Žiar nad Hronom bude mať nový internát pre študentov

20.07.2026 10:31:10
Žiar nad Hronom bude mať nový internát pre študentov

Na pozemku v blízkosti Základnej školy na Ul. Dr. Janského „Jednotky“ v Žiari nad Hronom má v blízkej budúcnosti vzniknúť nový stredoškolský internát. Ubytovacie zariadenie by malo slúžiť študentom všetkých stredných škôl v meste, najmä tým, ktorí prichádzajú študovať zo vzdialenejších miest a obcí.

Ako vysvetlil primátor Žiaru Peter Antal, za projektom stojí Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so združením InTech a mestom Žiar nad Hronom.

„Je to iniciatíva Banskobystrického samosprávneho kraja, združenia InTech, ktoré je zriaďovateľom Strednej odbornej školy technickej, a mesta Žiar nad Hronom,“ uviedol primátor mesta Peter Antal.

Podľa neho potreba internátneho ubytovania v meste existuje už dlhší čas. Stredné školy evidujú záujem desiatok študentov z iných miest, ich možnosti však obmedzuje chýbajúce ubytovanie.

„Táto potreba je tu už dlhodobo. Školy hlásia záujem žiakov z iných miest, avšak nevedia im poskytnúť internátne ubytovanie,“ vysvetlil primátor.

Dopyt, ktorý vyplynul z komunikácie so strednými školami, predstavuje približne 60 ubytovacích miest. Nový internát by tak mohol pomôcť školám prilákať ďalších študentov a zároveň vytvoriť lepšie podmienky pre rozvoj stredoškolského vzdelávania v meste.