Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

16.08.2023 08:37:07
Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

V sobotu 12. augusta zaznamenal slovenský cyklista Martin Svrček fantastický výsledok, keď na Majstrovstvách sveta v pretekoch s hromadným štartom kategórie do 23 rokov v Glasgowe vybojoval bronz. Právom ho tak môžeme označovať za Saganovho nástupcu. Martina môžete na bicykli vidieť aj na žiarskych cestách, ktoré využíva na svoje tréningy. 

Martin Svrček sa bronzom priblížil k výsledku Petra Velitsa, ktorý na Majstrovstvách sveta 2007 v nemeckom Stuttgarte získal v kategórii U23 zlatú medailu.

Dvadsaťročný Slovák zaostal na 168,4 km dlhej trase z Loch Lomond do Glasgowa za víťazným Laurancem o dve sekundy. Francúz vyhral po sólovom úniku, Svrček obsadil v záverečnom špurte štvorčlennej skupiny druhú priečku.

Začiatok pretekov poznačil dážď, niekoľko pádov i porúch. Do úniku sa dostala desaťčlenná skupina ešte pred stúpaním na Crow Road. V tejto fáze sa Svrček (Soudal Quick-Step) držal v balíku aj s ostatnými krajanmi Pavlom Rovderom (Dukla Banská Bystrica), Simonom Nagyom (Dukla), Filipom Lohinským (Dukla) a Samuelom Kováčom (Cycling Academy Trenčín). 

Pelotón dostihol únik ešte pred príchodom na technický okruh v Glasgowe, viac než 100 kilometrov pred cieľom. Po chvíli sa vytvoril ďalší a balík sa zredukoval na zhruba 30 pretekárov. V tejto skupine nechýbal Svrček, vyhol sa pádu a 50 kilometrov pred cieľom skúsil zaútočiť a viedol hlavný balík. Asi 44 kilometrov pred cieľom bol v skupine prenasledovateľov a v úniku nakoniec zostal len Laurance. Toho päťčlenná skupina tesne pred cieľom už nedostihla a o výsledkoch na 2. až 5. mieste musela po špurte rozhodnúť cieľová fotografia.

Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

Foto: Profimedia.

Trať bola dosť férová na výkonnosť, technická, čo mi celkom sedí. Mali sme aj dážď, to mám tiež rád. Cítil som sa veľmi dobre, myslím, že som bol jeden z tých najsilnejších. Škoda, že chalani so mnou v skupine nechceli vyhrať, ale asi chceli byť druhí. Trošku ma to mrzí, ale po tom roku, ktorý som mal taký, že som bol raz hore, raz dolu, som rád, ako to dopadlo,“ uviedol na margo trate po skončení pretekov Martin, ktorý sa na pretekoch predstavil po dlhšej pretekovej pauze. Ako však priznáva, dobrý výsledok v kútiku duše očakával: Už týždeň pred pretekmi som si dal veľmi dobré čísla, čo posunulo moju sebadôveru. Trošku som to aj čakal a veril som si, a to je najdôležitejšie.“

Do Žiaru ho priviedla láska k odchovankyni žiarskej cyklistiky

Momentálne Martin Svrček žije a trénuje v Žiari nad Hronom. Do nášho mesta ho priviedla láska k bývalej reprezentantke Slovenska a odchovankyni žiarskej cyklistiky, Simone Záhorcovej, ktorá má na konte aj účasť na svetovom a európskom šampionáte v cestnej cyklistike. Preto ak ho uvidíte na bicykli na žiarskych cestách, vidíte dobre, je to naozaj on. Martin je skromný mladý muž a my sme veľmi radi, že sme mu mohli položiť niekoľko zvedavých otázok.

Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

Simona Záhorcová (v strede) je bývalou slovenskou juniorskou reprezentantkou. 

Cez víkend sa vám podarilo dosiahnuť skvelý výsledok, keď ste na MS do 23 rokov v Glasgowe vyjazdili bronz. Právom vás divácka i novinárska verejnosť začína prirovnávať k nástupcovi Petra Sagana. Čo hovoríte na takéto prirovnanie? 

Čo sa týka tohto prirovnania, vždy hovorím, že každý sme iný a výnimočný v rôznych veciach. No, samozrejme, je úžasný pocit, keď vás niekto prirovná k takej legende, ako je Peter Sagan. Takže, som rád, aj mám na to niekedy svoj názor.

Ste odchovancom žilinskej cyklistiky, dnes nosíte dres belgického Soudal Quick-Step. My v Žiari sme vaše meno registrovali už v časoch, keď ste pôsobili v Žiline. Spomínate si na mená niektorých žiarskych pretekárov, ktorí vtedy s vami súťažili?

Zo žiarskych cyklistov jediný, s ktorým som pretekal a dodnes som s ním aj veľmi dobrý kamarát, je Lukáš Ungvarský. 

Dnes žijete v Žiari, na svoje tréningy tak využívate práve žiarske cesty a okolie mesta. Aké tu máte podmienky trénovania?

S cestami v Žiari nad Hronom som spokojný, nie som náročný, vždy si nájdem trasu na tréning tak, aby som podal čo najlepší výkon v danom teréne. Jediné, čo mi chýba, je nejaká cyklo cestička na takzvanú regeneračnú jazdu, ale inak nemám čo vytknúť. 

Kam najčastejšie vedie vaša cesta počas tréningov?

Najčastejšie chodím na Skalku, pretože je to dlhý a súmerný kopec, výborný na dlhé intervaly. Ale chodím asi na každú stranu od Žiaru. 

Stretávate sa aj so žiarskymi cyklistami, alebo máte výhradne svoj vlastný tréningový plán?

Na väčšine mojich tréningoch som sám, no mám to tak najradšej. Ale keď sa s niekým stretnem, rád prehodím pár slov, zvezieme sa spolu, predsa len, ten tréning potom ujde rýchlejšie. 

Do Žiaru vás priviedla vaša priateľka, odchovankyňa a bývalá pretekárka žiarskeho cyklistického klubu, Simona Záhorcová, ktorá je zároveň aj bývalou reprezentantkou SR. Kde sa spojili vaše životné cesty?

Obaja sme sa pretekaniu venovali už od skorého veku, a tak sme po sebe aj pokukovali na pretekoch a sústredeniach. No a z detskej lásky to prešlo až do už dlhotrvajúceho vzťahu. 

Dnes sa už Simona profesionálne cyklistike nevenuje, ale, ak máme správne informácie, rozhodla sa venovať profesionálne práve vám. V čom spočíva takáto spolupráca – bývalej aktívnej pretekárky a súčasnej slovenskej cyklistickej jednotky?

Simča je mi veľkou oporou. Veľmi veľa pre mňa obetovala a stále obetuje. Keďže sama bicyklovala, vie ma absolútne pochopiť asi vo všetkom. Myslím si, že sme už dobrý tím, veľakrát so mnou ide na tréning, zoberieme skúter, alebo ma občerství. Chystá mi obedy či regeneračné drinky. Dokonca si nedávno kvôli mne urobila aj masérsky kurz, takže mám každý deň aj skvelú masáž. Nie je to so mnou prechádzka ružovou záhradou, najmä počas prípravy na nejaké konkrétne preteky, no ona to zvláda s ľahkosťou a ja jej za to ďakujem.

Kde vás môžu fanúšikovia najbližšie vidieť pretekať, na akom podujatí očakávate podporu slovenského fanúšika?

Aktuálne sa nachádzam na pretekoch okolo Dánska. A potom ma slovenskí fanúšikovia môžu vidieť na pretekoch Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia v dňoch od 13. do 17. septembra.

Cyklista Martin Svrček má bronz z Majstrovstiev sveta. Na svoje tréningy využíva okolie Žiaru

Foto: Matej Červenka/SZC.

67. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska odštartuje v Košiciach, odkiaľ trať prevedie medzinárodný pelotón cez Prešov, Poprad, Ružomberok, Martin, Prievidzu, Nitru, Hlohovec až do Púchova. Okrem prvej etapy, ktorá štartuje aj finišuje v metropole východu, zostáva filozofia rozdielnych štartov a cieľov etáp. Takže i tento rok môžu fanúšikovia stretnúť hviezdy svetového formátu na viacerých miestach. Po dlhých rokoch vypadáva z programu časovka a program podujatia začne atraktívnym večerným predstavovaním tímov spojeným s ďalším programom.

(lt)
Titulné foto: Twitter.com.

 

Ďalšie články - Šport

Slovenský pohár v cestnej cyklistike sa opäť vracia do Žiaru nad Hronom a okolia
01.07.2025 07:55:50

Slovenský pohár v cestnej cyklistike sa opäť vracia do Žiaru nad Hronom a okolia

Najbližší víkend 5. a 6. júla sa v Žiari nad Hronom a v obci Lutila uskutočnia ďalšie kolá Slovenského pohára v cestnej cyklistike – najvyššej národnej súťaže v tomto športe. Fanúšikovia cyklistiky sa môžu tešiť na súboje najlepších slovenských pretekárov

Futbalistov Pohronia v novej sezóne povedie Erik Grendel
13.06.2025 10:01:48

Futbalistov Pohronia v novej sezóne povedie Erik Grendel

Záverečnú fázu jarnej časti sme dohrávali bez hlavného trénera, ktorého úlohy prevzal realizačný tím. Generálny manažér v posezónnom rozhovore avizoval zmeny v hráčskom kádri, ako aj v realizačnom tíme. Tou prvou je obsadenie pozície hlavného...

Majstrovstvá Goju Ryu Karate a zároveň aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v Kobudo
10.06.2025 08:28:20

Majstrovstvá Goju Ryu Karate a zároveň aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v Kobudo

V sobotu si zasúťažili aj naši skúsení pretekári. Slovenský zväz karate s Východoslovenskou úniou karate a bojových umení  usporiadali v metropole východného Slovenska. Špecialisti na Gojo Ryu Kata aj Kumite sa stretli v športovej hale košickej...

Čokoládová tretra: Až štyria naši atléti postupujú do Ostravy! 
02.06.2025 07:45:27

Čokoládová tretra: Až štyria naši atléti postupujú do Ostravy! 

Vivi, Neli, Tobi a Niki postupujú do Ostravy! Naši atléti, 26.05.2025, bojovali na Slovenskom finále Čokoládovej tretry v Košiciach a všetci posúvali svoje osobné maximá! Až štyrom sa podarilo prebojovať na Medzinárodné semifinále do Ostravy, kde budú...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png