Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

Zverejnené: 30.11.2021 13:20:59 |   | vytlačiť
obr: Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

V utorok 30. novembra sa konalo oficiálne otvorenie Domova pri kaštieli. Prví klienti prídu do zariadenia v stredu 1. decembra. Čaká tu na nich príjemný vyškolený personál, nové izby s moderným zariadením aj zimná záhrada.

V roku 2018 kúpilo mesto biskupský kaštieľ, ktorého súčasťou sú aj priľahlé budovy. Od tej chvíle sa vedenie mesta začalo zaoberať otázkou, čo s budovou, v ktorej predtým sídlila stredná škola. „V tom období bolo v poradovníku na umiestnenie do sociálneho zariadenie približne sto ľudí. Dlhodobo sme preto pociťovali potrebu vybudovať takéto zariadenie, a tak sme sa vybrali týmto smerom. Výsledkom je dnes zariadenie pre seniorov s kapacitou 40 ľudí s rozpočtovým nákladom 1,7 milióna eur. V tejto sume pritom nie sú započítané žiadne náklady na kúpu budovy, ktorá sa kupovala ako celok s kaštieľom,“ uviedol počas brífingu primátor mesta Peter Antal s tým, že zo spomínanej sumy je 733-tisíc eur úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania a 150-tisíc je dotácia BBSK na dovybavenie zariadenia.

Domov pri kaštieli je výsledkom viac ako 2,5-ročnej práce ľudí. Najskôr to boli pracovníci mesta, neskôr tí, ktorí sa podieľali priamo na výstavbe a následne ľudia, ktorých si vybrala riaditeľka zariadenia a ktorí budú v zariadení so seniormi pracovať. „Som veľmi rád, že sa nám zariadenie, spolu s poslancami a pracovníkmi mesta, podarilo vybudovať a verím, že bude aj dôstojným domovom pre našich seniorov. A to nielen seniorov zo Žiaru, ale aj zo širšieho okolia, pretože zariadenie nie je určené len pre obyvateľov mesta. Zariadenie je určené pre ľudí so stupňom odkázanosti od 4 do 6, čo sú často ťažké prípady. Som presvedčený, že kolektív okolo riaditeľky Jany Filipčíkovej dokáže týmto ľuďom skutočne vytvoriť domov, na aký mnohí dnes čakajú a seniorský vek strávia v príjemnom prostredí a v dobrom kolektíve,“ vyjadril nádej primátor Antal.

Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

Dar z Tajvanu

Podmienkou pre spustenie licencie je otvorenie zariadenia k 1. decembru. „V tomto mesiaci budú v zariadení ubytovaní klienti, ktorí budú samoplatcovia, keďže až od 1. januára 2022 bude systém v režime spolufinancovania štátu,“ spresnil ďalej primátor a ako ďalej naznačil, o prácu v zariadení bol veľký záujem: „Spolu nám prišlo takmer 400 žiadostí, čo je obrovské množstvo, to sme ešte na meste nemali. Je dobré, že si riaditeľka mala z čoho vyberať. Samozrejme, o niektoré pozície bol väčší záujem, o niektoré menší. Musím tiež zdôrazniť, že nie je jednoduché budovať niečo, s čím nemáte skúsenosť a čo poznáte len z toho, že navštevujete iné takéto zariadenia, alebo čo si načítate. Možno nás ešte čaká niečo dovybaviť, alebo niečo inak urobiť, ako je urobené,“ konštatoval primátor a ako naznačil, na jar sa pre seniorov začne robiť záhrada, ktorej súčasťou by mali byť aj rôzne dreviny či ovocné kríky. Podelil sa s nami aj o jednu pikošku: „Slovenská republika darovala Tajvanu vakcíny a Tajvan daroval nášmu domovu sociálnych služieb, vďaka ministrovi Korčokovi a štátnemu tajomníkovi Klusovi, jeden veľký televízor, ktorý je v zimnej záhrade. Celé to sprostredkoval poslanec MsZ Juraj Krátky.

Náklady na jedného klienta, podľa skúsenosti iných zariadení, sú približne vo výške 1300 eur. „Ak si napočítate to, čo sme my stanovili ako platbu klienta, či už na 1-alebo 2-posteľovej izbe, pripočítate najväčšiu čiastku v najvyššom stupni odkázanosti, stále vychádza suma, ktorá je v prvom roku vyššia tým, že mesto dostane dotáciu len podľa 4. stupňa odkázanosti. Až v druhom a nasledujúcich rokoch podľa skutočnosti,“ upozornil primátor a ako zdôraznil, zariadenie bude preto musieť byť spolufinancované z rozpočtu mesta. V prvom roku vyššou sumou. „V rozpočte na budúci rok máme naplánovaných 180-tisíc eur. V druhom a ďalších rokoch bude čiastka nižšia. Až možno dospejeme do štádia, kedy nájdeme svojich podporovateľov a donorov, napríklad cez dve percentá z daní, ako to funguje aj v iných zariadeniach. Ale to bude určitú dobu trvať,“ dodal na záver primátor Peter Antal. Klient s najnižším stupňom odkázanosti zaplatí za dvojposteľovú izbu 530 eur mesačne a klient s najvyšším stupňom odkázanosti na jednoposteľovej izbe do 650 eur. V prípade, že bude zariadenie plne obsadené a po čase sa uvoľní miesto, noví klienti sa budú brať podľa poradovníka, podľa toho, ako budú od nich prichádzať žiadosti.

Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

Žiadosť o umiestnenie si zatiaľ podalo 20 ľudí

Ako primátor naznačil, v čase, keď sa mesto začalo zaoberať myšlienkou vybudovania zariadenia pre seniorov, na umiestnenie čakalo približne 100 ľudí. „Počet 100 vnímame komplexne, aj vrátane do zariadenia, ktoré tu už existuje roky a ktorého zriaďovateľom je BBSK,“ vysvetlila Monika Minárová, vedúca Odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ a ako zdôraznila: „My sme neustále niekoľko rokov dozadu pociťovali potrebu tejto služby, a preto to máme zakomponované do strategického dokumentu mesta v Komunitnom pláne sociálnych služieb. Čiže je to logickým a oprávneným následkom dopytu, ktorý tu existuje.“ Od záujemcov začalo mesto prijímať žiadosti v septembri tohto roku a prišlo ich približne 20. „Tento mesiac je, čo sa týka poplatku, spoplatnený vyššou sumou, lebo nie sme napojení na dotácie zo štátu. Od 1. decembra sa nám tak uzavreli zmluvy s tromi klientmi. Ostatní budú nastupovať v priebehu mesiaca január,“ podotkla ďalej Minárová a ako spresnila, klienti v zariadení sú aj Žiarčania, aj mimo mesta či okresu Žiar. „Je povinnosťou zariadenia prijímať aj týchto klientov. Zákon nepovoľuje diskriminovať žiadneho uchádzača, ani na základe trvalého pobytu, ani na základe rôznych iných podmienok. My zoberieme takého klienta, ktorý sa vie preukázať rozhodnutím o odkázanosti na túto službu.

Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

Adoračná činnosť so žiarskym dekanom

Zatiaľ sú teda v mesiaci december v zariadení traja klienti – samoplatcovia. Momentálne preto nie je obsadená ani plná kapacita zamestnancov. Tí budú do zariadenia prichádzať postupne, ako sa budú prijímať klienti. Ako prvá zo zamestnancov prišla do zariadenia riaditeľka Domova pri kaštieli Jana Filipčíková spolu s ekonómkou. Ako priznala, prvé dni boli ťažké. „Mesto nám zariadenie odovzdalo v určitom čase a procese, ale kolegyne z mesta urobili všetko, čo bolo možné a čo bolo v ich silách. Dúfam, že sme za tie dva mesiace urobili maximum toho, čo sa urobiť dalo. Od decembra začíname sami, aj keď spolupráca a kontrolná činnosť mesta bude naďalej pokračovať,“ zhodnotila Jana Filipčíková a ako prezradila, kolektív je, až na jedného muža – údržbára, čisto ženský, keďže o prácu opatrovateľov neprejavil záujem žiadny muž. „Samozrejmosťou je práca na zmeny. Keďže klient je tu 24 hodín, tak isto tu musí byť opatrovateľka 24 hodín. Okrem opatrovateliek máme tiež zdravotnú sestru. Bolo by dobré, keby sme mali aj lekára, všetci klienti by tak boli pod jedným obvodným lekárom. Bolo by to výhodné pre nich aj pre nás a uľahčovalo by to službu,“ uviedla ďalej Filipčíková.

V zariadení je niekoľko izieb, pričom sú jedno a dvojposteľové. V každej je vlastná kúpeľňa, sociálne zariadenie, nábytok či televízor. Nechýbajú spoločné miestnosti, ako je jedáleň, v nej je jedna časť s kozubom a navodzuje pocit, že sa nachádzate v obývačke. Vedľa jedálne sa nachádza zimná záhrada, na prvom aj druhom poschodí sú tiež kancelárie a na poschodí majú klienti k dispozícii  viacúčelovú, tzv. terapeutickú miestnosť, kde budú mať prístup ku kuchynke a budú sa tu konať aj ich denno-denné aktivity. Niektoré zariadenia majú svoju kaplnku, dočkajú sa niečoho podobného aj seniori v Domove pri kaštieli? „Dúfam, že áno. Zatiaľ sme to vyriešili tak, že do zariadenia bude chodiť dekan. S ním pripravíme adoračnú časť v zimnej záhrade. Verím, že kopula, ktorá je pred zariadením, by sa v budúcnosti mohla premeniť na adoračnú kaplnku,“ uzavrela Jana Filipčíková, riaditeľka Domova pri kaštieli.

(li)

Domov pri kaštieli je oficiálne otvorený

 

S finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Voľby 2022