Dnes je 01.06.2020, meniny má Žaneta.   

Čaká nás výrazný zlom v počasí

Zverejnené: 28.10.2019 11:42:53 |   | vytlačiť
obr: Čaká nás výrazný zlom v počasí

Posledná októbrová dekáda nám prinášala zväčša slnečné a veľmi teplé počasie „babieho leta“. Maximálne denné teploty tak prekonávali teplotné rekordy. S ohľadom na kalendár ide o mimoriadne teplé dni. V utorok 22. októbra vystúpila v našom meste maximálna denná teplota vzduchu na 25,1°C, čo znamenalo dosiahnutie letného dňa. Zaznamenali sme tak najneskorší letný deň od začiatku pozorovania. Doteraz to bol 15. október z roku 2000. Mimoriadnymi sú však nielen maximálne teploty vzduchu, ale i dĺžka trvania teplotne vysoko nadpriemerného a na slnečný svit bohatého počasia.

Máme za sebou posledný októbrový víkend, keď teploty vystupovali nad 20°C,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf, ktorý si pre nás opäť pripravil dvojtýždňovú predpoveď a dodáva, že počasie v uplynulých dňoch nám skôr pripomínalo záver leta. „Prežívali sme tak prenádherné obdobie pokročilej jesene. Perióda mimoriadne teplého počasia „babieho leta„ bude skôr minulosťou a počasie naberie premenlivý charakter. Zmenou času, prichádza aj zmena v počasí. Každý extrém sa raz končí a na prelome mesiacov sa bude charakter počasia dramatický meniť. Zmena počasia spôsobí, že prepad denných teplôt bude o viac ako 10 až 15°C, čiže akýsi skok z leta do zimy. Bude to skôr normál alebo len mierne pod normál pripadajúci na koniec októbra a začiatok novembra. Vlna chladu odštartuje už od pondelka 28. októbra. Po prednej strane vysokého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovmi prenikne od severu chladný, pôvodom arktický, vzduch. Na studenom fronte pribudne oblačnosť, miestami sa vyskytne slabý dážď, na horách sneženie. Postupne sa snehové vločky môžu objaviť aj v nižších polohách a zároveň sa začne výrazne ochladzovať. V strede týždňa, pri nočnom vyjasnení, treba počítať s rannými mrazmi. Zrejme páliť sviečky počas “dušičiek“ budeme v zimnom ošatení a mrazoch."

14-dňová predpoveď pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasie na obdobie 28.10. – 3.11. 2019

Za studeným frontom sa v chladnejšom vzduchu vytvorí nad strednou Európou tlaková výš. Postupné ubúdanie zrážok a oblačnosti, v noci treba počítať s mrazmi. Cez víkend sa od juhozápadu nasunie brázda nízkeho tlaku vzduchu spojená so zrážkami a slabo sa oteplí.

Pondelok: Polooblačno, neskôr oblačno, prehánky alebo slabý dážď. Nočná teplota 6 až 4°C. Denná teplota 13 až 15°C. Mierny až čerstvý západný až severozápadný vietor.

Utorok: Prevažne oblačno, miestami slabý dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 2°C. Denná teplota 9 až 11°C. Mierny severozápadný vietor.

Streda – štvrtok: Jasno až polojasno, v piatok ojedinele prehánka. Nočné teploty 1 až -3°C. Denné teploty v intervale 5 až 9°C. Mierny severný až severovýchodný vietor.

Piatok – nedeľa: V piatok spočiatku polojasno, postupne oblačno až zamračené a miestami dážď alebo prehánky, hlavne v nedeľu. Nočné teploty 0 až -3°C cez víkend 4 až 2°C. Denné teploty v intervale 9 až 12°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 4. do 10. 11. 2019

Po rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou začne v prvej polovici tohto obdobia prúdiť teplejší a vlhký vzduch. Pribudne viac oblačnosti a zrážky, najmä nočné teploty sa zvýšia. Takže sa očakávajú nočné aj denné teploty väčšinou v rozmedzí bežných hodnôt pre danú ročnú dobu. V závere tohto obdobia prenikne od severovýchodu o niečo chladnejší vzduch.

Pondelok – streda: Polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo slabý dážď. Ráno a predpoludním hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty 5 až 3°C, v stredu okolo 8°C. Denná teplota 9 až 13°C. V stredu 14 až 16°C. Slabý až mierny juhovýchodný vietor.

Štvrtok – piatok: Oblačno až zamračené, miestami dážď, neskôr prechod k prehánkam. Nočné teploty 9 až 5°C. Denné teploty 12 až 14°C. Mierny až čerstvý južný vietor.

Sobota – nedeľa: Prevažne polooblačno, ojedinele prehánky. Ráno ojedinele v nižších polohách hmla. Nočné teploty 4 až až 1°C. Denné teploty v intervale 9 až 11°C. Mierny severovýchodný až východný vietor.


Novinky

29.05.2020 10:33:45 Kultúra

Hvezdáreň v Žiari ožije znova od 1. júna

S potešením oznamujeme, že od 1. júna 2020 otvárame všetky organizačné súčasti Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v našom ...

29.05.2020 09:42:58 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Berchtoldt staviteľ

Príchod Grófa Berchtoldta znamenal pre kaštieľ a aj pre celý Sv. Kríž nové obdobie zveľaďovania a stavebného rozvoja. Ako sme ...

28.05.2020 08:16:27 Naše mesto

Retro v Úliku na Dvojke

V máji sa v ŠKD na našej Základnej škole na Ulici M. R. Štefánika konala celoklubová aktivita pod názvom Retro ...

27.05.2020 08:31:32 Naše mesto

Od 1. júna posilní Banskobystrický samosprávny kraj školské spoje

Spolu s otváraním základných a materských škôl pribudnú v cestovných poriadkoch prímestských autobusov SAD Zvolen a SAD Lučenec ranné a ...

25.05.2020 08:59:41 Naše mesto

Čakajú nás prehánky a dážď, ale aj slnečné dni

Po veľmi chladnom období, ktoré bolo u nás v polovici mája sa v ďalších dňoch pozvoľna otepľovalo. Výrazné výkyvy teploty ...

21.05.2020 10:41:36 Naše mesto

Rúško pre každého pacienta či dezinfekcia na každej izbe

Žiarska nemocnica zvýšila hygienický štandard a volá pacientov na prehliadku či plánovaný zákrok: Zostali ste doma pre nás. Pripravení sme ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne