Dnes je 17.01.2020, meniny má Nataša.   

Bež so mnou

Zverejnené: 14.11.2012 14:06:13 |   | vytlačiť
obr: Bež so mnou

Hektická doba, v ktorej mnohí z nás žijeme, nás z veľkej časti oberá o zdravie. Keď sa k tomu pridajú civilizačné choroby, mnohí neváhajú a prirodzene navštívia lekára. Lieky však majú na ľudí vo veľkej miere negatívne dopady. Prečo teda nevyužiť to, čo nám príroda dala - prirodzenou cestou odplavovať negatívnu energiu.

Za týmto účelom vznikla aj skupina hobby bežcov, ktorí trénujú pod dohľadom skúseného trénera Miroslava Čabu. „Bežeckej problematike sa venujem už 22 rokov," vysvetľuje na úvod a pokračuje: „Kedysi som bol reprezentant v behu na 1500 metrov. Neskôr som si spravil trénerské vzdelanie. Trénoval som od výkonnostných športovcov až po hobby bežcov, medzi ktorých patrím dnes aj ja." Telo každého človeka má samoregeneračný systém, to znamená, že prirodzenou cestou dokáže odplavovať toxíny a negatívnu energiu. Človek nesie v tele mechanizmus, ktorý umožňuje regeneračné prostriedky vyrábať a kumulovať. „Regeneračné prostriedky, ktoré si telo vytvorí, nie sú prostriedky iba na to, aby sme sa vyhli chrípke, vytvorili si imunitu alebo sa vyvarovali vírusom, či baktériám, ale chránia aj psychiku a celkovo našu mentálnu silu." približuje Miroslav Čaba, podľa ktorého samotný šport a pohyb sú tým, čo stimuluje výrobu našich regeneračných prostriedkov. „Úplne najoptimálnejší spôsob pohybu je beh. Naň sme vyrobení, a podobne ako chôdza nám ide najlepšie."

Beh je pre každého, beh je sloboda

Určitou alternatívou behu v prírode je určite i fitnes centrum, kde sú napr. bežecké pásy. „Aj ja mám doma bežecký pás, ktorý využívam, keď je vonku už úplná hrôza. Ale z môjho behania na ňom strávim možno päť percent času," hovorí ďalej Miroslav Čaba.


Beh je naozaj pre každého, i keď základné vybavenie potrebuje aj začínajúci bežec, najmä bežeckú obuv. „Používať by mal správnu obuv. Nesprávna, aj keď kvalitná a značková totiž podporuje to, čo má potlačiť, a naopak. Stačí sa poradiť s niekým, kto sa tým zaoberá. Kvalitná obuv vydrží hobby bežcovi tisíc kilometrov. Nepotrebuje každý mesiac investovať do obuvi stovky eur. Hobby bežec zainvestuje raz a minimálne pol roka mu obuv slúži," približuje ďalej Miroslav. Okrem kvalitnej obuvi by tiež bežcovi nemalo chýbať funkčné oblečenie - letné a zimné, ktoré však stojí určite menej ako pravidelné platenie vo fitnes centre.


Pokiaľ chce človek nejako napredovať, potrebuje odbornú radu. „Odborná rada má svoju hodnotu. Snažím sa porozumieť tomu, čo moji zverenci potrebujú, pochopiť ich. Naozaj nie som tréner s bičom v ruke, práve naopak. Hobby bežcov treba motivovať a chrániť ich pred vplyvmi prehnaných ambícií, pretože si môžu uškodiť," spresňuje ďalej Miroslav a ďalej dodáva: „Snažím sa ich dostať do nejakého stavu. Do stavu, kedy budú vládať, nebudú mať z behania traumu, nebudú ubolení a nebudú mať vyčerpaný organizmus. Naopak, budú sa tešiť, pretože činnosť im bude prinášať radosť a budú si budovať regeneračné prostriedky. Dbám na to, aby spolupracovali s telom, nie s ním bojovali. Preto sa im zdá, keď začínajú iba zľahka, že takým tréningom nemôžu predsa nikam dospieť. Lenže je to len privyknutie si na určitý režim tela."

Nekopírujem anonymné plány

Miroslav ako prvé vypracuje svojmu zverencovi tréningový plán, neskôr i jedálny lístok. Spolupráca musí začať rozhovorom. „Musím vedieť, s kým sa rozprávam, aké má ciele, čo požaduje, akú má predstavu. Potom sa ďalej môžeme rozprávať o tom, aké sú možnosti. Nekopírujem anonymné plány a nedávam ich každému rovnaké. Pre každého pripravím individuálny plán. Keď je desať ľudí, vytvorených je aj desať plánov. V začiatku športovania určite nerobím žiadne veľké zásahy do tela. Telo si musí privykať postupne, pomaličky sa adaptovať na záťaž. Až neskôr môžem k tomu priložiť aj spôsob stravovania a optimálne zloženie stravy. Všetko si to však vyžaduje postupnosť. Ak by sme to spustili naraz, vyvolali by sme šok a obranu tela, čo nechceme," hovorí Miroslav, ktorého snahou je hobby bežcov navzájom spájať, a preto im prispôsobuje aj spoločné tréningy. Hobby bežci behávajú približne 4 - 5 dní v týždni, čo už tí pokročilejší v pohode zvládajú. „Beháme v parku, alebo aj mimo mesta, podľa toho, ako sa dohodneme. Beh má to čaro, že nemá limit. Keď chce byť niekto sám, meditovať pri behu, má tú možnosť, nemusí byť v skupine."


Skupina hobby bežcov funguje aj na sociálnej sieti Facebook, kde ich nájdete pod názvom Bež so mnou. „Ak je niekto, kto by sa k nám chcel pridať, môže kontaktovať priamo mňa, alebo ktoréhokoľvek člena skupiny. Pravidelne dávam do skupiny aj pozvánku kde a kedy sa bude trénovať a kto chce, pridá sa k nám. Nie je potrebné reagovať, stačí iba prísť," pozýva Miroslav, ktorý má v skupine bežcov pod dvadsať rokov, ale aj päťdesiatnikov a podľa ktorého vek nehrá žiadnu rolu.

Pohyb je potrebný

Každý zverenec Miroslava Čabu mal inú motiváciu, pre ktorú sa rozhodol behať. „Niekto chcel schudnúť, iný sa iba lepšie cítiť. Druhý byť zase silnejší či mať lepšiu kondíciu. Niekomu stačí, že beh je trend a niekde chce preto patriť. Ale každý je vítaný. Tým, že hobby bežci spolu vzájomne komunikujú, tak si preberajú svoju motiváciu a skupina začína mať naozaj veľkú silu. Keď sa napr. stretneme piati - šiesti, tak už cítiť energiu, ktorá je veľmi príjemná. Je to veľmi free, nemáme žiadne tvrdé pravidlá, preto je to iba hobby," vysvetľuje tréner hobby bežcov. Behať sa dá ráno, doobeda, popoludní i večer. Ako komu vyhovuje. V skupine má bežcov, s ktorými zo začiatku chodieval behávať do parku ráno o šiestej, ale i takých, s ktorými sa dohodne na siedmu hodinu popoludní. „Zo začiatku som ako tréner vždy pri nich, môžu sa na mňa spoľahnúť, aby nezískali zlé návyky. Pri každom tréningu však nemusím byť, pretože počítam s tým, že každý má záujem poctivo, poriadne, a najmä disciplinovane si to odbehnúť a nedávať veľa energie tam, kde nemá, čo môže byť kontraproduktívne. Komunikujem však so svojimi zverencami pravidelne, niekoľkokrát za týždeň," spresňuje Miroslav.


Hýbať sa je potrebné a netreba sa toho vôbec báť. Mnohí máme vytvorené mýty, že všetko nás po pohybe bude bolieť. „To nie je vôbec pravda. Každý šport, každá činnosť, ktorú vykonávate, musíte si na ňu nejako zvyknúť a zo začiatku drobné boľačky nejako chápať. Po pár dňoch zistíte, že je vám oveľa príjemnejšie. Skutočne, pohyb je nutný, sme naň stvorení, preto ho musíme robiť, či chceme alebo nechceme. Ak ho zanedbáme, bude to mať pre nás nejaké dôsledky."

Vďaka behu si upravíte svoj krvný tlak

Behu sa nemusia báť ani tí z nás, ktorí majú určité, napríklad ľahšie srdcové problémy. Potrebné je však poradiť sa so svojím lekárom o možnostiach. „Je možno až 90 percent srdcových ľahších chorôb, ktoré sa športovaním, a behom zvlášť, upravia. Beh je z veľkej časti pravidelná záťaž, je tam dostatok kyslíka, má pravidelnosť, rytmus. Takýto spôsob posilňovania kardiovaskulárneho systému je zdravý, čo povie každý lekár. V určitej akceptovateľnej hladine je pohyb prospešný každému. V našej skupine je veľa bežcov, ktorí mali nízky či vysoký tlak, ktorý sa im už vďaka behaniu upravil," dodáva na záver Miroslav Čaba.

Je oveľa užitočnejšie a efektívnejšie robiť niečo správne. Len tak z ničoho nič sa nedostanete k informáciám, ktoré sú správne. Internet je fajn, časopisy komerčné tiež, lenže nevieme, čo z toho je správne a čo si vybrať. Ak môžete stráviť v parku hodinu spôsobom, ktorý vám prospeje nejako, alebo tú istú hodinu stráviť tak, že vám prospeje dvojnásobne, čo si vyberiete? V prípade, že máte záujem pripojiť sa k hobby bežcom v našom meste, kontaktuje ich prostredníctvom sociálnej siete Facebook v skupine Bež so mnou, alebo prostredníctvom webovej stránky www.maratonky.sk.


Novinky

17.01.2020 14:28:26 Naše mesto

Mesto získalo financie na ďalší projekt

Ešte na jeseň minulého roku získalo mesto takmer 32 000 eur na projekt, ktorého cieľom je zvýšenie informovanosti obyvateľov mesta ...

15.01.2020 11:48:05 Kultúra

Pomôcť psíkom v útulku môžete aj vy

Psíkovia v žiarskom útulku sú odkázaní na pomoc nás, ľudí. Nepotrebujú veľa. Stačí im ľudská láska, teplý domov a čo ...

14.01.2020 14:17:08 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Kaštieľ na mapách

Počas dlhého obdobia, a hlavne v posledných rokoch rezonuje otázka počiatku stavby kaštieľa. Je to veľmi zložitá otázka a pravdepodobne ...

08.01.2020 10:33:33 Naše mesto

Na prvé bábätko roka si v žiarskej nemocnici počkali 12 hodín

Prvým novorodencom tohto roka sa v Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom stalo dievčatko Linda. Prišla na svet v stredu ...

07.01.2020 15:17:04 Šport

Vyhrievanie trávnika takmer dokončené

Elektrické vyhrievanie trávnika je jednou z podmienok, ktorú dostal náš klub pri vstupe do Fortuna ligy. Na jeho realizáciu sme ...

07.01.2020 14:10:53 Naše mesto

Zmena v cestovnom poriadku MHD

 Od 15. decembra sa menili grafikony MHD v našom meste. Ak ste túto zmenu ešte nezaregistrovali, môžete si vytlačiť nové ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky