Dnes je 20.02.2020, meniny má Lívia.   

Mestskí policajti majú v služobnom vozidle defibrilátor

Zverejnené: 04.10.2019 12:25:32 |   | vytlačiť
obr: Mestskí policajti majú v služobnom vozidle defibrilátor

K bezpečnosti v meste od júna prispieva aj defibrilátor, ktorý majú mestskí policajti v služobnom vozidle. Zariadenie je k dispozícii všetkým obyvateľom mesta, ktorí ho budú potrebovať.  Z rozpočtu mesta sa na jeho zakúpenie použilo 2 239 eur.

Pri nehode alebo pri náhlom zlyhaní srdca, ak prestane srdcový sval biť a nepomôže ani bežná prvá pomoc, je potrebné použiť defibrilátor. Ten je schopný elektrickými výbojmi obnoviť činnosť srdca. Zariadenie pritom nemusí používať iba odborný personál, ale aj laická verejnosť. Ide o takzvané AED prístroje, ktoré už dnes majú k dispozícii napríklad aj školy či súkromné spoločnosti. 

Automatický externý defibrilátor (AED) bol pre potreby mestskej polície zakúpený koncom mája tohto roku a v prevádzke je od júna. „Hliadka MsP ho má umiestnený na špeciálnom držiaku v služobnom motorovom vozidle a je plne k dispozícii verejnosti, a to obyvateľom mesta v jeho katastrálnom území,“ informuje náčelník MsP Róbert Šiška. Ako ďalej podotýka, mestská polícia je zaregistrovaná na stránke operačného strediska záchrannej služby www.155.sk ako držiteľ zariadenia AED. „Keď sa vyskytne nejaký problém, operačné stredisko o nás vie a kedykoľvek nás môže kontaktovať. Môže sa to stať napríklad vtedy, ak operátor vyhodnotí, že výjazd sanitky nie je schopný dostaviť sa na miesto k pacientovi skôr ako naše vozidlo,“ konkretizuje náčelník s tým, že mestskí policajti sú hodnotovo nastavení tak, že najvyššou prioritou je pre nich ľudské zdravie a ľudský život. „Nech už robí hliadka v tej chvíli čokoľvek, nechá to tak, sadne do vozidla a ide zachraňovať človeka,“ podotýka. Defibrilátor má mestská polícia k dispozícii už niekoľko mesiacov, našťastie, použiť ho zatiaľ nemusela. „Predpokladám, že skôr nás vyrozumejú z operačného strediska, ako samotní občania,“ uvažuje Róbert Šiška. 

Po zakúpení defibrilátora absolvovali všetci mestskí policajti školenie, ako zariadenie používať. Súčasťou školenia bolo aj zdravotné školenie prvej pomoci, ktoré by policajti chceli robiť minimálne raz – dvakrát ročne. „Je to dosť zanedbávaná oblasť. Aj takýmto spôsobom preto chceme skvalitňovať prácu mestskej polície,“ naznačuje Róbert Šiška. 

Náklady po použití defibrilátora

S použitím defibrilátoru vznikajú jeho majiteľovi aj určité náklady. „Po jeho použití sa elektródy a zdroj musia vymeniť za nové, čo je približne položka v sume do 300 eur. V porovnaní s ľudským životom je to však malá čiastka. Vieme však, že štát to prepláca, keďže zariadenie supluje činnosť záchrannej zložky. Ak si subjekt, ktorý použije defibrilátor dá žiadosť na okresnom úrade, bude mať tieto náklady preplatené,“ hovorí ďalej Róbert Šiška, ktorý verí, že defibrilátory budú v blízkej budúcnosti cenovo dostupnejšie a budú si ich môcť zakúpiť napríklad aj bytové spoločenstvá, takže budú bližšie po ruke, podobne ako napríklad hasiace prístroje. Ceny prístrojov sa v začiatkoch pohybovali na úrovni 10 000 eur, v súčasnosti klesli na 2 500 – 3 000 eur. Pár elektród stojí približne 30 – 50 eur, pričom výmena je potrebná po každom použití. Nová batéria sa vymieňa po 2 – 7 rokoch za približne 400 eur. 

Je možný výjazd hliadky MsP mimo kataster mesta?

Podľa zákona o obecnej polícii, hliadka MsP môže zasahovať iba v katastri, resp. intraviláne obce, v našom prípade v Žiari nad Hronom. Čo však v prípade, ak operačné stredisko osloví MsP so žiadosťou o výjazd napríklad do susednej obce? „Podľa môjho názoru, pokiaľ operačný pracovník OS záchrannej služby situáciu vyhodnotí tak, že zdravotný zásah si bude vyžadovať použitie AED zariadenia a sanitka by sa tam nedostala včas, môže informovať aj našu mestskú políciu a požiadať ju, aby sa presunula do spádovej obce. V tomto prípade ide o naplnenie inštitútu tzv. „krajnej núdze“. Je totiž ohrozený najvyšší záujem chránený zákonom, a to je ľudský život a zdravie človeka a ak nie možné situáciu riešiť za daných okolností urýchlene inak, hliadka MsP by nemala mať problém takýto zákrok vykonať. Pri takejto záchrane je totiž dôležitá každá minúta. Pri náhlych úmrtiach, kde je príčinou zlyhanie srdca, úspešnosť oživenia klesá s každou minútou o 10 percent,“ vysvetľuje Róbert Šiška.

Mobilná aplikácia s polohou AED zariadení

Ako nás náčelník MsP ďalej informuje, v súčasnosti operačné stredisko záchrannej služby pracuje na programe a tiež apke, ktorú si budú môcť občania stiahnuť do mobilu. „Súčasťou aplikácie bude aj mapa zobrazujúca celoslovenskú sieť automatických externých defibrilátorov. Každý si tak bude môcť pozrieť, kde sa v jeho okolí nachádza najbližší defibrilátor. Celý systém by mal byť k dispozícii širokej verejnosti niekedy v novembri alebo decembri tohto roku,“  dodáva na záver náčelník MsP Róbert Šiška.

Defibrilátor sám vyhodnotí, či je potrebné podať výboj

AED prístroj dokáže pomocou špecializovaných algoritmov zhodnotiť srdcový rytmus človeka. Odporučí podanie výboja iba vtedy, ak ide o život ohrozujúcu poruchu rytmu. Samotný výboj sa podáva manuálnym stlačením tlačidla na prednej strane prístroja.

Pre viacerých ľudí predstavuje najťažšiu úlohu práve stlačenie tlačidla. No šanca nesprávneho zhodnotenia rytmu prístrojom a následné podanie výboja je podľa praxe takmer nulová.

Rovnako minimálna je aj šanca poranenia záchrancu pri podaní výboja, a to aj vtedy, ak je v bezprostrednom fyzickom kontakte s pacientom.

 


Novinky

19.02.2020 14:27:29 Naše mesto

Svetový deň vody – 22. marec

Svetový deň vody (World Water Day) si svet pripomína každoročne 22. marca už od roku 1993, kedy bol po prvýkrát ...

17.02.2020 09:41:32 Naše mesto

Zima sa chýli ku koncu

V prvej polovici uplynulého týždňa prevládalo na našom území veľmi nepríjemné veterné počasie. Prvá polovica posledného zimného mesiaca sa tak ...

13.02.2020 10:13:38 Naše mesto

Autobusové zastávky v našom meste sú bezpečné 

Na podnet primátora mesta bola vykonaná kontrola všetkých autobusových zastávok v našom meste. Tie sú bezpečné a nehrozí ich vyvrátenie. ...

07.02.2020 11:07:48 Kultúra

Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom!

Neuveriteľná Tarja Turunen vystúpi v Žiari nad Hronom. Na jej jedinečný koncert sa môžete tešiť 25. októbra. Bol to obrovský ...

06.02.2020 15:18:23 Naše mesto

Potrebujem sa postarať o svojho príbuzného. Kto mi pomôže?

Aj vy ste sa už vo svojom živote dostali do situácie ako pani Janka? Možno to, čo zistila ona, pomôže ...

05.02.2020 09:53:20 Naše mesto

Zápis do základnej školy

V súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. – školský zákon prebieha zápis do základných škôl v termíne od 1. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky 2020
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne