Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 28.11.2022, meniny má Henrieta.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií v roku 2017

ANTAL: Rekonštrukcia žiarskeho štadióna je najúspešnejšou akciou roka

www.dobrenoviny.sk | 27.12.2017 | TASR

Žiar nad Hronom 27. decembra (TASR) ‑ Za najúspešnejšiu investičnú akciu mesta Žiar nad Hronom, ktorú sa podarilo zrealizovať v tomto roku, považuje primátor Peter Antal rekonštrukciu futbalového štadióna. Okrem toho však podľa jeho slov nechýbalo viacero úspešných projektov, vďaka ktorým sa zlepšili podmienky pre život miestnych obyvateľov. 

Športový stánok obnovilo mesto aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak vznikol moderný štadión, kde sa opäť hrá II. liga. Konečná suma za rekonštrukciu štadióna sa vyšplhala na sumu 2,25 milióna eur. 

Za veľmi úspešné označil Antala aj štvordňové Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike, ktoré sa v meste konali v júni. Len pred niekoľkými dňami prevzal primátor za organizátorov podujatia na vyhlásení ankety Športovec roka 2017 cenu od Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov za najlepšie tlačové služby na športovom podujatí. 

Primátor je však hrdý aj na projekt mestského sadu v Parku Štefana Moysesa, kde vysadili 91 starých odrôd ovocných stromov, novú tržnicu či viac ako 100 parkovacích miest v centre mesta. "Nechcem na nič zabudnúť, ale tých menších akcií bolo dosť. Toto sú tie, na ktoré som osobne hrdý," podotkol s tým, že samospráve sa podarilo zrealizovať alebo dokončiť všetky projekty, ktoré v tomto roku plánovala.


Cena Štefana Mašlonku do Žiaru nad Hronom

Šport | 27.12.2017 | tg

Klub športových redaktorov (KŠR) SSN udelil Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku 2017 organizátorom spoločných majstrovstiev ČR a SR v cestnej cyklistike, ktoré sa uskutočnili v Žiari nad Hronom. V bratislavskom SND si počas slávnosti Športovec roka 2017 prevzal túto trofej vďaky primátor spomenutého mesta Peter Antal, ktorý s veľkým štábom ľudí aj organizačne cyklistický šampionát výborne zvládol. Cenu Štefana Mašlonku už dve desaťročia udeľuje KŠR na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače (AIPS) organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku.


Historický pavilón v žiarskom parku zrekonštruovali

Rozhlasová stanica Lumen | 18.12.2017 | Júlia Kavecká / Júlia Kavecká

Júlia Kavecká, moderátorka:

"Historický pavilón v žiarskom Parku Štefana Moyzesa zrekonštruovali. Priestor, ktorý miestni zvyknú nazývať aj kaplnkou, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokovom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. Na jeho vzhľade mal v minulosti zásluhy aj samotný biskup Štefan Moyzes. Jeho pôvodná podoba bola úplne odlišná od tej súčasnej. Podľa archietkta Jozefa Salusa išlo pôvodne o jednoduchú stavbu so štyrmi piliermi."

Jozef Salus, architekt:

"Ten altánok bol v podtstate na stĺpoch, pilieroch a bola priechodná stavba, táto severná strana myslím, že tá bola plná, ale tým, že tá údržba asi nebola poriadna vtedy a aj nakoniec tie klimatické podmienky v Žiari nad Hronom vtedy v Svätom kríži sú také, ktoré si vyžadujú úplne iný typ stavby, tak potom neskorší majitelia pristúpili k tej rekonštrukcii, prestavbe do tohto neogotického štýlu."

Júlia Kavecká:

"Pri obnove podľa architekta vychádzali z viacerých zdrojov. Nápomocná bola aj historická fotografia, ktorá vznikla na prelome 19. a 20. storočia. Obnova stavby vyšla na 27‑tisíc eur. Časť peňazí bola z dotácie ministerstva kultúry a zo zdrojov mesta. V budúcnosti sa dočká obnovy aj okolie pavilónu, pribudnúť by mali lavičky. Samospráva chce na jar pavilón sprístupniť aj verejnosti. Organizovať tu chcú aj malé kultúrne podujatia."


Hvezdáreň a planetárium zmodernizovali

Rozhlasová stanica Slovensko | 17.12.2017 | Daniela Matejovičová / Lucia Páchniková

Lucia Páchniková, moderátorka:

"Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom zmodernizovali. V novej podobe konkuruje podobným inštitúciám vo svete."

Daniela Matejovičová, redaktorka:

"Vo vyše dvadsaťročnom zariadení za dva mesiace vynovili predovšetkým hviezdnu sálu, zrenovovali tam kupolu a opotrebovanú techniku nahradili novou. Doteraz totiž v planetáriu fungoval optomechanický prístroj, ktorý podľa Tomáša Dobrovodského nedokázal zobraziť ukážky v požadovanej kvalite."

Tomáš Dobrovodský, hvezdáreň v Žiari nad Hronom:

"Teraz oblohu zobrazujú dva digitálne projektory, ktoré spojením obrazu vytvárajú simuláciu nočnej oblohy nad hlavami návštevníkov a dokážu vstupovať do tejto projekcie dynamickými krivkami."

Daniela Matejovičová:

"Vďaka novému systému sa zariadenie dostalo na úroveň 21. storočia. Navyše dokážu premietať astronomické filmy v celooblohovom, takzvanom ... režime. Odborný pracovník planetária Peter Nosáľ hovorí, že projekcie sa snažia prispôsobiť starším ale aj mladším návštevníkom."

Peter Nosáľ, odborný pracovník planetária:

"Snažíme sa im priblížiť telesá slnečnej sústavy, základné telesá, ktoré sa vo vesmíre vyskytujú. Je to prísne prispôsobené vlastne ich veku a schopnosti vnímania."

Daniela Matejovičová:

"Žiarsku krajskú hvezdáreň a planetárium spravuje Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý do digitalizácie a obnovy premietacej plochy investoval okolo 316‑tisíc eur. Zariadenie zatiaľ funguje v testovacej prevádzke, naplno ho plánujú sprístupniť na prelome januára a februára budúceho roka."


Útočisko pre ženy zrušili

Televízna stanica TA 3 | 13.12.2017 | Martin Dušička / Gabriela Marchevská, Rastislav Iliev

Rastislav Iliev, moderátor:

"V Žiari nad Hronom po dvoch rokoch definitívne končí núdzové zariadenie pre týrané ženy s názvom Dúha. Bodku za jeho existenciou dali mestskí poslanci, za tento čas totiž nevyužila jeho služby ani jediná klientka a mesto teraz hľadá efektívnejšie využitie priestorov."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Dva kompletne zariadené mestské byty s kapacitou osem lôžok, ktoré tvorili núdzové zariadenie pre týrané ženy už čoskoro začne Žiar využívať na iné účely. Mestskí poslanci totiž toto útočisko zrušili, za dva roky sa nenašla žiadna žena, ktorá by ho potrebovala a využila."

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa MSÚ:

"Je ťažké z mojej strany povedať, prečo k tomu záverečnému alebo konečnému ubytovaniu nedošlo. Sú tam naozaj rôzne dôvody."

Martin Dušička:

"Podľa mesta za tým môžu byť aj tvrdšie podmienky, ktoré nastavili, ženy totiž museli týranie preukázať, doniesť potvrdenie od polície či od lekára. No a to sa im nepodarilo."

Monika Minárová:

"Je to vždy o individuálnom prístupe, sile tej klientky, niekedy žena možno ani nemá silu alebo chuť to riešiť do takého štádia, že by chcela odísť, musela odísť."

Lucia Vlačuhová, asistentka terénneho sociálneho pracovníka:

"Možno je viac takého toho týrania v rómskom živote, len ženy si to nepripúšťajú, a Nerómky tie možno viac o tom rozprávajú a chcú ten problém riešiť, alebo majú možnosť ho riešiť."

Martin Dušička:

"Podľa radnice to ale neznamená, že by v ich okolí týrané ženy neboli, zopár záujemkýň sa ozvalo, ale nakoniec sa rozhodli inak."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom, (telefonát):

"Počas existencie tohto zariadenia sme mali niekoľko pokusov o zneužitie, dá sa povedať, že niekto si chcel riešiť na čas nejakú bytovú otázku."

Martin Dušička:

"Prvý rok dostávali na prevádzku zariadenia dotáciu z rezortu práce, keďže ju ale vrátili a v ďalšom už o ňu nepožiadali, župa im musela registráciu zrušiť. Priestory chcú využiť inak."

Martin Baláž:

"To boli klasické dve bytové jednotky, vyčlenené na tento účel, je veľmi pravdepodobné, že budú poskytnuté ako nájomné byty."

Martin Dušička:

"Útočisko pre týrané ženy je teda v Žiari nad Hronom definitívne minulosťou. Či sa v budúcnosti ešte niekedy obnoví, je dnes málo pravdepodobné."


Historický pavilón v žiarskom parku Štefana Moysesa zrekonštruovali

www.teraz.sk | 7.12.2017 | TASR, Dominika Zúborová

Rekonštrukciu pavilónu mesto financovalo z dotácie ministerstva kultúry vo výške 20.000 eur a z vlastných zdrojov. 

Žiar nad Hronom 7. decembra (TASR) ‑ Historický pavilón v žiarskom Parku Štefana Moysesa, na vzhľade ktorého mal v minulosti zásluhy aj samotný biskup Moyses, zrekonštruovali. 

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj kaplnkou, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. Jeho pôvodná podoba bola úplne odlišná od tej súčasnej. Podľa architekta a autora projektu, podľa ktorého pavilón rekonštruovali, Jozefa Sálusa, išlo pôvodne o jednoduchú stavbu so štyrmi piliermi. 

"Bola to priechodná stavba, plná bola severná stena. Údržba asi nebola poriadna a aj klimatické podmienky vo vtedajšom Svätom Kríži na Hronom si vyžadovali iný typ stavby. Preto neskorší majitelia pristúpili k prestavbe v tomto neogotickom štýle s lomenými oblúkmi," priblížil Sálus s tým, že túto podobu kopíruje stavba dnes. 

Pri obnove podľa architekta vychádzali z viacerých zdrojov, no nápomocná bola aj historická fotografia, ktorá vznikla na prelome 19. a 20. storočia. 

Rekonštrukciu pavilónu mesto financovalo z dotácie ministerstva kultúry vo výške 20.000 eur a z vlastných zdrojov. Obnova stavby vyšla na 27.000 eur. Podľa primátora Petra Antala sa v budúcnosti dočká obnovy aj okolie pavilónu, pribudnúť by tu mali lavičky. Samospráva chce na jar pavilón sprístupniť aj verejnosti, organizovať tu chcú i malé kultúrne podujatia.

Lucia Pálešová, moderátorka:


Zrenovovanú kinosálu v Žiari nad Hronom opäť zaplnia návštevníci

www.teraz.sk | 4.12.2017 | TASR, Dominika Zúborová

Dramaturgiu vysielania v najbližších dňoch zostavili tak, aby diváci mohli vidieť aj tie tituly, ktoré pre odstávku kina nestihli. 

Žiar nad Hronom 4. decembra (TASR) ‑ Bezplatným premietaním otvoria v pondelok zrekonštruované Kino Hron v Žiari nad Hronom. Po niekoľkotýždňovej odstávke sa môžu diváci tešiť na vynovenú kinosálu s novými sedačkami. 

Ako priblížila Lýdia Glezgová z Mestského kultúrneho centra (MsKC), premietanie filmu Blade runner 2049 je pripravené o 19.00 h. Dramaturgiu vysielania v najbližších dňoch zostavili podľa jej slov tak, aby diváci mohli vidieť aj tie tituly, ktoré pre odstávku kina nestihli. "Tieto dva týždne nasadíme aj niektoré októbrové a novembrové tituly," dodala. 

Tak ako doteraz, aj v novej kinosále platí pre návštevníkov zákaz konzumácie jedál a nápojov. Zmeniť by sa to mohlo od januára, kedy by malo byť v MsKC otvorené mestské informačné centrum. Tu chcú návštevníkom kina ponúknuť možnosť zakúpiť si drobné občerstvenie.


Občianska poriadková služba v Žiari nad Hronom

Rozhlasová stanica Lumen | 3.12.2017 | Lucia Pálešová / Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom začala opäť pôsobiť občianska poriadková služba. V uplynulom mesiaci vybralo mesto vo výberovom konaní jej ôsmich členov. Zaujímavosťou je, že miesto koordinátorky získala žena. Pokračuje hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca Žiar nad Hronom:

"mesta Nemajú kompetencie zasahovať, nemajú kompetencie robiť represie. Oni v podstate sú predlžená ruka mesta, až ramenom mestskej polície. To znamená, ak sú svedkom protispoločenskej činnosti alebo vedia o niečom, tak vlastne hneď informujú mestskú políciu. Na druhej strane tak isto komunikujú s tými obyvateľmi, aby sa tam dodržiaval poriadok, aby teda vlastne sa odpad zneškodňoval do kontajnerov a tak ďalej."

Lucia Pálešová:

"V hliadkach pôsobia aj obyvatelia miestnej rómskej osady Pod Kortínou. Projekt občianskych hliadok už v Žiari nad Hronom v minulosti realizovali. Tento rok získalo mesto na projekt nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako stodeväťdesiattisíc eur z operačného programu Ľudské zdroje. Sumou viac ako desaťtisíc sa bude na projekte podieľať z vlastných zdrojov. Projekt by mal trvať tridsaťšesť mesiacov."


Do Žiaru sa opäť vráti hokej

Televízna stanica TA 3 | 23.11.2017 | Martin Dušička / Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran

Gabriela Marchevská, moderátorka:

"Obyvatelia Žiaru nad Hronom sú už takmer desať rokov bez zimného štadióna, pre vysoké náklady a následné vytápanie ho museli zatvoriť. Teraz sa ale situácia začína meniť a mesto sa púšťa do jeho rekonštrukcie. Po získaní jedného milióna eur od vlády schválili ďalší milión mestskí poslanci a návrat hokeja a korčuľovania do Žiaru tak začína byť reálny."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Zimný štadión v Žiari nad Hronom sa stal obeťou krízy ešte v roku 2009, mesto sa ho vtedy pre vysoké náklady na prevádzku a nevyhnutné šetrenie rozhodlo zatvoriť."

(začiatok archívneho záznamu z 26.2.2009)

Fanúšikovia:

"No je to škoda, bolo to rozbehnuté, pár rokov to fungovalo."

"Určite v prom rade nás to bude všetkých mrzieť."

Ján Žiak, riaditeľ MŠK Žiar nad Hronom:

"Po nejakých 40 rokoch vlastne v Žiari týmto pádom hokej zaniká."

(koniec archívneho záznamu z 26.2.2009)

Martin Dušička:

"Neskôr štadión slúžil iba na hokejbal a letné prietrže mračien ho viackrát vytopili."

(začiatok archívneho záznamu zo 6.6.2010)

Zamestnanci štadióna:

"Tadiaľto sa nedalo prejsť, to bolo zaplavené po schody, všetko. Tu to všetko prúdom išlo, tu bolo pol metra vody."

"O štvrť na jednu to už bolo komplet vytopené."

(koniec archívneho záznamu zo 6.6.2010)

Martin Dušička:

"Milovníci hokeja a korčuľovania tak museli chodiť do iných miesta, najmä do Zvolena. Už onedlho by sa to ale malo zmeniť, búracími prácami sa totiž začala jeho rekonštrukcia, lebo mestu sa podarilo získať peniaze nielen od vlády, ale dalo aj vlastné zdroje."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Je vyčlenených dva milióny euro a chceme veriť, že tieto prostriedky budú postačujúce. Lebo nie je to len o samotnom zimnom štadióne, bude treba vybudovať určité parkovacie miesta."

Martin Dušička:

"Hokejoví nadšenci na túto správu netrpezlivo čakali, doteraz na korčuľovanie využívali ne prírodné plochy, po obnove by mal byť ľad k dispozícii deväť mesiacov v roku."

Peter Uhrovič, prevádzkovateľ štadióna:

"Sprevádzkovaním zimného štadióna veríme, že sa ten hokej do Žiaru nad Hronom vráti a otvorí sa možnosť pre rôzne partie, no a samozrejme naším cieľom spustiť základy korčuľovania."

Peter Antal:

"Nie je to len o našom meste, ale predovšetkým o veľkej spádovej oblasti, kde patrí Žarnovica, Nová Baňa, Banská Štiavnica, čiže zhruba 120‑tisíc ľudí dokáže tento zimný štadión využívať."

Martin Dušička:

"Z pôvodného ostane len oceľová konštrukcia, bude opláštený, vymení sa technológia, postavia tribúny a sociálne zariadenia. Počíta sa aj s protipovodňovou ochranou."

Peter Uhrovič:

"Bude vlastne spočívať vo vytvorení suchého bazéna, ktorý bude ochraňovať samotné zázemie zimného štadióna pred prípadnou povodňou."

Peter Antal:

"Vznikne nám štadión, ktorý bude mať kapacitu zhruba 1600 miest, bude, budú nové mantinely, dá sa povedať, že skutočne keď človek tam príde, ja verím, že si povie, že to je nový štadión."

Martin Dušička:

"Rekonštrukcia zimného štadióna v Žiari nad Hronom by mala trvať necelý rok a mesto by ho už chcelo pred budúcou zimnou sezónou sprístupniť verejnosti."


V Žiari nad Hronom vybudujú 3,7 km dlhý cyklochodník

www.transport.sk | 22.11.2017 | transport.sk, TASR

V Žiari nad Hronom vybudujú takmer 3,7 kilometra dlhý cyklochodník, ktorý prepojí mesto s priemyselným parkom. 

Centrálna diagonála, ako sa cyklochodník nazýva, má zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v meste a podporiť zdravé dochádzanie miestnych ľudí do práce. 

Ako v utorok informoval primátor Peter Antal, na vybudovanie cyklochodníka získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 594.000 eur. "Začínať bude na Etape, na Jilemnického ulici a ústiť v areáli priemyselného parku cez most na Kortine, čím bude prepojené celé mesto," uviedol. 

Jedným z hlavných cieľov projektu je dať ľuďom možnosť dochádzať do miestneho priemyselného areálu zdravo, ekonomicky a zároveň ekologicky. V areáli v súčasnosti pôsobí približne 185 firiem a za prácou tam dochádza minimálne 5000 občanov mesta. Antal už viackrát v tejto súvislosti zdôraznil, že takéto spojenie požadovali obyvatelia aj v minulosti. 

Celková realizácia projektu by mala podľa zverejnených informácií trvať 18 mesiacov. Začiatok hlavných aktivít projektu je naplánovaný na január 2018.


V Žiari nad Hronom vybudujú nový cyklochodník

www.teraz.sk | 21.11.2017 | TASR, Anton Krajčoviech

Na vybudovanie cyklochodníka získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 594.000 eur. Celková realizácia projektu by mala trvať 18 mesiacov. 

Žiar nad Hronom 21. novembra (TASR) ‑ V Žiari nad Hronom vybudujú takmer 3,7 kilometra dlhý cyklochodník, ktorý prepojí mesto s priemyselným parkom. Centrálna diagonála, ako sa cyklochodník nazýva, má zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v meste a podporiť zdravé dochádzanie miestnych ľudí do práce. 

Ako v utorok informoval primátor Peter Antal, na vybudovanie cyklochodníka získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 594.000 eur. "Začínať bude na Etape, na Jilemnického ulici a ústiť v areáli priemyselného parku cez most na Kortine, čím bude prepojené celé mesto," uviedol. 

Jedným z hlavných cieľov projektu je dať ľuďom možnosť dochádzať do miestneho priemyselného areálu zdravo, ekonomicky a zároveň ekologicky. V areáli v súčasnosti pôsobí približne 185 firiem a za prácou tam dochádza minimálne 5000 občanov mesta. Antal už viackrát v tejto súvislosti zdôraznil, že takéto spojenie požadovali obyvatelia aj v minulosti. 

Celková realizácia projektu by mala podľa zverejnených informácií trvať 18 mesiacov. Začiatok hlavných aktivít projektu je naplánovaný na január 2018.


Ovocie z parku poputuje do školských jedální

Televízna stanica STV 1 | 10.11.2017 | Monika Tuková / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor:

"V Žiari nad Hronom obnovujú prvý mestský sad na Slovensku. Ide o tradíciu, ktorú kedysi zaviedol biskup Štefan Moyzes. V parku vysadili viac ako deväťdesiat rôznych ovocných stromov, bio ovocie, ktoré tam dopestujú, chcú dodávať aj do školských jedální."

Monika Tuková, redaktorka:

"Ovocný sad v žiarskom parku stál už v devätnástom storočí, prvé stromy tu vysádzal biskup Štefan Moyzes. Mesto chce na túto tradíciu nadviazať a tak v týchto dňoch pracuje na jeho obnove."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom (Most‑Híd):

"Výnimočný je v tom, že každá jedna odroda, ktorá tu bola vysadená, je pôvodná odroda, krajová odroda, ktorá sa tu v okolí nachádzala a z tých deväťdesiatjeden stromov neni ani jedna rovnaká. Čiže sú to všetko odrody, ktoré dnes nekúpite v záhradníctve, sú naštepené na plánkach a budú to takzvané vysokokmene a dlhoveké odrody."

Monika Tuková:

"Na ploche väčšej ako jeden hektár budú rásť tradičné ovocné druhy, sadári pri výbere stromov dbali aj na druh pôdy."

Marcela Gendiarová, odbor životného prostredia, Žiar nad Hronom:

"Na začiatku tuto z tejto strany máme hrušky, keďže je kamenistá pôda, potom máme jablone, slivky, čerešne, lieskové orechy a moruše."

Monika Tuková:

"Prvé plody však Žiarčania ochutnajú približne až o šesť rokov, dovtedy sa bude robiť takzvaný výchovný rez."

Peter Antal:

"Prvých šesť rokov sa bude ten strom držať v takom, aby nerodil, aby sa vyvíjal koreňový systém a práve preto, aby bol tu aj možno o päťdesiat a niektoré stromy dokonca o sto rokov."

Marcela Gendiarová:

"Stromy budú velikánske. O nejakých dvadsať rokov môžeme počítať, že sad bude plný, rozkvitnutý."

Monika Tuková:

"Ovocie navyše nebudú chemicky ošetrovať, aj preto ho chce samospráva dodávať do školských jedální v meste."

Marcela Gendiarová:

"Budú vlastne na konzum v podstate hneď po odtrhnutí, takže budeme mať záruku, že deti jedia kvalitné ovocie."

Monika Tuková:

"V budúcnosti by mal sad slúžiť aj na oddych, šport, ale aj vzdelávanie v rámci škôl."


Mladí slovenskí futbalisti deklasovali Anglicko a obhájili Challenge Trophy

Nový Čas | 9.11.2017 | uka, tasr

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Slovenská reprezentácia do 23 rokov zvíťazila nad anglickým "C" tímom 4:0 vo finále Challenge Trophy a obhájila prvenstvo v tejto dlhodobej futbalovej súťaži. Základ triumfu položila parádnou štvrťhodinkou na rozhraní prvého a druhého polčasu, keď strelila tri góly. 

Základ mužstva tvorilo osem futbalistov z  mužstva, ktoré v lete pobláznilo celé Slovensko výbornými výkonmi na ME do 21rokov v Poľsku, kde im tesne ušiel postup do semifinále. Včera pobláznili fanúšikov opäť, keď na vypredanom štadióne v Žiari nad Hronom deklasovali Anglicko 4:0, pričom pokojne mohli vyhrať aj vyšším rozdielom. Slováci tak dokázali obhájiť triumf spred dvoch rokov, ktorý získali 2. mája 2015 po dramatickom penaltovom rozstrele v Myjave, kde nakoniec zdolali rovesníkov z  Turecka 3:2. "My sme boli v celom súboji lepší, Angličania však boli v úvode nepríjemní. Táto partia chlapcov si futbalovo vyhovuje, chalani dali pekné góly a zaslúžene zvíťazili," povedal po  zápase tréner Pavel Hapal.


Prvý mestský sad

Televízna stanica TA 3 | 6.11.2017 | Martin Dušička / Katrin Lengyelová

Katrin Lengyelová, moderátorka:

"Žiar nad Hronom sa púšťa do experimentu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Na ploche väčšej ako jeden hektár chce vybudovať prvý mestský sad u nás. Dnes v ňom začali vysádzať prvé stromy. Ide o staré slovenské odrody jabloní, čerešní, sliviek, hrušiek a moruše. Nebudú ich chemicky ošetrovať a ovocie, ktoré sa tam dopestuje, budú dodávať do škôl v meste."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Žiar nad Hronom chce obnoviť tradíciu, ktorú kedysi zaviedol biskup Štefan Moyzes, v zadnej časti parku buduje mestský sad s pôvodnými starými odrodami ovocných stromov. Na ploche väčšej ako jeden hektár vysadí celkovo 91 hrušiek, jabloní, sliviek či čerešní, pričom každý strom bude inej odrody."

Ľudovít Vašš, ovocinár:

"Budú tu naštepené odrody, ktoré sú aj lokálne, z tohto územia, teda také tie krajové odrody. V tom to bude veľmi výnimočné. A bude to taká, dalo by sa povedať, zásobáreň tých génov. Ľudia budú môcť znova si vrátiť do svojich záhrad tie pôvodné staré odrody, na ktoré boli zvyknutí ešte pred 50 ‑ 60 rokmi."

Martin Dušička:

"O údržbu sa budú starať žiarske technické služby, pričom takzvaný výchovný rez v dĺžke päť a šesť rokov bude vykonávať skúsený ovocinár."

Marcela Gendiarová, odborníčka na zeleň, MsÚ Žiar nad Hronom:

"Prioritou v podstate nášho plánu je vypestovať ovocie, ktoré nebude obsahovať žiadne postreky, teda chemikálie, teda na biobáze."

Martin Dušička:

"Ovocie bude určené pre všetkých Žiarčanov, ale mesto chce prioritne zásobovať tých najmenších."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Hovoríme, že by to malo skončiť v školách, v škôlkach, aby sme vedeli, že skutočne deti jedia to zdravé ovocie, ktoré sa vypestovalo v Žiari."

Martin Dušička:

"Do sadu chcú umiestniť aj včelstvá na opeľovanie stromov a postavia tam aj prírodné lavičky, či chodníky."

Marcela Gendiarová:

"Bude to slúžiť aj ako rekreačná plocha pre ľudí, nielen oddychová."

Martin Dušička:

"Na rozdiel od súčasných moderných sadov, v ktorých sú stromy nízke a rýchlo sa vyčerpajú, v tomto žiarskom budú odrody na vysokých kmeňoch a dlhoveké."

Peter Antal:

"Tieto stromy, dúfam, že ešte keď tu pôjde niekto o sto rokov okolo, tak si bude vedieť odtrhnúť hrušku a o tom to má byť."

Ľudovít Vašš:

"Výnimočné je to tiež v tom, že to je verejný sad, to je v podstate na Slovensku dá sa povedať unikát, že to bude verejne prístupný ukážkový sad, ktorý by mal byť ako keby aj odrazovým mostíkom možno aj pre iné iniciatívy a mal by nastaviť istý štandard kvality, ktorý, žiaľ, dosiaľ nemáme."

Martin Dušička:

"Celý ovocný sad tu bude kompletne vysadený už v najbližších dňoch, no a prvú väčšiu úrodu tu plánujú oberať o päť až šesť rokov."


Evanjelici v Žiare nad Hronom sa dočkali nového chrámu

www.teraz.sk | 3.11.2017 | TASR, Monika Voleková

Žiar nad Hronom 3. novembra (TASR) ‑ Po rokoch výstavby sa evanjelici zo Žiaru nad Hronom a jeho okolia dočkali otvorenia nového chrámu. Ten pre nich v uplynulých dňoch vysvätili na Ulici Cyrila a Metoda v Žiari nad Hronom. 

Ako priblížil evanjelický farár Jozef Pacek, základný kameň bol posvätený ešte v roku 2006, so samotnou výstavbou sa však začalo neskôr a to v roku 2011. "Kostol ako taký je hotový, ešte nás ale čaká trochu roboty, pôjde o terénne úpravy v jeho okolí," podotkol. Celkovo vyšla stavba chrámu na približne 300.000 eur. Na kostol prispeli sponzori, veriaci a ruku k dielu priložili aj dobrovoľní brigádnici. 

Podľa Paceka má žiarsky evanjelický kostol svoje opodstatnenie a mal byť postavený už dávno, keďže sa na trase od Zvolena po Nitru žiadny evanjelický kostol nenachádza. "Som vďačný, že sa to podarilo. Tie kostoly, ktoré sú touto dolinou, sú tak pomimo, v Banskej Štiavnici či Leviciach, ale od Zvolena po Nitru žiadny nie je, takže kostol v Žiari má svoje opodstatnenie, aj keď pôvodne evanjelici v Žiari neboli a dostali sa tam až s rozvojom priemyslu v 50. rokoch minulého storočia," podotkol Pacek. 

Doteraz sa žiarski evanjelici stretávali na bohoslužbách v priestoroch Gymnázia Milana Rúfusa. Nový kostol, ktorý vyrástol v jeho tesnej blízkosti, má kapacitu približne 150 ľudí. Pre veriacich bude otvorený počas nedieľ a cirkevných sviatkov, kedy bývajú služby Božie.


V meste obnovia tradíciu mestského ovocného sadu

Plus jeden deň | 3.11.2017 | sita

Prvý mestský ovocný sad starých odrôd začali obnovovať v Žiari nad Hronom. S vysádzaním stromov chcú začať v tomto mesiaci. Priestor bude nadväzovať na historický park a zaniknutý cirkevný sad. Ovocné stromy budú vysokokmenné, kde koruny začínajú až vo výške viac ako dva metre a vzdialenosť medzi stromami bude najmenej 12 metrov. Vysadené budú dlhoveké stromy schopné dosiahnuť vek viac ako sto rokov v plnom zdraví.


Folklórny súbor Hron zo Žiaru jubiluje, pripravuje galaprogram

www.teraz.sk | 2.11.2017 | TASR, Dominika Zúborová

Folklórny súbor Hron vznikol v roku 1957. Meno dostal po rieke Hron. Vznikol pôvodne ako spevácky súbor, no čoskoro začal fungovať s tromi plnohodnotnými zložkami ‑ speváckou, tanečnou a hudobnou. 

Žiar nad Hronom 2. novembra (TASR) ‑ Žiarsky folklórny súbor Hron si tento rok pripomína 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravujú folkloristi pre verejnosť galaprogram s názvom Korene... tak sme ich zapustili. 

Ako informovala Petra Demková z Mestského kultúrneho centra (MsKC) v Žiari nad Hronom, galaprogramu bude v piatok 17. novembra predchádzať slávnostná svätá omša v kostole Sedembolestnej Panny Márie. Samotný galaprogram sa uskutoční v sobotu 18. novembra v budove Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie na Námestí Matice Slovenskej. Vo večerných hodinách budú oslavy pokračovať ľudovou zábavou v MsKC. 

Folklórny súbor Hron vznikol v roku 1957 a svoje meno dostal po rieke Hron. Ako sa ďalej uvádza na internetovej stránke FS Hron, súbor vznikol pôvodne ako spevácky, avšak netrvalo dlho a začal fungovať s tromi plnohodnotnými zložkami ‑ speváckou, tanečnou a hudobnou. V súčasnosti má folklórny súbor viac ako 30 členov vo veku 13 až 50 rokov.


Zaujímavá spolupráca

Noviny Žiarskej kotliny | 31.10.2017 | BK MŠK Žiar nad Hronom

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom v sobotu 14. októbra uzavrel historickú zmluvu o súčinnosti a vzájomnej spolupráci s klubom MBK Baník Handlová. Iniciatíva vytvoriť platformu, ktorá by umožňovala prepojenie basketbalu Handlovej a basketbalu Žiaru nad Hronom, prišla od primátora mesta Handlová, Rudolfa Podobu a od športového riaditeľa žiarskeho BK, Norberta Nagya. Zmluva okrem úzkej vzájomnej spolupráce oboch klubov napríklad pootvorí talentovaným mladým Žiarčanom dvere do veľkého basketbalu. Umožní trénerom žiarskeho klubu zúčastňovať sa tréningového procesu a metodických podujatí od najskúsenejších seniorských trénerov z Handlovej. MBK Baník Handlová hrá Extraligu ‑ teda najvyššiu Slovenskú súťaž, MŠK BK Žiar nad Hronom hrá druhú najvyššiu súťaž. Žiarski odchovanci by tak mali mať vyššiu šancu dostať sa do Extraligy. Pomáhať si môžu prestupmi hráčov aj mládežnícke tímy oboch klubov. Čerešničkou na torte pre členov žiarskeho klubu je voľný bezplatný vstup na všetky domáce zápasy Handlovej v Extralige. Zmluvu podpísali primátori oboch miest Peter Antal a Rudolf Podoba a prezidenti oboch klubov Ján Valent a Imrich Weisz. Primátor Peter Antal si obliekol dres Handlovej so svojim menom, primátor Handlovej Rudolf Podoba zas dres v žiarskych farbách, tiež ušitý a vyrobený s jeho menom. 

BK MŠK Žiar nad Hronom


V Žiari nad Hronom si pripomenú výročie narodenia Štefana Moysesa

www.teraz.sk | 22.10.2017 | TASR, Monika Radošovská

Počas celého dňa bude sprístupnená aj Pamätná izba Štefana Moysesa. 

Žiar nad Hronom 22. októbra (TASR) ‑ Pri príležitosti 220. výročia narodenia banskobystrického biskupa a prvého predsedu Matice slovenskej Štefana Moysesa sa uskutoční v utorok 24. októbra v Mestskom kultúrnom centre (MsKC) v Žiari nad Hronom spomienkové stretnutie Pocta Moysesovi. 

Ako informovala Alena Kršiaková z MsKC, súčasťou programu bude položenie kvetov k soche Štefana Moysesa na Námestí Matice slovenskej. Potom bude nasledovať slávnostná akadémia v divadelnej sále MsKC. 

Počas celého dňa bude sprístupnená aj Pamätná izba Štefana Moysesa. Návštevníci v nej nájdu faktografiu o živote biskupa. Nechýbajú ani dobové fotografie, ktoré zachytávajú žiarsky park v období, keď vo vtedajšom Svätom Kríži Moyses pôsobil. 

Ako uvádza MsKC na svojej internetovej stránke, návštevníci tu tiež uvidia predmety, ktoré používal, jeho odev a ďalšie exponáty. Väčšinu predmetov zapožičali do pamätnej izby Biskupský úrad v Banskej Bystrici a Matica slovenská. Medzi najvzácnejšie patria postriebrená cukornička so soľničkou, štóla, biskupské rukavice, ornát či mitra. Tiež rôzne písomnosti.


Žiar nad Hronom chce byť väčším partnerom pri cenotvorbe tepla v meste

www.energia.dennikn.sk | 18.10.2017 | TASR 2017

Analýzu súčasného stavu ale aj riešenia ďalšieho fungovania tepelnej energetiky mesta a odporúčania pre jej rozvoj obsahuje Koncepcia rozvoja mesta Žiar nad Hronom v oblasti tepelnej energetiky. Dokument na tohtotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili žiarski poslanci.  

Podľa primátora Petra Antala sa schválením dokumentu nič zásadné pre obyvateľov a bytové spoločenstvá nemení. "Je to dokument, ktorý sme povinní schvaľovať v zmysle zákona. Postup, ktorý aj dnes beží vo vzťahu k bytovým spoločenstvám, bude rovnaký," podotkol v tejto súvislosti.  

Za najdôležitejšie zo schváleného dokumentu považuje memorandum so spoločnosťou Veolia v oblasti cenotvorby tepla. "Memorandum hovorí o tom, že prevádzkovateľ tepelnej sústavy musí pred každým rokom prísť na mesto, musí odkomunikovať, s akým návrhom ide na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví s cenou tepla, aby sme boli väčšími partnermi pri cenotvorbe," vysvetlil Antal.


Žiarsky zimný štadión zrekonštruujú, čoskoro chcú začať s prácami

www.teraz.sk | 16.10.2017 | TASR, Monika Radošovská

Žiar nad Hronom 16. októbra (TASR) ‑ Žiarsky zimný štadión, ktorý nie je od roku 2008 v prevádzke, je opäť bližšie k svojej rekonštrukcii. Žiarski mestskí poslanci na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva svojimi rozhodnutiami upravili právne vzťahy a tiež odsúhlasili finančné prostriedky na jeho rekonštrukciu. 

V súčasnosti má tento športový stánok v dlhodobom prenájme spoločnosť Sport trend, ktorá zároveň vlastní časť pozemkov pod štadiónom. Poslanci odsúhlasili odkúpenie týchto pozemkov za 3300 eur a tiež ukončenie nájomného vzťahu. Ako priblížil primátor Peter Antal, mesto uzatvorí za účelom rekonštrukcie novú nájomnú zmluvu a to s mestskou spoločnosťou Technické služby. 

"Technické služby ho potom dajú do prenájmu spoločnosti Sport trend za účelom prevádzkovania na dobu desať rokov a spoločnosti Stenergys, ktorá je prevádzkovateľom elektrárne na strešnej konštrukcii na dobu desať rokov," vysvetlil Antal. 

Rekonštrukcia štadióna má stáť dva milióny eur. Jeden milión dá mesto z vlastného rozpočtu, rovnakú sumu na dostavbu športoviska mestu prisľúbil ešte počas januárovej návštevy premiér Robert Fico (Smer‑SD). 

Podľa Antala má mesto v súčasnosti vypracovaný projekt, ktorý sa však rozhodlo pre vysoké náklady na rekonštrukciu športoviska prepracovať. "V pôvodnom projekte sa počítalo s tým, že sa zbúra jestvujúca tribúna a postavia sa všetky tribúny nové. Podľa nového projektu, na ktorom sa pracuje, sa konštrukcia pôvodnej tribúny sa zachová, zruší sa strešná časť tejto tribúny a zmení sa vnútorná dispozícia," vysvetlil Antal s tým, že zrekonštruované budú aj sociálne zariadenia. K tejto tribúne budú dostavané jednoduché tribúny na sedenie. Nový štadión by mal mať po rekonštrukcii kapacitu 1200 miest na sedenie a 540 miest na státie. 

S búracími prácami podľa primátora začnú v najbližších dňoch, rekonštrukcia by mala byť hotová do konca roka 2018. "Bol by som veľmi rád, keby sme zimný štadión 1. novembra budúceho roka otvorili," podotkol Antal. Po rekonštrukcii by mal byť štadión v prevádzke deväť mesiacov v roku a prístupný aj verejnosti.


Koniec zatápaniu podchodu

Televízna stanica TA 3 | 9.10.2017 | Martin Dušička / Katrin Lengyelová, Rastislav Iliev

Katrin Lengyelová, moderátorka:

"Problémy so zatápaním jediného podchodu v Žiari nad Hronom by sa mali skončiť, po rokoch sťažností totiž Slovenská správa ciest konečne pristúpila k oprave kanalizačného potrubia. Práve toto opatrenie má zabrániť presakovaniu dažďovej vody a následnému opadávaniu omietky zo stropu."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Jediný podchod v Žiari nad Hronom popod frekventovanú štvorprúdovú cestu, ktorý spája centrum mesta s neďalekým sídliskom, je tŕňom v oku obyvateľov už celé roky. Strach im naháňa opadaná omietka, ale tiež už na prvý pohľad odstrašujúci strop."

Žena:

"Myslím, že to potrebuje asi opravu."

Muž:

"Neni to bohviečo, človeka aby dával hore pozor."

Martin Dušička:

"Radnica už podchod viackrát opravovala a pozvala tiež umelcov, aby ho skrášlili, zakaždým však ich námaha vyšla nazmar a po čase omietka popraskala a spadla dole."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta:

"Tá rekonštrukcia nevydrží dlho, pretože ak tam zateká zvrchu z cesty voda, tak sa to veľmi rýchlo degraduje."

Predavačka:

"Ono to mesto stále posielalo sem ľudí, keďže to viac padalo a proste obúchali, aby to bolo tak, že to bolo bezpečné."

Martin Dušička:

"Aj preto dlhodobo vyzývali cestárov, aby utesnili kanalizačné potrubie, cez ktoré voda do podchodu presakovala. Po rokoch sa konečne dohodli a cestári s opravou súhlasili."

Martin Baláž:

"Teraz práve sa udiali už tam vlastne tie prvé práce na tom, aby sa zamedzilo zatekaniu z tej vrchnej časti do telesa, alebo do stropu nášho podchodu."

Predavačka:

"Určite sa to vyrieši, určite. Ja si myslím, že hej."

Martin Dušička:

"Hoci sa navonok ešte nič nezmenilo, vo vnútri by to už malo byť oveľa lepšie. Z podchodu by už mali zmiznúť aj veľké premočené plochy."

Martin Baláž:

"Veríme, že po tých dlhých rokoch problémov a sťažností obyvateľov sa nám konečne podarí tento stav natrvalo vyriešiť."

Žena:

"Mrzí ma to, napríklad že tieto nádherné steny takto znehodnotili, mladí ľudia, no ale myslím, že sa starajú a snažia sa."

Martin Dušička:

"Cestári si teda svoju časť práce urobili a teraz je na rade mesto, ktoré by malo dať nové omietky. Radnica verí, že dlhoročné problémy s podchodom tak budú definitívne minulosťou."


Nová tržnica v Žiari si vyžiadala aj aktualizáciu mestských nariadení

www.teraz.sk | 6.10.2017 | TASR, Dominika Zúborová

Nová tržnica je situovaná v priestore za domom kultúry v centre mesta. Pozostávať bude z predajných stánkov prekrytých plechom a stolov. Mesto k nej buduje aj parkovacie miesta. 

Žiar nad Hronom 6. októbra (TASR) ‑ Nová mestská tržnica, ktorá vyrastá v centre Žiaru nad Hronom, si vyžiadala aj aktualizáciu mestských nariadení. 

Žiarski poslanci na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktorým sa mení VZN o podmienkach predaja výrobkov a poskytovaní služieb na trhových miestach, a tiež trhový poriadok pre novú mestskú tržnicu. 

Nová tržnica je situovaná v priestore za domom kultúry v centre mesta. Pozostávať bude z predajných stánkov prekrytých plechom a stolov. Mesto k nej buduje aj parkovacie miesta. 

Podľa hovorcu mesta Martina Baláža ju budú môcť Žiarčania využívať v budúcom roku. "S vlastníkom pozemku, kde je súčasná tržnica, má mesto zmluvu do konca tohto roka," podotkol Baláž.


Žiarski poslanci odsúhlasili peniaze aj na parkovacie miesta

www.teraz.sk | 29.9.2017 | TASR

Žiar nad Hronom 29. septembra (TASR) ‑ Finančné prostriedky na vybudovanie nových parkovacích miest na ulici Jiráskovej i zvýšenie základného imania mestských Technických služieb, s.r.o., schválili žiarski poslanci na štvrtkovom (28.9.) rokovaní mestského zastupiteľstva v 4. zmene rozpočtu mesta na tento rok. 

Na nové parkovacie miesta na Jiráskovej ulici poslanci odsúhlasili 27.000 eur. Podľa primátora Petra Antala budú vybudované na zelenom páse, a tiež betónovej ploche, ktorá sa na tejto ulici nachádza po bývalej predajni ovocia a zeleniny. Parkovacie miesta by mali byť podľa jeho slov hotové ešte tento rok. 

Poslanci tiež odsúhlasili zvýšenie základného imania formou peňažného vkladu do mestskej obchodnej spoločnosti Technické služby Žiar nad Hronom, s.r.o., vo výške 200.000 eur, a to v súvislosti s rekonštrukciou mestského futbalového štadióna. 

V 4. zmene rozpočtu poslanci schválili aj 4000 eur na štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá má ukázať, ako zrekonštruovať Mestské kultúrne centrum, aby sa dosiahlo zníženie energetickej náročnosti tohto objektu. "Táto budova je asi najväčšia energetická záťaž mesta. Materiál má povedať, čo všetko sa má zmeniť a koľko to asi môže stáť," vysvetlil Antal.


Večer na hrade Šášov ponúkne aj nočné pozorovanie oblohy

www.teraz.sk | 28.9.2017 | TASR

Žiar nad Hronom 28. septembra (TASR) ‑ Pozorovanie nočnej oblohy, prehliadku hradu či oddych pri spoločenských hrách, to všetko ponúkne Večer na hrade Šášov, na ktorý pozýva v piatok (29.9.) Združenie na záchranu hradu Šášov. 

Ako priblížil predseda združenia Rastislav Uhrovič podujatie nadväzuje na noc hradných zrúcanín, ktoré sa koná na Slovensku pravidelne v lete. "My sme to tento rok nestihli, takže sme sa rozhodli, že podujatie dáme na tento čas," podotkol Uhrovič. 

Návštevníci sa môžu tešiť na pozorovanie nočnej oblohy a odborný výklad z úst pracovníka Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. "Popritom bude k dispozícii šach, ktorý si tam môžu ľudia zahrať. Samozrejmosťou budú prehliadky hradu a prezentácia aktivít, ktoré sme tento rok na hrade vykonali," dodal Uhrovič.


V Žiari nad Hronom už čoskoro otvoria informačné centrum

www.teraz.sk | 28.9.2017 | TASR

Žiar nad Hronom 28. septembra (TASR) ‑ V Žiari nad Hronom otvoria v blízkej budúcnosti mestské informačné centrum. Sídliť bude v priestoroch Mestského kultúrneho centra (MsKC). Ako priblížil primátor Peter Antal, myšlienkou zriadiť v meste informačné centrum sa zaoberali už dlhší čas. Aktuálna bola podľa neho táto požiadavka najmä počas letných majstrovstiev v cyklistike, ktoré sa v meste konali. 

Informačné centrum bude sídliť v doteraz nevyužívaných priestoroch hneď pri vstupe do MsKC. Aktuálne v nich prebiehajú stavebné úpravy. Centrum by mohlo byť podľa primátora otvorené už o niekoľko týždňov. 

Riaditeľka MsKC Michaela Pribilincová uviedla, že okrem upomienkových predmetov mesta chcú návštevníkom ponúkať aj výrobky miestnych umelcov. V centre tiež bude k dispozícii pracovníčka MsKC, ktorá návštevníkom odpovie aj na otázky o meste či jeho histórii. 

Zároveň avizovala, že v nasledujúcich dňoch si chcú pracovníci MsKC spraviť medzi návštevníkmi kina prieskum, či majú záujem o kúpu drobného občerstvenia počas predstavení. Aktuálne je totiž konzumáciu nápojov a jedál v žiarskom Kine Hron zakázaná. Ak sa táto možnosť bude divákom pozdávať, centrum sa tak podľa Pribilincovej stane aj akousi predajňou drobného občerstvenia


O bezpečnosť na mestskom cintoríne v Žiari nad Hronom sa budú starať dve bezpečnostné kamery

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica | 19.9.2017 | Daniela Matejovičová / Daniela Matejovičová

Daniela Matejovičová, moderátorka RTVS:

"O bezpečnosť na mestskom cintoríne v Žiari nad Hronom sa budú najnovšie starať dve bezpečnostné kamery. Samospráva si od tohto kroku sľubuje zníženie počtu drobných krádeží, na ktoré sa obyvatelia sťažovali. Osadenie kamier vyšlo mesto na 20 tisíc eur. Ako priblížil náčelník mestskej polície Robert Šiška, najčastejším problémom v súvislosti s mestským cintorínom sú práve drobné krádeže. Ľudia sa sťažovali na to, že z hrobov miznú sviečky či kvetinová výzdoba."

Robert Šiška, náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom:

"Chceli sme to vlastne vyriešiť takým spôsobom, ktorý by bol efektívny, kde teda by sme dokázali páchateľov aj pristihnúť priamo pri čine."

Daniela Matejovičová:

"Mesto hľadalo najvhodnejší spôsob ako podobným prípadom zamedziť. Najprv zvažovalo výstavbu plota, nakoniec sa však rozhodlo pre rozšírenie kamerového systému."


V Žiari nad Hronom spustili v týchto dňoch SOS hlásky

Televízna stanica STV 1 | 18.9.2017 | Monika Tuková / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

"V Žiari nad Hronom spustili v týchto dňoch tiesňové hlásky. Ide o sedem stĺpov s núdzovým tlačidlom, prostredníctvom ktorých si môžu ľudia privolať pomoc. Tiesňové hlásky sú na Slovensku novinkou, viac o nich povie Monika Tuková. Dobré ráno, Monika."

Monika Tuková, redaktorka:

"Dobré ráno. Pouličná kriminalita je v mnohých mestách na Slovensku veľmi veľký a navyše štatisticky ťažko objasniteľný problém, a v Žiari nad Hronom sa to rozhodli vyriešiť práve týmito SOS hláskami. Ako systém funguje, sa pýtam hovorcu Martina Baláža. Dobré ráno."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Dobré ráno, prajem. Systém funguje tak, že je rozmiestnených sedem hlások po území mesta. Sú to vlastne zariadenia, ktoré majú spínač, kde človek v ohrození ho môže stlačiť a vtedy je hneď skontaktovaný s mestskou políciou. To znamená, že prostredníctvom tejto hlásky sa mu ozve dispečing mestskej polície. Najbližšia kamera, ktorá je v našom kamerovom systéme začne snímať okolie tejto hlásky, čiže automaticky sníma nejakú krízovú situáciu, ktorá sa tam deje, prípadne toho človeka, ktorý sa v nej ocitol, a je k nemu vyslaná automaticky hliadka mestskej polície."

Monika Tuková:

"Prečo sa mesto rozhodlo na takýto krok, má zlé skúsenosti s kriminalitou? Respektíve, pre koho je projekt určený."

Martin Baláž:

"Snažíme sa robiť mesto bezpečnejším, bolo vytypovaných sedem zón, jednak z hľadiska štatistík protispoločenskej činnosti, niektoré hlásky boli umiestnené do blízkosti základných škôl, jedna je v Parku Štefana Moyzesa, a chceme vytvoriť také zóny, ktoré teda v prípade, že by sa tam diala protispoločenská činnosť, respektíve ľudia, ktorí sa ocitnú ako obete nejakých či už priestupkov, alebo trestných činov, majú šancu si zavolať pomoc aj iným spôsobom, ako napríklad cez mobilný telefón, alebo teda že len volaním o pomoc."

Monika Tuková:

"Vy ste jediní na Slovensku, ktorí zatiaľ tieto SOS hlásky majú. Bol projekt drahý?"

Martin Baláž:

"Projekt stál zhruba 40‑tisíc eur, pričom sme dostali dotáciu 34‑tisíc z Rady vlády pre prevenciu kriminality."

Monika Tuková:

"Neobávate sa nejakého zneužitia týchto hlások?"

Martin Baláž:

"Jednak keby ju niekto chcel zneužívať takým spôsobom, že to len tak zo zábavy stláča, treba si uvedomiť, že je momentálne hneď monitorovaný kamerovým systémom a vlastne potom bude riešený aj mestskou políciou. Takisto tieto hlásky sú vybavené tzv. antivandal systémom. To znamená, že pokiaľ niekto by do nej napríklad kopal, alebo iným spôsobom ju chcel ničiť, tak hneď sa tam vlastne takisto spustí monitorovanie, aj sa vlastne ozve z hlásky, že je páchaný trestný čin ničenia verejného majetku."

Monika Tuková:

"A možno aj v dobe mobilných telefónov, má to podľa vás opodstatnenie, nie je to zbytočné možno?"

Martin Baláž:

"Treba si uvedomiť, že niekedy sa človek ocitne v krízovej situácii, kedy môže mu byť napríklad odcudzený ten mobilný telefón, prípadne ho niekto naháňa a v tom behu, a v tej panike si nie každý dokáže pomocou mobilného telefónu privolať pomoc, dobehne k tej hláske, stlačí to tlačidlo, ten maják sa tam spustí a vlastne celý systém sa spustí. Takisto si treba uvedomiť, že deti, keď sú napríklad v krízových situáciách, alebo sú obeťou nejakej šikany, nemusia mať pri sebe mobilný telefón, alebo ho ešte nevlastnia. Čiže tých situácií môže byť množstvo, kedy tieto hlásky môžu obyvateľom pomôcť."

Monika Tuková:

"My ďakujeme hovorcovi mesta Žiar nad Hronom Martinovi Balážovi."


Žiarčanov strážia tiesňové hlásky

Pravda | 18.9.2017 | Števo Rimaj

Špeciálni strážcovia, akých nikde inde na Slovensku nenájdete. Do praxe ich zaviedla samospráva v Žiari nad Hronom, ktorá chce nimi dosiahnuť vyšší stupeň bezpečnosti pre obyvateľov mesta. Systém tiesňových hlások (na snímke) má byť prevenciou pred protiprávnou činnosťou a vandalizmom. 

Tiesňové hlásky sú špecifickou pomôckou na ohlásenie páchania trestnej činnosti, priestupku či výtržníctva. Nachádzajú sa na vytypovaných frekventovaných a viditeľných miestach. 

Ak človek, ktorý sa v tej‑ktorej časti nachádza a chce zvestovať nejakú udalosť mestskej polícii, stačí keď aktivuje tiesňovú hlásku. Je to tlačidlo, ktoré upozorní mužov zákona, že sa v danej lokalite niečo deje. 

Operátor konkrétne miesto vďaka kamere okamžite vidí a po okamžitej aktivácii mikrofónu aj zreteľne počuje okolité dianie. Navyše automaticky vzniká nahrávka, ktorá môže poslúžiť ako dôkaz na súde. 

Tlačidlá tiesňovej hlásky sú podľa náčelníka Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róberta Šišku nainštalované na siedmich frekventovaných miestach ‑ napríklad pri autobusovom nástupišti, v oddychovej zóne či v parku pri základnej škole. "Sú umiestnené vo výške 120 cm. Človek po ich stlačení môže rozprávať a pokračovať v ceste bez toho, aby sa predstavil," vysvetľuje Šiška. 

Cieľom zavedenia systému tiesňových hlások je podľa slov hovorcu mesta Martina Baláža použitie ďalšieho nástroja na zvyšovanie bezpečnosti. "Inšpirovali sme sa v zahraničí a povedali si, že to vyskúšame aj u nás," zdôrazňuje Baláž. Bezpečné zóny sú podľa neho pre ľudí, deti či zdravotne postihnutých, ktorí nie sú schopní privolať si pomoc mobilným telefónom. 

Vybudovanie siedmich stanovíšť s bezpečnostnými očami a ušami stálo mesto dovedna 34‑tisíc eur. Samospráva platila 20 percent z obstarávacej ceny, zvyšok získala vo forme dotácie z Úradu vlády pre prevenciu kriminality a inej protispoločenskej činností. 

Šiška hovorí, že systém už spustili do skúšobnej prevádzky. Tá bude trvať dva mesiace a naostro ho následne spustia od novembra. "Podľa potreby ešte musíme nastaviť funkciu citlivosti hlasu a citlivosť otrasových snímačov," vysvetľuje náčelník. 

Žiarčania budú zároveň vyhodnocovať, ako sa novinka osvedčila a aké sú ohlasy verejností. Ak budú prevažne pozitívne, chcú systém ešte viac zdokonaľovať, napríklad doplnením o informačnú tabuľu s mapkou lokality. 

"Ukáže sa vám, kde sa v konkrétnej chvíli nachádzate vy a na mapke sa zobrazia aj miesta s ďalšími tiesňovými hláskami a kamerami. Dá sa tak trebárs naplánovať, predovšetkým v noci, trasa cesty, kadiaľje najbezpečnejšie prejsť mestom," podčiarkuje Šiška. 

Tiesňové hlásky sú pred poškodením chránené niekoľkými úrovňami. Predovšetkým sú vyhotovené z robustného materiálu a silne ukotvené k betónovému podkladu špeciálnymi skrutkami, ktoré nie sú vidieť. Dôležitá je aj ich povrchová úprava. Sú totiž opatrené špeciálnym náterom a antivandalovým nástrekom, ktorý zabezpečí, že sa na ňom nebudú držať sprejerské farby. 

Zariadenia majú v sebe skryté aj otrasové snímače, vďaka ktorým sa v prípade, že do tiesňovej hlásky udriete alebo silne kopnete, spustí poplach. Vtedy sa na miesto natočí kamera, začne blikať maják a otvorí sa komunikačný kanál.


V Žiari nad Hronom samospráva spustila zber kuchynského odpadu

www.teraz.sk | 17.9.2017 | TASR

Žiar nad Hronom 17. septembra (TASR) ‑ Žiarska samospráva spustila od začiatku tohto mesiaca skúšobnú prevádzku triedeného zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. 

Novinka sa zatiaľ týka iba jednej časti mesta a to sídliska Etapa. "Ide o dvadsať uzamykateľných stojísk, do ktorých obyvatelia vynášajú odpad. V nich boli umiestnené nádoby na kuchynský odpad," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. Nádobami na jeho zber vybavilo mesto aj samotné domácnosti. 

Mesto chce zavedením takéhoto zberu jednak splniť zákonnú povinnosť, no zároveň chce byť medzi prvými samosprávami, ktoré majú zavedené komplexný zber kuchynského odpadu. 

"Vnímame to aj ako motiváciu pre ľudí, pretože kuchynský a reštauračný odpad tvorí podstatnú časť odpadu, ktorý ľudia tvoria a vynášajú do stojísk," podotkol Baláž s tým, že si takýmto spôsobom môžu znižovať množstvo nevyseparovaného odpadu a tým znížiť náklady za odpady. 

Kuchynský odpad budú spracovávať v bioplynovej stanici, ktorá je súčasťou mestského Centra zhodnocovania odpadov.


Sprejovala múr stanice za bieleho dňa

Noviny Žiarskej kotliny | 12.9.2017 | ETA

Hoci bola autobusová stanica plná ľudí, nik ju neupozornil, ani neohlásil. 

ŽIAR NAD HRONOM. Ľudská nevšímavosť sa naplno prejavila pred niekoľkými dňami na žiarskej autobusovej stanici. 

Uplynulú stredu tu uprostred bieleho dňa počas rušnej prevádzky autobusovej stanice sprejovala žena z okresu Žilina na protihlukovú stenu hanlivý nápis. O prípade vandalizmu, ale aj ľudskej ľahostajnosti informovalo mesto na svojej stránke. Nik z okoloidúcich ženu na jej správanie neupozornil, ani ho neohlásil mestskej polícii, hoci v tom čase bolo na stanici množstvo ľudí. 

Našťastie operátor Monitorovacieho kamerového systému podivné správanie ženy zaznamenal a mestská polícia na základe tejto informácie ihneď konala. 

"Hliadke mestskej polície sa podarilo ženu okamžite dolapiť a predviesť na policajnú stanicu. O treste, ktorý ju čaká, rozhodne policajný orgán, ktorému bola vec postúpená," píše sa na stránke. 

Išlo o 31 ‑ ročnú Martinu R. z okresu Žilina. 


V centre Žiaru nad Hronom vyrastie nová tržnica

www.teraz.sk | 8.9.2017 | TASR

Nová tržnica by mala pozostávať z predajných stánkov prekrytých plechom a stolov. 

Na snímke je priestor za domov kultúry v centre Žiaru nad Hronom, kde budujú novú tržnicu, 8. septembra 2017. Foto: TASR/Jana Vodnáková 

Žiar nad Hronom 8. septembra (TASR) ‑ V centre Žiaru nad Hronom už čoskoro vyrastie nová tržnica. Situovaná bude v priestore za domom kultúry. Podľa hovorcu mesta Martina Baláža aktuálne prebieha prvá fáza, a to renovácia starej asfaltovej plochy. Komunálna spoločnosť, ktorú mesto zriadilo s cieľom dať prácu dlhodobo nezamestnaným bez pracovných návykov, tu kladie zámkovú dlažbu. 

Nová tržnica by mala pozostávať z predajných stánkov prekrytých plechom a stolov. Podľa Baláža pôjde o drevostavbu, podobne ako letný pavilón v centre mesta. Jej cena je podľa zverejnenej sumy 36.000 eur. Hotová by mala byť do konca októbra. 

Primátor Peter Antal už v tejto súvislosti avizoval, že pri budovaní novej tržnice nezabudnú ani na parkovacie miesta, ktoré bývalej tržnici chýbali.


Historický pavilón v žiarskom Parku Štefana Moysesa rekonštruujú

www.teraz.sk | 7.9.2017 | TASR

Mestu sa na rekonštrukciu pavilóna podarilo získať dotáciu vo výške 20.000 eur z ministerstva kultúry. Celková obnova ho vyjde na približne 25.700 eur.

Žiar nad Hronom 7. septembra (TASR) ‑ Historický pavilón nachádzajúci sa v žiarskom Parku Štefana Moysesa dostane nový vzhľad. V týchto dňoch prebiehajú na objekte rekonštrukčné práce. 

Mestu sa na rekonštrukciu pavilóna podarilo získať dotáciu vo výške 20.000 eur z ministerstva kultúry. Celková obnova ho vyjde na približne 25.700 eur. Podľa hovorcu mesta Martina Baláža bude opravená fasáda a ďalšie prvky v interiéri, osadené budú okná a nové vstupné dvere. Urobia sa aj terénne úpravy v okolí budovy a spevnia sa plochy. 

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj kaplnkou, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. V 19. storočí ho zrekonštruovali v neogotickom štýle. 

"Cieľom rekonštrukcie je urobiť vernú kópiu toho, ako altánok vyzeral v 19. storočí a ktorý používali tunajší biskupi ako odpočinkové miesto," dodal Baláž s tým, že po dokončení ho chcú využívať na malé kultúrne podujatia.


V Žiari nad Hronom pokrstili nový futbalový stánok

Šport | 31.8.2017 | redakcia

Starý štadión v Žiari nad Hronom sa zmenil na nepoznanie. Nový stánok s kapacitou 2309 divákov slávnostne otvorili a pokrstili súťažným zápasom v sobotu 12. augusta, jeho rekonštrukcia sa uskutočnila v rekordne krátkom čase. Štadión bol postavený v rámci projektu Slovenského futbalového zväzu s názvom "rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov". Ministerstvo školstva prispelo dotáciou 750-tisíc eur, mesto Žiar nad Hronom prispelo sumou 1 milión eur, približne 300-tisíc bolo preinvestovaných vďaka podpore sponzorov. Štadión bude patriť do druhej kategórie podľa smernice UEFA. "Štadión je výborne zasadený do prostredia, v ktorom sa nachádza toto okresné mesto. Spĺňa všetky kritériá a čo je veľmi dôležité, vznikol najrýchlejšie zo všetkých a bez najmenšieho problému," komentoval jeho rekonštrukciu prezident SFZ Ján Kováčik. Slávnostný ceremoniál pri príležitosti otvorenia spestril exhibičný zápas medzi mužstvom bývalých hráčov FK Žiar nad Hronom a Internacionálmi SR, hlavné menu zaobstarali domáci hráči FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Tí v premiérovom majstrovskom zápase na novom štadióne zdolali pred takmer dvojtisícovou návštevou v zápase 3. kola II. ligy FK Spišská Nová Ves 1:0.


S novým štadiónom prišla aj nová zmluva

Žiarske ECHO | 24.8.2017 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. S vynoveným štadiónom dostáva futbal v Žiari aj ďalší impulz. Má ním byť nová zmluva medzi FK Pohronie a skupinou Remeslo, ktorá má finančne zastabilizovať klub na dlhšiu dobu. 

Viac sezón za milión 

"Je to zmluva na 4 a pol roka a jej celkový objem je 1 milión a 8 eur. A‑mužstvo bude mať na obdobie dvoch sezón zabezpečenú sumu 16 667 eur mesačne a tretiu, štvrtú a polovicu piatej sezóny 20‑tisíc eur mesačne," potvrdil Igor Rozenberg, nový predseda výkonnej rady klubu. 

"Z môjho pohľadu ide o najvýznamnejší počin v histórii klubu, čo sa týka veľkosti zmluvy aj obdobia, ktoré rieši. Na jednej strane garantuje silnú finančnú stabilitu, na druhej strane sú tu požiadavky, aby sa futbalový klub sprofesionalizoval, aby sme mali v A‑mužstve profesionálne zmluvy, aby sme postupovali podľa zákona o športe," povedal Rozenberg s dôvetkom, že futbal bude transparentnejší a aj jeho výkonná zložka bude po novom v Žiari. 

Dosiaľ bol silne naviazaný na Dolnú Ždaňu, kde mal aj domovský trávnik. 

Remeslo: Zmluva má byť gestom 

Bohumil Glezgo, zastupujúci skupinu Remeslo ako dlhodobého sponzora A‑mužstva FK Pohronia, krok pre MY Noviny Žiarskej kotliny okomentoval: "Futbal mám rád, je to fenomén. Aj FK Pohronie vzniklo, aby klub fungoval od mládeže až po seniorov. Táto zmluva má byť gestom, že to nie je len jednorazová a náhodná záležitosť, ale že s tým chceme pokračovať. Ja osobne vidím v FK Pohronie budúcnosť." 

"Dnes je tu nový štadión a my deklarujeme, že sa na ňom bude hrať dobrý futbal," povedal tiež. 

O ambíciách klubu hovoriť nechcel, za dôležité však považuje, aby v ňom hralo čo najviac domácich odchovancov a chlapcov z regiónu. "Nechceme ísť cestou ako niektoré iné kluby, že nakúpia zahraničných hráčov, neviem odkiaľ. Verím, že v Žiari sa raz bude kopať aj prvá liga," dodal. 

Primátor: Verím, že prídu ďalší 

Novú zmluvu víta aj primátor Žiaru Peter Antal. Vidí ju ako následok rekonštrukcie štadióna. "Zámer bol, že ak bude nový štadión, je šanca, že sa budú pridávať aj sponzori. Toto je prvý krôčik a dôkaz, že klub nebude prežívať z roka na rok. Tvrdím, že to nemôže byť postavené len na financovaní mesta alebo jedného veľkého sponzora."


Žiarsky mestský úrad zateplí firma známa z projektu športovej haly

www.myziar.sme.sk | 21.8.2017 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť ZUS servis, ktorá rekonštruovala žiarsku športovú halu, získala ďalšiu mestskú zákazku. Do polovice októbra by podľa zverejnenej zmluvy mala ukončiť práce na zvyšovaní energetickej účinnosti objektu mestského úradu v Žiari. 

Budovu čaká komplexné zateplenie, výmena okien, dverí a presklených stien, ale aj následné vyregulovanie kúrenia. Dočká sa tiež návrhu novej bleskozvodovej sústavy a elektroinštalácie. 

Mesto na zámer získalo dotáciu 140‑tisíc eur z environmentálneho fondu, ďalších viac ako 142‑tisíc eur pridá z mestskej kasy. 

Už v minulosti z radnice opakovane zaznievalo, že veľkým problémom priestorov sú práve úniky tepla a tepelná nepohoda pri extrémoch. 

Použili nový systém. Prvýkrát 

Prvé obstarávanie z marca tohto roku mesto podľa prednostu mestského úradu Juraja Miškoviča zrušilo po tom, čo sa prihlásil len jeden uchádzač, ktorý ale nespĺňal podmienky. 

Spoločnosť ZUS servis sa do opakovanej súťaže prihlásila rovnako ako jediná, výsledná zmluvná cena je viac ako 282‑tisíc eur s DPH. 

Nové obstarávanie z konca apríla ale radnica uskutočnila netradične. "Rozhodli sme sa ho realizovať plne elektronicky prostredníctvom softvéru Josephine, pričom naše mesto začalo tento systém používať medzi prvými na Slovensku," povedal Miškovič. 

Dôvodom použitia novinky bola podľa jeho slov maximálna transparentnosť a nahradenie papierových ponúk čisto elektronickými. "Každý jeden krok v procese verejného obstarávania eviduje softvér v čase a priestore, zaznamenáva sa kto, čo a odkiaľ vykonal. Akákoľvek manipulácia je tak vylúčená," tvrdí. 

V súťažiach sa firme darí 

Spoločnosť ZUS servis neuspela pri mestských zákazkách prvýkrát. 

V minulosti vybudovala tobogan pre žiarske plážové kúpalisko za takmer 60‑tisíc eur, nedávno dodala základové pätky za desiatky tisícov eur v rámci modernizácie futbalového štadióna. 

Do povedomia Žiarčanov sa však zapísala najmä v súvislosti s rekonštrukciou mestskej športovej haly, ktorá po dokončení dokonca nesie meno ZUS aréna. Aj v tomto prípade sa žiarska firma k zákazke dostala po opakovanej elektronickej aukcii, koncom roka 2014 v tejto súvislosti uzavrela s mestskou eseročkou Technické služby Žiar nad Hronom zmluvu na práce za takmer 730‑tisíc eur s DPH.


V Žiari nad Hronom zrekonštruovali futbalový štadión

www.teraz.sk | 11.8.2017 | TASR

Komplexnou rekonštrukciou prešli aj interiéry hlavnej tribúny. Vznikli tu šatne v štandarde I. ligy, miestnosti pre trénerov, masérov, delegátov, rozhodcov, ale aj novinárov, či VIP priestory.

Žiar nad Hronom 11. augusta (TASR) ‑ V Žiari nad Hronom v týchto chvíľach finišujú prípravy na otvorenie zrekonštruovaného futbalového štadióna. Športový stánok obnovilo mesto aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak vznikol moderný štadión, kde sa bude opäť hrať II. liga. Slávnostné otvorenie štadióna a prvý majstrovský zápas je naplánovaný na sobotu 12. augusta. 

V rámci rozsiahlej obnovy boli vybudované nové tribúny, zmodernizované zázemie aj hracia plocha. "Vznikli nové tribúny s kapacitou 1666 miest na sedenie, ktoré sú prekryté. Zabezpečili sme zdvihnutie tribúny o 65 centimetrov a pod tribúnami vzniklo kompletné sociálne zázemie, technické zázemie a šesť šatní pre mládežníkov, miestnosti prvej pomoci a všetky podmienky, ktoré sú potrebné na licenciu UEFA," vysvetlil riaditeľ žiarskych Technických služieb Igor Rozenberg. 

Komplexnou rekonštrukciou prešli aj interiéry hlavnej tribúny. Vznikli tu šatne v štandarde I. ligy, miestnosti pre trénerov, masérov, delegátov, rozhodcov, ale aj novinárov, či VIP priestory. 

Vzhľadom na prebiehajúce ukončovacie práce nie je financovanie obnovy štadióna ešte v súčasnosti podľa Rozenberga uzatvorené. Na rekonštrukciu získalo mesto dotáciu od Slovenského futbalového zväzu vo výške 750.000 eur. Milión eur dalo mesto zo svojho rozpočtu a sumou 250.000 eur prispeli sponzori. "Predpokladáme, že keď rekonštrukciu uzavrieme, tak to bude približne 2,2 alebo 2,3 milióna," dodal Rozenberg. 

S prácami na obnove futbalového štadióna začali v minulom roku. Po projektovej príprave na jar 2016 nasledovali búracie práce a práce na novom trávniku. V januári tohto roka sa podľa jeho slov začalo so stavebnými prácami na ostatných objektoch. "Dva mesiace prebiehali búracie práce a v nasledujúcom čase sme zabezpečili rekonštrukciu tak, ako ju vidieť dnes," dodal Rozenberg.


Náš klub nie sú len medaily, tvrdí Striežovský

Žiarske ECHO | 10.8.2017 | Ján Ihracký

ŽIAR NAD HRONOM. Kolektív nežije len v telocvični, ale aj mimo nej. O karate sme sa porozprávali s prezidentom žiarskeho karate klubu Ľubomírom Striežovským. 

* Pokiaľ ide o kluby MŠK, ste pravdepodobne najúspešnejší klub, čo sa týka dosiahnutých úspechov. Ako si to vysvetľujete? 

‑ Náš klub patrí medzi najstaršie karate kluby na Slovensku. Vo vyše 43‑ročnej histórii sa v ňom stretli zrejme tí správni ľudia. Postupom času vybudovali jeden z najúspešnejších karate klubov na Slovensku, ktorého meno dobre poznajú už aj v zahraničí. Chodia nám pozvánky na medzinárodné turnaje z celého sveta. 

Náš klub ale nie je len o medailách či samotnom cvičení. Sme hlavne kolektív, ktorý žije aj mimo telocvične. Robievame množstvo akcií ako koncoročný guláš, letné sústredenie či mikulášsky tréning, kde sa stretnú tréneri, cvičenci a ich rodinní príslušníci a utuží sa tým kolektív. 

Sme radi, že naše úspechy vnímajú aj ľudia mimo klubu a veľakrát nám priamo na ulici gratulujú k dosiahnutým výsledkom. Taktiež cítime obrovskú podporu z MŠK a mesta. To sú tie správne stimuly, čo nás tlačia ďalej. 

* Spomedzi vašich zverencov asi najviac rezonujú mená Dominiky Veisovej a Niny Jelžovej. Aké majú podľa vás šance do budúcna? Kam by to až mohli dotiahnuť? 

‑ Generácia pretekárov, ktorá je momentálne v klube, je určite tou najkvalitnejšou v celej jeho histórii. Dominika je úradujúcou majsterkou Európy. Je zaradená v Top10 tíme Slovenského zväzu karate a taktiež ju tento rok začalo podporovať Národné športové centrum. Vzhľadom na jej vek, má pred sebou najlepšie pretekárske roky, ktoré, ako veríme, budú úspešné. Nina je niekoľkonásobnou majsterkou republiky, má na svojom konte mnoho medzinárodných úspechov. Na medailu z ME a MS však ešte len čaká. 

Obe dievčatá v októbri čakajú majstrovstvá sveta. Ich ďalší dlhodobý vývoj v športe bude závisieť aj od toho, čo bude po skončení ich stredoškolského štúdia. Obe sú momentálne vo svojich kategóriách na Slovensku absolútnou špičkou, verím, že sa to tak skoro nezmení. 

* Karate nepatrí medzi športy, o ktoré sa zaujímajú masy ľudí. V čom podľa vás tkvie krása tohto športu? 

‑ Karate je univerzálny šport. Je vhodný pre chlapcov i dievčatá, pre malé deti, ale aj starších ľudí. Posilňuje celé telo a aj myseľ. Dá sa robiť súťažne, rekreačne či ako bojový šport. Každý si v ňom môže nájsť tú svoju cestu sebarealizácie. Častokrát je východiskom pre športovcov, ktorých iný šport nezaujal, no karate aj so svojím historickým pozadím bolo pre nich nakoniec to, čo hľadali. Máme aj opačné skúsenosti, keď cvičenci prešli na iný druh športu ako cyklistika, hokej či futbal a práve z karate už mali solídny športový a mentálny základ a boli v ich ďalšom športe veľmi úspešní. 

* Prečo by ste práve karate odporučili rodičom, ktorí chcú, aby sa ich dieťa venovalo nejakému športu? 

‑ Máme skúsenosti s trénovaním detí od veku štyroch rokov. Minulý rok naša vtedy päťročná pretekárka skončila na majstrovstvách republiky na druhom mieste v disciplíne kata, samozrejme, že medzi päťročnými deťmi. Tento rok družstvo 6‑až 7‑ročných škôlkarov vybojovalo bronz na majstrovstvách republiky v disciplíne kata ‑ družstvá. Pre najmenších je určená hlavne súťažná disciplína agility. Je to akási prekážková dráha, cez ktorú musia pretekári prebehnúť v čo najkratšom čase. Potom je v karate disciplína kata. Tam pretekári predvádzajú zostavy s presne určenou choreografiou. Poslednou disciplínou je kumite, športový zápas dvoch pretekárov. Práve v kumite má náš klub dobré meno aj na medzinárodnej scéne. 

* Na čo ste ako prezident klubu hrdý? 

‑ Z môjho pohľadu som hrdý hlavne na mojich trénerov, ktorí svoj voľný čas venujú cvičencom karate na úkor rodiny. Sú to nespočetné hodiny strávené na tréningoch, súťažiach a seminároch. Ich práca je však odrazom výkonov na súťažiach, čo myslím, aj ich napĺňa hrdosťou na náš spoločný úspech. Preto im aj touto cestou vyslovujem veľké ďakujem. 

* Naopak, čo by mohlo byť aj lepšie? 

‑ Sú veci, ktoré nevieme ovplyvniť. Zrelí pretekári v najlepšom veku nám odchádzajú na štúdium mimo mesta. Taktiež v meste chýba športová hala s kapacitou aspoň 3‑tisíc miest, kde by sme mohli zorganizovať medzinárodnú súťaž. Mesto by sa tým zviditeľnilo. 

Ďalším hendikepom oproti aj menej úspešným klubom je to, že nemáme profesionálneho trénera. Všetci naši tréneri majú svoje zamestnania a karate sa venujú len vo svojom voľnom čase na úkor svojich rodín. Sprofesionalizovaním aspoň časti trénerského kolektívu by sa kvalita klubu určite ešte posunula vyššie. Na to však nemáme finančné prostriedky. 

* S akým ročným rozpočtom klub pracuje? 

Klub pracuje s rozpočtom, ktorý ani zďaleka nepokrýva potreby klubu, preto si pretekári musia platiť väčšiu časť súťaží a reprezentačných sústredení. Tréneri za svoju trénerskú činnosť nie sú tak isto adekvátne finančne ohodnotení. Vieme, že s financiami je všade problém, a tak sme vďační za to, čo máme, lebo vieme, že mesto i MŠK robia maximum pre šport v našom meste. 

* Ako je podľa vás na tom slovenské karate? 

‑ Slovenské karate je v posledných rokoch na vzostupe. Slovenskí reprezentanti, medzi ktorými sú aj žiarski odchovanci, dosahujú na medzinárodnej scéne veľké úspechy. Prijatím karate medzi olympijské športy sa jeho postavenie medzi ostatnými športmi výrazne zlepšilo. 

* Máte z prostredia karate nejaký kuriózny alebo vtipný zážitok? 

‑ Súťaže prebiehajú skôr v prostredí napätej atmosféry súbojov. Aj tu vznikne úsmevná situácia, ale je to viazané na konkrétne dianie, čo už rozprávanie tak nevykreslí. Ale stalo sa nám na sústredení pri varení guláša, že nie a nie ho dovariť. Mali sme mokré drevo, a tak si prítomní rodičia začali od hladu objednávať pizzu. Nakoniec sa guláš podarilo dokončiť a môžem povedať, že bol vynikajúci.


Rastislav Štanga: Radi by sme túto sezónu niekoľkokrát na bránu štadióna napísali Vypredané!

www.myziar.sme.sk | 8.8.2017 | Ján Ihracký

Nová sezóna bude pre FK Pohronie výnimočná, domáce zápasy bude hrávať na novom štadióne. O ňom, ale aj o cieľoch klubu a práci s mládežou sme sa porozprávali s konateľom klubu Rastislavom Štangom a športovým riaditeľom mládeže Rastislavom Urgelom. 

Mužstvo Pohronia malo minulý rok štart do sezóny ako zo zlého sna. Čo ste počas letnej prípravy urobili, aby sa podobný scenár nezopakoval? 

R. Štanga: Futbal je o výhrach a prehrách. Aby sme tento rok boli lepší ako minulý, do pozície športového riaditeľa klubu sme prijali Miroslava Poliačeka. Náplňou jeho práce je vyplniť nefunkčnú časť mozaiky, doplniť mužstvo o potrebné typy mladých hráčov, ktorí majú hráčsku kvalitu II. Ligy. 

Aké budú ciele mužov v II. lige? 

R. Štanga: Samozrejme, tie najvyššie. Hrať o čelné miesta v tabuľke, predvádzať atraktívny futbal a určite naplniť nový štadión divákmi. Získanie ďalších finančných zdrojov, a tým zlepšiť finančnú stabilitu. 

Na futbalistov čaká nový štadión. V čom všetkom sa konkrétne zlepšia ich podmienky oproti minulosti, keď hrávali v Dolnej Ždani? 

R. Štanga: V prvom rade chcem poďakovať obci Dolná Ždaňa za pekné futbalové prostredie, ktoré využívalo naše mužstvo. Prežili sme tu krásne futbalové okamihy pri neskutočných fanúšikoch. V Žiari nad Hronom sa vybudoval štadión, ktorý spĺňa všetky potrebné kritéria Slovenského futbalového zväzu, na ktorom môžu odohrať zápasy aj mládežnícke reprezentácie a samozrejme aj zápasy I. ligy. 

Na čo všetko sa divák okrem kvalitného futbalu môže tešiť na novom štadióne? 

R. Štanga: Ľudia, ktorí prídu na štadión, určite pocítia zmenu. Pohodlie, komfort, príjemné prostredie sa stanú neodmysliteľnou súčasťou futbalových zápasov. 

Ak by ste si trúfli tipnúť, koľko divákov približne očakávate na domácich zápasoch? 

R. Štanga: Pri prekročení polovici kapacity štadióna budeme spokojní. Samozrejme, by nás potešilo párkrát za sezónu napísať na bránu vypredané. 

Koľkí z hráčov majú v tíme profesionálnu zmluvu? 

R. Štanga: Dnešný futbal je nesmierne finančne náročný. Kvalitní hráči sú na trhu cennejší a žiadanejší. Profesionálna zmluva s hráčom nám zaručí, že v najbližšom prestupovom období neodíde za nízku tabuľkovú transferovú sumu pre amatéra do iného klubu. Naša II. liga si vyžaduje, aby sa kluby správali profesionálne, a preto aj my máme až desať profesionálnych hráčov. 

Aké príchody a odchody ste zaznamenali v "A" mužstve? 

R. Štanga: Odchodov nebolo veľa. Tomáš Lehocký sa stal brankárskou jednotkou v klube Baník Horná Nitra (III. liga). Do klubu zavítali mladí, perspektívni chlapci ‑ Lipták z Popradu, Župa a Pavúk z Prešova. Prestupový termín je v plnom prúde, nevylučujem, že sa nejaké nové mená ešte objavia. 

Pohronie má svoj "B" aj "C" tím. Hrajú ale len okresné súťaže. Majú takéto tímy zmysel? 

R. Štanga: Vždy majú zmysel. Nemajú síce vysokú kvalitu, ktorá by postačovala na rozohranie hráča po zranení alebo s menšou zápasovou záťažou v "A" tíme, patria však k športovému vyžitiu pracujúcich ľudí. Je to súčasťou stretávania sa ľudí v obci. 

S akými cieľmi nastúpi do sezóny žiarska futbalová mládež? 

R. Urgela: Určite nastúpi s myšlienkou pracovať oveľa lepšie a odbornejšie ako doteraz. V dorasteneckých kategóriách je cieľom posun do vyšších poschodí v tabuľke a príprava hráčov pre A‑tím dospelých. Po vypadnutí žiakov z I. ligy budeme klásť dôraz na to, aby sme v nižších súťažiach patrili k lídrom a našich mladých hráčov naučili čo najviac z futbalovej abecedy. V prípravkách je snahou pritiahnuť najväčšie talenty z okolitých dedín a vštepovať im základy už v útlom veku. 

Čo robíte pre to, aby Pohroniu vyrastali stále lepší a lepší hráči? 

R. Urgela: Snažíme sa vytvárať čo najlepšie futbalové podmienky, vzdelávať trénerov a zvyšovať postupne kvalitu tréningového procesu. 

Je niečo, na čo ste ako športový riaditeľ mládeže pyšný? 

R. Urgela: Určite na dlhodobú kvalitnú prípravu a prácu s mládežou. Za nastavenie systematickej a odbornej prípravy. Za naplnenie jednotlivých mládežníckych kategórií. Taktiež za nastavenie serióznej spolupráce medzi trénermi. Na najlepšie mládežnícke kategórie, akou je napríklad ročník 2003. Ten za posledných 5 ‑ 6 rokov patrí na Slovensku k absolútnej špičke a veľakrát zviditeľnil klub či mesto Žiar nad Hronom vynikajúcimi výsledkami. 

Naopak, je niečo, čo by bolo potrebné zlepšiť? 

R. Urgela: Ak sa chcete posunúť ďalej, vždy je čo zlepšovať. Zlepšiť musíme prácu s mladými hráčmi pri prechode z prípraviek medzi žiakov a taktiež zo žiakov do dorastu. Tam sa nám to nedarí podľa predstáv. Na to sa musíme v nasledujúcich sezónach určite viac sústrediť. A taktiež na lepšiu kvalitu a intenzitu tréningového procesu vo všetkých kategóriách. 

Pracujete s mladými futbalistami, zrejme sa tým pádom aj vy cítite pri nich mlado. Je tomu skutočne tak? 

R. Urgela: Napriek tomu, že ešte "nedávno" som behal po ligových trávnikoch a stále sa cítim mladý, vek neoklamete. Ale niekedy sa ešte s nimi zabavím pri nejakej hre na tréningu, tam už v takej top forme nie som (smiech). 

Najmä divákov občas dokážu rozzúriť sporné rozhodnutia rozhodcu. Reagujete podobne? Viete uviesť príklad, kedy ste nad daným rozhodnutím dlho škrípali zubami? 

R. Urgela: Niekedy áno, niekedy nie. Snažím sa ale postupne si to nevšímať, ako človek starne a dozrieva, ale nie vždy to ide, ak cítite krivdu na vlastných hráčoch. A príkladov by som vedel uviesť neúrekom. Najmä z jarnej časti súťaže I. ligy starších žiakov U15. Tá bola niekedy z toho pohľadu takýmito rozhodnutiami "posiata" a doslova neregulárna. 

Aké charakterové vlastnosti mladého futbalistu vás dokážu najviac vyviesť z miery? Čo mladým futbalistom neodpúšťate? 

R. Urgela: Hráčom sa nemusí dariť, ale lajdáckosť a nezaangažovanosť v tréningu ma "vytáčajú" najviac. Neodpustím ani zlý prístup k svojim povinnostiam a tiež, ak nejdú v zápase naplno. Prístup, nasadenie, srdiečko, pokora a športová ambícia. Toto sú a mali by byť základné veci, ktoré musí mať každý dobrý mladý hráč so športovým cieľom presadiť sa v konkurencii tých najlepších.


Štadión otvoria vo veľkom štýle

Noviny Žiarskej kotliny | 8.8.2017 | IVA

ŽIAR NAD HRONOM. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného futbalového štadióna avizuje mesto na sobotu (12. 8.) so začiatkom o 16.30. Športovisko sa dočkalo modernizácie tribún, hracej plochy aj zázemia, ale aj okolitých plôch a osvetlenia dohromady za viac ako dva milióny eur. Z niekdajšieho štadióna spartakiádneho typu sa zmenilo na futbalový stánok druhej kategórie UEFA. 

Ešte v marci odklepli žiarski poslanci na kultúrne a spoločenské podujatie v súvislosti so slávnostným otvorením štadióna 13‑tisíc eur. Že nepôjde o lacnú záležitosť potvrdzuje aj hlavná hviezda programu Dara Rolins, za ktorej vystúpenie mesto ako organizátor podľa zverejnenej objednávky zaplatí viac ako 5‑tisíc eur. Vstupné na slávnosť je pritom štyri eura. 

Prvý zápas pod umelým osvetlením 

Futbaloví fanúšikovia sa môžu tešiť na exhibičný zápas (o 17. h.), v ktorom sa proti sebe postavia futbalové legendy a bývalí hráči Žiaru. 

V prvom tíme nastúpia Szilárd Németh, Samuel Slovák, Miloš Glonek, Ján Švehlík, Ladislav Petráš či Štefan Maixner. Súpermi im budú Michal Páleník, Jozef Záhorec, Pavel Kutáš, Miloš Ferko, Ivan Dolinský, Peter Jankech a za strednú generáciu Stanislav Šimko, Ladislav Ivan, Peter Urgela, Jozef Rozenberg či Jozef Meliš. 

O 19. hodine sa na štadióne začne majstrovský zápas medzi FK Pohronie a Spišskou Novou Vsou, a to prvýkrát v histórii Žiaru pod umelým osvetlením. Štyri 37‑metrové stožiare zmenili aj siluetu parku, s ktorým športovisko susedí, vytŕčajú totiž vysoko nad okolitú architektúru. 

Moderátorom bude Hlavena 

"Súčasťou programu bude aj krst knihy Milana Barniaka História žiarskeho futbalu, bývalý futbalista a dnes športový publicista," poznamenal hovorca mesta Martin Baláž. 

Rolins vystúpi o 21. hodine, po nej sa návštevníkom štadióna predstaví rockové zoskupenie Poison Candy. Špeciálnym hosťom bude skupina Campana Batucada so svojou bubnovou šou. 

"Podujatie bude moderovať Ľuboš Hlavena, známy komentátor športu v RTVS," dodal Baláž a doplnil, že pri tvorbe programu mysleli organizátori aj na deti, pre ktoré pripravili rôzne súťaže a atrakcie.


Šášovské hradné hry

Rozhlasová stanica Slovensko | 30.7.2017 | Marína Debnárová / Rado Tomeš

Rado Tomeš, moderátor:

"Šášovské hradné hry prilákali množstvo návštevníkov. Podujatie v mestskej časti Žiaru nad Hronom už 13. rok ponúka stredoveké hry, tvorivé dielne, ale aj komentovanú prehliadku hradu. Marína Debnárová mala pri mikrofóne Rastislava Uhroviča zo Združenia na záchranu hradu Šášov."

Rastislav Uhrovič, Združenie na záchranu hradu Šášov:

"Si môžu ľudia pozrieť, k akým zmenám na hrade došlo, čo sa podarilo obnoviť, čo sa podarilo zachrániť."

Marína Debnárová, redaktorka:

"Tu už dlhodobo pracujú aj nezamestnaní. Čo všetko sa podarilo urobiť?"

Rastislav Uhrovič:

"Máme 12 ľudí, pracovalo sa vlastne na delovej veži na východnom múre,, ktorý sa nám podarilo znovu vzkriesiť, pracovalo sa taktiež na východnom paláci."

Marína Debnárová:

"Priamo pri vstupe je pasovanie za rytiera, v čom spočíva?"

Rastislav Uhrovič:

"Detičky, čo tu prichádzajú k nám, tak ich zastavujeme a zahrajú si nejaké hry, skladajú to majú to také drevené puzzlíky, môžu sa zahrať s penovými mečmi alebo hádžu také krúžky na palicu, takú dávnu hru. Potom väčšinou chalani pokľaknú, povedia svoje meno a ja ich pasujem za rytiera."

Marína Debnárová:

"Vy ste hrnčiar Ján Fiala, čo momentálne robíte?"

Ján Fiala, hrnčiar:

"Momentálne robím sovičku, detskú hračku, ale dá sa používať aj na sporenie peňazí. Ja sa väčšinou deťom venujem, mám veľa záujemcov. Radi si aj vyskúšajú, však kvôli tomu som aj tu."

Marína Debnárová:

"Prišli pred deťmi?"

Návštevník:

"Prechodíme tie stany, šermiari to si myslím, že je také najviac."

Návštevníčka:

"Chodievame aj na hradné hry, aj na Šášov, prispievame na záchranu hradu. Rytieri, lukostreľba a tak pozrieť sa čo sa deje."

Návštevník:

"No, že sme strieľali z luku, že sa tu dá minca vyraziť, šípky som hádzal."


Žiar chce zdieľať svoje skúsenosti v Smart Cities

Noviny Žiarskej kotliny | 25.7.2017 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom sa rozhodlo vstúpiť do združenia Smart Cities klub, ktoré vzniklo ako nová platforma na zdieľanie skúseností s orientáciou na mestské inovácie. 

V rámci združenia má byť mesto lídrom v oblasti odpadového hospodárstva. "Je to aktivita, v ktorej sa spája niekoľko miest. Tie by mali byť lídrami určitých oblastí. My sme boli oslovení ako líder pre oblasť odpadového hospodárstva a kvality života," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. 

Zakladateľov združenia mal podľa jeho slov osloviť práve vývoj v oblasti odpadového hospodárstva, či už samotný systém množstvového zberu, ale aj novinky, ktoré mesto postupne v oblasti separovaného zberu zavádza. 

Takisto to boli možnosti, ktoré prispievajú ku kvalite života v meste, ako oddychové zóny či Park Štefana Moysesa. 

Vstup mesta do združenia a uhradenie členského príspevku na rok 2017 vo výške 1500 eur odsúhlasili na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. "Prijali sme to ako novú príležitosť zdieľať informácie medzi mestami, pretože naše niekoľkoročné skúsenosti z odpadového hospodárstva a kvality života môžeme ponúkať ďalším mestám," podotkol Baláž. Naopak, na druhej strane môže mesto podľa jeho slov čerpať vedomosti z oblastí, ako napríklad elektronizácia samosprávy či komunitný život. "Je to pre nás príležitosť naučiť sa nové veci, ktoré potom môžeme aplikovať v rámci nášho mesta," dodal Baláž. 


Žiar zrekonštruoval štadión za viac ako dva milióny. Tu je termín otvorenia

www.myziar.sme.sk | 1.7.2017 | Ivana Zigová

Spartakiádny štadión sa zmenil na futbalový stánok podľa pravidiel UEFA. Práce smerujú k finále. 

ŽIAR NAD HRONOM. Otvorenie žiarskeho futbalového štadióna po rekonštrukcii má nový termín. Radnica ho avizuje na sobotu 12. augusta o 16.30. 

"Chceme, aby aj úprava okolia bola dotiahnutá a to by sa nám do uplynulého júlového víkendu, keď sme chceli otvárať, nepodarilo," vysvetlil už druhú zmenu termínu hovorca mesta Martin Baláž. 

Prvýkrát pod umelým osvetlením 

Program otvorí exhibičný zápas medzi bývalými hráčmi žiarskeho klubu a bývalými reprezentantmi Slovenska a Československa. 

"Stretnú sa v ňom viaceré generácie na oboch stranách a futbalových fanúšikov potešia známe mená," naznačil Baláž.V deň otvorenia o 19. hodine by mal svoj prvý súťažný zápas odohrať na novom trávniku a s diváckou podporou na nových tribúnach FK Pohronie. 

"Zaujímavosťou bude, že zápas sa prvýkrát v histórii štadióna uskutoční pod umelým osvetlením," povedal Baláž. 

Radnica sľubuje aj koncerty, občerstvenie a atrakcie pre deti, ktorých charakter zatiaľ nekonkretizovala. "Keďže sa termín menil, musíme trochu improvizovať a program ešte dolaďujeme," poznamenal Baláž. 

Hlavná budova sa zmenila zásadne 

V ostatných týždňoch práce na dokončení modernizácie žiarskeho futbalového stánku komplikuje najmä počasie. 

"Dva týždne pršalo, snažíme sa robiť aspoň na parkoviskách a tých častiach, kde to ide, ale v blate a mlákach to nejde," objasnil Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá práce zastrešuje. 

Po rekonštrukcii je už hlavná budova, sedačky na pôvodnej tribúne sa chystali montovať tento týždeň. "Budova sa zmenila zásadne, nové je všetko od stropu po podlahy, vrátane dispozícií a vybavenia. Bufet tam už po novom verejnosť nenájde, ale bude tam automat s nealkoholickými nápojmi. Vznikla tiež miestnosť pre médiá, dopingová miestnosť s vyšetrovňou, miestnosť pre rozhodcov, pre delegátov, šatne pre domácich aj pre hostí, pre trénerov, sušiareň, miestnosť pre maséra," vymenoval. 

Rekonštrukcia stála viac ako dva milióny 

Športovisko pôvodne postavili ako štadión spartakiádneho typu, po aktuálnej rekonštrukcii bude spĺňať podmienky druhej kategórie UEFA. Slúžiť má predovšetkým pre zápasy áčka FK Pohronie, ktoré dlhodobo hráva na ihrisku v Dolnej Ždani. 

Nový komfort čaká hráčov, funkcionárov aj návštevníkov, po novom bude môcť zápasy z tribún sledovať približne 2300 ľudí. "Dlhšia z tribún je už zvonku dokončená, vo vnútri sú už hotové obklady a dlažby, kratšiu ešte treba dokončiť, čaká sa na uzavretie zvonku, a potom príde na rad interiér," priblížil aktuálny stav prác Rozenberg. Vnútri sektorov vznikli šatne, sociálne zariadenia či miestnosti prvej pomoci. 

V okolí štadióna sa počíta aj desiatkami nových parkovacích miest, ktoré pribudnú postupne. 

Za veľkú zmenu označil aj stožiare s osvetlením, tie sú pre žiarsky štadión úplnou novinkou. 

Pripomínať spartakiádnu minulosť má kovaná Brána borcov s postavami športovcov, tú hodlá mesto ponechať na jej mieste ako akýsi pamätník. 

Náklady na rekonštrukciu štadióna podľa Rozenberga presiahnu dva milióny eur, z toho najväčšiu časť investovalo mesto, menšou prispel Slovenský futbalový zväz a na modernizácii sa podieľali aj ďalší sponzori.


Občianske hliadky v Žiari n. Hronom majú dať príležitosť nezamestnaným

www.teraz.sk | 12.7.2017 | TASR

Podľa hovorcu mesta nie sú občianske hliadky represívnym orgánom, ale akousi predĺženou rukou mestskej polície.

Žiar nad Hronom 12. júla (TASR) ‑ Žiarska samospráva chce opäť zaviesť občianske hliadky, ktoré sa jej v minulosti osvedčili v spolupráci s rómskou komunitou. Z radov nezamestnaných by chcela dať prácu ôsmim ľuďom v rámci občianskej poriadkovej služby. 

Občianske hliadky fungovali v minulých rokoch v Žiari v rámci desaťmesačného projektu. Po ukončení projektu mesto naďalej spolupracovalo s dvoma bývalými členmi občianskych hliadok, ktorí pracovali ako terénni pracovníci a pôsobili v osade. 

"Možno sme od nich očakávali viac, na druhej strane nám určite priniesli niektoré pozitíva. Hlavne čo sa týka udržiavania poriadku v nelegálnej osade Pod Kortínou a komunikácie s miestnou komunitou," podotkol na margo občianskych hliadok hovorca mesta Martin Baláž. 

Podľa jeho slov nie sú občianske hliadky represívnym orgánom, ale akousi predĺženou rukou mestskej polície. "Dokážu rýchlejšie prenášať určité informácie, a takisto sa podieľať na poriadku v nelegálnej osade," podotkol hovorca. 

V súčasnosti chce mesto získať zdroje vo výške približne 191.500 eur na financovanie občianskej poriadkovej služby z Operačného programu ľudské zdroje. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok poslalo mesto ešte v polovici júna. Ak bude so žiadosťou úspešné, projekt by sa mal realizovať od jesene 2017 do roku 2020 a trvať by mal 36 mesiacov. 

Členov poriadkovej služby chce samospráva vybrať z radov uchádzačov o zamestnanie, poberajúcich dávku v hmotnej núdzi, ktorí sú vedení na úrade práce.


Škriniar v Interi Miláno

Šport | 7.7.2017 | man

Najhorúcejšia stopa sa potvrdila. Slovenský reprezentant Milan Škriniar si za novú adresu vybral Inter Miláno. Na San Siro prestúpil 22 ročný stopér z iného klubu Serie A Sampdoria Janov, za ktorý odohral jeden a pol sezóny. Informácie o príchode rodáka zo Žiaru nad Hronom do kádra "nerazzurri" sa objavovali už dlhšie, agent hráča Karol Csontó však ešte pred niečo viac ako týždňom uviedol, že jeden z veľkých talentov slovenského futbalu by mohol zakotviť aj v Španielsku či anglickej Premier League. Nestalo sa, jeho nový zamestnávateľ sa napokon predsa len volá Inter Miláno. Príchod Škriniara včera na Calciomercato. com potvrdil športový riaditeľ "čierno modrých" Piero Ausilio. Opačným smerom putoval Gianluca Caprari, vedenie Interu by zároveň malo Sampdorii doplatiť podľa nepotvrdených informácií 20 miliónov eur. Všetky detaily kontraktu, vyjadrenia hráča aj jeho zástupcu Karola Csontóa sa verejnosť dozvie na dnešnej popoludňajšej tlačovej konferencii. Agentúra Stars and Friends síce pôvodne neinformovala, že ide práve o Milana Škriniara, napokon však predsa len doplnila práve jeho meno. Dnes teda pred zástupcov médií predstúpi už ako obranca 18 násobného talianskeho šampióna


Adam Foltán: Bral som to tak, že musím spraviť výsledok

Noviny Žiarskej kotliny | 27.6.2017 | JÁN IHRACKÝ

Počas uplynulých Majstrovstiev SR a ČR v cestnej cyklistike sa v domácom prostredí predviedli aj žiarski rodáci Adam a Adrián Foltánovci. 

ŽIAR NAD HRONOM. Mladší Adam nastupoval v kategórii juniorov. V drese miestneho MŠK CK absolvoval časovku aj cestné preteky. 

So štvrtkovou časovkou nebol Adam vôbec spokojný. Skončil deviaty s vyše dva a pol minútovou stratou na víťazného Štočeka. Po 26,2‑kilometrovej časovke ťažko hľadal správne slová. "Myslím, že na časovku som bol pripravený najlepšie, ako sa dalo, ale, bohužiaľ, len po fyzickej stránke. Z pretekov som bol dosť v strese a vôbec som si ich neužíval. Bral som to tak že musím urobiť výsledok, pretože som doma." priznal Adam. 

Spadnutá reťaz a náraz súperov 

K samotnému preteku povedal: "Prvých päť kilometrov sa mi šlo perfektne a sťahoval som súpera predo mnou. Zrazu na mňa ale doľahla kríza a prestal som to brať s prehľadom. Začal som zúriť a srdcový tep sa mi zvyšoval. Pichalo ma v boku a nohy mi stuhli." 

Napriek nevydarenej časovke ostával optimistom: "Dúfam, že som sa poučil z tejto veľkej chyby a pôjdem ďalej. Ešte ma čaká veľa pretekov, môžem to napraviť a ukázať sa." 

Možnosť napraviť nevydarený výkon z časovky sa mu naskytol hneď v sobotu počas cestných pretekov juniorov. Na nešťastie, postihla ho veľká smola, aj keď začiatok mal skvelý. 

"Šlo sa mi celkom dobre, aj som bol dvakrát v úniku, bohužiaľ, ani jeden nevyšiel. V poslednom kole som chcel aspoň zašpurtovať, ale v poslednom kopci mi ku koncu padla reťaz a počas toho, ako som ju napravoval, do mňa nabúrali dvaja pretekári. Potom som už len došiel bezpečne do cieľa," zhodnotil svoj ťažký boj s nepriazňou osudu na 110‑kilometrovej trati (4 okruhy). 

Napokon skončil na štrnástom mieste, s vyše štvorminútovou stratou na víťaza Štočeka, ktorý si tak berie zo Žiaru dva majstrovské tituly. "Každopádne preteky boli super zorganizované, aj celá tá atmosféra okolo toho," nezabudol na záver Adam pochváliť všetkých zainteresovaných a aj divákov. 

Prvýkrát v kategórii U23 

Adrián Foltán reprezentujúci farby klubu Dukla Banská Bystrica sa predstaviť v kategórii U 23, v ktorej preteká ešte len prvý rok. 

V piatkovej časovke skončil na siedmom mieste, keď za víťazným Babičom zaostal o takmer tri minúty. Spomedzi všetkých Slovákov na štarte (spolu s kategóriou U 23 štartovala aj ELITE) sa umiestnil na sedemnástej priečke. 

Menej sa mu darilo v najsledovanejších nedeľňajších cestných pretekoch. Zo začiatku sa síce držal v pelotóne spolu s Petrom Saganom, nakoniec ale preteky nedokončil. Jeho vyjadrenie k pretekom sa nám do uzávierky nepodarilo získať.


Komentár Športu: Šampionát hodný štartu majstra sveta

www.sport.sk | 28.6.2017 | Ľudovít Lučanič

Štyri dni spoločných súperení o tituly majstrov Slovenska a Česka v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom boli opäť veľkým športovým sviatkom. Zišla sa na ňom kompletná špička z oboch krajín a súboje boli zaujímavé a dramatické. 

Keď sa organizátori zo Žiaru nad Hronom, z mesta, v ktorom má tento šport bohatú tradíciu, rozhodli uchádzať o možnosť privítať mnohých jazdcov svetovej špičky na čele s dvojnásobným majstrom sveta Petrom Saganom, boli si vedomí, do čoho idú. 

Zúčastnili sa na vlaňajšom svetovom šampionáte v katarskej Dauhe nielen preto, aby povzbudzovali Petra Sagana, ale predovšetkým preto, aby si pozreli, ako vyzerá zázemie veľkých pretekov. Áno, veľkých, spoločný česko‑slovenský šampionát chceli totiž usporiadať podobne veľkolepo. 

Žiarčania poňali organizáciu naozaj honosne a v mnohých smeroch ‑ logistike, infraštruktúre, zabezpečením bezpečnosti jazdcov na uzavretých komunikáciách, informovanosťou o prípravách i vývoji samotných pretekov a výlukách na cestách ‑ to bolo porovnateľné s katarským podujatím. Podmienky pre divákov a médiá boli na vysokej úrovni. 

Ak sme v súvislosti s minulými spoločnými šampionátami na Slovensku v Púchove, Dubnici nad Váhom a Žiline hovorili o posúvaní organizátorskej latky a kvality vyššie a vyššie, tak Žiar nad Hronom sa určite niesol v tomto zvyšovaní kvality. Bol to naozaj šampionát hodný účasti majstra sveta či ďalších cyklistov zo svetovej špičky. 

A organizátori ďalších národných majstrovstiev si budú musieť veľmi vysúkať rukávy, aby dokázali aspoň zopakovať to, čoho sme boli svedkami v posledný júnový víkend v Žiari nad Hronom a jeho okolí. Či už máme na mysli tých na budúci rok v Česku alebo potom o dva roky na Slovensku.


Prezident SZC Privara: Najlepší spoločný šampionát v histórii

www.sport.sk| 26.6.2017|TASR

Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike zanechali za sebou v Žiari nad Hronom len ten najlepší dojem a zaslúžili sa o množstvo superlatívov. 

"Môžeme smelo povedať, že boli najlepšie v histórii spoločných šampionátov, a nielen spoločných," jednoznačne skonštatoval prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara. 

Privara hodnotil šampionát z dvoch uhlov. "Vyvolali veľkú spokojnosť z organizátorského pohľadu. Zo športového priniesli vynikajúce výkony českých cyklistov a samozrejme aj Juraja a Petra Saganovcov v ich taktickom rozohratí pretekov. Trochu viac som očakával od ostatných slovenských jazdcov. Asi každému chýbali v prvej skupine zo traja štyria, keď nevyužili možnosť popracovať takýmto spôsobom na svojom mene." 

Preteky elitnej kategórie poznačil veľmi skorý únik 13‑člennej skupiny. "To sa stáva a netreba chodiť do dávnej minulosti," zamyslel sa Privara. "Vlani sme niečo podobné videli na majstrovstvách sveta so 17‑timi a vydržali až do cieľa, čiže prakticky rovnaký obraz, až za nimi sa neustále striedal celý svet." 

Žiar nad Hronom a okolie dýchalo cyklistikou a celý priebeh prinášal popri ceste unikátny pohľad s nadšenými fanúšikmi. Aj pre prezidenta SZC to bolo niečo mimoriadne. 

"Bodaj by sme Peťa Sagana mali aspoň ďalších desať rokov, pretože vyvoláva úžasnú atmosféru okolo celej cyklistiky. Na mieste sú aj rôzne porovnania s inými športmi, aj s futbalom, či hokejom. Takáto hviezda sa vždy postará o blázinec v tom najlepšom slova zmysle. Preto mu patrí veľká vďaka, že sa na týchto spoločných šampionátoch zúčastňuje." 

Po Žiari nad Hronom preberá štafetu spoločných šampionátov na budú rok Plzeň: "Nastavili sme vysokú latku a má čo robiť i tuho rozmýšľať, aby sa Žiaru vyrovnala. Len veľmi ťažko sa bude prekonávať a chudáci organizátori si budú musieť poriadne vyhrnúť rukávy, aby sa k tejto vysokej úrovni aspoň priblížili." 

Na šampionáte Petra Privaru organizácia milo prekvapila. "Dopredu si povedali, čo chcú, a to sa im aj podarilo. Na druhej strane ma zaskočil priebeh pretekov elitnej kategórie. Bola to taktická chyba pri rozhodujúcom úniku, v ktorom Slováci chýbali vo väčšom zastúpení. Asi sa spoľahli na Petra Sagana, že ten to tak nenechá, no Peter mal v úniku svojho brata, a od tohto faktu sa vyvíjalo veľa podstatného." 

Hneď po skončení šampionátu sa preladí pozornosť mnohých na Tour de France. "Bude to pochopiteľne niečo iné ako jednorazové preteky, fanúšik je však všade rovnaký a my sme si ho tu zažili v plnom diváckom rozpoložení," zvažoval prínos žiarskych majstrovstiev Peter Privara a dodal: 

"Nás teší, že Tour pôjdu obaja Saganovci, v tomto sa slovenská cyklistika posúva vpred. No a bude to aj o dvoch špeciálnych dresoch, so slovenským a s dúhovým majstra sveta. Dúfajme, že to takto vydrží aj do ďalšej sezóny, Jurovi to vydrží určite, no a Peťovi budeme držať palce v nórskom Bergene na majstrovstvách sveta."


Úspešne ukončil 2. etapu

Televízna stanica TA 3| 26.6.2017|Pavol Kirinovič / Zuzana Straková Wenzlová, Rastislav Iliev

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:

"Majte aj vy dušu na správnom mieste, toto je heslo štvrtého ročníka veľkej charitatívnej akcie Káčer na bicykli 2017, počas ktorej správca Nadácia TA 3 Peter Káčer brázdi slovenské cesty, aby pomáhal iným. Peter má za sebou už druhú etapu, tím Nadácie TA 3 dnes absolvoval trasu medzi Handlovou a Kremnicou."

Pavol Kirinovič, reportér TA 3:

"Peter Káčer sa svojím tímom postavili na štart druhej etapy, na námestí v Handlovej bola hneď od rána nálada ako sa patrí. Odprevadiť ho totiž prišli okrem predstaviteľov mesta aj desiatky detí z miestnych základných škôl, ktoré si takto spestrili predprázdninové vyučovanie."

Rudolf Podoba, primátor Handlovej:

"Moje srdce mi hovorí, že to, čo robí Peťo Káčer, je niečo úžasné, je niečo, čo by sme si mali zobrať ako také memento a jednoducho by sme si mali na tomto našom Slovensku povedať, kým nie je neskoro, že jednoducho sú ľudia, ktorí potrebujú našu pomoc."

Pavol Kirinovič:

"Peter mal pred sebou 40 kilometrov, no zaťažkávacia skúška prišla hneď na začiatku, sily celému tímu preverilo stúpanie z Handlovej smerom na Novú Lehotu. Ako ťažko chlapci šliapali do kopca, tak ľahko sa im zase išlo z kopca, kilometre opäť ubiehali jedna radosť, tím nadácie si ale aj napriek tomu naplánoval krátku prestávku a to v Žiari nad Hronom, kde ich čakalo milé prekvapenie."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Človek, ktorý je sám hendikepovaný, sa rozhodol pomáhať druhým, ktorí tú pomoc potrebujú. Pre mňa klobúk dolu, neviem to ani vyjadriť jednoducho, ako dokáže takýto človek pomáhať tým ostatným ľuďom."

Pavol Kirinovič:

"Veľké prekvapenie ale potom prišlo aj priamo v Kremnici, Petra totiž čakali malí nepočujúci cyklisti, ktorí sa k nemu s radosťou pridali a odprevadili ho až do cieľa."

Peter Káčer, správca Nadácie TA 3:

"Keď sa ľudia pridávali, to je v podstate dobré, lebo tým pádom dávajú najavo nejakú aktívnu podporu. Takže za to im patrí veľká vďaka."

Alexander Ferenčík, primátor Kremnice:

"Teší nás, že popri všetkej uponáhľanej tej dobe alebo popri tom všetkom, čo sa deje, si niekto nájde čas, chuť, priestor, ľudí, že sa niečo takéto pekné zorganizuje. Takže je to veľmi potešiteľné, že sa našlo čas na niečo takéto."

Pavol Kirinovič:

"Podobne ako na štarte v Handlovej, keď Peter spolu s primátorom venovali finančnú pomoc pre pani Katku a jej synčeka Samka, tak symbolický šek odovzdala Nadácia TA 3 aj v Kremnici."

Miroslava Mošková, riaditeľka ZŠ:

"Na Slovensku sú ľudia, ktorí majú dušu na svojom mieste. Napriek svojmu hendikepu dokáže Peter Káčer pomáhať druhým, je to niečo úžasné a mali by aj druhí ľudia sa zamyslieť nad tým, že akí ľudia medzi nami sú, akí medzi nami chodia a ktorí potrebujú pomoc. Keby každý priložil ruku k dielu, bolo by to niečo úžasné."

Pavol Kirinovič:

"Predstavitelia mesta ale prekvapenie pripravili aj pre samotného Petra Káčera, ten si po náročnej etape ešte pozrel priestory slávnej mincovne, ktorá mimochodom vznikla už v roku 1328. A pri tejto príležitosti mu odovzdali pamätnú medailu, vyrobenú len pre túto špeciálnu príležitosť."

Milan Kubík, vedúci marketingu Mincovňa Kremnica:

"Sme veľmi radi, že môžme prispieť k takejto akcii a veľmi radi by sme vám teda odovzdali pamätnú medailu, ako pamiatku na túto etapu."

Pavol Kirinovič:

"Druhú etapu bicykloval Peter Káčer pre malého Paťka z Padaroviec, ktorý má svalovú atrofiu, s mamou zostali úplne sami. Z peňazí, ktoré ľudia posielajú prostredníctvom SMS, si budú môcť dovoliť kúpiť špeciálne pomôcky, ktoré malému Paťkovi uľahčia život."


V elitnej kategórii obhájil titul majstra Slovenska Juraj Sagan

www.teraz.sk| 25.6.2017|TASR

Na trati dlhej 193 km v okolí Žiaru nad Hronom na spoločnom národnom šampionáte Čechov a Slovákov bol v absolútnom poradí najlepší Zdeněk Štybar z Quick‑Step Floors. 

Na snímke slovenskí cyklisti zľava Peter Sagan (Bora ‑ Hansgrohe) a Juraj Sagan (Bora ‑ Hansgrohe) po pretekoch jednotlivcov elite počas spoločných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cyklistike 25. júna 2017 v Žiari nad Hronom. Foto: TASR/Branislav Račko 

Žiar nad Hronom 25. júna (TASR) ‑ Majstrom Slovenska v cestnej cyklistike sa stal v elitnej kategórii Juraj Sagan z tímu Bora ‑ Hansgrohe, ktorý obhájil minuloročný titul. Na trati dlhej 193 km v okolí Žiaru nad Hronom na spoločnom národnom šampionáte Čechov a Slovákov bol v absolútnom poradí najlepší Zdeněk Štybar z Quick‑Step Floors pred Josefom Černým z Elkov Author po spoločnom úniku dva okruhy pred cieľom. Tretí skončil v celkovom poradí Slovák Juraj Sagan v drese Bora‑Hansgrohe, jeho brat Peter Sagan preťal cieľ ako 16‑ty, s 2. priečkou v rámci majstrovstiev Slovenska, tretiu obsadil Erik Baška, taktiež z tímu Bora‑Hansgrone. 

"Chcel som vyhrať celkovo, ale nezachytil som ten rozhodujúci nástup Štybara. Síl som mal dosť, ale neustrážil som si ten správny moment," povedal pre RTVS slovenský víťaz J. Sagan. "Som dosť prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali, takýto priebeh som určite nečakal. Ale som rád, že tu bolo toľko fanúšikov a skvele som si to užil," povedal Štybar. 

Peter Sagan bol po pretekoch opäť v hermetickom obkolesení fanúšikov. "Uvidíme, ako dopadne Tour de France, pre Juraja to bude veľká skúsenosť. Každý rok je iný a dúfam, že tento k nám bude dobrý. Nám v klube bolo dnes jedno, kto z nás vyhrá, akurát preteky sa vyvinuli tak, ako sa vyvinuli a príliš sme na výber nemali. Vpredu odišla veľmi rýchlo po štarte silná skupina a už sa taktika zmenila. To je presne to, čo neustále hovorím, že pred štartom nemôžete presne hovoriť o tom, čo na vás čaká. Ako sa všetko vyvinie, nikto nevie." 

Na snímke slovenský cyklista Peter Sagan (Bora ‑ Hansgrohe)na trati pretekov jednotlivcov elite počas spoločných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cyklistike 25. júna 2017 v Žiari nad Hronom. FOTO TASR ‑ Branislav Račko Foto: TASR/Branislav Račko 

TdF aj s Jurajom Saganom 

Obhajca slovenského titulu Juraj Sagan žiaril spokojnosťou: "Nemusel som v našej čelnej skupine striedať, alebo veľmi pracovať, nebola to vyhovujúca situácia pre náš tím, lebo sme chceli získať titul aj pre Jana Bártu. Bola to silná skupina, ťažko sa už dalo niečo urobiť. Na Tour de France pôjdem, ešte zanalyzujeme nejaké čísla, to je všetko, no rozhodol som sa. Mne sa podarilo zachytiť únik hneď od prvého okruhu, o to bolo ľahšie titul získať. Českí jazdci medzi sebou bojovali, ja som sa vozil, čakal, náskok sa zvyšoval. Škoda len, že som nezachytil nástup Štybara, síl som mal dosť." 

Podľa Juraja Sagana minulý rok sa na titule ťažšie narobil: "Bol prvý v kariére, aj preto, teraz som rád, že môžem nosiť dres majstra o rok dlhšie. Titul som vybojoval s veľkým šťastím, no stál som pri ňom v správnom momente na správnom mieste. Aj väčšie horúčavy ako dnes som zažil, každý mal z toho rôzne pocity, no mne sa zle nešlo. Náš náskok sa zvyšoval, viac som čakal tlak zozadu, takže titul zostal na mne. Trať bola o trochu menej náročná ako minulý rok, aj viac únikov sa zrodilo a v tej našej skupinke boli všetci českí favoriti. Mrzí ma, že slovenská cyklistika akoby zaspala, každý očakáva, čo urobí Peter Sagan, iní dnes nič vážnejšie neskúsili."Na snímke slovenský cyklista Juraj Sagan (Bora ‑ Hansgrohe) po pretekoch jednotlivcov elite počas spoločných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cyklistike 25. júna 2017 v Žiari nad Hronom. Foto: TASR/Branislav Račko 

Pozornosť sa od hromadného štartu sústredila najmä na Petra Sagana a ďalších profesionálov z Bory‑Hansgrohe a každý jeden z nich mohol zvíťaziť. Štartovná listina obsahovala 179 mien, v elitnej kategórii 36 Slovákov, 25 v kategórii do 23 rokov. Čakalo na nich sedem okruhov zo Žiaru nad Hronom cez Lovčicu, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú, Lutilu a späť do Žiaru, dovedna 193 km. 

V prognózach na víťaza sa popri Petrovi Saganovi spomínal aj obhajca titulu, jeho brat Juraj a ďalší dvaja Slováci v drese Bory Michael Kolář a Erik Baška, z Čechov Jan Bárta. Vlani vybojoval český titul Roman Kreuziger z tímu ORICA‑Scott a predpokladalo sa, že naň zaútočia aj Petr Vakoč a Zdeněk Štybar z ProTour tímu Quick‑Step Floors. Štybar si už na štarte prial, aby na trati bez nejakých extrémnych úsekov nenastali kolízie a preteky vygradovali tým správnym spôsobom. Peter Sagan v dúhovom tričku majstra sveta len zopakoval, že taktika vyplynie z okamžitej situácie a od nej sa odvinie aj reakcia. 

V mieste cieľa mohli diváci odsledovať cyklistov až osemkrát a takúto jedinečnú možnosť si tisíce fanúšikov nenechalo ujsť. Neobvykle dlhý okruh s 27,5 km vyhovoval najmä rýchlostne založeným klasikom, pretekári obľubujúci strmšie kopce boli vo zvlnenom teréne tentoraz v nevýhode. Hneď od štartu sa pelotón natiahol, o prvý a napokon rozhodujúci únik ešte v úvodnom kole sa postaralo 13 cyklistov, Peter Sagan strácal 2:20 min. V horúcom dusnom počasí sa snažil skupinku v úniku brzdiť jediný Slovák Juraj Sagan, no márne a jej náskok narástol až na 5 min. 

Na snímke slovenskí cyklisti zľava Marek Čanecký (Amplatz‑BMC) a Peter Sagan (Bora ‑ Hansgrohe) pred štartom pretekov jednotlivcov elite počas spoločných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cyklistike 25. júna 2017 v Žiari nad Hronom. Foto: TASR/Branislav Račko 

Po dvoch okruhoch vedúca 13‑členná skupina so všetkými favoritmi na český titul si užívala náskok 3:53 min pred šesticou prenasledovateľov, medzi ktorými bol Slovák Martin Haring, hlavný pelotón mal stratu 5:28, Peter Sagan 5:39 na 126. mieste. V ďalšom okruhu čelná skupinka zostala nezmenená, s náskokom 5:57. Na čele prenasledovateľov bolo najčastejšie vidieť cyklistov Dukly Banská Bystrica a už aj Petra Sagana. 

V prvej skupine mali zastúpenie aj 23‑roční, vďaka Čechom Lichnovskému a Lehkému, aktivitou prekypovali štyria bývalí majstri ČR Kreuziger, Vakoč, Štybar a Bucháček. Pelotón veľkú snahu zvýšiť rýchlosť nevyvíjal a bolo otázne, ako si s touto situáciou poradí Peter Sagan. Spolu s Čaneckým z Amplatz‑BMC a klubovým partnerom Bártom sa snažil zvýšiť tempo, no po štyroch okruhoch to vyzeralo dosť beznádejne, za vedúcou 13‑kou sa pohybovali Česi Bárta a Turek (+5:28), potom hlavný pelotón s Petrom Saganom takmer s osemminútovou stratou (+7:50). 

Na domáci titul mieril obhajca Juraj Sagan, no popri tom sa nemohla poprieť nadvláda českých jazdcov a nevýraznosť slovenských, ktorí zmeškali únik najlepších hneď na začiatku. Dva okruhy pred cieľom 13‑ku 'utečencov' opustil na chvíľu Josef Černý z Elkov Author a odtrhol sa na rozdiel 11 sekúnd. Určitá rezignácia pelotónu sa prejavila v náraste straty až 11:17 min, vrátane Petra Sagana, menší odstup mali Turek s Bártom (+6:03). 

Na snímke cyklisti zľava Tomáš Bucháček (Elkov Author), Petr Vakoč (Quick‑Step Floors), Karel Hník a Roman Lehký (obaja Topforex‑Lapierre Pro) na trati pretekov jednotlivcov elite počas spoločných Majstrovstiev Slovenskej a Českej republiky v cyklistike 25. júna 2017 v Žiari nad Hronom. Foto: TASR/Branislav Račko 

Ďalšie kilometre boli v znamení pokusu Zdeňka Štybara z QuickStep Floors a Černého uniknúť a snaženie dotiahnuť až do záverečného špurtu. Postupne sa vzďaľovali, vôľa ich dostihnúť chýbala a český titul mali vo svojich rukách. Do záverečného okruhu išli s náskokom 1:50 min pred štvoricou Polnickým, Kreuzigerom, Vakočom a Jurajom Saganom, najlepším Slovákom. O majiteľovi českého titulu, už svojho druhého po roku 2014, rozhodol Štybar v stúpaní, keď sa odpútal od Černého. Skvele zvládol záver Juraj Sagan a došprintoval tretí. 

Celkové výsledky: 

1. Zdeněk Štybar (ČR/Quick‑Step Floors) 4:32:19 h, 2. Josef Černý (ČR/CCC‑Sprandi‑Polkowice) +29 s, 3. Juraj SAGAN (SR/Bora‑Hansgrohe) +2:52, 4. Petr Vakoč (ČR/Quick‑Step Floors) +3:44, 5. Roman Kreuziger (ČR/Orica‑Scott), 6. Jiří Polnicky (ČR/Elkov‑Author) obaja rovnaký čas, 7. Michael Kukrle (ČR/Elkov Author) +5:51, 8. Tomáš Bucháček (ČR/Elkov‑Author) +5:57, 9. Martin Boubal (ČR/CK Příbram Fany Gastro) rovnaký čas, 10. Karel Hník (ČR/VERVA ActiveJet Pro Cycling Team) +6:12, ... 16. Peter SAGAN (SR/Bora‑Hansgrohe) +12:41, 17. Erik BAŠKA (SR/Bora‑Hansgrohe), 18. Marek ČANECKÝ (SR/Amplatz ‑ BMC) obaja rovnaký čas.


Poďte sa pozrieť na Saganovcov

Plus jeden deň| 24.6.2017|tt

Na domácom šampionáte v Žiari nad Hronom sa predstavia naše najväčšie cyklohviezdy 

Žiar nad Hronom ‑ Slovensko zažije cyklistický sviatok. Len v nedeľu od 10.00 môžete na vlastné oči vidieť v akcii elitných pretekárov z našej krajiny a Česka na čele s hviezdnym Petrom Saganom (27)! Na spoločných majstrovstvách SR a ČR v Žiari nad Hronom si to rozdajú o titul národného šampióna. 

Minulý rok došlo na spoločnom šampionáte k veľkému prekvapeniu. Päťročnú hegemóniu Petra Sagana na slovenskom tróne prerušil jeho brat Juraj. Cyklisti o tom nahlas nehovorili, no dôvod bol jednoduchý. Peter ako majster sveta nosí na pretekoch počas celého roka dúhový dres, slovenskú trikolóru by tak nemal možnosť ukázať. A kto je lepším zástupcom než brat, ktorý navyše jazdí v rovnakom tíme? 

Starší zo Saganovcov naznačil, že tento rok to bude podobné, keďže Petrovi sa podarila fantastická obhajoba titulu svetového šampióna. "Domáce prvenstvo by som rád obhájil, ale taktika bude daná tak, aby sme zašli najlepšie ako celý tím. Je jedno, kto zvíťazí, najmä nech to zostane ‑ ako sa hovorí ‑ doma," uviedol Juraj pre náš denník. "Doma" znamená v tomto prípade v tíme Bora‑Hansgrohe, za ktorý ešte jazdia Michael Kolář a Erik Baška. Medzi hlavné hviezdy v súťaži o majstra ČR patria Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar či Ondřej Cink. 

Štart a cieľ budú na Ulici Slovenského národného povstania v Žiari nad Hronom, pretekári absolvujú dovedna sedem okruhov. Pre divákov pripravili organizátori dve fanzóny s veľkoplošnými obrazovkami a rôznymi atrakciami vrátane cyklistických trenažérov. Dianie však môžete naživo sledovať popri celej dĺžke okruhu. 

Pre podrobnejšie informácie o dopravných obmedzeniach, možnostiach parkovania, kyvadlovej doprave, trati či časovom harmonograme navštívte stránku www.cyklistika2017.sk, ktorú organizátori vytvorili pre účely spoločných MSR a ČR v cyklistike.


Chceme, aby žiarske majstrovstvá boli tie najlepšie, hovoria organizátori

www.nasziar.sme.sk| 22.6.2017|s. ; Ján Ihracký

Organizačne budú preteky v uliciach mesta a okolitých obcí zabezpečovať stovky dobrovoľníkov a desiatky policajtov. 

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločné Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike sa začnú v Žiari nad Hronom už dnes. Ide o veľké podujatie, ktoré podľa odhadov organizátorov priláka do mesta tisíce až desaťtisíce návštevníkov. 

"Bude to najväčšie podujatie, aké kedy mesto organizovalo. Pre miestnych obyvateľov to síce znamená mnohé obmedzenia, ale na druhej strane môžu byť svedkami svetovej cyklistiky," povedal na dnešnej tlačovej konferencii primátor Žiaru Peter Antal. 

Riaditeľ pretekov Milan Veselý pripomenul, že vzhľadom na rozmery podujatia bude pre organizátorov prvoradé zabezpečiť bezpečnosť cyklistov a aj divákov. 

Už v prvý deň pretekov (22.6) bude v uliciach mesta a okolitých obciach 130 dobrovoľníkov a 47 policajtov. V nedeľu, kedy divákov čaká najatraktívnejší pretek na čele s Petrom Saganom, to bude až 220 dobrovoľníkov a približne 80 policajtov. 

Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky, si zaspomínal na obdobie spred dvoch rokov, keď majstrovstvá hostila Žilina a spôsobili hotový ošiaľ. Už vtedy za ním prišiel primátor Antal s nápadom zorganizovať prestížne podujatie v Žiari nad Hronom. 

Nádej, že pôjde o najlepší šampionát v jeho doterajšej histórii vyjadril aj prezident Českého cyklistického zväzu Marián Štetina. "V posledných rokoch, aj kvôli Petrovi Saganovi, ide o skvelé o preteky, ktorých úroveň z roka na rok rastie." povedal. 

Súťažná časť majstrovstiev odštartuje dnes časovkárskymi zápoleniami medzi juniorkami (15:00), ženami (16:30) a juniormi (18:00). V poslednej z kategórií sa predstaví aj žiarsky zástupca Adam Foltán. 

Prvýkrát si trasu pretekov, ktorá je pripravená pre športovcov, budú môcť vyskúšať aj amatérski nadšenci cyklistiky. Ambasádorom podujatia je Ján Svorada, šesťnásobný najlepší česko‑slovenský cyklista roku a víťaz troch etáp na Tour de France, ktorý zároveň povedie túto charitatívnu jazdu.


Peter Sagan pred MSR: Každý, kto sa postaví na štart, je náš súper

www.sport.sme.sk| 22.6.2017|Cyklistika, , s. ; TASR

Titul majstra Slovenska obhajuje Juraj Sagan. 

ŽIAR NAD HRONOM. Najväčším lákadlom spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike bude dvojnásobný svetový šampión Peter Sagan so spolujazdcami z profitímu Bora‑Hansgrohe. 

Diváci v Žiari nad Hronom i pri televíznych obrazovkách sa však môžu tešiť aj na ďalších špičkových jazdcov, zaujímavé trate a preteky, ktoré budú môcť sledovať na veľkoplošných obrazovkách vo fanzónach, a množstvo sprievodných podujatí. 

Medzi Čechmi obhajuje Kreuziger 

Organizátori pritiahli do Žiaru silné štartové pole. Spolu s Petrom Saganom nebude chýbať ani jeho brat Juraj a ďalší dvaja Slováci v drese Bory Michael Kolář a Erik Baška. Za českú stranu zastupujú stajňu Jan Bárta a Leopold König. 

Obhajovať český titul bude Roman Kreuziger z tímu ORICA‑Scott, konkurenciu mu budú robiť aj Petr Vakoč a Zdeněk Štybar z ďalšieho ProTour tímu Quick‑Step Floors. Trojčlenné zastúpenie bude mať aj kontinentálny tím CCC Sprandi Polkowice. 

O dobré výsledky sa na domácej pôde pokúsia jazdci Dukly Banská Bystrica na čele s najlepším Slovákom na uplynulom Okolo Slovenska Patrikom Tyborom, či Marek Čanecký z Amplatz‑BMC. 

Najpútavejšia bude nedeľa 

Zápolenia na spoločnom šampionáte odštartovali vo štvrtok popoludní časovkami junioriek (20 km), juniorov a žien (obe 26 km). V piatok je na programe jazda proti času v kategórii mužov do 23 rokov a elite na 40 km, no Slovensko v nej nebude mať zastúpenie z radov World Tour. 

V sobotu od 9.30 h si zmerajú sily v pretekoch s hromadným štartom ženy, juniorky (obe 82 km) a juniori (110 km). 

Tradične najpútavejšia je nedeľa, keď sa o majstrovské tituly na ceste pobijú elitní pretekári a U23, ktorí musia zvládnuť sedem okruhov zo Žiaru cez Lovčicu, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú, Lutilu a späť do Žiaru s celkovo dĺžkou 193 km. Slovenský titul obhajuje Juraj Sagan. 

Peter Sagan: Súperom je každý na štarte 

"Nikoho nemôžeme podceniť. Pripravení budú všetci. Takže budeme sa prispôsobovať vzniknutej situácii a snažiť sa mať preteky pod našou kontrolou," povedal pre oficiálnu stránku podujatia cyklistika2017.sk Juraj Sagan. 

"Nebude to však ľahké, pretože konkurencia tiež nespí. Jednoducho budeme ako tím bojovať o titul," dodal. 

"Sú to, samozrejme, prestížne preteky pre celý tím, ale nedá sa sústrediť na jedny preteky uprostred sezóny a najmä vzhľadom na blížiacu sa Tour de France. Takže príprava splýva s prípravou na Tour," priznal Peter Sagan. 

"So svojou formou som spokojný. Každý, kto sa postaví na štart, je náš súper. Bude nás však z nášho tímu Bora‑Hansgrohe na štarte dosť a budeme sa snažiť získať tituly práve pre náš tím. Mať v tíme majstrov jednotlivých krajín je určitou prestížou," doplnil. 

Príde aj oficiálny tímový autobus Bory 

Organizátori pripravili pre divákov priamo v dejisku aj fanzóny s veľkými LED obrazovkami. Jedna bude v priestore pred žiarskym Mestským kultúrnym centrom a dve veľké LED obrazovky pred obchodným domom Lidl. 

Ďalšia fanúšikovská zóna medzi Kosorínom a Janovou Lehotou, takisto s LED obrazovkou. Fanúšikovia cyklistiky sa môžu tešiť aj na oficiálny tímový autobus Bora‑Hansgrohe, ktorý má vlastnú sprchu, toaletu i kuchynku. 

Záujemcovia si taktiež môžu vyskúšať jazdu na cyklistickom trenažéri z jednej horskej etapy na Tour de France. Pripravený je aj hudobný sprievod a atrakcie pre deti. 

Očakávajú desaťtisíc fanúšikov 

"Cyklistika je na Slovensku veľmi populárny šport, preto za tieto štyri dni očakávame tisíce až desaťtisíc návštevníkov," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľ pretekov Milan Veselý. 

"Chcem sa poďakovať sponzorom i obom národným zväzom, že nám dali dôveru. Chcem vyzdvihnúť aj pomoc od všetkých dobrovoľníkov a spoluprácu so samosprávou, políciou, všade sme našli fantastickú odozvu," poznamenal. 

"Jedná sa asi o najväčšiu akciu, akú naše mesto organizovalo. Síce sa ich tu koná viacero, ale takýmto rozsahom sa ani jedna z nich k nej nepribližuje. Súvisí to s dopravnými obmedzeniami, no na druhej strane s možnosťou vidieť najlepších slovenských a českých pretekárov, ktorí patria medzi svetovú špičku," povedal primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal. 

"Chcem pozvať všetkých cyklistických fanúšikov, lebo vidieť naživo pretekať Petra Sagana na Slovensko môžu iba raz do roka. Ale nie je to len o ňom. V Žiari nad Hronom uvidia najlepších slovenských a českých cyklistov. Bude to taký festival cestnej cyklistiky. Organizátori sú skúsení a myslím si, že to dopadne veľmi dobre," dodal šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara


Svetový šampión až v nedeľu

Šport| 22.6.2017|s. 23; lč

Dnes sa začnú v Žiari nad Hronom 18. spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike 

Úvodnými časovkárskymi súťažami žien, juniorov a junioriek dnes štartujú v Žiari nad Hronom už 18. spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike. Premiéru mal pelotón zložený z pretekárov dvoch samostatných krajín v roku 2000 v Luhačoviciach a vo Vyškove a tohtoročná kapitola je ôsmou na slovenských cestách. V Žiari nad Hronom sa bude bojovať o desať titulov majstrov Slovenska a rovnaký počet kolekcii medailí rozdajú aj pre českých cyklistov. 

Ako to už tradične býva, centrum diania priaznivcov cyklistiky sa sústredí najmä na spoločné súťaže mužov ‑ elite a do 23 rokov. Nedeľňajšie preteky jednotlivcov určite ‑ aspoň zo slovenského pohľadu ‑ zatienia piatkový časovkársky program, v ktorom sa nepredstaví ani jediný cyklista zo silného World tímu Bora ‑ Hansgrohe. Štvorica Peter Sagan, Juraj Sagan (ten bude obhajovať minuloročné prvenstvo z Kyjova), Michael Kolář a Erik Baška sa totiž koncentruje na svoje nedeľňajšie vystúpenie, ktoré bude pre súrodencov Saganovcov aj posledným súťažným štartom pred 104. ročníkom Tour de France. Na ňom bude Peter bojovať o šieste zelené tričko víťaza bodovacej súťaže a Juraj, naopak, absolvuje svoju premiéru. Je pochopiteľné, že v Žiari nad Hronom sa sústredí najväčšia pozornosť na cyklistov Bora Hansgrohe, ktorí budú v spoločnom pelotóne piati. "Okrem slovenského kvarteta iba Jan Bárta, lebo Leopold König sa po zdravotných problémoch pustil v minulých dňoch iba do prípravy na ďalšie súťažné obdobie v tejto sezóne," povedal nám jeden zo športových riaditeľov Ján Valach, ktorý povedie na spoločných majstrovstvách SR a ČR jazdcov nemeckého tímu. Favoritov na zisk titulu v záverečných "kráľovských" pretekoch jednotlivcov treba hľadať najmä v spoločnosti jazdcov z Bora Hansgrohe. Peter Sagan má na svojom konte päť majstrovských titulov, vrátane jedného časovkárskeho, Juraj bol najrýchlejší vlani. "Určite nie je možné podceniť žiadneho súpera. Aj keď sme favoriti, musíme byť obozretní. Lebo v nedeľňajších pretekoch sa bude bojovať o štyri medailové kolekcie. Keďže sa nebudú môcť používať vysielačky, bude sa dianie na trati ešte ťažšie režírovať z mechanického auta, či priamo z dvestočlenného pelotónu. Navyše, v takýchto pretekoch treba aby mal človek aj svoj deň, aby sa vedel čo najlepšie zorientovať. Som presvedčený o tom, že to budeme my, kto bude diktovať taktiku celých pretekov a napokon sa budeme v cieli aj tešiť z úspechov," dodal Ján Valach. Kto okrem pretekárov z Bora Hangrohe môže bojovať o najcennejšie kovy? Zo slovenskej časti pelotónu ich až tak veľmi nie je, azda len pretekári Dukly Banská Bystrica, z ktorých sa zdá byť aktuálne v dobrej forme najlepší Slovák v pelotóne na Okolo Slovenska, ktoré nedávno vyvrcholili v Trnave, Patrik Tybor. Okrem neho ešte Marek Čanecký, obliekajúci dres rakúskeho tímu AmplatzBMC. V českej časti pelotónu okrem spomínaného Bártu budú najväčšími ašpirantmi na titul Štybar s Vakočom z Quick‑Step Floors, ale aj mladí a talentovaní jazdci zWorld tímov Cink a Hirt. Ale svoju silu budú chcieť ukázať aj pretekári z najlepšieho českého kontinentálneho tímu Elkov‑Author.


V Žiari nad Hronom zavádzajú triedený zber kuchynského odpadu

www.enviroportal.sk| 14.6.2017|TASR

Žiarska samospráva plánuje v najbližších mesiacoch spustiť triedený zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. Do pilotnej fázy budú zapojené domácnosti z komplexnej bytovej výstavby. Odpad budú následne zhodnocovať v Centre zhodnocovania odpadov (CZO) Žiar nad Hronom. 

"Táto snaha vyplynula z toho, že už máme niekoľkoročné skúsenosti s triedeným zberom kuchynského odpadu zo škôl a škôlok v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta," priblížil pre TASR vedúci odboru odpadového hospodárstva žiarskeho mestského úradu Ján Vinarčík. Ďalším dôvodom je fakt, že mesto prevádzkuje vlastné CZO, ktorého súčasťou je aj technologický súbor fermentácia ‑ bioplynová stanica, ktorý má uzol hygienizácie kuchynského a reštauračného odpadu. 

"Samozrejme na začiatok nemáme veľké oči, pretože analýzy nášho zmesového komunálneho odpadu ukazujú, že až 50 percent z neho tvorí biologicky rozložiteľný odpad z domácností. Pri množstve 3000 ton ročne by tvorilo pri dokonalom vytriedení až 1500 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu," podotkol Vinarčík s tým, že na spracovanie takéhoto množstva dnes ešte nie je CZO pripravené. 

V pilotnej fáze bude zber tohto odpadu realizovaný v desiatich stojiskách, čo je približne 600 domácností. "Keď zvládneme túto etapu, budeme postupne počet stojísk rozširovať," dodal Vinarčík. V praxi to bude znamenať, že domácnosti dostanú desať litrové zberné nádoby, do ktorých budú odpad zbierať. V stojiskách budú umiestnené zatvárateľné zberové nádoby, do nich budú obyvatelia odpad vysýpať. Harmonogram ich vývozu bude upravený podľa potrieb a prvotných skúsenostiach s ich vývozom. 

Kuchynský odpad budú spracovávať v bioplynovej stanici, kde v súčasnosti zhodnocujú zelený odpad, teda pokosenú trávu, lístie či štiepku. "Keď budeme mať tento proces zastabilizovaný, môžeme zhygienizovaný kuchynský odpad pridávať do vsádzky do fermentorov," vysvetlil Vinarčík. Triedenie kuchynského odpadu z domácností tak, ako ho v Žiari nad Hronom zavádzajú, zatiaľ podľa jeho slov na Slovensku neprevádzkuje žiadne mesto. 

Zavedenie zberu je podľa Vinarčíka otázkou niekoľkých mesiacov. "Do konca roka chceme mať tento zber zavedený aspoň v časti stojísk," dodal. Čo budú môcť obyvatelia do nádob odhadzovať a naopak, aký odpad do nádob nepatrí, samospráva zadefinovala aj vo všeobecne záväznom nariadení. Nevhodné sú podľa Vinarčíka napríklad tekuté zložky kuchynského odpadu ako napríklad polievky a omáčky. 


Stredisko osobnej hygieny v rómskej osade

Rozhlasová stanica Regina| 7.6.2017|Martina Černeková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka:

"V rómskej osade v Žiare nad Hronom otvorili stredisko osobnej hygieny. Najmä deťom by malo pomôcť zlepšiť hygienické návyky. Za poplatok sa tam môžu obyvatelia osprchovať, použiť toaletu alebo si vyprať. Nabrať si môžu aj pitnú vodu."

Martina Černeková, redaktorka:

"Množstvo detí zo žiarskej osady Pod Kortínou sa s vodou z vodného kohútika stretlo po prvýkrát mimo domova. Aby im hygienické návyky boli prirodzené, pomáhajú im miestni komunitní či terénni sociálni pracovníci. Pri stredisku osobnej hygieny totiž zriadili aj vysunutú časť komunitného centra. Dopĺňa jeho odborný garant Samuel Kováč."

Samuel Kováč, odborný garant:

"Veľa detí stadeto vlastne ani nemá takéto možnosti, nedisponujú ich obydlia umývadlom alebo sprchou a práve tu je tá možnosť vlastne im to ukázať. Hlavne aj pred tým nástupom do školy, tak budú už aspoň ako‑tak ovládať tieto návyky hygienické a vedieť použiť to sociálne zariadenie."

Martina Černeková:

"Po novom sa takmer päťstovka osadníkov môže osprchovať či použiť toaletu priamo v osade Pod Kortínou. Jaroslava Kaločajová má päť detí. Aj keď doma majú vaňu či záchod, do strediska chodí každý druhý deň prať. Poplatky za služby sú podľa nej symbolické, platia sa vždy na mestskom úrade."

Jaroslava Kaločajová, obyvateľka osady:

"Za to euro bolo dvoje pranie. Viete, dve eurá dám a tak. No musíme ísť hore to kupovať. Ráno, keď idem s deťmi do školy, tak nabehnem rýchlo hore a potom si prídem hodiť."

Martina Černeková:

"Podľa vedúcej odboru starostlivosti o obyvateľa Moniky Minárovej je zatiaľ väčší záujem o pranie ako o sprchovanie. Mesto sa snaží pôsobiť najmä na rodiny s deťmi."

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa:

"Mesto vykonáva inštitút osobitného príjemcu na štátne dávky, ktoré väčšina z týchto rodín, ktoré tu bývajú, poberajú. Čiže tu sme videli možnosť ako zapôsobiť na tú rodinu a vysvetliť im, že ak to dieťa bude tie návyky minimálne hygienické mať, o to bude mať ľahký vstup potom do kolektívu či už v predškolskom zariadení alebo školskom."

Martina Černeková:

"Problémy s hygienou v osadách sú podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza často dôsledkom nevysporiadaných vlastníckych vzťahov. Z jeho písomného stanoviska vyberáme."

Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády pre rómske komunity (stanovisko):

"Problém s kanalizáciou, prívodom vody a inou infraštruktúrou v osadách je dosť komplexný. K vyriešeniu má pomôcť projekt vysporiadania pozemkov, ktorý na úrade spúšťame."

Martina Černeková:

"Na Slovensku funguje viac ako tridsiatka stredísk osobnej hygieny. Zriaďujú ich aj mimo osád."


Na šampionáte v cyklistike budú LED obrazovky a na trati 11 km zábran

www.teraz.sk| 6.6.2017|TASR

Šampionát sa začne vo štvrtok časovkami junioriek, juniorov a žien a vyvrcholí v nedeľu hlavnými pretekmi s hromadným štartom kategórií U23 a Elite.

Bratislava 6. júna (TASR) ‑ Spoločný šampionát v cestnej cyklistike Slovenska a Česka odštartuje už o dva týždne (22. ‑ 25. júna) v Žiari nad Hronom a organizátori si pre pretekárov i divákov pripravili viaceré novinky. 

Šampionát sa začne vo štvrtok časovkami junioriek, juniorov a žien a vyvrcholí v nedeľu hlavnými pretekmi s hromadným štartom kategórií U23 a Elite. Na jeho bezpečnosť a plynulý priebeh bude dozerať až 230 usporiadateľov a desiatky organizátorov. Usporiadatelia pripravia na trati až jedenásť kilometrov zábran. "Použije sa najviac zábran, ako sa kedy použilo na Slovensku. Ešte nikdy nikto nedal dokopy toľko zábran, ako dáme v Žiari, hovoríme pritom o tonách železa. Na Slovensku je k dispozícii päť kilometrov zábran, my máme dohromady jedenásť. Požičali sme si ich z Česka. Firma, ktorá spolupracuje s NDS, nám dodá špeciálne tabule, tie sa používajú na diaľniciach. Nimi vykryjeme približne ďalších päť kilometrov. Na bezpečnosť cyklistov aj divákov bude dohliadať aj mnoho policajtov a dobrovoľníkov, ktorí nebudú ľudí vpúšťať na trať," prezradil pre oficiálnu stránku šampionátu prezradil technický riaditeľ pretekov Peter Doležal. 

Dôležitý prvok každých pretekov sú aj rozhodcovia, ktorí nebudú chýbať ani v Žiari. Niektorí pôjdu vo vozidlách za cyklistami, ďalší budú v cieli. Medzi nimi je tiež niekdajší vicemajster sveta a skúsený medzinárodný rozhodca Medzinárodnej cyklistickej únie Milan Dvorščík. UCI má vo svojom programe zakotvený tvrdý boj proti dopingu, preto aj na spoločnom šampionáte budú antidopingoví komisári. "V Mestskom kultúrnom centre sa vyhradí miestnosť, kde sú vybraní a prví traja cyklisti povinní podrobiť sa kontrole. Antidopingový komisár musí ísť s nimi aj na toaletu. Cyklista je tak stále pod kontrolou, aby nemohol moč zameniť. Dopingová kontrola sa robí vždy po pretekoch," pokračoval pre oficiálnu stránku Doležal. 

Organizátori pripravili pre divákov priamo v dejisku aj fanzóny s veľkými LED obrazovkami. "Fanzóna s tribúnou pre 700 divákov bude v priestore pred žiarskym Mestským kultúrnym centrom a dve veľké LED obrazovky pred obchodným domom Lidl. Ďalšiu fanúšikovskú zónu pripravíme aj medzi Kosorínom a Janovou Lehotou, takisto s LED obrazovkou a chýbať nebudú ani bufety, aby sa fanúšikovia mohli občerstviť," uviedol Doležal. Fanúšikovia cyklistiky sa môžu tešiť aj na oficiálny tímový autobus Bora‑Hansgrohe, ktorý má vlastnú sprchu, toaletu i kuchynku


Majú sa kde sprchovať a prať

Plus jeden deň| 30.5.2017|tasr

Obyvatelia rómskej osady Pod Kortínou v Žiari nad Hronom majú k dispozícii novú hygienickú stanicu. 

Nachádzajú sa v nej dve sprchy a automatická práčka. Využívať ich môžu za poplatok. V stanici majú miestni ľudia k dispozícii za poplatok aj zdroj pitnej vody, ktorý v osade doteraz chýbal. Ľudia prejavili záujem aj o sprchovanie, trochu viac o pranie.


Žiar nad Hronom chce zlepšiť podmienky pre alternatívnu dopravu v meste

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 25.5.2017|Marek Pivoluska / Marek Pivoluska

Marek Pivoluska, moderátor RTVS:

"Žiar nad Hronom chce zlepšiť podmienky pre alternatívnu dopravu v meste. Medzi časťou Etapy, cez Kortínsky most, až po priemyselný park plánuje vybudovať cyklochodník. Má slúžiť nielen na športové účely, ale vo veľkom ho budú môcť využívať aj ľudia, ktorí v priemyselnom parku pracujú. Pokračuje hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Je to zhruba 3,6 kilometra komunikácie, ktorá bude vyznačená, jednak to budú pôvodné terajšie nejaké chodníky alebo časti ciest, na niektorých miestach sa chodníky budú rozširovať, aby vlastne mali cyklisti vyznačený svoj pruh naprieč celým mestom. Tento projekt je zatiaľ na úrovni 800 tisíc eur a vlastne budeme žiadať dotáciu z európskych fondov."

Marek Pivoluska:

"Projekt so žiadosťou by radnica chcela podať v júni. Či dôjde k vybudovaniu cyklochodníka bude známe až po posúdení žiadostí."


Žiar nad Hronom nevie čo s núdzovými bytmi

Televízna stanica STV 1| 24.5.2017|Elena Koritšánska, Monika Tuková / Janette Štefánková

Janette Štefánková, moderátorka:

"Budúcnosť bytov pre týrané ženy v Žiari je nejasná. Mesto v nich za takmer dva roky neubytovalo žiadnu ženu v núdzi. Môžu za to podmienky, ktoré mesto stanovilo. Napríklad v Bratislave sú podobné zariadenia dlhodobo plné."

Monika Tuková, redaktorka:

"Dva byty pre týrané ženy zriadilo mesto Žiar nad Hronom na podnet Únie žien Slovenska. Predtým mali týrané ženy z mesta najbližšie do krízových centier v Banskej Bystrici, Zvolene či Dolnom Kubíne. Osem lôžok môžu využívať osamelé ženy, alebo matky s deťmi od roku 2015. Musia však preukázať, že boli týrané a to potvrdením o zraneniach od lekára, alebo tak, že podajú trestné oznámenie na políciu."

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa v Žiari nad Hronom:

"To vzišlo z praxe, ktorou sme častokrát museli si prejsť, keď dochádzalo k takzvanému označeniu, že som týraná a v skutočnosti išlo len o riešenie bytovej otázky."

Monika Tuková:

"Žiadna so žien, ktorá sa na mesto za dva roky obrátila, však nakoniec dokumenty nepriniesla."

Monika Minárová:

"V piatich prípadoch, kedy bol teda záujem o podmienky a potom následne prebiehali telefonáty v tom zmysle, že oprávnená osoba by mala záujem sa dostať do tohto typu zariadenia, môžem skonštatovať, že nedošlo ani jeden raz, že by došlo k priamemu ubytovaniu do tohto zariadenia."

Monika Tuková:

"Ako presne so ženami komunikovalo mesto nevie povedať. Jedno z vysvetlení prečo ženy neubytovalo v krízových bytoch znie aj tak, že je možné, že si ženy medzi tým situáciu vyriešili sami. Sociálna poradkyňa označuje postup Žiaru nad Hronom za začiatočnícku chybu."

Petronela Blahovcová, sociálna poradkyňa:

"Treba byť veľmi obozretný, lebo tie ženy prichádzajú v rôznych nejakých fázach toho, kedy riešia násilie, keď sa nastavia ako podmienku, tak tým pádom ako by blokujú službu tej žene. lebo tým vyvíjajú na ňu tlak. Skôr ju treba odborne sprevádzať a podporiť."

Monika Tuková:

"Byty pre týrané ženy má napríklad aj Bratislavský samosprávny kraj. Zariadenia majú tiež dva roky. Stále sú plné."

Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja:

"Keď sa zavolá na horúcu linku, tak sa skontaktuje s psychologičkou, psychológom, ktorí hneď vyhodnotia buď po linke, alebo osobne na stretnutí hodnotia či je to prípad, ktorý má byť umiestnený v takomto bezpečnom ženskom domove, a okamžite potom konáme. Čiže nikto nemusí nosiť žiadne papiere, nič nemusí dokazovať."

Monika Tuková:

"Bratislavskému kraju teda žena nemusí predložiť nijaký doklad od lekára či polície. Okrem ubytovania pritom župa poskytuje ženám aj psychologickú pomoc, sociálne aj právne poradenstvo. Žiar nad Hronom však prístup meniť neplánuje. A keďže núdzové byty prevádzkuje za dotáciu od ministerstva financií, ktorú už nedostane, uvažuje aj o tom, že ich zruší."


Práca pre dlhodobo nezamestnaných bez pracovných návykov

Rozhlasová stanica Slovensko| 23.5.2017|Jaroslav Barborák / Jaroslav Barborák

Jaroslav Barborák, moderátor:

"Dať prácu dlhodobo nezamestnaným bez pracovných návykov ‑ s týmto cieľom pred rokom vznikla v Žiari nad Hronom Žiarska komunálna spoločnosť, ktorá v týchto dňoch predstavila výsledky svojej ročnej práce. Deväťmesačným kurzom prešli jej prví piati adepti, ktorých teraz ponúkla miestnym firmám. Bude o nich záujem? Aj na to sme sa pýtali Daniela Šályho, ktorý Žiarsku komunálnu spoločnosť vedie a sám sa podieľa na príprave týchto ľudí pre pracovný život. Pekný deň prajem."

Daniel Šály, Žiarska komunálna spoločnosť:

"Dobrý deň."

Jaroslav Barborák: "Pán Šály, už pri zakladaní mestskej komunálnej spoločnosti pred rokom Žiarskej primátor Peter Antal na rovinu hovoril, že ide najmä o riešenie problémovej situácie s nelegálnou rómskou osadou pod Kortinom tam u vás. Vtedy povedal a tu citujem: "kľúčom k vyriešeniu tohto problému nie je rozdať im byty či dať dávky, ale zabezpečiť im prácu. Mnohí z nich chcú pracovať, buď nemajú kde, alebo zamestnávatelia nemajú dôveru v ich budúce pracovné nasadenie, a teda ani chuť ich zaúčať. Zaúčali ste ich teda vy. A kým sa dostaneme k výsledkom tej vašej práce, povedzte nám, čo muselo tých päť uchádzačov splniť, aby sa dostali do toho vášho programu? Aké boli kritériá pre výber?"

Daniel Šály:

"Kritériá pre výber určil úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici."

Jaroslav Barborák:

"A konkrétne?"

Daniel Šály:

"V podstate išlo o také základné podmienky, že uchádzač musel byť viac ako rok nezamestnaný, alebo musel mať nad päťdesiat rokov. Alebo nejaké iné zvýhodnenie. V podstate sa jedná o sociálne skupiny bez dlhodobej práce, bez pracovných návykov, ktorej sme chceli dať šancu, aby sa zaradili do toho pracovného života."

Jaroslav Barborák:

"V praxi to potom vyzeralo ako? Viem, že formálne boli zamestnancami tej vašej mestskej komunálnej spoločnosti a tam potom pracovali pod dohľadom odborníkov?"

Daniel Šály:

"Viete čo, máme tam jedného odborného majstra, ktorý týchto ľudí manažuje. Keď som ja vstúpil do tohto rozbehnutého vlaku, tak som mal také zmiešané pocity, ale dnes si dovoľujem tvrdiť, že majú pracovné návyky rovnocenné s robotníkom v priemyselnom areáli. Samozrejme na tej úrovni vzdelania a ich možnosti..."

Jaroslav Barborák:

"Hej, z čoho ste mali tie zmiešané pocity, pán Šály?"

Daniel Šály:

"No, prvý dojem bol taký, že či tí ľudia dokážu prácu zvládnuť. Ale dneska ja som osobne bol prekvapený ... práce jednoduché robia pod odborným vedením toho nášho majstra, odvádzajú veľmi slušnú prácu."

Jaroslav Barborák:

"Hej, čím všetkým si vlastne prešli? Alebo keď to inak poviem, že čo sa naučili? Keď som si pozeral verejne prístupné faktúry tej vašej spoločnosti, tam boli zaujímavé položky, ktoré sa pravidelne opakovali ‑ peniaze za štrk, cement, pracovné náradie krompáč. Vy ste naznačili, že to bolo hlavne teda príprava teda pri tých stavebných prácach? Na to sa oni pripravovali?"

Daniel Šály:

"... lebo to boli stavebné práce, jednoduché zemné práce, zámkové dlažby, nejaké betónovanie, oplotenie."

Jaroslav Barborák:

"V úvode sme spomínali, že ten cieľ bol naučiť ich pracovným návykom. Akým spôsobom? Aké ste mali na to páky?"

Daniel Šály:

"Prešli všetkými potrebnými školeniami, základné pracovné návyky, dochádzka do práce, prestávka na obed, vykonávanie príkazov, rešpektovanie pokynov majstra."

Jaroslav Barborák:

"S čím bola spokojnosť a poprípade aké problémy sa vyskytli počas tých deviatich mesiacov?"

Daniel Šály:

"Spokojnosť bola s dochádzkou, s pracovnou disciplínou, vážnejšie problémy neboli. Bol tam jeden pracovník, s ktorým sme museli rozviazať pracovný pomer. Prišiel do práce pod vplyvom návykových látok a okamžite s ním bol rozviazaný pracovný pomer."

Jaroslav Barborák:

"Čiže bol vyradený z celkového tohto procesu prípravného?"

Daniel Šály:

"Áno."

Jaroslav Barborák:

"Akým spôsobom reagovali samotní tí? Boli radi, alebo znášali to ťažko?"

Daniel Šály:

"Mám pocit, že tí ľudia sú radi a tešia sa z tej práce. Podarilo sa nám vybrať takých uchádzačov, ktorí majú záujem o prácu a to je dôležité."

Jaroslav Barborák:

"Čiže po deviatich mesiacoch toho celého kurzu majú byť pripravení na prácu u nových zamestnávateľov a tými ako som sa dočítal majú byť ako som sa dočítal majú byť miestni podnikatelia. Tí vaši adepti sa hlásia sami k týmto zamestnávateľom, či im v tom pomáhate?"

Daniel Šály:

"My im pomáhame, že sme oslovili podniky a spoločnosti v priemyselnom areáli Žiar nad Hronom, plus nejakých súkromných podnikateľov. A čakáme na odozvu, že či bude nejaký záujem."

Jaroslav Barborák:

"Zatiaľ ešte nemáte spätnú väzbu?"

Daniel Šály:

"Spätnú väzbu máme len od dvoch firiem, ktorých sa vyjadrili, že záujem nie je, ale dúfajme, že sa niektorých podarí umiestniť na trhu práce."

Jaroslav Barborák:

"Čo bude s nimi, keď u vás skončia?"

Daniel Šály:

"Pevne verím, že si prácu nájdu. Pokiaľ sa im to nepodarí, tak zrejme skončia na úrade práce opätovne."

Jaroslav Barborák:

"Po skúsenostiach s tou prvou skupinou plánujete vytvoriť aj ďalšiu?"

Daniel Šály:

"Na ďalšej skupine sa už pracuje, lebo títo uchádzači končia o niekoľko dní. V podstate už sme robili výber na ďalšiu partiu, ktorá bude v tomto pokračovať."

Jaroslav Barborák:

"Keď hovoríte o novej skupine, pôjde o koľko ľudí?"

Daniel Šály:

"Opätovne päť ľudí."

Jaroslav Barborák:

"Pri zakladaní Žiarskej komunálnej spoločnosti dostala od mesta do vienka päťtisíc eur. Po tej ročnej skúsenosti je to podľa vás adekvátna investícia do ľudí a ich pracovných návykov?"

Daniel Šály:

"Tých päťtisíc to bolo na založenie spoločnosti. Neskôr nám mesto poskytlo v podstate pôžičku stotisíc euro a z toho päťdesiattisíc euro sa využilo na kúpu priemyselného areálu, kde majú vlastne šatne, nejaké prevádzkové priestory, sklady, výrobné priestory. A ďalších päťdesiattisíc sa použilo na nákup techniky, náradia, materiálno‑technické zabezpečenie."

Jaroslav Barborák:

"Čiže na zabezpečenie tejto komunálnej spoločnosti do budúcnosti, aby mohla naďalej robiť takéto preškoľovanie. Ak hovoríme o tom teda, že v súčasnosti je na Slovensku nejakých stošesťdesiattisíc tých dlhodobo nezamestnaných, my tu teraz hovoríme o skupine piatich, v konečnom dôsledku štyroch, ktorí prešli, ktorí skončia úspešne túto prvú etapu. Hovoríte o druhej, kde budú ďalší piati. Nie je to kvapka v mori? V tom zmysle teda má to zmysel z tohto vášho pohľadu?"

Daniel Šály:

"Kvapka v mori to je. Keď sa to podarí, samozrejme uvažujeme o tom rozšírení. Ale pokiaľ sa niekoľko z nich podarí umiestniť na trhu práce, tak to malo zmysel."

Jaroslav Barborák: Toľko Daniel Šály zo Žiarskej komunálnej spoločnosti. Ešte pekný deň."

Daniel Šály:

"Pekný deň, ďakujem."


Proti zločincom nasadia hovoriace majáky!

Nový Čas| 23.5.2017|kil

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Do konca roka by mali v meste pribudnúť tzv. tiesňové hlásky s majákmi. Vďaka nim si ľudia v ohrození či svedkovia takejto udalosti môžu privolať pomoc stlačením gombíka a tá príde takmer okamžite. Hoci na Slovensku ide o unikátny projekt, v zahraničí je už rozšírený. Mestskí policajti zo Žiaru nad Hronom sa inšpirovali v susednej Českej republike. 

Ide o stĺpy s tlačidlom, ktorého prostredníctvom si osoba v núdzi privolá pomoc. ,,Po stlačení sa rozsvieti modrý maják. Svetlo pomôže nielen policajnej hliadke v orientácii, ale upozorní aj okoloidúcich, že niekto potrebuje pomoc," vysvetlil hovorca Žiaru nad Hronom Martin Baláž. ,,Z reproduktora sa ozve dispečing mestskej polície, ktorý s dotyčným začne komunikovať. Mestskí policajti vyhodnotia, či na miesto bude vyslaná hliadka alebo iné záchranárske zložky," dodáva Baláž. Mesto získalo dotáciu 34‑tisíc  eur od Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, vďaka ktorej kúpia 7 tiesňových hlások. Hlásky osadia pri ZŠ, pri centrálnej autobusovej stanici a hvezdárni. 

AKO HLÁSKA FUNGUJE 

Keď človek v ohrození zatlačí tlačidlo, stane sa naraz niekoľko vecí: 

  • Otvorí sa komunikačný kanál na mestskú políciu a prebehne hlasová komunikácia 
  • Kamera v dosahu sa nasmeruje na miesto, kde je hláska a bude sledovať, čo sa v jej okolí deje 
  • Začne blikať modrý maják, čo upozorní na tiesňovú situáciu aj ľudí v okolí 
  • Na miesto môže byť podľa potreby vyslaná hliadka i záchranári

Betónový plot nepostavia

Televízna stanica TA 3| 17.5.2017|Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom pred rokom sľubovali, že okolo cintorína postavia dva metre vysoký betónový plot, mal zabrániť krádežiam sviečok a hrobovej výzdoby a tiež oddeliť pietne miesto od susednej rómskej osady. Ľudia sa totiž sťažovali na túlavé psy a hrajúce sa deti medzi hrobmi. Plot ale do dnes nestojí, hoci poslanci na tento účel schválili 20‑tisíc eur."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Problémy na centrálnom mestskom cintoríne v Žiari nad Hronom trvajú už dlhšie, keď vlani počet krádeží sviečok a výzdoby neúmerne narástol, mesto sa to rozhodlo radikálne riešiť. Chcelo postaviť dvojmetrový plot z betónových prefabrikátov, ktorý mal cintorín ochrániť."

(začiatok archívneho záznamu zo 6.4.2016)

Muž:

"Treba to spraviť, určite."

Žena:

"Určite že to pomôže, lebo tí vandali, čo tam chodia robiť neporiadky a krádeže všelijaké, tak by mali zábranu."

(koniec archívneho záznamu zo 6.4.2016)

Martin Dušička:

"Na stranu obyvateľov sa postavil aj primátor, aj on bol presvedčený o tom, že krádeže majú na svedomí ľudia z rómskej osady Pod Kortínou a 300‑metrový plot by ich zastavil."

(začiatok archívneho záznamu zo 6.4.2016)

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Ja to vnímam, že je to problém, je to pietne miesto, ktoré skutočne má takýmto zostať a pokiaľ ho neoplatíme, tak asi nikdy nebude."

(koniec archívneho záznamu zo 6.4.2016)

Martin Dušička:

"Dnes už je ale jasné, že betónový plot okolo cintorína nebude, mesto tvrdí, že zámer stroskotal na náročnom teréne, ktorý je nestabilný, sú tam jamy a navezená zemina a práce by preto nemohli robiť zamestnanci mestskej žiarskej komunálnej spoločnosti."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom, (telefonát):

"Ono by sa nám to niekoľkonásobne táto stavba predražila, rádove by to boli ťažké desiatky tisíc eur. Takže sme upustili od tohto zámeru, pretože my sme tam mali vyčlenených tak do 20‑tisíc eur."

Martin Dušička:

"Radnica sa preto rozhodla, že tieto peniaze investuje do špeciálneho kamerového systému, ktorý nahradí betónový plat. Mestskí policajti by tak miesto monitorovali 24 hodín denne."

Martin Baláž:

"Tie kamery, ktoré tam budú osadené, tak zareagujú vždy, keď tam bude nejaký pohyb podozrivých osôb, najmä v noci. Veríme, že to pomôže. Samozrejme, až keď to bude v samotnej praxi, môžme zistiť, že či vôbec to opatrenie je účinné."

Martin Dušička:

"Namiesto betónového plota by mal teda žiarsky cintorín chrániť kamerový systém, o zmene použitia peňazí by mali poslanci rozhodnúť už na najbližšom zastupiteľstve."


Futbalový štadión otvoria neskôr, ako pôvodne avizovali

www.nasziar.sme.sk| 9.5.2017|Ivana Zigová

Radnica prišla s novým termínom. Takéto sú dôvody zmeny. 

ŽIAR NAD HRONOM. Zmodernizovaný futbalový štadión s novými tribúnami v Žiari otvorí mesto neskôr, ako plánovalo. Pôvodne chcelo slávnosť, na ktorú už poslanci odklepli 13‑tisíc eur, spojiť s majstrovstvami Česka a Slovenska v cestnej cyklistike, konkrétne s ich posledným dňom (25. 6.). 

Napokon však radnica hovorí o novom termíne. "Zmodernizovaný futbalový štadión plánujeme verejnosti predstaviť 16. júla. Pre posun sme sa rozhodli pre zhoršenie počasia, najmä ochladenie v apríli, ktoré skomplikovalo zatrávnenie nového ihriska. Nevedeli by sme garantovať, že hracia plocha bude dovtedy spôsobilá na odohranie zápasu," potvrdil zmenu hovorca mesta Martin Baláž. 

Spomenul však aj ďalší dôvod. "Keď sme si to znovu preberali, uvedomili sme si, že dve takéto akcie by mohli spôsobiť neúmerné dopravné zaťaženie mesta. Na cyklistické preteky totiž očakávame asi 20‑tisíc ľudí. Bolo by komplikované spojiť tieto dve podujatia," povedal. 

Športovisko sa dočkalo modernizácie tribún, hracej plochy aj zázemia. Z niekdajšieho štadióna spartakiádneho typu sa zmenilo na futbalový stánok druhej kategórie UEFA. Po dokončení by mal slúžiť najmä pre zápasy áčka FK Pohronie.


Cyklistický ošiaľ v Žiari začína. Hotely hlásia plno

www.nasziar.sme.sk| 2.5.2017|Ivana Zigová

Od top udalosti roka si radnica sľubuje zviditeľnenie Žiaru. 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom čakajú 22. až 25. júna Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike 2017. Športové podujatie sľubuje účasť Petra Sagana a slovenskej a českej špičky.

Žiarska radnica očakáva v meste asi 20‑tisíc návštevníkov. "Ide o podujatie, ktoré nemá v novodobej histórii Žiaru obdobu," povedal hovorca mesta Martin Baláž. Mesto zatiaľ vyčlenilo v rozpočte dotáciu 10‑tisíc eur pre občianske združenie Cyklistika 2017, ktorá má pokryť niektoré z výdavkov na usporiadanie pretekov. 

"Samozrejme, mesto ako spoluorganizátor prispeje aj inak, do prípravy sa zapájajú jeho organizácie a pracovníci," povedal Baláž. 

Ďalšie zdroje prinášajú sponzori a partneri podujatia. "Pre mesto a okolité obce je to príležitosť, ako sa zviditeľniť. Pre miestnych a návštevníkov bude určite zážitkom vidieť na vlastné oči pretekať takú hviezdu, ako je Peter Sagan," povedal o motivácii samosprávy zorganizovať takúto športovú udalosť Baláž. 

Organizátori avizujú aj sprievodný program ‑ pódium, fun zónu aj charity ride, ktorej peletón povedie bývalý reprezentant, špičkový cyklista a ambasádor podujatia Ján Svorada. 

Hlavné priestranstvá, kde sa budú sústreďovať sprievodné aktivity, majú byť plocha pred mestským kultúrnym centrom a parkovisko pri prevádzke Lidl.

Preteky pripravujú organizátori spolu s políciou a záchrannými zložkami už mesiace. Žiarčania sa budú musieť zmieriť aj s obmedzeniami. Tie sa dotknú predovšetkým dopravy a parkovania. 

"O konkrétnych obmedzeniach budeme informovať v dostatočnom predstihu. Okrem iného obyvatelia mesta dostanú letáky do schránky. Už teraz však môžem povedať, že istú dobu bude pre preteky uzavretá Ulica SNP, čo znamená, že miestni aj návštevníci budú musieť využiť obchvat Žiaru a ďalšie alternatívne komunikácie," naznačil Baláž. 

Vyťažené kapacity na termín majstrovstiev hlásia už aj žiarske hotely. "U nás už nemáme nič voľné. Celkovo v Žiari je už problém, ľudí preto odkazujeme na Kremnicu a Vyhne," povedali nám v žiarskom hoteli Luna. 

Podobná situácia je aj v hoteli Fellini v starej časti mesta. "V tomto termíne máme plno. Predpokladáme, že to súvisí aj s pretekmi," odpovedali nám na naše otázky na recepcii.


Romantika v Žiari: Nový altánok v parku bude slúžiť na sobášne obrady

www.teraz.sk| 26.4.2017|TASR

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) ‑ V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudol v týchto dňoch drevený altánok určený na vykonávanie sobášnych obradov. 

O sobáš v žiarskom obrade prejavuje záujem v poslednom čase čoraz viac snúbencov. Mesto sa preto rozhodlo, že provizórny stan, ktorý sa pri tejto príležitosti vždy staval, nahradí trvalým altánkom. Okrem sobášnych obradov ho môžu ľudia využiť napríklad aj na fotenie v parku. 

"Park Štefana Moysesa je najmä na jar a na jeseň veľmi atraktívny na takéto veci, scenéria je naozaj veľmi romantická," podotkol hovorca mesta Martin Baláž s tým, že altánok vyšiel mesto na 2168 eur.


V centre Žiaru nad Hronom budujú nové parkovacie miesta

www.dobrenoviny.sk| 26.4.2017|TASR

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) ‑ V centre Žiaru nad Hronom sa aktuálne pracuje na nových parkovacích miestach. Miestna samospráva ich chce tento rok vybudovať viac ako 130. "Už vlani sme avizovali, že tento rok sa chystáme zásadne zvýšiť počet parkovacích miest v centre mesta, teda v okolí Námestia Matice Slovenskej, čo je najmä ulica Štefana Moysesa," priblížil hovorca mesta Martin Baláž. 

Tu aktuálne vzniká 74 nových parkovacích miest, v ďalších zónach centra vytvoria podľa Baláža ešte 60 miest. Vznikajú na rôznych zelených ostrovčekoch, ktoré neboli využívané, rozšírením komunikácie, ale aj zmenou spôsobu parkovania zo zvislého na kolmé státie. "Spolu tak v tomto roku vytvoríme viac ako 130 nových parkovacích miest pre obyvateľov a návštevníkov v centre mesta. Máme na to vyčlenených zhruba 150.000 eur, financujeme to z vlastného rozpočtu," vysvetlil Baláž. 

Za parkovanie sa v súčasnosti v Žiari nad Hronom neplatí. Reguláciou parkovania v samotnom centre sa však podľa Baláža bude samospráva v budúcnosti zaoberať. "Je to na širšiu diskusiu, ktorú určite otvoríme. Aké návrhy budú, to teraz nevieme povedať, ale jedna vec, ktorú sme si všimli, je to, že parkovacie miesta, ktoré vytvárame, využívajú najmä obyvatelia priľahlých bytových domov prípadne zamestnanci niektorých obchodných prevádzok," skonštatoval Baláž. 

Mesto však podľa jeho slov miesta nebuduje pre celodenné státie, ale naopak pre jednoduchšie parkovanie návštevníkov a tých, ktorí si prišli do mesta niečo vybaviť. "Zatiaľ sme neuvažovali o zavedení parkovného. Budeme sa určite musieť zamýšľať nad nejakým regulatívom, ako obmedziť to, že nové parkovacie miesta budú využívať obyvatelia mesta alebo zamestnanci na dlhodobé státie," dodal. 

Mesto podľa Baláža dlhodobo podporuje budovanie parkovísk, ktoré si bytové spoločenstvá za vlastné prostriedky budujú na mestských pozemkoch. Následne im mesto umožňuje bezodplatný dlhodobý prenájom týchto pozemkov. Takúto možnosť podľa Baláža využili zatiaľ dve bytové spoločenstvá.


Fotopasce zaberajú najmä na odpadky

Noviny Žiarskej kotliny| 25.4.2017|IVA

Vyhadzujete odpad mimo nádob? Môže vás zachytiť fotopasca. 

ŽIAR NAD HRONOM. Mestská polícia v Žiari nad Hronom využíva pri svoje práci aj dve fotopasce. Nasadzuje ich do terénu v rôznych častiach mesta podľa potreby. 

Vlani ich pritom použila na parkovisku nad zimným štadiónom, pri garážach na Ulici M. Chrásteka a pri stanovišti na odpad na Ulici Sládkovičovej 17, kde pomáhali najčastejšie. "Na tomto mieste sme opakovane zaznamenali ukladanie odpadu mimo vyhradené nádoby. Ide o priestor pri bytovke neďaleko Sociálnej poisťovne," priblížil náčelník mestskej polície Róbert Šiška. Fotopasce pritom osádzajú najmä na základe žiadostí mestských úradníkov z odboru životného prostredia, či ako odpoveď na podnety žiarskych poslancov a obyvateľov. Vďaka fotopasciam zistili policajti vlani osemnásť priestupkov. 

Išlo výlučne o priestupky z oblasti odpadového hospodárstva, štyrikrát o založenie čiernej skládky a v 14 prípadoch o uloženie odpadu mimo zberných nádob. Z celkového počtu sa podarilo objasniť trinásť, teda viac ako sedemdesiat percent. "Najúspešnejší sme boli práve na Ulici Sládkovičovej, kde sme identifikovali páchateľa až desaťkrát, a to aj vďaka miestnym obyvateľom," dodal Šiška.


Dlhov sa zbavujú aj Rómovia

Televízna stanica TA 3| 23.4.2017|Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka:

"Centrum právnej pomoci v Žiari nad Hronom doslova praská vo švíkoch. Spôsobili to nové pravidlá o osobnom bankrote, ktoré začali využívať tisícky ľudí. Zbaviť sa dlhov a exekúcií chcú aj Rómovia z obce Trnavá Hora. Keďže ale nevedia sami vyplniť žiadosti a získať potrebné doklady, pomáha im starosta. Aj vďaka nemu tak môžu po rokoch začať nový život."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Jednoduchšie a dostupnejšie pravidlá pre osobný bankrot, ktoré začali platiť od začiatku marca, otvorili aj cestu aj Rómom z Trnavej Hory. Doteraz boli viacerí z nich v začarovanom kruhu, lebo sa nevedeli zbaviť dlhov, ktoré si narobili ešte pred desiatimi či pätnástimi rokmi."

Vladimír Tököly, dlžník:

"Chodím do zamestnania, zarobím 500 ‑ 600 euro, z toho mi polovicu zoberú."

Marcela, dlžníčka:

"Splácate, splácate, ale furt ste na tom istom."

Vladimír Tököly:

"Mám priateľku, mám rodinu, mám dve deti a z dvesto, tristo euro sa nedá žiť."

Martin Dušička:

"Jedni si zobrali pôžičku či mobily na splátky, ďalší dlžia poisťovniam a nedokážu splácať."

Vladimír Tököly:

"Exekútor si zoberie, naváľal si tam toľko tisíc, ja mám 10‑tisíc dlh. A pritom som bol dlžný 1400 euro."

Marcela:

"Mne hrozilo, že by mohli zobrať dom, ktorý mám vo vlastníctve."

Martin Dušička:

"Vďaka starostovi sa ale dozvedeli, že ich situácia sa dá zmeniť, keď požiadajú o osobný bankrot. Vypracoval preto pre nich manuál a pomohol im zohnať a vyplniť tlačivá."

Pavel Kravec, starosta Trnavej Hory:

"Vidím to ako takú príležitosť pre nadýchnutie, lebo tí ľudia sa už aj poučili z toho, že brať neuvážené rôzne pôžičky, brať mobily, ich privádza vlastne do ťažkej sociálnej situácie."

Martin Dušička:

"Starosta s nimi šiel aj do centra právnej pomoci, cez ktoré štát pomáha s oddlžením, to v Žiari teraz pre nové pravidlá o osobnom bankrote doslova praská vo švíkoch."

Ján Valent, vedúci Centra právnej pomoci Žiar nad Hronom:

"Som v centre už skoro desiaty rok, ale toto sme naozaj ešte nezažili. Je to veľký nápor ľudí všetkých vekových skupín od, pomaly od úplných tínejdžerov až po dôchodcov. Je tu cirka 200‑percentný nárast žiadostí a ako to býva zvykom, pribudol nám iba jeden pracovník."

Martin Dušička:

"Dlhy ľudí sa pohybujú od niekoľko tisíc po pol milióna eur. O osobný bankrot môžu požiadať iba raz za desať rokov a je to proces. Poplatok budú nemajetní splácať centru ešte tri roky."

Pavel Kravec:

"Je to vlastne taká príležitosť pre nový začiatok a sám som veľmi zvedavý, ako toto dopadne, či sa tohoto nového začiatku chytia takým zodpovedným spôsobom."

Vladimír Tököly:

"Veľa ľudí nechce len kvôli tomuto robiť, lebo vie, že nastúpi do toho zamestnania a zoberú mu dve tretiny z platu."

Martin Dušička:

"Hoci centrá právnej pomoci teraz praskajú vo švíkoch, vyzývajú aj ďalších starostov, aby takýmto spôsobom svojim obyvateľom pomohli a dali im šancu na nový začiatok."


Na súde nahlásili bombu. Budovu museli opustiť aj mestskí úradníci

www.nasziar.sme.sk| 10.4.2017|Marta Výbošteková / Martina Gapčová

Policajti kontrolujú viaceré okresné súdy, medzi nimi aj ten žiarsky. 

ŽIAR NAD HRONOM. Pre nahlásenú bombu v priestoroch okresného súdu evakuovali zamestnancov inštitúcií a firiem v rámci administratívnej budovy na Námestí Matice slovenskej. 

"Aktuálne sa prehľadávajú viaceré súdy na Slovensku, jedným z nich je aj ten v Žiari nad Hronom," potvrdila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. 

Objekt opáskovali policajti, prácu má pyrotechnik a psovod so špeciálne vycvičeným psom. 

"Opustiť budovu museli aj naši pracovníci, podľa predbežných informácií budú mimo úrad minimálne do 14. hodiny," povedal hovorca mesta Martin Baláž o evakuácii mestského úradu


Služby v materských školách

Rozhlasová stanica Regina| 6.4.2017|iz

Martina Gapčová, moderátorka:

"Nedostatok miesta v materských školách, nevyhovujúce prevádzkové hodiny, zatvorené cez letné prázdniny. To sú časté problémy rodičov, ktorí svoje dieťa dajú do štátnej materskej školy. Keď sa chce tak sa dá a škôlky sa dajú opraviť, rozšíriť aj zmodernizovať. Navyše niektoré samosprávy dokážu pre matky s deťmi zabezpečiť aj služby nad rámec zákona."

Marta Výbošteková, redaktorka:

"Príkladom samosprávy, ktorá poskytuje matkám s deťmi nadštandardnú službu, je Žiar nad Hronom. Zriadili tam mestské materské centrum. Službu pritom bežne poskytujú súkromníci. Správkyňa mestského materského centra Úlik Jana Rigová."

Jana Rigová, správkyňa mestského materského centra Úlik:

"Maminky tu majú k dispozícii kopec hračiek a chceli by sme s nimi robiť také aktivitky, bude to baby ... taká detská angličtina, cvičenie a samozrejme prednášky."

Marta Výbošteková:

"Mesto do Úlika investovalo zhruba desaťtisíc eur a podľa hovorcu Martina Baláža to bude ešte viac."

Martin Baláž, hovorca Žiaru nad Hronom:

"Až niekoľkotisíc budeme musieť zohnať prostredníctvom sponzoringu dajme tomu, ale v tomto si celkom veríme, že sa nám na takýto účel podarí zohnať tie prostriedky."

Marta Výbošteková:

"Príkladom ako si vedia poradiť aj malé samosprávy je Kláštor pod Znievom v okrese Martin. Materskú školu najprv rozšírili o jednu triedu a tento rok chcú investovať do ďalších úprav. Ďalší pozitívny príklad z Jánovej Lehoty pri Žiari nad Hronom. Hovorí starostka Božena Kováčová."

Božena Kováčová, starostka Jánovej Lehoty:

"Sme otvorili novú triedu, ale dali sme ju účelovo presne na deti od dvoch do troch rokov. Máme tam iba pätnásť detí, ale takto vychádzame v ústrety tým maminkám, ktoré potrebujú ísť do roboty a dať si tam to dieťatko aj menšie."

Marta Výbošteková:

"Starostka, ale upozorňuje, že nedokážu vyjsť v ústrety rodičom počas prázdnin, keď musia zavrieť v škôlke obidve triedy. Podľa nezaradených poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Simony Petrík by sa tento problém mohol legislatívne vyriešiť. Otázku hce otvoriť na rokovaní s ministrom školstva, kde okrem iného chce diskutovať aj o prevádzkových hodinách v materských školách."

Simona Petrík, poslankyňa NR SR (nezaradená):

"Ja naozaj poznám situácie, kde sú obce, ktoré majú len jednu škôlku a tá je len v poldennej prevádzke, takže pre tých rodičov je potom veľmi náročné sa vracať z práce po tie deti dajme tomu o štrnástej."

Marta Výbošteková:

"Ministerstvo školstva však zatiaľ podľa stanoviska, ktoré nám zaslalo, úpravu v tejto oblasti neplánuje. Stanovenie otváracích hodín je plne v kompetencii riaditeľov materských škôl a samospráv, ktoré podľa potrieb môžu reagovať na požiadavky rodičov."


Chystá sa Žiarska moto jazda, nebude chýbať kapustnica a hudba

www.dobrenoviny.sk| 5.4.2017|TASR

Motorkárske podujatie budú po celý deň svojimi vystúpeniami sprevádzať kapely Kaktus Rock & Blues Band a Motorhead Revival.

Žiar nad Hronom 5. apríla (TASR) ‑ Žiarske ulice sa budú v sobotu 8. apríla ozývať zvukom dvojkolesových tátošov. Konať sa tu bude v poradí 7. ročník Žiarskej moto jazdy, ktorý otvorí tohtoročnú motorkársku sezónu. 

Ako informovala Petra Demková z Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, motorkárske podujatie budú po celý deň svojimi vystúpeniami sprevádzať kapely Kaktus Rock & Blues Band a Motorhead Revival. 

Začiatok podujatia avizujú organizátori na 10.00 h, kedy sa účastníci stretnú na Námestí Matice slovenskej. Nasledovať budú súťaže, ich vyhodnotenie a o 13.00 h otvorí motorkársku sezónu primátor Peter Antal. Po ňom už bude nasledovať spoločný výjazd Žiarom a okolím a motorkárska kapustnica.


Vďaka kamere odhalili na žiarskej autobusovej stanici viac priestupkov

www.teraz.sk| 31.3.2017|TASR

Podľa náčelníka žiarskej Mestskej polície R. Šišku tvorí väčšinu týchto priestupkov práve porušenie zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, prístreškoch či otvorených nástupištiach.

Žiar nad Hronom 31. marca (TASR) ‑ Vďaka nainštalovaniu novej kamery, ktorá sníma celú plochu autobusovej stanice v Žiari nad Hronom, sa podarilo žiarskej mestskej polícii (MsP) odhaliť v minulom roku viac priestupkov na úseku ochrany nefajčiarov ako v predchádzajúcich rokoch. 

Kým v roku 2015 evidovala MsP 143 takýchto priestupkov, v minulom roku to už bolo 376 priestupkov. Podľa náčelníka Róberta Šišku tvorí väčšinu týchto priestupkov práve porušenie zákazu fajčenia na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, prístreškoch či otvorených nástupištiach. 

Kamera, ktorá sníma celý priestor centrálnej autobusovej stanice bola na okraj budovy nákupného centra nainštalovaná ešte koncom roka 2015. Práve tu je podľa Šišku najčastejšie páchaným priestupkom fajčenie napriek zákazu. "A to aj napriek tomu, že sme pred inštalovaním kamery v dostatočnej miere a dostatočne viditeľne umiestnili upozornenia pre občanov, že sa tam zakazuje fajčiť a že riskujú blokovú pokutu," poznamenal Šiška. 

Napriek tomu mnohí ľudia, podľa jeho slov, zákaz nerešpektujú. Na miesto je potom vyslaná hliadka, ktorá môže za tento priestupok uložiť pokutu do výšky 33 eur. V prípade správneho konania môže byť podľa jeho slov pokuta aj vo výške niekoľko sto eur.


ŽIAR N.HRONOM: Školáci absolvujú zážitkový kurz prvej pomoci

www.teraz.sk| 29.3.2017|TASR

Skúsení záchranári deti naučia hravou formou základy prvej pomoci, ale aj užitočné postupy, ako správne kontaktovať tiesňové linky 112 a 155. 

 Žiar nad Hronom 29. marca (TASR) ‑ Školákov zo Základnej školy na ulici Jilemnického v Žiari nad Hronom čaká dnes zážitkový kurz prvej pomoci. Skúsení záchranári deti naučia hravou formou základy prvej pomoci, ale aj užitočné postupy, ako správne kontaktovať tiesňové linky 112 a 155. 

 Kurzy prvej pomoci na školách organizuje Falck nezisková organizácia (Falck n. o.), ktorá sa vzdelávaniu detí v tejto oblasti venuje už niekoľko rokov. Kurzy sú pripravované zážitkovou, hravou formou tak, aby téme deti čo najlepšie porozumeli. Počas nich sa napríklad dozvedia, ako správne ošetriť odreniny, podvrtnutý členok, čo robiť pri úpale, uštipnutí hmyzom a iné praktické rady, ktoré sa im môžu kedykoľvek hodiť.  

 Naučia sa aj, ako správne privolať sanitku a čo treba povedať operátorovi do telefónu. Inštruktori sa počas ukážok zameriavajú aj na psychickú prípravu detí na nepredvídateľné udalosti, ktorá je rovnako dôležitá ako tá fyzická. Vysvetliť na prvý pohľad zložité postupy prvej pomoci či resuscitácie inštruktorom pomáha aj plyšový medveď ‑ zmenšenina maca Miška.  

 "So vzdelávaním v oblasti prvej pomoci je to rovnaké ako s akýmkoľvek iným vzdelávaním. Čím skôr sa o postupoch prvej pomoci deti dozvedia, tým skôr majú šancu uvedomiť si, že vďaka nenáročným úkonom a chladnej hlave dokážu zachrániť človeku život. Nejde len o konkrétne kroky prvej pomoci, ale aj o uvedomenie si, aký je ľudský život vzácny a že pre jeho záchranu stačí niekedy naozaj málo," uviedla výkonná riaditeľka Falck n. o. Jana Mračnová.


V žiarskom Parku Štefana Moysesa chce samospráva vysadiť ovocný sad

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 28.3.2017|Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka RTVS:

"V žiarskom Parku Štefana Moysesa chce miestna samospráva vysadiť ovocný sad. V zadnej časti parku sa v minulosti takýto sad nachádzal. Stromy tam vysádzal ešte biskup Štefan Moyses. Radnica chce na túto tradíciu nadviazať a vysadiť na tomto mieste staré odrody ovocných stromov ‑ jablone, hrušky a slivky. Priestor budúceho sadu momentálne čistia a na jeseň, alebo budúcu jar začnú s vysádzaním ovocných stromov."


Nové pravidlá pre obnovu bytoviek

Televízna stanica STV 2| 23.3.2017|Martina Marettová / Martina Kvačkajová

Martina Kvačkajová, moderátorka RTVS:

"V Žiari nad Hronom majú nové pravidlá pre obnovu bytoviek z 50. a 60. rokov. Chcú totiž zachovať dobové prvky z čias socialistického realizmu. Mesto sa rozrástlo najmä počas minulého režimu, keď tam za prácou v hlinikárni prichádzalo množstvo rodín."

Martina Marettová, redaktorka RTVS:

"Zjednotiť tvár mesta tak, aby čo najviac uchovávalo architektúru 50. a 60. rokov minulého storočia. Aj to si od nových pravidiel sľubujú v Žiari nad Hronom."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Ten vzhľad je možno založený na socialistickom realizme. Je to možno architektúra alebo smer, ktorý je výrazne mladý, je spojený aj s nejakou ideológiou, ale ten vzhľad hlavne v budúcnosti určite bude vlastne svedčiť o nejakej epoche, ktorá tu bola."

Martina Marettová:

"Obyvatelia Žiaru nad Hronom, ktorých sme oslovili v centre mesta, sa nezhodli na tom, či sú za zachovávanie typickej architektúry."

(začiatok ankety)

Obyvatelia Žiaru nad Hronom

Opýtaná 1:

"Je lepšie mať  ja neviem do hneda, lebo takto farebne brané, ako jeden je fialový, druhý je zelený, také kikiríkavé."

Opýtaná 2:

"Doba napreduje, takže nemusia tam byť tie prvky socializmu, nemusia tam byť, vyzerá to dobre aj bez toho."

(koniec ankety)

Martina Marettová:

"Mesto bude po novom regulovať napríklad farbu fasád, či výstavbu nových balkónov. Novinky by nemali úplne zmeniť pôvodný vzhľad domov či narušiť ich objem."

Blažena Kollárová, oddelenie územného plánovania, Žiar nad Hronom:

"Treba prísť predtým ako sa začne spracovávať samotná dokumentácia. Keď už je podaná žiadosť a prídu pripomienky, vtedy je to asi už neskoro, ale chceli by sme dosiahnuť zlepšenie toho stavu."

Martina Marettová:

"Sídliská postavené v štýle socialistického realizmu, takzvanej sorele, sa vyznačujú napríklad plastikami či drobnými ornamentmi nad vchodmi. Aby ich v Žiari chránili, zaradili ich na zoznam pamätihodností mesta."

Peter Mosný, mestský archeológ:

"Niektoré nesú stopy prejavu ľudovej kultúry, sú tam hutníci, sú tam proste študenti, deti, proste každý voľne tvoril."

Martina Marettová:

"Podobné pravidlá ako v Žiari nad Hronom platia už 6 rokov aj v Prievidzi. Prievidžania ich musia dodržiavať pri oprave bytových domov z 50. rokov. Obmedzujú aj materiály, ktoré môžu použiť. Podľa hovorcu mesta si obyvatelia na pravidlá museli zvyknúť. Teraz však už bytovky zatepľujú šetrne a s ohľadom  na sorelu. Martina Marettová, RTVS."


Fantázia, nováčik Milan Škriniar je najlepším futbalistom do 21 rokov

www.nasziar.sme.sk| 22.3.2017|SITA

Cenu mu mal odovzdávať Viliam Dubovský, no ten pred pár dňami vo veku osemdesiat rokov skonal. 

ŽIAR NAD HRONOM. Najlepším futbalistom Slovenskej republiky za rok 2016 sa stal obhajca Marek Hamšík, druhé miesto obsadil opäť Martin Škrtel, tretí bol Róbert Mak. Milan Škriniar je absolútny nováčik v počte bodov do hlavnej ankety ‑ a hneď sa so ziskom osemdesiat bodov katapultoval do desiatky najlepších, na jej koniec. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 24. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa uskutočnilo v Refinery Gallery v Bratislave. 

Cena Petra Dubovského 

Okrem toho, že rodák zo Žiaru nad Hronom sa dostal medzi desať najlepších futbalistov Slovenska, domov si odniesol aj Cenu Petra Dubovského určenú pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov. Dvadsaťdvaročný defenzívny stredopoliar či stopér talianskej Sampdorie Janov získal v ankete Pravdy a SFZ 25 bodov a pred druhým v poradí, obhajcom prvenstva v tejto kategórii Matúšom Berom momentálne pôsobiaceho v tureckom Trabzonspore, mal výrazný dvadsaťbodový náskok. 

Cenu defenzívnemu univerzálovi talianskej Sampdorie Janov pri jeho premiérovom triumfe v tejto ankete odovzdal útočník ŠK Slovan Bratislava a dvojnásobný víťaz tejto kategórie z rokov 2001 a 2002 Róbert Vittek. Viliam Dubovský, otec pred viac ako šestnástimi rokmi tragicky zosnulého bývalého vynikajúceho reprezentanta Petra Dubovského, totiž v piatok 17. marca skonal vo veku osemdesiat rokov. 

"Som veľmi rád, že som získal túto cenu. Rok zo začiatku nebol podľa mojich predstáv, ale v druhej polovici som si to vynahradil a verím, že to takto bude pokračovať. Nechcem hodnotiť, či som cenu očakával alebo nie. Aj Matúš Bero mal výborný rok. Potom sa nešťastne zranil, našťastie už je v poriadku. Ja som hrád, že som vyhral, ale doprial by som to aj druhým hráčom, lebo je to skvelý pocit," po odovzdávaní cien uviedol Škriniar. 

Hamšík opäť prvý 

Dvadsaťdeväťročný stredopoliar talianskeho klubu SSC Neapol (nar. 27. júla 1987) Hamšík získal rekordné šieste prvenstvo (ešte aj za roky 2009, 2010, 2013, 2014 a 2015), čím sa výraznejšie odpútal od tradičného konkurenta Škrtela. Bývalý dlhoročný stopér anglického FC Liverpool, ktorý vlani v júli prestúpil do tureckého Fenerbahce Istanbul, triumfoval štyrikrát ‑ za roky 2007, 2008, 2011 a 2012. Tri razy v tejto ankete dominoval Dušan Tittel (1995, 1996 a 1997), Hamšík ho vlani hetrikom vyrovnal a teraz predstihol tým, že dokázal uspieť až štyri razy za sebou. Z celkového primátu sa dosiaľ tešilo naďalej trinásť slovenských futbalistov, v ostatných desiatich ročníkoch nebol iný víťaz ako Hamšík alebo Škrtel. 

Rodák z Banskej Bystrice Marek Hamšík mal v hlasovaní 33 odborníkov (19 trénerov a 14 novinárov) z 330 možných spolu 329 bodov a prevzal víťaznú trofej s vyobrazenou loptou na podnose. V hlavnej ankete Futbalista roka 2016, ktorá má názov Cena Jána Popluhára (najlepší slovenský futbalista 20. storočia zomrel 6. marca 2011 vo veku 75 rokov, pozn.), skončil na druhej priečke s odstupom 64 bodov spomenutý štvornásobný držiteľ hlavného ocenenia Martin Škrtel. Tretie miesto už s výrazným 103‑bodovým odstupom za víťazným Hamšíkom patrí ofenzívnemu univerzálovi Róbertovi Makovi, ktorý do júla pôsobil v gréckom tíme PAOK Solún a potom odišiel do ruského klubu Zenit Petrohrad. Za medailovými pozíciami štvrtý s 35‑bodovým mankom na tretieho Maka skončil pravý obranca Peter Pekarík z nemeckého tímu Hertha Berlín. V elitnej desiatke ide v deviatich prípadoch o rovnaký menoslov ako v uplynulom ročníku, novicom je desiaty v poradí Milan Škriniar z talianskej Sampdorie Janov, ktorý vystriedal Viktora Pečovského z MŠK Žilina. 

Na lístkoch v hlavnej ankete sa tentoraz objavilo dovedna 22 hráčov s minimálne jedným hlasom, historické minimum bolo za rok 2014 ‑ len 21 hráčov, v uplynulom ročníku figurovalo v hlavnej ankete 29 futbalistov. Najviac mien bolo v nominácii za rok 1999 ‑ až 46, vtedy však hlasovalo až päťdesiat ľudí. Až jedenásť hlasujúcich teraz trafilo kompletnú elitnú desiatku. Jedenástemu v hodnotení Matúšovi Berovi chýbalo 68 bodov na umiestnenie v elitnej desiatke. 

V TOP 10 zahraniční hráči 

Po šiesty raz (predtým aj za roky 2003, 2006, 2009, 2010 a 2013) v histórii ankety sa stalo, že v Top 10 figurujú iba futbalisti, pôsobiaci v zahraničných kluboch (v prípade Milana Škriniara bolo jeho vlaňajšie účinkovanie v MŠK Žilina skutočne iba epizódne, koncom januára 2016 prestúpil do Sampdorie Janov, pozn.). Za rok 2011 to legionárom "pokazil" Karhan z FC Spartak Trnava a za roky 2012, 2014 a 2015 Viktor Pečovský z MŠK Žilina, teraz pätnásty v klasifikácii. 

Druhým vrcholom galavečera v Bratislave bolo uvedenie ďalších laureátov do Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), kde po vlaňajšej premiére a jedenástich legendách teraz zaradili ďalšiu päticu. Do dvorany celospoločenského rešpektu a všeobecného uznania sa dostali tri žijúce osobnosti, v abecednom poradí Titus Buberník, Jozef Kšiňan, Ján Pivarník a dvaja in memoriam: Štefan Čambal a Michal Vičan. Tento menoslov vybrala čestná rada SSSF v súlade so štatútom SSSF na základe nominačnej listiny navrhnutých tzv. výkonnou komisiou Siene slávy slovenského futbalu. Pre laureátov okrem dekrétov bola pripravená aj exkluzívna 23 centimetrov vysoká a niečo viac ako dva kilogramy vážiaca bronzová trofej z dielne akademického sochára Jozefa Hobora. 

Najlepšou futbalistkou Škorvánková 

Okrem spomenutých ankiet a laureátov do Siene slávy slovenského futbalu vyhlásili v Bratislave aj najlepšiu slovenskú futbalistku ‑ Dominiku Škorvánkovú. V súčasnosti hráčka nemeckého klubu SC Sand obhájila svoje prvenstvo a celkovo jej patrí už šiesty primát, piaty za sebou (aj za roky 2009, 2012, 2013, 2014 a 2015), Trénerom roka 2016 v Slovenskej republike sa stal úspešný kouč národného mužstva Ján Kozák (obhájil triumfy z rokov 2013, 2014 a 2015) pred českým lodivodom slovenskej reprezezentácie do 21 rokov Pavlom Hapalom a kormidelníkom lídra tabuľky najvyššej domácej futbalovej súťaže MŠK Žilina Adriánom Guľom. Cenu fanúšikov za rok 2016 dostal v internetovom hlasovaní tak ako aj v predchádzajúcom ročníku Marek Hamšík, ktorý opäť narušil hegemóniu Martina Škrtela (uspel tri razy za sebou ‑ v rokoch 2012, 2013 a 2014). 

Už dlhšie boli známe a organizátormi zverejnené výsledky ďalšej ankety. Najlepším hráčom pôsobiacim v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Fortuna lige sa stal za rok 2016 Filip Hlohovský z MŠK Žilina pred Matúšom Berom z AS Trenčín (už si oblieka dres tureckého Trabzonsporu), tretí skončil ďalší hráč MŠK Žilina Michal Škvarka. 

Cena Jána Popluhára: 

1. Marek Hamšík (SSC Neapol) 329 bodov 

2. Martin Škrtel (Fenerbahce Istanbul/FC Liverpool) 265 

3. Róbert Mak (Zenit Petrohrad/PAOK Solún) 226 

4. Peter Pekarík (Hertha Berlín) 191 

5. Ján Ďurica a Juraj Kucka (Trabzonspor/Lokomotiv Moskva) a (AC Miláno) obaja 177 

7. Vladimír Weiss (Al‑Gharafa SC) 114 

8. Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň) 103 

9. Tomáš Hubočan (Olympique Marseille/Dinamo Moskva) 91 

10. Milan Škriniar (Sampdoria Janov) 80 

Cena Petra Dubovského 2016: 

1. Milan Škriniar (Sampdoria Janov) 25 

2. Matúš Bero (Trabzonspor/AS Trenčín) 5 

3. Nikolas Špalek (MŠK Žilina) 2 

Najlepší tréner 2016: 

1. Ján Kozák (reprezentácia A) 83 

2. Pavel Hapal (reprezentácia do 21 rokov) 60 

3. Adrián Guľa (MŠK Žilina) 33 

Najlepšia futbalistka 2016: 

1. Dominika Škorvánková (SC Sand) 52 

2. Mária Mikolajová (Partizán Bardejov) 24 

3. Alexandra Bíroová (SKN St. Pölten) 9 

Najlepší hráč Fortuna ligy 2016 

1. Hlohovský 59 

2. Bero 39 

3. Michal Škvarka 14


Medzinárodný deň hvezdární a planetárií

Televízna stanica STV 1| 19.3.2017|Ľubomír Bajaník / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Posledná zimná nedeľa patrila milovníkom astronómie. Dnes je medzinárodný deň hvezdární a planetárií. Program pripravili aj v planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove zas umožnila vstup do priestorov, kde sa bežný návštevník nedostane."

Peter Augustín, riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella:

"Môžeme vidieť na oblohe pri západnom obzore Venušu. To je to jasné svetielko, ktoré posledné. Len neskôr večer, neskoro v noci by sme mohli vidieť planétu Jupiter a ďalšie, teda Mesiac by sme mohli vidieť, planétu Saturn."

Jaroslav Vaňa, odborný pracovník hvezdárne:

"..."

Neuvedený:

"Na tejto vymývanej dlažbe sú tiež slnečné hodiny také tie veľké a tu si môžu deti sami skúsiť určiť čas."


V mestskom zastupiteľstve v Žiari nad Hronom začal pôsobiť nový poslanec Peter Sládeček za Sieť

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 17.3.2017|Martina Bodnárová / Martina Bodnárová

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS:

"V mestskom zastupiteľstve v Žiari nad Hronom začal pôsobiť nový poslanec ‑ Peter Sládeček za Sieť. Slávnostný sľub poslanca zložil v úvode dnešného rokovania zastupiteľstva. Peter Sládeček nahradil v zastupiteľstve zosnulého poslanca Michala Žurava. O jeho pôsobení rozhodol žreb keďže o poslanecké miesto mali záujem dvaja náhradníci, ktorí vo voľbách získali rovnaký počet hlasov, a to 153."


Majstrovstvá Slovenska budú opäť aj s Petrom Saganom

www.sport.sk| 16.3.2017|SITA

Na júnových spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka v cestnej cyklistike v Žiari nad Hronom (22.‑ 25. 6.) sa zúčastní aj nemecký tím WorldTour Bora‑Hansgrohe vrátane svojej najväčšej hviezdy Petra Sagana. 

Dvojnásobný majster sveta je pravidelným účastníkom domáceho šampionátu, ktorý je pre neho bezprostrednou prípravou na Tour de France. Vlani v českom Kyjove sa stal slovenským šampiónom po päťročnej nadvláde Petra jeho starší brat Juraj. 

Majstrovstvá Slovenskej a Českej republiky v cestnej cyklistike 2017 organizuje Občianske združenie Cyklistika 2017 v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom, Mestským športovým klubom s poverením od Slovenského zväzu cyklistiky. 

"Žiar nad Hronom bude hostiť toto športové podujatie prvýkrát. Predstaví sa na ňom slovenská aj česká cyklistická elita. Okrem iných prisľúbil účasť tím Bora‑Hansgrohe na čele s Petrom Saganom a Leopoldom Königom a tiež Quick‑Step Floors so Zdeňkom Štybarom a Petrom Vakočom. Ambasádorom tohto podujatia bude známy bývalý cyklista Ján Svorada," uvádza sa v tlačovej správe organizátorov. 

Organizačný výbor už v predstihu intenzívne pracuje na príprave tak, aby zaistil maximálnu spokojnosť fanúšikov a pretekárov. "Na podujatí budú pripravené fanzóny pre zabezpečenie zábavy a oddychu návštevníkov priamo v centre pretekov, stánky s jedlom a občerstvením, animačné aktivity, kultúrny program pre všetky vekové kategórie, predaj suvenírov, televízny prenos pretekov na veľkej LED obrazovke, zdravotníci, požiarnici a policajní príslušníci pre zaistenie maximálnej bezpečnosti," dodávajú organizátori.


Žiar nad Hronom: Zápisy prvákov budú začiatkom apríla

www.ucn.sk| 10.3.2017|TASR

Zápis do prvých ročníkov základných škôl čaká žiarske deti už začiatkom apríla. V Žiari nad Hronom pôsobia štyri základné školy, z toho tri v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Zápis na nich sa uskutoční v stredu 5. apríla, od 9.00 do 18.00 h.  

ŽIAR NAD HRONOM ‑ Ako priblížila vedúca Školského úradu v Žiari nad Hronom Adriana Giláňová v budúcom školskom roku by malo byť v meste otvorených desať až 11 prváckych tried. Na území mesta má aktuálne trvalý pobyt 175 detí, ktoré by mali tento rok zápis absolvovať. Tento počet nie je podľa jej slov ničím výnimočný, v posledných rokoch je v meste približne 165 až 175 detí, ktorých sa zápis do prvých ročníkov týka. 

Každý rok sa v Žiari nad Hronom otvára aj nultý ročník. "Tam sú umiestnené deti, u ktorých sa na základe vyšetrenia ukáže sociálna nezrelosť. To znamená, že tieto deti dostanú odporúčanie, aby boli zaradené do nultého ročníka," vysvetlila Giláňová s tým, že každý rok je otvorený na inej základnej škole. Tentoraz to bude na tzv. druhej základnej škole. 

Tohtoročného zápisu sa zúčastnia deti, ktoré sú narodené od 1. 9. 2010 do 31. 8. 2011. "Zápisu sa zúčastnia aj deti, ktoré mali odklad povinnej školskej dochádzky v minulom školskom roku," vysvetlila Giláňová. Zároveň upozornila, že zapísať svoje dieťa musia aj rodičia žijúci v zahraničí, pokiaľ má ich dieťa trvalý pobyt na území mesta.


Fašiangy obohatí tradičná zabíjačka vo dvore Svätokrížskeho domu

www.teraz.sk| 21.2.2017|TASR

Svoje putovanie tu ukončí aj fašiangový sprievod, ktorý už tradične pripravuje mužská spevácka skupina Sekera a folklórny súbor Hron v spolupráci s dobrovoľníkmi.

Žiar nad Hronom 21. februára (TASR) ‑ Rozlúčku s fašiangovým obdobím tento rok v Žiari nad Hronom obohatí aj tradičná zabíjačka. Tá sa bude konať v utorok 28. februára už od ranných hodín vo dvore Svätokrížskeho domu. 

Okrem tradičných zabíjačkových výrobkov tu bude na verejnosť čakať aj hlavný program. "Od 14. hodiny začnú vo dvore Svätokrížskeho domu vystupovať umelci," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Svoje putovanie tu ukončí aj fašiangový sprievod, ktorý už tradične pripravuje mužská spevácka skupina Sekera a folklórny súbor Hron v spolupráci s dobrovoľníkmi. 

Zábava vyvrcholí fašiangovou veselicou v hlavnej sále mestského kultúrneho centra o 18.00 h. O polnoci nebude chýbať tradičné pochovávanie basy, ktoré ukončí obdobie zábavy a hodovania v meste. 


V Žiari nad Hronom dnes otvárajú mestské materské centrum

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 15.2.2017|Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka RTVS:

"V Žiari nad Hronom dnes otvárajú mestské materské centrum. Bude otvorené od pondelka do štvrtka od 8:00 do 12:00 hodiny, v stredu do 16:00. Vstup bude za mesačný poplatok. Centrum bude mať aj svoj vlastný program, ktorý budú zverejňovať na webovej stránke. Hovorca mesta Martin Baláž konštatuje, že v minulosti takéto centrá existovali, no v súčasnosti chýbajú."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"Sú to novo zrekonštruované priestory v bývalej materskej škole. Časť tejto teda materskej školy je teraz k dispozícii materskému centru, ktoré nesie názov Úlik. Vítané sú všetky mamičky nielen z mesta Žiar nad Hronom. Jednak vytvorí priestor na stretávanie sa matiek s deťmi a takisto jednak priestor na ich odborné vzdelávanie, voľný čas, cvičenie. Taktiež sa chceme zamerať aj na mamičky, ktoré sa pripravujú len na materstvo, to znamená, že sú tehotné."

Marína Debnárová:

"Centrum sa nachádza na ulici Dr. Janského oproti technickej škole. Mesto Žiar nad Hronom investovalo okolo 6 tisíc eur, zariadenie stálo 3 tisíc eur."


Zabudnuté Slovensko mieri do Žiaru nad Hronom

www.tyzden.sk| 15.2.2017|redakcia

Zabudnuté Slovensko mieri do Žiaru nad Hronom

Séria koncertov a diskusií občianskej iniciatívy na tému extrémizmu a xenofóbie pokračuje zajtra na strednom Slovensku. Diskusiu bude viesť redaktor .týždňa Andrej Bán. 

Zabudnuté Slovensko/facebook 

Koncerty a diskusie sú zamerané proti fašizmu, extrémizmu, xenofóbii, intolerancii a tiež na spolupatričnosť regiónov a prácu s mládežou.

od 18‑tej v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom pokračuje séria koncertov a diskusií občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko. 

Ako hostia prídu: Eva Mosnáková, žena, ktorá prežila holokaust, nedávno ocenená aj prezidentom Andrejom Kiskom. Ženskú zostavu diskutujúcich dopĺňa herečka Zuzana Kronerová. Celú diskusiu bude viesť a moderovať novinár a fotograf Andrej Bán a ďalším hosťom bude historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovsky. Hudobnú časť programu vyplní Katka Koščová v sprievode Daniela Špinera, ktorá sa takisto zapojí do diskusie s hosťami alebo verejnosťou. 

Vstup na podujatie pre verejnosť je voľný a verejnosť bude mať možnosť zapojiť sa do diskusie. 

Hlavnými zástupcami iniciatívy a organizátormi sú novinár Andrej Bán a občiansky aktivista Michal Karako. 

Obsahovou stránkou je diskusia s verejne známymi osobnosťami na témy slobody, extrémizmu, xenofóbie, ale aj novodobej histórie Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom Slovenska a akousi symbolickou podporou v tom, aby na nich "zodpovední" ľudia mysleli a riešili konkrétne problémy v nich dlhodobo a adresne. 

Program je rozdelený na doobedňajšie premietanie dokumentu a diskusiu so stredoškolskou mládežou a tento samostatný podvečerný koncert známeho hudobníka, ktorý budú striedať diskusie pre širokú verejnosť. 

Podujatie je spoluorganizované mestom Žiar nad Hronom a s Mestským kultúrnym centrom Žiar nad Hronom. Mesto je centrom Žiarskej kotliny a má za sebou bohatú minulosť. Pôsobilo v ňom viacero významných vzdelancov, pedagógov a dejateľov. Dejiskom ďalšieho podujatia bolo zvolené ako prirodzené sídelné a ekonomické centrum žiarskeho regiónu.


V bývalých záhradách žiarskeho biskupského kaštieľa sa ukrýva minizoo

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 7.2.2017|Martina Bodnárová / Martina Bodnárová

Martina Bodnárová, moderátorka RTVS:

"V bývalých záhradách žiarskeho biskupského kaštieľa, v dnešnom Parku Štefana Moyzesa sa ukrýva živý kútik s viacerými druhmi domácich či exotických zvierat. Minizoo navštevujú rodiny s deťmi celoročne. Vznikla v parku, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, už koncom 80. rokov minulého storočia. Potom bola roky v útlme, no a k myšlienke obnoviť ju sa vrátili približne pred 5 rokmi. Mesto začalo do nej investovať, taktiež sa zvýšil počet zvierat. Približuje vedúci kancelárie primátora Martin Baláž."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora:

"To zázemie pre zvieratá sa zlepšilo, aj celkovo ... tá úprava je krajšia, lebo sme si povedali celkovo, že ten park chceme pozdvihnúť a je to ak nie najväčšia, tak jedna z hlavných atrakcií toho Parku Štefana Moyzesa."


Pavilón v žiarskom parku chcú začať opravovať na jar

www.teraz.sk| 5.2.2017|TASR

V súčasnosti je okrem strechy budova v schátranom stave. 

Žiar nad Hronom 5. februára (TASR) ‑ V priebehu tohto roka by mal dostať historický pavilón nachádzajúci sa v žiarskom Parku Štefana Moysesa nový vzhľad. Mesto sa chce v najbližšej dobe pustiť do jeho rekonštrukcie. Podľa Martina Baláža, vedúceho kancelárie primátora, sa podarilo na tento účel získať mestu dotáciu z ministerstva kultúry, celá renovácia by mala stáť do 40.000 eur. 

Pavilón, ktorý miestni zvyknú nazývať aj ako kaplnka, nikdy nebol sakrálnou budovou. Objekt bol súčasťou parku biskupského kaštieľa. Postavený bol v barokom štýle pravdepodobne pri rekonštrukcii kaštieľa koncom 18. storočia. V 19. storočí ho zrekonštruovali v neogotickom štýle. 

V súčasnosti je okrem strechy budova v schátranom stave. "Spravená bude fasáda, nové kovové dvere a tiež okná," priblížil Baláž. Po rekonštrukcii by mal slúžiť ako stála expozícia biskupskej tradície v meste. "Takisto tam bude priestor pre príležitostné výstavy, komorné koncerty či malé javiskové formy," dodal Baláž s tým, že s prácami na obnove by chceli začať už na jar. 

V tesnej blízkosti pavilónu sa nachádza rozprávkové ihrisko s perníkovou chalúpkou. Aj s touto atrakciou žiarskeho parku má samospráva ďalšie plány. Podľa Baláža chcú ihrisko doplniť o lanovú dráhu určenú aj pre menšie deti. "Chceme do toho investovať okolo 10.000 eur," dodal. 


Žiarski poslanci zvýšili základné imanie Technických služieb o 500.000

www.dobrenoviny.sk| 26.1.2017|TASR

Futbalový štadión mesto rekonštruuje aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. 

Žiar nad Hronom 26. januára (TASR) ‑ Za účelom dofinancovania rekonštrukcie futbalového štadióna dnes žiarski mestskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva odsúhlasili zvýšenie základného imania mestskej spoločnosti Technické služby, s.r.o. Jej základné imanie sa tak zvyšuje z doterajšej výšky 1,642 milióna eur na celkovú výšku 2,142 milióna eur, a to peňažným vkladom vo výške 500.000 eur zo strany spoločníka ‑ mesta Žiar nad Hronom. 

Futbalový štadión mesto rekonštruuje aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Projekt počíta s vybudovaním nových tribún, modernizáciou zázemia aj hracej plochy. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak má podľa samosprávy vzniknúť moderný štadión, kde sa opäť bude hrať II. liga. 

Podľa primátora Petra Antala pokračujú práce na rekonštrukcii aj v týchto dňoch. "Bol urobený trávnik bez zasiatia, teda všetky potrebné vrstvy vrátane oddrenážovania. Boli osadené nové tribúny, tie musí ešte dodávateľ dokončiť, a momentálne sa budujú pätky pre osvetlenie. Prebiehajú búracie práce v hlavnej tribúne," podotkol Antal s tým, že práce prebiehajú tak, ako to počasie dovoľuje. 


Dostali milión na štadión

Televízna stanica TA 3| 20.1.2017|Martin Dušička / Gabriela Marchevská, Alfonz Šuran

Gabriela Marchevská, moderátorka:

"V okrese Žiar nad Hronom sa darí neustále znižovať nezamestnanosť a už čoskoro tam vzniknú ďalšie pracovné miesta. Po výjazde v regióne a rokovaniach s podnikateľmi a starostami to vyhlásil premiér Robert Fico. Mestu zároveň oznámil, že im vláda prispeje sumou milión eur na dokončenie zimného štadióna."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Po výjazde v Martine sa premiér Fico spolu s vicepremiérom Petrom Pellegrinim a štátnou tajomníčkou Denisou Sakovou presunuli do Žiaru nad Hronom, stretli sa nielen so starostami regiónu, ale aj s podnikateľmi. Hoci sa tu nezamestnanosť pohybuje medzi ôsmimi a deviatimi percentami, firmy hľadajú ďalších ľudí a žiadajú tiež aj o štátnu pomoc."

Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu:

"Je tu investor, ktorý plánuje rozšíriť svoju zlievarenskú výrobu, kde by mohol zamestnať ďalších viac ako dvesto ľudí. Len priemerka platová v tomto závode už presahuje tisíc euro, čo si myslím je v Žiari nad Hronom už veľmi zaujímavý plat."

Martin Dušička:

"Aby sa v budúcnosti vyhli problémom s hľadaním zamestnancov, firmy v priemyselnom parku zriadili strednú školu, v ktorej si vychovávajú svojich nových ľudí."

Robert Fico, predseda vlády:

"Zamestnanosť je naozaj v meste veľmi, veľmi slušná, kto chce, si prácu nájde. Okrem toho sú tu zamestnávatelia, ktorí ponúkajú veľmi slušné príjmy."

Peter Pellegrini:

!Môžem konštatovať, že podľa informácií, ktoré mám, stopercentná úspešnosť absolventov tejto školy, pretože všetci si nachádzajú miesto."

Martin Dušička:

"Obyvateľov Žiaru nad Hronom už dlhé roky trápi nedostavaný zimný štadión, vláda teraz sľúbila, že mestu v tomto smere pomôže."

Robert Fico:

"Dohodli sme sa, že vyčleníme jeden milión eur na dostavbu zimného štadióna tu v Žiari nad Hronom. V kombinácii so zdrojmi, ktoré má mesto, sa môžme významne posunúť, pretože predsa len je to už suma peňazí, ktorá rozostavanému zimnému štadiónu pomôže."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Je to trauma našich ľudí, že už šesť rokov nemajú kde tráviť ľudia voľný čas. V toto som ani nedúfal, že to takto dopadne a to viac ďakujem pekne."

Martin Dušička:

"Vo výjazdoch po slovenských regiónoch chce premiér pokračovať aj na budúci týždeň, opäť v trojici by mali navštíviť okres Zlaté Moravce."


Žiarčania kuchynský olej separujú výrazne menej ako v minulých rokoch

www.nasziar.sme.sk| 11.1.2017|Ivana Zigová

V kanalizácii môže použitý olej narobiť problémy. So zvyškami potravín upcháva potrubia a zvyšuje náklady na ich čistenie. 

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarčania vytriedili v roku 2016 výrazne menej použitého jedlého oleja ako v roku 2014, keď sa ho z domácností vyzbieralo 3,94 tony, aj ako v roku 2015, keď ho odovzdali 2,73 tony. Podľa aktuálnych štatistík z novembra v rovnakom ukazovateli nevykázalo mesto ani tonu. 

Radnica avizuje silnejšiu propagáciu 

"Ako vyplýva z týchto čísel, zaznamenali sme pokles množstva vyzbieraných olejov, preto budeme musieť do budúcnosti posilniť komunikáciu a propagáciu separovania tejto komodity," priznal hovorca žiarskej radnice Martin Baláž s dôvetkom, že radnica pripraví kampaň. 

Zber oleja a tukov z domácností zaviedlo mesto už v roku 2011, keď sa v niektorých stojiskách objavili hnedé zberné nádoby. Odovzdať tieto látky možno však aj na žiarskom zbernom dvore. 

"Olej samozrejme nemožno liať priamo do zbernej nádoby, ľudia ho tam môžu dávať v naplnených PET fľašiach," povedal Baláž. Olejové zvyšky by pritom podľa jeho slov nemali byť znehodnotené vodou, vínom, kečupom viac ako desaťpercentným podielom. 

Zapchatá kanalizácia láka hlodavce 

Vodárom olej v kanalizácii môže narobiť veľké problémy. 

"Použitý kuchynský olej sa preto nesmie vylievať do kanalizácie a mal by sa separovať a odovzdať na zbernom mieste," upozornil Marián Bilanin zo Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s. 

"Prevádzkovateľ kanalizácie môže kontrolovať nakladanie s použitými kuchynskými olejmi u producentov, ako sú reštaurácie, jedálne, hotely a iné gastronomické prevádzky. Súkromné byty a domy sú ťažko kontrolovateľné, a preto separácia ostáva na dobrom svedomí ľudí," poznamenal v tejto súvislosti. 

Použitý olej sa zachytáva na stenách kanalizačných potrubí, pričom sa naň ďalej lepia zvyšky potravín a ďalšie nečistoty. 

"Vnútorný prierez potrubia sa zmenšuje a kanalizácia či kanalizačná prípojka sa tak môže úplne upchať. Následné čistenie kanalizácie a odstraňovanie upchávok pritom značne zvyšuje prevádzkové náklady," vysvetlil Bilanin.Hnijúca hmota navyše láka hlodavce, ktoré v kanalizačných potrubiach a ich okolí spôsobujú ďalšie škody a sú zdrojom prenosných chorôb.


Žiarska minizoo sa rozrástla o shetlandské poníky a kozliatka

www.dobrenoviny.sk| 10.1.2017|TASR

Novému prostrediu sa zvieratá prispôsobili veľmi dobre, uviedol zástupca riaditeľa Technických služieb Peter Jagoš.

Žiar nad Hronom 10. januára (TASR) ‑ Približne 30‑členné osadenstvo žiarskej minizoo v Parku Štefana Moysesa sa v týchto dňoch rozrástlo o ďalších členov. Z neďalekej obce Lovča doviezli dva shetlandské poníky. Kobylky sú zatiaľ bez mena a majú približne dva roky. 

"Starostlivosť o ne, je ako o bežného koníka. Máme tu aj oslíky, čiže je to podobné. Budeme im ošetrovať kopytá a takisto strava je rovnaká ako pri osloch," priblížil zástupca riaditeľa Technických služieb Peter Jagoš. 

Podľa jeho ďalších slov sa poníky novému prostrediu prispôsobili veľmi dobre. "Dva týždne boli v ohrádke zatvorené, aby sa prispôsobili a teraz už behajú voľne," priblížil. Poníky sú umiestnené vo výbehu s ostatnými druhmi zvierat, na rovnaké prostredie boli podľa jeho slov zvyknuté aj v predchádzajúcom pôsobisku. 

Pre ich potreby pribudla vo výbehu maštaľ obložená zrubovým obkladom. Rovnako budú v najbližších mesiacoch upravené podľa Jagoša aj ďalšie zvieracie príbytky. 

Poníky nie sú jediným prírastkom, z ktorého sa budú môcť návštevníci minizoo tešiť. V ohrade s minikozami holandskými pribudli dve kozliatka. Tým podľa Jagoša neprekáža ani extrémne chladné počasie. "Naopak, mláďatká sú odolnejšie, keď sa rodia v zime. Skôr je horšie, keď je zima slabšia, nepremrzne tak, ako má. Potom sú rôzne choroby," skonštatoval Jagoš.


Obyvatelia Žiaru nad Hronom sa okrem rybníka môžu korčuľovať aj na klzisku priamo v meste

Rozhlasová stanica Regina Banská Bystrica| 5.1.2017|Daniela Matejovičová / Daniela Matejovičová

Daniela Matejovičová, moderátorka RTVS:

"Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť ľudia v Žiari nad Hronom užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Mesto pripravuje ľadovú plochu na ihrisku v oddychovej zóne na Hviezdoslavovej ulici. Ako radnica avizovala, klzisko by mali otvoriť už dnes. Ľadovú plochu tu mohli Žiarčania využívať už pred vianočnými sviatkami. Pre oteplenie však nevydržala a tak ju museli obnoviť. Obyvatelia Žiaru nad Hronom v týchto dňoch smerujú aj k žiarskemu rybníku. Niekoľko centimetrov hrubá vrstva ľadu pokrýva takmer celú jeho plochu. Využívajú ho desiatky korčuliarov."


Klzisko v Žiari nad Hronom bude aj v meste

www.teraz.sk| 3.1.2017|TASR

Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť Žiarčania v najbližších dňoch užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Technické služby v týchto dňoch pripravujú ľadovú plochu na ihrisku. 

Na snímke ľudia sa korčuľujú a hrajú hokej na zamrznutom Žiarskom rybníku 3. januára 2017 v Žiari nad Hronom.

Žiar nad Hronom 3. januára (TASR) ‑ Vďaka mrazivému počasiu si budú môcť Žiarčania v najbližších dňoch užiť korčuľovanie aj priamo v meste. Technické služby v týchto dňoch pripravujú ľadovú plochu na ihrisku v oddychovej zóne na Hviezdoslavovej ulici. 

Ako uviedol hovorca mesta Martin Baláž, aktuálne je potrebné plochu ešte zavodniť niekoľkými cisternami. Predpokladá, že klzisko by mohlo byť otvorené pre verejnosť vo štvrtok 5. januára. Ľadovú plochu tu mohli Žiarčania využívať už pred vianočnými sviatkami, pre oteplenie však nevydržala a tak ju musia obnoviť. 

Mnoho ľudí v týchto dňoch smeruje aj k Žiarskemu rybníku. Niekoľko centimetrov hrubá vrstva ľadu pokrýva takmer celú jeho plochu. Počas celého dňa si tu zimné radovánky užívajú desiatky korčuliarov.