Dnes je 13.05.2021, meniny má Servác.   

Čaká nás výrazné ochladenie

Zverejnené: 12.04.2021 08:06:20 |   | vytlačiť
obr: Čaká nás výrazné ochladenie

Ako marec skončil, tak apríl začal neobvykle vysokými teplotami. Zelený štvrtok bol najteplejší deň v tomto roku, keď maximálna denná teplota v Žiari nad Hronom vystúpila na 25,5°C, čo znamenalo prvý letný deň. Prekonaná bola hodnota 22,1°C z 1. apríla z rokov 1998 a 2017. Veľká noc priniesla studené počasie, ale po Veľkej noci prišlo ešte výraznejšie ochladenie a dokonca sneh aj do nižších polôh. Denné teploty boli veľmi nízke a počas dňa sa pohybovali v rozmedzí 4 až 7°C, pričom nočné teploty klesali na rekordné nízke hodnoty. Mimoriadne chladné ráno sme zaznamenali dňa 7. apríla, keď minimálna teplota vzduchu poklesla na -6,8°C.

Apríl nezostal svojej povesti nič dlžný. Je to prechodový mesiac, kedy je z pohľadu počasia možné azda všetko,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva: „V tomto mesiaci sa môžu vyskytnúť ako mrazy, tak aj letné dni či sneženie. Z teplotného nadpriemeru, ktorý panoval na našom území na prelome mesiacov marec a apríl sme sa počas Veľkej noci dostali do teplotného podpriemeru. Veľká noc bola veľmi chladná a ešte chladnejšie boli nasledujúce dni od utorka 6. apríla. Od severu k nám prenikol studený, pôvodom arktický vzduch. Vpád arktického vzduchu priniesol aspoň živé počasie, aké sme poznávali ešte z 90. rokov. Čiže bohatú kopovitú oblačnosť aj v nížinách, snehové prehánky so striedaním slnečného svitu. Prílev studeného vzduchu do našej oblasti pokračoval do piatku. So zmenou prúdenia zo severozápadu na juhozápadné sme sa konečne od piatku dočkali oteplenia a denné teploty sa v našom regióne dostali na 11 až 14°C. Cez víkend (sobota) nás opäť čakalo jarné počasie a denné teploty sa pohybovali v rozmedzí 15 až 18°C. Podľa numerických modelov, oteplenie bude len prechodné – vydrží do pondelka. V priebehu utorka sa začne od severozápadu ochladzovať a v ďalších dňoch teploty opäť poklesnú,“ dodáva meteorológ.  Aprílové počasie je nevyspytateľné a bláznivé. Po veľmi teplej sobote (10.4.) nás čaká ďalšia prudká zmena, ktorá prinesie sneženie aj návrat mrazov. Druhá dekáda apríla by mala byť naďalej premenlivá a chladnejšia, ako býva v tejto časti roka obvykle. Takže jarného počasia sme si zatiaľ veľmi neužili a pravdepodobne si ho neužijeme ani do konca mesiaca.

14 – dňová predpoveď pre náš región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 12. – 18.4. 2021

Prílev teplého vzduchu vyvrcholí v pondelok 12.4. V ďalších dňoch postúpi z juhozápadnej Európy nad naše územie tlakov níž, ktorá sa bude presúvať ďalej na severovýchod. Príčinou dramatickej zmeny bude zvlnený studený front, ktorý by mal prechádzať v utorok s pomerne výdatnými zrážkami prevažne vo forme sneženia. Čaká nás chladné premenlivé aprílové počasie so snežením a snehovými prehánkami. Počas tohto týždňa sa vráti zima a teploty vzduchu budú stlačené do hodnôt príliš nízkych s ohľadom na kalendár.

Pondelok: Polooblačno, popoludní a večer od západu pribúdanie oblačnosti, postupne dážď alebo prehánky. Ranná teplota okolo 7°C. Denná teplota 15 až 18°C. Mierny až čerstvý juhozápadný vietor.

Utorok – streda: Oblačno až zamračené, dážď, neskôr dážď so snehom alebo sneženie. Pomerne chladno. Nočné teploty 3 až -1°C. Denné teploty 4 až 6°C. Čerstvý severozápadný vietor. 

Štvrtok – piatok: Prevažne polojasno, ojedinele prehánky, prevažne snehové. Nočné teploty 0 až -3°C. Denné teploty 6 až 8°C. Mierny severovýchodný vietor.

