Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

16.08.2023 08:37:07
Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

V sobotu 12. augusta zaznamenal slovenský cyklista Martin Svrček fantastický výsledok, keď na Majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom kategórie do 23 rokov v Glasgowe vybojoval bronz. Právom ho tak môžeme označovať za Saganovho nástupcu. Martina môžete na bicykli vidieť aj na žiarskych cestách, ktoré využíva na svoje tréningy. 

Martin Svrček sa bronzom priblížil k výsledku Petra Velitsa, ktorý na Majstrovstvách sveta 2007 v nemeckom Stuttgarte získal v kategórii U23 zlatú medailu.

Dvadsaťročný Slovák zaostal na 168,4 km dlhej trase z Loch Lomond do Glasgowa za víťazným Laurancem o dve sekundy. Francúz vyhral po sólovom úniku, Svrček obsadil v záverečnom špurte štvorčlennej skupiny druhú priečku.

Začiatok pretekov poznačil dážď, niekoľko pádov i porúch. Do úniku sa dostala desaťčlenná skupina ešte pred stúpaním na Crow Road. V tejto fáze sa Svrček (Soudal Quick-Step) držal v balíku aj s ostatnými krajanmi Pavlom Rovderom (Dukla Banská Bystrica), Simonom Nagyom (Dukla), Filipom Lohinským (Dukla) a Samuelom Kováčom (Cycling Academy Trenčín). 

Pelotón dostihol únik ešte pred príchodom na technický okruh v Glasgowe, viac než 100 kilometrov pred cieľom. Po chvíli sa vytvoril ďalší a balík sa zredukoval na zhruba 30 pretekárov. V tejto skupine nechýbal Svrček, vyhol sa pádu a 50 kilometrov pred cieľom skúsil zaútočiť a viedol hlavný balík. Asi 44 kilometrov pred cieľom bol v skupine prenasledovateľov a v úniku nakoniec zostal len Laurance. Toho päťčlenná skupina tesne pred cieľom už nedostihla a o výsledkoch na 2. až 5. mieste musela po špurte rozhodnúť cieľová fotografia.

Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

Foto: Profimedia.

Trať bola dosť férová na výkonnosť, technická, čo mi celkom sedí. Mali sme aj dážď, to mám tiež rád. Cítil som sa veľmi dobre, myslím, že som bol jeden z tých najsilnejších. Škoda, že chalani so mnou v skupine nechceli vyhrať, ale asi chceli byť druhí. Trošku ma to mrzí, ale po tom roku, ktorý som mal taký, že som bol raz hore, raz dolu, som rád, ako to dopadlo,“ uviedol na margo trate po skončení pretekov Martin, ktorý sa na pretekoch predstavil po dlhšej pretekovej pauze. Ako však priznáva, dobrý výsledok v kútiku duše očakával: Už týždeň pred pretekmi som si dal veľmi dobré čísla, čo posunulo moju sebadôveru. Trošku som to aj čakal a veril som si, a to je najdôležitejšie.“

Do Žiaru ho priviedla láska k odchovankyni žiarskej cyklistiky

Momentálne Martin Svrček žije a trénuje v Žiari nad Hronom. Do nášho mesta ho priviedla láska k bývalej reprezentantke Slovenska a odchovankyni žiarskej cyklistiky, Simone Záhorcovej, ktorá má na konte aj účasť na svetovom a európskom šampionáte v cestnej cyklistike. Preto ak ho uvidíte na bicykli na žiarskych cestách, vidíte dobre, je to naozaj on. Martin je skromný mladý muž a my sme veľmi radi, že sme mu mohli položiť niekoľko zvedavých otázok.