Župan Ján Lunter a poslanci Banskobystrického kraja v piatok 1. júla na svojom zasadnutí schválili uznesenie, ktorým vyjadrili podporu žiarskej spoločnosti Slovalco, ale aj iným strategickým podnikom v kraji. Na tlačovke to spoločne deklarovali predseda BBSK Ján Lunter, jeho zástupca Ondrej Lunter a poslanci za okres Žiar nad Hronom Ladislav Kukolík, Daniel Gelien, Božena Kováčová a Vladimír Flimer.
Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja schválilo výzvu adresovanú vláde na prehodnotenie rozdeľovania peňazí z envirofondu pre strategické podniky, ktorých prevádzka je energeticky náročná, a teda ju významne ovplyvňujú ceny elektriny. Na území kraja sa nachádzajú hneď tri.
Pomôcť v čase krízy strategickým podnikom by mohla novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Zákon dnes umožňuje prostredníctvom environmentálneho fondu vrátiť naspäť do strategických podnikov 7,5 % z výnosu získaného z dražieb emisných kvót. Táto suma by však mala byť vyššia, k čomu vyzvali vládu aj poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Vyspelé krajiny, ktoré chcú na svojom území takéto strategické podniky udržať, im ponúkajú kompenzácie z výnosu v priemere vo výške 18%. Realita u nás je taká, že hoci je v zákone 7,5%, ministerstvo životného prostredia môže v odôvodnených prípadoch túto výšku meniť. Podľa podnikov sa im v podobe kompenzácií vrátili v uplynulých rokoch len asi 2 % z výnosu,“ povedal tlačovom brífingu predseda BBSK Ján Lunter. V dobe, keď ceny energií, potravín a ďalších dôležitých komodít raketovo stúpajú, hľadajú vyspelé krajiny všetky možné riešenia, ako systémovo pomôcť. „Preto aj my vyzývame vládu, aby zamedzila významným hospodárskym škodám a urýchlene zákon o obchodovaní s emisnými kvótami novelizovala, a to pri stanovení výšky kompenzácie na 18 %. Aj takto môže pomôcť udržať u nás podniky, z ktorých každý zamestnáva rádovo stovky až tisícky ľudí a ktoré sa významným spôsobom podieľajú na tvorbe HDP,“ doplnil Ján Lunter.
To, že sa touto témou zaoberalo aj krajské zastupiteľstvo, nie je náhoda. Na území BBSK sa nachádzajú hneď tri takéto strategické podniky, ktorým boli vyplatené kompenzácie z Environmentálneho fondu – ide o Železiarne Podbrezová, SHP Harmanec a o spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom. „Práve posledný menovaný, výrobca primárneho hliníka, patrí k energeticky najnáročnejším spoločnostiam a ročne na svoju výrobu spotrebuje až 10 % celoslovenskej spotreby elektriny. Preto sa Slovalca silne dotýka zvyšovanie cien energií a hrozí, že v roku 2023 bude spoločnosť nútená ukončiť výrobu v Žiari nad Hronom. Pritom ide o spoločnosť s ekologickou prevádzkou, ktorá zamestnáva až 4 % všetkých zamestnaných v žiarskom okrese. To nesmieme dopustiť,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.
Naviac, koronakríza a čipová kríza ukázali, že v strategických materiáloch sa nedá vždy spoľahnúť iba na dovozy zo zahraničia a vlastná výroba hliníka je pre Slovensko o to významnejšia, že je predpoklad, že dopyt po ňom nebude v dlhodobom horizonte klesať. „Ak nevynaložíme zdroje z envirofondu pre podniky ako Slovalco, prídeme o ekologického výrobcu hliníka a budeme musieť nakupovať „špinavý“ čínsky hliník,“ upozorňuje podpredseda BBSK.
„Ani náš kraj, ani naša krajina a ani Európa si nemôžu dovoliť o takúto prevádzku prísť. O to dôraznejšie preto apelujeme na vládu, aby sa ku strategickým podnikom, ktoré dávajú prácu množstvu ľudí a vyrábajú suroviny nevyhnutné pre fungovanie dnešnej spoločnosti, postavila partnersky a dorovnala ich kompenzácie na úroveň európskeho priemeru, a teda 18 % výnosu z dražieb emisných kvót,“ povedal Ondrej Lunter.
„Obyvatelia stredného Pohronia sledujú situáciu so strachom a obávajú sa, že výroba hliníka v Žiari nad Hronom po 70 rokoch skončí. Spustili sme preto petíciu na podporu zachovania spoločnosti Slovalco. Do dnešného dňa máme za necelé tri týždne vyzbieraných asi 5 000 podpisov, do mesiaca - dvoch predpokladáme, že ich bude dvojnásobok. Vláda už dva roky sľubuje, že zmení zákon tak, aby boli naše spoločnosti konkurencieschopné. Má k dispozícii nástroje a aj dostatok zdrojov v environmentálnom fonde, uvidíme, ako sa k tomu postaví aj po tejto výzve,“ uviedol Ladislav Kukolík, poslanec BBSK za obvod Žiar nad Hronom s tým, že podpisové hárky je možné podpísať v celom regióne. Ako na záver dodal: „Slovalco je pre Žiar nad Hronom a celý región mimoriadne dôležitým partnerom v spoločenských aktivitách. Dvadsať rokov veľmi štedro podporuje rozvoj vzdelania, kultúry, športu, zdravotníctva, sociálne odkázaných ľudí v našom regióne... My nevidíme žiadny legitímny dôvod, prečo by Slovalco malo svoju výrobu ukončiť. Vláda má k dispozícii nástroje a má aj dosť zdrojov v environmentálnom fonde, kde každý rok strategické podniky prispievajú sumou približne 400 miliónov eur. Teraz by tam mala byť približne 1 miliarda eur. Chceme preto, aby prerozdelenie z tohto fondu bolo aj u nás na úrovni európskych krajín.“
Záchranu Slovalca môžete podporiť podpísaním petície: https://bit.ly/3Hw75Tc
12.08.2022 11:46:21 Naše mesto
Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...
10.08.2022 07:44:48 Šport
V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...
10.08.2022 06:41:03 Naše mesto
Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...
05.08.2022 11:16:53 Šport
Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...
05.08.2022 10:32:54 Šport
Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...
04.08.2022 10:56:20 Naše mesto
Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...
© 2014 Mesto Žiar nad Hronom, Š. Moysesa 46, 965 01 Žiar nad Hronom, +421 45 678 71 53, msu@ziar.sk, Viac kontaktov
webmaster@ziar.sk. Vyhlásenie o prístupnosti