Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 05.12.2022, meniny má Oto.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií v roku 2019

Hospodárenie Žiaru nad Hronom v roku 2019 hodnotí primátor ako úspešné

24hod.sk | 31.12.2019 | Teraz.sk; TASR

Hospodárenie mesta Žiar nad Hronom v roku 2019 hodnotí jeho primátor Peter Antal pozitívne. "Tento rok môžeme hodnotiť ako úspešný aj čo sa týka financií, aj čo …

Žiar nad Hronom 31. decembra (TASR) - Hospodárenie mesta Žiar nad Hronom v roku 2019 hodnotí jeho primátor Peter Antal pozitívne. “Tento rok môžeme hodnotiť ako úspešný aj čo sa týka financií, aj čo sa týka investícií, ktoré sme robili,” skonštatoval Antal.

Zo zrealizovaných investícií vyzdvihol najmä dokončenie rekonštrukcie zimného štadióna. “Ide o najväčšiu investíciu za môjho pôsobenia, čo sa týka verejnoprospešných budov. Zimný štadión už naplno funguje a je najnavštevovanejším športoviskom v meste,” podotkol.

Nespokojnosť vyjadril s meškajúcou rekonštrukciou mestskej plavárne. Na druhej strane však priznal, že za časovým posunom je najmä opatrnosť mesta. “Chceme, aby sme to, čo zrealizujeme, aj dokázali vyfinancovať,” uviedol Antal s tým, že rozpočtované náklady na obnovu objektu sú vysoké a preto musí mesto hľadať spôsoby, ako dokáže túto investíciu zvládnuť.

S prácami na jej obnove by sa podľa Antala malo začať v januári, rekonštrukciu by chceli v budúcom roku aj ukončiť. Na financovanie tohto projektu chcelo mesto pôvodne využiť úver, samospráva však nakoniec rozhodla, že naň použije vlastné zdroje.

Pripomenul tiež, že mesto pokročilo v rekonštrukcii bývalej školy, ktorá je súčasťou areálu biskupského kaštieľa. Po jej prestavbe by tu mal vzniknúť domov seniorov s kapacitou 40 lôžok. Pokračovať chcú aj v obnove samotného kaštieľa.

Ten mesto kúpilo ešte v roku 2018 a na tento účel si zobralo úver, čím úverová zaťaženosť mesta vzrástla. “Bola to investícia, ktorá nebola plánovaná. Toto rozhodnutie však podporili aj poslanci mesta. Považovali sme za veľmi dôležité zachrániť túto najvzácnejšiu pamiatku, ktorú v našom meste máme a vidím, že to bolo dobré rozhodnutie,” zhodnotil.

Zároveň dodal, že toto rozhodnutie neovplyvnilo schopnosť mesta splácať svoje dlhy. Vysvetlil, že dlh mesta je síce na úrovni 31 percent, čo je nad priemerom Slovenska, no dlhová služba, ktorá je dôležitým ukazovateľom, ako dokáže mesto dlh splácať, je pod priemerom Slovenska. “To znamená, že dokážeme úplne bez problémov takéto dlhy splácať a nijakým spôsobom to neohrozí ani do budúcna fungovanie mesta,” dodal Antal. Aj tento rok dokáže mesto podľa jeho slov vygenerovať prebytok bežného rozpočtu, ktorý bude použitý na ďalšie investície.


Rekonštrukcia plavárne v Žiari mešká

TV TA3 | 28.12.2019 | Martin Dušička / Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor: "Plaváreň v Žiari nad Hronom zatvorili pre plánovanú rekonštrukciu ešte na jar tohto roka. Hoci už odvtedy prešlo niekoľko mesiacov, doteraz sa v objekte nepracuje a plavci musia trénovať v iných mestách. Dôvodom je až o 500-tisíc eur vyšší rozpočet ako pôvodne plánovali. Projekt preto museli prepracovať a nanovo posúdiť."

Martin Dušička, redaktor: "S rekonštrukciou krytej plavárni v Žiari nad Hronom chcelo mesto začať hneď na jar. Objekt už bol v havarijnom stave a hrozilo, že ho hygienici zatvoria. Okrem veľkých únikov tepla bola nevyhnutná výmena technológií, ale aj obnova šatní a bazénov."

Igor Korbela, vedúci prevádzky plavárne (3.4.2019): “Stav je taký, že už minulý rok bolo neskoro, by sme povedali. Ale je fakt najvyšší čas a ja sa veľmi teší, že o mesiac to zatvárame.”

Návštevníčka plavárne (3.4.2019): “Je nám to ľúto, že nebude mať tú plaváreň za ten čas, ale tešíme sa na novú.”

Martin Dušička: “Hoci objekt v máji zatvorili, doteraz sa rekonštrukcia nezačala. Najskôr to zdôvodňovali dokončením obnovy zimného štadióna, potom museli prepracovať celý projekt. Rozpočet 3,5 milióna eur bez DPH okresali s tým, že mesto si žiadnu pôžičku brať nebude.”

Peter Antal (Most-Híd), primátor Žiaru nad Hronom: “My potrebujeme sa dostal na nejakú reálnu sumu, ktorú dokážeme vyfinancovať bez toho, aby sme sa úverovo zaťažovali.”

Martin Dušička: “V rozpočte majú 1 200 000 eur a 600 000 poskytla miestna hlinikárska fabrika. Hľadali úspory v projekte, napríklad funkčný ozonizátor nahradia UV lampami a nenamontujú podvodné lampy, čím ušetria desiatky tisíc eur.”

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom: “Sú isté také, ja to poviem, mierne nadštandardné prvky, ktoré sme sa snažila dať z toho preč a snažili sme sa optimalizovať nie rozsah toho, čo ideme robiť, ale vlastne kvalitu toho, ako to spravíme.”

Martin Dušička: “Namiesto nerezového bude keramický bazén a práce nedajú robiť cudzej firme, ale budú ju realizovať Technické služby. Plánujú preto prijať nových ľudí.”

Igor Rozenberg: “Ja si myslím, že ten predpoklad, ktorý máme, že zhruba 20 - 25 ľudí, keď priemerne na stavbe bude robiť, tak myslím si, že v priebehu toho roka nie je nereálna, aby sme to zvládli, aj keď to je dosť náročný termín vzhľadom na všetky postupy, ktoré tam treba urobiť.”

Martin Dušička: “Práce už mesto nechce odkladať, lebo na novú plaváreň netrpezlivo čakajú plavecké kluby.”

Peter Antal: “Prispievame im na prepravu do iných miest, chodia do Banskej Štiavnice. Vzhľadom na to, že v okolí nemáme funkčné bazény a skutočne je potrebné pre široké okolie tento náš bazén dostať do stavu vyhovujúceho.”

Martin Dušička: “Podľa najnovších informácií by sa teda s rekonštrukciou krytej plavárne v Žiari nad Hronom malo začať v januári. Vedenie mesta predpokladá, že na konci roka by mohla byť aj hotová.”


Začal sa proces v kauze vraždy poslanca Rakovského

pravda.sk | 18.12.2019 | TASR

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku sa začalo prvé hlavné pojednávanie v kauze vraždy poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013, z ktorej je obžalovaný Peter P.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina na úvod verejného zasadnutia odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Petra P. na proces eskortovali príslušníci zásahovej jednotky Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). „Obžalovaný sa skutku nedopustil, je nevinný, čo počas pojednávania aj dokážem. Skutočný páchateľ sa nachádza na slobode,“ vyhlásil obhajca Rosina. „Cítim sa a som nevinný,“ uviedol obžalovaný.

Prítomní v pojednávacej miestnosti sú aj obaja rodičia zavraždeného, ktorých zastupuje advokátka a bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Eva Mišíková.

Obžaloba v tejto veci napadla na ŠTS v auguste 2019. Senát ju 13. novembra na verejnom zasadnutí predbežne prejednal a rozhodol o prijatí obžaloby. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu zo zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci.

Mestského poslanca a advokáta Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte na Ulici Milana Rastislava Štefánika bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy. Ako v stredu pri čítaní obžaloby objasnil prokurátor ÚŠP, trhavina neznámeho pôvodu, ktorú Peter P. pripevnil pod auto poslanca, mala hmotnosť približne 800 gramov. Peter P. okrem vraždy ohrozil na životoch aj okoloidúcich ľudí, vydal ich do nebezpečenstva na zdraví a ohrozil ich majetky vo veľkom rozsahu.

Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

V júli tohto roka národná protizločinecká jednotka NAKA obvinila 33-ročného Petra P. aj zo zosnovania ďalšieho výbuchu. Podľa NAKA si mal v roku 2014 zadovážiť ruský granát. „Dňa 5. februára toho roka prišiel v nočných hodinách do Detvy a aktivovaný granát hodil do dvora súkromnej firmy, čím poškodil fasádu budovy, okno, dvere a auto,“ uviedla polícia v júli na svojej sociálnej sieti s tým, že motív jeho konania je predmetom vyšetrovania.

Za klamstvo zároveň označila polícia tvrdenia Petra P., podľa ktorých sa na danom zločine mala podieľať NAKA. „Priebeh vyšetrovania takéto obvinenie absolútne vylučuje,“ zdôraznila polícia.


Pekné gesto kapitána Pohronia

Noviny Žiarskej kotliny | 17.12.2019 | Vladimír Širáň

Vianoce strávi v kruhu rodiny spolu so spoluhráčom z Burkina Faso.

ŽIAR NAD HRONOM Ťahúň fortunaligového Pohronia sa zachoval ako správny kapitán. Lukáš Pellegrini sa rozhodol pozvať k sebe na Vianoce spoluhráča z Burkina Faso Cedrica Badola, a tak mu predstaviť zvyky slovenských sviatkov.

Stihnú aj vianočný futbal na dedine

Okrem manželky a detí sa k štedrovečernému stolu u Pellegriniovcov posadí aj Cedric Badolo, spoluhráč z africkej krajiny.

„Na záverečnom posedení sme sa so Cedricom bavili, že zimná prestávka je krátka a domov sa mu neoplatí ísť, tak že Vianoce strávi v hoteli. To som si nevedel predstaviť, tak po krátkej dohode s manželkou sme sa rozhodli, že ho pozveme ku nám,“ prezradil dôvod kapitán mužstva a dodal: „Odmalička ma rodičia viedli k tomu, že počas Vianoc nemáme byť sami, ale v kruhu rodiny a my sa Cedricovi pokúsime vytvoriť domácu atmosféru,“ vysvetľuje Pellegrini.

Dvaja z legionárov sa rozhodli cestovať do rodnej krajiny, Badolo sa však rozhodol ostať.

„Trénovať končíme až 20. decembra a prípravu začíname už 7. januára. Boli by to približne dva týždne, čo sa rozhodol nevyužiť a po zvážení ostal na Slovensku,“ dodal Pellegrini.

Pozvánke od rodiny Pellegrinovej sa Badolo potešil, no najradšej by bol doma.

„Som veľmi rád, že môžem stráviť Vianoce s jeho rodinou, ktorá sa mi páči a mám ich veľmi rád. Sú to moje prvé Vianoce, ktoré budem tráviť mimo domova a rodina mi bude chýbať. Veľmi ich milujem,“ povedal na margo tohtoročných Vianoc Cedric Badolo.

Počas Vianoc sa nebudú len napchávať, ale čaká ich aj milá športová udalosť. „Príde ku nám už na Štedrý deň ráno a už som mu oznámil, že doobeda ideme hrať do Repišťa vianočný futbal. Veľmi sa potešil a zážitok budú mať určite aj chalani z dediny. Cedric u mňa zotrvá až do Štefana, čiže návštevy rodín absolvuje s nami.

Nebudeme len sedieť na gauči, jesť a pozerať televízor,“ priblížil plány kapitán Pohronia.

Klub mu urobil program

Vianočné zvyky a tradície dodržiava aj Cedricova rodina v Afrike. „Máme rovnaké zvyky ako všetci kresťania. Vianoce majú pre mňa veľký význam, pretože si počas nich pripomíname Ježišovo narodenie. Najviac sa teším na vianočnú atmosféru a oddych,“ povedal Badolo. V hoteli, kde býva, strávi len málo času. V klube sa rozhodli urobiť mu program aj na ďalšie dni. „Vianoce bude teda tráviť u mňa, na dva dni medzi sviatkami navštívi rodinu Packovcov a Silvester a vítanie nového roka bude tráviť v spoločnosti Igora Rozenberga a jeho rodiny,“ prezradil Cedricov program Pellegrini a dodal: „Aj tu sme ako klub ukázali, že sme trošku iný a zakladáme sa na kolektíve a rodinnej atmosfére. Som presvedčený, že moje rozhodnutie je správne a som rád, že aspoň takto môžem pomôcť spoluhráčovi.


Malým pacientom v Žiari nad Hronom sa budú venovať dobrovoľníci

teraz.sk | 11.12.2019 | TASR

Svoju aktivitu dobrovoľníci v žiarskej nemocnici zamerajú primárne na pacientov na detskom oddelení.

Žiar nad Hronom 11. decembra (TASR) - Malým pacientom hospitalizovaným v žiarskej Nemocnici Svet zdravia budú chvíle spríjemňovať dobrovoľníci. Nemocnica v stredu odštartovala projekt dobrovoľníckych centier Krajší deň. Ten vznikol ešte v roku 2016, keď sa doň zapojili prvé nemocnice siete Svet zdravia, a to v Humennom a Banskej Štiavnici. Postupne sa pridávali ďalšie, žiarska nemocnica je v poradí trinásta. „Mnohí pacienti sa môžu cítiť v nemocnici opustení. Ak sú deti hospitalizované bez rodiča alebo ide o seniorov bez príbuzných, je dôležité, aby svoj voľný čas po ukončení liečebno-diagnostických procedúr trávili zmysluplne. To zlepšuje ich psychickú pohodu a napomáha liečebnému procesu. Aj preto sme sa pred vyše troma rokmi rozhodli vytvoriť tento dobrovoľnícky projekt, priniesť na oddelenia viac pozitívnej energie a podporiť tak pohodu a starostlivosť o pacienta v nemocnici,“ uviedla Tatiana Kosťová, autorka a garantka projektu. Svoju aktivitu dobrovoľníci v žiarskej nemocnici zamerajú primárne na pacientov na detskom oddelení. Celý priebeh návštevy bude prispôsobený ich predstavám a zdravotnému stavu. M ôže ísť o tichú prítomnosť, rozhovor, prechádzku, čítanie knihy či hranie spoločenskej hry. Obľúbené sú aj tvorivé dielne. Okrem individuálnej dobrovoľníckej práce centrá organizujú aj spoločné akcie pri príležitosti sviatkov, ako sú Mikuláš, Vianoce či Veľká noc. V rámci centra Krajší deň sa v žiarskej nemocnici vyškolilo už 20 dobrovoľníkov. V nemocnici im je k dispozícii jeden zamestnanec ako ich koordinátor, ktorý súčasne spolupracuje s inštitúciami a s organizáciami v meste. Pomáha dobrovoľníkom pri výbere vhodných pacientov, predstaví dobrovoľníka pacientovi, venuje sa dobrovoľníkom pri zabezpečovaní ich potrieb vyplývajúcich z pôsobenia v nemocnici. Najviac záujemcov o dobrovoľnícku činnosť pochádza z radov študentov, no sú medzi nimi aj dôchodcovia a ľudia v produktívnom veku. Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia informovala, že minulý rok projekt prebiehal v celkovo desiatich nemocniciach spoločnosti – v Humennom, Banskej Štiavnici, Trebišove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Svidníku, Spišskej Novej Vsi, Michalovciach, Partizánskom a Dunajskej Strede. Tento rok sa doň zapojila aj topoľčianska a galantská nemocnica. “V roku 2019 bolo počas prvých deviatich mesiacov do projektu zapojených celkovo 334 pravidelných, aktívnych dobrovoľníkov, ktorí spoločne odpracovali 3200 dobrovoľníckych hodín. Spolu pomohli 653 pacientom na detských oddeleniach a 1792 pacientom na oddeleniach dlhodobo chorých, respektíve geriatrických oddeleniach,” priblížila Fedáková s tým, že okrem pravidelných dobrovoľníkov do nemocnice prichádzajú počas jednorazových akcií aj nárazoví dobrovoľníci.


Žiar nad Hronom vyčlení pre Prešov finančnú pomoc

teraz.sk | 9.12.2019 | TASR

Približnú výšku finančnej pomoci zatiaľ primátor nechcel konkretizovať. Je však presvedčený, že pomoc bude potrebná počas celého roka a každá suma, ktorú mestskí poslanci schvália, pomôže.

Žiar nad Hronom 9. decembra (TASR) - Žiar nad Hronom poskytne finančnú pomoc mestu Prešov. Žiarsky primátor Peter Antal na pondelkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) informoval, že do budúceho zasadnutia MsZ pripravia materiál, ktorým mesto vyčlení finančnú pomoc. Približnú výšku finančnej pomoci zatiaľ primátor nechcel konkretizovať. Je však presvedčený, že pomoc bude potrebná počas celého roka a každá suma, ktorú mestskí poslanci schvália, pomôže. Pomoc bude smerovaná mestu Prešov, na aký účel prostriedky použije, bude na rozhodnutí prešovskej samosprávy. Dodal, že v uplynulých dňoch pozorne sledoval, ako by mesto Žiar nad Hronom mohlo postihnutým pomôcť. Keďže prešovská samospráva avizovala, že materiálna pomoc je vďaka mnohým darcom dostatočná, rozhodol sa, že Žiar nad Hronom pomôže finančne. V 12-podlažnej bytovke na prešovskej Mukačevskej ulici v piatok (6. 12.) vybuchol plyn. Nešťastie si vyžiadalo viacero ľudských životov a desiatky zranených. Obete tragédie si žiarski poslanci uctili na začiatku zasadnutia minútou ticha.


Ďalší do klubu. Najväčšia hlinikáreň na Slovensku obmedzí od nového roka výrobu

Hospodárske noviny | 4.12.2019 | RT

Bratislava – Najväčší výrobca hliníka na Slovensku je nútený obmedziť svoju výrobu. Správna rada spoločnosti Slovalco navrhla, že zrazí produkciu komodity maximálne o 20 percent. Firmu totiž trápi lacný import hliníka predovšetkým z Ázie a aj cena elektrickej energie nafúknutá poplatkami za prenos, keďže Slovalco je najväčším spotrebiteľom elektriny na Slovensku. „Zníženie je dočasné, pokiaľ sa nezotaví trh,“ uviedol pre HN šéf žiarskej fabriky Milan Veselý. Podľa neho na to, aby mohol podnik opäť obnoviť svoje produkčné kapacity na sto percent, je potrebné opätovné zvýšenie dopytu po výrobkoch spoločnosti.

Rozhodnutie v decembri

Väčšinový vlastník žiarskeho Slovalca z Nórska potvrdil, že slovenská výroba pracuje aj na znižovaní fixných nákladov. Chce tým zabrániť negatívnym dosahom na pracovnú silu v závode, kde zamestnáva zhruba 500 pracovníkov. Firma Norsk Hydro zároveň zdôraznila, že navrhované obmedzenie produkcie ešte musí schváliť valné zhromaždenie, ktoré sa bude konať v druhej polovici decembra. „Európsky hliníkový priemysel je ovplyvnený nepriaznivými rámcovými podmienkami a vyššími nákladmi, najmä v súvislosti s nákladmi na energiu,“ povedal pre HN Halvor Molland, viceprezident Norsk Hydro.

Hutníci v problémoch

Na slovenskú výrobu hliníka tak doľahli problémy, ktoré už mesiace trápia celý európsky hutnícky priemysel. Obmedzenie svojich kapacít v lete oznámila košická huta vo vlastníctve amerického U. S. Steel. Tá sa rozhodla odstaviť jednu zo svojich troch vysokých pecí a v priebehu nasledujúcich troch rokov prepustiť 2 500 pracovníkov. V septembri sa Železiarne Podbrezová majiteľa Vladimíra Sotáka rozhodli pre skrátenie pracovného týždňa zo sedemdňového na päťdňový. Prepúšťanie ako riešenie problémov však odmietli. (RT)

20 PERCENT je maximálne plánované obmedzenie produkcie v žiarskom výrobcovi hliníka Slovalco.


Okresný súd presťahujú do bytoviek

TV TA3 | 2.12.2019 | Martin Dušička / Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor: "Stiesnené priestory, v ktorých už roky sídli Okresný súd v Žiari nad Hronom, by už onedlho mali byť minulosťou. Sudcovia sa zrejme presťahujú do zrekonštruovaných bytoviek pri krajskej hvezdárni. Mestu však urobili škrt cez rozpočet a postavili ho pred menší problém. Nevie, čo urobí s prázdnymi priestormi, ktoré mu po súde zostanú."

Martin Dušička, redaktor: "Okresný súd v Žiari nad Hronom sídli v centre mesta hneď vedľa takzvaného Bieleho domu. Rozľahlý objekt patrí mestskej samospráve, ktorá priestory prenajíma rôznym úradom a firmám. Súd je už ale dlhšie nespokojný. Priestory sú podľa neho malé a čoraz drahšie."

Nina Uhrovičová, hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici: "Okresný súd v Žiari nad Hronom sídli v nevyhovujúcich priestoroch, ktoré má v dlhodobom prenájme od mesta Žiar nad Hronom, pričom priebežne dochádza k navyšovaniu nájomného."

Martin Dušička: “Aj preto požiadali radnicu o iné priestory, v ktorých by sa nemuseli tlačiť a ktoré by vyhovovali ich potrebám. Mesto však tvrdí, že im nič lepšie poskytnúť nemôže.”

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: “My sme bohužiaľ nevedeli vyhovieť Okresnému súdu, nakoľko nemáme také priestory, aké oni potrebujú. Takže začali zháňať adekvátne iné priestory na území mesta.”

Martin Dušička: “S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak súd presunie do prázdnych bytoviek vedľa hvezdárne a planetáriá, ktoré sa už roky nevyužívali a teraz prechádzajú komplexnou rekonštrukciou.”

Nina Uhrovičová: “Okresnému súdu bola doručená ponuka spoločnosti EUROMOL s.r.o., ktorá ponúkla budovy nachádzajúce sa v Žiari nad Hronom na ulici Dukelských hrdinov číslo 23 až 25. V súčasnosti sa so spoločnosťou o kúpe a následnom presťahovaní jedná.”

Martin Baláž: “Zatiaľ o zámere, aby z našich priestorov odišli, vieme len neoficiálne, ale teda rátame s tým v roku 2020.”

Martin Dušička: “Ako bude ďalej využívať priestory, v ktorých sídle sú, to mesto zatiaľ nevie. Pre svoje potreby mu tie súčasné stačia. Aj preto nevylučuje, že ich v budúcnosti predá alebo opäť prenajme.”

Martin Baláž: “Ponúkli sme ich aj iným nájomníkom, ktorí sú buď v tomto administratívnom centre na území mesta, alebo samozrejme budú k dispozícii aj iným inštitúciám, pokiaľ by mali záujem.”

Martin Dušička: “Presný termín sťahovania tohto Okresného súdu ešte zatiaľ nie je známy. Ak sa však nevyskytnú žiadne komplikácie, malo by sa tak stať niekedy v priebehu budúceho roka.”


Pohyb áut monitorujú kamery

TV TA3 | 27.11.2019 | Martin Dušička / Katrin Lengyelová

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Každé auto, ktoré vojde do Žiaru nad Hronom alebo z neho odíde, už zaznamenávajú špeciálne nainštalované kamery. Ich výhodou je, že okrem počítania áut automaticky ukladajú aj ich evidenčné čísla. Na požiadanie polície tak mesto môže predložiť záznam o pohybe hľadaného auta, alebo zistiť, koľko kamiónov namiesto obchvatu prechádza cez mesto.“

Martin Dušička, redaktor: „Projekt, ktorý mesto Žiar nad Hronom plánovalo niekoľko rokov, sa stal realitou. Na vstupe a výstupe z mesta sú nainštalované prvé kamery, ktoré monitorujú pohyb všetkých vozidiel. Zatiaľ ide o pilotnú fázu, na ktorú radnica získala z rezortu vnútra desaťtisíc eur.“

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: „Na území Slovenska žiadne mesto zatiaľ nefunguje týmto spôsobom, takže nemáme sa ani kde učiť, takže to testujeme priamo tu v Žiari nad Hronom.“

Martin Dušička: „Do projektu sa pustili z viacerých dôvodov. V prvom rade však chcú odľahčiť stred mesta od tranzitujúcej dopravy. Podľa údajov spred troch rokov ním denne prejde takmer sedemnásťtisíc áut.“

Róbert Šiška, náčelník MsP v Žiari nad Hronom: „Budeme presne vedieť, kedy do mesta vošli, kedy mesto opustili. Chceli by sme samozrejme dostať pod kontrolou pohyb nákladných vozidiel, keďže bol vybudovaný obchvat, kde v podstate by tento mali využívať práve nákladné vozidlá.“

Martin Baláž: „Bude to slúžiť aj ako podklad, aj vlastne ako možný dôkaz toho, že napríklad nejaký kamión, ktorý nemal v meste čo hľadať, išiel cez to mesto.“

Martin Dušička: „Kamery totiž majú špeciálny softvér na alfanumerické čítanie a ukladanie dát. Zaznamenávajú tak evidenčné čísla všetkých vozidiel, ktoré cez mesto prejdú, a môžu ich poskytnúť polícii.“

Peter Antal, primátor mesta Žiar nad Hronom (Most-Híd)(telefonát): „V prípade, že by došlo k odcudzeniu auta, bude mať štátna polícia ľahko prehľad, ktorým smerom to auto odišlo, či išlo na Prievidzu alebo či išlo na Zvolen alebo niekde inde.“

Martin Dušička: „Kamery by tak mali pomôcť aj pri objasňovaní trestných činov, lebo všetky informácie sa budú sústreďovať v takzvanom dohľadovom centre. V budúcom roku ich chcú nainštalovať aj na ďalšie tri vstupy do mesta.“

Martin Baláž: „Veríme, že sa nám podarí táto ambícia, ktorú sme si dali, že vlastne ten systém tu bude fungovať a takisto bude prospešný pre orgány činné v trestnom konaní a takisto na posilnenie bezpečnosti na území mesta.“

Martin Dušička: „Po niekoľkých mesiacoch bude mať mesto Žiar nad Hronom k dispozícii dôležité dáta z kamier. Ak to bude nevyhnutné, sú pripravení osadiť značky, ktoré zakážu tranzitnú dopravu cez mesto.“


Dom smútku čaká ďalšia rekonštrukcia

myziar.sme.sk | 26.11.2019 | IVA

Dom smútku na cintoríne v Žiari nad Hronom čaká ďalšia časť rekonštrukcie. Mesto aktuálne hľadá firmu, ktorá by v objekte zrekonštruovala elektrokúrenie a osvetlenie. Predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 11 300 eur bez DPH. „Ako sme avizovali už pred niekoľkými rokmi, dom smútku opravujeme postupne. Začali sme modernizáciou a estetizáciou interiéru, ktorý už nevyhovoval dnešným nárokom,“ povedal vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Pripomenul, že pred časom vymenili staré sedenie za nové stoličky a tabuľu za LCD obrazovku. „Neskôr prišla na rad oprava strechy a výmena okien a dverí, čo opäť zlepšilo komfort v budove, a to najmä v zimných mesiacoch,“ priblížil a dodal, že objekt starý desiatky rokov už vykazoval viaceré nedostatky. „Aktuálne obstarávame výmenu elektroinštalácie a v návrhu budúcoročného rozpočtu je už naplánovaná výmena vstupných dverí,“ povedal tiež. To by podľa neho mala byť posledná z väčších úprav, ktoré dom smútku urobia dôstojnejším miestom pre posledné rozlúčky. Mesto pritom do opráv investovalo z vlastného rozpočtu niekoľko rokov podľa jeho možností.


Zo školy bude domov seniorov

Plus jeden deň | 25.11.2019 | tasr

Bývalú školu v prístavbe biskupského kaštieľa začalo mesto Žiar nad Hronom prestavovať na zariadenie pre seniorov. Podľa primátora Petra Antala by mali byť s prácami hotoví v priebehu budúceho roka. Za rekonštrukciu zaplatí mesto podľa zverejnenej zmluvy takmer 1,183 milióna eur, časť prác chce financovať z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.


Žiarsky okresný súd chcú presťahovať inam

myziar.sme.sk | 21.11.2019 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Okresný súd v Žiari nad Hronom, ktorý v súčasnosti sídli na Námestí Matice slovenskej, zrejme čoskoro čaká sťahovanie.

V niekdajších bytovkách

Nové priestory preň chystajú v objektoch niekdajších bytoviek v susedstve krajskej hvezdárne a planetária. Vyprázdnené bytové domy už niekoľko rokov nemali využitie a v ostatných mesiacoch prechádzajú veľkou rekonštrukciou.

„Okresný súd dostal ponuku od spoločnosti Euromol, s.r.o., ktorá mu ponúkla budovy na Ulici dukelských hrdinov 23 až 25. V súčasnosti sa so spoločnosťou o kúpe a následnom presťahovaní jedná,“ potvrdila hovorkyňa súdov v Banskobystrickom kraji Nina Uhrovičová.

Firma, ktorá s ponukou prišla, má podľa obchodného registra sídlo v Bratislave, no ako jediná spoločníčka v nej figuruje Ivana Vasilová zo Žiaru nad Hronom.

Desaťtisíce ročne

Uhrovičová odkázala, že priestory v menej podlažnej prístavbe takzvaného Bieleho domu v najužšom centre mesta sú pre potreby okresného súdu nevyhovujúce.

„Ten ich má v dlhodobom prenájme od mesta Žiar nad Hronom, pričom priebežne dochádza k navyšovaniu nájomného,“ pripomenula tiež. Podľa zverejnenej zmluvy a jej posledného dodatku o zvyšovaní nájmu aktuálne súd platí mestu viac ako 48-tisíc ročne. Predmetom nájmu sú pritom kancelárie, archív, sociálne zariadenia či garáž.

V minulosti mala štátna správa pri nájmoch kancelárií v žiarskych mestských budovách zvýhodnené podmienky, v roku 2011 však samospráva výnimku zrušila.

Okresný úrad, okresný súd, ale aj okresná prokuratúra vtedy na zvýšenie sadzby na meter štvorcový na rovnakú úroveň, akú vtedy platili mestu ostatní nájomcovia, reagovali negatívne a snažili sa o kroku jednať. Vtedajšie vedenie mesta však argumentovalo v tom čase aktuálnym ekonomickou situáciou, keď príjmy z podielových daní poklesli.

Žiarska radnica vie o súčasnom pláne súdu presťahovať sa inam už dlhšie. ujúcu kapacitu, ale zatiaľ k vypovedaniu nájomnej zmluvy nedošlo,“ reagoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Ak sa kancelárie z jedného vchodov prístavby Bieleho domu na prízemí a dvoch podlažiach vyprázdnia, mesto príde o peniaze.

„Z nášho pohľadu ide o dosť veľké priestory a relatívne veľký počet kancelárií, zatiaľ nevieme, čo v prípade, ak ostanú prázdne,“ odpovedal na našu otázku, či už mesto hľadá alternatívnych nájomníkov. „Určite sa však touto témou budeme zaoberať hneď, ako budeme poznať termín plánovaného sťahovania,“ povedal Baláž.


Chcú ďalšie nové koše

Noviny Žiarskej kotliny | 19.11.2019 | TASR

Žiarska samospráva pokračuje vo výmene odpadkových košov na verejných priestranstvách. Prvú fázu, v rámci ktorej vymenila približne 50 kusov, uskutočnila ešte na jeseň minulého roka.

Aktuálne mesto obstaráva ďalšie koše v hodnote 50tisíc eur. Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, predpokladaná cena jedného koša je 700 eur bez DPH. Kritériom na vyhodnotenie ponúk bude najnižšia cena za jeden kus koša. Vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž priblížil, že ide o koše aj na separované zložky odpadu. Staré koše boli často terčom vandalizmu, hrdzaveli a preto ich museli často opravovať. Nové si preto dalo mesto vyrobiť na mieru, sú z pohľadového betónu a majú oceľovú konštrukciu.


Vjazd a výjazd do mesta už monitorujú kamery

Plus jeden deň | 16.11.2019 | tasr

ŽIAR NAD HRONOM Vjazd a výjazd z mesta na Ulici SNP monitorujú kamery. Osadili ich pred niekoľkými dňami, riadi softvér zameraný na čítanie evidenčných čísel vozidiel a ich zálohovanie v databáze. Údaje umožnia spracovanie rôznych štatistických analýz, no osadenie kamier má prispieť k zvýšeniu bezpečnosti v meste, najmä čo sa týka kriminality a organizovanej trestnej činnosti. Na kúpu kamier mesto získalo dotáciu 10 000 eur z ministerstva vnútra. Ďalšie kamery by chceli podľa Antala v budúcnosti osadiť aj na uliciach Partizánska, A. Dubčeka či Priemyselná.


Zvodidlá pri zastávke autobusu už osadili

Noviny Žiarskej kotliny | 12.11.2019 | IVA

V okrajovej časti mesta Žiar nad Hronom - Kutinky, kde sa nachádza len niekoľko rodinných domov, osadili v susedstve autobusovej zastávky zvodidlá.

Urobili tak po sťažnostiach miestnych obyvateľov, ktorým sa nepáčilo, že plochu zastávky využívajú kamionisti ako odpočívadlo.

„Som jeden z tých, ktorí využívajú zastávku každý deň. Niekedy neviem, kam sa mám postaviť, aby ma vôbec vodič autobusu videl, keďže tam stoja aj tri kamióny za sebou. Najviac ma však iritujú tie tony odpadu, ktoré tam po sebe zanechávajú. snahy na nápravu márne,“ sťažuje sa obyvateľ Kutiniek Michal Černaj. Práve na podobné dopyty zo strany miestnych zareagovalo mesto.

„Kamionisti si z tohto miesta urobili odpočívadlo. Využívajú ho ako toaletu a odpadkový kôš. Ľudí z okolitých domov rušia aj hlukom, keďže tam zastavujú aj v noci a na cestu vyrážajú aj skoro ráno,“ opisuje najčastejšie výhrady hovorca mesta Martin Baláž.

Zvodidlá, ktoré už na mieste pribudli, stáli podľa jeho slov mesto niečo cez 3tisíc eur.


Žiar nad Hronom: MsKC chystá seminár o ekologickom prístupe k včelám

enviroportal.sk | 11.11.2019 | TASR

Žiar nad Hronom, 4. novembra - Ekologickému prístupu v chove včiel bude venovaný odborný seminár, ktorý chystá žiarske Mestské kultúrne centrum. Dvojdňový seminár bude 15. a 16. novembra vo Svätokrížskom dome v Žiari nad Hronom.

„Seminár povedie mladý včelár, bylinkár, záhradník, milovník prírody David Prievalský. David dlhé roky pracoval ako včelár profesionál v Čechách na rodinnej včelárskej farme v Kopeči u Cihlařových, kde sa staral o 1200 včelstiev," informovala Petra Demková z Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom.

Počas prvého dňa budú účastníci hovoriť o alternatívnom prístupe k včelám a včeláreniu, ale aj o súčasných problémoch vo včelárstve. V programe druhého dňa seminára sú témy ako šetrné spôsoby liečenia včelstiev, včelárenie vo warré úli a mednej krave.


V Žiari nad Hronom rekonštruujú knižnicu

Regina Stred | 11.11.2019 | Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka: "V Žiari nad Hronom aktuálne rekonštruujú knižnicu, na ktorú mesto získalo 170-tisíc eur z Envirofondu. Ide o komplexnú rekonštrukciu objektu prístavby Mestského kultúrneho centra, ktorá má výrazne znížiť energetickú náročnosť objektu. O zatvorení knižnice pre verejnosť počas rekonštrukcie bude samospráva informovať. Práce chcú ukončiť koncom novembra."


Osadili nové semafory

Noviny Žiarskej kotliny | 5.11.2019 | Redakcia

Mesto ju zatvorilo, no nič sa tam nedeje. Obnova mešká.Jej zatvorenie trápi aj žiarsky plavecký oddiel.

ŽIAR NAD HRONOM Avizovaná rekonštrukcia mestskej krytej plavárne v Žiari nad Hronom mešká už mesiace.

Práce sa pôvodne mali začať už na jar, neskôr však mestská eseročka Technické služby Žiar nad Hronom ohlásila ich odklad na čas po dokončení zimného štadióna. Ten v meste otvorili v auguste, v objekte plavár-ne sa ale ani na začiatku no nepracuje.

Plavci dochádzajú inam

Športovisko pre verejnosť zatvorili pritom už v májipred sezónou plážového kúpaliska. „Nepáči sa mi to. Ja som na plaváreň chodievala vždy, keď sa mi dalo. Nechápem, prečo ju zatvorili pre ľudí, keď sa tam nič nerobí. Verejnosť ju mohla ešte využívať,“ posťažovala sa Žiarčanka Bronislava a dodala, že ju síce teší, že mesto vynovilo zimný štadión, no nie všetci sú fanúšikmi hokeja. S podobným podnetom sa na nás v ostatných týždňoch obrátili viacerí obyvatelia Žiaru,ktorí si všimli, že v opustenom objekte zatiaľ robotníci nie sú.

Zatvorenie plavárne skomplikovalo situáciu aj plaveckému oddielu Delfín, ktorý pôsobí pod Mestským športovým klubom Žiar nad Hronom, s r.o.

„Spôsobilo nám to veľmi veľké ťažkosti. Po novom totiž musíme na tréningy trikrát do týždňa dochádzať do Banskej Štiavnice. Na autobus sa schádzame o 16. hodine, tréning sa začína o 17. a končí sa o 18. hodine. Potom nás čaká ešte cesta domov a viaceré deti nie sú priamo zo Žiaru, takže sa musia ešte dostať do okolitých obcí,“ priblížila súčasný nevyhovujúci systém prezidentka klubu Martina Bartková. Pripomenula tiež, že hodinové tréningy nepostačujú, ale aj to, že časovo náročné dochádzanie sa už v Delfínovi podpísalo pod úbytok športujúcich detí.

„Už 11 detí zo zhruba 40 aktívnych plavcov skončilo.

Očakávam, že v zime skončia ďalšie, keďže takéto dochádzanie mnohým rodičom nevyhovuje,“ vysvetlila.

Trénerky plavcov dúfali, že by od októbra mohli nájsť útočisko v Handlovej, tamojšiu plaváreň však v pôvodne avizovanom termíne neotvorili. „Aktuálne to vyzerá, že by ju mohli otvoriť v januári, no podmienky, ktoré nám ponúkli, by pre nás boli výraznejšou finančnou záťažou, ako sme predpokladali,“povedala prezidentka klubu a dodala, že dostať sa napríklad do krajskej Banskej Bystrice je pre oddiel beznádejné. „Už som aj zvažovala, že činnosť klubu dočasne pozastavím, ale zatiaľ teda čakáme, čo bude ďalej,“ povedala a dodala, že ako riešenie by do začiatku rekonštrukčných prác videla aspoň obmedzenú prevádzku žiarskej plavárne.

Pripravujú súťaž

Meškanie začiatku rekonštrukcie priznal aj Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je zároveň prevádzkovateľom plavárne.

„Keďže sa ukázalo, že rekonštrukcia v pôvodnom rozsahu by bola finančne veľmi náročná, aktuálne sa snažíme nájsť možnosti úspor. Finalizujeme podklady pre verejné obstarávanie na zhotoviteľa,“ reagoval na naše otázky. Odhadované náklady na celý projekt sú viac ako 4 milióny a 200-tisíc eur, Rozenberg však pripomenul, že náklady súčasnej rekonštrukcie sa môžu pohybovať na úrovni zhruba 2 milióny eur.

Mestskí poslanci pritom už v júni schválili na zámer úver 1 milión eur, majitelia žiarskej hlinikárne Slovalco - spoločnosti Hydro a Pentaprispeli na obnovu 600-tisíc eurami. Zvyšok zafinancuje mesto z vlastného rozpočtu.

Rozsah prác môže byť iný

Budovu mala podľa pôvodne avizovaných informácií čakať veľká rekonštrukcia bazénov s vybudovaním bezbariérového vstupu, ale aj technológií a v nadväznosti na ne aj elektroinštalácií, kúrenia či vzduchotechniky. Mesto avizovalo aj zníženie energetickej náročnosti objektu z 90. rokov minulého storočia prostredníctvom zateplenia strechy a obvodového plášťa, no aj vďaka pripravovanej výmene okenných a dverových výplní.

„Čo všetko sa nakoniec aj uskutoční, ešte nie je jasné. Isté sú práce, ktoré majú zabezpečiť energetické úspory - zateplenie objektu plus výmeny okien a dverí a nadväzujúce práce v interiéri, ako sú rekonštrukcia kúrenia, obkladov, dlažieb a podobne,“ naznačil.

Kedy by mali plaváreň opäť otvoriť pre verejnosť, je tiež otázne. „Práce by podľa projektu mali trvať 28 mesiacov, ale my sa budeme snažiť, aby sme ich ukončili maximálne rok od začatia samotnej rekonštrukcie,“ odpovedal Rozenberg.


Ľuďom chýba plaváreň

Noviny Žiarskej kotliny | 5.11.2019 | Iva Zigová

Na križovatke ulíc SNP, A. Dubčeka a Krížna v Žiari nad Hronom už firma na základe objednávky Slovenskej správy ciest osadila semafory.

Novú svetelnú križovatku by mali uviesť do užívania v novembri. Z už uskutočnených úprav je zrejmé, že priechod pre chodcov pri bývalom podchode (dnes je tam herňa - pozn. red.) úplne zmizne. Aby ľudí nelákalo prechádzať tadiaľ, na mieste osadili zábrany. Úsek kritizovali chodci a vodiči, pre prístrešok podchodu mali totiž zlý výhľad. V samotnej križovatke dochádzalo ku kolíznym situáciám.


V Žiari nad Hronom vysadia desiatky vzrastlých stromov

teraz.sk | 31.10.2019 | TASR

V uliciach mesta vysadia 72 kusov javora mliečneho, sedem kusov javora horského a 11 kusov hraba obyčajného. Primátor Peter Antal informoval, že výsadba prebehne vo viacerých lokalitách.

Žiar nad Hronom 31. októbra (TASR) - V Žiari nad Hronom začali v týchto dňoch s výsadbou desiatok vzrastlých drevín. Samospráva chce aj takýmto spôsobom podporovať biodiverzitu mesta a zlepšovať pohlcovanie prašnosti a hlučnosti pri hlavných komunikáciách. V uliciach mesta vysadia 72 kusov javora mliečneho, sedem kusov javora horského a 11 kusov hraba obyčajného. Primátor Peter Antal informoval, že výsadba prebehne vo viacerých lokalitách. Stromy podľa jeho slov pribudnú na Ulici SNP, na zelenej ploche pod bývalým “Snackom”, pri domove dôchodcov, na sídlisku Sever medzi obchodom a bytovými domami a pri detskom ihrisku. Alejovú výsadbu urobia podľa Antala pozdĺž oplotenia medzi domami a Základnou školou na Jilemnického ulici. “Keďže žiadne stromy neboli ani v areáli detských jaslí, rozhodli sme sa, že aj tu vysadíme niekoľko drevín. Rovnako vysadíme stromy aj pri výbehu pre psov na Hviezdoslavovej ulici. Vytvoríme tak akýsi hájik, ktorý bude lemovať cvičisko,” uviedol Antal.


Cyklotrasu osvetlili

Noviny Žiarskej kotliny | 29.10.2019 | Iva Zigová

ŽIAR NAD HRONOM Takmer 30-tisíc eur stálo mesto doplnenie chýbajúceho osvetlenia v časti novej cyklotrasy - konkrétne od mosta v osade Pod Kortínou až po vrátnicu priemyselného areálu. Vyplýva to zo zverejnenej zmluvy s mestskou eseročkou Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá zákazku uskutočnila.

Sťažnosti sa opakovali

„Skvelá správa,“ zareagoval na novinku mestský poslanec Miroslav Rybársky (nezávislý), ktorý na problém a sťažnosti ľudí dochádzajúcich do žiarskeho priemyselného areálu upozornil.

„Pracujem v priemyselnom areáli, a tak sa na mňa tamojší zamestnanci prirodzene obracajú. Ľudia začínajú cyklotrasu naplno využívať, no pripomínajú, že v úseku od lávky pod Kortínou po vrátnicu závodu je demontované osvetlenie,“ hovoril ešte v marci o výhradách mestský poslanec.

Žiarska cyklotrasa dlhá takmer 3,7 kilometra sa začína na Ulici SNP na začiatku mesta v smere od Handlovej a končí na vrátnici v priemyselnom parku ZSNP.

Pre dochádzajúcich

Cesta vedie aj po uliciach Jilemnického, Bernolákova, Svitavská, Š. Moysesa, Námestie Matice slovenskej, Hutníkov. Možnosť pre ľudí dochádzať do práce vo firmách v areáli bývalého Závodu SNP bola pritom jedným z hlavných cieľov vzniku cyklistickej trasy, ktorú mesto oficiálne otvorilo na začiatku marca.


Nový plán pre modernú nemocnicu

RTVS Dvojka | 22.10.2019 | Andrej Bálint / Stanislav Lažo

Stanislav Lažo, moderátor: „V Žiari nad Hronom by mohla vyrásť nová moderná nemocnica priamo na sídlisku. Súčasné zariadenie už prístrojovou technikou ani kapacitou nevyhovuje. Staré nemocničné pavilóny chcela sieť nemocníc Svet zdravia od Banskobystrického kraja pôvodne odkúpiť a sfunkčniť. Rokovania však trvajú príliš dlho, najnovšie prišlo s novým návrhom mesto.“

Andrej Bálint, redaktor: „Nefunkčný nemocničný pavilón B v Žiari nad Hronom dlhé roky chátra. V roku 2016 ho mala spoločnosť Svet zdravia odkúpiť a zrekonštruovať na modernú nemocnicu. Prešiel aj zastupiteľstvom, ale bývalé vedenie kraja zmluvu nepodpísalo. Situácia sa postupne zhoršila.“

Ladislav Kukolík, primár, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja: „Po zrušení nemocníc v Banskej Štiavnici a Žarnovici sa nám spádové územie rozšírilo na stotisíc obyvateľov. Takže k nám chodia na operácie aj z Handlovej, aj z Prievidze. Jednoducho kapacita nestačí.“

Andrej Bálint: „Minulý rok Svet zdravia zmenil plány a už novému vedeniu kraja predstavil iný model - rekonštrukciu a dostavbu existujúceho pavilónu C.“

Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja: „Stále platí ako zastupiteľstvo z roku 2016. Tá ponuka bola schválená zastupiteľstvom, nebola prijatá zo strany Svetu zdravia, takže začali vyjednávania, vyjednávania nie sú, dá sa povedať, že jednoduché. Jedná sa o pomerne veľký majetok.“

Andrej Bálint: „Do veci teraz vstúpilo vedenie mesta Žiar nad Hronom a na vyriešenie dlhoročného problému ponúklo ďalšiu alternatívu. Mesto ponúklo spoločnosti Svet zdravia na výstavbu nemocnice pozemok veľký asi desaťtisíc metrov štvorcových.“

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom (Most-Híd): „Čakáme tu veľmi dlho na to, že vznikne nová moderná nemocnica, o ktorej rozpráva Svet zdravia v podstate už niekoľko rokov. Avšak vždy to stroskotáva na akýchsi rokovaniach.“

Tomáš Kráľ, hovorca Svet zdravia, a.s.: „Aktuálne s vedením kraja prebiehajú rokovania o podmienkach spolupráce, rozsahu projektu a tiež o budúcom vlastníckom usporiadaní. Nemocnica má mať zachovaný profil akútnej nemocnice regionálneho významu.“

Andrej Bálint: „Kraj bude pri rokovaniach trvať na tom, aby v budúcnosti v prospech súkromného investora nestratil kontrolu nad budovami a areálmi nemocnice.“


Na problematickej križovatke v Žiare nad Hronom pribudnú semafory

teraz.sk | 18.10.2019 | TASR

Realizácia svetelnej signalizácie vyjde podľa zverejnenej zmluvy takmer na 160.000 eur.

“”Žiar nad Hronom 18. októbra (TASR) - Na križovatke ulíc SNP, Andreja Dubčeka a Krížna v Žiare nad Hronom sa konajú v týchto dňoch práce na osadení novej svetelnej signalizácie. Dôvodom takéhoto riešenia je veľký počet dopravných kolízií, ktoré sa v tomto úseku stávali. Realizácia svetelnej signalizácie vyjde podľa zverejnenej zmluvy takmer na 160.000 eur. Hovorkyňa Slovenskej správy ciest Lucia Karelová priblížila, že práce sa začali osádzaním dočasného dopravného značenia, po ktorých nasleduje realizácia zemných prác pre prípojky na osadenie svetelnej signalizácie. Práce by mali byť podľa jej slov ukončené do konca novembra, spustenie semaforov závisí aj od sprevádzkovaní odberného miesta a osadení hodín od Stredoslovenskej energetiky. Práce na osádzaní semaforov prinesú na tomto frekventovanom ťahu obmedzenia pre chodcov. V prvej etape budú vyznačené dočasné priechody pre chodcov a pohyb chodcov bude usmernený dopravným značením. “V druhej etape sa bude rušiť jestvujúci priechod pre chodcov a budovaný nový, na inom mieste,” uviedla Karelová s tým, že počas jeho výstavby bude pohyb chodcov usmernený dopravným značením. Za problémovú dlhodobo označovala túto križovatku miestna samospráva, ktorá podľa primátora Petra Antala presadzovala ako riešenie vybudovanie kruhového objazdu, čo však nie je možné z priestorových dôvodov. Situáciu majú preto vyriešiť semafory. “Verím, že týmto krokom sa dopravná situácia zlepší, samozrejme, nové semafory budú zladené s tými, ktoré sú na križovatkách pri centrálnej autobusovej stanici,” uviedol Antal.


Chaos okolo nemocnice

TV Markíza | 17.10.2019 | Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala; Zlatica Švajdová Puškárová

Jaroslav Zápala, moderátor: „Sľubovali im úplne novú nemocničnú budovu, neskôr aspoň opravu tej starej.“

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Ľudia na strednom Slovensku sú ale sklamaní. Fungovanie nemocnice v Žiari nad Hronom zostáva po starom.“

Martina Kašiarová, redaktorka: „Najmodernejšie zdravotnícke vybavenie, vynovené priestory, toto sľuboval prevádzkovateľ nemocnice v Žiari nad Hronom urobiť v chátrajúcom nemocničnom pavilóne.“

(začiatok archívneho záznamu)

Róbert Hill, medicínsky riaditeľ siete polikliník: „V ideálnom prípade by to mohlo do 2 rokov tento pavilón byť v prevádzke.“

(koniec archívneho záznamu)

Martina Kašiarová: „S majiteľom pavilónu, ktorým je samosprávny kraj, sa dohodli. Krátko na to ale svet zdravia otočil.“

Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc (telefonát): „Po dvoch rokoch a viacerých dôležitých zmenách na zdravotníckom trhu sme prehodnotili pôvodný zámer dostavať nemocničné pavilóny B a vedeniu sme predstavili novú víziu rozvoja nemocníc v Žiari nad Hronom a v Rimavskej Sobote.“

Martina Kašiarová: „Rozhodli sa opraviť a zmodernizovať budovy, ktoré už sú v prevádzke. Tú chátrajúcu nechajú tak. Stála by podľa nich príliš veľa peňazí a výsledok jej opravy z pohľadu kvality by bol nedostatočný. Lenže ich nový návrh na modernizáciu zvažuje samosprávny kraj podľa niektorých už príliš dlho.“

Ján Lunter, predseda BBSK: „Jednania stále prebiehajú. Tá zmluva musí obsahovať jednak našu stálu možnosť kontroly majetku, ktorý nám bol zverený a kvalita služieb a rozsah služieb, ktoré majú poskytovať.“

Martina Kašiarová: „Jestvujúca nemocnica v Žiari nad Hronom už jednoducho nestačí. Voľakedy ju postavili pre 50 tisícovú spádovú oblasť, tá ale teraz má 100 tisíc pacientov, pretože dve nemocnice v najbližšom okolí prestali fungovať.“

(začiatok ankety)

Žiar nad Hronom

Opýtaný: „Ešte keby neboli nám zobrali v Banskej Štiavnici, tak by bolo bývalo ešte lepšie.“

Opýtaná: „Všade veľa ľudí, to vidno, viete ako. Ja si myslím, že by sa zišlo ešte niekde, napríklad v Štiavnici obnoviť, alebo inde, ale to sa už nestane.“

(koniec ankety)

Ladislav Kukolík, lekár a poslanec BBSK: „Aj my zamestnanci v podstate pracujeme v tých nejednoduchých podmienkach, ale hlavne naši pacienti tlačia sa na lôžkach, málo sociálnych zariadení je.“

Martina Kašiarová: „Mesto Žiar nad Hronom preto ponúklo Svetu zdravia pozemok na vybudovanie úplne novej nemocnice. Ponuku musia podľa hovorcu Tomáša Kráľa najprv zvážiť.“

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: „Čakáme tu veľmi dlho na to, že vznikne nová moderná nemocnica, o ktorej rozpráva svet zdravia v podstate už niekoľko rokov, avšak vždy to stroskotáva na akýchsi rokovaniach.“

Martina Kašiarová: „Zo Žiaru nad Hronom Martina Kašiarová, televízia Markíza.“


Benefičný koncert Na krídlach anjelov poteší deti s mentálnym postihnutím

dobrenoviny.sk | 16.10.2019 | TASR

Bratislava 15. októbra (TASR) – Mestské kultúrne centrum v Žiari nad Hronom bude v stredu (16. 10.) miestom siedmeho ročníka benefičného podujatia Na krídlach anjelov, ktorý pripravilo občianske združenie Milan Štefánik.

Program začína už popoludní od 13. hodiny zumbou s Alou, o hodinu neskôr privítajú mladí diváci speváka, skladateľa, organizátora hudobných podujatí aj moderátora a manažéra džezového diania Petra Lipu, dramaturga a promotéra popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni.

Ďalším účinkujúcim bude formácia S hudobnou vesmírnou, ktorú tvoria Daniel Kis, Dominika Morávková a Marek Koleno. Skupina bola najskôr známa na Youtube a na slovenskom internete, potom prerazila do slovenských rádií s piesňou Je nám teplo a odvtedy sa začala etablovať na scéne popkultúry.

Zoskupenie Balkansambel ponúkne balkánsku hudbu aj našu ľudovú pieseň vo vlastnom spracovaní, vážnu hudbu alebo aj jazz. Slávne hity Vidiečan, Nechajte si ju, Slovenský tanec, Námornícka, Keď je sedem ráno zapnem rádio, Anglická či Nechajte si ju ponúkne známa skupina Vidiek na čele so spevákom Jankom Kuricom.

Sprievodné slovo bude mať známy herec a zabávač Lukáš Latinák. Nebudú chýbať tradičné workšopy: enkaustika, prútikárstvo, maľovanie tričiek aj na plátno, ozdobovanie sadrových odliatkov či maľovanie na tvár.


Kamióny v časti Kutinky stopnú

Noviny Žiarskej kotliny | 15.10.2019 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. O sťažnostiach na parkovanie kamiónov na autobusovej zastávke a v blízkosti rodinných domov v časti Žiaru nad Hronom Kutinky sme informovali už v máji. Situácia však v lokalite trvá aj v súčasnosti.

„Nákladné autá jednak stoja priamo na priestore vyhradenom ako zastávka pre autobusy, ale aj na ploche vedľa. Miestni ľudia sa opakovane sťažovali, že si z neho kamionisti robia WC a smetisko,“ opísal pred časom situáciu náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.

Pripomenul, že za podobné počínanie hrozí vodičom nákladných áut pokuta.

Sľúbili zvodidlá

Pre opakujúce sa podnety osadí mesto v spolupráci s cestármi na mieste zvodidlá, ktoré zabránia zastavovaniu kamiónov.

„Verím, že týmto zamedzíme ich státiu na autobusovej zastávke, ale aj tvoreniu čiernych skládok,“ povedal primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Chýbajú odstavné plochy

Ozvali sa však aj hlasy zo strany vodičov kamiónov. Tí upozornili, že na ceste prvej triedy v týchto častiach regiónu chýbajú miesta, kde by mohli oficiálne stáť počas povinných prestávok na oddych. „Nie je mysliteľné, aby parkovali na zastávke autobusov. Nie je tiež úlohou mesta vytvárať na ceste prvej triedy parkovacie plochy pre kamióny,“ odkázal Antal profesionálnych vodičov na cestárov.


Do Žiaru sa vozí odpad aj z iných miest. Jedna zo skládok čoskoro skončí

myziar.sme.sk | 14.10.2019 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarčania pomaly znižujú percento odpadov vyvážaných na skládky.

Na skládky ide menej

V roku 2018 sa v meste vyprodukovalo a vyzbieralo viac ako 6 025 ton komunálnych odpadov. „Vývoj nakladania s nimi má ale v meste pozitívny trend.

Za posledné štyri roky má skládkovanie mierne klesajúcu tendenciu a množstvo odpadov určených na zhodnotenie mierne rastúcu tendenciu,“ potvrdila Ivana Martincová Škriniarová z oddelenia odpadového hospodárstva mestského úradu v Žiari nad Hronom.

Kým vlani smerovalo na skládku 65 percent z celkového množstva, rok predtým to bolo 66 a v roku 2016 68 percent.

„Darí sa nám aj v oblasti biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu – v minulom roku sme ho vyzbierali 165 ton. Toto množstvo sme pritom odklonili od ukladania na skládku,“ priblížila mestská úradníčka.

Podiel skládkovania je pritom ukazovateľ, ktorého výrazné zníženie žiada od členských krajín Európska únia. Fungujúce skládky pritom musia spĺňať prísne environmentálne normy, inak ich čaká zatvorenie.

Časovaná bomba?

„Nedávno som sa bol pozrieť na skládke v Horných Opatovciach a tá je takmer plná. Je to časovaná bomba. Vozia sa tam aj odpady z iných miest. Máme plán, čo po tom, keď sa skládka naplní? Aby sa nám do budúcna nestalo, že budeme musieť vyvážať inam a obyvatelia to budú musieť zaplatiť,“ pýtal sa na budúcnosť skládkovania v Žiari mestský poslanec Branislav Šťastný (nezávislý).

Martincová Škriniarová zareagovala, že práve táto skládka by mala budúci rok skončiť.

„Má byť uzatvorená a preto sa ju investor snaží zaplniť a využiť jej reálnu kapacitu,“ odkázala. Už čoskoro by však podľa nej mala začať fungovať ďalšia kazeta, ktorá by mala vykryť dopyt mesta a okolitého žiarskeho regiónu na ďalšie roky.

Z Prievidze aj od Žiliny

„Nová skládka odpadov Horné Opatovce (tá, na ktorú sa vyváža aktuálne – pozn. red.) bude zatvorená najneskôr k 31. decembru 2020 v zmysle „protiskládkového zákona“,“ povedal Miloš Ďurajka predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Technické služby – Žiar nad Hronom, ktorá v regióne zabezpečuje zber, zvoz a skládkovanie odpadu.

Pripomenul, že dôvodom plánovaného uzatvorenia skládky je skutočnosť, že jej teleso sa opiera o už zrekultivovanú staršiu skládku odpadov Horné Opatovce.

Tá skončila v roku 2008 pre nesúlad s vtedy platnou legislatívou.

Na skládke, ktorú sa spoločnosť aktuálne snaží účelovo zaplniť, sa pritom ukladá odpad nielen zo žiarskeho regiónu, ale tiež z Prievidze. Podľa Ďurajku tam smeruje aj upravený odpad zo žilinského regiónu.

Nová skládka čaká

Spoločnosť T+T, a.s., do ktorej portfólia patrí aj akciovka Technické služby – Žiar nad Hronom, však už v blízkosti súčasnej skládky vybudovala ďalšiu – s oficiálnym názvom Nová skládka odpadov Žiar nad Hronom.

„Tá zatiaľ nie je v prevádzke z dôvodu účelového zapĺňania Novej skládky odpadov Horné Opatovce,“ potvrdil Miloš Ďurajka, člen predstavenstva spoločnosti T+T.

Ten tiež pripomenul, že v zmysle novej legislatívy sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť na skládkach odpadov ukladať neupravený komunálny odpad už po roku 2021.

„Úpravu odpadov dokážu v súčasnosti zabezpečiť len štyri zariadenia na Slovensku – z toho jedno také je v Žiari nad Hronom,“ povedal.

Po tomto období sa očakáva radikálny pokles množstva odpadov ukladaných na skládkach. „Ich úpravou bude totiž ich významná časť zhodnotená,“ priblížil pravdepodobný vývoj Ďurajka.


Upratovanie v obci Žiar nad Hronom: Ľudia sa zbavili 49 ton odpadu

24hod.sk | 11.10.2019 | TASR

Počas jesenných dní čistoty, ktoré sa nedávno uskutočnili na území mesta Žiar nad Hronom, sa obyvatelia zbavili takmer 49 ton objemného odpadu. Celkovo bolo v rámci …

Žiar nad Hronom 11. októbra (TASR) - Počas jesenných dní čistoty, ktoré sa nedávno uskutočnili na území mesta Žiar nad Hronom, sa obyvatelia zbavili takmer 49 ton objemného odpadu. Celkovo bolo v rámci tejto akcie uskutočnených 70 vývozov.

Dni čistoty organizujú v meste pravidelne dvakrát do roka, vždy na jar a na jeseň. V porovnaní s jarnou akciou sa tentoraz uskutočnilo o 16 vývozov menej, čo predstavuje rozdiel o 26,1 tony menej objemného odpadu.

Ako informuje samospráva na svojej internetovej stránke, okrem objemného odpadu sa vyzbieralo aj 15,52 tony dreva a 7,9 tony elektrických zariadení. Prostredníctvom mobilnej zberne sa mohli Žiarčania zbaviť aj žiariviek, farieb a kovov.


Poslankyňa: Problémom sú ešte pred dokončením revitalizácie psičkári

myziar.sme.sk | 10.10.2019 | Ivana Zigová

Vynovené priestranstvá na sídlisku Pod Vršky s prvkami aj pre najmenšie deti už podľa mestskej poslankyne znečisťujú psy.

ŽIAR NAD HRONOM. Mestská poslankyňa Stella Víťazková (nezávislá) upozornila v súvislosti s projektom revitalizácie verejných priestranstiev na žiarskom sídlisku Pod Vršky na prvý problém.

„Ešte to nie je dokončené a už sa ľudia sťažujú, že psičkári chodia okolo detských ihrísk a nové prvky znečisťujú psy,“ povedala a pripomenula, že niekdajšie detské ihrisko Terezka, ktoré je aktuálne uzavreté, bývalo oplotené.

„Tam sa nedostali psy, mačky ani podnapití ľudia. Malo to nejaký systém. Tieto nové plochy sú neoplotené a dostupné ešte pred kolaudáciou a už sa ukazuje, že sa nevieme správať,“ povedala.

Primátor Žiaru Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS) reagoval, že nové plochy mesto určite oplocovať nechce.

„Osadíme tam ale upozornenia, že na týchto priestranstvách platí zákaz vodenia psov,“ odpovedal na výhrady poslankyne s dôvetkom, že k sídlisku prislúcha veľká zelená plocha s výbehom pre domácich miláčikov, kam by psičkári mali smerovať celkom prirodzene. „Žiaľ, je to o kultúre majiteľov psov,“ dodal.

Práce na projekte, ktoré sa lete na istý čas prerušili, by mali podľa projektového manažéra mesta Miloša Čerťaského, ukončiť do konca roka, a to vrátane úprav a výsadby zelene.

Na sídlisku pribudli chodníky, herné prvky pre deti, mládež a seniorov, ale aj nový mobiliár.


Stužkové sa vrátia do Domu kultúry

Žiarske ECHO | 9.10.2019 | iva

ŽIAR NAD HRONOM. Hlavná sála bývalého Domu kultúry centre Žiaru nad Hronom, ostane aj po predaji polovice objektu prevádzkovateľovi súkromných škôl mestu. Priestor roky chýba divadelným produkciám, ale aj stredným školám, ktoré ho využívali pre stužkové slávnosti.

„Sále chceme vrátiť život, preto 100-tisíc z celkových 600-tisíc eur z predaja budovy eur investujeme do vykurovania, ktoré tam chýba, čo znemožňuje organizovať tam kultúrne akcie už od septembra,“ povedal primátor Žiaru Peter Antal a doplnil, že sálu príležitostne vykurovali agregátom, čo však bolo nákladné a pre návštevníkov podujatí nekomfortné. Do rekonštrukcie kúrenia sa chce mesto pustiť okamžite.


Po mlyne vo Svätom Kríži ostali len základy v zemi a zásobárne vody

teraz.sk | 6.10.2019 | TASR

Kým ešte pred niekoľkými desaťročiami stál v blízkosti Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom budova starého mlyna, dnes už jeho presnú polohu pozná len máloktorý návštevník tohto zeleného kúta mesta. Podľa archeológa Petra Mosného, ktorý je zároveň aj kastelánom priľahlého kaštieľa, by chceli v budúcnosti ľuďom priblížiť, kde sa mlyn kedysi nachádzal. Na reprofotografii je mlyn vo Svätom Kríži. Jeho počiatky siahajú až do 15. storočia. V meste stál až do roku 1990, kedy ho úmyselne zapálili.

Počiatky mlyna sa spájajú s osobou banského ťažiara a obchodníka s drevom Stanka Vilhelmoviča z Kremnice.

Žiar nad Hronom 6. októbra (TASR) - Kým ešte pred niekoľkými desaťročiami stála v blízkosti Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom budova starého mlyna, dnes už jeho presnú polohu pozná len máloktorý návštevník tohto zeleného kúta mesta. Podľa archeológa Petra Mosného, ktorý je zároveň aj kastelánom priľahlého kaštieľa, by chceli v budúcnosti ľuďom priblížiť, kde sa mlyn kedysi nachádzal. Ako uviedol Mosný pre TASR, počiatky mlyna sa spájajú s osobou banského ťažiara a obchodníka s drevom Stanka Vilhelmoviča z Kremnice. Ten dostal od arcibiskupa Jána povolenie na zakúpenie usadlosti vo vtedajšom Kríži na základe prísľubu, že postaví pre seba honosné budovy v meste. Zároveň dostal právo postaviť mlyn so zásobárňou vody. “Že mlyn postavil a bol v prevádzke, potvrdzuje aj zmienka o ňom v listine z roku 1470,” priblížil Mosný. V roku 1777 dal prvý banskobystrický biskup František Berchtold mlyn prestavať v barokovom štýle, čo je podľa Mosného dôkazom, že mlyn prosperoval a jeho oprava sa pokryla z jeho výnosov. Tento dátum bol zvečnený aj na priečelí mlyna. Mlyn bol na svoj pôvodný účel využívaný ešte aj v 20. storočí. Mosný si naň spomína ešte z čias svojho detstva. “Ten mlyn veľmi dlho pôsobil a fungoval. Z klasického mlyna s vodným kolesom neskôr spravili turbínový mlyn, šachta sa tam dodnes nachádza. To sa používalo veľmi dlho, dokonca tu žije jedna pani, ktorá tam ako dieťa bývala, s otcom tam mali prevádzkareň,” spomína Mosný. Neskôr bola v objekte zriadená automechanická dielňa, v 70. rokoch minulého storočia však už bol objekt podľa Mosného opustený. Budova mlyna stála do roku 1990, keď bol úmyselne zapálený, vyhorel a jeho ruiny boli sanované. V súčasnosti už po ňom ostali len základy v zemi a vodné nádrže, ktoré sú dnes používané ako rybníky v parku. Podľa Mosného by chceli v budúcnosti naznačiť, kde mlyn stál, aby sa o ňom prostredníctvom informačnej tabule dozvedeli aj návštevníci parku.


Aplikácia pomáha samosprávam komunikovať

pravda.sk | 3.10.2019 | Pravda

Žijeme v dobe rýchlych technologických zmien, kde má smartfón už takmer každý. Presne s touto tézou pracovali vývojári aplikácie SOM, teda Správy O Meste. Jej hlavnou ambíciou je dostať komunikáciu medzi samosprávou a obyvateľmi na vyššiu úroveň.

VIDEO: Ako funguje aplikácia, ktorá pomáha samosprávam komunikovať so svojimi obyvateľmi? Pozrite si video TV Pravda.

Viac videí a relácií si pozrite v TV Pravda.

„V rámci prieskumov sme zistili, že viac ako 80 percent obyvateľov nenavštevuje stránky mesta,“ hovorí autor mobilnej aplikácie SOM Jakub Jenega. Práve preto sa rozhodol vytvoriť aplikáciu, ktorá spojí obyvateľov s mestami, v ktorých žijú. Do projektu je zapojených viac ako 20 samospráv, pričom aplikácia plne funguje v 17 z nich. Aplikácia je na slovenskom trhu od tohto roka a používa ju čoraz viac starostov a starostiek.

S myšlienkou vytvoriť aplikáciu pre obyvateľov a prepojiť ich tak na mesto či obec prišiel Jenega počas štúdia v zahraničí. Práve tam využíval aplikáciu o meste, ktorá bola učená pre turistov. Vývoj aplikácie trval dva roky a od začiatku sa vývojári zameriavali na aplikáciu do mobilných telefónov. Aplikácia používateľom ponúka viacero služieb. Jednou z nich sú notifikácie, teda aktuálne správy o dianí v meste či obci. Vedenie obcí si pochvaľuje najmä to, že mestský úrad dokáže v jednom okamihu informovať všetkých obyvateľov, ktorí majú stiahnutú aplikáciu v telefóne. Ďalej sú to aktuality, v ktorých sa obyvateľ dočíta o novinkách a o kultúrnom a spoločenskom dianí v obci. Ľudia pomocou SOM môžu písať podnety na samosprávu či odfotografovať nejaký problém, následne ho zaslať a mestskí poslanci ho môžu hneď riešiť. Nezabudlo sa ani na aktuálne časy spojov, ktoré ľudia využívajú na ceste za prácou alebo vo voľnom čase. Takisto sa tu nachádzajú aj dôležité kontakty či otváracie hodiny.

Primátori a starostovia obcí majú na aplikáciu pozitívne ohlasy, no vedia si predstaviť, ako ju ešte zlepšiť. „Pre aplikáciu sme sa rozhodli, pretože sme už dlhšie hľadali nástroj, prostredníctvom ktorého môžeme priamo komunikovať s obyvateľmi a zároveň je doň možné implementovať už existujúce mobilné aplikácie,“ hovorí primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal. Starostka obce Limbach Adriana Čechovičová hovorí, že mali dlhodobo problém s informovanosťou občanov. Aplikácia „Som Limbach“ to zmenila. Aplikáciu obyvatelia využívajú intenzívne nielen preto, že majú informáciu hneď z prvej ruky, ale je pre nich zaujímavé aj to, že môžu reagovať, napríklad keď vidia problém, priamo kontaktujú starostku a oznámia svoje postrehy, vysvetlila Čechovičová.

Aplikáciu využívajú obce a mestá ako Bratislava-Staré Mesto, Bratislava-Dúbravka, Bratislava-Rusovce, Bernolákovo, Považská Bystrica, Trstená a mnoho ďalších.


Žiarska mládež má nový klub. Sama navrhla, ako bude vyzerať

myziar.sme.sk | 2.10.2019 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska mládež má nové priestory, kde sa môže stretávať pri svojich aktivitách. Mesto Žiar nad Hronom otvorilo v týchto dňoch v priestoroch mestského kultúrneho centra Klub mladých.

"Tento priestor je výnimočný tým, že si ho vyžiadali mladí Žiarčania, sami si navrhli, ako bude vyzerať, čo by v ňom chceli mať a sami na ňom pracovali vo svojom voľnom čase," informoval primátor Peter Antal.

Ako ďalej uviedol, klub má tri miestnosti. Jedna je určená na pohybové, druhá zase na oddychové aktivity. Nachádzajú sa v nej knihy, spoločenské hry, tulivaky či multifunkčný hrací stôl. Tretia miestnosť slúži ako šatňa.

Financie na úpravu týchto priestorov získali podľa Antala cez projekt Spojme sa pre mladých, ktorý bol finančne podporený grantom Erasmus +.

“Verím, že Klub mladých splní svoj účel, bude využívaný a mladí Žiarčania tak budú mať miesto, kde budú plnohodnotne tráviť svoj voľný čas,” dodal primátor.


V hvezdárni v Žiari nad Hronom sa študenti stretli s americkou astronautkou

dobrenoviny.sk | 1.10.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 1. októbra (TASR) - O prípravách letu na obežnú dráhu Zeme, ale aj jeho samotnom priebehu v posledný septembrový deň (30. 9.) rozprávala v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom desiatkam študentov stredných škôl technického zamerania a gymnázií americká astronautka Mary Ellen Weberová.

Návšteva sa uskutočnila v rámci jej programu v Banskobystrickom kraji, ktorý pripravila Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región GRON v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických na Slovensku.

Výkonná riaditeľka OOCR Región GRON Žofia Buganová priblížila, že Mary Ellen Weberová je astronautkou, ktorá sa zúčastnila dvoch misií na obežnú dráhu Zeme na palubách amerických raketoplánov Discovery a Atlantis (STS-70, STS-101). Pri druhej z nich strávila niekoľko dní aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

„Oceňujem aktívny prístup pani Weberovej k žiakom a jej snahu motivovať ich stanoviť si vo svojej budúcnosti veľké ciele. Zdôraznila potrebu ich neustáleho zlepšovania sa a prípravy v štúdiu, v akomkoľvek smere. Preto bolo skvelé počuť, že väčšina žiakov svoje otázky smerujúce astronautke formulovala už priamo v angličtine, aj napriek tomu, že bola zabezpečená prítomnosť tlmočníka," uviedla na margo podujatia Buganová.

Organizátori pozvali na stretnutie študentov zo stredných škôl z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Zvolen. V závere programu pripravili pracovníci hvezdárne pre študentov celooblohovú prezentáciu Medzinárodnej vesmírnej stanice a komentovanú prehliadku výstavy k 50. výročiu pristátia človeka na Mesiaci pod názvom Apollo 50.


Žiarski poslanci rozhodli. Schválili predaj polovice Domu kultúry

myziar.sme.sk | 26.9.2019 | Ivana Zigová

Mesto ostáva vlastníkom polovice objektu. Sľubuje oživenie hlavnej sály a jej celoročné využitie.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski mestskí poslanci schválili vo štvrtok predaj polovice bývalého Domu kultúry na Námestí Matice slovenskej Európskym vzdelávacím strediskám pre povolanie a spoločnosť (Europäische Bildungswerke für Beruf und Gesellschaft - EBG), a to za 600-tisíc eur.

Antal: Kontrolu nestrácame

EBG malo dosiaľ objekt v dlhodobom prenájme a aktuálne v ňom prevádzkuje dve súkromné stredné školy – k pedagogickej od septembra pribudla obchodná akadémia.

„Verím, že týmto krokom získavame dobrého spoluvlastníka, ktorý je zároveň najväčším zriaďovateľom súkromných škôl na Slovensku,“ povedal po hlasovaní primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD a SNS).

Spoluvlastník sa podľa jeho názoru o priestory staral dobre už ako nájomca a v ich kúpe z jeho strany vidí Antal garanciu rozvoja vzdelávacích aktivít v budove na obdobie ďalších rokov.

„Následne uzavrieme dohodu o spoločnom užívaní, kde si presne vyšpecifikujeme, ktoré priestory bude využívať výlučne mesto a jeho organizácie a ktoré EBG,“ povedal.

Mesto si podľa neho ako spoluvlastník zachováva aj kontrolu nad tým, čo sa bude s budovou, ktorá je na zozname jeho pamätihodností, diať v nasledujúcich rokoch.

Antal tak reagoval na výhrady poslankyne Veroniky Balážovej (nezávislá), ktorá dlhodobo uprednostňovala prenájom budovy a bola proti predaju jej časti.

„Tí, čo hovoria, že mesto nemá svoj majetok predávať, by mali povedať aj to, ako sa k tomu majetku ide správať a ako sa oň starať,“ poznamenal primátor. Po postupnom presune väčšiny kultúrnych aktivít do novšieho mestského kultúrneho centra, už totiž mesto pre budovu nemalo adekvátnevyužitie.

Už aj s obchodnou akadémiou

Kúpa polovice bývalého Domu kultúry je pre EBG kľúčová. „Jednak z pohľadu vízie našich stredných škôl v Žiari nad Hronom, čo prináša istotu aj pre študentov a rodičov, ale tiež z pohľadu koncepcie rozvoja našich aktivít v rámci Slovenska. Dôležité je aj to, že hoci sme v budove už dosiaľ uskutočnili viaceré investície do rekonštrukcie, a to aj nad rámec platnej zmluvy s mestom, po novom budeme investovať do vlastného majetku,“ okomentoval rozhodnutie poslancov riaditeľ EBG Marek Nikel.

Krok, ku ktorému mesto pristúpilo, je podľa neho výhodný pre obe strany.

Pripomenul, že v budove po zmene zriaďovateľa sídli aj obchodná akadémia, ktorá sa tam presťahovala z prístavby žiarskeho kaštieľa.

„Do prvého ročníka v nej nastúpilo 17 žiakov. Aktuálne oslovujeme firmy, ale aj mesto, keďže máme plány zapojiť túto školu do duálneho vzdelávania pre oblasti verejnej správy a pre priemysel,“ naznačil Nikel a dodal, že na pôde obchodnej akadémie chcú vychovávať personál pre samosprávy, ale aj pre spoločnosti v žiarskom priemyselnom parku.

Vykurovanie zrekonštruujú. Vrátia sa stužkové

Mestský poslanec Norbert Nagy (nezávislý), ktorý je zároveň pedagógom žiarskeho Gymnázia Milana Rúfusa, v diskusii k téme predaja pripomenul, že sála bývalého Domu kultúry, niekdajšia kinosála, chýba nielen divadelným produkciám, ale aj stredným školám, ktoré ju využívali pre stužkové slávnosti.

„Chceme jej vrátiť život, preto 100-tisíc z celkových 600-tisíc eur investujeme do vykurovania, ktoré tam chýba, čo znemožňuje organizovať tam kultúrne akcie už od septembra,“ odpovedal Antal a doplnil, že sálu príležitostne vykurovali agregátom, čo však bolo nákladné a pre návštevníkov podujatí nekomfortné.

Do rekonštrukcie kúrenia sa chce mesto pustiť okamžite. „Keďže ide o vnútorné priestory, môže sa tam pracovať aj v zime,“ potvrdil Antal.

Za zvyšných 500-tisíc eur plánuje mesto spolufinancovať pred časom avizovanú prestavbu prístavby kaštieľa na domov pre seniorov, na ktorý aktuálne žiada podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývanie. Táto jeho žiadosť je v súčasnosti v štádiu posudzovania.


Poslanci Žiaru nad Hronom schválili zmeny územného plánu mesta

teraz.sk | 65.9.2019 | TASR

Zmeny a doplnky riešia aj doplnenie projektu cyklistickej infraštruktúry a s tým spojenej aktualizácie riešenia cyklistickej dopravy.

Žiar nad Hronom 26. septembra (TASR) - Aktualizáciu záplavových čiar vodných tokov Hron a Lutila, ale aj doplnenie projektu protipovodňovej ochrany Lutilského potoka riešia Zmeny a doplnky č. 6 územného plánu mesta Žiar nad Hronom, ktoré vo štvrtok schválili žiarski poslanci. Blažena Kollárová, referentka odboru životného prostredia Mestského úradu v Žiari nad Hronom, priblížila, že zmeny a doplnky riešia aj doplnenie projektu cyklistickej infraštruktúry a s tým spojenej aktualizácie riešenia cyklistickej dopravy či doplnenie aktualizovanej koncepcie rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky, ktorá bola schválená ešte v roku 2017. “Ďalej sme riešili doplnenie funkčného využitia viacerých menších plôch, ktorú sú situované v katastrálnych územiach Žiar nad Hronom, Šašovské Podhradie a Horné Opatovce,” priblížila Kollárová s tým, že neboli riešené rozsiahle zmeny. Konkretizovala, že v Šašovskom Podhradí v časti Píla sa dopĺňa nové rekreačné územie a mení sa časť plochy výrobného územia na zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti. Pri križovatke rýchlostných ciest sa zase dopĺňa nové zmiešané územie dopravy a občianskej vybavenosti. V zastavanom území sa plocha športu a rekreácie v blízkosti Lutilského potoka zmenila na plochu pre rodinné domy. Podľa Kollárovej zmeny a doplnky č. 6 riešia aj plochy pre zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti a to na Ulici SNP, na ploche bývalej výmenníkovej stanice na Ulici Svitavská a plochy pre rodinné domy na západnom okraji mesta, pri ceste do Lovče. V katastrálnom území Horné Opatovce sa podľa nej mení funkčné využitie plôch na plochy zmiešaného územia výroby a občianskej vybavenosti a upravuje sa dopravné riešenie.


Žiar nad Hronom: Množstvo odpadov určených na zhodnotenie vlani opäť vzrástlo

enviroportal.sk | 25.9.2019 | TASR

Žiar nad Hronom, 24. septembra - Množstvo odpadov, ktoré boli v minulom roku na území mesta Žiar nad Hronom určené na zhodnotenie, opäť vzrástlo. Kým v roku 2016 bolo na ďalšie zhodnotenie odovzdaných celkom 32 percent z celkového množstva odpadu vyprodukovaného na území mesta, o rok neskôr to už bolo 34 percent a vlani 35 percent.

Na skládku tak putovalo v roku 2018 celkom 65 percent odpadov. ,,Vývoj nakladania s komunálnymi odpadmi v meste Žiar nad Hronom má pozitívny trend. Za posledné štyri roky má skládkovanie mierne klesajúcu tendenciu a množstvo odpadov určených na zhodnotenie mierne rastúcu tendenciu," konštatujú kompetentní v Správe o nakladaní s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Žiar nad Hronom za rok 2018, ktorou sa na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva budú zaoberať mestskí poslanci.

Celkovo sa vlani na území mesta vyzbieralo približne 6025 ton komunálnych odpadov, čo je oproti roku 2017 medziročný pokles o 38,81 ton. ,,Pozitívny trend pokračuje v znížení množstva zmesového komunálneho odpadu (ZKO), čo je odrazom dôslednejšieho triedenia a triedenia biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO) ako samostatnej zložky. Medziročný pokles ZKO je v objeme o 72,86 ton," konštatuje sa v správe. Nárast oproti roku 2017 zaznamenali pri komoditách ako BRKO, kovy, plasty, drevo, jedlé oleje či šatstvo. Naopak, pokles bol pri papieri a skle.


V Žiari nad Hronom už poskytujú služby v novom klientskom centre

Obecné noviny | 17.9.2019 | mvsr

Žiarske klientske centrum je v poradí 58. z celkového počtu 79, ktoré plánuje zriadiť Ministerstvo vnútra SR. V najbližšom období budú otvorené ďalšie - v Rimavskej Sobote, Prievidzi, Zvolene a Skalici.

V pondelok 2. septembra Ministerstvo vnútra SR spustilo do testovacej prevádzky klientske centrum v Žiari nad Hronom. Klientske centrum sa nachádza v budove OR PZ na Chrástekovej ulici. Priestory sú po rekonštrukcii, ktorá sa začala v apríli 2018.

Klientske centrum začalo od apríla tohto roka poskytovať občanom Žiaru nad Hronom a okolia služby dopravného inšpektorátu a oddelenia dokladov. Od septembra 2019 sa služby klientskeho centra rozšírili o agendy okresného úradu, a to služby osvedčovania listín a overovania podpisov, živnostenského podnikania, cestnej dopravy a pozemných komunikácií a starostlivosti o životné prostredie ako aj o služby pozemkového a lesného odboru.

Budovanie klientskych centier ako kontaktných a administratívnych miest pre občanov sa uskutočňuje v súvislosti s realizáciou reformy miestnej štátnej správy známej pod názvom ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa). Klientske centrum je miestom prvého kontaktu fyzických a právnických osôb so štátnou správou. V klientskom centre poskytujú integrované služby úrady miestnej štátnej správy.


Horné Opatovce – slovenský Černobyľ

RTVS Dvojka | 9.9.2019 | Jozef Kubánek / Andrej Bálint

Andrej Bálint, moderátor: „Pred päťdesiatimi rokmi bola z mapy Česko-Slovenska vyškrtnutá obec Horné Opatovce pri Žiari nad Hronom. V jej tesnej blízkosti postavil štát hlinikáreň, ktorá ročne vyprodukovala tony jedovatých látok. Dopad to malo na prírodu a zdravotný stav obyvateľov. Ekologická katastrofa dostala prívlastok slovenský Černobyľ.“

Jozef Kubánek, redaktor: „Hoci sa obyvatelia Opatoviec domáhali zo strany štátu odpovedí, o škodlivých vplyvoch budúcej fabriky ich nikto vopred neinformoval.“

Jozef Hlinka, bývalý obyvateľ obce: „Keď sa ľudia spytovali, že či tie splodiny zo závodu nebudú škodlivé, tak im odpovedali, že – ľudia, majte konečne rozum a zoberte si situáciu, že vám žena v kuchyni varí a z hrncov sa parí, je to škodlivé?“

Jozef Kubánek: „Život v obci sa po výstavbe hlinikárne v roku 1953 radikálne zmenil. Namiesto vodnej pary totiž komíny podniku produkovali niekoľko stoviek ton popolčeka a fluorovodíka ročne. Okrem zvýšenej chorobnosti uhynuli najskôr včely a potom aj dobytok.“

Jozef Hlinka: „Kravy jeden krásny deň už sa nevrátili z paše. Normálne museli ísť gazdovia pre ne, na vozoch ich doviezť, pretože sa nevládali postaviť na nohy.“

Vladimír Sklenka, historik: „Opatovčania sa snažili nájsť riešenie a vysielali delegácie priamo do Prahy k česko-slovenskej vláde. Vláda však našla jediné riešenie, ktorým bolo vlastne likvidácia obce.“

Jozef Kubánek: „O svoj domov prišla ako päťročná aj Dagmar Benčová.“

Dagmar Benčová, bývalá obyvateľka obce: „Som stratila svoje rodisko. Cítila som to ako strašnú, strašnú krivdu už vtedy.“

Jozef Kubánek: „Z obce, ktorá mala pred jej zánikom okolo tisíc štyristo obyvateľov a stodvadsaťdva domov, ostal len kostol, cintorín a škola. Išlo pritom o jednu z najväčších a najstarších obcí v Žiarskej doline. Podľa profesora Jozefa Víglaského z STU vo Zvolene boli podobné podniky v zahraničí umiestňované len v odľahlých lokalitách. Navyše výška komínu bola pri výstavbe hlinikárne zredukovaná na polovicu.“

Jozef Víglaský, Katedra environmentálnej techniky, STU: „Environmentalisti z Budapešti zistili výpočtami, že z tej výšky plánovanej by spad dopadal ešte aj na Budapešť a z toho titulu sa dohodli naša aj maďarská vláda, že zastavia na polovičnej výške toho komína.“

Jozef Kubánek: „Dopad priemyslu na životné prostredie bol podľa profesora Víglaského do roku 1989 utajovaný. Hlinikáreň pri Žiari nad Hronom bola po páde režimu sprivatizovaná a funguje dodnes. Zastaralé postupy výroby hliníka však nahradili moderné technológie, čo znížilo aj emisie.“


Žiar nad Hronom kupuje ďalší elektromobil pre miestny úrad

teraz.sk | 3.9.2019 | TASR

Elektromobil bude slúžiť ako referenčné vozidlo v súvislosti s výkonom činností zabezpečovaných samosprávou, uvádza mesto.

Žiar nad Hronom 3. septembra (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom kupuje ďalší elektromobil. Predpokladaná hodnota elektromobilu, ktorý mesto obstaráva prostredníctvom elektronického systému Josephine, je 32.980 eur bez DPH. Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, má ísť o elektromobil s maximálnym výkonom 110 kilowattov a minimálnou kapacitou batérie 40 kilowatthodín. “Elektromobil bude slúžiť ako referenčné vozidlo v súvislosti s výkonom činností zabezpečovaných samosprávou,” uvádza mesto. “Na nákup elektromobilu sme dostali dotáciu vo výške 10.000 eur z Environmentálneho fondu, okrem toho máme na to vyčlenených ešte 22.000 eur z vlastného rozpočtu,” priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Na ekologickom vozidle už v súčasnosti jazdia aj žiarski mestskí policajti. Aj toto vozidlo zakúpilo mesto pred časom vďaka dotácii vo výške 30.000 eur z Environmentálneho fondu. Mesto tiež vybudovalo nabíjaciu stanicu, ktorá je situovaná pred mestským úradom. “Týmto trendom chceme ísť aj do budúcna a naše referentské vozidlá postupne obmieňať za ekologickejšie autá,” dodal Baláž.


Obchodná akadémia v Žiari bude mať nového zriaďovateľa

Žiarske ECHO | 28.8.2019 | tasr, iva

ŽIAR NAD HRONOM. Zavádzanie duálneho vzdelávania je jednou z priorít, na ktoré sa bude v najbližších rokoch zameriavať Obchodná akadémia v Žiari nad Hronom.

Táto stredná škola s viac ako 50- ročnou tradíciou bude mať od 1. septembra nového zriaďovateľa Slovenskú vzdelávaciu spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien /DSA/. Zmenu zriaďovateľských kompetencií už potvrdilo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Informoval o tom Slavomír Maličkay, riaditeľ pre komunikáciu DSA.

Ako povedal predseda predstavenstva spoločnosti DSA Marek Nikel, nový zriaďovateľ chce využívať na obchodnej akadémii svoje knowhow a skúsenosti, ktoré získal počas piatich rokov svojho úspešného pôsobenia na Slovensku. Jednou z hlavných priorít má byť výraznejšie zameranie sa na duálne vzdelávanie. Súkromná obchodná akadémia sídlila donedávna v prístavbe žiarskeho kaštieľa, kde vša mesto plánuje domov pre seniorov. Od 1. septembra by mala podľa aprílového vyjadrenia Nikela pre týždenník MY pokračovať v priestoroch bývalého Domu kultúry na Námestí Matice slovenskej.

Hľadajú partnerov

V porovnaní so štátnym vzdelávacím programom mala obchodná akadémia už aj doteraz posilnenú odbornú prax o 30 percent.

V ďalšom období chce nový zriaďovateľ pomôcť škole pri zavádzaní systému duálneho vzdelávania a tiež pri vyhľadávaní nových partnerov – zamestnávateľov v regióne. Stredné školy v portfóliu DSA spolupracujú v rámci duálneho vzdelávania s firmami, akými sú Jaguar Land Rover a Slovenský vodohospodársky podnik. Nikel uviedol, že na škole plánujú skvalitniť výučbu jazykov. Akadémia zachová doterajší rozsah štúdia anglického jazyka a do výučby nemčiny sa zapoja aj lektori z partnerských nemeckých škôl.

Cudzie jazyky po novom

DSA plánuje podľa neho využívať pri výučbe nemeckého jazyka na škole formu videokonferencií. Študenti v Žiari nad Hronom tak budú počas hodiny nemčiny naživo prepojení s lektorom v Nemecku.

„Ide o najmodernejšie metódy výučby jazykov, e-learning a distance learning. DSA preto plánuje investovať aj do vybavenia jazykových učební. Pre učiteľov a študentov obchodnej akadémie budú pripravené výmenné pobyty a stáže na partnerských školách a odborných školiacich strediskách u nás i v Nemecku,“ dodal Nikel.

Spoločnosť DSA je najväčším prevádzkovateľom súkromných materských, základných a stredných škôl na Slovensku, kde spravuje celkovo desať škôl. DSA vznikla ako dcérska spoločnosť nemeckého vzdelávacieho koncernu EBG – Europäisches Bildungswerk für Beruf und Gesellschaft so sídlom v Magdeburgu.


Žiar má po 10 rokoch zimný štadión

TV TA3 | 23.8.2019 | Martin Dušička / Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor:

“Obyvatelia Žiaru nad Hronom a širokého okolia sa po desiatich rokoch dočkali nového zimného štadióna. Pre hospodársku krízu a vysoké náklady museli v roku 2009 starý objekt zatvoriť. Keďže ale o hokej a korčuľovanie bol veľký záujem, mesto sa pustilo do jeho komplexnej rekonštrukcie. Náklady dosiahli takmer štyri milióny eur, časť peňazí dala mestu aj vláda.”

Martin Dušička, redaktor:

“Takto vyzeral zimný štadión v Žiari nad Hronom v roku 2009. Bol otvorený a len prestrešený. Pre vysoké náklady na údržbu ho museli zatvoriť a hokej tak v meste skončil.”

(začiatok archívneho záznamu, 26.2.2009)

Priaznivec hokeja:

“Tak škoda, no, bolo to rozbehnuté. Pár rokov to fungovalo.”

Priaznivec hokeja:

“To určite. V prvom rade nás to bude všetkých mrzieť.”

Ján Žiak, riaditeľ MŠK Žiar nad Hronom:

“Po nejakých štyridsiatich rokoch vlastne v Žiari týmto pádom hokej zaniká.”

(koniec archívneho záznamu, 26.2.2009)

Martin Dušička:

“Neskôr slúžil len na hokejbal, ale prudké dažde a lokálne povodne areál viackrát vytopili.”

Zamestnankyňa štadióna:

“Tadiaľto sa nedalo prejsť. To bolo zaplavené po schody všetko. To všetko prúdom išlo, tu bolo pol metra vody.”

Zamestnanec štadióna:

“O štvrť na jednu to už bolo kompletne vytopené.”

Martin Dušička:

“Keďže záujem o hokej bol stále veľký, mesto sa rozhodlo objekt zrekonštruovať a zmodernizovať. Po takmer dvoch rokoch je štadión hotový a výsledok zrejme budú mestu mnohí závidieť. Moderný objekt pre dvetisícsto divákov bude akousi pýchou mesta.”

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

“My to dlhodobo vyhodnocujeme, že zimný štadión je, by som povedal, možno najžiadanejšia aktivita, ktorá v tomto meste chýba, ale nielen v tomto meste, v regióne.”

Martin Dušička:

“Vybudovali protipovodňové zábrany, nové tribúny, sedačky, šatne či mantinely. Nad ľadovou plochou je takzvaná LED kocka, ktorú nemajú ani niektoré extraligové štadióny.”

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb Žiar nad Hronom:

“Medzi tie najmodernejšie technológie patrí aj plne automatizovaný systém chladenia. To je asi to najdôležitejšie. Je to investícia, ktorá stála štyristosedemdesiatdvatisíc eur, čo bolo to pomerne najdrahšie na tejto stavbe. Je to aj moderný varovný systém, ktorý v prípade úniku čpavku zabezpečuje nejaké stupne.”

Peter Antal:

“Celá rekonštrukcia vyjde do štyroch miliónov eur, z ktorých jeden a pol milióna sme dostali zo štátu, z Úradu vlády, a dva celá tri milióna bolo vyčlenených z rozpočtu mesta. Časť prostriedkov na mantinely poskytol Slovenský zväz ľadového hokeja plus nejakí menší sponzori.”

Martin Dušička:

“Štadión má aj svoje špecifiká, či osobitosti, medzi ktoré patrí hliník. Z hliníka je konštrukcia na sedenie, okenné otvory, či dvere.”

Igor Rozenberg:

“Ak by ste si všimli konkrétne detaily, že máme tu napríklad obložené heraklitom stĺpy, tak vždy ten stĺp je ukončený hliníkom. Keď vyjdete von, kde sú svietidlá, takisto je to ukončené hliníkom, čiže chceme tým dať najavo, že sme vlastne mesto, ktoré na prvom mieste má hlinikáreň.”

Peter Antal:

“Začíname novú éru hokeja, musím povedať, kde sa chopili toho ľudia, ktorí skutočne chcú dať všetko do toho, aby ten hokej tu žil. Získali sme zvučné mená do nášho hokeja, čiže verím, že diváci budú mať čo pozerať.”

Martin Dušička:

“V Žiari nad Hronom sú presvedčení, že tento nový zimný štadión bude naplno využitý minimálne deväť mesiacov v roku. Okrem hokeja a korčuľovania to budú aj rôzne spoločenské akcie.”


V Žiari zrekonštruujú mestskú knižnicu

Noviny Žiarskej kotliny | 20.8.2019 | Iva

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, zateplením stien a strechy, ale aj s vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných.

ŽIAR NAD HRONOM Budovu Mestskej knižnice Michala Chrásteka v Žiari nad Hronom zrekonštruujú.

Mesto uspelo so svojou žiadosťou o dotáciu a na jej obnovu získalo 170-tisíc eur z Environmentálneho fondu.

„Keďže v minulosti sme so žiadosťou neuspeli, sme radi, že sa to teraz podarilo,“ reagoval hovorca mesta Martin Baláž, ktorý zároveň potvrdil, že zámer sa nezmenil.

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, výmenou metalickej fasády, zateplením stien a strechy minerálnou vlnou, výmenou hliníkových okien a dverí, vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných. „To je pre nás dôležité, v súčasnosti totiž majú do knižnice imobilní prístup iba vďaka schodolezu a asistencii nášho personálu,“ povedala riaditeľka mestského kultúrneho centra Michaela Pribilincová.

Celkové náklady na rekonštrukciu sa vyšplhajú do výšky viac ako 253-tisíc eur.


Žiar nad Hronom ich má ako prvé mesto na Slovensku: Jednoduchý nápad dobrovoľníkov pomáha ľuďom v núdzi

cas.sk | 8.8.2019 | Nový Čas

Potravinami pomáhajú chudobným ľuďom. V Žiari nad Hronom ako v prvom meste na Slovensku pribudli v týchto dňoch tzv. Dobré skrinky.

Ľudia v núdzi v nich nájdu trvanlivé potraviny, knihy, oblečenie či kozmetiku. Dobrovoľníci z Občianskeho združenia Helpi už nainštalovali dve skrinky a plánujú sa aj ďalšie. Dobrovoľníci sa inšpirovali vo svete, kde projekt funguje už roky. Prvé dve skrinky postavili v Žiari nad Hronom v spolupráci so samosprávou na Centrálnej autobusovej stanici a pred Mestským kultúrnym centrom. Zvyšné tri budú umiestnené pri nemocnici, na námestí a na Šoltésovej ulici. Otvoriť galériu

„Ľudia v skrinkách nájdu okrem trvanlivých potravín aj kozmetiku či hygienické potreby. Už po prvotnom naplnení sa veci začali postupne míňať, čo nás teší, lebo to znamená, že Žiarčania už Dobré skrinky objavili,“ uviedol predseda OZ Helpi Tomáš Oršula. Dodal, že zmyslom Dobrých skriniek je najmä bezplatná komunitná výmena tovarov v duchu - prines, čo nepotrebuješ a zober si, čo potrebuješ. Na dobré skrinky získali dobrovoľníci z projektu 600 eur.

„Vítame možnosť odovzdať trvanlivé potraviny či hygienické potreby zadarmo tým, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedol hovorca primátora Martin Baláž. A tomu sa potešia i dobrovoľníci. „Podeliť sa o ne môže každý, kto netrpí núdzou a naopak, pomôcť tak môže tým, ktorým ešte tieto veci pomôžu,“ hovorí Oršula s tým, že rokujú s miestnymi podnikateľmi a obchodnými reťazcami, či by nemali záujem pravidelne prispievať a zapĺňať Dobré skrinky tovarom, ktorý nepotrebujú a ktorý v zmysle legislatívy končí často v koši. Otvoriť galériu

Ako to funguje

Ľudia môžu prispieť trvanlivými potravinami, ktoré sa nepokazia a nemusia byť v chlade, ako konzervy, cestoviny, múka či ryža. Mesto bude obsah skriniek priebežne kontrolovať, či sa v nich nenachádza niečo škodlivé alebo pokazené. RÚVZ posudzuje priestor prevádzky. Nemajú zatiaľ žiadne usmernenie, ako postupovať v prípade Dobrých skriniek. Na hygienu sa nikto neobrátil.


Žiar nad Hronom: Najväčšie hudobné podujatie regiónu bude ekologickejšie

enviroportal.sk | 7.8.2019 | TASR

6. augusta - Najväčšie hudobné podujatie žiarskeho regiónu City fest, ktoré sa bude v sobotu 10. augusta konať v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom, bude ekologickejšie. Organizátori zavádzajú používanie vratných eko plastových pohárov s grafikou mestských podujatí.

Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že v tomto trende budú pokračovať aj pri organizácii ďalších podujatí. ,,Keďže festivaly navštívi vždy veľa návštevníkov, vyprodukuje sa aj obrovské množstvo odpadov. Väčšinou ide o jednorazové plastové poháre, taniere, tácky a podobne. Preto sme sa aj my rozhodli ísť inou cestou," podotkol.

Vratný pohár si budú môcť návštevníci festivalu kúpiť v určenom stánku pri každom vstupe. Tam ho budú môcť aj vrátiť do 24.00 h. Poháre sú vyrobené z ekologického plastu a vo viacerých veľkostiach.


Na City feste v Žiari nad Hronom odpremiérujú novú hymnu FK Pohronie

teraz.sk | 7.8.2019 | TASR

Žiarsky festival prichádza tento rok aj s ďalšou novinkou.

Žiar nad Hronom 7. augusta (TASR) - Fanúšikovia žiarskeho futbalu si prídu na svoje aj počas sobotného hudobného festivalu City fest, ktorý sa bude konať v žiarskom Parku Štefana Moysesa. Okrem hudobníkov sa na pódium postavia aj futbalisti FK Pohronia, ktorí budú súčasťou premiérového uvedenia novej klubovej hymny. “O 21.00 h bude v premiére uvedená hymna FK Pohronie ”My sme osy" aj s videoklipom. Odohrajú ju interpreti združení okolo Jána Kulicha, vokály do hymny nahrali naši futbalisti, ktorí sa premiéry zúčastnia," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Žiarsky festival prichádza tento rok aj s ďalšou novinkou. Okrem hudobných vystúpení a tradičných sprievodných podujatí ponúkne aj autogramiádu hercov z populárneho rodinného televízneho seriálu. V hudobnom programe odznejú vystúpenia Kollárovcov, Simy Martausovej, domácich kapiel Janko Kulich & Kolegium a Sitňan. Na City fest tento rok zavíta aj Rytmus, Iné Kafe a Metalinda. Chýbať nebude ani oceňovanie žiarskych umelcov - Žiarsky Zlatý klinec.


Zimný štadión v žiari bude Slovalco aréna

Noviny Žiarskej kotliny | 6.8.2019 | Iva

ŽIAR NAD HRONOM Žiarsky zimný štadión bude niesť meno po jednej z najväčších firiem v miestnom priemyselnom parku. Na jednej zo stien pod strechou športoviska už vidno nápis Slovalco aréna.

„Hoci peniaze na aktuálnu časť rekonštrukcie a modernizácie prišli najmä od štátu a z mestského rozpočtu, Slovalco poslalo na štadión príspevok asi 20 miliónov - vtedy ešte korún - v roku 2000, a to na dostavbu skeletu objektu,“ vysvetlil rozhodnutie o názve, na ktoré sa Žiarčania pýtali aj na sociálnej sieti, vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Doplnil tiež, že pre samosprávu je spoločnosť jedným z hlavných partnerov pri financovaní predovšetkým mládežníckeho športu v meste.

Majitelia spoločnosti Slovalco venovali navyše vlani mestu 600-tisíc eur na rekonštrukciu krytej plavárne, kde by sa s prácami malo začať práve po úplnom dokončení hokejového štadióna.

Termín otvorenia vynoveného športoviska mesto opakovane posunulo. S konkrétnym dátumom sa aktuálne neponáhľa. „Ešte ho nemáme, ale počítame s druhou polovicou augusta,“ povedal primátor Žiaru Peter Antal.


Žiar nad Hronom chce zvýšiť povedomie obyvateľov o triedení odpadov

teraz.sk | 5.8.2019 | TASR

Pred dvoma rokmi samospráva analyzovala obsah nádob na zmesový komunálny odpad a zistila vysoký potenciál na zvýšenie miery vytriedenia a následného zhodnotenie odpadov.

Žiar nad Hronom 5. augusta (TASR) - Žiarska samospráva chce zvýšiť úroveň separovania odpadu obyvateľmi mesta. Plánuje preto sériu informačno-propagačných aktivít zacielených na všetky vekové skupiny, ktoré majú tomu pomôcť. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že aktivity plánujú v rámci projektu s názvom Myslime environmentálne a spoločne vyhrajme nad odpadom, podporeného dotáciou vo výške takmer 32.000 z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Pred dvoma rokmi samospráva analyzovala obsah nádob na zmesový komunálny odpad a zistila vysoký potenciál na zvýšenie miery vytriedenia a následného zhodnotenie odpadov. Cieľom mesta je tak zvýšiť mieru primárneho vytriedenia odpadov priamo obyvateľmi, čím sa zvýši množstvo odpadov, ktoré môžu byť zhodnotené, a, naopak zníži množstvo odpadov, ktoré putujú na skládku.

“Projekt je zameraný na informačnú kampaň na podporu separovaného zberu. Chceme zvyšovať povedomie obyvateľov, ako nakladať s odpadom a ako triediť. Pre nich je to aj motivujúce, keďže je u nás zavedený množstvový zber a obyvatelia platia len za odpad, ktorý je komunálny a nevytriedený. Triedený majú odvážaný zadarmo,” priblížil Baláž. Súčasťou projektu budú aktivity pre všetky vekové kategórie. “Projekt zahŕňa viaceré aktivity od bežnej tlačovej reklamy, cez komunikáciu prostredníctvom našich lokálnych médií ale takisto rôzne informačné nástenky na školách a iných inštitúciách. Takisto pôjde o rôzne malé podujatia pre deti v materských a základných školách, aby sa hravou formou zoznamovali s princípmi triedenia odpadu a ako nakladať s odpadom,” podotkol Baláž s tým, že ďalšou aktivitou by mal byť odborný seminár pre predsedov bytových samospráv.


Žiar nad Hronom má “dobré skrinky”

TV TA3 | 1.8.2019 | Martin Dušička / Daniela Piršelová

Daniela Piršelová, moderátorka: „Na frekventovaných miestach v Žiari nad Hronom pribudli špeciálne skrinky na pomoc ľuďom v núdzi. Okrem trvanlivých potravín sa v nich nachádzajú aj šaty a kozmetika, ktoré si záujemcovia zadarmo môžu zobrať so sebou. Takzvané dobré skrinky vytvorili a dopĺňajú mladí dobrovoľníci, ktorí chcú ukázať, že pomáhať slabším je výzvou aj pre dnešok.“

Martin Dušička, redaktor: „Takzvané dobré skrinky už stoja v Žiari nad Hronom na dvoch miestach – na autobusovej stanici a pred kultúrnym centrom. O pár dní ešte pribudnú ďalšie tri. Vytvorili ich mladí dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli takýmto spôsobom zjednotiť komunitu za dobrú vec.“

Tomáš Oršula, OZ Helpi (telefonát): „Základná myšlienka je to, že ľudia, ktorí majú niečoho nadbytok, môžu to priniesť miesto toho, aby to vyhodili niekde do koša, alebo aby im to doma stálo a zbytočne zavadzalo, radšej to doniesli niekde do nejakej tejto dobrej skrinky, kde si teda ľudia, ktorí si to nemôžu dovoliť, určite radi niečo stade zoberú.“

Martin Dušička: „Ide najmä o trvanlivé potraviny, kozmetiku, či oblečenie. Prvý tovar tam umiestnili dobrovoľníci a ten rýchlo zmizol. Teraz čakajú, že sa zapoja aj samotní obyvatelia mesta.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 1: „Dobrý nápad. Nemusia vyhodiť do kontajnera. Dajú tam a ľudia, ktorí potrebujú, si zoberú.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 2: „Môže byť, lebo to už malo byť dávno.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 3: „My sa vždy snažíme všetko vlastne spotrebovať, čo máme, takže málokedy nám niečo vyjde, že naozaj na odpad.“

Martin Dušička: „Projekt podporilo aj mesto, nielen morálne, ale tiež vyčlenením mestských pozemkov.“

Martin Baláž, vedúci Kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: „Berieme to ako zaujímavú formu na pestovanie ľudskej spolupatričnosti, vzájomnej pomoci. My sme poskytli samozrejme bezodplatne pozemok, pozemky, respektíve možnosť inštalovať to na našich pozemkoch.“

Martin Dušička: „Autori tohto nápadu ešte predtým založili v Spojených štátoch amerických medzinárodnú charitatívnu organizáciu. A keďže traja z nich sú Žiarčania, rozhodli sa projekt zrealizovať aj v rodnom meste.“

Tomáš Oršula: „Myslíme si, že tento projekt a jeho filozofia je aplikovateľný na každé mesto, či už svetové, alebo malé mesto, ako je náš Žiar nad Hronom.“

Martin Dušička: „Skrinky sú pod dohľadom mestských kamier, ale ich využívanie je aj tak na svedomí obyvateľov. Postupne sa ukáže, či projekt vôbec podporia.“

Martin Baláž: „Preto aj vyzývame všetkých v Žiari nad Hronom, alebo tí, ktorí sem prídu a chcú nejakým spôsobom pomôcť ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, môžu tie skrinky využiť a dať tam rôzne predmety, alebo potraviny.“

Tomáš Oršula: „Nie je to teda postavené na tom, aby organizácia iba kupovala a dopĺňala, aby to nebolo nejaké že zadarmo potraviny nájdem tam, ale aby vlastne ľudia si uvedomili, že chcem niekomu pomôcť, nechcem mu da možno peniaze pred nejakým obchodom, lebo viem, že si môže za to kúpi niečo, čo nechcem, aby si za to kúpil, ale tak radšej mu dám jedlo a donesiem ho tam.“

Obyvateľka Žiaru nad Hronom: „Ľudia by sa mohli podeliť, ale niektorí nechcú. No, skôr tí chudobnejší sa podelia ako tí zámožnejší.“

Martin Dušička: „Či sa dobré skrinky v Žiari nad Hronom osvedčia, ukážu už najbližšie týždne. V meste ale veria, že obyvatelia si túto myšlienku zoberú za svoju.“


Razia na križovatke

TV JOJ | 31.7.2019 | Katarína Kováčiková / Lucia Barmošová

Lucia Barmošová, moderátorka: „Drogový zásah pri Žiari nad Hronom. Na frekventovanej križovatke v Ladomerskej Vieske zastavili policajti auto s trojčlennou posádkou. Dvaja muži a jedna mladá žena skončili spútaní na zemi. Vozidlo prehľadali kriminalisti.“

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Nezvyčajne rušné popoludnie na križovatke na vjazde do Žiaru nad Hronom. Hlavný ťah obsadili kriminalisti, ktorí na frekventovanej ceste zablokovali toto tmavé auto. Zaujímala ich posádka, ktorá sa v ňom viezla. Dvaja muži a jedna mladá žena, trojčlenná posádka tmavého Mercedesu musela vystúpiť. Skôr, ako mohli čokoľvek urobiť, skončili všetci traja spútaní. Našli sme ich takto sedieť na trávniku s putami na rukách.“

Petra Kováčiková, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica: „Žiarski kriminalisti dnes zasahovali v obci Ladomerská Vieska. Išlo o akciu zameranú na odhaľovanie a zamedzovanie drogovej trestnej činnosti.“

Katarína Kováčiková: „A kým zadržaná trojica sedela pri ceste, kriminalisti prehľadávali auto. To zostalo stáť v križovatke presne v miestach, kde ho policajti zastavili. Akcia upútala pozornosť okoloidúcich vodičov, ktorí ho museli obchádzať.“

Petra Kováčiková: „Vzhľadom na to, že v prípade prebiehajú procesné úkony, nebudeme zatiaľ poskytovať bližšie informácie.“

Katarína Kováčiková: „A hoci polícia nateraz k prípadu neposkytuje žiadne bližšie informácie, podľa našich zistení hľadali vo vozidle pervitín. Stále spútanú trojicu mladých ľudí po skončení prehliadky podozrivého vozidla previezli na policajné oddelenie. Žiarski kriminalisti majú za sebou tento rok už niekoľko drogových razií. Napríklad aj počas Veľkej noci si na výjazde z mesta počkali na vozidlo, ktoré šoféroval tridsaťšesťročný Peter. V zatavených striekačkách prevážal pervitín, za čo ho neminulo obvinenie z drogovej trestnej činnosti.“


Žiarsky City fest bude ekologickejší ako doteraz. Ponúkne vratné poháre

myziar.sme.sk | 28.7.2019 | Ivana Zigová

Kultúrne centrum tiež hľadá 40 brigádnikov, ktorí budú pomáhať pri staniciach na triedenie odpadu.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky City fest, ktorý sa uskutoční v sobotu 10. augusta , bude ekologickejší ako jeho doterajšie ročníky.

Novinkou bude vratný pohár z ekologického plastu. Ten si budú môcť návštevníci kúpiť v stánku za každým vstupom a pri odchode ho môžu na rovnakom mieste do polnoci vrátiť.

Cena pohára je dve eurá a v rámci areálu vám doňho načapujú pivo, kofolu alebo iný nápoj.

„Naším cieľom je znížiť množstvo plastového odpadu počas našich kultúrnych podujatí,“ povedala riaditeľka mestského kultúrneho centra, ktoré festival organizuje, Michaela Pribilincová.

Kultúrne centrum tiež hľadá 40 brigádnikov, ktorí budú pomáhať pri staniciach na triedenie odpadu v Parku Štefana Moysesa, kde sa hudoný festival koná.

„Cieľom tohtoročného festivalu je čo najviac odbremeniť náš park od odpadkov, ktoré zostávajú po skončení festivalu a zamerať sa na ich separáciu,“ povedala Pribilincová.

V rograme vystúpia Kollárovci, Rytmus, Sima Martausová, Iné Kafé či Metalinda. Návštevníkov čaká aj autogramiáda populárnych seriálových “oteckov”.


V Žiari nad Hronom zriadia nové zariadenie pre seniorov

Rádio Slovensko | 24.7.2019 | Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, redaktorka, Žiar nad Hronom: "V okresnom meste zriadia nové zariadenie pre seniorov. Má sídliť v prístavbe kaštieľa, kde bola doteraz stredná škola. Na umiestnenie do domova dôchodcov v Žiari nad Hronom čaká okolo sto seniorov. Vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa Monika Minárová."

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa: “Tento stav je alarmujúci, pretože my ako samospráva posudzujeme odkázanosť našich občanov na rôzne typy a druhy sociálnych služieb a vnímame túto skutočnosť, že ten dopyt po práve tomto type služieb, čiže pobytovom je veľmi veľký.”

Marína Debnárová: “Zariadenie pre seniorov pribudne aj v Brezne. S rekonštrukčnými prácami chce mesto skončiť do konca roka.”


Žiar prišiel o už schválenú polmiliónovú dotáciu. Mesto pochybilo

myziar.sme.sk | 22.7.2019 | TASR

Opatrenia na zachytávanie dažďovej vody musia v meste počkať.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom len nedávno uspelo so žiadosťou o dotáciu ma vodozádržné opatrenia, ktoré mu mali pomôcť zhromažďovať a využívať dažďovú vodu.

O tom, že získalo viac ako 538-tisíc eur prostredníctvom envirorezortu, sme informovali v máji. Už dnes je však všetko inak, nenávratný finančný príspevok Žiar napokon nedostane.

Chyby vo verejnom obstarávaní

„Mesto pochybilo v procese verejného obstarávania, čím nesplnilo podmienku poskytnutia pomoci. Preto sa musí opätovne zapojiť do vyhlásenej výzvy so žiadosťou o príspevok,“ potvrdil

Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.

K pochybeniu malo dôjsť zo strany mestskej úradníčky.

„Došlo k zlyhaniu ľudského faktora. Chyby vo verejnom obstarávaní, ktoré nám pri kontrole vytkol riadiaci orgán, si priznávame. O dotáciu sa ale budeme uchádzať opätovne,“ reagoval vedúci kancelárie žiarskeho primátora Martin Baláž.

Jazierka aj zelené strechy

Projekt, ktorý chce samospráva uskutočniť, rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Cieľom je, aby nekončila bez využitia v kanalizácii.

Dažďovú vodu plánujú v Žiari zachytávať v podzemných nádržiach, používať ju chcú na zavlažovanie a polievanie ulíc. Zhromažďovať by ju mali aj prostredníctvom dažďových záhrad – v jazierkach.

Plán tiež počíta s vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


Pri štúdii parku chcú vychádzať z fotografií

Noviny Žiarskej kotliny | 2.7.2019 | TASR

Radnica oslovila architekta, ktorý sa špecializuje práve na záhradnú architektúru historických budov a pamiatok. Ten navrhol riešiť park komplexne.

Žiarska samospráva si plánuje zaobstarať štúdiu úpravy zelene v Parku Štefana Moysesa a exteriéru biskupského kaštieľa.

„Vzniklo to tak, že sme začali uvažovať o úprave bezprostredného okolia kaštieľa, teda bývalých záhrad. Oslovili sme na to odborného architekta, ktorý sa špecializuje práve na záhradnú architektúru historických budov a pamiatok,“ priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž s tým, že na základe toho dospeli k záveru urobiť komplexnú štúdiu.

Tá bude podľa jeho slov slúžiť ako podklad pre ďalší rozvoj areálu aj do budúcnosti, ukáže, ako má vyzerať starostlivosť aj vzhľad parku a bezprostredného okolia biskupského kaštieľa.

Podľa Baláža chcú pri jeho úprave vychádzať aj z historických fotografií či rytín, ktoré sa zachovali.

Obnoviť by chceli napríklad terasy nachádzajúce sa pri vstupe do parku z Ulice SNP, ktoré boli v minulosti plné kvetín.

Sumu 5500 eur potrebnú na obstaranie štúdie odsúhlasili v piatok (28.6.) žiarski poslanci v 3. zmene rozpočtu mesta na rok 2019.

Takisto vyčlenili 8000 eur na architektonicko - historický výskum v priľahlom biskupskom kaštieli.

Žiarsky park je obľúbeným miestom prechádzok nielen Žiarčanov.


Žiar požiada o úver na výstavbu zariadenia pre seniorov

myziar.sme.sk | 28.6.2019 | TASR

Zariadenie pre seniorov chce mesto zriadiť v budove školy, ktorá je súčasťou areálu niekdajšieho biskupského kaštieľa.

ŽIAR NAD HRONOM. Na výstavbu zariadenia sociálnych služieb, ktoré má vzniknúť prestavbou bývalej školy, chce Mesto Žiar nad Hronom čerpať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Takýto spôsob financovania a zároveň podanie žiadosti o úver v piatok na rokovaní mestského zastupiteľstva schválili žiarski poslanci.

Vedúca odboru stavebného poriadku na Mestskom úrade v Žiari nad Hronom Stanislava Holosová na rokovaní priblížila, že ide o úver vo výške 737-tisíc eur s úrokovou sadzbou 0,5 percenta a splatnosťou 40 rokov.

Na projekt má mesto podľa jej slov prispieť vlastnými finančnými prostriedkami vo výške takmer 446-tisíc eur.

Žiarsky viceprimátor a zároveň poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ladislav Kukolík víta a podporuje snahu samosprávy riešiť túto oblasť sociálnych služieb.

“Deficit sociálnych lôžok je v našom kraji veľký a nie je to až také bežné, že samosprávy sa dajú na túto cestu. Takže ja som na to hrdý, že naše mesto bude zriaďovateľom takého domova seniorov,” podotkol Kukolík.

Zariadenie pre seniorov chce mesto zriadiť v budove školy, ktorá je súčasťou areálu niekdajšieho biskupského kaštieľa.

Zámerom mesta je prebudovať pôvodnú budovu školy na zariadenie, ktoré poskytne adekvátne priestory na pobyt seniorov v trvalom bývaní s celodennou opaterou. Priestory budú delené na niekoľko funkčných zón. V základnom delení ide o hlavnú lôžkovú časť, priestory zázemia a techniky a spoločenskú časť.


Problémy so štadiónom v Žiari nad Hronom

RTVS Jednotka | 25.6.2019 | Marek Pivoluska / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor: „Futbalový úspech v Žiari nad Hronom zatieňujú problémy so štadiónom. Po tom, ako sa žiarski futbalisti prebojovali do najvyššej súťaže, bude potrebné investovať do futbalového stánku. Klub žiada od mesta zhruba dvestopäťdesiattisíc eur. Samospráva ešte neuzavrela ani rekonštrukciu zimného štadióna.“

Marek Pivoluska, redaktor: „Postup futbalového klubu Pohronie do najvyššej súťaže považuje samospráva Žiaru nad Hronom za jeden z najväčších športových úspechov mesta. Aby však hráči mohli hrať zápasy aj doma, vyžiada si len nedávno zrekonštruovaný štadión ďalšie investície.“

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom: „Tak tou najväčšou investíciou bude vyhrievaný trávnik. No a samozrejme k tomu potrebujeme urobiť turniketový systém, kamerový systém. Budeme potrebovať rozšíriť plošinu pre médiá. A podľa požiadavky polície budeme musieť mierne uzavrieť ešte aj sektor hostí tak, aby nedošlo k nejakým problémom.“

Marek Pivoluska: „To všetko si vyžaduje investíciu dvestopäťdesiattisíc eur. Peniaze pýta klub od mesta.“

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: „Zareagovali sme pozitívne na potrebu štadión upraviť podľa licenčných podmienok najvyššej futbalovej súťaže.“

Marek Pivoluska: „Podporu ešte musia odsúhlasiť poslanci na najbližšom mestskom zasadnutí. Okrem futbalového úspechu sa od jesene vracia po desiatich rokoch do mesta aj hokej. Technické služby sa blížia k finalizácii rekonštrukcie zimného štadióna. Plánovaný júnový termín síce už nestihnú, štadión by však mal byť hotový koncom augusta.“

Igor Rozenberg: „Bude to menší štadión, nebude to štadión o kapacite päť alebo desaťtisíc, bude to mať niečo cez dvetisíc miest na státie a sedenie.“

Marek Pivoluska: „Hokejový klub chce venovať značnú pozornosť mládeži.“

Peter Uhrovič, konateľ HK Sport trend: „Našou snahou bude riešiť korčuliarsku gramotnosť detí na prvom stupni. Samozrejme nielen na prvom, ale predovšetkým na prvom stupni základných škôl a posledné ročníky materských škôl, kde je snahou vlastne naučiť všetky deti základnej korčuliarskej gramotnosti. A následne tie deti, ktoré budú mať záujem, vlastne budú sa venovať naďalej vlastne tomu športu.“

Marek Pivoluska: „Seniorský tím by mali tvoriť najmä odchovanci zo Žiaru nad Hronom. Uvažuje sa aj o spolupráci so zvolenským hokejovým klubom.“


Žiarsky kaštieľ ostal bez dotácie. Naprázdno vyšli aj Žarnovica a Banská Štiavnica

myziar.sme.sk | 17.6.2019 | Ivana Zigová

Hoci ministerska kultúry na Facebooku naznačila, že kaštie dotáciu dostane, nestalo sa tak.

ŽIAR NAD HRONOM. Hoci ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer – SD) naznačovala koncom mája na sociálnej sieti, že mesto Žiar nad Hronom získa dotáciu na obnovu niekdajšieho biskupského kaštieľa od rezortu pod jej vedením, nestalo sa tak.

Medzi neúspešnými

„Mestu sa podarilo získať do vlastníctva prekrásny renesančno-barokový kaštieľ, ktorý je v zozname národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy. Teší ma, že aj vďaka dotácii rezortu kultúry bude kaštieľ postupne prechádzať komplexnou rekonštrukciou,“ napísala na Facebooku zhruba pred mesiacom Laššáková.

Minulý týždeň však ministerstvo zverejnilo vyhodnotenie žiadostí, podľa ktorého nedostane Žiar, požadujúci na obnovu kaštieľa 950-tisíc, ani euro.

O nepridelení zdrojov rozhodla podľa vyjadrenia ministerstva odborná komisia, prihliadala pritom na kvalitu projektov, ale aj na disponibilný objem finančných prostriedkov.

„O tom, že sme neuspeli, už viem. Mrzí ma to, ale ideme ďalej. Už onedlho by sme sa chceli uchádzať o takzvané Nórske fondy a určite na jeseň pošleme novú žiadosť aj ministerstvu kultúry,“ reagoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD, SNS).

Prioritou je prístavba

Antal tiež dodal, že aktuálne sa v Žiari v súvislosti s kaštieľom sústredia na rekonštrukciu jeho prístavby a jej zmenu na domov pre seniorov s kapacitou 40 miest.

„Toto je pre nás momentálne priorita. Samozrejme, vo vzťahu k hlavnému historickému objektu kaštieľa, budeme potrebovať značné zdroje, najmä na obnovu fasády, ktorá je v zlom stave,“ povedal.

Kým sa mestu nepodarí získať väčšiu sumu z externých zdrojov, bude sa podľa primátora venovať aspoň menším zásahom vo vnútri pamiatky.

Aj ďalší kaštieľ či radnica

Bez dotácie ostanú aj ďalšie samosprávy v regióne, dôvody sú rovnaké ako v prípade Žiaru.

Viac ako 687-tisíc eur žiadalo na druhú etapu obnovy Horného kaštieľa mesto Žarnovica, to so svojou žiadosťou pritom neuspelo už vlani.

Na komplexnú obnovu historickej radnice v centre chcela dotáciu využiť banskoštiavnická samospráva, žiadala viac ako 807-tisíc eur.

So svojimi plánmi však bude musieť vedenie mesta počkať alebo sa po zdrojoch poobzerať inde.


Skvelá práca žiarskych policajtov: Zachránili ľudský život

dnes24.sk | 12.6.2019 | Barbara Dalosová

Život mladej ženy visel na vlásku, policajti zo Žiaru nad Hronom zakročili. Klobúk dolu.

Na dobre odvedenú prácu policajtov zo Žiaru nad Hronom upozornila Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebooku. Chlapi mali zachrániť život mladej žene.

„Vďaka rýchlej a pohotovej reakcii, ľudskému prístupu a výbornej komunikácii priamo na mieste sa podarilo policajtom Obvodného oddelenia v Žiari nad Hronom zachrániť život mladej žene, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii," ozrejmuje polícia, na viac informácií je však skúpa.

„Pre citlivosť prípadu nemôžeme poskytnúť viac informácií," dodávajú muži zákona s tým, že žiarskym policajtom každopádne patrí veľké uznanie.


Na Šášov pôjdu ďalšie tisíce. Toto všetko sa na hrade chystá

myziar.sme.sk | 6.6.2019 | Ivana Zigová

Práce na hrade pokračujú. Novinku sľubujú aj v expozícii pod hradom.

ŽIAR NAD HRONOM. Dotáciu 25-tisíc eur od rezortu kultúry získalo v týchto dňoch Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré sa dlhodobo venuje obnove tejto pamiatky.

„Peniaze využijeme najmä na archeologický a architektonický výskum ďalších častí Šášova,“ povedal predseda združenia Rastislav Uhrovič.

Zamestnali skúsených

Vďaka projektu podporovaného cez Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny môžu pokračovať aj stavebné práce. Vďaka príspevku takmer 76-tisíc eur našlo na zrúcanine prácu dvanásť nezamestnaných.

„Vzhľadom na to, že ponuka na trhu práce už nie je taká ako v minulosti, sme radi, že sa nám podarilo získať ľudí, ktorí už u nás pracovali a majú nejaké skúsenosti,“ poznamenal Uhrovič a dodal, že pracovníci v tejto sezóne pôsobia na hrade už od prvého májového týždňa.

Vodu chcú zachytávať

V nasledujúcich mesiacoch budú pracovníci na hrade dokončovať južný múr a pokračovať v obnove delovej veže. Začnú sa aj práce na severnom múre.

„Vybudujeme tiež ďalšiu technickú strechu, ktorá bude slúžiť na sťahovanie dažďovej vody do cisterny v rámci nášho systému zbierania vody,“ priblížil aktivitu, ktorá zjednoduší záchrancom hradu ich prácu, Uhrovič.

Ukážu krásy kraja

Šášov je aj súčasťou projektu Pohronská hradná cesta, ktorý spája štrnásť niekdajších fortifikácií pozdĺž rieky Hron. Časom by aj v jeho areáli mali pribudnúť infotabule a mobiliár, ktorý bude pre všetky zastávky cesty jednotný.

Združenie plánuje opäť vynoviť aj expozíciu v podhradí. Aktuálne na nej obnovujú fasádu.

„Tešíme sa tiež, že dnešné pletivo a bránu nahradí nový plot, ktorý do prostredia zapadne. Bude drevený latkový,“ povedal Uhrovič.

Nového využitia by sa mala dočkať aj zadná miestnosť expozície.

„Po novom bude slúžiť na premietanie videí a prezentácií. Nielen o postupe prác, ktoré na hrade vykonávame, ale aj takých, ktoré ukážu, aké krásy a zaujímavosti možno vidieť v celom Banskobystrickom kraji,“ povedal Uhrovič a doplnil, že v tomto prípade plánujú spoluprácu s Banskobystrickým samosprávnym krajom.


Zomrela dlhoročná žiarska pedagogička a kronikárka Mária Zaťková (†76)

myziar.sme.sk | 3.6.2019 | Ivana Zigová

Radosť jej vždy robili návraty do rodnej obce - do zaniknutých Horných Opatoviec.

ŽIAR NAD HRONOM. Vo veku nedožitých 77 rokov v sobotu (1.6.) po dlhej chorobe zomrela dlhoročná pedagogička, publicistka a aktívna obyvateľka Žiaru nad Hronom Mária Zaťková. Na svojej oficiálnej stránke o tom informuje mesto.

Rodáčka z Horných Opatoviec nikdy nezabudla pripomínať históriu zaniknutej obce.

"Je to dôležité a nedocenené miesto, duchovné miesto okolo ktorého je svetský odpad. Je to škola ekológie a škola duchovna,“ hovorila pre týždenník MY o Kostole sv. Vavrinca, v tesnej blízkosti ktorého je dnes skládka odpadu.

Svoj vzťah k histórii a k písanému slovu potvrdzovala istý čas aj ako kronikárka mesta.

Pre naše noviny spomínala, ako sa pri tejto práci často cítila osamelá. „Okrem niekoľkých zanietencov som necítila žiadny záujem. Aj kroniky, ktoré som napísala, čítalo len málo ľudí,“ hovorila o dôvodoch, pre ktoré sa neskôr s priateľmi začali stretávať v združení pre históriu mesta Castrum Susol.

V roku 2006 získala cenu mesta za významný prínos v oblasti rozvoja kultúry a uchovávania histórie.

Posledná rozlúčka s Máriou Zaťkovou sa uskutoční v Dome smútku na žiarskom cintoríne v utorok 4. júna o 13. hodine.


Kde bude stáť nové ihrisko, majú rozhodnúť Žiarčania: Na výber sú tri lokality

dnes24.sk | 27.5.2019 | TASR

Žiarski poslanci pred časom odklepli peniaze na nové detské ihrisko. O jeho umiestnení môžu rozhondúť Žiarčania v hlasovaní.

Obyvatelia Žiaru nad Hronom si môžu vybrať, kde vybuduje samospráva nové detské ihrisko. Na výber majú tri lokality, hlasovať môžu na internetovej stránke mesta. Samospráva avizuje, že verejnosť bude mať slovo aj pri výbere herných prvkoch.

Ihrisko by malo byť vybudované vo vnútrobloku medzi bytovými domami na Ulici M. R. Štefánika, v areáli I. základnej školy na Ulici Dr. Janského alebo na trávnatej ploche medzi bytovými domami na Ulici J. Hollého a Ulici SNP.

Ihrisko sľúbil miestnym mamičkám primátor Peter Antal po tom, čo sa neúspešne zapojili do celoslovenskej hlasovacej súťaže zameranej na budovanie detských ihrísk. Primátor avizoval, že nové ihrisko vybuduje mesto na svoje náklady. Na jeho realizáciu schválilo mestské zastupiteľstvo 60 000 eur.


Žiar nad Hronom má smelé plány: Plánujú využívať dažďovú vodu

cas.sk | 24.5.2019 | Redakcia

Na mestských objektoch v Žiari nad Hronom zrealizujú vodozádržné opatrenia, ktoré pomôžu zhromažďovať a ďalej využívať dažďovú vodu.

Mesto projekt zrealizuje vďaka dotácii vo výške 538.555 eur, ktorú na tento účel získalo z ministerstva životného prostredia. Sumou vo výške 28.345 eur prispeje z vlastného rozpočtu. “Sme radi, že sme získali dotáciu na projekt vodozadržných opatrení. Je to ďalšia investícia mesta do environmentálnej oblasti,” uviedol vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Projekt rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Dažďová voda bude zachytávaná tromi spôsobmi, pričom výhodou projektu bude podľa samosprávy najmä zníženie odtoku zrážkovej vody do kanalizačnej siete.

Voda bude zachytávaná vo vybudovaných podzemných nádržiach, z ktorých bude používaná na zavlažovanie ako polievanie ulíc, ako aj areálov škôl a škôlok. Zachytávať ju budú aj vo vybudovaných dažďových záhradách - jazierkach, v ktorých budú vysadené rastliny a do ktorých bude dažďová voda stekať z dažďových zvodov, a taktiež vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


V Žiari aktuálne chystajú rozširovanie škôlok

Noviny Žiarskej kotliny | 21.5.2019 | IVA ZIGOVÁ

PRIBUDNE JEDNA TRIEDA A NESKÔR NOVÁ MATERSKÁ ŠKOLA

Bez navýšenie kapacít by mesto podľa Antala nemohlo zvládnuť dopyt.

ŽIAR NAD HRONOM. Hoci sa proti návrhu povinnej predškolskej dochádzky zo strany koalície postavila časť rodičov aj politikov, v Žiari nad Hronom už na možné dopady takéhoto opatrenia myslia.

Rozhodli, že súčasné kapacity rozšíria

Mestskí poslanci už vyčlenili na úpravy potrebné v súvislosti s rozšírením kapacity mestskej materskej školy o jednu triedu 16 500 eur.

„Chceme sa pripraviť na to, že ak bude povinná škôlka už od budúceho roka, ak to parlament schváli, aby sme na to boli pripravení," zdôvodnil krok primátor Žiaru Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS) Nová trieda by ala pribudnúť v rámci elokovaného pracoviska Na Ulici A. Kmeťa, no Antal avizuje aj ďalšiu zmenu. „V Základnej škole na Jilemnického ulici chceme jednu materskú školu, ktorá ale bude samostatnou. „Týmto spôsobom by sme vedeli pokryť požiadavky a dopyty obyvateľov, lebov opačnomprípadebysme museli povedať ľuďom z okolitých obcí, že ich nevieme uspokojiť, čo nechceme urobiť takto natvrdo," povedal tiež vo vzťahu k obciam, ktoré často vlastnú škôlku neprevádzkujú, Antal.

Chýbať bude miesto aj peniaze

Návrh, ktorý hovorí o účinnosti od začiatku septembra 2020 a týka sa všetkých päťročných detí, už v súvislosti s možnými problémami na strane zriaďovateľov škôlok komentoval aj Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. „Nie je problém s deťmi, ale s kapacitami zariadení.

A to sa nebavíme o výdavkoch na mzdy ďalších učiteľov, prevádzku a údržbu," reagoval Kaliňák Ministerstvo školstva pripustilo, že takýto krok si bude vyžadovať rokovania s obcami a mestami.


Nové hokejové arény

TV Markíza | 20.5.2019 | Ľubo Fronko / Danica Nejedlá

Danica Nejedlá, moderátorka: „Ľadové arény máme väčšinou staré, alebo úplne chýbajú. Pomaly sa to mení. Hokejové talenty môžu vyrásť aj tam, kde sa doposiaľ nedalo korčuľovať.“

Ľubo Fronko, redaktor: „Desať rokov sa v Žiari nad Hronom nemali kde korčuľovať, staré klzisko nefungovalo. Teraz tam vyrastá úplne nový štadión. Tria pol miliónovú arénu zaplatia približne rovnakým dielom mesto a štát.“

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: „Verím, že dokážeme urobiť jednu peknú arénu, ktorá bude lákať športovcov a bude lákať aj divákov a dúfam, že hokej sem príde.“

Ľubo Fronko: „Bude to jeden z najkrajších slovenských štadiónov. Žiarsky kotol stavajú na zámorský štýl.“

Igor Rozenberg, generálny dodávateľ: „Ten kanadský spôsob znamená, že diváci sú zo všetkých štyroch strán, z dvoch tých kratších strán budú stáť, z dvoch tých dlhších budú sedieť a celkove tá atmosféra toho zimného štadióna bude taká, že ten divák bude priamo prakticky na ľadovej ploche.“

Ľubo Fronko: „V Žiari nad Hronom by chceli korčuľovať už v lete. Nové hokejové štadióny však vyrastajú aj v iných slovenských mestách. V Liptovskom Hrádku doposiaľ ľadovú plochu nemali. Slovenský hokejový zväz tam financuje výstavbu tréningovej haly.“

Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku: „Našou úlohou je rozkorčuľovať Horný Liptov a ľudia z hokejového zväzu prídu a pozrú si, či niekto z tej množiny mladých ľudí má danosti napríklad pre taký šport ako je ľadový hokej, to môže byť chlapec, dievča, tak samozrejme sa ho ujmú profesionáli.“

Ľubo Fronko: „Ide o pilotný projekt, ktorý chce zväz rozšíriť aj do iných miest. Za posledné 3 roky pribudlo na Slovensku asi 10 hál.“

Peter Jánošík, hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja (telefonát): „Rozvoj hokejovej infraštruktúry je pre nás strategická vec. Výstavbu či obnovu ľadových plôch preto pravidelne a cielene smerujeme tam, kde možnosť korčuľovania nebola. Chceme priblížiť hokej deťom, aby deti nemuseli za hokejom ďaleko cestovať.?“

Ľubo Fronko: „Celkovo je na Slovensku 70 zakrytých ľadových plôch. Pre porovnanie, vo Fínsku s rovnakým počtom obyvateľov ich majú 270. Regionálne štáby a Ľubo Fronko, televízia Markíza.“


Chránená vydra skončila v pasci, život jej zachránila pani venčiaca psíka

tvnoviny.sk | 17.5.2019 | ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

Chránená vydra skončila v pasci. Neľútostný klepec na ňu nastražili na okraji Žiaru nad Hronom. Pre vzácneho živočícha to tento raz dopadlo ešte dobre.

Trpiace zviera ako prvá zbadala mama mladého muža počas rannej vychádzky so psom. „Zrazu len počula, že niečo piští. Tak sa len pozrela a našla tam vydru. Zavolala ma hneď, že či to nemôžem ísť vyslobodiť, že vyzerá, že je to v tráve zachytené, tak som išiel a ako som sa tak pozeral, tak som videl, že je vlastne v pytliackom oku chytená," povedal nám Jozef Medveď.

Privolali policajtov i ochranárov. Tí asi 15 kilogramovú vydru nakoniec vyslobodili. „Vydra mala šťastie v nešťastí, že tá pasca ju chytila len okrajovo a nespôsobila jej také poranenie, ktoré by spôsobilo smrť," vysvetlil riaditeľ CHKO Štiavnické vrchy Peter Farbiak.

Ak niekto nemusí vydru, tak rybári. Mimoriadne obratný lovec sa totiž živí najmä rybami. „Výskyt vydry evidujeme na všetkých našich rybárskych revíroch. Našou úlohou je tieto revíry obhospodarovať a s uvedenou vecou nemá Slovenský rybársky zväz nič spoločné," tvrdí hlavný hospodár miestnej organizácie rybárskeho zväzu Richard Štencl.

Vydra je chránený druh živočícha európskeho významu. Jej spoločenská hodnota prevyšuje 1800 eur. Podľa odhadov na Slovensku žije asi len 150 kusov vydier.

Zaráža, že pasca nebola nastražená na odľahlom mieste, ale na okraji mesta v obytnej štvrti. „Myslím si, že vinník by mal byť potrestaný a poriadne a počul som, že je tu ešte veľa klepcov, takže mali by policajti na to dávať väčší pozor," myslí si Medveď.

Zachránenú vydru po ošetrení vypustili naspäť do prírody. Pre istotu však na úplne inú lokalitu, kde žila doposiaľ.

Nakrúcal reportér Ľubo Fronko.


Počas vínneho festivalu ukážu v Žiari aj biskupský kaštieľ

myziar.sme.sk | 15.5.2019 | Ivana Zigová

Návštevníci budú môcť spojiť festival vína v parku s posledným domácim zápasom Áčka Pohronia v sezóne.

ŽIAR NAD HRONOM. Novinkou žiarskeho vinárskeho festivalu Víno v parku bude v sobotu (18.5.) možnosť nahliadnuť do priestorov priľahlého biskupského kaštieľa, ktorý sa mesto chystá v nasledujúcom období zrekonštruovať.

„Návštevníci sa budú môcť pozrieť, ako to tam vyzerá, ťahákom bude nádvorie so známym platanom, ktorý nedávno upravil odborník. Lákať bude určite aj biskupská kaplnka, ktorú pri tejto príležitosti tiež otvoríme,“ potvrdil vedúci kancelárie primátora Žiaru Martin Baláž.

V priestoroch budú počas dňa tvoriť aj žiaci výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Zity Strnadovej – Parákovej. „Kaštieľ tak ožije výtvarným umením,“ pripomenul Baláž.

Vinári a regionálne špeciality

V samotnom Parku Štefana Moysesa stánky rozloží desať vinárov prevažne z regiónu Tekov.

Okrem lahodného nápoja budú návštevníci ochutnávať aj regionálne špeciality z gazdovstva v Kremnických Baniach, ktoré získalo ocenenie ako bio farma roka.

Vyskúšať budú môcť aj kvalitnú kávu zo žiarskej pražiarne Shanti.

„Vínny festival začne o 14. hodine, vstup na podujatie je bezplatný, za jeden pohár sa platí kaucia 2,50 eura, vína sa kupujú priamo u jednotlivých vinárov, priblížil Baláž.

Kultúra aj futbal

V programe vystúpia folklórna skupina Rozmarín (od 14. h.), ale aj jazzband Conquet (od 16. h. a kapela Džipsís & Gádžos z Banskej Bystrice na čele s talentovanou žiarskou speváčkou Karolínou Kantorovou (od 19. h.).

V sobotu budú môcť Žiarčania, ale aj ľudia z okolia, navyše spojiť festivalové popoludnie s návštevou susedného futbalového štadióna, kde o 17. nastúpi Áčko FK Pohronie v poslednom domácom zápase tejto sezóny proti KFC Komárno.

„Každý si príde na svoje a niektorí dokážu tieto dve príležitosti spojiť do príjemného dňa,“ pozval za organizátorov Baláž.


Kamionisti v Žiari parkujú na zastávke, ľudia sa sťažujú

myziar.sme.sk | 13.5.2019 | Ivana Zigová

Po sťažnostiach ľudí na kamionistov prisľúbili cestári riešenie.

ŽIAR NAD HRONOM. Sťažnosti na parkovanie kamiónov na autobusovej zastávke a v blízkosti rodinných domov v časti Žiaru Kutinky sa opakovali. Miestnym ľuďom už dochádzala trpezlivosť.

Smerujú tam každé ráno

„Nákladné autá jednak stoja priamo na priestore vyhradenom ako zastávka pre autobusy, ale aj na ploche vedľa. Miestni ľudia sa opakovane sťažovali, že si z neho kamionisti robia WC a smetisko,“ opísal situáciu náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.

Povedal tiež, že na miesto smeruje hliadka mestských policajtov každé ráno, práve vtedy tam totiž previnilci parkujú najčastejšie.

„Ak stoja na zastávke, je to priestupok a riešime to pokutou až do 50 eur. Ide pritom najmä o cudzincov – Poliakov, Rumunov, Turkov a iných – keď to posunieme Policajnému zboru, často sa stáva, že dôjde k premlčaniu, pretože vymožiteľnosť pokút zo zahraničia je na Slovensku prakticky nulová,“ posťažoval sa na komplikácie Šiška.

Osadia zvodidlá

Problému na ceste prvej triedy, kde si kamionisti urobili zo zastávky neoficiálne odpočívadlo, sa už venuje aj Slovenská správa ciest.

„K nedovolenému parkovaniu kamiónov na autobusovej zastávke medzi križovatkou R1 a Starou Kremničkou zvolalo mesto Žiar nad Hronom pracovné rokovanie, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň (9.5.). Za účasti zástupcov mesta, polície, mestskej polície, nás aj miestnych obyvateľov sme sa dohodli, že Okresný úrad Banská Bystrica vydá rozhodnutie na osadenie zvodidiel tak, aby sa zamedzilo neoprávnenému parkovaniu,“ popísala plánované riešenie hovorkyňa cestárov Lucia Karelová.

Autobusová zastávka zostane na mieste zachovaná. Karelová tiež potvrdila, že medzi Žiarom nad Hronom a Kremnicou, čo je vyťažený ťah pre nákladnú dopravu, nie je žiadne oficiálne odpočívadlo, to najbližšie sa na nachádza na horskom priechode Kremnické Bane.


Práce na premene žiarskeho kaštieľa: Čím chce mesto začať?

dnes24.sk | 9.5.2019 | TASR

Vízia nanovo využívaného kaštieľa sa začína črtať. Mesto však musí vyriešiť sériu rekonštrukcií od kúrenia až po fasádu.

Kúrenie v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom zrekonštruujú. Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo na tento účel 30 000 eur. Cieľom je, aby bolo kúrenie efektívne.

,,Bude potrebné upraviť kúrenie, hoci bolo nie tak dávno robené, avšak sú tam dve kotolne. Vývoj ide veľmi dopredu a aj po poradách s firmami sme vyhodnotili, že je zbytočné, aby tam boli dve samostatné kotolne. Budeme to prerábať na jednu kotolňu," priblížil primátor Peter Antal s tým, že nanovo sa budú robiť aj rozvody.

Mesto aktuálne čaká aj na vyhodnotenie svojej žiadosti o dotáciu z ministerstva kultúry na obnovu fasády kaštieľa. ,,Chcem veriť, že sa nám ju podarí získať, lebo tým chceme začať," priblížil Antal.

S niektorými menšími úpravami v miestnostiach, ktoré chce mesto využívať, však už v kaštieli začali. ,,Požiadali sme Región Gron o dotáciu na zariadenie niektorých miestností a uvidíme, čo nám z toho vyjde. Chcem veriť, že v tomto roku budeme môcť kaštieľ už aj sprístupniť verejnosti," dodal Antal.


Žiarski seniori chcú byť aktívni, mesto im postaví petangové ihrisko

dobrenoviny.sk | 5.5.2019 | TASR

Podobné ihrisko má podľa primátora aj partnerské mesto Svitavy, tunajší dôchodcovia sa tam pravidelne stretávajú a spoločne trávia voľný čas.

Žiar nad Hronom 5. mája (TASR) - Žiarski seniori chcú svoj voľný čas tráviť aktívne, a tak sa miestna samospráva rozhodla, že im v centre mesta vybuduje petangové ihrisko.

“Je to požiadavka našich seniorov, ktorí ma oslovili, či by sme niečo také nemohli urobiť. My sme v minulosti nad tým uvažovali, ale čakali sme aj na takúto aktivitu, že ľudia sami s tým prídu,” poznamenal primátor Peter Antal.

Podobné ihrisko má podľa jeho slov aj partnerské mesto Svitavy, tunajší dôchodcovia sa tam pravidelne stretávajú a spoločne trávia voľný čas.

Aktuálne však plánuje samospráva aj realizáciu ďalšieho ihriska určeného pre najmladšiu generáciu. Ide o ihrisko, ktoré primátor sľúbil miestnym mamičkám po tom, čo sa neúspešne zapojili do celoslovenskej hlasovacej súťaže zameranej na budovanie detských ihrísk. V nej nakoniec mesto Žiar nad Hronom úspešné nebolo, no primátor prisľúbil, že mesto nové ihrisko vybuduje na svoje náklady.

Kde bude vybudované, si budú môcť vybrať samotné mamičky. “Spravíme stretnutie, dáme minimálne tri lokality na výber a budeme čakať, aby sa zhodli na tom, kde by ho najviac uvítali,” priblížil zámer Antal.

Na obe akcie schválili poslanci finančné prostriedky v 2. zmene rozpočtu mesta na rok 2019. Na vybudovanie petangového ihriska 3000 eur a na nové detské ihrisko 60.000 eur. “Sú to všetko odhadované sumy, pravdaže, ukáže až verejné obstarávanie, koľko to bude reálne stáť, ale tieto sumy budú určite postačujúce podľa prieskumov, ktoré sme si robili,” vysvetlil primátor.


Žiarsky polmaratón prinesie niekoľko noviniek

Noviny Žiarskej kotliny | 30.4.2019 | VLADIMÍR ŠIRÁŇ

CESTNÝ BEH

Jubilejný ročník čakajú novinky.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky mestský polmaratón odštartuje už o niekoľko dní a organizátori sľubujú, že bude ešte výnimočnejší ako v minulosti.

V znamení noviniek

V sobotu (11.5.) napíše obľúbené atletické podujatie už svoju desiatu kapitolu a pri príležitosti okrúhleho jubilea prinesie hneď niekoľko zaujímavých noviniek.

“Prvou je úplne nová disciplína, ktorá obohatí program pretekov. Kým doteraz bežci súťažili len v polmaratóne a v polmaratónskej štafete (4 x 5.5 km) po novom sa môžu ako jednotlivci prihlásiť aj na beh na 5 kilometrov,” uviedol člen organizačného tímu Peter Kováč. Bežci, ktorí majú radi beh, no na polmaratón si ešte netrúfajú, tak nemusia byť sklamaní.

“Vďaka trati, ktorá meria 5 kilometrov, majú možnosť zažiť jedinečnú atmosféru podujatia aj menej vytrvalí bežci,” poznamenal Kováč.

Medaila pre každého

Ďalšou novinkou je medaila, ktorú dostane každý z účastníkov, stačí, ak dorazí do cieľa. “Organizátori sa rozhodli udeliť medailu každému bez rozdielu, či už pôjde o polmaratónca, bežca na 5 kilometrov alebo člena polmaratónskej štafety,” povedal na margo nového ocenenia Kováč.

Okrem rekreačných bežcov sa v priebehu dekády stal Žiarsky polmaratón atraktívnym aj pre špičkových atlétov.

Trať je oficiálne certifikovaná a vrcholoví bežci si tu môžu zabehnúť oficiálne platné atletické rekordy, a tak do Žiaru každoročne zavíta špička vytrvalostných bežcov z Kene, Ukrajiny či Maďarska a tiež najlepší slovenský maratónsky bežec Tibor Sahajda.

Na skvelé športové divadlo sa môžu diváci tešiť aj tento rok. Organizátori sa rozhodli byť tento ročník štedrí. “Bežci, ktorí sa prihlásia do 3. mája, obdržia od organizátora a sponzorov pamätný balíček. Online prihlásenie je možné do 8. mája, bonusom pri online-registrácii je zvýhodnené štartovné,” ozrejmil Kováč a dodal: “Prihlásiť sa na preteky však bude môžné aj priamo na mieste v deň pretekov.

Podujatie organizuje Atletický klub MŠK Žiar nad Hronom v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom a občianskym združením Žiar v pohybe, pod záštitou primátora mesta Žiar nad Hronom Petra Antala.

Organizačný tím už v týchto dňoch pracuje na tom, aby jubilejný ročník bol iný, lepší a nezabudnuteľný. “Dúfame,že desiaty ročník bude najlepší a budeme môcť privítať čo najviac bežcov. Aj touto cestou ich chcem pozvať na toto krásne športovo-atletické podujatie,” dodal Peter Kováč.


Mestskí policajti dostanú defibrilátor. Má pomôcť zachraňovať životy

myziar.sme.sk | 29.4.2019 | Ivana Zigová

Policajti dostanú prístroj na záchranu života. Pre prípad potreby ho budú voziť v služobnom aute.

ŽIAR NAD HRONOM. Už o niekoľko týždňov budú mať mestskí policajti k dispozícii prenosný defibrilátor. Miesto by mal počas bežnej hliadkovej činnosti nájsť v ich služobnom aute.

„Bude k dispozícii podľa potreby pre každého, kto ho bude akútne potrebovať. Napríklad, keď vyšlú záchranku zo vzdialenejšieho bodu, tak nás môžu vyrozumieť a my na miesto môžeme prísť skôr. Šanca na prežitie, keď dorazíte neskoro, je 5 – 7 percent, no pri použití tohto šikovného zariadenia, ktoré vás ešte aj naviguje, čo máte robiť, sa zvýši až na 70 percent,“ priblížil náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.

Doplnil, že prístroj zaregistrujú aj do celoslovenskej siete podobných zariadení.

Hoci sa Šiška vo svojej dlhoročnej praxi nestretol s prípadom, že by museli niekomu zachraňovať život resuscitáciou, verí, že novinka prispeje k bezpečnosti v meste.

„Ak by zariadenie nebolo také drahé, ja osobne by som bol za to, aby bol defibrilátor v každej bytovke rovnako ako napríklad hasiaci prístroj,“ poznamenal.

Už v máji by mali žiarski mestskí policajti absolvovať prvé zo školení prvej pomoci, ktoré neskôr budú navštevovať pravidelne raz za nejaké obdobie.

„Je to u nás dosť zanedbávaná oblasť a my aj takto chceme skvalitniť našu prácu,“ povedal Šiška.

Na defibrilátor už poslanci vyčlenili v mestskom rozpočte 2 500 eur, v najbližšom období ho mesto obstará.


Žiarčania dostanú nové ihrisko za 60 000 eur: Kde bude, rozhodnú sami

dnes24.sk | 26.4.2019 | Barbara Dalosová

Nové ihrisko má v meste vyrásť ešte tento rok. O jeho podobe i lokalite budú spolurozhodovať samotní Žiarčania.

Pred niekoľkými týždňami bolo mesto Žiar nad Hronom zapojené v súťaži o vybudovanie detského ihriska, ktorú vyhlasoval jeden z obchodných reťazcov. Mesto úspešné nebolo, krátko po ukončení súťaže však primátor Peter Antal avizoval, že ihrisko radnica postaví vo vlastnej réžii.

Na ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (25.4.) poslanci schválili v rámci druhej zmeny rozpočtu na vybudovanie ihriska 60 000 eur.

„Toľko ľudí zo Žiaru nad Hronom, ale aj z okolia, vynaložilo veľkú energiu vybojovať si v súťaži ihrisko. Primátor preto rozhodol, že ihrisko aj tak postavíme. Rozpočtový rámec je 60 000, teraz budeme hľadať dodávateľa," uviedol pre Žiar24 vedúci Kancelárie primátora Martin Baláž s tým, že ihrisko má byť hotové ešte tento rok.

Ako pokračoval, pri výbere lokality aj podoby ihriska dá mesto aj na názor Žiarčanov. ,,Chceme prizvať obyvateľov mesta, aby nám pomohli vybrať, v akej lokalite by ihrisko malo byť. Buď nahradí nejaké staršie ihrisko, ktoré už nie je v dobrom stave, alebo nájdeme celkom nové miesto. Samozrejme, nie všade je možné stavať ihrisko, my teda prednesieme na stretnutí s obyvateľmi niekoľko alternatív, z ktorých sa bude vyberať," vysvetlil.

Rovnako bude podľa Baláža radnica postupovať pri výbere podoby ihriska. Keď bude mať dodávateľa stavby, predstaví obyvateľom variantné riešenia a pri výbere bude zohrávať rolu ich názor.


Prepojenie Žiaru s Lutilou: Nová trasa pre cyklistov aj mamičky s kočíkmi

dnes24.sk | 23.4.2019 | Barbara Dalosová

Cesta do Lutily popri potoku sa dá zvládnuť aj pešo. Po novom by psíčkari, cyklisti či mamičky s deťmi mali využívať vybudovaný chodník.

Od tejto jari je verejnosti prístupný nový cyklochodník naprieč Žiarom nad Hronom. Trasa dlhá 3,65 kilometra spája Etapu s priemyselným parkom a slúži rekreačným cyklistom, ale aj ľuďom pracujúcim v závode.

Ako avizuje primátor Žiaru Peter Antal, už toto leto sa má začať realizovať ďalší cyklochodník, tentoraz však trochu iný. Trasa má spojiť Žiar s blízkou obcou Lutila, do ktorej sú Žiarčania zvyknutí vydávať sa aj po vlastných.

„Štrkový chodník začne na Partizánskej ulici a bude kopírovať Lutilský potok zo strany mesta a končiť bude na ceste do Lutily. Jeho dĺžka bude približne 3 kilometre a využívať ho budú môcť nielen cyklisti, ale napríklad aj mamičky s kočíkmi," ozrejmuje na svojom oficiánom facebookovom profile primátor.

V súčasnosti štartuje aj revitalizácia sídliska, ktoré spomínaný Lutilský potok z jednej strany obmýva. Pod Vŕšky sa majú dočkať vynovených dvorov. Projekt, na ktorý získalo mesto dotáciu 475 000 eur, počíta so sanáciou súčasných chodníkov a vybudovaním nových, doplnením a regeneráciou zelene a trávnatých plôch, a novým mobiliiárom či hernými prvkami pre deti.

Trasa popri potoku má svoje čaro v každom ročnom období.


FK Pohronie s novinkou pre mládež

Noviny Žiarskej kotliny | 16.4.2019 | Redakcia

Nová tréningová metóda je určená najmä pre mládežnícke mužstvá. Pohronie je len štvrtý klub na Slovensku, ktorý bude využívať tento spôsob trénovania.

ŽIAR NAD HRONOM. Novú modernú tréningovú metódu Coerver využíva len minimum klubov na Slovensku a v Čechách. Trnava, Žilina a CFT Academy sú kluby, ktoré sa zamerali na tento typ zdokonaľovania hráčov. V susednom Česku sú to len Slávia Praha a Viktoria Plzeň. Coerver však využíva aj jedna z najlepších akadémií na svete - Benfica Lisabon.

Chcú vychovať kreatívnych hráčov

Forma trénovania Coerver Coaching je v FK Pohronie novinkou. „Ide o metódu učenia futbalových zručností vhodnú pre všetkých hráčov, ale hlavne prispôsobenú pre deti medzi 5 - 16 rokmi bez rozdielu ich futbalových schopností. Hlavným cieľom je vychovať individuálne schopných, sebavedomých a kreatívnych hráčov, pre ktorých budú trénovanie a hra zábavou. Program sa zameriava na trénovanie detí v najdôležitejšej fáze ich športového vývoja, v takzvanom zlatom veku učenia,“ priblížil mentor Coerver-u Michal Košuda. Ako hlavný tréner projektu sa venuje trénovaniu metódou Coerver už dlhšie a pochvaľuje si ju.

„Prešiel som si všetkými momentálne dostupnými školeniami aj záverečnou skúškou v podobe praxe na kempe v Prahe, kde sme počas dvoch dní rozvíjali deti touto metódou. Mám za sebou už aj štvortýždňové pobytové kempy a tri víkendové kempy, ktoré v Coerveri usporadúvame,“ objasnil.

V Pohroní sa osvedčila aj takzvaná Junior Academy. Pokračovaťs ňouchcúi tentorok.

„Táto sezóna už bude šiestou, keď u nás v Žiari budeme otvárať Juniorskú akadémiu. Ide vlastne o tréning navyše mimo svojich klubov, kde deti a mládež učíme technické zručnosti tých najlepších hráčov na svete. Poslednej akadémie sa zúčastnilo 19 hráčov, ktorí mali záujem sa zlepšovať. Dá sa povedať, že vzorkou novej metódy sú futbalisti ročníka 2006, čiže U13, ktorých touto metódou vychovám od samého začiatku,“ ozrejmil Košuda.

Pomôcka pre každého trénera

Novinka v prístupe k tréningu bude výzvou aj pre mládežníckych trénerov. Čakajú ich viaceré školenia.

„Na prvom školení, ktoré už majú všetci tréneri za sebou, sa dozvedeli prvé informácie, ako využívať prednosti tohto tréningové programu. Na toto školenie neskôr budú nadväzovať ďalšie, kde bude našim trénerom detailne predstavené filozofia, prístup, jednotlivé cvičenia a drilly,“ priblížil Košuda.

„Verím, že ak im to čas dovolí, na najbližšie školenie sa prídu pozrieť aj tréneri A - mužstva, veď práve Milan Nemec, ktorý so mnou pôsobil pri ročníku 2006, mal možnosť vidieť, ako to funguje v praxi na ihrisku, a napriek jeho dlhoročnej praxi sa plne stotožnil s týmto typom výchovy mládeže,“ poznamenal Košuda.

Hlavná myšlienka projektu je jasná. „Princípy tejto metódy by si mal osvojiť každý tréner, pretože našou úlohou by malo byť vychovávať jedinečných hráčov a hráčske osobnosti, ktoré na základe tréningu herných zručností dokážu rôznorodo riešiť aj tie najťažšie taktické herné situácie,“ objasnil cieľ.

Novinka vo svete moderného trénovania má však aj svojich odporcov.

„Veľa trénerov si myslí, že Coerver je len o akomsi základnom pociťovaní lopty. A to je chyba, pretože moderná futbalová metóda, ktorá sa zavádza v Pohroní, sa neustále vyvíja aj na základe toho, kam sa dnešný futbal posúva. Aktuálne je to o potrebe pracovať s loptou v tej najväčšej rýchlosti a v tých najťažších možných podmienkach,“ zareagoval Košuda. Metóda podľa neho spĺňa všetky podmienky profesionálneho futbalu, kde dominujú individuálne schopní a technicky zruční hráči. VLADIMÍR ŠIRÁŇ


Dom smútku na žiarskom cintoríne vynovia

myziar.sme.sk | 14.4.2019 | TASR

Mesto hľadá firmu, ktorá dodá a vymení okná a dvere.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva plánuje vymeniť okná a dvere na miestnom dome smútku. Aktuálne hľadá firmu na dodávku a montáž hliníkových okien a dverí.

Zákazku v predpokladanej hodnote takmer 8 240 eur bez DPH obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že výmena je súčasťou postupnej obnovy domu smútku.

“Máme naplánovanú komplexnú rekonštrukciu, robíme to však na etapy. V minulosti sme investovali do interiéru a vybavenia,” priblížil s tým, že v budúcnosti by ešte mesto chcelo riešiť fasádu objektu.

Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, kritériom na vyhodnotenie ponúk je najnižšia cena. Ponuky môžu záujemcovia predkladať do 23. apríla.


Nápad Žiarčana Miroslava žne úspechy: Koniec rozdávania peňazí zadarmo! Jeho experiment si pochvaľujú najmä bezdomovci

cas.sk | 10.4.2019 | Redakcia

Na užitočnú brigádu im kúpil igelitové vrecia a rukavice. Za každé plné 120-litrové vrece ich po prvý raz odmenil pred šiestimi rokmi drobnými mincami. Tento rok po dlhšom čase nevšednú akciu zopakoval.

Miroslav sa chodieval prechádzať so psom a bol šokovaný, koľko plastových fliaš a iného odpadu sa povaľuje po zemi. „Ľudia sú veľmi nezodpovední,“ vraví akčný muž, ktorého hnevajú aj bezdomovci stojaci pri hypermarketoch a žobrajúci peniaze.

„Rád pomôžem, ale peniaze rozdávať zadarmo sa mi zdá nezmyselné. Preto som ľuďom bez strechy nad hlavou navrhol, že kúpim vrecia a nech zbierajú odpadky v prírode a ja im za to dám nejaké drobné,“ vysvetlil Miroslav. Na miesta, ktoré pred 6 rokmi prvýkrát vyčistil, sa vrátil v roku 2015. Vyzeralo to, ako keby tam vrecia odpadkov niekto vysypal znovu. Aj keď si vtedy znechutene povedal, že už to nebude čistiť, hnev ho po čase prešiel.

„Vybral som si štyroch spoľahlivých bezdomovcov. Za každé vrece dostanú 50 centov, doteraz vyzbierali 200. Zbierať budeme až do 8. mája. Vrecia potom z terénu odvezú technické služby mesta. V súčasnosti už túto aktivitu nefinancujem z vlastného vrecka, pridala sa jedna politická strana. Ja to však celé koordinujem a dohliadam na to,“ uzavrel Miroslav.


Hron ukáže Tekov aj v cudzine

Noviny Žiarskej kotliny | 9.4.2019 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Folklórny súbor Hron bude reprezentovať región na medzinárodnom festivale v Taliansku a vo Francúzsku.

Tekovský tanec

„Tento týždeň vystúpime v San Remo, Diano Marina a v Cannes," potvrdil vedúci súboru Oliver Dávid a dodal, že ide o výnimočnú príležitosť.

„Keďže je oň každoročne veľký záujem a tento rok tam vystúpime ako jediný slovenský súbor, je to pre nás veľká česť a určite to bude pre členov súboru zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnú," povedal o 35člennej žiarskej výprave.

V cudzine predstavia región Tekov a jeho tekovský tanec.

Folklór v krvi

Folklórny súbor Hron zo Žiaru nad Hronom je už v dôchodcovskom veku, v roku 2017 oslávil 60 rokov. Napriek tomu láka aj mladých ľudí.

„Ja som v Hrone dva roky a prišla som z hliníckeho detského folklórneho súboru Makovička. Bez folklóru si neviem predstaviť život. Mojím snom je dostať sa do Lúčnice," hovorí 16-ročná Nina Jakušová.

Folklór je srdcovka aj pre vysokoškoláčku Máriu Búciovú. „U nás je to v rodine, takže vzťah k folklóru dedíme. V našej dedinskej skupine sa mu venovala naša stará mama, otec hrával na heligónke. Aj my ako deti sme zažili prvé vystúpenia už v škôlke," približuje, ako sa postupne dostala až k Hronu.

Kroj človeka vystrie

Na reprezentáciu Slovenska v cudzine sa teší aj a regiónu člen súboru Juraj Mesík (30).

„Bude super vidieť slovenskú vlajku aj v zahraničí a ukázať niečo pekné zo Slovenska," hovorí.

Obliekať si kroj je preňho niečo výnimočné. „Nie je to, ako keď si dáte masku a ste niekým iným. Samo vás to vystrie a akoby zdôstojní. Držanie tela je v kroji úplne iné," vysvetľuje.

Aktívnych členov súboru je aktuálne podľa vedúceho súboru zhruba 45.

„Súbor vždy zažíva lepšie a horšie obdobia, v tomto období je to taký štandard," hodnotí Oliver Dávid a pripomína, že nábor do súboru opäť chystajú na jeseň.


Plaváreň zatvoria, mesto plánuje jej zásadnú rekonštrukciu

ta3.com | 3.4.2019 | TA3

Obyvatelia Žiaru nad Hronom už o pár dní prídu o krytú plaváreň. Mesto sa ju pre nevyhovujúci stav a veľké tepelné úniky rozhodlo zatvoriť. Zároveň sa však púšťajú do jej zásadnej rekonštrukcie, ktorá bude stáť takmer 4 milióny eur. Zmení sa nielen fasáda, vnútorné bazény a všetky technológie, ale na prevádzke aj výrazne ušetria.


Mesto hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje bežeckú dráhu v areáli žiarskej Štvorky

myziar.sme.sk | 28.3.2019 | TASR

Zákazka hovorí o rekonštrukcii 300-metrového oválu so šprintérskou rovinkou.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje bežeckú dráhu v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici a upraví jej okolie. Zákazku mesto obstaráva prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Predpokladaná hodnota zákazky je podľa zverejnených informácií približne 266 150 eur bez DPH. Predmetom obstarania je rekonštrukcia oválu dlhého 300 metrov so šprintérskou rovinkou dlhou 130 metrov na športovisko s umelým športovým povrchom a tiež revitalizácia okolitého priestoru ihriska.

Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, kritériom na vyhodnotenie ponúk bude najnižšia cena. Ponuky môžu záujemcovia podávať do 16. apríla.

Primátor Peter Antal pred časom informoval, že v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici vybudujú menší atletický štadión.

Slúžiť bude nielen tunajším školákom, ale aj Atletickému klubu MŠK, ktorý v meste pôsobí.

Okrem bežeckej dráhy bude v areáli aj doskočisko na skok do diaľky a cvičisko na hod guľou. Na výstavbu atletického areálu odsúhlasili žiarski poslanci 300-tisíc eur.


Poriadková služba v Žiari n. Hronom bude vďaka dotácii pokračovať

24hod.sk | 27.3.2019 | Teraz.sk; TASR

Mesto Žiar nad Hronom bude v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby pokračovať aj v nasledujúcom období. Samospráva bola úspešná so svojou…

Žiar nad Hronom 27. marca (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom bude v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby pokračovať aj v nasledujúcom období. Samospráva bola úspešná so svojou žiadosťou o nenávratný finančný príspevok, ktorý použije na financovanie tohto projektu.

“My sme radi, že sa nám opäť podarilo získať dotáciu, aby sme mohli pokračovať v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby. Tá sa nám zatiaľ veľmi dobre osvedčila. Ide o osem pracovníkov rómskej národnosti, ktorí nám pomáhajú jednak udržiavať poriadok, ale aj komunikovať s obyvateľmi osady Pod Kortínou,” priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Mesto má podľa jeho slov s nimi veľmi dobrú skúsenosť, sú akousi predĺženou rukou mestskej polície. Takisto úzko spolupracujú s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, ktorí pravidelne s touto komunitou v meste pracujú.

Z operačného program Ľudské zdroje získalo mesto takmer 186.500 eur. Tieto finančné prostriedky použije podľa Baláža na refundáciu miezd týchto pracovníkov v nasledujúcom období a tiež na pracovné oblečenie a obuv, ktoré pri výkone služby potrebujú.

Mestská poriadková služba začala v meste pôsobiť v decembri roku 2017. Aj doteraz mesto zabezpečovalo službu vďaka prostriedkom zo zdrojov Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR


Rekonštrukcia mosta pri mŕtvom ramene: Žiarčanov čakajú dopravné obmedzenia

dnes24.sk | 25.3.2019 | TASR

Most ponad železnicu pri vjazde do Žiaru nad Hronom čaká rekonštrukcia. Dokedy potrvá a na čo sa majú vodiči pripraviť?

Most nad železnicou na ceste I/9 v smere do Žiaru nad Hronom pre zlý stavebnotechnický stav zrekonštruujú. S prácami by sa podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest (SSC) Lucie Karelovej malo začať ešte tento rok. Rekonštrukcia by mala byť hotová v roku 2020.

Karelová ďalej uviedla, že cena rekonštrukcie podľa rozpočtu stavby, spracovaného v rámci projektovej dokumentácie, je takmer 480 000 eur s DPH, financovaná bude z európskych zdrojov. ,,Výber zhotoviteľa je plánovaný v máji tohto roka," podotkla.

Podľa Karelovej sú stavebné práce na oprave mosta naplánované v troch etapách a vyžiadajú si aj dopravné obmedzenia. ,,V prvej etape je navrhnuté uzavretie pravej časti mosta v smere na Prievidzu. Doprava bude vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu pomocou svetelnej signalizácie," priblížila.

V druhej etape uzavrú ľavú časť mosta a doprava bude presmerovaná na pravú, už zrekonštruovanú časť mosta, pričom bude vedená obojsmerne v dvoch jazdných pruhoch bez využitia svetelnej signalizácie. V tretej etape nebude pre práce cestná premávka obmedzená.


Žiarsky primátor sa stal opäť otcom

myziar.sme.sk | 21.3.2019 | (iz)

Na sociálnej sieti sa pochválil fotografiou bábätka.

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal a zároveň podpredseda strany Most - Híd sa stal po štvrtýkrát otcom.

“Dnes sme sa stali rodičmi synčeka Alexa, ktorý sa vypýtal na tento svet trošku skôr, ako sme očakávali,” napísal vo štvrtok (21. 3.) na sociálnej sieti primátor a priložil fotografiu s bábätkom.

Šéf žiarskej samosprávy má okrem aktuálne narodeného potomka tri ďalšie deti - syna z prvého manželstva a s manželkou Boženou dcérku a syna.


Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

webnoviny.sk | 18.3.2019 | SITA

Pacienti Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom dostali tri nové ambulancie. Nemocnica vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory. Pripravila komplexne nové zázemie pre ambulanciu úrazovej chirurgie, ambulanciu cievnej chirurgie a gastroenterologickú ambulanciu.

Ambulancie zároveň presťahovala z pôvodných do nových priestorov, čo významne zlepšilo logistiku pacientov. Celkové náklady na rekonštrukciu priestorov sa vyšplhali na 92-tisíc eur.

“Sme veľmi radi, že sa nám koncom minulého roka podarilo ambulancie komplexne zrekonštruovať,” uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom Ivan Mokrý.

Práce trvali dva mesiace

Cieľom rekonštrukcie bolo nielen zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a ponúknuť pacientom a personálu krajšie priestory, ale aj ambulancie presťahovať a zlepšiť tak logistiku.

Rekonštrukcia priestorov prebiehala koncom minulého roka a trvala vyše dva mesiace. Posúvali sa priečky, vybúravali nové dverné otvory, v niektorých častiach sa zatepľoval obvodový plášť. V celom priestore vymenili podlahovú krytinu i okná.

Okrem stavebných úprav bola súčasťou rekonštrukcie aj komplexná obnova elektroinštalácie vrátane štruktúrovanej kabeláže a osvetlenia.

Ambulancie a čakárne zároveň nemocnica vybavila novým funkčným mobiliárom, v čakárňach pre pacientov boli nainštalované aj televízne obrazovky.

Ambulancie sa presťahovali

Ani jedna z ambulancií nezostala na svojom pôvodnom mieste, keďže nemocnica chcela zlepšiť logistiku a pacientom pohyb v nemocnici uľahčiť.

“Napríklad gastroenterologickú ambulanciu sme v minulosti prevádzkovali v budove polikliniky. Ambulancia síce technicky vyhovovala, ale hospitalizovaného pacienta sme museli na vyšetrenie transportovať sanitkou cez areál nemocnice. V nových priestoroch tento problém odpadá,” vysvetľuje riaditeľ.

Všetky vynovené ambulancie dnes pacienti nájdu v bloku C na prízemí nemocnice, a to v priestore bývalej pľúcnej ambulancie.

Ambulancie počas minulého roka vykonali spoločne vyše 14-tisíc vyšetrení a ošetrili vyše 6500 pacientov.


O opatrovateľky je veľký záujem aj na Slovensku: Mesto Žiar nad Hronom vymyslelo užitočný projekt!

cas.sk | 17.3.2019 | Redakcia

Mesto Žiar nad Hronom získalo 270.180 eur na projekt podpory opatrovateľskej služby.

Ide o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Ľudské zdroje. Projekt bude trvať 26 mesiacov, od februára 2019 do marca 2021. Jeho cieľom je prostredníctvom zvyšovania kapacít a skvalitňovania poskytovanej služby vytvárať a rozširovať flexibilný a efektívny systém sociálnych služieb na komunitnej úrovni poskytovaných terénnou formou, priamo v domácnostiach občanov vyžadujúcich dlhodobú starostlivosť.

Vedúca odboru starostlivosti o obyvateľov na mestskom úrade v Žiari nad Hronom Monika Minárová priblížila, že získané prostriedky budú použité na refundáciu mzdových nákladov, ktoré mesto vynakladá na zabezpečenie pracovných miest v tejto oblasti.

Aktuálne poskytuje v meste túto službu 17 opatrovateliek, mestský úrad sa však bude môcť uchádzať o refundáciu nákladov až pre 21 opatrovateliek. “Tieto novovzniknuté miesta reflektujú na naše vedomosti, ktoré máme z minulosti a v rámci vyhodnotenia doterajšej agendy vieme, akým tempom sa bude vyvíjať táto sociálna služba,” priblížila Minárová.

Dopyt po opatrovateľskej terénnej službe podľa jej slov veľmi úzko súvisí s možnosťou umiestnenia obyvateľov do pobytových zariadení. “Situácia je v súčasnosti veľmi ťažká, čakacie doby sú veľmi dlhé, zariadenia majú poradovníky, čiže veľa ľudí ostáva v prirodzenom prostredí a nemá sa o nich kto postarať, takže aj my to cítime, že nápor na opatrovateľskú službu je dosť veľký,” poznamenala.


Základná škola v Žiari nad Hronom bude mať vlastnú jedáleň

teraz.sk | 11.3.2019 | TASR Anton Krajčoviech

Na škole prebiehajú práce na rekonštrukcii priestorov a prípravy, aby mohla jedáleň od septembra fungovať.

Žiar nad Hronom 11. marca (TASR) - Základná škola s materskou školou Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom bude mať od budúceho školského roka vlastnú jedáleň. Aktuálne zabezpečuje stravovanie pre svojich žiakov vo výdajni, prípravu jedál zabezpečuje prostredníctvom iných školských jedální v meste. Zmenu vyvolal nový zákon, ktorý zavádza tzv. obedy zadarmo. “Vzhľadom na to, že nie sme schopní zabezpečiť obedy zadarmo aj pre zriaďovateľa Základnej školy s materskou školou Štefana Moysesa, museli sme vyvolať stretnutie a dohodnúť sa, že stravovanie si bude škola od septembra zabezpečovať sama,” priblížila na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva Adriana Giláňová z Mestského úradu v Žiari nad Hronom s tým, že mesto bude škole dávať len dotácie na mzdy a prevádzku. Mestskí poslanci preto odsúhlasili zaradenie školskej jedálne ako súčasti Základnej a materskej školy Štefana Moysesa do siete škôl a školských zariadení. Podľa Giláňovej prebiehajú aktuálne na škole práce na rekonštrukcii priestorov a prípravy, aby mohla jedáleň od septembra fungovať.


Plaváreň v Žiari nad Hronom čaká rozsiahla rekonštrukcia

teraz.sk | 9.3.2019 | TASR Dominika Zúborová

Rekonštrukciou prejdú bazén aj obvodové steny plavárne, ktoré majú v súčasnosti veľké tepelné úniky.

Žiar nad Hronom 9. marca (TASR) - Žiarsku krytú plaváreň čaká rozsiahla rekonštrukcia, najbližšie mesiace tak bude pre verejnosť uzavretá. Riaditeľ mestských Technických služieb Igor Rozenberg priblížil, že predmetom projektovej dokumentácie je komplexná rekonštrukcia prvého nadzemného podlažia, teda bazénovej časti. Rekonštrukciou prejdú bazén aj obvodové steny plavárne, ktoré majú v súčasnosti veľké tepelné úniky. S búracími prácami chcú podľa Rozenberga začať na prelome apríla a mája. Prvé odhady hovoria, že obnova tohto športového stánku by mohla byť hotová koncom roka. Nový plavecký bazén bude antikorový so šiestimi dráhami a bezbariérovým vstupom. Práve ten bol dlhodobou požiadavkou verejnosti. Zrekonštruujú aj šatne a vstupné priestory. Predmetom rekonštrukcie je podľa Rozenberga aj úprava priestorov, kde sa nachádzajú detské bazény. “Momentálne pripravujeme verejnú súťaž na budúceho prevádzkovateľa bufetu,” podotkol Rozenberg. Jedným z hlavných cieľov rekonštrukcie sú energetické úspory a zníženie nákladov na prevádzkovanie budovy. Preto budú komplexne zateplené aj strecha a obvodový plášť, vymenia všetky sklenené výplne. “Celkovo bude krytá plaváreň zvonku vyzerať úplne inak ako vyzerá v súčasnosti,” uviedol riaditeľ Technických služieb. Náklady na obnovu plavárne sú podľa Rozenberga rozpočtované na 3,6 milióna eur bez DPH. Na opravu plavárne získalo mesto finančný dar vo výške 600.000 eur od spoločností vlastniacich hlinikáreň Slovalco. Na rekonštrukciu si vezme mestská spoločnosť dlhodobý investičný úver.


Osobnosť slovenskej cyklistiky ocenilo aj mesto

myziar.sme.sk | 10.3.2019 | Vladimír Širáň

Celý svoj život zasvätil František Sitora cyklistike a ako trénera si ho pamätajú mnohé talenty.

František Sitora - osobnosť slovenskej cyklistiky

ŽIAR NAD HRONOM. Známy tréner Cyklistického klubu v Žiari nad Hronom František Sitora si prevzal v rámci tradičného podujatia Športovec mesta z rúk primátora Petra Antala ocenenie Tréner roka 2018. Len nedávno sa pritom dočkal významnej pocty aj od Slovenského zväzu cyklistiky. V rámci ankety Zlatý pedál získal ocenenie za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku.

Prečítajte si tiež:Hráči Pohronia spravili pekný čin

Čo to pre vás znamená aktuálne ocenenie v rámci Športovca mesta za rok 2018?

- Je to pre mňa určitá forma uznania od vedenia mesta za vykonanú prácu. Vážim si to. Cyklistický klub patrí už roky medzi najúspešnejšie športy v Žiari nad Hronom. Je za tým vynaložené nesmierne úsilie a odborná práca podložená dlhoročnými skúsenosťami z oblasti vrcholovej cyklistiky. Čo sa dlhodobo prejavuje na kvalitných výsledkoch klubu.

Má na vašom úspechu zásluhy aj niekto iný?

- Určite áno. V prvom rade je to moja manželka, ktorá mi vždy verila a podporovala ma. Vytvorila mi v rodine dokonalé zázemie pre moju prácu. Jednotlivec bez podpory tímu sa ťažko presadí. Preto za mojím ocením stojí práca celého realizačného tímu, počnúc trénermi, mechanikmi, masérmi a samozrejme sponzormi, bez ktorých by to nebolo možné. Im všetkým patrí poďakovanie.

Nedávno ste boli ocenený aj v ankete Zlatý pedál. Čo znamená pre vás táto cena?

- Dostal som ju za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku. Veľmi si vážim a cením toto ocenenie zo strany Slovenského zväzu cyklistiky. Priznám sa, nečakal som to. Asi som niečo pre slovenskú cyklistiku urobil.

Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že získate takéto prestížne ocenenie?

- Za tie dlhé roky v cyklistike sa mi dostalo viacero ocenení, ale takéto uznanie človeka vždy poteší.

Vychovali ste aj majstra Slovenska alebo reprezentantov?

- Pravdupovediac, nemám presne spočítané množstvo majstrov republiky a reprezentantov, ktorí prešli mojimi rukami, ale bolo ich nespočetné množstvo. Snáď sa mi to raz podarí zrátať.

Ktoré talenty prešli vašimi rukami?

- Tak to by bol dlhý zoznam za tých 38 rokov trénerskej práce. Bolo ich nespočetné množstvo, ale azda najväčší talent, ktorý som trénoval bol David Zverko. Niekoľkonásobný majster Slovenskej republiky a bronzový medailista z Európskeho Olympijského festivalu mládeže. Dvakrát vyhlásený za talent roka a považovaný za nástupcu Petra Sagana. Dar od Boha.

Trénujete ešte aktívne v Cyklistickom klube MŠK Žiar nad Hronom?

- V súčasnosti sa už nevenujem aktívnej trénerskej práci, ale pôsobím v klube ako odborný konzultant a člen výkonnej rady.

Ako tréner už teda nepôsobíte. Prečo?

- Vzhľadom na moje zdravie a dôchodkový vek som sa rozhodol trénerské žezlo odovzdať mladším.

Čo vás motivovalo ostať toľko rokov pri jednom športe?

- Na to je ľahká odpoveď. Bicykel. Ak vám vrastie do srdca, je to na celý život.

Kedy vám učarovala cyklistika?

- Ako väčšina chlapcov - začínal som s futbalom. Skúsil som cyklistiku, ktorá ma lákala, a ostal som jej dodnes verný.

Kedysi ste aj vy pretekali. Akým cyklistickým disciplínam ste sa venovali?

- Počas mojej pretekárskej kariéry som sa venoval prevažne cestnej cyklistike a cyklokrosu.

Máte na svojom konte aj nejaké úspechy?

- Väčšinou to boli medailové umiestnenia na Majstrovstvách Slovenska v mládežníckych kategóriách .

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa venovali inému športu?

- Nie. Cyklistika mi učarovala maximálne.

Napĺňa vás po tých desiatkach rokov aj dnes?

- Určite áno. Hlavne, keď sa jej darí. Ísť sa odviezť na bicykli je mňa dar.

Aké sú podmienky v žiarskom cyklistickom klube?

- Také, o aké sa postaráme. Cyklistika je nielen ťažký šport, ale aj finančne náročný. Podpora zo strany štátu je, ale nepostačujúca. Preto patrí súkromným sponzorom a mestu obrovské poďakovanie. Cesta od roku 2005 bola neľahká, ale stála za to. Dnes je Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom výkladnou skriňou slovenskej mládežníckej cyklistiky. Vízia o obnovení tradície žiarskej cyklistiky sa podarila a treba v nej pokračovať.

Aký máte názor na doping v cyklistike?

- Podvádzanie v športe je neprípustné. Aj keď doping je stále krok pred dopingovými kontrolami, lož vyjde vždy najavo.

Čo hovoríte na najväčší talent slovenskej cyklistiky Petra Sagana?

- Máme tú česť žiť obdobie slávy Petra Sagana. Je to celosvetový fenomén.

Kto sú pre vás cyklistické osobnosti?

- V súčasnosti určite práve Peter Sagan. Z minulosti Eddy Merckx.

Koho zo športovcov považujete za ikonu cyklistiky? A prečo?

- Asi sa budem opakovať, ale dnes svetovej cyklistike vládne Peter Sagan. Výnimočný cyklista, šoumen, ktorý sa baví cyklistikou a baví celý svet. Prináša radosť zo športu a je príkladom toho, že keď sa talent spojí s pracovitosťou, vyrastie osobnosť.

Pri cyklistike pôsobíte desiatky rokov. Spomeniete si na nejakú milú príhodu?

- Celý svoj život som zasvätil cyklistike a na seba som nemal veľa času. Mojím snom bolo ísť sa pozrieť na Tour de France a stretnúť sa s Petrom Saganom. Vlani som si sen splnil a po stretnutí s Petrom sa mi tlačili slzy do očí. Nezabudol na mňa.

VIZITKA

František Sitora začínal ako pretekár v roku 1969 v Telovýchovnej jednote ZSNP Žiar nad Hronom. Od roku 1981 do roku 1990 pôsobil ako tréner. Do roku 2005 sa pohyboval vo vrcholovej cyklistike v Dubnici nad Váhom, v Banskej Bystrici a ako športový riaditeľ v Podbrezovej. Niekoľko rokov viedol slovenskú reprezentáciu na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike a v cyklokrose.

V roku 2005 sa vrátil do Žiaru nad Hronom a po zániku tohto športu na súťažnej úrovni v Žiari spolu s Milanom Veselým založili nový klub pri Mestskom športovom klube Žiar nad Hronom, kde dosiaľ pôsobí.


Za mestské jasle v Žiari nad Hronom si od apríla rodičia priplatia

dobrenoviny.sk | 7.3.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 7. marca (TASR) - Od apríla tohto roka si žiarski rodičia za pobyt svojich ratolestí v mestských jasliach priplatia. Mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili zvýšenie poplatku zo súčasných 110 eur na 200 eur mesačne.

“V prvom rade je to reakcia na zvýšené vstupy, ktoré ovplyvňujú prevádzku zariadenia. To znamená zvýšené poplatky za energie, zvýšené mzdy pracovníkov. Posledná úprava tohto poplatku bola uskutočnená v roku 2012, takže sme museli pristúpiť aj my k jeho zreálneniu,” priblížila vedúca odboru starostlivosti o obyvateľov na mestskom úrade v Žiari nad Hronom Monika Minárová.

Samospráva síce podľa nej vníma túto oblasť ako citlivú záležitosť, keďže sa to dotýka príjmov mladých rodín, no zároveň dodala, že štát pomáha rodinám príspevkom určeným na starostlivosť o dieťa do troch rokov. Ten môže byť v súčasnosti poskytnutý až do výšky 280 eur.

Skutočné náklady na jedného žiaka sú pritom ešte vyššie, ako je výška nového poplatku. Podľa Minárovej je to priemerne 335 eur na jedno dieťa.

Podľa primátora Petra Antala navýšenie poplatku čiastočne dorovnáva stratu, ktorú vytvárajú jasle na každé dieťa. Zároveň tak mesto reaguje na každoročne sa zvyšujúce náklady. “Toto je krok nevyhnutný na to, aby sme službu zachovali aj naďalej. A treba povedať, že to nie je štandardná služba v mnohých mestách,” podotkol na rokovaní.

Mestské detské jasle majú kapacitu 20 miest a sú zriadené v objekte materskej školy na Sládkovičovej ulici. Ich kapacita je podľa Minárovej aktuálne dostačujúca a mesto neuvažuje nad jej rozšírením.


Inteligentné riešenia pre samosprávy

RTVS Dvojka | 26.2.2019 | Katarína Martinková / Katarína Martinková

Katarína Martinková, moderátorka: “V mestách dnes žijú viac než dve tretiny obyvateľov Európskej únie. Spotrebujú pritom približne 80 % energie a vyprodukujú 85 % európskeho hrubého domáceho produktu. Sú to miesta, kde sa najvýraznejšie prejavujú spoločenské, hospodárske či environmentálne javy a problémy. Zároveň tiež ponúkajú stále nové a efektívnejšie riešenia pre kvalitnejší život ich obyvateľov. Tým je koncept takzvaných smart cities, o ktorom bola medzinárodná konferencia zameraná na tému budovania inteligentných miest v krajinách V4.”

Malgorzata Jarosinska – Jedynaková, štátna tajomníčka Min. investícií a rozvoja Poľska: “Veríme, že spoločne môžeme vypracovať a dosiahnuť konkrétne ciele a riešenia, s ktorými sa budeme chcieť podeliť a ktoré budeme chcieť zaviesť na území našich krajín. Myslím si, že tá iniciatíva, ktorú sme dnes potvrdili podpisom na deklarácii, sa bude môcť pričiniť o to, že budeme môcť využívať skúsenosti všetkých tých, ktorí sú tu dnes prítomní.”

Katarína Martinková: “No a na tému sa pozrieme bližšie. V štúdiu vítam štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, Rastislava Chovanca. Vitajte, dobrý večer.”

Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (hosť v štúdiu): “Dobrý večer.”

Katarína Martinková: “A aj predsedu Slovenskej informatickej spoločnosti, Milana Ftáčnika. Aj vám dobrý večer.”

Milan Ftáčnik, predseda Slovenskej informatickej spoločnosti (hosť v štúdiu): “Pekný dobrý večer.”

Katarína Martinková: “No a telemostom sa spájame s hovorcom Združenia miest a obcí Slovenska, Michalom Kaliňákom. Dobrý večer aj do Banskej Bystrice.”

Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (telemost, naživo): “Príjemný večer prajem.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, tak povedzme si na úvod, čo sú to vlastne tie inteligentné mestá alebo smart cities?”

Rastislav Chovanec: “V poslednej dobe je veľa produktov alebo aktivít označovaných za smart, takzvané inteligentné. Je to také sexy slovo, ktoré nám má pomôcť zadefinovať to, čo považujeme za niečo inovatívne, moderné, technologicky vyspelé. V mestách sú to všetky aktivity, produkty alebo služby, ktoré by mali viesť k tomu, že vďaka informačným technológiám, inováciám, novým moderným technológiám sa budú mestá správať oveľa efektívnejšie, budú uľahčovať svojim obyvateľom život a vlastne zvyšovať ich kvalitu.”

Katarína Martinková: “Tak, ako sme už povedali, v Bratislave bola na túto tému dnes konferencia. Čo priniesla nového?”

Rastislav Chovanec: “Bola to prvá konferencia za účasti mojich kolegov z vyšehradských krajín. To znamená, že sme túto tému otvorili, pretože je veľmi aktuálna a potrebujeme si vymieňať skúsenosti, ako to je v Poľsku, Česku, Maďarsku. V podstate naše mestá sú na veľmi podobnej úrovni aj kvôli historickej blízkosti. A preto sme sa snažili získať podnety z jednotlivých krajín, ako sa s touto témou vysporadúvajú oni, kde sme my a či vieme nájsť priestor na spoluprácu.”

Katarína Martinková: “Pán Kaliňák, vás sa opýtam na to, aké problémy vlastne nás doviedli k tomu, aby sme vôbec túto tému otvárali.”

Michal Kaliňák: “Agenda smart sa stáva bežnou súčasťou riadenia v rámci verejnej politiky. Treba ale otvorene povedať, že nebude veľmi správne, ani veľmi dobré, ak by sme na Slovensku hovorili o agende smart cities, pretože na Slovensku v podstate a nielen mestá, máme 140 obcí, ktoré majú štatút mesta, ale z tých 140 miest má 20 menej ako 5 000 obyvateľov a iba 10 miest má viac ako 50 000 obyvateľov. Teda to, čo Slovensko skôr ako smart cities spotrebuje, sú smart regióny, teda spolupráca obcí tak, aby dokázali spojiť sily na to, aby spojili gazdovský rozum s technologickými riešeniami práve v každej z oblastí, ktorú ľudia dennodenne potrebujú a dennodenne cítia. To znamená, že tá agenda smart je vlastne nástroj na to, aby zvyšoval nielen efektivitu alebo kvalitu, ale zvyšoval komfort a kvalitu života ľudí. Aj tu je preto dôležité povedať to, že tá agenda smart alebo smart ako také by sme nemali vnímať alebo strácať čas nejakým prekladom, ale skôr sa dohodneme na tom, že smart sú komplexné, inovatívne a udržateľné riešenia, teda všetko to, čo môže dnes slúžiť, ale ten úžitok bude dnes, zajtra, ale aj v ďalšej budúcnosti.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, ako konkrétne by sme tým slovenským metropolám mohli pomôcť?”

Rastislav Chovanec: “Neexistuje unifikovaný spôsob, ako zabezpečiť, aby to mesto sa správalo inteligentne alebo teda smart, pretože každé mesto má iné potreby a trápia ho iné oblasti. My sme sa snažili v tomto prvom kroku dať dokopy, nazval som to brožúru alebo teda prvý dokument, ktorý možno aj pre niektorých primátorov, ktorí nie sú celkom doma v tejto téme, vysvetlí, o čom vlastne táto téma inteligentných miest je. Sme tam zachytili 70 príkladov už konkrétneho využitia tých moderných technológií, ktoré sú implementované v slovenských mestách, aby sa tým inšpirovali, respektíve, aby to skúsili zaviesť aj vo vlastnom meste. Tak isto sme pripravili rôzne systémy financovania prechodu miest na tieto inteligentné riešenia. Čiže to je z našej strany dôležité, aby mesto, pretože podľa nás je poloha mesta, respektíve samosprávy, keď sa rozhodne, že chce modernizovať a chce sa prispôsobiť a využívať tie najinovatívnejšie technológie, aby vedeli, kde ich hľadať a ako postupovať.”

Katarína Martinková: “Povedzme si, pán Ftáčnik, aj to, aké podmienky vlastne musia byť splnené na to, aby sme my mohli niektoré mesto označiť za inteligentné.”

Milan Ftáčnik: "Určite to nespočíva len v tom, že si kúpim konkrétny senzor alebo nejakú inteligentnú lavičku, lebo to by bolo málo. To mesto musí mať záujem akýmsi spôsobom sa nanovo pozrieť na svoje potreby a vlastne tie veci, ktoré mestá riešia, riešiť s využitím technológií tak, aby sa skvalitnil alebo zlepšil život obyvateľov. Ja vám poviem konkrétny príklad, povedzme z Bratislavy a potom zo Žiaru nad Hronom. Ak sa objavili na zastávkach MHD v Bratislave označníky, na ktorých vidíte, kedy presne príde električka, niekedy by mala prísť podľa cestovného poriadku, ale príde tam reálne preto, lebo v každej električke, v každom autobuse máme GPS a tie údaje sa prenášajú práve na tie stojany. To znamená, ja ako občan sa môžem rozhodnúť, či zoberiem tento spoj alebo ten, lebo vidím, kedy reálne mi ten iný spoj príde. Prestavte si viac, že by sme to dostali do aplikácie, že by každý mal informáciu nielen o tom, kedy príde MHD, ale kedy mu príde vlak z toho zázemia, ktoré Bratislava má, kedy mu príde autobus prímestskej dopravy, ktorý niekedy stojí v zápche, pretože to mesto je preplnené. Takéto veci pomáhajú zlepšiť život ľudí a umožňuje im rozhodnúť sa, akú cestu si do tej práce zvolia. V Žiari nad Hronom spomeniem riešenie, ktoré súvisí s parkovaním. Osadili senzory a veľmi presne vedia, akým spôsobom je využitý verejný priestor, ktorý je určený na parkovanie, či tam niekto stál hodinu, niekto tam už stojí tri dni. Uvažujú o tom, že by to spoplatnili, aby regulovali to parkovanie, pretože toho verejného priestoru máme málo, ale budú mať na to údaje, ktoré budú môcť využiť na to, aby tú politiku, povedzme parkovaciu, robili premyslene opierajúc sa o skutočné potreby toho konkrétneho mesta."

Katarína Martinková: “Ďalšia moja otázka smeruje opäť do Banskej Bystrice. Pán Kaliňák, ako je to s vašimi členmi? Majú záujem o takéto riešenia?”

Michal Kaliňák: “ZMOS vlani realizoval prieskum, ktorý bol práve zameraný na vnímanie smart starostami a primátormi. Z tohto prieskumu vzišli veľmi zaujímavé veci. napríklad informácie o tom, že až viac ako 72 % starostov a primátorov je presvedčených o tom, že miestnu územnú samosprávu na Slovensku je potrebné modernizovať, pričom 75 % z nich je presvedčených o tom, že modernizácia samosprávy musí byť spojená s agendou smart. A čo je nemenej dôležité, 73 % starostov a primátorov je presvedčených o tom, že agenda smart a modernizácie je tá oblasť, ktorú musíme spojiť aj s medziobecnou spoluprácou, čo vlastne aj v praxi reaguje na to, že na Slovensku skôr ako smart cities musíme hovoriť o smart regiónoch, aby aj malým obciam, ktoré sa dokážu spojiť k spolupráci, mohli mať vytvorené podmienky na to, aby ľuďom obyvateľom ako konečným užívateľom výhod boli dopriate kvalitné služby. A teda my môžeme aj dnes očakávať, že práve so vstupom samospráv do nového volebného obdobia toto bude práve tá téma, ktorá má parametre užitočnosti, ale aj udržateľnosti.”

Katarína Martinková: “Pán Ftáčnik ešte chce reagovať.”

Milan Ftáčnik: “Chcem reagovať na pána Kaliňáka, že tento prístup zdôrazňuje aj Európska únia, ktorá hovorí o Smart Cities & Communities, to znamená inteligentných mestách a obciach. To znamená, tá spolupráca mesta a obcí, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí, odkiaľ ľudia napríklad dochádzajú za prácou do toho mesta. A vy, keď chcete vyriešiť problémy dopravy v meste, nemôžete to urobiť bez toho, aby ste nezobrali do úvahy ten širší rozmer toho mikroregiónu, o ktorom hovoril pán Kaliňák a riešili to spoločne s tými obcami. Toto je koncept, ktorý sa tiež dá riešiť tým inteligentným prístupom, ale v spolupráci, tej medziobecnej spolupráci, o ktorej hovorí aj zákon o obecnom zriadení a zdôrazňuje ho aj Európska únia. A my okrem toho chceme hovoriť aj o inteligentných riešeniach na úrovni samosprávnych krajov. Aj oni poskytujú reálne služby ľuďom. Napríklad integrovanú dopravu na území kraja by mal zabezpečovať kraj, riešiť sociálne služby, vzdelanie. Tam sa tiež dajú uplatniť inteligentné riešenia. Čiže tých úrovní, na ktorej sa dajú hľadať takéto prístupy, máme na Slovensku viac.”

Katarína Martinková: “Pán Chovanec, aké to má synergické efekty pre tie mestá, čo to všetko za sebou prináša?”

Rastislav Chovanec: “Tie mestá majú možnosť sa výrazne modernizovať a využívať tie najnovšie poznatky a najnovšie produkty, ktoré prinášajú firmy. Z pohľadu ministerstva hospodárstva sú práve dôležité tie firmy, ktoré majú tieto inteligentné riešenia a nám už je v podstate jedno, že či to bude pre mesto, pre nejaký väčší územný celok alebo pre nejakú komunitu. My sme radi, že dokážeme tým ľuďom, ktorí, teraz myslím teda primátorov, tým zodpovedným, ktorí sa rozhodnú, že chcú to svoje okolie budovať prostredníctvom týchto moderných technológií, že im vieme dať na výber z viacerých návrhov už napríklad otestovaných alebo vyskúšaných technológií, ktoré niekde inde na Slovensku fungujú. Poprípade vieme v spolupráci s tými firmami dať dokopy mestá, aby si tam vyskúšali niektoré pilotné projekty. Pretože pre firmy je veľmi dôležité niekde ten svoj nápad alebo tú svoju technológiu vyskúšať.”

Katarína Martinková: “A môžeme hovoriť v tomto zmysle aj o nejakých úsporách?”

Rastislav Chovanec: “Úspory by tam mali byť automaticky. Aj čas, aj peniaze, aj kvalita života by sa mala zvýšiť. To vlastne všetko vedia alebo všetky to, čo sa my bavíme, tie technológie a tie návrhy, ako by to malo vyzerať, by mali viesť presne k tomuto.”

Milan Ftáčnik: “Tých cieľov, ktoré majú inteligentné mestá, je viac. Jeden z nich je zlepšiť služby, ktoré poskytujeme obyvateľom, ten druhý môže byť úspora. Predstavte si, že pomocou inteligentného merania spotreby elektriny, vody, tepla dokážete usporiť a to sú veci, ktoré sa nám dlhodobo vrátia. Pomocou technológií môžete lepšie komunikovať s obyvateľmi. Vy ich neviete všetkých pozvať na mestský úrad na diskusiu, ale technológiu má skoro dnes každý so sebou pomocou telefónov a vie komunikovať s tým mestom omnoho inak, ako sa to dalo tradične v minulosti.”

Katarína Martinková: “Poďme sa tak trošku pozrieť aj do sveta. Podľa správy Európskeho parlamentu ešte z roku 2014 dosiahlo pokrok na ceste k smart cities 240 európskych miest s počtom obyvateľov nad 100 000. Konkrétne si povedzme, v čom ten pokrok dosiahli?”

Rastislav Chovanec: “Tá štúdia vzhľadom na to, ako sa rýchlo vyvíja technológia, dnes už sú takmer obsolentné, by sme potrebovali štúdiu z roku 2018.”

Katarína Martinková: “Tak zatiaľ taká nie je.”

Rastislav Chovanec: "A druhá vec, že tie mestá, ktoré Európska komisia posudzovala, sú rádovo väčšie, ako my ich máme na Slovensku. Ja by som sa možno sústredil na Slovensko. Máme a to je veľmi pozitívne, máme viacero miest a viacero primátorov, ktorí k tejto téme pristupujú veľmi aktívne, majú implementované viaceré riešenia. Bol spomenutý Žiar nad Hronom. Ja možno doplním Kežmarok, Trenčín. Čiže nemusia to byť len veľké mestá. Tam vďaka tej aktivite daného mesta máme vyskúšané viacero modelov, napríklad v rámci efektívneho spravovania odpadového hospodárstva, prípadne dopravy, parkovania a takéto infraštruktúry. To sú vlastne tie ukážky, ako môže fungovať samospráva a byť vďaka tej technológii prívetivejšia k občanom."

Katarína Martinková: “A ešte si povedzme konkrétne nejaké európske mesto, kde to dobre funguje, o ktorom môžeme hovoriť ako o inteligentnom meste.”

Milan Ftáčnik: “To bol práve zmysel konferencie, na ktorej sme dnes boli. Pretože toto už bola v poradí piata konferencia, ktorá má taký symbolický názov, že Slovensko na ceste k smart cities. Organizovali ju Smart Cities klub v spolupráci s ministerstvom hospodárstva. Čiže bola to taká synergia štátu a neziskového sektora. A úlohou bolo najmä v prvom bloku, ktorý bol dnes na konferencii, ukázať riešenia tých úspešných miest. Bola tam Kodaň, Amsterdam, Štokholm. Tiež to nie sú mestá, ktoré by boli veľkosťou porovnateľné s nami, ale povedzme Kodaň a Bratislava by sa porovnať dali. To znamená, že videli sme a nakoniec aj bola premietnutá mapa, ktorú tam predniesla vlastne poradenská agentúra pre Európsku komisiu, ako dnes vyzerá mapa Európy, keby sme si zoradili tie smart mestá. Ten sever je naozaj ten najvyspelejší, tam sú o 2, o 3 kroky vpredu. Tá stredná Európa, to znamená naša Vyšehradská štvorka, sme predsa len boli inou farbou, pretože ešte niektoré riešenia sú pred nami. Nemáme to ako zažitý koncept, že by sme sa tým inteligentným mestám venovali v každej samospráve. Je skvelé, že máme podporu štátu. Pretože povedzme 3 roky dozadu na konferencii ešte sme len pozerali, že ako ten koncept uchopiť. Dnes štát dáva konkrétne podpory. Napríklad ministerstvo hospodárstva pre podnikateľov, ktorí prídu so smart riešeniami, úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu z podpory z európskych fondov. Máme firemné riešenie, ale potrebujeme to prepojiť na samosprávu či na úrovni miest alebo spolupracujúcich obcí alebo samosprávnych krajov. Tam ešte máme čo robiť. Čiže my sme dnes počuli konkrétne príklady z tých vyspelých miest a naozaj to bola dobrá inšpirácia pre našich primátorov a starostov, aby rozmýšľali, ako tie riešenia môžu uplatniť v tom svojom konkrétnom meste alebo mikroregióne.”

Katarína Martinková: “Moja ďalšia otázka opäť smeruje do Banskej Bystrice. Pán Kaliňák, máme my už na Slovensku aspoň náznak nejakého inteligentného mesta alebo teda, v ktorom slovenskom meste sa to aspoň uberá smerom k takémuto inteligentnému mestu?”

Michal Kaliňák: “Práve hostia v štúdiu už hovorili príklady viacerých miest, či už krajských alebo okresných, ktoré už majú implementované nejaké čiastkové riešenia. Ale ja by som sa skôr zameral na to, že my práve nikdy nemôžeme povedať, že ktoré konkrétne mesto je už smart alebo ktorý región je smart, pretože je to proces, ktorý nikdy nekončí. Ak si aj dnes kúpime mobilný telefón, tak o pol roka už bude starý a o rok budeme v podstate pri kamarátoch na smiech, pretože majú úplne nový telefón s úplne lepším vybavením. To znamená, že presne to isté aj tá agenda smart, teda žiadne mesto si nebude môcť kedykoľvek povedať, že je smart, akurát je na tej ceste k smart, pretože stále sa vyvíja, stále sa mení, stále musí reagovať na zvyšujúce sa potreby a nároky svojich obyvateľov. To znamená, je je to proces, ktorý nekončí a práve preto tie samosprávy sa musia inšpirovať a zároveň musia cítiť tú vnútornú potrebu, aby svojim obyvateľom dopriali čo najviac takých kvalitných služieb, ktoré na jednej strane dokážu z hľadiska efektivity vytvárať priestor na to, aby každá investícia bola aj o šetrení, ale aj o rozsahu a kvalite požadovaných služieb.”

Katarína Martinková: “A o ktoré oblasti konkrétne ide?”

Michal Kaliňák: “Ak si zoberieme mestá a obce, tak ich máme na Slovensku takmer 3 000, pričom 95 % z nich zabezpečuje buď priamo alebo cez svoje vlastné organizácie verejnoprospešné činnosti, či už MHD, čistenie chodníkov a ulíc, celoplošnú zimnú údržbu, prevádzku cintorínov, športoviská, kultúrne zariadenia, cesty a podobne. To znamená, že všetko to, vrátane komunálnych odpadov, ktoré sú mimoriadne dôležité, zabezpečujú hlavne mestá a obce. To znamená, že každá z týchto oblastí je to, kde sa nové technológie dajú využiť práve preto, aby sa našiel kompromis medzi investíciou a výdavkami a očakávaným šetrením alebo efektivitou. Netreba pritom aj zabúdať na to, že smart nie sú iba technológie alebo nová filozofia prístupu k smart k verejným politikám, ale súvisí aj s prácou s dátami. Ak máte dáta, s ktorými viete robiť, tak zrejme si vďaka tomu dokážete nastaviť aj fungovanie sociálnych služieb smerom k obyvateľom, ktorí odchádzajú do dôchodku a k narastajúceho počtu penzistov, ale napríklad aj k prirodzeným prírastkom vo vzťahu kapacita materských alebo základných škôl. Ak vyššie územné celky budú precíznejšie pracovať s dátami zo základných škôl, tak tým pádom nielenže budú vedieť, koľko stredoškolákov im postupne prichádza na tie školy, ale budú vedieť aj to, v ktorom okrese je koľko základných škôl, kde sa viac učia prírodné vedy a fyziku, chémiu, matematiku, alebo sú skôr orientované na polytechniku a teda vytvára sa jeden pozitívny vzťah k tomu, aby na strednej škole VÚC-kárskej mohli pokračovať už napríklad v oblastiach, ako sú strojárenské záležitosti a tým pádom v tomto regióne si takto dokážu školy pomôcť prácou s dátami a tým pádom dokážu vychovať aj kvalitných zamestnancov pre nových investorov.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, v súvislosti s inteligentnými mestami sa čoraz viac skloňuje aj inteligentná správa vecí verejných, podľa ktorej vlastne by mal občan tiež rozhodovať o tom, čo sa deje. A základným predpokladom, ako to má fungovať, je aj transparentnosť. To je ťažká úloha. Ako sa to dá zabezpečiť?”

Rastislav Chovanec: “Ja si myslím, že práve tieto nové technológie, ako aj spomínal pán Ftáčnik, že dnes už máme pri sebe smartfón, ktorý nám dokáže oveľa lepšie komunikovať medzi samosprávou a občanmi, občania môžu odfotiť a poslať podnet priamo na magistrát alebo teda na mestský úrad. Prípade, keď chce mesto zistiť, aký rýchly prieskum, môže cez aplikáciu sa spýtať svojich občanov. V budúcnosti si viem predstaviť, že veľa informovania o meste alebo o tom, čo sa má diať, bude formou SMS správ alebo samostatne nejakých hlásení na telefónoch. Už to existuje. Čiže takáto možnosť využitia technológie nám dáva priestor byť transparentný a naopak, aj zatiahnuť občanov do toho rozhodovania.”

Katarína Martinková: “Pán Ftáčnik, vy ste ešte chceli reagovať na pána Kaliňáka. Neviem, či si ešte pamätáte čo ste vtedy povedali.”

Milan Ftáčnik: "Ale iste, lebo vaša konkrétna otázka bola, že povedzte, ktoré mestá sú inteligentné. Ja by som povedal, že tie, ktoré neuplatnili jedno, dve, ale niekoľko riešení. Napríklad ten spomínaný Žiar nad Hronom, ja som videl prezentáciu od pána prednostu dnes na našej konferencii, kde mi ukazoval 10 konkrétnych oblastí, od parkovania, cez riešenie odpadového hospodárstva a mnohé ďalšie veci, kde sa mesto zamýšľa nad tým, ako využiť údaje, ktoré sa dajú nazbierať a potom na základe toho pripraviť to riešenie, ktoré zlepší život obyvateľov a vtiahne tých obyvateľov do hľadania toho riešenia. Toto bol asi najsilnejší odkaz, ktorý dnes zaznel na tej konferencii našej, čo sa týka tých severských úspešných krajín. Oni hovoria, to nie o technológii. Vy, keď si kúpite senzor, to ste ešte nič nevyriešili. Pýtajte sa tých ľudí, čo s tým senzorom budete robiť, či tie dáta, ktoré pozbierate, budú pre nich užitočné, čo očakávajú od konkrétnej ulice, od konkrétnej lokality, kde žijú, aby sa tam zlepšilo a rozmýšľajte potom, ako to urobiť. Čiže tí ľudia, to je to kľúčové."

Katarína Martinková: “Naozaj by to mohlo byť efektívne.”

Milan Ftáčnik: “Aby to mohlo byť efektívne. Veď je to pre nich. My to pre nich robíme. Tie inteligentné a inovatívne riešenia robíme práve pre ľudí. Čiže oni sú ten kľúč a oni sú tí, ktorí nám pomôžu tie inteligentné mestá, regióny a samosprávne kraje dostať do reality.”

Katarína Martinková: “Pán Kaliňák, k inteligentnému mestu patrí aj dlhodobá stratégia rozvoja mesta. Dá sa to vôbec zabezpečiť u nás, keď vlastne každé 4, prinajlepšom každých 8 rokov sa zmení celkom vedenie mesta?”

Michal Kaliňák: “Je pravda, že tie vedenia miest sú závislé od politickej vôle a od vôle obyvateľov vo voľbách. Na druhej strane treba otvorene povedať, že práve samosprávy, ktoré majú precízne spracovaný program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktoré precízne spracovávajú svoje rozpočty s výhľadom na najbližšie 3 roky, nielen na aktuálny rok, dokážu omnoho lepšie stanovovať priority a ísť po tých prioritách. Stanovovať si priority každé 4 roky znamená ísť iba niekde naspäť na začiatok a začínať odznova. Preto aj tie samosprávy si musia uvedomiť, že víťaz volieb absolútne neznamená to, že si musí stanoviť nové priority, že to niekto od neho očakáva alebo že je to jeho povinnosť. Od víťaza volieb sa očakáva to, aby v komunále viedol také verejné politiky, ktoré jednoducho majú určitú kontinuitu, pretože sú dobré alebo sú úspešné. A samosprávy čím viac dokážu vidieť za horizont volebného obdobia a čím viac sa budú pozerať aj k susedom do iného chotára, o to viac budú vnímať tie veci komplexnejšie v súvislostiach a teda aj so schopnosťou prognózovať vývoj na väčšom území, ako je ulica, sídlisko alebo jedno mesto.”

Katarína Martinková: “Ďakujem vám veľmi pekne v tejto chvíli za rozhovor. Želám ešte pekný večer do Banskej Bystrice. A posledná otázka pre vás, pán Chovanec. Nejaký časový horizont, kedy by sme už mohli vidieť zmeny, ktoré teda môžu vzniknúť aj na základe vašej dnešnej konferencie?”

Rastislav Chovanec: “Ja dúfam, že to bude čím skôr a že budú pravidelne pribúdať nové aj mestá, aj nové aktivity, ktoré sa presunú k týmto technológiám. Z pohľadu štátu tam vidím ešte jednu skrytú pridanú hodnotu a to je práve zapojenie tých firiem, najmä teda malých a stredných, ktoré majú možno nové inovatívne produkty a vedia ich otestovať na Slovensku, v slovenských mestách. Keď budú fungovať, môžu ich veľmi ľahko, nazvem to exportovať aj do okolitých krajín. Je to trh, ktorý nie je ešte tak významne obsadený veľkými hráčmi a práve pri riešeniach, keď sa bavíme o mestách do 100 000 obyvateľov, je veľký potenciál pre slovenské spoločnosti, aby sa presadili.”

Katarína Martinková: “Ďakujem vám páni veľmi pekne za váš čas, za tento rozhovor. No a vám, milí diváci, ďakujem za pozornosť a želám vám ešte krásny večer s RTVS.”


V Žiari nad Hronom pre prehustenú dopravu zjednosmernili Svitavskú ulicu

Regina Stred | 27.2.2019 | Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka:

"Obyvatelia Žiaru nad Hronom si budú musieť zvyknúť na zmenu v doprave v okolí Svitavskej ulice. Pre prehustenú dopravu mesto ulicu zjednosmernilo, a to od vjazdu na parkovisko v smere na Handlovú. Vodičov na zmenu upozorňuje trvalé aj prenosné dopravné značky. Postupne vyznačia aj nové parkovacie miesta. Po novom už platia aj dopravné značky, ktoré patria k cyklokomunikácii. Zákazom parkovania na chodníku pod oknami bytového domu vyšla samospráva v ústrety obyvateľom, ktorí spísali petíciu proti takto odstaveným vozidlám. Prekážala im najmä prašnosť a hluk."


Domov pre seniorov už projektujú

Noviny Žiarskej kotliny | 26.2.2019 | IVA

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom si objednalo spracovanie architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie prestavby budovy školy na domov pre seniorov. Vyplýva to z nedávno zverejnenej zmluvy s levickým ateliérom Átrium Arch. Cena je viac ako 23-tisíc eur s DPH.

V zámere ide o priestor modernej prístavby žiarskeho kaštieľa, ktorý mesto vlani kúpilo od súkromného vlastníka. Dnes v tejto časti areálu sídli obchodná akadémia, s ktorou sa tu do budúcna nepočíta.

S projektantom o budúcej podobe domova sociálnych služieb komunikujú odborní pracovníci z odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu. Zámer vybudovať mestské zariadenie potvrdil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD a SNS) pre MY už koncom minulého roka. Pripomenul vtedy, že na miesto v žiarskom domove dôchodcov, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, čakajú bežne desiatky ľudí.

Priestory súčasnej strednej školy a priľahlé zázemie predstavujú podľa neho vhodné miesto pre domov dôchodcov. Vyzdvihol susedstvo historického Parku Štefana Moysea, ale aj dobrú infraštruktúru a možnosti na dobudovanie parkoviska. „Zriaďovateľom bude mesto, peniaze pritom chceme získať zo Štátneho fondu rozvoja bývania," povedal.


Žiar nad Hronom si dal vypracovať štúdiu, ktorá rieši prestavbu priestorov školy v kaštieli na Domov sociálnych služieb

Regina Stred | 20.2.2019 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "Mesto Žiar nad Hronom si dalo vypracovať štúdiu, ktorá rieši prestavbu priestorov školy v kaštieli na Domov sociálnych služieb. Podľa vedenie mesta, súčasné kapacity takýchto zariadení v Žiari nad Hronom a okolí nestačia. Vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: “Cítime tu potrebu vytvoriť ďalšie zariadenie pre seniorov. Takisto v našom meste chýba denný stacionár, ktorý by určite obyvatelia privítali. Takže my vieme, že keď túto službu otvoríme, ona bude hneď naplno využívaná.”

Vladimíra Legíňová: “V prvom polroku tohto roka by mala byť podľa neho hotová aj projektová dokumentácia. Potom sa bude môcť mesto uchádzať o dotácie na tento účel. Za vypracovanie projektu a štúdie zaplatí takmer 23,5-tisíc eur.”


Do žiarskeho kina Hron zavíta festival Ekotopfilm

teraz.sk | 19.2.2019 | TASR Kristína Mayerová

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, uviedla marketingová manažérka festivalu Lenka Goliašová.

Žiar nad Hronom 19. februára (TASR) - Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v utorok 26. februára do žiarskeho kina Hron. Pre návštevníkov sú pripravené pestrý program dokumentárnych filmov a diskusia O živých riekach, no na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedňajší Junior festival. Vstup na festival je voľný. “Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor na otvorenú diskusiu o otázkach trvalo udržateľného rozvoja,” uviedla marketingová manažérka festivalu Lenka Goliašová. V rámci celoročného turné prináša festival do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. “Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, v ktorom v súčasnosti žijeme, je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná oproti tomu, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,” priblížil generálny riaditeľ festivalu Peter Lím. Do Žiaru nad Hronom zavíta festival v utorok 26. februára. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16.00 do 21.30 h poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú životné prostredie, ale aj na ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. “Program je obohatený o inšpiratívnu diskusiu O živých riekach, v ktorej sa tvorcovia filmu Živá rieka s návštevníkmi o 18.00 h podelia nielen o zážitky z natáčania, ale porozprávajú aj o význame nespútaných riek,” dodala Goliašová.


Na zimný štadión dostane Žiar ďalších 500-tisíc eur

myziar.sme.sk | 14.2.2019 | Ivana Zigová

Rekonšrukciu žiarskeho športoviska skomplikovali viaceré okolnosti.

ŽIAR NAD HRONOM. Vláda SR schválila na rekonštrukciu zimného štadióna v Žiari nad Hronom dotáciu ďalších 500-tisíc eur. Na sociálnej sieti o tom dnes informoval primátor Žiaru Peter Antal (Most- Híd, Smer - SD, SNS).

Už v minulosti pritom štát na dokončenie športoviska poslal jeden milión.

“Tieto zdroje nám pomôžu dofinancovať záverečnú fázu rekonštrukcie a odľahčia tak mestskú kasu,” napísal Antal.

O ďalší príspevok požiadala samospráva vládu po tom, čo dostavbu štadióna skomplikovali viaceré okolnosti už na jej začiatku.

“Museli sme riešiť napríklad problém s vodou pod štadiónom a v nadväznosti na to aj niektoré pôvodne neplánované riešenia, s čím sme nepočítali. Samozrejme, sú to náklady navyše,” pripomenul dnes pre MY primátor.

Štadión chcú dokončiť na jar a ako avizoval už pred časom riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom Igor Rozenberg, celková cena prestavby a modernizácie bude určite viac ako tri milióny eur.

“Ak odhadujeme, že to bude 3,5 milóna eur, určite nám tento príspevok pomôže. Nebudeme ale prvým mestom, kde štát prispel opakovane,” povedal Antal a ako príklad spomenul štadión v Liptovskom Mikuláši.

“Ak by sme týchto 500-tisíc eur nedostali, niečo ďalšie z projektu by sme museli škrtnúť,” povedal tiež Antal.


Mesto hľadá firmu, tá vynoví telocvičňu

Noviny Žiarskej kotliny | 12.2.2019 | TASR

Telocvičňa začala slúžiť v roku 1959, dnes potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje telocvičňu pri Základnej škole na Ulici Dr. Janského v Žiari nad Hronom. Zákazku v predpokladanej hodnote 76-tisíc eur bez DPH obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

V rámci projektu je naplánovaná rekonštrukcia dvoch telocviční a náraďovne. Počíta napríklad s výmenou obkladu stien, odstránením starej a položením novej podlahy v telocvičniach či s novou podlahou v náraďovni.

Svoje ponuky môžu záujemcovia predkladať do 28. februára. Jediným kritériom na hodnotenie ponúk je podľa zverejnených dokumentov najnižšia celková cena.

Primátor Peter Antal pred časom informoval, že na rekonštrukciu telocvične sa podarilo mestu získať dotáciu viac ako 63-tisíc eur z ministerstva školstva.

Telocvičňa bola podľa neho daná do používania ešte v roku 1959, a aj keď bola od toho času niekoľkokrát rekonštruovaná, v súčasnosti už potrebuje kompletnú obnovu. Preto je rád, že sa mestu podarilo s projektom uspieť.


Na nový atletický areál dá mesto tristotisíc eur

myziar.sme.sk | 31.1.2019 | Ivana Zigová

Čo všetko má byť súčasťou nového atletického areálu?

ŽIAR NAD HRONOM. Už v prvej tohtoročnej zmene rozpočtu schválili žiarski poslanci aj prostriedky na športoviská – konkrétne na dokončenie rekonštrukcie zimného štadióna a na vybudovanie atletickej dráhy.

Aj na zimný štadión

Jeden milión eur presunuli z vlastných zdrojov do mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je investorom dostavby hokejového stánku. „Z nich 800-tisíc sme schválili už minulý rok, neboli ale vyčerpané, a tak sme ich museli schváliť akoby nanovo. Ďalších 200-tisíc sme doložili, lebo štadión bude na dofinancovanie potrebovať aj ďalšie peniaze,“ spresnil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD, SNS). P

ripomenul, že mesto z vlastných zdrojov dosiaľ na zámer vyčlenilo dva milióny, jeden milión poskytol štát.

„Ešte nie sú niektoré veci obstarané, napríklad vzduchotechnika – konečná cena bude známa, až keď štadión dokončíme,“ reagoval na našu otázku Antal. Riaditeľ mestskej spoločnosti Igor Rozenberg však pre MY už pred časom potvrdil, že cena sa určite vyšplhá nad tri milióny eur.

Skok do výšky škrtli

Na vybudovanie atletickej dráhy v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici, takzvanej Štvorky, poslanci posunuli 300-tisíc eur z mestskej kasy.

Má ísť pritom o atletický štadión s tristometrovou tartanovou dráhou, ktorý bude slúžiť jednak základnej škole počas hodín telesnej výchovy, no aj pre účely žiarskeho atletického klubu.

„Ten sa v posledných rokoch v našom meste rozvíja – má výsledky aj dostatok členov, ktorí oprávnene žiadajú nový areál,“ podotkol Antal.

Atléti prišli o dráhu pri prestavbe futbalového štadióna spartakiádneho typu do dnešnej podoby.

Na novom mieste by sa mali dočkať doskočiska na skok do diaľky, bežeckej štvordráhy, šiestich dráh na stometrovej rovinke plus priestranstva vrh guľou.

„Z pôvodného projektu sme pre finančnú náročnosť vypustili skok do výšky, tejto disciplíne sa budú športovci venovať v telocvični,“ povedal Antal.


Vykašľali sa na honorár a spojili sily: Pekné gesto hudobníkov pre žiarskych útulkáčov!

dnes24.sk | 24.1.2019 | Dnes24.sk

Niekoľko kapiel sa v Žiari stretne na koncertnom večere pre dobrú vec. Prísť sa zabaviť a zároveň priložiť ruku k dielu môže každý.

Myšlienka charitatívneho koncertu skrsla v hlavách dobrovoľníkov. Za akciou s príznačným názvom Úúú -Tulkáči stojí skupinka mladých Žiarčanov. Tí oslovili niekoľko interpretov a kapiel s nápadom, ktorý pomôže OZ Strážni anjeli s nákladmi na prevádzku útulku pre psov.

Muzikanti s dobrým srdcom

"V pivárni Žiarčan v sobotu (26.1.) o 19:00 hod. vystúpi napríklad Robo Mikla a kapely ako Inštinkt, Zpp Band, ŠHT, Nová Komunita, RockyZjav&Band, RadioPieces a Sitňan," vymenúva v mene organizátorov Martin Hazucha. Ako dopĺňa, za projektom spolu s ním stoja kapelník z RadioPieces Juraj Briedoň, mestská koordinátorka práce s mládežou Dominika Švecová a mládežnícky parlament.

Problém zahrať zadarmo podľa Hazuchu kapely nemali "Každá z kapiel sa potešila a poďakovala za pozvanie i možnosť spestriť program akcie a pomôcť tak dobrej veci bez nároku na honorár," vysvetľuje.

Pomôže aj deka či krmivo

Vstupné na koncert je jedno euro a ako ubezpečuje Hazucha, výťažok do posledného centu poputuje do žiarskeho útulku.

,,Jedno euro je vstup, budeme však nesmierne radi, ak sa návštevníci rozhodnú prihodiť viac. Ide nám hlavne o to, aby ľudia dostali na výber a mohli si tak zvoliť spôsob, akým prispejú," ozrejmuje Hazucha s tým, že návštevníci môžu priamo na koncert priniesť aj materiálne veci ako deky, piškóty, krmivo či hračky.

Partia Žiarčanov charitatívny koncert organizuje už štvrtý raz, minulý rok malo podujatie prestávku. Ako však naznačuje Hazucha, organizátori by z akcie radi spravili tradíciu. "V budúcnosti sa opäť naše sily určite opäť spoja," uzatvára.


CBA Slovakia otvorí v Žiari nad Hronom nové distribučné centrum

teraz.sk | 24.1.2019 | OTS Andrea Majdová

CBA Slovakia, a.s. v spolupráci so spoločnosťou Prologis postaví v Žiari nad Hronom nové distribučné centrum.

Bratislava 24. januára (OTS) - Výstavba nového centrálneho distribučného centra je v súlade s dlhodobou stratégiou spoločnosti, ktorá má za cieľ ďalej zvyšovať kvalitu a čerstvosť potravín v predajniach CBA Slovakia. Na pozemku sa už začali prípravné práce, otvorenie distribučného centra je naplánované na november 2019. Celková plocha distribučného centra dosiahne 20 300 m2. Súčasťou bude 3 600 m2 chladeného skladu pre čerstvý sortiment. Prácu v novom distribučnom centre nájde v prvej fáze 130 zamestnancov. Foto: CBA Slovakia, a.s.

O spoločnosti CBA Slovakia, a.s. CBA Slovakia prevádzkuje sieť 310 predajní, menších samoobslužných potravín a lokálnych supermarketov. Je jedným z najväčších domácich maloobchodných predajcov potravín v krajine a patrí k obchodom s najvyšším zastúpením domácich slovenských výrobkov. Viac informácií o spoločnosti CBA Slovakia na www.cba-slovakia.sk.


Žiar chce po novom lákať aj turistov. Urobil prvý krok

myziar.sme.sk | 22.1.2019 | Ivana Zigová

Na čo chce v budúcich rokoch turistov lákať tradične priemyselné mesto?

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom sa stáva členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron. Radnica sa chce začať téme cestovného ruchu venovať koncepčne.

Má Žiar čo ponúknuť?

Impulzom bola kúpa kaštieľa

„Nikdy sme cestovný ruch, keďže Žiar je aj dnes vnímaný viac-menej ako priemyselné mesto, týmto spôsobom neriešili. Nemáme také historické zaujímavosti, ktoré by mohli súperiť s okolitými mestami, ako sú Banská Štiavnica a Kremnica,“ priblížil dôvody doterajšieho prístupu vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Novým impulzom je však podľa jeho slov nedávna kúpa niekdajšieho biskupského kaštieľa, ktorý susedí s historickým mestským parkom.

„Časom by sa z tohto areálu mohlo stať nielen reprezentačné a úradné sídlo mesta, no chceme tam vrátiť aj Pamätnú izbu Štefana Moysesa odkazujúcu na biskupskú tradíciu vo Svätom Kríži, ale aj Galériu Júliusa Považana, ktorý je pre milovníkov insitného umenia pojmom. Mesto má ohromnú zbierku diel tohto maliara, v kaštieli by mala získať adekvátne priestory,“ naznačil, kam chcú v budúcnosti pamiatku posunúť.

Miesto by v nej mala nájsť aj archeologická expozícia, ktorú dnes možno navštíviť v mestskom kultúrnom centre. V budúcnosti by však pre návštevníka mesta a turistu mohla byť zaujímavá aj dnes neprístupná kaplnka, nádvorie či rozľahlé pivničné priestory, ktoré by po úpravách mohli slúžiť ako miesto rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.

Žiar má hrad aj vynovené športoviská

„Máme tu tiež hrad Šášov s pamätnou izbou v podhradí, no lákadlom by mohli byť aj zrekonštruované športoviská – futbalový a zimný štadión, časom plaváreň, ktorej rekonštrukcia je v pláne aktuálne. Už teraz do Žiaru lákajú minizoo v parku a oddychové zóny,“ vymenoval Baláž, z čoho by sa dal vyskladať zaujímavý balíček pre návštevníka odinakiaľ.

„Keďže Región Gron spája pohronské mestá a obce, rozhodli sme sa pridať – pomôže to nám a my ako okresné mesto zase pomôžeme organizácii,“ objasnil krok, ktorý by mal motivovať aj súkromný sektor, teda podnikateľov v oblasti ubytovania a gastro.

Chystajú Pohronskú hradnú cestu

O pozitívach vstupu Žiaru nad Hronom do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron hovorí aj jej výkonná riaditeľka Žofia Hanusová.

Najväčšie okresné mesto v regióne vníma ako moderné a prosperujúce.

„Dospeli sme k názoru, že aj návštevníkom môže poskytnúť dostatok zaujímavostí. Napríklad hrad Šášov bude súčasťou aktuálne pripravovanej Pohronskej hradnej cesty, ktorá spája pamiatky od Novej Bane až po Zvolen. Lákadlom môžu byť aj mestský park, kde sa konáva napríklad hudobný festival City Fest, či plážové kúpalisko,“ naznačila, že aj Žiar má čo ponúknuť.

Spoločne s centom regiónu, kde však zatiaľ dostatok ubytovacích kapacít chýba, by organizácia časom chcela zabezpečiť väčší počet prenocovaní návštevníkov.

O členskom príspevku mesta do organizácie v objeme sedemtisíc eur budú už v rámci najbližšej zmeny rozpočtu rozhodovať žiarski poslanci.


Odovzdali 25 nových ťahačovil

TV TA3 | 21.1.2019 | Martin Dušička / Marek Mašura

Marek Mašura, moderátor: "Zo Zvolena dnes vyrazila flotila 25 nových ťahačov. Objednala si ich spoločnosť Bring Trucking zo Žiaru nad Hronom, ktorá pomocou nich prepravuje tovar po celej Európskej únii. Po piatich rokoch tak obnovila svoj vozový park, ktorý tvorí zhruba 300 kamiónov."

Martin Dušička, redaktor: "Spoločnosť Bring Trucking zo Žiaru nad Hronom, ktorá si 25 nových ťahačov zakúpila, patrí k najväčším prepravným firmám v Európe. Paradoxne pritom ide o štátny podnik, keďže jediným akcionárom spoločnosti je štátna Nórska pošta."

Martin Ľupták, generálny riaditeľ Bring Trucking, a.s.: “Máme zhruba 300 kamiónov. Každý kamión urobí zhruba 10-tisíc kilometrov mesačne, takže robíme mesačne zhruba 3 milióny kilometrov.”

Martin Dušička: "Firma zo Žiaru nad Hronom zamestnáva okolo 500 ľudí, z ktorých väčšinu tvoria šoféri. Keďže tvrdí, že ich bezpečnosť je na prvom mieste, ťahače mení každých päť rokov. Tieto nové majú podľa nich najlepšiu spotrebu paliva a ideálny komfort."

Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia, a.s.: “Sú to vozidlá vybavené 500-koňovým motorom, ktorý patrí k tomu najsilnejšiemu, čo v ponuke MAN máme, a teda vyznačujú sa vysokou… overené motory.”

Martin Ľupták: “Sú tam kvalitné postele, chladnička, takže to už vodiči musia oceniť. Má to spotrebu dobrú. My sme s údržbou spokojní a so servisnými centrami o Európe takisto.”

Martin Dušička: “Špecialitou, ktorú si firma do ťahačov dala nainštalovať, sú tzv. alkohol testery. Tie majú prispieť k väčšej bezpečnosti na cestách.”

Radoslav Jurča: “To znamená, šofér, pokiaľ by, nedajbože, dal alkohol v krvi, tak nenaštartuje vozidlo, čiže majú blokáciu štartovania, čo je istým spôsobom výnimka v rámci slovenského trhu.”

Martin Ľupták: “Najprv musí fúknuť do… ktorý je integrovaný, a jednoducho ak nafúka, ak vypije čo i len do piva, tak nenaštartuje motor.”

Martin Dušička: "Vozidlá tiež spĺňajú najvyššie ekologické normy. Za posledných päť rokov ich firme zo Žiaru nad Hronom dodali už takmer 260."

Radoslav Jurča: “Tie vozidlá majú priemerne nájazd okolo 120-tisíc kilometrov ročne. Je to dennodenná prevádzka a veľakrát vo veľmi nehostinných podmienkach v Škandinávii.”

Martin Dušička: "Podobne ako väčšina firiem tohto typu riešia aktuálne problém s nedostatkom vodičov. Aj preto u nich pracujú šoféri dvanástich národností a výnimkou nie sú ani ženy. Martin Dušička, TA 3.


Žiar n.Hronom: Učebne v ZŠ na Jilemnického ulici zmodernizujú

www.teraz.sk | 18.1.2019 | TASR

Modernizácia bude zahŕňať stavebno-technické úpravy, ako aj vybavenie učební moderným a funkčným interiérovým vybavením, IKT vybavením a didaktickými pomôckami.

Žiar nad Hronom 18. januára (TASR) - Žiaci zo Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom sa môžu tešiť na nové učebne. Vďaka dotácii na škole zmodernizujú učebne fyziky, chémie a biológie.

Primátor Peter Antal informoval, že mesto získalo na rekonštrukciu učební nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 183.800 eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Sumou takmer 9700 eur prispeje na projekt vlastnými zdrojmi aj mesto.

Modernizácia bude zahŕňať stavebno-technické úpravy, ako aj vybavenie učební moderným a funkčným interiérovým vybavením, IKT vybavením a didaktickými pomôckami.

Antal tiež pripomenul, že rekonštrukcia čaká aj telocvičňu na Základnej škole na Ulici Dr. Janského. Ide o najstaršiu telocvičňu, ktorú využívajú aj športové kluby. Aj na tento projekt získalo mesto dotáciu a to takmer 63.900 eur z ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.


Elektromobil dorazil

Noviny Žiarskej kotliny | 15.1.2019 | IVA

Mestskí policajti budú v uliciach Žiaru jazdiť s novým autom na elektrický pohon.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski mestskí policajti už môžu používať nový elektromobil. Novinku za viac ako 37-tisíc eur s DPH mestu dodali v uplynulých dňoch.

Ešte koncom roka pritom pred mestským úradom nainštalovali aj nabíjačku, ktorú bude môcť okrem policajtov používať aj verejnosť.

„V minulosti sme zvažovali, že elektromobil by mohol slúžiť mestskému úradu, no napokon sme sa zhodli, že tento typ dopravy je vhodný pre našu mestskú políciu. Keď dnes jej príslušníci hliadkujú v uliciach, jazdia autom pomaly,pohybujúsaz miestana miesto veľmi nízkymi rýchlosťami, čo prinášalo výrazné opotrebovanie ich doterajších áut,“ komentoval už pred časom plánovanú zmenu vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Žiarska samospráva si od elektromobilu sľubuje ochranu životného prostredia, ale aj úsporu nákladov - a to nielen na pohonné hmoty, ale i na servis doterajšieho auta.


Pod Vŕšky sa začnú meniť na jar. Pribudnú mobiliár aj herné prvky

myziar.sme.sk | 11.1.2019 | redakcia

ŽIAR NAD HRONOM. Hneď v jarných mesiacoch chcú v Žiari nad Hronom začať aj s revitalizáciou vnútroblokových priestorov na sídlisku Pod Vŕšky, na ktorú získalo mesto dotáciu 475-tisíc eur.

“Bolo ukončené verejné obstarávanie, avšak vzhľadom na poveternostné podmienky už nebolo možné do toho ísť. Hneď v jarných mesiacoch, keď to počasie dovolí, tak sa do toho pustíme,” potvrdil primátor Žiaru Peter Antal (Most - Híd, Smer - SD, SNS).

Projekt počíta s novou zeleňou, so sanáciou starých a s vybudovaním nových chodníkov, ale aj s hernými prvkami pre deti, mládež a seniorov.

Vo dvoroch by mal pribudnúť aj v súčasnosti chýbajúci mobiliár.


Dokončenie zimného štadióna má ďalší termín - marec

Noviny Žiarskej kotliny | 8.1.2019 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Dokončenie prestavby a rekonštrukcie zimného štadióna v Žiari nad Hronom, ktorý chceli pôvodne otvárať už na jeseň minulého roka, avizujú po novom na jar 2019.

Nasledovať by malo sprístupnenie pre športujúcu verejnosť. Informáciu už potvrdili primátor Peter Antala Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je investorom celého projektu.

Rozenberg: Terén pripomínal močiar

„Je veľmi zložité povedať konkrétny termín. Predpokladám, že vo februári dokončíme hrubé práce, ktoré sme pôvodne chceli stihnúť do konca decembra. Odhadujem, že kolaudácia by mohla byť reálna niekedy na konci marca," odpovedal na našu otázku Rozenberg.

Ten pripomenul, že práce na športovisku zdržali viaceré komplikácie, s ktorými nepočítali. „Štadión bol veľmi podmáčaný, miestami pripomínal močiar, potrebovali sme teda zabezpečiť odvod podzemných a tečúcich vôd, aby sme ho dlhodobo udržali v suchom stave," pripomenul skutočnosť, ktorá ovplyvnila napríklad zmenu plánovanej technológie základových pätiek na riešenie základovej dosky.

Oproti pôvodnému projektu sa tiež zvýšil oporný múr, ktorý má dnes aj s časťou pod zemou viac ako päť metrov. Terénne úpravy navyše výrazne zmenili ráz štadióna, ktorý už podľa slov Rozenberga nepôsobí „ako v jame". Zmeny tiež z jeho pohľadu zlepšili prístup na susedný mestský cintorín.

Ťažkosti s termínmi priniesli aj niektoré neočakávané prieťahy v procese verejného obstarávania. „Skĺbiť ho s prácami je pomerne náročné," okomentoval postupy.

Cena nie je konečná, bude cez tri milióny

Finálna stále nie je ani samotná projektová dokumentácia, v ktorej sa viaceré riešenia zmenili - pribudli napríklad viaceré prvky protipožiarnej ochrany.

„Vzhľadom na to, že projektová dokumentácia stále nie je finálna, a zrejme ani cena, o ktorej sme si mysleli, že bude dostatočná. Zatiaľ máme schválených 2,8 milióna, ale predpokladám, že to bude vyššie číslo - odhadom určite viac ako tri milióny," naznačil Rozenberg a dodal, že detaily sa stále snažia optimalizovať. Na zámer mesto dostalo milión zo štátneho rozpočtu, najväčšiu časť však zaplatí z rozpočtu a z úverových zdrojov.

Do Žiaru už priviezli aj novú rolbu

Zimný štadión by mal mať po dokončení kapacitu 2100 miest - na sedenie i na státie. Mal by byť kompletne opláštený a chránený pred zatápaním. V jeho susedstve by malo byť k dispozícii parkovisko. V týchto dňoch vidno robotníkov pracovať aj na budovaní tribún.

Športovisko bude slúžiť bude hokejistom, žiarskym školám aj verejnosti - a to až deväť mesiacov v roku.

V decembri priviezli do Žiaru aj novú rolbu, ktorou budú ľadovú plochu po jej sprevádzkovaní upravovať - podľa zmluvy stála mesto takmer 132-tisíc eur bez DPH.

„Nákup nezahŕňa len cenu rolby, ale aj služby. Vzali sme ju na splátky a budeme ju päť rokov splácať," priblížil Rozenberg. Zariadenie funguje na elektrický pohon, využívať pri jeho nabíjaní chcú fotovoltické články na streche štadióna


Žiarsky bál bude moderovať známy herec

myziar.sme.sk | 7.1.2019 | TASR

ŽIAR N. HR./ŽARNOVICA. Tohtoročnú plesovú sezónu otvorí v Žiari nad Hronom siedmy ročník Bálu Žiarčanov. Tanečné podujatie sa uskutoční v piatok 11. januára od 19. hodiny v žiarskom mestskom kultúrnom centre. Ako informujú organizátori mesto Žiar nad Hronom a kultúrne centrum, moderátorom večera bude herec a zabávač Sväťo Malachovský, do tanca bude vyhrávať skupina Galaktici a dídžej Laco Hradský.

Hneď v úvode sezóny sa bude plesať aj v Žarnovici. Pod taktovkou Mestského mládežníckeho parlamentu Žarnovica tam v sobotu 19. januára organizujú Novoročný ples.

Večer bude moderovať rodáčka zo Žarnovice Táňa Šúrová.


V Žiarskom okrese sa objavili podvodníci. O tisíce prišla staršia žena (79)

myziar.sme.sk | 3.1.2019 | iz

Polícia hovorí v nadväznosti na čerstvé prípady o najčastejších trikoch podvodníkov.

ŽIAR NAD HRONOM. Podvody na senioroch sa opäť objavili aj v Banskobystrickom kraji, v uplynulých dňoch najmä v okrese Žiar nad Hronom.

“V dvoch prípadoch išlo o pokusy zo strany podvodníkov, pri ktorých si seniori informácie najskôr overili u svojich príbuzných, a tak zistili, že ide o zámer získať od nich podvodným spôsobom peniaze,” priblížila krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, že práve toto je správny spôsob ako postupovať.

Napríklad v stredu (2.1.) zatelefonoval na pevnú linku 79-ročnej dôchodkyne muž, ktorý sa vydával za jej synovca. Povedal jej, že je práve v banke a potrebuje požičať hotovosť a že peniaze jej vráti, len čo si ich vyberie z banky.

“Poškodená ho považovala za svojho príbuzného a odpovedala, že mu môže poskytnúť 8-tisíc eur, ktoré má doma. Vyšla pred bytovku, kam však neprišiel synovec, ale neznámy muž. Dôverčivej žene oznámil, že synovec prísť nemôže, že sedí u riaditeľa v banke, a že on mu peniaze odovzdá,” opísala známy trik zločincov Kováčiková.

Dôchodkyni dal k telefónu niekoho, kto príbeh potvrdil, a ona neznámemu peniaze v obálke odovzdala.

“Vzápätí však osobne zašla do pobočky banky, kde zistila, že sa stala obeťou podvodníkov,” potvrdila rozčarovanie oklamanej ženy Kováčiková.

Policajná hovorkyňa opätovne vyzvala, aby seniori takýchto ľudí nevpúšťali k sebe domov a požiadali o pomoc príbuzných, susedov či na obecnom úrade.

“Ak by mali čo i len podozrenie, že by mohlo ísť o podvodníkov, nech ihneď kontaktujú políciu na čísle 158,” odporučila.

Najčastejšie triky podvodníkov

- Cudzí človek zavolá na pevnú linku alebo mobil vytypovanej obete, predstaví sa ako jej príbuzný (napríklad syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí oklamaného, aby peniaze odovzdal jeho sekretárke či kamarátovi.

- Osloviť obeť môže aj na ulici s tým, že nie je tunajší. Podvodník ju poprosí, aby mu ukázala cestu do nemocnice, následne úpenlivo prosí, aby mu požičala peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu pritom ponúkne peniaze v inej mene.

- Cudzí človek s podvodnými úmyslami môže zazvoniť aj pri dverách a predstaviť sa ako pracovník istej spoločnosti. Tvrdí, že prišiel odovzdať výhru.

- Niekto zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok - čo však tieto firmy týmto spôsobom nikdy nerobia.

- Niekto zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napr. hrnce, nože, deky, stavebné náradie).


Žiar nad Hronom: Prvým novoročným dieťaťom je chlapec Zoran

lekari.sk | 1.1.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 1. januára (TASR) - Prvým dieťaťom, ktoré sa v roku 2019 narodilo v Nemocnici Svet zdravia (SZ) Žiar nad Hronom, je chlapec Zoran. TASR o tom informovala špecialistka pre externú a internú komunikáciu siete SZ Jana Fedáková.“Malý Zoran prišiel na svet o 11.03 h, váži 3650 gramov a meria 52 centimetrov. Jeho matkou je Katarína z Humenného,” konkretizovala Fedáková.