Dnes je 19.11.2019, meniny má Alžbeta.   

Čaká nás výrazný zlom v počasí

Zverejnené: 28.10.2019 11:42:53 |   | vytlačiť
obr: Čaká nás výrazný zlom v počasí

Posledná októbrová dekáda nám prinášala zväčša slnečné a veľmi teplé počasie „babieho leta“. Maximálne denné teploty tak prekonávali teplotné rekordy. S ohľadom na kalendár ide o mimoriadne teplé dni. V utorok 22. októbra vystúpila v našom meste maximálna denná teplota vzduchu na 25,1°C, čo znamenalo dosiahnutie letného dňa. Zaznamenali sme tak najneskorší letný deň od začiatku pozorovania. Doteraz to bol 15. október z roku 2000. Mimoriadnymi sú však nielen maximálne teploty vzduchu, ale i dĺžka trvania teplotne vysoko nadpriemerného a na slnečný svit bohatého počasia.

Máme za sebou posledný októbrový víkend, keď teploty vystupovali nad 20°C,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf, ktorý si pre nás opäť pripravil dvojtýždňovú predpoveď a dodáva, že počasie v uplynulých dňoch nám skôr pripomínalo záver leta. „Prežívali sme tak prenádherné obdobie pokročilej jesene. Perióda mimoriadne teplého počasia „babieho leta„ bude skôr minulosťou a počasie naberie premenlivý charakter. Zmenou času, prichádza aj zmena v počasí. Každý extrém sa raz končí a na prelome mesiacov sa bude charakter počasia dramatický meniť. Zmena počasia spôsobí, že prepad denných teplôt bude o viac ako 10 až 15°C, čiže akýsi skok z leta do zimy. Bude to skôr normál alebo len mierne pod normál pripadajúci na koniec októbra a začiatok novembra. Vlna chladu odštartuje už od pondelka 28. októbra. Po prednej strane vysokého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovmi prenikne od severu chladný, pôvodom arktický, vzduch. Na studenom fronte pribudne oblačnosť, miestami sa vyskytne slabý dážď, na horách sneženie. Postupne sa snehové vločky môžu objaviť aj v nižších polohách a zároveň sa začne výrazne ochladzovať. V strede týždňa, pri nočnom vyjasnení, treba počítať s rannými mrazmi. Zrejme páliť sviečky počas “dušičiek“ budeme v zimnom ošatení a mrazoch."

14-dňová predpoveď pre región od Jána Wolfa

Predpoveď počasie na obdobie 28.10. – 3.11. 2019

Za studeným frontom sa v chladnejšom vzduchu vytvorí nad strednou Európou tlaková výš. Postupné ubúdanie zrážok a oblačnosti, v noci treba počítať s mrazmi. Cez víkend sa od juhozápadu nasunie brázda nízkeho tlaku vzduchu spojená so zrážkami a slabo sa oteplí.

Pondelok: Polooblačno, neskôr oblačno, prehánky alebo slabý dážď. Nočná teplota 6 až 4°C. Denná teplota 13 až 15°C. Mierny až čerstvý západný až severozápadný vietor.

Utorok: Prevažne oblačno, miestami slabý dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 2°C. Denná teplota 9 až 11°C. Mierny severozápadný vietor.

Streda – štvrtok: Jasno až polojasno, v piatok ojedinele prehánka. Nočné teploty 1 až -3°C. Denné teploty v intervale 5 až 9°C. Mierny severný až severovýchodný vietor.

Piatok – nedeľa: V piatok spočiatku polojasno, postupne oblačno až zamračené a miestami dážď alebo prehánky, hlavne v nedeľu. Nočné teploty 0 až -3°C cez víkend 4 až 2°C. Denné teploty v intervale 9 až 12°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 4. do 10. 11. 2019

Po rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad západnou Európou začne v prvej polovici tohto obdobia prúdiť teplejší a vlhký vzduch. Pribudne viac oblačnosti a zrážky, najmä nočné teploty sa zvýšia. Takže sa očakávajú nočné aj denné teploty väčšinou v rozmedzí bežných hodnôt pre danú ročnú dobu. V závere tohto obdobia prenikne od severovýchodu o niečo chladnejší vzduch.

Pondelok – streda: Polooblačno až oblačno, ojedinele prehánky alebo slabý dážď. Ráno a predpoludním hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty 5 až 3°C, v stredu okolo 8°C. Denná teplota 9 až 13°C. V stredu 14 až 16°C. Slabý až mierny juhovýchodný vietor.

Štvrtok – piatok: Oblačno až zamračené, miestami dážď, neskôr prechod k prehánkam. Nočné teploty 9 až 5°C. Denné teploty 12 až 14°C. Mierny až čerstvý južný vietor.

Sobota – nedeľa: Prevažne polooblačno, ojedinele prehánky. Ráno ojedinele v nižších polohách hmla. Nočné teploty 4 až až 1°C. Denné teploty v intervale 9 až 11°C. Mierny severovýchodný až východný vietor.


Novinky

14.11.2019 12:42:14 Naše mesto

Odkrývame históriu: Kachľové pece II.

Po rušných rokoch povstaní a bojov nastal čas na práce obnovy kaštieľa, ale aj celého mestečka. V kaštieli sa v ...

11.11.2019 13:54:32 Naše mesto

Na zimu sme pripravení

O údržbu komunikácií sa v našom meste starajú technické služby. Tie majú na starosti približne 30 kilometrov ciest a 42 ...

11.11.2019 10:08:06 Naše mesto

November bude teplý a vlhký

V týždni na rozhraní októbra a novembra sme v našom regióne zaznamenali veľké výkyvy teploty vzduchu. Mrazivé boli noci i ...

05.11.2019 12:16:06 Naše mesto

Tohtoročný Deň techniky na SSOŠT

V utorok 29. októbra sa už po štvrtýkrát na pôde Súkromnej strednej odbornej školy technickej konal Deň techniky. Akciu navštívilo ...

30.10.2019 10:59:46 Naše mesto

Odkrývame históriu: Kachľové pece v kaštieli

Pec dávajúca teplo a využívaná pri príprave jedál bola a je jednou zo základných súčastí každého obytného objektu. Od toho ...

29.10.2019 10:23:13 Šport

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan v Žiari

Minulý týždeň v stredu sa primátor mesta Peter Antal a zástupcovia HKM MŠK i prevádzkovatelia zimného štadióna stretli na pôde ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu