Dnes je 19.12.2018, meniny má Judita.   

Mestskí policajti si musia vedieť zachovať profesionalitu

Zverejnené: 22.11.2012 10:39:23 |   | vytlačiť
obr: Mestskí policajti si musia vedieť zachovať profesionalitu

Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslankyňa Katarína Dekýšová predniesla požiadavku, aby sa mestskí policajti zlepšili vo svojej komunikácii, a to predovšetkým, keď prijímajú hovory. Vedenie mesta jej v súvislosti s touto problematikou vyhovelo.


Oblasť komunikácie s nimi riešil hovorca mesta, Martin Baláž, ktorý je zároveň vedúcim Komunikačného odboru Mestského úradu. „Väčšina mestských policajtov pred niekoľkými rokmi, keď mesto v rámci MsÚ organizovalo školenia na „mäkké zručnosti", prešla aj komunikáciou," vysvetľuje na úvod Martin Baláž a dodáva: „Nemožno to preto brať tak, že komunikovať nevedia." Ako však dodáva, veľmi ho mrzí, ako niektoré médiá interpretovali vnútornú aktivitu mestského úradu. „Mestskí policajti boli vykreslení, ako keby boli nejakí neokrôchanci, ktorí nevedia rozprávať a niekto ako ja ich to musí učiť. Pritom tu išlo naozaj iba o to, aby sme sa porozprávali o asertívnom správaní pri telefonovaní, ako komunikovať s človekom, ktorý je v strese, alebo s agresívnym človekom tak, aby sa nedali vyviesť z miery. Bohužiaľ, už sme si zvykli, že niektoré médiá, aj z regiónu, prekrútia zmysel udalosti tak, aby si nadháňali sledovanosť a vôbec ich nezaujíma, ako sa to reálne deje," myslí si hovorca žiarskej samosprávy.

Hovory na stálu službu sa nahrávajú


Občania by si mali uvedomiť, že aj policajt, či už je na telefónnej linke, alebo je pri zásahu, je iba človek. „Mnohokrát ľudia, ktorí s nimi telefonujú, alebo sú s nimi priamo v styku, sú agresívni, nevrlí, nervózni a vulgárni. Samozrejme, mestskí policajti musia byť profesionáli a ja si myslím, že vo väčšine prípadov nimi aj sú," zastáva sa ich Martin Baláž. Aj u policajtov sa však občas môže prejaviť zlyhanie pri verbálnej komunikácii. „Keďže všetky hovory sa nahrávajú, náhodným výberom sme odsledovali vzorku telefonátov z tohto roku. Osobne môžem povedať, že ani v jednom prípade sa nepotvrdilo, že by mestský policajt nejakým spôsobom komunikoval neeticky alebo proti pravidlám. Ak sa takéto niečo v minulosti vyskytlo, alebo sa aj v budúcnosti vyskytne, občan môže podať sťažnosť. Policajt, ktorý by bol agresívny, nevrlý a nechcel by pomôcť, bude disciplinárne riešený," upozorňuje ďalej hovorca.


Číslo 159 nech občania využívajú predovšetkým na adekvátne oznámenia, nie na to, aby sa s niekým pozhovárali," prízvukuje Vladimír Mališ, náčelník MsP a dodáva: „Treba oznamovať iba aktuálne veci, ktoré sa naozaj dejú a ktoré je potrebné v tej chvíli riešiť. Volajúci by čo najrýchlejšie mali podať informáciu, aby zbytočne neobsadzovali telefónnu linku." Od začiatku roka k 8. novembru prijali mestskí policajti na telefónnom čísle 159 takmer 5 900 hovorov.

Ak občania políciu nechcú, nebude


Ďalší častý názor, ktorý má verejnosť o práci mestskej polície je, že sa iba vyvážajú na autách. Povinnosťou policajta je aj kontrola mestských objektov, ktorých je v meste naozaj veľa a hliadková činnosť po celom meste, čiže presúvanie autom je nevyhnutné. Ako však hovorca mesta prízvukuje, nie sme policajné mesto, to znamená, že nemáme dvesto policajtov. Ľudia nezvyknú hovoriť o prípadoch, kedy im mestskí policajti pomohli priamym zásahom, keď priamo pri čine chytili zlodejov, pomohli pri rôznych konfliktoch alebo pri záchrane života. Na toto sa rýchlo zabudne a vidia tak len negatívne veci, ktoré v skutočnosti ani negatívnymi byť nemusia. „Je nám jasné, že situácia zrejme nikdy nebude tak ideálna, že by ľudia boli spokojní so všetkým, v tomto prípade s mestskou políciou. Každý človek by chcel mať mestského policajta pod svojim oknom, čo nie je možné. Keď sa niečo udeje, tak hneď sa ozýva - Kde bola mestská polícia? Treba si uvedomiť, že nemôžeme mať 20-tisíc mestských policajtov, na každého obyvateľa jedného," prízvukuje Martin Baláž.


Keď sa niekde vyskytne neporiadok, nečistota, vandalizmus či alkoholizmus, hneď sa občania pýtajú, čo robí mestská polícia. Treba si ale aj položiť otázku, čo robí rodina. „Ak niekto vraví, že deti pijú a fetujú a môže za to mestská polícia, tak sa veľmi mýli. A aj takéto veci sa interpretujú smerom na políciu, treba sa však spýtať - čo robia rodičia, keď sú ich deti takéto," podotýka hovorca.


Hovorca však zdôrazňuje, že z policajtov mesto nechce robiť ani obete, ani chudákov. Keď urobia problém a príde sťažnosť, treba problém bezodkladne vyriešiť. „Pokiaľ sa príde na to, že policajt konal v rozpore so svojím poslaním, bude disciplinárne riešený a bude musieť z polície odísť. Treba sa pozrieť, čo všetko musia policajti robiť a v čom všetkom občanom pomáhajú a robia dobre. Predstavte si situáciu, že tu mestská polícia nebude. Pretože ak občania povedia, že je zbytočná, tak tu naozaj nebude, ale potom nech sa nikto nesťažuje na dôsledky," dodáva na záver Martin Baláž.

Aj takéto prípady musia riešiť mestskí policajti


I keď povinnosťou a poslaním mestských policajtov je predovšetkým chrániť a pomáhať občanom mesta, nie raz im volajúci vyvolajú aj úsmev na tvári. Povedali nám o niekoľkých prípadoch:


- Opitý pán od jednej ráno telefonoval, že už mesiac nesvieti na služobnom aute nad evidenčným číslom svetlo. Následne na to dostal od policajta odpoveď, že to preverí a napraví. Pán sa však s takou odpoveďou neuspokojil, pretože podľa neho o tom vedeli už dlhšie a nič s tým neurobili. Osobne si to preto chcel prísť ráno skontrolovať. O niekoľko minút však volal znovu. Na odpoveď, že svetlo skontrolovali a svieti, sa rozohnil, že určite nesvieti, lebo on to videl. Toto sa zopakovalo trikrát. Nakoniec zavolal ešte približne o štvrtej hodine ráno, že si to ide skontrolovať a ak to nie je opravené, tak na vozidle prepichne gumy.


- Volajúci oznámil na stálej službe, že na chodníku poskakuje havran, ktorý nevie vzlietnuť. Pokúša sa o to, ale sa mu to nedarí. Policajtov vyzval, aby prišli a naučili ho to. Nie raz sa tiež stalo, že volajúci oznámi, že našiel hniezdo s malými vtáčikmi, aby ich hliadka prišla zobrať.


- Ničím neobvyklým nie sú ani situácie, keď si volajúci policajtov doslova zavolajú, aby ich prišli niekam odviezť. Robia si z nich taxikárov. „Žiadnych taxikárov si občania z policajtov robiť nebudú," upozorňuje Vladimír Mališ, náčelník MsP a dodáva: „Ak je ohrozený život človeka, tak odvoz mestská polícia zabezpečí. V opačnom prípade nie."


- Kuriózne bolo, keď jedna pani večer zavolala, že či sa nič zlé v meste nedeje. Na odpoveď, že nič zlé sa nedeje, odpovedala: „Dobre, tak ráno pôjdem k lekárovi."


- Občania si tiež myslia, že hliadka je povinná zbierať opitých po meste. „My ich však môžeme len postaviť, uložiť na lavičku a skontrolovať, či sú v poriadku. Určite ich nikam voziť nebudeme," zhodujú sa policajti. Potom vznikajú situácie, že obyvatelia sú nespokojní s tým, ako problém mestská polícia riešila. Neuvedomia si však, že sa na ňu obrátili s problémom, ktorý nemá polícia vo svojej kompetencii, alebo je to úplná hlúposť.


Novinky

18.12.2018 12:16:47 Naše mesto

Nádej na biele Vianoce sa rozplynula

Začiatok tohtoročnej zimy sa zatiaľ vyznačoval veľkou premenlivosťou. Do Štedrého dňa od našej predpovedi zostáva ešte týždeň, čo je z pohľadu ...

12.12.2018 14:33:15 Šport

MŠK Žiar nad Hronom najúspešnejším klubom Majstrovstiev republiky

Začiatok decembra patrí už tradične najvýznamnejšej domácej súťaži v karate – Majstrovstvám republiky. Majstrovstvá republiky sú náročným turnajom, na ktorý si ...

12.12.2018 11:56:23 Naše mesto

Prerušenie prevádzky materskej školy a elokovaných pracovísk

Mesto Žiar nad Hronom ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení vydáva v súlade s vykonaným prieskumom záujmu o materskú školu počas školských prázdnin organizačný ...

12.12.2018 08:12:51 Naše mesto

V žiarskej nemocnici liečia aj zriedkavé choroby

V Nemocnici Svet zdravia Žiar nad Hronom sa zaoberajú aj chorobami, ktoré sú zriedkavé. Tie postihujú menej ako jednu osobu z 2000 ...

11.12.2018 10:22:15 Naše mesto

Na rozvoj odborného vzdelávania získala technická škola 1,3 milióna eur

Banskobystrický samosprávny kraj vytváraním strategických partnerstiev úspešne získava mimorozpočtové zdroje a tým znásobuje investície do rozvoja kraja. Na rozvoj odborného ...

10.12.2018 10:22:56 Šport

Minibasketshow po druhýkrát

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom úzko spolupracuje so Slovenskou basketbalovou asociáciou (SBA) pri realizácii viacerých významných projektov. MINIBASKETSHOW, úspešný ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky