Cestujúci sa už môžu registrovať v e-shope, celý január bude prímestská doprava v BBSK zadarmo

14.11.2023 07:37:27
Cestujúci sa už môžu registrovať v e-shope, celý január bude prímestská doprava v BBSK zadarmo

Organizátor IDS BBSK dnes spustil e-shop, v ktorom sa už môžu cestujúci registrovať a kupovať si predplatné lístky s platnosťou od 1. februára a neskôr. Celý január bude cestovanie v prímestských autobusoch SAD Lučenec a SAD Zvolen v Banskobystrickom kraji zadarmo, župa tak dá ľuďom možnosť nielen zvyknúť si na zmeny, ale aj vyskúšať si dochádzanie verejnou dopravou.

Od 1. januára budúceho roku budú cestujúci, ktorí v Banskobystrickom samosprávnom kraji využívajú prímestskú autobusovú dopravu, cestovať po novom. Všetky linky prímestských autobusov prechádzajú od tohto dátumu na Integrovaný dopravný systém a táto zmena so sebou prinesie množstvo výhod, najmä pre pravidelných cestujúcich. Tí sa už od dnešného dňa môžu registrovať v novom e-shope a kúpiť si s predstihom predplatný cestovný lístok. 

V pondelok, 13. novembra, sme spustili na stránke www.idsbbsk.sk e-shop, v ktorom sa môžu cestujúci zaregistrovať, priradiť si svoj identifikátor – teda súčasnú dopravnú kartu, ISIC kartu, virtuálnu IDS kartu alebo platobnú kartu a rovnako nakúpiť predplatné cestovné lístky – to znamená mesačník, trojmesačník či rovno predplatný cestovný lístok na celý rok. Proces registrácie a samotného nákupu trvá len niekoľko minút a vďaka predplatným lístkom cestujúci na pravidelných trasách ušetria rádovo v desiatkach percent v porovnaní s jednorazovými lístkami,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Všetci tí, ktorí si predplatný cestovný lístok kúpia online do konca januára budúceho roka, automaticky a bezplatne získajú predĺženie jeho platnosti o ďalších 30 dní. 

Budeme radi, ak túto možnosť využije čo najviac cestujúcich. Zároveň, ich spätná väzba bude pre nás dôležitá pre doladenie detailov na e-shope tak, aby bolo jeho používanie čo najjednoduchšie a najpriateľskejšie. Prosíme vás preto – ak narazíte na akýkoľvek problém, chybu, prípadne na niečo, čo vám nebude jasné, neváhajte a využite mailové a telefonické kontakty uvedené priamo na stránke, aby ste nám o nich povedali,“ doplnil Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva IDS BBSK.

Župan Ondrej Lunter zároveň oznámil skvelú správu pre všetkých cestujúcich – celý mesiac január bude v Banskobystrickom samosprávnom kraji „mesiacom mobility“, kedy bude cestovanie vo všetkých prímestských autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec zadarmo pre všetkých.

Vieme, že každá zmena so sebou prináša aj istú dávku neistoty, je potrebné si na ňu zvyknúť a pripraviť sa. Rovnako je našim cieľom dostať do autobusov verejnej prímestskej dopravy viac cestujúcich – takto nielen odľahčíme premávku či parkovacie plochy, ale znížime aj uhlíkovú stopu. Práve v januári budete mať jedinečnú možnosť vymeniť auto za verejnú dopravu a vyskúšať si, ako by sa vám napríklad do práce dochádzalo autobusom,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Okrem online možností už čoskoro pribudnú na viacerých miestach kraja aj fyzické Zákaznícke centrá IDS BBSK, ktoré doplnia aj kontaktné miesta, umiestnené napríklad v krajských knižniciach či ďalších kultúrnych inštitúciách.

V priebehu najbližších týždňov budeme informačné brožúry a plagáty nielen v slovenskom, ale aj v maďarskom jazyku, distribuovať na všetky obecné a mestské úrady, aby sa tie najdôležitejšie informácie dostali aj k tým, ktorí možno nemajú prístup k internetu alebo nie sú zvyknutí ho používať. Plagáty, ktoré informujú o zmenách v prímestskej autobusovej doprave budú už tento týždeň visieť tiež na všetkých pobočkách pôšt v Banskobystrickom kraji, ku koncu novembra tiež rozpošleme informačné SMS správy na viac ako 280-tisíc telefónnych čísiel, ktoré majú spaciu alebo pracovnú lokalitu v našom kraji,“ ozrejmil ďalšie kroky informačnej kampane predseda kraja. 

Do 272-tisíc schránok už župa distribuovala aj špeciálne vydanie časopisu Náš kraj, ktoré bolo venované zmenám v prímestskej doprave od 1. januára budúceho roku.

Integrovaný dopravný systém je niečo, na čom v našom kraji pracujeme už niekoľko rokov. Predchádzalo mu vypracovanie strategických dokumentov ako Plán udržateľnej mobility a Plán dopravnej obslužnosti, veľký medzinárodný tender na dopravcov a podpis nových zmlúv, ktoré cestujúcim zaručujú vyšší komfort cestovania a kraju väčšie právomoci. Dnes sme tesne pred tým, keď všetky tieto prípravy uvedieme do praxe. Verím, že na ich konci bude spokojný občan – cestujúci, pre ktorého bude cestovanie v prímestskej doprave pohodlnejšie a výhodnejšie,“ povedal podpredseda BBSK Roman Malatinec. 

Ten zároveň vyzval, aby mladí ľudia pomohli svojim rodičom a starým rodičom s online registráciami a mohli tak všetko vybaviť z pohodlia domova.

Tlačová správa BBSK
Foto: Facebook BBSK

 

Ďalšie články - Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Peter Mosný - prvý moderný kastelán nášho kaštieľa
11.04.2024 08:49:10

Odkrývame históriu mesta: Peter Mosný - prvý moderný kastelán nášho kaštieľa

S Petrom Mosným som sa prvýkrát zoznámil na konci júna 2022. V tom čase bol kastelánom v našom kaštieli už štyri roky a mestský úrad sa zaoberal otázkou vychovania jeho nástupcu. Ako historik, krátko po ukončení štúdia mimo Slovenska, som túto pozíciu...

Zápis do materskej školy
09.04.2024 13:36:22

Zápis do materskej školy

V súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z.  – školský zákon prebieha zápis detí do materskej školy na školský rok 2024/2025 od 1. mája 2024 do 31. mája 2024. Zákonný zástupca môže podať žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy:

Predškoláci majú za sebou veľký deň
08.04.2024 12:14:36

Predškoláci majú za sebou veľký deň

Začiatkom apríla sa v našom meste uskutočnil zápis do základných škôl. V meste máme tri mestské základné školy a jednu cirkevnú, rodičia tak majú možnosť výberu, kam umiestniť budúceho prváčika podľa vlastnej voľby. V Základnej škole na Ulici...

Prezidentom sa stane Peter Pellegrini
08.04.2024 07:43:04

Prezidentom sa stane Peter Pellegrini

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutočnilo v sobotu 23. marca. Keďže žiadny z kandidátov nezískal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, v sobotu 6. apríla sa konalo druhé kolo volieb. Na Slovensku sa odohrali ôsme voľby prezidenta v dvoch kolách...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png