Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 01.07.2022, meniny má Diana.   

Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

Zverejnené: 13.06.2022 08:17:19 |   | vytlačiť
obr: Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

Žiarčan Tomáš Líška je bývalý cyklista, ako sedemnásťročný sa stal československým juniorským reprezentantom. Darilo sa mu aj medzi dospelými, kde sa dostal medzi elitnú desiatku. Dnes je opäť pri reprezentácii. Robí maséra slovenskej cyklistickej reprezentácii a ako kondičný tréner sa stará o logistiku výpravy a životosprávu tímu.

K profesionálnej cyklistike Tomáš prvýkrát pričuchol v roku 1987 v žiarskom cyklistickom klube. Neskôr prestúpil do SVŠ Dubnica nad Váhom. Cyklistike sa venoval aj ako vojak základnej vojenskej služby, ktorú absolvoval v Dukle Trenčín. Neskôr obliekal dres banskobystrického klubu Heavy Tools Joko, odkiaľ ho kolesá bicykla zaniesli opäť do Dubnice nad Váhom, do klubu ZŤS, čo už bol seniorský klub. Pretekársku cyklistickú kariéru ukončil v roku 2002 v ŽP Sport Podbrezová. „Úspechov som dosiahol mnoho, ale absolvoval som aj množstvo pretekov, na ktorých sme štartovali v každom roku. Niekedy to bolo aj 50 štartov, preto si už veľmi nespomínam na konkrétne detaily,“ hovorí na úvod vždy usmiaty Tomáš. 

S cyklistikou však Tomáš „nesekol“ ani po skončení pretekárskej kariéry. „Áno, stále som veľký fanúšik tohto športu, a preto som sa vrátil ako člen realizačného tímu. Pracujem v športovom stredisku Dukla Banská Bystrica ako masér a ruka v ruke spolupracujem aj v Slovenskom zväze cyklistiky v reprezentačnom tíme,“ hovorí o súčasnom spojení so svetom cyklistiky a prezrádza, ako sa mu podarilo stať sa súčasťou reprezentačného tímu Slovenska: „Oslovil ma kamarát, ktorý pôsobí ako tréner cyklistov na Dukle. Mojou úlohou v tíme je zabezpečiť pretekárom regeneráciu, výživu, pitný režim a dobrú náladu.

Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

Vďaka tomu, že je Tomáš súčasťou slovenskej reprezentácie a jedného z najlepších cyklistických tímov Slovenska, má nielen bohaté zážitky spojené so svetovou cyklistikou, ale má možnosť stretávať aj tých najlepších cyklistov sveta. „Keďže cyklistika je celosvetovo obľúbený šport a súťaže sa konajú dokonca aj v Afrike a Karibiku, s Duklou Banská Bystrica absolvujem bohatý program pretekov od februára do novembra skoro po všetkých kontinentoch. S reprezentáciou sú to Majstrovstvá Európy a Majstrovstvá sveta, kde som mal tú česť pracovať aj s bratmi Saganovcami, Velitsovcami či Erikom Baškom.“ Ako však Tomáš konštatuje, veľký svet cyklistiky je úplne iný dnes, ako v časoch, keď on sám pôsobil ako pretekár: „Cyklistika sa od tej doby veľmi zmenila. Od mojich čias sa celá disciplína pretransformovala. Teraz je na špičke osemnásť world tour tímov, sedemnásť pro conti tímov a asi stosedemdesiat tímov, kde je zaradená aj Dukla. Z hľadiska dostupnosti bolo oveľa viacej podujatí, ale postupne sa preteky, na ktorých som aj ja pretekal, zrušili, alebo pretransformovali do vyššej kategórie. A na tie ako kontinentálny tím nemáme dosah. Na druhej strane, za mojich pretekárskych čias bola napríklad letecká doprava veľmi drahá a mali sme obmedzené možnosti. Všade sa dochádzalo autom a podľa toho sa robil aj pretekový program, pričom to boli preteky najmä v stredoeurópskom regióne. Teraz sú letenky cenovo dostupnejšie a môžeme sa zúčastňovať súťaží jeden týždeň v Grécku, následne v Dánsku, Estónsku či Francúzsku. Ale stále je to boj, lebo usporiadateľ pošle pozvánku len 25-tim tímom. To znamená, že celé sa to profesionalizuje a musíte byť ako tím zaujímavý pre usporiadateľa. A to hlavne výsledkami z pretekov a rankingom.

Podľa mňa má náš kraj najkrajšie cyklotrasy na Slovensku.