Sobota – nedeľa: Polojasno až oblačno, ojedinele prehánky, na horách snehové. Nočné teploty 2 až 0°C. Denné teploty 7 až 10°C , postupne 9 až 13°C. Slabý severovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 19. 4. do 25. 4. 2021

Počas tohto obdobia sa z dnešného pohľadu črtá už o niečo stabilnejší charakter počasia. Teploty budú mať tendenciu mierne stúpať v závislosti od oblačnosti. Priaznivý vplyv na počasie v prvej polovici týždňa bude mať oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorá bude zasahovať z Britských ostrovov nad strednú Európu. Vyskytne sa zrážkovo nevýrazná oblačnosť a v priebehu dňa čas od času so slnečným svitom. Pravdepodobne už od štvrtka až do konca týždňa sa budeme nachádzať v brázde nízkeho tlaku vzduchu, v ktorej sa bude nachádzať frontálne rozhranie. Pribudne viac oblačnosti aj zrážky alebo prehánky. Nočné teploty zväčša v intervale 4 až -1°C, pri malej oblačnosti aj nižšie. Denné teploty medzi 12 až 15°C, cez víkend 7 až 10°C. Apríl je jednoducho „apríl“, je nevyspytateľný a aj tento rok si budeme musieť prejsť jeho vrtochmi.

Hodnotenie marca 2021

Marec 2021 bol v rámci nášho regiónu teplotne normálny a zrážkovo silne až mimoriadne podnormálny. Priemerná mesačná teplota vzduchu bola v našom meste 4,2°C, čiže mesačný priemer bol na úrovni normálu 1981 – 2010 (odchýlka 0,0°C). Podobne ako vo februári a v januári, aj v marci prevládal výrazne premenlivý charakter počasia, pričom relatívne teplejšie bolo na začiatku, ale hlavne na konci mesiaca, kedy sme dňa 31. 3. zaznamenali absolútne maximum teploty vzduchu a to 24,5°C. V priebehu marca sme zaznamenali aj dve pomerne výrazne vlny mrazov, a to od 6 do 11. 3. a neskôr od 19. do 21. 3. Najnižšiu minimálnu teplotu vzduchu -7,7°C sme zaznamenali dňa 11. marca. Počas mesiaca bolo 23 dní s mrazom, 11 dní s premrznutou pôdou najhlbšie do 5 cm a 1 deň so snehovou pokrývkou (3 cm). Zrážkovo bol tohtoročný marec mimoriadne suchý, za celý mesiac nespadlo ani 10 mm zrážok – presne 9,8 mm, čo predstavuje 24 % dlhodobého normálu. V priebehu marca bolo 8 dní so zrážkami z toho 5 dní so snežením. Trvanie slnečného svitu bolo silné nadnormálne a dosiahlo 194 hodín, čo predstavuje 150 % normálu.

 


Novinky

11.05.2021 08:50:24 Šport

Vyzvi srdce k pohybu

V súvislosti so Svetovým dňom – pohybom ku zdraviu - 10. mája, Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej ...

10.05.2021 11:04:11 Naše mesto

Pošty sú otvorené v pôvodnom režime

Pobočky Slovenskej pošty budú od dnešného dňa, 10. mája, otvorené podľa pôvodných otváracích hodín, a to aj počas obeda, keďže ...

07.05.2021 08:06:21 Naše mesto

Pripomíname si 76 rokov od ukončenia 2. svetovej vojny

Druhá svetová vojna v rokoch 1939 – 1945 bola najväčším vojenským konfliktom v dejinách ľudstva, pri ktorom prišlo o život viac ako 60 ...

06.05.2021 11:04:38 Naše mesto

Fungovanie základných škôl sa vrátilo do normálu

Ako prví sa pred niekoľkými týždňami do škôl vrátili žiaci prvého stupňa. Od 19. apríla sú naspäť v školských laviciach ...

05.05.2021 07:41:28 Naše mesto

Online registrácia a informácie pre skríningové testovanie v dňoch 8. a 9. mája

Vzhľadom na to, že je okres Žiar nad Hronom je podľa Covid automatu zaradený do II. stupňa varovania, spúšťame ...

04.05.2021 14:46:15 Šport

Ungvarský získal prvý bod do Svetového pohára

Uplynulý víkend v nedeľu 2. mája sa v Plzni konal svetový pohár juniorov „GRAND PRIX WEST BOHEMIA“. Za účasti 14 ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne