Dnes je 28.05.2020, meniny má Viliam.   

Kam odovzdať vypálené žiarivky?

Zverejnené: 12.05.2020 15:00:10 |   | vytlačiť
obr: Kam odovzdať vypálené žiarivky?

Elektroodpad – žiarivky a LED žiarivky treba odovzdať buď v predajniach, alebo na zbernom dvore. 

Výroba a predaj klasických žiaroviek bola postupne od roku 2009 ukončená. Nahradili ich úsporné žiarivky a LED žiarovky, ktoré majú omnoho nižšiu spotrebu a dlhšiu dobu životnosti. Keď tieto úsporné žiarivky a LED žiarovky doslúžia, stáva sa z nich nebezpečný elektroodpad, a ten nepatrí do komunálneho odpadu. Patria do triedeného zberu. 

Aké sú možnosti odovzdania tohto elektroodpadu do triedeného zberu?

  • Do predajní. Ide o tzv. miesta spätného odberu, klasické predajne s elektrozariadeniami, alebo svetelnou technikou. V sieti týchto predajní môžete bezplatne odovzdať už doslúžilé žiarivky, LED žiarovky alebo výbojky pri nákupe nových, na základe výmeny kus za kus. Sieť týchto predajní tvorí už niekoľkotisíc obchodov.
  • Na zberné dvory. Tieto miesta oddeleného zberu sú prevádzkované obcami, mestami alebo špecializovanými odpadovými spoločnosťami. Na zberných dvoroch môžete zadarmo odovzdať nefunkčné osvetľovacie zariadenia v rôznom množstve a bez akýchkoľvek podmienok.
  • Individuálny mobilný odber. V prípade väčšieho množstva nefunkčných žiariviek a LED žiaroviek je možné zabezpečiť odber priamo z miesta výskytu, napríklad odber z firiem prostredníctvom oprávnených osôb vykonávajúcich mobilný zber.
  • Mobilná zberňa počas dní čistoty. Obyvatelia môžu odovzdať takýto odpad aj do mobilnej zberne, ktorá je v meste pristavená počas aktivít Dní jarnej a Dní jesennej čistoty.

Do triedeného zberu patria: 

  • Lineárne žiarivky, nízkotlakové lineárne žiarivky, jednokolíkové a dvojkolíkové, lineárne žiarovky kruhové, tvaru U a indukčné.

Lineárne žiarivky

  • Kompaktné žiarivky – bez integrovaných preradníkov a kolíkovými päticami, kompaktné žiarivky s integrovanými elektrickým preradníkom.

Kompaktné žiarivky

  • Výbojky – vysokotlakové a nízkotlakové, halogenidové, ortuťové, sodíkové, zmesové, xenónové.

Výbojky

  • LED svetelné zdroje - svetelné zdroje, ktoré obsahujú LED diódy, ktoré sa dajú priamo namontovať do svietidla ako náhradu za existujúce žiarovky.

LED svetelné zdroje

LED svetelné zdroje

Do triedeného zberu nepatria (patria do zmesového komunálneho odpadu): 

  • Do separovaného zberu nepatria žiarovky pre všeobecné osvetlenie a halogénové žiarovky, ako sú klasické žiarovky, iluminačné, sviečkové, dekoračné, smerové, halogénové, nízkovoltové a halogénové žiarovky na sieťové napätie.

o separovaného zberu nepatria žiarovky pre všeobecné osvetlenie a halogénové žiarovky

Zdroj: Internet, Obrázky: LED svietidlá – zdroj: Energy.gov.,
Ostatné obrázky – zdroj: EKOLAMP Slovakia,
Spracované z: EKOLAMP Slovakia, Odpady-portal.sk
Upravil: OŽPaI

 


Novinky

27.05.2020 08:31:32 Naše mesto

Od 1. júna posilní Banskobystrický samosprávny kraj školské spoje

Spolu s otváraním základných a materských škôl pribudnú v cestovných poriadkoch prímestských autobusov SAD Zvolen a SAD Lučenec ranné a ...

25.05.2020 08:59:41 Naše mesto

Čakajú nás prehánky a dážď, ale aj slnečné dni

Po veľmi chladnom období, ktoré bolo u nás v polovici mája sa v ďalších dňoch pozvoľna otepľovalo. Výrazné výkyvy teploty ...

21.05.2020 10:41:36 Naše mesto

Rúško pre každého pacienta či dezinfekcia na každej izbe

Žiarska nemocnica zvýšila hygienický štandard a volá pacientov na prehliadku či plánovaný zákrok: Zostali ste doma pre nás. Pripravení sme ...

20.05.2020 09:52:55 Naše mesto

Prezidentka SR v Žiari nad Hronom

Prezidentka Zuzana Čaputová, v rámci svojho pracovného výjazdu navštívila aj naše mesto. Cieľom jej návštevy bolo poďakovať sa ľuďom, ktorí ...

19.05.2020 11:17:39 Naše mesto

Jasličkári sa vrátia do vynovených priestorov

Mestské detské jasle neotáľali a využili čas uzatvorenia zariadenia sociálnych služieb na hygienický náter. Najmenšie detičky sa tak vrátia do ...

18.05.2020 09:15:32 Naše mesto

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť otvára od 18. mája zákaznícke centrá 

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. Banská Bystrica vzhľadom na priaznivú situáciu v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 pristupuje od 18. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne