Cestujúci sa už môžu registrovať v e-shope, celý január bude prímestská doprava v BBSK zadarmo

14.11.2023 07:37:27
Cestujúci sa už môžu registrovať v e-shope, celý január bude prímestská doprava v BBSK zadarmo

Organizátor IDS BBSK dnes spustil e-shop, v ktorom sa už môžu cestujúci registrovať a kupovať si predplatné lístky s platnosťou od 1. februára a neskôr. Celý január bude cestovanie v prímestských autobusoch SAD Lučenec a SAD Zvolen v Banskobystrickom kraji zadarmo, župa tak dá ľuďom možnosť nielen zvyknúť si na zmeny, ale aj vyskúšať si dochádzanie verejnou dopravou.

Od 1. januára budúceho roku budú cestujúci, ktorí v Banskobystrickom samosprávnom kraji využívajú prímestskú autobusovú dopravu, cestovať po novom. Všetky linky prímestských autobusov prechádzajú od tohto dátumu na Integrovaný dopravný systém a táto zmena so sebou prinesie množstvo výhod, najmä pre pravidelných cestujúcich. Tí sa už od dnešného dňa môžu registrovať v novom e-shope a kúpiť si s predstihom predplatný cestovný lístok. 

V pondelok, 13. novembra, sme spustili na stránke www.idsbbsk.sk e-shop, v ktorom sa môžu cestujúci zaregistrovať, priradiť si svoj identifikátor – teda súčasnú dopravnú kartu, ISIC kartu, virtuálnu IDS kartu alebo platobnú kartu a rovnako nakúpiť predplatné cestovné lístky – to znamená mesačník, trojmesačník či rovno predplatný cestovný lístok na celý rok. Proces registrácie a samotného nákupu trvá len niekoľko minút a vďaka predplatným lístkom cestujúci na pravidelných trasách ušetria rádovo v desiatkach percent v porovnaní s jednorazovými lístkami,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Všetci tí, ktorí si predplatný cestovný lístok kúpia online do konca januára budúceho roka, automaticky a bezplatne získajú predĺženie jeho platnosti o ďalších 30 dní. 

Budeme radi, ak túto možnosť využije čo najviac cestujúcich. Zároveň, ich spätná väzba bude pre nás dôležitá pre doladenie detailov na e-shope tak, aby bolo jeho používanie čo najjednoduchšie a najpriateľskejšie. Prosíme vás preto – ak narazíte na akýkoľvek problém, chybu, prípadne na niečo, čo vám nebude jasné, neváhajte a využite mailové a telefonické kontakty uvedené priamo na stránke, aby ste nám o nich povedali,“ doplnil Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva IDS BBSK.

Župan Ondrej Lunter zároveň oznámil skvelú správu pre všetkých cestujúcich – celý mesiac január bude v Banskobystrickom samosprávnom kraji „mesiacom mobility“, kedy bude cestovanie vo všetkých prímestských autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec zadarmo pre všetkých.

Vieme, že každá zmena so sebou prináša aj istú dávku neistoty, je potrebné si na ňu zvyknúť a pripraviť sa. Rovnako je našim cieľom dostať do autobusov verejnej prímestskej dopravy viac cestujúcich – takto nielen odľahčíme premávku či parkovacie plochy, ale znížime aj uhlíkovú stopu. Práve v januári budete mať jedinečnú možnosť vymeniť auto za verejnú dopravu a vyskúšať si, ako by sa vám napríklad do práce dochádzalo autobusom,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Okrem online možností už čoskoro pribudnú na viacerých miestach kraja aj fyzické Zákaznícke centrá IDS BBSK, ktoré doplnia aj kontaktné miesta, umiestnené napríklad v krajských knižniciach či ďalších kultúrnych inštitúciách.

V priebehu najbližších týždňov budeme informačné brožúry a plagáty nielen v slovenskom, ale aj v maďarskom jazyku, distribuovať na všetky obecné a mestské úrady, aby sa tie najdôležitejšie informácie dostali aj k tým, ktorí možno nemajú prístup k internetu alebo nie sú zvyknutí ho používať. Plagáty, ktoré informujú o zmenách v prímestskej autobusovej doprave budú už tento týždeň visieť tiež na všetkých pobočkách pôšt v Banskobystrickom kraji, ku koncu novembra tiež rozpošleme informačné SMS správy na viac ako 280-tisíc telefónnych čísiel, ktoré majú spaciu alebo pracovnú lokalitu v našom kraji,“ ozrejmil ďalšie kroky informačnej kampane predseda kraja. 

Do 272-tisíc schránok už župa distribuovala aj špeciálne vydanie časopisu Náš kraj, ktoré bolo venované zmenám v prímestskej doprave od 1. januára budúceho roku.

Integrovaný dopravný systém je niečo, na čom v našom kraji pracujeme už niekoľko rokov. Predchádzalo mu vypracovanie strategických dokumentov ako Plán udržateľnej mobility a Plán dopravnej obslužnosti, veľký medzinárodný tender na dopravcov a podpis nových zmlúv, ktoré cestujúcim zaručujú vyšší komfort cestovania a kraju väčšie právomoci. Dnes sme tesne pred tým, keď všetky tieto prípravy uvedieme do praxe. Verím, že na ich konci bude spokojný občan – cestujúci, pre ktorého bude cestovanie v prímestskej doprave pohodlnejšie a výhodnejšie,“ povedal podpredseda BBSK Roman Malatinec. 

Ten zároveň vyzval, aby mladí ľudia pomohli svojim rodičom a starým rodičom s online registráciami a mohli tak všetko vybaviť z pohodlia domova.

Tlačová správa BBSK
Foto: Facebook BBSK

 

Ďalšie články - Naše mesto

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí
30.05.2024 14:23:50

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí

V stredu 22. mája sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom už po druhýkrát konalo veľké environmentálne podujatie s názvom „Dotyk lesa,“ ktoré bolo určené pre žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Podujatie bolo zamerané na...

Práce na autobusovej čakárni finišujú
30.05.2024 10:45:20

Práce na autobusovej čakárni finišujú

Už niekoľko týždňov prebiehajú rekonštrukčné práce na budovaní čakárne pre cestujúcich v Žiari nad Hronom, ktorá vzniká v priestoroch bývalej herne za poštou, smerom k predajni mobilného operátora. Mesto na tento účel schválilo dotáciu vo výške...

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 
27.05.2024 12:42:43

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 

Športovisko v areáli Základnej školy Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom sa dočká modernizácie. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 274 tisíc eur. V rámci projektu bude vybudovaný bežecký ovál s umelým...

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod
23.05.2024 12:35:54

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod

Od 1.6.2024 dochádza k zmene miesta prevádzkovania zberného dvora z ulice SNP 131 v Žiari nad Hronom (súčasná adresa) do areálu bývalej skládky odpadov v Horných Opatovciach. Dôvodom presunu je sťahovanie sa spoločnosti do nových priestorov. Prevádzka...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png