Tomáš dnes cyklistom v klube aj reprezentácii zabezpečuje full servis. To znamená, že pri regenerácii sú to masáže, rôzne fyzio cvičenia, tejpovanie. Vo výžive je to príprava traťoviek (cyklistický názov). Pripravuje pre nich jedlá z ryže, cestoviny či ovocia. Dbá na to, aby dodržiavali pitný režim, kedy im pripravuje iontové (pitie iontových nápojov pred začiatkom aktivity pomáha telu optimalizovať zásoby tekutín a uľahčuje následnú regeneráciu organizmu) a maltodextrinové nápoje (pravidelný maltodextrín je ľahko stráviteľný cukor), ktoré sa pijú počas výkonu a po výkonových nápojoch väčšinou kola alebo proteín s vyšším podielom cukru. 

On sám, aj keď už profesionálne nepreteká, si aj dnes veľmi rád sadne na bicykel. Zisťovali sme, ktoré sú jeho obľúbené trasy a koľko kilometrov „dáva“. „Veľmi rád sa chodím bicyklovať v okolí Žiaru nad Hronom. Podľa mňa má náš kraj najkrajšie cyklotrasy na Slovensku – Kremnicko, Štiavnicko a pohorie Vtáčnik majú veľa ciest s nádhernými výhľadmi či už po asfalte, nespevnených povrchoch, alebo po lesných cestách. Je pravda, že cyklista tu musí mať trošku lepšiu kondičku alebo elektrobicykel, lebo je to náročné na stúpania, ale stojí to za ten pocit, keď sa vám po jazde začne vyplavovať hormón šťastia do tela,“ hovorí s úsmevom Tomáš a prezrádza, ktoré trasy v našom okolí má on osobne najradšej: „Najradšej mám trasu do Kremnice cez Nevoľné, Hronskú Dúbravu, Kozelník, Sklené Teplice a Lovču, je to 90 kilometrov. Ročne sa takto snažím najazdiť aspoň 5-tisíc kilometrov.“ Samozrejme, on ako cestný cyklista odporúča jazdu po asfaltkách, ale aj on sám už pomaly upúšťa od tejto možnosti a zadovážil si gravel bicykel. „Gravel bicykle sú pohodlné bicykle pre cyklistov, ktorí chcú jazdiť aj mimo asfaltových ciest. Sú praktické vďaka svojej robustnosti a prispôsobivosti a využijete ich pri ceste do práce, cestovaní či zimnom tréningu. Pre mňa je takýto bicykel momentálne najlepšou možnosťou aj kvôli ľahším prevodom, aby som si vedel v kopci urobiť tempo, ktoré mi vyhovuje. Ale čo je dôležité, dáva mi to možnosť opustiť asfaltku a prejsť na nespevnený povrch, ako je napríklad Slašťanská dolina, Kopernická dolina, Šášovská dolina, Močiarska dolina alebo lúky nad Žiarom smerom na Lovčicu – Trubín a Dérerov mlyn. A tieto trasy by som odporučil či už rodinám s deťmi, alebo začínajúcim cyklistom pre menšiu frekvenciu áut,“ dáva cenné rady a tipy bývalý profesionálny cyklista.

Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

S ebikom prejdete s menším úsilím dlhšie a náročnejšie trasy

Veľmi obľúbené sú v posledných rokoch aj elektrobicykle. Profesionálni, ale aj mnohí rekreační cyklisti sa k nim však veľmi neprikláňajú a ľudí, ktorí na nich jazdia, ani cyklistami nenazývajú. Čo si o tomto modernom výdobytku posledných rokov myslí Tomáš? „Elektrobicykel dáva väčšie možnosti starším ľuďom alebo cyklistom, ktorí nemajú toľko času, aby svoju kondičku zveľaďovali každodenným tréningom, a preto môžu prejsť s menším úsilím dlhšie a náročnejšie trasy. Takže áno, ja som za.“ 

Tomáš aj dnes, aj keď už vrcholovo nesúťaží, stále sa snaží udržiavať v kondícii. A to nielen na bicykli. „Samozrejme, stále sa musím udržiavať v kondičke, aby som ľahšie zvládal prácu maséra. A hlavne, ako kondičný tréner musím vedieť klientom ukázať správne prevedenie cvikov. Aj preto je niekedy pre mňa lepšie ísť si zabehať, alebo zacvičiť si tabatu, alebo hiit tréning, čo mi zaberie podstatne menej času ako bicykel,“ priznáva a približuje, čo je to tabata a hiit tréning: „Tabatu možno popísať ako novú metódu vysoko intenzívneho intervalového tréningu. Cvičíte pri ňom len štyri minúty, počas nich však môžete zaznamenať fantastické výsledky, ktoré sa odzrkadlia na vašom tele aj kondícii. Hiit je vysokointenzívny intervalový tréning, typ cvičenia, ktoré si vyžaduje maximálne úsilie počas namáhavého cvičenia v krátkych intervaloch s ešte kratšími prestávkami. V podstate je to kardio, ktoré vyhodí vašu tepovú frekvenciu až nad strechu a tým účinne spáli tuk.

Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

Život mu ovplyvnil aj legendárny František Sitora

V cyklistike mal Tomáš možnosť ako pretekár spolupracovať aj s nedávnom zosnulým Františkom Sitorom, na ktorého má len tie najlepšie a najkrajšie spomienky. „Ferko Sitora bola moja, dá sa povedať, karmická osoba. Poznali sme sa od môjho detstva, keď som prešiel pod jeho trénerské vedenie v cyklistickom klube. Pre mňa bol ojedinelý, lebo sa ku mne správal veľakrát viacej, ako by sa tréner mal. Myslím tým, že vždy stál za mnou. Keď som prechádzal kariérnou zmenou, pomáhal mi či už finančne ako sponzor, manažér, alebo ako mentálna podpora, keď sa mi nedarilo vo výkonnostnom raste. Trávili sme spolu niekedy viac času ako s vlastnými rodinami. Dokonca mi ovplyvnil život aj vtedy, keď som skončil a vypadol zo športového kolotoča. Aj preto ma osud zase zavial tam, kde som teraz – pri práci s cyklistami. Bude mi veľmi chýbať.

Bývalý juniorský reprezentant v cyklistike dnes masíruje slovenskú reprezentáciu

Naposledy Tomáš s reprezentáciou absolvoval preteky vo Francúzsku, kde sa naši cyklisti zúčastnili Tour de la Mirabelle. Štartoval tu aj ďalší zverenec Františka Sitoru. „Áno, Slovensku tu reprezentoval Adam Foltán, ktorý jazdí momentálne v Dukle. A podaril sa mu veľmi pekný výsledok, keď v jednej etape skončil na tretej pozícii,“ konštatuje Tomáš a prezrádza, aké preteky ho so slovenskou reprezentáciou najbližšie čakajú: „Najbližšie by to mali byť Majstrovstvá Európy v Portugalsku. Ale za zmienku stojí aj najbližší program Dukly, kde budeme štartovať na Tour de Slovenia aj s world tour celkami. A tu nebude chýbať napríklad Tadej Pogačar.

A čo robí taký reprezentačný masér, keď sa skončia cyklistické súťaže? „Máme taký malý projekt, občianske združenie Fyzio Sport Relax. Snažíme sa pomáhať aj mladým športovcom. Keď majú prípravné obdobie, tak zabezpečujeme kondičný silový kompenzačný tréning, strečing a masáže,“ dodáva na záver Tomáš Líška. 

(li)
Foto: súkromný archív TL.

 


Novinky

01.07.2022 09:20:07 Naše mesto

Žiarčania už môžu využívať bezplatný internet na viacerých miestach v meste

Žiarčania už v týchto dňoch môžu využívať bezplatný internet na viacerých miestach na území mesta. Je to vďaka projektu Wifi ...

01.07.2022 07:58:06 Naše mesto

Vysvedčenia sú rozdané, školákom začínajú dvojmesačné prázdniny

Vo štvrtok 30. júna sa všetkým školákom skončil aktuálny školský rok. Z rúk triednych učiteľov si prevzali koncoročné vysvedčenia a ...

28.06.2022 08:55:27 Šport

Po troch rokoch sa konali detské lezecké preteky Trubačov memoriál

V sobotu, 11.6.2022 sme sa stretli na Kalamárke pri Detve, andezitovej bašte športového lezenia. Dejiskom 11. ročníka tohto podujatia boli ...

27.06.2022 13:38:47 Naše mesto

Opustila nás Lýdia Cígerová, bývalá poslankyňa mestského zastupiteľstva

S hlbokým smútkom sme prijali správu, že nás navždy opustila praktická lekárka a bývalá poslankyňa mestského zastupiteľstva MUDr. Lýdia Cígerová ...

23.06.2022 14:31:36 Naše mesto

Z júnového mestského zastupiteľstva

Vo štvrtok, 23. júna 2022 sa konalo 4. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom. Zúčastnilo sa ho 15 ...

20.06.2022 13:07:09 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: V kaštieli sa zachovala expozícia školskej triedy

Do expozícií, ktoré vytvárame v priestoroch kaštieľa, umiestňujeme exponáty z dôb dávno minulých, ale aj z obdobia, dá sa povedať, ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne