Dnes je 18.10.2018, meniny má Lukáš.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Koše v uliciach, ktoré ničili vandali, nahradia nádoby z betónu

myziar.sme.sk | 17.7.2018 | Ivana Zigová

Koše na separovanie, ktorými sa mesto kedysi pýšilo, majú z ulíc čoskoro definitívne zmiznúť.

ŽIAR NAD HRONOM. Do konca augusta by malo mesto obstarať 48 košov na triedenie, ktoré následne osadí na verejných priestranstvách. V horizonte niekoľkých rokov by ich však malo byť až 120.

„Pôjde o dvojvložkový separačný kôš – kam bude možné zbierať základné zložky, ako sú plastové a sklenené fľaše, kovové plechovky a ostatný odpad,“ predstavila zámer Ivana Martincová z odboru odpadového hospodárstva Mestského úradu v Žiari nad Hronom

Nové zberné nádoby z betónu nahradia súčasné plechové koše na separovanie, ktoré pred rokmi na mieru mesta navrhla vtedajšia mestská úradníčka. V tom čase sa nimi žiarska samospráva pýšila, neskôr sa ale ukázali ich slabiny.

Koše sa neosvedčili a opakovane ich ničili nielen vandali, ale aj korózia.

„Viaceré už v minulosti z ulíc zmizli práve pre ich poškodenie alebo pre nefunkčnosť,“ potvrdila Martincová.

V súčasnosti je v uliciach asi dvesto košov, do niekoľkých rokov sa ich počet o niečo zníži. „Nové koše budú mať totiž väčší objem ako tie súčasné,“ objasnila zmenu Martincová.


Dažďovú vodu chcú v Žiari zachytávať v nádržiach aj na strechách

myziar.sme.sk | 8.7.2018 | Ivana Zigová

Na projekt chce mesto získať dotáciu. Vytypovalo už mestské budovy, sú medzi nimi zimák aj plaváreň.

ŽIAR NAD HRONOM. Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Poslanci odklepli zámer mesta uchádzať sa o prostriedky z ministerstva životného prostredia.

Plaváreň aj zimák

Projekt sa zaoberá zachytávaním dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Cieľom je znížiť odtok vody do kanalizácie, a tak šetriť životné prostredie, ale aj náklady.

„Navrhujeme v zásade tri mechanizmy – retenčné nádrže, kde sa voda zadrží a dá sa ďalej využívať. Ďalším sú vsakovacie jamy, kde sa voda postupne vsakuje a tretím sú zelené strechy, odkiaľ sa odparuje,“ vymenoval prednosta žiarskeho mestského úradu Juraj Miškovič.

Zelená strecha s výsadbou zelene by zase mala zabezpečiť ochranu pred prehrievaním, miestnosti pod ňou by mali mať podľa Miškoviča príjemnú klímu.

Vodu zadržanú v nádržiach vie samospráva využiť napríklad na zavlažovanie či na polievanie ulíc.

Počet objektov zoškrtali

Mesto pôvodne navrhovalo do projektu až sedemnásť budov, po konzultácii s projektantom a vzhľadom na cenu takýchto riešení ich počet zredukovalo zhruba na polovicu.

Na projekt môže žiarska samospráva v prípade úspechu získať z výzvy maximálne 600-tisíc, poslanci však už dopredu museli odsúhlasiť spolufinancovanie mesta na úrovni 30-tisíc eur.


V uliciach Žiaru opäť pribudnú kontajnery na šatstvo

myziar.sme.sk | 25.6.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Už onedlho budú v uliciach Žiaru nad Hronom opäť aj uzamykateľné kontajnery na textil. Mesto uzavrelo zmluvu so spoločnosťou TextilEco, ktorá ich v nasledujúcich týždňoch rozmiestni na 24 vybraných miestach po celom meste. Ročne za nájom mestských pozemkov zaplatí 720 eur.

Aj tentoraz do nich budú môcť Žiarčania bez vlastných nákladov vyhadzovať použiteľné šatstvo, textílie a obuv, ktoré firma dokáže ďalej zhodnotiť. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž tvrdí, že nové zberné nádoby by mali byť oproti tým predchádzajúcim lepšie zabezpečené.

„V minulosti sa nám stávalo, že niektorí ľudia z kontajnerov vyberali oblečenie a robili neporiadok, to by už nemalo byť možné,“ povedal. V roku 2016 došlo aj k prípadu, že sa v kontajneri na šatstvo zasekol muž zo Žiaru, ktorý sa snažil vybrať z neho nejaké oblečenie. Bez pomoci sa však odtiaľ nevedel dostať, vyslobodili ho až mestskí policajti. Baláž tiež pripomenul, že nádoby budú mimo stojísk, ktoré pri bytovkách slúžia na zber iných druhov odpadu.


Žiar nad Hronom chce zachytávať dažďovú vodu, požiada o eurofondy

www.teraz.sk | 19.6.2018 | TASR A. Klepochová

Žiar nad Hronom 19. júna (TASR) - Na projekt zhromažďovania a ďalšieho využívania dažďovej vody chcú v Žiari nad Hronom získať nenávratný finančný príspevok. Mesto sa plánuje uchádzať o prostriedky z ministerstva životného prostredia, podanie žiadosti a prípadné spolufinancovanie projektu musia ešte na zasadnutí mestského zastupiteľstva odobriť mestskí poslanci. Projekt rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Dažďová voda bude zachytávaná tromi spôsobmi, pričom výhodou projektu bude podľa samosprávy najmä zníženie odtoku zrážkovej vody do kanalizačnej siete. Voda bude zachytávaná vo vybudovaných podzemných nádržiach, z ktorých bude používaná na zavlažovanie ako polievanie ulíc ako aj areálov škôl a škôlok. Zachytávať ju budú aj vo vybudovaných dažďových záhradách – jazierkach, v ktorých budú vysadené rastliny a do ktorých bude dažďová voda stekať z dažďových zvodov, a taktiež vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


Mesto Žiar nad Hronom získalo finančný dar na rekonštrukciu plavárne

Regina Stred | 15.6.2018 | Monika Tuková / Monika Tuková]

Monika Tuková, moderátorka:

"Mesto Žiar nad Hronom získalo finančný dar vo výške 600-tisíc eur na rekonštrukciu mestskej plavárne. Dostalo ho od majiteľov Slovalca. Hlinikáreň v týchto dňoch oslavuje 25. výročie svojho založenia. Peniaze využije samospráva na obnovu hliníkovej fasády, presklených stien, okien a dverí, čím sa zníži energetická náročnosť objektu. O obnove plavárne hovorí žiarska samospráva už dlhšie. Hotový má aj projekt, kde cenu komplexnej rekonštrukcie odhaduje na 3,5 milióna eur."


Žiarska radnica ukázala, ako bude zimák vyzerať po jeho dostavbe

Noviny Žiarskej kotliny | 12.6.2018 | IVA ZIGOVÁ

O farbe sedačiek môžu rozhodnúť obyvatelia v ankete na mestskom webe.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom zverejnilo vizualizácie zimného štadióna. Ukázalo tak, ako by mal vyzerať po komplexnej rekonštrukcii, s ktorou mestská eseročka Technické služby Žiar nad Hronom začala na športovisku ešte vlani.

Spustili internetové hlasovanie

O interiéri môžu pritom obyvatelia rozhodnúť v ankete na oficiálnom webe samosprávy.

„V našej ankete si môžu vybrať, či im viac páči kombinácia žltých a šedých sedadiel alebo kombinácia zelených a šedých,“ priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Už vlani okolie areálu vyčistili od náletových drevín a v uplynulých mesiacoch sa uskutočnili aj búracie práce. Výsledkom rekonštrukcie objektu, ale aj technológií má byť moderný športový stánok. „Jeho ľadovú plochu a služby bude môcť využívať nielen verejnosť, rekreační hokejisti, ale najmä hokejový klub, ktorý by mal obnoviť svoju činnosť,“ povedal Baláž. Kapacita na sedeniebudepribližne 1200a 500 miest na státie.

Prevádzka na deväť mesiacov

Otvorenie zimného štadióna, ktorý by mal byť po dostavbe v prevádzke až deväť mesiacov v roku, plánuje mesto na jeseň tohto roku. Na rekonštrukciu získalo jeden milión od štátu, ďalší si vyčlenilo vo vlastnom rozpočte. Už teraz je však zrejmé, že konečná cena bude vyššia.

Problémom zimáku boli v minulosti, najmä v rokoch 2010 až 2014 opakujúce sa záplavy.

Ako sme informovali v minulom vydaní, protipovodňové opatrenia už na Žiarskom kanáli v blízkosti areálu ohlásili vodohospodári, vysoké múry proti veľkej vode sľubuje mesto.


Žiarskej hlinikárne sa americká clá nedotknú, tvrdí Pellegrini

etrend.sk | 7.6.2018 | SITA

Clá, ktoré uvalili Spojené štáty americké na oceľ a hliník, sa nedotknú nijakým spôsobom výroby hliníka v spoločnosti Slovalco v Žiari nad Hronom. Európska únia ako celok je dovozcom hliníka, čo znamená, že ho spotrebováva viac, ako sa na európskej pôde vyrobí.

„A to je dobrým predpokladom na to, že nemáme problém umiestňovať výrobu, a už vôbec nie výrobu tu zo žiarskeho závodu,“ uviedol predseda vlády Peter Pellegrini vo štvrtok na brífingu v Žiari nad Hronom s tým, že takmer 30 percent výroby ostáva priamo na Slovensku. Dôvodom je rast automobilového priemyslu, ktorý je najväčším odberateľom produktov spoločnosti Slovalco.

Žiarska hlinikáreň je z väčšej časti vlastnená nórskou spoločnosťou Hydro Aluminium, ktorá patrí k významným producentom hliníka na svete.

„Predseda predstavenstva a predstaviteľ nórskej spoločnosti mi potvrdil, že žiarsky závod patrí k tomu najlepšiemu, čo v rámci svojej skupiny majú, lebo vďaka ľuďom, ktorí tu pracujú, sa tu dosahuje vysoká kvalita a efektivita,“ povedal premiér a dodal, že spoločnosť Slovalco stále pracuje na tom, aby zvyšovala svoju kapacitu a udržala si náskok, ktorý má oproti svojim konkurentom.

„Preto sa o pracovné miesta v Žiari nad Hronom neobávam. Teším sa, že úroveň platov tu dosahuje vysokú úroveň. Priemerný plat pracovníka tu v závode je 1 540 eur v hrubom bez manažmentu,“ dodal premiér, ktorý sa v spoločnosti zastavil aj z dôvodu jej 25-ročného výročia vzniku.

Slovalco je najväčším odberateľom elektriny na Slovensku a má špeciálne tarify a zastropovanie cien elektrickej energie. Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Slovalco Milana Veselého „hliník je kovom budúcnosti“, keďže sa v automobilovom priemysle používa stále viac. Výroba hliníka podľa neho spotrebúva veľa energie, ale tá energia sa ľudstvu vracia používaním hliníka.

„Minister hospodárstva pracuje na tom, aby sa na budúci rok podarilo výrazným spôsobom znížiť elektrickú energiu aj pre ostatné slovenské podniky, ktoré majú vysokú spotrebu, prípadne sú energeticky náročné vo svojej výrobe. Ak sa všetko podarí, mohlo by dôjsť k zníženiu týchto cien pre tie najväčšie firmy rádovo v desiatkach miliónov eur. Odhad je 80 miliónov eur, ktoré by mohli ušetriť tie najväčšie firmy na poplatkoch za elektrickú energiu,“ doplnil na záver P. Pellegrini.

Slovalco v Žiari nad Hronom bola založená v roku 1993. Vznikla s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Od roku 1996 pracuje nový, výkonný a ekologický závod. V súčasnosti spoločnosť prevádzkuje 226 elektrolýznych pecí a výrobná kapacita primárneho hliníka predstavuje vyše 165-tisíc ton tekutého kovu. Zamestnáva takmer 500 ľudí, ktorí sa každoročne podieľajú na produkcii tekutého hliníka.


V Žiari nad Hronom chcú zrekonštruovať budovu mestskej knižnice

dobrenoviny.sk | 4.6.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 4. júna (TASR) - Žiarska samospráva chce zrekonštruovať mestskú knižnicu. Finančné prostriedky na jej obnovu by chcela získať z eurofondov. Aktuálne hľadá dodávateľa prác, zákazku v predpokladanej hodnote 211.200 eur obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Hovorca mesta Martin Baláž objasnil, že o prostriedky na tento projekt žiadalo mesto aj v roku 2014, no neúspešne. Pôvodnú projektovú dokumentáciu preto tento rok aktualizovali a v marci podalo mesto na Environmentálny fond žiadosť o dotáciu vo výške 200.000 eur.

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, výmenou metalickej fasády, zateplením stien a strechy minerálnou vlnou, výmenou hliníkových okien a dverí, vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných.


Ako si žiarske firmy založili firemnú školu

Sme | 29.5.2018 | Jarmila Horáková

Žiaci sa učia najmä to, čo budú v praxi potrebovať, pretože zamestnávatelia sú pri tvorbe vzdelávacieho programu školy

Šesť firiem v Žiari nad Hronom sa už pred desiatimi rokmi rozhodlo urobiť niečo preto, aby príprava absolventov technickej školy viac zodpovedala potrebám priemyselnej praxe. Dnes si pripravujú žiakov takpovediac na „kľúč“.

Odkedy je Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom firemnou školou, každý jej absolvent má prácu. Starajú sa o to firmy združenia InTech, ktorého členmi sú okrem súkromných spoločností aj mesto Žiar nad Hronom, Banskobystrický samosprávny kraj a Technická univerzita v Košiciach. Práve firmy tohto združenia, pôsobiace najmä v oblasti výroby a spracovania ľahkých kovov a strojárenstva, nečakali, kým štát rozbehne na stredných odborných školách duálne vzdelávanie, ony sa pustili do toho na vlastnú päsť už v roku 2008, teda osem rokov pred prijatím zákona o odbornom vzdelávaní. „Zamestnávatelia spoločne so školou napríklad tvorili školské vzdelávacie programy, odborné výcviky sa začali robiť vo firmách. Niektoré odborné predmety začali učiť odborníci z praxe a aj z Technickej univerzity v Košiciach,“ spomína na začiatky riaditeľka školy Beata Tóthová. Zamestnávatelia začali investovať do vybavenia školy, ale i do vzdelávania pedagogického zboru. Pochopili, že sa im to vráti. Keď duálnemu vzdelávaniu napokon v roku 2015 štát „vystavil“ rodný list, Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom už mala za sebou vychytané všetky jeho detské choroby, a tak mohla ako jedna z 21 pilotných škôl na Slovensku overovať aj jeho nastavenie v zákone.

