Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 05.12.2022, meniny má Oto.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií v roku 2020

FK Pohronie bude mať zahraničného spolumajiteľa

sport.sk | 30.12.2020 | TASR

Fortunaligový futbalový klub FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa bude mať švajčiarskeho spolumajiteľa.

Mestské zastupiteľstvo v Žiari nad Hronom schválilo v utorok prevod 20 percent akcií spoločnosti FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa, a.s. pre budúceho spoluvlastníka, ktorým sa stane Loic Favre.

Ako informovalo mesto Žiar nad Hronom na svojej facebookovej stránke, zmenu vlastníckych vzťahov musí ešte potvrdiť na svojom zasadnutí druhý spoločník - obec Dolná Ždaňa. Potom môže nový partner vstúpiť do futbalového klubu.

V FK Pohronie sa udiali v uplynulých mesiacoch viaceré zmeny vo vedení klubu. Novým športovým manažérom sa stal Štefan Zaťko, ktorého prácou bude vyhľadávať domácich hráčov pre A-tím. Pohronie prezimuje na dne fortunaligovej tabuľky, stráca päť bodov na predposlednú Senicu, odohralo však o dva zápasy menej.


Mestský úrad v Žiari nad Hronom bude zatvorený do 8. januára

teraz.sk | 21.12.2020 | TASR

Dôvodom je výskyt niekoľkých prípadov ochorenia COVID-19 u zamestnancov.

Žiar nad Hronom 21. decembra (TASR) – Mestský úrad (MsÚ) v Žiari nad Hronom je od pondelka až do 8. januára pre verejnosť zatvorený. Ako TASR informoval vedúci kancelárie primátora Martin Baláž, dôvodom je výskyt niekoľkých prípadov ochorenia COVID-19 u zamestnancov. Na MsÚ bolo v piatok (18. 12.) a v pondelok zachytených celkom osem pozitívnych zamestnancov s novým koronavírusom, niekoľko ďalších je v domácej karanténe. „Výsledky sa dozvieme v najbližších dňoch, je tam potenciál ďalšieho výskytu ochorenia,“ uviedol Baláž. Úrad má približne 70 zamestnancov, z bezpečnostných dôvodov v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu sa ho samospráva rozhodla uzatvoriť. Pozitívne testovaní boli niektorí zamestnanci úradu už aj v predchádzajúcich mesiacoch. Išlo však o prípady na jednom odbore, kde úrad dokázal personál vytrasovať, otestovať a MsÚ mohol ďalej fungovať. „Teraz máme pozitívne prípady naprieč viacerými odbormi,“ vysvetlil Baláž.


Mesto ďalšie odberové miesta na testovanie nakoniec neotvorí

myziar.sme.sk | 18.12.2020 | TASR

K dispozícii zostávajú 3 odberové miesta.

ŽIAR NAD HRONOM. V meste Žiar nad Hronom nepribudnú ďalšie odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie na nový koronavírus, ktoré počas týždňa avizoval primátor Peter Antal. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž pre TASR potvrdil, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nedalo súhlas na ich otvorenie.

“Ministerstvo zdravotníctva nám otvorenie ďalších odberových miest neumožní a my to nedokážeme zorganizovať sami,” uviedol Baláž. “Ministerstvo zdravotníctva momentálne nemá vyhlásenú výzvu na zriaďovanie mobilných odberných miest na diagnostiku COVID-19 prostredníctvom antigénového testu,” potvrdila pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Baláž tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva odobrilo samospráve testovanie vo vlastnej réžii. “Boli sme ochotní poskytnúť priestory, zaplatiť administratívnych pracovníkov aj zdravotníkov. Nemôžeme však nakúpiť a platiť aj testy a nemôžeme ani rozdávať certifikáty,” vysvetlil Baláž s tým, že nevie, ako plánuje celoplošné testovanie počas víkendu zorganizovať mesto Trenčín.

V okrese Žiar nad Hronom tak pre obyvateľov ostávajú k dispozícii tri odberové miesta. Bezplatné antigénové testovanie sa uskutočňuje v priestoroch bývalej reštaurácie mestského úradu, na regionálnom úrade verejného zdravotníctva a v areáli žiarskej nemocnice.


Opatrovateľská služba v meste bude od Nového roka drahšia

myziar.sme.sk | 17.12.2020 | SITA

Výška poplatkov sa neupravovala od roku 2013.

ŽIAR NAD HRONOM. Opatrovateľská služba v Žiari nad Hronom bude od Nového roka drahšia.

Ako samospráva informuje na svojej webovej stránke, dôvodom vyšších cien je rast nákladov, ktoré sa zvýšili v posledných dvoch rokoch legislatívnou úpravou mzdových nákladov pre opatrovateľov.

Za sebaobslužné úkony odkázaní na pomoc zaplatia namiesto 1,30 eura za hodinu dve eurá. Za starostlivosť o domácnosť sa cena zdvihne na tri eurá za hodinu z doterajších 2,50 eura. Zvyšuje sa aj suma za sprievod na lekárske vyšetrenie na štyri eurá za hodinu.

Výška poplatkov od prijímateľov opatrovateľskej služby sa naposledy v Žiari nad Hronom menila a upravovala v roku 2013. Podľa Moniky Minárovej, vedúcej Odboru starostlivosti o obyvateľa mestského úradu, ide pri zvýšení okrem ekonomických dôvodov aj o ochranu opatrovateľskej služby pred jej zneužívaním zo strany niektorých prijímateľov.

„Stretávame sa s tým, že odkázaný občan, ktorý spĺňa zákonnú podmienku na poskytovanie služby, sa snaží o znižovanie rozsahu hodín poskytovania služby pri sebaobslužných úkonoch a má snahu si zazmluvniť len upratovacie služby v domácnosti,“ objasnila vedúca s tým, že evidujú aj klientov, ktorí majú záujem iba o upratovanie, pretože je lacnejšie, ako keby im to mala urobiť nejaká komerčná firma.

V súčasnosti mesto zabezpečuje opatrovateľskú službu pre 60 klientov. „Mesto má záujem o rozvoj siete terénnych, prípadne ambulantných sociálnych služieb na území mesta. Predpokladáme rozvoj opatrovateľskej služby, ale plánujeme do budúcna aj zriadenie denného stacionára pre seniorov. Dostatočnou a kvalitnou sieťou terénnych a ambulantných služieb pre seniorov sa uvoľní tlak na pobytové služby,“ dodala Minárová.


Primátor Žiaru nad Hronom sa pripojil k prezidentke a vyzýva ľudí na osobný lockdown

webnoviny.sk | 16.12.2020 | redakcia

Primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal sa pripája k výzve prezidentky SR Zuzany Čaputovej a slovenských vedcov, lekárov a odborníkov a vyzýva občanov mesta k osobnému lockdownu.

Ako informuje prostredníctvom webovej stránky mesta, obyvatelia by sami mali prispieť k obmedzeniu mobility a tým zamedziť masívnemu a nekontrolovateľnému šíreniu vírusu.

Zriadia ďalšie odberové miestnosti

„Vyzývam preto všetkých obyvateľov Žiaru nad Hronom a nielen ich, aby v maximálnej možnej miere obmedzili mobilitu a vzájomné kontaktovanie sa v nasledujúcich týždňoch, nakupovanie a stretávanie sa. Aby sa stretávali len v užšom rodinnom kruhu, alebo len s niekoľkými priateľmi. Ak chcete stráviť čas cez Vianoce so svojimi staršími príbuznými, mali by ste byť skutočne zodpovední, pretože ich môžete priamo ohroziť bez toho, aby ste o tom vedeli,“ hovorí primátor.

Dodáva, že v Žiari nad Hronom už došlo k niekoľkým prípadom úmrtí občanov, ktorí sa nakazili koronavírusom.


Rozpočet Žiaru nad Hronom na rok 2021 dosahuje 17.423.890 eur

teraz.sk | 14.12.2020 | TASR

Prioritou mesta v oblasti projektov budú v budúcom roku už rozpracované investičné akcie.

Žiar nad Hronom 14. decembra (TASR) – Poslanci mesta Žiar nad Hronom na štvrtkovom (10. 12.) mestskom zastupiteľstve (MsZ) schválili návrh viacročného rozpočtu mesta na roky 2021 až 2023. V budúcom roku bude samospráva hospodáriť s rozpočtom vo výške 17.423.890 eur, prioritou ostávajú už rozpracované investičné projekty. Pre TASR to povedal vedúci odboru ekonomiky a financovania Martin Majerník. Podľa Majerníka tvorbu rozpočtu, ako aj čerpanie toho aktuálneho, ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. „V prvom rade je to neistota na strane príjmov, ale aj výdavkov. Čo sa príjmov týka, sme závislí od štátneho rozpočtu a podielových daní,“ uviedol Majerník. Prioritou mesta v oblasti projektov budú v budúcom roku už rozpracované investičné akcie. „Sú to hlavne mestská plaváreň a zariadenie pre seniorov,“ potvrdil Majerník s tým, že ďalšie investície bude samospráva smerovať podľa toho, ako budú vypisované výzvy zo strany štátu. Pandémia koronavírusu podľa Majerníka ovplyvnila aj práve končiace rozpočtové obdobie. Samospráva v apríli pozastavila investície do rekonštrukcie krytej plavárne, na ktorú chcela v roku 2020 použiť 1,2 milióna eur. Konečná výška investície do jej obnovy tak v tomto roku dosiahla výšku 840.000 eur. „Mestu sa ale podarilo časť prostriedkov použiť na zariadenie pre seniorov, kde sme investovali 170.000 eur do výstavby parkoviska,“ poznamenal Majerník.


Žiar nad Hronom prenajal spoločnosti EBG pozemky na výstavbu škôlky

teraz.sk | 13.12.2020 | TASR

Pozemky sa nachádzajú v areáli Základnej školy na Ulici Dr. Janského. Ide o vybetónovanú nevyužitú plochu, ktorú mesto spoločnosti podľa materiálov predložených na MsZ prenajme za 100 eur ročne.

Žiar nad Hronom 13. decembra (TASR) – Poslanci mesta Žiar nad Hronom na štvrtkovom (10. 12.) mestskom zastupiteľstve (MsZ) schválili prenájom pozemkov pre spoločnosť Európske vzdelávacie strediská pre povolanie a spoločnosť (EBG). Do 24 mesiacov od podpísania zmluvy by tak v meste mala vzniknúť súkromná materská škola, informuje samospráva na svojej webovej stránke. Pozemky, o ktoré mala spoločnosť EBG záujem, sa nachádzajú v areáli Základnej školy na Ulici Dr. Janského. Ide o vybetónovanú nevyužitú plochu, ktorú mesto spoločnosti podľa materiálov predložených na MsZ prenajme za 100 eur ročne. "Mesto to vníma ako zaujímavý nápad. Ak vznikne materská škola mimo siete mestských škôl, je to pre obyvateľov v rámci rozšírenia možností veľké plus,“ komentoval pre TASR vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Spoločnosť EBG je na Slovensku aktívna viac ako dve desaťročia, v Žiari nad Hronom je zriaďovateľom strednej pedagogickej školy. Aktuálnym zámerom spoločnosti je vybudovať na území mesta aj súkromnú materskú školu, kde by mohli študenti absolvovať svoju pedagogickú prax. „Výstavbu a aj ukončenie výstavby plánujeme v roku 2021,“ prezradil pre TASR za spoločnosť EBG Marek Nikel. Materská škola by mala mať kapacitu 40 detí, v budúcnosti by sa mohla rozšíriť až na 60 žiakov. V rámci vzdelávania by v zariadení chcela EBG ponúknuť napríklad prácu s deťmi v cudzom jazyku či možnosť predĺžených otváracích hodín.


Nižšie ceny tepla budú mať aj v Žiari nad Hronom

webnoviny.sk | 9.12.2020 | redakcia

Odberatelia tepla zo systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) môžu v Žiari nad Hronom očakávať medziročne nižšiu celkovú cenu tepla. Táto cena by mala v budúcom roku klesnúť o 0,63 percenta oproti aktuálnemu roku. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, podľa predbežných ukazovateľov môžu obyvatelia očakávať aj preplatky v koncoročnom zúčtovaní za rok 2020.

Teplo zo zelenej energie

„Obyvatelia mesta Žiar nad Hronom majú teplo z ekologického vysoko účinného zdroja a už dnes sú vďaka tomu na celoeurópskej mape diaľkového vykurovania ako prvé mesto na Slovensku, ktoré dodáva teplo s prívlastkom takzvanej zelenej energie,“ uviedla manažérka CZT spoločnosti Veolia Energia Žiar nad Hronom Jarmila Sklenková. Podľa nej sa odberatelia v meste môžu spoľahnúť aj do budúcnosti na stabilizované ceny bez rizika skokových navýšení, čo garantuje aj dohoda vedenia mesta s vedením spoločnosti.

Nové tepelné rozvody

Pozitívny vplyv na koncovú cenu pre odberateľa majú aj nové rozvody, ktoré boli zrekonštruované v minulom roku s finančnou pomocou z eurofondov. Vďaka tomu nebolo potrebné riešiť finančne náročné poruchové stavy a straty teplonosného média.


Žiarski druhostupniari sa budú naďalej vzdelávať dištančne

teraz.sk | 7.12.2020 | TASR

Mesto odmieta zvýhodňovať žiakov, ktorí budú ochotní ísť sa testovať. Nariadenia navyše považujú za zmätočné.

Žiar nad Hronom 7. decembra (TASR) – Žiaci druhého stupňa základných škôl v pôsobnosti mesta Žiar nad Hronom sa budú naďalej vzdelávať dištančným spôsobom. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Peter Antal s tým, že samospráva nesúhlasí s aktuálnym spôsobom otvárania škôl. „Do školy by mohli nastúpiť len tí žiaci, ktorí absolvujú test, a taktiež aspoň jeden z ich rodičov. A tým ostatným, ktorí sa nepretestujú, sme povinní zabezpečiť dištančné vzdelávanie,“ uviedol Antal s tým, že nie je jasné, ako týchto žiakov učiť na diaľku, ak budú učitelia viesť klasické vyučovanie v triedach. Samospráva vidí riešenie v dvoch možnostiach, a to, aby učitelia vzdelávali dištančne v poobedných hodinách, čo však znamená väčší nápor na učiteľov. Druhou možnosťou je posielať žiakom úlohy domov ako v prípadoch, keď sú počas bežného školského roka chorí. „Takéto delenie žiakov odmietam, lebo to len prehĺbi rozdiely medzi tými, ktorí vyučovanie absolvujú, a tými, ktorí nie, okrem toho, právo na vzdelanie má byť garantovaná každému,“ vysvetlil Antal. V základných školách, ktorých zriaďovateľom je, budú preto v decembri pokračovať v dištančnom vzdelávaní. „Verím, že aktuálne podmienky sa čoskoro upravia tak, aby to bolo spravodlivé pre všetky deti a vyučovací proces sa mohol naplno rozbehnúť,“ uviedol Antal.


Vianočné trhy tento rok nebudú. Niektoré mestá hľadali alternatívy

myziar.sme.sk | 4.12.2020 | min

Mikuláš však deti poteší.

ŽIAR NAD HRONOM. Adventné obdobie každoročne sprevádzajú aj vianočné podujatia, medzi ktorými nechýbajú ani tradičné trhy. Tento rok však bude vyzerať ináč – pandémia koronavírusu celú situáciu zmenila a keďže sa vianočné trhy tentoraz uskutočniť nemôžu, samosprávy preto hľadajú rozličné alternatívy.

((piano))O trhoch dlhšie premýšľali

Vedenie mesta Žiar nad Hronom len pred pár dňami, po viacerých diskusiách o rôznych možnostiach aj s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, definitívne rozhodlo, že tento rok sa vianočné trhy v centre meste neuskutočnia. Hovorca mesta Martin Baláž priblížil, že tiež rozmýšľali nad alternatívami.

„Chceli sme urobiť niečo možno v modifikovanej podobe bez kultúrneho programu, bez možnosti ponuky sortimentu v takých množstvách. Minulý rok u nás trhy prebiehali už od Mikuláša a teda premýšľali sme aj nad tým, že by sme ich proste skrátili,“ povedal s tým, že zásadné protiepidemické opatrenia však obísť nemôžu.

Pridržiavajú sa vyjadrení hlavného hygienika, na základe ktorých všetky hromadné podujatia jednorazovej povahy nad 6 ľudí povolené nie sú. Niektoré sa podľa Baláža modifikovať dajú, napríklad tým, že by sa dali návštevníci pretestovať, čo však pri vianočných trhoch, samozrejme, možné nie je.

„Na jednej strane, keby sa na námestí aj postavili napríklad 3 stánky, kde by sa predával punč, mohlo by sa to teoreticky vyriešiť tak, že by si ho ľudia zobrali domov. No na strane druhej, keďže je organizátorom mesto, my by sme niesli zodpovednosť, keby sa nám zhromaždili na námestí,“ uviedol.

Spoliehajú sa na gastroprevádzky

Čo sa však týka tradičnej vianočnej výzdoby, tá nebude chýbať ani tento rok.

„Samozrejme, v týchto dňoch pribudne stromček v centre, vysvietenie centra i oddychovej zóny na námestí a tiež vianočný stromček pri mestskom kultúrnom centre,“ povedal Baláž.

Pôvodne sa každý rok 5. decembra koná aj podujatie pre rodiny s deťmi, príchod Mikuláša spojený s rozprávkou, avšak ani to tento rok neuvidíme.

Preto Mestské kultúrne centrum pripravilo variant – Mikuláš aj so svojím sprievodom a hudobníkmi bude v sobotu (5. decembra) obchádzať všetky ulice vo všetkých častiach mesta. Rovnako aj Kino Hron pripravilo počas celého víkendu premietanie 4 vianočných rozprávok zdarma.

„Veríme, že vianočnú atmosféru budú obyvateľom mesta vytvárať gastroprevádzky, ktoré by mohli na svojich terasách podávať aspoň typické vianočné občerstvenie,“ dodáva Baláž.

Štjavnycký vjanočný jarmok

Ani tradičné vianočné trhy, ktoré pod názvom Štjavnycký vjanočný jarmok v Banskej Štiavnici každoročne organizuje Slovenské banské múzeum (SBM) v priestoroch a na nádvorí Kammerhofu, tento rok nebudú.

Samospráva by však aspoň niektoré udalosti spojené s vianočným obdobím zorganizovať chcela, i keď v obmedzenej podobe. Vianočný stromček v meste už osadili, potvrdila to pre TASR primátorka Nadežda Babiaková.

„Jarmok nedokážeme v našich priestoroch pripraviť tak, ako je pre podujatie štandardné, a preto ho nebudeme organizovať,“ vysvetlila vedúca odboru marketingu a environmentálnej výchovy SBM Petra Páchniková s tým, že v aktuálnej situácii múzeum nie je schopné zabezpečiť pravú predvianočnú atmosféru.

Tradičné veľké podujatia spojené s vianočným obdobím neavizuje ani samospráva, konať sa nebudú ani jarmočné trhy s občerstvením. „Za dodržania všetkých bezpečnostných a hygienických opatrení by sme chceli v určitej forme zorganizovať Mikuláša, aktuálne čakáme na informácie o ďalšom plošnom testovaní,“ uviedla primátorka.

Dodala, že mesto zatiaľ rozmýšľa aspoň nad alternatívou, keď by Mikuláš v koči prešiel pre deti mestom aj sídliskom. Obyvatelia Banskej Štiavnice však môžu počítať s vianočnou výzdobou. „Život sa neskončil, dôležitá je aj psychika ľudí, aby okolo seba cítili tú atmosféru,“ povedala pre TASR primátorka.

Pristúpili k tomu netradične

Podľa starostu obce Štiavnické Bane Stanislava Neuschla v obci vianočné trhy tento rok nebudú a Mikuláš bude chodiť po jednotlivých domovoch s balíčkami osobne.

„Kto má o balík záujem, ten sa musí dopredu nahlásiť. Mikuláš bude darčeky roznášať domov a prejde obcou na koči,“ informoval starosta s tým, že okrem toho sa u nich neuskutočnia žiadne iné podujatia. Vianočný stromček bude stáť tradične pred obecným úradom.

Rovnako aj v obci Banská Belá zrušili trhy a tento rok tu deti nepoteší ani Mikuláš, iba tie, ktoré navštevujú základnú školu, keďže tá pre žiakov chystá nejaké prekvapenia.

„Naša obec to teraz urobila opačne – deti môžu niečo pekné nakresliť a napísať Mikulášovi a takto ho potešiť. Na obecnom úrade máme pripravenú schránku, kde môžu posielať svoje listy,“ hovorí s úsmevom Babirád a dodáva, že táto myšlienka sa ujala a nová pošta stále prichádza. Zatiaľ nevedia, čo so samotnými listami presne urobia, pravdepodobne ich neskôr nejakým spôsobom vyhodnotia.

„Čo sa týka výzdoby, adventný veniec máme pripravený na fontáne. Tiež máme dva stromčeky, jedným je orech, ktorý sme aj vlani dali vysvietiť, no niektorým sa nepáčilo, že ide o listnatý strom. Preto sme tento rok pripravili aj ihličnatý, ktorý umiestnime na námestie,“ uzavrel Babirád.


Žiar nad Hronom bude monitorovať vstupy a výstupy z mesta

Rádio Slovensko | 26.11.2020 | R / Roman Nadányi

Roman Nadányi, moderátor: „V Žiari nad Hronom pracujú na projekte monitorovania vjazdu a výjazdu vozidiel do mesta. Na čo má projekt monitorovania slúžiť povie vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.“

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom: „Chceme mať prehľad o dynamickej a statickej doprave na území nášho mesta, preto sme sa rozhodli inštalovať na všetky vstupy a výstupy z mesta kamerové zariadenie a monitorovací systém. Tieto dáta môžeme využívať viacerými spôsobmi. Jednak môžeme ich poskytovať napríklad polícii, pokiaľ hľadá niektoré odcudzené vozidlá, prípadne pátra po nejakých osobách, ktoré vykonávajú trestnú činnosť, a tak isto ich budeme využívať my na rôzne štatistiky a vyhodnocovanie koľko automobilov prejde mestom Žiar nad Hronom v daných intervaloch, prípadne koľko automobilov s nežiarskymi evidenčnými číslami vozidiel parkuje počas dňa a počas noci na území mesta a tak ďalej. S týmito dátami jednoducho sa dá ďalej pracovať.“

Roman Nadányi: „Žiar nad Hronom má 4 vjazdy, resp. výjazdy z mesta. Na jednom z nich je systém už namontovaný a funkčný.“

Martin Baláž: „Ostatné tri máme už pripravené, v podstate sú súčasťou projektu Moderné mesto, na ktorý žiadame dotáciu z európskych fondov. V budúcom roku, pokiaľ teda budeme úspešní v tomto projekte, by sme z týchto zdrojov mali realizovať ostatné tri vstupy.“

Roman Nadányi: „Ak by aj mesto nebolo úspešné, využije iné finančné zdroje, pretože v budúcom roku chcú mať tento systém spustený na všetkých vjazdoch a výjazdoch z mesta. A čo všetko systém monitorovania po spustení umožní?“

Martin Baláž: „Systém monitorovania vstupov a výstupov z mesta nám umožňuje zbierať dáta o automobiloch, ktoré prichádzajú do mesta a ktoré odchádzajú, umožňuje čítať všetky evidenčné čísla vozidiel, ktoré vstúpia do mesta alebo ho opúšťajú, no a vlastne takto zozbierané dáta aj vyhodnocovať a pracovať s nimi.“

Roman Nadányi: „Jedným z hlavných cieľov tohto projektu je postupné vylúčenie tranzitnej dopravy z mesta.“

Martin Baláž: „V blízkosti Žiaru nad Hronom je dá sa povedať novootvorený obchvat, ktorí nie všetci, či už sú kamionisti alebo iná tranzitná doprava, využívajú. A my keď budeme mať monitorované vstupy a výstupy do mesta, budeme môcť sa teda oprieť aj o nejaké štatistiky a nejakú databázu, akým spôsobom je teda tak povediac z nášho pohľadu zbytočne využívané a zaťažované mesto tranzitnou dopravou a budeme tak isto na základe týchto štatistík žiadať o vylúčenie tranzitnej dopravy.“

Roman Nadányi: „Pokiaľ by k vylúčeniu tejto dopravy došlo a v Žiari nad Hronom by bol zákaz vstupu tranzitnej dopravy, mesto by vďaka systému malo rukolapný dôkaz o vstupujúcich vozidlách. Ďalším cieľom je regulovanie statickej dopravy na území Žiaru nad Hronom.“

Martin Baláž: „My budeme vedieť koľko ŠPZ vozidiel, dajme tomu, ktorí nie sú obyvatelia mesta Žiar nad Hronom, sa nachádza na území mesta aj v noci. Tak isto si budeme môcť monitorovať, že koľko parkuje na území mesta napríklad pracovných vozidiel typu dodávky, menšie nákladné autá a tak ďalej. S týmito údajmi môžeme ďalej pracovať. Čiže jednak chceme vylúčiť v budúcnosti tranzitnú dopravu z územia mesta, chceme pracovať s reguláciou aj statickej dopravy, no a samozrejme cieľom je zvýšenie bezpečnosti na území mesta, pretože pokiaľ teda aj dôjde k nejakým odcudzeniam vozidiel, my vieme hneď poskytnúť dáta, kedy to vozidlo, ktorým smerom napríklad opustilo mesto Žiar nad Hronom.“


V areáli budúceho domova pre seniorov vznikne 40 parkovacích miest

myziar.sme.sk | 23.11.2020 | SITA

Zariadenie plánujú otvoriť koncom budúceho roka.

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom okrem rekonštrukcie samotnej budovy pri kaštieli, z ktorej sa stane domov pre seniorov, opravujú aj oporný historický múr a v areáli vznikne tiež parkovisko so 40 parkovacími miestami.

Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, dokončenie výstavby parkoviska sa posunulo pre nepriaznivé počasie, archeologický prieskum a ďalšie nepredvídateľné okolnosti.

„Na ploche, ktorú máme k dispozícii, vznikne 40 parkovacích miest pre osobné motorové vozidlá, sanitku a zásobovanie,“ objasnil primátor mesta Peter Antal s tým, že na vznikajúcom parkovisku budú môcť okrem zamestnancov a návštev domu seniorov parkovať aj návštevníci kaštieľa a v budúcnosti zrekonštruovaného polyfunkčného objektu.

Majú plány

„Plánujeme aj rekonštrukciu plochy, takzvaného parkoviska, priamo pred kaštieľom. Ešte však nie je jasné, či tu budú vytvorené aj parkovacie miesta, alebo to ponecháme ako reprezentačný vstup do kaštieľa,“ dodal primátor.

Stavenisko pre múr, parkovisko a vjazd k zariadeniu bolo odovzdané v polovici septembra košickej firme Cesty Mosty, s.r.o., ktorá začala s prácami v prvom rade na korune historického múru 5. októbra. Plánovaná oprava časti tohto múra je k dnešnému dňu ukončená. Zmluvný termín ukončenia celého komplexu stavby mal byť 30. októbra tohto roku.

Tento termín sa posunul z dôvodu dlhotrvajúceho nepriaznivého počasia, keď sa nedali robiť terénne práce, archeologický prieskum, ako aj z dôvodu nepredvídaných okolností, ako sú nálezy neevidovaných podzemných sietí rozvodov elektrickej energie, alebo výmena prasknutého plynového potrubia.

Zariadenie pre seniorov v budove pri kaštieli plánuje mesto Žiar nad Hronom otvoriť koncom budúceho roka. Jeho rekonštrukcia sa začala v novembri minulého roka. Ako mesto informovalo už vlani, výstavbu financuje samospráva 


Získali ďalší vzácny kus nábytku

Noviny Žiarskej kotliny | 18.11.2020 | (IVA)

Pre váhu starožitnej komody ju museli do interiéru kaštieľa dostať s pomocou techniky.

ŽIAR NAD HRONOM Mesto Žiar nad Hronom získalo do vlastníctva komodu z pôvodného zariadenia biskupského kaštieľa. Informoval o tom primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

„Táto starožitná komoda patrila generálnemu vikárovi Mons. Jozef Dovalovi, ktorý v Žiari nad Hronom pôsobil v rokoch 1954 až 1988. Pravdepodobne ju zachránil z kaštieľa a dodnes bola umiestnená v jeho rodnom dome. Komodu nám darovala pani Monika Hudecová, za čo ďakujeme,“ reagoval Antal.

Aj tento kus starožitného nábytku, ktorý pre jeho váhu museli do interiéru pamiatky dostať s pomocou techniky cez okno, sa stane súčasťou Pamätnej izby Štefana Moysesa v biskupskom kaštieli. V tej možno nájsť napríklad repliku Moysesovho pracovného stola či niekoľko predmetov z jeho pozostalosti.


Žiarska nemocnica antigénovými testami otestovala takmer už 300 ľudí

teraz.sk | 13.11.2020 | TASR

Odberové miesto určené na bezplatné antigénové testovanie otvorili v areáli žiarskej nemocnice v utorok.

Žiar nad Hronom 13. novembra (TASR) – V žiarskej nemocnici od otvorenia odberového miesta určeného na vykonávanie antigénových testov na nový koronavírus otestovali do piatka takmer 300 ľudí. Pozitívny výsledok mali len traja z nich. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. Odberové miesto určené na bezplatné antigénové testovanie otvorili v areáli žiarskej nemocnice v utorok (10. 11.). „Za posledné tri dni bolo uskutočnených celkovo 298 odberov, z toho výsledky troch vyšli pozitívne,“ uviedla Fedáková. Informovala tiež, že po absolvovaní antigénového testu je v zariadení pri pôrodoch opäť povolená prítomnosť sprevádzajúcej osoby. V Žiari nad Hronom sú okrem odberového miesta v areáli nemocnice pre záujemcov o antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii aj priestory bývalej Radničnej reštaurácie a hasičskej stanice.


V Žiari nad Hronom zaznamenali prvý prípad COVID-19 v opatrovateľskej službe

myziar.sme.sk | 12.11.2020 | SITA

Pozitívne testovaná bola a príznaky ochorenia vykazuje jedna opatrovateľka.

ŽIAR NAD HRONOM. Prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenali v opatrovateľskej službe mesta Žiar nad Hronom. Pozitívne testovaná bola a príznaky ochorenia vykazuje jedna opatrovateľka. Ako ďalej informuje mesto na webovej stránke, pozitívny test mala aj jedna z dvoch klientiek, o ktoré sa starala. Opatrovateľka, u ktorej sa prejavilo ochorenie, mala antigénový test z plošného testovania negatívny, pričom ochorenie sa jej prejavilo nasledujúci týždeň.

„Čakáme na výsledky testov ďalších dvoch členiek opatrovateľskej služby, ktoré minulý týždeň zastupovali chorú opatrovateľku a vykazujú už potenciálne príznaky ochorenia,“ uvádza samospráva s tým, že rizikoví zamestnanci sú v domácej karanténe a mesto situáciu rieši podľa pokynov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.

Všetkých členov opatrovateľskej služby bude radnica v nasledujúcich desiatich dňoch testovať, a to v trojdňových intervaloch, aby tým vylúčili alebo zachytili ďalšie možné šírenie nákazy. „Veríme, že problém s výskytom nákazy v opatrovateľskej službe sa nám podarilo eliminovať a k nakazeniu ďalších klientov alebo zamestnancov opatrovateľskej služby nedôjde,“ uzatvára radnica.


V žiarskej nemocnici je pre pacientov s COVID-19 voľná polovica lôžok

teraz.sk | 12.11.2020 | TASR

Nemocnica poskytuje plnú zdravotnú starostlivosť, v domácej karanténe je päť jej zamestnancov.

Žiar nad Hronom 12. novembra (TASR) – V žiarskej nemocnici je pre pacientov s COVID-19 voľná polovica lôžok, stav jedného z pacientov si vyžadoval pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. „V nemocnici v Žiari nad Hronom je k štvrtku na COVID oddelení hospitalizovaných deväť pacientov, z toho jeden potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ spresnila Fedáková. Kapacita oddelenia vyhradeného pre pacientov s novým koronavírusom je 18 lôžok. Nemocnica poskytuje plnú zdravotnú starostlivosť, v domácej karanténe je päť jej zamestnancov. Ochorenie COVID-19 zaznamenali v Žiari nad Hronom aj v mestskej opatrovateľskej službe, samospráva o tom informovala na svojom oficiálnom webe. „Pozitívne testovaná bola a príznaky ochorenia vykazuje jedna opatrovateľka. Jedna z dvoch klientok, o ktoré sa starala, bola taktiež pozitívne testovaná,“ uviedlo mesto s tým, že aktuálne čaká na výsledky testov ďalších dvoch opatrovateliek, ktoré vykazujú potenciálne príznaky ochorenia. „Všetkých členov opatrovateľskej služby budeme v nasledujúcich desiatich dňoch testovať v trojdňových intervaloch, aby sme vylúčili alebo zachytili ďalšie možné šírenie nákazy,“ ubezpečila samospráva.


V meste môže vzniknúť súkromná materská škola pre 40 detí

myziar.sme.sk | 6.11.2020 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť Európske vzdelávacie strediská pre povolanie a spoločnosť (EBG) chce v Žiari nad Hronom vybudovať novú materskú školu, od mesta žiada prenájom nevyužitej plochy vhodnej na výstavbu. V prvej fáze by zariadenie malo mať kapacitu 40 detí, potvrdil pre TASR za spoločnosť Marek Nikel.

Spoločnosť EBG je na Slovensku aktívna viac ako dve desaťročia, v Žiari nad Hronom je zriaďovateľom strednej pedagogickej školy. Aktuálnym zámerom spoločnosti je vybudovať na území mesta aj súkromnú materskú školu, kde by mohli študenti absolvovať svoju pedagogickú prax. “Naša činnosť je úzko prepojená na spoluprácu so samosprávou a pokiaľ existuje potreba trhu a je to aj v súlade s našou koncepciou, tak radi ideme do spoločných projektov,” vysvetlil Nikel.

Majú plány

“Pre začiatok je budova naplánovaná pre kapacity 40 detí s komfortným rozmiestnením miestností a v prípade potreby pre budúce obdobie vieme rozšíriť kapacity na približne 60 detí,” poznamenal Nikel. V rámci vzdelávania by v zariadení chceli ponúknuť napríklad prácu s deťmi v cudzom jazyku či možnosť predĺžených otváracích hodín.

Samospráva investíciu do vzdelávania víta. “Mesto to vníma ako zaujímavý nápad. Ak vznikne materská škola mimo siete mestských škôl, je to pre obyvateľov v rámci rozšírenia možností veľké plus,” komentoval vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Vysvetlil, že EBG má záujem o prenájom dlhodobo nevyužitého betónového pozemku v areáli Základnej školy na ulici Dr. Janského vo výške 100 eur ročne.

Celý projekt výstavby je ešte len na začiatku, ako poznamenal Baláž, prvým krokom je schválenie zámeru prenájmu zo strany mesta. Spoločnosť potvrdila, že projekt ešte nemá vyčíslené náklady a je len v štádiu príprav. “Výstavbu a aj ukončenie výstavby však plánujeme v roku 2021,” prezradil Nikel.


Žiar nad Hronom chce odberové miesto aj v druhom kole testovania

teraz.sk | 4.11.2020 | TASR

V okrese Žiar nad Hronom sa prvého kola testovania zúčastnilo 26.260 ľudí, pozitívny test malo 108 z nich.

Žiar nad Hronom 4. novembra (TASR) – Mesto Žiar nad Hronom chce aj v druhom kole testovania zriadiť na svojom území odberové miesto napriek tomu, že sa okres pokračovania operácie Spoločná zodpovednosť zúčastniť nemusí. Primátor mesta Peter Antal o tom informoval na sociálnej sieti. „Požiadal som cestou Okresného úradu Ozbrojené sily SR o umožnenie zriadenia jedného odberového miesta v našom meste pre druhé kolo testovania,“ napísal Antal. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž pre TASR priblížil, že samospráva chce dať šancu obyvateľom pracujúcim v susedných okresoch otestovať sa na území mesta. Argumentuje, že ľudia pracujúci napríklad v okresoch Prievidza a Zvolen zrejme budú v zamestnaní potrebovať negatívny certifikát z druhého kola testovania. „Odberové miesto by sme chceli zriadiť v bývalej reštaurácii v budove mestského úradu. Samospráva zabezpečí dostatok administratívnych pracovníkov aj zdravotnícky personál,“ potvrdil Baláž s tým, že mesto teraz bude čakať na odpoveď zo strany armády. V okrese Žiar nad Hronom sa prvého kola testovania zúčastnilo 26.260 ľudí, pozitívny test malo 108 z nich. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,41 % a nedosahuje teda hranicu, ktorú ústredný krízový štáb určil ako podmienku druhého testovania.


Primátor Žiaru nad Hronom Antal vláde: Zvládnete to elegantne aj bez nás

myziar.sme.sk | 2.11.2020 | Ivana Zigová

Ak bude druhé kolo, armáda a štátna správa by ho mali zvládnuť bez pomoci samosprávy, odkázal vláde primátor Žiaru nad Hronom.

ŽIAR NAD HRONOM. “Páni vo vláde, nechajte nás už robiť si našu prácu,” napísal v pondelok po dvoch dňoch celoplošného testovania primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most - Híd, Smer -SD, SNS).

Príprava testovania odsunula iné činnosti

Žiarsky primátor pripomenul, že tím jeho kolegov pracoval takmer dva týždne na príprave celej akcie a má za sebou náročný víkend, keď ich bolo najmä v teréne treba od skorého rána do neskorého večera v sobotu aj v nedeľu.

“Aj z toho dôvodu by som chcel vyzvať pána premiéra a Vládu SR - nechajte nás už vykonávať svoju prácu, na ktorú sme určení, pretože tá nám už druhý týždeň stojí. Potrebujeme pripravovať rozpočet na budúci rok, máme rozbehnuté projekty, pripravujeme nové a bežná agenda sa nám hromadí,” napísal na sociálnej sieti Antal

“Radi sme pomohli, ukázali, že organizovať vieme, ale verím, že druhé kolo už zvládnete aj bez nás. V Žiari nad Hronom máte všetko pripravené a odsledované v prvom kole. Ak teda bude druhé kolo, myslím, že to zvládne armáda spolu so štátnou správou ľahko a elegantne,” napísal tiež.

Chýbala mu dostatočná koordinácia aj výsledky

Antal pre týždenník MY hovoril v nedeľu aj o tom, že mesto síce na víkend samo zabezpečilo dostatok zdravotníkov, zo strany Ozbrojených síl SR podľa neho chýbala dostatočná koordinácia obsadenosti jednotlivých miest.

„K zoznamu sme sa dostali až v piatok večer, teda neskoro, čo samozrejme spôsobilo ťažkosti ráno,“ poznamenal. V Žiari niektoré odberné miesta otvorili smeškaním práve pre chýbajúci zdravotnícky personál.

Za pozitívum označil ochotu a nasadenie zdravotníkov, ale aj ďalších členov tímov a pracovníkov mesta, ktorý prípravu miest a celú logistiku zabezpečovali.

„Všetkým im veľmi pekne ďakujem. Vojsko síce rozdalo testy a nejaký materiál, no najväčšia záťaž bola na samosprávach,“ myslí si.

Aj v tejto súvislosti ho veľmi mrzí, že sa žiarska radnica nedokázala dostať v sobotu ani v nedeľu k oficiálnym výsledkom za mesto Žiar nad Hronom a musela si ich zisťovať pokútne.

„Nemyslím si, že je to úplne v poriadku, keď sme sa nevieme dostať k číslam, pritom práve mesto je jednou z tých inštitúcií, ktorá by mala na čísla reagovať aj v praxi,“ zhodnotil sklamane v nedeľu zverejnené štatistiky za Veliteľstvo Zvolen, ktoré zahŕňajú takmer celý Banskobystrický kraj Antal.


Šéf Slovalco Milan Veselý kritizuje štát za komunikáciu o celoplošnom testovaní

myziar.sme.sk | 29.10.2020 | SITA

Firemný sektor sa informácie k celoplošnému testovaniu dozvedá na poslednú chvíľu a bez predchádzajúcej konzultácie.

ŽIAR NAD HRONOM. Firemný sektor sa informácie k celoplošnému testovaniu dozvedá na poslednú chvíľu a bez predchádzajúcej konzultácie.

V podnikateľskom podcaste Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco Milan Veselý.

Veselý: Je to dôležité udržať spoločnosť v chode

„Slovalco ako prvok kritickej infraštruktúry a predpokladám, že aj mnohí iní, dostalo výnimku. Môžeme testovať aj u nás vo firme. Pre nás je toto testovanie veľmi dôležité, aby sme umožnili ľuďom prísť do práce a udržali spoločnosť v chode," skonštatoval Veselý.

Pre hutníctvo pritom podľa neho platí, že akákoľvek zmena výroby sa nedá spraviť ľahko a zo dňa na deň.

„Preto veľmi citlivo vnímame také rozhodnutia, ktoré ju môžu ovplyvniť. Ak sa v hutníctve odstaví technológia, tak je to už prakticky navždy,“ upozornil riaditeľ hlinikárne v Žiari nad Hronom. Úplné vypnutie ekonomiky považuje za zlé rozhodnutie.

„Akékoľvek väčšie zatvorenie ekonomiky, ju môže rozvrátiť, potom ani zdravotníctvo nebude mať z čoho žiť a to bude mať väčší dopad ako pandémia. Ak ide o zníženie mobility ľudí, tak áno, tomu rozumiem, ale vypnúť fabriky ako Duslo Šaľa, Slovalco alebo U.S. Steel Košice, by bolo obrovskou chybou,“ dodal Veselý.

Testovanie potvrdil Volkswagen Slovakia

Testovať vo vlastnej réžii by v rámci pripravovaného celoplošného testovania mohlo podľa Ministerstva obrany SR približne 20 firiem na Slovensku. Finálne číslo sa ešte bude spresňovať, keďže stále prebiehajú rokovania. Štát dal takúto možnosť firmám nad 4 000 zamestnancov a spoločnostiam kritickej infraštruktúry.

Poskytne im na to registračne formuláre, ale aj samotné antigénové testy. Minister obrany Jaroslav Naď v pondelok upresnil, že tento limit neznamená, že uvedený počet pracovníkov musí mať jedna konkrétna fabrika, môže ísť aj o celý priemyselný park. Celoštátne testovanie je naplánované na tento víkend.

Testovanie vo vlastnej réžii už potvrdil Volkswagen Slovakia. Úrady pritom automobilke umožnili testovať zamestnancov v mimoriadnom termíne, a to v piatok 30. októbra. Testovanie bude prebiehať počas všetkých troch zmien a na viacerých odberových miestach v rámci celého bratislavského závodu.


Mesto Žiar nad Hronom je na celoplošné testovanie pripravené

teraz.sk | 29.10.2020 | TASR

Mesto dokázalo zabezpečiť dostatok administratívnych pracovníkov, pripravené má aj záložné tímy.

Žiar nad Hronom 29. októbra (TASR) – Mesto Žiar nad Hronom je na celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 pripravené, stále však nie je isté, či bude k dispozícii aj dostatok zdravotníkov. Aktuálne informácie aj obavy na sociálnej sieti zverejnil primátor Peter Antal. „Stále nemáme informáciu, či budeme mať dostatok zdravotníkov, ktorí majú realizovať samotné odbery. A k tejto informácii sa nevieme stále dostať. Časť zdravotníkov sme si už zabezpečili po vlastnej linke, napriek tomu, že to nie je naša povinnosť,“ informoval Antal. Primátor potvrdil, že zo strany mesta je na operáciu Spoločná zodpovednosť všetko pripravené. Na území mesta sa bude nachádzať 12 odberových miest. Obyvateľom samospráva odporúča využiť to, ktoré podľa rozpisu prislúcha miestu ich bydliska v čase pridelenom podľa začiatočného písmena priezviska. Kompletný zoznam odberových miest aj s detailnými inštrukciami samospráva zverejnila na webovej stránke mesta. Mesto dokázalo zabezpečiť dostatok administratívnych pracovníkov, pripravené má aj záložné tímy. Na odberových miestach budú okrem dezinfekcie ľudí chrániť aj germicídne žiariče. „Mali sme extrémne málo času na prípravu, ale zvládli sme to, napriek tomu, že pravidlá sa menili aj počas hry. Verím, že svoje povinnosti zvládnu aj štátne orgány,“ zhodnotil Antal.


Koronavírus v Žiari nad Hronom: Pozitívne testy mali 3 zamestnanci mestského úradu

cas.sk | 28.10.2020 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM Mestský úrad v Žiari nad Hronom je do piatka 30. októbra zatvorený. Samospráva týmto rozhodnutím reaguje na zákaz vychádzania, dôvodom je však aj blížiace sa plošné testovanie obyvateľov. V zákaze vychádzania nie je pre návštevu úradov stanovená žiadna výnimka. Mestský úrad počas tohto týždňa služby prvého kontaktu pre verejnosť neposkytuje.


Mestský úrad je už zatvorený

Plus jeden deň | 27.10.2020 | tasr

Traja zamestnanci Mestského úradu (MsÚ) v Žiari nad Hronom mali pozitívny test na nový koronavírus. TASR o tom informoval vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Na mestskom úrade po dvoch pozitívnych testoch v utorok (27. 10.) a v stredu preventívne pretestovali aj ďalších zamestnancov. “Pozitívny test mal aj blízky kontakt týchto dvoch zamestnancov,” vysvetlil Baláž s tým, že ďalšie prípady zatiaľ nezachytili. Dodal tiež, že dvaja zamestnanci, u ktorých koronavírus zachytili, sú už týždeň v domácej karanténe.

Podľa Baláža pozitívne prípady neohrozia prípravu nadchádzajúceho celoplošného testovania. Pripomenul tiež, že mestský úrad je od začiatku tohto týždňa pre verejnosť zatvorený, šírenia nového koronavírusu sa tak nemusí obávať ani verejnosť.


Praktické INFO k testovaniu v Žiari: ZOZNAM odberných miest a inštrukcie

dnes24.sk | 26.10.2020 | Barbara Dalosová

Ktoré odberné miesto vám prislúcha, kedy je najlepšie sa dostaviť a čo, ak ste imobilný? Mesto zverejnilo praktické informácie k celoplošnému testovaniu.

Celoplošné testovanie na COVID-19 čaká Slovákov už v nadchádzajúci víkend. Žiarska samospráva vyčlenila celkom dvanásť odberných miest a na svojom webe zverejnila aj rozpis ulíc, ktoré k jednotlivým miestnostiam prislúchajú.

Testovanie na všetkých odberných miestach bude prebiehať od 8.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 20.00 hod. Imobilní Žiarčania, ktorí majú záujem o testovanie doma, sa majú podľa inštrukcií radnice do štvrtka hlásiť na mailovej adrese mn@ziar.sk.

Ako už pred pár pár dňami ubezpečil primátor mesta Peter Antal, všetky miestnosti sú schválené hygienikmi a mesto urobí všetko pre bezpečný priebeh testovania.

„Zároveň odporúčame obyvateľom, aby sa tí, ktorých priezvisko začína na písmeno A až I prišli otestovať v piatok. Tí, ktorým začína priezvisko na písmeno J až P, aby prišli v sobotu a tí, ktorým začína priezvisko na R až Z, aby prišli v nedeľu. Týmto odporúčaním chceme zamedziť dlhým radám pred odberným miesto,“ uvádza mesto.

Odberné miesta a k nim prislúchajúce adresy

Odberné miesto č. 1: SOŠ obchodu a služieb – pred telocvičňou, Jilemnického ulica

Odberné miesto č. 2: MsKC, SNP 119

Odberné miesto č. 3: MsKC, SNP 121

Odberné miesto č. 4: SOŠ obchodu a služieb – pred telocvičňou, Jilemnického ulica

Odberné miesto č. 5: SSOŠ pedagogická EBG, Nám. Matice slovenskej 23

Odberné miesto č. 6: SSOŠ pedagogická EBG, Nám. Matice slovenskej 23

Odberné miesto č. 7: Pohronské osvetové stredisko, Dukelských hrdinov 21

Odberné miesto č. 8: Gymnázium, J. Hollého 2

Odberné miesto č. 9: Kultúrny dom Šášovské Podhradie

Odberné miesto č. 10: I. ZŠ – telocvičňa, Dr. Janského 2

Odberné miesto č. 11: II. ZŠ – telocvičňa, M. R. Štefánika 17

Odberné miesto č. 12: Kortina

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.


Žiar nad Hronom sa pripravuje na testovanie: Dobrovoľníci sa už hlásia, bude ich však treba viac

cas.sk | 23.10.2020 | TASR

Plošné testovanie v Žiari nad Hronom sa zrejme uskutoční na 12 rôznych miestach, samospráva chce zabezpečiť odoberanie vzoriek v exteriéri.

Podľa vedúceho kancelárie primátora mesta Martina Baláža sa dobrovoľníci na pomoc hlásia, budú ich však potrebovať viac, ako predpokladali. "Mesto Žiar nad Hronom spraví maximum pre to, aby zabezpečilo bezpečnosť verejnosti aj odberových tímov," ubezpečil Baláž. Samospráva vytypovala 12 lokalít, kde by sa testovanie mohlo uskutočniť, počas piatka ich kontroloval regionálny úrad verejného zdravotníctva. “Verím, že definitívne rozhodnutie bude známe v pondelok (26. 10.),” povedal Baláž.

Mesto chce, aby bolo testovanie realizované v exteriéri. “Ak sa nám to podarí, chceme vybudovať prestrešené miesta, aby mohli poslúžiť aj v prípade zlého počasia,” vysvetlil Baláž. Administratívne úkony by mali byť vykonané vnútri, pracovníkov by mohli pri práci chrániť napríklad ochranné sklá. “Čakanie na výsledky by sa opäť uskutočnilo v interiéri, samozrejme, v dostatočne veľkých priestoroch, kde je možné zabezpečiť požadované odstupy,” dodal Baláž.

Samospráva pôvodne počítala s ôsmimi odbernými miestami, nakoniec ich počet zvýšila. S tým sú spojené aj požiadavky na vyššie personálne kapacity. Mesto už v stredu (21. 10.) zverejnilo na sociálnej sieti aj webovej stránke mesta výzvu v oblasti hľadania dobrovoľníkov. “Stretlo sa to s dobrou odozvou, ľudia sa nám už hlásia. Veľmi nás to teší a sme veľmi vďační, že ľudia sú ochotní pomôcť,” poznamenal Baláž.


V Žiari nad Hronom testujú nový typ osvetlenie priechodov pre chodcov

Rádio Slovensko | 22.10.2020 | R / Roman Nadányi

Roman Nadányi, moderátor: „Bezpečnosť chodcov na priechodoch je často diskutovanou dopravnou témou. V Žiari nad Hronom testujú unikátne nasvietenie priechodu pre chodcov, ktoré má zvýšiť ich bezpečnosť. Viac už povie prednosta Mestského úradu v Žiari nad Hronom Juraj Miškovič.“

Juraj Miškovič, prednosta Mestského úradu v Žiari nad Hronom: „Podľa vyjadrenia vývojára a realizátora tejto pilotnej verzie, tak sa jedná o svetový unikát, ktorý ešte nie je vyvinutý.“

Roman Nadányi: „Povedzme si trochu viac o tomto priechode pre chodcov. Čím je teda výnimočný?“

Juraj Miškovič: „Je výnimočný v tom, že používa LED technológiu, využíva ostré svetlo a kontrastné body, ktoré premieta na chodca a tento chodec sa vlastne stáva premietacím plátnom pre túto celú technologickú záležitosť a tým pádom je aj lepšie viditeľný pre vodičov motorových vozidiel.“

Roman Nadányi: „Kde konkrétne sa nachádza takto špeciálne osvetlený priechod pre chodcov?“

Juraj Miškovič: „Tento prechod pre chodcov sa nachádza na Ulici Dr. Jánskeho. Lokalitu sme zvolili kvôli tomu, že sa jedná o blízkosť základnej školy, blízkosť kostola, kde chodia veriaci, ktorí sú poväčšine seniori, tmavo oblečení, takže nám to prišlo na vyskúšanie ako najoptimálnejšie riešenie.“

Roman Nadányi: „Tento priechod pre chodcov je teda zatiaľ jediný a pravdepodobne minimálne v Európe, ak nie na svete takýmto spôsobom osvetlený. Bude aj naďalej takto osvetlený alebo sme len v testovacej prevádzke?“

Juraj Miškovič: „Tak jedná sa o pilotnú prevádzku, kde, ako sme už spomenuli, jedná sa o prototyp, jedinečný na svete, a bude v prevádzke minimálne do jari, aby sme vlastne obdobie jeseň-zima-jar, kedy sú horšie svetelné podmienky, vykryli a mohli túto technológiu testovať. A potom, keď už výrobca nacení výrobok a budeme vedieť ako sme na tom s cenou, tak sa rozhodneme, že či sa táto inštalácia tu ponechá a do konca či rozšírime aj na ďalšie miesta v Žiari nad Hronom túto inštaláciu. Podľa vyjadrení vývojára by tá cena nemala presiahnuť štandardnú cenu iných normovo nasvietených prechodov klasickou metódou.“

Roman Nadányi: „Vráťme sa ešte na chvíľu k samotnému osvetleniu. Toto svetlo na priechod pre chodcov svieti stále alebo je tam nejaký snímač, senzor pohybu?“

Juraj Miškovič: „Aktuálne svetlo svieti stále plným výkonom. Samozrejme v zariadení je možné výkon meniť na slabšiu intenzitu osvetlenia, je možné meniť obrazce, teraz sú tam momentálne nastavené kruhy, na pásy, trojuholník a ta ďalej, rovnako je možné meniť farbu osvetlenia. Toto zariadenie bude v budúcnosti môcť do seba inštalované časové spínače, detektory pohybu, aby vlastne nesvietil stál. Ale momentálne svieti stále.“

Roman Nadányi: „Reportáž som samozrejme nahrával vo večerných hodinách a stretol som aj niekoľko chodcov. A tu sú ich reakcie na takto nasvietený priechod pre chodcov.“

Opýtaný: „To je super nápad. Aj keď diskotékou je vlastne osvetlený, že sa využíva na takúto vec. Super, kvitujem.“

Roman Nadányi: „A máte to vyskúšané len ako chodec alebo aj ako šofér?“

Opýtaný: „Prve som chcel vyskúšať ako šofér, nádherne to vidieť.“

Opýtaný: „Páči sa nám to.“

Roman Nadányi: „Vyskúšali ste si to ako chodec alebo aj ako vodič?“

Opýtaný: „Ako vodič som si to vyskúšal, ako chodec sme ešte nemali tú česť.“

Roman Nadányi: „Poďme sa prejsť spolu, čo vy na to?“

Opýtaný: „Poďme.“

Roman Nadányi: „Nejde žiadne auto, môžeme prechádzať. Už Aj keď takto prechádzame, vidíme na seba lepšie. Ako to vidíte teda z pohľadu chodca teraz?“

Opýtaný: „Tak určite, aj kvôli bezpečnosti chodcov je to super vymyslené, aj efektne to je veľmi pekné. Pozdáva sa mi to.“

Roman Nadányi: „Aby ste si takto osvetlený priechod pre chodcov nemuseli len predstavovať, urobili sme pre vás aj video reportáž, ktorú si môžete už teraz pozrieť na Facebooku, Instagrame, ale aj na YouTubovom kanáli Pozor, zákruta.“


V Žiari nad Hronom zasadal ohľadom testovania krízový štáb

teraz.sk | 21.10.2020 | TASR

V tomto čase nemáme dobrý pocit z prípravy takej rozsiahlej akcie, priblížil vedúci kancelárie primátora.

Žiar nad Hronom 21. októbra (TASR) – V súvislosti s plošným testovaním obyvateľstva zasadal v stredu v Žiari nad Hronom krízový štáb mesta. Samospráva začína s prípravami na spoluprácu pri operácii Spoločná zodpovednosť, už v úvode sa však stretla s niekoľkými problémami. Pre TASR detaily priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Na zasadnutí krízového štábu nechýbali zástupcovia štátnej správy, regionálneho úradu verejného zdravotníctva či veliteľ operácie v regióne zo strany Ozbrojených síl SR. „Stále nemáme toľko informácií, koľko by sme potrebovali. V tomto čase nemáme dobrý pocit z prípravy takej rozsiahlej akcie,“ komentoval Baláž s tým, že hlavným dôvodom je nedostatok času. Kým voľby samospráva pripravuje týždne, do začiatku plošného testovania ostáva niekoľko dní. Prvým krokom mesta bolo vytypovanie lokalít, kde by sa testovanie mohlo uskutočniť. „Počas volieb máme 15 volebných miestností, asi polovica z nich však podmienkam na testovanie nevyhovuje, keďže ide o budovy základných a materských škôl,“ vysvetlil Baláž. Podľa prepočtov by na operáciu malo stačiť osem odberných miest, testovať sa tak bude zrejme vo verejných inštitúciách, akými sú napríklad mestské kultúrne centrum či kultúrny dom. Veľký problém vidí Baláž v ľudských kapacitách, samospráva má totiž zabezpečiť celú administratívu operácie. „Budeme potrebovať asi 40 ľudí, čo z vlastných zamestnancov nemôžeme pokryť,“ povedal Baláž s tým, že mesto sa o pomoc pokúsi požiadať dobrovoľníkov. V neposlednom rade samospráva rieši otázku financovania operácie, podľa prvotných odhadov môže mesto stáť až 30.000 eur. Okrem miezd pre pracovníkov bude na každé odberné miesto potrebné dodať aj technické vybavenie. Nie všetko môže mesto poskytnúť z vlastných zdrojov, časť bude preto musieť na tieto účely zakúpiť. Podľa Baláža stále nie je jasné, ako bude operácia financovaná a či bude personálne aj technické náklady musieť pokryť samotná samospráva.


Zelenou stenou chcú reagovať na zmeny klímy

Noviny Žiarskej kotliny | 20.10.2020 | SITA

ŽIAR NAD HRONOM Vertikálnu zelenú stenu na budove Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom chce vybudovať mestská samospráva. Ako informoval hovorca mesta Martin Baláž, celková výška nákladov na tento projekt je približne 200-tisíc eur, pričom 170-tisíc eur chce radnica získať z podanej žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondovej výzvy.

Mesto počíta so spolufinancovaním vo výške 5 percent, pričom ďalšie náklady dofinancuje z vlastných zdrojov.

Verejné obstarávanie na zákazku „Vodozádržné opatrenia v urbanizovanej oblasti - Žiar nad Hronom“ v časti zelená stena mesto opakuje, pretože do súťaže prijali len jednu ponuku, ktorá nespĺňala podmienky účasti.

Súčasťou vertikálnej steny na budove kultúrneho centra má byť aj systém na zavlažovanie.

„Chceme využiť príležitosť zrenovovať časť obvodového plášťa objektu centra a zároveň zrealizovať moderné riešenie v kontexte opatrení reagujúcich na zmeny klímy,“ objasnil hovorca, podľa ktorého by v prípade schválenia dotácie mohol byť projekt realizovaný najskôr koncom budúceho roka.


Nebezpečenstvo pre zvieratá

TV JOJ | 19.10.2020 | Zuzana Sucháň Filipková / Michal Farkašovský

Michal Farkašovský, moderátor: "V meste Žiar nad Hronom niekomu zrejme prekážajú psy. Na sídlisku našli majitelia zvierat mäsové výrobky napichané ihlami a špendlíkmi."

Zuzana Sucháň Filipková, redaktorka: “Majiteľka sučky našla pohodené návnady na týchto miestach na Hviezdoslavovej ulici.”

Majiteľka psa: “Išla som z prechádzky so psíkom domov a samozrejme každý pes zaňuchá nejakú tú maškrtku na zemi. Tak to zobrala do úst. No ja som to v momente, ako som to zbadala, tak som jej to sa snažila vytiahnuť.”

Zuzana Sucháň Filipková: “Rýchlou reakciou majiteľka svojho psíka zachránila. No veterinárny lekár, ktorého sme oslovili, hovorí o maximálne neľudskom spôsobe trávenia psov, aj o následkoch pre zviera, keby takúto návnadu zožralo.”

Róbert Maňko, veterinárny lekár, prezident SAVL malých zvierat: “V prvom rade je to nehumánne. Keby to prehltlo, tak bol by problém. Jednoznačne by to poškodilo tráviaci trakt.”

Zuzana Sucháň Filipková: “V Žiari evidujú k dnešnému dňu viac ako 1 100 psov a pre možné opakujúce sa prípady budú policajti dotknutú oblasť kontrolovať častejšie.”

Róbert Šiška, náčelník Mestskej polície Žiar nad Hronom: “Mestská polícia hneď prijala adekvátne opatrenia spočívajúce predovšetkým v zintenzívnení hliadkovej služby. Zatiaľ sme skutok zaevidovali ako podozrenie z priestupku proti majetku. Avšak vzhľadom na výšku škody môže byť tento skutok prekvalifikovaný aj na trestný čin, poprípade môže byť prekvalifikovaný aj na prečin trýznenia alebo teda týrania zvierat v štádiu pokusu.”

Zuzana Sucháň Filipková: "Obyvatelia, ktorí by mali k danému prípadu informácie, môžu kontaktovať Mestskú políciu v Žiari nad Hronom alebo štátnu políciu."


Hygienikom v žiarskom regióne pomáhajú dobrovoľníci

teraz.sk | 16.10.2020 | TASR

Od začiatku októbra pribudlo v okrese Žiar nad Hronom 130 pozitívnych prípadov, 35 prípadov v okrese Žarnovica a 45 prípadov evidujú hygienici v Banskoštiavnickom okrese.

Žiar nad Hronom 16. októbra (TASR) – Hygienikom v okresoch Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica budú od budúceho týždňa pomáhať aj príslušníci Ozbrojených síl SR. TASR o tom informovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom Eva Striežová. „Na dohľadávaní kontaktov na RÚVZ aktuálne pracujú štyri pracovníčky oddelenia epidemiológie a dve zamestnankyne úradu z iného oddelenia,“ vysvetlila Striežová. Dodala, že hygienikom pomáhajú aj dvaja dobrovoľníci a od budúceho týždňa tím posilnia dvaja vojaci. V prípade potreby je o pomoc možné požiadať aj dobrovoľníkov z Banskobystrického samosprávneho kraja. Od začiatku októbra pribudlo v okrese Žiar nad Hronom 130 pozitívnych prípadov, 35 prípadov v okrese Žarnovica a 45 prípadov evidujú hygienici v Banskoštiavnickom okrese. „Musím pripomenúť, že sa zvýšila kapacita testovania mobilného odberového miesta v Žiari nad Hronom, ako aj to, že sa testuje každý pracovný deň. Tým sa, samozrejme, zvyšuje aj podiel pozitívnych testov,“ vysvetlila Striežová s tým, že ochorenie sa aktuálne šíri vo vysokej miere napríklad v rodinnom prostredí.


Voda zaplavila časť osady. Štrnástim ľuďom mesto poskytlo dočasné ubytovanie

myziar.sme.sk | 14.10.2020 | Ivana Zigová

Škody narobila povodeň aj v žiarskej osade Pod Kortínou. O strechu nad hlavou prišlo niekoľko rodín.

ŽIAR NAD HRONOM. Voda z Hrona zaplavila aj časť osady Pod Kortínou v Žiari nad Hronom. Niekoľkým obyvateľom muselo pomôcť mesto.

"Dotklo sa to niekoľkých obydlí. Na mieste zasahovali žiarski dobrovoľní hasiči aj mestskí pracovníci z odboru starostlivosti o obyvateľa. Štrnástim ľuďom mesto poskytlo dočasné náhradné ubytovanie v bytovke Jadran - sú to najmä matky s deťmi," informoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Evakuovaným poskytli tiež základné potreby - deky, olečenie či stravu.

Keď hrozba pominie, ľudia, ktorí prišli pre povodeň dočasne o strechu nad hlavou, by sa podľa Baláža mali vrátiť späť do osady a svoje obydlia si dať do poriadku.

V iných častiach mesta je podľa neho situácia zatiaľ pokojná a problémy tam nerobí Hron ani Lutilský potok.


Spoločnosť chce v žiari súkromnú škôlku

Noviny Žiarskej kotliny | 13.10.2020 | SITA

ŽIAR NAD HRONOM Súkromnú materskú školu plánuje v Žiari nad Hronom postaviť spoločnosť Europäische Bildungswerke fur Beruf und Gesellschaft e.V. (EBG) - Európske vzdelávacie strediská pre povolanie a spoločnosť.

Ako samospráva informuje na svojej stránke, žiarski poslanci na septembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili na tento účel zámer prenájmu pozemku, ktorý sa nachádza v areáli Základnej školy na Ulici Dr. Janského.

Spoločnosť EBG je už v meste etablovaná ako zriaďovateľ Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej.

Spoločnosť EBG plánuje rozšíriť kapacity mesta v materských školách o predbežný počet 40 detí. Súkromná materská škola by mala byť orientovaná na výučbu cudzích jazykov a environmentálnu výchovu. Prevádzka by mala byť rozšírená podľa potreby až do večerných hodín, pričom rodičia môžu počítať aj s možnosťou prepravy detí pri vyzdvihnutí a odovzdaní.

„Plánujeme stretnutie s vedením mesta a potom postupne budeme pripravovať podklady pre projekt. Bližšie informácie by sme mali mať do niekoľkých dní, maximálne týždňov,“ uviedol štatutárny zástupca spoločnosti EBG Marek Nikel.

Podľa žiadosti spoločnosti plánujú v spolupráci so základnou školou upraviť areál školy pre športové využitie. „Radi by sme ponúkli naše skúsenosti a možnosti pri vybudovaní novej materskej školy, ktorá by doplnila rôznorodosť ponúkaných vzdelávacích programov pre deti,“ uvádza sa v žiadosti.


Koronavírus v Žiari nad Hronom: V domácej karanténe sú dve prvácke triedy

cas.sk | 12.10.2020 | TASR

Základná škola na Ulici Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom musela v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu prerušiť vzdelávanie v dvoch triedach.

Prváci sú po kontakte s pozitívne testovanou osobou v domácej karanténe, potvrdil pre TASR riaditeľ školy Marek Baláž. “Žiaci dvoch tried prvého ročníka sú od piatka 9. októbra v domácej karanténe,” povedal Baláž s tým, že spolu s prvákmi sú v domácej izolácii aj ich dve triedne učiteľky. Na základe rozhodnutia hygienikov sa do školy budú môcť vrátiť najskôr v piatok 16. októbra.

Baláž vysvetlil, že nikto zo žiakov a ani jedna z učiteliek pozitívne testovaní neboli, všetci sa však stretli s pozitívne testovanou osobou. K tomuto kontaktu malo dôjsť na kurze korčuľovania organizovaného Slovenským zväzom ľadového hokeja, kde bol minulý týždeň pozitívne testovaný jeden z ambasádorov projektu zameraného na aktivity pre žiakov.


V karanténe je 19 zamestnancov žiarskej nemocnice

www.teraz.sk kotliny | 9.10.2020 | TASR

Nemocnica v Žiari nad Hronom vyčlenila pre pacientov s ochorením COVID-19 samostatné oddelenie.

Žiar nad Hronom 9. októbra (TASR) – V nemocnici Svet zdravia v Žiari nad Hronom je aktuálne v karanténe 19 zamestnancov, ďalších 13 sa po absolvovaní karantény či negatívneho retestovania už vrátilo späť do práce. Informácie pre TASR poskytol riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý. „Celkovo sme u našich zdravotníkov zrealizovali už 341 testov, niektorí boli testovaní opakovane,“ prezradil Mokrý. Žiarska nemocnica vyčlenila pre pacientov s ochorením COVID-19 samostatné oddelenie. „Kapacitne sme museli zredukovať prevádzku interného oddelenia a neurológie,“ vysvetlil Mokrý s tým, že operačné odbory sú stále v prevádzke, avšak so sprísneným hygienicko-epidemiologickým režimom. Nemocnica v Žiari nad Hronom je v pandemickom pláne, ktorý v polovici augusta zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, evidovaná ako zariadenie určené na reprofilizáciu pre pacientov s novým koronavírusom v jeho tretej fáze. „V prípade zhoršenia epidemiologickej situácie garantujeme 15 lôžok pre ľudí s ochorením COVID-19 a dve lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou,“ priblížil Mokrý. Dodal, že výraznejšie rozšírenie by z dôvodu personálnych kapacít bolo možné len s dôsledkom výraznej redukcie bežných činností nemocnice.


Záhradkársky projekt

Roľnícke noviny | 7.10.2020 | tasr

„Do projektu záhradiek ideme," napísal P. Antal s tým, že ako prvé bude potrebné zmeniť územný plán mesta. Počas tohto procesu, ktorý potrvá približne rok, mesto vypracuje projektovú dokumentáciu, vďaka ktorej bude môcť určiť cenu jednotlivých parciel.

„Až vtedy, keď budeme môcť ponúknuť konkrétne informácie a cenu, začneme prijímať žiadosti o kúpu pozemkov," doplnil P. Antal.

Záhradkársku osadu chce Žiar nad Hronom vybudovať v časti Podháj, kde vlastní pozemok s rozlohou približne 65 000 štvorcových metrov, ktorý nie je možné využiť na inú výstavbu.

Orientačne by tam mohlo byť približne 100 záhradiek. Každý pozemok by mal mať rozlohu približne 500 až 600 štvorcových metrov.

Mesto plánuje zabezpečiť aj potrebnú infraštruktúru, vrátane cestnej komunikácie či elektriny. Mesto uvažuje aj o tom, že by na každom pozemku vybudovalo záhradnú chatku.


Primátor: do projektu záhradiek pôjdeme

Noviny Žiarskej kotliny | 6.10.2020 | IVA

Pre zámer novej záhradkárskej oblasti v Žiari nad Hronom bude mesto meniť územný plán. Žiadosti o kúpu záhradiek zatiaľ neprijímame, odkázal primátor Antal.

ŽIAR NAD HRONOM Možný záujem Žiarčanov o malé záhradky s chatkami zisťoval pred dvoma týždňami na sociálnej sieti primátor mesta Peter Antal (Most-Híd, Smer - SD, SNS).

Mesto má na zámer novej záhradkárskej oblasti k dispozícii pozemok s rozlohou približne 65-tisíc metrov štvorcových v časti Podháj, pri majeri nad Lutilským potokom.

„Zisťovali sme, či by bol záujem o prípravu parciel pre prímestské záhradky. Na základe množstva pozitívnych reakcií sme sa rozhodli, že do tohto projektu ideme,“ oznámil Antal. Pre zámer však podľa jeho slov treba zmeniť územný plán mesta, čo môže trvať aj rok. „Počas neho pripravíme projekt realizácie aj s potrebnou infraštruktúrou. Na základe neho sa dostaneme ku konečnej cene, za ktorú budeme parcely záujemcom predávať,“ priblížil s dôvetkom, že dovtedy žiadosti o kúpu pozemkov prijímať nebudú.

Záhradiek by pritom mohlo byť približne sto.


Vedľa hlavného ťahu Žiarom by mohlo vzniknúť až tristo bytov

myziar.sme.sk | 28.9.2020 | Ivana Zigová

V Žiari existuje dopyt, myslíme to vážne, povedal majiteľ pozemkov.

ŽIAR NAD HRONOM. Rôzni investori plánujú vo viacerých častiach Žiaru nad Hronom nové byty či rodinné domy. Vyplýva to z ešte v auguste zverejneného návrhu na zmeny a doplnky územného plánu mesta.

Ich konečnú podobu by mali schvaľovať žiarski poslanci.

S rozšírením plôch na bývanie sa podľa dokumentu reagujúceho na viaceré podnikateľské zámery počíta najmä na severe mesta, kde by mala do budúcna vzniknúť plocha pre 30 rodinných domov, ale aj na Ulici SNP vedľa hlavného ťahu, kde majiteľ pozemkov zvažuje výstavbu až 300 bytov.

O bytovom dome s 20 bytmi na Ulici Svitavskej pri bývalej výmenníkovej stanici hovorí ďalší zámer.

Na niekoľko rokov

So zámerom rozsiahlej výstavby výhľadovo až tristo bytov po pravej strane Ulice SNP v smere na Handlovú prišiel majiteľ tamojších pozemkov Vladimír Urblík.

„Áno, plánujeme v tejto lokalite stavať nájomné byty. Najskôr 60 a neskôr ďalšie,“ potvrdil pre MY s dôvetkom, že na konečný počet tristo sa budú dostávať len postupne.

„Nie je to len nejaký zámer pro forma, skutočne chceme stavať,“ povedal s tým, že ak prejde navrhovaná zmena územného plánu cez mestských poslancov, aktivita bude pokračovať snahou o získanie územného rozhodnutia.

„Pre túto fázu aktuálne pripravujeme aj projektovú dokumentáciu,“ potvrdil.

Dopyt po nájomnom bývaní

Motiváciou pre zámer bol podľa Urblíkových slov dopyt po nájomnom bývaní v meste, ale aj možnosť pre podnikateľov získať na takéto aktivity podporu Štátneho fondu rozvoja bývania.

V porovnaní s mestskými nájomnými bytmi na sídlisku Sever by malo podľa jeho slov ísť o vyšší štandard.

„Mali by to byť jedno-, dvoj- a trojizbové byty, ale mali by mať väčšiu plochu a počítame pre ne s balkónmi či lodžiami,“ priblížil budúcu podobu bytov.

To, ako rýchlo by mohli byty v lokalite v budúcnosti vznikať, ukáže vývoj na realitnom trhu, ale aj možnosti financovať ich výstavbu.

„Celé územie sa pripraví a následne sa bude postupovať podľa dopytu,“ povedal Urblík.


V žiarskej nemocnici sa nakazili zamestnanci

RTVS Jednotka | 21.9.2020 | Peter Mútňan / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor: „V žiarskej nemocnici sa zamestnanci nakazili koronavírusom, pozitívne výsledky potvrdili zatiaľ u siedmich zdravotníkov. Infikovaní nepociťujú žiadne príznaky a sú v domácej karanténe. Zamestnanci sa pravdepodobne nakazili od pacienta, ktorý bol hospitalizovaný na internom oddelení pre inú diagnózu. Chod nemocnice ohrozený nie je, no pre zamestnancov sprísnili protiepidemické opatrenia.“

Peter Mútňan, redaktorka: „V žiarskej nemocnici prijali sedemdesiatsedemročného pacienta so žalúdočnými ťažkosťami. V nemocnici bol dvadsaťštyri hodín a v rámci dodatočných vyšetrení lekári zistili, že je pozitívny na koronavírus.“

Ivan Mokrý, riaditeľ nemocnice, Žiar nad Hronom: „Pacient dovtedy nevykazoval žiadne nejaké príznaky, nemal zvýšenú teplotu, nebol dýchavičný, nemal kašeľ. Prišiel vlastne s bolesťami v oblasti brucha s podozrením na pankreatitídu. CT potvrdilo ten klinický obraz COVID, na základe toho sme pacientovi odobrali vlastne test a ten test vyšiel pozitívne.“

Peter Mútňan: „Vedenie nemocnice ihneď začalo testovať všetkých zamestnancov, ktorí s pacientom prišli do kontaktu.“

Ivan Mokrý: „Ku dnešnému dňu je to päťdesiatšesť našich zamestnancov a z týchto zamestnancov vyšli doposiaľ siedmi pozitívni.“

Eva Striežová, regionálna hygienička, RÚVZ Žiar nad Hronom: „Ani u jedného sa nevyskytujú príznaky ochorenia. Sú v karanténe v domácej izolácii, desaťdňová podľa usmernenia hlavného hygienika. Nie sú len oni v karanténe, ale aj ich úzke kontakty a taktiež pracovníci, ktorí s nimi prišli do styku.“

Peter Mútňan: „Po pozitívnych prípadov vedenie nemocnice sprísnilo protiepidemické opatrenia pre zamestnancov.“

Ivan Mokrý: „Naši zamestnanci sú vybavení osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami, ale keďže k tomu prenosu došlo, tak samozrejme, že nejaké zlyhanie tam muselo byť. V záujme ochrany sme výrazne sprísnili kontrolu zamestnancov. Kontrolujeme dodržiavanie jednak používania osobných ochranných pracovných prostriedkov, ale samozrejme, aj hygieny.“

Peter Mútňan: „Chod nemocnice ohrozený nie je, do odvolania opatrení však platí zákaz návštev.“

Jana Skalová, hlavná epidemiologička nemocníc Svet zdravia: „Stále aktuálne platí vstupná triáž pacientov, to znamená, že zisťujeme anamnestické, epidemiologické údaje od každého pacienta, ktorý prichádza do našej nemocnice a, samozrejme, meriame telesnú teplotu.“

Peter Mútňan: „Aktuálne otestovali na COVID-19 ďalších šestnástich zamestnancov nemocnice, ich výsledky budú známe do štyridsiatich ôsmich hodín.“


Skúšajú svetovú novinku

TV Markíza | 18.9.2020 | Ľubo Fronko / Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková

Jaroslav Zápala, moderátor: „Je to vraj svetová novinka v nasvecovaní priechodov pre chodcov. Jediný skúšobný prototyp nájdete v Žiari nad Hronom.“

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Chýr o nevšednom dopravno-bezpečnostnom prvku sa šíri rýchlo a ľudia ho po zotmení prichádzajú testovať.“

Ľubo Fronko, redaktor: „Na prvý pohľad ani neviete, na čo sa dívate. Prezradí to až praktická ukážka. Tento priechod pre chodcov oproti klasickým nepotrebuje nasvietenie z lámp, stačí mu len akási 3D premietačka.“

Filip Kovalovský, riaditeľ vývojárskej spoločnosti: „Akonáhle človek vstúpi do priechodu, alebo teda do priestoru priechodu pre chodcov, tak jeho telo sa stáva akýmsi projekčným plátnom, kde sa tie obrazce vysoko kontrastné zobrazia a tým pádom je lepšie vidieť pre prichádzajúcich vodičov.“

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ Žiar nad Hronom: „Momentálne riešenie sa dá meniť, dá sa meniť farba osvetlenia, intenzita osvetlenia a dokonca sa dajú meniť aj obrazce, ktoré sú premietané na vozovku.“

Ľubo Fronko: „Takýto typ osvetlenia vraj ešte nikto nikde nepoužil. Dalo by sa povedať, že tento priechod v Žiari nad Hronom je svetová premiéra. Chýr o novinke sa začína šíriť mestom. Po zotmení sa okolo priechodu schádzajú ľudia i zvieratá.“

(začiatok ankety)

Obyvatelia Žiaru nad Hronom

Opýtaná: „Ideme prvýkrát. Videli sme to na internete, tak sme sa prišli na to pozrieť teraz v tme.“

Ľubo Fronko: „Tak vlastne si to idete vyskúšať?“

Opýtaná: „Áno, áno, ideme si to vyskúšať.“

Ľubo Fronko: „Tak poďte.“

Opýtaná: „Bolo to fajn, len sme si mysleli, že to bude vypínač, že to bude nejaká fotobunka, ale nám akurát vravia, že to bude v podstate svietiť stále, takže je to super.“

Opýtaný: „Bol to pekný zážitok. Adamko, páčilo sa ti to? Áno? Hanbí sa, takže asi áno.“

(koniec ankety)

Ľubo Fronko: „Nanovo vysvietený priechod majú v Žiari nad Hronom zatiaľ na skúšku.“

Juraj Miškovič: „V prípade, že sa projekt ukáže ako úspešný, samozrejme uvažujeme nad rozšírením na viaceré kritické prechody pre chodcov na území mesta.“

Filip Kovalovský: „Očakávame, že cenová hladina sa bude pohybovať na úrovni bežne dostupných momentálnych riešení na trhu.“

Ľubo Fronko: „Svetelná novinka ostane na tomto priechode pre chodcov minimálne do jari. Zo Žiaru nad Hronom Ľubo Fronko, televízia Markíza.“


Žiar nad Hronom testuje prototyp smart zariadenia na ochranu chodcov

teraz.sk | 19.9.2020 | TASR

V prípade, že sa prevádzka zariadenia osvedčí, plánuje ním Žiar nad Hronom zabezpečiť aj ďalšie frekventované priechody pre chodcov v meste.

Žiar nad Hronom 17. septembra (TASR) – Na priechode pred chodcov pred Základnou školou na Ulici Dr. Janského mesto nainštalovalo unikátne svetelné zariadenie, ktoré má lepšie zviditeľniť prechádzajúce osoby. Zariadenie pomenované Crosswalk je prototypom, prvýkrát otestované bude práve v Žiari nad Hronom, informoval na sociálnej sieti primátor Peter Antal. „Ide o svetový unikát vyvinutý na Slovensku. Nikde na svete to ešte takto nefunguje. Nový pohľad na priechody pre chodcov sú smart riešením. Spoločnosť aria33 z Bratislavy vyvíjala celú technológiu v spolupráci s naším mestom,“ vysvetlil pre oficiálny web mesta prednosta Mestského úradu Juraj Miškovič. Ako pre TASR priblížil, projekt osvetlenia Crosswalk ho oslovil na jednej zo smartkonferencií. „Prototyp zariadenia bol v rámci pilotného testovania pre Žiar nad Hronom poskytnutý zadarmo,“ povedal Miškovič. Základom zariadenia je zdroj viditeľného bezpečného LED svetla schopného generovať osvetlenie v rôznych farebných prevedeniach. „Keď sa chodci dostanú do priestoru priechodu pre chodcov, osvetlenie sa automaticky zameria na telá prechádzajúcich ľudí, čím zvyšuje viditeľnosť chodcov na priechodoch pre chodcov pre prichádzajúcich vodičov,“ vysvetľuje mesto. Nové inovatívne zariadenie má podľa primátora Antala zásadne zvýšiť bezpečnosť chodcov na cestách. V prípade, že sa prevádzka zariadenia osvedčí, plánuje ním Žiar nad Hronom zabezpečiť aj ďalšie frekventované priechody pre chodcov v meste.


Žiar nad Hronom na zariadenie pre seniorov vyčlenil ďalších 120 000 eur

teraz.sk | 14.9.2020 | TASR

Mestskí poslanci schválili štvrtú zmenu rozpočtu mesta, ktorá spočíva v presune plánovaných investícií.

Žiar nad Hronom 14. septembra (TASR) – Žiar nad Hronom vyčlení na dokončenie výstavby mestského zariadenia pre seniorov ďalších 120.000 eur. Rovnakú sumu použije aj na údržbu administratívnej budovy a biskupského kaštieľa. Vyplýva to z návrhu zmeny rozpočtu, ktorý poslanci mesta schválili na minulotýždňovom mestskom zastupiteľstve. Mestskí poslanci schválili štvrtú zmenu rozpočtu mesta, ktorá spočíva v presune plánovaných investícií. „Realizácia investičnej akcie súvisí s kolaudáciou rekonštruovanej budovy zariadenia pre seniorov,“ potvrdil pre TASR Martin Sebechlebský z odboru ekonomiky a financovania mesta Žiar nad Hronom. Pre domov dôchodcov mesto vyčlenilo 120.000 eur, rovnaká suma sa určila na údržbu nehnuteľností v správe mesta vrátane biskupského kaštieľa. „Koronakríza v roku 2020 spôsobila to, že mesto utlmilo väčšinu investičných projektov,“ vysvetlil Sebechlebský. Finančné prostriedky mesto ubralo rekonštrukcii plavárne, na ktorú pôvodne plánovalo minúť 1,2 milióna eur, druhú polovicu odobralo z plánovaných výdavkov na údržbu chodníkov a ciest.


Mestskou kontrolórkou v Žiari nad Hronom sa stala Eva Vincentová

teraz.sk | 10.9.2020 | TASR

Poslanci Vincentovú do funkcie opätovne zvolili jednohlasne, informovalo mesto na svojom webe.

Žiar nad Hronom 10. septembra (TASR) – Staronovou hlavnou kontrolórkou Žiaru nad Hronom sa stala Eva Vincentová. Do funkcie ju na štvrtkovom zastupiteľstve opätovne zvolili mestskí poslanci. Mesto o tom informovalo na svojej oficiálnej webovej stránke. Mestskí poslanci zaradili voľbu hlavného kontrolóra do programu rokovania zastupiteľstva z dôvodu blížiaceho sa termínu skončenia Vincentovej funkčného obdobia. Do voľby boli prihlásení traja kandidáti Vladimír Kukučka, Ivan Čierny a Eva Vincentová, vyplýva z materiálov predložených na rokovanie zastupiteľstva. Poslanci Vincentovú do funkcie opätovne zvolili jednohlasne, informovalo mesto na svojom webe. Funkcia hlavného kontrolóra sa vykonáva na plný pracovný úväzok, 37,5 hodiny týždenne, jeho plat určuje zákon o obecnom zriadení ako súčin koeficientu podľa počtu obyvateľov, ktorý je v prípade Žiaru nad Hronom 1,96, a priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Funkčné obdobie hlavného kontrolóra trvá šesť rokov.


Žiarske kúpalisko navštívilo počas letnej sezóny 23-tisíc ľudí

myziar.sme.sk | 7.9.2020 | SITA

Sezóna sa začala neskôr a skončila na konci augusta.

ŽIAR NAD HRONOM. Počas letnej sezóny navštívilo kúpalisko v Žiari nad Hronom 23-tisíc ľudí, pričom najviac návštevníkov evidovali v auguste. Ako mesto informuje na webovej stránke, tohtoročná sezóna sa začala 27. júna a ukončená bola 31. augusta. Pre nepriaznivé počasie bolo kúpalisko zatvorené šesť dní.

V júni navštívilo plážové kúpalisko 671 ľudí, v júli 9 572 a v auguste to bolo až 12 667 návštevníkov. „Najviac ľudí chodilo počas víkendov,“ uviedla Stanislava Mečiarová z mestských technických služieb s tým, že tržby sa v tohto roku vyšplhali na sumu takmer 62-tisíc eur.

Počas celej prevádzky plážového kúpaliska boli dodržiavané zvýšené hygienické opatrenia v rámci nariadenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ako dezinfekcia toaliet, spŕch, lehátok či kľučiek. „Každú hodinu čistili brodiská, pred vstupom na plážového kúpalisko bola zabezpečená dezinfekcia rúk, v toaletách sme zabezpečili na utieranie rúk papierové utierky a odstavené boli pitné fontánky,“ dodala Mečiarová.


Mestský ovocný sad prešiel v Žiari nad Hronom oficiálnou registráciou

teraz.sk | 4.9.2020 | TASR

Ovocie zo sadu bude určené prevažne pre školy a škôlky, vysvetľuje Gendiarová.

Žiar nad Hronom 3. septembra (TASR) – Žiarsky ovocný sad prešiel oficiálnou registráciou. Žiaci základných a materských škôl sú tak o krok bližšie k tomu, aby mohli v školských jedálňach dostávať jeho ovocie. TASR o tom informovala referentka odboru životného prostredia Mestského úradu v Žiari nad Hronom Marcela Gendiarová. Projekt ovocného sadu v Žiari nad Hronom úspešne prešiel kontrolou Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚK SUP). Mesto podalo žiadosť o oficiálnu registráciu ešte v októbri 2019. „Kontrola dopadla veľmi dobre, pracovníčky ústavu ocenili zriadenie prvého mestského sadu, ako aj výber starých krajových odrôd,“ povedala Gendiarová s tým, že úrad vyzdvihol aj výsadbu trvalkových záhonov okolo sadu, ktoré sú dôležité pre včely umiestnené v areáli. „Ovocie zo sadu bude určené prevažne pre školy a škôlky v našom meste,“ vysvetľuje Gendiarová. Na 91 ovocných stromoch aktuálne vykonávajú výchovný rez. Produkcia ovocia začne podľa Gendiarovej približne o päť rokov. Mestský sad v Žiari nad Hronom vznikol ešte na jeseň 2017, k ovocným stromom neskôr pribudli aj záhony s bylinkami a liečivými rastlinami. „Tento rok chceme ešte stihnúť pridať tabuľky s názvami rastlín, ktoré umiestnime priamo do záhonov. Prostredníctvom projektov plánujeme vybudovať aj posedenie v tvare jablka. Využívať by ho mali najmä školy pri výučbe,“ komentuje Gendiarová.


Žiarsky jarmok pre pandémiu nového koronavírusu zrušili

teraz.sk | 3.9.2020 | TASR

Žiarsky jarmok je jedným z podujatí, kde nie je možné dodržať stanovenú kapacitu.

Žiar nad Hronom 3. septembra (TASR) – Tohtoročný Žiarsky jarmok nebude, mesto podujatie zrušilo. Dôvodom je sprísnenie opatrení prijatých v súvislosti s novým koronavírusom, informuje samospráva na webovej stránke. „Keď sa uvoľnili opatrenia, počítali sme aj s variantom, že jarmok tento rok organizovať budeme približne v takom rozsahu, ako ho poznáme. Keďže sa opatrenia opäť sprísnili, sme nútení najmasovejšie podujatie jesene zrušiť,“ informuje vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Od začiatku septembra platia na celom Slovensku nové opatrenia, ktoré zakazujú usporadúvať hromadné podujatia v exteriéroch s počtom nad 1 000 návštevníkov. Podľa predstaviteľov mesta je Žiarsky jarmok jedným z podujatí, kde nie je možné dodržať stanovenú kapacitu. V budúcnosti pritom nevylučujú ani rušenie ďalších plánovaných akcií.


Do základných škôl v Žiari nad Hronom nastúpilo takmer 1800 detí

teraz.sk | 3.9.2020 | TASR

Do školských lavíc v meste zasadlo po prvýkrát viac ako 200 prvákov.

Žiar nad Hronom 3. septembra (TASR) – Do základných škôl nastúpilo na začiatku školského roka 1797 žiakov vrátane 209 prvákov. Informáciu pre TASR poskytla Adriana Giláňová z mestského školského úradu. Základné školy, ktorých zriaďovateľom je Žiar nad Hronom, otvorili svoje brány 2. septembra pre takmer 1800 detí. Mesto má v kompetencii tri základné školy, eviduje tiež štatistiky z cirkevnej školy na ulici Andreja Kmeťa. Do školských lavíc v nich zasadlo po prvýkrát viac ako 200 prvákov. Jednotlivé základné školy majú podľa Giláňovej v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu v školských poriadkoch vypracované prílohy, prevádzkové a pracovné poriadky v súlade s manuálom opatrení pre školy a školské zariadenia, ktorý vydalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Prílohy upravujú len tie prevádzkové podmienky, ktoré sa líšia, alebo sú upravené nad rámec od štandardných podmienok,“ vysvetlila pre TASR Giláňová.


Slovenská pošta rozšírila sieť BalíkoBOXov

touchit.sk | 26.8.2020 | redakcia touchIT

Slovenská pošta rozšírila sieť BalíkoBOXov určených na pohodlné a jednoduché doručovanie balíkov a balíkových zásielok. Zákazníci môžu cez BalíkoBOXy tiež uhradiť poštové poukazy, ePoukazy, SIPO či faktúry s PAY by square kódom. Výhodou BalíkoBOXov je práve ich nonstop dostupnosť a s rozšírenou funkcionalitou sa postupne stávajú rýchlym, jednoduchým a hlavne flexibilným riešením aj pre zaneprázdnených klientov. Dnes bol oficiálne uvedený do života BalíkoBOX v Žiari nad Hronom, a to za prítomnosti vedenia Slovenskej pošty a vedenia mesta Žiar nad Hronom.

„Žijeme v digitálnej dobe, ľudia využívajú internet stále častejšie či už na nákupy alebo vybavovanie rôznych záležitostí a nechcú čakať na úradoch alebo na pobočkách. Preto som rád, že rozširujeme našu sieť BalíkoBOXov aj do ďalších miest, čím sa stávajú naše služby dostupnejšie aj pre zaneprázdnených občanom. Verím, že zákazníci ocenia aj rozšírenú funkcionalitu BalíkoBOXov, pretože predstavujú rýchly, bezpečný a pohodlný spôsob vybavenia poštových a teraz už aj transakčných služieb,“ uviedol generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták.GR SP Martin Ľupták a primátor ŽnH Peter Antal

„V minulom roku otvorili v našom meste pobočku pošty nad autobusovou stanicou, kde však nebolo možné vyberať balíky. Tie bolo možné vyzdvihnúť len na centrálnej pošte na námestí. Preto ma teší, že sa rozšírili služby pošty a pribudol nám v meste BalíkoBOX na Ulici SNP. Žiarčania sa tak k svojim balíkom dostanú kedykoľvek a nemusia čakať na otváracie hodiny pošty,“ povedal primátor mesta Peter Antal.

Slovenská pošta má aktuálne na celom Slovenku 94 BalíkoBOXov a v rámci Stratégie „Pošta 2020“ plánuje do konca tohto roka rozšíriť sieť na 135 kusov. BalíkoBOXy sú umiestnené vo všetkých krajských mestách a v 25 okresných mestách. V Banskobystrickom kraji je zatiaľ osem BalíkoBoxov (Banská Bystrica, Lučenec. Zvolen, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom), do konca roka by malo pribudnúť ďalších šesť, a to v Brezne, Detve, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Rimavskej Sobote a vo Zvolene. Zoznam terminálov a ďalšie podrobnosti sú uvedené na webovej stránke www.posta.sk/balikobox ako aj v mobilnej aplikácii Slovenskej pošty, kde sa v priečinku „Pošty“ cez filter „iba BalíkoBOXy“ zobrazí užívateľovi presný zoznam všetkých terminálov.

Záujem zákazníkov o balíkové služby dynamicky rastie, preto Slovenská pošta postupne rozširuje svoju sieť BalíkoBOXov, ale aj ich funkcionalitu s cieľom vyjsť čo najviac v ústrety svojim klientom, priblížiť služby ľuďom a zároveň odľahčiť a zefektívniť procesy v prevádzke. BalíkoBOXy sú k dispozícii nepretržite po dobu 24 hodín 7 dní v týždni a zákazníci môžu cez ne okrem podaja a vyzdvihovania balíkov realizovať už aj platobné transakcie. Implementácia platobných služieb sa začala ešte v roku 2019, pričom už dnes sú platby prístupné v celej sieti BalíkoBOXov. Akceptované sú platobné karty všetkých komerčných bánk.

BalíkoBOXy sú zákazníkmi z roka na rok stále vyhľadávanejšie, o čom svedčia aj čísla. Klienti ich využívajú najmä pri nákupoch cez internet. Zákazník si objedná tovar a ako miesto doručenia si vyberie BalíkoBOX, ktorý mu svojou lokalizáciou vyhovuje najviac. Využívanie BalíkoBOXov vzrástlo v roku 2019 oproti roku 2018 o viac ako 200 %. V roku 2020 zaznamenávajú práve BalíkoBOXy najvýraznejší index nárastu, za prvý kvartál o 339 % oproti rovnakému obdobiu roka 2019 a za druhý kvartál až o 472 % oproti rovnakému obdobiu v roku 2019.

Ako BalíkoBOX funguje

Klient si v ponuke služieb BalíkoBOXu vyberie, či chce podať alebo vyzdvihnúť zásielku, či chce zaplatiť poštový poukaz, SIPO prípadne ePoukaz alebo faktúru s PAY by square kódom. Ak chce uskutočniť platobné transakcie, naskenuje platobný doklad, doplní podľa zadania potrebné údaje, skontroluje, zaplatí kartou a zoberie potvrdenku.

Ak si klient zvolí BalíkoBOX na doručenie zásielky, dostane na svoje mobilné číslo SMS s informáciami hneď po tom, ako poštový doručovateľ vloží balík do schránky. V SMS sa dozvie, v ktorom BalíkoBOXe sa zásielka nachádza, aké sú lehoty na vyzdvihnutie a kód na otvorenie schránky. Ak má klient stiahnutú mobilnú aplikáciu Slovenskej pošty, dostane informáciu o zásielke aj tam. V prípade balíka na dobierku dostane klient aj informáciu o sume, ktorú je potrebné zaplatiť platobnou kartou. Zákazník má na vyzdvihnutie balíka tri kalendárne dni. Ak si adresát nevyberie svoj balík, putuje na pobočku pošty. Aj o tom dostane adresát SMS informáciu. Balík potom počká na pošte ďalších 18 dní. Rovnako sa adresát môže rozhodnúť v priebehu doručovania balíka, že mu bude lepšie vyhovovať BalíkoBOX ako pobočka pošty alebo poštový kuriér a môže si ju ľahko presmerovať. Vyzdvihnutie alebo podanie zásielky je tak jednoduchšie, rýchle a maximálne efektívne.


Žiar nad Hronom prispeje na preteky Okolo Slovenska

myziar.sme.sk | 25.8.2020 | Ivana Zigová

Cyklistickému zväzu posiela mesto 10-tisíc eur.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci schválili v auguste v rámci zmeny rozpočtu aj 10-tisíc eur pre Slovenský zvä cyklistiky.

Tieto peniaze by mal zväz použiť na pokrytie materiálno-technických výdavkov súvisiacich s organizovaním pretekov Okolo Slovenska.

Medzinárodné preteky sa budú konať 16. - 19. septembra a Žiar nad Hronom sa stane jedným z etapových miest.

Ako počas augustového zastupiteľstva priblížil hlavný ekonóm mesta Martin Majerník, 10-tisíc eur sa na tento účel presunulo z kapitoly kultúra. V tej totiž mesto z dôvodu zrušenia viacerých podujatí v súvislosti s koronavírusom tento rok šetrí.


Na budove chcú mať zelenú vegetačnú stenu

Plus jeden deň | 24.8.2020 | TASR

ŽIAR NAD HRONOM Vybudovanie zelenej vegetačnej steny na čelnej fasáde mestského kultúrneho centra je jedným z projektov, na ktoré chce radnica získať dotáciu. Cieľom projektu je zachytávanie zrážkovej vody na účel zmiernenia negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Projekt v celkovej hodnote približne 392 000 eur počíta s vybudovaním zelenej steny na fasáde, ale aj úpravou existujúcej spevnenej plochy pred budovou na iný priepustný povrch s vodozádržnou funkciou.


Víno v parku v sobotu: Počet návštevníkov budú regulovať

myziar.sme.sk | 22.8.2020 | TASR

Žiarsky Park Štefana Moysesa bude v sobotu patriť vinárom.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky Park Štefana Moysesa bude v sobotu patriť vinárom. V náhradnom termíne sa tam uskutoční ďalší ročník podujatia Víno v parku, ktoré dáva priestor vinárom z regiónu, a to najmä Tekova. Tento rok sa na podujatí, ktoré sa začne o 14. hodine, predstaví desať z nich.

“Je to už náš tradičný festival vína, ktorý robíme tretí rok. Opäť k nám prídu vinári z blízkeho regiónu Tekov, čo sú vlastne južné svahy Štiavnických vrchov a obce v okrese Levice,” priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Zaujímavosťou tohto ročníka budú ukážky výroby drevených sudov.

Súčasťou podujatia je aj hudobný program, v ktorom budú mať priestor Hana Husenicová a Barbora Kravárová, Ann Bartová & band či Jana Krištof Lehotská & band.

Pripravené budú aj regionálne špeciality, aktivity pre deti či možnosť prezrieť si zrekonštruované priestory biskupského kaštieľa.

Baláž doplnil, že vzhľadom na opatrenia súvisiace s novým koronavírusom budú návštevnosť podujatia regulovať, keďže z dôvodu platných obmedzení môže byť na podujatí maximálne 1000 účastníkov.

“Sami nevieme, s akou odozvou sa akcia stretne. V prípade, že sa nám naplní počet, tak, bohužiaľ, budeme musieť vstup regulovať. Pokiaľ nejakí návštevníci neodídu, ďalších nebudeme môcť púšťať,” podotkol.

Počas podujatia bude park uzatvorený, návštevníci sa dostanú dovnútra len vstupom pri tamojšej reštaurácii.

Návštevníci kúpaliska sa do areálu dostanú od Ulice Medzi vodami.

Podujatie Víno v parku nadväzuje na dávnu tradíciu, keď dve tekovské obce Rybník a Čajkov patrili do dŕžavy novovzniknutej Banskobystrickej biskupskej diecézy. Ako mesto uvádza, tamojší biskupi mali odtiaľ víno nielen na potreby počas omše alebo na vlastnú spotrebu, ale aj na predaj, a to z vlastných viníc, ktoré tam mali.


V Žiari nad Hronom chcú zariadenie pre seniorov sprevádzkovať koncom roka 2021

Obecné noviny | 18.8.2020 | msú-li

Mestský domov dôchodcov, ktorý vzniká v prístavbe kaštieľa, by mal mať po dokončení kapacitu 40 lôžok. Stavba má byť hotová do konca tohto roka. Prácu tu nájde odborný personál či pracovníci správy domova.

Momentálne sa v objekte dokončuje vnútorný vodovod, elektroinštalácia, omietky, osádzajú sa okná a stavba ako taká sa uzatvára. „Mesto začalo na projekte výstavby domova pre seniorov pracovať vo februári minulého roka. Keďže najskôr bolo potrebné pripraviť podklady na vypracovanie projektovej dokumentácie, reálne sa s búracími a prípravnými prácami začalo v novembri 2019," informoval Miloš Čerťaský z oddelenia mestských projektov MsÚ v Žiari nad Hronom. Práce na výstavbe pokračovali aj po vypuknutí pandémie bez zmien, ale so všetkými bezpečnostnými opatreniami. „Kompletne sú hotové a dokončené búracie práce, vnútorná a vonkajšia kanalizácia, predpríprava na výťah, rozvody pitnej a požiarnej vody, rozvody silovej časti elektro, slaboprúdu a HSP a oceľová konštrukcia pre zimnú záhradu," spresnil M. Čerťaský a dodal, že všetky práce pokračujú presne podľa harmonogramu. To znamená, že stavba by sa mala dokončiť do konca tohto roka.

Stavebné práce na výstavbe zariadenia má na starosti žiarska spoločnosť ZUS servis. „Termín odovzdania budovy je koncom roka, aby sme začiatkom roka 2021 mohli objekt začať zariaďovať," približuje primátor Peter Antal a ako prezrádza, mesto by s prevádzkovaním zariadenia chcelo začať už koncom budúceho roka: „Musíme však urobiť aj práce v exteriéri, kde nám vznikne parkovisko pred objektom a zo zadnej strany dôjde k obnove časti záhrady, aby mali seniori kde tráviť voľný čas."

Primátor tiež naznačil, že závisí od vedenia mesta, či sa domov pre seniorov začne prevádzkovať skôr, ako bude zaradený do siete takýchto zariadení. V takom prípade by mesto dostávalo financie na klientov, ktoré môže termínovo dostať najskôr 1. januára 2022. „Objekt bude podľa plánu hotový a zariadený. Je iba na rozhodnutí mesta, či ponúkne klientom aj tú možnosť, že od augusta 2021, kedy by sme mali dostať licenciu na prevádzkovanie, do konca roka si dokážu financovať pobyt z vlastných finančných prostriedkov," konkretizuje P. Antal s tým, že potrebná bude aj dohoda s mestským zastupiteľstvom. Záujem o umiestnenie do mestského domova pre seniorov je však podľa žiarskeho primátora veľký. „Často sa na mňa obracajú ľudia, kedy už môžu posielať žiadosti o umiestnenie do zariadenia. Informácie určite včas poskytneme a umožníme im, aby sa na pobyt prihlásili," dodáva P. Antal.

Mesto ešte nie je zapísané v registri poskytovateľov tejto služby na VUC, preto neprijíma žiadosti o umiestnenie do poradovníka ani neuzatvára so žiadnym záujemcom zmluvu o začatí poskytovania sociálnej služby. Prijímanie žiadostí bude možné najskôr v druhom štvrťroku roku 2021. Príspevok, ktorý by na klienta mesto dostávalo, je rôzny, závisí od stupňa jeho odkázanosti. Ide pritom o sumu od 240 do približne 500 eur. Keďže tento príspevok nepokrýva všetky náklady, klienti si na pobyt v domove budú musieť doplácať.

Podľa informácií, ktoré má samospráva z iných zariadení, v podobných zariadeniach na území BBSK si klienti doplácajú od 380 eur mesačne. Aj napriek tomu je o pobyt v zariadeniach veľký záujem, ľudia na umiestnenie čakajú v poradovníkoch aj niekoľko mesiacov, dokonca rokov.

(msú-li)


Ovocný sad s úspechom

Noviny Žiarskej kotliny | 11.8.2020 | IZ

VÝHRA TÝŽDŇA

Mestský ovocný park v žiarskom Parku Štefana Moysesa získal oficiálnu registráciu.

Stalo sa tak po kontrole z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave.

„Sad musí byť zaregistrovaný, ak chceme ovocie z neho dodávať do našich školských jedální. Pracovníčky ústavu ocenili našu prácu, prácu ľudí, ktorí sa o sad starajú a zvýšili úroveň sadu z tretieho na piaty stupeň,“ potvrdil novinku primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

V sade rastú desiatky ovocných stromov starých odrôd z regiónu. Mesto na mieste doplnilo drevené lavičky. Verejnosť si tiež môže nazbierať bylinky z tunajších záhonov.

Kontrola v žiarskom ovocnom sade. archív mesta


Hrady na Pohroní sú stále obľúbenejšie, propagujú ich nové ilustrácie

teraz.sk | 5.8.2020 | TASR

Zrúcanina hradu Šášov na okraji Štiavnických vrchov na strmom brale nad údolím rieky Hron v izolovanej mestskej časti Žiaru nad Hronom s názvom Šášovské Podhradie, foto z archívu.

Spojenie tajomných hradov s veselými, až ironickými ilustráciami má podľa autorov projektu ambíciu odlíšiť sa a upútať.

Banská Bystrica 5. augusta (TASR) - Hrady Pohronskej hradnej cesty sa tešia stále väčšej obľube u návštevníkov. Dôkazom je stúpajúci záujem o ich komentované prehliadky. Kým vlani ich bolo viac ako 100, tento rok sa ich počet blíži k číslu 200, pričom séria komentovaných prehliadok ešte nie je ani v polovici. Projekt sa tento rok snaží upútať aj komunikáciou prostredníctvom originálnych ilustrácií od Barbory Idesovej. “Záujem o komentované prehliadky hradov popri Hrone v minulom roku nás motivoval, aby sme v roku 2020 tento zážitkový turistický produkt zatraktívnili. Na hradoch stredného Pohronia sme prehliadky oživili o dobové scénky, ktoré zábavným spôsobom dopĺňajú výklad hradného pána o histórii hradu,” priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Gron Žofia Buganová. Tento rok pribudli podľa nej okrem prehliadok na hradoch Šášov, Revište, Pustý hrad a Zvolenský zámok aj prehliadky v kláštore v Hronskom Beňadiku a kaštieli v Žiari nad Hronom. Obľúbený projekt sa jeho autori rozhodli tento rok podporiť aj novou marketingovou komunikáciou formou pútavých a autentických ilustrácií, ktoré špeciálne pre tento projekt vytvorila uznávaná slovenská ilustrátorka Idesová. Tá bola v roku 2019 finalistkou súťaže Czech Grand Design v kategórii ilustrátor roku. Študovala na Slovensku a momentálne pôsobí v Prahe. Spojenie tajomných hradov s veselými, až ironickými ilustráciami má podľa autorov projektu ambíciu odlíšiť sa, upútať, zaujať aj detského návštevníka s cieľom komunikovať o tom, že hrady popri Hrone žijú čulým životom a ponúkajú originálne a jedinečné zážitky pre súčasníkov.


Prestavba domova seniorov v Žiari nad Hronom má byť hotová do konca roka

myziar.sme.sk | 4.8.2020 | TASR

Záujem o umiestnenie je už dnes obrovský.

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom pokračujú s prácami na objekte budúceho domova seniorov. Zariadenie vzniká v priestoroch bývalej školy v prístavbe biskupského kaštieľa. Primátor Peter Antal priblížil, že rekonštrukcia objektu by mala byť hotová koncom tohto roka.

V uplynulých týždňoch sa podľa neho robili najmä práce v interiéri. “Na konci roka je termín odovzdania celej budovy tak, aby sme objekt mohli od začiatku roka 2021 postupne zariaďovať,” priblížil Antal s tým, že sprevádzkovať zariadenie by chceli už koncom budúceho roka.

Dovtedy však úpravami prejde aj exteriér objektu. Pred objektom vybudujú parkovisko, v zadnej časti obnovia záhradu, aby ju mohli budúci klienti zariadenia využívať.

Záujem je obrovský

Na margo termínu otvorenia zariadenia Antal uviedol, že bude závisieť od rozhodnutia samosprávy, či domov seniorov otvoria skôr, ako ho zaradia do siete takýchto zariadení, a bude dostávať aj finančné prostriedky na klientov. “Tie môžeme najskôr dostať 1. januára 2022,” skonštatoval s tým, že objekt však bude hotový a zariadený.

Podľa Antala sa tak ešte uvidí, či sprevádzkujú domov aj skôr, ale za toho predpokladu, že si budú klienti zatiaľ hradiť náklady z vlastných finančných prostriedkov. “Toto sa musíme ešte dohodnúť jednak na vedení mesta, ale aj s mestskými poslancami, v akom režime pôjdeme,” dodal.

Záujem o umiestnenie je však už dnes podľa jeho vyjadrenia obrovský. “Už v súčasnosti sa na mňa obracajú záujemcovia s otázkou, kedy môžu podávať žiadosti,” podotkol s tým, že mesto bude o tejto možnosti verejnosť včas informovať.


V Žiari nad Hronom zasadal pre osadu krízový štáb, zatiaľ preventívne

myziar.sme.sk | 30.7.2020 | Ivana Zigová

Témou boli opatrenia, ku ktorým by sa v žiarskej osade muselo pristúpiť, ak by sa tam situácia v súvislosti s koronavírusom zhoršila.

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom vo štvrtok (30.7.) po čase opäť zasadal krízový štáb mesta. Zaoberal sa otázkou, ako postupovať, ak by sa situácia v súvislosti s novým koronavírusom v miestnej osade Pod Kortínou v nasledujúcom období zhoršila.

Aktuálne je však v osade len jeden nakazený s nariadenou karanténou do 10. augusta, keď opätovne podstúpi testy. S potvrdeným koronavírusom bola už predtým hospitalizovaná jeho manželka s cestovateľskou anamnézou - Česká republika.

Odbery vzoriek na vyšetrenie tam v pondelok podstúpilo 29 ľudí, a to nielen skupina obyvateľov konkrétnej časti osady, ale aj členovia miestnej poriadkovej služby, ktorí tam dohliadajú na dodržiavanie karantény, a terénni sociálni pracovníci.

O alternatívach a prípadnej koordinácii spolupráce medzi jednotlivými zložkami pre prípad potreby hovorili pracovníci mesta počas zasadnutia krízového štábu s hygienikmi, zástupcami polície či úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity.

"O tom, kedy a aké kroky v prípade výskytu viacerých chorých v osade podniknúť, bude rozhodovať Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom. Aktuálne je však v lokalite len jeden chorý, ktorý je spolu s blízkymi v karanténe," potvrdil Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta.

Ten zároveň povedal, že v súčasnosti dôvod na paniku v súvislosti s osadou neexistuje, a tiež, že mesto je pripravené aj na prípadné zhoršenie situácie.


V osade zachytili nákazu, mesto prijalo bezpečnostné opatrenia

teraz.sk | 15.7.2020 | TASR

Samospráva v Žiari nad Hronom dostala v piatok 24. júla informáciu o výskyte koronavírusu u obyvateľov v osade Pod Kortínou. Ako mesto informuje na webovej stránke, test jednej osoby z manželského páru, ktorý sa v stredu 22. júla vrátil z Českej republiky, bol pozitívny na COVID-19. Pozitívne testovaná osoba už mala príznaky ochorenia, tak ju okamžite hospitalizovali a mesto prijalo bezpečnostné opatrenia.

Rodinných príslušníkov a obyvateľov osady poučili o pravidlách karantény. „Na to, aby nedochádzalo k jej porušovaniu a ďalším vzájomným kontaktom, dohliadajú 24 hodín denne členovia miestnej občianske poriadkovej služby a mestskej polície, kým všetci z ohniska nákazy neabsolvujú testy na koronavírus,“ informuje mesto s tým, že dobrovoľný hasičský zbor vykonal dezinfekciu priestorov v okolí obydlia pozitívne testovaných.Samospráva aktívne komunikuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom a situáciu má pod kontrolou. „Aktuálne sme pozastavili všetky aktivity komunitného centra v osade. Testovanie obyvateľov bude prebiehať priamo v osade a o počte testovaných budú rozhodovať hygienici,“ dopĺňa radnica a ubezpečuje obyvateľov mesta, že robí všetko pre eliminovanie rizika šírenia nákazy a nevidí dôvod na prehnané obavy. Zároveň však všetkým pripomína, aby vo vlastnom záujme venovali dostatočnú pozornosť hygienickým a ochranným preventívnym opatreniam.


Moysesova izba v žiarskom kaštieli ukrýva aj autentické pozostalosti

teraz.sk | 19.7.2020 | TASR

Moysesova izba je jedným z obnovených interiérov, ktoré v kaštieli sprístupnili pre verejnosť. Kastelán Peter Mosný priblížil, že je zariadená dobovým nábytkom z druhej polovice 19. storočia.

Žiar nad Hronom 19. júla (TASR) - Život a pôsobenie biskupa a prvého predsedu Matice Slovenskej Štefana Moysesa, ktorý sa zaslúžil o terajšiu podobu žiarskeho kaštieľa, pripomína nová Moysesova izba, ktorú v tejto renesančno-barokovej pamiatke zriadili. Pamätná izba, ktorú tam presťahovali z priestorov Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom, predstavuje jeho život vďaka zbierke osobných vecí, literárneho diela, korešpondencie a prínosu pre národné obrodenie Slovákov. Moysesova izba je jedným z obnovených interiérov, ktoré v kaštieli sprístupnili pre verejnosť. Kastelán žiarskeho kaštieľa Peter Mosný priblížil, že je zariadená dobovým nábytkom pochádzajúcim z druhej polovice 19. storočia. Nechýba tam replika Moysesovho pracovného stola a stolička. Nachádza sa tam aj knižnica, ktorú našli v pivničných priestoroch kaštieľa. Na snímke zariadenie Moysesovej pamätnej izby v žiarskom kaštieli 19.7.2020. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Okrem toho tam vystavujú i pozostalosti po biskupovi, ktorých autenticitu dokazujú písomné záznamy. Mosný priblížil, že ide o tri strieborné nádoby - cukorničku, soľničku a nádobu na mlieko do kávy. Z pozostalosti Štefana Moysesa sa v žiarskom kaštieli nachádzajú aj obradné nádoby na vodu a víno, ktoré sa používali pri obradoch v miestnej kaplnke. Mosný ďalej priblížil, že pri reštaurovaní miestnosti, kde je izba zriadená, našli fragmenty fresiek z konca 19. storočia. “Teda obdobia secesie, ktoré sú veľmi bohato stvárnené po celom obvode aj plafóne. Nechali sme len analogické sondy, aby návštevník videl, ako to asi vyzeralo,” priblížil. Secesné fresky v novozriadenej Moysesovej izbe v žiarskom kaštieli 19.7.2020. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Kaštieľ dal okolo roku 1631 postaviť arcibiskup Peter Pázmáň. V minulosti slúžil ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov a v rokoch 1763 – 1942 ako sídlo biskupov Banskobystrickej diecézy. Najvýznamnejším biskupom, ktorý žil a pôsobil v kaštieli, bol prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyses. Kaštieľ sa práve vďaka pôsobeniu a činnosti Moysesa stal na istý čas dôležitým centrom národno-oslobodzovacieho hnutia Slovákov. Moyses prišiel do kaštieľa v roku 1851 a zotrval v ňom až do svojej smrti v roku 1869. Mosný priblížil, že po svojom príchode do vtedajšieho Svätého kríža ho našiel spustnutý a zanedbaný. Vyhnal z neho ubytovaných žandárov a pustil sa do rekonštrukcie, ktorá stála 6118 zlatých. Moyses sa podľa Mosného zadlžil a musel sa uskromniť, žil veľmi jednoducho. Oprava kaštieľa však bola veľkorysá, celý ho stavebne zrekonštruoval a nadstavil dve poschodia nárožných veží a nad vstupným traktom pristaval jedno poschodie.


Súd stopol povolenie malej vodnej elektrárni

RTVS Jednotka | 16.7.2020 | R / Jana Košíková

Jana Košíková, moderátorka: „Najvyšší súd zastavil povolenie malej vodnej elektrárni v Žiari nad Hronom. Podľa mimovládnej organizácie potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý z dôvodu nezákonnosti zrušil územné rozhodnutie žiarskeho stavebného úradu, ktorý povoľuje umiestnenie elektrárne v Žiari nad Hronom na rieke Hron, a zamietol sťažnosti žalovaného úradu a investora proti rozsudku.“

Martina Paulíková, združenie Slatinka, expertka WWF Slovensko: „Je to pre nás prelomové rozhodnutie aj v tom, že vlastne Najvyšší súd prvýkrát sa venoval veľmi detailne tomu, aby stavebné úrady tú svoju kompetenciu ochraňovať životné prostredie pri územných konaniach naozaj brali vážne.“


Biskupský kaštieľ v Žiari sa stal súčasťou Pohronskej hradnej cesty

teraz.sk | 15.7.2020 | TASR

Ako prvé sa otvorenia dočkali práve miestnosti, ktoré pripomínajú jeho históriu.

Žiar nad Hronom 15. júla (TASR) - Žiarsky biskupský kaštieľ, ktorý kedysi slúžil aj ako letné sídlo ostrihomských arcibiskupov a neskôr banskobystrických biskupov, sa otvára verejnosti. Pamiatka, ktorú získalo mesto do svojho vlastníctva len nedávno, sa pridala na mapu zastavení Pohronskej hradnej cesty. Návštevníkom ponúkne prehliadku interiérových expozícií, v ktorých vznikla aj Pamätná izba Štefana Moysesa. “Som veľmi rád, že kaštieľ začal dýchať tou pravou históriou a je tu už aj čo ľuďom ukázať a povedať o histórii kaštieľa, ale aj území Svätého kríža,” poznamenal na stredajšom slávnostnom predstavení týchto priestorov žiarsky primátor Peter Antal. Kaštieľ bol totiž ešte donedávna v súkromnom vlastníctve a slúžil pre potreby strednej školy. Mesto ho kúpilo v roku 2018 a začalo s jeho postupnou rekonštrukciou, keďže ho chce v plnej miere využívať. Ako prvé sa otvorenia dočkali práve miestnosti, ktoré pripomínajú jeho históriu. Do kaštieľa presťahovali okrem Pamätnej izby Štefana Moysesa aj archeologickú expozíciu. Na mestské akcie a tiež prípadné sobáše chcú využívať biskupskú sálu, no a v najbližšom období sem presťahujú aj Galériu Jula Považana. Tým sa však plány mesta s týmto objektom nekončia. V objekte bude sídliť aj časť miestnej základnej umeleckej školy, materské centrum Úlik či nový domov pre seniorov, ktorý vznikne prestavbou jeho prístavby. “Verím, že kaštieľ v krátkom čase bude žiť v interiéri celý,” skonštatoval Antal s tým, že v spodných priestoroch s presahom do priľahlého parku by chceli otvoriť cukráreň. Primátor dodal, že zariadenie do priestorov expozícií, ktoré bude môcť verejnosť navštíviť, sa mestu podarilo zakúpiť aj vďaka Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OO CR) Región Gron. Práve táto spolupráca má pomôcť prilákať sem aj verejnosť. Primátor verí, že ako súčasť Pohronskej hradnej cesty bude pre turistov táto zastávka lákavá. Výkonná riaditeľka OO CR Región Gron Žofia Buganová priblížila, že kaštieľ rovnako ako aj hrady Šášov a Revište nachádzajúce sa v regióne stredného Pohronia, môžu záujemcovia navštíviť prostredníctvom komentovaných prehliadok. Ide o zážitky, ktoré môžu toto leto návštevníci Banskobystrického kraja zažiť vďaka novej ponuke Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Záujemcovia nájdu celú ponuku na destinačnom webe kraja zahoramizadolami.sk.


V žiarskom areáli bude aj výškarský sektor a priestor na hod oštepom

teraz.sk | 9.7.2020 | TASR

V areáli už mesto vybudovalo nový, 300 metrov dlhý, atletický ovál s tartanovým povrchom a štyrmi dráhami.

Žiar nad Hronom 9. júla (TASR) - Približne dva týždne by mali trvať práce na realizácii druhej fázy atletického štadióna v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že v rámci nej vybudujú výškarský sektor a priestor na hod oštepom. V areáli už mesto vybudovalo nový, 300 metrov dlhý, atletický ovál s tartanovým povrchom a štyrmi dráhami. Vznikla tu tiež bežecká rovinka dlhá 130 metrov so šiestimi dráhami či doskočisko na skok do diaľky. Investícia vyšla mesto na 300.000 eur. “Projekt je takmer ukončený, len nie je skolaudovaný, pretože v druhej fáze dobudovávame výškarský sektor a priestor na hod oštepom,” priblížil Baláž. Na túto druhú fázu dostalo mesto dotáciu z ministerstva školstva vo výške 80.000 eur. Nové športové zázemie vybudovali na škole, ktorá je športovo zameraná. Areál však nebudú využívať len miestni školáci, ale bude slúžiť aj pre účely žiarskeho mestského atletického klubu. "Skĺbili sme tak dve veci, priestor na lepšie podmienky pre rozvoj atletického klubu v Žiari nad Hronom a jeho prácu s mládežou, a zároveň aj skvalitnenie areálu športovej základnej školy," podotkol Baláž.


Žiar nad Hronom vyhlásil výberové konanie na hlavného kontrolóra

teraz.sk | 7.7.2020 | TASR

Novú voľbu hlavného kontrolóra mesta schválili žiarski poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Žiar nad Hronom 7. júla (TASR) – Žiar nad Hronom hľadá nového hlavného kontrolóra. Samospráva aktuálne vyhlásila výberové konanie na túto funkciu. Súčasnej hlavnej kontrolórke Eve Vincentovej totiž končí v septembri šesťročné funkčné obdobie. Novú voľbu hlavného kontrolóra mesta schválili žiarski poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva. Hlavný ekonóm mesta Martin Majerník na rokovaní uviedol, že voľba bude vyhlásená na 10. septembra. Konať sa bude formou verejného hlasovania. Poslanci tiež zriadili komisiu, ktorá bude otvárať obálky s prihláškami a posudzovať, či spĺňajú jednotlivé náležitosti. Funkcia hlavného kontrolóra sa vykonáva na plný pracovný úväzok, 37,5 hodín týždenne, jeho plat určuje zákon o obecnom zriadení ako súčin koeficientu podľa počtu obyvateľov, ktorý je v prípade Žiaru nad Hronom 1,96, a priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Prihlášky môžu záujemcovia zasielať najneskôr do 26. augusta


Na mestskú kultúru sa už dostanú aj vozičkári

Žiarske ECHO | 30.6.2020 | Ivana Zigová

Donedávna sa do kina a divadelnej sály mohli vozičkári dostať len pomocou technického výťahu, čo pre nich znamenalo komplikáciu.

ŽIAR NAD HRONOM – Do sály kina Hron a divadelnej sály v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom sa po novom po schodisku dostanú aj vozičkári.

V priestoroch nainštalovali schodiskovú plošinu, ktorá má slúžiť práve telesne hendikepovaným.

„Doteraz sa do týchto sál mohli dostať len pomocou technického výťahu, čo bolo zdĺhavejšie a komplikovanejšie,“ povedal žiarsky primátor Peter Antal.

Na kúpu plošiny za približne 13- tisíc eur získalo mesto sponzora v priemyselnom parku.

Bolo to náročné

Niektorí vozičkári žijúci v Žiari nad Hronom zlé podmienky pri návštevách kultúrnych podujatí v kultúrnom centre kritizovali už dlhšie.

„Veď to vidíte. Nie je tu bezbariérový prístup, iba tieto schody, takže, ak chceme ísť na koncert alebo do kina, obnáša to vyloženie syna z vozíka alebo použitie nákladného výťahu, kde však môže dôjsť k nebezpečnej situácii, lebo na podobné situácie nie je vybavený,“ hovorila ešte na jar pre týždenník MY Noviny Žiarskej kotliny Sandra Matyášová, matka už dospelého hendikepovaného Filipa.

„Napríklad na podujatí Na krídlach anjelov prepravujú hendikepovaných s použitím schodolezov, ale to je zdĺhavé a tiež nie veľmi bezpečné,“ vysvetľovala vtedy, že bez pomoci zdatných mužov je použitie takéhoto zariadenia skúškou sily a odvahy.

Iba s asistenciou

O problémoch hovoril aj Viliam Méry, ktorý v mestskom kultúrnom centre pracuje, a tak jeho nedostatky ako vozičkár pozná veľmi dobre. „Ak chcem ísť na kultúrne podujatie, je to skutočne problém. Využiť sa dá len nákladný výťah, no do sály sa aj tak bez prekonania niekoľkých schodov nedostanem. Nehovoriac o tom, že bez asistencie ďalšieho človeka túto prekážku neprekonám,“ hodnotil pre MY situáciu na jar.


Produkty z čili papričiek, arónie, či dobré víno. To všetko sme mohli nájsť na Lokálnom trhu

myziar.sme.sk | 20.6.2020 | Kristína Mindáková

ŽIAR NAD HRONOM. Čerstvé mäso, výrobky z čili papričiek, kvalitné víno, ale i mnoho ďalších produktov, si mohli v sobotu (20. júna) záujemcovia zakúpiť v rámci prvého Lokálneho trhu v Žiari nad Hronom. A to dokonca osobne u niekoľkých regionálnych výrobcov z viacerých oblastí.

Na základe objednávok

Aj napriek tomu, že ide o novinku, Lokálny trh navštívilo množstvo zvedavcov. A čo je vlastne hlavnou myšlienkou tohto projektu? Organizátor a autor projektu Peter Paššák približuje, že ide o farmárske trhy, ktoré fungujú formou predobjednávok. To znamená, že si zákazníci objednajú výrobky o ktoré majú záujem z ponuky rôznych regionálnych výrobcov uverejnenej na webe.

„Výrobcovia objednaný tovar pripravili a doviezli do Žiaru nad Hronom. Zákazníci si jednoducho prišli svoje objednávky vyzdvihnúť a mohli sa tak stretnúť s nimi osobne,“ priblížil Paššák, ktorý sa inšpiroval v zahraničí, kde takýto model úspešne funguje najmä vo Fínsku a vo Švédsku.

Lokálni výrobcovia

Do tohto projektu sa zapojila aj rodinná biofarma z Kremnických Baní, ktorá v rámci svojej ponuky zákazníkom predstavila čerstvé hovädzie mäso, či bravčovinu. „Lokálny trh je podľa môjho názoru výborný nápad, pretože sa tu stretnú viacerí lokálni podnikatelia a ľudia nás môžu podporiť takouto formou,“ povedal majiteľ Ján Svitok.

Svoje produkty tu tentokrát odprezentovala aj Farma Behanovo z Močiara, ktorá mala v ponuke domáce sirupy, lekváre, pesto z medvedieho cesnaku, či lúpané orechy. Podľa slov výrobcu Filipa Minku z tejto firmy, je myšlienka Lokálneho trhu veľmi dobrá, pretože tu dostanú šancu odprezentovať sa lokálni výrobcovia i malí farmári a tým pádom ľudia nemusia nakupovať len v obchodných reťazcoch. „Jednoznačne, ak to bude možné a ak budeme pozvaní, zapojíme sa aj nabudúce,“ poznamenal.

Zaujímavosťou, ktorú tu mohli návštevníci vidieť, sú aj produkty pochádzajúce z divínskej čili farmy, ktorú si založil farmár Miroslav Kožuch so svojou rodinou pred tromi rokmi. Ako sám približuje, pestujú na nej čili papričky a rôzne druhy zeleniny, z ktorých vyrábajú netradičné produkty. „Pestujeme napríklad cuketu, tekvicu hokkaido, papriky, paradajky i medvedí cesnak. Všetko spracúvame a vyrábame z toho rôzne omáčky a pasty s prídavkom čili. Niečo je pálivé viac, niečo menej,“ smeje sa Kožuch.

Dodáva, že hlavný princíp Lokálneho trhu sa začal intenzívne rozvíjať aj na Slovensku, čo sám vníma pozitívne. „Ľudia si na to pomaly zvykajú, chutí im to, naše výrobky sú bez konzervantov a zároveň podporujú lokálnych výrobcov,“ priblížil. Okrem toho v ich ponuke nájdeme aj rozličné kvetové – bazové, či lipové sirupy a už čoskoro začnú aj s výrobou ovocných.

Rovnako sa myšlienka Lokálneho trhu pozdáva aj Petrovi Jagošovi z Ekofarmy Aronia v Pitelovej, ktorý so svojou rodinou pestuje na svojej aróniovej farme aróniu čiernopolodú. A práve z nej vyrábajú lekváre, ovocné šťavy, víno i sušené plody. „Ide o prvý „mesačník“ trhu, takže uvidíme ako to bude pokračovať. Myslím si, že ide o dobrú myšlienku a pozitívom je, že dopredu presne vieme, koľko produktov máme priniesť,“ hovorí Jagoš.

Ľuboš Kollár z vinárstva Anton Uhnák v Čajkove si spôsob takéhoto predaja pochvaľuje tiež. „Hoci je to niečo nové a nepoznané, ľudia sa toho celkom chytili. Veľmi radi sa zapojíme aj nabudúce,“ poznamenal s úsmevom.

Rôzne produkty

Zákazníci si môžu cez web objednávať z pomerne širokej ponuky potravín a nápojov. Nájdu tu mäso a mäsové výrobky z ekologickej farmy, bio destiláty, remeselné pivo, víno z rodinného vinárstva, kávu z lokálnej pražiarne, džemy a víno z arónie, rôzne lekváre, sirupy, čili omáčky a mnoho ďalšieho. Ponuku je možné nájsť na stránke www.lokalnytrh.sk/ziar, kde je tiež možné tovar objednať.

Keďže išlo v tomto prípade o prvý pokus, niektoré výrobky si mohli návštevníci zakúpiť aj bez predobjednávky. „Dohodli sme sa s výrobcami, aby priniesli niečo naviac a trh potrval aj o niečo dlhšie. Zastavili sa tí, ktorí si výrobky objednali dopredu, ale i náhodní okoloidúci,“ uviedol Paššák s tým, že novinku plánujú pre záujem verejnosti usporadúvať pravidelne.


Špecializovaný trestný súd oslobodil obžalovaného v kauze vraždy žiarskeho poslanca

webnoviny.sk | 18.6.2020 | redakcia

V prípade vraždy právnika a mestského poslanca v Žiari nad Hronom Mareka Rakovského z roku 2013 dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku oslobodil obžalovaného Petra P. Toho prokuratúra žalovala pre úkladnú vraždu a tiež zločin všeobecného ohrozenia.

Rozhodnutie nie je právoplatné

„Senát Špecializovaného trestného súdu oslobodil obžalovaného P. P. spod obžaloby, nakoľko podľa súdu nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

„Prokurátor podal proti rozhodnutiu odvolanie, o ktorom rozhodne Najvyšší súd SR,“ povedala hovorkyňa.

Obžalovaný ide na slobodu

Dodala, že vzhľadom na oslobodzujúci rozsudok vydal predseda senátu príkaz na prepustenie obžalovaného z väzby na slobodu.

Poslanca Rakovského zavraždili v júli 2013 tak, že použili nástražný výbušný systém, ktorý umiestnili na spodnú časť jeho vozidla.

Počas jazdy vozidlo vybuchlo, pričom Rakovský utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív vraždy poslanca nie je známy.

Nebol trestným advokátom, venoval sa občiansko-právnym záležitostiam. Petrovi P. hrozilo v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie. Svoju vinu pred súdom odmietal.


Oberala ľudí o pozemky, skončila s obvinením

Denník N | 16.6.2020 | VERONIKA PRUŠOVÁ

V úrade zostávala notárka Kuteničová napriek podozreniam, že osvedčuje vydržiavanie pozemkov, ktoré končia u jej blízkych. Teraz ju vyšetruje polícia pre pochybné notárske zápisnice

Pred ôsmimi rokmi to vyzeralo ako jasný prípad. Keď na ministerstve spravodlivosti zistili, že notárka priklepla pôdu svojej mame, aby po ďalšom prevode pozemok skončil u jej vnuka, málokto pochyboval, že Mária Kuteničová príde o svoj notársky úrad v Žiari nad Hronom.

Nestalo sa tak a Kuteničová vydržala v úrade bez ujmy až do júna 2020. Nedotklo sa jej disciplinárne ani trestné konanie. V prvom prípade ho zastavili pre premlčanie, v tom druhom išiel jej prípad dostratena vďaka krytiu prokuratúry.

POZEMKY, POZEMKY, POZEMKY

Uplynulých osem rokov ukázalo, že nechať túto notárku vyviaznuť bez trestu bola veľká chyba. Kuteničová v pochybnom osvedčovaní vydržaní pozemkov pokračovala a tie sa stali majetkom jej blízkych. To všetko napriek článkom, reportážam, ale aj hrozbe vyšetrovania a disciplinárneho postihu. Systematicky využívala inštitút vydržania pozemkov, pri ktorom je nadobúdateľ povinný preukázať, že pôdu využíval najmenej desať rokov. Z úradu odchádza Kuteničová až teraz na základe vlastného rozhodnutia. Začiatkom týždňa požiadala ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), aby ju odvolala z funkcie. V tomto prípade Kolíková nemala dôvod zaváhať. Kuteničová totiž opäť čelí obvineniu. V polovici mája uznesenie o obvinení vzniesol trenčiansky vyšetrovateľ, pričom sa venoval len časti podozrení. Ďalšie sa vyšetrujú. Kuteničovú obvinil zo zneužitia právomocí verejného činiteľa aj podvodu. Hodnotu pozemkov, ktoré previedla, znalci odhadli na vyše 43-tisíc eur a hrozí jej trest od siedmich do dvanástich rokov. Aj keď na úvahy o výške trestu je ešte priskoro, prípad je len na začiatku. Notárka podala voči obvineniu sťažnosť a prokuratúra o nej ešte nerozhodla.

BEZ ODPOVEDÍ

Denník N sa pokúsil s Kuteničovou skontaktovať. Dovolali sme sa jej manželovi. Ešte do konca minulého roka bol Štefan Kutenič tiež notár, ide o niekdajšieho prezidenta notárskej komory a dokonca aj člena disciplinárnej komisie. Teda jedného z tých, komu by malo najviac záležať na dobrom mene notárov. Na prosbu, či by mohol sprostredkovať kontakt na manželku, odpovedal, že ona s nami hovoriť nebude chcieť. Faktom je, že Kuteničová by koncom roka o úrad prišla. Notársky poriadok počíta s tým, že k 31. decembru roka, v ktorom notár dovŕši 67 rokov, jeho úrad zaniká. Kuteničová tento vek dovŕši v októbri. Aktívnym notárom už pre vek nie je ani jej manžel. Vďaka tomu sa aj vyhol disciplinárnemu konaniu, v ktorom počas takmer dvoch rokov nebolo ani jedno pojednávanie. Bol podozrivý, že manželke pomáhal pri pochybných praktikách v úrade. Kuteničovci mali úrady v jednej budove. Je to neprehliadnuteľný dom na hlavnej tepne v Žiari nad Hronom, neďaleko autobusovej stanice. Kancelárie mali na jednom poschodí. A hoci Kutenič už notárom od januára nie je, do úradu stále chodil. Zamestnal sa u manželky. Nič neobvyklé pri notároch, ktorí sa nevedia rozlúčiť s prácou. No je to etické v prípade notára, ktorý sa len vďaka prekročeniu vekovej hranice vyhol disciplinárnemu konaniu? „Nebudem na nič odpovedať. Prečo by som vám mal vysvetľovať. Žiadne otázky mi nemáte čo klásť,“ reagoval Kutenič. Telefonát s ním netrval ani dve minúty. Kuteničová aj jej syn Viliam sa na polícii odmietli vyjadriť.

TISÍCKA ZA PODPIS A ZA VÝPOVEĎ NA POLÍCII

Pôsobenie tejto rodiny v Žiari nad Hronom sa počíta na dekády. Kutenič bol notárom už za socializmu, a to od roku 1978. Kuteničová sa k nemu pridala v roku 1997. Podľa informácií Denníka N v justícii začínala ako sudkyňa. V Žiari boli pojmom, hoci v posledných rokoch vnímaným skôr negatívne. Poznali dokonale celé prostredie, za dlhé roky notárskej praxe riešili desaťtisíce dedičských konaní. Vďaka tomu spoznali aj pomery pozostalých. Dozvedeli sa o tom, či náhodou niekto nie je v núdzi a nezíde sa mu každé euro navyše. A takých v Žiarskej kotline nebolo málo. Jedným z nich bol aj Ľubomír, v roku 2009 ho Kuteničová predvolala na svoj úrad. Ponúkla mu tisíc eur za to, že podpíše vyhlásenie, ktoré vopred pripravila. On ho nečítal, nemal okuliare a bez nich nič nevidí. Tak uveril notárke a podpísal. Ako vypovedal pred vyšetrovateľom, peniaze vtedy potreboval. O tri roky sa mu Kuteničová ozvala opäť. Na úrade mu prisľúbila opäť tisíc eur za to, aby klamal na polícii, ktorá si ho predvolá. Bolo to v roku 2012 po tom, čo ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podala podnet na generálnu prokuratúru a notársku komoru. Svedka naozaj na políciu zavolali a krátko po výpovedi si Ľubomíra pozval do kancelárie tentokrát Kutenič. Aj s manželkou ho čakali pred úradom a pýtali sa, čo povedal policajtom. Opäť mu sľúbili peniaze, ktoré mal dostať až vtedy, keď to dobre dopadne. No svedok peniaze nedostal, a keď ho opäť predvolali na výsluch, rozhodol sa povedať, ako to s Kuteničovcami bolo. Pochopil, že notári ho oklamali. Až spätne sa dozvedel, že nešlo len o pár metrov štvorcových pôdy po jeho mame, ale veľké parcely, ktoré vďaka jeho vyhláseniu mohla vydržať Kuteničovej kamarátka z detstva Mária Rafaelisová. Tá pred políciou vypovedala, že o vydržaniach nevedela. A netušila ani to, že získané pozemky následne predávala Kuteničovej synovi Viliamovi. O peniazoch za podpis vypovedala aj ďalšia svedkyňa. Dostala 350 eur. Iní svedkovia zase potvrdili, že podpis na predložených vyhláseniach nie je ich. Kuteničovcov však poznali. Robili im dedičské konanie. TLAČIVÁ OBCÍ NESEDELI Na čo potrebovala Kuteničová tieto vyhlásenia? Sú nevyhnutnou súčasťou dokumentácie pri notárskom osvedčení vydržania. Aby niekto nemohol prísť k pozemkom podvodne, pri tomto spôsobe nadobudnutia pozemkov ide o procesne zložitý úkon. Zdá sa však, že notárka zo Žiaru si našla spôsob, ako ho obchádzať, a pomohla jej v tom aj úradná pečiatka a postavenie, ktoré mala. Súčasťou zápisnice o vydržaní musí byť aj vyhlásenie nadobúdateľa, že pozemky užíval nepretržite počas desiatich rokov. Musí získať aj súhlas vlastníka či jeho právnych nástupcov, že s vydržaním súhlasia. A práve za podpísanie týchto vyhlásení núkala Kuteničová podľa svedkov peniaze alebo ich falšovala. Ak sú vlastníci neznámi, ich pozemky spravuje Slovenský pozemkový fond (SPF). A ten by mal dávať aj súhlas na vydržania. Zástupca fondu na polícii vypovedal, že k zápisniciam Kuteničovej, ktoré mu predložil vyšetrovateľ, nikto z SPF súhlas nedal. Vyhláseniami sa to však nekončí. Obec, v ktorej sa pozemky nachádzajú, musí vydať oznámenie, že s vydržaním súhlasí. V tomto prípade išlo o obce Lutila, Slaská či mesto Žiar nad Hronom. Ich zástupcovia na polícii tiež vypovedali, že ak Kuteničová predložila ich súhlas, tak bol sfalšovaný. Dokonca poukázali na rozdiely tlačív, ktoré používali oni a ktoré mala notárka.

AKO NOTÁRKA SI ZÍSKALA DÔVERU ĽUDÍ

Vyšetrovateľ na základe získaných dôkazov nezapochyboval, že Kuteničová pri vydržaniach konala v rozpore s Notárskym poriadkom. Prišiel aj na prípady, keď spísala notárske zápisnice bez vedomia účastníkov. Ľudí, v mene ktorých spisovala vyhlásenie, zavádzala nepravdivými tvrdeniami. Mnohým hovorila, že ide len o vysporiadanie malých parciel, no išlo o veľké výmery. Využívala pri tom svoje postavenie notára, čím si získavala dôveru ľudí. Notárske zápisnice potom spísala spôsobom odporujúcim zákonom. Vyšetrovateľ konštatuje, že išlo o „vedomé, vopred pripravené a plánované konanie“. K podobným záverom dospela už aj vyšetrovateľka z Prievidze na prelome rokov 2012 a 2013. Kuteničovú vtedy obvinila, tá podala sťažnosť a prokurátor vrátil spis vyšetrovateľke. Vyčítal jej, že si nepreštudovala celé spisy a nezistila si, či sa v nich nenachádzajú vyjadrenia pôvodných vlastníkov. Súčasný vyšetrovateľ sa už na tieto vyhlásenia pozrel. A zistil, čo sme opísali vyššie.

PÚTALA POZORNOSŤ, AŽ SI JU OPÄŤ VŠIMLO MINISTERSTVO

Kuteničová sa z vyšetrovania podozrivých prevodov spred ôsmich rokov nepoučila a získavala pozemky ďalej napriek tomu, že médiá informovali o ďalších prípadoch pochybných vydržaní. Takým bol aj príbeh starenky Emílie Šrámekovej z obce Lovčica-Trubín, ktorá len náhodou zistila, že už nevlastní pozemky, ktoré zdedila po rodičoch. Nechcela to nechať tak a nového vlastníka zažalovala. A tak sa zistilo, že jej pozemky v dedine Jastrabá vydržal Blažej Rafaelis, manžel už spomínanej Kuteničovej priateľky z detstva. Ten ich potom rýchlo odpredal novému vlastníkovi. Rafaelis o tom, že niečo vydržal a predal, vôbec nevedel. Súd v tomto prípade vlastníctvo pozemkov vrátil do pôvodného stavu. Na stratu rodinných pozemkov náhodou prišiel aj ďalší dedič. Lenže na rozdiel od pani Šrámekovej bola hodnota jeho parciel omnoho vyššia. Stali sa súčasťou diaľničného obchvatu okolo Žiaru nad Hronom. Vďaka vydržaniu, ktoré osvedčila Kuteničová, ich získal krajský poslanec a miestny kožný lekár Vladimír Flimer (Smer). Od Národnej diaľničnej spoločnosti za ne dostal 160-tisíc eur. Keď ho chcel skutočný vlastník pozemkov zažalovať, dohodol sa s ním na urovnaní sporu a vyplatil ho. Po týchto článkoch opäť spozornelo aj ministerstvo spravodlivosti, ktoré opäť viedla Lucia Žitňanská. Bolo to v roku 2018. Ministerskí úradníci následne u Kuteničovcov urobili veľkú kontrolu. Výsledkom boli ďalšie disciplinárne návrhy aj podnety na generálnu prokuratúru. Tie sa ešte preverujú a aj v nich Kuteničovej hrozí obvinenie.

DO PRÁZDNEHO ÚRADU SA CHYSTÁ SYN

Odchodom Kuteničovcov prišiel Žiar nad Hronom o aktívneho notára. Ich úrad je prázdny, a tak notárska komora už pred časom vyhlásila výberové konanie na toto miesto. Medzi prihlásenými je podľa informácií Denníka N aj niekoľkokrát spomenutý syn notárov Kuteničovcov Viliam. Uchádzači zatiaľ prešli len psychologickým posúdením a písomnou časťou. Ústna časť výberového konania prebehne koncom júna. Vtedy sa verejnosť dozvie, koho notárska komora vybrala. Pri menovaní nových notárov však posledné slovo patrí ministerke spravodlivosti.

VERONIKA PRUŠOVÁ reportérka

Ako sa dalo prísť o pozemky:

na začiatku je vždy vydržanie osvedčené notárkou Kuteničovou; ten, čo pôdu vydržiaval, o tom často ani nevedel; na vydržania či následné prevody využívala notárka často sociálne slabších či starých ľudí, dala im podpisovať dokumenty, napríklad v rámci dedičského konania; o tom, že niečo vydržali, sa nedozvedeli, pretože notárka si dala podpísať aj zastupovanie na katastri; keď bolo vydržanie zapísané, nový vlastník daroval či predával pôdu ďalej; ani v týchto prípadoch často kupujúci či predávajúci (darcovia) nevedeli o žiadnych zmluvách; v niektorých prípadoch vyšla pravda najavo náhodou, napríklad sa ozvalo družstvo alebo elektrárne, že chcú na pozemkoch niečo robiť, alebo sa na to prišlo v rámci dedičských konaní; keď sa o niektoré prípady začala zaujímať polícia, pozemky sa vrátili pôvodným majiteľom, napríklad na liste vlastníctva je viditeľná darovacia zmluva či osvedčenie o právne významnej skutočnosti.

Nedotklo sa jej disciplinárne ani trestné konanie. V prvom prípade ho zastavili pre premlčanie, v druhom pomohlo krytie prokuratúry.


Žiar nad Hronom prestane kosiť niektoré lúky. Podporí tak biodiverzitu a včely

dobrenoviny.sk | 15.6.2020 | TASR

V Žiari nad Hronom sa rozhodli podporiť zachovanie biodiverzity a vylúčiť z pravidelného kosenia niekoľko zelených plôch.

Žiar nad Hronom 15. júna (TASR) - V Žiari nad Hronom sa rozhodli podporiť zachovanie biodiverzity a vylúčiť z pravidelného kosenia niekoľko zelených plôch. Ide o lúky v Parku Štefana Moysesa a tiež na Ulici Tajovského.

„S lúkami v parku sme začali skúšobne už minulý rok a v podstate sa nám to dosť osvedčilo. Biodiverzita v parku je veľmi dôležitá aj z toho pohľadu, že tam máme včely. Takže to kvetenstvo je pre opeľovače dôležité,“ uviedla referentka odboru životného prostredia Mestského úradu v Žiari nad Hronom Marcela Gendiarová. Taktiež chceli týmto spôsobom ľuďom ukázať, že kosba sa dá robiť aj inak.

Podľa Gendiarovej vykonávali v meste v posledných rokoch kosbu zelených priestranstiev päťkrát do roka. Po novom nechávajú trávu rásť na dvoch miestach, a to v Parku Štefana Moysesa a na Ulici Tajovského. Dodala, že ide o plochy, kde nie je veľký pohyb osôb. Biodiverzitu nemôžu podľa jej slov robiť vo vnútroblokových priestoroch, kde sa stretáva veľa ľudí a vysoká tráva by mohla byť problémom pre alergikov.


Žiar nad Hronom podporuje zachovanie civilnej dopravy na Letisku

teraz.sk | 11.6.2020 | TASR

Mimoriadna správa:

Mesto sa vo svojom stanovisku stotožňuje s vyhlásením kraja, podľa ktorého je civilná letecká doprava z Letiska Sliač dôležitou súčasťou ekonomického rozvoja celého banskobystrického regiónu.

Žiar nad Hronom 11. júna (TASR) – Vedenie mesta Žiar nad Hronom je presvedčené, že civilná doprava by mala byť na Letisku Sliač zachovaná aj po jeho rekonštrukcii. Mestskí poslanci na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva odsúhlasili podporné stanovisko mesta v tejto veci. Mesto sa vo svojom stanovisku stotožňuje s vyhlásením kraja, podľa ktorého je civilná letecká doprava z Letiska Sliač dlhé roky dôležitou súčasťou ekonomického rozvoja celého banskobystrického regiónu vrátane cestovného ruchu kraja. Preto by mala byť zachovaná aj po rekonštrukcii, čo by sa malo premietnuť už do pripravovanej logistiky celého projektu rekonštrukcie a nečakať až na samotné dokončenie stavby. “Myslím, že to je infraštruktúra, na ktorú si obyvatelia aj nášho mesta zvykli,” poznamenal v tejto súvislosti žiarsky primátor Peter Antal s tým, že aj pre krátku vzdialenosť letiska od Žiaru nad Hronom ho využívajú obyvatelia najmä počas letných dovoleniek. “Bola by škoda, keby sme museli preto cestovať do Bratislavy alebo do Košíc, ktoré sú štandardnými letiskami,” dodal. Podľa žiarskeho viceprimátora a zároveň poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislava Kukolíka má letisko pre región strategický význam nielen z hľadiska cestovného ruchu, ale aj obchodu a investícií. “Preto aj vítam iniciatívu samospráv miest a obcí v našom kraji, ktoré takýmto spôsobom ako my dnes deklarujú podporu na to, aby sa civilná časť letiska zachovala,” podotkol na rokovaní.


Žiarsky kaštieľ už druhý rok u rezortu kultúry neuspel

myziar.sme.sk | 9.6.2020 | Ivana Zigová

Mestám z regiónu sa už druhý rok s ich žiadosťami nedarilo.

ŽIAR NAD HRONOM. So žiadosťou o dotáciu na rekonštrukciu niekdajšieho biskupského kaštieľa mesto u rezortu kultúry neuspelo ani na druhý pokus. Tak ako vlani nedostane na svoje zámery ani euro.

Po roku prišlo opäť sklamanie

„S dôrazom na kvalitu jednotlivých projektov a disponibilný objem finančných prostriedkov Ministerstvo kultúry SR rozhodlo, že vašu žiadosť neschvaľuje a vami požadovanú dotáciu neposkytne,“ zdôvodnilo ministerstvo rozhodnutie s odkazom na posúdenie žiadosti odbornou komisiou.

Žiarska radnica pritom na obnovu kaštieľa žiadala cez dotačný program v kategórii komplexná rekonštrukcia národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy 950-tisíc eur.

S rovnakým zdôvodnením zo strany rezortu kultúry ako tento rok zostal žiarsky kaštieľ bez podpory aj vlani.

„Čo na to môžem povedať. Len, že ma to mrzí. Určite však budeme žiadať o dotáciu opätovne, pretože kaštieľ, ktorý je vzhľadom na jeho históriu významnou pamiatkou Banskobystrického kraja, si určite podporu aj zo strany štátu zaslúži,“ reagoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer-SD, SNS).

Ten zároveň netajil sklamanie, keďže podobne ako vlani neuspela podľa zverejnených štatistík väčšina žiadateľov v rovnakom podprograme. Pozastavil sa nad tým, že ak ministerstvo výzvu vyhlási, malo by potom žiadateľom poskytnúť aspoň nejakú dotáciu, hoci nie v plnej požadovanej výške.

Mesto bude podľa jeho slov pokračovať v postupnej obnove priestorov kaštieľa aspoň v menšom čerpajúc z vlastných zdrojov.

„Ale napríklad fasáda si vyžaduje veľkú investíciu, takže práve tam budeme očakávať finančnú pomoc štátu,“ dodal.

V kaštieli chce mesto reprezentačné priestory, obradnú sieň, ale aj galériu, archeologickú expozíciu, či miesto pre rôzne komunitné aktivity, prípadne komorné kultúrne podujatia.

Naprázdno opäť aj Žarnovica a Banská Štiavnica

V totožnej situácii ako žiarska samospráva sa v júni ocitli aj mestá Banská Štiavnica a Žarnovica.

Prvé žiadalo na rekonštrukciu jeho Horného kaštieľa viac ako 620-tisíc eur – neúspešne.

V meste UNESCO sa zase chystali na komplexnú obnovu tamojšej historickej radnice. Žiadali dotáciu cez 807-tisíc eur, nedostanú však žiadnu.

Aj v týchto dvoch prípadoch zdôvodnil rezort kultúry svoje rozhodnutie rovnako ako pri žiarskom kaštieli. Obe mestá ostali bez dotácie aj vlani.živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým.


Na procese v kauze vraždy poslanca Rakovského odzneli záverečné reči

teraz.sk | 5.6.2020 | TASR

Mimoriadna správa:

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla.

Bratislava 5. júna (TASR) - Proces v kauze vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013 sa blíži do finále, keď v piatok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odznel prednes záverečných rečí. Hlavné pojednávanie, kde by mal padnúť verdikt, je vytýčené na 18. júna. TASR o tom informoval obhajca obžalovaného Petra P. - Tomáš Rosina. “Predmetom dnešného hlavného pojednávania bol výsluch utajeného svedka, z ktorého však nevyplynuli žiadne skutočnosti týkajúce sa skutku, pre ktorý bola podaná obžaloba. Následne po vykonaní dokazovania ešte vo veci iných listín súd pristúpil k záverečným rečiam. V rámci našich záverečných rečí sme sa dostatočným spôsobom vyrovnali s dôkaznou situáciou, ktorá podľa obžaloby je v neprospech obžalovaného. Pritom tieto dôkazy sme dostatočným spôsobom spochybnili,” povedal Rosina. Naposledy na pojednávaní v máji súd prehral zvukové záznamy telefonických rozhovorov a vykonal listinný dôkaz. Z vraždy, ktorá sa odohrala v júli 2013, keď poslanec zahynul pri výbuchu svojho auta, je obžalovaný Peter P. Súd doteraz vypočul viacero svedkov, znalcov a pozostalých. Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra 2019. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu so zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci. Peter P. vinu odmieta a zavraždeného podľa vlastných výpovedí vôbec nepoznal. Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.


Poslanci budú rozhodovať aj o novej sobášnej miestnosti

myziar.sme.sk | 5.6.2020 | Ivana Zigová

Aktuálne má mesto Žiar nad Hronom len jednu schválenú obradnú miestnosť, pribudnúť má ďalšia.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci budú počas svojho zasadnutia budúci štvrtok (11.6.) rozhodovať aj o novej sobášnej miestnosti, ktorá by mala vzniknúť v biskupskej sále žiarskeho kaštieľa.

Aktuálne má pritom Žiar nad Hronom len jedinú obradnú miestnosť - a to v mestskom kultúrnom centre, kde sa konávajú napríklad aj uvítania detí do života či každoročné oceňovanie darcov krvi.

“Vzhľadom na postupnú rekonštrukciu jednotlivých miestností v kaštieli navrhujeme na schválenie sobášnej miestnosti aj biskupskú sálu,” píše sa v dôvodovej správe k bodu rokovania.

Žiarska radnica krátko po kúpe kaštieľa naznačila, že by v ňom chcela aj reprezentačné priestory vrátane obradnej miestnosti.

Mimo schválených priestorov sa sobáše v Žiari nad Hronom uskutočňujú na žiadosť snúbencov aj na iných miestach - napríklad v historickom Parku Š. Moysesa či v reštaurácii Luna, na tento účel je možné využiť aj nádvorie kaštieľa.


Plážové kúpalisko v Žiari nad Hronom otvoria koncom júna

teraz.sk | 3.6.2020 | TASR

Mimoriadna správa:

Na snímke kúpanie v posledných prázdninových dňoch na kúpalisku.

Od začiatku júla bude môcť byť v areáli 1000 návštevníkov.

Žiar nad Hronom 3. júna (TASR) - K lokalitám, kde nájdu počas tohtoročného leta ľudia ochladenie, sa pridá aj Žiar nad Hronom. Primátor Peter Antal v stredu informoval, že tunajšie plážové kúpalisko aktuálne pripravujú na otvorenie. Prvých tohtoročných návštevníkov by malo privítať 27. júna. Antal na sociálnej sieti uviedol, že kapacita areálu bude najprv obmedzená na 500 ľudí. Od začiatku júla bude môcť byť v areáli 1000 návštevníkov. “Na túto situáciu sme pripravení, preto sme prípravy na otvorenie už začali. Môžem konštatovať, že kúpalisko bude plne funkčné a pripravené na otvorenie,” uviedol.


Rozhodnutie o Žiarskom jarmoku zatiaľ nepadlo, radnica čaká na usmernenie

myziar.sme.sk | 2.6.2020 | Iva Zigová

Zrušenie jarmoku by znamenalo ďalší výpadok v mestskom rozpočte.

ŽIAR NAD HRONOM. Definitívne rozhodnutie o tradičnom Žiarskom jarmoku, ktorý mesto organizuje vždy v októbri, zatiaľ nepadlo.

Hoci v pondelok premiér Igor Matovič (OĽaNO) hovoril o povolení hromadných podujatí do 500 ľudí od 10. júna, ale aj o tých do tisíc, čo by mala byť maximálna kapacita od júla až do konca roka, na presné pravidlá zatiaľ žiarska radnica čaká.

“Stále sme definitívne nerozhodli. Nechceme jarmok len tak zrušiť, no všetko ukáže konkrétne usmernenie od hlavného hygienika. Či a ako sa to bude týkať podujatí, ako sú jarmoky a aké konkrétne podmienky pre ne nastavia,” povedal vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Prípadné zrušenie Žiarskeho jarmoku by však znamenalo výpadok príjmov pre mestský rozpočet, ale aj ďalšiu ranu pre samotných predajcov, ktorí pre zrušené podujatia prichádzajú o živobytie už niekoľko mesiacov.

Žiarsky jarmok odkazuje na jeho svätokrížsku tradíciu, každoročne sa ho zúčastia stovky predajcov a tisíce návštevníkov.


Do škôl v Žiari nad Hronom sa vráti viac ako polovica detí

teraz.sk | 1.6.2020 | TASR

Mesto pred otvorením školských zariadení zabezpečilo všetky potrebné hygienické opatrenia vrátane dezinfekcie priestorov.

Žiar nad Hronom 1. júna (TASR) - Do školských lavíc sa v Žiari nad Hronom v pondelok vracia 69 percent žiakov. Prvý až piaty ročník v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta navštevuje celkom 854 žiakov, vrátiť sa na vyučovanie prejavilo záujem 587 z nich. Stravovať v školských jedálňach sa chce 470 detí, o školský klub (ŠKD) prejavilo záujem 348 detí, čo je 75 percent z počtu prihlásených do ŠKD. Do materských škôl sa v pondelok vracia približne 62 percent detí. Celkovo je v týchto zariadeniach prihlásených 556 detí, opätovne ich bude navštevovať 360 detí. Podľa Adriany Giláňovej z Mestského úradu v Žiari nad Hronom otvárajú všetky školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Dôvodov je podľa jej slov viacero. Jednak ide o opätovné obnovenie získaných návykov žiakov vo vzťahu ku vzdelávaniu, obnovenie prirodzeného socializačného prežívania žiakov v rovesníckych skupinách, ale aj oživenie ekonomiky prostredníctvom možnosti rodičov nastúpiť do práce a odbremenenie veľkej časti učiteľov, ktorí museli realizovať vyučovanie za špecifických a neštandardných podmienok. Mesto pred otvorením školských zariadení zabezpečilo všetky potrebné hygienické opatrenia vrátane dezinfekcie priestorov. Či budú materské školy otvorené aj počas letných prázdnin, sa ešte ukáže. “Letné prázdniny budeme riešiť, keď to všetko spustíme a uvidíme, čo sa zmení v opatreniach hlavného hygienika,” poznamenala Giláňová v tejto súvislosti.


Tepláreň v Žiari nad Hronom chce vymeniť kotol na uhlie za kotly na zemný plyn

energie-portal.sk | 29.5.2020 | Radovan Potočár

Nové kotly na zemný plyn majú slúžiť ako záložná jednotka pre hlavný kotol, ktorý bude naďalej spaľovať biomasu.

Tepláreň v Žiari nad Hronom, ktorá zásobuje teplom neďaleký priemyselný park, odberateľov v jeho okolí aj samotné mesto, čaká prechod z uhlia na zemný plyn. Spoločnosť Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s., ktorá tepláreň prevádzkuje, plánuje nahradiť takmer 30-ročný kotol K7 dvojicou nových horúcovodných kotlov.

Vyplýva to z oznámenia spoločnosti zverejneného na Informačnom portáli rezortu MŽP SR. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

Kotol by od roku 2023 nevyhovoval

Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s. plánuje nahradiť súčasný kotol K7, ktorý ročne spaľuje okolo 5 600 ton uhlia, dvomi horúcovodnými plynovými kotlami (HK1 a HK2). Nové zariadenia budú mať inštalovaný výkon po 10 MWt.

Spoločnosť si od zmeny sľubuje výrazný pokles spotreby uhlia. To sa už ďalej nebude v teplárni vôbec využívať na energetické účely. Dôvodom na rozsiahlu investíciu je najmä sprísňovanie environmentálnych štandardov.

„Kotol K7 v súčasnosti spaľuje uhlie so zapaľovaním a stabilizáciou zemným plynom, pričom od 1. 1. 2023 nebude možné prevádzkovať tento kotol K7 v aktuálnej palivovej konfigurácii, keďže vypúšťané emisie pri jeho prevádzke budú prekračovať povolené emisné limity,“ píše sa v oznámení.

Ekologizácia uhoľného kotla, ktorý uviedli do prevádzky v roku 1992, sa podľa spoločnosti vzhľadom na jeho veľkosť a konštrukciu ekonomicky neoplatí. Jeho následná prevádzka by ani napriek vysokým investíciám nebola v budúcnosti rentabilná. Prechod na zemný plyn bude podľa spoločnosti naopak z dlhodobého hľadiska výhodný.

„Vďaka vysokej úrovni plynofikácie je zemný plyn pomerne široko dostupný a náklady na túto energetickú komoditu sú stále pomerne výhodné. Do úvahy treba tiež brať skutočnosť, že environmentálne a energetické parametre zemného plynu sú v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami takmer bezkonkurenčné,“ uvádza Veolia Utilities.

Emisie pevných častíc znížia o 90 %

Nové horúcovodné kotly majú slúžiť ako záložný zdroj hlavnej energetickej jednotky, ktorou bude aj naďalej kotol K6. Ten po modernizácii v rokoch 2012/2013 využíva biomasu.

Prevádzka teplárne po náhrade kotla K7 plynovými kotlami bude mať podľa Veolia Utilities v zásade podobný vplyv na životné prostredie ako doteraz. Zmena technológie sa však má prejaviť znížením spotreby priemyselnej vody, elektrickej energie a tiež znížením dopravného zaťaženia, ktoré súvisí s prepravou uhlia do teplárne.

Napriek tomu, že po zmene palivovej konfigurácie v teplárni vzrastie spotreba zemného plynu o zhruba 900 000 m3/h, tepláreň má výrazne znížiť objem emisií vypúšťaných do ovzdušia.

Imisné zaťaženie okolitých lokalít znečisťujúcimi látkami sa podľa rozptylovej štúdie po náhrade uhoľného kotla novými kotlami na zemný plyn zníži v prípade imisií SO2 o 100 % a pri tuhých časticiach PM10 o zhruba 90 % v porovnaní so súčasným stavom.

„Náhrada kotla K7 za nové horúcovodné plynové kotly HK1 a HK2 teda pozitívne prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia v predmetnom území,“ tvrdí Veolia Utilities.

Nové kotly podľa zámeru spoločnosti budú pri maximálnych výkonoch s rezervou spĺňať emisný limit pre NOX 100 mg.m-3 a pri nižších výkonoch budú koncentrácie ešte nižšie. Podobne má byť s rezervou splnený aj emisný limit pre CO 50 mg.m-3.

„Emisno-technologický posudzovateľ ďalej konštatuje, že nové plynové horúcovodné kotly s nízko-emisnými horákmi sú najvhodnejším riešením pre ochranu ovzdušia v danej lokalite a spĺňajú požiadavky § 14 zákona č. 137/2010 Z. z. o ovzduší v znení novších predpisov, podľa ktorého nové zariadenia stacionárnych zdrojov musia zodpovedať najlepšej dostupnej technike a všetky zariadenia stacionárnych zdrojov musia spĺňať ustanovené požiadavky na rozptyl emisií znečisťujúcich látok,“ uvádza spoločnosť v oznámení.

Produkcia odpadov, najmú popola zo spaľovania uhlia a biomasy, by sa mala po odstavení uhoľného kotla znížiť z približne 2 500 ton ročne na 1 100 ton ročne, pričom popol bude pochádzať už iba zo spaľovania biomasy.


Podporu v podobe terás predĺžili

Noviny Žiarskej kotliny | 26.5.2020 | Iva Zigová

Plochy za jedno euro budú na mesiac.

ŽIAR NAD HRONOM

V Žiari nad Hronom sa radnica rozhodla vyjsť v ústrety majiteľom a prevádzkovateľom kaviarní, barov a reštaurácií, ktorých podnikanie negatívne postihli koronavírusové obmedzenia.

Ponúklo im prenájom vybraného mestského a mestom odsúhlaseného pozemku pod sezónnu terasu za cenu 1 euro mesačne.

Nevyhoveli dvakrát

Záujem zo strany podnikateľov sa ukázal okamžite. Do našej uzávierky sa radnici ozvali trinásti záujemcovia.

„Z toho v jedenástich prípadoch sme žiadostiam o zriadenie takejto terasy vyhoveli. V dvoch prípadoch sme ho zamietli - v jednom prípade bola dôvodom petícia obyvateľov proti prevádzke a v druhom skutočnosť, že terasa by si vyžiadala zabranie verejných parkovacích miest,“ priblížil hovorca mesta Martin Baláž.

Len na pár dní

Ponuka mala pôvodne platiť len dovtedy, kým uvoľňovanie obmedzení pre koronavírus dospeje do štádia, že reštaurácie, bary a kaviarne budú môcť pre zákazníkov otvoriť aj svoje vnútorné priestory. To sa už stalo a podniky sa aktuálne postupne vracajú do normálu. „V pondelok som podpísal zmluvu a od stredy som mohol otvoriť aj vnútorné priestory kaviarne, takže som prakticky nemal šancu veľmi to využiť,“ povedal nám napríklad Marián Horváth zo žiarskeho X baru. Dodal však, že myšlienku takejto podpory gastro prevádzok víta.

Sám chcel rozšíriť vonkajšie sedenie na priestore chodníka, ale tak, aby chodci mohli bez problémov prechádzať.

Na mesiac

Na otvorenie vnútorných priestorov gastro prevádzok po tom, čo by jej ponuka platila prakticky len pár dní, zareagovala žiarska radnica predĺžením termínu.

„Keďže hlavný hygienik SR už povolil aj otvorenie vnútorných priestorov reštaurácií, čo sme v dobe avizovania ponuky ešte nevedeli a terasy by mali eurový nájom doslova pár dní, rozhodli sme sa, že im túto dobu prenájmu za jedno euro predĺžime o mesiac,“ povedal primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Ten verí, že aj takáto možnosť pomôže prevádzkam rozbehnúť sa naplno.

Záujemcovia sa môžu stále hlásiť na mestskom úrade.


Dobový altánok v Parku Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom čaká rekonštrukcia

Regina Stred | 22.5.2020 | R / Iveta Štrauchová

"Dobový altánok situovaný na jednom z rybníkov v Parku Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom čaká rekonštrukcia. Pod jeho zlý stav sa podpísali vandali, ktorý ho posprejovali a vylámali niektoré časti. Mesto ho chce obnoviť do pôvodnej podoby z 19. storočia. Altánok dal postaviť biskup Štefan Moyzes. Samospráva však avizuje, že vynovený altánok už nebude voľne sprístupnený verejnosti tak, ako tomu bolo doteraz. Výnimkou budú vopred dohodnuté návštevy, napr. z dôvodu fotenia."


V nemocnici v Žiari nad Hronom zvýšili hygienický štandard

teraz.sk | 20.5.2020 | TASR

Každý hospitalizovaný pacient dostane rúško, nájde na izbe dezinfekciu na ruky a priestory zdravotníckych zariadení prejdú počas dňa viacnásobným čistením.

Žiar nad Hronom 20. mája (TASR) - Žiarska nemocnica, rovnako ako aj ostatné nemocnice patriace do siete Svet zdravia zvýšili pre bezpečnosť pacientov i zdravotníkov hygienický štandard. Každý hospitalizovaný pacient dostane rúško, nájde na izbe dezinfekciu na ruky a priestory zdravotníckych zariadení prejdú počas dňa viacnásobným čistením. TASR o tom za sieť nemocníc informovala Jana Fedáková. V nemocniciach tiež zaviedli častejšiu dezinfekciou priestorov. Podľa platnej legislatívy sa ambulancie musia dezinfikovať jedenkrát, lôžkové oddelenia dvakrát a intenzivistické pracoviská trikrát denne. Počas pandémie v nemocniciach Svet zdravia nabehli na režim, akoby celá nemocnica bola intenzivistické pracovisko. To znamená, že všetky priestory bez rozdielu sa dezinfikujú tri razy za deň. V nemocniciach tiež zabezpečujú mikrobiologický monitoring prostredia. V nemocniciach tiež bude ďalej fungovať triáž pacientov. Každému pacientovi, ktorý chce zariadenie navštíviť, pri vstupe do budovy merajú teplotu, kontrolujú nosenie rúška, poskytujú dezinfekciu na ruky a pýtajú sa na otázky o prípadných respiračných syndrómoch. Na základe prvotnej anamnézy potom suspektných pacientov nasmerujú do červenej zóny, ostatní môžu pokračovať na oddelenie, na ktoré plánovali ísť. Rovnako zvýšená dezinfekcia priestorov platí v poliklinikách ProCare. Tie postupne zároveň prechádzajú na systém takzvanej self triáže, teda svojpomocného smerovania pacienta procesom triáže pomocou inštruktážnych bannerov a navigačných pásov. Zvýšili počty dávkovačov dezinfekčných roztokov v priestoroch polikliník a pacientom tiež poskytujú rúška, ak ich nemajú.


Medzi žiarskymi panelákmi zahrajú kapely a vystúpia herci

myziar.sme.sk | 15.5.2020 | Ivana Zigová

Do Žiaru nad Hronom ako do prvého mesta na Slovensku prichádza nová televízna šou.

ŽIAR NAD HRONOM. Do Žiaru nad Hronom ako do prvého mesta na Slovensku v piatok zavítajú umelci, aby prostredníctvom novej televíznej šou U vás doma bavili ľudí pod ich oknami a balkónmi.

Na vlastné oči ich uvidia obyvatelia jedného zo žiarskych sídlisk - pre netradičné podujatie vytypovali organizátori spolu so žiarskou radnicou priestor oddychovej zóny na Hviezdoslavovej ulici. Ostatní záujemcovia si budú môcť šou pozrieť v priamom prenose na RTVS o 20.30.

Na basketbalovom ihrisku medzi panelákmi vystúpia kapela Vidiek, Cimbal brothers, zahrajú aj Trombitáši. Z hercov sa predstavia Jozef Vajda a Ľubo Kostelný, moderátormi budú Katarína Brychtová a Juraj Šoko Tabaček.

“Už niekoľko hodín môžu obyvatelia sledovať prípravu pódia a celého prenosu, pre veľký prenosový voz museli niektorí z miestnych uvoľniť parkovisko, za čo im ďakujeme,” priblížil prípravy vedúci kancelárie mesta Martin Baláž.

Ten tiež pripomenul, že počas vystúpení budú na mieste platiť prísne pravidlá, keďže zákaz hromadných podujatí pre hrozbu šírenia koronavírusu na Slovensku stále trvá.

“Na štyri vstupy a na prípadných zvedavcov budú na mieste dohliadať mestskí policajti a naše občianske hliadky. Do priestoru oddychovej zóny je vstup zakázaný, v prípade porušenia obmedzení hrozí aj pokuta,” povedal Baláž a dodal, že Žiarčania si môžu program pozrieť v televízii.


Koronavírus: RTVS odvysiela 4 koncerty zo sídlisk

aktuality.sk | 13.5.2020 | TASR

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odvysiela na obrazovkách Jednotky štyri priame prenosy z dvorov slovenských sídlisk.

V jednotlivých častiach programu “U vás doma” sa predstavia viacerí hudobníci, zaznejú tóny tradičného folklóru, či špičkoví umelci iných žánrov z divadla, z poézie, ale aj z oblasti vážnej hudby. TASR o tom informoval PR manažér Marián Prevendarčík.

Projekt sa začína v piatok (15. 5.) v Žiari nad Hronom. Moderátormi budú Katarína Brychtová a Juraj Tabaček. Koncert z Prešova budú 22. mája moderovať Milan Zimnýkoval a Stanislava Kašperová. V Rimavskej Sobote sa koncert “U vás doma” uskutoční 29. mája. Moderátormi budú Adela Vinczeová a Matej Cifra. Posledný koncert sa odohrá v 5. júna v Bratislave. Moderátormi večera budú Marianna Ďurianová a Peter Novák.

Televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák považuje tieto koncerty za výnimočný projekt. “Vysielanie takéhoto programu na obrazovkách RTVS má v týchto ťažkých časoch predovšetkým ľudský význam. Oceňujem jeho výnimočnosť aj pre výrazný charitatívny rozmer,” povedal.

Poďakovanie ľuďom v prvej línii

Základným cieľom projektu je povzbudiť v časoch pandémie nového koronavírusu. Organizátor projektu Martin Frimmer priblížil, že zámerom je tiež poďakovať ľuďom “v prvej línii”, lekárom, personálu v seniorských zariadeniach, v nemocniciach, ale aj obyčajným ľuďom v obchodoch.

“Situácia sa neustále mení, opatrenia musíme dodržiavať prísne. Umelci budú prichádzať postupne, nebudú sa kontaktovať so štábom, ktorý musí všetko technicky zabezpečiť. Zároveň budeme vyzývať ľudí, aby koncert pozerali skutočne z balkónov,” komentoval režisér projektu Lukáš Zednikovič.

Producent projektu Daniel Dangl doplnil, že myšlienka vznikla z toho, že umelci zostali doma a chýbajú im diváci a naopak, ľuďom umelci. “Druhým pilierom projektu je fakt, že koncertmi sa pomáha, majú charitatívny rozmer, k čomu umelci prispejú i svojou troškou,” dodal.

Diváci, firmy a organizácie môžu počas koncertov prispieť na iniciatívu Kto pomôže Slovensku.


V kauze vraždy poslanca Rakovského by sa malo pojednávať vo štvrtok

aktuality.sk | 10.5.2020 | TASR

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém.

Po zrušení dvoch aprílových termínov pojednávaní v prípade vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského je proces pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) najnovšie naplánovaný na štvrtok 14. mája. TASR o tom informovala Zuzana Zvalová z Kancelárie predsedu ŠTS.

Vo štvrtok sa nepredpokladá, že sa pristúpi k prednesu záverečných rečí. Posledné dva aprílové termíny (2. a 21. 4.) v tejto veci sa zrušili, a to vzhľadom na situáciu okolo nového koronavírusu.

Z vraždy, ktorá sa odohrala v júli 2013, keď poslanec zahynul pri výbuchu svojho auta, je obžalovaný Peter P. Súd doteraz vypočul viacero svedkov, znalcov a pozostalých. Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra 2019.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu so zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci. Peter P. vinu odmieta a zavraždeného podľa vlastných výpovedí vôbec nepoznal.

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.


Žiar nad Hronom ponúka pozemky pod terasy za symbolické euro

myziar.sme.sk | 6.5.2020 | Ivana Zigová

Ponuka zo strany mesta má ekonomicky pomôcť prevádzkovateľom reštaurácií, barov a kaviarní. Platí iba dočasne.

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom sa radnica rozhodla vyjsť v ústrety majiteľom a prevádzkovateľom kaviarní, barov a reštaurácií, ktorí podľa platného obmedzenia stále nemôžu otvoriť pre zákazníkov svoje vnútorné priestory.

Okrem povoleného prevádzkovania výdajného miesta im však v stredu na základe rozhodnutia ústredného krízového štábu pribudla aj možnosť privítať hostí na vonkajších terasách.

„Vzhľadom na to, že od dnešného dňa je možné prevádzkovať reštauračné služby, no len na otvorených terasách, mesto sa rozhodlo podporiť našich podnikateľov tak, že umožní zriadenie terasy – teda vyloženie stolov a stoličiek - na vybranom a mestom odsúhlasenom pozemku ako krátkodobý nájom za cenu 1 euro na mesiac,“ informoval na svojom facebookovom profile primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD, SNS).

Mimoriadne aj na chodníku či trávniku

Žiarsky primátor pre MY spresnil, že ide o krok, ktorý má podporiť miestnych podnikateľov a umožniť im vytvoriť aspoň malú terasu aj tam, kde by to za iných okolností nebolo možné.

„Napríklad v časti chodníka, či na trávniku v susedstve ich podniku, samozrejme, len v prípade, ak ide o mestský pozemok. Takisto tí, ktorí majú terasu, môžu požiadať o jej dočasné rozšírenie na mestskom pozemku,“ priblížil Antal.

Keďže v súvislosti s koronakrízou ide o mimoriadne obdobie, je aj táto ponuka podľa Antalových slov mimoriadna a platná iba dovtedy, kým podnikatelia nebudú môcť sprístupniť vnútorné priestory svojich gastro prevádzok.

O takýto „prenájom“ môžu podnikatelia požiadať mesto prostredníctvom jeho úradu. Antal v tejto súvislosti pripomenul, že o žiadostiach bude rozhodovať v rámci vlastných kompetencií, ktoré mu dáva dokument Zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta Žiar nad Hronom, a bez potreby zvolávania mestského zastupiteľstva.

Či o novinku bude zo strany podnikateľov aj záujem, zatiaľ primátor odhadnúť nevie.

„Nekonzultoval som to s nimi, takže uvidíme. Je to len pár hodín od zverejnenia. Keď budú dvaja, budú dvaja, keď ich bude dvadsať, bude ich dvadsať,“ povedal.

V Lučenci podnikom odpustia daň

Ekonomické dopady na miestnych podnikateľov sa v Banskobystrickom kraji snaží podobne zmierniť aj lučenecká samospráva.

“Pre podnikateľské subjekty, konkrétne reštaurácie, kaviarne a bary, ktoré museli zatvoriť a svoje terasy majú umietnené na pozemkoch mesta, odpustíme na základe žiadosti poplatok v podobe daní za užívanie verejného priestranstva za dané obdobie,” informovala primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Každú žiadosť tam pritom čo najkratšom čase bude posudzovať komisia financií, ekonomiky a majetku mesta.

„Aj podnikateľské subjekty, ktoré museli byť uzavreté rozhodnutím krízového štábu SR a svoje prevádzky majú v priestoroch vlastnených mestom, môžu požiadať o odpustenie nájmu za toto obdobie," doplnila primátorka.


Začalo sa veľké testovanie

Noviny Žiarskej kotliny | 5.5.2020 | Iva Zigová

Vzorky brali aj personálu v žiarskom domove dôchodcov.

ŽIAR NAD HRONOM V Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Žiari nad Hronom sa nový koronavírus nepotvrdil. Pre MY to potvrdila to hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

„Všetky vzorky boli negatívne,“ povedala. Na objednávku zriaďovateľa domova-Banskobystrického samosprávneho kraja otestovali súkromné laboratóriá vzorky od približne 80 zamestnancov, odobrali im ich v utorok (28.4.).

Podľa vedenia domova šlo o personál, ktorý sa denne stará o klientov nielen v samotnom domove dôchodcov, ale aj v stredisku Útulok.

Účinnejšie ako rýchlotesty

V Žiari sa tak uskutočnilo prvé z takýchto preventívnych testovaní, ktoré v nasledujúcom období postupne zabezpečia pre všetky zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja súkromné laboratóriá Medirex. „Testy sa robia v podstate už od marca, no len v prípadoch podozrenia na nákazu, ak má niekto príznaky - priebežne sa však počet týchto testov pohybuje na úrovni jednotiek prípadov denne. Toto testovanie, s ktorým sme začali v Žiari nad Hronom, sa ale bude týkať všetkých zamestnancov našich zariadení,“ povedal o kroku podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Podľa jeho slov sú testy používané súkromnou spoločnosťou účinnejšie a spoľahlivejšie ako rýchlotesty, ktorých nasadenie pre DSS-ky po celom Slovensku avizovali rezorty práce a zdravotníctva.

Plošné testovanie zamestnancov má podľa Luntera odhaliť prípadných prenášačov, ktorí ale nemajú príznaky ochorenia.

S NOVÝM TESTOVANÍM ZAČAL KRAJ V ŽIARI

Dosiaľ bez nákazy

Vo svojich zariadeniach sociálnych služieb kraj už v marci zaviedol nielen prísny zákaz návštev, ale aj meranie teploty u personálu, samozrejmosťou sú rúška a ďalšie ochranné pomôcky.

Testovanie podstupuje aj každý nový klient, aby sa tak predišlo prípadnému prenosu ochorenia z vonkajšieho prostredia.

Samosprávny kraj uskutočňuje pravidelne aj online semináre s riaditeľmi zariadení. „Preškoľujeme ich nielen o opatreniach, ale aj o krízových plánoch,aby vedeli, ako postupovať, ak by sa objavil pozitívny prípad. Dosiaľ sme ale ani jeden medzi klientmi či zamestnancami našich zariadení nezaznamenali,“ povedal Lunter.

Život sa nezastavil

V žiarskom domove sa napriek prísnemu zákazu návštev a nadštandardným hygienickým opatreniam život nezastavil.

„Spievame si, čítame si, hráme sa, pracujeme na pracovnej terapii, pletieme si košíky, či rehabilitujeme v telocvični. Chodievame do našej veľkej záhrady, o ktorú sa staráme, alebo si ideme len tak sadnúť na lavičku a vyhriať sa na slnku,“ opísal aktivity s klientmi personál domova na sociálnej sieti.

Domov navyše umožňuje klientom spojiť sa s príbuznými, s ktorými sa aktuálne nemôžu osobne stretnúť, prostredníctvom videohovoru. „Umožňujeme „stretnutie“ prostredníctvom komunikačného nástroja Skype v dňoch utorok a štvrtok od 13. do 15. hodiny,“ priblížili zamestnanci domova s dôvetkom, že, ak je záujem veľký, čas hovorov obmedzujú. Okrem príbuzných sa do domova nedostanú ani ďalší ľudia zvonka, napríklad aj strihanie klientov namiesto kaderníčok zabezpečuje jedna z tamojších sestier.

U personálu zariadenia sa nákaza neobjavila.

Odber biologického materiálu personálu Domova dôchodcov a domova sociálnych služieb Žiar nad Hronom pre vyšetrenie na nový koronavírus. Z DD a DSS Žiar nad Hronom

V žiarskom zariadení sociálnych služieb platia prísne opatrenia. Z DD a DSS Žiar nad Hronom


Žiar nad Hronom zámenou získa pozemky pri gymnáziu

teraz.sk | 2.5.2020 | TASR

Primátor Peter Antal priblížil, že v konečnom dôsledku je hlavným zámerom urobiť trojzámenu.

Žiar nad Hronom 2. mája (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom chce zámenou získať pozemky v areáli miestneho Gymnázia Milana Rúfusa, ktoré sú potrebné na vybudovanie športového zázemia školy. Výmenu týchto pozemkov za mestské pozemky v inej lokalite odsúhlasili na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. Primátor Peter Antal priblížil, že v konečnom dôsledku je hlavným zámerom urobiť trojzámenu, a teda ponúknuť získané pozemky pri gymnáziu Banskobystrického samosprávnemu kraju (BBSK), ktorý je zriaďovateľom školy. “Dlhodobo komunikujeme, že stredná škola, hoci nie je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, by mala byť zabezpečená rovnako ako naše základné školy, teda s plnohodnotným športoviskom pre gymnazistov. Sme radi, že sme sa zatiaľ ako mesto dohodli s vlastníkom veľkej časti pozemku v areáli gymnázia, kde by malo vzniknúť toto športovisko,” uviedol. Dodal, že majiteľ nechcel pozemky predať, ale zameniť za pozemky v inej lokalite mesta. Ide o pozemok za miestnym obchodným domom, ktorý už v minulosti odsúhlasili na predaj, no nikdy k nemu reálne nedošlo. “Čiže tento pozemok zamieňame za pozemok v areáli gymnázia. Ďalším krokom bude ponuka vyššiemu územnému celku (VÚC) zameniť pozemok pri gymnáziu za pozemok, ktorý vlastnia pred technickou školou za oplotením,” vysvetlil primátor. Ide podľa neho o plochu, ktorú kraj nevyužíva a ktorú by mesto vedelo perspektívne využiť na vybudovanie záchytného parkoviska. “V minulosti sme takýto zámer aj predložili VÚC za bývalého župana, ale zámer nebol podporený. Chcem veriť, že k týmto zámenám dôjde a každý bude mať to, čo potrebuje,” dodal. Mestský poslanec a iniciátor zámeny týchto pozemkov Norbert Nagy na rokovaní priblížil, že snahy vyrovnať pozemky v areáli gymnázia v celkovej výmere asi 15.000 štvorcových metrov trvajú približne 15 rokov. “Len zruba 1400 štvorcových metrov sa podarilo vyrovnať a ich vlastníkom je BBSK,” uviedol. Keďže je učiteľom telesnej výchovy na predmetnom gymnáziu, poukázal na absenciu športoviska. Na získaných pozemkoch o rozlohe približne 5000 štvorcových metrov by podľa jeho slov mohla vzniknúť 200-metrová tartanová atletická dráha s atletickým zázemím a multifunkčným ihriskom.


Materské centrum chcú v Žiari nad Hronom presťahovať do kaštieľa

teraz.sk | 29.4.2020 | TASR

Materské centrum sídlilo v priestoroch, ktoré si mesto prenajímalo, s čím malo spojené náklady.

Žiar nad Hronom 29. apríla (TASR) – Materské centrum Úlik v Žiari nad Hronom, ktoré aktuálne nie je pre opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom otvorené, už v pôvodných priestoroch na Ulici Dr. Janského neotvoria. Centrum plánuje samospráva presťahovať do biskupského kaštieľa. Materské centrum sídlilo v priestoroch, ktoré si mesto prenajímalo, s čím malo spojené náklady. Jeho zatvorenie však ukončilo aj akékoľvek aktivity, ktoré náklady na jeho chod sčasti pokrývali. “Keďže vieme, že materské centrum skôr či neskôr presťahujeme, tak sme sa rozhodli, že ho zrušíme, a to aj z dôvodu, aby sme šetrili náklady mesta na zatvorené centrum,” priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Znovuotvorenie materského centra sa viaže na sprístupnenie kaštieľa, a tak zatiaľ nie je možné podľa Baláža hovoriť o konkrétnom termíne jeho otvorenia.


Kúpalisko pripravia

Noviny Žiarskej kotliny | 28.4.2020 | IZ

Aj keď stále nie je jasné, či a kedy sa tento rok pre verejnosť otvoria akvaparky a kúpaliská, žiarska radnica ohlásila, že na letnú sezónu sa predsa len pripraví.

„Ešte pred týždňom som myslel, že tento rok si neužijeme plážové kúpalisko a z toho dôvodu sme nerobili žiadne prípravné práce, po pondelkovom uvoľnení opatrení som ale vydal pokyn na prípravu kúpaliska na letnú sezónu,“ ohlásil žiarsky primátor Peter Antal. Ten zároveň dodal, že ak by s prácami začali až v júni, areál by na letnú prevádzku pripraviť nestihli.


Aj žiarsku tržnicu otvorili. Je to hraničný termín, hovorí predajca 

myziar.sme.sk | 26.4.2020 | Ivana Zigová

26.04.2020; myziar.sme.sk; Žiar / Spravodajstvo; 00:00; Ivana Zigová]

Na vstup do tržnice čakali v deň jej otvorenia ľudia v rade. Do priestoru sa totiž pre obmedzenia naraz dostalo len trinásť ľudí.

ŽIAR NAD HRONOM. Čakanie nakupujúcich v rade s rozostupmi, povinné jednorazové rukavice a dezinfekcia a, samozrejme, rúška – tak vyzerala uplynulá sobota na mestskej tržnici v Žiari nad Hronom. Tú otvorili prvýkrát po uvoľnení zákazu tohto typu predaja v čase prísnych antikoronavírusových opatrení.

Otvorenie žiarskej tržnice v časoch koronavírusu

Len trinásť ľudí naraz

„Pre koronavírus tu máme jednosmernú premávku, aby sa ľudia „nemleli“ jeden cez druhého. Do priestoru tržnice navyše vpúšťame naraz len 13 zákazníkov, čo zodpovedá prepočtu na metre štvorcové,“ priblížil Ľuboš Filipčík, správca tržnice.

Otváracie hodiny boli v sobotu od 7. do 12. hodiny, hneď ráno sa tam však vytvoril rad, v ktorom čakali desiatky ľudí.

„Keď povedali, že dnes to otvoria, tak som hneď ráno o pol siedmej vyrazila z domu, no ľudia stáli až na začiatku domu kultúry, možno aj šesťdesiat ich bolo v rade,“ opísala svoju skúsenosť Helena Lešňáková, ktorá si na tržnicu prišla kúpiť kvety.

Pri zistení, koľko zákazníkov čaká na vstup, sa vrátila domov a na miesto sa opäť vrátila neskôr.

„Tak viete, podľa mňa je táto tržnica malá a nevyhovujúca v porovnaní s tou pôvodnou pri Jednote. Aj trhovníkov sem chodí menej,“ zhodnotila seniorka, ktorej v čase obmedzení pomáha s nákupmi vnučka.

Ďalšia zákazníčka Tilka Ceglédyová zvykne síce ovocie a zeleninu nakupovať aj v bežných obchodoch, no tržnica má podľa jej slov „niečo do seba“.

„Čakala som na jej otvorenie. Máme záhradku, takže som prišla najmä na priesady,“ poznamenala. Obmedzenia a čakanie v rade jej neprekážalo. „Zdravie je prvoradé. Aby sa človek chránil, radšej si počká,“ povedala.

Postupné uvoľňovanie

Správca tržnice naznačil,že už túto stredu by mali otváracie hodiny zmeniť a otvoriť už o 6. ráno, zatváraťchcú o 16. – 17. hodine.

„Teraz je to na skúšku. Postupne to budeme uvoľňovať podľa toho, či budú ľudia disciplinovaní. Zatiaľ je to v pohode, sú trpezliví,“ povedal Filipčík. Keďže v piatok je sviatok, otvoriť by mali v náhradnom termíne – vo štvrtok – a potom opäť štandardne v sobotu.

Straty a hraničný termín

Pulty žiarskej tržnice obsadili najmä tradiční predajcovia, ktorí sa do Žiaru pravidelne vracajú.

„Tí vyslovene čakali, kedy budú môcť prísť, pretože priesad majú prebytok a potrebujú ich predať,“ potvrdil záujem producentov a predajcov správca tržnice.

V jednom zo stánkov predávali najmä priesady aj Rudolf Poništ a jeho manželka Mirka. Tí do Žiaru chodievajú s tým, čo dopestujú už roky – sú z Hurbanova.

„Aj pre nás je to úľava, že tržnice konečne otvorili. Od začiatku roka sme sa pripravovali na sezónu a potrebovali sme našu prácu nejako zhodnotiť. Boli sme už nervózni, či to, čo sme vypestovali, predáme alebo nie. Vyzerá to však tak, že sa to na dobré obracia,“ reagoval na naše otázky predajca.

K Žiaru si vypestoval vzťah, na tržnicu tam totiž pravidelne roky dochádzali jeho stará mama a neskôr teta.

Pestovateľ a zároveň predajca potvrdil, že koronavírus aj pre jeho podnikanie znamenal finančné straty.

„Určite áno, veď skoré reďkovky, cibuľky prerástli, museli sme ich zlikvidovať. Tento termín otvorenia tržníc je tak na hrane. Ešte sa to dá nejako „rozdýchať“,“ zhodnotil.


Žiar nad Hronom tento rok bytové spoločenstvá dotáciami nepodporí

teraz.sk | 23.4.2020 | TASR

Tento rok bola na tento účel v mestskom rozpočte vyčlenená suma 17.000 eur.

Žiar nad Hronom 23. apríla (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom tento rok bytové spoločenstvá dotáciami z mestského rozpočtu nepodporí. Samospráva rozhodla, že tieto prostriedky použije na pokrytie nákladov súvisiacich s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Hlavný ekonóm mesta Martin Majerník priblížil, že v rámci dotačného programu môžu v Žiari nad Hronom bytové spoločenstvá prostredníctvom vlastných projektov požiadať o dotáciu z mestského rozpočtu. Tento rok bola na tento účel v mestskom rozpočte vyčlenená suma 17.000 eur. Podľa Majerníka aktuálne evidujú deväť takýchto žiadostí, ktoré malo vedenie mesta vyhodnotiť práve v tomto období. “Nakoľko ide o žiadosti, ktoré podľa nášho názoru môžu mať odkladný účinok a môžu sa realizovať aj neskôr, tieto peniaze chceme použiť, a bolo to schválené aj mestským zastupiteľstvom, na pokrytie nákladov, ktoré sú spojené s nepriaznivou situáciou v súvislosti s novým koronavírusom,” dodal Majerník.


Plaváreň tento rok určite neotvoria

Noviny Žiarskej kotliny | 21.4.2020 | Iva Zigová

Avizovaný termín otvorenia plavárne na konci tohto roka je nereálny, potvrdil primátor Antal.

ŽIAR NAD HRONOM Rekonštrukciu žiarskej krytej plavárne zasiahnu po problémoch s niekoľko mesačným meškaním prác ďalšie komplikácie.

Investíciu, na ktorú malo mesto poslať 1,2 milióna eur z vlastných peňazí, postihnú úsporné opatrenia pre koronakrízu sprevádzanú výpadkom v príjmoch mesta z podielových daní.

Nebude dokončená

„Pôvodne plánovaných 1,2 milióna sme zosekali na polovicu - na 600-tisíc eur,“ potvrdil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most-Híd, Smer - SD, SNS).

Ten tiež povedal, že mestská eseročka Technické služby Žiar nad Hronom práce v objekte nezastavila, tie pokračujú. „Budú pokračovať, kým nevyčerpajú vyčlenených 600-tisíc eur, pričom teraz sú tak na úrovni 120-tisíc,“ povedal Antal a dodal, že následne sa budú zaoberať ďalším postupom. Ušetrené peniaze majú pomôcť prekonať práve nečakané výpadky v rozpočte spôsobené situáciou v súvislosti s novým koronavírusom. Antal však už teraz vie povedať, že avizované otvorenie plavárne na konci tohto roka, je nereálne.

„Vzhľadom na zosekaný balík peňazí nebude dostavaná, a tak ju ani nebude možné otvoriť,“ potvrdil Antal.

Z projektu ubrali

Po minuloročnom prehodnotení projektu boli v pláne nové opláštenie, strecha, keramický bazén, vykurovanie, vzduchotechnika, elektrika, zdravotechnika, nové dlažby v bazénovej časti, šatne, sprchy, vstupná časť, podhľady a sprchy, ale aj rekonštrukcia malého bazéna. Projektová dokumentácia už podľa Igora Rozenberga, šéfa mestskej spoločnosti Technické služby Žiar nad Hronom, nepočíta so saunami a s časťou traktu za nimi.

Plaváreň zatvorená už od vlaňajšieho mája, práce sa tam začali na začiatku tohto roka.

Plaváreň je zatvorená od vlaňajšieho mája.


Nožom zaútočil na matku

TV JOJ | 20.4.2020 | Katarína Kováčiková / Monika Šebová

Monika Šebová, moderátorka: "Nočná dráma v Žiari nad Hronom. Iba 13-ročný Matej napadol svoju matku nožom a spôsobil jej mnohopočetné bodné zranenia. Ženu previezli záchranári do nemocnice s poranením v oblasti hlavy a chrbta. Tínedžer pustil v byte plyn a ušiel cez okno."

Katarína Kováčiková, redaktorka: "Susedia sa v noci prebudili na buchot a krik. Ozýval sa z bytu na prvom poschodí, kde býva žena s 13-ročným synom. Po ozname na 158 sa dovnútra dostali žiarski policajti. Vykopli dvere a odstavili unikajúci plyn. V byte našli dobodanú ženu."

Suseda: “Neviem, my sme spali, len buchot, treskot.”

Alena Krčová, hovorkyňa OS ZZS: “Môžem potvrdiť, že sme na linku 155 dostali výzvu o pomoc pre údajne napadnutú ženu. Mala byť dobodaná do chrbta a do hlavy. Na miesto sme okamžite vyslali záchranárov, aby jej pomohli.”

Katarína Kováčiková: “Na vlastnú matku mal zaútočiť jej 13-ročný syn Matej. Polícia po ňom rozbehla pátranie.”

Petra Kováčiková, hovorkyňa KR PZ B. Bystrica (telefonát): “Podľa doteraz získaných informácií mal byť útočníkom jej syn, ktorý sa dal ihneď po útoku na útek.”

Katarína Kováčiková: "Tínedžer po útoku z bytu ušiel, vyskočil cez okno. Policajtom sa ho podarilo zadržať v Hronskej Dúbrave, kde nastúpil do vlaku. A v čase, keď chlapec skončil na policajnom oddelení, o jeho ťažko zranenú matku sa starali lekári v nemocnici v Žiari nad Hronom."

Jana Fedáková, komunikačný špecialista nemocnica Žiar nad Hronom: “Zdravotný stav pacientky si vyžaduje intenzívnu starostlivosť. Je však mimo ohrozenia života.”

Katarína Kováčiková: “Motív chlapcovho konania zatiaľ známy nie je. Zaútočil na matku a navyše v byte pustil aj plyn. Podľa našich informácií chcel zaútočiť aj na svojho brata, ktorý ale v tom čase nebol doma. Tínedžer to spáchal pritom iba deň pred svojimi 14. narodeninami. Údajne sa tak chcel vyhnúť trestnému stíhaniu. Jeho konanie si nevedia vysvetliť ani šokovaní susedia.”

Sused: “To čo z toho, z toho chlapčiska nebude nič”

Petra Kováčiková (telefonát): “Vec prevzal vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici. V prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu.”


Obyvateľom osady Pod Kortínou rozdajú ďalšie rúška

teraz.sk | 20.4.2020 | TASR

V uplynulých dňoch tiež žiadal, aby bola žiarska osada zaradená do zoznamu lokalít, kde budú ľudia preventívne testovaní na nový koronavírus.

Žiar nad Hronom 20. apríla (TASR) - Obyvateľom žiarskej rómskej osady Pod Kortínou a ďalších lokalít na území mesta rozdajú ďalšie ochranné rúška. Celkom 300 kusov látkových viacnásobne použiteľných rúšok pre týchto obyvateľov dostalo mesto v uplynulých dňoch od Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Primátor Peter Antal na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol, že v týchto lokalitách sa tiež zameriavajú na osvetu v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Zároveň obyvateľom osady Pod Kortínou umožnili prístup k pitnej vode bez toho, že by si za ňu museli platiť. V uplynulých dňoch tiež žiadal, aby bola žiarska osada zaradená do zoznamu lokalít, kde budú ľudia preventívne testovaní na nový koronavírus. Jeho žiadosť však zatiaľ nebola úspešná. “Vidím, že majú ako keby prioritnejšie osady. Majú vytypované osady, kde prišli ľudia z iných častí Európy ako z Českej republiky, odkiaľ prišlo niekoľko ľudí do našej osady,” reagoval Antal.


Rúška z automatu idú na dračku

Nový Čas | 17.4.2020 | sk; tasr

ŽIAR NAD HRONOM - Už aj v uliciach Žiaru nad Hronom osadili dva automaty na rúška, ktoré majú pomôcť v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Primátor Peter Antal uviedol, že sa tento nápad medzi miestnymi obyvateľmi ujal a má úspech. „Technické služby doobjednávali ďalších 500 kusov, lebo sa míňajú,“ podotkol Antal s tým, že aj aktuálne je napríklad automat pri Mestskom kultúrnom centre (MsKC) takmer prázdny. Automaty na rúška sa nachádzajú pred MsKC a v centre mesta pri tzv. Bielom dome. Rúška v nich sú balené po jednom kuse a stoja 2,50 eura.


Žiarski poslanci vyčlenili 50.000 eur na boj s novým koronavírusom

teraz.sk | 16.4.2020 | TASR

Žiar nad Hronom 16. apríla (TASR) - Pre opatrenia súvisiace s novým koronavírusom schvaľovali vo štvrtok žiarski poslanci prvú zmenu rozpočtu mesta na rok 2020. Na rokovaní mestského zastupiteľstva ((MsZ) vyčlenili na boj s týmto vírusom v rozpočte 50.000 eur. Hlavný ekonóm mesta Martin Majerník na rokovaní priblížil, že tieto prostriedky sú kryté presunom prostriedkov z položiek, ktoré nebude mesto počas prvých mesiacov tohto roka čerpať. Ide napríklad o prostriedky určené na grantový systém pre bytové spoločenstvá, finančné dary a dotácie v kompetencii primátora, či prostriedky, ktoré boli vyčlenené na akciu Festival vína. Primátor Peter Antal uviedol, že doterajšie opatrenia, ktoré mesto v súvislosti s novým koronavírusom realizovalo, stáli samosprávu približne 16.000 eur. “Zabezpečili sme dostatok rúšok, dezinfekčné prostriedky v objeme 250 litrov, čiže máme tieto veci zabezpečené na dlhší čas. Zabezpečili sme postrekový materiál na dezinfekciu, ktorú robia naši dobrovoľní hasiči,” podotkol Antal. Pripomenul, že pred niekoľkými dňami dostalo mesto darom 1600 kusov respirátorov. “Ako ma informoval jeden podnikateľ, dostaneme ďalších 1000 jednorazových rúšok. Pripravujeme darovaciu zmluvu,” priblížil Antal s tým, že tieto ochranné pomôcky chcú použiť ako akési hmotné rezervy mesta pre prípad, že by sa situácia v meste zhoršila. “Odložíme ich na horšie časy, ja verím, že neprídu, ale ak áno, tak ich budeme mať pripravené,” dodal Antal. Do rezerv chcú dopĺňať aj ochranné obleky, štíty a dezinfekcie. Rokovanie MsZ v Žiari nad Hronom sa vo štvrtok konalo za prísnych bezpečnostných opatrení. Poslanci sedeli počas rokovania vo väčších vzdialenostiach s hygienickou ochranou tváre, takisto mali zabezpečenú dezinfekciu. S cieľom minimalizovať počet ľudí počas rokovania sa na zastupiteľstve nezúčastnili zamestnanci mestského úradu.


Rokovanie MsZ v Žiari nad Hronom budú sprevádzať špeciálne opatrenia

teraz.sk | 9.4.2020 | TASR

Vzhľadom na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia nového koronavírusu však chystajú niekoľko opatrení.

Žiar nad Hronom 9. apríla (TASR) - Zámenu pozemkov pri gymnáziu, na ktorých by v budúcnosti mohlo vyrásť nové športovisko, schvaľovanie prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok i záverečný účet mesta za rok 2019 majú na programe žiarski poslanci na budúcotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva. V zasadačke Mestského kultúrneho centra sa uskutoční vo štvrtok 16. apríla. Podľa vedúceho kancelárie primátora mesta Martina Baláža ide o zasadnutie v riadne naplánovanom termíne. Vzhľadom na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia nového koronavírusu však chystajú niekoľko opatrení. Poslanci budú počas rokovania sedieť vo väčších vzdialenostiach, budú mať hygienickú ochranu tváre a zabezpečenú dezinfekciu. Podľa Baláža tiež minimalizujú prítomnosť zamestnancov mestského úradu, aby bolo na rokovaní čo najmenej ľudí. Na rokovaní sa bude môcť zúčastniť aj verejnosť, takisto však bude musieť dodržiavať pravidlá ochrany a zdržiavať sa na mieste, ktoré jej bude vyhradené.


Hasiči zachránili muža

Noviny Žiarskej kotliny | 7.4.2020 | IZ

Členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Žiar nad Hronom už od začiatku minulého týždňa dezinfikujú miesta, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí. Ide o ďalšie z opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Počas tejto aktivity sa však stretli s nečakanou udalosťou, keď pomáhali pri záchrane ľudského života.

„Privolala ich jedna pani, že na Ulici Š. Moysesa leží bezvládny muž. Hasiči neváhali a zranenému, ktorému krvácala hlava, poskytli prvú pomoc a prvotné ošetrenie,“ priblížil žiarsky hasič František Páleník.

Tí sa o zraneného starali, až kým si ho neprevzala posádka záchranky. Na sociálnej sieti im za ich čin poďakoval aj žiarsky primátor Peter Antal.


Žiar nad Hronom sa pripravuje na prípadné vypuknutie epidémie

Regina Stred | 6.4.2020 | R / R

Moderátorka:

"Na minulotýždňovom stretnutí primátora Žiaru nad Hronom s predstaviteľmi štátnej správy, silových a záchranných zložiek, ktoré pôsobia na území mesta, hovorili o tom, ako je mesto pripravené na pandémiu. V uplynulých dňoch rozdali ochranné rúška pre seniorov, štátnym policajtom aj do miestnej nemocnice nakúpili dezinfekčné prostriedky a za pomoci dobrovoľných hasičov dezinfikujú kontajnery v stojiskách, autobusové zastávky a bankomaty. Taktiež hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by v prípade potreby zabezpečovali verejnoprospešné služby rôzneho charakteru."


V centre Žiaru nad Hronom osadia automat na ochranné rúška

teraz.sk | 5.4.2020 | TASR

Primátor Peter Antal informoval, že rúška budú bavlnené z certifikovanej tkaniny. Automat umiestnia pred výškovú budovu na Námestí Matice slovenskej.

Žiar nad Hronom 5. apríla (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť zabrániť šíreniu nového koronavírusu, a avizuje, že v jeho centre by mal v pondelok (6. 4.) popoludní začať fungovať automat na ochranné rúška. Primátor Peter Antal informoval, že rúška budú bavlnené z certifikovanej tkaniny. Automat umiestnia pred výškovú budovu na Námestí Matice slovenskej. “Už nikto nebude môcť povedať, že nemá rúško, lebo nevie kúpiť a nemá mu kto ušiť. Každý deň by sme mali mať buď vypraté, alebo prežehlené, alebo nové rúško, aby sme boli chránení a zároveň aby sme chránili druhých,” uviedol na svojom facebookovom profile Antal. Žiarska samospráva v uplynulých dňoch bezplatne distribuovala ochranné rúška seniorom nad 70 rokov, zdravotne ťažko postihnutým obyvateľom bez rozdielu veku a na individuálne vyzdvihnutie ich ponúka aj obyvateľom starším ako 65 rokov. Rúška tiež darovala štátnym policajtom a do miestnej nemocnice.


Žiarska kapela koncertuje priamo pod oknami obyvateľov

dobrenoviny.sk | 2.4.2020 | TASR

Žiarska kapela Janko Kulich & Kolegium sa rozhodla priniesť kultúru obyvateľom mesta priamo pod ich okná.

Žiar nad Hronom 2. apríla (TASR) - Žiarska kapela Janko Kulich & Kolegium sa rozhodla priniesť kultúru obyvateľom mesta priamo pod ich okná. Vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu s novým koronavírusom, ktorá na Slovensku oklieštila aj kultúrne podujatia, sa rozhodli koncertovať priamo v uliciach mesta.

„Koncerty realizujeme v skrátenej forme, v dĺžke približne 20 minút. Robíme ich niekoľko za deň, včera sme napríklad robili tri. Aj zajtra máme naplánované tri. Organizujeme ich priamo pred vchodom, pod oknami a balkónmi pre tých ľudí, ktorí nám napíšu cez náš facebook,“ priblížil netradičné koncerty pesničkár a zároveň dramaturg žiarskeho mestského kultúrneho centra Janko Kulich.

Ľudia, ktorí si koncerty „objednajú“, sa potom postarajú aj o ich informovaní v okolí. Koncerty prebiehajú za bezpečnostných opatrení, hudobníci majú rúška a dodržiavajú potrebné rozostupy. „Takisto ľudí upozorňujeme, aby za nami nechodili. Koncerty teda prebiehajú bez toho, aby sme sa osobne stretli,“ poznamenal Kulich.

Netradičným koncertovaním chce kapela ľuďom v týchto dňoch urobiť radosť. Zdá sa, že myšlienka sa medzi Žiarčanmi ujala, kapela už má objednávky aj na budúci týždeň. „V pondelok ideme zahrať jednej starej pani, ktorá má narodeniny. Jej dcéra, ktorá je v Bratislave, sa k nej na narodeniny nedostane a tak jej ideme ako prekvapenie zahrať,“ prezradil Kulich a dodal, že koncerty robia bez nároku na honorár.


Aj vedkyňa zo Žiaru testuje

Noviny Žiarskej kotliny | 31.3.2020 | Iva Zigová

Situáciu sledujem z prvého radu, hovorí Dominika Fričová.

ŽIAR NAD HRONOM Známa žiarska vedkyňa, ktorá donedávna pôsobila v laboratóriách prestížnej Mayo Clinic na americkej Floride, sa nedávno vrátila domov na Slovensku, aby tu „robila vedu“.

Aktuálnu situáciu v súvislosti s hrozbou koronavírusu a opatreniami, ktoré majú jeho šírenie obmedziť, vníma so zmiešanými pocitmi.

„Je to pre mňa taká zmes pocitov a faktov. Najprv som mala pocit, že ľudia vôbec nerešpektujú nariadenie ostať doma. Potom som bola veľmi milo prekvapená vyprázdnenou Bratislavou a tým, že ľudia nosia rúška veľmi poctivo,“ hovorí.

Ako vedkyňa však vníma aj ďalšiu stránku problému.

„Mnohé zdroje a skúsenosti štátov, ktoré čelili nákaze koronavírusom, zdôrazňovali, že základom úspechu je testovanie vo veľkom. Už prvé týždne sa mi zdalo že testovaných je málo. Myslela som,že to je dôsledok toho, že ešte na Slovensku nie je toľko prípadov, ale potom som so zhrozením sledovala, ako Slovensko veľmi zaostáva v testovaní. A to ani nemusím porovnávať s krajinami ako Taliansko, Španielsko,Veľká Británia, ale napríklad už len susedná Česká republika testuje viac,“ poznamenala Fričová a doplnila, že testovanie je nutnou podmienkou toho, aby sa Slováci mohli čo najskôr vrátiť do bežného života.

Odborníci v zálohe

Do testovania sa Dominika Fričová aj sama zapojila, a tak, ako hovorí, vývoj situácie „sleduje z prvého radu“.

„Vedci môžu pomôcť vo všetkom od diagnostiky až po nájdenie lieku. Celý svet sa snaží odhaliť lepšie, jednoduchšie, rýchlejšie, lacnejšie,citlivejšie, špecifickejšie diagnostické testy, ako aj nájsť nové poznatky o víruse, tie by totiž pomohli vyvinúť liek,“ približuje, aká dôležitá je v dnešnej dobe práca vedcov z rôznych oblastí. Pripomína pritom, že v súčasnosti sa na túto tému objaví približne 200 nových publikácií denne.

„Je toho veľmi veľa, ale na druhej strane to ukazuje, že to je práve veda, ktorá nás vie dostať z tejto šlamastiky,“ myslí si. Dominka Fričová je tiež súčasťou platformy Žijem vedu združujúcej vedcov z rôznych oblastí. Tam prišli prišli s myšlienkou „odborníkov v zálohe“.

„Vytvorili sme zoznam odborníkov - dobrovoľníkov. Som si istá, že príde k situácii, že bude nutné viac testovať, ale je vysoko pravdepodobné, že personál diagnostických laboratórií bude potrebovať výpomoc za účelom rýchlejšej diagnostiky. Naša databáza momentálne obsahuje 229 ľudí ochotných pomôcť v tomto smere,“ objasňuje aktivitu vedkyňa.

Treba sa pýtať

Dôležitá je podľa nej aj úloha vedy pri odhaľovaní fám a hoaxov, ktoré sa opakovane šíria aj v súvislosti s koronavírusom.

Čo radí čitateľom správ Dominika Fričová?

„Človek musí mať určitú odbornosť a vedieť posúdiť relevantné zdroje. Ja sama sa niekedy pýtam kolegov, čo si o niektorých štúdiách myslia. Myslím si, že Žijem vedu na sociálných sieťach robí dobrú prácu a dá sa tam buď nájsť veľa informácií, alebo je tam aj priestor pre ľudí sa pýtať a získať názor vedcov. Pre mňa osobne v tomto smere robí úplne skvelú prácu stránka Vedátor,“ odporučila, ako postupovať, ak sa človek v informáciách nedokáže zorientovať sám.


Poslanci darovali mestu stovky rúšok. Poputujú k najohrozenejším

myziar.sme.sk | 30.3.2020 | Ivana Zigová

Chceli sme v tejto situácii pomôcť, odkázal aj za kolegov viceprimátor Ladislav Kukolík.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci darovali mestu 500 kusov textilných ochranných rúšok, spoločne sa na ne vyzbierali - každý prispel 70 eurami.

“V tejto situácii sme chceli nejako pomôcť aj my. Rúška ušité jednou z krajčírok poputujú najohrozenejším skupinám obyvateľov - dôchodcom, chorým, zdravotne postihnutým,” priblížil zámer poslanec a viceprimátor mesta Ladislav Kukolík.

Ochranné masky odovzdali poslanci prednostovi mestského úradu Jurajovi Miškovičovi a šéfke odboru starostlivosti o obyvateľa Monike Minárovej.

Zastupitelia sú podľa Kukolíka pripravení zapojiť sa do aktivít v súvislosti s hrozbou koronavírusu aj inak.

“Ak by bolo treba, sme ochotní pomôcť ako dobrovoľníci aj s nákupmi pre seniorov a v budúcnosti podľa vývoja situácie aj inak,” povedal.

Sám je lekárom, donedávna pôsobil ako primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v žiarskej nemocnici.

“Som síce čerstvo na dôchodku, no, ak by bolo treba, bral by som ako svoju povinnosť pomôcť nemocnici, ale napríklad aj reagovať na požiadavku Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý oslovil lekárov z radov župných poslancov, aby pomohli v karanténnych centrách. Nemám s tým problém,” odkázal Kukolík. Jedno zo štyroch karanténnych centier pripravuje samosprávny kraj aj v Banskej Štiavnici.


Hasiči v Žiar nad Hronom začnú dezinfikovať kontajnery a zastávky

teraz.sk | 30.3.2020 | TASR

Dobrovoľný hasičský zbor mesta nebude podľa jeho slov dezinfikovať cesty a chodníky, ale kontajnery v stojiskách, teda ich vrchnú časť, ktorej sa dotýkajú ľudia.

Žiar nad Hronom 30. marca (TASR) - Žiarski dobrovoľní hasiči budú dezinfikovať kontajnery, autobusové zastávky a bankomaty. Primátor Peter Antal informoval, že s týmto ďalším opatrením zameraným na zamedzenie šírenia nového koronavírusu začnú od utorka (31. 3.). Dobrovoľný hasičský zbor mesta nebude podľa jeho slov dezinfikovať cesty a chodníky, ale kontajnery v stojiskách, teda ich vrchnú časť, ktorej sa dotýkajú ľudia. Zamerajú sa aj na autobusové zastávky, po dohode s obchodmi budú dezinfikovať aj rukoväte košíkov a bankomaty. “Ide o miesta, kde sa ľudia pravidelne dotýkajú, čo je vysoká pravdepodobnosť prenosu prípadnej nákazy, ak by si zdravý človek po dotyku infikovaného predmetu zaniesol tento vírus do úst alebo oči,” skonštatoval s tým, že tento postup schvaľuje ako správny aj hygiena. Dodal, že na dezinfekciu si mesto objednalo profesionálny motorový postrekovač.


Opatrenia v osade

Žiarske ECHO | 25.3.2020 | IVA, TASR

Pre obyvateľov zo žiarskej osady vyrobili pracovníci mesta viac ako 600 nákrčníkov z bielych nepoužitých tričiek.

ŽIAR N. HR./B. ŠTIAVNICA – Žiarska radnica prijala opatrenia aj vo vzťahu k osade Pod Kortínou, kde žijú stovky ľudí, mnohí z nich v nevyhovujúcich hygienických podmienkach.

Na kontajnerovom pracovisku komunitného centra a na stanici osobnej hygieny pribudli letáky s návodom a obrázkami, ktoré vysvetľujú, že si treba zahaľovať tvár a ako si správne umývať ruky.

Prístup k vode pre všetkých

Stanica osobnej hygieny s práčkou a sprchou je prístupná ako dosiaľ, no k pitnej vode aktuálne nemajú prístup len tí s nabitou čipovou kartou, ktorí si za ňu platia, ale aj ostatní. „Upravili sme technický výstup z kontajnera, v ktorom je stanica osobnej hygieny. Natiahla sa odtiaľ hadica a voda sa sprístupnila všetkým ako voľný vodovodný kohútik,“ priblížila Monika Minárová, šéfka odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu.

Osadníci sa sťažovali na skutočnosť, že nemajú rúška. „Keďže sa ich dožadovali, hľadali sme provizórnu alternatívu tak, aby bola jednoduchá a dostupná. Podľa návodu z internetu sme napokon vyrobili z nových bielych tričiek jednoduché nákrčníky,“ opísala aktivitu Minárová.

Terénni sociálni a komunitní pracovníci, ale aj členovia miestnej poriadkovej služby v osade rozdali viac ako 600 takýchto ochranných pomôcok. Osadníci sa tak bez problémov dostanú do obchodu, na poštu či do priestorov mestského úradu, kde si v ostatných dňoch preberali dávky. „Na úrade sme tentokrát zadržané štátne dávky výnimočne vyplácali naraz v jednej sume,“ dodala v súvislosti s mimoriadnou situáciou Minárová.

Šijací stroj pre Šobov

Banskoštiavnická samospráva zapojila do boja proti šíreniu nového koronavírusu aj ľudí žijúcich v rómskej lokalite Šobov. Tunajším obyvateľom zapožičala šijací stroj, zadovážila nite a textílie, z ktorých si ušijú rúška. V komunite ich potom budú distribuovať prostredníctvom zamestnancov komunitného centra. Ako informuje samospráva na sociálnej sieti, zamestnanci komunitného centra tam vykonávajú aj priebežnú osvetu. Obyvateľov lokality Šobov mesto informovalo aj o prijatých opatreniach na území mesta, všetky potrebné informácie im poskytlo aj prostredníctvom letákov, ktoré im distribuovali do schránok.

„Prostredníctvom zamestnancov mestskej polície a Bytovej správy boli občania informovaní o povinnosti dodržiavať zvýšenú hygienu a čistotu vo svojich bytoch a tiež v spoločných priestoroch,“ uvádza mesto s tým, že tak, ako aj ostatní obyvatelia mesta, dostali občania tejto lokality vo veku nad 50 rokov rúška zdarma.

Aktuálne sa samospráva snaží pre týchto obyvateľov zohnať aj dezinfekčné prostriedky


Nemocnice potrebujú krv

TV Markíza | 23.3.2020 | Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala

Jaroslav Zápala, moderátor: „Slovenské nemocnice majú málo krvi. Pre pandémiu klesol počet darcov a nemocnice potrebujú doplniť zásoby. Pre darcov preto vymysleli bezpečnostné opatrenia.“

Martina Kašiarová, redaktorka: „V nemocnici v Žiari nad Hronom potrebujú všetky krvné skupiny. Darcovia sa podľa primárky hematológie nemusia o svoju bezpečnosť obávať.“

Eva Sucháčová, primárka hematologického oddelenia, Nemocnica Žiar nad Hronom: „Darca ešte pred vstupom na naše oddelenie, je mu zmeraná telesná teplota bezdotykovým teplomerom, naša pracovníčka sa orientačne spýta na cestovateľskú anamnézu a na jeho taký orientačný zdravotný stav.“

Martina Kašiarová: „Každému darcovi dajú rúško, ak nemá svoje. Pri vstupe si vydezinfikujte ruky a dostane aj jednorazové rukavice. Lekári dávajú pozor aj na to, aby sa darcovia nestretli zblízka.“

Eva Sucháčová: „Čiže s tým odstupom, ktorý má byť. Naviguje ich naša pracovníčka počas celého oddelenia ako postupuje k jednotlivým vlastne procesom darovania krvi.“

Martina Kašiarová: „Prenos koronavírusu krvou zatiaľ vedci nepotvrdili. Napriek tomu nechávajú lekári z bezpečnostných dôvodov každú odobratú krv 2 týždne v karanténe. Ak by sa u darcu počas dvoch týždňov prejavili príznaky nejakej choroby, lekári jeho krv nepoužijú. Krv potrebujú aj v banskobystrickej Roosveltovej nemocnici. Pre ich odbery zabezpečuje Národné transfúzne centrum, no aj oni hovoria, že liečba onkologických a hematologických pacientov nemá inú alternatívu, no a aj preto je aj v týchto časoch darcovstvo krvi veľmi dôležité stále.“

Ivan Mokrý, riaditeľ Nemocnice v Žiari nad Hronom: „Stále je riziko úrazov, stále je riziko nejakých príhod, ktoré si vyžadujú spotrebu krvi. Poprosím, zachovajte nám vašu priazeň a príďte.“

Martina Kašiarová: „V žiarskej nemocnici sa môžete na odber krvi objednať aj na vopred dohodnutý čas. Martina Kašiarová, televízia Markíza.“


Žiarskym policajtom ušili rúška hokejista Radovan Puliš s manželkou

myziar.sme.sk | 21.3.2020 | TASR

Rodák z Hliníka nad Hronom chce byť aj v čase, keď hokejovú súťaž pre koronavírus zrušili, užitočný.

ŽIAR NAD HRONOM. Policajtom v Žiari nad Hronom, ale aj pracovníkom v nemocnici, šoférom MHD či ľudom bez domova rozdával v týchto dňoch rúška aj hokejový reprezentant Slovenska a útočník Slovana Bratislava Radovan Puliš.

“Spolu s manželkou rúška šijú a rozdávajú ľuďom, ktorí nemôžu ani v čase najprísnejších opatrení ostať doma,” informuje na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. “Rúška sú určené tým, ktorí každý deň priamo v uliciach dohliadajú na bezpečnosť nás všetkých a pomáhajú aj v týchto ťažkých chvíľach.”

Hokejista spolu s manželkou vyzval aj ostatných šikovných ľudí, aby ich nasledovali a pomáhali v časoch, keď to všetci najviac potrebujú.


Žiar nad Hronom už začal distribuovať rúška seniorom nad 70 rokov

myziar.sme.sk | 18.3.2020 | Ivana Zigová

Do pomoci sa zapojili aj predsedovia bytových spoločenstiev. Radnica im ďakuje.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom začalo v stredu distribuovať rúška pre seniorov nad 70 rokov a onkologických pacientov žijúcich na jeho území.

V najblížších dňoch by sa tak k tým najohrozenejším skupinám malo dostať asi 2-tisíc podomácky vyrobených ochranných masiek. Platí pritom pravidlo jedno rúško pre jedného obyvateľa.

Problém s materiálom

“Samozrejme, mesto podobne ako iné slovenské samosprávy nemalo možnosť dostať sa k chirurgickým rúškam alebo respirátorom, a tak sme spoločne pooslovovali po našich linkách, koho sme mohli, a aktuálne pre nás šijú viacerí,” povedala Monika Minárová, šéfka odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu.

Dodávateľské vzťahy sú podľa nej nastavené korektne, krajčírky totiž, samozrejme, majú náklady na materiál - látky, gumičky, nite - pre ktorého nedostatok sa radnica obrátila aj na v súčasnosti už pozatvárané textilné galantérie a siahla aj po zdrojoch z domácností.

Minárová dodala, že tak, ako sa hotové rúška budú postupne od výrobkýň na mestský úrad dostávať, budú ich na fázy aj rozdávať.

Solidarita v spoločenstvách

S logistikou pomoci sú pre radnicu veľkým prínosom predsedovia bytových spoločenstiev.

“Tí nám na naše požiadanie dodali zoznam seniorov v ich spoločenstvách, ktorí rúško potrebujú. Ďakujeme im veľmi pekne, že pochopili mimoriadnu situáciu a veríme, že nám pomôžu aj so samotnou distribúciou,” povedala Minárová a dodala, že mesto by ju vlastnými kapacitami malo problém zvládnuť.

“Rúška budeme baliť do vrecúšok a balíčky budeme označovať podľa konkrétneho spoločenstva. Následne budeme kontaktovať predsedov bytových spoločenstiev, aby rúška pre svojich susedov prišli prevziať na mestský úrad a rozdistribuovali im ich,” priblížila systém Minárová.

Ak sa niekto obáva osobného kontaktu, úrad mu poskytne aj obálky, do ktorých rúška môže povkladať a nechať ich seniorom v poštovej schránke.


Na žiarsky mestský úrad len s rúškom. Radnica bude koordinovať aj dobrovoľníkov

myziar.sme.sk | 16.3.2020 | TASR

Po zasadnutí krízového štábu mesta zavádza mesto Žiar nad Hronom ďalšie opatrenia.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom v boji proti šíreniu nového koronavírusu zavádza na svojom území ďalšie opatrenia.

Rúška pre najstarších

Primátor Peter Antal po dnešnom zasadnutí krízového štábu mesta informoval o povinnosti nosiť rúška v autobusoch mestskej hromadnej dopravy (MHD), na mestskom úrade či o koordinácii dobrovoľníkov, ktorí chcú seniorom pomáhať s nákupmi domov.

“Na dnešnom zasadnutí krízového štábu boli prijaté viaceré opatrenia, ktoré sa týkajú najbližších dní a zabezpečenia niektorých úloh. V prvom rade je to zabezpečenie rúšok, ktoré sa budú dať opakovane používať, to znamená prať, pre všetkých obyvateľov mesta nad 70 rokov, čo je zhruba 2000 rúšok,” uviedol Antal.

Mesto už podľa jeho slov komunikuje s viacerými výrobcami a verí, že sa v najbližšom období podarí ich aj zakúpiť, aby mohli byť týmto ľuďom distribuované.

Termín splatnosti odložili

Antal tiež avizuje, že samospráva zabezpečí koordináciu dobrovoľníkov, ktorí chcú tejto skupine obyvateľstva pomôcť tým, že im budú zabezpečovať nákupy domov, aby nemuseli sami navštevovať obchody.

“Bolo rozhodnuté o povinnom nosení rúšok na mestskom úrade, nielen zamestnancami úradu, ale aj jeho návštevníkmi. Úrad zároveň obmedzuje úradné hodiny na tri dni v týždni a tri hodiny v tieto dni. To znamená pondelok, streda a piatok od 8. do 11. hodiny,” poznamenal Antal s tým, že povinné nosenie rúšok alebo inej podobnej ochrany zavádzajú aj v autobusoch MHD.

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu tiež predĺžili termín splatnosti poplatku za komunálny odpad, ktorý je aktuálne splatný do konca marca. Väčšina obyvateľov podľa Antala tento poplatok uhrádza práve v pokladni mestského úradu. Po novom ho budú môcť uhradiť až do konca apríla.


Prímestské autobusy v kraji aj žiarska MHD budú jazdiť ako cez prázdniny

myziar.sme.sk | 13.3.2020 | Ivana Zigová

Školy budú zatvorené, autobusov bude menej. Pripravte sa na zmenu.

ŽIAR NAD HRONOM. Vzhľadom na prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu nastanú v našom kraji zmeny v cestovných poriadkoch.

“Prímestské autobusy dopravcov SAD Lučenec a SAD Zvolen, ktorých objednávateľom je kraj, budú jazdiť v režime školských prázdnin, a to od nedele 15.3. (vrátane),” informoval Banskobystrický samosprávny kraj na sociálnej sieti.

V obmedzenom režime bude premávať aj MHD v Žiari nad Hronom.

"Vzhľadom na vyhlásenie mimoriadnej situácie a prerušenie prevádzky školských zariadení bude MHD v meste Žiar nad Hronom od 16. marca do 29. marca fungovať v prázdninovom režime. V prípade, že bude prerušenie školských zariadení predĺžené, bude tento režim pokračovať až do ich obnovenia," informoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.


Žiar nad Hronom zatvorí školy už v piatok

www.teraz.sk | 12.3.2020 | TASR

Rušíme tréningy mládežníckych kategórií na území mesta, ktoré sa konajú v telocvičniach či na ihriskách, informovala samospráva.

Žiar nad Hronom 12. marca (TASR) - V Žiari nad Hronom sa na základných, materských školách a v jasliach nebude v piatok (13. 3.) vyučovať. Primátor Peter Antal informoval, že sa mesto rozhodlo v tento deň zatvoriť všetky školy a školské zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. “Zatvorená bude aj Základná škola s materskou školou Š. Moysesa, ktorá nie je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Rovnako rušíme tréningy mládežníckych kategórií na území mesta, ktoré sa konajú v telocvičniach či na ihriskách,” informovala samospráva. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu informoval, že od pondelka (16. 3.) budú na Slovensku všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia na 14 dní zatvorené pre šírenie nákazy novým koronavírusom.


Opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu zavádza aj Žiar nad Hronom

Regina Stred | 11.3.2020 | R / R

Moderátorka:

"Opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu zavádza aj Žiar nad Hronom. Primátor Peter Antal po zasadnutí krízového štábu informoval o zrušení všetkých kultúrnych a športových podujatí na území mesta, pozastavení bohoslužieb, uzatvorení zimného štadióna pre verejnosť či mestského kina."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

“Budú usmernení aj učitelia na základných školách a materských školách, ktorým zabezpečíme aj hygienické potreby na zvýšenú ochranu hygieny v našich zariadeniach. Rovnako robíme opatrenia tu, na mestskom úrade, kde prichádzajú úradníci do styku s veľkým počtom ľudí. Sú to opatrenia a rozhodnutia na najbližších 14 dní.”


Primátor Žiaru Antal: Školy zatvoríme, ak sa u nás potvrdí prvý prípad

myziar.sme.sk | 10.3.2020 | Ivana Zigová

V Žiari nad Hronom v utorok pre koronavírus zasadal krízový štáb mesta.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom prijíma v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu viaceré opatrenia.

“Dnešným dňom sa pozastavuje prevádzka kina, prekladá sa divadelné predstavenie, ktoré sa malo uskutočniť budúci týždeň, ale napríklad aj podujatie Deň primára Straku,” povedal primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most - Híd, Smer - SD, SNS) po zasadnutí krízového štábu mesta v utorok (9.3.) popoludní.

Pre verejnosť v meste uzatvorili zimný štadión, ale aj klub dôchodcov.

“V prevádzke zatiaľ ostáva mestská knižnica, kde nie je taký veľký pohyb ľudí,” povedal Antal.

Základné školy a škôlky na území mesta zatiaľ ostávajú v prevádzke, Štvorka však od utorka pozastavila aj popoludňajšiu záujmovú činnosť a mimoškolské aktivity, Dvojka zrušila utorňajší deň otvorených dverí.

“Ak by sa v žiarskom regióne potvrdil prvý prípad nákazy, okamžite pristúpime aj k uzatvoreniu škôl a škôlok,” dodal Antal. Podobné stanovisko vydal aj Banskobystrický samsoprávny kraj vo vzťahu k stredným školám v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Posilnenie hygieny a dezinfekcie avizuje mesto vo všetkých jeho zariadeniach, najmä v školách a škôlkach, ale napríklad aj na mestskom úrade, predovšetkým v kancelárii prvého kontaktu. Ochranu plánuje zvýšiť aj vo vzťahu k opatrovateľkám pôsobiacim pod mestom.

“Mesto zabezpečí zásobu hygienických potrieb pre svoje zariadenia, musím však povedať, že v súčasnosti je náročné zohnať tieto prostriedky,” povedal Antal s dôvetkom, že už sa im podarilo skontaktovať dodávateľa.

Na celom Slovensku platí od utorka (10.3.) do 23. marca aj zákaz slávenia verejných bohoslužieb, informáciu už zverejnila aj Konferencia biskupov Slovenska.


Malého chlapca napadol pes

RTVS Jednotka | 5.3.2020 | Peter Mútňan / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor: „V Žiari nad Hronom v osade Pod Kortinou napadol pes šesťročného chlapca, spôsobil mu ťažké zranenia na celom tele. Chlapca museli vrtuľníkom transportovať do nemocnice v Martine, momentálne je v stabilizovanom stave.“

Peter Mútňan, redaktor: „Šesťročný Dominik býva v osade Pod Kortinou, pravidelne chodieva cestou okolo areálu so psími kotercami. Včera popoludní išiel práve tadiaľ ku kamarátovi pozerať televízor, keď ho napadol jeden zo psov.“

Albín Dunčko, starý otec napadnutého chlapca: „On išiel takto a pes bol otvorený, vyskočil cez bránku a tam ho chytil. No a začal ho už tam, ja neviem, trhať.“

Peter Mútňan: „Chlapca s ťažkými zraneniami našla matka ležať v blízkosti týchto kotercov.“

Albín Dunčko: „Ona sa zobrala a išla za ním a na rukách ho niesla taký kus. My sme ho nevideli, lebo už bol zabalený.“

Peter Mútňan: „Po napadnutého chlapca prišiel záchranársky vrtuľník. Podchladeného, s poruchou vedomia a s početnými pohryznutiami po celom tele ho letecky transportovali do martinskej nemocnice.“

Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine: „Dieťa sme prijali včera na Kliniku detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny s vážnymi zraneniami. Nateraz je v stabilizovanom zdravotnom stave.“

Albín Dunčko: „Ona išla za ním dneska pozrieť, lebo včera sme tam volali večer, že chlapec ešte spí.“

Peter Mútňan: „Mestská polícia pravidelne kontroluje pohyb túlavých psov aj v okolí Kortiny, podľa radnice ale chlapca nenapadol potulný pes.“

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: „Táto tragická udalosť sa stala, kde má vlastne majiteľ psov vyhradený priestor na chovanie psov. Má tam nejaké koterce, má tam nejakých psov, ktoré chová. Takže vlastne údajne on tam našiel toho chlapca s ťažkými zraneniami. No a takisto on uviedol, že ktorý pes mal spôsobiť tieto zranenia.“

Petra Kováčiková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v BB: „V prípade bolo začaté trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví, v ktorom momentálne naďalej prebiehajú procesné úkony. Bližšie okolnosti, ako k celej situácii došlo, sú predmetom ďalších vyšetrovacích úkonov.“

Peter Mútňan: „Pes, ktorý chlapca napadol, nebol zaočkovaný. Teraz je v karanténnej stanici v žiarskom útulku, kde sa rozhodne o jeho ďalšom osude.“


Zelený Merkúr patrí tento rok spoločnosti Thermo/Solar

enviroportal.sk | 4.3.2020 | TASR

Spoločnosť Thermo/Solar zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa zaoberá vývojom výrobkov a služieb v oblasti využitia slnečnej energie a iných obnoviteľných zdrojov energie, sa stala víťazom súťaže Zelený Merkúr, zameranej na environmentálne správanie sa firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

Cenu víťazovi a ostatným oceneným odovzdali v utorok na hrade v Slovenskej Ľupči. Stalo sa tak počas verejnej časti Valného zhromaždenia Banskobystrickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), ktorá je spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) vyhlasovateľom súťaže. Jej partnerom bol aj BBSK.

Najvyššie ocenenie súťaže získala spoločnosť Thermo/Solar zo Žiaru nad Hronom nielen za neustálu inováciu výrobkov s cieľom zlepšiť ich kvalitu a predĺžiť životnosť, ale aj za ekologizáciu výroby a prevádzky celej firmy, ako i za školiacu, poradenskú a propagačnú činnosť v oblasti aktívneho využívania obnoviteľných zdrojov energie.

,,Táto cena vyjadruje vzťah našej spoločnosti k životnému prostrediu a k budúcnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie," povedal TASR konateľ a riaditeľ spoločnosti Alfréd Gottas. ,,Naše výrobky sú maximálne ekologické. Vyrábame ich ekologickou cestou a snažíme sa tiež, aby aj po ich výrobe ostali minimálne stopy na životnom prostredí, to znamená, aby boli maximálne recyklovateľné," dodal.

Druhé miesto v súťaži si prevzala miestna firma Elektro Recycling Slovenská Ľupča, zaoberajúca sa spracovaním elektroodpadov a prenosných batérií, a na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť Tubapack Žiar nad Hronom, ktorá sa zaoberá výrobou, predajom a plnením hliníkových a laminátových túb a potlačou laminátových fólií. Ocenenie jej patrí za výrobu unikátnej tuby, ktorá je spolu s uzáverom vyrobená zo 100-percentného recyklovaného hliníka.

Ako TASR povedal riaditeľ SAŽP Richard Müller, cieľom súťaže Zelený Merkúr je podporiť a zviditeľniť organizácie, ktoré rozvíjajú svoje aktivity v súlade s prírodou a cieľmi udržateľného rozvoja, v snahe dosiahnuť rovnováhu medzi hospodárskym alebo spoločenským rozvojom a efektívnym využívaním prírodných zdrojov.

V budúcnosti chcú do tejto súťaže priniesť aj témy, ktoré sa týkajú obehovej ekonomiky, a tiež témy, ktoré presadzuje Európska komisia v oblasti zelenej ekologickej dohody.


Vrátila sa z USA, aby vyučovala

Noviny Žiarskej kotliny | 3.3.2020 | Iva Zigová

Dominika Fričová sa na študentov teší. Chce vytvoriť vedecký tím.

Vedkyňa Dominika Fričová, rodáčka zo Žiaru nad Hronom, si vyskúšala vedu na špičkovej úrovni v USA, no po rokoch sa rozhodla vrátiť domov. Pýtali sme sa jej, ako sa rodilo toto rozhodnutie.

Nedávno si sa vrátila z USA na Slovensko.Prečo? Čo boli tie hlavné dôvody?

Dávnejšie som sa v rozhovoroch vyjadrovala, že nebyť politickej kariéry môjho manžela (Michala Trubana z PS - pozn. red.), tak sa na Slovensko zrejme nevrátim. Z môjho manžela sa medzičasom stal exmanžel. Navyše som na Mayo clinic získala povýšenie a začala som si budovať malý vedecký tím. Bolo to krásne logické - ostať tam. Ale prvýkrát po 12 rokoch som pocítila nevýslovnú samotu.

Život nie je len práca. A nikdy som to tak ani nechcela. Nechcela som urobiť zbrklé rozhodnutie, tak som si dala čas poriadne to zanalyzovať. Vyšlo mi z toho, že sa naozaj chcem vrátiť. A že to nie je rozhodnutie nikoho iného, ale moje.

Posledný deň si si urobila fotky v Jacksonville na pláži a v statuse si okrem iného písala, že si tam prežila najkrajšie, ale aj „najhoršie“ dni svojho života. Čo si tým myslela?

Keď sme prišli do Jacksonvillu, bol to splnený sen. Všetko bolo nové a iné. Michal písal knihu, ja som robila vysnívanú prácu, boli sme čerstvo zobratí a zaľúbení. K tomu krásne počasie, pláž a oceán… Pre mňa osobne bol prvý rok v Jacksonville najšťastnejší rok môjho života. No a vzápätí prišiel rozvod, strata motivácie, nevládala som toľko pracovať, ostala som úplne sama. Mala som pocit, že som stratila svoju vlastnú identitu. Ale bolo to práve naopak.

Ako dlho si v Mayo Clinic a na Floride pôsobila? Ako tie roky hodnotíš - z pohľadu profesijného smerovania, vedeckej práce, ale aj z pohľadu bežného života?

Na Floride som strávila štyri roky. Myslím si, že pobyt na Mayo clinic zo mňa urobil ozajstnú dospelú vedkyňu. Oveľa lepšie chápem celý proces vedeckej práce a prvýkrát som dostala aj šancu viesť ľudí a projekt, ktorý som sama vymyslela. A našla som sa v tom. Zároveň som začala viac vnímať a aj komunikovať rozdiely medzi vedou v USA a na Slovensku, takže v zásade tomuto pobytu tiež vďačím za zrodenie platformy Žijem vedu.

Bežný život v Jacksonville ma naučil hlavne to, že všetko je jednoduchšie, keď ste obklopení milými ľuďmi. Trochu som sa tým aj nakazila a veľmi sa budem snažiť si túto stránku slnečnej Floridy v sebe zachovať.

Kde aktuálne žiješ a kde pôsobíš? Aký je tvoj súčasný plán a nazvime to „misia“ na Slovensku?

Aktuálne sa snažím zabývať v Bratislave. Žijem medzi škatuľami, bordelom a môj slovník sa obohacuje o výrazy ako jadrové vŕtanie, expanska, fatrafol a akumulačné „nieviemčo“. Od apríla nastupujem na Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied. Pomaly sa tiež pripravujem na predmet Základy neurobiológie, ktorý by som od septembra mala vyučovať na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského.

Svoj návrat nevnímam ako misiu, ale určite budem robiť všetko preto, aby som prispela k zlepšeniu podmienok pre vedu na Slovensku.

Zvažovala si pred odchodom z USA aj iné alternatívy ako Slovensko a čo napokon rozhodlo pre rodnú krajinu?

Už som bola jednou nohou doma, keď prišla veľmi lákavá ponuka z Cambridge university. Bolo to počas Vianoc, keď som sa sama so svojím psíkom vybrala na „road trip“ krížom cez USA. Niekoľko dní za volantom mi dalo dosť priestoru na rozmýšľanie a výsledok bol, že som už unavená z neustáleho sa presúvania sa a že naozaj chcem ísť domov. Takže tomuto pokušeniu som odolala, hlavne vďaka 7 700 kilometrom šoférovania.

Čo očakávaš od „robenia vedy“ doma?

Očakávam, že vybudujem jednotku pre výskum Parkinsonovej choroby. Verím, že budem mať v labáku veľa šikovných a motivovaných študentov a že ich naučím všetko, čo viem. A veľmi sa na to teším.

Platforma Žijem vedu urobila pred voľbami anketu medzi stranami zameranú práve na vedu a výskum a plány strán v tomto smere. Čo táto anketa ukázala?

Oslovili sme 13 politických strán z januárového prieskumu. Už veľkým úspechom bolo, že 11 z nich nám odpovedalo. Čiže v prvom rade anketa ukázala ochotu politických strán komunikovať riešenia s občianskym združením, akým je Žijem vedu. A želala by som si, aby takáto komunikácia pokračovala aj po voľbách. Tiež anketa ukázala, že mnohé politické strany nemajú núdzu o výborné návrhy na zlepšenie stavu vedy na Slovensku.

Majú strany, starí, či noví politici nejaké zámery, ktoré stoja za zmienku? Zaujal ťa niektorý?

Za veľmi zaujímavý pokladám návrh centrálnej grantovej agentúry, ktorá by okrem prerozdeľovania financií, zastrešovala aj transfer technológií a vznik nových startupov. Považujem to za inovatívny návrh v porovnaní s obligátnymi formulkami o tom, že treba navýšiť financovanie vedy. Čo, samozrejme, treba, je navýšenie financií. Je to jeden z prvých priamočiarych krkov v zlepšení podmienok pre vedu na Slovensku.

Ktorá strana/hnutie/koalícia z toho vyšla najlepšie a ktorá je v tomto smere najbezradnejšia?

Mňa osobne najviac oslovila odpoveď PS/Spolu. Bola veľmi trefná a fundovaná. Najhoršie by som hodnotila stranu ĽSNS, ktorá navrhovala redukciu humanitných odborov.

Ako by si dnes popísala stav a ne/podporu vedy a výskumu na Slovensku?

Vrátila som sa práve, keď vrcholili politické kampane a zo všetkých strán na mňa doliehali problémy, ktorým Slovensko čelí. Rozprávame sa o tom, že máme ochromené a polátané zdravotníctvo a školstvo a jedným dychom dodáme, že teda aj veda na Slovensku je na tom biedne. Začína sa ten začarovaný kruh. Vysvetlím to na príklade; v nemocnici nám umierajú pacienti na rakovinu, sú to ľudské životy, ktoré chceme samozrejme okamžite zachrániť. Preto treba zafinancovať zdravotníctvo. A zrazu už nie je toľko peňazí na vedu a okrem iného napríklad aj na výskum rakoviny, jej lepšej diagnostiky a jej liečby. Takže stručne, v takomto stave sa nachádza podpora vedy a výskumu na Slovensku.

Dá sa to zmeniť?

Musíme vedu vnímať ako integrálnu súčasť riešení a nemarginalizovať ju.

V USA si spolupracovala s medzinárodnou vedeckou komunitou. Rozprávali ste sa s kolegami aj o tom, ako je to s podporou a fungovaním vedy a výskumu v iných krajinách? Vytvorila si si na to nejaký názor?

S kolegami sme vnímali predovšetkým americký systém, ktorý sa v porovnaní so slovenským líši hlavne tým, že je na vedu oveľa viac peňazí. No zároveň je toto prostredie oveľa kompetitívnejšie. Ale možno jedna zaujímavosť; nedávno som sa dočítala o lotériovom systéme udeľovania grantov, ktorý zaviedli na Novom Zélande, a ktorý ma veľmi oslovil. Ide o to, že v vysoko kompetitívnom prostredí udeľovania grantov je od určitej úrovne veľmi ťažké posúdiť, ktorý vedecký projekt je naozaj lepší, a tak sa svet uchyľuje k stereotypnej podpore viac „populárnych“ tém. To ide na úkor inovácii. Takže na Novom Zélande granty prejdú prvým kolom posudzovania a keď spĺňajú základné kritériá, šup s nimi do zlosovania.

Je to rýchlejšie, lacnejšie a má to ten istý efekt. Znie to možno úplne nevedecky, ale aj existujúci systém je vlastne o šťastí v tom, že výsledok veľmi závisí od toho, kto váš grant posudzuje.

Keď sa rozprávam so známymi z vedeckej komunity hovoria aj o tom, že SAV-ka nemá na Slovensku také postavenie a meno, aby sa za ňu, keď sa tam niečo deje, bežní ľudia postavili a bojovali „za“ vedcov a vedu. Lepšie je na tom napríklad aj akadémia v susednej ČR.Vnímaš to aj ty?

Veda v Čechách je na tom vo všeobecnosti lepšie, takže ma to neprekvapuje. Osobne mám pocit, že to nie je SAV-kou, že sa za ňu bežní ľudia nepostavia, ale tým, že na Slovensku ľudia nevnímajú, že veda a jej problémy sa ich týkajú.

Slovenské voľby mali pre teba aj trochu osobný aspekt, keďže líder koalície PS/Spolu Michal Truban je tvoj exmanžel. Ako si vnímala jeho vystupovanie pred voľbami?

S Michalom sme boli spolu 12 rokov. Bola som s ním, keď Progresívne Slovensko vznikalo. Na začiatku sa do strany malo pridať kopec jeho kamarátov, ale keď došlo na lámanie chleba, netrúfli si na to. Pripomínalo mi to časť príbehu o budovaní jeho firmy, keď mu kamoši sľúbili, že si presunú svoje weby k nemu, ale keď firmu naozaj založil, neurobili to. Ale nevzdal to.

Čo sa týka jeho vystupovania, niekedy mi z toho nebolo úplne dobre a inokedy som bola na neho až hrdá. Ale vo všeobecnosti si myslím, že urobil obrovský progres. A tak ako sa Websupport stal jednotkou na trhu, verím, že aj PS bude raz dôležitým hráčom v slovenskej politike.

Prinieslo ti to nejaký diskomfort?

Áno, hlavne keď sa nepravdivo vyjadroval na adresu nášho vzťahu, ktorý podľa mňa vôbec nemusel komentovať.

Je niečo, čo ťa na Slovensku a živote v rodnej krajine po rokoch strávených v cudzine prekvapuje? Kam sme sa podľa teba posunuli - v dobromaj v zlom?

Veľa vecí ma prekvapuje. Napríklad- máme super záchody s dverami až po zem. V USA boli také polootvorené a nielenže ste vedeli, čo sa vo vedľajšej kabínke odohráva, ale podľa topánok ste vedeli identifikovať aj to, kto je hlavným aktérom.

Ďalej je stále zvláštne pre mňa napustiť si vodu z kohútika priamo do pohára, lebo na Floride sme museli vodu filtrovať. Potom sú tu veľmi úzke cesty a malé alebo priam až neexistujúce parkovacie miesta. A, bohužiaľ, nemám pocit, že sme sa niekam posunuli.

Všetko je také aké bolo, keď som pred 8 rokmi odišla. Len je to o 8 rokov staršie.

Čo si si po návrate domov najviac užívala?

Moju rodinu. Veľmi ich ľúbim. A ešte viac, keď mi varia - napríklad takú dobrú fašírku (smiech). Z miest milujem dom mojej sestry na Voznici. S veľkým pozemkom, čerešňou uprostred, sliepkami a zajacmi.

A ešte si užívam kopce a že vidím svoj dych, keď je v noci zima. To som dávno nezažila.

Čo rodný Žiar nad Hronom? Ako často sa sem teraz vraciaš a čo pre teba návraty domov znamenajú?

Teraz som tam skoro každý víkend. A čo návraty domov pre mňa znamenajú? Šťastie.


Okresný súd v Žiari nad Hronom pojednáva od konca februára v nových priestoroch

Regina Stred | 2.3.2020 | R / R

Moderátorka:

"Okresný súd v Žiari nad Hronom pojednáva od konca februára v nových priestoroch na Ulici dukelských hrdinov. Budovu kúpil od bratislavskej spoločnosti za takmer 4 milióny eur. Cenu za budovu stanovil znalec. Súd ju financoval z peňazí ministerstva spravodlivosti. Do konca marca mal okresný súd priestory na Námestí Matice slovenskej prenajaté od samosprávy. Pri sťahovaní pomáhali aj odsúdení väzni z Banskej Bystrice.


Smutná správa: Zomrela Monika Kopčová

myziar.sme.sk | 28.2.2020 | myziar.sk

Jej profesia ju priviedla k pomoci deťom. Istý čas pôsobila aj v mestskom zastupiteľstve.

ŽIAR NAD HRONOM. Zomrela žiarska logopedička a bývalá mestská poslankyňa Monika Kopčová. Smutnú správu na svojej stránke zverejnilo mesto Žiar nad Hronom.

“Posledná rozlúčka so zosnulou bude 2. marca o 14. hodine v dome smútku v Žiari nad Hronom,” oznámilo mesto.

“So smútkom v duši vám musím oznámiť, že moja maminka, Monika Kopčová, bohužiaľ, prehrala svoj dlhý a statočný boj so zákernou chorobou,” napísal na sociálnej sieti jej syn Jakub.

Žiarčania ju poznali predovšetkým ako logopedičku. Mala však aj silný vzťah k horám a k lezeniu.


Po tragédii skontrolovali všetky zastávky v meste

Noviny Žiarskej kotliny | 18.2.2020 | SITA

ŽIAR NAD HRONOM Po tragédii v Myjave, kde prevrátená autobusová zastávka usmrtila dieťa a ďalšie vážne zranila, nariadil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal kontrolu zastávok v meste.

Ako žiarska samospráva informuje na webovej stránke, všetky zastávky sú už dôkladne skontrolované a bezpečné.

„Takmer všetky zastávky sú nové, moderné a sú osadené v zemi do hĺbky minimálne pol metra. Tieto zastávky sú pre občanov nášho mesta bezpečné. Niekoľko autobusových zastávok je však starších. Aj tieto boli dôkladne skontrolované a taktiež sú bezpečné. Nehrozí odtrhnutie plechu pri vetre, ani ich vyvrátenie,“ uviedol primátor s tým, že kontroly sa vykonávajú pravidelne.

Okrem autobusových zastávok zamestnanci mesta a technických služieb prekontrolovali celé mesto, mobiliár, vrátane detských ihrísk, výbehy pre psy a kontajnerové stojiská.

„Silný vietor poškodil niekoľko striech stojísk, ktoré následne opravíme. Vymeníme aj strechu na autobusovej zastávke v Šášovskom Podhradí,“ informuje samospráva.

Vietor v Myjave 5. februára vyvrátil autobusovú zastávku, ktorá zasiahla dvoch malých súrodencov. Dievčatko zomrelo po prevoze na lekárske ošetrenie, dvojročný chlapček bol v kritickom stave.


Žiar nad Hronom: V meste chcú zriadiť zberné centrum použitých vecí

enviroportal.sk | 10.2.2020 | TASR

Žiar nad Hronom, 9. februára - Žiarska samospráva plánuje zriadiť zberné centrum použitých vecí. Podľa primátora Petra Antala by ho chceli zrealizovať v druhej polovici tohto roka.

Primátor pripomenul, že mesto sa intenzívne venuje otázke odpadového hospodárstva. ,,Aj v tomto čase prebieha veľká kampaň, čo sa týka nakladania s odpadmi, jednak v našich médiách, ale aj na sociálnych sieťach. Snažíme sa ľudí naučiť viac separovať, ale nielen separovať, ale aj rozmýšľať tým spôsobom, že to, čo jeden považuje za odpad, u druhého to nemusí byť odpadom," skonštatoval Antal.

Aby takýto odpad nekončil v zberných dvoroch, obyvateľom chcú ponúknuť možnosť priniesť ich do zberného centra, kde oň môžu druhí prejaviť záujem. ,,To znamená, že ak niekto nepotrebuje kus nábytku, elektroniku, pravdaže musia to byť funkčné veci, odnesie ich na miesto určené mestom. Kto bude mať záujem o takéto niečo, bude si to môcť zobrať. Nedostane to zadarmo, ale sa symbolickú cenu," ozrejmil Antal s tým, že do zberu nebude zahrnuté šatstvo, keďže v meste už podmienky na jeho druhotné zhodnotenie existujú.

Antal už má predstavu o tom, kde by takéto centrum mohlo vzniknúť. Centrum si bude podľa jeho slov vyžadovať väčšie priestory. ,,Chcem veriť, že to obyvatelia uvítajú a aj takýmto spôsobom pomôžu niekomu, kto nie je tak dobre finančne na tom, aby si dokázal kupovať nové veci a dokáže oceniť aj vec, ktorú dostane za symbolickú kúpnu cenu," dodal primátor.


Biskup MOYSES by bol rád

Slovenské Národné Noviny | 8.2.2020 | Emil SEMANCO

Národný dobrodinec a prvý matičný predseda Štefan Moyses je pevne spätý so Žiarom nad Hronom (Svätý Kríž), kam sa presťahovalo biskupské sídlo z Banskej Bystrice do tamojšieho renesančno-barokového kaštieľa po rozdelení ostrihomskej arcidiecézy. Biskup Moyses tu pôsobil od roka 1851 a tu aj 5. júla 1869 umrel.

Biskupský palác je neprehliadnuteľná stavba a každého, kto do Žiaru nad Hronom prichádza, zaujme svojou nezvyčajnou architektúrou, na ktorej sa podpísali viaceré prestavby – veď kedysi tu stálo stredoveké hradisko – a neskôr na ňom zanechali stopy renesančný i barokový sloh a napokon aj romantizujúce stavebné koncepty windsorskej gotiky, po ktorých mu pribudli na nárožiach typické veže s cimburím. Palác bol biskupským sídlom vyše stopäťdesiat rokov, v čase SNP tu sídlil štáb 1. Štefánikovej partizánskej brigády, v šesťdesiatych rokoch patrila budova ONV a potom až do roka 2005 slúžila učňovskému a stredoškolskému školstvu. V roku 1987 tu zriadili biskupovi Štefanovi Moysesovi pamätnú izbu a na priečelie umiestnili pamätnú tabuľu na jeho pôsobenie. V roku 2018 odkúpila chátrajúci objekt žiarska radnica a pustila sa do jeho celkovej rekonštrukcie, takže k Moysesovej pamätnej izbe pribudne onedlho aj reprezentačná biskupská sieň, kde budú v primeranom dobovom interiéri slávnostné zasadnutia mestskej samosprávy, rôzne obrady a spoločenské podujatia, sem chcú umiestniť aj galériu známeho insitného maliara Jula Považana a tiež vytvoriť archeologicko-etnologickú expozíciu. Obnovia aj prístavbu kaštieľa, kde do roka 2022 mienia zriadiť domov pre seniorov. K tomu už možno iba dodať, že biskup Moyses by sa potešil…


V Žiari nad Hronom začali zhodnocovať hlinikársky odpad

aktuality.sk | 6.2.2020 | redakcia

Objem odpadu, ktorý pri výrobe hliníkových túb v žiarskom závode vzniká, je približne 10 %.

V žiarskej spoločnosti Tubapack sa rozhodli zhodnocovať odpad, ktorý vzniká pri výrobe hliníkových túb. Vďaka tomu pribudla v portfóliu spoločnosti nová tuba vyrobená zo 100-percentného recyklovaného hliníka.

Monika Huříková zo spoločnosti priblížila, že spomínaný odpad sa použije na výrobu hliníkovej kaloty, ktorá je základným prvkov na výrobu hliníkovej tuby. Nová tuba má uzáver vyrobený zo 100-percentného PCR materiálu, teda plastového materiálu, ktorý vznikol z vyseparovaných odpadov.

Hliníkové kaloty potrebné na výrobu týchto túb realizuje externý dodávateľ. „Ten na výrobu kalot primárne využíva nami dodaný odpad, no, samozrejme, môže použiť aj odpad dodávaný z iných zdrojov," vysvetlila Huříková.

Dodala, že objem odpadu, ktorý pri výrobe hliníkových túb v žiarskom závode vzniká, je približne 10 %. „Z našej ročnej produkcie hliníkových túb to predstavuje približne 30 miliónov kusov túb, ktoré tak môžeme opätovne vyrobiť," dodala Huříková.

Akciová spoločnosť Tubapack, ktorá sídli v žiarskom priemyselnom parku, je na trhu nepretržite od roku 1973, aj keď v tých rokoch patrila výroba túb ešte pod Závod SNP.

Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov túb v regióne strednej Európy a poskytuje služby zákazníkom kozmetického, chemického, potravinárskeho a farmaceutického priemyslu. V Žiari nad Hronom aktuálne zamestnáva 235 ľudí.


Mestu Prešov pomôže Žiar nad Hronom sumou 3000 eur

teraz.sk | 6.2.2020 | TASR

Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začala v pondelok ráno 16. decembra 2019 s postupnou likvidáciou najvyšších poschodí bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý 6. decembra zničil výbuch plynu. Bytovku likvidujú pomocou špeciálneho stroja so 68-metrovým ramenom. Technika prišla aj za asistencie polície z Česka do Prešova v piatok (13. 12.) popoludní. Foto: TASR - Milan Kapusta

O poskytnutí dotácie rozhodli na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci.

Žiar nad Hronom 6. februára (TASR) - K samosprávam, ktoré sa rozhodli v súvislosti s decembrovým tragickým požiarom bytového domu pomôcť mestu Prešov, sa pripojí aj Žiar nad Hronom. Tamojším obyvateľom pomôže mesto sumou 3000 eur. O poskytnutí dotácie rozhodli na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. Spomínané finančné prostriedky mesta budú čerpané z prostriedkov určených na grantový systém a budú poskytnuté na bankový účet mesta Prešov. “Tak ako sme hovorili v decembri, táto pomoc bude určená mestu Prešov. Najprv to mal byť dar, ale keďže je uzavretý darovací účet, tak to pôjde formou dotácie,” podotkol primátor Peter Antal. Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici na prešovskom sídlisku sa stal 6. decembra 2019 a vyžiadal si sedem mŕtvych, jedna osoba je nezvestná. Vážne poškodenú bytovku museli zbúrať.


Poklady zo Žiaru nad Hronom

pravda.sk | 30.1.2020 | pieroaz5

V októbri 1956 si obyvatelia uličky pri mäsiarstve upravovali vstup do „heraklitových“ domov, ktoré tu postavili narýchlo po bombardovaní Sv. Kríža. Jedná sa o uličku na sídlisko Hviezdoslavova. Pri kopaní zeme si v 40 cm hĺbke a 1 meter pred vstupnými dverami dvermi do bytu, vykopal plechovú krabičku od konzervy. Tu našli dvoje vreckových zlatých hodiniek, 3 zlaté prstene, jeden úlomok v podobe prsteňa a 4 zlaté retiazky rôznych veľkostí. Pri ďalšej úprave terénu bola spozorovaná zo zeme trčiaca handra. Pri tejto handre boli nájdené už uvedené zlaté šperky. Keď handru vykopali, začali sa z nej sypať lesknúce sa zlaté mince. Bolo to celkom 230 kusov asi z 22-karátového zlata z roku 1915 s hlavou cisára Františka Jozefa I.

Nálezcovia, odovzdali vykopaný poklad na polícii v Žiari nad Hronom. Jeden z pamätníkov spomínal, len že keď spočítavali mince na polícii, nevedeli sa dopočítať konečného výsledku. Mincí bolo vraj pri každom počítaní menej, tak to nakoniec nechali tak.

Robotník v Žiari nad Hronom pri výkopových prácach v novembri v roku 2013 narazil na balík falošných peňazí. V niekoľkých vreciach, ktoré vykopal, malo byť až 50 tisíc dvojeurových mincí. Nepravé dvojeurovky sa v obehu objavili aj koncom roka 2012. Od pravých sa odlišovali tým, že už pri menšom náraze sa rozlomili na dve časti.


Autobusy v kraji budú jazdiť: Primátori a starostovia miesto župana Luntera uzatvorili zmluvy priamo so SAD Zvolen

bystricoviny.sk | 26.1.2020 | (tom)

Kritickú situáciu v oblasti verejnej autobusovej dopravy v našom kraji miesto vedenia BBSK napokon vyriešili primátori a starostovia dotknutých miest a obcí. Rokovali celý víkend a výsledkom sú dohody s dopravcom SAD Zvolen, na základe ktorých autobusy vyraza v pondelok na svoje trasy ako to bolo pred sobotňajším zastavením verejnej dopravy v kraji kvôli nevyriešenému sporu dopravcu so samosprávnym krajom.

Vďaka samosprávam v deviatich okresoch kraja sa obnoví autobusová doprava

O aktuálnej situácii v rokovaniach zástupcov miest a obcí so SAD Zvolen v dotknutých okresoch BBSK informoval prvý viceprimátor mesta Banská Bystrica Jakub Gajdošík:

„V nedeľu došlo k priamej dohode medzi primátormi a starostami z okresov Žiar nad Hronom (vrátane Kremnice), Banská Štiavnica, Brezno a dopravcom SAD Zvolen o zabezpečení dopravy v zmysle platných cestovných poriadkov. Od obeda pokračujú rokovania zástupcov miest a obcí z okresov Banská Bystrica, Zvolen, Krupina, Detva a Veľký Krtíš s cieľom zabezpečiť prímestskú dopravu v celom rozsahu.“

V nedeľu o 17:00 hod. zasadne mimoriadna dopravná komisia, ktorá zhodnotí rozsah zazmluvnených výkonov vo verejnom záujme k dátumu 27. 1. 2020 (pondelok). Zároveň prerokuje materiál týkajúci sa refundácie nákladov samospráv a miestnych ZMOSov na zabezpečovanie prímestskej dopravy, ktorý bude predložený na mimoriadne rokovanie zastupiteľstva BBSK v pondelok o 13:00 hod.

BBSK koordinuje postup so samosprávami

Podľa aktuálneho stanoviska BBSK počnúc pondelkom bude prímestská doprava obnovená v plnom rozsahu v nasledovných okresoch Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Brezno

Autobusy budú premávať na základe dohody medzi krajom, regionálneho Združenia miest a obcí (ZMO) a následne Slovenskou autobusovou dopravou Zvolen. Všetky takto vzniknuté náklady preplatí samosprávam Banskobystrický samosprávny kraj.

„Vo finančnej rovine ide o rovnakú dohodu, ako sme ponúkali Slovenskej autobusovej doprave Zvolen v piatok. S nami sa dohodnúť nechceli, sme preto radi, že sú ochotní dohodnúť sa so samosprávami. Obrovské ďakujem patrí všetkým starostom a primátorom, ktorí s nami koordinujú postup a situácia im nie je ľahostajná,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ďalšie rokovania ZMO pre okres Banská Bystrica a aj pre okresy Zvolen, Detva, Krupina a pre okres Veľký Krtíš, sa uskutočnia v priebehu nedeľného popoludnia

„Banskobystrický samosprávny kraj zároveň zaslal dopravcovi znenie dohody o nastavení korektných vzťahov. Veríme, že na ňu pristúpi a nebudú potrebné ďalšie núdzové riešenia,“

doplnil vicežupan Ondrej Lunter.

Vedenie kraja spolitizovalo problém verejnej dopravy

Na sobotňajšie predpoludnie zvolal župan Ján Lunter brífing s novinármi, ktorý mal byť za účasti predstaviteľov miest, krajov a politických strán.

Prišli však iba predstavitelia opozičných politických strán (primátor Nitry Hattas a primátorka Zvolena Balkovičová reprezentovali stranu Za ľudí), nikto zo starostov dotknutých obcí, takže celý brífing vyznel ako politický predvolebný míting.

Zatiaľ čo Ján a Ondrej Lunterovci informovali o neúspešných rokovaniach s dopravcom SAD Zvolen a odsudzovali jeho konanie, kritizovali postoj premiéra a politizovali celý problém bez návrhu reálneho riešenie kritickej situácie s cieľom, aby v pondelok opäť jazdili autobusy v kraji, zobrali riešenie do rúk starostovia obcí a primátori miest okresov v kraji, kde vykonáva verejnú dopravu SAD Zvolen.

Primátori a starostovia robia vlastné dohody s dopravcom

Ako sme s overovali aktuálnu situáciu, v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica sa už od piatku dávajú dokopy starostovi cez regionálne organizácie ZMOS a postupne uzatvárajú zmluvy o verejnej autobusovej doprave s dopravcom SAD Zvolen.

Za všetkých vyberáme stanoviská dvoch primátorov. Primátor Brezna Tomáš Abel, ktorý je aj krajským poslancom, uviedol:

„Zatiaľ boli dohodnuté spoje so SAD Zvolen naviazane na dochádzku za prácou na najväčšieho zamestnávateľa. V nedeľu, po dohode s predsedníčkou nášho regionálneho ZMOSu, sa uskutoční v ranných hodinách stretnutie starostov v Brezne, kde budeme riešiť ďalšie spoje od nového týždňa. Na stretnutie budú pozvaní aj všetci kolegovia zo zastupiteľstva BBSK za náš okres.“

V pondelok bude mimoriadne rokovanie zastupiteľstva BBSK a brezniansky primátor, verí, že poslanecký zbor zaujme spoločné resp. väčšinové stanovisko k riešeniu komplikovanej situácie.

„Tento spor ma viacero rovín a komplexné vyjadrenie poskytnem po rokovaniach s kolegami. Verím, že BBSK spor dotiahne do úspešného riešenia a obyvatelia kraja budú mať čoskoro plnohodnotnú dopravu minimálne tak, ako boli zvyknutí. V tejto veci sa snažíme robiť maximum z toho, čo je možné.“

Primátor Žiaru nad Hronom a poslanec NR SR Peter Antal poskytol nasledovné stanovisko:

„Prakticky od rána sa venujeme problému s avizovaným pozastavením premávania prímestských liniek autobusov. Som v pravidelnom kontakte s riaditeľom žiarskej pobočky SAD Zvolen a skúšame dať do hromady nejaký krízový variant, ako by sa mohli ľudia v prvom rade prepravovať do práce a z práce domov. Prosím aj starostov okolitých obcí a taktiež poslancov BBSK za okres Žiar nad Hronom, aby sme spoločne skoordinovali aktivity a pomohli nájsť spoločne krízové riešenie. V prípade, že mesto Žiar nad Hronom bude nútené vynaložiť finančné prostriedky na náklady spojené so zabezpečením nevyhnutnej dopravy, budeme si ich následne uplatňovať ako škodu u pôvodcu tejto situácie.“

Žiarskeho primátora mrzí, že vôbec došlo k takejto situácii, ktorú mestská samospráva nevie ovplyvniť. Napriek tomu, že nezabezpečuje prímestskú dopravu, veľký dopad to bude mať v prvom rade na jeho obyvateľov a tiež firmy, organizácie a školy, ktoré pôsobia na území mesta.

Situáciou sa bude v pondelok zaoberať krajské zastupiteľstvo

Podľa našich informácií v nedeľu zasadne aj dopravná komisia pri BBSK, ktorá navrhne na pondelňajšom zasadnutí krajského zastupiteľstva dočasné riešenie problému vo verejnej doprave. Očakáva sa, že by malo dôjsť k akceptácii podniknutých krokov starostov dotknutých krokov vo verejnej doprave na jej ďalšie fungovanie v náhradnom režime aj s finančným vyrovnaním nákladov, ktoré má podľa zákona znášať samosprávny kraj z prostriedkov pridelených štátom.

Starostovia v obciach tak od chvíle, keď nedošlo k dohode o urovnaní sporu medzi BBSK a SAD Zvolen, keď od soboty prestali jazdiť medzimestské autobusy, miesto zbytočného politizovania okamžite riešia problém v záujme toho, aby ich obyvatelia mohli ďalej využívať služby verejnej autobusovej dopravy, bez ktorej by od pondelka nastal skutočný kolaps. Našli riešenie, čo doposiaľ od začiatku viac ako ročného sporu s dopravcom nedokázal vyriešiť štatutár BBSK.

V pondelok sa uvidí, ako sa to celé uzavrie a čo v tejto veci prijme krajské zastupiteľstvo.


Žiar nad Hronom zakúpi mobiliár do kaštieľa

Rádio Lumen | 25.1.2020 | Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka: „Mesto Žiar nad Hronom v najbližšom období zakúpi zásluhou dotácie z oblastnej organizácie región Gron vo výške sedemnásťtisíc Eur mobiliár do biskupského kaštieľa. Podľa vedúceho kancelárie primátora Martina Baláža by malo ísť o repliky historického nábytku, aký zachytávajú aj dobové fotografie.“

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: „My sme už tam zrenovovali biskupskú sieň, z ktorej vlastne sme vytvorili takú reprezentačnú sálu mesta Žiar nad Hronom. Je to bývalá reprezentačná sála biskupov, ktorí tam sídlili, ktorí tam v podstate prijímali návštevy, konali sa tam nejaké udalosti, takže táto sála aj s dvoma ďalšími miestnosťami, ktoré k nej prislúchajú bude slúžiť jednak na zasadnutie mestských zastupiteľstiev, na rôzne spoločenské udalosti, ktoré robí mesto Žiar nad Hronom. Môže takisto v budúcnosti slúžiť na obrady, môžu sa tam konať teda sobáše, pokiaľ by teda niekto chcel mať sobáš v kaštieli, pripadne na ďalšie iné udalosti.“

Lucia Pálešová: „Mesto by preto chcelo zakúpiť repliky historického nábytku.“

Martin Baláž: „Zhruba asi taký, aký tam bol a aký máme zachovaný podľa aj dobových fotografií, chceme tam dať vyhotoviť taký veľký masívny pracovný stôl doktora Štefana Moyzesa, ktorý by mal byť jeho replikou a takisto rôzne teda vitríny, stoličky a tak ďalej. Tento mobiliár nebude len do biskupskej siene, alebo biskupskej sály, bude takisto aj do pripravovanej expozícii, či už galérii Jula Považana a archeologické a etnografické expozície mesta Žiar nad Hronom a pamätnej izby Štefana Moyzesa, ktoré v tomto roku tam chceme do priestorov kaštieľa premiestniť, alebo zriadiť.“

Lucia Pálešová: „Martin Baláž dodal, že ak pôjde všetko bez problémov, nové zariadenie by mohlo svoju funkciu plniť už o niekoľko mesiacov.“


Ocenenie pre žiarskeho hasiča: Zachránil život spoluhráčovi

myziar.sme.sk | 19.1.2020 | Ivana Zigová

Výber svojho povolania František Páleník nikdy neľutoval. Ako profesionálny hasič pomáha už pätnásť rokov.

ŽIAR NAD HRONOM. Ocenenie za záchranu života v kategórii hasičský čin jednotlivca si z podujatia Hasiči hasičom, ktoré sa tentoraz konalo v Hliníku nad Hronom, odniesol žiarsky profesionál František Páleník.

Ten ešte 22. septembra minulého roka poskytol neodkladnú prvú pomoc spoluhráčovi počas futbalového zápasu v obci Lovča.

Na trávniku vtedy došlo ku kontaktnému súboju medzi brankárom a hráčom, ktorý po zrážke dopadol na chrbát a zostal nehybne ležať na zemi.

Záchrana v rozhodujúcej chvíli

Povolaním profesionálny hasič, no zároveň dlhoročný futbalový nadšenec, ihneď pribehol k zranenému tímovému kolegovi, ktorý upadol do bezvedomia, a urobil všetko, aby mu pomohol.

Uvoľnil mu zapadnutý jazyk, po čom začal zranený muž znova dýchať. Následne sledoval jeho životné funkcie a snažil sa s ním komunikovať až do príchodu záchranky.

„Získať takéto ocenenie je, samozrejme, dobrý pocit, no som najmä rád, že som mohol pomôcť kamarátovi, ktorý sa počas zápasu zranil. Teší ma, že je s nami a ďalej spolu môžeme hrať futbal,“ povedal po prevzatí ocenenia Páleník.

Kamarát z obecného futbalového tímu bol síce krátko po úraze otrasený a zmätený, no na druhý deň, keď sa dozvedel, čo presne sa stalo, svojmu záchrancovi poďakoval.

Výber profesie nikdy neľutoval

Vo svojej práci – pri nehodách a požiaroch – musí František Páleník hraničným situáciám čeliť pomerne často, v čase voľna sa však s podobnou udalosťou stretol po prvýkrát.

„Rozdiel je najmä v tom, že v mojom zamestnaní vyrážame na zásah viacerí kolegovia a môžeme sa spoľahnúť a obrátiť jeden na druhého. Na ihrisku som sa v tej chvíli musel spoľahnúť predovšetkým sám na seba, hoci sa mi ostatní spoluhráči snažili pomôcť,“ povedal.

Hasičom je už pätnásť rokov a voľbu svojej profesie nikdy neoľutoval.

„Boli aj takí, čo to nezvládli a skončili, ale to nie je môj prípad. Mňa moja práca napĺňa aj po rokoch a vždy rád vyrážam do terénu, kde mám pomôcť inému človeku,“opísal svoj vzťah k práci a dodal, že s kolegami sa v každom jednom prípade snažia urobiť maximum, aby ohrozeným alebo zraneným čo najlepšie a najrýchlejšie pomohli.

„Nielen pre mňa, ale aj pre ďalších kolegov, s ktorými sme o tom debatovali, je zrejme najhorším pocitom, keď musíme poskytnúť pomoc rodinnému príslušníkovi,“ poznamenal.

Takéto situácie preveria aj skúsených profesionálnych záchranárov, no tí sa vždy snažia nepodľahnúť negatívnym emóciám. „Snažíme sa takýmto pocitom predchádzať a ak vzniknú, tak ich prekonať,“ povedal.


Pokračuje proces v prípade vraždy poslanca Rakovského

aktuality.sk | 16.1.2020 | redakcia

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom.

Pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie s Petrom P., ktorý je obžalovaný z vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013.

Bývalého hasiča Petra P., ktorý odmieta podiel na vražde Rakovského, na proces eskortovali z ústavu na výkon väzby. Na štvrtkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov. Niektorí sa ospravedlnili a nedostavili sa a následne procesné strany súhlasili s čítaním ich písomných výpovedí z prípravného konania.

Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina na úvod verejného zasadnutia vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu zo zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci.

„Nikdy som nebohého nepoznal a nikdy som o ňom nepočul, počul som o ňom len v správach, keď bol zavraždený. Nikdy v živote som nikomu neublížil. Dôrazne odmietam spáchanie tohto skutku. Podľa obžaloby som sa mal dopustiť skutku s ďalšími osobami. Kto sú tie osoby a kde sú? Odmietam, že by som sa niekedy ocitol na adrese, kde bol zavraždený pán Rakovský,“ uviedol v decembri obžalovaný.

Motív je neznámy

Pred súdom vtedy vypovedala svedkyňa a zároveň poškodená, matka zavraždeného Rakovského a jeho otec. Otec zavraždeného nepozná obžalovaného a nikdy ho nevidel a ani o ňom nepočul. Svojho syna videl dva dni pred smrťou. Tvrdí, že na ňom nebolo vidieť, že by bol v strachu, ohrození a že by sa mu niekto vyhrážal.

„Keby sa mu niekto vyhrážal, povedal by o tom, bol takej povahy. Nemám potuchy, kto by to mohol spáchať,“ povedal.

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Okrem štvrtka je vytýčené hlavné pojednávanie aj na pondelok (27.1.) na 5. februára a napokon 2. a 3. marca.


V Žiari pribudnú byty

Žiarske ECHO | 15.1.2020 | Iva Zigová

Pozemok pod objekt s bytmi kúpil investor od mesta za viac ako 154-tisíc eur.

ŽIAR NAD HRONOM – Spoločnosť Realinvest SK so sídlom v Bratislave chce na voľnom pozemku na žiarskom sídlisku Podvršky vybudovať do roku 2022 desiatky bytov.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na zisťovacie konanie v súvislosti s posúdením vplyvov na životné prostredie.

Na predaj aj na prenájom

„Účelom stavby je vybudovanie polyfunkčného objektu s primárnou funkciou pre bývanie v celkovom počte 75 bytových jednotiek, 4 apartmánov a 2 nebytových priestorov. Súčasťou stavby bude parkovisko určené pre potreby užívateľov bytov, plochy zelene a objekty technickej infraštruktúry,“ píše sa v zámere.

Objekt počíta so 139 parkovacími miestami, z toho 69 je situovaných na povrchu po obvode objektu a 70 v prízemí objektu. Celkové náklady na stavbu pritom firma, ktorej konateľom je Peter Vasil, odhaduje na 2,5 milióna eur. Začať s výstavbou podľa zámeru plánuje na jeseň tohto roka a ukončiť ju chce do októbra 2022. Užívateľmi stavby by pritom mali byť budúci súkromní nájomníci a vlastníci bytov. „Snahou navrhovateľa je v tomto území realizovať určitú alternatívu v ponuke bývania, ktorá na trhu v tomto regióne sa nerozvíjala,“ zdôvodňuje sa v zámere. Dominantným nepriaznivým vplyvom bude podľa navrhovateľa prirodzené zvýšenie dopravného zaťaženia v lokalite.

Kupoval od mesta

Pozemok na rohoch ulíc J. Kráľa a Štúrovej ešte donedávna vlastnilo mesto Žiar nad Hronom. Jeho predaj spoločnosti Realinvest SK však vlani po obchodnej verejnej súťaži odobrili žiarski poslanci. Firma zaň podľa zverejnenej zmluvy s mestom zaplatila celkovo viac ako 154-tisíc eur, čo je niečo cez 25 eur za meter štvorcový.

Poistkou na zamedzenie špekuláciám s pozemkom či inej výstavbe je práve zmluva, ktorá bola už súčasťou súťaže. Tá hovorí o tom, že investor tam nemôže nič iné ako bytovku alebo bytovky postaviť.


Záujem o sobáše v žiarskom parku neustále narastá

teraz.sk | 13.1.2020 | TASR

Historický pavilón v žiarskom Parku Štefana Moysesa, ktorý mesto v minulom roku zrekonštruovalo, už slúži obyvateľom a návštevníkom.

Celkovo eviduje žiarska matrika v roku 2019 celkom 117 sobášov, z čoho bolo 73 civilných a 44 cirkevných.

Žiar nad Hronom 13. januára (TASR) - Záujem o sobáše v žiarskom Parku Štefana Moysesa neustále narastá. Vlani si tu svoje “áno” povedalo celkom 12 párov. Rovnaký počet sobášov je zatiaľ na tomto mieste naplánovaný aj tento rok. “Na základe skúseností si však myslíme, že ešte minimálne dva, tri pribudnú,” skonštatovala Silvia Hlôšková zo žiarskeho Zboru pre občianske záležitosti. Sobáše sa v parku robia od začiatku apríla do konca októbra. Podľa Hlôškovej sa neustále snažia toto obradové miesto vylepšovať. Vlani preto vymenili slávobránu za novú. Podľa Hlôškovej zakúpili tiež biele slnečníky, ktoré ochránia v čase najväčšieho tepla svadobčanov pred priamym slnkom, či biele vejáre. V tomto roku vymenia zase koberec, pribudne nová výzdoba, ktorú pripravujú v spolupráci s výtvarníčkou z Bratislavy. Podľa Hlôškovej sa snúbenci zaujímajú aj o možnosť sobášu v miestnom kaštieli. Sobáše by chceli robiť na nádvorí kaštieľa, kde sa nachádza veľký platan či v biskupskej miestnosti. Celkovo eviduje žiarska matrika v roku 2019 celkom 117 sobášov, z čoho bolo 73 civilných a 44 cirkevných.


Žiar nad Hronom: Práce na rekonštrukcii plavárne meškajú

RTVS Jednotka | 9.1.2020 | Andrej Bálint / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

„Plavecké kluby zo Žiaru nad Hronom musia už niekoľko mesiacov dochádzať na tréningy do asi 35 kilometrov vzdialenej Banskej Štiavnice. Avizovaná rekonštrukcia mestskej žiarskej plavárne totiž mešká. Detaily zisťuje redaktor Andrej Bálint.“

Andrej Bálint, redaktor:

„Dobré ráno zo Žiaru nad Hronom. Plaváreň zatvorili pre plánovanú rekonštrukciu a modernizáciu ešte minulý rok na jar, no a kedy sa reálne začnú práce a prečo samotná rekonštrukcia mešká, to už sa pýtam riaditeľa Technických služieb v Žiari nad Hronom pána Igora Rozenberga, dobré ráno.“

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom:

„Dobré ráno. Takže plaváreň sme zatvárali na konci mája minulého roka, ale to robíme tak každý rok, pretože pracovníci krytej plavárne prechádzajú na plážové kúpalisko, kde ho pripravujú, a to je vlastne do konca augusta v prevádzke. Samozrejme ten dôvod meškania je v prvom rade z toho dôvodu, že sme robili ako spoločnosť investičnú akciu dokončenie zimného štadióna, ktorý sme končili približne v polovičke mesiaca august a po dokončení vlastne tejto rekonštrukcie sme sa začali zaoberať otázkou, že ako čo najoptimálnejšie urobiť túto prevádzku a akým spôsobom sa vysporiadať vlastne s celou rekonštrukciou. Čiže ten dôvod meškania je taký, že sme sa venovali optimalizácii finančných prostriedkov, to, akým spôsobom to budeme realizovať a preto sme až pri dnešnom dni, kedy začneme vlastne s rekonštrukciou.“

Andrej Bálint:

„Koľko eur je vyčlenených na samotnú rekonštrukciu a z akých zdrojov to bude financované?“

Igor Rozenberg:

„Zatiaľ je to 1,2 milióna eur, je to rozpočtu mesta, čiže mesto poskytne spoločnosti Technické služby dotáciu v tejto výške. No a samozrejme, budeme to robiť tzv. in house metódou, to znamená budeme si robiť väčšinu tých prác, ktoré budeme vedieť hlavne z tej stavebnej časti sami a tie veci, ktoré nebudeme vedieť urobiť, ako napríklad vzduchotechniky, možno že elektroinštaláciu, alebo nejaké iné časti, také samostatné celky, tak tie budeme verejne obstarávať. To obstarávanie sa vlastne spustí v priebehu jedného týždňa, maximálne dvoch.“

Andrej Bálint:

„Čo všetko sa tu bude renovovať a pribudnú prípadne nejaké nové moderné objekty?“

Igor Rozenberg:

„Tak ja predpokladám, že ten nový moderný objekt bude krytá plaváreň ako celok. Samozrejme, že plaváreň je urobená tak, že má nejakú plaveckú časť, kde je 25-metrový bazén, má nejakú detskú časť, kde je nejaký bazén pre deti. Je to rozdelené pre deti menšie, väčšie. To, čo pribudne oproti pôvodnému stavu čo tu bolo, tak samozrejme okrem zrenovovaných priestorov nejaký spoločných šatní a nejakých tých adekvátnejších podmienok pre 21. storočie, tak pribudne minimálne nejaký detský kútik pre mamičky s deťmi, čo tu doteraz nebolo a nejaký ten priestor, kde sa môžu deti šmyknúť nejakou šúchalkou a podobne. Takže to bude zhruba asi to. Možno taká najvýraznejšia zmena bude to, že bufet nebude na 1. poschodí, ale bude vlastne súčasťou bazéna. Aj to budeme vlastne z hľadiska obstarávania hľadať nejakého dodávateľa, ktorý by urobil bufet a ten bufet by sa mal vlastne stať priamo časťou bazéna ako takého.“

Andrej Bálint:

„Plavecké kluby, ktoré tu trénujú, dochádzajú momentálne do Banskej Štiavnice, vychádza im mesto nejako v ústrety momentálne?“

Igor Rozenberg:

„Áno, pokiaľ mám správne informácie, tak mesto prispieva na dopravu.“

Andrej Bálint:

„Ďakujem za informácie.“


Ocenenie Srdce na dlani pre 11-ročného Adama. Pomáha už v prime

myziar.sme.sk | 8.1.2020 | Ivana Zigová

Žiarsky gymnazista sa vo voľnom čase ako dobrovoľník venuje hendikepovaným ľuďom.

ŽIAR NAD HRONOM. Len 11-ročný Adam Prekopp, ktorý je študentom Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom, sa venuje dobrovoľníctvu už dlhšie. Nedávno ho zaň odmenili cenou Srdce na dlani.

Adamova aktivita

Gymnazista navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb Doména v Žiari nad Hronom, kde pracuje jeho mama. Hendikepovaným priateľom rozširuje obzory, hrá sa s nimi spoločenské hry a sprevádza ich pri prechádzkach.

„Časom som si vytvoril vlastnú zábavno-náučnú Adamovu aktivitu. Snažím sa tamojších klientov naučiť niečo nové, dozvedáme sa spolu nové informácie o európskych štátoch, rozprávame sa o rôznych zaujímavostiach a na konci si vždy niečo nakreslíme. Naposledy sme sa vydali na prehliadku mesta a vyrobili sme mapu,“ priblížil len niektoré zo spoločných aktivít.

S ľuďmi, pre ktorých je Doména druhým domovom, trávi Adam množstvo hodín.

„Vždy, keď sa dá, rád tam zavítam, aj po škole,“ vysvetlil a dodal, že k dobrovoľníctvu už priviedol aj mladšiu 9-ročnú sestru.

Ocenenie Srdce na dlani si Adam prebral koncom minulého roka. (zdroj: Archív A. Prekoppa)Obohacujú sa

Mladý dobrovoľník potvrdil, že s klientmi domova sú si vzájomným obohatením

„Sú veľmi fajn, niekedy sa aj ja dozviem niečo nové. Veľa sa spolu rozprávame,“ povedal o ich vzájomnej interakcii.

Časť verejnosti ľudí s hendikepom aj v súčasnosti vníma s predsudkami. „Treba ich hlavne pochopiť, nie sú zlí a tiež chcú pomáhať, ale potrebujú pochopenie,“ povedal dobrovoľník Adam.

Veľa ľudí sa podľa neho podobných aktivít stráni, iní na ne nemajú čas.

„Dobrovoľník to robí, aby rozdával radosť a lásku a tí, ktorí sa o to najviac snažia, dostanú ocenenie. Nie je ľahké obetovať väčšinu svojho voľného času takým aktivitám,“ odpovedal Adam na otázku, ako vníma cenu Srdce na dlani.

Zaujali ho aj ocenení v iných kategóriách, napríklad seniorky, ktoré čítajú deťom rozprávky.

„Je milé, keď si staršia generácia takto hľadá cestu k najmladším,“ okomentoval aktivitu.

Adama si klienti Domény veľmi obľúbili. „Je náš dobrovoľník, je rád s nami a robí s nami rôzne aktivity. Máme ho radi,“ potvrdila jedna z klientiek domova Stanislava Kňažková.

Hold dobrovoľníctvu

Snahou Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici je hľadať a oceniť ľudí z celého Banskobystrického kraja, ktorých dobrovoľná práca je výnimočná, vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom aj pre ostatných.

„Oceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok je aktivitou, ktorá smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva v očiach verejnosti, jeho prestíže, ale aj k samotnému rozvoju dobrovoľníckych aktivít,“ odkazujú organizátori každoročnej ankety.


V Žiari nad Hronom chystajú nový projekt so 75 bytmi

etrend.sk | 7.1.2020 | Vladimíra Púpavová

V Žiari nad Hronom plánuje developer výstavbu polyfunkčného bytového domu. Átriová bytovka má priniesť 75 bytov a 4 apartmány na pozemku, ktorý je medzi ulicami Janka Kráľa a Štúrovou ulicou.

Na pozemku veľkom 6 123 štvorcových metrov má vyrásť átriový polyfunkčný dom. Ide aktuálne o nezastavané územie a miestna komunita ho využíva na venčenie psov.

Polyfunkčný objekt uzatvorí prieluku a vytvorí nový akcent nárožia ulíc Janka Kráľa a Štúrovej ulice.

Dominantné átrium

Päťpodlažný objekti bude mať pôdorysne takmer tvar štvorca s rozmermi 60 x 59 metrov. Vnútorné átrium má rozmery 33 x 32 metrov.

Stavba je navrhnutá tak, že átrium bude dominantným prvkom objektu, nachádza sa v ňom zeleň, lavičky a detské ihrisko.

Architektúra objektu sa svojou formou snaží nadviazať na susediacu bytovú zástavbu. Budova má po dokončení disponovať 75 bytmi, štyrmi apartmánmi a dvomi nebytovým priestormi.

Projekt nedefinuje počet izieb v jednotlivých bytoch a ani na čo budú určené nebytové priestory.

„Architektonické riešenie jednotlivých objektov zabezpečuje dostatok súkromia budúcim majiteľom, zároveň vytvára určitú komunitu, ktorá bude v danom území určitým spôsobom spolupracovať na zveľaďovaní a fungovaní celého areálu,“ píše investor v zámere výstavby, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Polyfunkčný bytový dom Žiar nad Hronom Zdroj: EIA/REALINVEST SK

Objekt má vyrásť na ploche 2 523 štvorcových metrov a má ponúknuť 10,5-tisíca štvorcových metrov podlahových plôch.

Do dvoch rokov

Predpokladaný začiatok výstavby investor odhaduje na október 2020. Dokončiť stavbu by chcel o dva roka nato.

Počeť parkovacích miest má byť 139, z toho šesť miest je určených pre invalidov. V prízemí objektu bude môcť parkovať 70 aút a v okolí budovy 69 vozidiel.

Snahou investora je podľa zámeru v tomto území vytvoriť alternatívu v ponuke bývania, ktorá sa na trhu v tomto regióne veľmi nerozvíja. Pozemok, ktorý si investor zvolil pre výstavbu, sa nachádza neďaleko prevádzok reťazcov Kaufland, Lidl a Billa.

Developerom projektu je bratislavská spoločnosť Realinvest SK, za ktorou stojí podnikateľ Peter Vasil. Ten odhaduje celkové náklady výstavby na 2,5 milióna eur.


V Žiari majú do roku 2022 pribudnúť desiatky bytov

myziar.sme.sk | 7.1.2020 | Ivana Zigová

Pozemok pod objekt s bytmi kúpil investor od mesta.

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť Realinvest SK so sídlom v Bratislave chce na voľnom pozemku na žiarskom sídlisku Podvršky vybudovať do roku 2022 desiatky bytov.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na zisťovacie konanie v súvislosti s posúdením vplyvov na životné prostredie.

Na predaj aj na prenájom

„Účelom stavby je vybudovanie polyfunkčného objektu s primárnou funkciou pre bývanie v celkovom počte 75 bytových jednotiek, 4 apartmánov a 2 nebytových priestorov. Súčasťou stavby bude parkovisko určené pre potreby užívateľov bytov, plochy zelene a objekty technickej infraštruktúry,“ píše sa v zámere.

Objekt počíta so 139 parkovacími miestami, z toho 69 je situovaných na povrchu po obvode objektu a 70 v prízemí objektu.

Celkové náklady na stavbu pritom firma, ktorej konateľom je Peter Vasil, odhaduje na 2,5 milióna eur. Začať s výstavbou podľa zámeru plánuje na jeseň tohto roka a ukončiť ju chce do októbra 2022.

Užívateľmi stavby by pritom mali byť budúci súkromní nájomníci a vlastníci bytov.

„Snahou navrhovateľa je v tomto území realizovať určitú alternatívu v ponuke bývania, ktorá na trhu v tomto regióne sa nerozvíjala,“ zdôvodňuje sa v zámere.

Dominantným nepriaznivým vplyvom bude podľa navrhovateľa prirodzené zvýšenie dopravného zaťaženia v lokalite.

Kupoval od mesta

Pozemok na rohoch ulíc J. Kráľa a Štúrovej ešte donedávna vlastnilo mesto Žiar nad Hronom.

Jeho predaj spoločnosti Realinvest SK však vlani po obchodnej verejnej súťaži odobrili žiarski poslanci. Firma zaň podľa zverejnenej zmluvy s mestom zaplatila celkovo viac ako 154-tisíc eur, čo je niečo cez 25 eur za meter štvorcový.

Poistkou na zamedzenie špekuláciám s pozemkom či inej výstavbe je práve zmluva, ktorá bola už súčasťou súťaže. Tá hovorí o tom, že investor tam nemôže nič iné ako bytovku alebo bytovky postaviť.

Nájomné byty zváži aj mesto

„Dlhodobo sme hľadali investora na tento pozemok. Účel je tam len jeden, a to výstavba bytového domu,“ hovoril pred časom pre MY primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, ktorý takúto výstavbu bytov v meste víta.

Keď sme sa ho vtedy pýtali, či výstavbu ďalších bytov plánuje aj samotné mesto, odpovedal, že jedine nájomných.

„Myslím si, že je úlohou mesta budovať nájomné byty. Verím, že ešte počas tohto volebného obdobia príde k výstavbe nájomného bývania,“ odpovedal s tým, že by sa tak malo stať v lokalite Sever smerom na Handlovú, kde už mesto nájomné byty vlastní.


Prvým dieťaťom roka v žiarskej pôrodnici je Linda

myziar.sme.sk | 2.1.2020 | iz

ŽIAR NAD HRONOM. Prvým dieťaťom narodeným v pôrodnici žiarskej nemocnice je dievčatko Linda.

Prišla na svet v stredu (1.1.) o 12 hodine a 20 minúte.

“Linda váži 3050 gramov a meria 49 centimetrov. Narodila sa 36-ročnej mamičke Zuzane z Banskej Štiavnice,” informovala Jana Fedáková za spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj nemocnicu v Žiari nad Hronom.

Prelom rokov priniesol však aj úrazy spôsobené zábavnou pyrotechnikou.

"Počas silvestrovskej noci boli v súvislosti s použitím pyrotechniky v žiarskej nemocnici ošetrení dvaja pacienti - 70-ročnému mužovi zasiahla pyrotechnika oko a 32-ročný muž utrpel pre zásah pyrotechnikou zlomeninu čelovej kosti," potvrdila Fedáková a dodala, že oboch po vyšetrení na žiarskom urgentnom príjme transportovali na vyššie pracovisko do Banskej Bystrice.