Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 05.12.2022, meniny má Oto.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií v roku 2016

Štúdiu pre priestory sídliska Pod vršky už spracúva architekt

www.sme.sk| 27.12.2016 |Ivana Zigová

Už na jar mesto ukáže, ako by po novom mohli vyzerať vnútroblokové priestory známeho žiarskeho sídliska. 

Priestory medzi panelákmi dnes nemajú žiadny ucelený koncept.

ŽIAR NAD HRONOM. Do konca januára budúceho roka bude mať radnica v rukách architektonickú štúdiu pre revitalizáciu vnútroblokových priestorov na žiarskom sídlisku Pod vršky. Termín je súčasťou zverejnenej zmluvy, ktorú mesto uzavrelo s architektom Stanislavom Barényim z Liptovského Mikuláša. 

"Ide o architekta, ktorý vyšiel ako víťaz z verejného obstarávania a ktorý má skúsenosti s úpravami verejných priestorov," potvrdil hovorca mesta Martin Baláž. 

Štúdia má obsahovať prvotné premietnutie zámeru budúcej stavby do konkrétnej priestorovej podoby, návrh urbanistického, architektonického, konštrukčného a materiálového riešenia, základné ekonomické parametre a zjednodušený rozpočet projektu. 

Jej cena spoločne s nadväzujúcou realizačnou projektovou dokumentáciou je podľa zmluvy 16 080 eur s DPH. 

"Štúdia by mala obsahovať vybudovanie akýchsi malých oddychových zón na sídlisku vrátane športoviska, prvkov pre deti a mobiliáru. Priestor by tak mal získať zmysluplné využitie, ktoré mu dnes chýba," vysvetlil zámer mesta Baláž. 

Na uskutočnenie projektu chce žiarska samospráva žiadať budúci rok o príspevok z erofondovej výzvy stavanej pre podobné zámery. "Ak budeme úspešní, projekt sa bude môcť uskutočniť. Mohlo by ísť pritom o investíciu na úrovni až jeden milión eur," naznačil hovorca mesta.


Výťažok z predaja punču pomôže 80 ročnej dôchodkyni Márii

www.sme.sk| 22.12.2016 |TASR

Predaj charitatívneho punču je počas vianočných trhov v Žiari nad Hronom už tradíciou.

ŽIAR NAD HRONOM. Výťažok z predaja charitatívneho punču, ktorý si mohli Žiarčania zakúpiť pred pár dňami na Námestí Matice Slovenskej, pomôže 80‑ročnej dôchodkyni Márii zo Žiaru nad Hronom. 

Starenka, ktorej sa mesto rozhodlo pomôcť, žije na hranici životného minima a v nedávnom čase bola okradnutá. Ako informoval hovorca mesta Martin Baláž počas akcie, do ktorej sa zapojili zamestnanci mestského úradu, mestskí poslanci, primátor Peter Antal a viceprimátor Ladislav Kukolík, sa predalo celkom 60 litrov tohto obľúbeného nápoja a vyzbieralo sa 280 eur. 

"Výťažok venujeme pani Márii, ktorú vybrali zamestnanci odboru starostlivosti o obyvateľa nášho mestského úradu," priblížil Baláž s tým, že v posledných rokoch sa mesto snaží touto charitatívnou akciou pomáhať jednotlivcom, ktorí to potrebujú.


Kapustnicu na námestí budú variť lekári aj inštruktori autoškoly

www.sme.sk| 16.12.2016 |Ivana Zigová

Nie je to o súťažení, ale o atmosfére a dobrej nálade, priblížil zmysel podujatia hovorca žiarskej radnice.

ŽIAR NAD HRONOM. Priamo v centre Žiaru bude už v stredu (21.12.) rozvoniavať vianočná kapustnica. Súťaž v jej varení organizuje mesto už tretí rok. 

Príprava začína na Námestí Matice slovenskej na poludnie a samotná ochutnávka čaká návštevníkov podujatia okolo 15. hodiny. 

"Prihlásilo sa nám do desať tímov. Sily si zmerajú napríklad tím žiarskeho primátora, miestni poslanci, partia z mestského kultúrneho centra, kolegovia z gymnázia, či tím Sveta zdravia, teda nemocnice a kolektív autoškoly Luto," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. 

Najlepší recept a kuchársky výkon vyberú na základe ochutnávky Žiarčania. "Nie je to o víťazstve, ale o atmosfére a predvianočnej nálade," povedal o zámere Baláž. Popoludnie a podvečer spríjemní aj vystúpenie a capella zoskupenia Otto Voce pod holým nebom. 

Súťaž je aj tento rok súčasťou vianočných trhov v centre mesta, ľudia sa tak môžu zastaviť na punč, varené víno či medovinu. V predaji sú aj domáce koláče, údeniny, syry či takzvané poplamúchy. Na pultoch vyzdobených stánkov návštevníci nájdu aj drobné darčeky ‑ sviečky, medovníky či vianočné dekorácie.


Žiar by mohol mať druhú poštu už o pár mesiacov. Poznáme adresu

www.sme.sk| 12.12.2016 |Ivana Zigová

Slovenská pošta prišla s návrhom, ten však najskôr musí schváliť Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. 

Jediná pošta v Žiari sídli na Námestí Matice slovenskej.

ŽIAR NAD HRONOM. Sťažnosti na poskytovanie poštových služieb v Žiari nad Hronom sa objavujú dlhodobo. 

Problémom je podľa Žiarčanov najmä nedostatočná kapacita jedinej pošty v Žiari nad Hronom. Tá sídli na Námestí Matice slovenskej a pre mesto s počtom obyvateľov takmer 19‑tisíc, nepostačuje. 

V radoch tam zákazníci čakajú často aj desiatky minút, pracovníci nestíhajú a viaceré priehradky bývajú zatvorené. 

Nespokojný Žiarčan píše ombudsmanovi 

"Slovenská pošta, a.s., nám už v minulosti prisľúbila zriadenie novej pobočky v našom meste. Dodnes sa táto situácia nevyriešila. Neskôr nám bolo sľúbené zvýšenie kapacity pošty. Z pôvodných a funkčných desiatich priehradiek ostalo sedem," píše v aktuálnom liste poštovému ombudsmanovi Jánovi Jasovskému nespokojný Žiarčan Martin Beňo. 

"Čakať na pošte, mnohokrát aj hodinu, môcť si prevziať zásielky niekedy až od 17.50, je už neúnosné," sťažuje sa a zdôrazňuje, že dve pošty majú aj menšie mestá ako Žiar, napríklad Tlmače, Galanta, Myjava, Detva, Tvrdošín či Malacky. 

Ombudsmanovi, ktorý má riešiť sťažnosti a podnety, v liste tiež pripomína, že primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal podľa jeho vlastných slov so Slovenskou poštou opakovane rokoval, no neúspešne. 

Sídlo blízko autobusovej stanice? 

Poskytovateľ poštových služieb našim novinám na otázky v súvislosti s roky sľubovanou druhou pobočkou už v auguste odpovedal, že zámer má v podnikateľskom pláne na rok 2017. Aktuálne má už spoločnosť podľa hovorkyne Slovenskej pošty Ivety Dorčákovej spracovaný aj konkrétny návrh. 

"V jeho zmysle by mala mať nová pošta tri univerzálne priehradky a mala by sídliť na adrese: Ulica SNP 134," informovala hovorkyňa s tým, že zatiaľ ide stále len o zámer, ktorý musí pred uskutočnením schváliť Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. "Predloženie návrhu úradu zabezpečíme v tomto mesiaci. Predpokladaný termín otvorenia pobočky je 1. polrok 2017," naznačila Dorčáková. 

Podľa adresy, ktorú zástupkyňa spoločnosti uviedla, by nová pošta mala sídliť v blízkosti centrálnej autobusovej stanice v objekte, kde dnes Žiarčania nájdu napríklad aj predajňu Orange či kaviareň X‑bar.


V centre Žiaru nad Hronom chcú dobudovať ďalšie parkovacie miesta

www.teraz.sk| 8.12.2016 |TASR

Mesto aktuálne pripravuje štúdiu, podľa ktorej by sa tržnica premiestnila do centra. Tá súčasná je totiž zastaraná a jej kapacita je nevyužitá.

Žiar nad Hronom 8. decembra (TASR) ‑ V súvislosti s plánmi vybudovať tržnicu na Námestí Matice slovenskej chce žiarska samospráva v centre mesta dobudovať aj ďalšie parkovacie miesta. Mesto aktuálne pripravuje štúdiu, podľa ktorej by sa tržnica premiestnila do centra. Tá súčasná je totiž zastaraná a jej kapacita je nevyužitá. Okrem toho je zriadená na prenajatom pozemku, novú chce mesto postaviť na vlastnom. 

"Keď chodíte po svete, tak tržnice a malé trhové miesta fungujú na námestiach, ľudia si tam môžu nakúpiť zeleninu a ovocie," podotkol primátor Peter Antal s tým, že farmárske trhy by mohli fungovať napríklad počas sobôt aj v Žiari. 

Zámeru postaviť tržnicu na námestí prispôsobilo podľa jeho slov mesto aj projekt dobudovania parkovacích plôch. Práve tieto totiž ľuďom pri starej tržnici chýbali. Malo by ísť celkom o 50 parkovacích miest, ktoré vybudujú na viacerých miestach v tesnej blízkosti námestia. "Zrealizovať ich chceme v budúcom roku," dodal Antal s tým, že časť z nich vznikne bez ohľadu na to, či bude tržnica na námestí vybudovaná, alebo nie.


V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudne altánok, kde sa budú môcť páry zosobášiť

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 2.12.2016 |Daniela Matejovičová / Daniela Matejovičová

Daniela Matejovičová, moderátor RTVS:

"V žiarskom Parku Štefana Moyzesa pribudne altánok určený pre sobáše. Mesto tak reaguje na zvýšený záujem mladomanželov o toto sobášne miesto. Tento rok boli v parku 3 sobáše, na budúci rok by si tu mali svoje áno povedať zatiaľ 4 páry. Pokračuje primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Bude to veľmi jednoduchá drevostavba, ktorá bude položená na dlažbe a bude časť vydláždená, čiže nenákladný projekt a myslím si, že ľudia, alebo tí, ktorí sa chystajú sobášiť to uvítajú a ak im bude priať aj počasie, môže to byť veľmi pekný spomienka na tento ich deň."

Daniela Matejovičová:

"Pôvodne vraj radnica uvažovala nad tým, že sobáše budú robiť v historickom pavilóne v parku, ktorý chce mesto rekonštruovať. Nakoniec však tento zámer prehodnotili, nakoľko ide o malý priestor."


V Žiari odsúhlasili kúpu pozemku v areáli komunálnej spoločnosti

www.dobrenoviny.sk| 1.12.2016 |TASR

Mestskí poslanci dnes odsúhlasili kúpu pozemku o rozlohe 1183 štvorcových metrov za cenu stanovenú znaleckým posudkom vo výške 4,61 eura/m2. Celkovo tak mesto za pozemok zaplatí 5454 eur. 

Žiar nad Hronom 1. decembra (TASR) ‑ Po tom, čo pred časom kúpilo mesto Žiar nad Hronom pre potreby Žiarskej komunálnej spoločnosti objekt bývalej stolárskej dielne v Horných Opatovciach, sa miestna samospráva rozhodla odkúpiť aj pozemok pod touto nehnuteľnosťou. 

Mestskí poslanci dnes odsúhlasili kúpu pozemku o rozlohe 1183 štvorcových metrov za cenu stanovenú znaleckým posudkom vo výške 4,61 eura/m2. Celkovo tak mesto za pozemok zaplatí 5454 eur. 

Pozemok je situovaný čiastočne v areáli Žiarskej komunálnej spoločnosti a časť zasahuje mimo areál spoločnosti. Nachádza sa v blízkosti Kostola sv. Vavrinca a v blízkosti skládok odpadov v Horných Opatovciach. "Ostal tam ešte malý kúsok v súkromných rukách, ktorý ale v zásade nepotrebujeme. Čiže, chceme usporiadať to, čo potrebujeme, našťastie je to pozemok štátu," podotkol v tejto súvislosti primátor Peter Antal. 

V Žiarskej komunálnej spoločnosti, ktorá začala fungovať od septembra tohto roka, mesto zamestnáva dlhodobo nezamestnaných obyvateľov. V podniku by mali títo ľudia zotrvať určitý čas (9‑12 mesiacov), aby sa naučili pracovať, získali pracovné návyky a zručnosti. Potom budú aj s odporučením "posunutí" k riadnemu zamestnávateľovi.


V centre mesta zadržali kozu!

Nový Čas| 30.11.2016 |Denisa Horváthová

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Hľadá sa majiteľ! Mestskí policajti v Žiari nad Hronom majú za sebou netradičný zásah. V centre mesta totiž odchytávali kozu. Zatúlané zviera skončilo u chovateľa a hľadá sa jeho pôvodný majiteľ. Pre mužov zákona to nie je prvý kuriózny zásah. 

V pondelok zaznamenali mestskí policajti nezvyčajný telefonát. ,,Okolo 15. hodiny na čísle 159 oznámili, že sa v centre Žiaru nad Hronom pri hoteli Luna pohybuje koza," informoval hovorca mestského úradu Martin Baláž s tým, že policajti zviera ihneď odchytili. ,,Nekládlo žiadny odpor," doplnil s úsmevom hovorca. Zatúlané zvieratko však nikomu nechýbalo. ,,Momentálne sa teda nachádza u chovateľa a hľadá sa jej pôvodný majiteľ. Ak sa nenájde, ostane tam, kde je," ozrejmil Baláž. Podľa chovateľa Zdena, ktorý sa najdúcha ujal, je kozička bezrohá mladá, má len okolo pol roka. ,,Určite sa jej nikto nezbavil, lebo je dobre živená. Musela len niekomu utiecť," povedal. Odchytávanie kozy nie je jediný kuriózny zásah, ktorý museli riešiť mestskí policajti. ,,Už chytali v meste aj ovcu a zasahovali pri splašenom koňovi, ktorý cválal po Ulici SNP. No najčastejšie ich obyvatelia volajú k odchytu hadov," prezradil hovorca s tým, že členovia mestskej polície síce nie sú špecializovaní na odchyt zvierat, v prípade potreby však ochotne zasiahnu.


V žiarskom centre chcú spracovávať odpad aj z okolia

www.teraz.sk| 24.11.2016 |TASR

Centre zhodnocovania odpadov je v súčasnosti zamestnaných spolu s pracovníkmi vlastnej ochrany 23 zamestnancov. Po nabehnutí všetkých prevádzkových súborov tam bude pracovať 29 zamestnancov.

Žiar nad Hronom 24. novembra (TASR) ‑ Centrum zhodnocovania odpadov (CZO) môže aktuálne spracovávať len odpad vyprodukovaný na území mesta. Keďže sú jeho kapacity väčšie, kompetentní chcú, aby sa v závode spracovával aj odpad z okolitého regiónu. 

"Projektované kapacity všetkých technologických zariadení sú vyššie, ako je vôbec výskyt rôznych druhov odpadov na území mesta Žiar nad Hronom, preto sme požiadali riadiaci orgán o povolenie spracovávať odpady z väčšej spádovej oblasti," priblížil vedúci odboru odpadového hospodárstva žiarskeho Mestského úradu Ján Vinarčík s tým, že ide v podstate o celý okres Žiar nad Hronom. 

CZO funguje v skúšobnej prevádzke, zo štyroch technologických celkov zatiaľ nie je spustený posledný, a to gasifikácia. Naopak, naplno funguje Dotrieďovacie zariadenie vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu, ktoré bolo spustené do prevádzky od februára tohto roka. Od tohto obdobia až do konca júna bolo vyzbieraných 408,43 t vyseparovaných zložiek komunálneho odpadu. 

V Centre zhodnocovania odpadov je v súčasnosti zamestnaných spolu s pracovníkmi vlastnej ochrany 23 zamestnancov. Po nabehnutí všetkých prevádzkových súborov tam bude pracovať 29 zamestnancov. 


Delobuchy povolilo mesto len na pár hodín v roku

www.sme.sk| 23.11.2016 |Ivana Zigová

Nové nariadenie mesta zakazuje používanie bežne dostupnej zábavnej pyrotechniky na území Žiaru takmer počas celého roka.

ŽIAR NAD HRONOM. Neregulované obťažovanie obyvateľov či rušenie zvierat výbuchmi delobuchov už nehrozí. V Žiari nad Hronom mestskí poslanci po výluke dlhej rok a pol opäť prijali všeobecne záväzné nariadenie, ktoré určuje pravidlá pre používanie zábavnej pyrotechniky. 

Nezmysel, ktorý sa nedal uplatniť v praxi 

"Pôvodné nariadenie sme v apríli 2015 museli rovnako ako iné mestá a obce na Slovensku zrušiť, keďže vtedy nová legislatíva vypustila zákonné oprávnenie obce regulovať používanie pyrotechniky na svojom území," vysvetlil náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška. 

Legislatíva vtedy hovorila o tom, že pyrotechnický výrobok je bez písomného súhlasu vlastníka objektov zakázané používať vo vzdialenosti menšej ako 200 metrov od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov. 

Takéto zadanie sa však podľa Šišku dalo v praxi len ťažko naplniť. "Mestský či štátny policajt v takomto prípade len ťažko mohol niekomu dokazovať, že pyrotechniku použil do dvesto metrov od niektorej z týchto budov," priblížil praktický problém, ktorý viedol k množstvu sťažností zo strany samospráv z celého Slovenska. Tie napokon dosiahli zmenu. 

"Štátna správa sa s nami škaredo zahrala, najskôr nám možnosť regulovať zrušila, prešiel rok a pol a vrátila nám ju späť," povedal o dôvode, pre ktorý mesto prijalo aktuálnu normu. 

Aj veľký ohňostroj môže mesto stopnúť 

Súčasné znenie mestského nariadenia je podľa Šišku jednoznačné. Úplne zakazuje používanie verejnosti bežne dostupných pyrotechnických výrobkov na území Žiaru s výnimkou niekoľkých hodín v čase od 18. hodiny 31. 12., teda na Silvestra, do 1.1. do 3. hodiny ráno. 

V prípade porušenia zákazu sa pokuta na mieste môže vyšplhať na 33 eur a v správnom konaní až na 500 eur. 

Rozhodujúce slovo má obec aj pri náročnejších ohňostrojoch počas rôznych osláv. Tie ako ohňostrojové práce vykonávané pracovníkom s oprávnením povoľuje príslušný obvodný banský úrad. 

"Banský úrad však takýto ohňostroj nepovolí, ak na to mesto nedá súhlas. My si môžeme povedať, že nechceme, aby sa takýto ohňostroj konal po 22. hodine, aby nedošlo k rušeniu nočného pokoja, ale môžeme si povedať aj, že ho napríklad v obytnej zóne nechceme vôbec," uviedol príklad Šiška


Žiar má prvý priechod so svetlami priamo v asfalte

www.sme.sk| 22.11.2016 |(iz)

Dopravné gombíky svietia nabielo. Majú pribudnúť aj na iných zebrách. 

Prvý priechod osvetlili na Bernolákovej ulici v blízkosti základnej a stredne školy.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar má prvý priechod pre chodcov s bielymi LED dopravnými gombíkmi. Nachádza sa v blízkosti Základnej školy na Jilemnického ulici a bliká nepretržite 24 hodín denne sedem dní v týždni. 

"Ide o pilotný projekt vybavenia priechodu takýmito výstražnými svetlom, na ktorý sme získali 3‑tisíc eur od Nadácie ČSOB," priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že ide o lokalitu, kde sa pohybuje množstvo detí, a to aj po zotmení, keďže v areáli sídlia aj odbory základnej umeleckej školy. 

"Uvidíme, ako sa bezpečnostný prvok osvedčí. Bude nás zaujímať spätná väzba od vodičov aj od chodcov. Zvažujeme totiž, že takýto prvok zavedieme aj na iných frekventovaných priechodoch," naznačil plán mesta. 

V tomto a budúcom roku chce žiarska radnica takto zvýrazniť celkom 13 zebier. 

"Pôjde o 8 priechodov pred základnými školami, 1 priechod pred materskou školou, 3 priechody pri autobusových zastávkach a priechod cez Ulicu M. Chrásteka k Svitavskej ulici," spresnil Miloslav Baranec z odboru životného prostredia a infraštruktúry žiarskeho mestského úradu. 


V Žiari nad Hronom sa vracajú k tradičnému vianočnému stromčeku

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 18.11.2016 |Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka RTVS:

"Po niekoľkých rokoch, keď centrum mesta Žiar nad Hronom zdobil moderný vianočný stromček v tvare kužeľa, sa mesto rozhodlo vrátiť k tradičnému symbolu Vianoc. Námestie Matice slovenskej tak bude tento rok zdobiť klasický živý stromček vyzdobený LED svietidlami. Mestské technické služby v uplynulých dňoch osadili na mieste stojan, ktorý budú využívať aj na stavanie mája. Hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Prichádzame s ďalšou novinkou a to vlastne bude vianočný betlehem, ktorý vyrezal žiarsky rezbár aj dlhoročný učiteľ výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Andrej Janoška. V podstate tento betlehem budeme teraz v decembri inštalovať na námestí, bude to po prvýkrát."

Marína Debnárová:

"Ani tento rok nebudú v Žiari nad Hronom chýbať vianočné trhy. Potrvajú od 5. do 22. decembra a situované budú v blízkosti dreveného pavilónu."


Mesto Žiar nad Hronom bojuje proti čiernym skládkam osadzovaním plotov

www.teraz.sk| 16.11.2016 |TASR

Žiar nad Hronom 16. novembra (TASR) ‑ V boji proti čiernym skládkam, ktoré aktuálne mesto Žiar nad Hronom odstraňuje vďaka dotácii vo výške 30.000 eur z Environmentálneho fondu, sa mesto rozhodlo prispieť aj ďalším opatrením. Pri garážach v blízkosti rómskej osady pod Kortínou osadili mestské Technické služby 19 metrov dlhý plot. 

"Ľudia, ktorí parkujú v týchto garážach, sa sťažovali na to, že ľudia tam autami, ale aj na káričkách vozili odpad," uviedol primátor Peter Antal. Tomu by mal v budúcnosti zabrániť plot s bránou, od ktorej majú kľúče majitelia garáží. Podľa primátora by totiž chceli kataster mesta udržať v takom stave, aby o niekoľko rokov zase nemuseli likvidovať stovky ton odpadu na čiernych skládkach. 

Najväčšou skládkou, ktorú mesto v súčasnosti odstraňuje vďaka dotácii, je skládka v strmom zráze v osade pod Kortínou. Podľa primátora sa však nedá povedať, že za jej vznikom sú len rómski obyvatelia z osady. Svedčia o tom podľa jeho slov igelitové vrecia plné odpadu. "Aj tu budeme musieť spraviť nejaké oplotenie, lebo aj tu sa stávalo, že prišlo auto a vyhodilo do zrázu odpad," priblížil Antal. 

Odstránenie skládky bude podľa jeho názoru prínosom nielen pre miestnu rómsku komunitu, ale všetkých obyvateľov. "Množia sa totiž sťažnosti obyvateľov Hviezdoslavovej ulice, že v čase tepla a teda najmä počas letných mesiacov je v tejto lokalite množstvo potkanov," naznačil s tým, že po odstránení skládky by sa aj tento problém mohol eliminovať. 

Ďalším z opatrení, ktoré by mali prispieť k tomu, aby v lokalite čierne skládky nevznikali, sú podľa Antala občianske hliadky. "Toto je aj jednou z náplní hliadok, upozorňovať na miesta, kde by mohli vznikať tieto čierne skládky a keď sa už odpad aj vyskytne, tak aktivační pracovníci prídu a odpad zlikvidujú," dodal Antal.


Muha urobil dôležitý krok na ceste k majstrovstvám Európy

www.sme.sk| 12.11.2016 |(MR)

V Dudinciach sa konali majstrovstvá Stredoslovenského atletického zväzu v cezpoľnom behu.

ŽIAR NAD HRONOM. Tieto preteky boli zároveň aj prvými kvalifikačnými na majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu juniorov a dospelých. 

Dostali šancu aj začiatočníci 

Boli aj poslednými pre kategóriu prípraviek, ktorá má svoju najvyššiu súťaž majstrovstvá kraja. Žiarčania tak dali šancu aj začínajúcim atlétom, na podujatí sa predstavili tiež chodci, šprintéri a skokani. 

Ako prvá začala súťaž najmenších súťažiacich v kategórii prípraviek dievčat na šesťsto metrov ročník narodenia 2005 a mladšie. Atletický klub reprezentovalo sedem dievčat (N. Bieliková, L. Líškayová, K. Kubovčíková, H. Kubovčíková, M. Marčišinová, K. Puťošová, S. Marušková). Žiarska pretekárka Natálka Bieliková (diaľkarka) sa taktickým spôsobom držala v čelnej skupine pretekárok a skvelým finišom s prehľadom zvíťazila časom 1:55 min. a vybojovala si titul MsSAZ. S týmto časom by sa umiestnila na stupni víťazov aj v kategórii chlapcov. Na peknom piatom mieste sa umiestnila Lenka Líškayová a prekvapením bola Katarína Kubovčíková, začínajúca atlétka, ktorá celú trať"dýchala" na chrbát" Lenke. V konečnom poradí tak obsadila pekné šieste bodovacie miesto. 

V kategórii prípraviek chlapcov mali Žiarčania tiež zastúpenie (S. Muller, M. Husenica, M. Kapusta). Na trati dlhej šesťsto metrov si Samuel Muller držal medailovú pozíciu po celú trať. V závere nahodil skvelý finiš, čím sa dostal do vedenia ešte päťdesiat metrov pred cieľom, ale nakoľko sa začal "oberať" po súperoch, na cieľovej páske ho predbehol Samuel Balent z AK ŠK UMB Banská Bystrica. 

V kategórii mladších žiačok v behu 1 120m AK reprezentovali tri pretekárky (N. Krajčíková, B. Brnáková a B. Magulová). Počas pretekov si najlepšie viedla Ninka Krajčíková (diaľkarka), ktorá počas celého behu držala krok s najlepšími a skvelým finišom si vybojovala cenné tretie miesto. 

Farby hájili ďalšie Žiarčanky 

V kategórii starších žiačok v behu na 2 240 m žiarske farby reprezentovala Nicola Kováčová, ktorá sa takticky držala na medailových pozíciách počas celého behu. V záverečných dvesto metroch súperky nasadili skvelý finiš. Do cieľa dobehla na skvelom treťom mieste za dvojicou pretekárok z AK Mostáreň MŠK Brezno. 

V kategórii starších žiakov bežali za žiarsky klub začínajúci atléti Matej Hudec a Ľubomír Lavirac, ktorí dobehli do cieľa v druhej polovici štartovného poľa. 

Počas celých pretekov vládla medzi deťmi skvelá atmosféra, ale myšlienky trénerov hlavne Štefana Muhu a Olivera Dávida už mysleli na kategóriu juniorov, kde sa bežali prvé kvalifikačné preteky juniorov na majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu. Kategória juniorov začala v popoludňajších hodinách, žiarsky klub reprezentovali skúsený Lukáš Muha a vytrvalec Ľubomír Orságh. Na trati kvalifikačných pretekov dlhej 5 600m sa stretla slovenská bežecká špička juniorov. Od začiatku pretekov sa Lukáš Muha takticky držal v čelnej skupine pretekárov. Skvele zachytil aj úniky súperov počas prvých troch kôl. Dve kolá pred cieľom skvelým zrýchlením si postupne vytvoril náskok a do cieľa dobehol na prvom mieste. Ľubomír Orságh dobehol v rámci majstrovstiev SsAZ na peknom piatom mieste. 

Skvelý Lukáš Muha 

Lukáš Muha si okrem titulu majstra SsAZ odniesol aj prvenstvo v kvalifikácii na blížiace sa majstrovstvá Európy juniorov. Skvelé preteky a skvelá atmosféra tak pre žiarsku atletiku ostali ovenčené dvoma zlatými, jednou striebornou, dvoma bronzovými medailami a kvalifikačným víťazstvom na majstrovstvá Európy. 


Poplatok za rozvoj sa v Žiari nad Hronom platiť nebude

www.teraz.sk| 30.10.2016 |TASR

Poplatok sa totiž podľa jeho slov miestnej samospráve zdá demotivujúci, napríklad v prípade bytových spoločenstiev, ktoré si renovujú svoje bytové domy.

Žiar nad Hronom 30. októbra (TASR) ‑ Poplatok za rozvoj, ktorým môžu slovenské mestá a obce od budúceho roka spoplatniť výstavbu na svojom území, mesto Žiar nad Hronom nezavedie. "V októbri na mestskom zastupiteľstve žiarski poslanci schválili uznesenie, že sa v meste Žiar nad Hronom nebude vyberať poplatok za rozvoj," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Poplatok sa totiž podľa jeho slov miestnej samospráve zdá demotivujúci, napríklad v prípade bytových spoločenstiev, ktoré si renovujú svoje bytové domy. "Mali by sme ich zdaniť za to, že si obnovujú svoje domy, pričom my chceme, aby si ich obnovovali, a zároveň za to od nich žiadať peniaze," podotkol Baláž. 

Rovnako však podľa Baláža nechce žiarska samospráva zaťažovať poplatkom za rozvoj ani firmy pôsobiace na území mesta. "Máme napríklad dosť vysoké zaťaženie priemyselných stavieb. Máme vyššie položenú daň, čo je jeden z dôvodov, že nechceme nejakým spôsobom ďalej zaťažovať podnikateľov," dodal v tejto súvislosti Baláž. 

Primátor Žiaru nad Hronom a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most‑Híd) už v minulosti naznačil, že niektoré ustanovenia zákona o miestnom poplatku za rozvoj, predstavovali na komunálnej úrovni problém. Spolu s ďalšími poslancami za Most‑Híd navrhli novelu zákona, ktorá je aktuálne v druhom čítaní. V prípade jej schválenia sa nebude poplatok uhrádzať za zateplenie bytového domu či údržbu stavby. 

Spoplatniť výstavbu na svojom území, prostredníctvom poplatku za rozvoj, budú môcť mestá a obce na Slovensku od budúceho roka. Poplatok za rozvoj môže obec dobrovoľne zaviesť vlastným všeobecne záväzným nariadením. Platiť sa bude jednorazovo, sadzbu si určí obec k 1. januáru kalendárneho roka a pre jednotlivé časti jej územia môže byť rôzna. Zákon stanovuje minimálnu (10 eur) a maximálnu (35 eur) výšku poplatku za každý, aj začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti stavby. 

Príjem z poplatku môžu samosprávy použiť ako kapitálové výdavky v prípade výstavby škôl a škôlok, športovísk, kultúrnych a zdravotníckych zariadení, ale aj na výstavbu dopravnej infraštruktúry, rozširovanie a údržbu verejnej zelene.


Chce ľudí spájať, nie vyhadzovať

Šport| 21.10.2016 |GABRIEL BOGDÁNYI

Od mládeže po Olymp" ‑ znie motto ďalšieho kandidáta na post prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV). Marian Majzlík, šéf Slovenskej asociácie športu na školách (SAŠŠ), je po Branislavovi Delejovi a Antonovi Siekelovi tretí muž, ktorý verejne oznámil svoj záujem uchádzať sa o najprestížnejší post v slovenskom športe vo voľbách 26. novembra. 

Za najväčší problém slovenského športu považuje športovanie mládeže. V tejto oblasti podľa neho chýba systémové riešenie. Akýsi základ či báza, ktoré zanikli po roku 1989, a napriek viacerým snahám sa ich nepodarilo obnoviť. Dokázať by to mohol SOV, ktorý ako jediný subjekt spája všetky športy. "Teším sa, že sme boli na olympiáde v Riu úspešní, ale väčšinou sú naši najlepší už tridsiatnici a za nimi je veľká výkonnostná medzera," upozorňuje Marian Majzlík. "Bojím sa o budúcnosť nášho športu, lebo ak neprídu systémové opatrenia, môže sa to skončiť zle. Je o päť minút dvanásť!" Prvý impulz kandidovať na post prezidenta SOV dostal v apríli 2012, keď sa jeho iniciatíva riešiť problémy slovenského športu zdola a nie zhora, nestretla s pochopením. "Povedal som si: ak chcem naozaj niečo zmeniť, musím kandidovať. Moja výhoda je, že som človek z praxe, z terénu, poznám telocvikárov, trénerov, športovcov i zväzových funkcionárov," vysvetľuje. Program 43‑ročného riaditeľa Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom má tri základné piliere: oblastní koordinátori športu, zmeny v legislatíve fungovania škôl ("Aby sme sa vôbec mohli niekam pohnúť") a zlepšenie vzťahov. Oblastní koordinátori športu, ktorých by zastrešoval (aj finančne) SOV, by zabezpečovali všetko, čo sa týka športu v danom regióne a dohliadali by aj na vyhľadávanie talentov. "Ak to má fungovať seriózne, koordinátori by mali pôsobiť aspoň na úrovni okresov," podotkol Marian Majzlík. Z pozície prezidenta SOV by sa v prípade zvolenia zasadzoval za legislatívne zmeny s cieľom kompenzovať školám financie za žiakov, ktorí odchádzajú do športových tried a škôl. "Žiaľ, súčasné zákony bránia, aby sa talentované deti dostali k lepším podmienkam. Ak niekoho objavíme a chceme ho dostať do športovej triedy, jeho pôvodná škola sa tomu, celkom prirodzene, bráni. Prišla by nielen o žiaka, ale aj o nemalý finančný príspevok naňho. Dostať sa do školy s tým, že si ide vyhliadnuť talenty, je pre trénera či učiteľa takmer nemožné. Riaditelia sa boja, že im vezmeme žiakov a škola príde o peniaze. Toto treba nastaviť úplne inak," prízvukuje šéf SAŠŠ. Mariana Majzlíka trápia aj nie najlepšie vzťahy v slovenskom športe. Upokojenie rozbúrenej hladiny je tretí pilier jeho vízie kandidáta na prezidenta SOV. "Celý život som ľudí spájal, podarilo sa mi to aj v SAŠŠ a o to by som chcel pokúsiť aj v SOV. Moje krédo znie ‑ spojme ľudí a poďme robiť v prospech športu. Nekandidujem, aby som niekoho vyhodil a rozprával, že sa mi nepáči." Na otázku, ako vidí svoje šance na zvolenie, odpovedal zatiaľ najmladší kandidát na funkciu prezidenta SOV diplomaticky: "Neusilujem sa o víťazstvo za každú cenu, nemám ani nijaké postranné úmysly. Úprimne sa len snažím premeniť moju víziu v realitu, a zdá sa mi, že by som to vedel dosiahnuť práve z postu prezidenta SOV." GABRIEL BOGDÁNYI 

KTO JE MARIAN MAJZLÍK

Vyštudovaný pedagóg a rodák z Opavy (1973) vyrastal v tatranskej Pribyline, kde sa venoval behu na lyžiach. Pôsobil ako pedagogický pracovník na viacerých školách, v súčasnosti je riaditeľ ZŠ orientovanej na šport na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom. Už druhé volebné obdobie je predseda Slovenskej asociácie športu na školách (SAŠŠ), je organizátor mnohých krajských a celoslovenských školských športových podujatí, pomáhal obnoviť v minulosti populárny Beh oslobodenia Hornej Ždane. Je člen Rady olympizmu SOV a predseda MŠK Žiar nad Hronom. 

PODPORUJE HO AJ MAJSTERKA EURÓPY

Kandidatúru Mariana Majzlíka podporila i slovenská rekordérka a bývalá halová majsterka Európy (1983) v skoku do diaľky Eva Murková. "Marian má úžasnú vlastnosť ‑ dokáže ľudí počúvať i spájať. To je dnes vzácnosť. Jeho výhoda je, že je nad vecou, nie je zainteresovaný v žiadnom športovom zväze. Vízii, s ktorou prišiel, veľmi fandím. Ak sa v športovaní detí a mládeže niečo zásadne nezmení, ani si nechcem predstaviť, kde bude náš vrcholový šport o pár rokov," vyhlásila Murková, ktorá pôsobí v Centre voľného času Junior v Banskej Bystrici.


Všeobecne záväzné nariadenie o psoch museli zmeniť

Rozhlasová stanica Regina| 18.10.2016 |Marína Debnárová / Peter Béreš

Peter Béreš, moderátor:
"V Žiari nad Hronom museli pre protest prokurátora zmeniť všeobecne záväzné nariadenie o psoch. Ich voľný pohyb bude zakázaný takmer na celom území mesta. Radnica chce miesta so zákazom označiť."

Marína Debnárová, redaktorka:
"Žiarska radnica musela literu vlastnej normy zmeniť aj preto, že v nej chýbalo zreteľné označenie miest, kde je zakázaný voľný pohyb psa. Ide o päťdesiatdva ulíc. Náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róbert Šiška."

Róbert Šiška, náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom:
"V prvej fáze sa zameriame najmä na tie miesta, v ktorých aj v minulosti sme mali najväčšie problémy. Chovatelia psíkov sa správali nedisciplinovane. Na oplotenie športoviska tam umiestnime tabuľky, kde nebude na to vytvorený priestor, umiestnime nálepku."

Marína Debnárová:
"Pri kontrole dodržiavania nových pravidiel sa mestskí policajti zamerajú na medziblokové priestory a obytné zóny. Žiarsky primátor Peter Antal pripúšťa, že napriek schválenému nariadeniu nebudú označovať všetky ulice."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:
"Hlavne by to vyzeralo komicky a hyzdilo by to mesto. Preto lebo skutočne ani neviem odhadnúť, koľko by bolo tých nálepiek potrebných. Budú označené miesta, hlavne tie oddychové zóny, ktoré sú verejne prístupné."

Marína Debnárová:
"V súčasnosti sa môžu psy v Žiari vybehať na troch miestach. Na sídlisku Podvŕšky, na Sládkovičovej a Hviezdoslavovej ulici. Mesto chce ešte vytvoriť ďalší priestor pre psičkárov. Dolný Kubín má tak, ako Žiar nad Hronom, okolo devätnásťtisíc obyvateľov. V dolnooravskom meste je v platnosti podobné nariadenie dva roky. Majú tam špeciálne koše na psie exkrementy, chýba však priestor na voľný pohyb so štvornohým miláčikom. Z písomného stanoviska radnice vyberáme."

Stanovisko

Mestský úrad Dolný Kubín:
"V Dolnom Kubíne nie sú vyhradené miesta, kde by sa psy mohli voľne pohybovať. Povinnosti ich majiteľov sú zhrnuté vo všeobecne záväznom nariadení. Vstup so psom je zakázaný na športoviskách, ihriskách, cintorínoch s oplotením a v areáloch materských a základných škôl."

Marína Debnárová:
"V oboch mestách je pokuta za neodstránenie psích exkrementov okolo tridsať eur. Preukázať znečistenie verejného priestranstva je však miestami problematické."


Mesto Žiar nad Hronom upravilo ceny za prenájom miestností v mestskom kultúrnom centre

Rozhlasová stanica Lumen| 16.10.2016 |Monika Majerová / Monika Majerová

Monika Majerová, moderátorka:
"Mesto Žiar nad Hronom upravilo ceny za prenájom jednotlivých miestností v mestskom kultúrnom centre. O nových pravidlách prenajímania týchto priestorov hovorí aktualizované všeobecne záväzné nariadenie o zásadách hospodárenia a nakladania s majetkom mesta. Hlavný mestský ekonóm Martin Majerník."

Martin Majerník, hlavný mestský ekonóm, Žiar nad Hronom:
"Ide o upravené ceny na základe odporúčania Najvyššieho kontrolného úradu, kde odporučil mestu upraviť všeobecne záväzné nariadenie, kde bude jasne stanovené čo je nájomná cena a čo sú energie, takže mesto rozčlenilo práve tú jednu sumu na dve položky, na energie a klasické nájomné."

Monika Majerová:
" Doteraz totiž platili nájomné v jednej sume, čiže bolo fixné. Pri stanovovaní cien nájomného za jednotlivé miestnosti vychádzali podľa mestského ekonóma zo skúseností tamojšieho kultúrneho centra z minulých období."


V Žiari nad Hronom zosúladili mestské symboly s požiadavkami heraldikov

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 12.10.2016 |Martina Bodnárová / Martina Bodnárová

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS:
"V Žiari nad Hronom zosúladili mestské symboly s požiadavkami heraldikov. Doteraz totiž radnica používala erb, ktorý sa mierne líšil od toho v registri. Symbolika erbu je rovnaká, išlo skôr o vizuálnu úpravu, aby korešpondovala s medzinárodnými štandardmi. Hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: "To isté sa týka aj zmeny vlajky. Kým doposiaľ sme mali vlajku, ktorá v sebe obsahovala neštandardnú silu farbu, ktorá u nás mala symbolizovať farbu hliníka, pre heraldikov je to farba, ktorá je ako, citujem: "heraldickým nezmyslom", takže my sme vlastne pristúpili k tomu, že tie farby nášho mesta sú žlté a modré, čo v podstate sa traduje už od čias svätého kríža a tiež sme prijali oficiálne vlajku, ktorá je takisto zaradená v heraldickom registri Slovenskej republiky."

Martina Bodnárová:
"Erb bol v Žiari nad Hronom vytvorený začiatkom 90. rokov. Je na ňom dominantný kríž. V meste bolo totiž v minulosti letné sídlo ostrihomských arcibiskupov. Tiež je tam zobrazená aj žiara ako symbol výroby hliníka, ktorú spustili v 50. rokoch."


Žiarska komunálna spoločnosť sa rozbieha. Pracovníci majú za sebou prvé skúsenosti

www.sme.sk| 10.10.2016 |iz

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska komunálna spoločnosť, ktorá chce dať šancu dlhodobo nezamestnaným, má za sebou prvé úspešne ukončené zákazky.

"Podieľala sa na budovaní hygienickej stanice a komunitného centra pod Kortínou, kde osádzala základové pätky a dlažbu, ale uskutočnila aj pokládku dlažby na cintoríne v Šášovskom Podhradí," povedal o prvých týždňoch pôsobenia novej mestskej eseročky primátor Žiaru Peter Antal.

Firma aktuálne zamestnáva šesť ľudí, odborného majstra a päť pracovníkov, ktorých donedávna evidoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiari nad Hronom.

"Do výberového konania sa nám prihlásilo viac ako desať ľudí, vybrali sme piatich. Zatiaľ s nimi nie sú žiadne problémy, ani s dochádzkou, ani s pracovným výkonom. Majster ich pochválil, že ak vydržia, tak majú potenciál vykonávať takéto činnosti aj pre komerčné firmy," povedal Antal.

Počas teplých mesiacov sa bude Žiarska komunálna spoločnosť venovať drobným stavebným prácam, v zimnom období sa chystá na menšie stolárske činnosti.


Mesto Žiar nad Hronom plánuje zakúpiť novú vianočnú výzdobu

www.teraz.sk| 6.10.2016 |TASR

Súčasťou vianočnej výzdoby bude aj drevený letný pavilón na Námestí Matice slovenskej, ktorý tu pribudol len toto leto.

Žiar nad Hronom 6. októbra (TASR) ‑ Mesto Žiar nad Hronom plánuje v tomto roku nákup novej vianočnej výzdoby. Ako priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž, radnica aktuálne pripravuje verejné obstarávanie na dodávateľa vianočnej výzdoby, v rámci ktorého plánuje preinvestovať približne 10.000 až 15.000 eur. 

"V tomto roku chceme zmeniť výzor vianočnej výzdoby, ktorá bola u nás dopĺňaná naposledy v roku 2009," priblížil Baláž s tým, že kvôli úspornosti by mala využívať LED technológiu. Ako ďalej dodal, vo výzdobe by mala dominovať biela farba. 

Súčasťou vianočnej výzdoby bude aj drevený letný pavilón na Námestí Matice slovenskej, ktorý tu pribudol len toto leto. Radnica ho plánuje využívať celoročne, v predvianočnom období bude napríklad dejiskom vianočných trhov. 

Zmeny sa budú týkať aj vianočného stromčeka. "Po niekoľkých rokoch sa opäť vraciame ku klasickému živému vianočnému stromčeku, ktorý bude vyzdobený rôznymi LED prvkami a osadený na mieste, kde býva máj," dodal Baláž. Plastový stromček v tvare kužeľu, ktorý bol v posledných rokoch dominantou vianočnej výzdoby v centre Žiaru, premiestnia pred budovu Mestského kultúrneho centra.


Nekonečný príbeh dvoch nemocničných pavilónov v kraji končí dohodou

www.bystricoviny.sk| 5.10.2016 |tom

Banskobystrickí krajskí poslanci doviedli svoj niekoľkomesačný súboj so županom o odpredaji dvoch nedostavaných pavilónov nemocníc v kraji do úspešného konca. Zdá sa, že ich pondelkové uznesenie konečne podpíše aj Marian Kotleba. 

Nepodpísané uznesenie 

Zastupiteľstvo BBSK na svojom mimoriadnom zasadnutí 3. októbra v Banskej Bystrici definitívne schválilo odpredaj dlhodobo nedostavaných pavilónov nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote ich prevádzkovateľovi spoločnosti Svet zdravia. Podarilo sa to po niekoľkých nevydarených pokusoch za cenu 1,45 milióna eur. 

Krajskí poslanci pôvodne schválili odpredaj rozostavaných pavilónov v areáloch dvoch okresných nemocníc za takmer 1,04 milióna eur s investíciou prevádzkovateľa nemocníc do ich obnovy za viac ako 13 miliónov eur 6. júna. Župan Kotleba však toto uznesenie nepodpísal, pretože sa mu zdala nízka cena. Následné ním zvolané mimoriadne zastupiteľstvá v júli a auguste boli kvôli dovolenkám neuznášaniaschopné. Na kraj došli petície obyvateľov miest a obcí z dotknutých okresov za odpredaj a následnú dostavbu nemocničných pavilónov. 

Spoločné rokovania s investorom dospeli k dohode 

Medzitým skupina poslancov dohodla s investorom novú cenu 1,45 milióna eur, ktorá sa skladala z pôvodnej sumy na účet kraja a vyše 400 ‑ tisícovej investície do nehnuteľností oboch okresných nemocníc v majetku BBSK. Napokon po septembrových rokovaniach poslancov a župana s investorom došlo k dohode, že kúpna cena bude celých 1,45 milióna do rozpočtu kraja, z čoho sa bude časť reinvestovať do oboch nemocníc. To sa napokon schválilo na októbrovom mimoriadnom zastupiteľstve. 

Jeden z predkladateľov návrhu poslanec Ladislav Kukolík po zastupiteľstve povedal: 

"Samozrejme som šťastný, že sa nám to podarilo. Nie ani tak za seba, ale predsa sme hlasovali o obyvateľoch a zamestnancoch obidvoch nemocníc. Naším cieľom od samého začiatku bolo nielen zhodnotiť majetok kraja, ale mať i lepšie podmienky v existujúcich priestoroch zdravotníckych zariadení. Predpokladám, že Spoločnosť zdravia to čo najskôr naplní." 

Podľa schváleného uznesenia súčasný prevádzkovateľ nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote odkúpi rozostavané pavilóny v ich areáloch po 725.000 eur s tým, že obnovené objekty musia minimálne 25 rokov slúžiť len pre účely poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ak by to spoločnosť Svet zdravia a.s. nedodržala tieto podmienky, kúpna zmluva bude vypovedaná a hrozí jej finančná sankcia vo výške 5 miliónov eur. Navyše kraj do konca roka 2017 reinvestuje 50 percent z kúpnej ceny späť do nehnuteľného majetku v oboch nemocniciach, ktorých vlastníkom je BBSK. 

Víťazstvo zdravého rozumu 

Generálny riaditeľ spoločnosti Svet zdravia, a.s. Ľuboš Lopatka k pondelkovej dohode uviedol: 

"Teší nás to a vítame rozhodnutie poslancov ako víťazstvo zdravého rozumu. Bol to maratón a chcem len veriť, že pán predseda to uznesenie podpíše, lebo už sme raz mali takýto súhlas zastupiteľstva, ibaže vedenie kraja nám nevyšlo v ústrety. My máme dobrý úmysel a nepotrebujeme byť prinútený dodatkami plniť si svoje záväzky, ale je to právo kraja." 

"Z môjho pohľadu dosť výrazný posun v prospech verejného záujmu Ja si myslím, že momentálne teraz v tejto chvíli nič nebráni tomu, aby som to podpísal," 

reagoval predseda BBSK Marian Kotleba. 

Svet zdravia plánuje preinvestovať na oboch pavilónoch vyše 13,5 miliónov eur. V Rimavskej Sobote by mal pribudnúť napríklad nový urgentný príjem, tri nové operačné sály, nové priestory na ambulancie a na jednodňovú zdravotnú starostlivosť i nové priestory na rehabilitačné oddelenie. Garantuje vysoký štandard izieb s vlastnými sociálnymi zariadeniami. Počet lôžok na izbe by sa mal znížiť na dva, maximálne tri. 

V nemocnici v Žiari nad Hronom by mala pribudnúť aj pôrodnica novej generácie, kde sú pôrodné sály nahradené komfortnými pôrodnými izbami a oddelenie matka a dieťa, kde budú pediatrické lôžka s možným rodičovským sprievodom.


Mestskí poslanci v Žiare nad Hronom dostali nové služobné tablety

www.teraz.sk| 29.9.2016 |TASR

Žiarski poslanci doteraz nemali služobné počítače, na rokovaniach používajú materiály v tlačenej papierovej forme. Nákupom novej techniky sa to zmení.

Žiar nad Hronom 29. septembra (TASR) ‑ Žiarski mestskí poslanci dnes dostali nové služobné tablety. Nová technika ich odbremení od pracovných materiálov v papierovej podobe, využívať ich budú aj pri hlasovaní počas rokovania mestského zastupiteľstva (MsZ). "Od budúceho zasadnutia zastupiteľstva vylúčime hlasovacie zariadenie, ktoré v súčasnosti používame. Počas každého rokovania je s ním nejaký problém, je totiž zastarané," priblížil primátor Peter Antal. 

Samospráva sa tak podľa jeho slov rozhodla ísť modernou cestou a pre poslancov zakúpila tablety, v ktorých je nainštalovaná aplikácia na hlasovanie. Samotné hlasovanie bude možné len prostredníctvom jedinečného prístupu, takže sa neobávajú zneužitia. 

Žiarski poslanci doteraz nemali služobné počítače, na rokovaniach používajú materiály v tlačenej papierovej forme. Nákupom novej techniky sa zmení aj to. Podľa Antala budú materiály v papierovej podobe dostávať len na vyžiadanie a všetky budú v elektronickej forme. 

Mesto zakúpilo celkom 22 tabletov, 19 z nich je určených pre poslancov, tri sú záložné. "Ich cena je výsledkom verejného obstarávania. Jeden stál 319 eur bez DPH," doplnil hovorca mesta Martin Baláž. 


Bitkári pred súdom

Televízna stanica Markíza| 28.9.2016 |Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala

Jaroslav Zápala, moderátor:
"Bitkári z baru si vypočuli rozsudok. V marci sa traja mladíci pobili s návštevníkmi pohostinstva. Ich brutálny útok, keď kopli do hlavy bezvládneho človeka, nasnímala kamera. Jedného z bitkárov výška trestu poriadne zaskočila."

Martina Kašiarová, redaktorka:
"Polovica marca tohto roka. Mladí muži vchádzajú do pohostinstva v Žiari nad Hronom. Na záberoch to vyzerá, akoby naschvál vyvolali konflikt."

(začiatok ankety, archívny záznam)

Dobitý návštevník 1:
"Už keď ... už som vlastne poslal, že nech ide von, sám si vyrieši ten svoj problém."

(koniec ankety)

Martina Kašiarová:
"To sa ale nestalo, strhla sa bitka. Tridsaťročný Michal podľa obžaloby surovo kopol do hlavy bezvládne ležiaceho muža. Podľa prokurátorky mu spôsobil otras mozgu, výpadok pamäti, poranil mu čeľusť aj oko. Henrich, ktorý v bare popíjal s kamarátmi, mal ľahšie zranenia. V pojednávacej miestnosti všetci traja niekoľkokrát oľutovali, čo urobili, no a ospravedlnili sa aj chlapcom, ktorých zbili."

Dobitý návštevník 2:
"Myslím, že to nebolo úprimné."

Dobitý návštevník 1:
"Aj mne to prišlo, teda nebolo to úprimné."

Martina Kašiarová:
"Prokurátorka viní troch mužov z ublíženia na zdraví či výtržníctva. Jeden z nich mal podľa nej konať s úmyslom ublížiť obetiam bitky. Ich obhajcovia ale zdôrazňovali poľahčujúce okolnosti ‑ bitkári sa priznali, ľutujú svoj čin a s policajtmi pri vyšetrovaní spolupracovali. Práve Michal dostal najvyšší trest, za mrežami by mal stráviť sedem rokov. Jeho dvaja kumpáni si odsedia osemnásť mesiacov. Všetci traja sa musia podrobiť protialkoholickému aj protidrogovému liečeniu."

Marek Lysina, obhajca dvoch obvinených:
"Zdá sa tá sadzba neprimerane vysoká vzhľadom ku všetkým okolnostiam."

Martina Kašiarová:
"O bitku sa pred časom zaujímala aj Generálna prokuratúra. Krátko po čine totiž muži zákona bitkárov chytili, no po výsluchu pustili na slobodu. Aký výsledok prinieslo preverovanie tohto postupu, sme sa dnes nedozvedeli ani od hovorcu krajskej či Generálnej prokuratúry. Informáciu nám pre iné pracovné povinnosti môžu dať najskôr zajtra."

(začiatok archívneho záznamu)

Obvinený:
"Len toľko, že mi to je strašne ľúto."

(koniec archívneho záznamu)

Martina Kašiarová:
"Rozsudky ale zatiaľ právoplatné nie sú. Priamo v súdnej miestnosti sa odvolal jeden obvinený, no a spokojná nebola ani prokurátorka."


Namiesto bytu dostali prácu

Televízna stanica TA 3| 28.9.2016 |Martin Dušička / Natália Fónod Babincová, Alfonz Šuran

Natália Fónod Babincová, moderátorka:
"Z problémových Rómov v Žiari nad Hronom sa stali remeselníci, namiesto vysedávania v osade a čakania na podporu, začali pre mesto robiť rôzne práce. Majú už za sebou kladenie zámkovej dlažby či kopanie vodovodu a pripravujú ďalšie. Mesto sa rozhodlo, že nebude pre nich stavať sociálne byty, ale radšej im ponúklo prácu."

Martin Dušička, reportér TA 3:
"V neslávne známej nelegálnej žiarskej osade Pod Kortínou žije viac ako 400 ľudí, väčšina z nepracuje a žijú len zo sociálnych dávok. Namiesto čiastkových riešení prišlo teraz mesto s netradičným nápadom, časť Rómov zamestnalo vo vlastnej novovytvorenej firme."

Obyvatelia osady:
"Roboty je málo a sme radi, že aspoň máme nejakú."
"Vidím to lepšie, zvykám si na túto robotu a učím sa."
"Má to nejaké výhody a aj peňažné dávky."

Martin Dušička:
"Na začiatok dostalo šancu prvých päť dlhodobo nezamestnaných, pre mesto robia rôzne remeselné práce, okrem zámkovej dlažby či výkopov budú pracovať aj v stolárskej dielni."

Vojtech Adamec, majster:
"Chytili sa, tam som im povedal, dôležitá je disciplína, dochádzka, u nich to neni problém."

Obyvateľ osady:
"Veľa som robil aktivačné, bolo to málo, no a tak bude trocha viacej. Určite bude lepšie."

Martin Dušička:
"Zmluvu s mestom podpísali na jeden rok a pracujú osem hodín denne. Ak sa osvedčia, prejdú ku klasickým zamestnávateľom. Od nich má radnica prísľub, že takto zaškoleným dajú prácu."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom:
"Týchto ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a hlavne žijú na hranici biedy v rómskej osade, chceme v prvom rade naučiť pracovať. Deti, ktoré sú pri nich, samozrejme vidia iný vzor, ako keď rodičia v podstate nepracujú, sú odkázaní len na štátnu sociálnu pomoc."

Martin Dušička:
"Má ísť o východisko zo začarovaného kruhu, lebo s certifikátom od mesta ich ľahšie zamestnajú."

Vojtech Adamec:
"Oni len potrebujú voľajaký pohon, ktorý ich posunie, aby sa vlastne do toho dostali."

Obyvatelia osady:
"Dneska bez práce sa ťažko žije."
"Robím tu už pomaly mesiac aj voľačo a je to super."
"Keď niekto chce robiť, tak si bude robiť, keď nechce robiť, tak nechce."

Martin Dušička:
"Mesto verí, že je to riešenie aj pre nelegálnu osadu, s ktorou si nevie poradiť celé roky."

Martin Baláž:
"Keď budú mať prácu a vytvorenú zodpovednosť, určite ani sami nebudú chcieť žiť v takých podmienkach, v akých žijú dnes a hlavne budú mať na to, aby si mohli sami, nie že dostanú byt, ku ktorému teda nemajú vzťah, ale zarobia si na ten byt."

Martin Dušička:
"V Žiari teda zatiaľ zamestnali prvých päť ľudí z osady, do budúcnosti ale plánujú aj ďalších, všetko bude závisieť od toho, ako sa títo prví pracovníci osvedčia."


Nad Šášovským Podhradím objavili starú muníciu

Televízna stanica STV 1| 27.9.2016 |Marek Pivoluska / Zuzana Hanzelová

Zuzana Hanzelová, moderátorka:

"Nad obcou Šášovské Podhradie pri Žiari nad Hronom našli rozsiahli arzenál munície z druhej svetovej vojny, objavili ho ešte v piatok lesníci. Šesťdesiat kusov starých mín, granátov, či nábojov odviezol pyrotechnik."

Marek Pivoluska, redaktor:

"Sovietsku muníciu z druhej svetovej vojny objavili lesníci počas bežnej ťažby dreva nad Šášovským Podhradím. Okamžite zavolali pyrotechnika, ktorý v lokalite napokon našiel tridsaťjeden delostreleckých mín, pätnásť ručných granátov a jeden puškový a ešte približne štrnásť nábojov."

Jozef Dubina, lesník:

"Našlo sa to pri bežnej lesníckej činnosti, kde prebiehala výchovná ťažba. Pri približovaní dreva vrchná hrabanka sa stiahla a obnažili sa tieto mínometné granáty, kde lesník nahlásil to mne ako vedúcemu lesnej správy, kde sme to ihneď nahlásili na číslo 158. Lebo tieto mínometné granáty vlastne, to je všetko ešte živá munícia."

Andrea Petrovičová, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica:

"Krajský policajný pyrotechnik na mieste zaistil rôznu muníciu a následne bude zneškodnená."

Marek Pivoluska:

"Lesníkov nález nezaskočil, v okolitých lesoch sa totiž počas druhej svetovej vojny bojovalo."

Jozef Dubina:

"No v tomto okolí za druhej svetovej vojny prebiehali boje, kde vlastne ruská armáda postupovala a Nemci ustupovali a pri tom postupe zanechávali túto muníciu v lese. Neni to bežné, že by sme tuto muníciu našli, je to len v určitých lokalitách."

Marek Pivoluska:

"Polícia upozorňuje ľudí, aby sa nájdenej munície nedotýkali a okamžite volali na číslo 158."

Andrea Petrovičová:

"Môže sa jednať ešte o funkčnú muníciu, častokrát môže byť skorodovaná a aj najmenšia manipulácia môže aktivovať spúšťací mechanizmus."


Primátor Antal hovorí, že mesto na jeho plate ušetrí

www.sme.sk| 27.9.2016 |Ivana Zigová

Koľko po novom zarobí Peter Antal ako primátor Žiaru a koľko ako poslanec parlamentu? 

Ako zvládne vykonávať dve funkcie súčasne? Žiarsky primátor Peter Antal (vpravo) s prezidentom Kiskom pri otvorení oddychovej zóny Etapa.

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, ktorý sa stal nedávno poslancom parlamentu za stranu Most‑Híd, v aktuálnom rozhovore pre týždenník MY Noviny Žiarskej kotliny, povedal, že mesto na jeho plate ušetrí. 

"Ako primátor budem na meste poberať minimálnu mzdu. (Pre rok 2016 je minimálna mzda 405 eur v hrubom ‑ pozn. red.)," odpovedal na otázku, ako sa vo vzťahu k primátorskému kreslu zmenia jeho platové pomery. Dosiaľ pritom jeho mesačná mzda predstavovala sumu 3 615 eur. 

Zástupca len v nevyhnutných prípadoch 

Šéf žiarskej samosprávy tvrdí, že jeho nové povinnosti v Národnej rade SR nebudú znamenať navýšenie agendy či práce mestských úradníkov. 

"Mesto funguje aj počas tých dní, keď v ňom fyzicky nie som. Mestský úrad a vedúci pracovníci vedia, čo majú robiť a plne kontrolujú procesy, za ktoré sú zodpovední. Vo vzájomnej komunikácii sme denne," povedal. 

Väčšiu zmenu nebude podľa Antala znamenať jeho nástup do parlamentu ani pre žiarskeho viceprimátora Ladislava Kukolíka. 

"Pribudnú mu niektoré povinnosti, najmä čo sa týka určitých spoločenských podujatí, ktorých som sa pravidelne zúčastňoval. Avšak tiež len v čase zasadania parlamentu. On aj naďalej ostáva primárom v žiarskej nemocnici, čo nebráni tomu, aby ma zastupoval v nevyhnutných prípadoch," naznačil primátor. 

Plat, príplatok aj náhrady 

A koľko zarobí žiarsky primátor, ktorý od septembra sedí na dvoch stoličkách, ako poslanec? 

Petrovi Antalovi prislúcha v jeho novej funkcii plat 1 961 eur. Paušálne náhrady pre poslanca s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja stanovuje zákon vo výške 1 615 eur. Funkčný príplatok pre predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorým sa stal, je 165,97 eura. 

Ak poslanec vykonáva aj inú funkciu, za výkon ktorej má nárok na príjem z verejných prostriedkov, v tomto prípade primátorskú, patrí mu počas poberania platu poslanca za ňu najviac minimálna mzda. 

Kancelária Národnej rady SR uhrádza poslancovi aj výdavky na prevádzku poslaneckej kancelárie a na asistenta. Žiarsky primátor potvrdil, že kanceláriu nepotrebuje a pre asistenta sa zatiaľ nerozhodol. 

CELÝ ROZHOVOR s primátorom Žiaru Petrom Antalom si môžete prečítať v aktuálnom vydaní týždenníka MY Noviny Žiarskej kotliny, ktorý je v predaji v stánkoch aj v redakcii na Ulici Š. Moysesa v Žiari. 

Nový poslanec odpovedá aj na otázky, s akými témami do parlamentu prichádza a či je k Žiarčanom fér sedieť na dvoch stoličkách naraz. Hovorí, čo si myslí o spolupráci Mostu‑Híd so Smerom a SNS aj o tom, či sa stotožňuje s názorom strany Most na kauzu Bašternák a podržaním ministra vnútra Kaliňáka vo funkcii.


Žiarsky jarmok sa blíži. Organizátori sprísnia niektoré pravidlá

www.sme.sk| 22.9.2016 |Lucia Svitková

Mesto tak reaguje na požiadavky petičného výboru, ktorý chcel jarmok presťahovať do inej lokality. 

Organizátori sa rozhodli znížiť hlasitosť zábavných atrakcií.

ŽIAR NAD HRONOM. Obľúbený žiarsky jarmok sa tento rok bude konať v dňoch 6. a 7. októbra. Ako priblížil Martin Baláž z Mestského úradu v Žiari nad Hronom, stánky s občerstvením a zábavné atrakcie budú návštevníkom k dispozícii už od 6. októbra od 12. hodiny odpoludnia. 

Obmedzia hluk zábavných atrakcií 

Mesto tento rok zmení niektoré pravidlá, týkajúce sa poriadku jarmoku. Reaguje tak na požiadavky petičného výboru, ktorý chcel jarmok presťahovať do inej lokality. "Čo sa týka zmien, ktoré vyplynuli zo vzájomnej komunikácie s petičným výborom, nebudú sa používať elektrické rozvádzače a teda elektrina sa nebude napájať do bytových spoločenstiev," vysvetlil Baláž s tým, že pre zabezpečenie elektriny použijú inú alternatívu. 

V blízkosti bytového domu na Hviezdoslavovej ulici, hlavnom dejisku jarmoku, pri ktorom sa každoročne nachádzajú kolotoče, vybudovali štrkové parkovacie miesta. Takisto sa obmedzí hudobná produkcia zábavných atrakcií. Mesto tiež posilní hliadky mestskej polície vo vnútroblokových priestoroch jasmoku. Novinkou tiež bude, že v okolí kolotočov a zábavných atrakcií pribudnú mobilné WC. "V minulosti totiž obyvatelia zaznamenali, že kolotočiari vykonávali potrebu pri bytových domoch, čomu sa tento rok pokúsime vyhnúť takouto prevenciou," dodal Baláž. 

Lákadlom bude legenda slovenskej pop music 

Hlavnou témou tohtoročného jarmoku bude 760. výročie mestských práv. Súčasťou jarmoku bude už po tretíkrát festival vína. "Posledné dva ročníky sa stretli s celkom slušnou odozvou, preto sme sa rozhodli festival zorganizovať aj tento rok," vysvetlil Baláž. 

Pre milovníkov vína tak bude opäť pripravený stan, v ktorom sa budú prezentovať vinári zo Slovenska, aj z Moravy. Návštevníci si budú môcť pochutnať na pečenom býkovi. "Býka sme piekli už počas osláv výročia mestských práv a bol oň veľký záujem. Preto sme sa ho rozhodli do občerstvenia zaradiť aj tento rok," pokračoval Baláž. 

Prvýkrát budú mať na jarmoku zastúpenie remeselníci z partnerského mesta Svitavy. Svoje pôsobisko budú mať vo dvore Svätokrížskeho domu. "Svätokrížsky dom opäť pripraví nejaké prekvapenia z doby našich predkov," naznačil Baláž. 

Čo sa kultúrneho programu týka, najväčším lákadlom jarmoku má byť legenda slovenskej pop music Pavol Hammel. Ďalej sa na jarmoku predstavia spevák Lukáš Adamec, kapela Družina či Janko Kulich a Kolegium a ďalšie tunajšie hudobné produkcie. 


Zatekanie do žiarskeho podchodu má skončiť. Cestári prisľúbili opravu

www.sme.sk| 13.9.2016 |Ivana Zigová

Žiarska radnica má po rokoch dôkaz, že zatekanie do mestského podchodu spôsobuje porucha na kanalizácii pod cestou prvej triedy. Od cestárov žiada riešenie. 

Strop ničí voda už roky.

ŽIAR NAD HRONOM. Na zatekanie do podchodu v blízkosti hotela Luna sa Žiarčania sťažujú už niekoľko rokov. Pod vplyvom pôsobenia vody opadávali zo stropu kusy omietky, mesto ju preto v časti plafóna dalo radšej obiť. Obavy z ohrozenia ľudí, ktorí si trasou pod zemou skracujú cestu, však trvajú. 

Cudziu kanalizáciu skontrolovali kamerou 

Kým žiarska radnica argumentovala, že za problém s jeho objektom môže poškodená kanalizácia v telese cesty nad podchodom, správca úseku na Ulici SNP tvrdil, že dôkaz neexistuje. 

"Časť nosnej konštrukcie podchodu je poškodená najmä pod zeleným deliacim pásom cesty, tam výstuž dlhodobo koroduje," opísal pred časom stav stropu prednosta žiarskeho mestského úradu Juraj Miškovič. 

Mesto si preto objednalo kamerový monitoring kanalizácie. Tá mu síce nepatrí a je v správe Slovenskej správy ciest, a.s., firma však odkázala, že na podobný test zdroje nemá. 

Cestári hovoria o budúcom roku 

"Sondy s kamerou ukázali, že dažďová kanalizácia pod cestou na Ulici SNP je poškodená, čo spôsobuje aj zatekanie do podchodu," povedal o výsledku hovorca mesta Martin Baláž. 

So zisteniami sa už podľa jeho slov radnica obrátila na cestárov. "Žiadame, aby si dažďovú kanalizáciu zrekonštruovali," zreprodukoval požiadavku. 

Správca cesty v súvislosti s otázkami na stav podchodu v minulosti opakovane odpovedal, že ide o majetok mesta, ktorý sa ho netýka. Po aktuálnych zisteniach však prístup zmenil. 

"Preukázali sa poruchy na kanalizačnom potrubí v správe Slovenskej správy ciest. Po doručení výsledkov monitoringu sme požiadali jeho realizátora o vyčíslenie predbežných nákladov na odstránenie zistených porúch bezvýkopovou technológiou, aby sme mohli určiť predbežnú hodnotu zákazky potrebnú na zahájenie verejného obstarávania," informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest, a.s., Zuzana Hromcová. Cestári predpokladajú, že opravu cestnej kanalizácie uskutočnia v budúcom roku. 


Zomrel rekordér žiarskeho futbalu. V jednej sezóne nastrieľal najviac gólov

www.sme.sk| 9.9.2016 |Ivan Mriška

Jozef Lupták sa tešil na nový štadión, no žiaľ, jeho konečnej verzie sa nedočkal. 

Jozef Lupták so svojim bývalým odchovancom, reprezentantom Československa, majstrom Európy Jánom Švehlíkom.

ŽIAR NAD HRONOM. Športová verejnosť, najmä priaznivci futbalu, bývalí hráči a rodinní príslušníci a priatelia sa rozlúčili s nestorom svätokrížskeho a žiarskeho futbalu. S jeho osobnosťou a legendou ‑ Jozefom LUPTÁKOM, ktorý zomrel vo veku 92 rokov. 

Mal blízko k lopte 

Narodil sa 28.novombra 1924 vo Svätom Kríži nad Hronom a už detstva mal veľmi blízko k futbalovej lopte. Začínal na pouličných turnajoch a už ako štrnásťročný sa objavil v družstve mužov. Zúčastnil sa majstrovstiev Slovenska stredoškolákov a po štúdiách na zvolenskom gymnáziu pokračoval v štúdiu na notárskej škole v Bratislave a obliekal dres Kablovky. Po skončení štúdií hral krátky čas aj v Kozárovciach a v Novej Bani. 

V tom čase mal viac ponúk z popredných slovenských ligových mužstiev, ale vrátil sa do rodného mesta, kde výrazne posilnil mužstvo ŠK Svätý Kríž nad Hronom, v ktorom bol v bráne aj jeho brat Gustáv. Počas vojenčiny hral v ATK Nýrsko a ATK Sušice. Po návrate z vojenčiny obliekal už len žiarsky dres, aktívne sa zapojil do budovania hlinkárenského komplexu a až do odchodu do dôchodku zastával v Závode SNP popredné vedúce funkcie. 

Výborný zakončovateľ 

Počas aktívnej činnosti v žiarskom drese bol známy ako výborný zakončovateľ a potvrdil to najmä v ročníku 1955 v krajskej súťaži, keď sa stal najlepším strelcom s 35 gólmi a vo viac ako 85. ročnej histórii svätokrížskeho a žiarskeho futbalu je suverénne lídrom najlepších strelcov a je málo pravdepodobné, že by bol v blízkej budúcnosti prekonaný. 

Po skončení aktívnej činnosti začal hneď s trénovaním a s družstvom žiakov vyhral dvakrát majstrovskú krajskú súťaž a zúčastnil sa so žiakmi Baníka na turnaji v Přelouči v rokoch 1960 a 1962, ktorý bol v tom čase neoficiálnym majstrovstvom Československa. 

Robil aj trénera 

V žiackych družstvách pod jeho vedením začínali takmer všetci žiarski futbalisti, ktorí v neskorších rokoch trikrát za sebou postúpili do vyšších súťaží a sedem rokov hrali I.SNL. Mužstvo dospelých trénoval vždy, keď bolo najhoršie a dokázal vrátiť predchádzajúcu výkonnosť o čom svedčia dva postupy vyššie v ročníku 1961/62 a 1967/68. Bol jedným zo strojcov historického dvojnásobného zájazdu mužstva TJ ZSNP do Talianska z pozície funkcionára, ktorú vykonával viac rokov. Aj neskoršie, už v nestorskom veku neraz cennými radami pomohol pri napredovaní žiarskeho futbalu a pri jednom z posledných rozhovorov si cenil vytvorenie silného klubu FK Pohronie so širokou mládežníckou základňou. Tešil sa z rekonštrukcie štadióna, žiaľ jeho konečnú podobu už neuvidí. 

Odišiel vzácny človek, človek, ktorý vedel každému pomôcť, poradiť a s veľkou láskou pre najkrajšiu hru hier ‑ futbalu.


Do Národnej rady dnes nastúpi nový poslanec Peter Antal

Rozhlasová stanica Regina| 8.9.2016 |Ondrej Holič / Ondrej Holič

Ondrej Holič, moderátor RTVS:

"Do Národnej rady dnes nastúpi nový poslanec Peter Antal, ktorý zloží slávnostný sľub. Primátor Žiaru nad Hronom kandidoval v marcových parlamentných voľbách za Most‑Híd. V parlamente nahradí Gabriela Csicsaia, ktorého vláda vymenovala za štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Pretože Gabriel Csicsai doteraz pôsobil ako predseda výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, musia poslanci zvoliť jeho nástupcu. Okrem toho bude zákonodarný zbor hlasovať o sérii vládnych návrhov pripravených rezortmi zdravotníctva a sociálnych vecí."


V parlamente nastanú zmeny: Csicsaia nahradí primátor Žiaru nad Hronom

www.topky.sk| 7.9.2016 |SITA

BRATISLAVA ‑ Poslanca NR SR Gabriela Csicsaia (Most‑Híd), ktorého dnes vláda vymenovala za štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), nahradí v parlamente primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal. Ten kandidoval na kandidátke Mosta‑Híd v marcových parlamentných voľbách zo 17. miesta. 

Csicsai doteraz pôsobil ako predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Jeho funkciu by mal prebrať Antal. 


Osemnásťročný sprejer vyčíňal na ulici: Hrozí mu za to až rok väzenia

www.sme.sk| 6.9.2016 |s

Osemnásťročný mladík zo Žiaru nad Hronom po sebe zanechal doslova spúšť. V meste posprejoval niekoľko budov, za čo mu teraz hrozí väzenie.

ŽIAR NAD HRONOM. Nevedel sa zmestiť do kože, teraz mu hrozí až rok väzenia. 

Posprejoval celú ulicu 

Polícia v Žiari nad Hronom obvinila 18‑ročného mladíka zo Žiaru nad Hronom z prečinu poškodzovania cudzej veci. "Dňa 26. augusta v Žiari nad Hronom na Ulici SNP poškodil na parkovisku nákladné vozidlo značky Citroën Jumper tým spôsobom, že na ľavý bok vozidla nastriekal sprejom nápis," informovala krajská policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová. To však nebolo všetko, čo mal mladík na rováši. 

Tomu sa sprejovanie zapáčilo natoľko, že ešte v ten deň poškodil čakáreň podchodu na tej istej ulici, kde postriekal po stenách nečitateľné nápisy striebornej farby. Vyčíňanie mladíka na Ulici SNP pokračovalo ďalej, po podchode poškodil fasádu na reštaurácii, kde sprejom nastriekal opäť nečitateľný nápis. Odtiaľ sa presunul k bytovému domu, kde tiež nasprejoval nečitateľný nápis. 

Spôsobil škodu za tisíce eur 

"Dňa 27. augusta tento istý mladík na Ulici Pod donátom v Žiari nad Hronom poškodil ďalší bytový dom, na ktorý taktiež nastriekal nečitateľný nápis striebornej farby, na Ulici SNP zas na jednom z podnikov poškodil rovnakým spôsobom podnikové dvere, kde zlatou farbou nasprejoval nečitateľné písmo," doplnila zoznam sprejera hovorkyňa. 

Aby toho nebolo málo, mladíkovho vyčíňania sa dotkol aj bytový dom na Hviezdoslavovej ulici, kde sprejer na boku domu tiež zanechal odkaz vo forme nečitateľného nápisu. Svojím vyčíňaním mladík dohromady spôsobil škodu predbežne odhadnutú na 3800 eur. "Za tento čin mladíkovi hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok," dodala hovorkyňa.


Školy a škôlky sa počas prázdnin dočkali obnovy

Noviny Žiarskej kotliny| 6.9.2016 |Lucia Svitková

Školský rok sa začal tento týždeň, no už počas letných mesiacov mesto usilovne pracovalo na tom, aby boli školské zariadenia a ich areály pripravené na začiatok školského roka. Niektoré z nich sa dočkali menších, iné zas väčších úprav. 

ŽIAR NAD HRONOM. Školský rok sa začal a deti po dvojmesačných prázdninách tento týždeň opäť zasadli do lavíc. Aby sa v novom školskom roku cítili v škole komfortnejšie, investovalo  mesto  počas prázdnin peniaze do škôl a ich areálov. "Medzi najväčšie investície do základných a materských škôl počas letných prázdnin patrí vybudovanie streetbalových ihrísk v areáli Dvojky," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. Realizáciu týchto ihrísk vykonalo mesto v spolupráci s Občianskym  združením Šport mládeže. Okrem ihriska v škole vymenili osvetlenie v jedálni. Obnovy sa dočkala aj 1. Základná škola na Ul. Dr. Jánskeho č. 2 v Žiari nad Hronom. "Na Jednotke sa aktuálne vybudovala bežecká dráha zo škváry a z futbalového štadióna a kúpil sa nový výťah do školskej jedálne," dodal Baláž. To však nie je všetko. V areáli takzvanej Jednotky by sa malo vybudovať parkovisko s dvadsiatimi novými parkovacími miestami. "Čo sa parkoviska týka, vybuduje sa teraz na jeseň," dodal Baláž. Na 4. základnej škole zas zrekonštruovali podlahy pred jedálňou a nový šat dostali aj všetky školské kuchyne, ktoré sa vymaľovali. Opráv sa dočkali aj materské školy v meste. "Čo sa materských škôl týka, na Ulici Milana Rastislava Štefánika sa vybudovalo nové oplotenie areálu a zrekonštruovala sa jedáleň materskej školy," dodal Baláž. Na Sládkovičovej ulici zas doplnili nové detské prvky do areálu materskej školy. "Naše zariadenia sú plne pripravené na začiatok školského roku," uzavrel Baláž. 


Žiarska plaváreň otvorí svoje brány už v pondelok

www.teraz.sk| 2.9.2016 |TASR

Žiar nad Hronom 2. septembra (TASR) ‑ Plážové kúpalisko v Žiari nad Hronom víta v týchto dňoch svojich posledných tohtoročných návštevníkov. Už od pondelka 5. septembra totiž začne svoju prevádzku mestská plaváreň. 

"Čo sa týka plavárne, tak ostávame v tom istom režime ako minulú sezónu. Nemenia sa otváracie hodiny ani vstupné," priblížil vedúci kúpaliska a plavárne Igor Korbela. Žiarčania neprídu ani o ranné plávanie, bazén im bude k dispozícii vždy vo štvrtky už od 6.00 h. 

S otvorením mestskej plavárne v Žiari súvisí aj ukončenie sezóny na mestskom kúpalisku. Tohtoročnú sezónu hodnotí Korbela ako priemernú. "Bola síce slabšia ako minulý rok, na druhej strane však lepšia ako pred dvoma rokmi," dodal v tejto súvislosti. 


Žiarčania majú ďalší spôsob, ako nechať odkaz pre starostu

www.sme.sk| 16.8.2016 |TASR

Obyvatelia mesta majú ďalší kanál, ktorým môžu radnici smerovať svoje podnety a sťažnosti. 

Upozornite radnicu na vandalizmus, výtlky či čierne skládky.

ŽIAR NAD HRONOM. Výtlky či rozbité odpadkové koše na separovaný odpad, aj to sú pripomienky, ktoré obyvatelia Žiaru nad Hronom najčastejšie smerujú na miestnu samosprávu. Po novom budú mať na komunikáciu s radnicou k dispozícii ďalší spôsob, a to prostredníctvom internetovej stránky odkazprestarostu.sk. 

Prostredníctvom tohto portálu môžu obyvatelia nahlásiť problémy jednoducho a rýchlo, čo oceňuje aj primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal. Pripomienku spolu s fotografiou môžu totiž poslať priamo z internetovej stránky alebo prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. 

"Je to zrýchlenie komunikácie s obyvateľmi mesta najmä v tých oblastiach, ktoré ich trápia," poznamenal Antal s tým, že vďaka rýchlemu nahláseniu bude možná aj rýchlejšia náprava konkrétneho problému. Ten, kto chcel, vedel síce nechať odkaz pre samosprávu aj doteraz, no týmto spôsobom to bude podľa Antala efektívnejšie. 


V novej mestskej spoločnosti zamestná mesto Žiar nad Hronom ľudí už od septembra

www.teraz.sk| 15.8.2016 |TASR

V novej mestskej spoločnosti by malo od septembra pracovať šesť ľudí, majster a piati pracovníci, ktorí boli vybraní v spolupráci s úradom práce. Pre mesto budú robiť drobné stavebné práce. 

Žiar nad Hronom 15. júla (TASR) ‑ Žiarska komunálna spoločnosť, v ktorej chce mesto Žiar nad Hronom dať prácu dlhodobo nezamestnaným ľuďom, by mala začať fungovať už od začiatku septembra. V auguste bude podľa primátora Petra Antala prebiehať ešte jej dovybavenie materiálno‑technickým vybavením. Na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva zároveň schválili žiarski poslanci pre účely spoločnosti kúpu nehnuteľnosti. 

Ide o bývalú budovu školy v zaniknutej obci Horné Opatovce, ktorá bola v posledných rokoch využívaná ako stolárska dielňa. Spoločnosť za ňu zaplatí 50.000 eur. Podľa Antala je to cenovo najdostupnejšia nehnuteľnosť, ktorá sa zároveň nachádza v blízkosti mestského Centra zhodnocovania odpadov. Keďže predmetom kúpy bude len nehnuteľnosť, v budúcnosti by chcela samospráva doriešiť do svojho vlastníctva aj prevod pozemkov pod ňou. Primátor ocenil aj to, že sa budova bývalej školy, dostane do majetku mesta. 

V novej mestskej spoločnosti by malo od septembra pracovať šesť ľudí, majster a piati pracovníci, ktorí boli vybraní v spolupráci s úradom práce. Pre mesto budú robiť podľa Antala drobné stavebné práce. "Cez zimu bude využité aj to, že je v nehnuteľnosti stolárska dielňa. Chceme sa venovať aj výrobe mestského mobiliáru, ktorý bude v priebehu celého roka osádzaný po našom meste," vysvetlil Antal s tým, že pôjde najmä o lavičky a odpadkové koše. 

V Žiarskej komunálnej spoločnosti bude mesto zamestnávať dlhodobo nezamestnaných obyvateľov. V podniku by mali títo ľudia zotrvať určitý čas (9‑12 mesiacov), aby sa naučili pracovať, získali pracovné návyky a zručnosti. Potom budú aj s odporučením "posunutí" k riadnemu zamestnávateľovi. 


Historický pavilón v parku Štefana Moyzesa chce žiarska samospráva zrekonštruovať

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 10.8.2016 |Marek Pivoluska / Marek Pivoluska

Marek Pivoluska, moderátor RTVS:

"Historický pavilón v parku Štefana Moyzesa chce žiarska samospráva zrekonštruovať. Výmenu okien a vstupných dverí na objekte plánuje zaplatiť z výťažku hudobného podujatia CityFest, ktorý počas uplynulého víkendu navštívilo približne 10 tisíc ľudí. Cena investície zatiaľ nie je známa. Pavilón sa v súčasnosti nevyužíva a okrem strechy je v schátranom stave. V budúcnosti by v ňom chceli organizovať menšie kultúrne akcie."


Pred žiarskou nemocnicou budujú nové parkovacie miesta za 120 000 eur

www.teraz.sk| 9.8.2016 |TASR

Keďže ani nový počet parkovacích miest pravdepodobne nepokryje celkový dopyt, nemocnica po ukončení rekonštrukcie pristúpi k cenovej regulácii. Mesto chce opraviť aj pavilón v Parku Štefana Moysesa. 

Spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje nemocnicu v Žiari nad Hronom, v týchto dňoch rekonštruuje parkovacie plochy. Na snímke okolie žiarskej nemocnice. Foto: TASR ‑ Jana Vodáková 

Žiar nad Hronom 9. augusta (TASR) ‑ Pred nemocnicou v Žiari nad Hronom je v týchto dňoch čulý stavebný ruch. Spoločnosť Svet zdravia, ktorá miestnu nemocnicu prevádzkuje, tu rekonštruuje parkovacie plochy. Koncom septembra by malo byť pred budovou polikliniky celkom 28 nových parkovacích miest, z toho dve budú vyhradené pre imobilných pacientov. 

Podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Kráľa práce sa začali ešte v máji tohto roka, kedy zbúrali pôvodnú budovu vrátnice pri hlavnom vstupe. Následne sa v júli podľa jeho slov pristúpilo k samotnej rekonštrukcii parkovacích plôch, priľahlej cestnej infraštruktúre a chodníkov. 

Celá investícia vyjde spoločnosť na viac ako 120.000 eur. "Keďže ani nový počet parkovacích miest pravdepodobne nepokryje celkový dopyt, nemocnica po ukončení rekonštrukcie pristúpi k cenovej regulácii," dodal Kráľ s tým, že o bližších detailoch bude spoločnosť informovať v septembri. 

Práce na budovaní parkoviska priniesli so sebou aj dočasné obmedzenia. "V tomto momente nie je možné parkovať pred budovou polikliniky. Imobilní pacienti však majú výnimku na dočasné zastavenie vozidla," dodal Kráľ. 

Pavilón v Parku Štefana Moysesa chce mesto opraviť 

Historický pavilón v Parku Štefana Moysesa chce žiarska samospráva zrekonštruovať. Výmenu okien a vstupných dverí na objekte chce mesto zafinancovať z výťažku z hudobného podujatia City fest, ktorý počas uplynulého víkendu navštívilo približne 10 000 ľudí. 

Ako priblížil hovorca mesta Martin Baláž, aktuálne mesto nevie vyčísliť, koľko ho táto investícia bude stáť, pretože ešte len pripravuje projekt. Pavilón sa v súčasnosti nevyužíva a okrem strechy je v schátranom stave. Preto ho chce mesto postupne zrekonštruovať. "Ideálne by bolo, keby sme na jar mohli pavilón sprístupniť," podotkol s tým, že v budúcnosti by sa tu mohli konať menšie kultúrne akcie. 

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj ako kaplnka, nikdy podľa Baláža nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. V 19. storočí ho zrekonštruovali v neogotickom štýle.


City fest za nami. My už poznáme termín toho budúceho aj meno jednej z hviezd

www.sme.sk| 8.8.2016 |s. ; (iz))

Návštevnosť aktuálneho ročníka žiarskeho City festu patrila k jednej z najvyšších v doterajšej histórii podujatia. 

Dav rozvášnili Polemic aj Horkýže slíže.

ŽIAR NAD HRONOM. Organizátori mestského hudobného festivalu City fest v Žiari hovoria, že podujatie navštívilo asi 10‑tisíc ľudí, platiacich divákov pritom napočítali 8 531. 

"Náš odhad je, že celkovo sa počet návštevníkov, vrátane umelcov a personálu, vyšplhal na hranicu 10‑tisíc. Je to tak jedna z najvyšších účastí spomedzi všetkých ročníkov, takže sme veľmi spokojní," povedal Janko Kulich, producent žiarskeho mestského kultúrneho centra. 

Počas víkendového 11. ročníka podujatia vystúpili nielen slovenské hudobné hviezdy, priestor dostali aj domáci umelci. Lákali ale najmä Horkýže slíže, Polemic, Peter Nagy či Celeste Buckingham. 

Organizátor podujatia, ktorým je Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom, už avizuje aj termín budúceho ročníka, a to na sobotu 5. augusta s miestom konania opäť v Parku Štefana Moysesa. 

"Už teraz môžeme prezradiť, že jednou z hviezd programu bude obľúbená slovenská skupina No Name," naznačil Janko Kulich.


Futbalový štadión v Žiari nad Hronom po viac ako 50 rokoch kompletne opravujú

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 4.8.2016 |Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka RTVS:

"Futbalový štadión v Žiari nad Hronom po viac ako 50 rokoch kompletne opravujú. Z bývalého spartakiádneho štadióna v blízkosti parku Štefana Moyzesa plánuje radnica vytvoriť moderný športovo‑relaxačný komplex. Súčasťou rekonštrukcie budú aj nové tribúny a odstránenie valu. Kedy miestni futbalisti otestujú hraciu plochu však podľa hovorcu mesta Martina Baláža nie je jasné."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"V podstate potom ako bude vydané právoplatné stavebné povolenie začnú práce, no my by sme najradšej boli, keby sme ten štadión ukončili ešte v tomto roku, ale presný termín fixný zatiaľ ešte nemáme. Určite tú budúcu sezónu druhej futbalovej ligy by sme chceli ako klub teda, aby FK Pohronie aby už hral na novom vynovenom štadióne."


Poslanci župy blokujú predaj nemocníc

Televízna stanica STV 1| 2.8.2016 |Miroslav Frindt / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

"Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja opäť neschválili predaj starých pavilónov nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. Spoločnosť Svet zdravia ich chce odkúpiť a zrekonštruovať. Poslanci pred časom schválili odpredaj za milión eur, predseda kraja Marián Kotleba to ale nepodpísal. Neskôr tvrdil, že sa mu podarilo zvýšiť sumu zhruba o štyristotisíc eur. Niektorí poslanci sa na výjazdovom rokovaní v Lovinobani snažili presadiť pôvodnú sumu s tým, že štyristotisíc by preinvestovala spoločnosť do zariadenia nemocníc."

Ladislav Kukolík, poslanec BBSK:

"Predsa najlepšie vedia, kde investovať, ako investovať. Áno, je pravda tá, štát, kraje, samosprávy vo verejných obstarávaniach sú možno nie takí prísni v podstate ako iný súkromný sektor, ako táto spoločnosť, takže aj ja som presvedčený, že by to bolo aj výhodnejšie, aj efektívnejšie."

Marián Kotleba, predseda BBSK (ĽSNS):

"Nevidím význam a zmysel v tom, aby sme sa vzdávali hotových peňazí, o ktorých môže zastupiteľstvo rozhodnúť svojím uznesením."


Odpredaj nemocničného pavilónu v Žiari nad Hronom zjednotil starostov

Rozhlasová stanica Lumen| 22.7.2016 |Kristína Hatarová / Kristína Hatarová

Kristína Hatarová, moderátorka:

"Odpredaj rozostavaného a v súčasnosti chátrajúceho nemocničného pavilónu B v Žiari nad Hronom podporuje aj 50 starostov a primátorov miest a obcí v Žiarskom a Žarnovickom okrese. Ako informoval primátor Žiaru na Hronom Peter Antal, dnes spoločne na Banskobystrický samosprávny kraj adresovali výzvu, v ktorej žiadajú vedenie župy, aby zaradilo medzi priority zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v regionálnych nemocniciach."

Peter Antal, primátor Žiaru na Hronom:

"V tejto súvislosti žiadame vedenie BBSK, poslancov zastupiteľstva BBSK v súčinnosti s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o urýchlené kroky smerujúce k dostavbe takzvaného pavilónu B nemocnice v Žiari nad Hronom, bez ktorého nie je možné poskytovať zdravotnú starostlivosť na vyššej úrovni pre obyvateľov bývalého veľkého okresu Žiar nad Hronom, čo predstavuje spádovú oblasť viac ako 100 tisíc ľudí."

Kristína Hatarová:

"Banskobystrický samosprávny kraj sa na rokovaní so spoločnosťou Svet zdravia dohodol o zvýšení predajnej ceny za nemocničné pavilóny v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. Ide o sumu takmer 1,5 milióna eur v hotovosti. Spoločnosť však podmieňuje zvýšenie ceny tým, že prostriedky v hodnote 413 tisíc eur budú investované výhradne do súčasných častí oboch nemocníc. Tie sú a aj naďalej majú ostať v majetku samosprávneho kraja. O ďalšom osude rozostavaných pavilónov budú mestskí poslanci rozhodovať v pondelok na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva."


V Žiari pribúdajú oddychové zóny. Avizujú ďalšiu na tomto mieste

www.sme.sk| 16.7.2016 |Ivana Zigová

Problémom v minulosti bol najmä fakt, že mesto v lokalite nevlastnilo pozemky. 

ŽIAR NAD HRONOM. Pri otváraní Letného pavilónu v centre Žiaru nad Hronom naznačil primátor mesta Peter Antal zámer vybudovať ďalšiu oddychovú zónu. Dočkať by sa jej vraj Žiarčania mohli už budúci rok. 

"Mala by vzniknúť pri Lutilskom potoku, niekde smerom k záhradkárskej oblasti. Zásadným problémom v minulosti bolo, že mesto tam nevlastnilo pozemky, v rámci pozemkových úprav však k nejakým príde," naznačil. 

V lokalite avizuje miesto na stretávanie ľudí, prípadne na opekanie. "Opäť to dáme urobiť návrh architektovi, určite to však bude v súlade s prírodným rázom tejto lokality," dodal Antal.  


Žiar nad Hronom bude mať vlastnú bylinkovú záhradu

www.teraz.sk| 15.7.2016 |TASR

Na vybudovanie bylinkových záhonov získalo žiarske Mestské kultúrne centrum dotáciu vo výške 1300 eur z komunitného programu obchodného reťazca. 

Žiar nad Hronom 15. júla (TASR) ‑ Žiarske Mestské kultúrne centrum (MsKC) bude mať svoju vlastnú bylinkovú záhradu. Záhony s voňavými a liečivými rastlinkami vzniknú na nevyužívanom priestranstve, ktoré sa nachádza hneď vedľa budovy centra. Na ich vybudovanie získalo MsKC dotáciu vo výške 1300 eur z komunitného programu obchodného reťazca. 

"Máme tu nevyužívaný priestor, kde rastie iba tráva. Najprv sme tam plánovali umiestniť detské ihrisko, ale nakoniec sme sa rozhodli, že tam zriadime bylinkovú záhradu," podotkla Jela Šuleková z MsKC s tým, že záhrada by mala slúžiť predovšetkým verejnosti. 

S prácami na bylinkovej záhrade pomôžu MsKC mestské Technické služby. Najväčšia časť z grantu pôjde podľa Šulekovej na zavedenie vody, prekopanie a úpravu priestranstva. "Chceli by sme to urobiť do tvaru špirály. Bylinky budú vysadené v debničkách, aby sme ich v zime mohli uschovať do vnútorných priestorov," vysvetlila. Pri každom druhu bude tabuľka s názvom a stručným popisom konkrétnej byliny.  


Deti majú v parku perníkovú chalúpku

Nový Čas| 13.7.2016 |Mário Kaprálik

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Ako vystrihnutá z rozprávky. Deťúrence v Žiari nad Hronom majú obrovský dôvod na radosť a krásny prázdninový darček. V miestnom obľúbenom parku totiž vyrástla nádherná perníková chalúpka z dreva. Nechýba v nej ani pec, v ktorej chcela zlá bosorka upiecť Janka a Marienku. Na streche všetko stráži čierna mačka a na plote, ktorý je okolo domčeka, čierny havran. 

Farbami žiariaca chalúpka s otváracími oknami stojí medzi stromami a vedenie mesta Žiar nad Hronom ju chce v budúcnosti doplniť ďalšími rozprávkovými prekvapeniami. ,,Dostali sme ponuku od spoločnosti, ktorá tieto veci vyrába a hľadali miesto, kde by mohli byť umiestnené. Keďže sme plánovali renováciu už existujúcich detských prvkov v parku, ponuka od spoločnosti nám prišla vhod," uviedol hovorca mesta Martin Baláž s tým, že chalúpku z agátového dreva mesto kúpilo za 5 000 eur, čo bola cena výrobných nákladov. V budúcnosti by k nej mali pribudnúť ďalšie prvky, ktoré spolu s chalúpkou dotvoria v meste nové rozprávkové ihrisko. 


Peter Sagan bude pretekať v Žiari. "Bude to najväčšia udalosť roka," tvrdí primátor Antal

www.sme.sk| 7.7.2016 |Ivan Mriška

Hviezda slovenskej, no i svetovej cyklistiky zavíta spolu s ďalšími ostrieľanými pretekármi. 

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom sa stane dejiskom spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike 2017. 

Divákom sa tak na budúci rok predstavia napríklad bratia Saganovci, Velitsovcovci či Kreutziger s Bártom. V pelotóne však nebudú chýbať ani ďalší jazdci profi tímov, ktorí pravidelne súťažia na Tour de France či iných prestížnych pretekoch. 

"Bude to oslava cyklistiky v Žiari nad Hronom, najväčšia udalosť roka. Očakáva sa návšteva približne dvadsaťtisíc divákov, veď po našich cestách bude jazdiť majster sveta," povedal primátor Žiaru Peter Antal. 

Organizáciou spoločného šampionátu poveril Žiar Slovenský zväz cyklistiky, konať by sa mal približne desať dní pred začiatkom slávnej Tour de France. 

"Poverenie organizáciou vnímam ako ocenenie práce v oblasti športu a najmä cyklistiky," dodal Antal. 


Postavia múr

Televízna stanica Markíza| 6.7.2016 |Martina Kašiarová / Danica Kleinová

Danica Kleinová, moderátorka:

"Osadníkov chcú oddeliť múrom. Samospráva v Žiari nad Hronom chce lepšie chrániť miestny cintorín. Preto sa rozhodli postaviť okolo neho dvojmetrový múr. Do svojského opatrenia investujú tisíce eur z mestskej kasy."

Martina Kašiarová, redaktorka:

"Vchádzame na cintorín v Žiari nad Hronom. Primátor Peter Antal ukazuje miesto, kde múr bude stáť."

Peter Antal, primátor:

"Že im sústavne miznú sviečky a majitelia tých hrobov hovoria, že to je práve že ľudia z osady chodia sem kradnúť, preto, lebo asi si nemajú čím svietiť."

Martin Baláž, hovorca mesta:

"Sú to podnety jednak na mestskú políciu, ale aj prostredníctvom poslancov mestského zastupiteľstva priamo na mestský úrad alebo primátorovi mesta. Čiže sú to desiatky podnetov za posledný rok."

Martina Kašiarová:

"Osada, kde bývajú Rómovia, ale aj bezdomovci, je v blízkosti cintorína ukrytá za stromami a kríkmi. Dvojmetrový betónový plot by mal zabrániť osadníkom, aby kradli sviečky a aby sa tu nehrávali ich deti. Ľudia z vedenia mesta nám nevedeli povedať, kadiaľ sa cez tento múrik osadníci na cintorín dostávajú, no a tak sme sa to rozhodli obísť, pozrieť sa a pohľadať nejakú prístupovú cestu, no ale zatiaľ tu vidíme len samé kríky, a teda je dosť ťažké predstaviť si, že napríklad tadiaľto by sa niekto na cintorín štveral. Napokon sme objavili cestičku vedúcu priamo do osady."

Obyvateľ, Žiar nad Hronom:

"Voči týmto Rómom je to dosť veľa názorov, nielen tento problém, čo je tuto ten cintorín."

Obyvateľka, Žiar nad Hronom:

"Nie, nie, nie, ešte zatiaľ nezmizli, ani nič mi nezmizlo."

Martina Kašiarová:

"Zašli sme aj do osady."

Vlasto, obyvateľ osady:

"Neviem, či chodia alebo nie. Ja mám elektriku tam, centrálu. Ale ešte som nikoho nevidel, že by chodili tam."

Martina Kašiarová:

"Žiarsky magistrát nedávno zriadil nový mestský podnik, v ktorom chce dať prácu dlhodobo nezamestnaným. Sú to podľa primátora prevažne Rómovia. Práve oni by sa mali podieľať aj na stavbe múru."

Martin Baláž:

"A nám to zásadným spôsobom zníži náklady, ako keby sme to dávali stavať nejakej stavebnej firme, samozrejme."

Martina Kašiarová:

"Múr alebo plot, ktorý má oddeliť neprispôsobivých ľudí, nie je na Slovensku novinkou. Aj keď v Žiari sa takémuto uvažovaniu bránia, priznávajú, že plot chcú postaviť najmä ako ochranu pred nimi."

Laco Oravec, Nadácia Milana Šimečku:

"Aká generácia Rómov nám vyrastie za tými múrmi? To je tá otázka, ktorú si častokrát tí stavitelia múrov nekladú."


Na hrade Šášov objavili unikátne nálezy

www.teraz.sk| 4.7.2016 |TASR

Tento rok na hrade zamestnávajú práce okrem dobrovoľníkov aj ďalších 12 ľudí. 

Žiar nad Hronom 4. júla (TASR) ‑ Dobrovoľníkom, ktorí pracujú na záchrane hradnej zrúcaniny Šášov neďaleko Žiaru nad Hronom, sa pred pár dňami podarili unikátne objavy. Jedným z nich sú schody do pivnice delovej veže. Tie síce boli v 70. rokoch 20. storočia s najväčšou pravdepodobnosťou odkryté, no nezanechal sa o tom žiadny záznam. 

"Podarilo sa nám objaviť schody do delovej veže, ktoré boli zasypané možno už dávnejšie, minimálne zosunom východnej steny delovej veže niekedy koncom 90. rokov," priblížil predseda Združenia na záchranu hradu Šášov Rastislav Uhrovič. Odkrytie schodov bolo podľa jeho slov aj pre nich zaujímavým nálezom, keďže ich presné miesto doteraz nepoznali. 

Za poklad však členovia združenia označili aj posledné torzo dreveného trámu z delovej veže, ktoré našli v týchto dňoch. "Vybraté bolo z trámovej kapsy na úrovni prestropenia tretieho nadzemného podlažia. V reze sa zdá, že sú veľmi dobre čitateľné letokruhy a malo by ich byť aj dostatočné množstvo na dosť presné datovanie výrubu stromu," uvádzajú v tejto súvislosti. 

Práve práce na delovej veži a východnom paláci tento rok na hrade zamestnávajú okrem dobrovoľníkov aj ďalších 12 ľudí. Tak ako po minulé roky na hrade pracujú vďaka projektu ministerstva kultúry a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Vežu sa už podľa Uhroviča podarilo do veľkej miery zastabilizovať a v súčasnosti sa chystajú na dopĺňanie muriva tohto objektu. 


Tankodrom na stanicu končí

Televízna stanica TA 3| 3.7.2016 |Martin Dušička / Gabriela Marchevská, Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor:

"Cestujúci navštevujúci železničnú stanicu v Žiari nad Hronom sa konečne dočkali, prístupovú cestu, ktorá bola podľa nich horšia ako tankodrom, začali opravovať. Hoci bola v katastrofálnom stave už celé roky, mesto ani obec Ladomerská Vieska s ňou nemohli nič robiť, cesta totiž patrí kraju a ten až doteraz nemal na ňu peniaze."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Ešte nedávno bol jediný prístup na železničnú stanicu v Žiari nad Hronom doslova životu nebezpečný, pre obrovské jamy a množstvo dier vodiči po ceste kľučkovali a aby si nepoškodili autá, jazdili radšej po chodníku."

(začiatok archívneho záznamu zo 16.3.2013)

Obyvatelia:

"Je to hrozné skrátka, nikdy to nebolo takéto, nikdy."

"Chodí sem veľa áut aj na stanicu, autobusy."

"Je to hanba a vizitka nášho mesta."

(koniec archívneho záznamu zo 16.3.201)

Martin Dušička:

"Mestu však cesta nepatrí, rovnako ani obci Ladomerská Vieska, v ktorej katastri leží. Hoci práve ich ľudia kritizovali, zodpovednosť bola na pleciach župy. Tá na opravu vyčlenila peniaze až tento rok."

Michaela Piliarová, hovorkyňa BBSK, (text v obraze):

"Práce sa začali 25. júna, stavebno‑technický stav cesty bol havarijný. Zmluvná cena je 84 200 eur bez DPH."

Martin Dušička:

"Najviac si vydýchli samosprávy v Ladomerskej Vieske a v Žiari nad Hronom. Hoci opakovane žiadali majiteľa o opravu, ich nočná mora sa až teraz stáva minulosťou."

Vladimír Baran, starosta Ladomerskej Viesky:

"Pevne verím, že občania, ale aj návštevníci obce alebo aj mesta Žiar nad Hronom budú konečne spokojní a bezpečnosť miestnej premávky bude zabezpečená."

Martin Baláž, hovorca Žiaru nad Hronom:

"Určite sme radi. Samozrejme pokiaľ tá cesta bude dobre zrekonštruovaná a ľudia budú spokojní, že aj prestanú sťažnosti, ktoré boli adresované na mesto Žiar nad Hronom napriek tomu, že to nebolo v našom katastri a v našom majetku."

Martin Dušička:

"Najskôr odfrézovali najviac zničený povrch vozovky a postupne kladú nový asfaltový koberec. Teleso cesty vyhovelo aj skúškam, takže na väčšie problémy nenarazili."

Peter Kordiak, zástupca zhotoviteľa:

"Podľa zmluvy je, do mesiaca má byť celá cesta zrekonštruovaná od odovzdania, ale myslím, že behom takých dvoch týždňov bude už komplet upravená."

Martin Dušička:

"Katastrofálna cesta na žiarsku železničnú stanicu bude teda už čoskoro minulosťou, práce na jej obnove by mali byť ukončené najskôr do polovice júla."


ŽIAR NAD HRONOM: Petíciu za dostavbu pavilónu podporuje aj primátor P. Antal

www.lekari.sk| 24.6.2016 |TASR

Žiar nad Hronom ‑ Petíciu za dostavbu žiarskeho nemocničného pavilónu plne podporuje žiarsky primátor Peter Antal. Podľa neho je evidentné, že pre vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nie je nemocnica prioritou, pretože v opačnom prípade, by bolo ochotné o predaji aspoň rokovať.Antal v tejto súvislosti pripomenul, že samotnému schvaľovaniu predchádzalo ročné vákuum, kedy sa materiál pripravoval a kedy mohli obe strany spoločne rokovať o cene. "Z pohľadu mesta Žiar nad Hronom už 20 rokov čakáme na dostavbu tohto pavilónu, aby sa nemocnica, ktorá je spádová pre široký región, mohla rozvinúť a posunúť o krok ďalej. Súčasné podmienky v starej časti nemocnice sú už totiž na hranici možností," dodal Antal.Petíciu za dostavbu nemocničného pavilónu rozbehli v Žiari len pred pár dňami. Jej signatári v nej vyzývajú predsedu BBSK Mariana Kotlebu, aby rešpektoval schválené uznesenie krajských poslancov týkajúce sa predaja dlhoročne nevyužívaného nemocničného pavilónu B v Žiari nad Hronom. "Zatiaľ sme podpisy zbierali len v areáli nemocnice, dnes s ňou vychádzame aj do ulíc. Bude na námestí a autobusovej stanici," podotkol predseda petičného výboru a lekár Richard Rišňovský. Petíciu doteraz podľa jeho slov podpísalo približne 500 ľudí. Podpisy budú zbierať do najbližšieho rokovania Zastupiteľstva BBSK. Predaj rozostavaného pavilónu za 464.409 eur odsúhlasili ešte začiatkom júna na rokovaní Zastupiteľstva BBSK krajskí poslanci. Predseda kraja Marian Kotleba však tento zámer neodobril a uznesenie nepodpísal. Argumentoval tým, že kraj pripravuje analýzu, ktorá posúdi cenu pavilónu.Spoločnosť Svet zdravia plánuje v pavilóne preinvestovať z vlastných zdrojov 5,7 milióna eur. Výstavba objektu polikliniky sa začala v roku 1991. Rozostavaná stavba bola uzavretá, od roku 2003 sa v nej nepokračuje a chátra. Z nedostavaného objektu chce Svet zdravia vybudovať nový nemocničný pavilón. Vzniknúť by tu mal nový urgentný príjem s oddelením multiodborovej intenzívnej starostlivosti a s rádiologickým oddelením, tri nové operačné sály a pôrodnica novej generácie.


V centre Žiaru nad Hronom vyrastá nová dominanta, drevený pavilón

www.teraz.sk| 23.6.2016 |TASR

V pavilóne bude priestor na posedenie, hojdačky, pieskovisko a ďalšie prvky pre deti. 

Na snímke drevený letný pavilón o rozmeroch 20 x 20 metrov, ktorý v týchto dňoch vyrastá v centre Žiaru nad Hronom, 23. júna 2016.

Žiar nad Hronom 23. júna (TASR) ‑ V centre Žiaru nad Hronom vyrastá v týchto dňoch nová dominanta námestia, a to drevený pavilón s rozmermi 20 x 20 metrov. Ten by mal už v najbližších dňoch slúžiť na oddych pre malých aj veľkých priamo v strede mesta. 

"Aktuálne sa dokončuje konštrukcia, nasledovať bude ukladanie podlahy. Ide o drevenú stavbu na samonosnej konštrukcii z konštrukčných hranolov. Palubovka je zo sibírskeho smrekovca," priblížil dizajnový pavilón hovorca mesta Martin Baláž. 

V pavilóne bude priestor na posedenie, hojdačky, pieskovisko a ďalšie prvky pre deti. Celá stavba bude doplnená kontajnerovou zeleňou, osvetlením, kropiacim systémom a hliníkovými lamelami. V jeho strede bude funkčná fontána, ktorú plánujú nasvietiť. V blízkosti bude tiež fontánka na pitie. 

Pavilón ostane podľa Baláža na mieste po celý rok. Práce by mali byť ukončené tak, aby pavilón mohli začať ľudia využívať od začiatku letných prázdnin. 


Spor o nemocničný pavilón

Televízna stanica Markíza| 20.6.2016 |Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala

Jaroslav Zápala, moderátor:

"Mala to byť supermoderná nemocnica. Z plánov ale zrejme nebude nič. Banskobystrický župan Marian Kotleba odmieta predať nedostavanú budovu prevádzkovateľovi nemocnice v Žiari nad Hronom. Ten zas nechce investovať milióny, pokým stavbu nevlastní. Na ich handrkovanie sa však doplácajú najmä pacienti."

Martina Kašiarová, redaktorka:

"Vyzerá to ako miesto duchov. Desiatky rokov na dostavbu tohto nemocničného pavilónu nenašiel peniaze štát ani samosprávny kraj. Nové operačné sály, moderný urgent a superpôrodnica. To chcú terajší nájomcovia žiarskej nemocnice vybudovať v schátranej budove."

Róbert Hill, medicínsky riaditeľ (archív TN):

"V ideálnom prípade by to mohlo do dvoch rokov tento pavilón byť v prevádzke."

Martina Kašiarová:

"Prevádzkovateľ nemocnice ponúkol sumu, za ktorú chce pavilón kúpiť. Odklepli ju aj krajskí poslanci. No ale celé to stopol Marian Kotleba."

Michaela Piliarová, hovorkyňa Úradu BBSK:

"V danom stave, v akom boli tieto uznesenia schválené Zastupiteľstvom Banskobystrického samosprávneho kraja, ich predseda nikdy ani nepodpíše, nakoľko a s navrhovanou výškou kúpnej ceny nestotožňuje."

Martina Kašiarová:

"Prevádzkovateľ nemocnice hovorí o šiestich miliónoch eur, ktoré odmieta investovať do budovy, pokiaľ ju nevlastní. Zamestnanci žiarskej nemocnice podľa neho chystajú petíciu, aby župan predaj podpísal."

Tomáš Kráľ, hovorca prevádzkovateľa nemocnice (telefonát):

"Nevzdávame sa vízie modernejších nemocníc v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote. Veríme, že náš zámer dostavby opätovne podporia poslanci kraja a súčasne aj verejnosť cez prebiehajúce petície."

Marian Kotleba, predseda BBSK:

"Ak to chceme predať, tak to predajme, ale za takú sumu, ktorá by nám umožnila aspoň nejakým spôsobom zdvihnúť úroveň zdravotnej starostlivosti v okrese Banská Štiavnica."

Martina Kašiarová:

"Malé nemocnice postupne končia alebo sa menia na lôžka pre chronicky chorých. Budúcnosť je podľa šéfa Asociácie nemocníc v menšom počte zariadení, ale za to moderne vybavených s dobre vyškolenými odborníkmi, ale aj on priznáva jedno."

Marián Petko, šéf Asociácie nemocníc Slovenska:

"Rozvoj zdravotníctva stojí obrovské peniaze. Naučiť sa s tým, ale vôbec aj finančné prostriedky na nové operačné sály, na operačné stoly. Jasné, že je to otázka aj peňazí."

Martina Kašiarová:

"Aj v prípade nedostavaného pavilónu je to otázka peňazí. VÚC‑ka a nájomca sa nevedia zatiaľ dohodnúť na cene. No a aj v tomto prípade na to najviac doplatia ľudia."


Ceny za nemocničné pavilóny sú výpredajové, tvrdí župan Kotleba

www.aktuality.sk| 8.6.2016 |TASR

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba tvrdí, že ceny, ktoré odsúhlasili krajskí poslanci v pondelok (6.6.) za nedostavané a chátrajúce objekty v areáloch nemocníc v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom, sú takpovediac "výpredajové, veľmi podozrivé a hlavne nevýhodné pre kraj".  

Ich kupcom je spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje obe nemocnice. To je dôvod, prečo Kotleba ešte nie je rozhodnutý, či podpíše uznesenia o ich predaji. Predkladateľmi návrhov boli poslanci za dané okresy. 

Rozostavanú budovu s pozemkom v areáli Všeobecnej nemocnice Rimavská Sobota získala spoločnosť Svet zdravia za viac ako 573.000 eur. Za rozostavanú polikliniku s pozemkom v areáli Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom by mala zaplatiť 464.409 eur. 

"Zastupiteľstvo priamo odkleplo súkromnej spoločnosti, finančnej skupine, majetok kraja za menej ako polovicu znaleckej hodnoty, to znamená, odhadu súčasného stavu. Doteraz bol úzus taký, že vždy sme išli aspoň na 70 percent znaleckej hodnoty," konštatoval predseda BBSK. 

"Či podpíšem uznesenia, alebo nepodpíšem, o tom je predčasné hovoriť, mám na to desať dní. Dám si urobiť z oddelenia investícií a správy majetku rešerš toho, za aké sumy voči znaleckým posudkom bol odpredávaný majetok v minulosti a podľa toho sa rozhodnem. Zastupiteľstvo to odkleplo súkromnej spoločnosti za cenu nižšiu ako 50 percent a to nie je ochrana verejného záujmu," reagoval na otázku TASR Kotleba. 

V súvislosti s jeho vyjadreniami dnes Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia povedal: "Veríme, že zvíťazí zdravý rozum a aj vedenie BBSK dá zelenú dostavbe nemocničných pavilónov v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom," uviedol Lopatka. 


Svet zdravia chce odkúpiť dva nemocničné pavilóny

Rozhlasová stanica Slovensko| 6.6.2016 |Agáta Škublová / Anna Šípošová

Anna Šípošová, moderátorka:

"Prevádzkovateľ nemocníc v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote spoločnosť Svet zdravia chce od Banskobystrického samosprávneho kraja odkúpiť nevyužívané a nedostavané nemocničné pavilóny. Od župy si priestory teraz prenajíma. Za oba je ochotná zaplatiť vyše milión eur a plánuje tam preinvestovať takmer trinásť miliónov. O predaji budov budú rozhodovať banskobystrickí krajskí poslanci na dnešnom zastupiteľstve."

Agáta Škublová, redaktorka:

"Premeniť chátrajúce nemocničné pavilóny na moderné ústavné zariadenia a zlepšiť kvalitu služieb pre takmer stopäťdesiattisíc obyvateľov. Taká je vízia prevádzkovateľa oboch nemocníc. Za žiarsky nemocničný pavilón, ktorý si Svet zdravia prenajíma od župy, je ochotný zaplatiť vyše štyristošesťdesiattisíc eur. Čo by malo vzniknúť po jeho dostavbe, vysvetľuje riaditeľka nemocnice Eva Páleníková."

Eva Páleníkov, riaditeľka nemocnice Žiar nad Hronom:

"Tu bude multiodborové intenzívne oddelenie, rádiologické oddelenie, pôrodnica novej generácie. Veľmi dôležité, budú tu tri operačné sály, ktoré budú úplne nového typu."

Agáta Škublová:

"Návrh na predaj nemocničného pavilónu dnes zastupiteľstvu predloží Ladislav Kukolík, krajský poslanec a zároveň primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v žiarskej nemocnici."

Ladislav Kukolík, krajský poslanec:

"Tu od roku 1991 štát sa snažil postaviť tento pavilón, nepodarilo sa to nielen štátu, ani kraju."

Agáta Škublová:

"Za rimavskosobotský nemocničný pavilón ponúka súkromná spoločnosť vyše päťstosedemdesiattisíc eur. Svet zdravia neformálne rokoval aj s vedením kraja už vlani, ale bez výsledku. Ponúkaná suma vraj bola nižšia ako teraz. Riaditeľ úradu BBSK Milan Uhrík v písomnom stanovisku uviedol."

Stanovisko

Milan Uhrík, riaditeľ Úradu BBSK:

"Predložené ponuky boli príliš podhodnotené a pre kraj neakceptovateľné."

Agáta Škublová:

"Ak predaj budov za vyše milión eur odobria poslanci a podpisom predseda kraja Marián Kotleba, moderné zdravotnícke zariadenia by mali vzniknúť maximálne do štyroch rokov."


Pol milióna za ruinu

Televízna stanica Markíza| 2.6.2016 |Martina Kašiarová / Zlatica Švajdová Puškárová

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka:

"Schátraná budovu chcú premeniť na supermoderné zdravotnícke zariadenie. Prevádzkovateľ nemocnice v Žiari nad Hronom má ale jednu podmienku. Župa mu musí budovu najskôr predať. S vedením kraja sa vraj ale doteraz nedokázali dohodnúť na cene."

Martina Kašiarová, redaktorka:

"Vyzerá to ako miesto duchov. Dlhé roky budova chátrala, na dostavbu nenašiel peniaze ani štát ani kraj. Supermoderná pôrodnica, no tak tá by mala vzniknúť práve v týchto priestoroch, ale to iba v prípade, že VÚC‑ka terajšiemu prevádzkovateľovi nemocnice túto budovu predá. Okrem nej aj moderný urgent, nové operačné sály, či komfortnejšie izby pre chorých. Krásne plány však zatiaľ hatia peniaze."

Ladislav Kukolík, lekár a poslanec BBSK:

"Vedenie opakovane sa snažilo stretnúť s vedením Banskobystrického samosprávneho kraja a s touto ponukou a pokiaľ mám dobré informácie od generálneho riaditeľa, ku konkrétnemu stretnutiu a k nejakej dohode nikdy nedošlo."

Martina Kašiarová:

"Podľa riaditeľa úradu samosprávneho kraja Milana Uhríka sa s vedením nemocnice niekoľkokrát stretli neformálne, no suma, ktorú kraju ponúkli, vraj bola príliš nízka. V poslaneckom návrhu, o ktorom budú rokovať v pondelok ale už svieti vyššie číslo. To však kraj komentovať nechce, keďže to zatiaľ nemá oficiálne na papieri."

Róbert Hill, medicínsky riaditeľ:

"My v tejto chvíli nechceme špekulovať nad tým, čo bude, keď sa neschváli táto investícia do pavilónu B."

Martina Kašiarová:

"Už, keď vlastníci nemocnice avizovali presťahovanie pôrodnice z Banskej Štiavnice do Žiaru nad Hronom, hovorili aj o vytvorení supermoderného pracoviska, ktoré bude mať všetky potrebné oddelenia. Ak ich návrh prejde cez poslancov ap odpíše ho aj župan Marián Kotleba, v smelých plánoch chcú pokračovať."

Róbert Hill:

"V ideálnom prípade by to mohlo do dvoch rokov tento pavilón byť v prevádzke."


Jarmok zregulujú. Sprísnia pravidlá pre atrakcie, čas pre hudbu skrátia

www.sme.sk| 30.5.2016 |Ivana Zigová

Mesto avizuje viacero opatrení. Reaguje tak na požiadavky skupiny Žiarčanov, ktorá chcela jarmok presťahovať do inej časti Žiaru. 

Ľudia sa sťažujú aj na hluk z atrakcií. (Zdroj ‑ Iustračné Pavol Funtál) 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci síce odmietli presťahovanie Žiarskeho jarmoku, radnica však petičnému výboru a ľuďom z Centra II sľúbila viacero ústupkov. Avizuje opatrenia, ktoré majú zmierniť dopady obľúbeného podujatia na obyvateľov Hviezdoslavovej ulice, Svätokrížskeho námestia a blízkeho okolia. 

Obmedziť plánujú aj hluk 

Zástupcovia mesta sa stretli s členmi petičného výboru aj s predsedami bytových spoločenstiev. "Nechceme, aby ľudia z tejto časti Žiaru mali pocit, že ich petícia nemala zmysel. Chceme odstrániť tie obmedzenia vyplývajúce z jarmoku, ktoré vieme odstrániť," povedal prednosta mestského úradu Juraj Miškovič. 

Mesto bude hľadať priestory, kde by obyvatelia mohli počas trhov parkovať. Do úvahy pritom v rámci suchého variantu prichádza priľahlá lúka, ale aj parkovisko pred plánovaným supermarketom Billa na Ulici A. Kmeťa. 

"Petičný výbor uprednostňuje napájanie atrakcií elektrinou priamo zo stĺpov, to však najskôr musíme prerokovať so spoločnosťou Stredoslovenská energetika ‑ Distribúcia," poznamenal Miškovič v súvislosti so sťažnosťami na necitlivé napájanie sa z rozvodových skríň bytových domov. 

Čo však mesto dokáže zabezpečiť, sú prísnejšie pravidlá pre poskytnutie plôch prevádzkovateľom kolotočov. "Samozrejmosťou bude preberací protokol s popisom stavu. Ak vzniknú nejaké škody, povinnosťou prevádzkovateľov atrakcií bude odstrániť škody na ich náklady," povedal prednosta žiarskej radnice. 

Viac regulovať má mesto podľa požiadavky petičného výboru aj hluk. 

"Zrejme obmedzíme hudbu do 21. hodiny počas piatku a soboty a do 17. hodiny vo štvrtok, keď deti na druhý deň ešte pôjdu do školy," naznačil Miškovič. K ďalším požiadavkám patrili osadenie mobilných toaliet či rozšírenie činnosti mestskej polície o kontroly vo vnútroblokových priestoroch sídliska. Tie sa totiž stávajú miestom výtržností. "Uvidíme, ktoré z opatrení sa nám ako podarí naplniť. Po jarmoku sa môžeme opäť zísť s petičným výborom a prebrať to," dodal. 

Jarmok chceli presťahovať 

Nesúhlas s konaním Žiarskeho jarmoku v zastavanej časti mesta, konkrétne na uliciach Hviezdoslavova, Š. Moysesa a A. Kmeťa, dala časť verejnosti najavo petíciou. 

Požadovali presťahovanie podujatia inam, no neúspešne. 

"Poukazujeme na zvýšený hluk už cez pracovné dni ‑ vo štvrtok do 22. hodiny hudobná produkcia v časti Svätokrížske námestie, ale aj počas ostatných dní konania jarmoku ‑ najmä kolotoče; ktorý podľa nášho názoru prekračuje povolené normy," napísal okrem iného v predmete petície jej iniciátor Rastislav Kravár. 

Upozornil však aj na problémy s parkovaním, vandalizmus a zvýšený výskyt drobnej kriminality počas jarmočných dní. 


Hrad a pozemky nepredajú

Televízna stanica TA 3| 25.5.2016 |Martin Dušička / Daniela Piršelová

"Záchrancovia hradu Šášov sa boja, že ich dlhoročná práca môže vyjsť nazmar. Tvrdia, že ju môžu skomplikovať vlastníctve vzťahy ako pri iných hradoch, Aby predišli možným problémom, požiadali mesto o odkúpenie hradného brala a priľahlých pozemkov za symbolickú sumu. Poslanci ale aj pre odpor obyvateľov tento zámer neschválili."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Združenie na záchranu hradu Šášov obnovuje túto jedinečnú pamiatku už trinásť rokov, doteraz mali pozemky pod ňou a v jej okolí v prenájme od Štátnych lesov, keďže ale v rámci pozemkových úprav prešli mesto, združenie sa rozhodlo požiadať o ich kúpu."

Rastislav Uhrovič, predseda Združenia na záchranu hradu Šášov:

"My sme vlastne dali už nielenže množstvo energie do vysporiadania toho pozemku, ale samozrejme aj nejaké finančné náklady sme mali s tým spojené."

Martin Dušička:

"Žiadosť preto považovali za svoju povinnosť, zároveň sa ale chceli vyhnúť negatívnym skúsenostiam z iných hradov, z ktorých podobné združenia vytlačili nové záujmy."

Rastislav Uhrovič:

"Samozrejme bola snaha predísť nejakým veciam. Existujú skúsenosti z iných lokalít, kde k nejakým takým neduhom došlo."

Martin Dušička:

"Dolný hrad, okolie horného hradu, studňu a pivnici chceli odkúpiť za symbolických takmer 61 eur, ich návrh ale mestskí poslanci aj pre obavy obyvateľov Šášovského Podhradia stopli."

Michal Žurav, poslanec MSZ v Žiari nad Hronom, (telefonát):

"Ja osobne si myslím, že predať 6100 štvorcov za 60 euro, považujem za nie, nie celkom správny krok a ja sa pod to nepodpíšem."

Anna Lišková, poslankyňa MSZ v Žiari nad Hronom, (telefonát):

"Tam proste za starosť v tej lokalite a bez nejakého momentálneho zámeru zastupiteľstvo nie je s tým stotožnené."

Martin Dušička:

"Nepomohlo ani to, že združenie ponúkalo predkupné právo mestu za tú istú sumu v prípade, že by pozemky chceli niekedy predať. Radnica ale chce pri záchrane hradu spolupracovať."

Rastislav Uhrovič:

"Vzhľadom na to, že tam vykonávame nejakú aktivitu, ktorá má pomôcť k záchrane kultúrnej pamiatky, tak aj tá cena bola k tomu prispôsobená."

Anna Lišková:

"Veľa ľudí je za to, aby to ostalo tak,ako to je, lebo nebráni to nájomný vzťah napríklad ani úspešnému konkurzu k eurofondom alebo podobne."

Michal Žurav:

"Mám s tým problém, lebo predaj meter štvorcový pôdy, hocijakej, neviem či na púšti by sa dala kúpiť na Sahare za cent."

Martin Dušička:

"Keďže predaj nevyšiel, združenie sa bude pokúšať aspoň o dlhodobý prenájom pozemkov. O ich návrhu by mali mestskí poslanci rozhodovať už na najbližšom zastupiteľstve."


Poslanec chce navrhnúť samosprávnemu kraju predaj žiarskeho Pavilónu B

www.sme.sk| 24.5.2016 |Ivana Zigová

Nemocničný pavilón chce kúpiť Svet zdravia. Aktivitu poslanca však nekomentuje. 

Rozostavaný Pavilón B nikdy neslúžil svojmu účelu.

ŽIAR NAD HRONOM. Poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislav Kukolík chce už na júnovom zastupiteľstve (6.6.) predniesť poslanecký návrh na predaj Pavilónu B žiarskej nemocnice spoločnosti Svet zdravia. Tá patrí do portfólia skupiny Penta a aktuálne prevádzkuje nemocnice v Žiari a v Banskej Štiavnici aj v Rimavskej Sobote. 

"Svet zdravia ponúka za túto budovu župe 460‑tisíc eur. Ak to poslanci schvália, do dvoch rokov bude v objekte nová nemocnica," povedal Kukolík s tým, že Svet zdravia plánuje investovať asi 6 miliónov eur. 

Svet zdravia nechcel aktivitu poslanca a zároveň lekára zamestnaného v žiarskej nemocnici komentovať. Už v minulosti však pripustil, že župu so zámerom kúpiť rozostavané Pavilóny B v Žiari aj v Rimavskej Sobote oslovil. 

"Medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom a Svetom zdravia aktívne rokovania neprebiehajú. Svet zdravia síce predložil nejaké scenáre, akým spôsobom by mal záujem objekty získať, ale zatiaľ ku žiadnym rokovaniam nedošlo," okomentovala informáciu hovorkyňa samosprávneho kraja Michaela Piliarová. 

V žiarskom Pavilóne B spoločnosť po dostavbe sľubuje nový urgentný príjem s oddelením multiodborovej intenzívnej starostlivosti a s rádiologickým oddelením na jednom poschodí, tri nové operačné sály, pôrodnicu novej generácie či vysoký štandard izieb s maximálnou kapacitou tri lôžka s vlastnými sociálnymi zariadeniami. 


Mesto hradné bralo a ďalšie pozemky okolo Šášova nepredá

www.sme.sk| 23.5.2016 |Ivana Zigová

Združenie na záchranu hradu chcelo kúpiť časť mestských pozemkov v hradnom areáli za symbolickú cenu. Poslanci zámer predaja neodsúhlasili. 

K pozemkom patria plochy v predpolí hradu aj časť hradného brala. (Zdroj ‑ Iva Zigová) 

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto pozemky s celkovou výmerou viac ako 6‑tisíc metrov štvorcových v areáli hradu Šášov združeniu, ktoré zrúcaninu roky zachraňuje, nepredá. 

Združenie za celú plochu, ktorá zahŕňa archeologickú lokalitu Dolný hrad, okolie Horného hradu, studňu a pivnicu, ponúklo symbolických 60,98 eura. Zdôvodnilo to záujmom objekty ďalej rekonštruovať a udržiavať s dôrazom na bezpečnosť návštevníkov. V predpolí pod hradom vidí tiež priestor na kultúrne a spoločenské aktivity a budovanie oddychových miest. 

Poslanci vidia alternatívu v prenájme 

Väčšina poslancov síce dlhoročné aktivity Združenia na záchranu hradu Šášov oceňuje, proti predaju sa však postavila. Dosiaľ mali aktivisti časť areálu v prenájme od Lesov SR, plochy však v rámci pozemkových úprav prešli na mesto. Nájom ako alternatívu vidia aj niektorí z poslancov. 

"Oslovili ma ľudia zo Šášova, ale aj Žiaru, že čo to ideme robiť," povedal poslanec Ladislav Kukolík (nezávislý) s tým, že obyvateľom sa zámer predať pozemky v hradnom areáli nepáči. 

Aj podľa Anny Liškovej (Smer‑SD) a Michala Žurava (SNS) sú Šášovčania proti predaju majetku mesta. "A ak by došlo k predaju, tak chcú konkrétny projekt, chcú vedieť, čo by sa tam do budúcna robilo," poznamenala Lišková. 

Predseda združenia a zároveň nezávislý mestský poslanec Rastislav Uhrovič pripomenul, že jedným z najväčších problémov pri obnove hradu boli v minulosti práve komplikované majetkovo‑právne vzťahy, ktoré sa aktivistom podarilo vysporiadať. V záchrane hradu chcú pokračovať, ide však o ďalších dvadsať, tridsať rokov rekonštrukčných prác. 

"Odvádzame tam kvantum roboty a nebol by som rád, keby sme tam jedného dňa skončili s tým, že: Ďakujeme, dovidenia. Nehovorím, že je to prípad, ktorý môže nastať v našom meste, ale je to správanie sa, s ktorým sa stretli niektoré iné združenia," objasnil Uhrovič, prečo sa pozemky snažia získať. Združenie by pritom podľa jeho slov nemalo problém ani s predkupným právom mesta na pozemky za rovnakú symbolickú sumu v prípade, že by ich raz chcelo predať. 

Pripomenul tiež, že veľká časť plochy, o ktorú prejavilo záujem, je súčasťou skalného brala. Ani to však väčšinu poslancov nepresvedčilo. 

Aktivity presunú na Horný hrad 

Uhrovič zareagoval, že združenie, ktorému sa aj tento rok podarilo získať dotáciu rezortu kultúry na pokračovanie obnovy Šášova, presunie svoje aktivity prioritne na Horný hrad. Pozemky pod ním už totiž vlastní. Očakáva, že na údržbu a opravu objektov na mestských pozemkoch sa zameria samotné mesto. 

"Ak by si mesto osvojilo záchranu tejto pamiatky a malo by záujem na nej participovať, bolo by to fajn, lebo aktivity združenia by sa tak mohli presunúť do Horného hradu," povedal s tým, že mnohé časti zrúcaniny na mestských parcelách sú rovnako v havarijnom stave. 

Radnica sa chce zaoberať spôsobom, ako spoluprácu so združením do budúcna nastaviť. "Je pravda, že mesto sa v minulosti veľmi nezaujímalo o hrad Šášov, nebola to téma, len vtedy, keď bolo treba robiť opatrenia na zabránenie vstupu ľuďom kvôli bezpečnosti. Združenie urobilo kus roboty," pripustil žiarsky primátor Peter Antal (nezávislý) s tým, že bude hľadať spôsoby, ako združeniu a jeho činnosti pomôcť bez toho, aby mesto predávalo svoje pozemky. "Takéto predaja môžu byť do budúcna vždy rizikom," tvrdí. 

Naznačil, že mesto by sa mohlo rovnako ako združenie uchádzať o rôzne granty a dotácie na obnovu kultúrnej pamiatky a participovať na záchrane zrúcaniny.


Žiarsky erb nie je v súlade s heraldickými pravidlami

www.teraz.sk| 20.5.2016 |TASR

Mesto dlhodobo používa dva erby, a to jeden oficiálny a druhý, ktorý je zverejnený v heraldickej mape miest a obcí Slovenska. Miestna samospráva sa rozhodla, že oficiálny erb zosúladí s požiadavkami heraldickej komisie. 

Žiar nad Hronom 20. mája (TASR) ‑ Mesto Žiar nad Hronom už 24 rokov používa erb, ktorý je v rozpore s heraldickými pravidlami tvorby erbov a symbolov. Dlhodobo sa tak pre mesto používajú dva erby, a to jeden oficiálny a druhý, ktorý je zverejnený v heraldickej mape miest a obcí Slovenska. Miestna samospráva sa rozhodla, že oficiálny erb zosúladí s požiadavkami heraldickej komisie. Dnes tento krok odsúhlasili na rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. 

"Pripravíme nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o používaní a ochrane mestských symbolov, kde bude aj nová definícia mestských symbolov. Pravdepodobne to bude návrh erbu, ktorý je už všeobecne známy a zapísaný v heraldickom registri. Je to návrh Ladislava Vrtela z heraldickej komisie, ktorý je stvárneným trochu odlišný od súčasného, oficiálne prijatého erbu mesta," priblížil ďalšie kroky samosprávy vedúci kancelárie žiarskeho primátora Martin Baláž. 

V heraldickom registri nie je aktuálne zaradená ani vlajka mesta Žiar nad Hronom, ktorá pozostáva z troch pásov ‑ modrého, sivého a zlatožltého. Dôvodom je fakt, že sivá nie je povolenou farbou v heraldike. Práve sivá bola na mestskú vlajku použitá ako symbol hliníkového kovu, ktorý je v meste vyrábaný a tiež symbolom modernej histórie mesta. "Sivá farba sa nepoužíva pri tvorbe vlajok alebo v heraldike, naše mesto je doslova, znie to tak aj v pripomienke komisie, anomáliou medzi mestami s touto farbou," dodal Baláž. Súčasťou nového VZN by tak bola aj zmena vlajky mesta, v ktorej by sa sivá farba nahradila farbou bielou a tá istá zmena by sa prijala aj pri definícii farieb mesta. 

Nejednotné znázornenie mestského erbu síce podľa Baláža nespôsobuje samospráve závažné problémy, no aj napriek tomu chce dať situáciu do poriadku. Po zmene erbu tak bude musieť samospráva zmeniť tento mestský symbol aj na objektoch či v materiáloch, v ktorých ho používa. Ide o niekoľko plasticky stvárnených erbov, ktoré sa nachádzajú v oficiálnych miestnostiach, ale aj informačné tabule či insígnie mesta. Podľa Baláža by to však mestu nemalo priniesť vysoké finančné náklady. 


Prezident rokoval v Žiari nad Hronom

Rozhlasová stanica Slovensko| 18.5.2016 |Peter Kollárik / Peter Kollárik

Peter Kollárik, moderátor:

"Prezident Andrej Kiska rokoval v Žiari nad Hronom s vedením mesta. S primátorom Petrom Antalom hovorili o nezamestnanosti, miestnom priemysle, ale aj o rómskej problematike. Hlava štátu vyzdvihla úspešný príbeh transformácie bývalých štátnych závodov Slovenského národného povstania, ktoré v minulosti zamestnávali v meste tisícky ľudí, do množstva malých firiem."

Andrej Kiska, prezident SR:

"V tomto areáli je skoro stoosemdesiat firiem, ktoré zamestnáva skoro šesťtisíc ľudí. To znamená rovnaké množstvo ako niekedy zamestnával veľký štátny podnik. Takže je to úspešný príbeh transformácie z jedného obrovského podniku do množstva malých firiem, ktoré tu úspešne podnikajú, čo žiaľ v mnohých iných mestách alebo regiónoch, kde jeden veľký zamestnávateľ počas socializmu zamestnával ľudí a potom tento podnik skončil, sa žiaľ takéto úspešné príbehy nezopakovali."


Mesto chce založiť podnik, kde by sa dlhodobo nezamestnaní učili pracovať

www.sme.sk| 16.5.2016 |Ivana Zigová

Jedinú šancu, ako sa ľudia bez práce môžu dostať z osady Pod Kortínou do lepšieho, vidí mesto v tom, že začnú pracovať. Chce im vytvoriť štartovacie miesta v novom podniku. 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci sa budú na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva v piatok (20.5.) zaoberať aj zámerom zriadiť podnik s názvom Žiarska komunálna spoločnosť, s.r.o. Rozhodovať budú o jeho založení aj o tom, či sa jeho konateľom stane primátor mesta Peter Antal. 

"Firma by mala byť zameraná na zamestnávanie najmä dlhodobo nezamestnaných Rómov. Predmetom jej činnosti majú byť drobné stavebné práce, terénne úpravy, časom drevovýroba," naznačil hovorca mesta Martin Baláž. 

Chýbajú im pracovné návyky 

V meste žije asi 500 dlhodobo nezamestnaných, problém nájsť si prácu majú aj obyvatelia osady Pod Kortínou. Zabezpečiť im prácu a naučiť ich pracovným návykom je podľa žiarskeho primátora Antala základným predpokladom riešenia situácie v osade. 

Nová firma by preto mala byť akýmsi sociálnym podnikom podľa vzoru aktivít Spiškého Hrhova, kde sa podobná forma zamestnávania už osvedčila. 

Obchodnými partnermi podniku by podľa Antalových predstáv nemalo byť len samotné mesto, ale aj podnikateľské subjekty, či obce, pre ktoré budú pracovníci firmy vykonávať pod odborným dohľadom hlavne drobné stavebné práce či vyrábať cenovo dostupný obecný mobiliár. 

Z chatrče do lepšieho? Iba s prácou 

Vo firme by mali zamestnanci zotrvať len istý čas, deväť až dvanásť mesiacov, v skupinách po desať ‑ pätnásť ľudí. Počas tohto obdobia by získali zručnosti a skúsenosti. Neskôr by sa na základe odporúčania posunuli k riadnemu zamestnávateľovi. 

"Som presvedčený, že veľká väčšina z nich by túto šancu využila. Keď budú pracovať, vytvoria si pracovný návyk, budú sa učiť zodpovednosti, mesačne dostanú viac peňazí. Určite si z toho časom dovolia zaplatiť iné bývanie, a hlavne deti v rodinách budú pozorovať iný sociálny model, ako je prežívanie zo dňa na deň v chatrči," píše v dôvodovej správe k bodu rokovania o zriadení obchodnej spoločnosti Antal. 

Pri financovaní miezd pracovníkom sociálneho podniku sa mesto spolieha na spoluprácu štátu. Miesto a objekty, kde by firma mohla pôsobiť, zatiaľ mesto hľadá.


Z parku vytlačili asociálov

Televízna stanica TA 3| 10.5.2016 |Martin Dušička / Daniela Piršelová

Daniela Piršelová, moderátorka:

"Park Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom, ktorý patrí k vyhľadávaným oddychovým miestam, má vážny problém. Na jeho území sa nachádzajú pivnice priľahlého kaštieľa, kde sa stretávajú bezdomovci a asociáli. Keďže už viackrát obťažovali návštevníkov parku, mesto sa rozhodlo zakročiť. Vstup do pivníc chce uzatvoriť, a park tak urobiť bezpečnejší."

Martin Dušička, redaktor:

"Hoci patrí Park Štefana Moysesa k najobľúbenejším miestam v Žiari nad Hronom, jeho Achillovou pätou je okolie historického kaštieľa. Práve v jeho pivniciach či katakombách sa totiž usadili bezdomovci a asociáli, ktorí sú postrachom návštevníkov parku."

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ v Žiari nad Hronom:

"Staráme sa o neho, investujeme do neho dosť značné finančné prostriedky, a preto je pre nás neprijateľné, aby sme tolerovali pobyt týchto ľudí."

Martin Dušička:

"Mesto teda prišlo s nápadom, že otvory do týchto pivníc uzatvorí, a zabráni tak vstupu narkomanov či bezdomovcov. Verí, že tým zároveň definitívne odídu aj z parku."

Martin Baláž, vedúci Kancelárie primátora Žiaru nad Hronom:

"Nechceme vytvárať príležitosť, aby prímestská rekreačná zóna bola vlastne útočiskom aj týchto sociálnych skupín."

Juraj Miškovič:

"Našou povinnosťou je zabezpečiť bezpečnosť ľudí, ktorí chodia do parku rekreovať, športovať, a z toho dôvodu týchto ľudí potrebujeme vylúčiť z tejto zóny."

Martin Dušička:

"Pivnice patria ku kaštieľu, ktorý je v súkromných rukách. Mesto sa teraz od jeho majiteľa snaží získať súhlas na to, aby im tieto opatrenia povolil urobiť."

Juraj Miškovič:

"Nemyslím si, že by mal mať vlastník nejaký závažný problém s tým, aby sme urobili opatrenie, ktoré nie je trvalé, ktoré je dočasné, ale ktoré je efektívne."

Martin Baláž:

"Majiteľ sa ako keby nemá k činu, takže zobrali sme to do rúk my a chceme to zabezpečiť nejakými dočasnými drevenými výplňami, v prípade potreby v budúcnosti dá sa to kedykoľvek ľahko demontovať, keby prišlo k nejakým rekonštrukčným prácam, a podobne."

Martin Dušička:

"Radnica chce zároveň vyčistiť aj miesto pred vstupom do parku, ktoré sa rokmi zmenilo na skládku a smetisko, a pre mesto nie je dobrou vizitkou."

Martin Baláž:

"Chceme tam jednak urobiť viac parkovacích miest, ktoré nebudú síce spevnené plochy, ale ľudia tam budú môcť komfortne zaparkovať, a takisto počas leta návštevníci kúpaliska, ktoré je pri parku, to budú môcť využiť."

Martin Dušička:

"Park Štefana Moysesa teda už v najbližších týždňoch čakajú viaceré zmeny. Oceniť by to ale mali všetci obyvatelia Žiaru nad Hronom, ktorí na tieto miesta pravidelne prichádzajú. Martin Dušička, TA3."


Pri vstupe do parku v Žiari chcú odkryť základy starého mlyna

www.teraz.sk| 7.5.2016 |TASR

Na ploche, ktorá v súčasnosti pôsobí neupravene, sa nachádzajú skládky stavebného materiálu. 

Žiar nad Hronom 7. mája (TASR) ‑ Vstup do Parku Štefana Moysesa z Ulice SNP sa chystá žiarska samospráva v najbližšom čase upraviť. Priestor chce zrekultivovať a vytvoriť tam pre návštevníkov parkovacie miesta. 

Na ploche, ktorá v súčasnosti pôsobí neupravene, sa nachádzajú skládky stavebného materiálu. Mesto už vyzvalo ich pôvodcu, aby ich odstránil. Hovorca mesta Martin Baláž potvrdil, že v krátkom čase by tak mali zmiznúť. 

Na ploche chce podľa jeho slov spraviť mesto parkovisko. "Nebude možno zo spevnených plôch, ale zo štrku. Bude tam môcť zaparkovať oveľa viac áut, ako je tomu dnes. Využívať ho budú môcť ľudia, ktorí chodia do parku na prechádzky, športovať a počas leta aj návštevníci kúpaliska," dodal. 

S priestranstvom má však samospráva aj ďalšie plány. V spolupráci s archeológom Petrom Mosným chce odhaliť základy mlyna, ktorý kedysi na tomto mieste stál. Ako priblížil Baláž, mlyn pochádzal z 18. storočia, postavený bol na základoch starého mlyna postaveného ešte v 13. storočí. V 90. rokoch však vyhorel a ruiny dalo mesto sanovať. 


Návštevníkov kúpaliska čaká novinka. Má zabrániť čiernym vstupom

www.sme.sk| 3.5.2016 |Ivana Zigová

Mesto pripravuje zmenu. Nepoteší najmä tých, ktorí hľadali spôsoby ako obísť platenie vstupného.  

Plážové kúpalisko môže v prípade dobrého počasia zahájiť sezónu už 4. júna.

ŽIAR NAD HRONOM. S prípravou na sezónu žiarskeho plážového kúpaliska začalo mesto v týchto dňoch. Areál čaká bežná údržba šatní a bazéna, ktorý získa nový hygienický náter. Pozdĺž plaveckej časti vrátane prepojenia k šatniam vznikne chodník z dlažby dlhý asi 50 metrov. Nová elektrická prípojka pre bufet, by mala skrátiť čakacie doby v špičke. "Vlani sa opakovane vyskytli problémy s elektroinštaláciou, čo spôsobovalo problémy najmä, keď bol nával návštevníkov," povedal hovorca mesta Martin Baláž. 

Časť plochy pri mostíkoch prekryje pogumovaná fólia, mesto ňou reaguje na sťažnosti ľudí na povrch z kamienkov. 

Najväčšou novinkou tohtoročnej sezóny bude náramkový systém pri predaji vstupeniek. "V minulosti sa nám opakovane vyskytovali čierne vstupy, napríklad cez plot, náramky by im mali zabrániť. Služba kúpaliska či plavčíci budú oprávnení kontrolovať, či ich návštevníci majú," ozrejmil zmenu Baláž. 

Rodinné plážové kúpalisko v Žiari nad Hronom ponúka veľký bazén mušľovitého tvaru rozdelený na plaveckú a rekreačnú plochu. Atrakciou je najmä tobogan. Detský sedací bazén má vodný hríb a chrliče vody. 

V okolí je rozľahlý trávnatý areál veľký takmer 31‑tisíc metrov štvorcových. Kúpalisko je súčasťou historického Parku Štefana Moysesa. Kúpalisko, ktorého prevádzkovateľom je mestská eseročka Technické služby Žiar nad Hronom, vlani navštívilo viac ako 32‑tisíc ľudí. 


Fontánu na námestí sprevádzkujú neskôr, ďalšie dve v tradičnom termíne

www.sme.sk| 28.4.2016 |Ivana Zigová

Jedna z fontán potrebuje opravu dna, ďalšej zatopilo šachtu s technickým zázemím. 

Fontána na námestí si na sprevádzkovanie počká na dokončenie letného pavilónu.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto prevádzkuje tri fontány, dve z nich by ako každý rok mali už na začiatku mája striekať vodu. 

"Aktuálne sa pracuje na ich predsezónnej údržbe. Pri novšej z dvoch v centre riešime problém po nedávnom zaplavení šachty. Jej pohon sa momentálne suší. Spolu s fontánou v historickom Parku Štefana Moysesa by však mala fungovať už budúci týždeň," potvrdil hovorca mesta Martin Baláž. 

Vodný prvok v kruhovej časti žiarskeho Námestia Matice slovenskej si na sprevádzkovanie ešte nejakú dobu počká. 

"Kým sa nedostavia aktuálne plánovaný letný pavilón v centre, bude mimo prevádzky," povedal Baláž s tým, že drevenú konštrukciu chcú dokončiť do konca júna, teda pred letom. "Ešte predtým by však dno fontány malo prejsť rekonštrukciou, keďže to súčasné betónové je v zlom stave," dodal hovorca mesta. 


Žiarske námestie doplní drevený letný pavilón

www.teraz.sk| 20.4.2016 |TASR

Cieľom je v každej časti mesta vytvoriť oddychovú zónu pre verejnosť. 

Žiar nad Hronom 20. apríla (TASR) ‑ Žiarske námestie Matice slovenskej dostane v najbližších týždňoch novú tvár. Priamo v jeho strede, v okolí súčasnej fontány, pribudne nový drevený pavilón, ktorý poskytne priestor pre oddych pre malých aj veľkých. Pavilón s rozmermi 20x20 metrov by mal byť hotový už o niekoľko týždňov. 

Ako priblížil primátor Peter Antal, víziou je v každej časti mesta vytvoriť oddychovú zónu pre verejnosť. Práve námestie bolo podľa jeho slov často kritizované, že ide o veľkú betónovú plochu, ktorá počas horúcich letných dní neplní svoj účel najmä pre nedostatok zelene a lavičiek. 

V pavilóne bude podľa primátora priestor na posedenie, hojdačky, pieskovisko a ďalšie prvky pre deti. "Chceme ľudí pritiahnuť na námestie. Pribudne tam tiež kontajnerová zeleň, ktorá zjemní toto veľké betónové námestie," podotkol. Pavilón bude drevený, symbolicky doplnený hliníkovými lamelami. 

Výstavba pavilónu vyjde mesto na 50.000 až 60.000 eur, práce bude podľa Antala realizovať mestská spoločnosť Technické služby. Štúdia stála mesto 4000 eur bez DPH. Práce by sa mali začať v máji, pavilón by mal byť hotový začiatkom júna. Drevený pavilón bude na námestí celoročne, využívať ho chcú aj na akcie ako sú napríklad vianočné trhy.


Komunitné centrum v Žiari nad Hronom

Rozhlasová stanica Slovensko| 17.4.2016 |Marína Debnárová / Jana Balková

Jana Balková, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom už opäť pôsobia komunitní pracovníci, je ich však menej ako vlani. Pracujú najmä s Rómami v lokalite Pod Kortínou. Tohto roku tam pribudne centrum osobnej hygieny so sprchou či práčkou. Služby však budú spoplatnené. Najväčším problémom je však v žiarskej nelegálnej osade voda."

Marína Debnárová, redaktorka:

"V Žiari nad Hronom od apríla obnovili činnosť komunitného centra. Mesto dostalo dotáciu od splnomocnenca vlády v hodnote jedenásťtisíc osemsto eur. Peniaze z implementačnej agentúry však stačia na menej zamestnancov ako vlani. Počet komunitných pracovníkov sa znížil na troch, terénni sú len dvaja. Monika Minárová z odboru starostlivosti o obyvateľa."

Monika Minárová, odbor starostlivosti o obyvateľa:

"Tí štyria nám v podstate pokrývali tie potreby, komunita sa rozrastá, takže tie problémy naozaj tam narastajú. Tí dvaja ľudia nebudú nám stačiť."

Marína Debnárová:

"Prostriedky na financovanie projektu sú z Európskeho sociálneho fondu. Celkovo bolo vyčlenených pre celé Slovensko viac ako dvadsať miliónov eur a to aj pre nízkoprahové centrá a sociálne služby pre deti. Vyšší počet pracovníkov by v Žiari nad Hronom muselo podporiť mesto. Barbora Petrová z ministerstva práce."

Barbora Petrová, ministerstvo práce:

"Vzhľadom na finančnú alokáciu a nastavenie projektu tak, aby boli uspokojené všetky oblasti Slovenska, môžeme podporiť maximálne tri pracovné miesta na jedno zariadenie."

Marína Debnárová:

"Ľudskoprávna aktivistka Ingrid Kosová upozorňuje, že v osade Pod Kortínou je viacero problémov."

Ingrid Kosová, ľudskoprávna aktivistka:

"Je to totálna absencia vody a zlé podmienky na bývanie, absencia zamestnania. Bez toho, aby sme naraz neriešili aj bývanie, aj zamestnanie, aj diskrimináciu, aj chudobu, sa jednoducho nepohneme z miesta a to je beh na dvadsať rokov minimálne."

Marína Debnárová:

"Mesto však tento rok prichádza s novinkou. V lokalite Pod Kortínou plánuje otvoriť hygienické centrum. Za služby budú obyvatelia platiť."


Po rokoch bude mať Žiar nad Hronom opäť Dobrovoľný hasičský zbor

www.teraz.sk| 15.4.2016 |TASR

O jeho založení rozhodli na rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. 

Žiar nad Hronom 15. apríla (TASR) ‑ Mesto Žiar nad Hronom bude mať po rokoch opäť Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ). Oficiálne by mal začať fungovať od začiatku mája. Ján Kobelár, ktorý bol zvolený za veliteľa DHZ, hovorí, že ich čaká ešte veľa práce a že sa budú snažiť oslovovať aj mladú generáciu. 

O založení DHZ rozhodli na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. "DHZ sa bude zakladať v spolupráci s profesionálnymi hasičmi, ktorí sídlia v našom meste a predpokladám, že časť z nich bude aj členmi DHZ. Takisto bude otvorený pre ďalších záujemcov," uviedol v tejto súvislosti hovorca mesta Martin Baláž. Napokon aj samotný novozvolený veliteľ pochádza z radov profesionálnych hasičov. Keďže zbor aktuálne nemá k dispozícii žiadnu techniku, mesto sa bude podľa Baláža snažiť ju zaobstarať, či už z vlastných zdrojov alebo prostredníctvom grantových schém, ktoré ponúka štát. 

Veliteľ obnoveného dobrovoľného zboru Kobelár hovorí, že sa bude snažiť, aby zbor fungoval na dobrej úrovni. Na začiatok by sa podľa jeho slov mal zaradiť do zákonom stanovenej kategórie A, postupne sa prepracovať aj ďalej. "Chceli by sme osloviť aj mládež, aby sa zapájala, pretože dobrovoľné hasičstvo má niekoľko kategórií," podotkol s tým, že v súčasnosti má približne desiatku členov. Kobelár, ako profesionálny hasič, vidí vo fungovaní DHZ veľký prínos. "Aj minulý týždeň pri požiari v Janovej Lehote nám pomohlo približne 30 dobrovoľníkov," dodal. 

DHZ v Žiari nad Hronom ukončil svoju činnosť v roku 2012. Jeho vtedajším šéfom bol Branislav Šťastný, ktorý je v súčasnosti aj mestským poslancom. Ako priblížil mesto malo v tom čase víziu, že požiarnu ochranu bude zabezpečovať prostredníctvom profesionálneho hasičského zboru. Na druhej strane je však podľa jeho slov pravdou, že bývalá požiarna stanica, situovaná v historickom centre Žiaru, potrebovala veľké investície. Takisto technika, ktorou disponovali, bola zastaraná. "Neinvestovalo sa do toho a dožívalo to," podotkol. Problémom bolo tiež nájsť záujemcov z radov mladých. 

"Celú agendu, ktorú sme mali, som odložil. Teším sa, že keď sa teraz zbor obnoví, tak im to odovzdám," uviedol Šťastný. Okrem zásahov sa podľa jeho slov zbor aktívne zúčastňoval aj súťaží. "Asi posledný zásah sme absolvovali, keď sa vybrežil Lutilský potok a voda tiekla dole miestnou časťou IBV a Pod vrškami. Vrecoval sa piesok, pomáhali sme ľuďom, aby im voda nešla do záhrad," spomína Šťastný.


Podchod už nebude hanbou

Televízna stanica TA 3| 14.4.2016 |Martin Dušička / Katrin Lengyelová, Alfonz Šuran

Alfonz Šuran, moderátor:

"Problémový podchod v Žiari nad Hronom by už čoskoro nemal byť postrachom obyvateľov. Kým ešte nedávno v ňom padali kusy omietky a zatekalo doň, teraz prechádza zásadnou zmenou, mestu sa na jeho obnovu podarilo získať peniaze, za ktoré mladý umelec maľuje na steny podchodu obrazy s dominantami Žiaru."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Jediný podchod v Žiari nad Hronom bol dlhé roky terčom kritiky obyvateľov a vyhľadávaným miestom vandalov, pred rokom síce prešiel čiastočnou obnovou, ale steny zostávali strašiakom. Keď sa im na ne podarilo získať peniaze, mesto vyzvalo mladých, aby navrhli, čo ďalej. Hlasovaním na internete nakoniec dali dôveru vysokoškolákovi Patrikovi."

Patrik Žňava, umelec:

"Keď sa naskytla takáto príležitosť, tak som neváhal vlastne a je to môj koníček, takže to ma určite k tomu viedlo najviac."

Martin Dušička:

"Patrik sa rozhodol na steny namaľovať dominanty mesta, ktoré tento rok oslavuje 770 rokov od svojho vzniku, na obrazoch nechýbajú kostoly, kaštieľ či hvezdáreň."

Patrik Žňava:

"Je to vlastne neodmysliteľná súčasť tohto mesta a človeku tak sa to spojí hlavne so Žiarom."

Martin Dušička:

"Obyvatelia mesta nápad vítajú, podchod bol doteraz podľa nich hanbou Žiaru."

Obyvatelia:

"Vždycky, keď som tadeto sem tam prešla, tak to bolo vždy špinavé, zapľuvané, takže konečne to má nejakú úroveň."

"Je to naozaj krajšie ako, viete, tie machule kadejaké, čo tam porobili. Je to veľmi pekné."

"Keby ešte ten strop dali na poriadok, to by bolo ideálne."

Martin Dušička:

"Práve strop zostáva aj naďalej problémom, pri dažďoch totiž do podchodu zateká, zrejme cez zeleň, ktorá odďaľuje štvorprúdovú cestu. Aj to sa ale čoskoro zmení."

Martin Baláž, hovorca Žiaru nad Hronom:

"V tomto roku by sme radi zrealizovali rekonštrukciu tohto úseku, pokiaľ sa to podarí, radi by sme tak isto tomu už raz urobili bodku."

Martin Dušička:

"Ešte predtým však dokončí svoje dielo mladý umelec, jeden obraz maľuje asi päť hodín a je niekde v polovici. Dúfa, že jeho námahu nezničia vandali."

Patrik Žňava:

"Videl som už nejaké kopance po stenách a odtlačky topánok, tak snáď to vydrží."

Martin Dušička:

"Hoci obyvatelia Žiaru môžu niektoré maľby obdivovať už teraz, ešte ani zďaleka nie sú všetky, projekt by chceli dokončiť začiatkom mája."


Múr oddelí hroby od osady

Televízna stanica TA 3| 10.4.2016 |Martin Dušička / Natália Fónod Babincová, Alfonz Šuran

Alfonz Šuran, moderátor:

"Na cintoríne v Žiari nad Hronom chce mesto postaviť dva metre vysoký betónový múr. Dôvodom je rastúci počet krádeží sviečok a hrobovej výzdoby. Ľudia sa ale sťažujú aj na to, že na cintoríne sa hrajú deti zo susednej rómskej osady a okolo hrobov sa pohybuje množstvo túlavých psov. Múr by mal podľa mesta tieto problémy vyriešiť."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Centrálny mestský cintorín v Žiari nad Hronom oddeľuje dnes od okolia len takýto nízky múr, na viacerých miestach sú vytvorené chodníky, prechádzajú najmä obyvatelia osady Pod Kortínou. Majitelia hrobov si myslia, že za nárastom krádeží stoja práve oni."

Obyvatelia:

"Na hrobe našich príbuzných tiež im polámali aj vázu, aj zobrali kvety."

"Sú tam bezdomovci, tam chodia."

"Sem tam niečo zmizne z hrobu, aj mne sa už stalo."

Martin Dušička:

"Nárast sťažnosti na zlodejov potvrdil aj primátor mesta, aj on je presvedčený o tom,že to majú na svedomí ľudia z neslávne známej osady."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Musím to povedať, kradnú z hrobov sviečky a väčšinou sú to sviečky, ozdoby, kvety. Či to predávajú, alebo používajú potom oni doma, predpokladám, že na svietenie."

Martin Dušička:

"Podľa primátora je situácia neudržateľná a musia ju riešiť. Keďže hliadky mestskej polície už nestačia, radnica sa rozhodla, že okolo cintorína postaví múr. Dve metre vysoký betónový múr by mal vyrásť v týchto miestach a cintorín by mal oddeliť od osady Pod Kortínou. Múr bude dlhý takmer tristo metrov, postavia ho z betónových dielcov, aby sa nedal preskočiť."

Peter Antal:

"Nemám prehľad, koľko to bude, počítam niekde medzi 12‑, 15‑tisíc euro."

Obyvatelia:

"Treba to stavať, určite."

"Určite, že to pomôže, lebo tí vandali, čo tam chodia robiť neporiadky a krádeže všelijaké, by mali zábranu."

Martin Dušička:

"Rozhodnutie mesta víta aj správca cintorína, tvrdí, že situácia sa zhoršuje z roka na rok."

Dušan Reiter, správca cintorína, (telefonát):

"Tá pieta ani u tých ľudí neni taká, ako dakedy, hej, že z hrobu ani ten posledný zlodej nešiel kradnúť, ale bohužiaľ teraz je taká doba."

Peter Antal:

"Ja to vnímam, že je to problém, je to pietne miesto, ktoré skutočne má takýmto zostať a pokiaľ ho neoplotíme, tak asi nikdy nebude."

Martin Dušička:

"Keďže mesto na takýto múr nemá v rozpočte vyčlenené peniaze, bude to musieť zmeniť. Predpokladá, že po vybavení všetkých potrebných povolení začnú stavať niekedy v lete."


Žiar nad Hronom chce dať nezamestnaným prácu v novej spoločnosti

www.teraz.sk| 5.4.2016 |TASR

Ide o nápad primátora Petra Antala, ktorý chce takýmto spôsobom na území mesta riešiť problém s dlhodobo nezamestnanými aj z radov miestnej rómskej komunity. 

Žiar nad Hronom 5. apríla (TASR) ‑ Žiarska samospráva chce založiť obchodnú spoločnosť, v ktorej chce dať šancu pracovať dlhodobo nezamestnaným obyvateľom mesta a naučiť ich tak pracovným návykom. Ide o nápad primátora Petra Antala, ktorý chce takýmto spôsobom na území mesta riešiť problém s dlhodobo nezamestnanými aj z radov miestnej rómskej komunity. 

Založenie obchodnej spoločnosti, vklad mesta do nej a náklady súvisiace s jej založením vo výške 5500 eur odsúhlasili na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva aj žiarski poslanci. "Ide zatiaľ len o zámer. Schválením sme si vypýtali mandát na založenie spoločnosti a všetky podmienky, ako by to malo fungovať budeme riešiť v tomto roku," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. 

Samospráva chce dať takýmto spôsobom šancu tým, ktorí stratili pracovné návyky a sú momentálne bez práce. Po skončení pomeru by tak mali byť pripravení reagovať na aktuálne ponuky na pracovnom trhu. "Ide o zámer založiť spoločnosť, ktorá bude po istú dobu zamestnávať dlhodobo nezamestnaných na verejnoprospešné práce, ktoré budú vykonávať v prospech mesta Žiar nad Hronom," podotkol Baláž s tým, že pôjde o rôzne čistiace, výkopové či ďalšie pomocné stavebné práce. Keď sa spoločnosť rozbehne, bude podľa jeho slov možné, aby si ju objednali ďalší záujemcovia. 


Najväčšia investícia do komunálneho odpadového hospodárstva je už v prevádzke

Odpady; č. 03| 11.3.2016 |NAJVÄČŠIA INVESTÍCIA DO KOMUNÁLNEHO ODPADOVÉ; TASR

Centrum zhodnocovania odpadov (CZO) v Žiari nad Hronom má za sebou prvé dni svojej prevádzky. Tento závod na spracovanie komunálneho odpadu, ktorého vybudovanie stálo 18,5 milióna eur, pričom podstatnú časť tvorila dotácia z eurofondov, je najväčšou investíciou do odpadového hospodárstva, ktorú na Slovensku realizovala samospráva. 

Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal 1. marca na slávnostnom otvorení centra podotkol, že projekt CZO je na Slovensku unikátnym. ,,Jedným z výstupov tohto centra je teplo a elektrická energia, ktorá sa získava práve spracovaním biologicky rozložiteľných zložiek jednak zmesového komunálneho odpadu, ale aj biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý poznáme ako to zelené," priblížil Antal. 

V CZO tak podľa jeho slov nejde len o klasické dotrieďovanie odpadu, ale aj o jeho energetické zhodnotenie. Takto vyrobená elektrická energia pôjde podľa Antala naspäť do siete, pričom výnosy budú použité na financovanie prevádzky. Teplo budú používať na vykurovanie mestských objektov, čím zase ušetria mestské prostriedky. Benefitom, ktorý by projekt mal so sebou priniesť, je aj zníženie množstva odpadu, ktorý v konečnom dôsledku končí na skládke. 

V závode vzniklo 29 pracovných miest. Ak by sa v centre zaviedla viaczmenná prevádzka, tento počet by sa podľa Antala mohol v budúcnosti ešte zvýšiť. ,,Verím, že tie odpady tu budú sústredené zo širšieho okolia a vtedy je možné prijímať aj ďalších pracovníkov," podotkol s tým, že v súčasnosti v tomto smere spolupracujú asi s dvadsiatkou okolitých obcí. CZO tvoria štyri technologické celky: 

  • mechanická úprava odpadov,
  • bioplynová stanica,
  • gasifikačná jednotka a
  • dotrieďovacie zariadenie. 

Vedúci odboru CZO na Mestskom úrade v Žiari nad Hronom Ján Vinarčík vysvetlil, že v súčasnosti je v závode spustená jedna prevádzka, a to dotrieďovacia linka. ,,Postupne budeme nabiehať aj s ďalšími prevádzkovými súbormi. V marci spustíme do prevádzky mechanickú úpravu nie nebezpečných odpadov, ktorá sa nachádza v Horných Opatovciach, a potom v apríli ‑ máji budeme spúšťať aj bioplynovú stanicu a gasifikáciu," priblížil Vinarčík. 

Každá prevádzka má podľa Vinarčíka inú kapacitu. Len v mechanickej úprave odpadov je to 40 000 ton odpadov ročne, dotrieďovacia linka má naprojektovanú kapacitu 15 000 ton ročne. ,,Bioplynová stanica je tiež projektovaná na 15 000 ton biologicky rozložiteľného odpadu ročne a gasifikácia na 6000 ton," dodal Vinarčík. 

Na vybudovanie CZO získal Žiar nad Hronom nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Životné prostredie. Podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Vojtecha Ferencza predbehol Žiar nad Hronom projektom CZO dobu. 

"Predbehli aj nový zákon o odpadoch, ktorý platí od januára. Títo ľudia si tu uvedomili, že odpad je potrebné separovať, aby sme znížili množstvo zmesového komunálneho odpadu," uviedol na slávnostnom otvorení CZO.


Z klubu zmizli peniaze

Televízna stanica TA 3| 21.3.2016 |Martin Dušička / Natália Fónod Babincová, Jozef Dúbravský

Natália Fónod Babincová, moderátorka:

"Z mestského športového klubu v Žiari nad Hronom sa stratilo 23‑tisíc eur. Prišla na to opakovaná kontrola, ktorú poslalo vedenie mesta. Radnica sa preto rozhodla podať trestné oznámenie na polícii. Šéf klubu abdikoval ešte skôr ako ho valné zhromaždenie stihlo odvolať. Kam peniaze zmizli ale známe nie je."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Mestský športový klub v Žiari nad Hronom, ktorý zastrešuje sedemnásť športových klubov na území mesta, má vážny problém, finančná kontrola, o ktorú požiadala ekonómka firmy a následne ju zopakovala aj hlavná kontrolórka, totiž ukázala, že v jeho pokladni chýba 23‑tisíc eur."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Ľudia mali dôveru, ktorí boli v MŠK a jednoducho musím povedať, že sa určitým spôsobom sklamali."

Martin Dušička:

"Keďže nejde o malú sumu peňazí, radnica sa obrátila na políciu."

Andrea Petrovičová, hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici, (telefonát):

"Polícia v tomto prípade prijala trestné oznámenie a vec je v štádiu preverovania."

Martin Dušička:

"Kam peniaze zmizli, je pre mesto záhadou. Konateľ športového klubu, ktorý je zároveň aj poslancom mestského zastupiteľstva, už odstúpil z funkcie. K prípadu sa ale odmietol vyjadriť. V telefonickom rozhovore nám povedal, že je nevinný."

Peter Antal:

"Konateľ tvrdil, že nevie akým spôsobom to mohlo vzniknúť, takže bude to na orgánoch činných v trestnom konaní, aby zistili, kde tie peniaze jednoducho skončili."

Martin Dušička:

"Na mimoriadnom valnom zhromaždení klubu chceli konateľa odvolať, ten sa však ešte predtým sám vzdal funkcie. Radnica dúfa, že chýbajúce peniaze neohrozia chod športu v meste."

Peter Antal:

"Budeme všetko pre to robiť, aby sa to nedotklo jednotlivých športových klubov, je to na nás, na spoločníkoch v meste a technických službách, aby sme dokázali zabezpečiť činnosť týchto klubov tak, aby, dá sa povedať, nepoznali, že tieto peniaze chýbajú."

Martin Dušička:

"Kde teda peniaze zmizli a kto je za to zodpovedný, ukáže až policajné vyšetrovanie. Suma 23‑tisíc eur však mestu bude určite chýbať."


Bitka v žiarskom podniku

Televízna stanica STV 1| 18.3.2016 |Martina Marettová / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Polícia znovu zadržala troch mužov, ktorí v utorok večer napadli v žiarskom podniku dvoch mladíkov. Polícia ich po incidente prepustila, podľa jej slov na podnet prokurátora. Na druhý deň však po nich opäť pátrala. Postupom polície a prokuratúry sa už zaoberá Generálna prokuratúra."

Martina Marettová, redaktorka:

"Traja muži vchádzali do žiarskeho podniku po jednom. Najprv napadli dvadsaťtriročného Henricha, a potom aj tridsaťročného Miroslava. Padali údery päsťou, ale aj kopance. Napadnutí mladíci sa zo zranení budú liečiť viac ako desať dní."

Henrich Hoang, obeť útoku:

"Prichádzali jeden po druhom, takže nikoho by nenapadlo vlastne, že je to skupinka. Nikto to nečakal. Mali to podľa mňa asi naplánované, neviem. Prišli s tým, že niekoho si vytypujú, vyženú ho von a vlastne tam ho aj dobijú."

Martina Marettová:

"Po bitke z podniku odišli. Polícia ich chytila krátko po incidente. Podľa jej slov ich však na podnet prokurátora prepustili. Včera popoludní ich však po jednom zadržali."

Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica:

"Vo štvrtok v popoludňajších hodinách kriminalisti všetkých troch mužov vypátrali a zadržali. Vyšetrovateľ ich obvinil zo zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a z prečinu výtržníctva spáchaných formou spolupáchateľstva. Po vykonaní procesných úkonov ich umiestnil do policajnej cely a spracoval návrh na ich vzatie do väzby."

Martina Marettová:

"Páchatelia boli už v minulosti trestaní. O tom, či ich budú stíhať vo väzbe, rozhodne Okresný súd v Žiari nad Hronom v nedeľu. Či bol v tomto prípade postup polície a prokuratúry správny, už prešetruje Generálna prokuratúra."

Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry (telefonát):

"Ešte včera námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici prijať zákonné opatrenia na urýchlené objasnenie fyzického incidentu a na vykonanie zaisťovacích opatrení vo vzťahu k útočníkom."

Martina Marettová:

"Mužom hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov."


Horolezecký klub James

Televízna stanica STV 2| 16.3.2016 |Michal Várošík / Michal Várošík

Michal Várošík, moderátor:

"Teraz vám v TelerRegine predstavíme horolezecký klub James Žiar nad Hronom. Ukážeme vám ich činnosť s deťmi a mládežou a to, ako efektívne trávia voľný čas lezením na umelej stene a v prírode. Čo všetko môžu zažiť, uvidíte v nasledujúcom príspevku."

Peter Bača, lektor skalného lezenia:

"V školskom roku 2007/2008 sme založili detský krúžok Žiarske kamzíky, ktoré vlastne sú takým naším pokračovaním a našimi nástupcami. Začalo to tým, že sme... každý z nás má nejaké dieťa, dali sme sa dokopy, vytvorili sme si krúžok, aby tie naše deti vlastne mohli spolu liezť a vytvoriť taký kolektív, takú rodinu. To znamená, že sme mali najprv päť‑šesť detí a potom sme prišli sem na cirkevnú školu v Žiari nad Hronom, kde nám umožnili si vytvoriť takýto krásny priestor a už sme boli podmienený s tým, že sme zobrali deti z iných škôl. Zo začiatku sme ich mávali okolo dvadsaťpäť‑ tridsať, to znamená, že to bolo vcelku náročné s nimi pracovať, No v súčasnej dobe sme to vyčlenili na pätnásť detí, s ktorými už chodíme a častejšie na skaly a na rôzne zájazdy."

Peter Matejíček, študent:

"Na lezenie ma prihlásili moji rodičia, pretože prvý rok v 2007 akurát začínal tuto náš horolezecký krúžok, takže moji rodičia sa rozhodli, že ma tam prihlásia. To znamená, že takto som sa dostal k lezeniu a už ma to drží deväť rokov. Moji rodičia nelezú, ale majú lásku k prírode a sú z ich turisti aktívni. Súťaženie ma určite posunulo ďalej v lezení, ale už samozrejme momentálne aktívne nepreteká, pretože už ma viac ťahá to lezenie na skalách, takže momentálne sa viacej venujem tomu, ale keď som bol maladší, tak som sa venoval aj súťaženiu pred pár rokmi."

Patrik Španko, lektor skalného lezenia:

"Klub HK James Žiar nad Hronom vznikol v máji v roku 1995. Minulý rok sme oslávili dvadsiate výročie, čo je vlastne už dá sa povedať dosť pekná doba. Vznikol založením... založili ho šiesti členovia z rôznych okolitých klubov, nakoľko boli všetci Žiarčania, len každý liezol niekde inde. Chceli sa spojiť v nejakú... v jeden klub, ktorý bude spolu fungovať. A naším prvým predsedom bol pán Emil Trubač, bývalý profesor na strednej škole."

Peter Bača:

"Myslím si, že najväčšou motiváciou pre tieto deti je to, že nemusia tráviť čas za počítačom, že im vlastne ukazujeme, že život sa dá aj trošku inak žiť, že ho dokážeme žiť v prírode spätí s tou prírodou, so skalami. Tu na našich tréningoch rozvíjame nielen ich akože lezeckú zručnosť, sú... máme také akože vyučovania z geografie, z prvej pomoci, máme k dispozícii telocvičňu, ktorú máme zapožičanú od školy na hodinku, to znamená, že tam dokážeme s nimi robiť gymnastiku, rozvoj všeobecnej motoriky, proste so všetkým pracuje."

Patrik Španko:

"Leziem, pretože v podstate je to pre mňa také slobodné, je to taká dosť veľká sloboda a čo sa týka tohto krúžku, ale aj ľudí tu, tak je tu vynikajúca atmosféra, čo sa týka nielen detí, ale aj celého klubu."


Nemocnica v Žiari otvorila recepciu ako v hoteli

Plus jeden deň| 11.3.2016 |red

Recepciu s hotelovým štandardom predstavili včera v nemocnici Svet zdravia v Žiari nad Hronom. 

Novú koncepciu nemocničnej recepcie včera predstavila nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom. Recepcia má slúžiť ako miesto prvého kontaktu. Táto má hotelový štandard a pacient získa hneď informáciu, kde je aké oddelenie a lekár. Aj keď táto novinka nesúvisí priamo s kvalitou zdravotnej starostlivosti, zlepší komunikáciu s pacientom a jeho komfort v nemocnici. 


Radnica vybuduje do leta oddychovú zónu v centre

Plus jeden deň| 8.3.2016 |tasr

V Žiari nad Hronom plánujú vybudovať oddychovú zónu v centre mesta na Námestí Matice slovenskej. Radnica plánuje zmeny uskutočniť do leta. 

Ako priblížil hovorca mesta Martin Baláž, námestie v centre mesta bolo v 90. rokoch dosť nešťastne zrekonštruované. "Vznikla obrovská plocha z betónovej dlažby, ktorá v lete ľudí odpudzuje. Samospráva chce priniesť do tejto časti tieň a priestor na oddych. Malo by ísť o komplex drevených prvkov a konštrukcií, kde si ľudia budú môcť posedieť a deti sa budú môcť hrať.


Odpad menia na teplo a elektrinu

Plus jeden deň| 2.3.2016 |eš

V Žiari nad Hronom majú unikátny mestský závod, aký inde na Slovensku nenájdete.

V Žiari nad Hronom otvorili včera jediný mestský závod u nás, ktorý dokáže z odpadu získať teplo a elektrinu. Tie potom predajú a z financií zabezpečujú chod prevádzky.

Centrum zhodnocovania odpadov tvoria štyri linky, a to mechanická úprava, bioplynová stanica, gasifikačná jednotka a dotrieďovacie zariadenie. Celý projekt stál takmer 19 miliónov eur, pričom väčšinu čerpalo mesto z eurofondov. "Nejde tu len o klasické separovanie. Unikátnosť tohto centra spočíva v tom, že spracovaním biologicky rozložiteľných zložiek sa získava teplo a elektrická energia. Tá poputuje na klasický predaj, čo zabezpečí financovanie tejto prevádzky," informoval žiarsky primátor Peter Antal. Zároveň vysvetlil, že teplo využije mesto na svoje objekty. "Do centra budú dovážať odpad aj z okolitých 18 obcí, postupne by mali pribúdať ďalšie. Veľkým plusom je aj fakt, že nový podnik vytvoril 29 pracovných miest," dodal Antal. Projekt sa však musel boriť aj s problémami, ktoré nastali v roku 2013. Hrozilo, že ho mesto nedotiahne do konca a peniaze z dotácie bude musieť vrátiť. Jeden z členov konzorcia na výstavbu centra odmietol podpísať dodatok k zmluve o technickej zmene. "Podržalo nás vtedy ministerstvo životného prostredia," tvrdí Antal. Centrum zhodnocovania odpadov funguje v rámci separovania už od februára, ďalšie prevádzky spustia postupne. "V marci začneme s mechanickou úpravou nie nebezpečných odpadov, v apríli a máji príde na rad bioplynová stanica s gasifikáciou," vysvetlil šéf nového závodu Ján Vinarčík.


Novootvorené centrum zhodnocovania odpadov v Žiari nad Hronom predbehlo svoju dobu

Rozhlasová stanica Regina| 1.3.2016 |Marína Debnárová / Marian Kukelka

Marian Kukelka, moderátor RTVS:

"V Žiari nad Hronom dnes otvorili centrum zhodnocovania odpadov. Európsky projekt za viac ako 18 miliónov eur mal v polovici realizácie problémy, keď museli vybrať nových dodávateľov. Zo spracovaného odpadu z regiónu sa bude vyrábať elektrická energia a teplo, ktoré chce samospráva využiť na vykurovanie svojich objektov. V meste chcú znížiť množstvo uloženého odpadu na skládke o 50 %."

Marína Debnárová, redaktorka RTVS:

"Unikátny projekt začali v Žiari nad Hronom pripravovať ešte v roku 2009. Spôsobom spracovania odpadkov na Slovensku nemá obdobu. Primátor Peter Antal z Mostu‑Híd."

Peter Antal (Most‑Híd), primátor Žiaru nad Hronom:

"Teplo, elektrická energia, ktorá sa získava práve spracovaním biologicky rozložiteľných zložiek zmesového komunálneho odpadu. Nie je to len klasické separovanie alebo dotrieďovanie, ale je to práve aj toto energetické zhodnotenie."

Marína Debnárová:

"Štátny tajomník ministerstva životného prostredia zo Smeru‑SD Vojtech Ferenc hovorí, že ide o jedinečnú a najväčšiu investíciu odpadového hospodárstva, ktorú realizovala samospráva."

Vojtech Ferenc (Smer‑SD), štátny tajomník ministerstva životného prostredia:

"Máme tu 4 také samostatné celky, mechanické triedenie zmesného komunálu, dotrieďovanie už separovaných zložiek. Linku na zhodnotenie tepelné."

Marína Debnárová:

"Vytriedený odpad v Žiari sa bude ďalej zhodnocovať. V centre budú postupne spúšťať bioplynovú stanicu a tiež výrobu tepla, ktoré bude slúžiť na vykurovanie mestských budov. Vďaka projektu by sa malo znížiť aj množstvo odpadu, ktorý končí na skládke. V centre zhodnocovania spracujú ročne tisícky ton smetí z okresného mesta a dvadsiatky okolitých obcí. Potvrdzuje Ján Vinarčík z mestského úradu."

Ján Vinarčík, Mestský úrad v Žiari nad Hronom:

"Mechanická úprava nie nebezpečných odpadov má projektovanú kapacitu 40 tisíc ton odpadov ročne, dotrieďovacia linka 15 tisíc ton ročne, linka na sklo 5 tisíc ton, bioplynová stanica 15 tisíc ton."

Marína Debnárová:

"Centrum zamestná takmer 30 ľudí. Dušan pracuje pri triedení plastov."

Dušan, pracuje pri triedení plastov:

"Ručne sa to dotrieďuje, rozdeľuje sa to, sáčky sa odoberajú, všetko ide zvlášť, fľašky, tetrapaky, plechovice."

Marína Debnárová:

"Podľa ministerstva životného prostredia v Žiari týmto projektom predbehli dobu, aj nový zákon o odpadoch, ktorý platí do januára. Marína Debnárová, RTVS."


Škôlky v Žiari nad Hronom dostanú nové LED žiarovky

www.teraz.sk| 23.2.2016 |TASR

Od investície si mesto sľubuje nielen zvýšenie komfortu, ale aj úsporu na nákladoch za elektrickú energiu.

Žiar nad Hronom 23. februára (TASR) Ušetrené finančné prostriedky zo zimnej údržby sa v Žiari nad Hronom rozhodli investovať do výmeny žiaroviek vo všetkých elokovaných pracoviskách materskej školy (MŠ). Klasické žiarovky tak v týchto objektoch nahradia úsporné LED žiarovky. Od investície si mesto sľubuje nielen zvýšenie komfortu, ale aj úsporu na nákladoch za elektrickú energiu.

"V objektoch našich materských škôl aktuálne vymieňame 1000 kusov žiaroviek, ktoré stáli približne 3600 eur. Práce realizuje mestská spoločnosť Technické služby," uviedol hovorca mesta Martin Baláž s tým, že žiarovky by mali byť vymenené do konca februára.

Ako ďalej priblížil, v prvom kole vymieňajú žiarovky v najviac využívaných miestnostiach ako sú triedy, chodby či toalety, teda tam, kde sa najviac svieti. Neskôr by mali byť vymenené aj ostatné. Nové žiarovky by mali priniesť nielen vyšší komfort, keďže svojou svietivosťou najviac pripomínajú denné svetlo, ale aj nižší odber elektrickej energie. Podľa Baláža by malo ísť o úsporu až okolo 80 %.

Na nákup žiaroviek využilo mesto podľa Baláža prostriedky ušetrené zo zimnej údržby. Ako vysvetlil, mestská spoločnosť Technické služby dostáva od mesta na zimnú údržbu paušálne 70.000 eur. "Keďže je však zima slabá, tak sme po vzájomnej dohode znížili náklady na zimnú údržbu na 50.000 eur," dodal v tejto súvislosti hovorca.


Firmám chýbajú kvalifikovaní ľudia, pomôcť má Technické lýceum

Rozhlasová stanica Lumen| 12.2.2016 |por. 10/23; Jana Horniaková / Jana Horniaková

Jana Horniaková, moderátorka:
"Súkromná Stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom plánuje v budúcom školskom roku zdvojnásobiť počet učebných miest v systéme duálneho vzdelávania. Marcel Pecník, ktorý je riaditeľom záujmového združenia právnických osôb InTech Žiar nad Hronom, ktorá je aj zriaďovateľom školy, hovorí o postupne transformácii školy. Jej súčasťou by mal byť vznik nového odboru, a to Technické lýceum."

Marcel Pecník, riaditeľ záujmového združenia právnických osôb InTech Žiar nad Hronom:
"V tomto duchu chceme čo najskôr otvoriť a študentom ponúknuť aj odbor Technické lýceum, čo je vlastne akoby ekvivalent gymnázia, ale v technickom smere. Čiže tam nepôjde o duálne vzdelávanie."

Jana Horniaková:
" V súčasnosti táto škola ponúka v systéme duálneho vzdelávania celkom 26 takýchto učebných miest. Naopak o duálne vzdelávanie v poľnohospodárstve je minimálny záujem. Pripúšťa to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tvrdí, že školy síce ponúkajú atraktívne študijné odbory, ale záujem študentov o ne je minimálny. Hovorí viceprezident Združenia dodávateľov poľnohospodárskej techniky Peter Matejovič."

Peter Matejovič, viceprezident Združenia dodávateľov poľnohospodárskej techniky:
"Tá možnosť aj dobrého zarobenia v poľnohospodárstve, v kvalitnej práci, s kvalitnou technikou je a toto musíme dostať trošku do povedomia verejnosti, lebo pokiaľ tam stále bude rezonovať ten obraz chudobného sedliaka s vidlami a v gumákoch, tak to asi tých ľudí tam nedostaneme."

Jana Horniaková:
" V tomto školskom roku vstúpili len dvaja zamestnávatelia z poľnohospodárskej prvovýroby do duálneho vzdelávania. Na budúci školský rok by to malo byť už 33 firiem."


Čestného občana spájajú so Žiarom jeho žiaci

www.sme.sk| 8.2.2016 |Ivana Zigová

Čestným občanom mesta sa stal známy pedagóg a skladateľ.

Profesor Belo Felix sa stal čestným občanom mesta. V Žiari kedysi spoznal aj manželku.

ŽIAR NAD HRONOM. Čestným občanom Žiaru sa pri príležitosti aktuálneho výročia mesta stal vysokoškolský pedagóg a hudobný skladateľ Belo Felix. Toto ocenenie získal za celoživotný prínos pri rozvoji detskej dramatickej tvorivosti a hudobnej výchovy na Slovensku.

Hoci už roky pôsobí na pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, učiteľské začiatky sa mu spájajú práve so Žiarom. "Za všetko, čo som v živote dosiahol, vďačím vlastne aj Žiaru, tu som si totiž všetko vyskúšal. Ako učiteľ, ako vedúci detského speváckeho zboru, ako hudobník v súbore Hrončatá, ako hudobník a skladateľ v súbore Atď. pri Základnej umeleckej škole," pripomenul.

Hrončatá vtedy vystupovali v televízii, nahrávali v rozhlase a detský súbor Atď. podľa jeho slov "učil ľudí v cudzine na medzinárodných festivaloch, ako sa vyslovuje Žiar nad Hronom."
Udelenie čestného občianstva profesora Felixa prekvapilo.

"Keď mi doručili tú obálku, najskôr som si myslel, či nemám voči mestu nejaké podlžnosti, ale nie," povedal pri preberaní ocenenia s úsmevom. "Som veľmi poctený," dodal.

So Žiarom ho aj dnes cez jeho bývalých žiakov spája puto. Tu spoznal aj svoju manželku, vzťah k tomuto miestu má teda preňho aj osobný rozmer.

Mesto počas osláv ocenilo aj ďalšie osobnosti a jednu nadáciu cenou mesta, cenou primátora mesta či pamätnou plaketou.


Fajčiarom hrozia pokutami

Televízna stanica TA 3| 24.1.2016 |Martin Dušička/Katrin Lengyelová

Katrin Lengyelová, moderátorka:
"Fajčiari sa v Žiari nad Hronom musia mať na pozore. Mestskí policajti totiž rozvešali po autobusových zastávkach aj na centrálnej stanici výrazné samolepky, ktoré ich upozorňujú na zákaz fajčiť na týchto miestach. Tvrdia, že fajčiari to nerešpektujú a počet sťažností rastie. Pomocou kamier však dokážu ľudí identifikovať a hrozia im pokutami."

Martin Dušička, redaktor:
"V Žiari nad Hronom pribudlo v týchto dňoch takmer sto takýchto výrazných samolepiek, ktoré upozorňujú na zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Rozvešali ich na hlavnej autobusovej stanici, ale tiež pri autobusových zastávkach a fajčiari by ich nemali ignorovať."

Juraj Horváth, zástupca náčelníka MsP v Žiari nad Hronom:
"Tieto nálepky vlastne už im nedávajú priestor na to, aby sa začali vyhovárať, že o tom nevedeli, že nie sú znalí zákona."

Martin Dušička:
"K takejto preventívnej akcii pristúpili po alarmujúcich štatistikách. Tie jasne ukazujú, že počet prípadov porušovania antifajčiarskeho zákona v meste výrazne narástol. Kým pred tromi rokmi ich bolo len desať, vlani až 143."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom:
"Tie nálepky majú jednak preventívny charakter, že upozorňujú, že je tu zakázané fajčiť a na druhej strane je tu aj upozornenie, že pokiaľ to budú porušovať, príde aj represia."

Martin Dušička:
"Hoci mesto verí, že touto akciou sa počet priestupkov podarí znížiť, obyvatelia až takí optimisti nie sú."
(začiatok ankety)

Obyvateľka Žiaru nad Hronom 1:
"Ja som si ich tiež nevšimla, ale mne to môže byť jedno, lebo ja nefajčím, ale myslím, že taká malinká nálepka to nezmení."

Obyvateľ Žiaru nad Hronom 2:
"Ja to dodržiavam, aspoň ja. Ja si zapálim tamto bokom, hodím do koša a mám s tým pokoj."

Obyvateľ Žiaru nad Hronom 3:
"Vôbec to nebude mať efekt. Tiež som fajčiar a keď sa ponáhľam zapálim si aj tu. Takže vôbec žiadny efekt."
(koniec ankety)

Martin Dušička:
"Mestskí policajti ale fajčiarov varujú. Tvrdia, že vďaka bezpečnostným kamerám dokážu ľudí ľahko odhaliť. Vlani to bolo až 90 prípadov. Na mieste tak dostanú pokutu 33 eur a v právnom konaní im hrozí až 331 eur."

Juraj Horváth:
"Nám vlastne operátori po zistení týchto priestupkov nahlásia a príslušníci mestskej polície to poriešia buď na mieste alebo to odstúpia na príslušný orgán."

Martin Dušička:
"Stretli ste sa s tým, že by vám dali pokutu?"

Obyvateľ Žiaru nad Hronom 4:
"Vôbec, ani si ma nevšímajú."

Obyvateľ Žiaru nad Hronom 5:
"Nech dávajú pokutu, kľudne, nie je problém. Ja v tom problém nevidím"

Martin Dušička:
"Fajčiarom už teda v Žiari nad Hronom nepomôžu žiadne výhovorky. A ak si zapália na vyhradených miestach, môže ich to stáť desiatky až stovky eur."


Vďaka mrazom premenili dve ihriská v Žiari na klziská

www.teraz.sk| 20.1.2016 |TASR

Myšlienke nahrával aj fakt, že zimný štadión, ktorý chce mesto rekonštruovať, je v súčasnosti odstavený.

Žiar nad Hronom 20. januára (TASR) Vďaka mrazivému počasiu sa budú môcť Žiarčania tešiť z dvoch nových klzísk. Mesto sa totiž rozhodlo vyjsť v ústrety všetkým milovníkom rekreačného korčuľovania a rozhodlo sa urobiť ľadové plochy na ihriskách v oddychovej zóne na Hviezdoslavovej ulici a pri Základnej škole na Ulici Dr. Janského.

"Od dnešného obeda je k dispozícii na korčuľovanie plocha na oddychovej zóne Hviezdoška. Tu sa ľadová plocha urobila na multifunkčnom ihrisku, ktoré je primárne určené na futbal, pretože je aj ohradené," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. Druhé klzisko pri základnej škole by malo byť podľa jeho slov otvorené vo štvrtok. Na oboch klziskách bude na prevádzku dozerať stála služba a otvorené budú do 21.00 h. Klziská sú podľa Baláža určené výhradne na korčuľovanie a nie na hranie hokeja.

Spraviť v meste klziská bol podľa Baláža nápad primátora Petra Antala, ktorý si všimol, že podobné klziská majú v okolitých obciach u ľudí veľký úspech. A keďže v predpovediach hlásili väčšie mrazy, rozhodli sa, vyskúšať to aj v Žiari nad Hronom. Myšlienke nahrával aj fakt, že zimný štadión, ktorý chce mesto rekonštruovať, je v súčasnosti odstavený.


V Žiari rozbehli svojráznu kampaň: Na fajčiarov vytiahli samolepky

www.pluska.sk| 16.1.2016 |Plus JEDEN DEŇ/eš

Originálnym spôsobom bojujú proti fajčiarom na verejnosti žiarski mestskí policajti. Na všetky autobusové zastávky nalepili výrazné samolepky upozorňujúce na zákaz tohto neduhu.

Nálepky dali policajti na všetky autobusové zastávky.

Napriek samolepkám však mnohí neodolajú a cigaretu si tam pokojne zapália. Výnimkou neboli ani dve ženy postávajúce na nástupišti. Po otázke, či si všimli nálepky upozorňujúce na zákaz fajčenia, zostali zarazené. "Vieme, že sa to nemá robiť, ale pri nás práve nik nebol. Nikomu sme tým neublížili," kajali sa.

Náčelník mestskej polície Róbert Šiška tvrdí, že samolepky majú fungovať ako prevencia. "Cieľom je intenzívnejšie upozorňovať fajčiarov, že ignorovaním zákazu poškodzujú zdravie iných ľudí čakajúcich na autobus," povedal.

Samolepky plánujú lepiť aj do areálov škôl, na detské ihriská a športoviská. Vlani riešili 143 prípadov porušenia zákona o ochrane nefajčiarov. Za fajčenie na zastávkach hrozí pokuta 33 eur, ktorá sa môže zvýšiť až na 331 eur. Žiarski policajti však tvrdia, že vinníkovi prvýkrát pokutu odpustia.


Žiarska internetová stránka ponúka virtuálnu prehliadku častí mesta

www.teraz.sk| 11.1.2016 |TASR

Vďaka nej môžu návštevníci spoznať okrem iného aj Námestie Matice slovenskej.

Žiar nad Hronom 11. januára (TASR) Virtuálnu prehliadku niektorých častí mesta najnovšie ponúka internetová stránka mesta Žiar nad Hronom. Vďaka nej môžu návštevníci spoznať Námestie Matice slovenskej i historický Park Štefana Moysesa.

Hovorca mesta Martin Baláž konštatoval, že chceli takýmto spôsobom mestskú webovú stránku zatraktívniť pre tých, ktorí sa do Žiaru nad Hronom chystajú. "Preto sme sa rozhodli niektoré zaujímavé časti nášho mesta takýmto spôsobom vizuálne sprístupniť," podotkol Baláž.

Virtuálna prehliadka približuje národnú kultúrnu pamiatku Park Štefana Moysesa. "Je takou našou pýchou, rekreačnou zónou, kde chodia často nielen návštevníci, ale aj domáci," dodal Baláž. Druhou lokalitou je Námestie Matice Slovenskej, ktoré bližšie predstavuje centrum mesta.

"Do budúcnosti plánujeme túto prehliadku rozšíriť o niektoré ďalšie časti mesta, aby sme postupne vytvárali takú virtuálnu mapu mesta," dodal Baláž s tým, že virtuálna prehliadka doteraz stála mesto 700 eur.


Sociálny taxík sa vlani Žiaru nad Hronom osvedčil

www.teraz.sk| 8.1.2016 |TASR

Žiar nad Hronom 8. januára (TASR)

Sociálny taxík, ktorý pred rokom ako novú sociálnu službu pre svojich obyvateľov zaviedlo mesto Žiar nad Hronom, sa stretol s veľkým úspechom. Pokračovať v nej chce preto aj v budúcnosti.

"Táto služba sa nám veľmi osvedčila, pretože počas roka sme mali okolo 10.000 jázd. Stálo nás to 6200 eur. Keďže je o službu záujem, budeme v nej pokračovať aj naďalej," uviedol hovorca mesta Martin Baláž s tým, že podmienky jej využívania sa meniť nebudú.

Služba je určená pre dôchodcov a zdravotne postihnutých. Tí si môžu zavolať jednu z dvoch oprávnených taxislužieb a za každú jazdu v rámci mesta zaplatia euro, zvyšok nákladov dotuje zo svojho rozpočtu mesto. "Ľudia to využívajú väčšinou na prepravu k lekárovi, taktiež do kostolov na sväté omše, prípadne na nákupy," dodal Baláž.