Vlastný systém komunikácie s firmami

Riaditeľka Tóthová hovorí, že tak pre školu, ako aj pre firmy, neboli začiatky jednoduché, pretože podnikateľský a štátny či verejný sektor sa za tie roky, odkedy mali zamestnávatelia svoje vlastné učilištia, značne vzdialili. „Všetko však vždy závisí od ľudí a my sme mali to šťastie, že sme mali možnosť pracovať s veľmi rozhľadenými ľuďmi, ktorí mali záujem posúvať spoločnú prípravu žiakov dopredu,“ dodala Tóthová. Veci, ktoré neskôr nastavil pre duálne vzdelávanie zákon, mala škola už zažité, odkomunikované, našla si vlastný systém spolupráce i komunikácie s firmami. A aj keď zákon o odbornom vzdelávaní a príprave v roku 2015 nastavil veľmi nepriaznivé podmienky na realizáciu duálneho vzdelávania pre školy i pre firmy, žiarska firemná škola sa už z rozbehnutej cesty nechcela a vlastne ani nemohla vracať. Opäť to zvládla len vďaka podpore firiem a vynikajúcej spolupráci. Všetky firmy združenia InTech sa úspešne certifikovali aj na poskytovanie duálneho vzdelávania.

Výhody firemnej školy

„Jednou z výhod firemnej školy združenia InTech je to, že združenie firiem žiakom umožňuje realizovať odborné praxe a výcviky systémom cyklovania, vďaka ktorému spoznajú viacero firiem, získajú viac praktických skúseností. Spoznajú viacero profesií a po skončení štúdia si dokážu lepšie vybrať,“ uviedol riaditeľ združenia InTech Marcel Pecník. Škola ako jedna z mála na Slovensku na základe požiadaviek zamestnávateľov ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce. Vďaka firmám sa dnes študenti všetkých odborov učia v nových odborných učebniach. Vybavené sú modernými technológiami, zariadeniami, softvérom a učebnými pomôckami tak, aby sa žiak už v škole učil to, čo bude potrebovať v praxi. V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako sto žiakov.

Nové odbory priamo pre zamestnávateľov

Počas desiatich rokov súkromná firemná škola, v ktorej však žiaci školné neplatia, na základe potrieb zamestnávateľov zaviedla päť nových odborov. „Odbor operátor strojárskej výroby sme so zamestnávateľmi vytvorili a experimentálne overili ako úplne nový odbor a v ďalšom odbore sme vytvorili nové zamerania. V súčasnosti sa už viac sústreďujeme na neustálu inováciu obsahu vzdelávania,“ ozrejmuje riaditeľka Tóthová symbiózu školy a firiem. Inšpirácie a podporu pre tieto zmeny učitelia čerpajú počas exkurzií a stáží vo firmách, kde sa zamestnanci školy majú možnosť veľa rozprávať priamo s ľuďmi z výroby, ba tam, kde je to potrebné, sa od nich priamo učia. „S niektorými inováciami nás zamestnávatelia priamo oslovujú. Aj v súčasnosti sa pripravujú naši učitelia na zavedenie takejto inovácie do výučby strojárskych technológií, programu Plant Simulation, pomocou ktorého možno výrobu simulovať a lepšie tak pochopiť prebiehajúce procesy,“ hovorí Tóthová. Program je vraj pre žiakov veľmi zaujímavý a aj keď si vyžaduje poznatky a zručnosti z oblasti strojárstva i programovania, žiaci sa pri ňom učia, akoby sa hrali. Na začiatku mája získala Súkromná stredná odborná škola technická od ministerstva hospodárstva ocenenie za spoluprácu so zamestnávateľmi pri duálnom vzdelávaní.


Ocenenie za duálne vzdelávanie smeruje do Žiaru nad Hronom

tyzdennikkoment.sk | 23.5.2018 | admin

Cenu Ministerstva hospodárstva SR za „Najlepšiu spoluprácu strednej odbornej školy so zamestnávateľskou sférou pre odvetvia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR v systéme duálneho vzdelávania“ za školský rok 2016/17 získala Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom.

Cena je ocenením dlhoročnej spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o.

Skúsenosti získané pri spoločnej systematickej príprave žiakov pre prax už od roku 2008 využila škola spolu s firmami InTech-u aj pri zavádzaní duálneho systému vzdelávania od r. 2015, prakticky ihneď po prijatí nového Zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Škola tento systém overovala ako jedna z 21 pilotných škôl v rámci národného programu Rozvoj stredného odborného vzdelávania a podieľa sa na jeho skvalitňovaní aj v rámci národného programu: „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP“.

V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako 100 žiakov. So zamestnávateľmi škola spolupracuje v rámci praktickej prípravy žiakov, ale aj v oblasti vytvárania kvalitných podmienok vyučovania.

Škola a firmy spolupracujú na príprave samotných programov vzdelávania a prispôsobujú ich potrebám praxe. „Naša škola ako jedna z mála na Slovensku, na základe požiadaviek zamestnávateľov, ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce.

Systematicky pracujeme na tom, aby sme ponuku našej školy a jej úroveň zosúlaďovali s požiadavkami firiem.“ hovorí riaditeľ združenia InTech – Marcel Pecník.

Spolupráca školy a firiem združenia InTech sa tak stáva príkladom aj pre ďalšie firmy a školy, ktoré sa ešte len rozhodujú pre vstup do duálneho systému vzdelávania.

Duálne vzdelávanie

Jeho cieľom je pripraviť žiaka tak, aby bol jeho prechod zo vzdelávania na trh práce čo najjednoduchší a zároveň, aby sa zvýšila uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl na trhu práce a to tak, že umožňuje zamestnávateľom podieľať sa na príprave žiaka presne a konkrétne na povolanie alebo pracovnú pozíciu podľa ich potrieb a požiadaviek. Zákon nadobudol účinnosť v apríli 2015.


Poznáme víťazov súťaže Podnikové médium roka

strategie.hnonline.sk | 22.5.2018 | red

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 15. ročníka súťaže formátov internej a externej komunikácie Podnikové médium roka. Počas roka sa firmy, agentúry, ale i štátne a mimovládne organizácie, mestá a obce mohli prezentovať takmer všetkými formami komunikácie bez rozdielu cieľovej skupiny.

V 13 kategóriách sa v 15. ročníku súťaže stretlo viac ako 280 prác z celého Slovenska. O umiestnenie v súťaži bojovali komerčné, ale i štátne či príspevkové organizácie.

„15 rokov ubehlo veľmi rýchlo. V začiatkoch súťaže k nám chodili záujemcovia vznikajúcich súkromných spoločností, aby sa dozvedeli o činnosti a o podstate práce v podnikových médiách. Dnes sme, samozrejme, omnoho ďalej. Môžeme pozorovať, že napríklad v úrovni komunikácie mestá a obce doháňajú veľké komerčné spoločnosti,“ hovorí Monika Kozelová, riaditeľka súťaže a dodáva. „Myslím, že okrem zápolenia o prvé miesta, je táto súťaž aj o konfrontovaní sa s inými tvorivými tímami, o konkurencii a posúvaní kvality podnikových médií.“

Hodnotenie poroty je jednoduché. Školskými známkami hodnotia každú prácu podľa jednotlivých kritérií, ako je napríklad obsah, grafika, nápaditosť, výber tém…

Porota sa nakoniec zhodla aj v udelení špeciálnej ceny GRAND PRIX pre Slovak Telekom, a. s. a ich kampaň #nezivimpredsudky. Túto kampaň prihlásil operátor do kategórie Voľné formy, z ktorej si odniesol 1. miesto. „Interné kampane majú dlhé roky nezastupiteľné miesto v internej komunikácii našej spoločnosti. Pravidelne prichádzajú s posolstvami, ktoré reflektujú potreby firmy a zároveň sú aj odpoveďou na svet okolo nás, či už ten pracovný alebo osobný,“ povedala Simona Sýkorová, poradkyňa internej komunikácie Slovak Telekom a dodáva „Najsilnejšie sa zapíšu tie kampane, ktoré apelujú na emóciu zamestnancov a pomáhajú im tak pracovne ako aj osobnostne. Takto nastavené kampane majú veľmi silnú spontánnu znalosť a ich odkazy pretrvávajú v hlavách kolegov veľmi dlhý čas.“

Výsledková listina 15. ročníka súťaže Podnikové médium roka:

Kategória: PODNIKOVÉ NOVINY

VSE - TEAM:

MB Communication, s. r. o Hutník

Org. cestovného ruchu Trenčín región Trenčín región

Kategória: PODNIKOVÝ MAGAZÍN - INTERNÁ KOMUNIKÁCIA

Lidl Slovenská republika - Medzi nami

Schaeffler Skalica, spol. s r.o. - Schaeffler Slovensko & Česko a Tatra banka, a.s. - Tatrabankár

Kia Motors Slovakia s.r.o. - Kia Family News

Kategória: PODNIKOVÝ MAGAZÍN - EXTERNÁ KOMUNIKÁCIA

CORNER SK, spol. s r.o. - TASTE & ENJOY a MEDIREX GROUP ACADEMY - labMED

TESCO - Tesco magazín

ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o. - ŠKODA Magazín

Kategória: ČASOPISY NEZISKOVÝCH, PRÍSPEVKOVÝCH A ROZPOČTOVÝCH ORGANIZÁCIÍ

Región Liptov - Tatry Magazín

Hlavné mesto SR Bratislava - in.ba

Regionálne združenie obcí Hornád - Abovský hlásnik a STAR production, s.r.o. - Metropola

Kategória: PODNIKOVÁ BROŽÚRA A LETÁK

Slovnaft a.s. – Palivové riešenia a Syngenta Slovakia - Plodinový katalóg

KPMG - DNA zákazníckej skúsenosti

Volkswagen Slovakia, a.s. - Porsche Cayenne

Kategória: VÝROČNÉ SPRÁVY

TEMPEST a.s. – Výročná správa

Falck Emergency a. s. - Ročenka 2017

Asseco Central Europe, a.s. - Výročná správa za rok 2017

Kategória: WWW STRÁNKY A INTRANET

KPMG Slovensko spol. s r.o.

Org. cestovného ruchu Trenčín región - www.trencinregion.sk

mesto Žiar nad Hronom - ziar.sk a Lidl Slovenská republika, v.o.s. - www.kariera.lidl.sk

Kategória: ELEKTRONICKÝ MAGAZÍN A ELEKTRONICKÉ MÉDIÁ

Volkswagen Slovakia, a.s. - Appka VW

Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s. - Allianz TV

CORNER SK, spol. s r.o. - TASTE & ENJOY

Kategória: PODNIKOVÝ KALENDÁR

SuperZOO - Pomôžte zvieratkám bez domova

Antalis, a.s. - Kalendár Antalis 2018

Občianske združenie Bratislavské rožky Prešporský kalendár

Kategória: VOĽNÉ FORMY

Slovak Telekom, a. s. - #nezivimpredsudky

Falck n. o. - ZÁCHRANA SOM JA

RESPECT APP - Staršia ako vy

Kategória: VIRÁL

RESPECT APP - Susedia v Kauflande

Slovak Telekom, a. s. - WIN TV

Lidl Slovenská republika, v.o.s. - My Lidl Shop

Kategória: AUDIOVIZUÁLNA PREZENTÁCIA

BILLA s.r.o. – Nákupný asistent

Falck n. o. - Ovládajú deti na Slovensku prvú pomoc?

Žilinský samosprávny kraj - Žilina Region inspired by

Kategória: FACEBOOKOVÉ STRÁNKY A INSTAGRAM

Žilinský samosprávny kraj – Žilinský samosprávny kraj

Mestský úrad v Trnave - Trnava

Lidl Slovenská republika, v.o.s. – Lidl Slovensko

Zdroj:

Klub podnikových médií

Špeciálne ceny

GRAND PRIX

Slovak Telekom, a. s. - #nezivimpredsudky

CENA SITA ZA NAJLEPŠIU OBSAHOVÚ STRÁNKU

Tatra banka, a.s. - Tatrabankár

CENA PIVOVAROV LOBKOWICZ ZA NAJLEPŠIU GRAFICKÚ STRÁNKU

TESCO - Tesco magazín

Cena PhDr. Mariána Matyáša pre ojedinelý projekt v oblasti podnikových médií

Katolícka univerzita v Ružomberku -REFLEXIE

CENA PRE NAJLEPŠIE KOMUNIKUJÚCU SPOLOČNOSŤ

Lidl Slovenská republika, v.o.s.

CENA KLUBU PODNIKOVÝCH MÉDIÍ

Falck n. o. - ZÁCHRANA SOM JA

CENA PREDSEDU POROTY

Žilinský samosprávny kraj

DETSKÁ CENA ŽIRAFA

Lidl Slovenská republika, v.o.s.

CENA KÚPEĽOV BRUSNO ZA INVENČNÉ POSTUPY PRI TVORBE

Antalis, a.s. - Kalendár Antalis 2018

CENA HLAVNÉHO MESTA BRATISLAVA

Vihorlatské múzeum v Humennom - Skanzeny v Prešovskom samosprávnom kraji


Dažďovú vodu z objektov v Žiari nad Hronom chcú zachytávať a využívať

dobrenoviny.sk | 18.5.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 18. mája (TASR) - V Žiari nad Hronom chcú zachytávať a ďalej využívať dažďovú vodu z mestských objektov. Na projekt by chcela samospráva získať prostriedky z eurofondov, aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu, za ktorú podľa zverejnených dokumentov zaplatí 17.880 eur.

“Na opatrenia súvisiace so zhromažďovaním dažďovej vody by mala byť tento rok vyhlásená výzva z operačného programu Kvalita životného prostredia,” priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že sa do nej chce mesto zapojiť a uchádzať sa o prostriedky na vybudovanie takéhoto systému.

Malo by ísť o zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, akými sú materské a základné školy či zimný štadión, ktorý mesto rekonštruuje. “Zatiaľ máme vytypovaných osem mestských objektov, kde by sme chceli zachytávať a využívať dažďovú vodu,” podotkol s tým, že možno bude nakoniec týchto objektov viac.

Dažďová voda by mala byť zachytávaná a zvádzaná do nádrží, aby sa potom mohla využívať na zavlažovanie či v malých dažďových záhradách, ktoré budú tvoriť umelo vytvorené jazierka.


Mesto Žiar nad Hronom je bližšie k inteligentnému parkovaniu

www.teraz.sk | 11.5.2018 | TASR; Elena Zúborová

Žiar nad Hronom 11. mája (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom je o krok bližšie k inteligentnému parkovaniu. Primátor Peter Antal pred časom avizoval, že parkovacie miesta v centre mesta vybavia snímačmi, vďaka ktorým budú mať vodiči aktuálny prehľad o voľných miestach. Podľa zverejnenej zmluvy to bude mesto stáť 21.686 eur, inštalované by mali byť už v najbližších týždňoch.

Ako sa uvádza v zmluve, pôjde o 120 parkovacích miest v centrálnej mestskej zóne. Predmetom zmluvy, ktorú mesto uzavrelo so spoločnosťou Orange Slovensko, je jednorazové zriadenie snímačov a ich uvedenie do systému, ale aj administračná webová aplikácia, mobilná aplikácia pre občanov a tiež možnosť platenia parkovného cez SMS či mobilnú aplikáciu.

Antal už pred časom pripustil, že vďaka snímačom budú môcť nastaviť aj model časového parkovania. Samospráve sa nepáči, že parkovacie miesta v centre, ktoré majú slúžiť krátkodobo pre obyvateľov a návštevníkov mesta, využívajú na dlhodobé parkovanie zamestnanci priľahlých inštitúcií.


Totálna drzosť: Zlodeji ukradli z mestskej mini zoo prasa

myziar.sme.sk | 10.5.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Zo žiarskej mestskej mini zoo v historickom Parku Štefana Moysesa neznámi zlodeji v noci zo stredy na štvrtok (10.5.) ukradli jednu z ošípaných. Stopy pritom podľa náčelníka mestskej polície Róberta Šišku svedčia o tom, že zviera na mieste najskôr usmrtili.

Predpokladá tiež, že páchatelia boli minimálne dvaja. „Išlo totiž o približne 90-kilové prasa, ktoré museli prehodiť cez plot. Udalosť ohlásil ošetrovateľ zvierat dnes ráno. Ten vo výbehu našiel stopy krvi," informoval Šiška.

Výbehy zvierat sa na noc zamykajú, areál parku je tiež napojený na kamerový systém. “Aktuálne analyzujeme kamerové záznamy,” povedal Šiška, ktorý dúfa, že zlodeja či zlodejov identifikujú.

Živý kútik je obľúbeným miestom prechádzok najmä pre rodiny s deťmi. Vidieť tam možno poníka, osla, ale aj kengury.

S podobným prípadom sa v mini zoo zatiaľ nestretli, pred rokmi však dve tamojšie kozy roztrhali psy, ktoré majiteľovi utiekli z voliéry.


Prísne opatrenie mesta: Pod kontrolou budú mať každého, kto vstúpi na jeho územie

pluska.sk | 9.5.2018 | TASR

V Žiari nad Hronom chcú kamerami monitorovať vstupy aj výstupy z mesta.

Žiarska samospráva by chcela na mestských vjazdoch a výjazdoch mesta osadiť bezpečnostné kamery. Na projekt, ktorý má zvýšiť bezpečnosť obyvateľov mesta, sa podľa primátora Petra Antala aktuálne snaží získať dotáciu z ministerstva vnútra.

Ako priblížil, kamery, ktoré by sledovali vstupy a výstupy, chcú osadiť preto, aby vedeli monitorovať pohyb áut. Jednak by tieto informácie mohli pomôcť polícii pri objasňovaní rôznych prípadov, na druhej strane by mesto malo informáciu o prechode nákladnej dopravy cez jeho územie.

„Chceme to využiť na zabránenie tranzitnej dopravy cez mesto,“vysvetlil primátor s tým, že kamióny jazdia cez mesto, konkrétne Ulicu SNP, aj napriek vybudovanej rýchlostnej komunikácie R2. Samospráva by totiž v budúcnosti chcela takúto tranzitnú dopravu z mesta vylúčiť aj zákazom


SSOŠT získala za duálne vzdelávanie cenu ministerstva hospodárstva

www.teraz.sk | 8.5.2018 | TASR

Cenu, ktorá je ocenením spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o., prevzali zástupcovia školy na výstave Mladý tvorca 2018.

Žiar nad Hronom 8. mája (TASR) - Súkromná stredná odborná škola technická v Žiari nad Hronom získala za školský rok 2016/2017 cenu Ministerstva hospodárstva SR za „Najlepšiu spoluprácu strednej odbornej školy so zamestnávateľskou sférou pre odvetvia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR v systéme duálneho vzdelávania".

Cenu, ktorá je ocenením dlhoročnej spolupráce školy a zamestnávateľskej sféry, najmä firiem jej zriaďovateľského združenia InTech Žiar nad Hronom z.p.o., prevzali zástupcovia školy na výstave Mladý tvorca 2018 na výstavisku Agrokomplex v Nitre.

“Takéto prestížne ocenenie by sme dnes ťažko získali bez našich zriaďovateľských firiem združenia InTech, ktoré sa rozhodli realizovať duálne vzdelávanie ako jedni z prvých na Slovensku a v tomto svojom rozhodnutí vytrvali aj napriek mnohým prekážkam, ktoré bolo treba prekonať. Dnes už tak spolu môžeme pracovať na jeho skvalitňovaní a zatraktívňovaní,” uviedla riaditeľka školy Beata Tóthová.

Skúsenosti získané pri spoločnej systematickej príprave žiakov pre prax už od roku 2008 využila škola spolu s firmami InTech-u aj pri zavádzaní duálneho systému vzdelávania od roku 2015, teda hneď po prijatí nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Škola tento systém overovala ako jedna z 21 pilotných škôl a podieľa sa na jeho skvalitňovaní aj v rámci národného programu „Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP".

V súčasnosti má škola podpísané zmluvy o duálnom vzdelávaní s 11 zamestnávateľmi a v duálnom systéme študuje viac ako 100 žiakov. So zamestnávateľmi škola spolupracuje v rámci praktickej prípravy žiakov, ale aj v oblasti vytvárania kvalitných podmienok vyučovania. Vďaka dlhodobej a systematickej podpore priemyselných spoločností, akými sú Slovalco, Tubapack, Nemak Slovakia, Fagor Ederan Slovensko, Hydro Extrusion Slovakia, Remeslo strojal majú dnes žiaci školy možnosť pripravovať sa na najmodernejších technológiách a využívať moderné učebné pomôcky.

„Naša škola ako jedna z mála na Slovensku, na základe požiadaviek zamestnávateľov, ponúka výlučne odbory aktuálne a perspektívne potrebné pre trh práce. Systematicky pracujeme na tom, aby sme ponuku našej školy a jej úroveň zosúlaďovali s požiadavkami firiem," podotkol riaditeľ združenia InTech Marcel Pecník.

Veľkú pozornosť venuje škola i spolupracujúce firmy najmä praktickej príprave žiakov. „Duálny systém prípravy spolu neustále skvalitňujeme zvyšovaním pedagogických zručností inštruktorov odborného vzdelávania (OV) vo firmách, realizáciou cyklovania žiakov na pracoviskách firiem, podporou inštruktorov zo strany koordinátora duálneho vzdelávania – majstra OV školy, vytváraním dobrých podmienok pre prípravu žiakov v samotných firmách, vťahovaním žiakov do procesov firiem i do pracovných kolektívov," dodala Tóthová s tým, že už dlhé roky je samozrejmosťou účasť zástupcov zamestnávateľov na maturitných a záverečných skúškach, ale aj v odborných komisiách stredoškolskej odbornej činnosti.


V Žiari nad Hronom otvorili dva nové výbehy pre psov a agility park

www.teraz.sk | 3.5.2018 | TASR;Andrej Smatana

Prvý výbeh sa nachádza na Sládkovičovej ulici. Osadili tu herné prvky, ktoré sa zachovali z ich demontáže na ihrisku Vetrík a sú pre psov prispôsobené.

Žiar nad Hronom 3. mája (TASR) - V Žiari nad Hronom majú majitelia štvornohých miláčikov dôvod na radosť, v meste v týchto dňoch otvorili dva nové výbehy pre psov a agility park.

Prvý výbeh sa nachádza na Sládkovičovej ulici. Osadili tu herné prvky, ktoré sa zachovali z ich demontáže na ihrisku Vetrík a sú pre psov prispôsobené. Majitelia psov tu nájdu kladinu, skokové prekážky, slalom, kruh aj tunel.

Agility park je súčasťou psieho výbehu na Hviezdoslavovej ulici. Ako informoval primátor Peter Antal, nachádzajú sa tu pevné tunely, skokové prekážky, múr či slalom. V obidvoch výbehoch sú podľa jeho slov lavičky a špeciálne stĺpiky slúžiace na močenie psov. “Verím, že sa našim psičkárom, ale najmä ich štvornohým miláčikom, budú tieto výbehy páčiť,” podotkol Antal.


Žiarska slávnosť vína ponúkne tradičné vína Tekova

www.teraz.sk | 26.4.2018 | TASR; Katarína Bačová

Na návštevníkov bude čakať aj občerstvenie, ako pečené prasiatko, grilované špeciality či ochutnávka syrov.

Žiar nad Hronom 26. apríla (TASR) - Vína z oblasti Tekova, hudobný program, ale aj gastro špeciality ponúkne Žiarčanom a návštevníkom mesta Žiarska slávnosť vína, ktorú 19. mája chystajú v Parku Štefana Moysesa. Ako uviedol hovorca mesta Martin Baláž, podujatie, ktoré nesie aj názov Víno v parku, je náhradou za vínny festival, ktorý bol niekoľko rokov súčasťou tradičného mestského jarmoku.

“Podujatie sa možno stane aj tradíciou. Tento rok sme sa rozhodli ho urobiť so združením Terroir Tekov, ktoré združuje vinárov z oblasti Levíc,” podotkol. Spolupráca s týmito vinármi nie je náhodná. Okrem toho, že táto vinárska oblasť je geograficky najbližšia k Žiaru, oba územia spájajú aj niektoré historické súvislosti.

“Naše mesto bolo od konca 18. storočia sídlom banskobystrickej diecézy. Práve táto novovzniknutá diecéza dostala od Márie Terézie do majetku obce Čajkov, Tekov a Rybník, ktoré boli vždy povestné výrobou kvalitného vína, a celá biskupská stolica používala ako omšové víno práve čajkovské víno,” priblížil Baláž s tým, že toto víno sa tak symbolicky vráti späť do bývalého biskupského parku.

Podujatie začne o 14.00 h a potrvá do večerných hodín. V programe vystúpi folklórna skupina Dolina z Čajkova, Ann Bartová band či Ria Ferčáková a hostia. Na návštevníkov bude čakať aj občerstvenie, ako pečené prasiatko, grilované špeciality či ochutnávka syrov.


Žiar nad Hronom má novú modernú tržnicu priamo v centre

www.teraz.sk | 20.4.2018 | TASR; Kristína Benkovičová

Nová tržnica vznikla na nevyužívanom priestranstve za domom kultúry.

Žiar nad Hronom 20. apríla (TASR) - Centrum Žiaru nad Hronom sa môže pochváliť novou modernou tržnicou. Nakupovanie ovocia a zeleniny, domácich produktov či rastlín tak bude pre obyvateľov nielen dostupnejšie, ale aj komfortnejšie. Samospráva totiž pri jej budovaní nezabudla ani na parkovacie miesta.

Nová tržnica vznikla na nevyužívanom priestranstve za domom kultúry. Je postavená v rovnakom dizajne ako letný pavilón v centre mesta. Jej vybudovanie vyšlo mesto na približne 50.000 eur. Podľa primátora Petra Antala je kapacitne postačujúca, počas sobôt bude doplnená o ďalšie predajné stoly.

Nechýbajú ani parkovacie miesta. Práve tie totiž pri starej tržnici absentovali. “Tu sme vybudovali jednak nové parkovacie miesta popri dome kultúry, ale je tu blízko aj veľké parkovisko pred druhou základnou školou, ktoré je v sobotu plne k dispozícii,” podotkol Antal.

Polohu novej tržnice v strede mesta oceňuje i jej správkyňa Mária Skladanová. Na mieste, kde sa v súčasnosti nachádza, sa podľa jej slov predávalo ovocie a zelenina aj pred rokmi. “Tu som vyrastala ako dieťa a tu sa pôvodne predávalo, keď ešte nebola vybudovaná tržnica. Starí Žiarčania si to určite budú ešte pamätať,” uviedla s tým, že strategicky je miesto zvolené veľmi dobre, len si musia obyvatelia na túto možnosť zvyknúť.


Sociálny taxík má nové pravidlá. Záujem o službu bol vysoký

myziar.sme.sk | 14.3.2018 | Ivana Zigová

Službu využívajú mesačne stovky ľudí, náklady mesta rastú. Žiarska radnica sa preto rozhodla pritvrdiť pravidlá.

ŽIAR NAD HRONOM. Sociálny taxík v réžii samosprávy funguje v Žiari nad Hronom ako služba pre starobných a invalidných dôchodcov už tretí rok.

Hoci ho radnica pôvodne avizovala najmä ako prostriedok na prepravu k lekárovi na území mesta, zákazníci ho mohli využiť aj na odvoz na úrad, poštu či na nákup alebo na návštevu cintorína.

Podľa vzdialenosti pritom za jednu jazdu s konkrétnou taxislužbou zaplatili podľa vzdialenosti len 1 euro alebo 1,50 eura. Zvyšok nákladov znášalo mesto.

Narastá počet jázd do nákupných centier

Tento rok však v Žiari zmenili pravidlá doplnkovej sociálnej služby už druhýkrát. Dôvodom je, že ju obyvatelia využívali príliš často, niektorí ju podľa slov vedúceho kancelárie primátora mesta Martina Baláža aj zneužívali.

„Naším cieľom bolo pomôcť dôchodcom a zdravotne postihnutým v preprave na území mesta. Mysleli sme si, že taxík bude slúžiť najmä na dopravu k lekárovi, no ukázalo sa, že nám narastá počet jázd do nákupných centier. Spätné väzby od zazmluvnenej taxislužby hovoria aj o zneužívaní osvedčenia, ktorým sa neraz preukážu aj ľudia, ktorí nie sú dôchodcovia,“ poznamenal Baláž.

Radnica tiež odkázala, že nechce nahradiť rodinných príslušníkov, ktorí rodičov či starých rodičov môžu k lekárovi či inam odviezť bez problémov vlastným autom.

Pomáhať chce predovšetkým tým, ktorí takú možnosť nemajú.

Preukaz si vybavia za päť eur

V rozpočte na tento rok malo mesto na sociálny taxík vyčlenených 5-tisíc eur, už teraz je jasné, že pôvodný balík bude musieť navýšiť.

„Dostali sme sa na úroveň, že službu využíva viac ako 800 ľudí za mesiac. Celoročné plánované náklady sme pritom prakticky vyčerpali za prvý štvrťrok,“ povedal Baláž s dôvetkom, že aj to je dôvod, prečo sa poskytovanie služby rozhodli zregulovať.

Od prvého mája zavádza radnica nové pravidlá. Na používanie sociálneho taxíka bude mať nárok invalidný dôchodca alebo penzista s podmienkou celkového príjmu, ktorý nepresiahne sumu 430 eur. Príjem musí pritom doložiť rozhodnutím Sociálnej poisťovne z decembra 2017.

Po novom sa tiež zákazníci sociálneho taxíka musia vodičovi preukázať špeciálnym preukazom. Ten im za poplatok päť eur vydajú v kancelárii prvého kontaktu na mestskom úrade už v týchto dňoch.

Plastová kartička bude obsahovať meno, priezvisko, telefónne číslo a fotografiu jej držiteľa. „Preukaz bude môcť využívať len konkrétna osoba, bude obsahovať QR-kód, v ktorom bude nastavený limit na päť prepráv mesačne,“ dodal Baláž. Sociálny taxík bude premávať v pondelok až v piatok v čase od 6. do 14. hodiny.


Nové žiarske ihrisko na inline hokej a hokejbal: Padlo rozhodnutie

dnes24.sk | 12.4.2018 | Barbara Dalosová

Ešte tento rok by si mali na svoje prísť aj žiarski priaznivci hokejbalu či inline hokeja. Plánované ihrisko už pozná svoju lokalitu.

Akýmsi bonusom k zrekonštruovanému zimnému štadiónu, z ktorého by sa mali Žiarčania tešiť už o niekoľko mesiacov, je ihrisko na inline hokej. Na jeho vybudovanie chce samospráva použiť pôvodné mantinely zo zimáku, ktoré budú počas rekonštrukčných prác demontované.

Nové športovisko by malo ulahodiť priaznivcom inline hokeja i hokejbalu. Ešte na februárovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili žiarski poslanci na jeho vybudovanie 30 000 eur z mestskej kasy. Keď radnica avizovala stavbu ihriska, o jeho umiestnení ešte rozhodnuté nebolo. V hre boli dve lokality, areál prvej a areál štvrtej základnej školy.

,,Nakoniec sme sa pre lokalitu na prvej základnej škole," ozrejmil pre Žiar24 vedúci Kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Ako vysvetľuje Baláž, prvým krokom bude príprava na vybudovanie plochy. ,,Musí to byť povrch, ktorý bude vyhovovať inline hokeju aj hokejbalu. Práve preto, že mantinely budú zo zimáku, je pre nás dôležitá fáza, keď ich demontujú, aby sme ich nemuseli zatiaľ nikde dlhodobo uskladňovať a podobne," uviedol s tým, že plán je realizovať stavbu ešte v tomto roku.

Hoci bude ihrisko situované v uzavretom areáli základky, má slúžiť širokej verejnosti. ,,Systém, akým bude ihrisko verejne prístupné, ešte nastavený nemáme. Ale určite má slúžiť Žiarčanom, nebude to len ihrisko prvej základnej školy," ubezpečuje Baláž na záver.


Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom samospráva na konci marca prestane prevádzkovať

RTVS Jednotka | 29.3.2018 | R / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom samospráva na konci marca prestane prevádzkovať. S obyvateľmi chce radnica komunikovať inými spôsobmi. Viac sa pýtala reportérka Daniela Matejovičová."

Daniela Matejovičová, redaktorka:

“Prečo sa radnica rozhodla pristúpiť teda k zrušeniu tohto mestského rozhlasu?”

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

“On už nie je v dobrom technickom stave a buď by sme ho rekonštruovali celý ako systém, čo by stálo niekoľko 100-tisíc eur a na druhej strane sme si povedali, že to už nie je veľmi tradičné médium v 21. storočí a absolútna väčšina aj slovenským miest nepoužíva takýto centrálny mestský rozhlas. Takže sme sa rozhodli, že nebudeme ďalej do neho investovať, ostane ako výstražný zvukový systém v prípade nejakých krízových situácií, čo musíme mať zo zákona, aj musíme prevádzkovať takýto systém, alebo mať v pohotovosti zo zákona, to aj ostane. Ale každodenné hlásenie nejakých udalostí a oznamov v rámci celého mesta už nebude.”

Daniela Matejovičová:

“Stretli ste sa možno s nejakými reakciami obyvateľov na teda funkčnosť, nefunkčnosť rozhlasu?”

Martin Baláž:

“Tak to už je niekoľko rokov, kedy sme mali pravidelne sťažnosti najmä od tej mladšej generácie a konkrétne od ľudí, ktorí napríklad, alebo rodín, ktoré majú malé deti, že pokiaľ sa tam robilo nejaké mimoriadne hlásenie napríklad v dopoludňajších hodinách, že im to budú deti, ale takisto to tradičné hlásenie o 15. hodine, často sme mávali vlastne spojené s tým, že sa budia vtedy deti. Alebo ľudia, ktorí chodia na zmennú prevádzku, že napríklad robia v noci, tak mali niekedy problém s tým, že ich to zobudí a nemôžu spávať.”

Daniela Matejovičová:

“Nakoľko bol využívaný doteraz, alebo teda možno v súčasnej dobe?”

Martin Baláž:

“Tak ten mestský rozhlas netvrdím, že každý deň hlásil, ale 3-4 dni do týždni o tej tretej niekoľko minút to hlásenie nejakých tých udalostí, ktoré sa udejú v meste, bolo.”

Daniela Matejovičová:

“Čo plánujete zaviesť ako nové formy komunikácie, teda ktoré by nahradili tento rozhlas?”

Martin Baláž:

“Tak my sme to už v podstate od začiatku roka začali komunikovať s tým, že po prvom štvrťroku prestávame vyhlasovať v mestskom rozhlase, a že ľudia sa môžu nahlasovať do nového systému SMS hlásnika, že v podstate všetci, ktorí sa zaregistrujú, budú od samosprávy dostávať krátke SMS-ky, či už to budú nejaké poruchy na inžinierskych sieťach, odstávky energií, alebo aj nejaké podujatia, ktoré sa v meste uskutočnia. Nechceme ľudí zasycovať informáciami, budú to skôr také, že fakt, skutočne dôležité veci, o ktorých by si myslíme, že by mohli vedieť. Druhou možnosťou, ako môžu čerpať informácie, alebo budú im priamo chodiť k nim domov, je to vlastne emailový newsletter, ktorý už robíme niekoľko rokov a teraz sme ho ešte viac posilnili, aj viac ho komunikujeme, že tam človek, ktorý sa zaregistroval, alebo zaregistruje svoju emailovú adresu, každý piatok dostane taký súhrn týždňa, čo sa v meste zhruba udialo a čo očakávame v najbližšom čase.”

Daniela Matejovičová:

“Povedzme si ešte presnejšie, ako teda občan sa dostane k tej registrácii, čo má spraviť?”

Martin Baláž:

“Všetko nájde na webovej stránke. Tam je formulár, ktorým sa zaregistruje či už na odobrenia SMS-iek, alebo na tento emailový newsletter. Pre starých spoluobyvateľov, ktorí majú dajme tomu problém s internetom, alebo ho vôbec nemajú, takisto môžu prísť osobne na mestský úrad, kde naši kolegovia im pomôžu s registráciou a budú v systéme.”

Daniela Matejovičová:

“Kedy teda rozhlas bude končiť a odkedy sa môžu občania registrovať na tieto nové formy komunikácie?”

Martin Baláž:

“Registrovať sa už môžu niekoľko mesiacov, to sa aj deje a hlásenia rozhlasu končia v podstate po Veľkej noci, alebo 1. aprílom.”

Daniela Matejovičová:

“Koľko ľudí ste zaregistrovali, keďže už teda registrujete niektorých?”

Martin Baláž:

“Tak je to okolo 500 ľudí zatiaľ, ktorí sú na SMS zaregistrovaní. Vychádzajú takisto mestské noviny, dvojtýždenník, ktorý dostáva každý do svojich schránok a väčšina domácností na území mesta má možnosť chytať aj Žiarsku televíziu. To sú v podstate kanály, ktorými takisto šírime informácie, a ktoré využívame až dodnes a budeme ich aj naďalej využívať.”

Daniela Matejovičová:

“Mesto vynaložilo nejaké náklady na tieto nové komunikačné kanály?”

Martin Baláž:

“Tak je to otázka možno 2-tisíc eur, ktoré nás bude stáť ten systém s SMS-kami. Ostatné v podstate sú kanály, ktoré využívame aj dodnes, vrátane emailového newslettera.”


Na hrade Šášov vznikne netradičná čitáreň. Ponesie meno propagátora histórie

myziar.sme.sk | 26.3.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. Meno propagátora regionálnej histórie Richarda Kafku ponesie so súhlasom jeho rodiny čitáreň, ktorá tento rok vznikne na hrade Šášov. Vytvorí ju tu Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré na projekt získalo finančnú podporu nadácie jednej z bánk.

Amatérsky historik Richard Kafka síce už dnes nežije, no pre zduženie bol veľkou inšpiráciou.

„Ešte v júni 2002 vyšiel v žiarskom závodnom časopise Hutník článok s názvom Šášovský hrad a 750 rokov od ukončenia jeho stavby. Jeho autorom bol práve pán Kafka. Tento text bol impulzom pre vznik nášho združenia,“ povedal Rastislav Uhrovič, predseda Združenia na záchranu hradu Šášov.

Čitáreň má byť oddychovým a vzdelávacím priestorom, návštevníkom poskytne informácie o regionálnej histórii a zaujímavostiach. Vybudujú ju vo východnom paláci hradu. Uhrovič naznačil, že študenti žiarskeho gymnázia z článkov a blogov nadšenca histórie vytvoria brožúry.

V čitárni budú tiež k dispozícii vybrané práce národovcov pôsobiacich v regióne v druhej polovici 19. storočia a na začiatku 20. storočia. „Máme na mysli také osobnosti, ako sú Zechenter Laskomerský, Pavol Križko, Andrej Kmeť či Jozef Luňáček,“ pripomenul Uhrovič.


Vynovený žiarsky zimák bude súčasťou projektu: Na ľade dostane šancu každé dieťa!

dnes24.sk | 21.3.2018 | Barbara Dalosová

Rokovanie žiarskeho primátora s hokejovým zväzom prinieslo ovocie. Žiarsky ľad má byť pripravený vychovávať hokejové mená.

Momentálne pripomína zimný štadión v Žiari nad Hronom stavenisko. Už o niekoľko mesiacov by ale podľa plánov radnice mal slúžiť verejnosti v úplne novej podobe.

Žiarsky ľad chce vychovávať budúcich hokejistov

Ako na sociálnej sieti oznámil primátor mesta Peter Antal, novinkou týkajúcou sa žiarskeho zimáku je výsledok jeho rokovania s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martinom Kohútom. ,,S potešením môžem konštatovať, že zväz nám pomôže s financovaním nových mantinelov, a taktiež s novou rolbou," píše na svojom oficiálnom profile primátor.

Okrem finančnej pomoci na vybavenie vznikla podľa Antala na stretnutí ešte jedna dohoda. Tá má prilákať na ľad viac nádejných talentov.

,,Taktiež sme sa dohodli na spolupráci pri zaujímavom projekte, keď na zimnom štadióne bude bežať výuka žiarskych detí z materských a základných škôl, ktoré sa za asistencie trénerov SZĽH budú učiť korčuľovať. Dáme tak možnosť všetkým žiarskym deťom naučiť sa na novom zimáku korčuľovať. Snáď z niektorých vyrastú noví slovenskí hokejisti," konštatoval Antal.

Staré mantinely poslúžia inde

Ľadovú plochu na zrekonštruovanom štadióne budú lemovať nové mantinely, tie pôvodné ale nepôjdu do šrotu. Zo starých mantinelov chce žiarska samospráva postaviť ihrisko na inline hokej v inej časti mesta.

Na tento účel schválili žiarski poslanci ešte na februárovom (22.2.) rokovaní 30 000 eur z mestskej kasy. Ihrisko má pribudnúť ešte tento rok, mesto pritom zvažuje dve lokality – areál prvej základnej školy (Dr. Janského) a areál štvrtej základnej školy (Jilemnického).


Žiarčan Škriniar bodoval v ankete. Fanúšikom odkázal: Chcem vám robiť radosť

myziar.sme.sk | 20.3.2018 | sita; sme.sk

Milan Škriniar je podľa výsledkov ankety druhým najlepším slovenským futbalistom roku 2017. Získal aj Cenu fanúšikov.

ŽIAR NAD HRONOM. Najlepším futbalistom Slovenskej republiky za rok 2017 sa stal síce obhajca tohto titulu Marek Hamšík, druhé miesto však obsadil Žiarčan Milan Škriniar, tretí je Stanislav Lobotka. Slávnostné vyhlásenie výsledkov 25. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu sa uskutočnilo v pondelok v hoteli Senec v Senci.

Hamšík: Škrinka a Stanley sa na nás tlačia

Tridsaťročný stredopoliar talianskeho klubu SSC Neapol získal rekordné siedme prvenstvo, na ocenenie zareagoval.

“Ocenenie ma veľmi teší. Ďakujem najbližšej rodine, slovenskej reprezentácii i spoluhráčom z Neapola. Škrinka (Škriniar, pozn.) a Stanley (Lobotka) sa na nás tlačia, takže uvidíme, ako to dopadne o rok,” uviedol Marek Hamšík.


Zomrel amatérsky historik Marian Pavúk

Noviny Žiarskej kotliny | 20.3.2018 | IVA ZIGOVÁ

HLINÍK NAD HRONOM. Zomrel amatérsky historik, ktorý sa venoval objavovaniu zaujímavostí z dejín žiarskeho regiónu, Marian Pavúk. Patril k dlhoročným spolupracovníkom týždenníka MY, čitateľom sme prinášali najmä fotografie z jeho bohatého archívu.

„Vzácny človek, dobrosrdečný a milujúci otec, verný priateľ, skvelý spoločník. Amatérsky historik, neúnavný šíriteľ historických poznatkov a zaujímavostí. Po Monografii obce Vyhne, Osude Židov vo Vyhniach, publikácii o zaniknutých kúpeľoch či knihe o najstaršom slovenskom pivovare vo Vyhniach, nestihol dokončiť knihu o vyhnianskych strojárňach. Ostala na stole v jeho obľúbenej pracovni, ktorá už bude navždy prázdna," napísal na sociálnej sieti jeho syn Marian Pavúk ml.

Posledná rozlúčka s Marianom Pavúkom, ktorý zomrel v pondelok (12.3.), sa uskutočnila v Dome smútku v Hliníku nad Hronom.

Narodil sa v roku 1942 v Bratislave, v posledných rokoch žil v Hliníku nad Hronom, chalupu mal vo Vyhniach, ktorých dejiny mapoval. Vyštudoval Priemyselnú školu strojnícku v Bratislave a týmto smerom sa neskôr uberal aj jeho profesijný život. Vo voľnom čase sa venoval športuzápaseniu aj basketbalu. História ho oslovila až neskôr, najmä na dôchodku. Informácie hľadal v archívoch, knižniciach aj medzi pamätníkmi.

„Jeho posledné dielo Železité termálne kúpele Vyhne venoval do našej obecnej knižnice len minulý týždeň. Patrí mu naše ďakujem," zareagoval na smutnú správu starosta obce Vyhne Vladimír Bevelaqua.


Do parku prúdi viac ľudí. Osadia orientačné tabule

Noviny Žiarskej kotliny | 13.3.2018 | IVA

ŽIAR NAD HRONOM. V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudnú v budúcnosti nové informačno-orientačné tabule. Podľa primátora Petra Antala majú byť pomocou najmä pre tých, ktorí sem chodia z okolia.

„Prichádza sem stále viac návštevníkov. Zo všetkých strán chceme jasne označiť, čo sa v areáli nachádza. Je tam sad, kúpalisko, minizoo či športoviská," podotkol Antal.

Na doplnenie informačno - orientačných tabúľ schválili vo žiarski poslanci v prvej zmene rozpočtu mesta na rok 2018 zvýšenie výdavkov v sume 5- tisíc eur.

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov.

Okrem minizoo, detského ihriska či workoutových prvkov sa tu nachádza zrekonštruovaný historický pavilón či drevený altánok, kde sa konajú sobáše. Jednou z noviniek je aj novozaložený mestský sad s pôvodnými ovocnými drevinami a s rozlohou viac ako jeden hektár.

V súčasnosti sa miestne občianske združenie Zažiar snaží získať finančnú podporu cez program Krajšie Slovensko na vytvorenie kvitnúcej lúky v sade.

„V rámci nášho projektu chceme v spolupráci s mestom pokračovať v rozvoji nášho sadu a vytvoriť kvitnúce pásy z byliniek lemujúcich štrkové chodníky," povedala Dominika Švecová zo združenia. Projekt má tri ciele. „Prvým je výsadba liečivých byliniek všade, ktoré budú k dispozícií školským jedálňam i verejnosti. Druhým je prostredníctvom výsadby doplniť estetickosť nášho sadu. Tretím je prilákanie včiel a hmyzu do sadu. Nami vybrané bylinky a sadenice svojou vôňou pomôžu k zvýšeniu opeľovania ovocných stromov," napísala v popise projektu pre internetové hlasovanie. To potrvá do konca apríla.


Žiarsky experiment s Rómami sa končí

TA3 | 11.3.2018 | Martin Dušička / Zuzana Straková Wenzlová, Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor: "Mestská firma v Žiari nad Hronom, ktorá mala naučiť dlhodobo nezamestnaných Rómov pracovať, končí. Hoci fungovala iba necelé dva roky, zrušiť sa ju rozhodla samotná radnica. Tvrdí, že experiment bol úspešný iba sčasti a po strate príspevkov z úradu práce nemajú z čoho prácu Rómov financovať."

Martin Dušička, reportér TA 3: "Pred takmer dvomi rokmi založilo mesto žiarsku komunálnu spoločnosť, prioritne bola určená pre dlhodobo nezamestnaných Rómov z osady Pod Kortínou. Namiesto stavania sociálnych bytov ich radšej chceli naučiť pracovať."

(začiatok archívneho záznamu, 28.9.2016)

Obyvatelia osady: “Však jako roboty je málo, no a sme radi, že aspoň máme nejakú.”

“Vidím to lepšie, zvykám si na túto robotu a učím sa.”

“Má to nejaké výhody aj peňažné dávky.”

(koniec archívneho záznamu, 28.9.2016)

Martin Dušička: “Po získaní pracovných návykov sa mali Rómovia ľahšie zamestnať na bežnom trhu práce. Teraz sa ale mesto rozhodlo firmu zrušiť. Tvrdí, že nezamestnanosť v Žiari klesla pod šesť percent a oni prišli o príspevky z úradu práce. Rómom sa tiež veľmi pracovať nechcelo.”

Martin Baláž, vedúci kancelária primátora: “Nebol taký záujem, aký sme my očakávali, pretože my tých ľudí nie sme schopní donútiť pracovať. Z tých, ktorí boli nezamestnaní, bol vôbec problém vybrať, alebo dokonca ich ochota pracovať.”

Martin Dušička: “Celkovo dali šancu dvanástim Rómom, niektorí z nich si už našli zamestnanie inde. Vo firme pracujú ešte traja do konca mesiaca a potom spoločnosť zrušia.”

Milan Nárožný, pracovník firmy: “Budeme vidieť, ako to bude ďalej. Pravdaže nás to mrzí. No ak nás prepustia, zase budeme len tam, kde sme boli.”

Vojtech Adamec, majster: “Nie sú nadšení, akože by aj zostali, však sa im to páčilo, skúsili, videli a už len, kde sa presadia.”

Martin Dušička: “Väčšinou robili drobné stavebné práce. Mesto priznáva, že na začiatku boli idealisti, pričom sa inšpirovali Spišským Hrhovom. V Žiari však bola iná situácia ako na východe.”

Martin Baláž: “Aj z neoficiálnej komunikácie sme sa dozvedeli, že hlavným demotivujúcim faktorom pre to nie sú exekúcie, ktorými v podstate väčšina tých nezamestnaných je zavalená. Sami nám povedali, že pri tom minime, ktoré majú a údajne pri nejakých fuškách oni si vedia zarobiť viac a nemusia pracovať osem hodín denne.”

Martin Dušička: “Majetok a celú budovu firmy prevezmú technické služby, práve v nich chcú pracovať aj Rómovia.”

Milan Nárožný: “No dúfam, že budem mať robotu, no inšie na to nemám.”

Vojtech Adamec: “S dochádzkou nebol problém nikdy, ani s príchodom, s odchodom, akože poslúchali, pracovali. To, čo som im povedal, vždycky sa spravilo.”

Martin Dušička: "Žiarsky experiment s Rómami sa teda vydaril iba sčasti. Hoci firma končí, niektorí z nich budú aj naďalej pracovať v žiarskych technických službách."


Na pitie mládeže dostanú policajti viac pák

Rádio Regina BA | 8.3.2018 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "Žiarska samospráva chce zefektívniť odpadové hospodárstvo v meste aj využitím inovatívnych riešení. Jej zámerom je cez snímače monitorovať naplnenosť kontajnerov v stojiskách bytových spoločenstiev. Podľa vedenia mesta to má význam aj z hľadiska platieb obyvateľov, keďže budú vyvážať až na 90 percent a viac naplnené kontajnery. Systém by mal zároveň zberovým automobilovým nastaviť trasu zberu tak, aby bola čo najefektívnejšia. V pilotnej fáze by chceli snímače osadiť na desiatich stojiskách, čo je zhruba 60 kontajnerov."


Žiarska firma, ktorá mala učiť ľudí pracovať, skončí

myziar.sme.sk | 5.3.2018 | Ivana Zigová

Žiarska komunálna spoločnosť, ktorá je v obchodnom registri zapísaná od júna 2016, čoskoro skončí. K 1. máju sa má zlúčiť s inou mestskou eseročkou – Technické služby Žiar nad Hronom.

Nápad, ako dať prácu dlhodobo nezamestnaným

Firma vznikla pred časom ako nápad primátora Petra Antala (nezávislý). Ten mal predstavu, že dlhodobo nezamestnaní, najmä Rómovia, v nej získajú pracovné návyky a po pár mesiacoch tak dostanú šancu na bežnom trhu práce.

„Dostali sme sa ale do situácie, keď v meste Žiar nad Hronom klesla nezamestnanosť pod šesť percent, čo automaticky znamená, že nevieme získavať podporu na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných cez úrad práce, ako to bolo doteraz,“ povedal ku koncu firmy Antal.

Pripustil tiež, že kvalita a produktivita začínajúcich zamestnancov nebola veľmi vysoká, a tak spoločnosť nebola konkurencieschopná. Záujem dlhodobo nezamestnaných o prácu v takejto firme bol navyše podľa jeho slov minimálny.

„Už si vedia nájsť lepšie platenú prácu, kde ich aj zaučia. Aj zamestnávatelia sú už ochotní venovať energiu, čas a peniaze na to, aby naučili potenciálnych zamestnancov to, čo treba. Priniesol to trh,“ povedal.

Prácu si našli traja. Kde sú dnes, firma nevie

Konateľ Žiarskej komunálnej spoločnosti Daniel Šály doplnil, že z dvanástich zamestnancov, ktorí firmou prešli, v nej v súčasnosti pôsobia ešte traja.

„Zo zvyšných deviatich si podľa našich vedomostí minimálne traja našli uplatnenie na trhu práce, aktuálnymi informáciami o ich zamestnanosti nedisponujeme,“ zareagoval na našu otázku, aké reálne výsledky firma priniesla.

„Prínos spoločnosti hodnotím pozitívne, vo svojej dobe mala opodstatnenie – niekoľkých ľudí sme vrátili do pracovného procesu,“ doplnil Šály.

Pracovníci sa podieľali napríklad na rekonštrukcii Svätokrížskeho domu, na vytváraní mestských psích výbehov či na budovaní nových parkovacích miest.

Podľa portálu Finstat.sk firma v roku 2016 v období od júna do konca decembra zverejnila tržby 20 398 eur so stratou -18 897 eur.

Hluku a smradu má byť na A. Dubčeka menej

Pre firmu kúpilo mesto aj budovu bývalej základnej školy v zaniknutej obci Horné Opatovce, v dnešnej priemyselnej zóne. Tam mala svoje zázemie.

„Tento majetok vieme využiť inak. Keďže sa nám dlhodobo množia sťažnosti na hluk a smrad zo súčasného areálu technických služieb pri zimnej údržbe či pri letnom kosení, vieme časť mechanizmov a činností presunúť práve do Horných Opatoviec,“ povedal Antal.

Technické služby Žiar nad Hronom, s.r.o., dnes sídlia v tesnom susedstve bytoviek na Ulici A. Dubčeka v širšom centre mesta. Ich areál sa mal na tomto mieste rozširovať. Po presťahovaní časti aktivít do katastra Horných Opatoviec to však už podľa Antala potrebné nie je.


Snímače majú pomôcť Žiaru nad Hronom kontrolovať odpad

hlavne.sk | 2.3.2018 | Marína Slivková

Žiarska samospráva chce zefektívniť odpadové hospodárstvo v meste aj využitím inovatívnych riešení. Jej zámerom je prostredníctvom snímačov monitorovať naplnenosť kontajnerov v stojiskách bytových spoločenstiev.

„Budeme mať prehľad o tom, ako je naplnený kontajner. Keďže máme zavedený množstvový zber, má to význam aj z hľadiska platieb obyvateľov,“ priblížil Antal s tým, že kontajnery budú vyvážané až vtedy, keď budú naplnené na 90 percent a viac. Systém by mal zároveň zberovým automobilom nastaviť trasu zberu tak, aby bola čo najefektívnejšia. V pilotnej fáze by chceli snímače osadiť na desiatich stojiskách, čo je zhruba 60 kontajnerov.

Podľa Antala ide zatiaľ o technológie, ktoré nie sú dostupné. „Nútime vyvíjať potenciálnych dodávateľov riešenia, ktoré dnes ešte u nás, žiaľ, nie sú,“ podotkol s tým, že preto sa budú kroky mesta v tomto smere odvíjať od toho, ako budú schopní dodávatelia dodať mestom vymyslené riešenia.

„Tieto snímače sú napríklad na podzemných a polopodzemných kontejneroch, pri ktorých nie je inak možné zistiť ich naplnenosť. Avšak nikto ich ešte nemá na 1100 litrových kontajneroch,“ dodal Antal s tým, že v prípade zavedenia by boli tieto inovatívne riešenia pre mesto a jeho obyvateľov veľkým prínosom.


V Žiari nad Hronom vybudujú ihrisko pre inline hokej

Rádio Regina BA | 28.2.2018 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "V Žiari nad Hronom by mali pribudnúť ďalšie športovisko. Tento raz to bude ihrisko pre inline hokej. Kde sa bude nachádzať, zatiaľ nie je jasné. V hre sú dve lokality. Pribudne buď na ulici Dr. Janského, alebo na 4. Základnej škole na Jilemnického ulici. Primátor Peter Antal."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: “V podstate vyplynulo to z toho, že dnes rekonštruujeme zimný štadión a mantinely, ktoré tam máme, budú demontované, keďže budeme mať nový mantinelový systém, bola by škoda ich odpredávať, lebo sú to použiteľné mantinely práve na inline hokej, ktorý tu ľudia hrajú a ja som presvedčený, že aj mladí ľudia by využili takéto hokejbalové ihrisko. Takže chceme vybudovať jedno takéto ihrisko, ktoré bude celoročne k dispozícii.”

Vladimíra Legíňová: “Žiarski mestskí poslanci odobrili na vybudovanie ihriska výdavky vo výške 30-tisíc eur.”


Počet žiarskych domácností zapojených do zberu kuchynského odpadu má rásť

enviroportal.sk | 27.2.2018 | TASR

Žiar nad Hronom, 26. februára - Počet domácností, ktoré sú v Žiari nad Hronom zapojené do zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, chce tunajšia samospráva zvyšovať. Vedúci odboru centra zhodnocovania odpadov mestského úradu v Žiari nad Hronom Ján Vinarčík priblížil, že pilotnú fázu zberu takéhoto odpadu z domácností spustili v septembri minulého roka.

Kým na začiatku bolo do zberu zapojených desať stojísk, v súčasnosti ich je raz toľko a ich počet by mal rásť. ,,Do konca roka 2017 bolo vyzbieraných okolo 11 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Predpokladali sme, že ten nárast bude väčší, ale zatiaľ si na to aj ľudia musia zvyknúť," podotkol Vinarčík.

Domácnosti, ktoré sú do zberu tohto odpadu zapojené, vybavilo mesto zbernými nádobami. Odpad potom vysýpajú do zatvárateľných zberových nádob, ktoré majú umiestnené v stojiskách. Podľa Vinarčíka sa niekedy stáva, že je odpad znečistený plastovými, či inými obalmi. Pred spracovaním v bioplynovej stanici sa preto musí najprv vyčistiť. ,,Dá sa však povedať, že sa to postupne zlepšuje a ľudia si na to zvykajú," zhodnotil Vinarčík.

Kým v súčasnosti je tento odpad aj s kuchynským odpadom zo žiarskych škôl a škôlok spracovaný v bioplynovej stanici v Budči, v budúcnosti by ho mali spracovávať v mestskom centre zhodnocovania odpadov.


Parkovacie miesta v centre Žiaru nad Hronom vybavia snímačmi

www.teraz.sk | 27.2.2018 | TASR; Daniel Forgács

Žiar nad Hronom 27. februára (TASR) - Parkovanie v centre Žiaru nad Hronom by malo byť v budúcnosti jednoduchšie. Miestna samospráva chce nové parkovacie miesta v centre vybaviť snímačmi. Pomocou aplikácie si tak vodiči budú môcť prezrieť aktuálne voľné parkovacie miesta.

Primátor Peter Antal priblížil, že snímače chcú osadiť na asi stovke parkovacích miest. “Intenzívne na tom robíme a verím, že v krátkom čase to bude aj zrealizované,” podotkol Antal s tým, že samospráva potom dokáže nastaviť aj model časového parkovania.

“Nemôžeme akceptovať to, že my vybudujeme sto nových parkovacích miest, ktoré nám ráno obsadia zamestnanci priľahlých inštitúcií a nie sú k dispozícii verejnosti,” dodal Antal.

Žiarska samospráva v závere minulého roka tiež avizovala, že obyvatelia využívajúci mestskú hromadnú dopravu (MHD) budú môcť v dohľadnej dobe monitorovať pohyb autobusov MHD prostredníctvom mobilnej aplikácie. S touto požiadavkou robila samospráva aj verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD v meste v tomto roku.


Prologis zvažuje park v Žiari. Dopyt existuje

Noviny Žiarskej kotliny | 27.2.2018 | TASR; IZ

Žiar nad Hronom je možnou lokalitou, kde by chcel Prologis postaviť projekt s rozlohou 22-tisíc štvorcových metrov. Pre média to uviedol Martin Stratov, manažér pre prenájom a výstavbu spoločnosti, ktorá je prevádzkovateľom a vlastníkom priemyselných nehnuteľností. Dopyt po novej lokalite vznikol podľa neho na základe záujmu klientov v Sen-ci a Nitre o oblasť vymedzenú mestami Banská Bystrica, Zvolen a Nitra. Záujem je najmä zo strany výrobných spoločností so 150 a viac ľuďmi, doplnil.

Martin Baláž, riaditeľ pre prenájom a výstavbu spoločnosti v Českej republike a na Slovensku uviedol, že firma pred rokom nemala ambíciu sa posunúť sa na východ alebo sever Slovenska. „Situácia sa počas roka na trhu tak zmenila, že sme kúpili pozemky v Nitre, postavili dve haly a začíname projekt v Žiari," vysvetlil s tým, že aktivita na strednom Slovensku bude testom.

„Je to dobrá správa pre naše mesto a ešte lepšia by bola, keby sa investor nakoniec rozhodol pre Žiar," zareagoval žiarsky primátor Peter Antal.

Prologis v roku 2017 prenajal na Slovensku 218 500 metrov štvorcových priestorov a dosiahol obsadenosť úroveň 98,9 percenta, postavil päť budov s rozlohou 104 200 metrov štvorcových a začal výstavbu ďalších piatich, informovala spoločnosť.


V parku v Žiari nad Hronom pribudnú nové orientačné tabule

www.teraz.sk | 23.2.2018 | TASR; Elena Zúborová

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov.

Žiar nad Hronom 23. februára (TASR) - V žiarskom Parku Štefana Moysesa pribudnú v budúcnosti nové informačno-orientačné tabule. Podľa primátora Petra Antala majú byť pomocou najmä pre tých, ktorí sem chodia z okolia.

“Prichádza sem stále viac návštevníkov. Zo všetkých strán chceme jasne označiť, čo sa v areáli nachádza. Je tam sad, kúpalisko, minizoo či športoviská,” podotkol Antal.

Na doplnenie informačno - orientačných tabúľ schválili vo štvrtok (22.2.) žiarski poslanci v prvej zmene rozpočtu mesta na rok 2018 zvýšenie výdavkov v sume 5000 eur.

Park Štefana Moysesa sa stal v posledných rokoch v meste vyhľadávanou lokalitou. Poskytuje široké možnosti oddychu a zábavy nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre športovcov. Okrem minizoo, detského ihriska či workoutových prvkov sa tu nachádza aj novozaložený sad s pôvodnými ovocnými drevinami, zrekonštruovaný historický pavilón či drevený altánok, kde sa konajú sobáše.


V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica

Rádio Regina BA | 22.2.2018 | Marta Výbošteková / Marta Výbošteková

Marta Výbošteková, moderátorka: "V Žiari nad Hronom vznikla nová ulica. Pomenovali ju po významnej osobnosti mesta doktorovi Strakovi. Je tam päť rodinných domov. V meste majú vytypované aj ďalšie lokality na individuálnu bytovú výstavbu. V Žiari nad Hronom je dovedna 52 ulíc. Prednosta mestského úradu Juraj Miškovič."

Juraj Miškovič, prednosta MsÚ v Žiari nad Hronom: “Mesto ju vlani zasfaltovalo, čiže v podstate už to má parametre ulice, tým pádom jej prináleží nejaké meno, na komisii kultúrnej boli dané návrhy na ulicu MUDr. Straku, nakoľko sa jednalo o významnú osobnosť medicíny a významnú osobnosť mesta. No a teraz budú ďalšie postupy, ako je kolaudácia domov a určenie popisných súpisných čísel.”


V Žiari vznikne viac ako trojkilometrová cyklotrasa

pravda.sk | 20.2.2018 | SITA

Viac ako trojkilometrová cyklotrasa vznikne v Žiari nad Hronom. Začínať sa bude na severe mesta a končiť až v priemyselnom parku. Ako uvádza internetová stránka mesta, žiarska samospráva získala na tento účel dotáciu 593 951 eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V rámci projektu zrekonštruujú aj most cez rieku Hron.

Cyklistický chodník dlhý 3,65 km prepojí celé mesto. Začínať sa bude na Jilemnického ulici na sídlisku Etapa a ústiť v areáli priemyselného parku cez most na Kortine.

Hlavnú cyklistickú infraštruktúru bude predstavovať sieť cyklodopravných trás v rámci mesta, ktoré sa budú rozdeľovať na hlavné a doplnkové trasy.

Pozdĺž celej cyklotrasy sa umiestni 103 cyklostojanov a dva uzamykateľné prístrešky pre bicykle. Kapacita jedného prístrešku je približne 20 bicyklov.

V rámci tohto mesto uvažuje aj s osadením servisného stojanu na bicykle. Prístrešky by mali byť umiestnené pri Základnej škole na Jilemnického ulici a pred mestskou plavárňou.

Výstavba cyklotrasy pozostáva z piatich samostatných stavebných objektov. Nimi sú napríklad cyklotrasa vedená po uliciach SNP, Jilemnického, Bernolákova, Svitavská, Š. Moysesa, Námestie Matice slovenskej, Hutníkov až po lávku ponad rieku Hron.

Cyklotrasa bude v celej dĺžke vedená po už jestvujúcich miestnych komunikáciách, ktoré sa miestami rozšíria do zelene.

Súčasťou projektu by malo byť aj osvetlenie pri priechodoch pre chodcov a cyklistov križujúcich frekventované miestne komunikácie.

„Hlavným účelom vybudovania cyklotrasy je dochádzanie Žiarčanov do zamestnania,“ uviedol pred časom primátor Peter Antal s tým, že sa tak zabezpečí nielen nemotorové prepojenie významných mestských lokalít či uzlov, ale najmä ekologické dochádzanie do práce, za verejnými službami či inými mestskými bodmi.

„Vďaka cyklotrase odľahčíme motorovú dopravu v meste a podporíme aj ekologickú prepravu a samotné zdravie občanov,“ dodal primátor.

V rámci projektu mesto počíta aj s rekonštrukciou mosta cez rieku Hron, ktorý už v minulosti využívali Žiarčania na skrátenie si cesty do priemyselného parku. Most tak bude slúžiť aj ako lávka pre cyklistov a peších.

V súčasnosti realizuje svoju činnosť v priemyselnom parku približne 185 firiem a za prácou sem dochádza minimálne päťtisíc občanov mesta.


V Žiari avizujú novú ulicu. Má niesť meno lekára

Noviny Žiarskej kotliny | 20.2.2018 | IVA

Nová žiarska ulica by mala niesť meno uznávaného odborníka, ktorý v Žiari stál pri zrode pôrodnice. Pred rokmi zahynul pri autonehode.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom by mal mať už onedlho novú ulicu. Vzniknúť má v postupne sa rozrastajúcej obytnej zóne neďaleko dnešnej Sládkovičovej ulice.

„Smerom od tunajšej škôlky pribudlo už niekoľko rodinných domov a potenciálne by sa táto časť mesta mohla rozrásť aj ďalej. Preto vyvstala potreba pomenovať ju," potvrdil zámer vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev by mala ulica niesť meno MUDr. Straku. Novinku musia ešte schváliť žiarski poslanci.

„Hľadali sme osobnosť moderných dejín mesta a rozhodli sme sa práve pre primára Jána Straku, ktorý patril k prvej generácii primárov - gynekológov, zakladateľov zdravotníctva v našej krajine. Výrazne sa pričinil o vznik gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v žiarskej nemocnici a vychoval si tu nasledovníkov. Vďaka jeho prístupu k starostlivosti o matky a novorodencov sa podarilo výrazne znížiť aj ich úmrtnosť," priblížil Baláž a pripomenul, že so Žiarom sa meno primára Straku spájalo najmä v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Nová ulica sa navyše rozprestiera neďaleko žiarskej všeobecnej nemocnice. Lekár Ján Straka (1913 -1977) tragicky zahynul v roku 1977 pri autonehode

Slovenská špička v oblasti gynekológie a pôrodníctva sa každoročne stretáva v Žiari nad Hronom na odbornej konferencii s názvom Deň primára Jána Straku.

Aktuálne má Žiar viac ako päťdesiat ulíc, zatiaľ posledná do ich zoznamu pribudla Ulica Júliusa Považana na severe mesta, kde pred časom postavili nové bytovky.


Žiar nad Hronom má sociálny taxík

RTVS Jednotka | 15.2.2018 | Daniela Matejovičová / Janete Štefánková

Janette Štefánková, moderátorka: „V Žiari nad Hronom začali jazdiť sociálny taxík v správe Slovenského Červeného kríža. Slúži ľuďom, ktorým zdravotný stav nedovoľuje cestovať hromadnou dopravou. Sociálny taxík pritom v meste nie je novinkou, služba tam funguje už štvrtý rok a koordinuje ju samospráva, doteraz ju využilo asi osemsto ľudí.“

Daniela Matejovičová, redaktorka: „Mestský sociálny taxík slúži ľuďom nad šesťdesiatdva rokov a poberateľom invalidného dôchodku s trvalým pobytom v meste. Službu môžu využívať na návštevu nemocnice, kostola či cintorína, seniori si túto možnosť pochvaľujú.“

(začiatok ankety)

Opýtaná: „Senzácia, lebo čo som bola napríklad v Bystrici v nemocnici, tak pacienti sa čudovali, že to v iných mestách nemajú.“

Opýtaný: „Dá sa povedať, dôchodca to už musí využiť na každú cestu, lebo tá mobilita je špatná. Je to veľmi dobré, že to dôchodcom poskytli.“

(koniec ankety)

Daniela Matejovičová: „Radnica má zmluvu s miestnou taxislužbou a stanovené podmienky jej prevádzkovania. V meste fungujú dve pásma a teda aj dve cenové hladiny.“

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa, Žiar nad Hronom: „Pokiaľ sa klient pohybuje po území mesta, platí sám euro a mesto dopláca eurom. Pokiaľ by sa dal zaviezť do zdravotníckeho zariadenia na hranici katastra mesta alebo do časti Šášovské Podhradie, tak si platí euro päťdesiat a mesto dopĺňa euro päťdesiat.“

Daniela Matejovičová: „Samospráva od marca upravuje podmienky, chce tým zabrániť aj prípadnému zneužívaniu služby.“

Monika Minárová: „Obmedzili sme čas od siedmej hodiny do štrnástej hodiny popoludní a určili sme, že jeden klient teda obyvateľ mesta sa môže v rámci jedného dňa previezť dvakrát, ale maximálne desaťkrát do mesiaca.“

Daniela Matejovičová: „Zároveň v Žiari nad Hronom nedávno pribudol špeciálne upravený sociálny taxík v správe miestnej organizácie Slovenského Červeného kríža, je určený ľuďom v rámci Banskobystrického kraja, ktorých zdravotný stav si vyžaduje osobitnú prepravu.“

Alica Jasenáková, riaditeľka územného spolku SČK v Žiari nad Hronom: „Existuje príspevok na prepravu a na tú má nárok každý občan cez úrad práce. Požiada o tlačivo žiadosť o príspevok na prepravu, potvrdí mu ho obvodným lekár alebo detskými lekár, ak sa jedná o dieťa, a na základe toho potom komisia schváli, či môže mať príspevok na prepravu či nie.“

Daniela Matejovičová: „V rámci mesta zaplatia ľudia euro päťdesiat, za každý kilometer cesty mimo mesta si klient zaplatí tridsať centov. Prvý mesiac si službu financuje sám, po schválení príspevku mu však peniaze z úradu vrátia. Dotácia na jeden mesiac je vo výške stojeden eur, pokiaľ sumu prekročí, musí ju doplatiť z vlastného vrecka. Táto služba Slovenského Červeného kríža funguje aj v Humennom, Košiciach, Liptovskom Mikuláši a v Senici.“


V Žiari chystajú projekt na využitie dažďovej vody

myziar.sme.sk | 14.2.2018 | Ivana Zigová

ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom chcú pracovať so zrážkovou vodou. Plánujú opatrenia, ktoré budú pomáhať s riešením problémov vznikajúcich počas prívalových dažďov, ale aj v období sucha.

Navrhnú systém opatrení

Projektovú dokumentáciu na zhromažďovanie dažďovej vody si samospráva objednala za takmer 18-tisíc eur od spoločnosti Ledex zo Šurian.

„Máme informácie, že tento rok vyjde výzva na podporu takýchto projektov z eurofondov a chceme byť pripravení. Preto sme obstarali projektanta, ktorý nám pomôže navrhnúť systém opatrení. Ak sa nám neskôr so žiadosťou o príspevok podarí uspieť, uskutočníme ich čo najskôr,“ potvrdil zámer mesta vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Zachytávať dažďovú vodu na verejných priestranstvách a spätne ju využívať je podľa Baláža globálnym trendom.

Námestie má potenciál

„Jednou zo zón môže byť Námestie Matice slovenskej, máme tam budovy, parkoviská, betónové plochy. Ak by sme vodu zadržiavali do nejakej retenčnej nádrže, mohli by sme ju využívať napríklad na zavlažovanie zelene a trávnikov v centre,“ naznačil. Existuje aj možnosť splachovať ňou toalety.

Baláž pripomenul, že podobne ako námestie možno využiť aj areály a budovy základných škôl či objekt mestského kultúrneho centra. „Konkrétna podoba využitia je už na projektantovi,“ povedal.


Radnica prisľúbila atlétom nový tartanový okruh

Noviny Žiarskej kotliny | 13.2.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru Peter Antal avizoval už v novoročnom príhovore, že tento rok začne mesto s prácami na vytvorení tartanovej atletickej dráhy v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Tá by mala slúžiť ako náhrada za pôvodný okruh, ktorý bol súčasťou spartakiádneho štadióna na opačnom konci mesta. Dráhu odstránili pri jeho modernizácii pre potreby futbalových súťaží.

Kým sa futbalisti tešili, atléti prišli o zázemie.

„Bez poriadnej dráhy sa nám žije veľmi ťažko. Za tréningami musíme dochádzať, často napríklad do Banskej Bystrice. Využívame najmä haly. Je to pre nás finančné náročné, nie je to len o nákladoch na prenájmy, ale aj o cestovnom," povedal prezident Atletického klubu MŠK Žiar nad Hronom Adam Pajunk.

Dráha má byť kratšia

Dnes žiarska radnica odkazuje, že okruh, ktorý pred obnovou futbalového štadióna sľúbila, bude. „Pôvodne sme zvažovali myšlienku 400-metrového okruhu, ktorý by zabezpečil aj vhodné podmienky pre súťaže, zistili sme však, že v lokalite pri škole nemáme také pozemky, aby sme vedeli dať dohromady takúto dráhu. Nakoniec sme sa rozhodli, že pôjdeme len do 250-metrového okruhu," povedal nám vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Prostriedky na rekonštrukciu sa pokúsia získať z externých zdrojov, ak neuspejú, siahnu do mestskej kasy alebo budú hľadať partnerov, ktorí by prispeli. „Zámer podporujeme aj preto, že táto naša škola sa do veľkej miery zameriava na šport. Chceme zároveň vytvoriť aj podmienky pre žiarsky atletický klub," dodal Baláž.

Radšej v centre?

Atléti však na informáciu o 250 metrov dlhom okruhu s jasotom nereagujú. „Na takýchto krátkych dráhach nám náš zväz nedovoľuje uskutočňovať súťaže, takže by nám opäť slúžila len ako tréningová, čo by bola škoda. Keďže súťaže by mestu priniesli aj prestíž a v dňoch ich trvania aj podporu miestnych služieb," zareagoval Pajunk.

Tvrdí, že ak by mal byť okruh kratší, ako mesto pôvodne avizovalo, vyhovoval by im skôr v areáli inej žiarskej školy, takzvanej Jednotky na Ulici Dr. Janského. Na tomto mieste dnes existuje škvarový okruh. „Ak to bude dráha, kde sa nebude dať súťažiť, tak priestor bližšie k centru by bol lepší. Na Jednotke už máme náhradné priestory, Štvorka na Jilemnického ulici je osamotená na ploche, fúka tam silný vietor," poznamenal Pajunk.

Klub má podľa jeho slov 90 členov do 15 rokov a len v minulom roku doniesol z majstrovstiev Slovenska deväť medailí. „Vlani sme oslávili ako klub 55 rokov. Tradíciu máme, žiaľ, poriadne zázemie nám stále chýba," dodal Pajunk.


Vládna podpora lyžiarskych výcvikov na školách

Rádio Regina BA | 8.2.2018 | Marína Debnárová / Viera Polešovská

Viera Polešovská, moderátorka: „Vláda plánuje podporovať lyžiarske výcviky na školách aj naďalej. Potvrdil to dnes premiér na svahu v Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica. Okrem toho štát chce dotovať aj iné druhy športu, napríklad plavecké kurzy. Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“

Marína Debnárová, redaktorka: „Dvadsaťdva siedmakov zo Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom sa učí lyžovať v stredisku Salamandra Resort nad Hodrušou-Hámrami. Potvrdzuje riaditeľka Drahomíra Hanzlíková.“

Drahomíra Hanzlíková, riaditeľka ZŠ na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom: „Tá možnosť že je veľmi vítaná hlavne pre deti, pretože si môžu rozvíjať svoje pohybové nadanie. Hlavne to má aj ten iný rozmer, ten socializačný. Vzťahy medzi rovesníkmi sú úplne iné, takže je to úplne super akcia. RA. Telocvikár Štefan Muha podotkol, že deti treba na šport motivovať.“

Štefan Muha, telocvikár: „Klamal by som, keby som povedal, že deti sa nerady hýbu. Fakt sa rady hýbu. Tá kultúra už je trocha slabšia pohybová, ale to neznamená, že nerady športujú. To vôbec nie je pravda. Ja mám skoro stopercentnú účasť na lyžiarskych. Je to aj o motivácii.“

Marína Debnárová: „Dvestosedemdesiattisíc žiakov z celého Slovenska mohlo od roku 2016 absolvovať lyžiarsky výcvik vďaka štátnej dotácii. Premiér Robert Fico dnes skonštatoval, že tým podporujú aj miestny cestovný ruch.“

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): „Deti v priemere trávia päť nocí v takýchto zariadeniach. Ak hovoríme o jeden milión tristopäťdesiattisíc nocí, ktoré zaplatí štát, je to obrovská podpora pre cestovný ruch.“

Marína Debnárová: „Majiteľ malého rodinného penziónu vo Vyhniach Dušan Majsniar tvrdí, že lyžiarske výcviky im pomáhajú vykryť hluché obdobia.“

Dušan Majsniar, majiteľ rodinného penziónu vo Vyhniach: „Je to v tej sezóne síce hlavnej lyžiarskej sezóne, ale nemáme taký záujem individuálne. Čiže toto nám vlastne vykryje, teraz robíme dva turnusy, čiže dva týždne máme obsadené vlastne týmito kurzami.“

Marína Debnárová: „Dotácia na žiaka predstavuje sumu stopäťdesiat eur. V budúcnosti by takto mohli podporiť aj plavecké kurzy. Ministerka školstva, nominantka SNS Martina Lubyová.“

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Potrebujeme naozaj zvýšiť pohybovú kultúru na školách, podchytiť tie deti. A možno ten plavecký výcvik by sa hodil aj na tom prvom stupni základných škôl, lebo lyžiarske máme na druhom a vieme, že aj na tom prvom stupni chceme tie detičky už začať vychovávať v rannom veku k týmto návykom.“

Marína Debnárová: „Vlani kabinet vyčlenil na lyžiarske kurzy štrnásť miliónov eur. O rovnakej sume uvažuje aj v tomto roku.“


V Žiari uvažujú aj o aplikácii na parkovacie miesta

Noviny Žiarskej kotliny | 6.2.2018 | TASR, IZ

Žiarska radnica avizuje, že časom by v meste mohla slúžiť aplikácia, ktorá vodičom ukáže aj to, kde v centre môžu zaparkovať.

ŽIAR NAD HRONOM.

Žiarska samospráva chce v blízkej budúcnosti zaviesť na území mesta niekoľko smart riešení.

Mobilná aplikácie pre MHD

Prvým z nich má byť možnosť monitorovať pohyb autobusov mestskej hromadnej dopravy prostredníctvom mobilnej aplikácie. S požiadavkou monitorovania pohybu autobusov pripravovala samospráva aj minuloročné verejné obstarávanie na zabezpečovanie služieb MHD na území mesta. Nová služba má podľa hovorcu mesta Martina Baláža zvýšiť komfort cestujúcich a má byť ďalším krokom k myšlienke smart cities. „Postupne budeme chcieť túto službu rozšíriť aj o možnosť platby cez aplikáciu a podobne," podotkol v tejto súvislosti.

Ako nájsť voľné miesto?

V oblasti smart riešení má však samospráva aj ďalšie plány. Ďalším z nich by mohla byť aplikácia na parkovanie v meste. „Prostredníctvom nej by si človek, ktorý ide do mesta, mohol pozrieť voľné parkovacie miesta," priblížil zámer Baláž. Plány má mesto aj v oblasti verejného osvetlenia či v oblasti odpadového hospodárstva. V Žiari totiž funguje premyslený systém triedeného odpadu aj Centrum zhodnocovania odpadov.

Lídrom chcú byť v odpade

Téma smart riešení nie je v Žiari nad Hronom novinkou. Ešte v lete minulého roka odsúhlasili mestskí poslanci vstup mesta do združenia Smart Cities Klub, ktoré vzniklo ako platforma na zdieľanie skúseností s orientáciou na mestské inovácie. V rámci združenia má byť Žiar lídrom v oblasti odpadového hospodárstva.


Koše na triedenie v uliciach skončia. Čo ich nahradí?

Žiarske ECHO | 25.1.2018 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Plechové nádoby na separáciu v uliciach Žiaru nad Hronom majú tento rok nahradiť nové. Tie súčasné ničia dlhodobo hrdza aj vandali. "Problémy s nimi máme už dlhšie, sú v zlom technickom stave a postupne nám narástli aj náklady na ich údržbu," povedal vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. 

Zvažujú aj liaty betón 

Aké typy exteriérových košov mesto na svojom území osadí, zatiaľ nie je úplne jasné. "Ešte nemáme finálne riešenie, ale do úvahy prichádzajú dva varianty. Zvažujeme nákup adekvátnych košov prispôsobených triedeniu odpadu, pričom budeme hľadať trvácnejšie a pevnejšie materiály, aby sa nedali ľahko poškodiť. Druhou možnosťou sú nádoby na triedenie z liateho betónu. Rokujeme s jednou firmou, ktorá vyrába mestský mobiliár z betónu o tom, že naša Žiarska komunálna spoločnosť by mohla byť jej subdodávateľom a niektoré prvky by sa odlievali u nás," naznačil Baláž. Ak by k dohode došlo, v rámci takejto výroby by navrhli a vyrobili aj kôš pre použitie na verejných priestranstvách v Žiari. 

Originálny návrh úradníčky 

Súčasné nádoby na separáciu, ktorých sú v meste desiatky, ešte v roku 2011 navrhla na mieru projektu financovaného z eurofondov mestská úradníčka. Sú vysoké asi 1,60 metra a do jedného sa zmestí asi 120 litrov odpadkov. Tvoria ich tri časti ‑ na papier, plasty a zvyšné odpadky. 

V roku 2016 pristúpili k osadeniu košov na triedenie na niektorých frekventovaných miestach aj v neďalekej Žarnovici, tieto nádoby však vyzerajú úplne inak ako tie žiarske.


Rozhlas nahradia SMS

Televízna stanica TA 3 | 23.1.2018 | Martin Dušička / Igor Haraj

Igor Haraj, moderátor:

"Obyvateľov Žiaru nad Hronom už nebude mesto informovať cez verejný rozhlas, radnica sa ho totiž po dlhých rokoch rozhodla zrušiť. Jeho modernizácia by stále až 300‑tisíc eur, čo sa mestu zdá priveľa. Za oveľa lacnejšie a efektívnejšie považuje SMS a emaily. Žiar je pritom jedným z posledných miest, kde takto rozhlas ešte funguje."

Martin Dušička, reportér TA 3:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom bude už onedlho minulosťou radnica sa k jeho zrušeniu rozhodla pristúpiť z viacerých dôvodov, najdôležitejším je ale jeho zlý technický stav, na niektorých miestach nefunguje, náhradné diely sa nedajú kúpiť a komplexná obnova by stála 300‑tisíc eur."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora:

"Ak by sme chceli mať funkčný, moderný rozhlas, museli by sme ho na komplet vymeniť. To sa nám zdá už ako zbytočná investícia, keď je už rok 2018 a ľudia komunikujú najmä iným spôsobom."

Martin Dušička:

"Kým na dedinách vysiela rozhlas bežne, v mestách je to skôr výnimka, obyvatelia Žiaru si však na známu zvučku zvykli natoľko, že správy o rušení rozhlasu ich nemilo prekvapili."

Obyvatelia:

"Myslím si, že to neni dobrá vec, pretože cez to sa oznamovali rôzne veci, ktoré ľudia v Žiari potrebovali."

"Mohým ľuďom to prináša len dobrý prístup k informáciám a mnohí ľudia potom nevedia, čo sa deje."

"No tak to je škoda."

"Myslím si, že to je zbytočné, aby sa to rušilo."

"Keď fungoval, tak neprekážal."

Martin Dušička:

"Podľa vedenia mesta však mnohí obyvatelia kritizovali práve fungovanie rozhlasu, evidovali totiž množstvo sťažností a pripomienok na hlučnosť a rušivé vysielanie."

Martin Baláž:

"Či už budenie detí počas spánku, prípadne ľudí, ktorí sú po nočných zmenách, alebo jednoducho tá mladšia generácia to považuje už za neopodstatnené a zastarané médium."

Obyvatelia:

"Nemyslím si, že stratil opodstatnenosť, nie. Ale neprekáža."

"No ja si myslím, že tie amplióny, to by mohlo ostať."

Martin Dušička:

"Radnica ale ubezpečuje, že obyvatelia bez informácií nezostanú, namiesto rozhlasu budú obyvateľom posielať emaily a SMS. Musia sa ale zaregistrovať na webovej stránke mesta."

Martin Baláž:

"To budú bezplatné SMS, tam náklady bude znášať mesto, bude to hromadné rozosielanie."

Obyvatelia:

"Keď sa budú mať zaregistrovať, tak nie každý sa zaregistruje a v tom prípade nebude oboznámený s určitou vecou."

"Toto mesto je tiež dosť prestarle, ja napríklad tiež nemám rada túto novodobú techniku."

Martin Dušička:

"Mestský rozhlas v Žiari nad Hronom skončí k 31. marcu, potom budú amplióny slúžiť už len na skúšku sirén."


Mestský rozhlas v Žiari n. Hronom nahradia modernejšou komunikáciou

www.24hod.sk | 18.1.2018 | Teraz.sk, TASR

Žiar nad Hronom 19. januára (TASR) ‑ Informovanie obyvateľov prostredníctvom mestského rozhlasu bude v Žiari nad Hronom už čoskoro minulosťou. Miestna samospráva sa totiž rozhodla mestský rozhlas zrušiť k 31. marcu tohto roka. Nahradia ho sms správy a informovanie prostredníctvom emailov. 

"Pravidelné hlásenie mestského rozhlasu sme sa rozhodli ukončiť z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to jeho technický stav. Pokiaľ by sme aj naďalej chceli prevádzkovať rozhlas, bola by potrebná jeho komplexná rekonštrukcia," priblížil hovorca mesta Martin Baláž s tým, že odhadované náklady na jeho opravu sú vo výške 300.000 eur. 

Ďalším dôvodom je fakt, že mesto evidovalo v poslednom období viacero pripomienok a sťažností od obyvateľov na jeho hlučnosť a rušivé vysielanie. 

Mesto tak chce podľa Baláža využívať na komunikáciu s obyvateľmi novšie a modernejšie spôsoby. Jedným z nich je sms služba, prostredníctvom ktorej budú aktuálne informácie dostávať zaregistrovaní obyvatelia. Registrovať sa môžu na internetovej stránke mesta, kde si zároveň zvolia, z akých oblastí chcú informácie dostávať. 

"Už dlhšie máme rozbehnutú aj komunikáciu prostredníctvom emailu. V podstate je to niečo ako mestský rozhlas prostredníctvom emailu. Do toho sa môžu obyvatelia tiež registrovať na našej internetovej stránke. Každý piatok im potom príde newsletter s prehľadom udalostí," dodal Baláž. 

Okrem toho zabezpečuje samospráva informovanie aj tradičnými spôsobmi, ako výlepmi oznamov na úradných tabuliach, výlepových plochách či prostredníctvom mestských novín a miestnej televízie.


Príprava cyklistických majstrovstiev bola zážitkom, hovorí ocenený tím kolegov

www.myziar.sme.sk | 17.1.2018 | Ivana Zigová

Prinášame jeden z návratov k roku 2017. Športoví redaktori poslali Cenu Štefana Mašlonku do Žiaru. 

ŽIAR NAD HRONOM. Počas podujatia Športovec roka 2017 uspel v jednej z kategórií aj Žiar nad Hronom. 

Klub športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov udelil Cenu Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku v uplynulom roku organizátorom spoločných majstrovstiev ČR a SR v cestnej cyklistike. Tie sa uskutočnili vlani v júni práve v Žiari a zúčastnil sa ich aj Peter Sagan. 

Poslanecká zasadačka sa zmenila na tlačové centrum 

Zodpovednosť za komunikáciu pred podujatím a počas neho prebral komunikačný tím mesta. 

"Je pre nás česť získať takéto ocenenie, nie sme totiž profesionálna PR agentúra, ale zamestnanci mestského úradu," zareagoval Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora, ktorý zároveň viedol tím kolegov v zložení Katarína Reiterová, Lenka Ihradská a Michal Černaj. 

"Komunikáciu s novinármi a služby pre nich sme zabezpečovali dva mesiace. Samozrejme, starali sme sa aj o ich komfort počas samotných pretekov, ktoré trvali štyri dni," priblížil. 

Pripomenul, že zasadačka, kde bežne rokuje žiarske mestské zastupiteľstvo, sa počas šampionátu zmenila na tlačové centrum so všetkým, čo k nemu patrí. Športoví novinári v nej mali k dispozícii internetové pripojenie, počas hlavných pretekov veľkú obrazovku s prenosom RTVS, ale aj občerstvenie. 

"Dokázali sme tiež zorganizovať tlačovku s Petrom Saganom, čo nie je samozrejmosť," povedal Martin Baláž a dodal, že na majstrovstvá budú spomínať ako na udalosť, ktorá presiahla hranice mesta. 

Nezvyčajné požiadavky aj nezabudnuteľné zážitky 

O niekoľkomesačnej práci hovorí aj ďalšia členka tímu Katarína Reiterová, ktorá mala na starosti akreditáciu novinárov. 

"Prežili sme s pretekmi náročné mesiace, aj keď najväčším náporom boli určite štyri dni majstrovstiev. Riešila som požiadavky, s akými som sa nikdy predtým nestretla. Napríklad niektorí redaktori žiadali motorky alebo autá na trati," pripomenula, že to, čo je pri veľkom cyklistickom šampionáte bežnou praxou, bolo pre ňu úplnou novinkou. 

S kolegyňou Lenkou Ihradskou dohliadali aj na detaily a spoločne s pomocným personálom vešali vlajky s logom majstrovstiev na stĺpy verejného osvetlenia. "Vďaka tomu, že poznáme kolegov z technických služieb, sme ale zažili aj niečo nezvyčajné. Počas časovky mužov nás vysunuli na plošine nad trať a my sme sa na pretekárov pozerali zhora. To bol skutočne zážitok," zaspomínala si Lenka. 

Práca po večeroch a po víkendoch, ktorá podujatiu predchádzala, sa vyplatila aj podľa Michala Černaja. Ten je v mestskej komunikácii zvyčajne zodpovedný za web a grafiku. Hoci so Saganom sa komunikačný tím stretol len počas tlačovky, Michal sa odfotil s víťazom časovky, ktorým sa stal Jan Bárta z Českej republiky. 

"Fotografiu som si vytlačil a druhý deň som si ju nechal podpísať. Mám pamiatku," prezradil. 

Cenu Štefana Mašlonku, ktorá tentoraz putovala do Žiaru, už dve desaťročia udeľuje Klub športových redaktorov na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku.


Miestne občianske poriadkové skupiny

Rozhlasová stanica Slovensko | 11.1.2018 | TASR, Marta Výbošteková / Tamara Lištiaková

Tamara Lištiaková, moderátorka:

"Dozerať na deti pri ceste do školy, identifikovať čierne skládky či ilegálne stavby ‑ aj to budú úlohy členov miestnych občianskych poriadkových skupín, ľudovo povedané občianskych či rómskych hliadok. Mestá a obce ich po čase opäť mohli zriadiť vďaka peniazom z Európskeho sociálneho fondu. Na celom Slovensku takto vzniklo osemsto pracovných miest. Maximálny počet na jeden projekt osem ľudí zamestnali v Žiari nad Hronom."

Marta Výbošteková, redaktorka:

"V Žiari nad Hronom mali občianske hliadky už aj pred časom, rovnako z eurofondov, a po skončení projektu pracovné miesta zanikli. Hovorca mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom:

"My sme skutočný význam týchto hliadok vyhodnotili až po tom, keď prestali fungovať. Zistili sme, že nám chýba tá predĺžená ruka medzi obyvateľmi osady a samosprávou."

Marta Výbošteková:

"Po pozitívnej skúsenosti sa zapojili aj do aktuálnej výzvy a od decembra zamestnali osem ľudí. Budú dozerať na poriadok, ale aj na bezpečnosť detí cestou do školy, nielen v problematickej osade Pod Kortínou, ale po celom meste. Náčelník mestskej polície Róbert Šiška."

Róbert Šiška, náčelník Mestskej polície Žiar nad Hronom:

"Nechceli by sme, aby to bola predĺžená ruka represie, ale skôr predĺžená ruka prevencie a osvety."

Marta Výbošteková:

"Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza vďaka projektu miestnych občianskych poriadkových skupín vytvorili na celom Slovensku osemsto pracovných miest."

Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity:

"Sú to prevažne Rómovia a robia naozaj dobrú prácu."

Marta Výbošteková:

"Peniaze na hliadky získali všetky mestá a obce, ktorých projekt splnil podmienky výzvy."


M. Škriniar chce v roku 2018 čo najviac zápasov v zostave Interu

www.teraz.sk | 8.1.2018 | TASR, Jaroslav Taldík

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka. 

Bratislava 8. januára (TASR) ‑ Slovenský futbalový reprezentant Milan Škriniar strávi najbližšie dni v rodnom Žiari nad Hronom, kde sa plánuje venovať hlavne rodine. 

"Budem s kamarátmi, relaxovať, plánujem aj individuálne tréningy. Ale taký ten hlavný čas chcem venovať rodine," prezradil hráč talianskeho prvoligového Interu Miláno v rozhovore pre žiarske MY noviny. 

Dvadsaťdvaročného obrancu teší skutočnosť, že jeho meno figuruje v niekoľkých ideálnych jedenástkach minulého roka: "Verím, že budem v tých výkonoch pokračovať. Taktiež dúfam, že sa naštartuje aj naše mužstvo, pretože sa nám v poslednom čase príliš nedarí, ale verím, že to bude dobré." 

Škriniar dúfa, že aj v roku 2018 bude platným členom kádra Interu. "Chcem hlavne pokračovať vo svojich výkonoch, aby som hral čo najviac zápasov v základnej zostave a pomohol mužstvu," osvetlil svoje ciele. 

Podľa vlastných slov prípadný prestup pre neho nie je témou: "Nie, nie, nad tým nerozmýšľam vôbec. Som spokojný tam kde som a verím, že v Interi budem pokračovať čo najdlhšie."


Investíciou roka v Žiari nad Hronom má byť obnova zimného štadióna

www.dobrenoviny.sk | 8.1.2018 | TASR

Žiar nad Hronom 8. januára (TASR) ‑ Rekonštrukcia zimného štadióna, výstavba takmer 3,7 kilometra dlhého cyklochodníka či rozsiahla rekonštrukcia ciest a chodníkov. To sú najväčšie investičné plány, ktoré chce žiarska samospráva v roku 2018 na území mesta zrealizovať. 

Mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške 15,048 milióna eur. Podľa primátora Petra Antala sa v rámci neho počíta s niekoľkými významnými, ale aj viacerými menšími investíciami. Tou najväčšou by mala byť podľa jeho slov rekonštrukcia zimného štadióna, na ktorý poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. 

Rozpočet mesta počíta aj so spolufinancovaním projektov. Jedným z nich je už schválený a dotáciou podporený projekt výstavby cyklochodníka, ktorý by mal prepojiť mesto s priemyselným parkom. "Máme podané žiadosti o prefinancovanie revitalizácie vnútroblokových priestorov celého sídliska Pod Vŕšky. Verím, že budeme úspešní," uviedol Antal. 

Ďalšou plánovanou investíciou, ktorá však záleží aj od úspešnosti pri žiadaní dotácie, bude doplnenie jednej technologickej linky v centre zhodnocovania odpadov. "Budú to aj rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže, či budeme aj úspešní," podotkol primátor. 

Obyvateľov však podľa jeho názoru bude určite zaujímať, že na súvislé opravy ciest a chodníkov pôjde tento rok o 250.000 eur viac ako vlani. Celková čiastka preinvestovaná na tento účel bude podľa Antala 430.000 eur. 

Tohtoročný rozpočet mesta zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa Antala aktuálna po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017 a schvaľovaní záverečného účtu mesta. "Je množstvo investičných projektov ešte rozpracovaných, ktoré budú postupne dopĺňané v priebehu roka na schválenie poslancami mestského zastupiteľstva," dodal v tejto súvislosti žiarsky primátor.


Projektové investície Žiaru nad Hronom

Rozhlasová stanica Lumen | 8.1.2018 | Lucia Pálešová / Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka:

"V Žiari nad Hronom má byť najväčšou investíciou roka obnova zimného štadióna. Okrem toho sa chce žiarska samospráva v roku 2018 pustiť do výstavby vyše tri a pol kilometra dlhého cyklu chodníka či rozsiahlej rekonštrukcie ciest. Podľa primátora Petra Antala mesto Žiar nad Hronom bude tento rok hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 15 miliónov eur."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

"Ďalšou investíciou, ktorú plánujeme, ale záleží či bude aj schválena podľa toho, či bude schválená, je doplnenie technologickej linky na centre zhodnocovania odpadov tak, aby sme dokázali ešte väčší počet odpadov realizovateť na energetické zhodnocovanie. Budú to rôzne menšie projekty, do ktorých sme sa zapojili, avšak čas ukáže či budeme aj úspešní."

Lucia Pálešová:

"Na rekonštrukciu zimného štadióna poslanci v rozpočte vyčlenili milión eur. Tohtoročný rozpočet ale zatiaľ nepočíta s rekonštrukciou plavárne. Táto téma bude podľa primátora aktuálna až po vyhodnotení hospodárenia mesta v roku 2017."


Planetárium dostalo nové technológie

Televízna stanica STV 1 | 7.1.2018 | Marek Pivoluska / Ľubomír Bajaník

Ľubomír Bajaník, moderátor:

"Planetárium v Žiari nad Hronom ponúka návštevníkom moderné vizuálne efekty a nový pohľad na hviezdy, planéty a vesmír vôbec ‑ prešlo digitalizáciou, starú technológiu nahradili nové projektory."

Marek Pivoluska, redaktor:

"Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom už modernizáciu potrebovalo. V planetáriu používali vyše dvadsať rokov starý optomechanický prístroj, ktorý síce zobrazoval nočnú oblohu, ale nedokázal poskytnúť návštevníkom dynamické ukážky spojené s dianím na oblohe."

Tomáš Dobrovodský, poverený riadením hvezdárne a planetária:

"Teraz oblohu zobrazujú dva digitálne projektory, ktoré spojením obrazu vytvárajú simuláciu nočnej oblohy nad hlavami návštevníkov. A vieme do tohto premietania vstúpiť dynamickými prvkami, vieme priblížiť jednotlivé astronomické alebo vesmírne objekty na oblohe, vieme spraviť prelety k jednotlivým planétam, prelet Slnečnou sústavou."

Marek Pivoluska:

"Taktiež dokážu premietať astronomické filmy v celooblohovom takzvanom fulldome režime. Najčastejšími návštevníkmi hvezdárne a planetária sú žiaci základných škôl. Výklad a prezentáciu v planetáriu má na starosti Peter Nosáľ. Po konzultácii so skupinou či učiteľom vyberie vhodný program."

Peter Nosáľ, poverený obsluhou planetária:

"Nezaťažujeme ich nejakými zložitými asociáciami. Snažíme sa im priblížiť telesá Slnečnej sústavy, základné telesá, ktoré sa vo vesmíre vyskytujú. A vravím, je to prísne prispôsobené vlastne ich veku a schopnosti vnímania. My ten program máme pripravený pre rôzne vekové kategórie a ja ako obsluhujúci vlastne už vyberiem tento program."

Marek Pivoluska:

"Práca v planetáriu sa podľa neho digitalizáciou výrazne zlepšila."

Peter Nosáľ:

"Prináša oveľa širšie možnosti, ako môžeme interaktívnou formou priblížiť rôznemu návštevníkovi diania v oblasti astronómie."

Marek Pivoluska:

"Aktuálne tiež pripravujú interaktívnu prezentáciu Slnečnej sústavy v 3D, návštevníci budú môcť pozorovať simulácie planét pomocou 3D okuliarov. Digitalizácia planetária stála vyše tristotisíc eur, financoval ju Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom hvezdárne."


Aká bude mestská kultúra v Žiari v roku 2018? Tu je odpoveď

www.myziar.sme.sk | 3.1.2018 | TASR, iz

ŽIAR NAD HRONOM. Viac ako 104‑tisíc eur by malo v budúcom roku ísť na kultúrne podujatia, ktoré pripravuje žiarske Mestské kultúrne centrum. Príjmy z týchto podujatí sú predpokladané vo výške 66 900 eur. Vyplýva to z rozpočtu kultúrneho centra na rok 2018, ktorý na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva odobrili žiarsku poslanci. Ako priblížila riaditeľka kultúrneho centra Michaela Pribilincová, obyvatelia sa môžu tešiť každý mesiac na jedno veľké podujatie. 

"V budúcom roku plánujeme tradičné kultúrne podujatia, ktoré sú už úspešné, ako napríklad Žiarsky bál, Fašiangová a Skoromájová veselica, Kultúrne leto," priblížila. 

Divadlá aj spevácke hviezdy 

V budúcoročnej dramaturgii bude mať svoje miesto aj dovážaná kultúra ako rôzne divadlá a koncerty, vystúpenia pre detských divákov. 

"Už teraz môžem povedať, že do Žiaru príde vo februári Radošinské naivné divadlo, Karel Roden s divadlom, Jaroslav Dušek v apríli. Koncert Lucie Bílé chystáme v máji a v pláne je aj vystúpenie Richarda Müllera," priblížila. 

Vážna hudba do mestského parku 

"Plánujeme tiež doplniť vážnu hudbu v parku pri nedávno obnovenom pavilóne," dodala Pribilincová. 

Práve v zrekonštruovanom pavilóne avizuje mesto komorné hudobné recitály či menšie výstavy. Mestské kultúrne centrum bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom vo výške viac ako 564‑tisíc eur. Okrem vlastných príjmov tvorí túto sumu aj dotácia od mesta vo výške takmer 420‑tisíc.


Prvým novorodencom v žiarskej pôrodnici je chlapček Filip

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 


Rekonštrukciu štadióna považuje žiarsky primátor za najúspešnejšiu akciu roka

www.myziar.sme.sk | 1.1.2018 | TASR

Primátor Žiaru Peter Antal bilancuje. Čo považuje za najväčšie úspechy mesta v uplynulom roku? 

ŽIAR NAD HRONOM. Za najúspešnejšiu investičnú akciu mesta Žiar nad Hronom, ktorú sa podarilo zrealizovať v tomto roku, považuje primátor Peter Antal rekonštrukciu futbalového štadióna. Okrem toho však podľa jeho slov nechýbalo viacero úspešných projektov, vďaka ktorým sa zlepšili podmienky pre život miestnych obyvateľov. 

Športový stánok obnovilo mesto aj za pomoci dotácie od štátu z programu na obnovu futbalových štadiónov. Z kedysi spartakiádneho štadióna tak vznikol moderný štadión, kde sa opäť hrá II. liga. Konečná suma za rekonštrukciu štadióna sa vyšplhala na sumu 2,25 milióna eur. 

Za veľmi úspešné označil Antala aj štvordňové Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike, ktoré sa v meste konali v júni. Len pred niekoľkými dňami prevzal primátor za organizátorov podujatia na vyhlásení ankety Športovec roka 2017 cenu od Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov za najlepšie tlačové služby na športovom podujatí. 

Primátor je však hrdý aj na projekt mestského sadu v Parku Štefana Moysesa, kde vysadili 91 starých odrôd ovocných stromov, novú tržnicu či viac ako 100 parkovacích miest v centre mesta. 

"Nechcem na nič zabudnúť, ale tých menších akcií bolo dosť. Toto sú tie, na ktoré som osobne hrdý," podotkol s tým, že samospráve sa podarilo zrealizovať alebo dokončiť všetky projekty, ktoré v tomto roku plánovala.