Dnes je 05.08.2020, meniny má Hortenzia.   

Kompostovať sa dá aj v paneláku

Zverejnené: 21.07.2020 08:21:04 |   | vytlačiť
obr: Kompostovať sa dá aj v paneláku

Viete, že odpad vo vašej domácnosti dokážete vďaka kalifornským dážďovkám a vermikompostovaniu zredukovať až o 30 percent? Vermikompostér si môžete kúpiť, ale aj svojpomocne zhotoviť za niekoľko eur. Kompostovať tak môžete aj priamo v byte v paneláku. Poradíme vám ako.

Špeciálne vyšľachtené kalifornské dážďovky sú v porovnaní s tými klasickými o niečo menšie, ale veľmi rýchlo sa množia a za deň skonzumujú bio odpad zodpovedajúci svojej váhe, t. j. 500 gramov kalifornských dážďoviek skonzumuje 400 – 500 gramov bio odpadu. Vďaka tomu dokážete zredukovať odpad vo vašej domácnosti až o 30 percent. 

Ekologické spracovanie bio odpadu

Vermikompost vzníká pomocou špeciálne vyšľachtených kalifornských dážďoviek, ktoré dokážu intenzívne premieňať bio odpad na hodnotné bio hnojivo. Obsahuje živiny a rastové látky pre rastliny, priaznivo pôsobí na vytváranie koreňov rastlín a na ich celkový vývoj. Domáce tekuté bio hnojivo, tzv. dážďovkový čaj, vzniká ako vedľajší produkt vermikompostovania a riedi sa s vodou v pomere 1:10. 

Vyrobte si vlastný vermikompostér

Nízkonákladový vermikompostér si môžete svojpomocne zhotoviť aj sami doma. Na internete nájdete veľa nápadov, všetky však fungujú na rovnakom princípe. Prinášame vám inšpiráciu od Priateľov Zeme. 

Budeme potrebovať tri nádoby s priliehavým vekom, vŕtačku, nožík, kalifornské dážďovky, bioodpad, hlinu, kartón, noviny, lístie a vodu. Samotné dážďovky nájdete v ponuke viacerých webových stránok. Tristo kusov stojí približne 10 eur, nádoby na kompostér kúpite v známom švédskom obchodnom dome v sume do 20 eur. 

Nádoby by mali byť nepriesvitné, lebo dážďovky nemajú radi svetlo. Priliehavé veko zase zabráni vínnym muškám vletieť do kompostéra. Ideálne rozmery nádoby sú 45 x 27 x 15 centimetrov (d x š x v). Takéto nádoby poslúžia na kompostovanie odpadu v 2-člennej domácnosti. Kompostér môže byť jednoposchodový, z praktických dôvodov sa však odporúčajú 2 – 3 poschodia. Spodná nádoba je prízemie, kde sa zberá prebytočná voda (dážďovkový čaj). Touto vodou hnojíme kvety, miešame ju v pomere 1:10. Do tejto nádoby nevŕtame. Do druhej nádoby (domček pre dážďovky) navŕtame vrtákom otvory vo vzdialenosti 2 – 3 cm od seba. V hornej časti tejto druhej nádoby navŕtame po oboch stranách vetracie otvory kvôli prísunu kyslíka. Tento postup opakujeme aj pri tretej nádobe (náhradný domček). Okolie navŕtaných otvorov vyčistíme, aby sa dážďovky pri preliezaní z poschodia na poschodie neporezali o zvyšky plastov. 

Na začiatku kompostovania budeme potrebovať iba dve nádoby (prízemie a domček). Keď sa domček naplní do dvoch tretín, položíme naň tretiu nádobu (náhradný domček), ktorú začneme plniť. Dážďovky do nej pomaly začnú preliezať, lebo ich priláka vôňa novej potravy. 

Vermikompost v prvom domčeku nám vznikne po 2 - 3 mesiacoch. Ten odoberieme a vymeníme domčeky. Nové poradie bude teda vyzerať prízemie - náhradný domček - domček. Tento proces stále opakujeme.

Ako si pripravíme podstielku

Na nádobu označenú prízemie položíme domček. Na dno domčeka naukladáme navlhčený kartón, aby nám dážďovky neprepadli do prízemia. Pridáme vrstvu starého lístia a natrhaný papier (alebo seno, slamu, hobliny, trávu). Dážďovky majú rady vlhké prostredie, preto treba podstielku dostatočne pokropiť vodou. Ďalej pridáme samotné dážďovky a hlinu, ktorá im pomáha pri trávení. V násade je 250 - 300 dážďoviek, ktoré približne za 6 týždňom zdvojnásobia svoj počet. Na dážďovky poukladáme kuchynský odpad a zvyšok papiera zmiešaného s listami. Kuchynský odpad pridávame primerane k množstvu dážďoviek, na 250 kusov pripadá asi 200 gramov bioodpadu denne. Kuchynský odpad vždy zahrabávame, lebo na vrchu by nám mohol splesnivieť. Dážďovky neobľubujú čerstvý bioodpad, preto by sme ho mali nechať odstáť a kŕmiť ich 1 -2-krát týždenne. Biologický odpad treba natrhať alebo nakrájať na menšie kúsky.

Hotový kompostér prikryjeme vekom a uložíme do kuchyne, kancelárie, garáže, pivnice alebo na balkón s optimálnou teplotou od 18 - 25 °C. Vyhýbajte sa však miestam s priamym slnkom, ktoré kompost vysušuje a môže jej obsah prehrievať. Odpad vhodný na kŕmenie tvoria zvyšky ovocia a zeleniny, podrvené škrupiny od vajec, kávové zrnká a filtre, čajové lístky a sáčky (z prírodných materiálov ako konope a bavlna), použité papierové vreckovky, rolky od toaletného papiera, omrvinky, uvarené cestoviny a ryža, starý chlieb... Pozor na chemicky striekané ovocie a zeleninu. Kompostovať môžete aj určitý odpad z kúpeľne, kancelárie, dokonca aj niektoré druhy textilu. Vždy však môžete experimentovať. To, čo časom dážďovky nezjedia, im pravdepodobne nechutí. Nevhodnou potravou sú kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, oleje a iné tuky. Takisto odpad ošetrený chemickým postrekom ako citrusové plody možno kompostovať, avšak len v nepatrných množstvách. 

Zdroj: www.odpady-portal.sk
Foto: kompostuj.me

 

 


Novinky

03.08.2020 08:44:49 Naše mesto

Začalo pravé leto

V rámci celého doterajšieho leta prevládalo dosť nestabilné počasie. Čas od času sa vyskytli dni, v ktorých sme zaznamenali aj ...

27.07.2020 13:54:30 Naše mesto

Dopoludnia testovali rizikových obyvateľov osady Pod Kortínou

Dnes dopoludnia vykonal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom testovanie obyvateľov osady Pod Kortínou, ktorí mohli prísť do ...

25.07.2020 08:49:26 Naše mesto

Koronavírus v osade Pod Kortínou. Mesto prijalo bezpečnostné opatrenia

V piatok 24.7. sme dostali informáciu o pozitívnom prípade na výskyt koronavírusu u obyvateľov v osade.  Pozitívne bola testovaná jedna ...

24.07.2020 07:57:46 Naše mesto

Mesto chce zariadenie pre seniorov sprevádzkovať koncom roka 2021

Mestský domov dôchodcov, ktorý vzniká v prístavbe kaštieľa, by mal mať po dokončení kapacitu 40 lôžok. Stavba má byť dokončená ...

21.07.2020 13:45:41 Naše mesto

Biskupský kaštieľ sa otvára verejnosti

Kaštieľ v Žiari nad Hronom opäť otvára svoje brány verejnosti. Tentokrát ako miesto atraktívne z hľadiska cestovného ruchu. Vďaka projektu, ...

21.07.2020 08:21:04 Naše mesto

Kompostovať sa dá aj v paneláku

Viete, že odpad vo vašej domácnosti dokážete vďaka kalifornským dážďovkám a vermikompostovaniu zredukovať až o 30 percent? Vermikompostér si môžete ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne