Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 04.10.2022, meniny má František.   

Ďalšia nelegálna skládka na území mesta. Staré pneumatiky treba odovzdať do pneuservisu

Zverejnené: 21.09.2022 12:22:32 |   | vytlačiť
obr: Ďalšia nelegálna skládka na území mesta. Staré pneumatiky treba odovzdať do pneuservisu

V ostatnom období sa v našom meste počas niekoľkých týždňov opakuje tvorba nelegálnej skládky. Jej odstránenie ide zakaždým na náklady mesta. Ako upozorňuje odbor životného prostredia, likvidáciu čiernej skládky tak zaplatí každý občan Žiaru. 

 „Za posledných niekoľko týždňov sa nám opakuje tvorba čiernej skládky, konkrétne ide o priestor za garážami tzv. Jadranov,“ hovorí Ivana Martincová z Oddelenia odpadového hospodárstva MsÚ v Žiari nad Hronom a ďalej približuje: „Pri miestnej obhliadke sme zistili, že na danom mieste sa opakovane ukladajú odpadové pneumatiky. Keďže miesto je na stene označené ODPADY, predpokladáme, že niekto takto vytvoril nelegálnu skládku a miesto. Možno aj toto je dôvod, prečo sa tam opakovane vyskytujú odpady.

Ako ďalej Ivana Martincová upozorňuje, takéto voľné ukladanie odpadu mimo zbernú nádobu alebo zberný dvor je tvorbou čiernej skládky. A to je už porušením zákona o odpadoch ako aj všeobecne záväzného nariadenia mesta. „Opätovne žiadame obyvateľov, aby neukladali odpad takýmto spôsobom. Navyše, odpadové pneumatiky sú špecifickým odpadom a v súčasnosti je potrebné ich odovzdať do pneuservisu. Nie na zberný dvor, lebo v zmysle zákona o odpadoch ide o osobitný druh odpadu a takýto odpad patrí do vyhradeného zberu. Pneuservis je povinný prevziať od fyzickej osoby staré pneumatiky bezplatne,“ upozorňuje Ivana Martincová.

Viete o čiernej skládke? Volajte mestskú políciu

V prípade, že obyvatelia zistia existenciu čiernej skládky, dokonca vidia niekoho, ako ukladá odpad mimo zbernej nádoby, je potrebné ihneď volať mestskú políciu. „Tá priestor zdokumentuje, prípadne hneď na mieste obyvateľa, ktorý tvorí čiernu skládku, pokutuje. V prípade, že už občania vidia vzniknutú čiernu skládku, môžu kontaktovať aj Mestský úrad, Oddelenie odpadového hospodárstva,“ pripomína ďalej Martincová.

Priestor v okolí nelegálnej skládky bude pod dohľadom fotopasce

V prípade, že sa nelegálne skládky na území tvoria pravidelne a opakovane, pracovníci odboru životného prostredia spolupracujú s mestskou políciou. „Mestská polícia má na starosti monitorovací systém a osadenie kamier či fotopascí. Áno, zvažujeme aj osadenie fotopasce na toto miesto, pretože za posledný mesiac to bolo už trikrát, kedy bol odpad uložený na dané miesto,“ dodáva na záver Ivana Martincová a ako upozorňuje: „Keď nie je zistený pôvodca čiernej skládky, odvoz tohto odpadu musí urobiť mesto a zabezpečiť financovanie ďalšieho nakladania s odpadom. Čiže to ide na náklady občanov celého mesta.

V prípade, že ak máte vedomosť o pôvodcovi tejto konkrétnej skládky, kontaktujte mestskú políciu alebo Mestský úrad - odbor životného prostredia na telefónnom čísle 045/678 71 25.

(lt)
Foto: OŽP

 


Novinky

29.09.2022 13:15:08 Naše mesto

Polícia upozorňuje na podvodníkov s platobnými kartami

Sociálne siete sú plné nástrah. Sme presvedčení, že už každý sa stretol s pokusom o podvod, snahou vymámiť údaje z ...

29.09.2022 13:11:41 Kultúra

Podujatie Život v pohybe po prvý raz v Žiari nad Hronom

V stredu, 28. septembra 2022 sa po prvý raz v našom meste uskutočnilo podujatie ŽIVOT V POHYBE. Veľká akcia zameraná ...

28.09.2022 13:32:17 Naše mesto

Pošta spustila výdaj zásielok na základe PIN kódu

Zákazníci Slovenskej pošty môžu využívať nový spôsob prevzatia balíkov a expres zásielok na základe tzv. PIN kódu. Táto novinka je ...

28.09.2022 11:10:28 Naše mesto

Po 55. rokoch sme prijali prvých deviatakov našej Dvojky

V sobotu, 24. septembra 2022 sme v Obradnej sieni Mestského kultúrneho centra prijali prvých deviatakov našej „Dvojky“, Základnej školy na ...

27.09.2022 09:13:00 Šport

Žiarčanka Lenka na Majstrovstvách Slovenska v agility

V dňoch 10. a 11. septembra 2022 sa v psej hale RSDC v Pezinku konali Majstrovstvá Slovenska aj za účasti ...

22.09.2022 13:33:36 Naše mesto

Zo septembrového mestského zastupiteľstva

Vo štvrtok, 22. septembra 2022 sa konalo 5. riadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom. Zúčastnilo sa ho 16 ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Voľby 2022