že sa vám nahromadil takýto druh triedeného odpadu, najmä ak ide o kartónové obaly veľkých rozmerov, je možné ho odovzdať priamo na Zbernom dvore.
Okrem zberu papiera v stojiskách zberných nádob v KBV, v modrých nádobách priamo v domácnostiach v IBV, ako aj na Zbernom dvore v Žiari nad Hronom, môžu obyvatelia mesta využiť aj mobilný zber papiera na území mesta Žiar nad Hronom. V súčasnosti na takýto zber majú v našom meste oprávnenie spoločnosti ESTY s. r. o. a VV, s.r.o. Informácie o plánovaných zberoch zabezpečia spoločnosti spôsobom priameho informovania obyvateľov KBV a IBV.
Harmonogram mobilného výkupu papiera bude pravidelne aktualizovaný na stránke mesta www.ziar.sk na úradnej tabuli v sekcii životné prostredie.
Aby však separácia papiera mala naozaj význam, je potrebné zo zberového papiera vyrábať zmysluplné výrobky, o ktoré bude na trhu záujem. Tieto výrobky sú často označené logom, ktoré oznamuje, že sú vyrobené z recyklovaného papiera. Kúpou týchto výrobkov podporíte ochranu životného prostredia.
Súvisiace sekcie:
© 2014 Mesto Žiar nad Hronom, Š. Moysesa 46, 965 01 Žiar nad Hronom, +421 45 678 71 53, msu@ziar.sk, Viac kontaktov
webmaster@ziar.sk. Vyhlásenie o prístupnosti