Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 27.09.2023, meniny má Cyprián.   

Aj v Banskobystrickom kraji sa hľadajú výnimočné príbehy solidarity a ľudskosti

Zverejnené: 26.10.2021 08:48:52 |   | vytlačiť
obr: Aj v Banskobystrickom kraji sa hľadajú výnimočné príbehy solidarity a ľudskosti

Vyše dvadsaťročná tradícia oceňovania výnimočných dobrovoľníckych skutkov a projektov prebehne aj tento rok vo všetkých krajoch Slovenska, vrátane Banskobystrického, a taktiež na národnej úrovni. Nominácie na ocenenie je možné posielať do 8. novembra 2021. 

Srdce na dlani je ocenenie výnimočných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, jednotlivcov aj kolektívov za ich dobrovoľné aktivity uskutočňované v prospech iných v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, zdravia, kultúry, umenia, výchovy, vzdelávania, vykonávané bez nároku na finančnú odmenu alebo akýkoľvek honorár. Rovnako je aj ocenením výnimočných projektov, ktoré svojím poslaním menia veci k lepšiemu. 

Poslaním a zmyslom ocenenia je vyjadriť osobitnú vďaku tým, ktorí si vo svojom voľnom čase nájdu miesto na pomoc iným a všade tam, kde je to jednoducho potrebné. Nominácie prijíma už po pätnásty raz aj naše Centrum dobrovoľníctva v Banskej Bystrici, ktoré je organizátorom oceňovania v Banskobystrickom kraji,“ uvádza koordinátorka Veronika Kosková z Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici.

V minulom roku prijali krajské dobrovoľnícke centrá rekordných 287 platných nominácií a komisie rozdelili až 91 ocenení či mimoriadnych cien Srdce na dlani, z toho 19 v Banskobystrickom kraji. Odovzdávanie prebehlo netradičným spôsobom. Tím Centra dobrovoľníctva spolu s komisiou precestovali cez 700 km po celom Banskobystrickom kraji a osobne poďakovali a odovzdali Srdce na dlani všetkým oceneným.

Aj v roku 2021 prebehne oceňovanie Srdce na dlani vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Navyše, bude priamo prepojené aj s oceňovaním na celonárodnej úrovni, na ktoré budú nominované tie najvýnimočnejšie príbehy z jednotlivých krajov,“ dopĺňa Dominika Hradiská, riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Nominovať na ocenenie môže ktokoľvek na Slovensku, kto pozná výnimočnú osobu, organizáciu alebo projekt zasvätený nezištnej pomoci. Nomináciu je možné poslať priamo Centru dobrovoľníctva V Banskej Bystrici do 8. novembra 2021 prostredníctvom oficiálneho webu oceňovania www.srdcenadlani.sk, na ktorom sú dostupné všetky informácie, podmienky nominovania a nominačné hárky. 

Veríme, že si takúto príležitosť na poďakovanie dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam nenecháte ujsť a prijmete zároveň aj pozvanie na pätnásty ročník slávnostného odovzdávania ocenení, ktoré sa uskutoční dňa 10. decembra 2021 o 17,00 v Cikkerovej sieni v historickej budove Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V prípade nepriaznivej pandemickej situácie, budeme opäť hľadať, tak ako v minulom roku alternatívne spôsoby odovzdania ocenenia a poďakovania dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam,“ dodáva koordinátorka oceňovania pre Banskobystrický kraj, Veronika Kosková.

Partnerom podujatí vo všetkých krajoch je Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum. Záštitu nad oceňovaním na úrovni krajov prevzal splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti. V Banskobystrickom kraji sme požiadali o záštitu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera, primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

O udelení ocenenia v Banskobystrickom kraji rozhoduje nezávislá hodnotiaca komisia zložená z predchádzajúcich ocenených a predstaviteľov organizácií podporujúcich dobrovoľníctvo. Komisia rovnako rozhodne o nomináciách na národnú úroveň, kde ocenenie Dobrovoľník roka 2021 organizuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Partneri podujatia Srdce na dlani 2021 v Banskobystrickom kraji sú Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Univerzita Mateja Bela. Srdce na dlani je projekt podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2021", ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.

Pre bližšie informácie a otázky v súvislosti s oceňovaním Srdce na dlani 2021 neváhajte kontaktovať:

Veronika Kosková
koordinátorka oceňovania pre Banskobystrický kraj
srdcenadlani@centrumdobrovolnictva.sk
0908 411 917
www.centrumdobrovolnictva.sk
www.srdcenadlani.sk

 


Novinky

26.09.2023 13:56:54 Šport

Nový najlepší tohtoročný výkon v atletike podala Ema Okoyeocha

Ema Okoyeocha na medzištátnom stretnutí v Trnave vytvorila ďalší najlepší tohtoročný slovenský výkon v hode 3 kg kladivom v kategórii ...

26.09.2023 08:32:30 Naše mesto

Od októbra platí zákaz parkovania na chodníkoch

Od nedele 1. októbra 2023 vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje parkovanie na chodníkoch. Cieľom je výrazne uľahčiť pohyb chodcom. ...

25.09.2023 10:40:39 Naše mesto

Mesto chce získať financie na obnovu biskupského kaštieľa

Mesto Žiar nad Hronom sa uchádza o financie na obnovu biskupského kaštieľa. Predpokladané náklady sú približne 3,22 milióna eur. Zdroje ...

22.09.2023 08:44:36 Naše mesto

V žiarskej nemocnici môžu budúce mamičky absolvovať kurz psychofyzickej prípravy

V nemocnici v Žiari nad Hronom môžu budúce mamičky absolvovať kurz psychofyzickej prípravy na pôrod. Informovala o tom žiarska nemocnica ...

21.09.2023 14:54:28 Naše mesto

Zo septembrového zasadnutia MsZ

  V úvode stretnutia sa poslanci zaoberali plnením rozpočtu mesta k 30. júnu 2023. Ako informoval hlavný ekonóm mesta Martin ...

21.09.2023 08:05:55 Naše mesto

Naši gymnazisti budú reprezentovať Slovensko na svetovej robotickej olympiáde

Študenti z Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom budú Slovensko reprezentovať na svetovej robotickej olympiáde First Global Challenge v ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Parkovanie v meste