Bež so mnou

14.11.2012 14:06:13
Bež so mnou

Hektická doba, v ktorej mnohí z nás žijeme, nás z veľkej časti oberá o zdravie. Keď sa k tomu pridajú civilizačné choroby, mnohí neváhajú a prirodzene navštívia lekára. Lieky však majú na ľudí vo veľkej miere negatívne dopady. Prečo teda nevyužiť to, čo nám príroda dala - prirodzenou cestou odplavovať negatívnu energiu.

Za týmto účelom vznikla aj skupina hobby bežcov, ktorí trénujú pod dohľadom skúseného trénera Miroslava Čabu. „Bežeckej problematike sa venujem už 22 rokov," vysvetľuje na úvod a pokračuje: „Kedysi som bol reprezentant v behu na 1500 metrov. Neskôr som si spravil trénerské vzdelanie. Trénoval som od výkonnostných športovcov až po hobby bežcov, medzi ktorých patrím dnes aj ja." Telo každého človeka má samoregeneračný systém, to znamená, že prirodzenou cestou dokáže odplavovať toxíny a negatívnu energiu. Človek nesie v tele mechanizmus, ktorý umožňuje regeneračné prostriedky vyrábať a kumulovať. „Regeneračné prostriedky, ktoré si telo vytvorí, nie sú prostriedky iba na to, aby sme sa vyhli chrípke, vytvorili si imunitu alebo sa vyvarovali vírusom, či baktériám, ale chránia aj psychiku a celkovo našu mentálnu silu." približuje Miroslav Čaba, podľa ktorého samotný šport a pohyb sú tým, čo stimuluje výrobu našich regeneračných prostriedkov. „Úplne najoptimálnejší spôsob pohybu je beh. Naň sme vyrobení, a podobne ako chôdza nám ide najlepšie."

Beh je pre každého, beh je sloboda

Určitou alternatívou behu v prírode je určite i fitnes centrum, kde sú napr. bežecké pásy. „Aj ja mám doma bežecký pás, ktorý využívam, keď je vonku už úplná hrôza. Ale z môjho behania na ňom strávim možno päť percent času," hovorí ďalej Miroslav Čaba.


Beh je naozaj pre každého, i keď základné vybavenie potrebuje aj začínajúci bežec, najmä bežeckú obuv. „Používať by mal správnu obuv. Nesprávna, aj keď kvalitná a značková totiž podporuje to, čo má potlačiť, a naopak. Stačí sa poradiť s niekým, kto sa tým zaoberá. Kvalitná obuv vydrží hobby bežcovi tisíc kilometrov. Nepotrebuje každý mesiac investovať do obuvi stovky eur. Hobby bežec zainvestuje raz a minimálne pol roka mu obuv slúži," približuje ďalej Miroslav. Okrem kvalitnej obuvi by tiež bežcovi nemalo chýbať funkčné oblečenie - letné a zimné, ktoré však stojí určite menej ako pravidelné platenie vo fitnes centre.


Pokiaľ chce človek nejako napredovať, potrebuje odbornú radu. „Odborná rada má svoju hodnotu. Snažím sa porozumieť tomu, čo moji zverenci potrebujú, pochopiť ich. Naozaj nie som tréner s bičom v ruke, práve naopak. Hobby bežcov treba motivovať a chrániť ich pred vplyvmi prehnaných ambícií, pretože si môžu uškodiť," spresňuje ďalej Miroslav a ďalej dodáva: „Snažím sa ich dostať do nejakého stavu. Do stavu, kedy budú vládať, nebudú mať z behania traumu, nebudú ubolení a nebudú mať vyčerpaný organizmus. Naopak, budú sa tešiť, pretože činnosť im bude prinášať radosť a budú si budovať regeneračné prostriedky. Dbám na to, aby spolupracovali s telom, nie s ním bojovali. Preto sa im zdá, keď začínajú iba zľahka, že takým tréningom nemôžu predsa nikam dospieť. Lenže je to len privyknutie si na určitý režim tela."

Nekopírujem anonymné plány

Miroslav ako prvé vypracuje svojmu zverencovi tréningový plán, neskôr i jedálny lístok. Spolupráca musí začať rozhovorom. „Musím vedieť, s kým sa rozprávam, aké má ciele, čo požaduje, akú má predstavu. Potom sa ďalej môžeme rozprávať o tom, aké sú možnosti. Nekopírujem anonymné plány a nedávam ich každému rovnaké. Pre každého pripravím individuálny plán. Keď je desať ľudí, vytvorených je aj desať plánov. V začiatku športovania určite nerobím žiadne veľké zásahy do tela. Telo si musí privykať postupne, pomaličky sa adaptovať na záťaž. Až neskôr môžem k tomu priložiť aj spôsob stravovania a optimálne zloženie stravy. Všetko si to však vyžaduje postupnosť. Ak by sme to spustili naraz, vyvolali by sme šok a obranu tela, čo nechceme," hovorí Miroslav, ktorého snahou je hobby bežcov navzájom spájať, a preto im prispôsobuje aj spoločné tréningy. Hobby bežci behávajú približne 4 - 5 dní v týždni, čo už tí pokročilejší v pohode zvládajú. „Beháme v parku, alebo aj mimo mesta, podľa toho, ako sa dohodneme. Beh má to čaro, že nemá limit. Keď chce byť niekto sám, meditovať pri behu, má tú možnosť, nemusí byť v skupine."


Skupina hobby bežcov funguje aj na sociálnej sieti Facebook, kde ich nájdete pod názvom Bež so mnou. „Ak je niekto, kto by sa k nám chcel pridať, môže kontaktovať priamo mňa, alebo ktoréhokoľvek člena skupiny. Pravidelne dávam do skupiny aj pozvánku kde a kedy sa bude trénovať a kto chce, pridá sa k nám. Nie je potrebné reagovať, stačí iba prísť," pozýva Miroslav, ktorý má v skupine bežcov pod dvadsať rokov, ale aj päťdesiatnikov a podľa ktorého vek nehrá žiadnu rolu.

Pohyb je potrebný

Každý zverenec Miroslava Čabu mal inú motiváciu, pre ktorú sa rozhodol behať. „Niekto chcel schudnúť, iný sa iba lepšie cítiť. Druhý byť zase silnejší či mať lepšiu kondíciu. Niekomu stačí, že beh je trend a niekde chce preto patriť. Ale každý je vítaný. Tým, že hobby bežci spolu vzájomne komunikujú, tak si preberajú svoju motiváciu a skupina začína mať naozaj veľkú silu. Keď sa napr. stretneme piati - šiesti, tak už cítiť energiu, ktorá je veľmi príjemná. Je to veľmi free, nemáme žiadne tvrdé pravidlá, preto je to iba hobby," vysvetľuje tréner hobby bežcov. Behať sa dá ráno, doobeda, popoludní i večer. Ako komu vyhovuje. V skupine má bežcov, s ktorými zo začiatku chodieval behávať do parku ráno o šiestej, ale i takých, s ktorými sa dohodne na siedmu hodinu popoludní. „Zo začiatku som ako tréner vždy pri nich, môžu sa na mňa spoľahnúť, aby nezískali zlé návyky. Pri každom tréningu však nemusím byť, pretože počítam s tým, že každý má záujem poctivo, poriadne, a najmä disciplinovane si to odbehnúť a nedávať veľa energie tam, kde nemá, čo môže byť kontraproduktívne. Komunikujem však so svojimi zverencami pravidelne, niekoľkokrát za týždeň," spresňuje Miroslav.


Hýbať sa je potrebné a netreba sa toho vôbec báť. Mnohí máme vytvorené mýty, že všetko nás po pohybe bude bolieť. „To nie je vôbec pravda. Každý šport, každá činnosť, ktorú vykonávate, musíte si na ňu nejako zvyknúť a zo začiatku drobné boľačky nejako chápať. Po pár dňoch zistíte, že je vám oveľa príjemnejšie. Skutočne, pohyb je nutný, sme naň stvorení, preto ho musíme robiť, či chceme alebo nechceme. Ak ho zanedbáme, bude to mať pre nás nejaké dôsledky."

Vďaka behu si upravíte svoj krvný tlak

Behu sa nemusia báť ani tí z nás, ktorí majú určité, napríklad ľahšie srdcové problémy. Potrebné je však poradiť sa so svojím lekárom o možnostiach. „Je možno až 90 percent srdcových ľahších chorôb, ktoré sa športovaním, a behom zvlášť, upravia. Beh je z veľkej časti pravidelná záťaž, je tam dostatok kyslíka, má pravidelnosť, rytmus. Takýto spôsob posilňovania kardiovaskulárneho systému je zdravý, čo povie každý lekár. V určitej akceptovateľnej hladine je pohyb prospešný každému. V našej skupine je veľa bežcov, ktorí mali nízky či vysoký tlak, ktorý sa im už vďaka behaniu upravil," dodáva na záver Miroslav Čaba.

Je oveľa užitočnejšie a efektívnejšie robiť niečo správne. Len tak z ničoho nič sa nedostanete k informáciám, ktoré sú správne. Internet je fajn, časopisy komerčné tiež, lenže nevieme, čo z toho je správne a čo si vybrať. Ak môžete stráviť v parku hodinu spôsobom, ktorý vám prospeje nejako, alebo tú istú hodinu stráviť tak, že vám prospeje dvojnásobne, čo si vyberiete? V prípade, že máte záujem pripojiť sa k hobby bežcom v našom meste, kontaktuje ich prostredníctvom sociálnej siete Facebook v skupine Bež so mnou, alebo prostredníctvom webovej stránky www.maratonky.sk.

Ďalšie články - Naše mesto

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň
22.04.2024 10:14:15

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň

Autobusovú stanicu v Žiari nad Hronom niekoľko rokov prevádzkovala spoločnosť SAD Zvolen, od júla minulého roka má stanicu v prenájme mestská spoločnosť Technické služby. Samospráva ešte vlani na jar vypovedala zmluvu pôvodnému nájomcovi, dopravca...

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení
19.04.2024 10:33:07

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení

V utorok 16. apríla sa v priestoroch slávnostnej auly Ekonomickej fakulty UMB uskutočnil Festival podnikavosti pod záštitou organizácie Rozbehni sa!, Banskobystrického samosprávneho kraja a Dobrého kraja, Rozvojovej agentúry BBSK. V projekte sa so...

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob
16.04.2024 11:50:03

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob

V dňoch od 22. do 26. apríla sa v našom meste uskutočnia Dni jarnej čistoty. Počas týždňa majú občania možnosť zadarmo zbaviť sa nadrozmerného odpadu zo svojich domácností. Objemného odpadu by sa však mali zbaviť aj zo stojísk zberných nádob...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png