Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 26.03.2023, meniny má Emanuel.   

Ekopodujatie Cirkulárny Žiar už 20. marca

Zverejnené: 08.03.2023 14:13:59 |   | vytlačiť
obr: Ekopodujatie Cirkulárny Žiar už 20. marca

Pokiaľ vás zaujímajú témy ekológie, cirkulárnej ekonomiky, či zerowaste a chcete sa dozvedieť, ako k týmto témam pristupuje naše mesto, toto je pre vás to pravé. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa o to zaujímajú a hľadáte ľudí, ktorí rozmýšľajú podobne ako vy, môžete sa stať súčasťou cirkulárneho Žiaru.

Ekopodujatie pod záštitou primátora mesta Petra Antala je určené pre odbornú aj širokú verejnosť a uskutoční sa 20. marca 2023 o 16.00 v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom.

Podujatie otvorí Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) svojou prednáškou a workshopom pod názvom “Čo si predstaviť pod pojmom cirkulárna ekonomika”. INCIEN je občianske združenie, ktoré šíri a aplikuje princípy cirkulárnej ekonomiky, pomáha firmám, samosprávam a aj jednotlivcom tvoriť menej odpadu. Presadzujú myšlienku, že odpad, ktorý vytvárame, môžeme premeniť na surovinu a zdroj. 

Vo svojom interaktívnom workshope sa zamerajú na úvod do cirkulárnej ekonomiky a čo je to udržateľné fungovanie, predstavia tiež možné riešenia pre odpadové hospodárstvo v samosprávach a ako sa dá vytvárať udržateľné mesto 21. storočia. Ponúknu tiež príklady udržateľnejšieho fungovania vo vašej domácnosti alebo kancelárii. Po workshope bude nasledovať neformálna verejná diskusia, kde sa môže zapojiť úplne každý či už so svojimi otázkami, nápadmi, alebo komentármi.

Obyvatelia mesta sa na záver zoznámia s dvoma úspešnými príbehmi, ktoré s cirkulárnou ekonomikou priamo súvisia. Prvým je firma EcoButt, ktorá premieňa cigaretové ohorky na cesty a chodníky a druhým príbehom je občianske združenie Ši a nechaj šiť, ktoré zo starých materiálov šije vo svojej chránenej dielni štýlové upcyklované ľadvinky. Súčasne bude prebiehať aj zbierka materiálov pre OZ, do ktorej môžete priniesť nepotrebné a použiteľné zipsy, bežce, pásy, trojzubce, či látky. 

Súčasťou podujatia bude tiež zaujímavá panelová výstava s názvom Kolobeh odpadu, ktorá názorným spôsobom ukáže proces odpadového hospodárstva (nielen) v našom meste od A po Z. Návštevníci sa môžu tešiť aj na tzv. Obehový minitrh, ktorý ponúkne zaujímavé lokálne upcyklované výrobky, napríklad z dielne momoko, gabak, Ši a nechaj šiť, či živé venčeky z Detvy, a i. Upcyklované výrobky sú špecifické tým, že znovu používajú starý materiál a pomáhajú tak predchádzať tvoreniu odpadu, čím posilňujú myšlienku cirkulárnej ekonomiky v našom každodennom živote. 

Vstup na podujatie je zdarma, no záujemcov prosíme o prihlásenie sa vopred cez elektronický formulár, aby organizátori vedeli vopred približné zloženie publika. Prihlasovací formulár nájdete TU.

Podujatie organizuje OZ MYesto, v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom a Mestským kultúrnym centrom. Podujatie sa uskutoční v rámci projektu OZ MYesto "Udržateľná BÚDA", ktorý je realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu 4/2022 formou dotácie Environmentálneho fondu, ako aj s finančným prispením mesta Žiar nad Hronom.