EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

06.06.2024 12:48:58
EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Z garáže, do haly, zo študentského projektu až na úspešný technologický startup, o ktorom informovali aj svetové médiá. Zo študentského projektu Žiarčana Huga Repáňa sa zakrátko stala úspešná technologická firma, dôkazom čoho je odštartovanie úplne novej recyklačnej technológie a teda spustenie prvej recyklačnej linky na cigaretové ohorky v meste Žiar nad Hronom, ktorú spoločnosť slávnostne otvorila a pokrstila v stredu, 5. júna, v priestoroch novej haly. To všetko by dnes nebolo možné bez pomoci mesta a firiem, ktoré úspešného Žiarčana podporili v jeho ambicióznom projekte. 

Recyklačnú linku v sume 70 tisíc eur, ktorá nahradila doterajší manuálny proces recyklácie cigaretových ohorkov v žiarskej firme EcoButt, po novom Reneso, kompletne zafinancovala spoločnosť Philip Morris, vyrábajúca cigaretové výrobky. Zmes, ktorá sa z recyklovaného množstva cigaretového odpadu vyrobí, dokáže nahradiť celulózu, prírodnú zmes vyrábanú zo stromov, ktorá sa aktuálne do asfaltu pridáva. S projektom Huga Repáňa spolupracuje i popredná stavebná firma STRABAG, ktorá túto zmes plánuje využiť na výstavbu a rekonštrukciu ciest 1. triedy na východnom Slovensku.

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Jedinečná recyklačná technológia, ktorú ospevujú i vo svete

Zakladateľ recyklačného projektu, 25-ročný Žiarčan Hugo Repáň, ešte ako študent vymyslel spôsob, ako recyklovať použité tabakové náplne a cigaretové ohorky a dostať ich zo zeme do asfaltovej cesty tak, aby neznečisťovali životné prostredie. Dnes úspešne rozvíja svoju technologickú firmu v oblasti možností recyklácie tabakových filtrov s cieľom motivovať ľudí, aby neodhadzovali cigaretové ohorky na zem a do prírody. Recyklačný projekt Huga Repáňa a jeho tímu vzbudil veľkú pozornosť nielen na Slovensku i v Čechách, ale aj vo svete, keď o aktivitách firmy Reneso napísali aj na svetovom portáli „World Economic Forum.“

Pred piatimi rokmi, keď som ako študent na strednej škole začal uvažovať nad tým, že by som chcel recyklovať cigaretové ohorky, niekoľko ľudí zohralo kľúčovú rolu v celom príbehu,“ vysvetlil Hugo Repáň a dodal, že bez pomoci primátora mesta Žiar nad Hronom, stavebnej spoločnosti STRABAG a tabakového magnáta Philip Morris by jeho študentský projekt nebol tam, kde je dnes. Jeho príbeh začal tak, že sa vlakom odviezol do Zvolena, kde do vreciek zbieral cigaretové ohorky v okolí železničnej stanice. „Vyzbierané ohorky som potom zaniesol do sídla STRABAG, kde som riaditeľovi regionálnej pobočky spoločnosti STRABAG vo Zvolene, Pavlovi Müllerovi, povedal, že chcem zo „špakov“ robiť cestu,“ opísal svoje začiatky mladý podnikateľ. Riaditeľ pobočky súhlasil a spolu s ďalším tímom kolegov z laboratória mu pomohli vykonať analýzu na to, či by sa cigaretové ohorky dali pridať do zmesi na výrobu asfaltu.

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Žiar získal svetové prvenstvo – asfaltovú cestu z cigaretových ohorkov

Po tom, ako sme mali výsledok z analýzy, som šiel za primátorom mesta Žiaru nad Hronom, či by sme mohli v meste zbierať tieto cigaretové ohorky,“ vysvetlil Repáň s tým, že i tu dostal kladnú odpoveď. Následne prišla myšlienka výroby špeciálnych košov, ktoré by na zber ohorkov slúžili. „Hugo vedel, ako majú koše vyzerať, no nemal peniaze na to, aby také koše vyrobil. Tak som kontaktoval ďalšiu firmu v našom meste, ktorá jeho nadšenie okamžite začala zdieľať a vznikli prvé koše, v ktorých sa zbierali prvé ohorky,“ doplnil ho primátor mesta Žiar nad Hronom, Peter Antal. 

Následne mesto v širšom centre osadilo špeciálne zberné nádoby, do ktorých začali zbierať cigaretové ohorky. Zavŕšenie ich spoločného úsilia prišlo v roku 2022, keď sa im zo zmesi zozbieraných a zrecyklovaných cigaretových ohorkov podarilo vyasfaltovať približne dvesto metrový úsek cesty pri vstupe do Parku Štefana Moysesa. Pre zaujímavosť, na tento kúsok cesty bolo použitých 150 kilogramov zmesi v prepočte na 10 miliónov kusov cigaretových ohorkov, ktoré vyzbierali len v Žiari nad Hronom. V súčasnosti mesto plánuje zakúpiť a osadiť i ďalšie koše na cigaretové ohorky, ktoré chcú umiestniť napríklad pri plavárni, či pri zimnom a futbalovom štadióne. 

Som hrdý na to, že práve mladý Žiarčan prišiel s takouto myšlienkou a že ju dotiahol až do takého štádia, do firmy, ktorú poznajú aj vo svete. Takisto som rád, že aj firma, ktorá vyrába cigarety, k projektu zodpovedne pristúpila a zafinancovala recyklačnú linku,“ dodal primátor Peter Antal s tým, že už komunikoval aj s inými samosprávami, ohľadom zbierania a následnej recyklácie cigaretových ohorkov. „Myslím, že každému primátorovi či starostovi záleží na tom, aby cigaretové ohorky neboli po zemi. Dnes nemáme ľudí, ktorí by chodili po meste a zbierali ich, najjednoduchšie je zozbierať ich práve do takýchto nádob. To je základ, aby sme dokázali ohorky zozbierať, odniesť a zrecyklovať, podobne ako plastové fľaše,“ dodal Antal s tým, že význam to má práve vtedy, keď zozbierané ohorky končia práve na recyklačnej linke.

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Výrobca cigariet linku zafinancoval, ohorky z cigariet zbiera aj od spotrebiteľov

Ako sme už spomínali, prvá recyklačná linka na cigaretové ohorky vznikla vďaka finančnej podpore tabakovej spoločnosti Philip Morris. „Predtým, než sme s nimi začali robiť, sme vyzbierali asi 100 kilogramov cigaretových ohorkov, odkedy s nimi robíme, je to tak 1,5 tony,“ vymenoval posun v zbere a recyklácii mladý podnikateľ a dodal, že si vážia každé jedno kilo, ktoré sa im podarí vyzbierať. Firma EcoButt s novou recyklačnou linkou zmenila aj svoj názov na Reneso, ktorý pochádza zo slova renesancia, čo znamená znovuzrodenie. „My prinášame znovuzrodenie tých materiálov, kedy sme odpad, ktorý už nikto nevedel využiť, opäť prinavrátili do procesu výroby zmesi do asfaltu.“ Okrem nového názvu firma zmenila aj priestory, z garáže, kde doteraz manuálne recyklovali ohorky, sa presunuli do novej haly, ktorej aktuálne naskladnili 14 ton odpadu z posledného roka. 

Na to, čo nám momentálne chodí na firmu, by sme so starými strojmi potrebovali 45 dní v mesiaci, aby sme vôbec stíhali. Novej linke vďačíme za to, že sa kapacita dvíha a verím, že bude i naďalej slúžiť tak, ako má,“ dodal Repáň s tým, že aktuálne je linka vo fáze automatizácie a jej spustenie je naplánované približne o mesiac. V zmesi z cigaretových ohorkov, ktorá by mohla nahradiť celulózu, vidí niekoľko benefitov. „Snažíme sa o to, aby cesta z cigaretových ohorkov nebola drahšia, ako štandardná asfaltová cesta, rovnako tak táto zmes poskytne alternatívu všetkým, lebo bude menej vyrúbaných stromov, ľudia budú mať povedomie o tom, že cigaretové ohorky škodia životnému prostrediu a my budeme chodiť po ekologických cestách,“ zhrnul Repáň svoju ideu a doplnil, že akonáhle sa im podarí spracovať odpad, ktorý aktuálne majú naskladnený, vznikne im priestor na výrobu ďalšej recyklačnej linky, ktorá poputuje do susedného Česka.

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Čo sa logistiky týka, odpad zabezpečujú zberné miesta. Nádoby, ktoré firma inštaluje, sú podľa Repáňa umiestnené v rámci celého Slovenska. „Takisto máme spustený recyklačný program s firmou Philip Morris,“ dodal. Spoluprácu s Renesom si pochvaľuje aj manažérka pre udržateľnosť z firmy Philip Morris, Lucia Blahová: „S Hugom Repáňom sme sa stretli ešte v rokoch 2021 - 2022, kedy sme objavovali možnosti recyklácie pre naše tabakové náplne. Začali sme pilotným projektom v roku 2022, kedy sme zbierali najskôr v desiatkach, potom v stovkách kilogramov. Neskôr sa to rozšírilo do všetkých našich predajní Iqos, kde si spotrebitelia môžu vyzdvihnúť recyklačné vrecko, ktoré potom naplnia tabakovými náplňami v počte až 250 kusov ohorkov,“ dodala Blahová s tým, že tento program má u spotrebiteľov mimoriadny úspech. V polovici roku 2022 vyzbierali v ich predajniach už viac ako 15 ton použitých tabakových náplní. „Aj preto sme sa rozhodli Renesu zafinancovať novú recyklačnú linku, aby stíhali spracovávať a recyklovať také veľké objemy a pevne veríme, že tento recyklát bude použitý v čoraz viacej mestách na Slovensku a možno aj vo svete,“ dodala Blahová s tým, že povedomie o zbieraní cigaretových ohorkov podporujú aj inými spôsobmi. „Napríklad na festivaloch budeme rozmiestňovať koše na cigaretové ohorky, ktoré zafinancujeme, rovnako tak tam budeme rozdávať vreckové popolníky a chystáme i ďalšie aktivity,“ dodala manažérka spoločnosti Philip Morris.

Asfaltovú zmes z ohorkov použijú na budovanie a opravy ciest

S firmou Reneso prakticky už od počiatku jej vzniku spolupracuje i stavebná firma STRABAG. „Vidíme v tom obrovský potenciál, lebo nahrádzame celulózu, prírodný materiál, umelým recyklovaným tovarom, špecializovanou zmesou, ktorá sa používa pri výrobe diaľnic a rýchlostných ciest, to znamená, že ide o cesty, ktoré sú vysoko namáhané. Tam má využiteľnosť takejto zmesi naozaj svoj význam,“ povedal Pavel Müller, riaditeľ Oblasti Stred zo spoločnosti STRABAG. Prvé výrobky z recyklačnej linky Renesa budú podľa jeho slov aplikované pri výrobe asfaltovej zmesi na výstavbu a rekonštrukciu ciest 1. triedy na východnom Slovensku.

EcoButt sa mení na Reneso: Žiarčan Hugo Repáň otvoril v novej hale recyklačnú linku na cigaretové ohorky

Prvú zmes z recyklačnej linky pokrstili aj ďalšie známe mená

Okrem primátora Žiaru nad Hronom, Petra Antala a Lucie Blahovej zo spoločnosti Philip Morris, sa krstnými rodičmi prvého granulátu, vyrobeného z recyklačnej linky, stali aj známi slovenskí influenceri, a to komička Simona Salátová, greenfluencerka Natália Pažická a Radoslav Hoppej z cestovateľského blogu Nie je túra bez Štúra. Všetci sa jednohlasne zhodli na tom, že projekt Huga Repáňa si zaslúži, aby sa o ňom hovorilo aj ďalej. „Hugo robí svoju prácu veľmi dobre. Je to niečo, čím dáva najavo to, ako mu záleží na prírode, na svete, aký chceme mať teraz i v budúcnosti. A to je svet s krásnou prírodou a s hladkými cestami a vďaka Hugovi sme k tomu bližšie,“ povedala Simona Salátová a dodala, že bez pomoci úspešných podnikateľov to nejde: „Je to apel nielen na mladých ľudí, ale aj na úspešných mužov podnikateľov a ženy podnikateľky, ktoré sa neboja podporiť dobrý nápad.

Greenfluencerka a zakladateľka iniciatívy a občianskeho združenia #everyindividualmatters, Natália Pažická, projekt Huga Repáňa zaregistrovala už skôr, keďže sa rovnakým témam sama na dennej báze venuje. „Je to skvelý nápad. Na Slovensku nie je veľa podobných projektov, ktoré začali mladí ľudia  a dotiahli ich až tam, kde Hugo. Častokrát človek nedostane príležitosť, chýbajú mu financie i verejná podpora a ja sa veľmi teším, že práve on mal takúto príležitosť,“ dodala greenfluencerka doplnila: „Veľmi sa teším z tejto inovácie i z toho, že má svetový rozmer. Na Instagrame na mňa dokonca vybehlo, že World Economic Forum o ňom spravili celé jedno video, v ktorom jeho nápad ospevovali. Bola som pyšná, že sa konečne o Slovensku zo zahraničných médií dozviem aj niečo pozitívne,“ dodala Natália, ktorú doplnil Radoslav Hoppej z blogu Nie je túra bez Štúra. „Popri cestovaní, ktorému sa venujem primárne, sa venujem aj témam ako ekológia a životné prostredie, takže sa veľmi teším, že môžem tej mojej bubline ľudí odovzdať informáciu o takomto skvelom projekte svetového formátu a teším sa, že poznám Huga aj osobne a veľmi mu držím palce.

Repáňov odkaz samosprávam: Nebojte sa ísť do toho

Na záver sme sa opýtali samotného Huga, čo by odkázal samosprávam, aby ich povzbudil, aby do zberu cigaretových ohorkov išli. „Vnímam, že cigaretové ohorky tvoria problém v každej samospráve, v každom verejnom priestranstve,“ povedal Repáň a dodal, že dotácie na zberné nádoby dokonca vychádzajú z aktuálnej platnej legislatívy. „Ak dobre nastavíme systém, tak by tie zberné nádoby mohli byť hradené z peňazí tabakového priemyslu, v rámci ich zodpovednosti a samosprávy by za ne neplatili,“ vysvetlil Hugo Repáň na záver. 

(šov)
Foto: Peter Vörös

 

Ďalšie články - Naše mesto

Do žiarskeho podchodu už viac zatekať nebude, práce na jeho oprave začali
25.07.2024 14:39:47

Do žiarskeho podchodu už viac zatekať nebude, práce na jeho oprave začali

Žiarsky podchod na Ulici SNP, smerom od centra k Daňovému úradu, ktorý ako jediný slúži na prechod chodcov popod cestu, opravia. Po vykonanej izolácii z vrchnej strany podchodu sa nakoniec opravy dočká celé teleso podchodu, vrátane bočných stien, cez...

Odkrývame históriu mesta: V kaplnke kaštieľa prebieha reštaurátorský výskum
25.07.2024 10:05:24

Odkrývame históriu mesta: V kaplnke kaštieľa prebieha reštaurátorský výskum

Závažný stav východnej steny interiéru biskupovej súkromnej kaplnky na prízemí nášho kaštieľa bol dlhodobo jedným z najväčších problémov, ktorým národná kultúrna pamiatka čelila. Celá kaplnka je pokrytá niekoľkými verziami pôvodnej umeleckej výzdoby od...

Rozbehni sa! Žiarski gymnazisti odprezentovali svoj prémiový bylinkový čaj na Lovatea
24.07.2024 08:01:50

Rozbehni sa! Žiarski gymnazisti odprezentovali svoj prémiový bylinkový čaj na Lovatea

Z viac ako dvesto nápadov sa tak ďaleko dostalo iba desať a naši žiarski gymnazisti na čele s Patrikom Hrabajom boli medzi nimi. S jeho tímom, ktorého členmi sú Matúš Fajčík, Matej Ťahúň a Matej Kret už dlhé mesiace usilovne pracovali na projekte 3v1...

Nemocnica AGEL Žiar nad Hronom dočasne presťahovala urgent v odbore vnútorné lekárstvo
16.07.2024 07:40:00

Nemocnica AGEL Žiar nad Hronom dočasne presťahovala urgent v odbore vnútorné lekárstvo

Rekonštrukčné práce v žiarskej nemocnici vstúpili do ďalšej fázy. Zhotoviteľovi stavby boli dnes odovzdané priestory urgentného príjmu v odbore vnútorné lekárstvo. Urgent je z toho dôvodu dočasne presťahovaný do suterénu nemocnice. Po oddelení...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png