Dnes je 22.02.2020, meniny má Etela.   

Medzi vodami pravidelne vznikajú čierne skládky. Mesto avizuje častejšie kontroly a intenzívnejšie monitorovanie

Zverejnené: 24.07.2019 09:53:02 |   | vytlačiť
obr: Medzi vodami pravidelne vznikajú čierne skládky. Mesto avizuje častejšie kontroly a intenzívnejšie monitorovanie

V lokalite Medzi vodami sú na verejnom priestranstve umiestnené 1100-litrové zberné nádoby pre zber skla a použitého jedlého oleja a nachádza sa tu aj špeciálny kontajner na šatstvo. V poslednom období zaznamenalo mesto v tejto lokalite problémy s odpadom a tvorením čiernych skládok.

V pondelok 22. júla boli pracovníci Odboru životného prostredia a infraštruktúry MsÚ s hliadkou mestskej polície opätovne po niekoľkých dňoch v lokalite Medzi vodami riešiť vznik čiernej skládky. „Na mieste sme zistili, že v nádobe na sklo, ktorú sme zatiaľ nedali uzatvoriť, sa nachádzali vrecia s rôznym odpadom, ako je papier, zmesový komunálny či stavebný odpad, šatstvo či zmes rôznych druhov odpadov. Okolo kontajnera boli tak isto uložené kartónové krabice a vrecia s rôznym zmiešaným odpadom,“ informuje Ivana Martincová, vedúca oddelenia odpadového hospodárstva a ako podotýka, situácia sa pravidelne za posledných niekoľko týždňov opakuje: „Je až zarážajúce, že niekto opakovanie využíva zberné nádoby na verejných priestranstvách na ukladanie rôzneho druhu odpadu, ktorý patrí do iných zberných nádob. Rovnakú situáciu sme riešili aj v stredu 17. júla. Aj vtedy sa nám pri nádobách a v nádobách nachádzali vrecia s rôznym druhom odpadu.

Pracovníci OŽP monitorujú celé mesto každý týždeň. A keďže sa v lokalite Medzi vodami situácia pravidelne opakovala, odteraz je pod prísnym drobnohľadom. Situáciu intenzívne monitoruje aj poslanec Juraj Krátky, ktorý v tejto lokalite pôsobí. „V stredu 17. júla sme lokalitu vyčistili a napriek tomu, že sme dali zberné nádoby vysypať a nádobu na použitý jedlý olej sme dokonca zamkli, tak počas víkendu sa situácia znova zopakovala a skládka bola ešte niekoľkonásobne väčšia ako pred pár dňami. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že kontajnery mierne presunieme, budeme ich mať pod dohľadom a celú lokalitu budeme intenzívnejšie monitorovať,“ zdôrazňuje Ivana Martincová.

V predchádzajúcich prípadoch sa mestu nepodarilo zistiť pôvodcov odpadu. Teraz je situácia iná. „V spolupráci s mestskou políciou sme identifikovali jedného z možných pôvodcov čiernej skládky. V takomto prípade môže v skrátenom blokovom konaní dostať blokovú pokutu na mieste, alebo sa prípad odstúpi do priestupkového konania, kde mu môže byť uložená pokuta až do výšky 1 500 eur,“ spresňuje Martincová.

Zberné nádoby Medzi vodami slúžia pre širokú verejnosť pre zber určených komodít odpadu, a teda nádoby majú svoje opodstatnenie pre obyvateľov blízkych rodinných domov. „Žiadame obyvateľov, aby kontaktovali MsP v prípade, ak uvidia niekoho, kto ukladá odpad, ktorý do zberných nádob nepatrí, alebo ho kladie mimo nádob,“ prízvukuje Ivana Martincová a ako naznačuje, v blízkej dobe pristúpi mesto aj k uzamknutiu nádoby na sklo.

Problémy pracovníkom mesta spôsobuje aj šatstvo, ktoré ľudia ukladajú vedľa kontajnera na to určeného. „Pri zbernej nádobe na šatstvo sú niekedy umiestnené vrecia so šatstvom, ktoré nie sú v nádobe, a to napriek tomu, že nádoba je prázdna. Predpokladáme, že ľudia toto oblečenie nechávajú voľne pri nádobe z dôvodu, aby ho mohol niekto ešte použiť. Bohužiaľ, vrecia sú následne roztrhané, rozobrané a šatstvo sa povaľuje po okolí, je znehodnotené a spôsobuje sa znečistenie verejného priestranstva. Aj keď zo strany niektorých Žiarčanov možno dobrá myšlienka, ale míňa sa účinku,“ dodáva na záver Ivana Martincová.

 


Novinky

21.02.2020 10:24:12 Naše mesto

Spomienka na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Dnes sa uskutoční pietna spomienka na zosnulého Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Prísť zapáliť sviečku a uctiť si pamiatku dvoch ...

19.02.2020 14:27:29 Naše mesto

Svetový deň vody – 22. marec

Svetový deň vody (World Water Day) si svet pripomína každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát ...

17.02.2020 09:41:32 Naše mesto

Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak ...

13.02.2020 10:13:38 Naše mesto

Autobusové zastávky v našom meste sú bezpečné 

Na podnet primátora mesta bola vykonaná kontrola všetkých autobusových zastávok v našom meste. Tie sú bezpečné a nehrozí ich vyvrátenie. ...

07.02.2020 11:07:48 Kultúra

Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom!

Neuveriteľná Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom. Na jej jedinečný koncert sa môžete tešiť 25. októbra. Bol to obrovský ...

06.02.2020 15:18:23 Naše mesto

Potrebujem sa postarať o svojho príbuzného. Kto mi pomôže?

Aj vy ste sa už vo svojom živote dostali do situácie ako pani Janka? Možno to, čo zistila ona, pomôže ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne