Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 29.05.2023, meniny má Vilma.   

Cena Mladý technik putovala do rúk Emy Rajčanovej

Zverejnené: 17.05.2023 12:12:15 |   | vytlačiť
obr: Cena Mladý technik putovala do rúk Emy Rajčanovej

V stredu 17. mája sme spoznali víťazov ďalšieho ročníka súťaže Mladý technik. Prehliadku technickej tvorivosti a výsledkov činnosti žiakov v technických krúžkoch zorganizovalo Centrum voľného času. 

Svet vedy a techniky poháňa ľudstvo vpred. Podľa výdobytkov sveta techniky sa posudzuje vyspelosť jednotlivých generácií. To všetko má na svedomí vynachádzavosť, zvedavosť a šikovnosť. Tieto vlastnosti majú i deti, ktoré sa svojimi prácami zapojili do tohtoročnej súťaže o titul Mladý technik.

Súťaž zameraná na tvorivosť a technické zručnosti detí v rôznych vekových kategóriách je súčasťou projektu ProTech od začiatku jeho realizácie. Ten bol spustený bol v roku 2006. Každý školský rok si deti pripravujú svoje výrobky, ktoré sú rozdelené podľa použitého materiálu do niekoľkých skupín. 

Gratulujem oceneným žiakom k úspešnému riešeniu technických úloh. Za tie roky organizovania súťaže sme vychovali veľa mladých technikov. Preto verím, že sa žiaci budú každoročne zapájať do tejto súťaže. Technika ide spolu s nimi dopredu každým rokom a vyvíjajú sa aj technické danosti. Mal som možnosť vidieť, že práce žiakov nie sú iba jednoduché práce, ale veľakrát robia aj na zložitejších projektoch. Chcem sa preto poďakovať aj všetkým pedagógom, ktorí pomáhajú našim deťom pri riešení týchto technických úloh,“ hovorí primátor mesta, Peter Antal.

Cena Mladý technik putovala do rúk Emy Rajčanovej

Mladý technik je súťaž určená pre jednotlivcov, kolektív a pre dieťa s rodičom, a to vo veku do 6 a 10 rokov a deti od 10 do 15 rokov. 

Súťaží sa v kategóriách stavebnicové práce, lego stavby, výrobky z dreva, z papiera, kartónu, kovu, modelárske výtvory, technická hračka, čiže zlepšováky, ktoré môžu slúžiť ako technická učebná pomôcka, skladanie origami a poslednou kategóriou bola technická úloha, resp. zadanie pre žiakov II. stupňa základných škôl.

Okrem vyhodnotenia najlepších prác v každej kategórii boli odovzdané aj špeciálne ocenenia, a to pre najlepšiu školu v technickej oblasti, najlepšieho žiaka alebo kolektív, ktorý získal titul Mini technik, Junior technik a Mladý technik. Za inovatívny prístup pedagóga v oblasti rozvoja technickej tvorivosti detí sa udelila cena Najlepší učiteľ. 

V prehliadke Mladý technik 2023 sa do školských kôl v technickej oblasti celkom zapojilo 367 detí materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Vyrobili spolu 250 rôznych prác,“ informuje Helena Gáfriková, riaditeľka Centra voľného času s tým, že do mestského kola postúpilo 121 prác.

Práce a výrobky detí hodnotila odborná porota, v ktorej boli odborníci Lukáš Dragošek a Milan Škrobian a zastúpenie malo aj vedecké pracovisko Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV – INOVAL v Žiari nad Hronom.

Najlepšou školou v technickej oblasti pre tento rok je Základná škola na Ulici Dr. Janského. Ocenenie za prínos v oblasti rozvoja technickej tvorivosti detí získala pedagogička Dana Stemnická. Cenu minitechnik, ktorá je pre deti do 6 rokov, získali Oskar Kohl a Matias Rajčan za projekt Moja záhradka. Junior technikom sa stal žiak I. stupňa, Matúš Vanko so