Viete, že odpad vo vašej domácnosti dokážete vďaka kalifornským dážďovkám a vermikompostovaniu zredukovať až o 30 percent? Vermikompostér si môžete kúpiť, ale aj svojpomocne zhotoviť za niekoľko eur. Kompostovať tak môžete aj priamo v byte v paneláku. Poradíme vám ako.
Špeciálne vyšľachtené kalifornské dážďovky sú v porovnaní s tými klasickými o niečo menšie, ale veľmi rýchlo sa množia a za deň skonzumujú bio odpad zodpovedajúci svojej váhe, t. j. 500 gramov kalifornských dážďoviek skonzumuje 400 – 500 gramov bio odpadu. Vďaka tomu dokážete zredukovať odpad vo vašej domácnosti až o 30 percent.
Vermikompost vzníká pomocou špeciálne vyšľachtených kalifornských dážďoviek, ktoré dokážu intenzívne premieňať bio odpad na hodnotné bio hnojivo. Obsahuje živiny a rastové látky pre rastliny, priaznivo pôsobí na vytváranie koreňov rastlín a na ich celkový vývoj. Domáce tekuté bio hnojivo, tzv. dážďovkový čaj, vzniká ako vedľajší produkt vermikompostovania a riedi sa s vodou v pomere 1:10.
Nízkonákladový vermikompostér si môžete svojpomocne zhotoviť aj sami doma. Na internete nájdete veľa nápadov, všetky však fungujú na rovnakom princípe. Prinášame vám inšpiráciu od Priateľov Zeme.
Budeme potrebovať tri nádoby s priliehavým vekom, vŕtačku, nožík, kalifornské dážďovky, bioodpad, hlinu, kartón, noviny, lístie a vodu. Samotné dážďovky nájdete v ponuke viacerých webových stránok. Tristo kusov stojí približne 10 eur, nádoby na kompostér kúpite v známom švédskom obchodnom dome v sume do 20 eur.
Nádoby by mali byť nepriesvitné, lebo dážďovky nemajú radi svetlo. Priliehavé veko zase zabráni vínnym muškám vletieť do kompostéra. Ideálne rozmery nádoby sú 45 x 27 x 15 centimetrov (d x š x v). Takéto nádoby poslúžia na kompostovanie odpadu v 2-člennej domácnosti. Kompostér môže byť jednoposchodový, z praktických dôvodov sa však odporúčajú 2 – 3 poschodia. Spodná nádoba je prízemie, kde sa zberá prebytočná voda (dážďovkový čaj). Touto vodou hnojíme kvety, miešame ju v pomere 1:10. Do tejto nádoby nevŕtame. Do druhej nádoby (domček pre dážďovky) navŕtame vrtákom otvory vo vzdialenosti 2 – 3 cm od seba. V hornej časti tejto druhej nádoby navŕtame po oboch stranách vetracie otvory kvôli prísunu kyslíka. Tento postup opakujeme aj pri tretej nádobe (náhradný domček). Okolie navŕtaných otvorov vyčistíme, aby sa dážďovky pri preliezaní z poschodia na poschodie neporezali o zvyšky plastov.
Na začiatku kompostovania budeme potrebovať iba dve nádoby (prízemie a domček). Keď sa domček naplní do dvoch tretín, položíme naň tretiu nádobu (náhradný domček), ktorú začneme plniť. Dážďovky do nej pomaly začnú preliezať, lebo ich priláka vôňa novej potravy.
Vermikompost v prvom domčeku nám vznikne po 2 - 3 mesiacoch. Ten odoberieme a vymeníme domčeky. Nové poradie bude teda vyzerať prízemie - náhradný domček - domček. Tento proces stále opakujeme.
Na nádobu označenú prízemie položíme domček. Na dno domčeka naukladáme navlhčený kartón, aby nám dážďovky neprepadli do prízemia. Pridáme vrstvu starého lístia a natrhaný papier (alebo seno, slamu, hobliny, trávu). Dážďovky majú rady vlhké prostredie, preto treba podstielku dostatočne pokropiť vodou. Ďalej pridáme samotné dážďovky a hlinu, ktorá im pomáha pri trávení. V násade je 250 - 300 dážďoviek, ktoré približne za 6 týždňom zdvojnásobia svoj počet. Na dážďovky poukladáme kuchynský odpad a zvyšok papiera zmiešaného s listami. Kuchynský odpad pridávame primerane k množstvu dážďoviek, na 250 kusov pripadá asi 200 gramov bioodpadu denne. Kuchynský odpad vždy zahrabávame, lebo na vrchu by nám mohol splesnivieť. Dážďovky neobľubujú čerstvý bioodpad, preto by sme ho mali nechať odstáť a kŕmiť ich 1 -2-krát týždenne. Biologický odpad treba natrhať alebo nakrájať na menšie kúsky.
Hotový kompostér prikryjeme vekom a uložíme do kuchyne, kancelárie, garáže, pivnice alebo na balkón s optimálnou teplotou od 18 - 25 °C. Vyhýbajte sa však miestam s priamym slnkom, ktoré kompost vysušuje a môže jej obsah prehrievať. Odpad vhodný na kŕmenie tvoria zvyšky ovocia a zeleniny, podrvené škrupiny od vajec, kávové zrnká a filtre, čajové lístky a sáčky (z prírodných materiálov ako konope a bavlna), použité papierové vreckovky, rolky od toaletného papiera, omrvinky, uvarené cestoviny a ryža, starý chlieb... Pozor na chemicky striekané ovocie a zeleninu. Kompostovať môžete aj určitý odpad z kúpeľne, kancelárie, dokonca aj niektoré druhy textilu. Vždy však môžete experimentovať. To, čo časom dážďovky nezjedia, im pravdepodobne nechutí. Nevhodnou potravou sú kosti, mäso, ryby, mliečne výrobky, oleje a iné tuky. Takisto odpad ošetrený chemickým postrekom ako citrusové plody možno kompostovať, avšak len v nepatrných množstvách.
Zdroj: www.odpady-portal.sk
Foto: kompostuj.me
15.01.2021 08:31:56 Naše mesto
V dôsledku nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku a vzhľadom na neustále rastúci počet obmedzení prevádzok pôšt z dôvodov, že ...
12.01.2021 11:00:58 Naše mesto
Podľa platného VZN č. 2/2017 o spôsobe nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Žiar nad ...
11.01.2021 13:45:22 Naše mesto
Sčítanie obyvateľov SR bude prebiehať do 15. februára 2021 do 31. marca 2021. V porovnaní s predchádzajúcimi sčítaniami je výnimočné ...
11.01.2021 11:22:32 Naše mesto
Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie ministerstvo vnútra upravilo úradné hodiny a možnosti vybavovania agendy na všetkých klientskych centrách, okresných úradoch, ...
11.01.2021 08:19:52 Naše mesto
Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sa v týchto dňoch aktívne zapojila do národného očkovacieho plánu v ...
04.01.2021 12:00:04 Naše mesto
Vstúpili sme do nového roku 2021, keď začal plynúť druhý zimný mesiac. Prvý zimný mesiac december 2020, okrem temných dní ...
© 2014 Mesto Žiar nad Hronom, Š. Moysesa 46, 965 01 Žiar nad Hronom, +421 45 678 71 53, msu@ziar.sk, Viac kontaktov
webmaster@ziar.sk. Vyhlásenie o prístupnosti