Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

Bohaté Vianoce budú mať aj psíky v žiarskom útulku

Zverejnené: 15.12.2021 14:11:26 |   | vytlačiť
obr: Bohaté Vianoce budú mať aj psíky v žiarskom útulku

Útulok pre psov Žiarsky chlpáč je pod správou mesta od mája. Za toto pomerne krátke obdobie sa podarilo nájsť domov takmer päťdesiatke psov, zrenovovať priestory objektu a v týchto dňoch sa začalo aj s centrálnym vykurovaním. Psíkovia, ktorí našli svoj dočasný domov v kotercoch útulku, tak už nebudú ani v tých najväčších mrazoch zimovať.

Za sprostredkovanie ústredného kúrenia v útulku chceme poďakovať nášmu podporovateľovi, ktorý k peci zakúpil aj dve palety peliet. Tiež nás stále, keď niečo potrebujeme, podporuje. Je to obrovská nezištná pomoc,“ hovorí na úvod správkyňa útulku Majka Rihová. Vďaka novému kúreniu, modernej peci a radiátorom je každá miestnosť v útulku vykúrená. Pre útulok je to obrovská pomoc, pretože nie je potrebné míňať veľké množstvo diek či drevnej vlny. Psíkom tak nie zima odspodu a nemusia mať pod sebou palety.

Venčenie aj počas sviatkov

Aktuálne je pod správou útulku osem psíkov, z nich niektorí si užívajú teplo dočasiek. Dobrou správou je, že zopár psíkov už má pred sviatkami sľúbený trvalý domov. Tí, ktorí však nemali také šťastie, budú tráviť Vianoce za mrežami útulkových kotercov. „Samozrejme, zvieratá nevnímajú, či sú nejaké sviatky. Ale z nášho pohľadu im tieto dni chceme spríjemniť. Počas Štedrého dňa sa všetky psy z útulku dostanú do výbehu a, samozrejme, bude aj venčenie pre verejnosť. Upravíme hodiny a prispôsobíme ich sviatočným dňom, čo včas zverejníme na našej facebookovej stránke. Aj brušká chlpáčov budú tak, ako sa na sviatky patrí, plné, nič im nebude chýbať,“ naznačuje s úsmevom Majka a ako ďalej prezrádza, aj keď psíkovia v útulku dni nerozlišujú a nevedia, čo sú Vianoce, v útulku ich budú mať: „Postavili sme vianočný stromček, pod ktorý im už dobrovoľníci nosia nejaké tie maškrty a pamlsky. Tie dostanú práve na Štedrý večer. Útulok dostal darom platničku na varenie, ktorú využívame každú nedeľu, kedy psom pripravujeme varené jedlo. Určite im budeme niečo dobré variť v našej kuchynke aj na sviatky. Od dobrovoľníkov sme dostali dobré divinové mäso, takže určite si pochutia.“ Aby ste si ale nemysleli, o psov je postarané aj v bežné dni po celý rok. Pracovníci útulku im varia mäso, ryžu, cestoviny a vždy im to nejako kombinujú. Na druhej strane, takíto psi vôbec nie sú prieberčiví. 

Ak by ste chceli útulku pomôcť, ale nemôžete si žiadneho zo psíkov adoptovať, môžete kúpiť cestoviny, ryžu alebo granule. „V útulku sa naozaj zužitkuje všetko – čistiace prostriedky, deky, hračky, misky, vôdzky, obojky, drevná vlna, granule, mäsové konzervy, mäso, cestoviny, ryža či pamlsky. Momentálne potrebujeme granule, je jedno, či pre veľké, alebo malé psy, pre seniorov, alebo šteniatka. V útulku je aktuálne z každého druhu. Navyše, do dočasiek od nás dočaskári dostávajú všetko potrebné, takže granule smerujú aj tam. Veľmi nám však chýba drevná vlna, ktorú dávame psom do búdy. Síce sa tu kúri a je tu teplo, ale psík sa potrebuje do niečoho zabaliť, aby mal nejaké to pohodlie. Nechceme im dávať handry alebo deky, lebo psy ich trhajú a stáva sa z toho zlozvyk. Veľa z nich dostane deku a keď prídeme na druhý deň, má ju roztrhanú na kúsky,“ približuje Majka. 

Veľké plány v novom roku

Veľké plány s priestormi útulku má jeho správkyňa aj na budúci rok. V tomto roku stihli urobiť rekonštrukciu kotercových pletív, omietli a namaľovali steny, prelakovali psie búdy a náter dostali aj podlahy. Rekonštruovala sa aj karanténna miestnosť, ktorá je nanovo vymaľovaná a dali sa sem nové obkladačky. Vo výbehu pre psov sa vysadili nové stromy. Čím to teda bude na budúci rok pokračovať? „Do daru sme od firmy Alusteel dostali sklenú vatu na zateplenie strechy, aby nám neunikalo teplo. To sa chystáme urobiť v najbližších mesiacoch. Vatu nám zadarmo doviezla firma Autocentro, konkrétne jej majiteľ, pán Beňo, ktorý nám ešte dovezie aj pelety na kúrenie. Na budúci rok chcem, aby sa poriadne osvetlila kotercová časť, prerobila karanténa pre šteniatka a vybudovala veterinárna miestnosť. V týchto dňoch sme si začali esteticky skrášľovať interiér fotkami našich adoptovaných útulkáčov. Preto ak má niekto doma nepotrebné fotorámiky, môže nám ich darovať,“ vymenúva ďalej Majka a ako na záver prezrádza: „Po dohode s náčelníkom mestskej polície sme sa dohodli, že prvú kastračnú akciu na Kortine urobíme v januári. Máme v pláne odchytiť niekoľko psíkov, podľa toho, aké budú kapacity v útulku. Chceme tam rozbehnúť pravidelný kastračný program, kedy budeme kastrovať sučky v osade. Samozrejme, tie psíky, ktoré nebudú mať vhodné podmienky na život, budeme nezodpovedným majiteľom odoberať.

Útulok sídli na Partizánskej ulici, v areáli poľnohospodárskeho družstva. Ak máte vzťah ku psom, no z rôznych dôvodov si žiadneho z nich nemôžete zaobstarať, môžete ich aspoň prísť vyvenčiť, potešia sa každej jednej prechádzke. Otváracie hodiny sú od pondelka do piatku od 13.00 do 15.00 hod. a v sobotu a nedeľu od 10.30 do 15.00 hod.

V prípade, že chcete navštíviť útulok mimo otváracích hodín, je potrebné sa vopred dohodnúť so správkyňou útulku na mobilnom čísle 0948 082 206.

(li)

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Žiarsky jarmok 2022