Dnes je 13.07.2020, meniny má Margita.   

Čakajú nás prehánky a dážď, ale aj slnečné dni

Zverejnené: 25.05.2020 08:59:41 |   | vytlačiť
obr: Čakajú nás prehánky a dážď, ale aj slnečné dni

Po veľmi chladnom období, ktoré bolo u nás v polovici mája sa v ďalších dňoch pozvoľna otepľovalo. Výrazné výkyvy teploty vzduchu boli zaznamenané v dňoch 15. – 19. mája. Zatiaľ čo v piatok 15. mája maximálna denná teplota vzduchu vystúpila na 10,1°C, o štyri dni sme zaznamenali letnú hodnotu 27,2°C. Zdá sa, že tohtoročné obdobie nám prináša nezvyčajne veľa studených nocí, aj napriek tomu, že nám začala tretia májová dekáda. V piatok 22. mája poklesla minimálna denná teplota na 0,7°C a v prízemnej vrstve (5 cm) na -2,7°C. Tohtoročný máj sa predstavil skôr bez horúčav a búrok.

Ako to však s počasím vidí v nasledujúcich dňoch žiarsky meteorológ Ján Wolf? „S blížiacim sa záverom mája sa pomaly končí meteorologická jar a 1. júna začína meteorologické leto. Začiatkom júna prichádza čas na azda najznámejšiu pranostiku, a to na „Medardovu kvapku“. Najznámejšia pranostika, ktorá sa s týmto dňom (8.6.) viaže, je z meteorologického hľadiska singularita, čiže pravidelná odchýlka od trendu počasia, ktorá sa prejavuje ochladením a zrážkami. Do akej miery sa táto pranostika naplní tohto roku je ešte predčasné hovoriť. Pripomeniem, že medardovské počasie môže začať aj koncom mája alebo na začiatku júna a niekedy sa ani nemusí prejaviť, ako to bolo v posledných rokoch. Po prechode frontálneho systému počas uplynulého víkendu sa mierne ochladilo. Na viacerých miestach sa vyskytli zrážky s úhrnom v našom meste 16,4 mm. Premenlivý charakter počasia, bude pokračovať aj v priebehu posledného májového týždňa, čiže letné počasie si zoberie krátku pauzu. Výraznejšie oteplenie sa črtá na začiatku júna, kedy by teploty mali vystupovať nad 25°C.

14 - dňová predpoveď počasia pre náš región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 25. – 31. 5. 2020

Naše územie sa bude nachádzať na prednej strane tlakovej výše nad západnou až severozápadnou Európou a oblasťou nízkeho tlaku vzduchu nad Ukrajinou. Medzi týmito tlakovými útvarmi bude prúdiť od severu chladnejší a vlhkejší vzduch. Situáciu trochu skomplikuje brázda nízkeho tlaku vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia od severovýchodu. Teploty v tomto týždni budú podpriemerné. Častejšie sa vyskytnú prehánky a dážď.

Pondelok: Prevažne premenlivá oblačnosť s prehánkami alebo dážď. Najvyššia denná teplota 13 až 15°C. Chladno. Mierny až čerstvý severozápadný vietor.

Utorok: Polojasno až oblačno, v priebehu dňa ojedinele prehánky. Najnižšia denná teplota 7 až 5°C. Najvyššia denná teplota 14 až 17°C. Mierny severozápadný vietor.

Streda: Jasno až polooblačno. Najnižšia nočná teplota 6 až 4°C. Najvyššia denná teplota 17 až 20°C. Mierny severozápadný vietor.

Štvrtok – piatok: Polooblačno, pri prechodne veľkej oblačnosti prehánky alebo dážď. Najnižšie nočné teploty 7 až 4°C. Najvyššie denné teploty v intervale 16 až 19°C. Mierny severný vietor.

Sobota – nedeľa: Polooblačno až oblačno, postupne od východu pribúdanie oblačnosti so zrážkami. Najnižšie nočné teploty 9 až 6°C. Najvyššie denné teploty 15 až 17°C. Slabý severovýchodný vietor. 

Výhľad počasia od 1. 6. do 7. 6. 2020

V prvom júnovom, už letnom týždni, očakávame mierne oteplenie. V prvej polovici tohto obdobia sa bude nad strednou a južnou Európou nachádzať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. V strede týždňa by sa mala presadzovať tlaková výš zasahujúca od západu. Táto výš v závere týždňa postúpi nad strednú Európu, čo bude mať priaznivý vplyv na počasie na našom území. Neskôr ustúpi na juhovýchod a po jej zadnej strane začne prúdiť od juhu teplý vzduch.

Pondelok – štvrtok: Oblačno až polojasno, občas prehánky alebo dážď, nedá sa vylúčiť aj búrka. Nočné teploty 11 až 7°C. Denné teploty v intervale 18 až 22°C.

Piatok – nedeľa: Prevažne len malá oblačnosť a pomerne teplo. Nočné teploty 13 až 10°C. Denné teploty 24 až 26°C.

 


Novinky

09.07.2020 14:40:44 Šport

Marek Hromádka priniesol z najprestížnejšieho grapplingového turnaja striebro

V piatok 26. júna sa v Prahe uskutočnil najprestížnejší grapplingový turnaj organizovaný v Čechách a na Slovensku pod názvom Choketopus ...

09.07.2020 14:17:01 Naše mesto

Opustila nás dlhoročná pedagogička Anna Lauková

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v stredu 8. júla 2020 nás navždy opustila pani učiteľka s úžasným srdcom, empatiou k ...

09.07.2020 12:43:34 Šport

Tréner Radványi o posledných zápasoch a odchodoch z kádra FK Pohronie

V sobotu o 18.00 nastúpia zverenci trénera Radványiho na posledný zápas proti FK Senica. V tabuľke o udržanie sa vo ...

06.07.2020 14:01:30 Naše mesto

Polícia varuje: Nezabudni na dieťa v aute

V letných mesiacoch rozbehlo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom celoslovenskú preventívno-informačnú kampaň „Nezabudni na mňa v aute!“. ...

06.07.2020 13:29:48 Naše mesto

Premenlivé letné počasie

Po suchom apríli a čiastočne aj máji nastúpila v júni „Medardova kvapka“ bohatá na zrážky. Tohtoročný jún sa vyznačoval dosť ...

02.07.2020 14:43:58 Naše mesto

V areáli školy vybudovali modernú atletickú dráhu s 300-metrovým bežeckým oválom

Novú atletickú dráhu postavilo mesto pre športovcov v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Prioritne tu budú športovať žiaci školy, ale ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne