Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 05.12.2022, meniny má Oto.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií v roku 2018

Žiar n. Hronom: Za vývoz komunálneho odpadu si obyvatelia v budúcom roku priplatia

hlavne.sk | 27.12.2018 | Lucia Horáková

Za odvoz komunálneho odpadu si obyvatelia Žiaru nad Hronom v budúcom roku priplatia. Žiarski poslanci odsúhlasili 22-percentné navýšenie poplatku za zmesový komunálny odpad. Ivana Martincová, vedúca Oddelenia odpadového hospodárstva Mestského úradu v Žiari nad Hronom priblížila, že za zvyšovanie poplatkov môže jednak zmena legislatívy, ale aj zmena systému odpadového hospodárstva v rámci mesta.

Od začiatku budúceho roka sa sadzba za liter zmesového komunálneho odpadu v Žiari nad Hronom zvýši zo súčasného 0,023 eura na 0,028 eura. Priemerná platba za komunálne odpady bola v roku 2017 v Žiari nad Hronom 25,18 eura, po novom to tak bude približne 30,72 eura. Martincová podotkla, že poplatok za komunálne odpady sa v meste nemenil od roku 2009.

„Táto zmena nastala z dôvodu zmeny v systéme nakladania s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom, ktorý sme zaviedli v roku 2017,“ priblížila Martincová s tým, že aktuálne je už zbernými nádobami na tento odpad pokryté celé mesto. „Táto činnosť nespadá do vyhradeného prúdu odpadov, ktoré sú hradené z organizácií zodpovednosti výrobcov, ale sú súčasťou miestneho poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady,“ vysvetlila vedúca odboru.

Čachre so skládkou v Podunajských Biskupiciach. Odpadkový kráľ Kováč ju predal známemu pracháčovi!

Druhým dôvodom zvyšovania poplatku je zmena legislatívy v odpadovom hospodárstve a to navyšovanie poplatkov za ukladanie odpadu na skládky.

Od začiatku budúceho roka sa podľa Martincovej mení aj sadzba za drobný stavebný odpad, ktorý obyvatelia odovzdávajú v zbernom dvore. Kým doteraz bola na úrovni 0,015 eura za kilogram, po novom to bude 0,020 eura za kilogram. „Mesto v spolupráci s Technickými službami a.s. má zámer zhodnocovať tretinu tohto odpadu,“ dodala Martincová.


Primátor Antal ako stánkar: Na námestí sa varí punč pre dobrú vec

dnes24.sk | 19.12.2018 | TASR

Obľúbený zimný nápoj Žiarčanom na vianočných trhoch ponúka primátor. Výťažok poputuje na charitatívne účely.

Námestím Matice slovenskej v Žiari nad Hronom v stredu po celý deň rozvoniava vianočný punč. Pod patronátom primátora Petra Antala tu od predpoludnia prebieha charitatívny predaj obľúbeného zimného nápoja.

Hovorca mesta Martin Baláž priblížil, že podujatie je už tradičnou súčasťou akcií, ktoré v predvianočnom čase v meste organizujú, a vždy má charitatívny rozmer. O predaj sa starajú zamestnanci mestského úradu, mestskí poslanci a podvečerných hodinách sa ho zúčastní aj žiarsky primátor.

Tentoraz pomôže výťažok z predaja občianskemu združeniu Okáčik zo Žiaru nad Hronom, ktoré vzniklo ešte v roku 2003. Jeho symbolom je motýľ, ktorého krídla sú ochranou všetkých detí a nesú posolstvo „dať každému rovnakú šancu realizovať sa, podporiť sebavedomie, rozvíjať prirodzený talent“. Združenie prostredníctvom voľnočasových a vzdelávacích aktivít pre deti a mládež vytvára priestor, kde môžu tráviť svoj voľný čas bezplatne a s ponukou širokospektrálnych zaujímavých aktivít.


V žiarskom parlamente je päť nových tvárí

Noviny Žiarskej kotliny | 18.12.2018 | IVA ZIGOVÁ

ANTALOVÝM ZÁSTUPCOM OSTÁVA KUKOLÍK

Primátor Peter Antal hovorilvo svojom prvom príhovore k poslancom aj o prioritách.

ŽIAR NAD HRONOM. Poslanecký sľub v pondelok zložilo 19 poslancov mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom. „Štrnásť z nich dôveru voličov získalo opätovne, piati sú nováčikmi," pripomenula predsedníčka mestskej volebnej komisie Magdaléna Jánošková.

Schválili rozpočet

Novými tvárami sú František Páleník (NEKA), Adriana Tatárová (Smer - SD), Tomáš Fábry (NEKA), Juraj Krátky (KDH, OĽaNO, SaS) a Dušan Berkeš. Najviac hlasov z nich získal Páleník, žiarsky profesionálny hasič, a to až 644. S lepším výsledkom skončil vo voľbách už len dlhoročný poslanec a známy lekár Ladislav Kukolík (735). Ten ajv ďalšom volebnom období bude zástupcom primátora mesta, funkciu zastával aj dosiaľ.

Poslanci na svojom prvom rokovaní schválili aj návrh rozpočtu na rok 2019 - ten má byť vyrovnaný a predstavuje sumu viac ako 15 miliónov a 327-tisíc eur.

Pomôcť chcú aj s bytmi

Primátor Peter Antal (Most-Híd, Smer - SD a SNS) hovore hovoril o budúcej spolupráci s poslancami aj o prioritách. „Chceme dokončiť zimný štadión, začať s rekonštrukciou plavárne. Kaštieľ, z ktorého plánujeme reprezentačné sídlo mesta, bude veľkou výzvou," spomenul plány.

V budúcom období chystá mesto podľa jeho slov aj vysádzanie ďalšej zelene v cenv prítre a na Ulici SNP, ktorá je zároveň hlavným dopravným ťahom cez Žiar. „Chceme pomôcť naštartovať výstavbu rodinných a bytových domov. Potrebujeme tiež domov dôchodcov a denný stacionár," povedal v príhovore. Pre naše noviny už naznačil, že zariadenie pre seniorov by malo vzniknúť v prístavbe kaštieľa.


Vianočné trhy v Žiari nad Hronom oživí súťaž vo varení kapustnice, o víťazovi rozhodne porotady

webnoviny.sk | 17.12.2018 | SITA

BANSKÁ BYSTRICA 17. decembra (WebNoviny.sk) – Súťaž vo varení kapustnice spestrí v utorok 18. decembra tradičné vianočné trhy v Žiari nad Hronom. Zúčastnené tímy musia počas nej navariť minimálne 20 litrov tradičnej vianočnej polievky, z ktorých podľa internetovej stránky mesta ocenia tri najlepšie. Okrem predaja vianočného tovaru sú na námestí aj stánky s vianočným občerstvením.

Na žiarskej kapustnici sa zúčastňujú minimálne päťčlenné družstvá, ktoré môžu tvoriť priatelia, rodinní príslušníci alebo kolegovia. „Tím si musí dať meno, doniesť si kotlinu, suroviny a variť,“ uvádzajú k nezmeneným podmienkam z minulých ročníkov organizátori.

O najchutnejšej vianočnej kapustnici rozhodne po degustácii porota, ktorá najlepším tímom udelí ceny. Po navarení budú kapustnicu predávať. Sprievodným programom počas varenia bude koncert Janka Kulicha & Kolegium, počas ktorého v čase od 17. hodiny odohrajú a zaspievajú vianočné koledy.


S kaštieľom už má mesto plány. Začať chcú obnovou fasády

myziar.sme.sk | 14.12.2018 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM. Galériu Júliusa Považana a pamätnú izbu Štefana Moysesa, ktoré sa aktuálne nachádzajú v žiarskom mestskom kultúrnom centre, chce samospráva v budúcnosti presťahovať do miestneho kaštieľa, ktorý mesto nedávno získalo do svojho vlastníctva.

Primátor Peter Antal načrtol, že tieto plány by sa jej mohlo podariť naplniť už v budúcom roku.

Prečítajte si tiež:Na domov dôchodcov v Žiari čakajú aktuálne desiatky ľudí, mesto chce vlastné zariadenie

“V prvom kroku chceme rekonštruovať na kaštieli fasádu, na ktorú budeme žiadať dotáciu z ministerstva kultúry. To je najdôležitejší krok. Od začiatku roka chceme svojpomocne pristúpiť k postupným rekonštrukciám jednotlivých miestností,” poznamenal.

Podľa jeho slov má isť najmä o miestnosti, pri ktorých je už v súčasnosti jasné ich budúce využitie, keďže vychádza z ich prirodzenej povahy. Ide napríklad o veľkú sálu, kde len nedávno samospráva uviedla do života novú monografiu o meste.

Prečítajte si tiež:Víkend bude mrazivý, do niektorých oblastí dorazí sneženie

“Postupne takýmto spôsobom, krok za krokom, pôjdeme do jednotlivých úprav miestností. Čo sa týka galérie a pamätnej izby, musíme ešte zvážiť, kde to bude najlepšie,” podotkol Antal s tým, že by to mohli stihnúť ešte v budúcom roku. Keďže je kaštieľ v užívania schopnom stave, úpravy si nevyžadujú tak veľké prostriedky, aby ich podľa jeho názoru nedokázalo mesto postupne uvoľňovať aj z vlastného rozpočtu.


Žiar nad Hronom: Poslanci schválili rozpočet mesta na rok 2019

hlavne.sk | 11.12.2018 | Lucia Horáková

Mesto Žiar nad Hronom bude v roku 2019 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, ktorý predstavuje sumu 15.327.570 eur. Návrh budúcoročného rozpočtu schválili na pondelkovom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci, zároveň zobrali na vedomie návrh viacročného rozpočtu mesta na roky 2019 až 2021.

Hlavný ekonóm mesta Martin Majerník priblížil, že bežný rozpočet je zostavený ako vyrovnaný na úrovni 14,526 milióna eur na strane príjmov ako aj na strane výdavkov. Kapitálový rozpočet je zostavený ako schodkový. Schodok rozpočtu je vo výške 291.000 eur a je vykrytý príjmovými finančnými operáciami – prostriedkami z predchádzajúcich rokov. Príjmové finančné operácie sú podľa Majerníka vo výške 801.000 eur a výdavkové finančné operácie predstavujú 510.000 eur.

Gál: Rozpočet pre MS SR zlepší platové pomery zamestnancov justície

Poslanci na rokovaní schválili aj piatu zmenu rozpočtu mesta na rok 2018. V nej napríklad mesto rieši zvýšenie výdavkov v podprograme rekreačné a športové zariadenia o sumu 70.000 eur. Z toho 30.000 eur na bežný transfer pre Technické služby Žiar nad Hronom, spol. s r.o., na zabezpečenie verejného obstarávania dodávateľov na dokončenie zimného štadióna a jeho správnu réžiu, 40.000 eur na prevádzku futbalového štadióna.

Národná rada schválila prvý vyrovnaný rozpočet v histórii Slovenska

V piatej zmene rozpočtu schválili poslanci aj zvýšenie výdavkov na dotáciu pre Futbalový klub Pohronie vo výške 5000 eur či Mestský športový klub Žiar nad Hronom, spol. s r.o., ktorý potrebuje na dofinancovanie svojej činnosti v tomto roku 11.500 eur. Ale aj zvýšenie rozpočtových prostriedkov o 1000 eur na vybavenie kuchyne v materskej škole.


Monografiu o Žiari nad Hronom krstili v kaštieli. Hlinou a hliníkovými pilinami

myziar.sme.sk | 5.12.2018 | Ivana Zigová

Sále, v ktorej knihu prvýkrát predstavili, chcú vrátiť niekdajšiu slávu.

ŽIAR NAD HRONOM. Monografiu o minulosti a súčasnosti Žiaru nad Hronom uviedli do života v utorok v priestoroch niekdajšieho biskupského kaštieľa, ktorý mesto len nedávno kúpilo od súkromného vlastníka. Išlo o prvé podujatie, ktoré sa tu po zmene majiteľa uskutočnilo.

Novú publikáciu, za ktorou stojí kolektív autorov pod vedením banskobystrického historika Marcela Pecníka, pokrstili hlinou z nádvoria kaštieľa a hliníkovmi pilinami – oboje pritom malo odkazovať na staršie a novšie dejiny mesta.

„Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale Žiar je mesto s hlbokými historickými koreňmi,“ povedal v príhovore zostavovateľ monografie Marcel Pecník.

Priblížil, že v knihe, v ktorej sa snažili zachovať odbornosť informácií, no zároveň zaujať populárno-náučným štýlom, nájdu čitatelia kapitoly venované rôznym oblastiam - krajine a prírodným pomerom, histórii – od tej najstaršej až po nedávnu, o ľudových zvykoch a tradíciách, ale i o osobnostiach, miestnych pamätihodnostiach, či o školstve a hospodárstve.

Zverejnili aj recept na vychýrené hurky

Autori otvorene nadviazali na publikácie z minulosti, no snažili sa ich doplniť aj novými informáciami a zisteniami z kroník a archívov.

„Žiarčanov vždy na jarmokoch nazývali hurkármi, ale recept na krúpové hurky bol neznámy. Podarilo sa nám ho nájsť a sme radi, že sme ho mohli v publikácii priniesť. Zaujímavé sú určite aj fotografie zo športových Stretnutí na Hrone, z futbalových zápasov, ktorých sa zúčastňovali vtedajšie herecké legendy. Rovnako tešia letecké snímky zachytávajúce mesto od roku 1949 až dosiaľ,“ poznamenal.

Čitateľ v knihe nájde tiež archívne fotografie kaštieľa, ktoré žiarska verejnosť dosiaľ nemala možnosť vidieť.

Prečítajte si tiež:Na via ferrate na Skalke pribudne novinka. Adrenalínový lanový mostík

„Zhodou okolnosti aj fotografie tejto sály, kde sa práve nachádzame, Toto boli interiéry rezidencie bývalého biskupského bytu, v tom čase boli nádherne vyzdobené a zariadené. Prichádzali sem aj osobnosti politického a spoločenského života,“ poznamenal v súvislosti s priestormi historik.

Sám pred rokmi poznal Žiar len ako priemyselný park na jeho cestách do Bratislavy, no postupne objavil aj jeho ďalšie časti a vybudoval si k nemu pozitívny vzťah.

Sále chcú vrátiť niekdajšiu slávu

Primátor Žiaru Peter Antal očakáva, že nová publikácia zaujme miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Už čoskoro bude v predaji v informačnom centre v mestskom kultúrnom centre.

„Dosiaľ som videl len pracovnú verziu, chcem ale veriť, že je tam zachytené všetko podstatné, čo sa spája s históriou mesta a s jeho súčasnosťou. Ako som to čítal, autori sa nesnažili niečo prikrášľovať,“ okomentoval po krste knihy jej obsah.

Vyzdvihol tiež skutočnosť, že práve v spoločenskej sále, kde, zatiaľ v provizórnych podmienkach, knihu predstavili, prijímali biskupi, medzi nimi aj Štefan Moyses, významné návštevy.

Spomenul predstaviteľov národného obrodenia, portugalské knieža či Tomáša Garrigue Masaryka.

„Určite tu znela hudba skladateľa Jána Levoslava Bellu, keďže biskup Moyses bol jeho podporovateľom, alebo sa tu čítali poviedky spisovateľa Gustáva Kazimíra Zechentera - Laskomerského, ktorý bol jeho osobným priateľom a často ho navštevoval,“ pripomenul primátor lepšie časy dnes nevyužívaných priestorov.

Antal tiež potvrdil, že z kaštieľa plánuje mesto časom vytvoriť svoje reprezentačné sídlo.

„Napríklad tejto sále by sme chceli vrátiť funkciu a význam, akú mala v minulosti. Viem si tu predstaviť napríklad koncerty, zastupiteľstvá a ďalšie podujatia,“ naznačil.


Prejazd áut pod kontrolou

TV TA3 | 1.12.2018 | Martin Dušička / Daniela Piršelová; Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor: "Všetky autá prechádzajúce cez Žiar nad Hronom budú podrobené špeciálnej kontrole. Radnica sa totiž rozhodla pred každým výjazdom z mesta nainštalovať kamery. Chcú tak úplne vylúčiť prejazd tranzitujúcich kamiónov a tiež zvýšiť bezpečnosť monitorovaním hľadaných a podozrivých áut."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Využívanie kamerového systému naberie v Žiari nad Hronom úplne nový rozmer, mestu sa totiž z rady vlády pre prevenciu kriminality podarilo získať dotáciu 10-tisíc eur na monitorovanie všetkých vjazdov a výjazdov z mesta, takže všetky autá bude pod kontrolou."

Róbert Šiška, náčelník mestskej polície: “Budeme presne vedieť, kedy do mesta vošli, kedy mesto opustili. Chceli by sme samozrejme dostať pod kontrolu pohyb nákladných vozidiel, keďže bol vybudovaný obchvat, kde v podstate by tento mali využívať práve nákladné vozidlá.”

Martin Dušička: “Zatiaľ sa ale ukazuje, že nie všetci vodiči to tak robia. Pár mesiacov po jeho otvorení to zistila aj polícia.”

(začiatok archívneho záznamu, 5.5.2015)

Mária Faltániová, hovorkyňa KR PZ v Banskej Bystrici: "Obchvat Žiaru nad Hronom nesplnil očakávania v takom rozsahu, ako to občania mesta očakávali, nakoľko v meste Žiar nad Hronom a v jeho okolí sa nachádzajú priemyselné zóny a preto vodiči nákladnej dopravy sú nútení používať aj cesty 1/50 a 1/65 a preto aj z tohto dôvodu prechádzajú mestom."

(koniec archívneho záznamu, 5.5.2015)

Martin Dušička: “Práve kamery majú prispieť k riešeniu tohto problému a vodičov kamiónov pod hrozbou pokuty od prejazdu mestom odradiť.”

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom, (telefonát): “Chceme dosiahnuť to, aby sa osadili značky zákaz tranzitnej dopravy cez naše mesto, preto lebo tu bol vybudovaný obchvat. A len toto dokáže vlastne nejakým spôsobom to aj kontrolovať.”

Róbert Šiška: “Prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia v našom meste, neúmerne zaťažujú vozovku a tak ďalej. Čiže chceme aj toto riešiť nejakým spôsobom.”

Martin Dušička: “Kamery majú pomôcť aj pri objasňovaní trestných činov, lebo všetky informácie sa budú sústreďovať v takzvanom dohľadovom centre.”

Róbert Šiška: “Bude mať softvér na takzvané alfanumerické čítanie dát, to znamená, že budeme čítať evidenčné čísla vozidiel. A tie sa budú ukladať do databázy. Tá databáza bude mať takzvaný black list, na ktorý bude možné pridávať potom tie vozidlá, ktoré sú na pátraní alebo hľadané vozidlá.”

Peter Antal: “Rovnako v prípade, že by došlo k odcudzeniu auta, bude mať štátna polícia ľahko prehľad, ktorým smerom to auto odišlo, či išlo na Prievidzu, alebo išlo na Zvolen alebo niekde inde.”

Martin Dušička: “Žiar má tiež výhodu v tom, že má len štyri hlavné vstupy do mesta, takže bude potrebovať iba osem kamier.”

Róbert Šiška"

“Samozrejme celý tento projekt má význam len vtedy, ak budú kontrolované všetky vstupy a výstupy z mesta.”

Martin Dušička: “Prvé kamery na monitorovanie vstupov a výstupov do mesta by chceli mať Žiari nad Hronom k dispozícii už na jar, zvyšné doplnia hneď po získaní ďalších dotácií.”


Žiarska nemocnica slávi jubileum: Sestrička Darina (62) v nej pracuje už 43 rokov

dnes24.sk | 29.11.2018 | TASR

Nemocnica vznikla v šesťdesiatych rokoch pre robotníkov a pracovníkov závodu. Niektorí jej zamestnanci v nej odrobili takmer celý život. Rekordérkou je jedna zo sestier.

Nemocnica v Žiari nad Hronom, ktorá patrí do siete Svet zdravia, oslavuje 60. výročie od položenia základného kameňa. Jej výstavba odštartovala v roku 1958 a už o päť rokov neskôr sa začala starať o prvých pacientov.

Nemocnica vyrástla vďaka závodu

,,K zámeru postaviť v regióne nemocnicu prispeli rýchlo sa rozvíjajúci ťažký priemysel a výstavba Závodu Slovenského národného povstania, ktorý bol jedným z najväčších a najvýznamnejších producentov hliníka v Európe. Nová nemocnica tak mala poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pracovníkom závodu a ich rodinám," priblížila Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia.

Žiarsku nemocnicu slávnostne otvorili 31. augusta 1963. V tomto čase mala 235 lôžok a štyri oddelenia – interné, detské vrátane neonatológie, gynekologicko-pôrodnícke a chirurgické. V ďalších rokoch nemocnica postupne rozširovala svoje služby. V roku 2002 bola do používania odovzdaná nová poliklinika. Od 1. apríla 2014 sa nemocnica stala súčasťou siete nemocníc Svet zdravia, odvtedy v nej bolo podľa Fedákovej preinvestovaného 2,6 milióna eur.

V súčasnosti nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre viac ako 100 000 obyvateľov, a to nielen zo Žiarskeho okresu, ale aj širšieho okolia, ako je Žarnovica, Kremnica, Banská Štiavnica či Nová Baňa.

Ocenili dlhoročných zamestnancov

Okrúhle 60. výročie položenia základného kameňa v žiarskom kultúrnom centre nemocnica oslávila v stredu (28. 11.) slávnostným popoludním. Pri tejto príležitosti ocenila 17 zamestnancov, ktorí jej sú verní už desiatky rokov. Najdlhšie v nemocnici pôsobí 62-ročná sestra Darina Paulíková zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa o pacientov stará 43 rokov.

,,Naša nemocnica sa snaží pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú, a vyliečiť alebo aspoň uľaviť pacientom od bolesti už dlhých 55 rokov. Za tie roky v nej pôsobili 14 riaditelia, desiatky primárov, stovky lekárov či zdravotných sestier, pričom niektorí zamestnanci v nemocnici pracujú aj vyše 40 rokov. Som hrdý na to, že aj ja môžem byť súčasťou nemocnice. Verím, že čoskoro nájdeme definitívne riešenie pre jej generálnu obnovu a výrazne tak prepíšeme jej históriu,“ uviedol v tejto súvislosti riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý.


V centre Žiaru nad Hronom osadili nabíjaciu stanicu pre elektromobily

dobrenoviny.sk | 28.11.2018 | TASR

Nové ekologické vozidlo zakúpi mesto vďaka dotácii vo výške 30.000 eur, ktorú na tento účel získalo z Environmentálneho fondu. Pre kúpu elektromobilu sa samospráva rozhodla z viacerých dôvodov.

Na snímke pred Mestským úradom v Žiari nad Hronom pribudla v týchto dňoch nabíjacia stanica pre elektromobily. Žiarski mestskí policajti totiž budú už čoskoro na hliadkovanie využívať elektromobil. Nabíjaciu stanicu bude môcť využívať aj verejnosť. Žiar nad Hronom, 28. novembra 2018. — Foto: TASR – Jana Vodnáková

Žiar nad Hronom 28. novembra (TASR) - Pred Mestským úradom v Žiari nad Hronom pribudla v týchto dňoch nabíjacia stanica pre elektromobily. Žiarski mestskí policajti totiž budú už čoskoro na hliadkovanie využívať elektromobil. Nabíjaciu stanicu bude môcť využívať aj verejnosť.

“Nabíjacia stanica bude mať dve samostatné nabíjacie vetvy 22 kilowattov. Jedna bude určená len pre mestskú políciu a tá druhá bude verejná. Verím, že nebude trvať dlho a v meste pribudne viac takýchto ekologických áut,” informoval na sociálnej sieti primátor Peter Antal. Zakúpenie stanice mesto financovalo z vlastných zdrojov, stála 6000 eur.

Nové ekologické vozidlo zakúpi mesto vďaka dotácii vo výške 30.000 eur, ktorú na tento účel získalo z Environmentálneho fondu. Pre kúpu elektromobilu sa samospráva rozhodla z viacerých dôvodov. Jednak chce podporiť ekologické správanie aj na úrovni mesta, druhým dôvodom je fakt, že bežné automobily, ktoré mestská polícia využívala, bývali často poruchové.

“Autá, ktoré sme mali, sú poruchové aj z toho dôvodu, že pri hliadkovaní jazdia mestskí policajti väčšinou v nízkych otáčkach a v nižších rýchlostiach. Práve preto sa nám javí elektromobil ako ideálne auto,” skonštatoval pred časom hovorca mesta Martin Baláž s tým, že do budúcnosti má mesto ambíciu zaobstarať pre mesto aj ďalšie elektromobily.


Na monitorovanie vstupov do mesta získal Žiar dotáciu

myziar.sme.sk | 23.11.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Na monitorovanie vjazdov a výjazdov z mesta získala žiarska samospráva dotáciu 10-tisíc eur z rezortu vnútra. Vyplýva to z nedávno zverejnenej zmluvy medzi mestom a ministerstvom, respektíve Okresným úradom v Banskej Bystrici.

Kamery, ktoré by sledovali vstupy a výstupy, chcú v Žiari osadiť preto, aby vedeli monitorovať pohyb áut.

„Jednak by tieto informácie mohli pomôcť polícii pri objasňovaní rôznych prípadov, na druhej strane by mesto malo informáciu o prechode nákladnej dopravy cez jeho územie,“ povedal pre MY už pred časom primátor Žiaru Peter Antal.

Napriek sprejazdneniu obchvatu Žiaru pred niekoľkými rokmi sa totiž podľa neho objavujú prípady, keď aj kamióny, ktoré nemajú dojazd na území mesta, smerujú cez Žiar po Ulici SNP.


Úspech BBSK na medzinárodnej konferencii. Ušlo sa mu takéto ocenenie

dnes24.sk | 21.11.2018 | TASR

Kraj i Žiar nad Hronom si v Českej republike prevzali cenu za príkladné verejné obstarávanie.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a mesto Žiar nad Hronom získali ocenenie čestného nákupu Fair Sourcing Awards za efektivitu a transparentnosť vo verejnom obstarávaní. Informovala o tom Marcela Glevická, vedúca oddelenia styku s verejnosťou Úradu BBSK.

Podľa nej kraj uspel na medzinárodnej konferencii o verejnom obstarávaní a e-nákupoch v českej Ostrave vďaka práci oddelenia verejného obstarávania Úradu BBSK v kategórii Start určenej pre nováčikov za zlepšenia za posledný kalendárny rok. Ceny Fair Sourcing Awards sa udeľujú za efektívne obstarávanie verejných zákaziek, najúspešnejšiu implementáciu a využívanie elektronického obstarávania.

„Predseda BBSK Ján Lunter sa u primátora Žiaru nad Hronom Petra Antala informoval aj o okolnostiach súvisiacich s uzatvorením novej zmluvy o zabezpečovaní mestskej hromadnej dopravy. Žiarska samospráva ju so SAD Zvolen podpísala pred rokom po riadnom verejnom obstarávaní a nie predĺžením prostredníctvom dodatku k platnej zmluve. Ako z vysvetlenia vyplynulo, špecialisti neodporučili Žiaru nad Hronom predĺžiť pôvodnú zmluvu, pretože by tak mohlo dôjsť k porušeniu zákona a smernice. Podľa primátora nové obstarávanie zabezpečilo postup mesta v medziach zákona a zároveň maximalizovalo hospodárnosť vynakladania verejných zdrojov,“ konštatovala Glevická.

Ako šéf kraja Lunter zdôraznil, prvoradým cieľom BBSK v situácii, kedy platnosť súčasných zmlúv, ktoré má s dopravcami uzavreté, končí o necelé dva mesiace, je zabezpečiť, aby nebola pre občanov BBSK ohrozená dostupnosť autobusovej dopravy. Podľa neho jedinou legálnou možnosťou je využiť núdzové opatrenia vychádzajúc z príslušnej európskej legislatívy, čo znamená, zabezpečiť dopravu prostredníctvom krátkodobých zmlúv s maximálnou platnosťou na dva roky a okamžite začať pripravovať transparentné verejné obstarávanie.


Stromy doviezli z Holandska

TV TA3 | 16.11.2018 | Martin Dušička / Zuzana Závodská;Alfonz Šuran

Zuzana Závodská, moderátorka: "Betónová púšť v centre Žiaru nad Hronom je minulosťou. Dlhoročná kritika obyvateľov na rozpálené námestie bez tieňa sa vyplatila, mesto práve dokončilo výsadbu dvadsiatich až trinásť metrov vysokých stromov. Hoci platany a jasene museli doviezť až z Holandska, je otázne, či stromy v pôde plnej stavebného odpadu aj prežijú."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Námestie v Žiari nad Hronom sa v posledných dňoch zmenilo na nepoznanie, na rozľahlej ploche ešte nedávno iba s kamennou dlažbou totiž mesto vysadilo takmer dvadsať nových stromov."

Obyvatelia: “Je to dobré, lebo keď je teplo, tak neni kde vôbec si sadnúť do chládku voľakde.”

“Myslím si, že určite pomôžu, hlavne keď budú na nich listy a bude tu chládok.”

“Určite, však tu bol len samý betón, tu nebolo nič.”

Martin Dušička: “Pôvodne to chceli stihnúť ešte na jar, ale rýchle oteplenie im plány prekazilo. Stromy tak vysadili až teraz. Namiesto malých drevín však zvolili až 13-metrové s veľkou korunou.”

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora: “My sme objednali vzrastlé stromy priamo od dodávateľa z Holandska aj z toho dôvodu, že sme nechceli nejaké malé sadenice, ale priamo stromy, ktoré budú mať dvanásť metrov a už hneď najbližšiu sezónu keď sa zalistnia, poskytnú ľuďom aj tieň a tak isto poskytnú vzhľadu nášho námestia zeleň.”

Martin Dušička: “Stromy museli sadiť pod dohľadom odborníkov, aby sa uchytili. Pod každým vykopali hlbokú jamu 2x2 metre, upevnili ich nielen kotvou z popruhov, ale na povrchu aj tromi kolmi.”

Marcela Gendiarová, odbor životného prostredia MsÚ v Žiari nad Hronom: “Jamy sme zasypávali potom maštaľným hnojom, ktorý bol zmiešaný zo zeminou, aby mal vlastne koreňový systém optimálne podmienky. A tak isto sme dodávali mykorízne huby, ktoré budú vlastne ten koreňový systém nejako rozvíjať, stabilizovať.”

Martin Dušička: “Mesto do týchto stromov, ale aj do výsadby nových trvalkových záhonov investovalo 75-tisíc eur. Keďže sú ale vysadené do pôdy plnej stavebného odpadu, existujú obavy, či vôbec prežijú.”

Marcela Gendiarová: “Pokiaľ sa bude drevina zavlažovať a neustále kontrolovať a vykonávať správny teda rez, ktorý chceme realizovať v jarnom období, nevidím problém, aby sa tie dreviny tu neujali.”

Martin Baláž: “Čoraz viac sa hovorí o tom, že z miest sa vytráca zeleň na úkor parkovísk, pretože rastie počet áut, na úkor peších zón, my naopak sa snažíme určitými opatreniami, aby sme sem zeleň doniesli a tak isto budeme v budúcnosti robiť aj projekty vodozádržných opatrení, aby sme využívali vodu, ktorá padne v meste.”

Žena: “Ak sa to bude teda udržiavať, že ak to nebudú také divoké stromy, že to bude naozaj také udržiavané, že budú upravované, tak si myslím, že áno, že určite je zeleň vítaná v akejkoľvek podobe.”

Martin Dušička: "Okrem nových stromov pribudnú na jar na tomto námestí v Žiari nad Hronom aj nové lavičky, ktoré nahradia tie súčasné, tak aby dizajnovo doplnili celý priestor."


Žiar nad Hronom aj naďalej povedie Peter Antal

www.teraz.sk | 11.11.2018 | TASR Andrej Smatana

Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov.

Žiar nad Hronom 11. novembra (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom povedie ďalšie štyri roky staronový primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS). Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré mesto zverejnilo na sociálnej sieti, získal vo voľbách 76,99 percenta hlasov. Antalova protikandidátka Mariana Páleníková (nezávislá) získala 23,01 percenta hlasov.


Inteligentné parkovanie

TV Markíza | 6.11.2018 | Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala

Jaroslav Zápala, moderátor: „Inteligentný systém parkovania dnes spustili v Žiari nad Hronom. Do zeme vložili senzory, pomocou ktorých na webe či v aplikácii vodiči zistia, koľko voľných miest na parkovanie je a kde presne sú. A pre motoristov a majiteľov áut majú ešte jednu dobrú správu.“

Martina Kašiarová, redaktorka: „Takéto senzory umiestnili pod 120 parkovacích miest v širšom centre mesta. Pomocou zmeny elektromagnetického poľa senzor spozná, že nad ním zaparkovalo auto.“

Martin Luknič, IT špecialista: „Výdrž batérie je rátaná na 7 rokov v prípade, že sa tam vymení 20 áut za deň. Samozrejme, čiže pri vysoko obrátkových parkoviskách to môže byť menej.“

Martina Kašiarová: „Informácia potom odíde do priestoru na internete, kde si každý môže pozrieť, koľko parkovacích miest je voľných a kde presne sú. Sme v Žiari nad Hronom a chceli by sme zaparkovať v širšom centre mesta, no tak sa ideme pozrieť na webovú stránku a pohľadáme, či tam, kde chceme, je nejaké voľné parkovacie miesto. Ukazuje mi to, že v centre mesta by malo byť 10 voľných miest z 24, a to iba na jednom z parkovísk. Senzory nie sú zatiaľ nainštalované pod všetkými zhruba 500 parkovacími miestami v širšom centre. Miesto sme našli nakoniec presne tam, kde to aplikácia ukázala.“

Martin Luknič: „Zároveň vidí aj štatistiky o tom, že ako sa to parkovisko správa, čiže vie si pozrieť aj, že v ktorých časoch býva to parkovisko najviac vyťažené, v ktorých časoch je menej vyťažené.“

Martina Kašiarová: „Zároveň vodiči vidia, kde inde by mohli zaparkovať. Informácie sú dostupné cez aplikáciu, ale aj cez webový prehliadač. Mesto prvých 18 mesiacov za prevádzku tohto systému neplatí nič, rovnako ani radnica nechce parkovanie spoplatniť, zadarmo tu budú môcť autá stáť aj naďalej.“

Peter Bauml, IT manažér: „Mesto Žiar nad Hronom má tú práve pilotnú prevádzku, ktorú sme spomínali, úplne bezplatne.“

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ Žiar nad Hronom: „Hlavná ambícia je to, aby návštevník krátkodobý, či už človek, ktorý chce ísť na úrad, alebo chce ísť do reštaurácie, mal kde zaparkovať a aby na toto parkovacie miesto mohol byť vynavigovaný, vytesniť tých dlhodobo parkujúcich, ktorí vlastne zneužívajú to, že parkovanie v centre mesta je bezplatné.“

Martina Kašiarová: „Senzory chce radnica časom umiestniť aj pod kontajnery. Budú tak mať informácie o tom, kedy je ktorý kontajner naplnený, no a tým pádom budú vedieť, kedy je najlepšie ho vyprázdniť. Žiar nad Hronom ale nedávno prekvapil inou technickou vychytávkou, v meste osadili niekoľko hlások. Sú to stĺpy s tlačidlom pre prípady núdze. Po stlačení vás hláska spojí s mestskou políciou a stĺp vyšle do okolia SOS signál. Miesto zároveň začne snímať kamera. Martina Kašiarová, televízia Markíza.“


Žiar má smart parkovanie

TV TA3 | 6.11.2018 | Martin Dušička / Gabriela Marchevská;Alfonz Šuran

Gabriela Marchevská, moderátorka: "Mesto Žiar nad Hronom dnes ako vôbec prvé na Slovensku spustilo systém inteligentného smart parkovania. Na parkovacie miesta nainštalovalo špeciálne snímače obsadenosti, ktoré vodičom výrazne uľahčia parkovanie. Namiesto krúženie po meste vďaka mobilnej aplikácii rýchlo nájdu voľné miesto."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Zaparkovať svoje auto pohodlne a bez stresu v centre Žiaru nad Hronom by už nemal byť problém, tvrdí to vedenie mesta, ktoré spustilo systém inteligentného smart parkovania. Stačí, ak bude mať vodič v mobile nainštalovanú špeciálnu aplikáciu, pomocou ktorej sa dozvie, na akej ulici sú v danom momente voľné parkovacie miesta."

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ v Žiari nad Hronom: “Stačí jedna červená na to, aby človek státia na semafore si tú aplikáciu našiel a otvoril. Má to parametre úplne bežnej navigácie, čiže nič viac, nič menej sa neťuká.”

Martin Dušička: “Systém funguje na základe špeciálnych senzorov, ktoré nainštalovali zatiaľ na 120 parkovacích miest v centre mesta. Tie vyšlú signál do riadiaceho centra a následne do mobilnej aplikácie, aby sa vodič rýchlo zorientoval.”

Martin Luknič, IT špecialista: “Je napájaný batériovo, využíva nízkoenergetickú sieť na to, aby odosielal informácie o tom, či na ňom zastalo auto.”

Martin Dušička: "Žiar nad Hronom je prvým mestom u nás, ktoré takýto systém zaviedlo. Samotná inštalácia ho stála necelých 20-tisíc eur a prvých osemnásť mesiacov už dodávateľovi nezaplatí nič."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “Má to prioritne ekologický benefit, preto lebo tu ľudia vojdú na námestie alebo do centra mesta a krútia sa a hľadajú parkovacie miesto. Ak jednoducho bude vidieť, že nie je nič voľné, tak nemá dôvod chodiť do centra mesta.”

Vodiči: “Počul som, ale absolútne neviem, jak to funguje, jak to nefunguje. Ale voľné miesto som našiel.”

“Jasné, pre tých, čo sem chodia častejšie, na námestie, tak to bude oveľa lepšie podľa mňa.”

“Parkovanie je dobré, keď máte voľné miesto, ale ja neviem, neviem sa k tomu dáko vyjadriť.”

Martin Luknič: “Ktokoľvek si vie pozrieť obsadenosť parkovacieho miesta, vie si pozrieť historickú informáciu, to znamená, že aké sú priemerné obsadenosti tých parkovísk, či sa mi tam oplatí ísť, keď práve v obednom čase je to najvyťaženejšie parkovisko a podobne.”

Martin Dušička: “V Žiari sa dnes za parkovanie neplatí, mnohí to ale zneužívajú a preto chce mesto zaviesť poriadok. Inteligentný smart systém mu v tom má pomôcť.”

Peter Antal: “Neni to o platenom parkovaní, nemá to byť o platenom parkovaní, ale o tom, aby sme skutočne nastavili systém parkovania v meste dokonale.”

Juraj Miškovič: “Kým nebude povedané inak, tak vodiči za parkovanie nebudú platiť. A to, či sa bude platiť a koľko sa bude platiť, to ukáže analýza podľa toho, ako sa tie parkovacie miesta obsadzujú a aký je o ne záujem.”

Martin Dušička: “Dáta, ktoré Žiar nad Hronom takýmto spôsobom získa, vyhodnotia zhruba po pol roku a následne rozhodnú, čo ďalej. Aj na základe týchto skúseností zrejme tento systém využívať aj ďalšie mestá.”


Antal pre letáky a samolepky podal trestné oznámenie

myziar.sme.sk | 5.11.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, ktorý sa otento post uchádza opätovne aj v aktuálnych voľbách, podal trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Dôvodom sú letáky a samolepky, ktoré sa v meste - na vchodoch do bytových domov, ale aj na smetných košoch, objavili v ostatných dňoch. Hoci vizuálom pripomínajú Antalovu oficiálnu kampaň, ich obsah sa s ňou nestotožňuje.

Letáky odkazujú na Antalove aktivity v parlamente aj na to, že je členom a podpredsedom strany Most - Híd. Samolepky o ňom ako o žiarskom kandidátovi hovoria v maďarčine, on však tvrdí, že o jeho kampaň v žiadnom prípade nejde.

“Považujem to špinavú antikampaň, ktorá stála nemalé peniaze. Ide o zneužitie môjho sloganu a celkovo mojich predvolebných materiálov,” zareagoval pre MY.

“Nechcem na nikoho ukazovať, verím, že polícia nájde tých, ktorí to meste povylepovali a dostane sa aj k objednávateľovi,” dodal.

Antal kandiduje na primátora za koalíciu strán Most-Híd, Smer - SD a SNS. Jeho jedinou protikandidátkou vo voľbách je ako nezávislá Mariana Páleníková, ktorá v minulosti pôsobila aj ako prednostka žiarskeho mestského úradu.


Jedna z najväčších akcií roka: Bál Žiarčanov láka na známu tvár a cirkusovú šou

dnes24.sk | 2.11.2018 | Barbara Dalosová

Najočakávanejší ples v meste pozná svoj termín a program. Produkcia opäť stavila na známu tvár v úlohe moderátora.

Bál Žiarčanov patrí k najprestížnejším akciám plesovej sezóny v regióne. Ako informujú organizátori, plesová atmosféra sa Hlavnou sálou Mestského kultúrneho centra (MsKC) rozleje v piatok 11. januára o 19:00 hod. Akcia aj tento rok sľubuje atraktívny program.

Podujatie organizuje mesto v spolupráci s MsKC a zvykom býva, že ním sprevádza známa tvár. Inak tomu nebude ani tento rok a úlohy moderátora sa zhostí herec a zabávač Sväťo Malachovský.

"Do tanca bude vyhrávať skupina Galaktici a populárny D.J. Laco Hradský, tešiť sa môžete aj na dych vyrážajúce kúsky akrobatickej skupiny Vertigo a samozrejme, že nebude chýbať ani bohatá tombola, či švédske stoly," lákajú organizátori.

Ples bude pod názvom Bál Žiarčanov písať svoj v poradí siedmy ročník. O akciu je z roka na rok väčší záujem a organizátori tak avizujú zvýšenie počtu miest v sále. Cena vstupenky sa oproti poslednému ročníku nezmenila a Žiarčania za lístok zaplatia 28 eur.


Zimný štadión ochránili pred vodou

TV TA3 | 29.10.2018 | Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová;Alfonz Šuran

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Zimný štadión v Žiari nad Hronom by už viac nemala zaplavovať voda, mesto totiž počas jeho rekonštrukcie pristúpilo k radikálnemu kroku. Okolo objektu postavilo takmer päť metrov vysoký oporný múr, ktorý odrazí aj prípadnú povodňovú vlnu. Keďže problémy robila aj spodná voda, pod štadiónom museli namontovať špeciálnu sieť drenážnych zvodov."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Rekonštrukcia zimného štadióna v Žiari nad Hronom je v plnom prúde, aktuálne sa pracuje nielen v interiéri, kde sa budujú šatne a tribúny, ale postupne prechádzajú aj na opláštenie budovy. Ešte predtým však museli urobiť zásadné protipovodňové opatrenia, v minulosti totiž štadión viackrát vytopilo, čo spôsobilo veľké materiálne škody."

(začiatok archívneho záznamu, 6.6.2011)

Zamestnankyňa: “Tadiaľto sa nedalo prejsť, to bolo zaplavené po schody všetko. Tuto všetko prúdom išlo, tu bolo pol metra vody.”

Zamestnanec: “O štvrť na jednu to už bolo komplet vytopené.”

(koniec archívneho záznamu, 6.6.2011)

Martin Dušička: “Takáto situácia by sa už nemala opakovať, okolo štadióna urobili rozsiahle terénne úpravy, vyčistili okolie od náletových drevín a najmä postavili takmer päť metrov vysoký oporný múr z vodohospodárskeho betónu.”

Igor Rozenberg, Technické služby mesta Žiar nad Hronom: “Bola diskusia o tom, či má byť šesť alebo sedem alebo tri. Ale predpokladáme, že päť metrov je dosť vysoký taký stĺpec, kde by sa voda nemala dostať. Predpokladáme, že to s 99-percentnou pravdepodobnosťou zabezpečí, že na stavbu sa už nikdy voda nedostane.”

Martin Dušička: “Pod základovou doskou zároveň urobili sieť drenážnych zvodov, aby štadión ochránili aj pred spodnou vodou.”

Igor Rozenberg: “Predpokladáme, že v prípade, že by sa tá hladina spodnej vody začala dvíhať, čo sa v podstate priebežne aj deje, tak automaticky to odtečie a do stavby sa nám voda nedostane. Sme demontovali starý mantinelový systém a robíme rekonštrukciu strojovne.”

Martin Dušička: “Montuje sa tiež nová technológia chladenia. Obyvatelia Žiaru sú bez zimného štadióna už viac ako desať rokov a preto na dokončenie rekonštrukcie netrpezlivo čakajú.”

Peter Uhrovič, prevádzkovateľ zariadenia: "Sprevádzkovaním zimného štadióna veríme, že sa ten hokej do Žiaru nad Hronom vráti. Otvorí sa možnosť pre rôzne partie."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “Nie je to len o našom meste, ale predovšetkým o veľkej spádovej oblasti, kde patrí Žarnovica, Nová Baňa, Banská Štiavnica, čiže zhruba 120-tisíc ľudí dokáže tento zimný štadión využívať.”

Martin Dušička: “Na začiatku získali milión eur od vlády, ďalší milión odkleplo mesto. neskôr zastupiteľstvo schválilo ďalších 800-tisíc eur a časť peňazí zrejme ešte budú potrebovať.”

Igor Rozenberg: “To je vlastne predpoklad, ktorý nám vychádza z toho, že ak nás teda už nič neprekvapí, čo na rekonštrukcii nás prekvapiť môže vlastne kedykoľvek, tak by zhruba tá stavba mala stáť niečo cez tri milióny euro.”

Martin Dušička: “Práce na rekonštrukcii zimného štadióna budú pokračovať ešte aj v nasledujúcich mesiacoch, vedenie mesta predpokladá, že obyvateľom by mohol byť k dispozícii na jar budúceho roka.”


Históriu kaštieľa v Žiari má odkryť jeho archeologický výskum

teraz.sk | 21.10.2018 | TASR Dominika Zúborová

Renesančno-barokový kaštieľ pri Parku Štefana Moysesa kúpilo mesto od sukromníka za 2,8 milióna eur.

Žiar nad Hronom 21. októbra (TASR) - Žiarsky kaštieľ, ktorý pred časom mesto získalo do svojho vlastníctva, čaká archeologický výskum. Samospráva chce zmapovať jeho históriu z čias, kedy bol využívaný ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov, ale aj z čias biskupa Štefana Moysesa. “Zásadnú vec, ktorú chceme teraz zrealizovať je archeologický výskum, ktorý tam už v podstate začína,” priblížil hovorca mesta Martin Baláž. Kaštieľ bol totiž najprv letným sídlom ostrihomských arcibiskupov, koncom 18. storočia sa stal sídlom banskobystrických biskupov. V tomto období bol aj rekonštruovaný do dnešnej podoby. Okrem archeologického výskumu chce samospráva pripraviť projekt rekonštrukcie jeho fasády a kaplnky, ktorá je v zlom stave. Na ich opravu chce mesto podľa Baláža žiadať dotáciu z ministerstva kultúry. “Takisto budeme mapovať možnosti iných grantových schém, ktoré nám môžu pomôcť nejakým spôsobom upraviť určité časti kaštieľa. Aj keď treba povedať, že je v obývateľnom stave a nie je to žiadna ruina,” dodal Baláž. Renesančno-barokový kaštieľ pri Parku Štefana Moysesa kúpilo mesto od sukromníka za 2,8 milióna eur. Kaštieľ sa má stať sídlom samosprávy, viacerých organizácií a komunitných združení.


Pavilóny v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote

Regina Západ | 8.10.2018 | Vladimíra Legíňová / Miloš Kaniak

Miloš Kaniak, moderátor: „V Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote majú pribudnúť nové nemocničné pavilóny. Spoločnosť Svet zdravia chcela pôvodne rozostavané budovy zrekonštruovať. O odpredaji rozhodli pred dvoma rokmi banskobystrickí krajskí poslanci. Spoločnosť však teraz plánuje postaviť nové budovy. Vzájomné rokovania medzi Svetom zdravia a Banskobystrickým samosprávnym krajom sa začali nanovo.“

Vladimíra Legíňová, redaktorka: „Nefunkčné nemocničné pavilóny v Žiari nad Hronom aj v Rimavskej Sobote dlhé roky chátrajú. Nemocnice v týchto mestách prevádzkuje spoločnosť Svet zdravia, ktorá prišla s prvým projektom rekonštrukcie pavilónov v roku 2016. Chcela ich odkúpiť, zrekonštruovať a investovať do dostavby takmer trinásť miliónov eur. Hovorca spoločnosti Tomáš Kráľ.“

Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia: „Žiaľ tým, že do uznesenia zastupiteľstva sa dostali podmienky, ktoré boli pre nás neprijateľné, nikdy nedošlo k podpísaniu kúpno-predajnej zmluvy, a tým pádom ani dostavby.“

Vladimíra Legíňová: „Spoločnosť Svet zdravia predložila vedeniu Banskobystrického samosprávneho kraja pred pár dňami novú víziu. Chátrajúci pavilón v Rimavskej Sobote chcú zbúrať a postaviť nový. Iná situácia je v Žiari nad Hronom. Kým pred dvoma rokmi chcela spoločnosť pavilón B dobudovať, po novom s ním už nepočíta, postaviť chce novú budovu za ním. Spoločnosť tvrdí, že v súčasnosti už nespĺňa štandardy pre modernú liečbu a komfort pacientov. Práve tí sa na nedostavaný pavilón pozerajú už dvadsať rokov.“

Opýtaná: „Postavené je, ale tam nič neni veľa rokov už. V deväťdesiatych rokoch sa mi vidí alebo osemdesiaty deviaty rok. Tam do tejto nemocnice, to je otrasné.“

Opýtaná: „Je to škoda, taká postavená budova a takto chátra, že by to malo byť akože dokončené, dostavané. Hovorilo sa, že tam bude buď lôžková časť a prepojená s tou ďalšou časťou.“

Vladimíra Legíňová: „Rokovania o novom projekte potvrdila aj hovorkyňa banskobystrickej župy Marcela Glevická.“

Marcela Glevická, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja: „Kým ale nepadne iná dohoda, pre nás je platné a záväzné uznesenie zastupiteľstva z roku 2016.“

Vladimíra Legíňová: „Ak sa kraj a Svet zdravia dohodnú, v Rimavskosobotskej nemocnici v budúcnosti vznikne nadregionálne centrum s oddeleniami kardiovaskulárnej aj onkologickej liečby a v Žiari nad Hronom vynovená regionálna nemocnica.“


Obvinený z vraždy ide do väzby

TV TA3 | 5.10.2018 | Martin Dušička / Gabriela Marchevská;Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor:

"Sudca pre prípravné konanie špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes vzal do väzby muža obvineného z úkladnej vraždy žiarskeho poslanca Mareka Rakovského. Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry ho zadržala v stredu ráno vo Veľkom Krtíši spolu s ďalším mužom. Toho však neskôr prepustili na slobodu."

Martin Dušička, reportér TA 3:

“32-ročného Petra z Veľkého Krtíša priviezli policajti pred sudcu špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici okolo 15.00 hodiny, s putami na rukách a v sprievode kukláčov si predklonený zakrýval tvár do papierov a záležalo mu na tom, aby ho nebolo vidieť. Prokurátor žiadal pre neho väzbu z dôvodu úteku, ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti.”

Prokurátor:

“Obvinený bol vzatý do väzby v súlade s návrhom prokuratúry, takže z tohto dôvodu sa stotožňujem v plnom rozsahu s rozhodnutím súdu.”

Jozef Veselý, obhajca:

“Proti tomuto uzneseniu sme podali sťažnosť. Bližšie sa k tomu nebudem vyjadrovať. Môj klient vypovedal a rozhodne poprel, že by takýto skutok spáchal a považuje to za nešťastnú zhodu nejakých okolností, ktoré majú za následok jeho zadržanie, pretože tvrdí, že takýto skutok nikdy nespáchal.”

Prokurátor:

“Nebudem sa k veci ďalej vyjadrovať, nakoľko je to v štádiu vyšetrovania. Takže nebudeme zatiaľ poskytovať informácie.”

Martin Dušička:

“Protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry ho spolu s ďalším mužom zadržala vo Veľkom Krtíši v stredu ráno, jeho vyšetrovateľ aj obvinil zo zločinu úkladnej vraždy.”

Denisa Baloghová, hovorkyňa prezídia policajného zboru:

“Druhá osoba bola po vykonaných procesných úkonoch prepustená.”

Martin Dušička:

“Pripomeňme, že 29-ročný mestský poslanec zo Žiaru nad Hronom Marek Rakovský zahynul pred piatimi rokmi, keď jeho auto explodovalo na rušnej ulici blízko centra mesta. Polícia potvrdila, že pod jeho auto niekto nainštaloval nástražný výbušný systém.”

(začiatok archívneho záznamu, 3.10.2018)

Branislav Zurian, riaditeľ Národnej protizločineckej jednotky NAKA:

“Počas riadenia vozidla došlo k výbuchu nástražného výbušného systému, na následky ktorého poškodený M.R. utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol.”

(koniec archívneho záznamu, 3.10.2018)

Martin Dušička:

“Motív jeho vraždy nie je doteraz známy, okrem poslanca bol totiž aj advokátom a predsedom urbárskeho spoločenstva. Polícia by mala bližšie podrobnosti o prípade zverejniť neskôr. O tom, či obvinený muž zostane vo väzbe teda definitívne rozhodne až najvyšší súd. V prípade dokázania viny mu však hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.”


Jedno obvinenie pre úkladnú vraždu

TV JOJ | 4.10.2018 | Edita Hutková / Pavol Michalka

Pavol Michalka, moderátor: „Včera polícia informovala o zásahu vo Veľkom Krtíši, pri ktorom mala zadržať dvoch mužov podozrivých zo závažného zločinu úkladnej vraždy, ktorá sa stala pred piatimi rokmi v Žiari nad Hronom. Dnes nastal v prípade posun.“

Edita Hutková, redaktorka: „Prípad realizovala Národná protizločineckej jednotka Národnej kriminálnej agentúry. Ráno vtrhli do bytu v jednom z paneláku na veľkokrtíšskom sídlisku, kde zadržali jedného z podozrivých mužov. Druhého spacifikovali na ulici, keď sa viezol na bicykli. Podľa informácií, ktoré zverejnili na sociálnej stránke, práve týchto dvoch mužov podozrievali z úkladnej vraždy poslanca Mareka Rakovského. Toho páchatelia zavraždili pred piatimi rokmi.“

Branislav Zurian, riaditeľ protizločineckej jednotky NAKA: „Pri tejto úkladnej vražde bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti vozidla poškodeného.“

Edita Hutková: „Až do neskorého popoludnia policajti vykonávali domové prehliadky a zaisťovali dôkazy. Obidvoch mužov predviedli na výsluch. Dnes sme zisťovali, aký posun nastal v tomto závažnom prípade a či týchto Veľkokrtíšanov aj obvinili. Na sociálnej sieti sa dnes totiž objavila informácia, že jedného z podozrivých mužov prepustili zo zadržania. Malo by ísť o podnikateľa Adriána. Informáciu v tomto znení zverejnili v komentároch jeho príbuzní dnes predpoludním. Hovorkyňa prezídia síce potvrdila, že vyšetrovateľ vzniesol obvinenie iba jednému z týchto mužov, nekonkretizovala však, o ktorého ide.“

Denisa Baloghová, hovorkyňa PPZ SR: „Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry obvinil jednu osobu z trestného činu úkladnej vraždy a spracoval podnet na väzobné stíhanie. Druhá osoba bola po vykonaných procesných úkonoch prepustená.“

Edita Hutková: „Pokúšali sme sa nájsť obidvoch mužov, dvere ale nikde nikto neotváral. Záložňa, ktorú vlastní jeden z nich, bola dnes zatvorená.“


Posun v dávnom zločine

TV Markíza | 3.10.2018 | Michal Mazúch; Martina Kašiarová / Patrik Švajda

Do dvora Svätokrížskeho domu chcú sústrediť lokálnych výrobcov.

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Prví podozriví z brutálnej vraždy mladého právnika sú v rukách polície. Päť rokov uplynulo od výbuchu auta, v ktorom zahynul Marek Rakovský.“

Patrik Švajda, moderátor: „Dnes ráno v akcii s názvom Tornádo zadržali policajti dvoch mužov, ktorí to majú mať na svedomí. Údajne ich niekto prezradil.“

Martina Kašiarová, redaktorka: „Takto ráno zasahovali členovia protizločineckej jednotky NAKA vo Veľkom Krtíši. Jedného podozrivého muža zadržali podľa našich informácií na ulici pred domom, kde býva, neskôr sa s ním presunuli do záložne.“

Branislav Zurian, riaditeľ protizločineckej jednotky NAKA: „Po zadržaní boli vykonané dve domové prehliadky a dve prehliadky iných priestorov. Súčasne sa vykonávajú ďalšie procesné úkony.“

Martina Kašiarová: „Aj druhého muža vyviedli kukláči v putách. Z jeho bytu vynášali plné tašky vecí, zrejme dôkazov. Zdržiavali sa aj v pivničných priestoroch. Oboch mužov teraz podozrievajú z úkladnej vraždy Mareka Rakovského spred 5 rokov.“

Branislav Zurian: „Pri tejto úkladnej vražde bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti vozidla poškodeného M.R.“

Martina Kašiarová: „29-ročný právnik a mestský poslanec ráno nasadol do svojho auta a naštartoval ho. Pár sekúnd po tom auto vybuchlo. Päť rokov odpovedali policajti na otázky o vyšetrovaní stručne, nezverejnili žiadne okolnosti. Zadržanie podozrivých dnes preto viacerých prekvapilo. Rodičia nebohého Mareka sa dnes s nami rozprávať nechceli. Jeho otec nám ale do telefónu povedal, že vrahom svojho syna už dávno odpustil. Mnohí z miestnych ale už dávno prestali veriť, že sa tragédiu, ktorá sa stala niekde v týchto miestach, vôbec podarí objasniť. Martin Baláž je hovorcom mesta, Mareka poznal dlho a dobre.“

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: „Vražda Mareka Rakovského traumatizovala mesto veľmi dlho a môžem tak povedať, že my sme už v podstate aj stratili nádej, že niečo takéto sa môže vyšetriť.“

Suseda: „Nie, neverila som, ani toto som neverila čo sa stalo teraz.“

Martina Kašiarová: „Prečo zomrel mladý právnik zatiaľ nevieme. Policajti pracovali na mieste vo Veľkom Krtíši až do neskorého popoludnia, zaisťovali dôkazy, vypočúvali podozrivých. V Žiari nad Hronom ale ľudia špekulujú o pozemkovom motíve. Marek bol tesne pred smrťou predsedom urbárskeho a pasienkového spolku.“

Martin Baláž: „Veríme, že bude spravodlivosti učinené zadosť, že bude preukázaná vina aj vykonávateľom tejto popravy, prípadne objednávateľom.“

Martina Kašiarová: „Či políciu na stopu podozrivých niekto naviedol a či zadržaných mužov aj obvinia, bude známe v najbližších hodinách a dňoch. Zo stredného Slovenska Michal Mazúch a Martina Kašiarová, televízia Markíza.“


Počas jarmoku ukážu ďalšie časti Svätokrížskeho domu

myziar.sme.sk | 2.10.2018 | TASR

Do dvora Svätokrížskeho domu chcú sústrediť lokálnych výrobcov.

ŽIAR NAD HRONOM. Jarmočná atmosféra neobíde budúci víkend (12.10.) ani Svätokrížsky dom, kde si budú môcť návštevníci prezrieť, ako sa žilo v 19. storočí.

Podľa Martina Baláža, hovorcu mesta, uvidia tento rok aj zrekonštruované hospodárske miestnosti.

Organizátori Žiarskeho jarmoku by chceli do dvora Svätokrížskeho domu sústrediť lokálnych výrobcov.

Jarmok sa v Žiari organizuje v jesennom termíne od začiatku 90. rokov. Táto historická tradícia je v meste dlhodobá. Ide o nadväznosť na tradičné svätokrížske jarmoky, ktoré sa vo voľakedajšom Svätom kríži nad Hronom konali od 14. storočia.


Žiarski policajti budú jazdiť na elektromobile

www.teraz.sk | 25.9.2018 | TASR Tomáš Šarluška

Pre kúpu elektromobilu sa rozhodli z viacerých dôvodov. Jednak chcú podporiť ekologické správanie aj na úrovni mesta a ďalej preto, že bežné automobily, ktoré využívali, boli často poruchové.

Žiar nad Hronom 25. septembra (TASR) - Žiarski mestskí policajti budú na hliadkovanie využívať elektromobil. Nové ekologické vozidlo zakúpi mesto vďaka dotácii vo výške 30.000 eur, ktorú na tento účel získalo z Environmentálneho fondu. Hovorca mesta Martin Baláž priblížil, že pre kúpu elektromobilu sa rozhodli z viacerých dôvodov. Jednak chcú podporiť ekologické správanie aj na úrovni mesta, druhým dôvodom je fakt, že bežné automobily, ktoré mestská polícia využívala, bývali často poruchové.“Autá, ktoré sme mali sú poruchové aj z toho dôvodu, že pri hliadkovaní jazdia mestskí policajti väčšinou v nízkych otáčkach a v nižších rýchlostiach. Práve preto sa nám javí elektromobil ako ideálne auto,” skonštatoval Baláž s tým, že do budúcnosti má mesto ambíciu zaobstarať pre mesto aj ďalšie elektromobily. “Aktuálne riešime kúpu vozidla, je to obstarané a schválené riadiacim orgánom. Najneskôr do konca marca by nám malo byť dodané a možno aj skôr,” uviedol Baláž s tým, že zároveň vybudujú na parkovacom mieste pred mestským úradom nabíjaciu stanicu. Jej zriadenie zaplatí mesto a bude ju môcť využívať aj verejnosť.


Kandidáti na primátora v Žiari sú len dvaja

myziar.sme.sk | 12.9.2018 | Ivana Zigová

V jednom z piatich volebných obvodov sa k dvom poslaneckým miestam uchádzači dostanú bez boja. Sú totiž rovnako len dvaja.

ŽIAR NAD HRONOM. O kreslo primátora Žiaru nad Hronom sa uchádzajú len dvaja kandidáti. Pre Myziar.sk to potvrdila zapisovateľka mestskej volebnej komisie Ivana Martincová Škriniarová, mená do oficiálneho zaregistrovania uchádzačov konkretizovať odmietla.

Kandidatúru však už potvrdil súčasný primátor Peter Antal za koalíciu strán Most – Híd, SMER – SD a SNS. Odovzdanie hárkov s podpismi podporujúcich jej kandidatúru ako nezávislej oznámila začiatkom týždňa aj Mariana Páleníková, bývalá prednostka žiarskeho mestského úradu.

Žiarčania si tiež v novembrových voľbách zvolia 19 poslancov v piatich volebných obvodoch. Uchádzačov je podľa aktuálnych informácií 37. Politické strany, ktoré sa o mandáty uchádzajú, sú Smer - SD, KSS, Kotleba - ĽSNS, SNS, Sme rodina - Boris Kollár, Strana rómskej koalície - SRK a koalícia troch strán SaS, OĽaNO a KDH.

V jednom z volebných obvodov sa pritom prihlásili len dvaja kandidáti, presne taký je v ňom aj počet ponúkaných miest.


Žiar nad Hronom začína s výstavbou cyklochodníka

hlavne.sk | 5.9.2018 | Alexandra Bednárová

Žiarčanov čakajú v najbližších týždňoch v uliciach mesta niektoré obmedzenia. Mesto totiž začína s výstavbou cyklokomunikácie, ktorá bude prechádzať celým mestom až do priemyselného parku.

„Chodník na Ulici M. Chrásteka bude v stredu uzavretý. Ďalšie práce budú pokračovať na Ulici Š. Moysesa popri banke až po námestie. Na tomto chodníku bude obmedzený pohyb chodcov. Potom budú práce pokračovať na Ulici Š. Moysesa od kaviarne Alfa až po Ulicu Hutníkov,“ informovalo v stredu mesto na svojej internetovej stránke s tým, že práce na projekte budú prebiehať predbežne do konca októbra.

Cyklochodník bude 3,65 kilometra dlhý, začínať sa bude na sídlisku Etapa a končiť v priemyselnom parku. Podľa zverejnenej zmluvy vybuduje cyklokomunikáciu za viac ako 420.000 eur firma Strabag. V rámci projektu opravia aj lávku cez Hron na Kortíne a otvorí sa ďalšia vrátnica do priemyselného parku. Pozdĺž celej cyklokomunikácie bude 103 stojanov na bicykle a dva uzamykateľné prístrešky.

Odborníci vo Zvolene hovoria o vplyve klímy na poľnohospodárstvo

Na vybudovanie cyklochodníka získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 594.000 eur. Cyklochodník má zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v meste a podporiť zdravé dochádzanie miestnych ľudí do práce.


Kúpalisko v Žiari nad Hronom hlási najlepšiu sezónu za posledné roky

www.teraz.sk | 31.8.2018 | TASR Andrej Smatana

Podľa vedúceho kúpaliska Igora Korbelu sa prišlo počas tohto leta osviežiť takmer 28.000 návštevníkov.

Žiar nad Hronom 31. augusta (TASR) - Tohtoročnú letnú sezónu si na plážovom kúpalisku v Žiari nad Hronom pochvaľujú. Podľa vedúceho kúpaliska Igora Korbelu sa prišlo počas tohto leta osviežiť takmer 28.000 návštevníkov. “Tento rok boli tržby aj návštevnosť najlepšie za posledných päť rokov,” skonštatoval Korbela s tým, že počas minuloročnej sezóny mali na kúpalisku približne 22.500 návštevníkov. Kúpalisko tento rok otvorili v polovici júna, tento mesiac však bol podľa Korbelu najslabší. Pre nepriaznivé počasie bolo kúpalisko osem dní za sebou zatvorené a do konca júna ho navštívilo len približne 600 ľudí. Situácia sa zlepšila hneď v júli, keď jeho bránami prešlo 10.500 návštevníkov. Horúce augustové počasie sa postaralo o to, že najviac ľudí prišlo na kúpalisko práve v druhej polovici prázdnin. V auguste tam mali približne 16.500 návštevníkov. Najväčšia návštevnosť bola podľa Korbelu počas piatkov a víkendov. Vedie nedeľa 29. júla, keď prišlo na plážové kúpalisko 1655 ľudí. Aktuálne je už žiarske kúpalisko zatvorené. Personál totiž pripravuje na otvorenie mestskú plaváreň, ktorá privíta verejnosť v pondelok 3. septembra.


Žiar kupuje kaštieľ na úver

TV TA3 | 30.8.2018 | Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová;Jozef Dúbravský

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: "Žiar nad Hronom si zoberie úver takmer tri milióny eur a odkúpi biskupský kaštieľ v centre mesta. Na mimoriadnom rokovaní o tom rozhodli mestskí poslanci. Hoci je objekt opustený a rozpadáva sa, mesto mu chce vrátiť zašlú slávu. Spolu s kaštieľom mesto kupuje aj ďalšie administratívne budovy a prístavbu školy, v ktorej sídli Súkromná obchodná akadémia."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Renesančno-barokový kaštieľ, ktorý je historickou dominantou Žiaru nad Hronom a ktorý bol doteraz v súkromných rukách, bude čoskoro majetkom mesta. Radnica sa totiž dohodla na jeho kúpe, ktorú si však ešte pred dvomi rokmi pre vysokú sumu vôbec nevedela predstaviť."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “Dnes je cena za kaštieľ úplne iná a jednoducho si myslím, že ten kaštieľ patrí k nášmu mestu a je podľa mňa aj našou povinnosťou sa o ten kaštieľ postarať.”

Martin Dušička: “Pôvodne sa hovorilo o sume viac ako štyri milióny eur, teraz zaň mesto zaplatí dva milióny 800-tisíc. Poslanci na mimoriadnom rokovaní schválili, že si na to zoberú úver, ktorý by radnica nemala mať problém splácať.”

Stela Šeševičková, poslankyňa MsZ v Žiari nad Hronom: “My sme sa na toto pýtali nášho ekonóma a ten potvrdil, že áno, že si na to trúfajú, že to majú tak prepočítané, že to mesto dokáže zvládnuť.”

Norbert Nagy, poslanec MsZ v Žiari nad Hronom: “Určite keby tá cena bola nadhodnotená, tak dnes my ako poslanci v meste Žiar nad Hronom nepodporíme všetky kroky vedenia mesta.”

Martin Dušička: “Úver by mal Žiar splácať dvanásť rokov, ale chce to stihnúť aj skôr. Hoci to zaťaží rozpočet, podľa primátora sa žiadne veľké zadlženie mesta nechystá.”

Peter Antal: “Žiadna tragédia to však nebude, keďže sme dnes v tom veľmi dobrom finančnom zdraví akoby, to hodnotí aj INECO, tak sa dostaneme niekde kúsok vyššie alebo nižšie v tom rebríčku, ale stále budeme, by som možno povedal, taký ten slovenský priemer.”

Martin Dušička: “Spolu s kaštieľom mesto kupuje aj priľahlé pozemky a nehnuteľnosti. Plány na ich využitie sú veľké a mesto ho chce otvoriť pre všetky skupiny obyvateľov.”

Peter Nagy: “Určite by to malo byť reprezentatívne sídlo vedenia mesta, primátora mestského zastupiteľstva. Tam by určite mali byť prijímané nejaké návštevy, alebo by tam mohli prebiehať mestské zastupiteľstvá.”

Stela Šeševičková: “Časom sa uvažuje, že by tam aj mohol byť domov dôchodcov, pretože v Žiari je momentálne 80 žiadostí do domova dôchodcov a tí ľudia čakajú a mnohí sa ani nedočkajú.”

Martin Dušička: “V prístavbe sídli aj súkromná obchodná akadémia, ktorú mesto zatiaľ neplánuje vysťahovať.”

Peter Antal: “Zatiaľ škola zostane školou a uvidíme ďalej aká bude jej prognóza do budúcna.”

Martin Dušička: “Hneď po kúpe kaštieľa chce mesto pristúpiť k základnej rekonštrukcii fasády a okien, no a ďalšie úpravy plánuje neskôr aj s pomocou grantov.”


Mesto Žiar biskupský kaštieľ odkúpi, myšlienku podporili poslanci

myziar.sme.sk | 28.8.2018 | Kveta Fajčíková

Prvým krokom po odkúpení kaštieľa bude historicko - archeologický výskum, ktorý budú realizovať odborníci z trnavskej univerzity.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski mestskí poslanci dnes na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve podporili odkúpenie renesančno-barokového kaštieľa, ktorý je historickou dominantou mesta, ako aj čerpanie úveru na tento účel. Predkupné právo má síce na kaštieľ štát, mesto však nepredpokladá, že by o kúpu prejavilo záujem.

Na kúpu nehnuteľnosti s priľahlými pozemkami si mesto vezme úver vo výške 2,8 milióna eur, ktorý bude splácať dvanásť rokov. Pri možnosti využitia mimoriadnych splátok sa však môže táto doba skrátiť.

Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal hovorí, že toto úverové zaťaženie nebude mať výraznejší dopad na finančnú kondíciu mesta, keďže Žiar momentálne čerpá iba jediný úver na verejné osvetlenie. „Úver na kaštieľ nás možno posunie v hodnoteniach trochu nižšie, no nemalo by to mať zásadný charakter. Záchrana tejto pamiatky je však pre mesto veľmi dôležitá,“ dodal.

Vráti sa mu zašlá sláva

Prvým krokom po odkúpení kaštieľa bude podľa primátora historicko - archeologický výskum, ktorý budú realizovať odborníci z trnavskej univerzity. Tí navrhnú aj plán obnovy kaštieľa, ktorý mesto plánuje realizovať prevažne z dotačných schém.

„My budeme v obnovenom kaštieli zabezpečovať činnosti, aby bola pamiatka využívaná celodenne. Chceme sem presťahovať archeologické múzeum, Galériu Júliusa Považana, zriadiť tu pamätnú izbu biskupa Štefana Moysesa,“ dodal primátor s tým, že priestory by tu mala nájsť základná umelecká škola, seniori a ďalšie záujmové skupiny. Kaštieľ tak bude mať zároveň aj komunitný charakter. Do obnovenej kaplnky by sa mali vrátiť koncerty a kultúrne podujatia, ako tomu bolo aj v minulosti.

Primátor odpovedal aj na otázku, prečo sa mesto neuchádzalo o kaštieľ, ktorý je súkromným vlastníctvom, už skôr. Takáto ponuka však podľa neho prišla od majiteľov až teraz.

Poslanci ocenili odvahu mesta

Mestská poslankyňa Stella Víťazková považuje kúpu kaštieľa za dôležitý krok: „Som rada, že mesto našlo odvahu pre tento krok a že táto myšlienka našla podporu aj u poslancov. Keby sme nechali pamiatku ďalej chátrať, budúce generácie by nám to zrejme neodpustili,“ dodala s tým, že mesto získa obnovou kaštieľa dôstojné priestory pre rôzne aktivity.

Žiarsky kaštieľ dal v 17. storočí postaviť arcibiskup Peter Pázmáň, dlho slúžil ako letné sídlo banskobystrických biskupov. Od roku 1851 tam pôsobil aj biskup Štefan Moyses.

V kaštieli bola kedysi aj kaplnka, knižnica, či archív. Stav kaštieľa sa však roky zhoršoval a dnes môže túto pamiatku zachrániť iba komplexná obnova. Donedávna kaštieľ využívala súkromná obchodná akadémia, ktorú kvôli poklesu študentov presťahovali.


Rekonštrukcia žiarskeho štadióna pokračuje aj v letných mesiacoch

www.teraz.sk | 8.8.2018 | TASR Tomáš Šarluška

V uplynulom období zamestnávalo stavbárov najmä odvodnenie štadióna. V minulosti to bola práve voda, ktorá spôsobovala na štadióne najväčšie problémy.

Žiar nad Hronom 8. augusta (TASR) - Rekonštrukcia zimného štadióna v Žiari nad Hronom pokračuje aj v letných mesiacoch. Primátor Peter Antal priblížil, že po odvodnení celého objektu sa pokračuje v budovaní základovej dosky, na ktorú sa budú osádzať tribúny.“Robilo sa odvodnenie celého zimného štadióna, to znamená, že bolo odkopané celé podložie. V súčasnej dobe sa betónujú tzv. základové platne, na ktoré sa bude následne montovať oceľová konštrukcia tribún a bude sa postupovať smerom hore. Potom bude nasledovať opláštenie,” priblížil postup prác. V uplynulom období zamestnávalo stavbárov najmä odvodnenie štadióna. V minulosti to bola práve voda, ktorá spôsobovala na štadióne najväčšie problémy. “Našli sme tam studňu, ktorá tam bola navŕtaná kvôli tomu, aby bola voda odčerpávaná, čo nebolo vôbec systémové riešenie do budúcna,” podotkol Antal s tým, že vodu nakoniec zo štadióna odviedli, vďaka čomu mohli pristúpiť k betonáži. Zimný štadión v Žiari nad Hronom nie je v prevádzke od roku 2008. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo milión eur od štátu, zvyšok hradí z vlastných zdrojov. Koľko bude celkovo stáť jeho obnova, zatiaľ podľa Antala nie je možné vyčísliť. Primátor predpokladá, že rekonštrukciu športového stánku by mohli stihnúť do konca tohto roka.


Altánok v parku si už zvolilo niekoľko párov

Noviny Žiarskej kotliny | 7.8.2018 | SITA

Najväčším rizikom svadobného obradu v exteriéri je počasie, Žiarčanom ale nepršalo.

ŽIAR NAD HRONOM. Snúbenci v Žiari nad Hronom si pre sobáš v exteriérových priestoroch najčastejšie vyberajú Park Štefana Moysesa. Od minulého roka sa tu obrady konajú v drevenom altánku, pod ktorým si povedalo „áno“ už deväť párov.

Už deväť párov

Altánok v parku nahradil pôvodný biely stan a dodal obradovému miestu viac elegancie, štýlovosti a romantiky. V tomto roku k nemu pribudlo štyridsať drevených bielych stoličiek.

„Ľudia veľmi pozitívne prijali túto zmenu v parku. Altánok využívajú na fotenie i páry, ktoré nemajú v Žiari civilný sobáš. Pod altánkom si k dnešnému dátumu povedalo „áno“ deväť párov snúbencov. V septembri tu budú ďalšie tri sobáše a už aj na budúci rok sú v parku zarezervované dve svadby,“ uviedla pracovníčka žiarskeho Zboru pre občianske záležitosti Silvia Hlôšková.

Dážď ich obchádza

Mestské zastupiteľstvo schválilo v roku 2011 možnosť uzatvárania občianskych sobášnych obradov aj mimo úradne určenej miestnosti, a to v exteriérových priestoroch mesta.

Konkrétne miesto nedefinovali z dôvodu, aby bolo vyhovené aj snúbencom, ktorí budú chcieť sobášny obrad napríklad v záhrade rodinného domu či v priestoroch reštaurácie. Najčastejšie si však snúbenci vyberajú Park Štefana Moysesa, kde je možné sa zosobášiť od apríla do septembra.

„Obradové miesto lemujú krušpánové kríky a mohutné lipy. Lipa je strom zamilovaných, lipové listy majú tvar srdca a toto všetko dotvára nádhernú atmosféru obradu,“ priblížila odborná pracovníčka.

Najväčším rizikom sobáša v exteriéri je jednoznačne počasie.

„Doteraz nám na žiadnom obrade vonku nepršalo, šťastie je nám naklonené. V prípade veľmi nepriaznivého počasia sa obrad uskutoční v sobášnej sieni, ktorá je vždy rezervovaná ako alternatíva. V prípade búrky sa posunie čas konania obradu v parku. Konečné rozhodnutie musia urobiť snúbenci, s ktorými sme v neustálom telefonickom kontakte v prípade nutnosti,“ dodala k možnostiam v prípade nepriaznivého počasia Hlôšková.


Vyššie vstupné účasť nepoznačilo, hodnotia organizátori žiarskeho City Festu

myziar.sme.sk | 6.8.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky hudobný festival City Fest, ktorý sa v Parku Štefana Moysesa konal v sobotu (4.8.), skončil podľa organizátorov úspechom.

“Už teraz môžem povedať, že divácka účasť bola vyššia ako počas posledných dvoch ročníkov, predbežne by mala byť na úrovni 9-tisíc účastníkov vrátane neplatiacich,” potvrdila v pondelok Michaela Pribilincová, riaditeľka Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, ktoré podujatie organizátorsky zastrešuje.

“Dopadlo to na výbornú - z hľadiska počasia aj z hľadiska kapiel, nebol žiadny časový sklz. Nezaznamenali sme nejaké väčšie sťažnosti alebo úrazy, všetko prebiehalo hladko,”povedala.

Potešilo ju, že návštevnosť negatívne neovplyvnilo ani vstupné, ktoré tento rok zvýšili z troch eur na päť. Festival už tradične privítal aj návštevníkov z okolitých regiónov, organizátori ho propagovali aj v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Prievidzi či v Leviciach. Lákali kapely Horkýže slíže, Desmod, Korben Dallas či Turbo.


NEZABUDNÚ: Dvom mladíkom sa podarilo zachytiť vojská Varšavskej zmluvy

webmagazin.sk | 5.8.2018 | TASR

“Obidvaja mládenci mali už v tom čase záľubu vo fotografovaní a vďaka tomu, že mal Pavúk pri sebe fotoaparát, vznikli autentické snímky dokumentujúce prechod vojsk ulicami mesta. ”

Jozef Krchman zo Žiaru nad Hronom rozpráva o atmosfére dní spred päťdesiatich rokov, keď na územie Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy. Foto: TASR/Jana Vodnáková

Na atmosféru dní spred päťdesiatich rokov, keď na územie Československa vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, si spomína aj Jozef Krchman zo Žiaru nad Hronom. V tých časoch 21-ročný mladík pracoval ako vodič z povolania v miestnej hlinikárni.

“Jazdil som na východonemeckom aute Garant. Keď v rozhlase vyzývali, že máme odstraňovať smerové tabule popri cestách, aby sme dezorientovali vstupujúce vojská, tak sme aj s kamarátom Marianom Pavúkom zobrali moje služobné auto a išli sme tie tabule demontovať. Zatiaľ nikto odo mňa nepýtal peniaze, že som toto vozidlo zneužil, ale bola to výzva štátneho rozhlasu,” poznamenal pre TASR s úsmevom Krchman.

Prvé tabule boli hneď na železničnom nadjazde. Poctivo ich chceli odkrúcať kľúčmi, no boli také zhrdzavené, že to nešlo. Nakoniec použili silu a kladivo. Za plnú dodávku smerových tabúl potom odviezli cestárom.

Mladíci vnímali aktuálnu situáciu kriticky a protestovali proti nej. “Väčšina ľudí v Československu bola silne naladená proti Rusom a komunistom,” poznamenal Krchman.

Dodnes tento vitálny dôchodca nezabudol ani na pokutu 200 korún, ktorú od mesta dostal rok po vpáde vojsk za to, že milicionárov označil za darmožráčov. “Takže aj po roku, keď sme boli už znormalizovaní, som pocítil tvrdú ruku jedinej a vládnucej triedy,” zamyslel sa.

V deň, keď prišli do mesta vojaci, boli obaja mladíci v kine. To kedysi sídlilo v budove, kde sa dnes nachádza známe žiarske železiarstvo. “Pamätám si, že keď po nich hádzali poháre, povybíjali im okná na autách, tak začali strieľať. Tak sme vybehli von,” uviedol Krchman. Streľba vojakov sa nezaobišla bez následkov, pri trafike skončil s priestrelom brucha jeden mladík. Naopak, našli sa aj takí, ktorí vojakom priniesli jedlo či cigarety.

Obidvaja mládenci mali už v tom čase záľubu vo fotografovaní a vďaka tomu, že mal Pavúk pri sebe fotoaparát, vznikli autentické snímky dokumentujúce prechod vojsk ulicami mesta. Pred rokmi ich prostredníctvom výstavy ukázali aj verejnosti.

Dnes už nebohý Marián Pavúk bol v regióne známym amatérskym historikom. K srdcu mu prirástla najmä obec Vyhne, ktorej históriu zdokumentoval v niekoľkých publikáciách. “Väčšinou sme fotili kočky a kamarátov, ale tieto dokumenty dlho ležali v trezore, o čom som ja ani netušil,” spomína na priateľstvo Krchman, ktorý je dodnes vášnivým fotografom.


Mesto už má firmu, ktorá vybuduje ohlasovanú cyklotrasu

myziar.sme.sk | 3.8.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Cyklotrasu dlhú takmer 3,7 kilometra, ktorá má spojiť mesto s priemyselným parkom, vybuduje v Žiari nad Hronom spoločnosť Strabag Bratislava.

Cena, s ktorou uspela v súťaži medzi konkurentmi je podľa zverejneného vyhodnotenia ponúk viac ako 420-tisíc eur s DPH.

Začnú už čoskoro

„Za túto sumu sa uskutoční projekt, v niektorých častiach Žiaru sú preň pritom vyčlenené časti súčasných komunikácií a v iných vzniknú úplne nové,“ povedal vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

„Verejné obstarávanie je už schválené riadiacim orgánom a zmluva oboma stranami, podpis je už len formalita,“ povedal. Začať s prácami by sa podľa Baláža malo už čoskoro.

Opravia lávku

Centrálna diagonála, ako sa cyklochodník nazýva, má zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v meste a podporiť zdravé dochádzanie miestnych ľudí do práce.

Na vybudovanie cyklochodníka získalo mesto dotáciu z Integrovaného regionálneho operačného programu vo výške takmer 594-tisíc eur.

Zákazka zahŕňa výstavbu trasy, uzamykateľných prístreškov s kapacitou dvadsať bicyklov, dodanie cyklostojanov, rekonštrukciu lávky cez Hron, ale aj súvisiace verejné osvetlenie.

Cyklotrasa povedie po uliciach SNP, Jilemnického, Bernolákova, Svitavská, Štefana Moysesa, Námestie Matice slovenskej, Hutníkov až po lávku ponad rieku Hron v lokalite Pod Kortínou.


Mesto chce kúpiť kaštieľ

TV Markíza | 2.8.2018 | Ľubo Fronko / Mária Chreneková Pietrová

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Radnica v Žiari nad Hronom chce kúpiť a zrekonštruovať kaštieľ za milióny eur. Symbol mesta má vraj pre Žiarčanov obrovskú hodnotu.“

Ľubo Fronko, redaktor: „To, čo znamená pre Bratislavu Bratislavský hrad a pre Košice Dóm svätej Alžbety, to je zase pre Žiar nad Hronom miestny biskupský kaštieľ. Žiarčania o ňom hovoria, že je to jediný a skutočný symbol histórie ich mesta. Momentálne je na predaj. Radnica prejavila veľký záujem. Okrem kaštieľa ešte aj historická budova, modernejšia prístavba a časť priľahlého parku. To všetko by už čoskoro mohlo vlastniť mesto.“

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: „Chceme tam jednak zriadiť sídlo mesta, chceme tam spraviť obradnú miestnosť, zasadaciu miestnosť mestského zastupiteľstva, presunúť galériu, archeologické múzeum, pravdaže nájdu si tam miesto aj umelci.“

Ľubo Fronko: „Kúpa kaštieľa by mala odčerpať z mestskej pokladnice 2,8 milióna eur.“

(začiatok ankety)

Neuvedený 1: „Nesúhlas, je to veľa peňazí za veľkú dorábku fasády, veď to je v zanedbanom stave.“

Neuvedená 1: „Však žijeme tu, tak chce mať pekné prostredie, tak nech to kúpia a nech to zrekonštruujú.“

Neuvedený 2: „Všetko je drahé v dnešnej dobe, takže určite aj taký kaštieľ niečo stojí.“

Neuvedená 2: „Ak to sa použije na správne účely, tak, ale na to sú iní.“

(koniec ankety)

Ľubo Fronko: „Len 20 kilometrov od Žiaru nad Hronom je kaštieľ v Ostrej Lúke. Kedysi sem chodieval aj Ľudovít Štúr navštevovať Adelu Ostrolúcku. Päť šestín kaštieľa kúpila obec pred šiestimi rokmi so zámerom obnoviť ho. To sa im nepodarilo. Rozhodli sa ho predať za znaleckú sumu 336 tisíc eur.“

(začiatok archívneho záznamu)

TN 9.2.2018

Juraj Jelok, starosta Ostrej Lúky: „Boli zopár telefonátov, aj dvaja záujemcovia si boli pozrieť kaštieľ, ale samotnú ponuku nepodal nikto.“

(koniec archívneho záznamu)

Ľubo Fronko: „Cenu najnovšie znížili na 250 tisíc. Čakajú, čo bude ďalej. Vlastniť starý kaštieľ je náročné z pohľadu rekonštrukcie i prevádzky. Kto a prečo po takom čomsi túži?“

Daniela Danihel Rážová, predsedníčka Asociácie realitných maklérov (telefonát): „Buď sú to veľmi bohatí ľudia, ktorí tam zriadia svoje sídlo, alebo potom v takýchto objektoch zriaďujú napríklad hotely. Investícia do takýchto objektov nebýva úplne tá najlepšia čo sa týka návratnosti.“

Ľubo Fronko: „O kúpe kaštieľa v Žiari nad Hronom budú mestskí poslanci rozhodovať do konca mesiaca. Primátor sa s väčšinou z nich už stretol.“

Peter Antal: „Tí, čo sa zúčastnili toho stretnutia, keďže je dovolenkové obdobie, tak zdieľajú rovnaký názor, že je to naša by som povedal povinnosť pre budúce generácie tento kaštieľ kúpiť.“

Ľubo Fronko: „Z Pohronia Ľubo Fronko, televízia Markíza.“


Žiar nad Hronom: Výbuch porozbíjal okná

TV JOJ | 1.8.2018 | Katarína Kováčiková / Lucia Barmošová

Lucia Barmošová, moderátorka: „Ľudí v Žiari nad Hronom dnes ráno prekvapila explózia. Výbuch na schodoch pred budovou herne porozbíjal okná. V tom čase bolo vo vnútri niekoľko zákazníkov aj zamestnankyňa, ale našťastie sa nikto nezranil. Na miesto privolali pyrotechnika.“

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Silná explózia otriasla ulicou v Žiari nad Hronom ešte pred šiestou hodinou ráno. Zobudila obyvateľov okolitých domov, ktorí v prvom momente vôbec netušili, čo sa stalo.“

Obyvateľ Žiaru nad Hronom: „Počul som, bývam dosť ďaleko, počul som takú silnú ranu, taká riadna detonácia to bola, že som sa až čudoval, že som si prv myslel, že niečo, nejaká havária, no ale nevidel som vonku nič.“

Katarína Kováčiková: „Podľa informácií televízie JOJ mal explóziu spôsobiť silný delobuch, ktorý sa bežne nepredáva a na manipuláciu s ktorým treba povolenie. Veľká tlaková vlna porozbíjala sklá, poškodila dvere aj vnútorné zariadenie. Škody presiahli tisícky eur. V tom čase boli vnútri 5 zákazníci aj zamestnankyňa herne.“

Petra Kováčiková, hovorkyňa KR PZ B. Bystrica: „V čase explózie sa z tejto herne nachádzalo viacero osôb, nikto však nebol zranený.“

Katarína Kováčiková: „Kriminalisti na mieste zaisťovali stopy, okolie herne uzavreli, ohradili ho policajnými páskami. Skúmali, čo presne mohlo explóziu spôsobiť. V okolí aj celej ulici hľadali stopy, ktoré by ich mohli priviesť k útočníkovi.“

Peter Kováčik: „Na miesto výbuchu bol privolaný pyrotechnik z Kriminalisticko-expertízneho ústavu.“

Katarína Kováčiková: „Polícia už na prípade pracuje, začali trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie. Páchateľ, ani jeho motív konania zatiaľ známy nie je. Svedkovia však uviedli, že z miesta videli utekať muža v červenej mikine.“

Petra Kováčiková: „V čase explózie sa v tejto herni nachádzalo viacero osôb, nikto však nebol zranený. Polícia miesto zadokumentovala a v súčasnosti už prebiehajú všetky potrebné procesné úkony.“

Katarína Kováčiková: „Zo Žiaru nad Hronom Katarína Kováčiková, televízia JOJ.“


Koše sa neosvedčili, dajú nové

TV TA3 | 24.7.2018 | Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová; Alfonz Šuran

Alfonz Šuran, moderátor: "Mesto Žiar nad Hronom plošne sťahuje z ulíc doterajšie smetné koše. Hoci ich navrhla mestská úradníčka a zaplatili z eurofondov, v praxi sa neosvedčili. Plechové nádoby totiž pravidelne rozbíjali vandali a mesto ich muselo neustále opravovať. Neujalo sa ani pouličné separovanie, ktoré obyvatelia jednoducho ignorovali."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Zhruba dvesto takýchto smetných košov, ktoré sú v uliciach Žiaru nad Hronom od roku 2011, definitívne končí, mesto sa ich rozhodlo kompletne vymeniť, lebo neustále malo s nimi iba problémy."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta: “Už kvalitatívne nevyhovujú, mnohé z nich už museli byť odstránené, pretože hrdzavejú, respektíve boli znehodnotené vandalizmom a tak ďalej.”

Martin Dušička: “Ich údržba stála radnicu nemalé peniaze. Odtrhnuté dvierka, rozbitá vrchná časť, či plechové nádoby pravidelne poprevracané vandalmi, to bol doteraz veľmi častý obraz.”

Obyvatelia: “No, však prejdite sa po meste a uvidíte.”

“No to je pravda, áno. Stále sú rozobraté.”

“Tak neviem, no je to hrdzavé, tak možno by to bolo potrebné vymeniť.”

Martin Dušička: “Namiesto plechových nádob chce mesto v uliciach rozmiestniť betónovo- kovové smetné koše, ktoré budú mať dlhšiu životnosť a odolajú aj pokusom o ničenie.”

Martin Baláž: “Sú opatrené antivandalovou ochranou, sú dosť ťažké, čiže v podstate manipulácia tam viac menej ani nehrozí. A opäť sú to koše, do ktorých sa bude aj separovať, aj vyhadzovať bežný komunálny odpad.”

Obyvatelia: “Určite to bude rozumnejšie, však treba tie smetiaky na ten odpad, aby to ľudia nehádzali mimo. Betónový nerozkope, takže teoreticky by to mohlo.”

“Zase to bude, viete akože viacej ladiť s mestom, s tými stavbami ako plech.”

Martin Dušička: “Oproti starým smetným košom majú mať nové nádoby väčší objem a budú tak priestrannejšie. Namiesto pôvodných dvesto kusov ich bude iba 120, no a prvých 48 pribudne ešte tento rok.”

Martin Baláž: “Tých 48 kusov bude stáť okolo 33-tisíc eur. Je to suma niekde na úrovni 690 euro za kôš.”

Martin Dušička: "Najzdevastovanejšie smetné koše chcú v Žiari nad Hronom vymeniť do konca augusta, no a tie zvyšné v priebehu budúceho roka."


Koše v uliciach, ktoré ničili vandali, nahradia nádoby z betónu

myziar.sme.sk | 17.7.2018 | Ivana Zigová

Koše na separovanie, ktorými sa mesto kedysi pýšilo, majú z ulíc čoskoro definitívne zmiznúť.

ŽIAR NAD HRONOM. Do konca augusta by malo mesto obstarať 48 košov na triedenie, ktoré následne osadí na verejných priestranstvách. V horizonte niekoľkých rokov by ich však malo byť až 120.

„Pôjde o dvojvložkový separačný kôš – kam bude možné zbierať základné zložky, ako sú plastové a sklenené fľaše, kovové plechovky a ostatný odpad,“ predstavila zámer Ivana Martincová z odboru odpadového hospodárstva Mestského úradu v Žiari nad Hronom

Nové zberné nádoby z betónu nahradia súčasné plechové koše na separovanie, ktoré pred rokmi na mieru mesta navrhla vtedajšia mestská úradníčka. V tom čase sa nimi žiarska samospráva pýšila, neskôr sa ale ukázali ich slabiny.

Koše sa neosvedčili a opakovane ich ničili nielen vandali, ale aj korózia.

„Viaceré už v minulosti z ulíc zmizli práve pre ich poškodenie alebo pre nefunkčnosť,“ potvrdila Martincová.

V súčasnosti je v uliciach asi dvesto košov, do niekoľkých rokov sa ich počet o niečo zníži. „Nové koše budú mať totiž väčší objem ako tie súčasné,“ objasnila zmenu Martincová.


Dažďovú vodu chcú v Žiari zachytávať v nádržiach aj na strechách

myziar.sme.sk | 8.7.2018 | Ivana Zigová

Na projekt chce mesto získať dotáciu. Vytypovalo už mestské budovy, sú medzi nimi zimák aj plaváreň.

ŽIAR NAD HRONOM. Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Poslanci odklepli zámer mesta uchádzať sa o prostriedky z ministerstva životného prostredia.

Plaváreň aj zimák

Projekt sa zaoberá zachytávaním dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Cieľom je znížiť odtok vody do kanalizácie, a tak šetriť životné prostredie, ale aj náklady.

„Navrhujeme v zásade tri mechanizmy – retenčné nádrže, kde sa voda zadrží a dá sa ďalej využívať. Ďalším sú vsakovacie jamy, kde sa voda postupne vsakuje a tretím sú zelené strechy, odkiaľ sa odparuje,“ vymenoval prednosta žiarskeho mestského úradu Juraj Miškovič.

Zelená strecha s výsadbou zelene by zase mala zabezpečiť ochranu pred prehrievaním, miestnosti pod ňou by mali mať podľa Miškoviča príjemnú klímu.

Vodu zadržanú v nádržiach vie samospráva využiť napríklad na zavlažovanie či na polievanie ulíc.

Počet objektov zoškrtali

Mesto pôvodne navrhovalo do projektu až sedemnásť budov, po konzultácii s projektantom a vzhľadom na cenu takýchto riešení ich počet zredukovalo zhruba na polovicu.

Na projekt môže žiarska samospráva v prípade úspechu získať z výzvy maximálne 600-tisíc, poslanci však už dopredu museli odsúhlasiť spolufinancovanie mesta na úrovni 30-tisíc eur.


V uliciach Žiaru opäť pribudnú kontajnery na šatstvo

myziar.sme.sk | 25.6.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Už onedlho budú v uliciach Žiaru nad Hronom opäť aj uzamykateľné kontajnery na textil. Mesto uzavrelo zmluvu so spoločnosťou TextilEco, ktorá ich v nasledujúcich týždňoch rozmiestni na 24 vybraných miestach po celom meste. Ročne za nájom mestských pozemkov zaplatí 720 eur.

Aj tentoraz do nich budú môcť Žiarčania bez vlastných nákladov vyhadzovať použiteľné šatstvo, textílie a obuv, ktoré firma dokáže ďalej zhodnotiť. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž tvrdí, že nové zberné nádoby by mali byť oproti tým predchádzajúcim lepšie zabezpečené.

„V minulosti sa nám stávalo, že niektorí ľudia z kontajnerov vyberali oblečenie a robili neporiadok, to by už nemalo byť možné,“ povedal. V roku 2016 došlo aj k prípadu, že sa v kontajneri na šatstvo zasekol muž zo Žiaru, ktorý sa snažil vybrať z neho nejaké oblečenie. Bez pomoci sa však odtiaľ nevedel dostať, vyslobodili ho až mestskí policajti. Baláž tiež pripomenul, že nádoby budú mimo stojísk, ktoré pri bytovkách slúžia na zber iných druhov odpadu.


Žiar nad Hronom chce zachytávať dažďovú vodu, požiada o eurofondy

www.teraz.sk | 19.6.2018 | TASR A. Klepochová

Žiar nad Hronom 19. júna (TASR) - Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Mesto sa plánuje uchádzať o prostriedky z ministerstva životného prostredia, podanie žiadosti a prípadné spolufinancovanie projektu musia ešte na zasadnutí mestského zastupiteľstva odobriť mestskí poslanci. Projekt rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Dažďová voda bude zachytávaná tromi spôsobmi, pričom výhodou projektu bude podľa samosprávy najmä zníženie odtoku zrážkovej vody do kanalizačnej siete. Voda bude zachytávaná vo vybudovaných podzemných nádržiach, z ktorých bude používaná na zavlažovanie ako polievanie ulíc ako aj areálov škôl a škôlok. Zachytávať ju budú aj vo vybudovaných dažďových záhradách – jazierkach, v ktorých budú vysadené rastliny a do ktorých bude dažďová voda stekať z dažďových zvodov, a taktiež vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


Mesto Žiar nad Hronom získalo finančný dar na rekonštrukciu plavárne

Regina Stred | 15.6.2018 | Monika Tuková / Monika Tuková]

Monika Tuková, moderátorka:

"Mesto Žiar nad Hronom získalo finančný dar vo výške 600-tisíc eur na rekonštrukciu mestskej plavárne. Dostalo ho od majiteľov Slovalca. Hlinikáreň v týchto dňoch oslavuje 25. výročie svojho založenia. Peniaze využije samospráva na obnovu hliníkovej fasády, presklených stien, okien a dverí, čím sa zníži energetická náročnosť objektu. O obnove plavárne hovorí žiarska samospráva už dlhšie. Hotový má aj projekt, kde cenu komplexnej rekonštrukcie odhaduje na 3,5 milióna eur."


Žiarska radnica ukázala, ako bude zimák vyzerať po jeho dostavbe

Noviny Žiarskej kotliny | 12.6.2018 | IVA ZIGOVÁ

O farbe sedačiek môžu rozhodnúť obyvatelia v ankete na mestskom webe.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom zverejnilo vizualizácie zimného štadióna. Ukázalo tak, ako by mal vyzerať po komplexnej rekonštrukcii, s ktorou mestská eseročka Technické služby Žiar nad Hronom začala na športovisku ešte vlani.

Spustili internetové hlasovanie

O interiéri môžu pritom obyvatelia rozhodnúť v ankete na oficiálnom webe samosprávy.

„V našej ankete si môžu vybrať, či im viac páči kombinácia žltých a šedých sedadiel alebo kombinácia zelených a šedých,“ priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Už vlani okolie areálu vyčistili od náletových drevín a v uplynulých mesiacoch sa uskutočnili aj búracie práce. Výsledkom rekonštrukcie objektu, ale aj technológií má byť moderný športový stánok. „Jeho ľadovú plochu a služby bude môcť využívať nielen verejnosť, rekreační hokejisti, ale najmä hokejový klub, ktorý by mal obnoviť svoju činnosť,“ povedal Baláž. Kapacita na sedeniebudepribližne 1200a 500 miest na státie.

Prevádzka na deväť mesiacov

Otvorenie zimného štadióna, ktorý by mal byť po dostavbe v prevádzke až deväť mesiacov v roku, plánuje mesto na jeseň tohto roku. Na rekonštrukciu získalo jeden milión od štátu, ďalší si vyčlenilo vo vlastnom rozpočte. Už teraz je však zrejmé, že konečná cena bude vyššia.

Problémom zimáku boli v minulosti, najmä v rokoch 2010 až 2014 opakujúce sa záplavy.

Ako sme informovali v minulom vydaní, protipovodňové opatrenia už na Žiarskom kanáli v blízkosti areálu ohlásili vodohospodári, vysoké múry proti veľkej vode sľubuje mesto.


Žiarskej hlinikárne sa americká clá nedotknú, tvrdí Pellegrini

etrend.sk | 7.6.2018 | SITA

Clá, ktoré uvalili Spojené štáty americké na oceľ a hliník, sa nedotknú nijakým spôsobom výroby hliníka v spoločnosti Slovalco v Žiari nad Hronom. Európska únia ako celok je dovozcom hliníka, čo znamená, že ho spotrebováva viac, ako sa na európskej pôde vyrobí.

„A to je dobrým predpokladom na to, že nemáme problém umiestňovať výrobu, a už vôbec nie výrobu tu zo žiarskeho závodu,“ uviedol predseda vlády Peter Pellegrini vo štvrtok na brífingu v Žiari nad Hronom s tým, že takmer 30 percent výroby ostáva priamo na Slovensku. Dôvodom je rast automobilového priemyslu, ktorý je najväčším odberateľom produktov spoločnosti Slovalco.

Žiarska hlinikáreň je z väčšej časti vlastnená nórskou spoločnosťou Hydro Aluminium, ktorá patrí k významným producentom hliníka na svete.

„Predseda predstavenstva a predstaviteľ nórskej spoločnosti mi potvrdil, že žiarsky závod patrí k tomu najlepšiemu, čo v rámci svojej skupiny majú, lebo vďaka ľuďom, ktorí tu pracujú, sa tu dosahuje vysoká kvalita a efektivita,“ povedal premiér a dodal, že spoločnosť Slovalco stále pracuje na tom, aby zvyšovala svoju kapacitu a udržala si náskok, ktorý má oproti svojim konkurentom.

„Preto sa o pracovné miesta v Žiari nad Hronom neobávam. Teším sa, že úroveň platov tu dosahuje vysokú úroveň. Priemerný plat pracovníka tu v závode je 1 540 eur v hrubom bez manažmentu,“ dodal premiér, ktorý sa v spoločnosti zastavil aj z dôvodu jej 25-ročného výročia vzniku.

Slovalco je najväčším odberateľom elektriny na Slovensku a má špeciálne tarify a zastropovanie cien elektrickej energie. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Slovalco Milana Veselého „hliník je kovom budúcnosti“, keďže sa v automobilovom priemysle používa stále viac. Výroba hliníka podľa neho spotrebúva veľa energie, ale tá energia sa ľudstvu vracia používaním hliníka.

„Minister hospodárstva pracuje na tom, aby sa na budúci rok podarilo výrazným spôsobom znížiť elektrickú energiu aj pre ostatné slovenské podniky, ktoré majú vysokú spotrebu, prípadne sú energeticky náročné vo svojej výrobe. Ak sa všetko podarí, mohlo by dôjsť k zníženiu týchto cien pre tie najväčšie firmy rádovo v desiatkach miliónov eur. Odhad je 80 miliónov eur, ktoré by mohli ušetriť tie najväčšie firmy na poplatkoch za elektrickú energiu,“ doplnil na záver P. Pellegrini.

Slovalco v Žiari nad Hronom bola založená v roku 1993. Vznikla s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Od roku 1996 pracuje nový, výkonný a ekologický závod. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje 226 elektrolýznych pecí a výrobná kapacita primárneho hliníka predstavuje vyše 165-tisíc ton tekutého kovu. Zamestnáva takmer 500 ľudí, ktorí sa každoročne podieľajú na produkcii tekutého hliníka.


V Žiari nad Hronom chcú zrekonštruovať budovu mestskej knižnice

dobrenoviny.sk | 4.6.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 4. júna (TASR) - Žiarska samospráva chce zrekonštruovať mestskú knižnicu. Finančné prostriedky na jej obnovu by chcela získať z eurofondov. Aktuálne hľadá dodávateľa prác, zákazku v predpokladanej hodnote 211.200 eur obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Hovorca mesta Martin Baláž objasnil, že o prostriedky na tento projekt žiadalo mesto aj v roku 2014, no neúspešne. Pôvodnú projektovú dokumentáciu preto tento rok aktualizovali a v marci podalo mesto na Environmentálny fond žiadosť o dotáciu vo výške 200.000 eur.

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, výmenou metalickej fasády, zateplením stien a strechy minerálnou vlnou, výmenou hliníkových okien a dverí, vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných.


Ako si žiarske firmy založili firemnú školu

Sme | 29.5.2018 | Jarmila Horáková

Žiaci sa učia najmä to, čo budú v praxi potrebovať, pretože zamestnávatelia sú pri tvorbe vzdelávacieho programu školy

Šesť firiem v Žiari nad Hronom sa už pred desiatimi rokmi rozhodlo urobiť niečo preto, aby príprava absolventov technickej školy viac zodpovedala potrebám priemyselnej praxe. Dnes si pripravujú žiakov takpovediac na „kľúč“.

Odkedy je Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom firemnou školou, každý jej absolvent má prácu. Starajú sa o to firmy združenia InTech, ktorého členmi sú okrem súkromných spoločností aj mesto Žiar nad Hronom, Banskobystrický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach. Práve firmy tohto združenia, pôsobiace najmä v oblasti výroby a spracovania ľahkých kovov a strojárenstva, nečakali, kým štát rozbehne na stredných odborných školách duálne vzdelávanie, ony sa pustili do toho na vlastnú päsť už v roku 2008, teda osem rokov pred prijatím zákona o odbornom vzdelávaní. „Zamestnávatelia spoločne so školou napríklad tvorili školské vzdelávacie programy, odborné výcviky sa začali robiť vo firmách. Niektoré odborné predmety začali učiť odborníci z praxe a aj z Technickej univerzity v Košiciach,“ spomína na začiatky riaditeľka školy Beata Tóthová. Zamestnávatelia začali investovať do vybavenia školy, ale i do vzdelávania pedagogického zboru. Pochopili, že sa im to vráti. Keď duálnemu vzdelávaniu napokon v roku 2015 štát „vystavil“ rodný list, Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom už mala za sebou vychytané všetky jeho detské choroby, a tak mohla ako jedna z 21 pilotných škôl na Slovensku overovať aj jeho nastavenie v zákone.

Vlastný systém komunikácie s firmami

Riaditeľka Tóthová hovorí, že tak pre školu, ako aj pre firmy, neboli začiatky jednoduché, pretože podnikateľský a štátny či verejný sektor sa za tie roky, odkedy mali zamestnávatelia svoje vlastné učilištia, značne vzdialili. „Všetko však vždy závisí od ľudí a my sme mali to šťastie, že sme mali možnosť pracovať s veľmi rozhľadenými ľuďmi, ktorí mali záujem posúvať spoločnú prípravu žiakov dopredu,“ dodala Tóthová. Veci, ktoré neskôr nastavil pre duálne vzdelávanie zákon, mala škola už zažité, odkomunikované, našla si vlastný systém spolupráce i komunikácie s firmami. A aj keď zákon o odbornom vzdelávaní a príprave v roku 2015 nastavil veľmi nepriaznivé podmienky na realizáciu duálneho vzdelávania pre školy i pre firmy, žiarska firemná škola sa už z rozbehnutej cesty nechcela a vlastne ani nemohla vracať. Opäť to zvládla len vďaka podpore firiem a vynikajúcej spolupráci. Všetky firmy združenia InTech sa úspešne certifikovali aj na poskytovanie duálneho vzdelávania.

Výhody firemnej školy

„Jednou z výhod firemnej školy združenia InTech je to, že združenie firiem žiakom umožňuje realizovať odborné praxe a výcviky systémom cyklovania, vďaka ktorému spoznajú viacero firiem, získajú viac praktických skúseností. Spoznajú viacero profesií a po skončení štúdia si dokážu lepšie vybrať,“ uviedol riaditeľ združenia InTech Marcel Pecník. Škola ako jedna z mála na Slovensku na základe požiadaviek zamestnávateľov ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce. Vďaka firmám sa dnes študenti všetkých odborov učia v nových odborných učebniach. Vybavené sú modernými technológiami, zariadeniami, softvérom a učebnými pomôckami tak, aby sa žiak už v škole učil to, čo bude potrebovať v praxi. V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako sto žiakov.

Nové odbory priamo pre zamestnávateľov

Počas desiatich rokov súkromná firemná škola, v ktorej však žiaci školné neplatia, na základe potrieb zamestnávateľov zaviedla päť nových odborov. „Odbor operátor strojárskej výroby sme so zamestnávateľmi vytvorili a experimentálne overili ako úplne nový odbor a v ďalšom odbore sme vytvorili nové zamerania. V súčasnosti sa už viac sústreďujeme na neustálu inováciu obsahu vzdelávania,“ ozrejmuje riaditeľka Tóthová symbiózu školy a firiem. Inšpirácie a podporu pre tieto zmeny učitelia čerpajú počas exkurzií a stáží vo firmách, kde sa zamestnanci školy majú možnosť veľa rozprávať priamo s ľuďmi z výroby, ba tam, kde je to potrebné, sa od nich priamo učia. „S niektorými inováciami nás zamestnávatelia priamo oslovujú. Aj v súčasnosti sa pripravujú naši učitelia na zavedenie takejto inovácie do výučby strojárskych technológií, programu Plant Simulation, pomocou ktorého možno výrobu simulovať a lepšie tak pochopiť prebiehajúce procesy,“ hovorí Tóthová. Program je vraj pre žiakov veľmi zaujímavý a aj keď si vyžaduje poznatky a zručnosti z oblasti strojárstva i programovania, žiaci sa pri ňom učia, akoby sa hrali. Na začiatku mája získala Súkromná stredná odborná škola technická od ministerstva hospodárstva ocenenie za spoluprácu so zamestnávateľmi pri duálnom vzdelávaní.


Ocenenie za duálne vzdelávanie smeruje do Žiaru nad Hronom

tyzdennikkoment.sk | 23.5.2018 | admin

Cenu Ministerstva hospodárstva SR za „Najlepšiu spoluprácu strednej odbornej školy so zamestnávateľskou sférou pre odvetvia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR v systéme duálneho vzdelávania“ za školský rok 2016/17 získala Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom.

Cena je ocenením dlhoročnej spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o.

Skúsenosti získané pri spoločnej systematickej príprave žiakov pre prax už od roku 2008 využila škola spolu s firmami InTech-u aj pri zavádzaní duálneho systému vzdelávania od r. 2015, prakticky ihneď po prijatí nového Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Škola tento systém overovala ako jedna z 21 pilotných škôl v rámci národného programu Rozvoj stredného odborného vzdelávania a podieľa sa na jeho skvalitňovaní aj v rámci národného programu: „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP“.

V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako 100 žiakov. So zamestnávateľmi škola spolupracuje v rámci praktickej prípravy žiakov, ale aj v oblasti vytvárania kvalitných podmienok vyučovania.

Škola a firmy spolupracujú na príprave samotných programov vzdelávania a prispôsobujú ich potrebám praxe. „Naša škola ako jedna z mála na Slovensku, na základe požiadaviek zamestnávateľov, ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce.

Systematicky pracujeme na tom, aby sme ponuku našej školy a jej úroveň zosúlaďovali s požiadavkami firiem.“ hovorí riaditeľ združenia InTech – Marcel Pecník.

Spolupráca školy a firiem združenia InTech sa tak stáva príkladom aj pre ďalšie firmy a školy, ktoré sa ešte len rozhodujú pre vstup do duálneho systému vzdelávania.

Duálne vzdelávanie

Jeho cieľom je pripraviť žiaka tak, aby bol jeho prechod zo vzdelávania na trh práce čo najjednoduchší a zároveň, aby sa zvýšila uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl na trhu práce a to tak, že umožňuje zamestnávateľom podieľať sa na príprave žiaka presne a konkrétne na povolanie alebo pracovnú pozíciu podľa ich potrieb a požiadaviek. Zákon nadobudol účinnosť v apríli 2015.


Poznáme víťazov súťaže Podnikové médium roka

strategie.hnonline.sk | 22.5.2018 | red

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 15. ročníka súťaže formátov internej a externej komunikácie Podnikové médium roka. Počas roka sa firmy, agentúry, ale i štátne a mimovládne organizácie, mestá a obce mohli prezentovať takmer všetkými formami komunikácie bez rozdielu cieľovej skupiny.

V 13 kategóriách sa v 15. ročníku súťaže stretlo viac ako 280 prác z celého Slovenska. O umiestnenie v súťaži bojovali komerčné, ale i štátne či príspevkové organizácie.

„15 rokov ubehlo veľmi rýchlo. V začiatkoch súťaže k nám chodili záujemcovia vznikajúcich súkromných spoločností, aby sa dozvedeli o činnosti a o podstate práce v podnikových médiách. Dnes sme, samozrejme, omnoho ďalej. Môžeme pozorovať, že napríklad v úrovni komunikácie mestá a obce doháňajú veľké komerčné spoločnosti,“ hovorí Monika Kozelová, riaditeľka súťaže a dodáva. „Myslím, že okrem zápolenia o prvé miesta, je táto súťaž aj o konfrontovaní sa s inými tvorivými tímami, o konkurencii a posúvaní kvality podnikových médií.“

Hodnotenie poroty je jednoduché. Školskými známkami hodnotia každú prácu podľa jednotlivých kritérií, ako je napríklad obsah, grafika, nápaditosť, výber tém…

Porota sa nakoniec zhodla aj v udelení špeciálnej ceny GRAND PRIX pre Slovak Telekom, a. s. a ich kampaň #nezivimpredsudky. Túto kampaň prihlásil operátor do kategórie Voľné formy, z ktorej si odniesol 1. miesto. „Interné kampane majú dlhé roky nezastupiteľné miesto v internej komunikácii našej spoločnosti. Pravidelne prichádzajú s posolstvami, ktoré reflektujú potreby firmy a zároveň sú aj odpoveďou na svet okolo nás, či už ten pracovný alebo osobný,“ povedala Simona Sýkorová, poradkyňa internej komunikácie Slovak Telekom a dodáva „Najsilnejšie sa zapíšu tie kampane, ktoré apelujú na emóciu zamestnancov a pomáhajú im tak pracovne ako aj osobnostne. Takto nastavené kampane majú veľmi silnú spontánnu znalosť a ich odkazy pretrvávajú v hlavách kolegov veľmi dlhý čas.“

Výsledková listina 15. ročníka súťaže Podnikové médium roka:

Kategória: PODNIKOVÉ NOVINY

VSE - TEAM:

MB Communication, s. r. o Hutník

Org. cestovného ruchu Trenčín región Trenčín región

Kategória: PODNIKOVÝ MAGAZÍN - INTERNÁ KOMUNIKÁCIA

Lidl Slovenská republika - Medzi nami

Schaeffler Skalica, spol. s r.o. - Schaeffler Slovensko & Česko a Tatra banka, a.s. - Tatrabankár

Kia Motors Slovakia s.r.o. - Kia Family News

Kategória: PODNIKOVÝ MAGAZÍN - EXTERNÁ KOMUNIKÁCIA

CORNER SK, spol. s r.o. - TASTE & ENJOY a MEDIREX GROUP ACADEMY - labMED

TESCO - Tesco magazín

ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o. - ŠKODA Magazín

Kategória: ČASOPISY NEZISKOVÝCH, PRÍSPEVKOVÝCH A ROZPOČTOVÝCH ORGANIZÁCIÍ

Región Liptov - Tatry Magazín

Hlavné mesto SR Bratislava - in.ba

Regionálne združenie obcí Hornád - Abovský hlásnik a STAR production, s.r.o. - Metropola

Kategória: PODNIKOVÁ BROŽÚRA A LETÁK

Slovnaft a.s. – Palivové riešenia a Syngenta Slovakia - Plodinový katalóg

KPMG - DNA zákazníckej skúsenosti

Volkswagen Slovakia, a.s. - Porsche Cayenne

Kategória: VÝROČNÉ SPRÁVY

TEMPEST a.s. – Výročná správa

Falck Emergency a. s. - Ročenka 2017

Asseco Central Europe, a.s. - Výročná správa za rok 2017

Kategória: WWW STRÁNKY A INTRANET

KPMG Slovensko spol. s r.o.

Org. cestovného ruchu Trenčín región - www.trencinregion.sk

mesto Žiar nad Hronom - ziar.sk a Lidl Slovenská republika, v.o.s. - www.kariera.lidl.sk

Kategória: ELEKTRONICKÝ MAGAZÍN A ELEKTRONICKÉ MÉDIÁ

Volkswagen Slovakia, a.s. - Appka VW

Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s. - Allianz TV

CORNER SK, spol. s r.o. - TASTE & ENJOY

Kategória: PODNIKOVÝ KALENDÁR

SuperZOO - Pomôžte zvieratkám bez domova

Antalis, a.s. - Kalendár Antalis 2018

Občianske združenie Bratislavské rožky Prešporský kalendár

Kategória: VOĽNÉ FORMY

Slovak Telekom, a. s. - #nezivimpredsudky

Falck n. o. - ZÁCHRANA SOM JA

RESPECT APP - Staršia ako vy

Kategória: VIRÁL

RESPECT APP - Susedia v Kauflande

Slovak Telekom, a. s. - WIN TV

Lidl Slovenská republika, v.o.s. - My Lidl Shop

Kategória: AUDIOVIZUÁLNA PREZENTÁCIA

BILLA s.r.o. – Nákupný asistent

Falck n. o. - Ovládajú deti na Slovensku prvú pomoc?

Žilinský samosprávny kraj - Žilina Region inspired by

Kategória: FACEBOOKOVÉ STRÁNKY A INSTAGRAM

Žilinský samosprávny kraj – Žilinský samosprávny kraj

Mestský úrad v Trnave - Trnava

Lidl Slovenská republika, v.o.s. – Lidl Slovensko

Zdroj:

Klub podnikových médií

Špeciálne ceny

GRAND PRIX

Slovak Telekom, a. s. - #nezivimpredsudky

CENA SITA ZA NAJLEPŠIU OBSAHOVÚ STRÁNKU

Tatra banka, a.s. - Tatrabankár

CENA PIVOVAROV LOBKOWICZ ZA NAJLEPŠIU GRAFICKÚ STRÁNKU

TESCO - Tesco magazín

Cena PhDr. Mariána Matyáša pre ojedinelý projekt v oblasti podnikových médií

Katolícka univerzita v Ružomberku -REFLEXIE

CENA PRE NAJLEPŠIE KOMUNIKUJÚCU SPOLOČNOSŤ

Lidl Slovenská republika, v.o.s.

CENA KLUBU PODNIKOVÝCH MÉDIÍ

Falck n. o. - ZÁCHRANA SOM JA

CENA PREDSEDU POROTY

Žilinský samosprávny kraj

DETSKÁ CENA ŽIRAFA

Lidl Slovenská republika, v.o.s.

CENA KÚPEĽOV BRUSNO ZA INVENČNÉ POSTUPY PRI TVORBE

Antalis, a.s. - Kalendár Antalis 2018

CENA HLAVNÉHO MESTA BRATISLAVA

Vihorlatské múzeum v Humennom - Skanzeny v Prešovskom samosprávnom kraji


Dažďovú vodu z objektov v Žiari nad Hronom chcú zachytávať a využívať

dobrenoviny.sk | 18.5.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 18. mája (TASR) - V Žiari nad Hronom chcú zachytávať a ďalej využívať dažďovú vodu z mestských objektov. Na projekt by chcela samospráva získať prostriedky z eurofondov, aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu, za ktorú podľa zverejnených dokumentov zaplatí 17.880 eur.

“Na opatrenia súvisiace so zhromažďovaním dažďovej vody by mala byť tento rok vyhlásená výzva z operačného programu Kvalita životného prostredia,” priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že sa do nej chce mesto zapojiť a uchádzať sa o prostriedky na vybudovanie takéhoto systému.

Malo by ísť o zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, akými sú materské a základné školy či zimný štadión, ktorý mesto rekonštruuje. “Zatiaľ máme vytypovaných osem mestských objektov, kde by sme chceli zachytávať a využívať dažďovú vodu,” podotkol s tým, že možno bude nakoniec týchto objektov viac.

Dažďová voda by mala byť zachytávaná a zvádzaná do nádrží, aby sa potom mohla využívať na zavlažovanie či v malých dažďových záhradách, ktoré budú tvoriť umelo vytvorené jazierka.


Mesto Žiar nad Hronom je bližšie k inteligentnému parkovaniu

www.teraz.sk | 11.5.2018 | TASR; Elena Zúborová

Žiar nad Hronom 11. mája (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom je o krok bližšie k inteligentnému parkovaniu. Primátor Peter Antal pred časom avizoval, že parkovacie miesta v centre mesta vybavia snímačmi, vďaka ktorým budú mať vodiči aktuálny prehľad o voľných miestach. Podľa zverejnenej zmluvy to bude mesto stáť 21.686 eur, inštalované by mali byť už v najbližších týždňoch.

Ako sa uvádza v zmluve, pôjde o 120 parkovacích miest v centrálnej mestskej zóne. Predmetom zmluvy, ktorú mesto uzavrelo so spoločnosťou Orange Slovensko, je jednorazové zriadenie snímačov a ich uvedenie do systému, ale aj administračná webová aplikácia, mobilná aplikácia pre občanov a tiež možnosť platenia parkovného cez SMS či mobilnú aplikáciu.

Antal už pred časom pripustil, že vďaka snímačom budú môcť nastaviť aj model časového parkovania. Samospráve sa nepáči, že parkovacie miesta v centre, ktoré majú slúžiť krátkodobo pre obyvateľov a návštevníkov mesta, využívajú na dlhodobé parkovanie zamestnanci priľahlých inštitúcií.


Totálna drzosť: Zlodeji ukradli z mestskej mini zoo prasa

myziar.sme.sk | 10.5.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Zo žiarskej mestskej mini zoo v historickom Parku Štefana Moysesa neznámi zlodeji v noci zo stredy na štvrtok (10.5.) ukradli jednu z ošípaných. Stopy pritom podľa náčelníka mestskej polície Róberta Šišku svedčia o tom, že zviera na mieste najskôr usmrtili.

Predpokladá tiež, že páchatelia boli minimálne dvaja. „Išlo totiž o približne 90-kilové prasa, ktoré museli prehodiť cez plot. Udalosť ohlásil ošetrovateľ zvierat dnes ráno. Ten vo výbehu našiel stopy krvi," informoval Šiška.

Výbehy zvierat sa na noc zamykajú, areál parku je tiež napojený na kamerový systém. “Aktuálne analyzujeme kamerové záznamy,” povedal Šiška, ktorý dúfa, že zlodeja či zlodejov identifikujú.

Živý kútik je obľúbeným miestom prechádzok najmä pre rodiny s deťmi. Vidieť tam možno poníka, osla, ale aj kengury.

S podobným prípadom sa v mini zoo zatiaľ nestretli, pred rokmi však dve tamojšie kozy roztrhali psy, ktoré majiteľovi utiekli z voliéry.


Prísne opatrenie mesta: Pod kontrolou budú mať každého, kto vstúpi na jeho územie

pluska.sk | 9.5.2018 | TASR

V Žiari nad Hronom chcú kamerami monitorovať vstupy aj výstupy z mesta.

Žiarska samospráva by chcela na mestských vjazdoch a výjazdoch mesta osadiť bezpečnostné kamery. Na projekt, ktorý má zvýšiť bezpečnosť obyvateľov mesta, sa podľa primátora Petra Antala aktuálne snaží získať dotáciu z ministerstva vnútra.

Ako priblížil, kamery, ktoré by sledovali vstupy a výstupy, chcú osadiť preto, aby vedeli monitorovať pohyb áut. Jednak by tieto informácie mohli pomôcť polícii pri objasňovaní rôznych prípadov, na druhej strane by mesto malo informáciu o prechode nákladnej dopravy cez jeho územie.

„Chceme to využiť na zabránenie tranzitnej dopravy cez mesto,“vysvetlil primátor s tým, že kamióny jazdia cez mesto, konkrétne Ulicu SNP, aj napriek vybudovanej rýchlostnej komunikácie R2. Samospráva by totiž v budúcnosti chcela takúto tranzitnú dopravu z mesta vylúčiť aj zákazom


SSOŠT získala za duálne vzdelávanie cenu ministerstva hospodárstva

www.teraz.sk | 8.5.2018 | TASR

Cenu, ktorá je ocenením spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o., prevzali zástupcovia školy na výstave Mladý tvorca 2018.

Žiar nad Hronom 8. mája (TASR) - Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom získala za školský rok 2016/2017 cenu Ministerstva hospodárstva SR za „Najlepšiu spoluprácu strednej odbornej školy so zamestnávateľskou sférou pre odvetvia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR v systéme duálneho vzdelávania".

Cenu, ktorá je ocenením dlhoročnej spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o., prevzali zástupcovia školy na výstave Mladý tvorca 2018 na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

“Takéto prestížne ocenenie by sme dnes ťažko získali bez našich zriaďovateľských firiem združenia InTech, ktoré sa rozhodli realizovať duálne vzdelávanie ako jedni z prvých na Slovensku a v tomto svojom rozhodnutí vytrvali aj napriek mnohým prekážkam, ktoré bolo treba prekonať. Dnes už tak spolu môžeme pracovať na jeho skvalitňovaní a zatraktívňovaní,” uviedla riaditeľka školy Beata Tóthová.

Skúsenosti získané pri spoločnej systematickej príprave žiakov pre prax už od roku 2008 využila škola spolu s firmami InTech-u aj pri zavádzaní duálneho systému vzdelávania od roku 2015, teda hneď po prijatí nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Škola tento systém overovala ako jedna z 21 pilotných škôl a podieľa sa na jeho skvalitňovaní aj v rámci národného programu „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP".

V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako 100 žiakov. So zamestnávateľmi škola spolupracuje v rámci praktickej prípravy žiakov, ale aj v oblasti vytvárania kvalitných podmienok vyučovania. Vďaka dlhodobej a systematickej podpore priemyselných spoločností, akými sú Slovalco, Tubapack, Nemak Slovakia, Fagor Ederan Slovensko, Hydro Extrusion Slovakia, Remeslo strojal majú dnes žiaci školy možnosť pripravovať sa na najmodernejších technológiách a využívať moderné učebné pomôcky.

„Naša škola ako jedna z mála na Slovensku, na základe požiadaviek zamestnávateľov, ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce. Systematicky pracujeme na tom, aby sme ponuku našej školy a jej úroveň zosúlaďovali s požiadavkami firiem," podotkol riaditeľ združenia InTech Marcel Pecník.

Veľkú pozornosť venuje škola i spolupracujúce firmy najmä praktickej príprave žiakov. „Duálny systém prípravy spolu neustále skvalitňujeme zvyšovaním pedagogických zručností inštruktorov odborného vzdelávania (OV) vo firmách, realizáciou cyklovania žiakov na pracoviskách firiem, podporou inštruktorov zo strany koordinátora duálneho vzdelávania – majstra OV školy, vytváraním dobrých podmienok pre prípravu žiakov v samotných firmách, vťahovaním žiakov do procesov firiem i do pracovných kolektívov," dodala Tóthová s tým, že už dlhé roky je samozrejmosťou účasť zástupcov zamestnávateľov na maturitných a záverečných skúškach, ale aj v odborných komisiách stredoškolskej odbornej činnosti.


V Žiari nad Hronom otvorili dva nové výbehy pre psov a agility park

www.teraz.sk | 3.5.2018 | TASR;Andrej Smatana

Prvý výbeh sa nachádza na Sládkovičovej ulici. Osadili tu herné prvky, ktoré sa zachovali z ich demontáže na ihrisku Vetrík a sú pre psov prispôsobené.

Žiar nad Hronom 3. mája (TASR) - V Žiari nad Hronom majú majitelia štvornohých miláčikov dôvod na radosť, v meste v týchto dňoch otvorili dva nové výbehy pre psov a agility park.

Prvý výbeh sa nachádza na Sládkovičovej ulici. Osadili tu herné prvky, ktoré sa zachovali z ich demontáže na ihrisku Vetrík a sú pre psov prispôsobené. Majitelia psov tu nájdu kladinu, skokové prekážky, slalom, kruh aj tunel.

Agility park je súčasťou psieho výbehu na Hviezdoslavovej ulici. Ako informoval primátor Peter Antal, nachádzajú sa tu pevné tunely, skokové prekážky, múr či slalom. V obidvoch výbehoch sú podľa jeho slov lavičky a špeciálne stĺpiky slúžiace na močenie psov. “Verím, že sa našim psičkárom, ale najmä ich štvornohým miláčikom, budú tieto výbehy páčiť,” podotkol Antal.


Žiarska slávnosť vína ponúkne tradičné vína Tekova

www.teraz.sk | 26.4.2018 | TASR; Katarína Bačová

Na návštevníkov bude čakať aj občerstvenie, ako pečené prasiatko, grilované špeciality či ochutnávka syrov.

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) - Vína z oblasti Tekova, hudobný program, ale aj gastro špeciality ponúkne Žiarčanom a návštevníkom mesta Žiarska slávnosť vína, ktorú 19. mája chystajú v Parku Štefana Moysesa. Ako uviedol hovorca mesta Martin Baláž, podujatie, ktoré nesie aj názov Víno v parku, je náhradou za vínny festival, ktorý bol niekoľko rokov súčasťou tradičného mestského jarmoku.

“Podujatie sa možno stane aj tradíciou. Tento rok sme sa rozhodli ho urobiť so združením Terroir Tekov, ktoré združuje vinárov z oblasti Levíc,” podotkol. Spolupráca s týmito vinármi nie je náhodná. Okrem toho, že táto vinárska oblasť je geograficky najbližšia k Žiaru, oba územia spájajú aj niektoré historické súvislosti.

“Naše mesto bolo od konca 18. storočia sídlom banskobystrickej diecézy. Práve táto novovzniknutá diecéza dostala od Márie Terézie do majetku obce Čajkov, Tekov a Rybník, ktoré boli vždy povestné výrobou kvalitného vína, a celá biskupská stolica používala ako omšové víno práve čajkovské víno,” priblížil Baláž s tým, že toto víno sa tak symbolicky vráti späť do bývalého biskupského parku.

Podujatie začne o 14.00 h a potrvá do večerných hodín. V programe vystúpi folklórna skupina Dolina z Čajkova, Ann Bartová band či Ria Ferčáková a hostia. Na návštevníkov bude čakať aj občerstvenie, ako pečené prasiatko, grilované špeciality či ochutnávka syrov.


Žiar nad Hronom má novú modernú tržnicu priamo v centre

www.teraz.sk | 20.4.2018 | TASR; Kristína Benkovičová

Nová tržnica vznikla na nevyužívanom priestranstve za domom kultúry.

Žiar nad Hronom 20. apríla (TASR) - Centrum Žiaru nad Hronom sa môže pochváliť novou modernou tržnicou. Nakupovanie ovocia a zeleniny, domácich produktov či rastlín tak bude pre obyvateľov nielen dostupnejšie, ale aj komfortnejšie. Samospráva totiž pri jej budovaní nezabudla ani na parkovacie miesta.

Nová tržnica vznikla na nevyužívanom priestranstve za domom kultúry. Je postavená v rovnakom dizajne ako letný pavilón v centre mesta. Jej vybudovanie vyšlo mesto na približne 50.000 eur. Podľa primátora Petra Antala je kapacitne postačujúca, počas sobôt bude doplnená o ďalšie predajné stoly.

Nechýbajú ani parkovacie miesta. Práve tie totiž pri starej tržnici absentovali. “Tu sme vybudovali jednak nové parkovacie miesta popri dome kultúry, ale je tu blízko aj veľké parkovisko pred druhou základnou školou, ktoré je v sobotu plne k dispozícii,” podotkol Antal.

Polohu novej tržnice v strede mesta oceňuje i jej správkyňa Mária Skladanová. Na mieste, kde sa v súčasnosti nachádza, sa podľa jej slov predávalo ovocie a zelenina aj pred rokmi. “Tu som vyrastala ako dieťa a tu sa pôvodne predávalo, keď ešte nebola vybudovaná tržnica. Starí Žiarčania si to určite budú ešte pamätať,” uviedla s tým, že strategicky je miesto zvolené veľmi dobre, len si musia obyvatelia na túto možnosť zvyknúť.


Sociálny taxík má nové pravidlá. Záujem o službu bol vysoký

myziar.sme.sk | 14.3.2018 | Ivana Zigová

Službu využívajú mesačne stovky ľudí, náklady mesta rastú. Žiarska radnica sa preto rozhodla pritvrdiť pravidlá.

ŽIAR NAD HRONOM. Sociálny taxík v réžii samosprávy funguje v Žiari nad Hronom ako služba pre starobných a invalidných dôchodcov už tretí rok.

Hoci ho radnica pôvodne avizovala najmä ako prostriedok na prepravu k lekárovi na území mesta, zákazníci ho mohli využiť aj na odvoz na úrad, poštu či na nákup alebo na návštevu cintorína.

Podľa vzdialenosti pritom za jednu jazdu s konkrétnou taxislužbou zaplatili podľa vzdialenosti len 1 euro alebo 1,50 eura. Zvyšok nákladov znášalo mesto.

Narastá počet jázd do nákupných centier

Tento rok však v Žiari zmenili pravidlá doplnkovej sociálnej služby už druhýkrát. Dôvodom je, že ju obyvatelia využívali príliš často, niektorí ju podľa slov vedúceho kancelárie primátora mesta Martina Baláža aj zneužívali.

„Naším cieľom bolo pomôcť dôchodcom a zdravotne postihnutým v preprave na území mesta. Mysleli sme si, že taxík bude slúžiť najmä na dopravu k lekárovi, no ukázalo sa, že nám narastá počet jázd do nákupných centier. Spätné väzby od zazmluvnenej taxislužby hovoria aj o zneužívaní osvedčenia, ktorým sa neraz preukážu aj ľudia, ktorí nie sú dôchodcovia,“ poznamenal Baláž.

Radnica tiež odkázala, že nechce nahradiť rodinných príslušníkov, ktorí rodičov či starých rodičov môžu k lekárovi či inam odviezť bez problémov vlastným autom.

Pomáhať chce predovšetkým tým, ktorí takú možnosť nemajú.

Preukaz si vybavia za päť eur

V rozpočte na tento rok malo mesto na sociálny taxík vyčlenených 5-tisíc eur, už teraz je jasné, že pôvodný balík bude musieť navýšiť.

„Dostali sme sa na úroveň, že službu využíva viac ako 800 ľudí za mesiac. Celoročné plánované náklady sme pritom prakticky vyčerpali za prvý štvrťrok,“ povedal Baláž s dôvetkom, že aj to je dôvod, prečo sa poskytovanie služby rozhodli zregulovať.

Od prvého mája zavádza radnica nové pravidlá. Na používanie sociálneho taxíka bude mať nárok invalidný dôchodca alebo penzista s podmienkou celkového príjmu, ktorý nepresiahne sumu 430 eur. Príjem musí pritom doložiť rozhodnutím Sociálnej poisťovne z decembra 2017.

Po novom sa tiež zákazníci sociálneho taxíka musia vodičovi preukázať špeciálnym preukazom. Ten im za poplatok päť eur vydajú v kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade už v týchto dňoch.

Plastová kartička bude obsahovať meno, priezvisko, telefónne číslo a fotografiu jej držiteľa. „Preukaz bude môcť využívať len konkrétna osoba, bude obsahovať QR-kód, v ktorom bude nastavený limit na päť prepráv mesačne,“ dodal Baláž. Sociálny taxík bude premávať v pondelok až v piatok v čase od 6. do 14. hodiny.


Nové žiarske ihrisko na inline hokej a hokejbal: Padlo rozhodnutie

dnes24.sk | 12.4.2018 | Barbara Dalosová

Ešte tento rok by si mali na svoje prísť aj žiarski priaznivci hokejbalu či inline hokeja. Plánované ihrisko už pozná svoju lokalitu.

Akýmsi bonusom k zrekonštruovanému zimnému štadiónu, z ktorého by sa mali Žiarčania tešiť už o niekoľko mesiacov, je ihrisko na inline hokej. Na jeho vybudovanie chce samospráva použiť pôvodné mantinely zo zimáku, ktoré budú počas rekonštrukčných prác demontované.

Nové športovisko by malo ulahodiť priaznivcom inline hokeja i hokejbalu. Ešte na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili žiarski poslanci na jeho vybudovanie 30 000 eur z mestskej kasy. Keď radnica avizovala stavbu ihriska, o jeho umiestnení ešte rozhodnuté nebolo. V hre boli dve lokality, areál prvej a areál štvrtej základnej školy.

,,Nakoniec sme sa pre lokalitu na prvej základnej škole," ozrejmil pre Žiar24 vedúci Kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Ako vysvetľuje Baláž, prvým krokom bude príprava na vybudovanie plochy. ,,Musí to byť povrch, ktorý bude vyhovovať inline hokeju aj hokejbalu. Práve preto, že mantinely budú zo zimáku, je pre nás dôležitá fáza, keď ich demontujú, aby sme ich nemuseli zatiaľ nikde dlhodobo uskladňovať a podobne," uviedol s tým, že plán je realizovať stavbu ešte v tomto roku.

Hoci bude ihrisko situované v uzavretom areáli základky, má slúžiť širokej verejnosti. ,,Systém, akým bude ihrisko verejne prístupné, ešte nastavený nemáme. Ale určite má slúžiť Žiarčanom, nebude to len ihrisko prvej základnej školy," ubezpečuje Baláž na záver.


Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom samospráva na konci marca prestane prevádzkovať

RTVS Jednotka | 29.3.2018 | R / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom samospráva na konci marca prestane prevádzkovať. S obyvateľmi chce radnica komunikovať inými spôsobmi. Viac sa pýtala reportérka Daniela Matejovičová."

Daniela Matejovičová, redaktorka:

“Prečo sa radnica rozhodla pristúpiť teda k zrušeniu tohto mestského rozhlasu?”

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

“On už nie je v dobrom technickom stave a buď by sme ho rekonštruovali celý ako systém, čo by stálo niekoľko 100-tisíc eur a na druhej strane sme si povedali, že to už nie je veľmi tradičné médium v 21. storočí a absolútna väčšina aj slovenským miest nepoužíva takýto centrálny mestský rozhlas. Takže sme sa rozhodli, že nebudeme ďalej do neho investovať, ostane ako výstražný zvukový systém v prípade nejakých krízových situácií, čo musíme mať zo zákona, aj musíme prevádzkovať takýto systém, alebo mať v pohotovosti zo zákona, to aj ostane. Ale každodenné hlásenie nejakých udalostí a oznamov v rámci celého mesta už nebude.”

Daniela Matejovičová:

“Stretli ste sa možno s nejakými reakciami obyvateľov na teda funkčnosť, nefunkčnosť rozhlasu?”

Martin Baláž:

“Tak to už je niekoľko rokov, kedy sme mali pravidelne sťažnosti najmä od tej mladšej generácie a konkrétne od ľudí, ktorí napríklad, alebo rodín, ktoré majú malé deti, že pokiaľ sa tam robilo nejaké mimoriadne hlásenie napríklad v dopoludňajších hodinách, že im to budú deti, ale takisto to tradičné hlásenie o 15. hodine, často sme mávali vlastne spojené s tým, že sa budia vtedy deti. Alebo ľudia, ktorí chodia na zmennú prevádzku, že napríklad robia v noci, tak mali niekedy problém s tým, že ich to zobudí a nemôžu spávať.”

Daniela Matejovičová:

“Nakoľko bol využívaný doteraz, alebo teda možno v súčasnej dobe?”

Martin Baláž:

“Tak ten mestský rozhlas netvrdím, že každý deň hlásil, ale 3-4 dni do týždni o tej tretej niekoľko minút to hlásenie nejakých tých udalostí, ktoré sa udejú v meste, bolo.”

Daniela Matejovičová:

“Čo plánujete zaviesť ako nové formy komunikácie, teda ktoré by nahradili tento rozhlas?”

Martin Baláž:

“Tak my sme to už v podstate od začiatku roka začali komunikovať s tým, že po prvom štvrťroku prestávame vyhlasovať v mestskom rozhlase, a že ľudia sa môžu nahlasovať do nového systému SMS hlásnika, že v podstate všetci, ktorí sa zaregistrujú, budú od samosprávy dostávať krátke SMS-ky, či už to budú nejaké poruchy na inžinierskych sieťach, odstávky energií, alebo aj nejaké podujatia, ktoré sa v meste uskutočnia. Nechceme ľudí zasycovať informáciami, budú to skôr také, že fakt, skutočne dôležité veci, o ktorých by si myslíme, že by mohli vedieť. Druhou možnosťou, ako môžu čerpať informácie, alebo budú im priamo chodiť k nim domov, je to vlastne emailový newsletter, ktorý už robíme niekoľko rokov a teraz sme ho ešte viac posilnili, aj viac ho komunikujeme, že tam človek, ktorý sa zaregistroval, alebo zaregistruje svoju emailovú adresu, každý piatok dostane taký súhrn týždňa, čo sa v meste zhruba udialo a čo očakávame v najbližšom čase.”

Daniela Matejovičová:

“Povedzme si ešte presnejšie, ako teda občan sa dostane k tej registrácii, čo má spraviť?”

Martin Baláž:

“Všetko nájde na webovej stránke. Tam je formulár, ktorým sa zaregistruje či už na odobrenia SMS-iek, alebo na tento emailový newsletter. Pre starých spoluobyvateľov, ktorí majú dajme tomu problém s internetom, alebo ho vôbec nemajú, takisto môžu prísť osobne na mestský úrad, kde naši kolegovia im pomôžu s registráciou a budú v systéme.”

Daniela Matejovičová:

“Kedy teda rozhlas bude končiť a odkedy sa môžu občania registrovať na tieto nové formy komunikácie?”

Martin Baláž:

“Registrovať sa už môžu niekoľko mesiacov, to sa aj deje a hlásenia rozhlasu končia v podstate po Veľkej noci, alebo 1. aprílom.”

Daniela Matejovičová:

“Koľko ľudí ste zaregistrovali, keďže už teda registrujete niektorých?”

Martin Baláž:

“Tak je to okolo 500 ľudí zatiaľ, ktorí sú na SMS zaregistrovaní. Vychádzajú takisto mestské noviny, dvojtýždenník, ktorý dostáva každý do svojich schránok a väčšina domácností na území mesta má možnosť chytať aj Žiarsku televíziu. To sú v podstate kanály, ktorými takisto šírime informácie, a ktoré využívame až dodnes a budeme ich aj naďalej využívať.”

Daniela Matejovičová:

“Mesto vynaložilo nejaké náklady na tieto nové komunikačné kanály?”

Martin Baláž:

“Tak je to otázka možno 2-tisíc eur, ktoré nás bude stáť ten systém s SMS-kami. Ostatné v podstate sú kanály, ktoré využívame aj dodnes, vrátane emailového newslettera.”


Na hrade Šášov vznikne netradičná čitáreň. Ponesie meno propagátora histórie

myziar.sme.sk | 26.3.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Meno propagátora regionálnej histórie Richarda Kafku ponesie so súhlasom jeho rodiny čitáreň, ktorá tento rok vznikne na hrade Šášov. Vytvorí ju tu Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré na projekt získalo finančnú podporu nadácie jednej z bánk.

Amatérsky historik Richard Kafka síce už dnes nežije, no pre zduženie bol veľkou inšpiráciou.

„Ešte v júni 2002 vyšiel v žiarskom závodnom časopise Hutník článok s názvom Šášovský hrad a 750 rokov od ukončenia jeho stavby. Jeho autorom bol práve pán Kafka. Tento text bol impulzom pre vznik nášho združenia,“ povedal Rastislav Uhrovič, predseda Združenia na záchranu hradu Šášov.

Čitáreň má byť oddychovým a vzdelávacím priestorom, návštevníkom poskytne informácie o regionálnej histórii a zaujímavostiach. Vybudujú ju vo východnom paláci hradu. Uhrovič naznačil, že študenti žiarskeho gymnázia z článkov a blogov nadšenca histórie vytvoria brožúry.

V čitárni budú tiež k dispozícii vybrané práce národovcov pôsobiacich v regióne v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia. „Máme na mysli také osobnosti, ako sú Zechenter Laskomerský, Pavol Križko, Andrej Kmeť či Jozef Luňáček,“ pripomenul Uhrovič.


Vynovený žiarsky zimák bude súčasťou projektu: Na ľade dostane šancu každé dieťa!

dnes24.sk | 21.3.2018 | Barbara Dalosová

Rokovanie žiarskeho primátora s hokejovým zväzom prinieslo ovocie. Žiarsky ľad má byť pripravený vychovávať hokejové mená.

Momentálne pripomína zimný štadión v Žiari nad Hronom stavenisko. Už o niekoľko mesiacov by ale podľa plánov radnice mal slúžiť verejnosti v úplne novej podobe.

Žiarsky ľad chce vychovávať budúcich hokejistov

Ako na sociálnej sieti oznámil primátor mesta Peter Antal, novinkou týkajúcou sa žiarskeho zimáku je výsledok jeho rokovania s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martinom Kohútom. ,,S potešením môžem konštatovať, že zväz nám pomôže s financovaním nových mantinelov, a taktiež s novou rolbou," píše na svojom oficiálnom profile primátor.

Okrem finančnej pomoci na vybavenie vznikla podľa Antala na stretnutí ešte jedna dohoda. Tá má prilákať na ľad viac nádejných talentov.

,,Taktiež sme sa dohodli na spolupráci pri zaujímavom projekte, keď na zimnom štadióne bude bežať výuka žiarskych detí z materských a základných škôl, ktoré sa za asistencie trénerov SZĽH budú učiť korčuľovať. Dáme tak možnosť všetkým žiarskym deťom naučiť sa na novom zimáku korčuľovať. Snáď z niektorých vyrastú noví slovenskí hokejisti," konštatoval Antal.

Staré mantinely poslúžia inde

Ľadovú plochu na zrekonštruovanom štadióne budú lemovať nové mantinely, tie pôvodné ale nepôjdu do šrotu. Zo starých mantinelov chce žiarska samospráva postaviť ihrisko na inline hokej v inej časti mesta.

Na tento účel schválili žiarski poslanci ešte na februárovom (22.2.) rokovaní 30 000 eur z mestskej kasy. Ihrisko má pribudnúť ešte tento rok, mesto pritom zvažuje dve lokality – areál prvej základnej školy (Dr. Janského) a areál štvrtej základnej školy (Jilemnického).


Žiarčan Škriniar bodoval v ankete. Fanúšikom odkázal: Chcem vám robiť radosť

myziar.sme.sk | 20.3.2018 | sita; sme.sk

Milan Škriniar je podľa výsledkov ankety druhým najlepším slovenským futbalistom roku 2017. Získal aj Cenu fanúšikov.

ŽIAR NAD HRONOM. Najlepším futbalistom Slovenskej republiky za rok 2017 sa stal síce obhajca tohto titulu Marek Hamšík, druhé miesto však obsadil Žiarčan Milan Škriniar, tretí je Stanislav Lobotka. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 25. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu sa uskutočnilo v pondelok v hoteli Senec v Senci.

Hamšík: Škrinka a Stanley sa na nás tlačia

Tridsaťročný stredopoliar talianskeho klubu SSC Neapol získal rekordné siedme prvenstvo, na ocenenie zareagoval.

“Ocenenie ma veľmi teší. Ďakujem najbližšej rodine, slovenskej reprezentácii i spoluhráčom z Neapola. Škrinka (Škriniar, pozn.) a Stanley (Lobotka) sa na nás tlačia, takže uvidíme, ako to dopadne o rok,” uviedol Marek Hamšík.


Zomrel amatérsky historik Marian Pavúk

Noviny Žiarskej kotliny | 20.3.2018 | IVA ZIGOVÁ

HLINÍK NAD HRONOM. Zomrel amatérsky historik, ktorý sa venoval objavovaniu zaujímavostí z dejín žiarskeho regiónu, Marian Pavúk. Patril k dlhoročným spolupracovníkom týždenníka MY, čitateľom sme prinášali najmä fotografie z jeho bohatého archívu.

„Vzácny človek, dobrosrdečný a milujúci otec, verný priateľ, skvelý spoločník. Amatérsky historik, neúnavný šíriteľ historických poznatkov a zaujímavostí. Po Monografii obce Vyhne, Osude Židov vo Vyhniach, publikácii o zaniknutých kúpeľoch či knihe o najstaršom slovenskom pivovare vo Vyhniach, nestihol dokončiť knihu o vyhnianskych strojárňach. Ostala na stole v jeho obľúbenej pracovni, ktorá už bude navždy prázdna," napísal na sociálnej sieti jeho syn Marian Pavúk ml.

Posledná rozlúčka s Marianom Pavúkom, ktorý zomrel v pondelok (12.3.), sa uskutočnila v Dome smútku v Hliníku nad Hronom.

Narodil sa v roku 1942 v Bratislave, v posledných rokoch žil v Hliníku nad Hronom, chalupu mal vo Vyhniach, ktorých dejiny mapoval. Vyštudoval Priemyselnú školu strojnícku v Bratislave a týmto smerom sa neskôr uberal aj jeho profesijný život. Vo voľnom čase sa venoval športuzápaseniu aj basketbalu. História ho oslovila až neskôr, najmä na dôchodku. Informácie hľadal v archívoch, knižniciach aj medzi pamätníkmi.

„Jeho posledné dielo Železité termálne kúpele Vyhne venoval do našej obecnej knižnice len minulý týždeň. Patrí mu naše ďakujem," zareagoval na smutnú správu starosta obce Vyhne Vladimír Bevelaqua.


Do parku prúdi viac ľudí. Osadia orientačné tabule

Noviny Žiarskej kotliny | 13.3.2018 | IVA

ŽIAR NAD HRONOM. V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudnú v budúcnosti nové informačno-orientačné tabule. Podľa primátora Petra Antala majú byť pomocou najmä pre tých, ktorí sem chodia z okolia.

„Prichádza sem stále viac návštevníkov. Zo všetkých strán chceme jasne označiť, čo sa v areáli nachádza. Je tam sad, kúpalisko, minizoo či športoviská," podotkol Antal.

Na doplnenie informačno - orientačných tabúľ schválili vo žiarski poslanci v prvej zmene rozpočtu mesta na rok 2018 zvýšenie výdavkov v sume 5- tisíc eur.

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov.

Okrem minizoo, detského ihriska či workoutových prvkov sa tu nachádza zrekonštruovaný historický pavilón či drevený altánok, kde sa konajú sobáše. Jednou z noviniek je aj novozaložený mestský sad s pôvodnými ovocnými drevinami a s rozlohou viac ako jeden hektár.

V súčasnosti sa miestne občianske združenie Zažiar snaží získať finančnú podporu cez program Krajšie Slovensko na vytvorenie kvitnúcej lúky v sade.

„V rámci nášho projektu chceme v spolupráci s mestom pokračovať v rozvoji nášho sadu a vytvoriť kvitnúce pásy z byliniek lemujúcich štrkové chodníky," povedala Dominika Švecová zo združenia. Projekt má tri ciele. „Prvým je výsadba liečivých byliniek všade, ktoré budú k dispozícií školským jedálňam i verejnosti. Druhým je prostredníctvom výsadby doplniť estetickosť nášho sadu. Tretím je prilákanie včiel a hmyzu do sadu. Nami vybrané bylinky a sadenice svojou vôňou pomôžu k zvýšeniu opeľovania ovocných stromov," napísala v popise projektu pre internetové hlasovanie. To potrvá do konca apríla.


Žiarsky experiment s Rómami sa končí

TA3 | 11.3.2018 | Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor: "Mestská firma v Žiari nad Hronom, ktorá mala naučiť dlhodobo nezamestnaných Rómov pracovať, končí. Hoci fungovala iba necelé dva roky, zrušiť sa ju rozhodla samotná radnica. Tvrdí, že experiment bol úspešný iba sčasti a po strate príspevkov z úradu práce nemajú z čoho prácu Rómov financovať."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Pred takmer dvomi rokmi založilo mesto žiarsku komunálnu spoločnosť, prioritne bola určená pre dlhodobo nezamestnaných Rómov z osady Pod Kortínou. Namiesto stavania sociálnych bytov ich radšej chceli naučiť pracovať."

(začiatok archívneho záznamu, 28.9.2016)

Obyvatelia osady: “Však jako roboty je málo, no a sme radi, že aspoň máme nejakú.”

“Vidím to lepšie, zvykám si na túto robotu a učím sa.”

“Má to nejaké výhody aj peňažné dávky.”

(koniec archívneho záznamu, 28.9.2016)

Martin Dušička: “Po získaní pracovných návykov sa mali Rómovia ľahšie zamestnať na bežnom trhu práce. Teraz sa ale mesto rozhodlo firmu zrušiť. Tvrdí, že nezamestnanosť v Žiari klesla pod šesť percent a oni prišli o príspevky z úradu práce. Rómom sa tiež veľmi pracovať nechcelo.”

Martin Baláž, vedúci kancelária primátora: “Nebol taký záujem, aký sme my očakávali, pretože my tých ľudí nie sme schopní donútiť pracovať. Z tých, ktorí boli nezamestnaní, bol vôbec problém vybrať, alebo dokonca ich ochota pracovať.”

Martin Dušička: “Celkovo dali šancu dvanástim Rómom, niektorí z nich si už našli zamestnanie inde. Vo firme pracujú ešte traja do konca mesiaca a potom spoločnosť zrušia.”

Milan Nárožný, pracovník firmy: “Budeme vidieť, ako to bude ďalej. Pravdaže nás to mrzí. No ak nás prepustia, zase budeme len tam, kde sme boli.”

Vojtech Adamec, majster: “Nie sú nadšení, akože by aj zostali, však sa im to páčilo, skúsili, videli a už len, kde sa presadia.”

Martin Dušička: “Väčšinou robili drobné stavebné práce. Mesto priznáva, že na začiatku boli idealisti, pričom sa inšpirovali Spišským Hrhovom. V Žiari však bola iná situácia ako na východe.”

Martin Baláž: “Aj z neoficiálnej komunikácie sme sa dozvedeli, že hlavným demotivujúcim faktorom pre to nie sú exekúcie, ktorými v podstate väčšina tých nezamestnaných je zavalená. Sami nám povedali, že pri tom minime, ktoré majú a údajne pri nejakých fuškách oni si vedia zarobiť viac a nemusia pracovať osem hodín denne.”

Martin Dušička: “Majetok a celú budovu firmy prevezmú technické služby, práve v nich chcú pracovať aj Rómovia.”

Milan Nárožný: “No dúfam, že budem mať robotu, no inšie na to nemám.”

Vojtech Adamec: “S dochádzkou nebol problém nikdy, ani s príchodom, s odchodom, akože poslúchali, pracovali. To, čo som im povedal, vždycky sa spravilo.”

Martin Dušička: "Žiarsky experiment s Rómami sa teda vydaril iba sčasti. Hoci firma končí, niektorí z nich budú aj naďalej pracovať v žiarskych technických službách."


Na pitie mládeže dostanú policajti viac pák

Rádio Regina BA | 8.3.2018 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "Žiarska samospráva chce zefektívniť odpadové hospodárstvo v meste aj využitím inovatívnych riešení. Jej zámerom je cez snímače monitorovať naplnenosť kontajnerov v stojiskách bytových spoločenstiev. Podľa vedenia mesta to má význam aj z hľadiska platieb obyvateľov, keďže budú vyvážať až na 90 percent a viac naplnené kontajnery. Systém by mal zároveň zberovým automobilovým nastaviť trasu zberu tak, aby bola čo najefektívnejšia. V pilotnej fáze by chceli snímače osadiť na desiatich stojiskách, čo je zhruba 60 kontajnerov."


Žiarska firma, ktorá mala učiť ľudí pracovať, skončí

myziar.sme.sk | 5.3.2018 | Ivana Zigová

Žiarska komunálna spoločnosť, ktorá je v obchodnom registri zapísaná od júna 2016, čoskoro skončí. K 1. máju sa má zlúčiť s inou mestskou eseročkou – Technické služby Žiar nad Hronom.

Nápad, ako dať prácu dlhodobo nezamestnaným

Firma vznikla pred časom ako nápad primátora Petra Antala (nezávislý). Ten mal predstavu, že dlhodobo nezamestnaní, najmä Rómovia, v nej získajú pracovné návyky a po pár mesiacoch tak dostanú šancu na bežnom trhu práce.

„Dostali sme sa ale do situácie, keď v meste Žiar nad Hronom klesla nezamestnanosť pod šesť percent, čo automaticky znamená, že nevieme získavať podporu na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných cez úrad práce, ako to bolo doteraz,“ povedal ku koncu firmy Antal.

Pripustil tiež, že kvalita a produktivita začínajúcich zamestnancov nebola veľmi vysoká, a tak spoločnosť nebola konkurencieschopná. Záujem dlhodobo nezamestnaných o prácu v takejto firme bol navyše podľa jeho slov minimálny.

„Už si vedia nájsť lepšie platenú prácu, kde ich aj zaučia. Aj zamestnávatelia sú už ochotní venovať energiu, čas a peniaze na to, aby naučili potenciálnych zamestnancov to, čo treba. Priniesol to trh,“ povedal.

Prácu si našli traja. Kde sú dnes, firma nevie

Konateľ Žiarskej komunálnej spoločnosti Daniel Šály doplnil, že z dvanástich zamestnancov, ktorí firmou prešli, v nej v súčasnosti pôsobia ešte traja.

„Zo zvyšných deviatich si podľa našich vedomostí minimálne traja našli uplatnenie na trhu práce, aktuálnymi informáciami o ich zamestnanosti nedisponujeme,“ zareagoval na našu otázku, aké reálne výsledky firma priniesla.

„Prínos spoločnosti hodnotím pozitívne, vo svojej dobe mala opodstatnenie – niekoľkých ľudí sme vrátili do pracovného procesu,“ doplnil Šály.

Pracovníci sa podieľali napríklad na rekonštrukcii Svätokrížskeho domu, na vytváraní mestských psích výbehov či na budovaní nových parkovacích miest.

Podľa portálu Finstat.sk firma v roku 2016 v období od júna do konca decembra zverejnila tržby 20 398 eur so stratou -18 897 eur.

Hluku a smradu má byť na A. Dubčeka menej

Pre firmu kúpilo mesto aj budovu bývalej základnej školy v zaniknutej obci Horné Opatovce, v dnešnej priemyselnej zóne. Tam mala svoje zázemie.

„Tento majetok vieme využiť inak. Keďže sa nám dlhodobo množia sťažnosti na hluk a smrad zo súčasného areálu technických služieb pri zimnej údržbe či pri letnom kosení, vieme časť mechanizmov a činností presunúť práve do Horných Opatoviec,“ povedal Antal.

Technické služby Žiar nad Hronom, s.r.o., dnes sídlia v tesnom susedstve bytoviek na Ulici A. Dubčeka v širšom centre mesta. Ich areál sa mal na tomto mieste rozširovať. Po presťahovaní časti aktivít do katastra Horných Opatoviec to však už podľa Antala potrebné nie je.


Snímače majú pomôcť Žiaru nad Hronom kontrolovať odpad

hlavne.sk | 2.3.2018 | Marína Slivková

Žiarska samospráva chce zefektívniť odpadové hospodárstvo v meste aj využitím inovatívnych riešení. Jej zámerom je prostredníctvom snímačov monitorovať naplnenosť kontajnerov v stojiskách bytových spoločenstiev.

„Budeme mať prehľad o tom, ako je naplnený kontajner. Keďže máme zavedený množstvový zber, má to význam aj z hľadiska platieb obyvateľov,“ priblížil Antal s tým, že kontajnery budú vyvážané až vtedy, keď budú naplnené na 90 percent a viac. Systém by mal zároveň zberovým automobilom nastaviť trasu zberu tak, aby bola čo najefektívnejšia. V pilotnej fáze by chceli snímače osadiť na desiatich stojiskách, čo je zhruba 60 kontajnerov.

Podľa Antala ide zatiaľ o technológie, ktoré nie sú dostupné. „Nútime vyvíjať potenciálnych dodávateľov riešenia, ktoré dnes ešte u nás, žiaľ, nie sú,“ podotkol s tým, že preto sa budú kroky mesta v tomto smere odvíjať od toho, ako budú schopní dodávatelia dodať mestom vymyslené riešenia.

„Tieto snímače sú napríklad na podzemných a polopodzemných kontejneroch, pri ktorých nie je inak možné zistiť ich naplnenosť. Avšak nikto ich ešte nemá na 1100 litrových kontajneroch,“ dodal Antal s tým, že v prípade zavedenia by boli tieto inovatívne riešenia pre mesto a jeho obyvateľov veľkým prínosom.


V Žiari nad Hronom vybudujú ihrisko pre inline hokej

Rádio Regina BA | 28.2.2018 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "V Žiari nad Hronom by mali pribudnúť ďalšie športovisko. Tento raz to bude ihrisko pre inline hokej. Kde sa bude nachádzať, zatiaľ nie je jasné. V hre sú dve lokality. Pribudne buď na ulici Dr. Janského, alebo na 4. Základnej škole na Jilemnického ulici. Primátor Peter Antal."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “V podstate vyplynulo to z toho, že dnes rekonštruujeme zimný štadión a mantinely, ktoré tam máme, budú demontované, keďže budeme mať nový mantinelový systém, bola by škoda ich odpredávať, lebo sú to použiteľné mantinely práve na inline hokej, ktorý tu ľudia hrajú a ja som presvedčený, že aj mladí ľudia by využili takéto hokejbalové ihrisko. Takže chceme vybudovať jedno takéto ihrisko, ktoré bude celoročne k dispozícii.”

Vladimíra Legíňová: “Žiarski mestskí poslanci odobrili na vybudovanie ihriska výdavky vo výške 30-tisíc eur.”


Počet žiarskych domácností zapojených do zberu kuchynského odpadu má rásť

enviroportal.sk | 27.2.2018 | TASR

Žiar nad Hronom, 26. februára - Počet domácností, ktoré sú v Žiari nad Hronom zapojené do zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, chce tunajšia samospráva zvyšovať. Vedúci odboru centra zhodnocovania odpadov mestského úradu v Žiari nad Hronom Ján Vinarčík priblížil, že pilotnú fázu zberu takéhoto odpadu z domácností spustili v septembri minulého roka.

Kým na začiatku bolo do zberu zapojených desať stojísk, v súčasnosti ich je raz toľko a ich počet by mal rásť. ,,Do konca roka 2017 bolo vyzbieraných okolo 11 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Predpokladali sme, že ten nárast bude väčší, ale zatiaľ si na to aj ľudia musia zvyknúť," podotkol Vinarčík.

Domácnosti, ktoré sú do zberu tohto odpadu zapojené, vybavilo mesto zbernými nádobami. Odpad potom vysýpajú do zatvárateľných zberových nádob, ktoré majú umiestnené v stojiskách. Podľa Vinarčíka sa niekedy stáva, že je odpad znečistený plastovými, či inými obalmi. Pred spracovaním v bioplynovej stanici sa preto musí najprv vyčistiť. ,,Dá sa však povedať, že sa to postupne zlepšuje a ľudia si na to zvykajú," zhodnotil Vinarčík.

Kým v súčasnosti je tento odpad aj s kuchynským odpadom zo žiarskych škôl a škôlok spracovaný v bioplynovej stanici v Budči, v budúcnosti by ho mali spracovávať v mestskom centre zhodnocovania odpadov.


Parkovacie miesta v centre Žiaru nad Hronom vybavia snímačmi

www.teraz.sk | 27.2.2018 | TASR; Daniel Forgács

Žiar nad Hronom 27. februára (TASR) - Parkovanie v centre Žiaru nad Hronom by malo byť v budúcnosti jednoduchšie. Miestna samospráva chce nové parkovacie miesta v centre vybaviť snímačmi. Pomocou aplikácie si tak vodiči budú môcť prezrieť aktuálne voľné parkovacie miesta.

Primátor Peter Antal priblížil, že snímače chcú osadiť na asi stovke parkovacích miest. “Intenzívne na tom robíme a verím, že v krátkom čase to bude aj zrealizované,” podotkol Antal s tým, že samospráva potom dokáže nastaviť aj model časového parkovania.

“Nemôžeme akceptovať to, že my vybudujeme sto nových parkovacích miest, ktoré nám ráno obsadia zamestnanci priľahlých inštitúcií a nie sú k dispozícii verejnosti,” dodal Antal.

Žiarska samospráva v závere minulého roka tiež avizovala, že obyvatelia využívajúci mestskú hromadnú dopravu (MHD) budú môcť v dohľadnej dobe monitorovať pohyb autobusov MHD prostredníctvom mobilnej aplikácie. S touto požiadavkou robila samospráva aj verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD v meste v tomto roku.


Prologis zvažuje park v Žiari. Dopyt existuje

Noviny Žiarskej kotliny | 27.2.2018 | TASR; IZ

Žiar nad Hronom je možnou lokalitou, kde by chcel Prologis postaviť projekt s rozlohou 22-tisíc štvorcových metrov. Pre média to uviedol Martin Stratov, manažér pre prenájom a výstavbu spoločnosti, ktorá je prevádzkovateľom a vlastníkom priemyselných nehnuteľností. Dopyt po novej lokalite vznikol podľa neho na základe záujmu klientov v Sen-ci a Nitre o oblasť vymedzenú mestami Banská Bystrica, Zvolen a Nitra. Záujem je najmä zo strany výrobných spoločností so 150 a viac ľuďmi, doplnil.

Martin Baláž, riaditeľ pre prenájom a výstavbu spoločnosti v Českej republike a na Slovensku uviedol, že firma pred rokom nemala ambíciu sa posunúť sa na východ alebo sever Slovenska. „Situácia sa počas roka na trhu tak zmenila, že sme kúpili pozemky v Nitre, postavili dve haly a začíname projekt v Žiari," vysvetlil s tým, že aktivita na strednom Slovensku bude testom.

„Je to dobrá správa pre naše mesto a ešte lepšia by bola, keby sa investor nakoniec rozhodol pre Žiar," zareagoval žiarsky primátor Peter Antal.

Prologis v roku 2017 prenajal na Slovensku 218 500 metrov štvorcových priestorov a dosiahol obsadenosť úroveň 98,9 percenta, postavil päť budov s rozlohou 104 200 metrov štvorcových a začal výstavbu ďalších piatich, informovala spoločnosť.


V parku v Žiari nad Hronom pribudnú nové orientačné tabule

www.teraz.sk | 23.2.2018 | TASR; Elena Zúborová

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov.

Žiar nad Hronom 23. februára (TASR) - V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudnú v budúcnosti nové informačno-orientačné tabule. Podľa primátora Petra Antala majú byť pomocou najmä pre tých, ktorí sem chodia z okolia.

“Prichádza sem stále viac návštevníkov. Zo všetkých strán chceme jasne označiť, čo sa v areáli nachádza. Je tam sad, kúpalisko, minizoo či športoviská,” podotkol Antal.

Na doplnenie informačno - orientačných tabúľ schválili vo štvrtok (22.2.) žiarski poslanci v prvej zmene rozpočtu mesta na rok 2018 zvýšenie výdavkov v sume 5000 eur.

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov. Okrem minizoo, detského ihriska či workoutových prvkov sa tu nachádza aj novozaložený sad s pôvodnými ovocnými drevinami, zrekonštruovaný historický pavilón či drevený altánok, kde sa konajú sobáše.


V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica

Rádio Regina BA | 22.2.2018 | Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka: "V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica. Pomenovali ju po významnej osobnosti mesta doktorovi Strakovi. Je tam päť rodinných domov. V meste majú vytypované aj ďalšie lokality na individuálnu bytovú výstavbu. V Žiari nad Hronom je dovedna 52 ulíc. Prednosta mestského úradu Juraj Miškovič."

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ v Žiari nad Hronom: “Mesto ju vlani zasfaltovalo, čiže v podstate už to má parametre ulice, tým pádom jej prináleží nejaké meno, na komisii kultúrnej boli dané návrhy na ulicu MUDr. Straku, nakoľko sa jednalo o významnú osobnosť medicíny a významnú osobnosť mesta. No a teraz budú ďalšie postupy, ako je kolaudácia domov a určenie popisných súpisných čísel.”


V Žiari vznikne viac ako trojkilometrová cyklotrasa

pravda.sk | 20.2.2018 | SITA

Viac ako trojkilometrová cyklotrasa vznikne v Žiari nad Hronom. Začínať sa bude na severe mesta a končiť až v priemyselnom parku. Ako uvádza internetová stránka mesta, žiarska samospráva získala na tento účel dotáciu 593 951 eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V rámci projektu zrekonštruujú aj most cez rieku Hron.

Cyklistický chodník dlhý 3,65 km prepojí celé mesto. Začínať sa bude na Jilemnického ulici na sídlisku Etapa a ústiť v areáli priemyselného parku cez most na Kortine.

Hlavnú cyklistickú infraštruktúru bude predstavovať sieť cyklodopravných trás v rámci mesta, ktoré sa budú rozdeľovať na hlavné a doplnkové trasy.

Pozdĺž celej cyklotrasy sa umiestni 103 cyklostojanov a dva uzamykateľné prístrešky pre bicykle. Kapacita jedného prístrešku je približne 20 bicyklov.

V rámci tohto mesto uvažuje aj s osadením servisného stojanu na bicykle. Prístrešky by mali byť umiestnené pri Základnej škole na Jilemnického ulici a pred mestskou plavárňou.

Výstavba cyklotrasy pozostáva z piatich samostatných stavebných objektov. Nimi sú napríklad cyklotrasa vedená po uliciach SNP, Jilemnického, Bernolákova, Svitavská, Š. Moysesa, Námestie Matice slovenskej, Hutníkov až po lávku ponad rieku Hron.

Cyklotrasa bude v celej dĺžke vedená po už jestvujúcich miestnych komunikáciách, ktoré sa miestami rozšíria do zelene.

Súčasťou projektu by malo byť aj osvetlenie pri priechodoch pre chodcov a cyklistov križujúcich frekventované miestne komunikácie.

„Hlavným účelom vybudovania cyklotrasy je dochádzanie Žiarčanov do zamestnania,“ uviedol pred časom primátor Peter Antal s tým, že sa tak zabezpečí nielen nemotorové prepojenie významných mestských lokalít či uzlov, ale najmä ekologické dochádzanie do práce, za verejnými službami či inými mestskými bodmi.

„Vďaka cyklotrase odľahčíme motorovú dopravu v meste a podporíme aj ekologickú prepravu a samotné zdravie občanov,“ dodal primátor.

V rámci projektu mesto počíta aj s rekonštrukciou mosta cez rieku Hron, ktorý už v minulosti využívali Žiarčania na skrátenie si cesty do priemyselného parku. Most tak bude slúžiť aj ako lávka pre cyklistov a peších.

V súčasnosti realizuje svoju činnosť v priemyselnom parku približne 185 firiem a za prácou sem dochádza minimálne päťtisíc občanov mesta.


V Žiari avizujú novú ulicu. Má niesť meno lekára

Noviny Žiarskej kotliny | 20.2.2018 | IVA

Nová žiarska ulica by mala niesť meno uznávaného odborníka, ktorý v Žiari stál pri zrode pôrodnice. Pred rokmi zahynul pri autonehode.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom by mal mať už onedlho novú ulicu. Vzniknúť má v postupne sa rozrastajúcej obytnej zóne neďaleko dnešnej Sládkovičovej ulice.

„Smerom od tunajšej škôlky pribudlo už niekoľko rodinných domov a potenciálne by sa táto časť mesta mohla rozrásť aj ďalej. Preto vyvstala potreba pomenovať ju," potvrdil zámer vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev by mala ulica niesť meno MUDr. Straku. Novinku musia ešte schváliť žiarski poslanci.

„Hľadali sme osobnosť moderných dejín mesta a rozhodli sme sa práve pre primára Jána Straku, ktorý patril k prvej generácii primárov - gynekológov, zakladateľov zdravotníctva v našej krajine. Výrazne sa pričinil o vznik gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v žiarskej nemocnici a vychoval si tu nasledovníkov. Vďaka jeho prístupu k starostlivosti o matky a novorodencov sa podarilo výrazne znížiť aj ich úmrtnosť," priblížil Baláž a pripomenul, že so Žiarom sa meno primára Straku spájalo najmä v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Nová ulica sa navyše rozprestiera neďaleko žiarskej všeobecnej nemocnice. Lekár Ján Straka (1913 -1977) tragicky zahynul v roku 1977 pri autonehode

Slovenská špička v oblasti gynekológie a pôrodníctva sa každoročne stretáva v Žiari nad Hronom na odbornej konferencii s názvom Deň primára Jána Straku.

Aktuálne má Žiar viac ako päťdesiat ulíc, zatiaľ posledná do ich zoznamu pribudla Ulica Júliusa Považana na severe mesta, kde pred časom postavili nové bytovky.


Žiar nad Hronom má sociálny taxík

RTVS Jednotka | 15.2.2018 | Daniela Matejovičová / Janete Štefánková

Janette Štefánková, moderátorka: „V Žiari nad Hronom začali jazdiť sociálny taxík v správe Slovenského Červeného kríža. Slúži ľuďom, ktorým zdravotný stav nedovoľuje cestovať hromadnou dopravou. Sociálny taxík pritom v meste nie je novinkou, služba tam funguje už štvrtý rok a koordinuje ju samospráva, doteraz ju využilo asi osemsto ľudí.“

Daniela Matejovičová, redaktorka: „Mestský sociálny taxík slúži ľuďom nad šesťdesiatdva rokov a poberateľom invalidného dôchodku s trvalým pobytom v meste. Službu môžu využívať na návštevu nemocnice, kostola či cintorína, seniori si túto možnosť pochvaľujú.“

(začiatok ankety)

Opýtaná: „Senzácia, lebo čo som bola napríklad v Bystrici v nemocnici, tak pacienti sa čudovali, že to v iných mestách nemajú.“

Opýtaný: „Dá sa povedať, dôchodca to už musí využiť na každú cestu, lebo tá mobilita je špatná. Je to veľmi dobré, že to dôchodcom poskytli.“

(koniec ankety)

Daniela Matejovičová: „Radnica má zmluvu s miestnou taxislužbou a stanovené podmienky jej prevádzkovania. V meste fungujú dve pásma a teda aj dve cenové hladiny.“

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa, Žiar nad Hronom: „Pokiaľ sa klient pohybuje po území mesta, platí sám euro a mesto dopláca eurom. Pokiaľ by sa dal zaviezť do zdravotníckeho zariadenia na hranici katastra mesta alebo do časti Šášovské Podhradie, tak si platí euro päťdesiat a mesto dopĺňa euro päťdesiat.“

Daniela Matejovičová: „Samospráva od marca upravuje podmienky, chce tým zabrániť aj prípadnému zneužívaniu služby.“

Monika Minárová: „Obmedzili sme čas od siedmej hodiny do štrnástej hodiny popoludní a určili sme, že jeden klient teda obyvateľ mesta sa môže v rámci jedného dňa previezť dvakrát, ale maximálne desaťkrát do mesiaca.“

Daniela Matejovičová: „Zároveň v Žiari nad Hronom nedávno pribudol špeciálne upravený sociálny taxík v správe miestnej organizácie Slovenského Červeného kríža, je určený ľuďom v rámci Banskobystrického kraja, ktorých zdravotný stav si vyžaduje osobitnú prepravu.“

Alica Jasenáková, riaditeľka územného spolku SČK v Žiari nad Hronom: „Existuje príspevok na prepravu a na tú má nárok každý občan cez úrad práce. Požiada o tlačivo žiadosť o príspevok na prepravu, potvrdí mu ho obvodným lekár alebo detskými lekár, ak sa jedná o dieťa, a na základe toho potom komisia schváli, či môže mať príspevok na prepravu či nie.“

Daniela Matejovičová: „V rámci mesta zaplatia ľudia euro päťdesiat, za každý kilometer cesty mimo mesta si klient zaplatí tridsať centov. Prvý mesiac si službu financuje sám, po schválení príspevku mu však peniaze z úradu vrátia. Dotácia na jeden mesiac je vo výške stojeden eur, pokiaľ sumu prekročí, musí ju doplatiť z vlastného vrecka. Táto služba Slovenského Červeného kríža funguje aj v Humennom, Košiciach, Liptovskom Mikuláši a v Senici.“


V Žiari chystajú projekt na využitie dažďovej vody

myziar.sme.sk | 14.2.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom chcú pracovať so zrážkovou vodou. Plánujú opatrenia, ktoré budú pomáhať s riešením problémov vznikajúcich počas prívalových dažďov, ale aj v období sucha.

Navrhnú systém opatrení

Projektovú dokumentáciu na zhromažďovanie dažďovej vody si samospráva objednala za takmer 18-tisíc eur od spoločnosti Ledex zo Šurian.

„Máme informácie, že tento rok vyjde výzva na podporu takýchto projektov z eurofondov a chceme byť pripravení. Preto sme obstarali projektanta, ktorý nám pomôže navrhnúť systém opatrení. Ak sa nám neskôr so žiadosťou o príspevok podarí uspieť, uskutočníme ich čo najskôr,“ potvrdil zámer mesta vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Zachytávať dažďovú vodu na verejných priestranstvách a spätne ju využívať je podľa Baláža globálnym trendom.

Námestie má potenciál

„Jednou zo zón môže byť Námestie Matice slovenskej, máme tam budovy, parkoviská, betónové plochy. Ak by sme vodu zadržiavali do nejakej retenčnej nádrže, mohli by sme ju využívať napríklad na zavlažovanie zelene a trávnikov v centre,“ naznačil. Existuje aj možnosť splachovať ňou toalety.

Baláž pripomenul, že podobne ako námestie možno využiť aj areály a budovy základných škôl či objekt mestského kultúrneho centra. „Konkrétna podoba využitia je už na projektantovi,“ povedal.


Radnica prisľúbila atlétom nový tartanový okruh

Noviny Žiarskej kotliny | 13.2.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru Peter Antal avizoval už v novoročnom príhovore, že tento rok začne mesto s prácami na vytvorení tartanovej atletickej dráhy v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Tá by mala slúžiť ako náhrada za pôvodný okruh, ktorý bol súčasťou spartakiádneho štadióna na opačnom konci mesta. Dráhu odstránili pri jeho modernizácii pre potreby futbalových súťaží.

Kým sa futbalisti tešili, atléti prišli o zázemie.

„Bez poriadnej dráhy sa nám žije veľmi ťažko. Za tréningami musíme dochádzať, často napríklad do Banskej Bystrice. Využívame najmä haly. Je to pre nás finančné náročné, nie je to len o nákladoch na prenájmy, ale aj o cestovnom," povedal prezident Atletického klubu MŠK Žiar nad Hronom Adam Pajunk.

Dráha má byť kratšia

Dnes žiarska radnica odkazuje, že okruh, ktorý pred obnovou futbalového štadióna sľúbila, bude. „Pôvodne sme zvažovali myšlienku 400-metrového okruhu, ktorý by zabezpečil aj vhodné podmienky pre súťaže, zistili sme však, že v lokalite pri škole nemáme také pozemky, aby sme vedeli dať dohromady takúto dráhu. Nakoniec sme sa rozhodli, že pôjdeme len do 250-metrového okruhu," povedal nám vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Prostriedky na rekonštrukciu sa pokúsia získať z externých zdrojov, ak neuspejú, siahnu do mestskej kasy alebo budú hľadať partnerov, ktorí by prispeli. „Zámer podporujeme aj preto, že táto naša škola sa do veľkej miery zameriava na šport. Chceme zároveň vytvoriť aj podmienky pre žiarsky atletický klub," dodal Baláž.

Radšej v centre?

Atléti však na informáciu o 250 metrov dlhom okruhu s jasotom nereagujú. „Na takýchto krátkych dráhach nám náš zväz nedovoľuje uskutočňovať súťaže, takže by nám opäť slúžila len ako tréningová, čo by bola škoda. Keďže súťaže by mestu priniesli aj prestíž a v dňoch ich trvania aj podporu miestnych služieb," zareagoval Pajunk.

Tvrdí, že ak by mal byť okruh kratší, ako mesto pôvodne avizovalo, vyhovoval by im skôr v areáli inej žiarskej školy, takzvanej Jednotky na Ulici Dr. Janského. Na tomto mieste dnes existuje škvarový okruh. „Ak to bude dráha, kde sa nebude dať súťažiť, tak priestor bližšie k centru by bol lepší. Na Jednotke už máme náhradné priestory, Štvorka na Jilemnického ulici je osamotená na ploche, fúka tam silný vietor," poznamenal Pajunk.

Klub má podľa jeho slov 90 členov do 15 rokov a len v minulom roku doniesol z majstrovstiev Slovenska deväť medailí. „Vlani sme oslávili ako klub 55 rokov. Tradíciu máme, žiaľ, poriadne zázemie nám stále chýba," dodal Pajunk.


Vládna podpora lyžiarskych výcvikov na školách

Rádio Regina BA | 8.2.2018 | Marína Debnárová / Viera Polešovská

Viera Polešovská, moderátorka: „Vláda plánuje podporovať lyžiarske výcviky na školách aj naďalej. Potvrdil to dnes premiér na svahu v Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica. Okrem toho štát chce dotovať aj iné druhy športu, napríklad plavecké kurzy. Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“

Marína Debnárová, redaktorka: „Dvadsaťdva siedmakov zo Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom sa učí lyžovať v stredisku Salamandra Resort nad Hodrušou-Hámrami. Potvrdzuje riaditeľka Drahomíra Hanzlíková.“

Drahomíra Hanzlíková, riaditeľka ZŠ na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom: „Tá možnosť že je veľmi vítaná hlavne pre deti, pretože si môžu rozvíjať svoje pohybové nadanie. Hlavne to má aj ten iný rozmer, ten socializačný. Vzťahy medzi rovesníkmi sú úplne iné, takže je to úplne super akcia. RA. Telocvikár Štefan Muha podotkol, že deti treba na šport motivovať.“

Štefan Muha, telocvikár: „Klamal by som, keby som povedal, že deti sa nerady hýbu. Fakt sa rady hýbu. Tá kultúra už je trocha slabšia pohybová, ale to neznamená, že nerady športujú. To vôbec nie je pravda. Ja mám skoro stopercentnú účasť na lyžiarskych. Je to aj o motivácii.“

Marína Debnárová: „Dvestosedemdesiattisíc žiakov z celého Slovenska mohlo od roku 2016 absolvovať lyžiarsky výcvik vďaka štátnej dotácii. Premiér Robert Fico dnes skonštatoval, že tým podporujú aj miestny cestovný ruch.“

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): „Deti v priemere trávia päť nocí v takýchto zariadeniach. Ak hovoríme o jeden milión tristopäťdesiattisíc nocí, ktoré zaplatí štát, je to obrovská podpora pre cestovný ruch.“

Marína Debnárová: „Majiteľ malého rodinného penziónu vo Vyhniach Dušan Majsniar tvrdí, že lyžiarske výcviky im pomáhajú vykryť hluché obdobia.“

Dušan Majsniar, majiteľ rodinného penziónu vo Vyhniach: „Je to v tej sezóne síce hlavnej lyžiarskej sezóne, ale nemáme taký záujem individuálne. Čiže toto nám vlastne vykryje, teraz robíme dva turnusy, čiže dva týždne máme obsadené vlastne týmito kurzami.“

Marína Debnárová: „Dotácia na žiaka predstavuje sumu stopäťdesiat eur. V budúcnosti by takto mohli podporiť aj plavecké kurzy. Ministerka školstva, nominantka SNS Martina Lubyová.“

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Potrebujeme naozaj zvýšiť pohybovú kultúru na školách, podchytiť tie deti. A možno ten plavecký výcvik by sa hodil aj na tom prvom stupni základných škôl, lebo lyžiarske máme na druhom a vieme, že aj na tom prvom stupni chceme tie detičky už začať vychovávať v rannom veku k týmto návykom.“

Marína Debnárová: „Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“


V Žiari uvažujú aj o aplikácii na parkovacie miesta

Noviny Žiarskej kotliny | 6.2.2018 | TASR, IZ

Žiarska radnica avizuje, že časom by v meste mohla slúžiť aplikácia, ktorá vodičom ukáže aj to, kde v centre môžu zaparkovať.

ŽIAR NAD HRONOM.

Žiarska samospráva chce v blízkej budúcnosti zaviesť na území mesta niekoľko smart riešení.

Mobilná aplikácie pre MHD

Prvým z nich má byť možnosť monitorovať pohyb autobusov mestskej hromadnej dopravy prostredníctvom mobilnej aplikácie. S požiadavkou monitorovania pohybu autobusov pripravovala samospráva aj minuloročné verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD na území mesta. Nová služba má podľa hovorcu mesta Martina Baláža zvýšiť komfort cestujúcich a má byť ďalším krokom k myšlienke smart cities. „Postupne budeme chcieť túto službu rozšíriť aj o možnosť platby cez aplikáciu a podobne," podotkol v tejto súvislosti.

Ako nájsť voľné miesto?

V oblasti smart riešení má však samospráva aj ďalšie plány. Ďalším z nich by mohla byť aplikácia na parkovanie v meste. „Prostredníctvom nej by si človek, ktorý ide do mesta, mohol pozrieť voľné parkovacie miesta," priblížil zámer Baláž. Plány má mesto aj v oblasti verejného osvetlenia či v oblasti odpadového hospodárstva. V Žiari totiž funguje premyslený systém triedeného odpadu aj Centrum zhodnocovania odpadov.

Lídrom chcú byť v odpade

Téma smart riešení nie je v Žiari nad Hronom novinkou. Ešte v lete minulého roka odsúhlasili mestskí poslanci vstup mesta do združenia Smart Cities Klub, ktoré vzniklo ako platforma na zdieľanie skúseností s orientáciou na mestské inovácie. V rámci združenia má byť Žiar lídrom v oblasti odpadového hospodárstva.


Koše na triedenie v uliciach skončia. Čo ich nahradí?

Žiarske ECHO | 25.1.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Plechové nádoby na separáciu v uliciach Žiaru nad Hronom majú tento rok nahradiť nové. Tie súčasné ničia dlhodobo hrdza aj vandali. "Problémy s nimi máme už dlhšie, sú v zlom technickom stave a postupne nám narástli aj náklady na ich údržbu," povedal vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Zvažujú aj liaty betón 

Aké typy exteriérových košov mesto na svojom území osadí, zatiaľ nie je úplne jasné. "Ešte nemáme finálne riešenie, ale do úvahy prichádzajú dva varianty. Zvažujeme nákup adekvátnych košov prispôsobených triedeniu odpadu, pričom budeme hľadať trvácnejšie a pevnejšie materiály, aby sa nedali ľahko poškodiť. Druhou možnosťou sú nádoby na triedenie z liateho betónu. Rokujeme s jednou firmou, ktorá vyrába mestský mobiliár z betónu o tom, že naša Žiarska komunálna spoločnosť by mohla byť jej subdodávateľom a niektoré prvky by sa odlievali u nás," naznačil Baláž. Ak by k dohode došlo, v rámci takejto výroby by navrhli a vyrobili aj kôš pre použitie na verejných priestranstvách v Žiari. 

Originálny návrh úradníčky 

Súčasné nádoby na separáciu, ktorých sú v meste desiatky, ešte v roku 2011 navrhla na mieru projektu financovaného z eurofondov mestská úradníčka. Sú vysoké asi 1,60 metra a do jedného sa zmestí asi 120 litrov odpadkov. Tvoria ich tri časti ‑ na papier, plasty a zvyšné odpadky. 

V roku 2016 pristúpili k osadeniu košov na triedenie na niektorých frekventovaných miestach aj v neďalekej Žarnovici, tieto nádoby však vyzerajú úplne inak ako tie žiarske.


Rozhlas nahradia SMS

Televízna stanica TA 3 | 23.1.2018 | Martin Dušička / Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor:

"Obyvateľov Žiaru nad Hronom už nebude mesto informovať cez verejný rozhlas, radnica sa ho totiž po dlhých rokoch rozhodla zrušiť. Jeho modernizácia by stále až 300‑tisíc eur, čo sa mestu zdá priveľa. Za oveľa lacnejšie a efektívnejšie považuje SMS a emaily. Žiar je pritom jedným z posledných miest, kde takto rozhlas ešte funguje."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom bude už onedlho minulosťou radnica sa k jeho zrušeniu rozhodla pristúpiť z viacerých dôvodov, najdôležitejším je ale jeho zlý technický stav, na niektorých miestach nefunguje, náhradné diely sa nedajú kúpiť a komplexná obnova by stála 300‑tisíc eur."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora:

"Ak by sme chceli mať funkčný, moderný rozhlas, museli by sme ho na komplet vymeniť. To sa nám zdá už ako zbytočná investícia, keď je už rok 2018 a ľudia komunikujú najmä iným spôsobom."

Martin Dušička:

"Kým na dedinách vysiela rozhlas bežne, v mestách je to skôr výnimka, obyvatelia Žiaru si však na známu zvučku zvykli natoľko, že správy o rušení rozhlasu ich nemilo prekvapili."

Obyvatelia:

"Myslím si, že to neni dobrá vec, pretože cez to sa oznamovali rôzne veci, ktoré ľudia v Žiari potrebovali."

"Mohým ľuďom to prináša len dobrý prístup k informáciám a mnohí ľudia potom nevedia, čo sa deje."

"No tak to je škoda."

"Myslím si, že to je zbytočné, aby sa to rušilo."

"Keď fungoval, tak neprekážal."

Martin Dušička:

"Podľa vedenia mesta však mnohí obyvatelia kritizovali práve fungovanie rozhlasu, evidovali totiž množstvo sťažností a pripomienok na hlučnosť a rušivé vysielanie."

Martin Baláž:

"Či už budenie detí počas spánku, prípadne ľudí, ktorí sú po nočných zmenách, alebo jednoducho tá mladšia generácia to považuje už za neopodstatnené a zastarané médium."

Obyvatelia:

"Nemyslím si, že stratil opodstatnenosť, nie. Ale neprekáža."

"No ja si myslím, že tie amplióny, to by mohlo ostať."

Martin Dušička:

"Radnica ale ubezpečuje, že obyvatelia bez informácií nezostanú, namiesto rozhlasu budú obyvateľom posielať emaily a SMS. Musia sa ale zaregistrovať na webovej stránke mesta."

Martin Baláž:

"To budú bezplatné SMS, tam náklady bude znášať mesto, bude to hromadné rozosielanie."

Obyvatelia:

"Keď sa budú mať zaregistrovať, tak nie každý sa zaregistruje a v tom prípade nebude oboznámený s určitou vecou."

"Toto mesto je tiež dosť prestarle, ja napríklad tiež nemám rada túto novodobú techniku."

Martin Dušička:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom skončí k 31. marcu, potom budú amplióny slúžiť už len na skúšku sirén."


Mestský rozhlas v Žiari n. Hronom nahradia modernejšou komunikáciou

www.24hod.sk | 18.1.2018 | Teraz.sk, TASR

Žiar nad Hronom 19. januára (TASR) ‑ Informovanie obyvateľov prostredníctvom mestského rozhlasu bude v Žiari nad Hronom už čoskoro minulosťou. Miestna samospráva sa totiž rozhodla mestský rozhlas zrušiť k 31. marcu tohto roka. Nahradia ho sms správy a informovanie prostredníctvom emailov. 

"Pravidelné hlásenie mestského rozhlasu sme sa rozhodli ukončiť z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to jeho technický stav. Pokiaľ by sme aj naďalej chceli prevádzkovať rozhlas, bola by potrebná jeho komplexná rekonštrukcia," priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že odhadované náklady na jeho opravu sú vo výške 300.000 eur. 

Ďalším dôvodom je fakt, že mesto evidovalo v poslednom období viacero pripomienok a sťažností od obyvateľov na jeho hlučnosť a rušivé vysielanie. 

Mesto tak chce podľa Baláža využívať na komunikáciu s obyvateľmi novšie a modernejšie spôsoby. Jedným z nich je sms služba, prostredníctvom ktorej budú aktuálne informácie dostávať zaregistrovaní obyvatelia. Registrovať sa môžu na internetovej stránke mesta, kde si zároveň zvolia, z akých oblastí chcú informácie dostávať. 

"Už dlhšie máme rozbehnutú aj komunikáciu prostredníctvom emailu. V podstate je to niečo ako mestský rozhlas prostredníctvom emailu. Do toho sa môžu obyvatelia tiež registrovať na našej internetovej stránke. Každý piatok im potom príde newsletter s prehľadom udalostí," dodal Baláž. 

Okrem toho zabezpečuje samospráva informovanie aj tradičnými spôsobmi, ako výlepmi oznamov na úradných tabuliach, výlepových plochách či prostredníctvom mestských novín a miestnej televízie.


Príprava cyklistických majstrovstiev bola zážitkom, hovorí ocenený tím kolegov

www.myziar.sme.sk | 17.1.2018 | Ivana Zigová

Prinášame jeden z návratov k roku 2017. Športoví redaktori poslali Cenu Štefana Mašlonku do Žiaru. 

ŽIAR NAD HRONOM. Počas podujatia Športovec roka 2017 uspel v jednej z kategórií aj Žiar nad Hronom. 

Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov udelil Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku v uplynulom roku organizátorom spoločných majstrovstiev ČR a SR v cestnej cyklistike. Tie sa uskutočnili vlani v júni práve v Žiari a zúčastnil sa ich aj Peter Sagan. 

Poslanecká zasadačka sa zmenila na tlačové centrum 

Zodpovednosť za komunikáciu pred podujatím a počas neho prebral komunikačný tím mesta. 

"Je pre nás česť získať takéto ocenenie, nie sme totiž profesionálna PR agentúra, ale zamestnanci mestského úradu," zareagoval Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora, ktorý zároveň viedol tím kolegov v zložení Katarína Reiterová, Lenka Ihradská a Michal Černaj. 

"Komunikáciu s novinármi a služby pre nich sme zabezpečovali dva mesiace. Samozrejme, starali sme sa aj o ich komfort počas samotných pretekov, ktoré trvali štyri dni," priblížil. 

Pripomenul, že zasadačka, kde bežne rokuje žiarske mestské zastupiteľstvo, sa počas šampionátu zmenila na tlačové centrum so všetkým, čo k nemu patrí. Športoví novinári v nej mali k dispozícii internetové pripojenie, počas hlavných pretekov veľkú obrazovku s prenosom RTVS, ale aj občerstvenie. 

"Dokázali sme tiež zorganizovať tlačovku s Petrom Saganom, čo nie je samozrejmosť," povedal Martin Baláž a dodal, že na majstrovstvá budú spomínať ako na udalosť, ktorá presiahla hranice mesta. 

Nezvyčajné požiadavky aj nezabudnuteľné zážitky 

O niekoľkomesačnej práci hovorí aj ďalšia členka tímu Katarína Reiterová, ktorá mala na starosti akreditáciu novinárov. 

"Prežili sme s pretekmi náročné mesiace, aj keď najväčším náporom boli určite štyri dni majstrovstiev. Riešila som požiadavky, s akými som sa nikdy predtým nestretla. Napríklad niektorí redaktori žiadali motorky alebo autá na trati," pripomenula, že to, čo je pri veľkom cyklistickom šampionáte bežnou praxou, bolo pre ňu úplnou novinkou. 

S kolegyňou Lenkou Ihradskou dohliadali aj na detaily a spoločne s pomocným personálom vešali vlajky s logom majstrovstiev na stĺpy verejného osvetlenia. "Vďaka tomu, že poznáme kolegov z technických služieb, sme ale zažili aj niečo nezvyčajné. Počas časovky mužov nás vysunuli na plošine nad trať a my sme sa na pretekárov pozerali zhora. To bol skutočne zážitok," zaspomínala si Lenka. 

Práca po večeroch a po víkendoch, ktorá podujatiu predchádzala, sa vyplatila aj podľa Michala Černaja. Ten je v mestskej komunikácii zvyčajne zodpovedný za web a grafiku. Hoci so Saganom sa komunikačný tím stretol len počas tlačovky, Michal sa odfotil s víťazom časovky, ktorým sa stal Jan Bárta z Českej republiky. 

"Fotografiu som si vytlačil a druhý deň som si ju nechal podpísať. Mám pamiatku," prezradil. 

Cenu Štefana Mašlonku, ktorá tentoraz putovala do Žiaru, už dve desaťročia udeľuje Klub športových redaktorov na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku.


Miestne občianske poriadkové skupiny

Rozhlasová stanica Slovensko | 11.1.2018 | TASR, Marta Výbošteková / Tamara Lištiaková

Tamara Lištiaková, moderátorka:

"Dozerať na deti pri ceste do školy, identifikovať čierne skládky či ilegálne stavby ‑ aj to budú úlohy členov miestnych občianskych poriadkových skupín, ľudovo povedané občianskych či rómskych hliadok. Mestá a obce ich po čase opäť mohli zriadiť vďaka peniazom z Európskeho sociálneho fondu. Na celom Slovensku takto vzniklo osemsto pracovných miest. Maximálny počet na jeden projekt osem ľudí zamestnali v Žiari nad Hronom."

Marta Výbošteková, redaktorka:

"V Žiari nad Hronom mali občianske hliadky už aj pred časom, rovnako z eurofondov, a po skončení projektu pracovné miesta zanikli. Hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"My sme skutočný význam týchto hliadok vyhodnotili až po tom, keď prestali fungovať. Zistili sme, že nám chýba tá predĺžená ruka medzi obyvateľmi osady a samosprávou."

Marta Výbošteková:

"Po pozitívnej skúsenosti sa zapojili aj do aktuálnej výzvy a od decembra zamestnali osem ľudí. Budú dozerať na poriadok, ale aj na bezpečnosť detí cestou do školy, nielen v problematickej osade Pod Kortínou, ale po celom meste. Náčelník mestskej polície Róbert Šiška."

Róbert Šiška, náčelník Mestskej polície Žiar nad Hronom:

"Nechceli by sme, aby to bola predĺžená ruka represie, ale skôr predĺžená ruka prevencie a osvety."

Marta Výbošteková:

"Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza vďaka projektu miestnych občianskych poriadkových skupín vytvorili na celom Slovensku osemsto pracovných miest."

Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity:

"Sú to prevažne Rómovia a robia naozaj dobrú prácu."

Marta Výbošteková:

"Peniaze na hliadky získali všetky mestá a obce, ktorých projekt splnil podmienky výzvy."


M. Škriniar chce v roku 2018 čo najviac zápasov v zostave Interu

www.teraz.sk | 8.1.2018 | TASR, Jaroslav Taldík

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka. 

Bratislava 8. januára (TASR) ‑ Slovenský futbalový reprezentant Milan Škriniar strávi najbližšie dni v rodnom Žiari nad Hronom, kde sa plánuje venovať hlavne rodine. 

"Budem s kamarátmi, relaxovať, plánujem aj individuálne tréningy. Ale taký ten hlavný čas chcem venovať rodine," prezradil hráč talianskeho prvoligového Interu Miláno v rozhovore pre žiarske MY noviny. 

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka: "Verím, že budem v tých výkonoch pokračovať. Taktiež dúfam, že sa naštartuje aj naše mužstvo, pretože sa nám v poslednom čase príliš nedarí, ale verím, že to bude dobré." 

Škriniar dúfa, že aj v roku 2018 bude platným členom kádra Interu. "Chcem hlavne pokračovať vo svojich výkonoch, aby som hral čo najviac zápasov v základnej zostave a pomohol mužstvu," osvetlil svoje ciele. 

Podľa vlastných slov prípadný prestup pre neho nie je témou: "Nie, nie, nad tým nerozmýšľam vôbec. Som spokojný tam kde som a verím, že v Interi budem pokračovať čo najdlhšie."


Investíciou roka v Žiari nad Hronom má byť obnova zimného štadióna

www.dobrenoviny.sk | 8.1.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 8. januára (TASR) ‑ Rekonštrukcia zimného štadióna, výstavba takmer 3,7 kilometra dlhého cyklochodníka či rozsiahla rekonštrukcia ciest a chodníkov. To sú najväčšie investičné plány, ktoré chce žiarska samospráva v roku 2018 na území mesta zrealizovať. 

Mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 15,048 milióna eur. Podľa primátora Petra Antala sa v rámci neho počíta s niekoľkými významnými, ale aj viacerými menšími investíciami. Tou najväčšou by mala byť podľa jeho slov rekonštrukcia zimného štadióna, na ktorý poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. 

Rozpočet mesta počíta aj so spolufinancovaním projektov. Jedným z nich je už schválený a dotáciou podporený projekt výstavby cyklochodníka, ktorý by mal prepojiť mesto s priemyselným parkom. "Máme podané žiadosti o prefinancovanie revitalizácie vnútroblokových priestorov celého sídliska Pod Vŕšky. Verím, že budeme úspešní," uviedol Antal. 

Ďalšou plánovanou investíciou, ktorá však záleží aj od úspešnosti pri žiadaní dotácie, bude doplnenie jednej technologickej linky v centre zhodnocovania odpadov. "Budú to aj rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže, či budeme aj úspešní," podotkol primátor. 

Obyvateľov však podľa jeho názoru bude určite zaujímať, že na súvislé opravy ciest a chodníkov pôjde tento rok o 250.000 eur viac ako vlani. Celková čiastka preinvestovaná na tento účel bude podľa Antala 430.000 eur. 

Tohtoročný rozpočet mesta zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa Antala aktuálna po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017 a schvaľovaní záverečného účtu mesta. "Je množstvo investičných projektov ešte rozpracovaných, ktoré budú postupne dopĺňané v priebehu roka na schválenie poslancami mestského zastupiteľstva," dodal v tejto súvislosti žiarsky primátor.


Projektové investície Žiaru nad Hronom

Rozhlasová stanica Lumen | 8.1.2018 | Lucia Pálešová / Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom má byť najväčšou investíciou roka obnova zimného štadióna. Okrem toho sa chce žiarska samospráva v roku 2018 pustiť do výstavby vyše tri a pol kilometra dlhého cyklu chodníka či rozsiahlej rekonštrukcie ciest. Podľa primátora Petra Antala mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 15 miliónov eur."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Ďalšou investíciou, ktorú plánujeme, ale záleží či bude aj schválena podľa toho, či bude schválená, je doplnenie technologickej linky na centre zhodnocovania odpadov tak, aby sme dokázali ešte väčší počet odpadov realizovateť na energetické zhodnocovanie. Budú to rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže či budeme aj úspešní."

Lucia Pálešová:

"Na rekonštrukciu zimného štadióna poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. Tohtoročný rozpočet ale zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa primátora aktuálna až po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017."


Planetárium dostalo nové technológie

Televízna stanica STV 1 | 7.1.2018 | Marek Pivoluska / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Planetárium v Žiari nad Hronom ponúka návštevníkom moderné vizuálne efekty a nový pohľad na hviezdy, planéty a vesmír vôbec ‑ prešlo digitalizáciou, starú technológiu nahradili nové projektory."

Marek Pivoluska, redaktor:

"Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom už modernizáciu potrebovalo. V planetáriu používali vyše dvadsať rokov starý optomechanický prístroj, ktorý síce zobrazoval nočnú oblohu, ale nedokázal poskytnúť návštevníkom dynamické ukážky spojené s dianím na oblohe."

Tomáš Dobrovodský, poverený riadením hvezdárne a planetária:

"Teraz oblohu zobrazujú dva digitálne projektory, ktoré spojením obrazu vytvárajú simuláciu nočnej oblohy nad hlavami návštevníkov. A vieme do tohto premietania vstúpiť dynamickými prvkami, vieme priblížiť jednotlivé astronomické alebo vesmírne objekty na oblohe, vieme spraviť prelety k jednotlivým planétam, prelet Slnečnou sústavou."

Marek Pivoluska:

"Taktiež dokážu premietať astronomické filmy v celooblohovom takzvanom fulldome režime. Najčastejšími návštevníkmi hvezdárne a planetária sú žiaci základných škôl. Výklad a prezentáciu v planetáriu má na starosti Peter Nosáľ. Po konzultácii so skupinou či učiteľom vyberie vhodný program."

Peter Nosáľ, poverený obsluhou planetária:

"Nezaťažujeme ich nejakými zložitými asociáciami. Snažíme sa im priblížiť telesá Slnečnej sústavy, základné telesá, ktoré sa vo vesmíre vyskytujú. A vravím, je to prísne prispôsobené vlastne ich veku a schopnosti vnímania. My ten program máme pripravený pre rôzne vekové kategórie a ja ako obsluhujúci vlastne už vyberiem tento program."

Marek Pivoluska:

"Práca v planetáriu sa podľa neho digitalizáciou výrazne zlepšila."

Peter Nosáľ:

"Prináša oveľa širšie možnosti, ako môžeme interaktívnou formou priblížiť rôznemu návštevníkovi diania v oblasti astronómie."

Marek Pivoluska:

"Aktuálne tiež pripravujú interaktívnu prezentáciu Slnečnej sústavy v 3D, návštevníci budú môcť pozorovať simulácie planét pomocou 3D okuliarov. Digitalizácia planetária stála vyše tristotisíc eur, financoval ju Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom hvezdárne."


Aká bude mestská kultúra v Žiari v roku 2018? Tu je odpoveď

www.myziar.sme.sk | 3.1.2018 | TASR, iz

ŽIAR NAD HRONOM. Viac ako 104‑tisíc eur by malo v budúcom roku ísť na kultúrne podujatia, ktoré pripravuje žiarske Mestské kultúrne centrum. Príjmy z týchto podujatí sú predpokladané vo výške 66 900 eur. Vyplýva to z rozpočtu kultúrneho centra na rok 2018, ktorý na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva odobrili žiarsku poslanci. Ako priblížila riaditeľka kultúrneho centra Michaela Pribilincová, obyvatelia sa môžu tešiť každý mesiac na jedno veľké podujatie. 

"V budúcom roku plánujeme tradičné kultúrne podujatia, ktoré sú už úspešné, ako napríklad Žiarsky bál, Fašiangová a Skoromájová veselica, Kultúrne leto," priblížila. 

Divadlá aj spevácke hviezdy 

V budúcoročnej dramaturgii bude mať svoje miesto aj dovážaná kultúra ako rôzne divadlá a koncerty, vystúpenia pre detských divákov. 

"Už teraz môžem povedať, že do Žiaru príde vo februári Radošinské naivné divadlo, Karel Roden s divadlom, Jaroslav Dušek v apríli. Koncert Lucie Bílé chystáme v máji a v pláne je aj vystúpenie Richarda Müllera," priblížila. 

Vážna hudba do mestského parku 

"Plánujeme tiež doplniť vážnu hudbu v parku pri nedávno obnovenom pavilóne," dodala Pribilincová. 

Práve v zrekonštruovanom pavilóne avizuje mesto komorné hudobné recitály či menšie výstavy. Mestské kultúrne centrum bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 564‑tisíc eur. Okrem vlastných príjmov tvorí túto sumu aj dotácia od mesta vo výške takmer 420‑tisíc.


Prvým novorodencom v žiarskej pôrodnici je chlapček Filip

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 


Rekonštrukciu štadióna považuje žiarsky primátor za najúspešnejšiu akciu roka

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 

ŽIAR NAD HRONOM. Za najúspešnejšiu investičnú akciu mesta Žiar nad Hronom, ktorú sa podarilo zrealizovať v tomto roku, považuje primátor Peter Antal rekonštrukciu futbalového štadióna. Okrem toho však podľa jeho slov nechýbalo viacero úspešných projektov, vďaka ktorým sa zlepšili podmienky pre život miestnych obyvateľov. 

Športový stánok obnovilo mesto aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak vznikol moderný štadión, kde sa opäť hrá II. liga. Konečná suma za rekonštrukciu štadióna sa vyšplhala na sumu 2,25 milióna eur. 

Za veľmi úspešné označil Antala aj štvordňové Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike, ktoré sa v meste konali v júni. Len pred niekoľkými dňami prevzal primátor za organizátorov podujatia na vyhlásení ankety Športovec roka 2017 cenu od Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov za najlepšie tlačové služby na športovom podujatí. 

Primátor je však hrdý aj na projekt mestského sadu v Parku Štefana Moysesa, kde vysadili 91 starých odrôd ovocných stromov, novú tržnicu či viac ako 100 parkovacích miest v centre mesta. 

"Nechcem na nič zabudnúť, ale tých menších akcií bolo dosť. Toto sú tie, na ktoré som osobne hrdý," podotkol s tým, že samospráve sa podarilo zrealizovať alebo dokončiť všetky projekty, ktoré v tomto roku plánovala.