Úsvit


Uvedieme len jedno premietanie - štvrtok 26.10.


 

Lepší svet nie je pre každého.

Výpravná detektívna dráma Úsvit sa odohráva v 30. rokoch v predvojnovom Česko-Slovensku. Život moderného baťovského mestečka prevráti naruby záhadný a desivý nález v areáli miestnej továrne. Mladá manželka riaditeľa sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Film Úsvit, ktorý vznikol na základe skutočného šokujúceho prípadu, si po premiére v Karlových Varoch vyslúžil množstvo nadšených domácich i zahraničných recenzií.

V roku 1937 prichádza do podtatranského mesta Svit riaditeľ továrne so svojou ženou, aby tu podľa vzoru baťovského Zlína vybudovali moderné priemyselné mesto. Ich plány však naruší znepokojujúci nález mŕtvoly v areáli továrne. Ide o telo novorodenca s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Prípad presahuje možnosti miestnych žandárov, podlieha maximálnemu utajeniu a na scénu prichádza tajná polícia. Zdá sa však, že jediným človekom, ktorý chce záhadu naozaj vyriešiť a nájsť odpovede, je tehotná manželka riaditeľa továrne. Tá pri pátraní narazí na nečakané prekážky vrátane množstva predsudkov...

Film Úsvit s veľkolepým rozpočtom takmer 3,6 milióna eur sa nakrúcal na viacerých miestach v Česku aj na Slovensku – v Tatrách, pri Lysej nad Labem, v Dřísoch alebo v Zlíne. Samotné mesto Svit, kde sa príbeh odohráva, vzniklo unikátnym spôsobom – kombináciou reálnych záberov, počítačových trikov, nákladných dekorácií a 3D modelu celého mesta v pomere 1:7.

Na projekte sa podieľali aj uznávaní zahraniční tvorcovia, ktorých mená podčiarkujú jeho výnimočnosť. Autorom hudby je Simon Goff, držiteľ Grammy za film Joker a seriál Černobyl, colour grading mala na starosti Natasha Leonnet, ktorá pracovala na oscarovom La La Lande alebo filme Spider-Man: Paralelné svety. Plagát k filmu vytvorila hollywoodska dizajnérka Desi Moore, ktorá má na konte napríklad aj plagát k seriálu Hra o tróny, k filmom Mad Men, Dámska jazda či Tár.

Nechceli sme robiť žiadne kompromisy a chceli sme divákom priniesť naozaj moderný film, ktorý bude hovoriť o súčasných témach, hoci sa príbeh odohráva v minulosti,“ hovorí režisér Matěj Chlupáček. „Je to jednoducho skvelý film! Vyvoláva zaujímavé diskusie a zároveň je zábavný, krásne natočený, vizuálne a zvukovo veľmi silný, moderný a súčasný. A zároveň vzdáva veľkú poctu filmu ako takému," dodáva predstaviteľka hlavnej hrdinky Eliška Křenková.

 

Originálny názov: Úsvit
Žáner: dráma, krimi, historický
Rok: 2023
Krajina pôvodu: SR, ČR
Réžia: Matěj Chlupáček
Hrajú: Eliška Křenková, Miloslav König, Milan Ondrík, Marián Mitaš, Ladislav Hampl, Dávid Hartl, Ján Jackuliak, Judita Hansman, Luboš Veselý, Martha Issová, Ladislav Hampl, Richard Langdon, Anton Šulík, Lukáš Frlajs, Andrea Bučko, Viktória Petrášová, Martin Šalacha a i.
Hudba: Simon Goff

 

 

 

Filmy o filme:

 

 

 

 

O filme

Úsvit Tlačový materiál Tlačová správa

Čas a miesto konania

Newsletter

Dostávajte pravidelne oznamy a správy z diania v meste Žiar nad Hronom priamo do vašej e-mailovej schránky. Služba je pre príjemcov správ bezplatná a s plnou ochranou súkromia.