Mesto získalo viac ako 11-tisíc eur na výsadbu ovocných drevín

16.05.2023 13:01:23
Mesto získalo viac ako 11-tisíc eur na výsadbu ovocných drevín

Z projektu Nadácie Slovenskej sporiteľne získalo mesto finančné prostriedky vo výške 11 450 eur. Tie sa použijú na výsadbu netradičných, málo známych ovocných krov v mestskom ovocnom sade v Parku Š. Moysesa. 

Ide o rozsiahlu, viac ako 250-kusovú výsadbu netradičných, málo známych ovocných krov, ako sú driene, baza, muchovníky, arónie, mišpule, hlošiny či liesky, ktoré budú súčasťou prvého mestského ovocného sadu historických a krajových odrôd v Žiari nad Hronom,“ informuje projektová manažérka mesta, Michaela Mikulová a spresňuje, kde všade sa v rámci sadu kríky vysadia: „Ovocné kry budú lemovať mlatový chodník, ktorý je vo veľkej miere využívaný občanmi mesta. Budú tak sprievodnou zeleňou, ktorá bude prinášať nielen množstvo peľu a nektáru pre včelstvo a iných opeľovačov, ale bude aj chodníkom poznania rôznych netradičných a málo známych ovocných druhov, ktoré dobre odolávajú suchu, zmenám počasia, nepoznajú choroby a škodcov, a zároveň prinášajú chutné a zdravé ovocie.“ 

Pri realizácii projektu bude mestu pomáhať krajinný ekológ Ľudovít Vašš, ktorý stál aj pri zrode a výsadbe prvých drevín v ovocnom sade. „Tento projekt bude pre mesto určite veľkým prínosom, pretože ovocné stromy, ktoré máme aktuálne v sade vysadené, rodia vo vyššom veku. Tieto ovocné kríky prinášajú ovocie už v druhom roku po výsadbe,“ spresňuje Michaela Mikulová s tým, že realizácia výsadby bude v októbri tohto roku, takže pôjde o jesennú výsadbu: „Našim cieľom je, aby sme obyvateľom mesta a aj návštevníkom sadu ukázali, že myšlienka a filozofia sadu stále zostáva. To znamená, že mesto má záujem na tom, aby sa sad neustále rozširoval a aby sa obohacoval o netradičné, málo známe ovocné odrody.