Karate: Sedem medailistov z Majstrovstiev Slovenska

30.05.2024 10:16:08
Karate: Sedem medailistov z Majstrovstiev Slovenska

V sobotu, 25. mája, sa uskutočnili dlho očakávané Majstrovstvá Slovenskej republiky detí a žiakov, na ktoré sme tento  rok nemuseli cestovať ďaleko. Slovenský zväz karate a Športový klub Centrum mládeže karate Banská Bystrica usporiadali Majstrovstvá republiky v Banskej Bystrici. Do Tipsport arény na Hronskom predmestí prišlo 548 karatistov zo 68 klubov, ktorí súťažili na 8 tatami.

Keďže sa na národný šampionát dostanú len najlepší z najlepších, štartuje sa len v kategóriách pokročilých. Pre mnohých to bol prvý veľký turnaj, takmer polovica našich pretekárov sa na Majstrovstvá nominovala vďaka výborným výsledkom v začiatočníckych kategóriách a dostali tak šancu zabojovať o čo najlepšie umiestnenie medzi skúsenejšími pretekármi. Zo Žiaru sa vďaka svojim  kvalitným výsledkom na Slovenských a Stredoslovenských pohároch nominovalo 19 karatistov.

V agility sa najviac darilo Michalovi Kubášovi medzi 10-ročnými chlapcami, ktorému sa  vďaka  rýchlosti a presnosti  podarilo vybojovať titul vicemajstra.

V súborných cvičeniach kata sme mali dvoch súťažiacich. Najmladší Pavol Siekela si medzi 5-ročnými chlapcami vybojoval bronz. V najobsadenejšej dievčenskej kategórii 10 - 11 rokov, kde štartovalo 34 pretekárok, vďaka svojmu sústredenému cvičeniu získala tak isto bronz Jana Kyslerová.

Sedem medailistov z Majstrovstiev Slovenska

V kumite sa viac darilo dievčatám

Už tradične, najviac pretekárov sme mali v kumite, tentokrát jedenásť. Najviac sa darilo skúsenej pretekárke Viktórii Vígľašskej, ktorá sa s odhodlaním umiestniť sa lepšie ako na minuloročných majstrovstvách, z ktorých si doniesla bronz, prebojovala štyrmi vyhratými zápasmi až do finále. Tam narazila na súperku z Nitry, ktorú sa jej doposiaľ nepodarilo zdolať. Viktória si v kategórii starších žiačok 10 -11 do – 40 kg vyzápasila striebro a vicemajstrovský titul. Z opačnej strany rozlosovania nastúpila v tej istej kategórii Olívia Černáková, ktorú v druhom kole zdolala rovnaká pretekárka. Olívia tak nastúpila do repasáže, kde si nakoniec zaslúžene vybojovala bronz. Na stupienkoch sme tak mali dve pretekárky naraz. Tak isto v starších žiačkach, ale v najľahšej váhovej kategórii do 30 kíl vyzápasila bronz Adela Kučerová. V najťažšej váhovej kategórii 8 - 9 ročných mladších žiakov + 34 kg sa perfektne rozbehol Viktor Grendár, ktorého zastavil pred bránami finále pretekár zo Starej Ľubovne. Viktor tak nastúpil do malého finále, kde si v poslednom zápase tak ako dievčatá vybojoval bronz.

Začiatočníci sa nestratili

Viacerí, i keď neskončili na stupňoch víťazov, našich trénerov potešili. Ako povedal prezident klubu Ľubomír Striežovský: „Majstra Slovenska v žiakoch tento rok nemáme, hoci sme boli veľmi blízko. Napriek tomu som s výsledkami našich zverencov viac než spokojný. Napríklad veľmi ma potešili výkony začínajúcich pretekárov, ktorí stále patria medzi začiatočníkov a podarilo sa im umiestniť do 10. miesta- Daniel Danko, Dušan Neuschl, Alex Chmelo, Kristína Tóthová a Júlia Žňavová.

Adama Dolnického zas prekvapili naši najmladší, ktorí dokázali počas zápasov naňho ako kouča reagovať, nevzdávali svoje zápasy, aj keď sa nevyvíjali v ich prospech a v návale adrenalínu zvládali vnímať jeho rady a usmernenia.

Všetkým ďakujeme za reprezentáciu klubu a mesta. Medailistom blahoželáme k výborným umiestneniam.

Za úspešnú sobotu patrí veľké poďakovanie nielen všetkým našim trénerom, ale aj našim aktívnym pretekárom Adamovi Dolnickému, Saške Kalamárovej a Dodovi Šipkovskému,  ktorí boli nenahraditeľní, nielen pri rozcvičovaní, ale aj pri koučovaní našich najmenších. A samozrejme, nemôžeme zabudnúť na rodičov, bez ktorých podpory by sobota nedopadla tak úspešne.

Karate klub MŠK Žiar nad Hronom
Foto: Karate klub MŠK Žiar nad Hronom

 

Ďalšie články - Šport

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove
11.06.2024 10:27:11

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove

Linda Majerčíková sa so stolnotenisovou reprezentáciou SR v dňoch od 27. mája do 29. mája 2024 zúčastnila ďalšieho zo série turnajov Svetového poháre mládeže. Tentokrát mali mládežníci zraz v Havířove a Linda súťažila v kategórii U19 spolu s 3 ďalšími...

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 
11.06.2024 10:19:53

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 

Majstrovstvá Slovenska v plesových choreografiách, exhibíciách a showdance sa konali 11. mája. Hlavná sála MsKC opäť žila tancom. Na súťaž nastúpilo 37 choreografií. Tituly Majstrov Slovenska si odniesli: Dospelí ŠTT – OTTOVI DO NEBA, TC METEOR Košice...

Majstrovstvá Goju Ryu Karate
07.06.2024 08:47:26

Majstrovstvá Goju Ryu Karate

Prvú júnovú sobotu v priestoroch telocvične košickej Strednej odbornej školy železničnej, usporiadala Východoslovenská únia karate a bojových umení Majstrovstvá GOJU RYU KARATE a Majstrovstvá SR v KOBUDO. V Košiciach sa tak týždeň po Majstrovstvách Sloven

Karate: Sedem medailistov z Majstrovstiev Slovenska
30.05.2024 10:16:08

Karate: Sedem medailistov z Majstrovstiev Slovenska

V sobotu, 25. mája, sa uskutočnili dlho očakávané Majstrovstvá Slovenskej republiky detí a žiakov, na ktoré sme tento  rok nemuseli cestovať ďaleko. Slovenský zväz karate a Športový klub Centrum mládeže karate Banská Bystrica usporiadali Majstrovstvá...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png