Dnes je 23.10.2019, meniny má Alojzia.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Žiar má po 10 rokoch zimný štadión

TV TA3 | 23.8.2019 | Martin Dušička / Jozef Dúbravský

Jozef Dúbravský, moderátor:

“Obyvatelia Žiaru nad Hronom a širokého okolia sa po desiatich rokoch dočkali nového zimného štadióna. Pre hospodársku krízu a vysoké náklady museli v roku 2009 starý objekt zatvoriť. Keďže ale o hokej a korčuľovanie bol veľký záujem, mesto sa pustilo do jeho komplexnej rekonštrukcie. Náklady dosiahli takmer štyri milióny eur, časť peňazí dala mestu aj vláda.”

Martin Dušička, redaktor:

“Takto vyzeral zimný štadión v Žiari nad Hronom v roku 2009. Bol otvorený a len prestrešený. Pre vysoké náklady na údržbu ho museli zatvoriť a hokej tak v meste skončil.”

(začiatok archívneho záznamu, 26.2.2009)

Priaznivec hokeja:

“Tak škoda, no, bolo to rozbehnuté. Pár rokov to fungovalo.”

Priaznivec hokeja:

“To určite. V prvom rade nás to bude všetkých mrzieť.”

Ján Žiak, riaditeľ MŠK Žiar nad Hronom:

“Po nejakých štyridsiatich rokoch vlastne v Žiari týmto pádom hokej zaniká.”

(koniec archívneho záznamu, 26.2.2009)

Martin Dušička:

“Neskôr slúžil len na hokejbal, ale prudké dažde a lokálne povodne areál viackrát vytopili.”

Zamestnankyňa štadióna:

“Tadiaľto sa nedalo prejsť. To bolo zaplavené po schody všetko. To všetko prúdom išlo, tu bolo pol metra vody.”

Zamestnanec štadióna:

“O štvrť na jednu to už bolo kompletne vytopené.”

Martin Dušička:

“Keďže záujem o hokej bol stále veľký, mesto sa rozhodlo objekt zrekonštruovať a zmodernizovať. Po takmer dvoch rokoch je štadión hotový a výsledok zrejme budú mestu mnohí závidieť. Moderný objekt pre dvetisícsto divákov bude akousi pýchou mesta.”

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

“My to dlhodobo vyhodnocujeme, že zimný štadión je, by som povedal, možno najžiadanejšia aktivita, ktorá v tomto meste chýba, ale nielen v tomto meste, v regióne.”

Martin Dušička:

“Vybudovali protipovodňové zábrany, nové tribúny, sedačky, šatne či mantinely. Nad ľadovou plochou je takzvaná LED kocka, ktorú nemajú ani niektoré extraligové štadióny.”

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb Žiar nad Hronom:

“Medzi tie najmodernejšie technológie patrí aj plne automatizovaný systém chladenia. To je asi to najdôležitejšie. Je to investícia, ktorá stála štyristosedemdesiatdvatisíc eur, čo bolo to pomerne najdrahšie na tejto stavbe. Je to aj moderný varovný systém, ktorý v prípade úniku čpavku zabezpečuje nejaké stupne.”

Peter Antal:

“Celá rekonštrukcia vyjde do štyroch miliónov eur, z ktorých jeden a pol milióna sme dostali zo štátu, z Úradu vlády, a dva celá tri milióna bolo vyčlenených z rozpočtu mesta. Časť prostriedkov na mantinely poskytol Slovenský zväz ľadového hokeja plus nejakí menší sponzori.”

Martin Dušička:

“Štadión má aj svoje špecifiká, či osobitosti, medzi ktoré patrí hliník. Z hliníka je konštrukcia na sedenie, okenné otvory, či dvere.”

Igor Rozenberg:

“Ak by ste si všimli konkrétne detaily, že máme tu napríklad obložené heraklitom stĺpy, tak vždy ten stĺp je ukončený hliníkom. Keď vyjdete von, kde sú svietidlá, takisto je to ukončené hliníkom, čiže chceme tým dať najavo, že sme vlastne mesto, ktoré na prvom mieste má hlinikáreň.”

Peter Antal:

“Začíname novú éru hokeja, musím povedať, kde sa chopili toho ľudia, ktorí skutočne chcú dať všetko do toho, aby ten hokej tu žil. Získali sme zvučné mená do nášho hokeja, čiže verím, že diváci budú mať čo pozerať.”

Martin Dušička:

“V Žiari nad Hronom sú presvedčení, že tento nový zimný štadión bude naplno využitý minimálne deväť mesiacov v roku. Okrem hokeja a korčuľovania to budú aj rôzne spoločenské akcie.”


V Žiari zrekonštruujú mestskú knižnicu

Noviny Žiarskej kotliny | 20.8.2019 | Iva

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, zateplením stien a strechy, ale aj s vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných.

ŽIAR NAD HRONOM Budovu Mestskej knižnice Michala Chrásteka v Žiari nad Hronom zrekonštruujú.

Mesto uspelo so svojou žiadosťou o dotáciu a na jej obnovu získalo 170-tisíc eur z Environmentálneho fondu.

„Keďže v minulosti sme so žiadosťou neuspeli, sme radi, že sa to teraz podarilo,“ reagoval hovorca mesta Martin Baláž, ktorý zároveň potvrdil, že zámer sa nezmenil.

Projekt obnovy mestskej knižnice počíta s rekonštrukciou obvodového plášťa budovy, výmenou metalickej fasády, zateplením stien a strechy minerálnou vlnou, výmenou hliníkových okien a dverí, vybudovaním nového schodiska a rampy pre imobilných. „To je pre nás dôležité, v súčasnosti totiž majú do knižnice imobilní prístup iba vďaka schodolezu a asistencii nášho personálu,“ povedala riaditeľka mestského kultúrneho centra Michaela Pribilincová.

Celkové náklady na rekonštrukciu sa vyšplhajú do výšky viac ako 253-tisíc eur.


Žiar nad Hronom ich má ako prvé mesto na Slovensku: Jednoduchý nápad dobrovoľníkov pomáha ľuďom v núdzi

cas.sk | 8.8.2019 | Nový Čas

Potravinami pomáhajú chudobným ľuďom. V Žiari nad Hronom ako v prvom meste na Slovensku pribudli v týchto dňoch tzv. Dobré skrinky.

Ľudia v núdzi v nich nájdu trvanlivé potraviny, knihy, oblečenie či kozmetiku. Dobrovoľníci z Občianskeho združenia Helpi už nainštalovali dve skrinky a plánujú sa aj ďalšie. Dobrovoľníci sa inšpirovali vo svete, kde projekt funguje už roky. Prvé dve skrinky postavili v Žiari nad Hronom v spolupráci so samosprávou na Centrálnej autobusovej stanici a pred Mestským kultúrnym centrom. Zvyšné tri budú umiestnené pri nemocnici, na námestí a na Šoltésovej ulici. Otvoriť galériu

„Ľudia v skrinkách nájdu okrem trvanlivých potravín aj kozmetiku či hygienické potreby. Už po prvotnom naplnení sa veci začali postupne míňať, čo nás teší, lebo to znamená, že Žiarčania už Dobré skrinky objavili,“ uviedol predseda OZ Helpi Tomáš Oršula. Dodal, že zmyslom Dobrých skriniek je najmä bezplatná komunitná výmena tovarov v duchu - prines, čo nepotrebuješ a zober si, čo potrebuješ. Na dobré skrinky získali dobrovoľníci z projektu 600 eur.

„Vítame možnosť odovzdať trvanlivé potraviny či hygienické potreby zadarmo tým, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedol hovorca primátora Martin Baláž. A tomu sa potešia i dobrovoľníci. „Podeliť sa o ne môže každý, kto netrpí núdzou a naopak, pomôcť tak môže tým, ktorým ešte tieto veci pomôžu,“ hovorí Oršula s tým, že rokujú s miestnymi podnikateľmi a obchodnými reťazcami, či by nemali záujem pravidelne prispievať a zapĺňať Dobré skrinky tovarom, ktorý nepotrebujú a ktorý v zmysle legislatívy končí často v koši. Otvoriť galériu

Ako to funguje

Ľudia môžu prispieť trvanlivými potravinami, ktoré sa nepokazia a nemusia byť v chlade, ako konzervy, cestoviny, múka či ryža. Mesto bude obsah skriniek priebežne kontrolovať, či sa v nich nenachádza niečo škodlivé alebo pokazené. RÚVZ posudzuje priestor prevádzky. Nemajú zatiaľ žiadne usmernenie, ako postupovať v prípade Dobrých skriniek. Na hygienu sa nikto neobrátil.


Žiar nad Hronom: Najväčšie hudobné podujatie regiónu bude ekologickejšie

enviroportal.sk | 7.8.2019 | TASR

6. augusta - Najväčšie hudobné podujatie žiarskeho regiónu City fest, ktoré sa bude v sobotu 10. augusta konať v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom, bude ekologickejšie. Organizátori zavádzajú používanie vratných eko plastových pohárov s grafikou mestských podujatí.

Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že v tomto trende budú pokračovať aj pri organizácii ďalších podujatí. ,,Keďže festivaly navštívi vždy veľa návštevníkov, vyprodukuje sa aj obrovské množstvo odpadov. Väčšinou ide o jednorazové plastové poháre, taniere, tácky a podobne. Preto sme sa aj my rozhodli ísť inou cestou," podotkol.

Vratný pohár si budú môcť návštevníci festivalu kúpiť v určenom stánku pri každom vstupe. Tam ho budú môcť aj vrátiť do 24.00 h. Poháre sú vyrobené z ekologického plastu a vo viacerých veľkostiach.


Na City feste v Žiari nad Hronom odpremiérujú novú hymnu FK Pohronie

teraz.sk | 7.8.2019 | TASR

Žiarsky festival prichádza tento rok aj s ďalšou novinkou.

Žiar nad Hronom 7. augusta (TASR) - Fanúšikovia žiarskeho futbalu si prídu na svoje aj počas sobotného hudobného festivalu City fest, ktorý sa bude konať v žiarskom Parku Štefana Moysesa. Okrem hudobníkov sa na pódium postavia aj futbalisti FK Pohronia, ktorí budú súčasťou premiérového uvedenia novej klubovej hymny. “O 21.00 h bude v premiére uvedená hymna FK Pohronie ”My sme osy" aj s videoklipom. Odohrajú ju interpreti združení okolo Jána Kulicha, vokály do hymny nahrali naši futbalisti, ktorí sa premiéry zúčastnia," priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž. Žiarsky festival prichádza tento rok aj s ďalšou novinkou. Okrem hudobných vystúpení a tradičných sprievodných podujatí ponúkne aj autogramiádu hercov z populárneho rodinného televízneho seriálu. V hudobnom programe odznejú vystúpenia Kollárovcov, Simy Martausovej, domácich kapiel Janko Kulich & Kolegium a Sitňan. Na City fest tento rok zavíta aj Rytmus, Iné Kafe a Metalinda. Chýbať nebude ani oceňovanie žiarskych umelcov - Žiarsky Zlatý klinec.


Zimný štadión v žiari bude Slovalco aréna

Noviny Žiarskej kotliny | 6.8.2019 | Iva

ŽIAR NAD HRONOM Žiarsky zimný štadión bude niesť meno po jednej z najväčších firiem v miestnom priemyselnom parku. Na jednej zo stien pod strechou športoviska už vidno nápis Slovalco aréna.

„Hoci peniaze na aktuálnu časť rekonštrukcie a modernizácie prišli najmä od štátu a z mestského rozpočtu, Slovalco poslalo na štadión príspevok asi 20 miliónov - vtedy ešte korún - v roku 2000, a to na dostavbu skeletu objektu,“ vysvetlil rozhodnutie o názve, na ktoré sa Žiarčania pýtali aj na sociálnej sieti, vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Doplnil tiež, že pre samosprávu je spoločnosť jedným z hlavných partnerov pri financovaní predovšetkým mládežníckeho športu v meste.

Majitelia spoločnosti Slovalco venovali navyše vlani mestu 600-tisíc eur na rekonštrukciu krytej plavárne, kde by sa s prácami malo začať práve po úplnom dokončení hokejového štadióna.

Termín otvorenia vynoveného športoviska mesto opakovane posunulo. S konkrétnym dátumom sa aktuálne neponáhľa. „Ešte ho nemáme, ale počítame s druhou polovicou augusta,“ povedal primátor Žiaru Peter Antal.


Žiar nad Hronom chce zvýšiť povedomie obyvateľov o triedení odpadov

teraz.sk | 5.8.2019 | TASR

Pred dvoma rokmi samospráva analyzovala obsah nádob na zmesový komunálny odpad a zistila vysoký potenciál na zvýšenie miery vytriedenia a následného zhodnotenie odpadov.

Žiar nad Hronom 5. augusta (TASR) - Žiarska samospráva chce zvýšiť úroveň separovania odpadu obyvateľmi mesta. Plánuje preto sériu informačno-propagačných aktivít zacielených na všetky vekové skupiny, ktoré majú tomu pomôcť. Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že aktivity plánujú v rámci projektu s názvom Myslime environmentálne a spoločne vyhrajme nad odpadom, podporeného dotáciou vo výške takmer 32.000 z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Pred dvoma rokmi samospráva analyzovala obsah nádob na zmesový komunálny odpad a zistila vysoký potenciál na zvýšenie miery vytriedenia a následného zhodnotenie odpadov. Cieľom mesta je tak zvýšiť mieru primárneho vytriedenia odpadov priamo obyvateľmi, čím sa zvýši množstvo odpadov, ktoré môžu byť zhodnotené, a, naopak zníži množstvo odpadov, ktoré putujú na skládku.

“Projekt je zameraný na informačnú kampaň na podporu separovaného zberu. Chceme zvyšovať povedomie obyvateľov, ako nakladať s odpadom a ako triediť. Pre nich je to aj motivujúce, keďže je u nás zavedený množstvový zber a obyvatelia platia len za odpad, ktorý je komunálny a nevytriedený. Triedený majú odvážaný zadarmo,” priblížil Baláž. Súčasťou projektu budú aktivity pre všetky vekové kategórie. “Projekt zahŕňa viaceré aktivity od bežnej tlačovej reklamy, cez komunikáciu prostredníctvom našich lokálnych médií ale takisto rôzne informačné nástenky na školách a iných inštitúciách. Takisto pôjde o rôzne malé podujatia pre deti v materských a základných školách, aby sa hravou formou zoznamovali s princípmi triedenia odpadu a ako nakladať s odpadom,” podotkol Baláž s tým, že ďalšou aktivitou by mal byť odborný seminár pre predsedov bytových samospráv.


Žiar nad Hronom má “dobré skrinky”

TV TA3 | 1.8.2019 | Martin Dušička / Daniela Piršelová

Daniela Piršelová, moderátorka: „Na frekventovaných miestach v Žiari nad Hronom pribudli špeciálne skrinky na pomoc ľuďom v núdzi. Okrem trvanlivých potravín sa v nich nachádzajú aj šaty a kozmetika, ktoré si záujemcovia zadarmo môžu zobrať so sebou. Takzvané dobré skrinky vytvorili a dopĺňajú mladí dobrovoľníci, ktorí chcú ukázať, že pomáhať slabším je výzvou aj pre dnešok.“

Martin Dušička, redaktor: „Takzvané dobré skrinky už stoja v Žiari nad Hronom na dvoch miestach – na autobusovej stanici a pred kultúrnym centrom. O pár dní ešte pribudnú ďalšie tri. Vytvorili ich mladí dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli takýmto spôsobom zjednotiť komunitu za dobrú vec.“

Tomáš Oršula, OZ Helpi (telefonát): „Základná myšlienka je to, že ľudia, ktorí majú niečoho nadbytok, môžu to priniesť miesto toho, aby to vyhodili niekde do koša, alebo aby im to doma stálo a zbytočne zavadzalo, radšej to doniesli niekde do nejakej tejto dobrej skrinky, kde si teda ľudia, ktorí si to nemôžu dovoliť, určite radi niečo stade zoberú.“

Martin Dušička: „Ide najmä o trvanlivé potraviny, kozmetiku, či oblečenie. Prvý tovar tam umiestnili dobrovoľníci a ten rýchlo zmizol. Teraz čakajú, že sa zapoja aj samotní obyvatelia mesta.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 1: „Dobrý nápad. Nemusia vyhodiť do kontajnera. Dajú tam a ľudia, ktorí potrebujú, si zoberú.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 2: „Môže byť, lebo to už malo byť dávno.“

Návštevníčka Žiaru nad Hronom 3: „My sa vždy snažíme všetko vlastne spotrebovať, čo máme, takže málokedy nám niečo vyjde, že naozaj na odpad.“

Martin Dušička: „Projekt podporilo aj mesto, nielen morálne, ale tiež vyčlenením mestských pozemkov.“

Martin Baláž, vedúci Kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: „Berieme to ako zaujímavú formu na pestovanie ľudskej spolupatričnosti, vzájomnej pomoci. My sme poskytli samozrejme bezodplatne pozemok, pozemky, respektíve možnosť inštalovať to na našich pozemkoch.“

Martin Dušička: „Autori tohto nápadu ešte predtým založili v Spojených štátoch amerických medzinárodnú charitatívnu organizáciu. A keďže traja z nich sú Žiarčania, rozhodli sa projekt zrealizovať aj v rodnom meste.“

Tomáš Oršula: „Myslíme si, že tento projekt a jeho filozofia je aplikovateľný na každé mesto, či už svetové, alebo malé mesto, ako je náš Žiar nad Hronom.“

Martin Dušička: „Skrinky sú pod dohľadom mestských kamier, ale ich využívanie je aj tak na svedomí obyvateľov. Postupne sa ukáže, či projekt vôbec podporia.“

Martin Baláž: „Preto aj vyzývame všetkých v Žiari nad Hronom, alebo tí, ktorí sem prídu a chcú nejakým spôsobom pomôcť ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, môžu tie skrinky využiť a dať tam rôzne predmety, alebo potraviny.“

Tomáš Oršula: „Nie je to teda postavené na tom, aby organizácia iba kupovala a dopĺňala, aby to nebolo nejaké že zadarmo potraviny nájdem tam, ale aby vlastne ľudia si uvedomili, že chcem niekomu pomôcť, nechcem mu da možno peniaze pred nejakým obchodom, lebo viem, že si môže za to kúpi niečo, čo nechcem, aby si za to kúpil, ale tak radšej mu dám jedlo a donesiem ho tam.“

Obyvateľka Žiaru nad Hronom: „Ľudia by sa mohli podeliť, ale niektorí nechcú. No, skôr tí chudobnejší sa podelia ako tí zámožnejší.“

Martin Dušička: „Či sa dobré skrinky v Žiari nad Hronom osvedčia, ukážu už najbližšie týždne. V meste ale veria, že obyvatelia si túto myšlienku zoberú za svoju.“


Razia na križovatke

TV JOJ | 31.7.2019 | Katarína Kováčiková / Lucia Barmošová

Lucia Barmošová, moderátorka: „Drogový zásah pri Žiari nad Hronom. Na frekventovanej križovatke v Ladomerskej Vieske zastavili policajti auto s trojčlennou posádkou. Dvaja muži a jedna mladá žena skončili spútaní na zemi. Vozidlo prehľadali kriminalisti.“

Katarína Kováčiková, redaktorka: „Nezvyčajne rušné popoludnie na križovatke na vjazde do Žiaru nad Hronom. Hlavný ťah obsadili kriminalisti, ktorí na frekventovanej ceste zablokovali toto tmavé auto. Zaujímala ich posádka, ktorá sa v ňom viezla. Dvaja muži a jedna mladá žena, trojčlenná posádka tmavého Mercedesu musela vystúpiť. Skôr, ako mohli čokoľvek urobiť, skončili všetci traja spútaní. Našli sme ich takto sedieť na trávniku s putami na rukách.“

Petra Kováčiková, hovorkyňa KR PZ Banská Bystrica: „Žiarski kriminalisti dnes zasahovali v obci Ladomerská Vieska. Išlo o akciu zameranú na odhaľovanie a zamedzovanie drogovej trestnej činnosti.“

Katarína Kováčiková: „A kým zadržaná trojica sedela pri ceste, kriminalisti prehľadávali auto. To zostalo stáť v križovatke presne v miestach, kde ho policajti zastavili. Akcia upútala pozornosť okoloidúcich vodičov, ktorí ho museli obchádzať.“

Petra Kováčiková: „Vzhľadom na to, že v prípade prebiehajú procesné úkony, nebudeme zatiaľ poskytovať bližšie informácie.“

Katarína Kováčiková: „A hoci polícia nateraz k prípadu neposkytuje žiadne bližšie informácie, podľa našich zistení hľadali vo vozidle pervitín. Stále spútanú trojicu mladých ľudí po skončení prehliadky podozrivého vozidla previezli na policajné oddelenie. Žiarski kriminalisti majú za sebou tento rok už niekoľko drogových razií. Napríklad aj počas Veľkej noci si na výjazde z mesta počkali na vozidlo, ktoré šoféroval tridsaťšesťročný Peter. V zatavených striekačkách prevážal pervitín, za čo ho neminulo obvinenie z drogovej trestnej činnosti.“


Žiarsky City fest bude ekologickejší ako doteraz. Ponúkne vratné poháre

myziar.sme.sk | 28.7.2019 | Ivana Zigová

Kultúrne centrum tiež hľadá 40 brigádnikov, ktorí budú pomáhať pri staniciach na triedenie odpadu.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky City fest, ktorý sa uskutoční v sobotu 10. augusta , bude ekologickejší ako jeho doterajšie ročníky.

Novinkou bude vratný pohár z ekologického plastu. Ten si budú môcť návštevníci kúpiť v stánku za každým vstupom a pri odchode ho môžu na rovnakom mieste do polnoci vrátiť.

Cena pohára je dve eurá a v rámci areálu vám doňho načapujú pivo, kofolu alebo iný nápoj.

„Naším cieľom je znížiť množstvo plastového odpadu počas našich kultúrnych podujatí,“ povedala riaditeľka mestského kultúrneho centra, ktoré festival organizuje, Michaela Pribilincová.

Kultúrne centrum tiež hľadá 40 brigádnikov, ktorí budú pomáhať pri staniciach na triedenie odpadu v Parku Štefana Moysesa, kde sa hudoný festival koná.

„Cieľom tohtoročného festivalu je čo najviac odbremeniť náš park od odpadkov, ktoré zostávajú po skončení festivalu a zamerať sa na ich separáciu,“ povedala Pribilincová.

V rograme vystúpia Kollárovci, Rytmus, Sima Martausová, Iné Kafé či Metalinda. Návštevníkov čaká aj autogramiáda populárnych seriálových “oteckov”.


V Žiari nad Hronom zriadia nové zariadenie pre seniorov

Rádio Slovensko | 24.7.2019 | Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, redaktorka, Žiar nad Hronom: "V okresnom meste zriadia nové zariadenie pre seniorov. Má sídliť v prístavbe kaštieľa, kde bola doteraz stredná škola. Na umiestnenie do domova dôchodcov v Žiari nad Hronom čaká okolo sto seniorov. Vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa Monika Minárová."

Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa: “Tento stav je alarmujúci, pretože my ako samospráva posudzujeme odkázanosť našich občanov na rôzne typy a druhy sociálnych služieb a vnímame túto skutočnosť, že ten dopyt po práve tomto type služieb, čiže pobytovom je veľmi veľký.”

Marína Debnárová: “Zariadenie pre seniorov pribudne aj v Brezne. S rekonštrukčnými prácami chce mesto skončiť do konca roka.”


Žiar prišiel o už schválenú polmiliónovú dotáciu. Mesto pochybilo

myziar.sme.sk | 22.7.2019 | TASR

Opatrenia na zachytávanie dažďovej vody musia v meste počkať.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom len nedávno uspelo so žiadosťou o dotáciu ma vodozádržné opatrenia, ktoré mu mali pomôcť zhromažďovať a využívať dažďovú vodu.

O tom, že získalo viac ako 538-tisíc eur prostredníctvom envirorezortu, sme informovali v máji. Už dnes je však všetko inak, nenávratný finančný príspevok Žiar napokon nedostane.

Chyby vo verejnom obstarávaní

„Mesto pochybilo v procese verejného obstarávania, čím nesplnilo podmienku poskytnutia pomoci. Preto sa musí opätovne zapojiť do vyhlásenej výzvy so žiadosťou o príspevok,“ potvrdil

Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva životného prostredia.

K pochybeniu malo dôjsť zo strany mestskej úradníčky.

„Došlo k zlyhaniu ľudského faktora. Chyby vo verejnom obstarávaní, ktoré nám pri kontrole vytkol riadiaci orgán, si priznávame. O dotáciu sa ale budeme uchádzať opätovne,“ reagoval vedúci kancelárie žiarskeho primátora Martin Baláž.

Jazierka aj zelené strechy

Projekt, ktorý chce samospráva uskutočniť, rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Cieľom je, aby nekončila bez využitia v kanalizácii.

Dažďovú vodu plánujú v Žiari zachytávať v podzemných nádržiach, používať ju chcú na zavlažovanie a polievanie ulíc. Zhromažďovať by ju mali aj prostredníctvom dažďových záhrad – v jazierkach.

Plán tiež počíta s vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


Pri štúdii parku chcú vychádzať z fotografií

Noviny Žiarskej kotliny | 2.7.2019 | TASR

Radnica oslovila architekta, ktorý sa špecializuje práve na záhradnú architektúru historických budov a pamiatok. Ten navrhol riešiť park komplexne.

Žiarska samospráva si plánuje zaobstarať štúdiu úpravy zelene v Parku Štefana Moysesa a exteriéru biskupského kaštieľa.

„Vzniklo to tak, že sme začali uvažovať o úprave bezprostredného okolia kaštieľa, teda bývalých záhrad. Oslovili sme na to odborného architekta, ktorý sa špecializuje práve na záhradnú architektúru historických budov a pamiatok,“ priblížil vedúci kancelárie primátora Martin Baláž s tým, že na základe toho dospeli k záveru urobiť komplexnú štúdiu.

Tá bude podľa jeho slov slúžiť ako podklad pre ďalší rozvoj areálu aj do budúcnosti, ukáže, ako má vyzerať starostlivosť aj vzhľad parku a bezprostredného okolia biskupského kaštieľa.

Podľa Baláža chcú pri jeho úprave vychádzať aj z historických fotografií či rytín, ktoré sa zachovali.

Obnoviť by chceli napríklad terasy nachádzajúce sa pri vstupe do parku z Ulice SNP, ktoré boli v minulosti plné kvetín.

Sumu 5500 eur potrebnú na obstaranie štúdie odsúhlasili v piatok (28.6.) žiarski poslanci v 3. zmene rozpočtu mesta na rok 2019.

Takisto vyčlenili 8000 eur na architektonicko - historický výskum v priľahlom biskupskom kaštieli.

Žiarsky park je obľúbeným miestom prechádzok nielen Žiarčanov.


Žiar požiada o úver na výstavbu zariadenia pre seniorov

myziar.sme.sk | 28.6.2019 | TASR

Zariadenie pre seniorov chce mesto zriadiť v budove školy, ktorá je súčasťou areálu niekdajšieho biskupského kaštieľa.

ŽIAR NAD HRONOM. Na výstavbu zariadenia sociálnych služieb, ktoré má vzniknúť prestavbou bývalej školy, chce Mesto Žiar nad Hronom čerpať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Takýto spôsob financovania a zároveň podanie žiadosti o úver v piatok na rokovaní mestského zastupiteľstva schválili žiarski poslanci.

Vedúca odboru stavebného poriadku na Mestskom úrade v Žiari nad Hronom Stanislava Holosová na rokovaní priblížila, že ide o úver vo výške 737-tisíc eur s úrokovou sadzbou 0,5 percenta a splatnosťou 40 rokov.

Na projekt má mesto podľa jej slov prispieť vlastnými finančnými prostriedkami vo výške takmer 446-tisíc eur.

Žiarsky viceprimátor a zároveň poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ladislav Kukolík víta a podporuje snahu samosprávy riešiť túto oblasť sociálnych služieb.

“Deficit sociálnych lôžok je v našom kraji veľký a nie je to až také bežné, že samosprávy sa dajú na túto cestu. Takže ja som na to hrdý, že naše mesto bude zriaďovateľom takého domova seniorov,” podotkol Kukolík.

Zariadenie pre seniorov chce mesto zriadiť v budove školy, ktorá je súčasťou areálu niekdajšieho biskupského kaštieľa.

Zámerom mesta je prebudovať pôvodnú budovu školy na zariadenie, ktoré poskytne adekvátne priestory na pobyt seniorov v trvalom bývaní s celodennou opaterou. Priestory budú delené na niekoľko funkčných zón. V základnom delení ide o hlavnú lôžkovú časť, priestory zázemia a techniky a spoločenskú časť.


Problémy so štadiónom v Žiari nad Hronom

RTVS Jednotka | 25.6.2019 | Marek Pivoluska / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor: „Futbalový úspech v Žiari nad Hronom zatieňujú problémy so štadiónom. Po tom, ako sa žiarski futbalisti prebojovali do najvyššej súťaže, bude potrebné investovať do futbalového stánku. Klub žiada od mesta zhruba dvestopäťdesiattisíc eur. Samospráva ešte neuzavrela ani rekonštrukciu zimného štadióna.“

Marek Pivoluska, redaktor: „Postup futbalového klubu Pohronie do najvyššej súťaže považuje samospráva Žiaru nad Hronom za jeden z najväčších športových úspechov mesta. Aby však hráči mohli hrať zápasy aj doma, vyžiada si len nedávno zrekonštruovaný štadión ďalšie investície.“

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom: „Tak tou najväčšou investíciou bude vyhrievaný trávnik. No a samozrejme k tomu potrebujeme urobiť turniketový systém, kamerový systém. Budeme potrebovať rozšíriť plošinu pre médiá. A podľa požiadavky polície budeme musieť mierne uzavrieť ešte aj sektor hostí tak, aby nedošlo k nejakým problémom.“

Marek Pivoluska: „To všetko si vyžaduje investíciu dvestopäťdesiattisíc eur. Peniaze pýta klub od mesta.“

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: „Zareagovali sme pozitívne na potrebu štadión upraviť podľa licenčných podmienok najvyššej futbalovej súťaže.“

Marek Pivoluska: „Podporu ešte musia odsúhlasiť poslanci na najbližšom mestskom zasadnutí. Okrem futbalového úspechu sa od jesene vracia po desiatich rokoch do mesta aj hokej. Technické služby sa blížia k finalizácii rekonštrukcie zimného štadióna. Plánovaný júnový termín síce už nestihnú, štadión by však mal byť hotový koncom augusta.“

Igor Rozenberg: „Bude to menší štadión, nebude to štadión o kapacite päť alebo desaťtisíc, bude to mať niečo cez dvetisíc miest na státie a sedenie.“

Marek Pivoluska: „Hokejový klub chce venovať značnú pozornosť mládeži.“

Peter Uhrovič, konateľ HK Sport trend: „Našou snahou bude riešiť korčuliarsku gramotnosť detí na prvom stupni. Samozrejme nielen na prvom, ale predovšetkým na prvom stupni základných škôl a posledné ročníky materských škôl, kde je snahou vlastne naučiť všetky deti základnej korčuliarskej gramotnosti. A následne tie deti, ktoré budú mať záujem, vlastne budú sa venovať naďalej vlastne tomu športu.“

Marek Pivoluska: „Seniorský tím by mali tvoriť najmä odchovanci zo Žiaru nad Hronom. Uvažuje sa aj o spolupráci so zvolenským hokejovým klubom.“


Žiarsky kaštieľ ostal bez dotácie. Naprázdno vyšli aj Žarnovica a Banská Štiavnica

myziar.sme.sk | 17.6.2019 | Ivana Zigová

Hoci ministerska kultúry na Facebooku naznačila, že kaštie dotáciu dostane, nestalo sa tak.

ŽIAR NAD HRONOM. Hoci ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer – SD) naznačovala koncom mája na sociálnej sieti, že mesto Žiar nad Hronom získa dotáciu na obnovu niekdajšieho biskupského kaštieľa od rezortu pod jej vedením, nestalo sa tak.

Medzi neúspešnými

„Mestu sa podarilo získať do vlastníctva prekrásny renesančno-barokový kaštieľ, ktorý je v zozname národných kultúrnych pamiatok s prioritou ochrany a obnovy. Teší ma, že aj vďaka dotácii rezortu kultúry bude kaštieľ postupne prechádzať komplexnou rekonštrukciou,“ napísala na Facebooku zhruba pred mesiacom Laššáková.

Minulý týždeň však ministerstvo zverejnilo vyhodnotenie žiadostí, podľa ktorého nedostane Žiar, požadujúci na obnovu kaštieľa 950-tisíc, ani euro.

O nepridelení zdrojov rozhodla podľa vyjadrenia ministerstva odborná komisia, prihliadala pritom na kvalitu projektov, ale aj na disponibilný objem finančných prostriedkov.

„O tom, že sme neuspeli, už viem. Mrzí ma to, ale ideme ďalej. Už onedlho by sme sa chceli uchádzať o takzvané Nórske fondy a určite na jeseň pošleme novú žiadosť aj ministerstvu kultúry,“ reagoval primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD, SNS).

Prioritou je prístavba

Antal tiež dodal, že aktuálne sa v Žiari v súvislosti s kaštieľom sústredia na rekonštrukciu jeho prístavby a jej zmenu na domov pre seniorov s kapacitou 40 miest.

„Toto je pre nás momentálne priorita. Samozrejme, vo vzťahu k hlavnému historickému objektu kaštieľa, budeme potrebovať značné zdroje, najmä na obnovu fasády, ktorá je v zlom stave,“ povedal.

Kým sa mestu nepodarí získať väčšiu sumu z externých zdrojov, bude sa podľa primátora venovať aspoň menším zásahom vo vnútri pamiatky.

Aj ďalší kaštieľ či radnica

Bez dotácie ostanú aj ďalšie samosprávy v regióne, dôvody sú rovnaké ako v prípade Žiaru.

Viac ako 687-tisíc eur žiadalo na druhú etapu obnovy Horného kaštieľa mesto Žarnovica, to so svojou žiadosťou pritom neuspelo už vlani.

Na komplexnú obnovu historickej radnice v centre chcela dotáciu využiť banskoštiavnická samospráva, žiadala viac ako 807-tisíc eur.

So svojimi plánmi však bude musieť vedenie mesta počkať alebo sa po zdrojoch poobzerať inde.


Skvelá práca žiarskych policajtov: Zachránili ľudský život

dnes24.sk | 12.6.2019 | Barbara Dalosová

Život mladej ženy visel na vlásku, policajti zo Žiaru nad Hronom zakročili. Klobúk dolu.

Na dobre odvedenú prácu policajtov zo Žiaru nad Hronom upozornila Polícia Slovenskej republiky na svojom oficiálnom facebooku. Chlapi mali zachrániť život mladej žene.

„Vďaka rýchlej a pohotovej reakcii, ľudskému prístupu a výbornej komunikácii priamo na mieste sa podarilo policajtom Obvodného oddelenia v Žiari nad Hronom zachrániť život mladej žene, ktorá sa ocitla v ťažkej životnej situácii," ozrejmuje polícia, na viac informácií je však skúpa.

„Pre citlivosť prípadu nemôžeme poskytnúť viac informácií," dodávajú muži zákona s tým, že žiarskym policajtom každopádne patrí veľké uznanie.


Na Šášov pôjdu ďalšie tisíce. Toto všetko sa na hrade chystá

myziar.sme.sk | 6.6.2019 | Ivana Zigová

Práce na hrade pokračujú. Novinku sľubujú aj v expozícii pod hradom.

ŽIAR NAD HRONOM. Dotáciu 25-tisíc eur od rezortu kultúry získalo v týchto dňoch Združenie na záchranu hradu Šášov, ktoré sa dlhodobo venuje obnove tejto pamiatky.

„Peniaze využijeme najmä na archeologický a architektonický výskum ďalších častí Šášova,“ povedal predseda združenia Rastislav Uhrovič.

Zamestnali skúsených

Vďaka projektu podporovaného cez Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny môžu pokračovať aj stavebné práce. Vďaka príspevku takmer 76-tisíc eur našlo na zrúcanine prácu dvanásť nezamestnaných.

„Vzhľadom na to, že ponuka na trhu práce už nie je taká ako v minulosti, sme radi, že sa nám podarilo získať ľudí, ktorí už u nás pracovali a majú nejaké skúsenosti,“ poznamenal Uhrovič a dodal, že pracovníci v tejto sezóne pôsobia na hrade už od prvého májového týždňa.

Vodu chcú zachytávať

V nasledujúcich mesiacoch budú pracovníci na hrade dokončovať južný múr a pokračovať v obnove delovej veže. Začnú sa aj práce na severnom múre.

„Vybudujeme tiež ďalšiu technickú strechu, ktorá bude slúžiť na sťahovanie dažďovej vody do cisterny v rámci nášho systému zbierania vody,“ priblížil aktivitu, ktorá zjednoduší záchrancom hradu ich prácu, Uhrovič.

Ukážu krásy kraja

Šášov je aj súčasťou projektu Pohronská hradná cesta, ktorý spája štrnásť niekdajších fortifikácií pozdĺž rieky Hron. Časom by aj v jeho areáli mali pribudnúť infotabule a mobiliár, ktorý bude pre všetky zastávky cesty jednotný.

Združenie plánuje opäť vynoviť aj expozíciu v podhradí. Aktuálne na nej obnovujú fasádu.

„Tešíme sa tiež, že dnešné pletivo a bránu nahradí nový plot, ktorý do prostredia zapadne. Bude drevený latkový,“ povedal Uhrovič.

Nového využitia by sa mala dočkať aj zadná miestnosť expozície.

„Po novom bude slúžiť na premietanie videí a prezentácií. Nielen o postupe prác, ktoré na hrade vykonávame, ale aj takých, ktoré ukážu, aké krásy a zaujímavosti možno vidieť v celom Banskobystrickom kraji,“ povedal Uhrovič a doplnil, že v tomto prípade plánujú spoluprácu s Banskobystrickým samosprávnym krajom.


Zomrela dlhoročná žiarska pedagogička a kronikárka Mária Zaťková (†76)

myziar.sme.sk | 3.6.2019 | Ivana Zigová

Radosť jej vždy robili návraty do rodnej obce - do zaniknutých Horných Opatoviec.

ŽIAR NAD HRONOM. Vo veku nedožitých 77 rokov v sobotu (1.6.) po dlhej chorobe zomrela dlhoročná pedagogička, publicistka a aktívna obyvateľka Žiaru nad Hronom Mária Zaťková. Na svojej oficiálnej stránke o tom informuje mesto.

Rodáčka z Horných Opatoviec nikdy nezabudla pripomínať históriu zaniknutej obce.

"Je to dôležité a nedocenené miesto, duchovné miesto okolo ktorého je svetský odpad. Je to škola ekológie a škola duchovna,“ hovorila pre týždenník MY o Kostole sv. Vavrinca, v tesnej blízkosti ktorého je dnes skládka odpadu.

Svoj vzťah k histórii a k písanému slovu potvrdzovala istý čas aj ako kronikárka mesta.

Pre naše noviny spomínala, ako sa pri tejto práci často cítila osamelá. „Okrem niekoľkých zanietencov som necítila žiadny záujem. Aj kroniky, ktoré som napísala, čítalo len málo ľudí,“ hovorila o dôvodoch, pre ktoré sa neskôr s priateľmi začali stretávať v združení pre históriu mesta Castrum Susol.

V roku 2006 získala cenu mesta za významný prínos v oblasti rozvoja kultúry a uchovávania histórie.

Posledná rozlúčka s Máriou Zaťkovou sa uskutoční v Dome smútku na žiarskom cintoríne v utorok 4. júna o 13. hodine.


Kde bude stáť nové ihrisko, majú rozhodnúť Žiarčania: Na výber sú tri lokality

dnes24.sk | 27.5.2019 | TASR

Žiarski poslanci pred časom odklepli peniaze na nové detské ihrisko. O jeho umiestnení môžu rozhondúť Žiarčania v hlasovaní.

Obyvatelia Žiaru nad Hronom si môžu vybrať, kde vybuduje samospráva nové detské ihrisko. Na výber majú tri lokality, hlasovať môžu na internetovej stránke mesta. Samospráva avizuje, že verejnosť bude mať slovo aj pri výbere herných prvkoch.

Ihrisko by malo byť vybudované vo vnútrobloku medzi bytovými domami na Ulici M. R. Štefánika, v areáli I. základnej školy na Ulici Dr. Janského alebo na trávnatej ploche medzi bytovými domami na Ulici J. Hollého a Ulici SNP.

Ihrisko sľúbil miestnym mamičkám primátor Peter Antal po tom, čo sa neúspešne zapojili do celoslovenskej hlasovacej súťaže zameranej na budovanie detských ihrísk. Primátor avizoval, že nové ihrisko vybuduje mesto na svoje náklady. Na jeho realizáciu schválilo mestské zastupiteľstvo 60 000 eur.


Žiar nad Hronom má smelé plány: Plánujú využívať dažďovú vodu

cas.sk | 24.5.2019 | Redakcia

Na mestských objektoch v Žiari nad Hronom zrealizujú vodozádržné opatrenia, ktoré pomôžu zhromažďovať a ďalej využívať dažďovú vodu.

Mesto projekt zrealizuje vďaka dotácii vo výške 538.555 eur, ktorú na tento účel získalo z ministerstva životného prostredia. Sumou vo výške 28.345 eur prispeje z vlastného rozpočtu. “Sme radi, že sme získali dotáciu na projekt vodozadržných opatrení. Je to ďalšia investícia mesta do environmentálnej oblasti,” uviedol vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Projekt rieši zachytávanie dažďovej vody z mestských objektov, ako sú základné a materské školy, plaváreň či zimný štadión. Dažďová voda bude zachytávaná tromi spôsobmi, pričom výhodou projektu bude podľa samosprávy najmä zníženie odtoku zrážkovej vody do kanalizačnej siete.

Voda bude zachytávaná vo vybudovaných podzemných nádržiach, z ktorých bude používaná na zavlažovanie ako polievanie ulíc, ako aj areálov škôl a škôlok. Zachytávať ju budú aj vo vybudovaných dažďových záhradách - jazierkach, v ktorých budú vysadené rastliny a do ktorých bude dažďová voda stekať z dažďových zvodov, a taktiež vybudovaním zelených striech na objektoch, kde bude vysadená strešná zeleň.


V Žiari aktuálne chystajú rozširovanie škôlok

Noviny Žiarskej kotliny | 21.5.2019 | IVA ZIGOVÁ

PRIBUDNE JEDNA TRIEDA A NESKÔR NOVÁ MATERSKÁ ŠKOLA

Bez navýšenie kapacít by mesto podľa Antala nemohlo zvládnuť dopyt.

ŽIAR NAD HRONOM. Hoci sa proti návrhu povinnej predškolskej dochádzky zo strany koalície postavila časť rodičov aj politikov, v Žiari nad Hronom už na možné dopady takéhoto opatrenia myslia.

Rozhodli, že súčasné kapacity rozšíria

Mestskí poslanci už vyčlenili na úpravy potrebné v súvislosti s rozšírením kapacity mestskej materskej školy o jednu triedu 16 500 eur.

„Chceme sa pripraviť na to, že ak bude povinná škôlka už od budúceho roka, ak to parlament schváli, aby sme na to boli pripravení," zdôvodnil krok primátor Žiaru Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD, SNS) Nová trieda by ala pribudnúť v rámci elokovaného pracoviska Na Ulici A. Kmeťa, no Antal avizuje aj ďalšiu zmenu. „V Základnej škole na Jilemnického ulici chceme jednu materskú školu, ktorá ale bude samostatnou. „Týmto spôsobom by sme vedeli pokryť požiadavky a dopyty obyvateľov, lebov opačnomprípadebysme museli povedať ľuďom z okolitých obcí, že ich nevieme uspokojiť, čo nechceme urobiť takto natvrdo," povedal tiež vo vzťahu k obciam, ktoré často vlastnú škôlku neprevádzkujú, Antal.

Chýbať bude miesto aj peniaze

Návrh, ktorý hovorí o účinnosti od začiatku septembra 2020 a týka sa všetkých päťročných detí, už v súvislosti s možnými problémami na strane zriaďovateľov škôlok komentoval aj Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. „Nie je problém s deťmi, ale s kapacitami zariadení.

A to sa nebavíme o výdavkoch na mzdy ďalších učiteľov, prevádzku a údržbu," reagoval Kaliňák Ministerstvo školstva pripustilo, že takýto krok si bude vyžadovať rokovania s obcami a mestami.


Nové hokejové arény

TV Markíza | 20.5.2019 | Ľubo Fronko / Danica Nejedlá

Danica Nejedlá, moderátorka: „Ľadové arény máme väčšinou staré, alebo úplne chýbajú. Pomaly sa to mení. Hokejové talenty môžu vyrásť aj tam, kde sa doposiaľ nedalo korčuľovať.“

Ľubo Fronko, redaktor: „Desať rokov sa v Žiari nad Hronom nemali kde korčuľovať, staré klzisko nefungovalo. Teraz tam vyrastá úplne nový štadión. Tria pol miliónovú arénu zaplatia približne rovnakým dielom mesto a štát.“

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom: „Verím, že dokážeme urobiť jednu peknú arénu, ktorá bude lákať športovcov a bude lákať aj divákov a dúfam, že hokej sem príde.“

Ľubo Fronko: „Bude to jeden z najkrajších slovenských štadiónov. Žiarsky kotol stavajú na zámorský štýl.“

Igor Rozenberg, generálny dodávateľ: „Ten kanadský spôsob znamená, že diváci sú zo všetkých štyroch strán, z dvoch tých kratších strán budú stáť, z dvoch tých dlhších budú sedieť a celkove tá atmosféra toho zimného štadióna bude taká, že ten divák bude priamo prakticky na ľadovej ploche.“

Ľubo Fronko: „V Žiari nad Hronom by chceli korčuľovať už v lete. Nové hokejové štadióny však vyrastajú aj v iných slovenských mestách. V Liptovskom Hrádku doposiaľ ľadovú plochu nemali. Slovenský hokejový zväz tam financuje výstavbu tréningovej haly.“

Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku: „Našou úlohou je rozkorčuľovať Horný Liptov a ľudia z hokejového zväzu prídu a pozrú si, či niekto z tej množiny mladých ľudí má danosti napríklad pre taký šport ako je ľadový hokej, to môže byť chlapec, dievča, tak samozrejme sa ho ujmú profesionáli.“

Ľubo Fronko: „Ide o pilotný projekt, ktorý chce zväz rozšíriť aj do iných miest. Za posledné 3 roky pribudlo na Slovensku asi 10 hál.“

Peter Jánošík, hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja (telefonát): „Rozvoj hokejovej infraštruktúry je pre nás strategická vec. Výstavbu či obnovu ľadových plôch preto pravidelne a cielene smerujeme tam, kde možnosť korčuľovania nebola. Chceme priblížiť hokej deťom, aby deti nemuseli za hokejom ďaleko cestovať.?“

Ľubo Fronko: „Celkovo je na Slovensku 70 zakrytých ľadových plôch. Pre porovnanie, vo Fínsku s rovnakým počtom obyvateľov ich majú 270. Regionálne štáby a Ľubo Fronko, televízia Markíza.“


Chránená vydra skončila v pasci, život jej zachránila pani venčiaca psíka

tvnoviny.sk | 17.5.2019 | ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

Chránená vydra skončila v pasci. Neľútostný klepec na ňu nastražili na okraji Žiaru nad Hronom. Pre vzácneho živočícha to tento raz dopadlo ešte dobre.

Trpiace zviera ako prvá zbadala mama mladého muža počas rannej vychádzky so psom. „Zrazu len počula, že niečo piští. Tak sa len pozrela a našla tam vydru. Zavolala ma hneď, že či to nemôžem ísť vyslobodiť, že vyzerá, že je to v tráve zachytené, tak som išiel a ako som sa tak pozeral, tak som videl, že je vlastne v pytliackom oku chytená," povedal nám Jozef Medveď.

Privolali policajtov i ochranárov. Tí asi 15 kilogramovú vydru nakoniec vyslobodili. „Vydra mala šťastie v nešťastí, že tá pasca ju chytila len okrajovo a nespôsobila jej také poranenie, ktoré by spôsobilo smrť," vysvetlil riaditeľ CHKO Štiavnické vrchy Peter Farbiak.

Ak niekto nemusí vydru, tak rybári. Mimoriadne obratný lovec sa totiž živí najmä rybami. „Výskyt vydry evidujeme na všetkých našich rybárskych revíroch. Našou úlohou je tieto revíry obhospodarovať a s uvedenou vecou nemá Slovenský rybársky zväz nič spoločné," tvrdí hlavný hospodár miestnej organizácie rybárskeho zväzu Richard Štencl.

Vydra je chránený druh živočícha európskeho významu. Jej spoločenská hodnota prevyšuje 1800 eur. Podľa odhadov na Slovensku žije asi len 150 kusov vydier.

Zaráža, že pasca nebola nastražená na odľahlom mieste, ale na okraji mesta v obytnej štvrti. „Myslím si, že vinník by mal byť potrestaný a poriadne a počul som, že je tu ešte veľa klepcov, takže mali by policajti na to dávať väčší pozor," myslí si Medveď.

Zachránenú vydru po ošetrení vypustili naspäť do prírody. Pre istotu však na úplne inú lokalitu, kde žila doposiaľ.

Nakrúcal reportér Ľubo Fronko.


Počas vínneho festivalu ukážu v Žiari aj biskupský kaštieľ

myziar.sme.sk | 15.5.2019 | Ivana Zigová

Návštevníci budú môcť spojiť festival vína v parku s posledným domácim zápasom Áčka Pohronia v sezóne.

ŽIAR NAD HRONOM. Novinkou žiarskeho vinárskeho festivalu Víno v parku bude v sobotu (18.5.) možnosť nahliadnuť do priestorov priľahlého biskupského kaštieľa, ktorý sa mesto chystá v nasledujúcom období zrekonštruovať.

„Návštevníci sa budú môcť pozrieť, ako to tam vyzerá, ťahákom bude nádvorie so známym platanom, ktorý nedávno upravil odborník. Lákať bude určite aj biskupská kaplnka, ktorú pri tejto príležitosti tiež otvoríme,“ potvrdil vedúci kancelárie primátora Žiaru Martin Baláž.

V priestoroch budú počas dňa tvoriť aj žiaci výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Zity Strnadovej – Parákovej. „Kaštieľ tak ožije výtvarným umením,“ pripomenul Baláž.

Vinári a regionálne špeciality

V samotnom Parku Štefana Moysesa stánky rozloží desať vinárov prevažne z regiónu Tekov.

Okrem lahodného nápoja budú návštevníci ochutnávať aj regionálne špeciality z gazdovstva v Kremnických Baniach, ktoré získalo ocenenie ako bio farma roka.

Vyskúšať budú môcť aj kvalitnú kávu zo žiarskej pražiarne Shanti.

„Vínny festival začne o 14. hodine, vstup na podujatie je bezplatný, za jeden pohár sa platí kaucia 2,50 eura, vína sa kupujú priamo u jednotlivých vinárov, priblížil Baláž.

Kultúra aj futbal

V programe vystúpia folklórna skupina Rozmarín (od 14. h.), ale aj jazzband Conquet (od 16. h. a kapela Džipsís & Gádžos z Banskej Bystrice na čele s talentovanou žiarskou speváčkou Karolínou Kantorovou (od 19. h.).

V sobotu budú môcť Žiarčania, ale aj ľudia z okolia, navyše spojiť festivalové popoludnie s návštevou susedného futbalového štadióna, kde o 17. nastúpi Áčko FK Pohronie v poslednom domácom zápase tejto sezóny proti KFC Komárno.

„Každý si príde na svoje a niektorí dokážu tieto dve príležitosti spojiť do príjemného dňa,“ pozval za organizátorov Baláž.


Kamionisti v Žiari parkujú na zastávke, ľudia sa sťažujú

myziar.sme.sk | 13.5.2019 | Ivana Zigová

Po sťažnostiach ľudí na kamionistov prisľúbili cestári riešenie.

ŽIAR NAD HRONOM. Sťažnosti na parkovanie kamiónov na autobusovej zastávke a v blízkosti rodinných domov v časti Žiaru Kutinky sa opakovali. Miestnym ľuďom už dochádzala trpezlivosť.

Smerujú tam každé ráno

„Nákladné autá jednak stoja priamo na priestore vyhradenom ako zastávka pre autobusy, ale aj na ploche vedľa. Miestni ľudia sa opakovane sťažovali, že si z neho kamionisti robia WC a smetisko,“ opísal situáciu náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.

Povedal tiež, že na miesto smeruje hliadka mestských policajtov každé ráno, práve vtedy tam totiž previnilci parkujú najčastejšie.

„Ak stoja na zastávke, je to priestupok a riešime to pokutou až do 50 eur. Ide pritom najmä o cudzincov – Poliakov, Rumunov, Turkov a iných – keď to posunieme Policajnému zboru, často sa stáva, že dôjde k premlčaniu, pretože vymožiteľnosť pokút zo zahraničia je na Slovensku prakticky nulová,“ posťažoval sa na komplikácie Šiška.

Osadia zvodidlá

Problému na ceste prvej triedy, kde si kamionisti urobili zo zastávky neoficiálne odpočívadlo, sa už venuje aj Slovenská správa ciest.

„K nedovolenému parkovaniu kamiónov na autobusovej zastávke medzi križovatkou R1 a Starou Kremničkou zvolalo mesto Žiar nad Hronom pracovné rokovanie, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň (9.5.). Za účasti zástupcov mesta, polície, mestskej polície, nás aj miestnych obyvateľov sme sa dohodli, že Okresný úrad Banská Bystrica vydá rozhodnutie na osadenie zvodidiel tak, aby sa zamedzilo neoprávnenému parkovaniu,“ popísala plánované riešenie hovorkyňa cestárov Lucia Karelová.

Autobusová zastávka zostane na mieste zachovaná. Karelová tiež potvrdila, že medzi Žiarom nad Hronom a Kremnicou, čo je vyťažený ťah pre nákladnú dopravu, nie je žiadne oficiálne odpočívadlo, to najbližšie sa na nachádza na horskom priechode Kremnické Bane.


Práce na premene žiarskeho kaštieľa: Čím chce mesto začať?

dnes24.sk | 9.5.2019 | TASR

Vízia nanovo využívaného kaštieľa sa začína črtať. Mesto však musí vyriešiť sériu rekonštrukcií od kúrenia až po fasádu.

Kúrenie v Biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom zrekonštruujú. Mestské zastupiteľstvo vyčlenilo na tento účel 30 000 eur. Cieľom je, aby bolo kúrenie efektívne.

,,Bude potrebné upraviť kúrenie, hoci bolo nie tak dávno robené, avšak sú tam dve kotolne. Vývoj ide veľmi dopredu a aj po poradách s firmami sme vyhodnotili, že je zbytočné, aby tam boli dve samostatné kotolne. Budeme to prerábať na jednu kotolňu," priblížil primátor Peter Antal s tým, že nanovo sa budú robiť aj rozvody.

Mesto aktuálne čaká aj na vyhodnotenie svojej žiadosti o dotáciu z ministerstva kultúry na obnovu fasády kaštieľa. ,,Chcem veriť, že sa nám ju podarí získať, lebo tým chceme začať," priblížil Antal.

S niektorými menšími úpravami v miestnostiach, ktoré chce mesto využívať, však už v kaštieli začali. ,,Požiadali sme Región Gron o dotáciu na zariadenie niektorých miestností a uvidíme, čo nám z toho vyjde. Chcem veriť, že v tomto roku budeme môcť kaštieľ už aj sprístupniť verejnosti," dodal Antal.


Žiarski seniori chcú byť aktívni, mesto im postaví petangové ihrisko

dobrenoviny.sk | 5.5.2019 | TASR

Podobné ihrisko má podľa primátora aj partnerské mesto Svitavy, tunajší dôchodcovia sa tam pravidelne stretávajú a spoločne trávia voľný čas.

Žiar nad Hronom 5. mája (TASR) - Žiarski seniori chcú svoj voľný čas tráviť aktívne, a tak sa miestna samospráva rozhodla, že im v centre mesta vybuduje petangové ihrisko.

“Je to požiadavka našich seniorov, ktorí ma oslovili, či by sme niečo také nemohli urobiť. My sme v minulosti nad tým uvažovali, ale čakali sme aj na takúto aktivitu, že ľudia sami s tým prídu,” poznamenal primátor Peter Antal.

Podobné ihrisko má podľa jeho slov aj partnerské mesto Svitavy, tunajší dôchodcovia sa tam pravidelne stretávajú a spoločne trávia voľný čas.

Aktuálne však plánuje samospráva aj realizáciu ďalšieho ihriska určeného pre najmladšiu generáciu. Ide o ihrisko, ktoré primátor sľúbil miestnym mamičkám po tom, čo sa neúspešne zapojili do celoslovenskej hlasovacej súťaže zameranej na budovanie detských ihrísk. V nej nakoniec mesto Žiar nad Hronom úspešné nebolo, no primátor prisľúbil, že mesto nové ihrisko vybuduje na svoje náklady.

Kde bude vybudované, si budú môcť vybrať samotné mamičky. “Spravíme stretnutie, dáme minimálne tri lokality na výber a budeme čakať, aby sa zhodli na tom, kde by ho najviac uvítali,” priblížil zámer Antal.

Na obe akcie schválili poslanci finančné prostriedky v 2. zmene rozpočtu mesta na rok 2019. Na vybudovanie petangového ihriska 3000 eur a na nové detské ihrisko 60.000 eur. “Sú to všetko odhadované sumy, pravdaže, ukáže až verejné obstarávanie, koľko to bude reálne stáť, ale tieto sumy budú určite postačujúce podľa prieskumov, ktoré sme si robili,” vysvetlil primátor.


Žiarsky polmaratón prinesie niekoľko noviniek

Noviny Žiarskej kotliny | 30.4.2019 | VLADIMÍR ŠIRÁŇ

CESTNÝ BEH

Jubilejný ročník čakajú novinky.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarsky mestský polmaratón odštartuje už o niekoľko dní a organizátori sľubujú, že bude ešte výnimočnejší ako v minulosti.

V znamení noviniek

V sobotu (11.5.) napíše obľúbené atletické podujatie už svoju desiatu kapitolu a pri príležitosti okrúhleho jubilea prinesie hneď niekoľko zaujímavých noviniek.

“Prvou je úplne nová disciplína, ktorá obohatí program pretekov. Kým doteraz bežci súťažili len v polmaratóne a v polmaratónskej štafete (4 x 5.5 km) po novom sa môžu ako jednotlivci prihlásiť aj na beh na 5 kilometrov,” uviedol člen organizačného tímu Peter Kováč. Bežci, ktorí majú radi beh, no na polmaratón si ešte netrúfajú, tak nemusia byť sklamaní.

“Vďaka trati, ktorá meria 5 kilometrov, majú možnosť zažiť jedinečnú atmosféru podujatia aj menej vytrvalí bežci,” poznamenal Kováč.

Medaila pre každého

Ďalšou novinkou je medaila, ktorú dostane každý z účastníkov, stačí, ak dorazí do cieľa. “Organizátori sa rozhodli udeliť medailu každému bez rozdielu, či už pôjde o polmaratónca, bežca na 5 kilometrov alebo člena polmaratónskej štafety,” povedal na margo nového ocenenia Kováč.

Okrem rekreačných bežcov sa v priebehu dekády stal Žiarsky polmaratón atraktívnym aj pre špičkových atlétov.

Trať je oficiálne certifikovaná a vrcholoví bežci si tu môžu zabehnúť oficiálne platné atletické rekordy, a tak do Žiaru každoročne zavíta špička vytrvalostných bežcov z Kene, Ukrajiny či Maďarska a tiež najlepší slovenský maratónsky bežec Tibor Sahajda.

Na skvelé športové divadlo sa môžu diváci tešiť aj tento rok. Organizátori sa rozhodli byť tento ročník štedrí. “Bežci, ktorí sa prihlásia do 3. mája, obdržia od organizátora a sponzorov pamätný balíček. Online prihlásenie je možné do 8. mája, bonusom pri online-registrácii je zvýhodnené štartovné,” ozrejmil Kováč a dodal: “Prihlásiť sa na preteky však bude môžné aj priamo na mieste v deň pretekov.

Podujatie organizuje Atletický klub MŠK Žiar nad Hronom v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom a občianskym združením Žiar v pohybe, pod záštitou primátora mesta Žiar nad Hronom Petra Antala.

Organizačný tím už v týchto dňoch pracuje na tom, aby jubilejný ročník bol iný, lepší a nezabudnuteľný. “Dúfame,že desiaty ročník bude najlepší a budeme môcť privítať čo najviac bežcov. Aj touto cestou ich chcem pozvať na toto krásne športovo-atletické podujatie,” dodal Peter Kováč.


Mestskí policajti dostanú defibrilátor. Má pomôcť zachraňovať životy

myziar.sme.sk | 29.4.2019 | Ivana Zigová

Policajti dostanú prístroj na záchranu života. Pre prípad potreby ho budú voziť v služobnom aute.

ŽIAR NAD HRONOM. Už o niekoľko týždňov budú mať mestskí policajti k dispozícii prenosný defibrilátor. Miesto by mal počas bežnej hliadkovej činnosti nájsť v ich služobnom aute.

„Bude k dispozícii podľa potreby pre každého, kto ho bude akútne potrebovať. Napríklad, keď vyšlú záchranku zo vzdialenejšieho bodu, tak nás môžu vyrozumieť a my na miesto môžeme prísť skôr. Šanca na prežitie, keď dorazíte neskoro, je 5 – 7 percent, no pri použití tohto šikovného zariadenia, ktoré vás ešte aj naviguje, čo máte robiť, sa zvýši až na 70 percent,“ priblížil náčelník žiarskej mestskej polície Róbert Šiška.

Doplnil, že prístroj zaregistrujú aj do celoslovenskej siete podobných zariadení.

Hoci sa Šiška vo svojej dlhoročnej praxi nestretol s prípadom, že by museli niekomu zachraňovať život resuscitáciou, verí, že novinka prispeje k bezpečnosti v meste.

„Ak by zariadenie nebolo také drahé, ja osobne by som bol za to, aby bol defibrilátor v každej bytovke rovnako ako napríklad hasiaci prístroj,“ poznamenal.

Už v máji by mali žiarski mestskí policajti absolvovať prvé zo školení prvej pomoci, ktoré neskôr budú navštevovať pravidelne raz za nejaké obdobie.

„Je to u nás dosť zanedbávaná oblasť a my aj takto chceme skvalitniť našu prácu,“ povedal Šiška.

Na defibrilátor už poslanci vyčlenili v mestskom rozpočte 2 500 eur, v najbližšom období ho mesto obstará.


Žiarčania dostanú nové ihrisko za 60 000 eur: Kde bude, rozhodnú sami

dnes24.sk | 26.4.2019 | Barbara Dalosová

Nové ihrisko má v meste vyrásť ešte tento rok. O jeho podobe i lokalite budú spolurozhodovať samotní Žiarčania.

Pred niekoľkými týždňami bolo mesto Žiar nad Hronom zapojené v súťaži o vybudovanie detského ihriska, ktorú vyhlasoval jeden z obchodných reťazcov. Mesto úspešné nebolo, krátko po ukončení súťaže však primátor Peter Antal avizoval, že ihrisko radnica postaví vo vlastnej réžii.

Na ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (25.4.) poslanci schválili v rámci druhej zmeny rozpočtu na vybudovanie ihriska 60 000 eur.

„Toľko ľudí zo Žiaru nad Hronom, ale aj z okolia, vynaložilo veľkú energiu vybojovať si v súťaži ihrisko. Primátor preto rozhodol, že ihrisko aj tak postavíme. Rozpočtový rámec je 60 000, teraz budeme hľadať dodávateľa," uviedol pre Žiar24 vedúci Kancelárie primátora Martin Baláž s tým, že ihrisko má byť hotové ešte tento rok.

Ako pokračoval, pri výbere lokality aj podoby ihriska dá mesto aj na názor Žiarčanov. ,,Chceme prizvať obyvateľov mesta, aby nám pomohli vybrať, v akej lokalite by ihrisko malo byť. Buď nahradí nejaké staršie ihrisko, ktoré už nie je v dobrom stave, alebo nájdeme celkom nové miesto. Samozrejme, nie všade je možné stavať ihrisko, my teda prednesieme na stretnutí s obyvateľmi niekoľko alternatív, z ktorých sa bude vyberať," vysvetlil.

Rovnako bude podľa Baláža radnica postupovať pri výbere podoby ihriska. Keď bude mať dodávateľa stavby, predstaví obyvateľom variantné riešenia a pri výbere bude zohrávať rolu ich názor.


Prepojenie Žiaru s Lutilou: Nová trasa pre cyklistov aj mamičky s kočíkmi

dnes24.sk | 23.4.2019 | Barbara Dalosová

Cesta do Lutily popri potoku sa dá zvládnuť aj pešo. Po novom by psíčkari, cyklisti či mamičky s deťmi mali využívať vybudovaný chodník.

Od tejto jari je verejnosti prístupný nový cyklochodník naprieč Žiarom nad Hronom. Trasa dlhá 3,65 kilometra spája Etapu s priemyselným parkom a slúži rekreačným cyklistom, ale aj ľuďom pracujúcim v závode.

Ako avizuje primátor Žiaru Peter Antal, už toto leto sa má začať realizovať ďalší cyklochodník, tentoraz však trochu iný. Trasa má spojiť Žiar s blízkou obcou Lutila, do ktorej sú Žiarčania zvyknutí vydávať sa aj po vlastných.

„Štrkový chodník začne na Partizánskej ulici a bude kopírovať Lutilský potok zo strany mesta a končiť bude na ceste do Lutily. Jeho dĺžka bude približne 3 kilometre a využívať ho budú môcť nielen cyklisti, ale napríklad aj mamičky s kočíkmi," ozrejmuje na svojom oficiánom facebookovom profile primátor.

V súčasnosti štartuje aj revitalizácia sídliska, ktoré spomínaný Lutilský potok z jednej strany obmýva. Pod Vŕšky sa majú dočkať vynovených dvorov. Projekt, na ktorý získalo mesto dotáciu 475 000 eur, počíta so sanáciou súčasných chodníkov a vybudovaním nových, doplnením a regeneráciou zelene a trávnatých plôch, a novým mobiliiárom či hernými prvkami pre deti.

Trasa popri potoku má svoje čaro v každom ročnom období.


FK Pohronie s novinkou pre mládež

Noviny Žiarskej kotliny | 16.4.2019 | Redakcia

Nová tréningová metóda je určená najmä pre mládežnícke mužstvá. Pohronie je len štvrtý klub na Slovensku, ktorý bude využívať tento spôsob trénovania.

ŽIAR NAD HRONOM. Novú modernú tréningovú metódu Coerver využíva len minimum klubov na Slovensku a v Čechách. Trnava, Žilina a CFT Academy sú kluby, ktoré sa zamerali na tento typ zdokonaľovania hráčov. V susednom Česku sú to len Slávia Praha a Viktoria Plzeň. Coerver však využíva aj jedna z najlepších akadémií na svete - Benfica Lisabon.

Chcú vychovať kreatívnych hráčov

Forma trénovania Coerver Coaching je v FK Pohronie novinkou. „Ide o metódu učenia futbalových zručností vhodnú pre všetkých hráčov, ale hlavne prispôsobenú pre deti medzi 5 - 16 rokmi bez rozdielu ich futbalových schopností. Hlavným cieľom je vychovať individuálne schopných, sebavedomých a kreatívnych hráčov, pre ktorých budú trénovanie a hra zábavou. Program sa zameriava na trénovanie detí v najdôležitejšej fáze ich športového vývoja, v takzvanom zlatom veku učenia,“ priblížil mentor Coerver-u Michal Košuda. Ako hlavný tréner projektu sa venuje trénovaniu metódou Coerver už dlhšie a pochvaľuje si ju.

„Prešiel som si všetkými momentálne dostupnými školeniami aj záverečnou skúškou v podobe praxe na kempe v Prahe, kde sme počas dvoch dní rozvíjali deti touto metódou. Mám za sebou už aj štvortýždňové pobytové kempy a tri víkendové kempy, ktoré v Coerveri usporadúvame,“ objasnil.

V Pohroní sa osvedčila aj takzvaná Junior Academy. Pokračovaťs ňouchcúi tentorok.

„Táto sezóna už bude šiestou, keď u nás v Žiari budeme otvárať Juniorskú akadémiu. Ide vlastne o tréning navyše mimo svojich klubov, kde deti a mládež učíme technické zručnosti tých najlepších hráčov na svete. Poslednej akadémie sa zúčastnilo 19 hráčov, ktorí mali záujem sa zlepšovať. Dá sa povedať, že vzorkou novej metódy sú futbalisti ročníka 2006, čiže U13, ktorých touto metódou vychovám od samého začiatku,“ ozrejmil Košuda.

Pomôcka pre každého trénera

Novinka v prístupe k tréningu bude výzvou aj pre mládežníckych trénerov. Čakajú ich viaceré školenia.

„Na prvom školení, ktoré už majú všetci tréneri za sebou, sa dozvedeli prvé informácie, ako využívať prednosti tohto tréningové programu. Na toto školenie neskôr budú nadväzovať ďalšie, kde bude našim trénerom detailne predstavené filozofia, prístup, jednotlivé cvičenia a drilly,“ priblížil Košuda.

„Verím, že ak im to čas dovolí, na najbližšie školenie sa prídu pozrieť aj tréneri A - mužstva, veď práve Milan Nemec, ktorý so mnou pôsobil pri ročníku 2006, mal možnosť vidieť, ako to funguje v praxi na ihrisku, a napriek jeho dlhoročnej praxi sa plne stotožnil s týmto typom výchovy mládeže,“ poznamenal Košuda.

Hlavná myšlienka projektu je jasná. „Princípy tejto metódy by si mal osvojiť každý tréner, pretože našou úlohou by malo byť vychovávať jedinečných hráčov a hráčske osobnosti, ktoré na základe tréningu herných zručností dokážu rôznorodo riešiť aj tie najťažšie taktické herné situácie,“ objasnil cieľ.

Novinka vo svete moderného trénovania má však aj svojich odporcov.

„Veľa trénerov si myslí, že Coerver je len o akomsi základnom pociťovaní lopty. A to je chyba, pretože moderná futbalová metóda, ktorá sa zavádza v Pohroní, sa neustále vyvíja aj na základe toho, kam sa dnešný futbal posúva. Aktuálne je to o potrebe pracovať s loptou v tej najväčšej rýchlosti a v tých najťažších možných podmienkach,“ zareagoval Košuda. Metóda podľa neho spĺňa všetky podmienky profesionálneho futbalu, kde dominujú individuálne schopní a technicky zruční hráči. VLADIMÍR ŠIRÁŇ


Dom smútku na žiarskom cintoríne vynovia

myziar.sme.sk | 14.4.2019 | TASR

Mesto hľadá firmu, ktorá dodá a vymení okná a dvere.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva plánuje vymeniť okná a dvere na miestnom dome smútku. Aktuálne hľadá firmu na dodávku a montáž hliníkových okien a dverí.

Zákazku v predpokladanej hodnote takmer 8 240 eur bez DPH obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Vedúci kancelárie primátora Martin Baláž priblížil, že výmena je súčasťou postupnej obnovy domu smútku.

“Máme naplánovanú komplexnú rekonštrukciu, robíme to však na etapy. V minulosti sme investovali do interiéru a vybavenia,” priblížil s tým, že v budúcnosti by ešte mesto chcelo riešiť fasádu objektu.

Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, kritériom na vyhodnotenie ponúk je najnižšia cena. Ponuky môžu záujemcovia predkladať do 23. apríla.


Nápad Žiarčana Miroslava žne úspechy: Koniec rozdávania peňazí zadarmo! Jeho experiment si pochvaľujú najmä bezdomovci

cas.sk | 10.4.2019 | Redakcia

Na užitočnú brigádu im kúpil igelitové vrecia a rukavice. Za každé plné 120-litrové vrece ich po prvý raz odmenil pred šiestimi rokmi drobnými mincami. Tento rok po dlhšom čase nevšednú akciu zopakoval.

Miroslav sa chodieval prechádzať so psom a bol šokovaný, koľko plastových fliaš a iného odpadu sa povaľuje po zemi. „Ľudia sú veľmi nezodpovední,“ vraví akčný muž, ktorého hnevajú aj bezdomovci stojaci pri hypermarketoch a žobrajúci peniaze.

„Rád pomôžem, ale peniaze rozdávať zadarmo sa mi zdá nezmyselné. Preto som ľuďom bez strechy nad hlavou navrhol, že kúpim vrecia a nech zbierajú odpadky v prírode a ja im za to dám nejaké drobné,“ vysvetlil Miroslav. Na miesta, ktoré pred 6 rokmi prvýkrát vyčistil, sa vrátil v roku 2015. Vyzeralo to, ako keby tam vrecia odpadkov niekto vysypal znovu. Aj keď si vtedy znechutene povedal, že už to nebude čistiť, hnev ho po čase prešiel.

„Vybral som si štyroch spoľahlivých bezdomovcov. Za každé vrece dostanú 50 centov, doteraz vyzbierali 200. Zbierať budeme až do 8. mája. Vrecia potom z terénu odvezú technické služby mesta. V súčasnosti už túto aktivitu nefinancujem z vlastného vrecka, pridala sa jedna politická strana. Ja to však celé koordinujem a dohliadam na to,“ uzavrel Miroslav.


Hron ukáže Tekov aj v cudzine

Noviny Žiarskej kotliny | 9.4.2019 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Folklórny súbor Hron bude reprezentovať región na medzinárodnom festivale v Taliansku a vo Francúzsku.

Tekovský tanec

„Tento týždeň vystúpime v San Remo, Diano Marina a v Cannes," potvrdil vedúci súboru Oliver Dávid a dodal, že ide o výnimočnú príležitosť.

„Keďže je oň každoročne veľký záujem a tento rok tam vystúpime ako jediný slovenský súbor, je to pre nás veľká česť a určite to bude pre členov súboru zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnú," povedal o 35člennej žiarskej výprave.

V cudzine predstavia región Tekov a jeho tekovský tanec.

Folklór v krvi

Folklórny súbor Hron zo Žiaru nad Hronom je už v dôchodcovskom veku, v roku 2017 oslávil 60 rokov. Napriek tomu láka aj mladých ľudí.

„Ja som v Hrone dva roky a prišla som z hliníckeho detského folklórneho súboru Makovička. Bez folklóru si neviem predstaviť život. Mojím snom je dostať sa do Lúčnice," hovorí 16-ročná Nina Jakušová.

Folklór je srdcovka aj pre vysokoškoláčku Máriu Búciovú. „U nás je to v rodine, takže vzťah k folklóru dedíme. V našej dedinskej skupine sa mu venovala naša stará mama, otec hrával na heligónke. Aj my ako deti sme zažili prvé vystúpenia už v škôlke," približuje, ako sa postupne dostala až k Hronu.

Kroj človeka vystrie

Na reprezentáciu Slovenska v cudzine sa teší aj a regiónu člen súboru Juraj Mesík (30).

„Bude super vidieť slovenskú vlajku aj v zahraničí a ukázať niečo pekné zo Slovenska," hovorí.

Obliekať si kroj je preňho niečo výnimočné. „Nie je to, ako keď si dáte masku a ste niekým iným. Samo vás to vystrie a akoby zdôstojní. Držanie tela je v kroji úplne iné," vysvetľuje.

Aktívnych členov súboru je aktuálne podľa vedúceho súboru zhruba 45.

„Súbor vždy zažíva lepšie a horšie obdobia, v tomto období je to taký štandard," hodnotí Oliver Dávid a pripomína, že nábor do súboru opäť chystajú na jeseň.


Plaváreň zatvoria, mesto plánuje jej zásadnú rekonštrukciu

ta3.com | 3.4.2019 | TA3

Obyvatelia Žiaru nad Hronom už o pár dní prídu o krytú plaváreň. Mesto sa ju pre nevyhovujúci stav a veľké tepelné úniky rozhodlo zatvoriť. Zároveň sa však púšťajú do jej zásadnej rekonštrukcie, ktorá bude stáť takmer 4 milióny eur. Zmení sa nielen fasáda, vnútorné bazény a všetky technológie, ale na prevádzke aj výrazne ušetria.


Mesto hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje bežeckú dráhu v areáli žiarskej Štvorky

myziar.sme.sk | 28.3.2019 | TASR

Zákazka hovorí o rekonštrukcii 300-metrového oválu so šprintérskou rovinkou.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje bežeckú dráhu v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici a upraví jej okolie. Zákazku mesto obstaráva prostredníctvom elektronického systému Josephine.

Predpokladaná hodnota zákazky je podľa zverejnených informácií približne 266 150 eur bez DPH. Predmetom obstarania je rekonštrukcia oválu dlhého 300 metrov so šprintérskou rovinkou dlhou 130 metrov na športovisko s umelým športovým povrchom a tiež revitalizácia okolitého priestoru ihriska.

Ako sa uvádza v súťažných podkladoch, kritériom na vyhodnotenie ponúk bude najnižšia cena. Ponuky môžu záujemcovia podávať do 16. apríla.

Primátor Peter Antal pred časom informoval, že v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici vybudujú menší atletický štadión.

Slúžiť bude nielen tunajším školákom, ale aj Atletickému klubu MŠK, ktorý v meste pôsobí.

Okrem bežeckej dráhy bude v areáli aj doskočisko na skok do diaľky a cvičisko na hod guľou. Na výstavbu atletického areálu odsúhlasili žiarski poslanci 300-tisíc eur.


Poriadková služba v Žiari n. Hronom bude vďaka dotácii pokračovať

24hod.sk | 27.3.2019 | Teraz.sk; TASR

Mesto Žiar nad Hronom bude v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby pokračovať aj v nasledujúcom období. Samospráva bola úspešná so svojou…

Žiar nad Hronom 27. marca (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom bude v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby pokračovať aj v nasledujúcom období. Samospráva bola úspešná so svojou žiadosťou o nenávratný finančný príspevok, ktorý použije na financovanie tohto projektu.

“My sme radi, že sa nám opäť podarilo získať dotáciu, aby sme mohli pokračovať v projekte miestnej občianskej poriadkovej služby. Tá sa nám zatiaľ veľmi dobre osvedčila. Ide o osem pracovníkov rómskej národnosti, ktorí nám pomáhajú jednak udržiavať poriadok, ale aj komunikovať s obyvateľmi osady Pod Kortínou,” priblížil vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Mesto má podľa jeho slov s nimi veľmi dobrú skúsenosť, sú akousi predĺženou rukou mestskej polície. Takisto úzko spolupracujú s terénnymi sociálnymi pracovníkmi, ktorí pravidelne s touto komunitou v meste pracujú.

Z operačného program Ľudské zdroje získalo mesto takmer 186.500 eur. Tieto finančné prostriedky použije podľa Baláža na refundáciu miezd týchto pracovníkov v nasledujúcom období a tiež na pracovné oblečenie a obuv, ktoré pri výkone služby potrebujú.

Mestská poriadková služba začala v meste pôsobiť v decembri roku 2017. Aj doteraz mesto zabezpečovalo službu vďaka prostriedkom zo zdrojov Európskej únie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR


Rekonštrukcia mosta pri mŕtvom ramene: Žiarčanov čakajú dopravné obmedzenia

dnes24.sk | 25.3.2019 | TASR

Most ponad železnicu pri vjazde do Žiaru nad Hronom čaká rekonštrukcia. Dokedy potrvá a na čo sa majú vodiči pripraviť?

Most nad železnicou na ceste I/9 v smere do Žiaru nad Hronom pre zlý stavebnotechnický stav zrekonštruujú. S prácami by sa podľa hovorkyne Slovenskej správy ciest (SSC) Lucie Karelovej malo začať ešte tento rok. Rekonštrukcia by mala byť hotová v roku 2020.

Karelová ďalej uviedla, že cena rekonštrukcie podľa rozpočtu stavby, spracovaného v rámci projektovej dokumentácie, je takmer 480 000 eur s DPH, financovaná bude z európskych zdrojov. ,,Výber zhotoviteľa je plánovaný v máji tohto roka," podotkla.

Podľa Karelovej sú stavebné práce na oprave mosta naplánované v troch etapách a vyžiadajú si aj dopravné obmedzenia. ,,V prvej etape je navrhnuté uzavretie pravej časti mosta v smere na Prievidzu. Doprava bude vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu pomocou svetelnej signalizácie," priblížila.

V druhej etape uzavrú ľavú časť mosta a doprava bude presmerovaná na pravú, už zrekonštruovanú časť mosta, pričom bude vedená obojsmerne v dvoch jazdných pruhoch bez využitia svetelnej signalizácie. V tretej etape nebude pre práce cestná premávka obmedzená.


Žiarsky primátor sa stal opäť otcom

myziar.sme.sk | 21.3.2019 | (iz)

Na sociálnej sieti sa pochválil fotografiou bábätka.

ŽIAR NAD HRONOM. Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal a zároveň podpredseda strany Most - Híd sa stal po štvrtýkrát otcom.

“Dnes sme sa stali rodičmi synčeka Alexa, ktorý sa vypýtal na tento svet trošku skôr, ako sme očakávali,” napísal vo štvrtok (21. 3.) na sociálnej sieti primátor a priložil fotografiu s bábätkom.

Šéf žiarskej samosprávy má okrem aktuálne narodeného potomka tri ďalšie deti - syna z prvého manželstva a s manželkou Boženou dcérku a syna.


Žiarska nemocnica otvorila tri vynovené ambulancie

webnoviny.sk | 18.3.2019 | SITA

Pacienti Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom dostali tri nové ambulancie. Nemocnica vyše dva mesiace rekonštruovala svoje priestory. Pripravila komplexne nové zázemie pre ambulanciu úrazovej chirurgie, ambulanciu cievnej chirurgie a gastroenterologickú ambulanciu.

Ambulancie zároveň presťahovala z pôvodných do nových priestorov, čo významne zlepšilo logistiku pacientov. Celkové náklady na rekonštrukciu priestorov sa vyšplhali na 92-tisíc eur.

“Sme veľmi radi, že sa nám koncom minulého roka podarilo ambulancie komplexne zrekonštruovať,” uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Žiar nad Hronom Ivan Mokrý.

Práce trvali dva mesiace

Cieľom rekonštrukcie bolo nielen zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a ponúknuť pacientom a personálu krajšie priestory, ale aj ambulancie presťahovať a zlepšiť tak logistiku.

Rekonštrukcia priestorov prebiehala koncom minulého roka a trvala vyše dva mesiace. Posúvali sa priečky, vybúravali nové dverné otvory, v niektorých častiach sa zatepľoval obvodový plášť. V celom priestore vymenili podlahovú krytinu i okná.

Okrem stavebných úprav bola súčasťou rekonštrukcie aj komplexná obnova elektroinštalácie vrátane štruktúrovanej kabeláže a osvetlenia.

Ambulancie a čakárne zároveň nemocnica vybavila novým funkčným mobiliárom, v čakárňach pre pacientov boli nainštalované aj televízne obrazovky.

Ambulancie sa presťahovali

Ani jedna z ambulancií nezostala na svojom pôvodnom mieste, keďže nemocnica chcela zlepšiť logistiku a pacientom pohyb v nemocnici uľahčiť.

“Napríklad gastroenterologickú ambulanciu sme v minulosti prevádzkovali v budove polikliniky. Ambulancia síce technicky vyhovovala, ale hospitalizovaného pacienta sme museli na vyšetrenie transportovať sanitkou cez areál nemocnice. V nových priestoroch tento problém odpadá,” vysvetľuje riaditeľ.

Všetky vynovené ambulancie dnes pacienti nájdu v bloku C na prízemí nemocnice, a to v priestore bývalej pľúcnej ambulancie.

Ambulancie počas minulého roka vykonali spoločne vyše 14-tisíc vyšetrení a ošetrili vyše 6500 pacientov.


O opatrovateľky je veľký záujem aj na Slovensku: Mesto Žiar nad Hronom vymyslelo užitočný projekt!

cas.sk | 17.3.2019 | Redakcia

Mesto Žiar nad Hronom získalo 270.180 eur na projekt podpory opatrovateľskej služby.

Ide o nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Ľudské zdroje. Projekt bude trvať 26 mesiacov, od februára 2019 do marca 2021. Jeho cieľom je prostredníctvom zvyšovania kapacít a skvalitňovania poskytovanej služby vytvárať a rozširovať flexibilný a efektívny systém sociálnych služieb na komunitnej úrovni poskytovaných terénnou formou, priamo v domácnostiach občanov vyžadujúcich dlhodobú starostlivosť.

Vedúca odboru starostlivosti o obyvateľov na mestskom úrade v Žiari nad Hronom Monika Minárová priblížila, že získané prostriedky budú použité na refundáciu mzdových nákladov, ktoré mesto vynakladá na zabezpečenie pracovných miest v tejto oblasti.

Aktuálne poskytuje v meste túto službu 17 opatrovateliek, mestský úrad sa však bude môcť uchádzať o refundáciu nákladov až pre 21 opatrovateliek. “Tieto novovzniknuté miesta reflektujú na naše vedomosti, ktoré máme z minulosti a v rámci vyhodnotenia doterajšej agendy vieme, akým tempom sa bude vyvíjať táto sociálna služba,” priblížila Minárová.

Dopyt po opatrovateľskej terénnej službe podľa jej slov veľmi úzko súvisí s možnosťou umiestnenia obyvateľov do pobytových zariadení. “Situácia je v súčasnosti veľmi ťažká, čakacie doby sú veľmi dlhé, zariadenia majú poradovníky, čiže veľa ľudí ostáva v prirodzenom prostredí a nemá sa o nich kto postarať, takže aj my to cítime, že nápor na opatrovateľskú službu je dosť veľký,” poznamenala.


Základná škola v Žiari nad Hronom bude mať vlastnú jedáleň

teraz.sk | 11.3.2019 | TASR Anton Krajčoviech

Na škole prebiehajú práce na rekonštrukcii priestorov a prípravy, aby mohla jedáleň od septembra fungovať.

Žiar nad Hronom 11. marca (TASR) - Základná škola s materskou školou Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom bude mať od budúceho školského roka vlastnú jedáleň. Aktuálne zabezpečuje stravovanie pre svojich žiakov vo výdajni, prípravu jedál zabezpečuje prostredníctvom iných školských jedální v meste. Zmenu vyvolal nový zákon, ktorý zavádza tzv. obedy zadarmo. “Vzhľadom na to, že nie sme schopní zabezpečiť obedy zadarmo aj pre zriaďovateľa Základnej školy s materskou školou Štefana Moysesa, museli sme vyvolať stretnutie a dohodnúť sa, že stravovanie si bude škola od septembra zabezpečovať sama,” priblížila na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva Adriana Giláňová z Mestského úradu v Žiari nad Hronom s tým, že mesto bude škole dávať len dotácie na mzdy a prevádzku. Mestskí poslanci preto odsúhlasili zaradenie školskej jedálne ako súčasti Základnej a materskej školy Štefana Moysesa do siete škôl a školských zariadení. Podľa Giláňovej prebiehajú aktuálne na škole práce na rekonštrukcii priestorov a prípravy, aby mohla jedáleň od septembra fungovať.


Plaváreň v Žiari nad Hronom čaká rozsiahla rekonštrukcia

teraz.sk | 9.3.2019 | TASR Dominika Zúborová

Rekonštrukciou prejdú bazén aj obvodové steny plavárne, ktoré majú v súčasnosti veľké tepelné úniky.

Žiar nad Hronom 9. marca (TASR) - Žiarsku krytú plaváreň čaká rozsiahla rekonštrukcia, najbližšie mesiace tak bude pre verejnosť uzavretá. Riaditeľ mestských Technických služieb Igor Rozenberg priblížil, že predmetom projektovej dokumentácie je komplexná rekonštrukcia prvého nadzemného podlažia, teda bazénovej časti. Rekonštrukciou prejdú bazén aj obvodové steny plavárne, ktoré majú v súčasnosti veľké tepelné úniky. S búracími prácami chcú podľa Rozenberga začať na prelome apríla a mája. Prvé odhady hovoria, že obnova tohto športového stánku by mohla byť hotová koncom roka. Nový plavecký bazén bude antikorový so šiestimi dráhami a bezbariérovým vstupom. Práve ten bol dlhodobou požiadavkou verejnosti. Zrekonštruujú aj šatne a vstupné priestory. Predmetom rekonštrukcie je podľa Rozenberga aj úprava priestorov, kde sa nachádzajú detské bazény. “Momentálne pripravujeme verejnú súťaž na budúceho prevádzkovateľa bufetu,” podotkol Rozenberg. Jedným z hlavných cieľov rekonštrukcie sú energetické úspory a zníženie nákladov na prevádzkovanie budovy. Preto budú komplexne zateplené aj strecha a obvodový plášť, vymenia všetky sklenené výplne. “Celkovo bude krytá plaváreň zvonku vyzerať úplne inak ako vyzerá v súčasnosti,” uviedol riaditeľ Technických služieb. Náklady na obnovu plavárne sú podľa Rozenberga rozpočtované na 3,6 milióna eur bez DPH. Na opravu plavárne získalo mesto finančný dar vo výške 600.000 eur od spoločností vlastniacich hlinikáreň Slovalco. Na rekonštrukciu si vezme mestská spoločnosť dlhodobý investičný úver.


Osobnosť slovenskej cyklistiky ocenilo aj mesto

myziar.sme.sk | 10.3.2019 | Vladimír Širáň

Celý svoj život zasvätil František Sitora cyklistike a ako trénera si ho pamätajú mnohé talenty.

František Sitora - osobnosť slovenskej cyklistiky

ŽIAR NAD HRONOM. Známy tréner Cyklistického klubu v Žiari nad Hronom František Sitora si prevzal v rámci tradičného podujatia Športovec mesta z rúk primátora Petra Antala ocenenie Tréner roka 2018. Len nedávno sa pritom dočkal významnej pocty aj od Slovenského zväzu cyklistiky. V rámci ankety Zlatý pedál získal ocenenie za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku.

Prečítajte si tiež:Hráči Pohronia spravili pekný čin

Čo to pre vás znamená aktuálne ocenenie v rámci Športovca mesta za rok 2018?

- Je to pre mňa určitá forma uznania od vedenia mesta za vykonanú prácu. Vážim si to. Cyklistický klub patrí už roky medzi najúspešnejšie športy v Žiari nad Hronom. Je za tým vynaložené nesmierne úsilie a odborná práca podložená dlhoročnými skúsenosťami z oblasti vrcholovej cyklistiky. Čo sa dlhodobo prejavuje na kvalitných výsledkoch klubu.

Má na vašom úspechu zásluhy aj niekto iný?

- Určite áno. V prvom rade je to moja manželka, ktorá mi vždy verila a podporovala ma. Vytvorila mi v rodine dokonalé zázemie pre moju prácu. Jednotlivec bez podpory tímu sa ťažko presadí. Preto za mojím ocením stojí práca celého realizačného tímu, počnúc trénermi, mechanikmi, masérmi a samozrejme sponzormi, bez ktorých by to nebolo možné. Im všetkým patrí poďakovanie.

Nedávno ste boli ocenený aj v ankete Zlatý pedál. Čo znamená pre vás táto cena?

- Dostal som ju za celoživotný prínos pre slovenskú cyklistiku. Veľmi si vážim a cením toto ocenenie zo strany Slovenského zväzu cyklistiky. Priznám sa, nečakal som to. Asi som niečo pre slovenskú cyklistiku urobil.

Aké boli vaše prvé pocity, keď ste sa dozvedeli, že získate takéto prestížne ocenenie?

- Za tie dlhé roky v cyklistike sa mi dostalo viacero ocenení, ale takéto uznanie človeka vždy poteší.

Vychovali ste aj majstra Slovenska alebo reprezentantov?

- Pravdupovediac, nemám presne spočítané množstvo majstrov republiky a reprezentantov, ktorí prešli mojimi rukami, ale bolo ich nespočetné množstvo. Snáď sa mi to raz podarí zrátať.

Ktoré talenty prešli vašimi rukami?

- Tak to by bol dlhý zoznam za tých 38 rokov trénerskej práce. Bolo ich nespočetné množstvo, ale azda najväčší talent, ktorý som trénoval bol David Zverko. Niekoľkonásobný majster Slovenskej republiky a bronzový medailista z Európskeho Olympijského festivalu mládeže. Dvakrát vyhlásený za talent roka a považovaný za nástupcu Petra Sagana. Dar od Boha.

Trénujete ešte aktívne v Cyklistickom klube MŠK Žiar nad Hronom?

- V súčasnosti sa už nevenujem aktívnej trénerskej práci, ale pôsobím v klube ako odborný konzultant a člen výkonnej rady.

Ako tréner už teda nepôsobíte. Prečo?

- Vzhľadom na moje zdravie a dôchodkový vek som sa rozhodol trénerské žezlo odovzdať mladším.

Čo vás motivovalo ostať toľko rokov pri jednom športe?

- Na to je ľahká odpoveď. Bicykel. Ak vám vrastie do srdca, je to na celý život.

Kedy vám učarovala cyklistika?

- Ako väčšina chlapcov - začínal som s futbalom. Skúsil som cyklistiku, ktorá ma lákala, a ostal som jej dodnes verný.

Kedysi ste aj vy pretekali. Akým cyklistickým disciplínam ste sa venovali?

- Počas mojej pretekárskej kariéry som sa venoval prevažne cestnej cyklistike a cyklokrosu.

Máte na svojom konte aj nejaké úspechy?

- Väčšinou to boli medailové umiestnenia na Majstrovstvách Slovenska v mládežníckych kategóriách .

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa venovali inému športu?

- Nie. Cyklistika mi učarovala maximálne.

Napĺňa vás po tých desiatkach rokov aj dnes?

- Určite áno. Hlavne, keď sa jej darí. Ísť sa odviezť na bicykli je mňa dar.

Aké sú podmienky v žiarskom cyklistickom klube?

- Také, o aké sa postaráme. Cyklistika je nielen ťažký šport, ale aj finančne náročný. Podpora zo strany štátu je, ale nepostačujúca. Preto patrí súkromným sponzorom a mestu obrovské poďakovanie. Cesta od roku 2005 bola neľahká, ale stála za to. Dnes je Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom výkladnou skriňou slovenskej mládežníckej cyklistiky. Vízia o obnovení tradície žiarskej cyklistiky sa podarila a treba v nej pokračovať.

Aký máte názor na doping v cyklistike?

- Podvádzanie v športe je neprípustné. Aj keď doping je stále krok pred dopingovými kontrolami, lož vyjde vždy najavo.

Čo hovoríte na najväčší talent slovenskej cyklistiky Petra Sagana?

- Máme tú česť žiť obdobie slávy Petra Sagana. Je to celosvetový fenomén.

Kto sú pre vás cyklistické osobnosti?

- V súčasnosti určite práve Peter Sagan. Z minulosti Eddy Merckx.

Koho zo športovcov považujete za ikonu cyklistiky? A prečo?

- Asi sa budem opakovať, ale dnes svetovej cyklistike vládne Peter Sagan. Výnimočný cyklista, šoumen, ktorý sa baví cyklistikou a baví celý svet. Prináša radosť zo športu a je príkladom toho, že keď sa talent spojí s pracovitosťou, vyrastie osobnosť.

Pri cyklistike pôsobíte desiatky rokov. Spomeniete si na nejakú milú príhodu?

- Celý svoj život som zasvätil cyklistike a na seba som nemal veľa času. Mojím snom bolo ísť sa pozrieť na Tour de France a stretnúť sa s Petrom Saganom. Vlani som si sen splnil a po stretnutí s Petrom sa mi tlačili slzy do očí. Nezabudol na mňa.

VIZITKA

František Sitora začínal ako pretekár v roku 1969 v Telovýchovnej jednote ZSNP Žiar nad Hronom. Od roku 1981 do roku 1990 pôsobil ako tréner. Do roku 2005 sa pohyboval vo vrcholovej cyklistike v Dubnici nad Váhom, v Banskej Bystrici a ako športový riaditeľ v Podbrezovej. Niekoľko rokov viedol slovenskú reprezentáciu na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike a v cyklokrose.

V roku 2005 sa vrátil do Žiaru nad Hronom a po zániku tohto športu na súťažnej úrovni v Žiari spolu s Milanom Veselým založili nový klub pri Mestskom športovom klube Žiar nad Hronom, kde dosiaľ pôsobí.


Za mestské jasle v Žiari nad Hronom si od apríla rodičia priplatia

dobrenoviny.sk | 7.3.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 7. marca (TASR) - Od apríla tohto roka si žiarski rodičia za pobyt svojich ratolestí v mestských jasliach priplatia. Mestskí poslanci na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili zvýšenie poplatku zo súčasných 110 eur na 200 eur mesačne.

“V prvom rade je to reakcia na zvýšené vstupy, ktoré ovplyvňujú prevádzku zariadenia. To znamená zvýšené poplatky za energie, zvýšené mzdy pracovníkov. Posledná úprava tohto poplatku bola uskutočnená v roku 2012, takže sme museli pristúpiť aj my k jeho zreálneniu,” priblížila vedúca odboru starostlivosti o obyvateľov na mestskom úrade v Žiari nad Hronom Monika Minárová.

Samospráva síce podľa nej vníma túto oblasť ako citlivú záležitosť, keďže sa to dotýka príjmov mladých rodín, no zároveň dodala, že štát pomáha rodinám príspevkom určeným na starostlivosť o dieťa do troch rokov. Ten môže byť v súčasnosti poskytnutý až do výšky 280 eur.

Skutočné náklady na jedného žiaka sú pritom ešte vyššie, ako je výška nového poplatku. Podľa Minárovej je to priemerne 335 eur na jedno dieťa.

Podľa primátora Petra Antala navýšenie poplatku čiastočne dorovnáva stratu, ktorú vytvárajú jasle na každé dieťa. Zároveň tak mesto reaguje na každoročne sa zvyšujúce náklady. “Toto je krok nevyhnutný na to, aby sme službu zachovali aj naďalej. A treba povedať, že to nie je štandardná služba v mnohých mestách,” podotkol na rokovaní.

Mestské detské jasle majú kapacitu 20 miest a sú zriadené v objekte materskej školy na Sládkovičovej ulici. Ich kapacita je podľa Minárovej aktuálne dostačujúca a mesto neuvažuje nad jej rozšírením.


Inteligentné riešenia pre samosprávy

RTVS Dvojka | 26.2.2019 | Katarína Martinková / Katarína Martinková

Katarína Martinková, moderátorka: “V mestách dnes žijú viac než dve tretiny obyvateľov Európskej únie. Spotrebujú pritom približne 80 % energie a vyprodukujú 85 % európskeho hrubého domáceho produktu. Sú to miesta, kde sa najvýraznejšie prejavujú spoločenské, hospodárske či environmentálne javy a problémy. Zároveň tiež ponúkajú stále nové a efektívnejšie riešenia pre kvalitnejší život ich obyvateľov. Tým je koncept takzvaných smart cities, o ktorom bola medzinárodná konferencia zameraná na tému budovania inteligentných miest v krajinách V4.”

Malgorzata Jarosinska – Jedynaková, štátna tajomníčka Min. investícií a rozvoja Poľska: “Veríme, že spoločne môžeme vypracovať a dosiahnuť konkrétne ciele a riešenia, s ktorými sa budeme chcieť podeliť a ktoré budeme chcieť zaviesť na území našich krajín. Myslím si, že tá iniciatíva, ktorú sme dnes potvrdili podpisom na deklarácii, sa bude môcť pričiniť o to, že budeme môcť využívať skúsenosti všetkých tých, ktorí sú tu dnes prítomní.”

Katarína Martinková: “No a na tému sa pozrieme bližšie. V štúdiu vítam štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva, Rastislava Chovanca. Vitajte, dobrý večer.”

Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR (hosť v štúdiu): “Dobrý večer.”

Katarína Martinková: “A aj predsedu Slovenskej informatickej spoločnosti, Milana Ftáčnika. Aj vám dobrý večer.”

Milan Ftáčnik, predseda Slovenskej informatickej spoločnosti (hosť v štúdiu): “Pekný dobrý večer.”

Katarína Martinková: “No a telemostom sa spájame s hovorcom Združenia miest a obcí Slovenska, Michalom Kaliňákom. Dobrý večer aj do Banskej Bystrice.”

Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (telemost, naživo): “Príjemný večer prajem.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, tak povedzme si na úvod, čo sú to vlastne tie inteligentné mestá alebo smart cities?”

Rastislav Chovanec: “V poslednej dobe je veľa produktov alebo aktivít označovaných za smart, takzvané inteligentné. Je to také sexy slovo, ktoré nám má pomôcť zadefinovať to, čo považujeme za niečo inovatívne, moderné, technologicky vyspelé. V mestách sú to všetky aktivity, produkty alebo služby, ktoré by mali viesť k tomu, že vďaka informačným technológiám, inováciám, novým moderným technológiám sa budú mestá správať oveľa efektívnejšie, budú uľahčovať svojim obyvateľom život a vlastne zvyšovať ich kvalitu.”

Katarína Martinková: “Tak, ako sme už povedali, v Bratislave bola na túto tému dnes konferencia. Čo priniesla nového?”

Rastislav Chovanec: “Bola to prvá konferencia za účasti mojich kolegov z vyšehradských krajín. To znamená, že sme túto tému otvorili, pretože je veľmi aktuálna a potrebujeme si vymieňať skúsenosti, ako to je v Poľsku, Česku, Maďarsku. V podstate naše mestá sú na veľmi podobnej úrovni aj kvôli historickej blízkosti. A preto sme sa snažili získať podnety z jednotlivých krajín, ako sa s touto témou vysporadúvajú oni, kde sme my a či vieme nájsť priestor na spoluprácu.”

Katarína Martinková: “Pán Kaliňák, vás sa opýtam na to, aké problémy vlastne nás doviedli k tomu, aby sme vôbec túto tému otvárali.”

Michal Kaliňák: “Agenda smart sa stáva bežnou súčasťou riadenia v rámci verejnej politiky. Treba ale otvorene povedať, že nebude veľmi správne, ani veľmi dobré, ak by sme na Slovensku hovorili o agende smart cities, pretože na Slovensku v podstate a nielen mestá, máme 140 obcí, ktoré majú štatút mesta, ale z tých 140 miest má 20 menej ako 5 000 obyvateľov a iba 10 miest má viac ako 50 000 obyvateľov. Teda to, čo Slovensko skôr ako smart cities spotrebuje, sú smart regióny, teda spolupráca obcí tak, aby dokázali spojiť sily na to, aby spojili gazdovský rozum s technologickými riešeniami práve v každej z oblastí, ktorú ľudia dennodenne potrebujú a dennodenne cítia. To znamená, že tá agenda smart je vlastne nástroj na to, aby zvyšoval nielen efektivitu alebo kvalitu, ale zvyšoval komfort a kvalitu života ľudí. Aj tu je preto dôležité povedať to, že tá agenda smart alebo smart ako také by sme nemali vnímať alebo strácať čas nejakým prekladom, ale skôr sa dohodneme na tom, že smart sú komplexné, inovatívne a udržateľné riešenia, teda všetko to, čo môže dnes slúžiť, ale ten úžitok bude dnes, zajtra, ale aj v ďalšej budúcnosti.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, ako konkrétne by sme tým slovenským metropolám mohli pomôcť?”

Rastislav Chovanec: “Neexistuje unifikovaný spôsob, ako zabezpečiť, aby to mesto sa správalo inteligentne alebo teda smart, pretože každé mesto má iné potreby a trápia ho iné oblasti. My sme sa snažili v tomto prvom kroku dať dokopy, nazval som to brožúru alebo teda prvý dokument, ktorý možno aj pre niektorých primátorov, ktorí nie sú celkom doma v tejto téme, vysvetlí, o čom vlastne táto téma inteligentných miest je. Sme tam zachytili 70 príkladov už konkrétneho využitia tých moderných technológií, ktoré sú implementované v slovenských mestách, aby sa tým inšpirovali, respektíve, aby to skúsili zaviesť aj vo vlastnom meste. Tak isto sme pripravili rôzne systémy financovania prechodu miest na tieto inteligentné riešenia. Čiže to je z našej strany dôležité, aby mesto, pretože podľa nás je poloha mesta, respektíve samosprávy, keď sa rozhodne, že chce modernizovať a chce sa prispôsobiť a využívať tie najinovatívnejšie technológie, aby vedeli, kde ich hľadať a ako postupovať.”

Katarína Martinková: “Povedzme si, pán Ftáčnik, aj to, aké podmienky vlastne musia byť splnené na to, aby sme my mohli niektoré mesto označiť za inteligentné.”

Milan Ftáčnik: "Určite to nespočíva len v tom, že si kúpim konkrétny senzor alebo nejakú inteligentnú lavičku, lebo to by bolo málo. To mesto musí mať záujem akýmsi spôsobom sa nanovo pozrieť na svoje potreby a vlastne tie veci, ktoré mestá riešia, riešiť s využitím technológií tak, aby sa skvalitnil alebo zlepšil život obyvateľov. Ja vám poviem konkrétny príklad, povedzme z Bratislavy a potom zo Žiaru nad Hronom. Ak sa objavili na zastávkach MHD v Bratislave označníky, na ktorých vidíte, kedy presne príde električka, niekedy by mala prísť podľa cestovného poriadku, ale príde tam reálne preto, lebo v každej električke, v každom autobuse máme GPS a tie údaje sa prenášajú práve na tie stojany. To znamená, ja ako občan sa môžem rozhodnúť, či zoberiem tento spoj alebo ten, lebo vidím, kedy reálne mi ten iný spoj príde. Prestavte si viac, že by sme to dostali do aplikácie, že by každý mal informáciu nielen o tom, kedy príde MHD, ale kedy mu príde vlak z toho zázemia, ktoré Bratislava má, kedy mu príde autobus prímestskej dopravy, ktorý niekedy stojí v zápche, pretože to mesto je preplnené. Takéto veci pomáhajú zlepšiť život ľudí a umožňuje im rozhodnúť sa, akú cestu si do tej práce zvolia. V Žiari nad Hronom spomeniem riešenie, ktoré súvisí s parkovaním. Osadili senzory a veľmi presne vedia, akým spôsobom je využitý verejný priestor, ktorý je určený na parkovanie, či tam niekto stál hodinu, niekto tam už stojí tri dni. Uvažujú o tom, že by to spoplatnili, aby regulovali to parkovanie, pretože toho verejného priestoru máme málo, ale budú mať na to údaje, ktoré budú môcť využiť na to, aby tú politiku, povedzme parkovaciu, robili premyslene opierajúc sa o skutočné potreby toho konkrétneho mesta."

Katarína Martinková: “Ďalšia moja otázka smeruje opäť do Banskej Bystrice. Pán Kaliňák, ako je to s vašimi členmi? Majú záujem o takéto riešenia?”

Michal Kaliňák: “ZMOS vlani realizoval prieskum, ktorý bol práve zameraný na vnímanie smart starostami a primátormi. Z tohto prieskumu vzišli veľmi zaujímavé veci. napríklad informácie o tom, že až viac ako 72 % starostov a primátorov je presvedčených o tom, že miestnu územnú samosprávu na Slovensku je potrebné modernizovať, pričom 75 % z nich je presvedčených o tom, že modernizácia samosprávy musí byť spojená s agendou smart. A čo je nemenej dôležité, 73 % starostov a primátorov je presvedčených o tom, že agenda smart a modernizácie je tá oblasť, ktorú musíme spojiť aj s medziobecnou spoluprácou, čo vlastne aj v praxi reaguje na to, že na Slovensku skôr ako smart cities musíme hovoriť o smart regiónoch, aby aj malým obciam, ktoré sa dokážu spojiť k spolupráci, mohli mať vytvorené podmienky na to, aby ľuďom obyvateľom ako konečným užívateľom výhod boli dopriate kvalitné služby. A teda my môžeme aj dnes očakávať, že práve so vstupom samospráv do nového volebného obdobia toto bude práve tá téma, ktorá má parametre užitočnosti, ale aj udržateľnosti.”

Katarína Martinková: “Pán Ftáčnik ešte chce reagovať.”

Milan Ftáčnik: “Chcem reagovať na pána Kaliňáka, že tento prístup zdôrazňuje aj Európska únia, ktorá hovorí o Smart Cities & Communities, to znamená inteligentných mestách a obciach. To znamená, tá spolupráca mesta a obcí, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí, odkiaľ ľudia napríklad dochádzajú za prácou do toho mesta. A vy, keď chcete vyriešiť problémy dopravy v meste, nemôžete to urobiť bez toho, aby ste nezobrali do úvahy ten širší rozmer toho mikroregiónu, o ktorom hovoril pán Kaliňák a riešili to spoločne s tými obcami. Toto je koncept, ktorý sa tiež dá riešiť tým inteligentným prístupom, ale v spolupráci, tej medziobecnej spolupráci, o ktorej hovorí aj zákon o obecnom zriadení a zdôrazňuje ho aj Európska únia. A my okrem toho chceme hovoriť aj o inteligentných riešeniach na úrovni samosprávnych krajov. Aj oni poskytujú reálne služby ľuďom. Napríklad integrovanú dopravu na území kraja by mal zabezpečovať kraj, riešiť sociálne služby, vzdelanie. Tam sa tiež dajú uplatniť inteligentné riešenia. Čiže tých úrovní, na ktorej sa dajú hľadať takéto prístupy, máme na Slovensku viac.”

Katarína Martinková: “Pán Chovanec, aké to má synergické efekty pre tie mestá, čo to všetko za sebou prináša?”

Rastislav Chovanec: “Tie mestá majú možnosť sa výrazne modernizovať a využívať tie najnovšie poznatky a najnovšie produkty, ktoré prinášajú firmy. Z pohľadu ministerstva hospodárstva sú práve dôležité tie firmy, ktoré majú tieto inteligentné riešenia a nám už je v podstate jedno, že či to bude pre mesto, pre nejaký väčší územný celok alebo pre nejakú komunitu. My sme radi, že dokážeme tým ľuďom, ktorí, teraz myslím teda primátorov, tým zodpovedným, ktorí sa rozhodnú, že chcú to svoje okolie budovať prostredníctvom týchto moderných technológií, že im vieme dať na výber z viacerých návrhov už napríklad otestovaných alebo vyskúšaných technológií, ktoré niekde inde na Slovensku fungujú. Poprípade vieme v spolupráci s tými firmami dať dokopy mestá, aby si tam vyskúšali niektoré pilotné projekty. Pretože pre firmy je veľmi dôležité niekde ten svoj nápad alebo tú svoju technológiu vyskúšať.”

Katarína Martinková: “A môžeme hovoriť v tomto zmysle aj o nejakých úsporách?”

Rastislav Chovanec: “Úspory by tam mali byť automaticky. Aj čas, aj peniaze, aj kvalita života by sa mala zvýšiť. To vlastne všetko vedia alebo všetky to, čo sa my bavíme, tie technológie a tie návrhy, ako by to malo vyzerať, by mali viesť presne k tomuto.”

Milan Ftáčnik: “Tých cieľov, ktoré majú inteligentné mestá, je viac. Jeden z nich je zlepšiť služby, ktoré poskytujeme obyvateľom, ten druhý môže byť úspora. Predstavte si, že pomocou inteligentného merania spotreby elektriny, vody, tepla dokážete usporiť a to sú veci, ktoré sa nám dlhodobo vrátia. Pomocou technológií môžete lepšie komunikovať s obyvateľmi. Vy ich neviete všetkých pozvať na mestský úrad na diskusiu, ale technológiu má skoro dnes každý so sebou pomocou telefónov a vie komunikovať s tým mestom omnoho inak, ako sa to dalo tradične v minulosti.”

Katarína Martinková: “Poďme sa tak trošku pozrieť aj do sveta. Podľa správy Európskeho parlamentu ešte z roku 2014 dosiahlo pokrok na ceste k smart cities 240 európskych miest s počtom obyvateľov nad 100 000. Konkrétne si povedzme, v čom ten pokrok dosiahli?”

Rastislav Chovanec: “Tá štúdia vzhľadom na to, ako sa rýchlo vyvíja technológia, dnes už sú takmer obsolentné, by sme potrebovali štúdiu z roku 2018.”

Katarína Martinková: “Tak zatiaľ taká nie je.”

Rastislav Chovanec: "A druhá vec, že tie mestá, ktoré Európska komisia posudzovala, sú rádovo väčšie, ako my ich máme na Slovensku. Ja by som sa možno sústredil na Slovensko. Máme a to je veľmi pozitívne, máme viacero miest a viacero primátorov, ktorí k tejto téme pristupujú veľmi aktívne, majú implementované viaceré riešenia. Bol spomenutý Žiar nad Hronom. Ja možno doplním Kežmarok, Trenčín. Čiže nemusia to byť len veľké mestá. Tam vďaka tej aktivite daného mesta máme vyskúšané viacero modelov, napríklad v rámci efektívneho spravovania odpadového hospodárstva, prípadne dopravy, parkovania a takéto infraštruktúry. To sú vlastne tie ukážky, ako môže fungovať samospráva a byť vďaka tej technológii prívetivejšia k občanom."

Katarína Martinková: “A ešte si povedzme konkrétne nejaké európske mesto, kde to dobre funguje, o ktorom môžeme hovoriť ako o inteligentnom meste.”

Milan Ftáčnik: “To bol práve zmysel konferencie, na ktorej sme dnes boli. Pretože toto už bola v poradí piata konferencia, ktorá má taký symbolický názov, že Slovensko na ceste k smart cities. Organizovali ju Smart Cities klub v spolupráci s ministerstvom hospodárstva. Čiže bola to taká synergia štátu a neziskového sektora. A úlohou bolo najmä v prvom bloku, ktorý bol dnes na konferencii, ukázať riešenia tých úspešných miest. Bola tam Kodaň, Amsterdam, Štokholm. Tiež to nie sú mestá, ktoré by boli veľkosťou porovnateľné s nami, ale povedzme Kodaň a Bratislava by sa porovnať dali. To znamená, že videli sme a nakoniec aj bola premietnutá mapa, ktorú tam predniesla vlastne poradenská agentúra pre Európsku komisiu, ako dnes vyzerá mapa Európy, keby sme si zoradili tie smart mestá. Ten sever je naozaj ten najvyspelejší, tam sú o 2, o 3 kroky vpredu. Tá stredná Európa, to znamená naša Vyšehradská štvorka, sme predsa len boli inou farbou, pretože ešte niektoré riešenia sú pred nami. Nemáme to ako zažitý koncept, že by sme sa tým inteligentným mestám venovali v každej samospráve. Je skvelé, že máme podporu štátu. Pretože povedzme 3 roky dozadu na konferencii ešte sme len pozerali, že ako ten koncept uchopiť. Dnes štát dáva konkrétne podpory. Napríklad ministerstvo hospodárstva pre podnikateľov, ktorí prídu so smart riešeniami, úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu z podpory z európskych fondov. Máme firemné riešenie, ale potrebujeme to prepojiť na samosprávu či na úrovni miest alebo spolupracujúcich obcí alebo samosprávnych krajov. Tam ešte máme čo robiť. Čiže my sme dnes počuli konkrétne príklady z tých vyspelých miest a naozaj to bola dobrá inšpirácia pre našich primátorov a starostov, aby rozmýšľali, ako tie riešenia môžu uplatniť v tom svojom konkrétnom meste alebo mikroregióne.”

Katarína Martinková: “Moja ďalšia otázka opäť smeruje do Banskej Bystrice. Pán Kaliňák, máme my už na Slovensku aspoň náznak nejakého inteligentného mesta alebo teda, v ktorom slovenskom meste sa to aspoň uberá smerom k takémuto inteligentnému mestu?”

Michal Kaliňák: “Práve hostia v štúdiu už hovorili príklady viacerých miest, či už krajských alebo okresných, ktoré už majú implementované nejaké čiastkové riešenia. Ale ja by som sa skôr zameral na to, že my práve nikdy nemôžeme povedať, že ktoré konkrétne mesto je už smart alebo ktorý región je smart, pretože je to proces, ktorý nikdy nekončí. Ak si aj dnes kúpime mobilný telefón, tak o pol roka už bude starý a o rok budeme v podstate pri kamarátoch na smiech, pretože majú úplne nový telefón s úplne lepším vybavením. To znamená, že presne to isté aj tá agenda smart, teda žiadne mesto si nebude môcť kedykoľvek povedať, že je smart, akurát je na tej ceste k smart, pretože stále sa vyvíja, stále sa mení, stále musí reagovať na zvyšujúce sa potreby a nároky svojich obyvateľov. To znamená, je je to proces, ktorý nekončí a práve preto tie samosprávy sa musia inšpirovať a zároveň musia cítiť tú vnútornú potrebu, aby svojim obyvateľom dopriali čo najviac takých kvalitných služieb, ktoré na jednej strane dokážu z hľadiska efektivity vytvárať priestor na to, aby každá investícia bola aj o šetrení, ale aj o rozsahu a kvalite požadovaných služieb.”

Katarína Martinková: “A o ktoré oblasti konkrétne ide?”

Michal Kaliňák: “Ak si zoberieme mestá a obce, tak ich máme na Slovensku takmer 3 000, pričom 95 % z nich zabezpečuje buď priamo alebo cez svoje vlastné organizácie verejnoprospešné činnosti, či už MHD, čistenie chodníkov a ulíc, celoplošnú zimnú údržbu, prevádzku cintorínov, športoviská, kultúrne zariadenia, cesty a podobne. To znamená, že všetko to, vrátane komunálnych odpadov, ktoré sú mimoriadne dôležité, zabezpečujú hlavne mestá a obce. To znamená, že každá z týchto oblastí je to, kde sa nové technológie dajú využiť práve preto, aby sa našiel kompromis medzi investíciou a výdavkami a očakávaným šetrením alebo efektivitou. Netreba pritom aj zabúdať na to, že smart nie sú iba technológie alebo nová filozofia prístupu k smart k verejným politikám, ale súvisí aj s prácou s dátami. Ak máte dáta, s ktorými viete robiť, tak zrejme si vďaka tomu dokážete nastaviť aj fungovanie sociálnych služieb smerom k obyvateľom, ktorí odchádzajú do dôchodku a k narastajúceho počtu penzistov, ale napríklad aj k prirodzeným prírastkom vo vzťahu kapacita materských alebo základných škôl. Ak vyššie územné celky budú precíznejšie pracovať s dátami zo základných škôl, tak tým pádom nielenže budú vedieť, koľko stredoškolákov im postupne prichádza na tie školy, ale budú vedieť aj to, v ktorom okrese je koľko základných škôl, kde sa viac učia prírodné vedy a fyziku, chémiu, matematiku, alebo sú skôr orientované na polytechniku a teda vytvára sa jeden pozitívny vzťah k tomu, aby na strednej škole VÚC-kárskej mohli pokračovať už napríklad v oblastiach, ako sú strojárenské záležitosti a tým pádom v tomto regióne si takto dokážu školy pomôcť prácou s dátami a tým pádom dokážu vychovať aj kvalitných zamestnancov pre nových investorov.”

Katarína Martinková: “Pán štátny tajomník, v súvislosti s inteligentnými mestami sa čoraz viac skloňuje aj inteligentná správa vecí verejných, podľa ktorej vlastne by mal občan tiež rozhodovať o tom, čo sa deje. A základným predpokladom, ako to má fungovať, je aj transparentnosť. To je ťažká úloha. Ako sa to dá zabezpečiť?”

Rastislav Chovanec: “Ja si myslím, že práve tieto nové technológie, ako aj spomínal pán Ftáčnik, že dnes už máme pri sebe smartfón, ktorý nám dokáže oveľa lepšie komunikovať medzi samosprávou a občanmi, občania môžu odfotiť a poslať podnet priamo na magistrát alebo teda na mestský úrad. Prípade, keď chce mesto zistiť, aký rýchly prieskum, môže cez aplikáciu sa spýtať svojich občanov. V budúcnosti si viem predstaviť, že veľa informovania o meste alebo o tom, čo sa má diať, bude formou SMS správ alebo samostatne nejakých hlásení na telefónoch. Už to existuje. Čiže takáto možnosť využitia technológie nám dáva priestor byť transparentný a naopak, aj zatiahnuť občanov do toho rozhodovania.”

Katarína Martinková: “Pán Ftáčnik, vy ste ešte chceli reagovať na pána Kaliňáka. Neviem, či si ešte pamätáte čo ste vtedy povedali.”

Milan Ftáčnik: "Ale iste, lebo vaša konkrétna otázka bola, že povedzte, ktoré mestá sú inteligentné. Ja by som povedal, že tie, ktoré neuplatnili jedno, dve, ale niekoľko riešení. Napríklad ten spomínaný Žiar nad Hronom, ja som videl prezentáciu od pána prednostu dnes na našej konferencii, kde mi ukazoval 10 konkrétnych oblastí, od parkovania, cez riešenie odpadového hospodárstva a mnohé ďalšie veci, kde sa mesto zamýšľa nad tým, ako využiť údaje, ktoré sa dajú nazbierať a potom na základe toho pripraviť to riešenie, ktoré zlepší život obyvateľov a vtiahne tých obyvateľov do hľadania toho riešenia. Toto bol asi najsilnejší odkaz, ktorý dnes zaznel na tej konferencii našej, čo sa týka tých severských úspešných krajín. Oni hovoria, to nie o technológii. Vy, keď si kúpite senzor, to ste ešte nič nevyriešili. Pýtajte sa tých ľudí, čo s tým senzorom budete robiť, či tie dáta, ktoré pozbierate, budú pre nich užitočné, čo očakávajú od konkrétnej ulice, od konkrétnej lokality, kde žijú, aby sa tam zlepšilo a rozmýšľajte potom, ako to urobiť. Čiže tí ľudia, to je to kľúčové."

Katarína Martinková: “Naozaj by to mohlo byť efektívne.”

Milan Ftáčnik: “Aby to mohlo byť efektívne. Veď je to pre nich. My to pre nich robíme. Tie inteligentné a inovatívne riešenia robíme práve pre ľudí. Čiže oni sú ten kľúč a oni sú tí, ktorí nám pomôžu tie inteligentné mestá, regióny a samosprávne kraje dostať do reality.”

Katarína Martinková: “Pán Kaliňák, k inteligentnému mestu patrí aj dlhodobá stratégia rozvoja mesta. Dá sa to vôbec zabezpečiť u nás, keď vlastne každé 4, prinajlepšom každých 8 rokov sa zmení celkom vedenie mesta?”

Michal Kaliňák: “Je pravda, že tie vedenia miest sú závislé od politickej vôle a od vôle obyvateľov vo voľbách. Na druhej strane treba otvorene povedať, že práve samosprávy, ktoré majú precízne spracovaný program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktoré precízne spracovávajú svoje rozpočty s výhľadom na najbližšie 3 roky, nielen na aktuálny rok, dokážu omnoho lepšie stanovovať priority a ísť po tých prioritách. Stanovovať si priority každé 4 roky znamená ísť iba niekde naspäť na začiatok a začínať odznova. Preto aj tie samosprávy si musia uvedomiť, že víťaz volieb absolútne neznamená to, že si musí stanoviť nové priority, že to niekto od neho očakáva alebo že je to jeho povinnosť. Od víťaza volieb sa očakáva to, aby v komunále viedol také verejné politiky, ktoré jednoducho majú určitú kontinuitu, pretože sú dobré alebo sú úspešné. A samosprávy čím viac dokážu vidieť za horizont volebného obdobia a čím viac sa budú pozerať aj k susedom do iného chotára, o to viac budú vnímať tie veci komplexnejšie v súvislostiach a teda aj so schopnosťou prognózovať vývoj na väčšom území, ako je ulica, sídlisko alebo jedno mesto.”

Katarína Martinková: “Ďakujem vám veľmi pekne v tejto chvíli za rozhovor. Želám ešte pekný večer do Banskej Bystrice. A posledná otázka pre vás, pán Chovanec. Nejaký časový horizont, kedy by sme už mohli vidieť zmeny, ktoré teda môžu vzniknúť aj na základe vašej dnešnej konferencie?”

Rastislav Chovanec: “Ja dúfam, že to bude čím skôr a že budú pravidelne pribúdať nové aj mestá, aj nové aktivity, ktoré sa presunú k týmto technológiám. Z pohľadu štátu tam vidím ešte jednu skrytú pridanú hodnotu a to je práve zapojenie tých firiem, najmä teda malých a stredných, ktoré majú možno nové inovatívne produkty a vedia ich otestovať na Slovensku, v slovenských mestách. Keď budú fungovať, môžu ich veľmi ľahko, nazvem to exportovať aj do okolitých krajín. Je to trh, ktorý nie je ešte tak významne obsadený veľkými hráčmi a práve pri riešeniach, keď sa bavíme o mestách do 100 000 obyvateľov, je veľký potenciál pre slovenské spoločnosti, aby sa presadili.”

Katarína Martinková: “Ďakujem vám páni veľmi pekne za váš čas, za tento rozhovor. No a vám, milí diváci, ďakujem za pozornosť a želám vám ešte krásny večer s RTVS.”


V Žiari nad Hronom pre prehustenú dopravu zjednosmernili Svitavskú ulicu

Regina Stred | 27.2.2019 | Marína Debnárová / Marína Debnárová

Marína Debnárová, moderátorka:

"Obyvatelia Žiaru nad Hronom si budú musieť zvyknúť na zmenu v doprave v okolí Svitavskej ulice. Pre prehustenú dopravu mesto ulicu zjednosmernilo, a to od vjazdu na parkovisko v smere na Handlovú. Vodičov na zmenu upozorňuje trvalé aj prenosné dopravné značky. Postupne vyznačia aj nové parkovacie miesta. Po novom už platia aj dopravné značky, ktoré patria k cyklokomunikácii. Zákazom parkovania na chodníku pod oknami bytového domu vyšla samospráva v ústrety obyvateľom, ktorí spísali petíciu proti takto odstaveným vozidlám. Prekážala im najmä prašnosť a hluk."


Domov pre seniorov už projektujú

Noviny Žiarskej kotliny | 26.2.2019 | IVA

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom si objednalo spracovanie architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie prestavby budovy školy na domov pre seniorov. Vyplýva to z nedávno zverejnenej zmluvy s levickým ateliérom Átrium Arch. Cena je viac ako 23-tisíc eur s DPH.

V zámere ide o priestor modernej prístavby žiarskeho kaštieľa, ktorý mesto vlani kúpilo od súkromného vlastníka. Dnes v tejto časti areálu sídli obchodná akadémia, s ktorou sa tu do budúcna nepočíta.

S projektantom o budúcej podobe domova sociálnych služieb komunikujú odborní pracovníci z odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu. Zámer vybudovať mestské zariadenie potvrdil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most-Híd, Smer-SD a SNS) pre MY už koncom minulého roka. Pripomenul vtedy, že na miesto v žiarskom domove dôchodcov, ktorého zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, čakajú bežne desiatky ľudí.

Priestory súčasnej strednej školy a priľahlé zázemie predstavujú podľa neho vhodné miesto pre domov dôchodcov. Vyzdvihol susedstvo historického Parku Štefana Moysea, ale aj dobrú infraštruktúru a možnosti na dobudovanie parkoviska. „Zriaďovateľom bude mesto, peniaze pritom chceme získať zo Štátneho fondu rozvoja bývania," povedal.


Žiar nad Hronom si dal vypracovať štúdiu, ktorá rieši prestavbu priestorov školy v kaštieli na Domov sociálnych služieb

Regina Stred | 20.2.2019 | Vladimíra Legíňová / Vladimíra Legíňová

Vladimíra Legíňová, moderátorka: "Mesto Žiar nad Hronom si dalo vypracovať štúdiu, ktorá rieši prestavbu priestorov školy v kaštieli na Domov sociálnych služieb. Podľa vedenie mesta, súčasné kapacity takýchto zariadení v Žiari nad Hronom a okolí nestačia. Vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž."

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: “Cítime tu potrebu vytvoriť ďalšie zariadenie pre seniorov. Takisto v našom meste chýba denný stacionár, ktorý by určite obyvatelia privítali. Takže my vieme, že keď túto službu otvoríme, ona bude hneď naplno využívaná.”

Vladimíra Legíňová: “V prvom polroku tohto roka by mala byť podľa neho hotová aj projektová dokumentácia. Potom sa bude môcť mesto uchádzať o dotácie na tento účel. Za vypracovanie projektu a štúdie zaplatí takmer 23,5-tisíc eur.”


Do žiarskeho kina Hron zavíta festival Ekotopfilm

teraz.sk | 19.2.2019 | TASR Kristína Mayerová

Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, uviedla marketingová manažérka festivalu Lenka Goliašová.

Žiar nad Hronom 19. februára (TASR) - Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm zavíta v utorok 26. februára do žiarskeho kina Hron. Pre návštevníkov sú pripravené pestrý program dokumentárnych filmov a diskusia O živých riekach, no na svoje si prídu aj žiaci základných a stredných škôl, pre ktorých je pripravený doobedňajší Junior festival. Vstup na festival je voľný. “Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvárať priestor na otvorenú diskusiu o otázkach trvalo udržateľného rozvoja,” uviedla marketingová manažérka festivalu Lenka Goliašová. V rámci celoročného turné prináša festival do regiónov Slovenska výber najlepších filmov aktuálneho ročníka. “Naša spoločnosť sa mení, naše prostredie je už iné. Obdobie, v ktorom v súčasnosti žijeme, je výrazne ovplyvnené ľudskou činnosťou. Vidíme to v našich festivalových filmoch každý rok. Tento rok premietame niekoľko filmov, ktoré dokazujú, že naša planéta je už odlišná oproti tomu, ako sme ju poznali. Ľudia často myslia iba na svoj komfort a neplánujú zmeniť svoj životný štýl. My sa snažíme verejnosť inšpirovať k zmene,” priblížil generálny riaditeľ festivalu Peter Lím. Do Žiaru nad Hronom zavíta festival v utorok 26. februára. Doobedie patrí Junior festivalu pre vopred prihlásené základné a stredné školy. Festival pokračuje večerným programom pre širokú verejnosť. Filmový program od 16.00 do 21.30 h poskytne divákom pohľad nielen na problémy, ktoré sužujú životné prostredie, ale aj na ich riešenia a úspešné príbehy záchrany. “Program je obohatený o inšpiratívnu diskusiu O živých riekach, v ktorej sa tvorcovia filmu Živá rieka s návštevníkmi o 18.00 h podelia nielen o zážitky z natáčania, ale porozprávajú aj o význame nespútaných riek,” dodala Goliašová.


Na zimný štadión dostane Žiar ďalších 500-tisíc eur

myziar.sme.sk | 14.2.2019 | Ivana Zigová

Rekonšrukciu žiarskeho športoviska skomplikovali viaceré okolnosti.

ŽIAR NAD HRONOM. Vláda SR schválila na rekonštrukciu zimného štadióna v Žiari nad Hronom dotáciu ďalších 500-tisíc eur. Na sociálnej sieti o tom dnes informoval primátor Žiaru Peter Antal (Most- Híd, Smer - SD, SNS).

Už v minulosti pritom štát na dokončenie športoviska poslal jeden milión.

“Tieto zdroje nám pomôžu dofinancovať záverečnú fázu rekonštrukcie a odľahčia tak mestskú kasu,” napísal Antal.

O ďalší príspevok požiadala samospráva vládu po tom, čo dostavbu štadióna skomplikovali viaceré okolnosti už na jej začiatku.

“Museli sme riešiť napríklad problém s vodou pod štadiónom a v nadväznosti na to aj niektoré pôvodne neplánované riešenia, s čím sme nepočítali. Samozrejme, sú to náklady navyše,” pripomenul dnes pre MY primátor.

Štadión chcú dokončiť na jar a ako avizoval už pred časom riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom Igor Rozenberg, celková cena prestavby a modernizácie bude určite viac ako tri milióny eur.

“Ak odhadujeme, že to bude 3,5 milóna eur, určite nám tento príspevok pomôže. Nebudeme ale prvým mestom, kde štát prispel opakovane,” povedal Antal a ako príklad spomenul štadión v Liptovskom Mikuláši.

“Ak by sme týchto 500-tisíc eur nedostali, niečo ďalšie z projektu by sme museli škrtnúť,” povedal tiež Antal.


Mesto hľadá firmu, tá vynoví telocvičňu

Noviny Žiarskej kotliny | 12.2.2019 | TASR

Telocvičňa začala slúžiť v roku 1959, dnes potrebuje kompletnú rekonštrukciu.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska samospráva hľadá firmu, ktorá zrekonštruuje telocvičňu pri Základnej škole na Ulici Dr. Janského v Žiari nad Hronom. Zákazku v predpokladanej hodnote 76-tisíc eur bez DPH obstaráva mesto prostredníctvom elektronického systému Josephine.

V rámci projektu je naplánovaná rekonštrukcia dvoch telocviční a náraďovne. Počíta napríklad s výmenou obkladu stien, odstránením starej a položením novej podlahy v telocvičniach či s novou podlahou v náraďovni.

Svoje ponuky môžu záujemcovia predkladať do 28. februára. Jediným kritériom na hodnotenie ponúk je podľa zverejnených dokumentov najnižšia celková cena.

Primátor Peter Antal pred časom informoval, že na rekonštrukciu telocvične sa podarilo mestu získať dotáciu viac ako 63-tisíc eur z ministerstva školstva.

Telocvičňa bola podľa neho daná do používania ešte v roku 1959, a aj keď bola od toho času niekoľkokrát rekonštruovaná, v súčasnosti už potrebuje kompletnú obnovu. Preto je rád, že sa mestu podarilo s projektom uspieť.


Na nový atletický areál dá mesto tristotisíc eur

myziar.sme.sk | 31.1.2019 | Ivana Zigová

Čo všetko má byť súčasťou nového atletického areálu?

ŽIAR NAD HRONOM. Už v prvej tohtoročnej zmene rozpočtu schválili žiarski poslanci aj prostriedky na športoviská – konkrétne na dokončenie rekonštrukcie zimného štadióna a na vybudovanie atletickej dráhy.

Aj na zimný štadión

Jeden milión eur presunuli z vlastných zdrojov do mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je investorom dostavby hokejového stánku. „Z nich 800-tisíc sme schválili už minulý rok, neboli ale vyčerpané, a tak sme ich museli schváliť akoby nanovo. Ďalších 200-tisíc sme doložili, lebo štadión bude na dofinancovanie potrebovať aj ďalšie peniaze,“ spresnil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most – Híd, Smer – SD, SNS). P

ripomenul, že mesto z vlastných zdrojov dosiaľ na zámer vyčlenilo dva milióny, jeden milión poskytol štát.

„Ešte nie sú niektoré veci obstarané, napríklad vzduchotechnika – konečná cena bude známa, až keď štadión dokončíme,“ reagoval na našu otázku Antal. Riaditeľ mestskej spoločnosti Igor Rozenberg však pre MY už pred časom potvrdil, že cena sa určite vyšplhá nad tri milióny eur.

Skok do výšky škrtli

Na vybudovanie atletickej dráhy v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici, takzvanej Štvorky, poslanci posunuli 300-tisíc eur z mestskej kasy.

Má ísť pritom o atletický štadión s tristometrovou tartanovou dráhou, ktorý bude slúžiť jednak základnej škole počas hodín telesnej výchovy, no aj pre účely žiarskeho atletického klubu.

„Ten sa v posledných rokoch v našom meste rozvíja – má výsledky aj dostatok členov, ktorí oprávnene žiadajú nový areál,“ podotkol Antal.

Atléti prišli o dráhu pri prestavbe futbalového štadióna spartakiádneho typu do dnešnej podoby.

Na novom mieste by sa mali dočkať doskočiska na skok do diaľky, bežeckej štvordráhy, šiestich dráh na stometrovej rovinke plus priestranstva vrh guľou.

„Z pôvodného projektu sme pre finančnú náročnosť vypustili skok do výšky, tejto disciplíne sa budú športovci venovať v telocvični,“ povedal Antal.


Vykašľali sa na honorár a spojili sily: Pekné gesto hudobníkov pre žiarskych útulkáčov!

dnes24.sk | 24.1.2019 | Dnes24.sk

Niekoľko kapiel sa v Žiari stretne na koncertnom večere pre dobrú vec. Prísť sa zabaviť a zároveň priložiť ruku k dielu môže každý.

Myšlienka charitatívneho koncertu skrsla v hlavách dobrovoľníkov. Za akciou s príznačným názvom Úúú -Tulkáči stojí skupinka mladých Žiarčanov. Tí oslovili niekoľko interpretov a kapiel s nápadom, ktorý pomôže OZ Strážni anjeli s nákladmi na prevádzku útulku pre psov.

Muzikanti s dobrým srdcom

"V pivárni Žiarčan v sobotu (26.1.) o 19:00 hod. vystúpi napríklad Robo Mikla a kapely ako Inštinkt, Zpp Band, ŠHT, Nová Komunita, RockyZjav&Band, RadioPieces a Sitňan," vymenúva v mene organizátorov Martin Hazucha. Ako dopĺňa, za projektom spolu s ním stoja kapelník z RadioPieces Juraj Briedoň, mestská koordinátorka práce s mládežou Dominika Švecová a mládežnícky parlament.

Problém zahrať zadarmo podľa Hazuchu kapely nemali "Každá z kapiel sa potešila a poďakovala za pozvanie i možnosť spestriť program akcie a pomôcť tak dobrej veci bez nároku na honorár," vysvetľuje.

Pomôže aj deka či krmivo

Vstupné na koncert je jedno euro a ako ubezpečuje Hazucha, výťažok do posledného centu poputuje do žiarskeho útulku.

,,Jedno euro je vstup, budeme však nesmierne radi, ak sa návštevníci rozhodnú prihodiť viac. Ide nám hlavne o to, aby ľudia dostali na výber a mohli si tak zvoliť spôsob, akým prispejú," ozrejmuje Hazucha s tým, že návštevníci môžu priamo na koncert priniesť aj materiálne veci ako deky, piškóty, krmivo či hračky.

Partia Žiarčanov charitatívny koncert organizuje už štvrtý raz, minulý rok malo podujatie prestávku. Ako však naznačuje Hazucha, organizátori by z akcie radi spravili tradíciu. "V budúcnosti sa opäť naše sily určite opäť spoja," uzatvára.


CBA Slovakia otvorí v Žiari nad Hronom nové distribučné centrum

teraz.sk | 24.1.2019 | OTS Andrea Majdová

CBA Slovakia, a.s. v spolupráci so spoločnosťou Prologis postaví v Žiari nad Hronom nové distribučné centrum.

Bratislava 24. januára (OTS) - Výstavba nového centrálneho distribučného centra je v súlade s dlhodobou stratégiou spoločnosti, ktorá má za cieľ ďalej zvyšovať kvalitu a čerstvosť potravín v predajniach CBA Slovakia. Na pozemku sa už začali prípravné práce, otvorenie distribučného centra je naplánované na november 2019. Celková plocha distribučného centra dosiahne 20 300 m2. Súčasťou bude 3 600 m2 chladeného skladu pre čerstvý sortiment. Prácu v novom distribučnom centre nájde v prvej fáze 130 zamestnancov. Foto: CBA Slovakia, a.s.

O spoločnosti CBA Slovakia, a.s. CBA Slovakia prevádzkuje sieť 310 predajní, menších samoobslužných potravín a lokálnych supermarketov. Je jedným z najväčších domácich maloobchodných predajcov potravín v krajine a patrí k obchodom s najvyšším zastúpením domácich slovenských výrobkov. Viac informácií o spoločnosti CBA Slovakia na www.cba-slovakia.sk.


Žiar chce po novom lákať aj turistov. Urobil prvý krok

myziar.sme.sk | 22.1.2019 | Ivana Zigová

Na čo chce v budúcich rokoch turistov lákať tradične priemyselné mesto?

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom sa stáva členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron. Radnica sa chce začať téme cestovného ruchu venovať koncepčne.

Má Žiar čo ponúknuť?

Impulzom bola kúpa kaštieľa

„Nikdy sme cestovný ruch, keďže Žiar je aj dnes vnímaný viac-menej ako priemyselné mesto, týmto spôsobom neriešili. Nemáme také historické zaujímavosti, ktoré by mohli súperiť s okolitými mestami, ako sú Banská Štiavnica a Kremnica,“ priblížil dôvody doterajšieho prístupu vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.

Novým impulzom je však podľa jeho slov nedávna kúpa niekdajšieho biskupského kaštieľa, ktorý susedí s historickým mestským parkom.

„Časom by sa z tohto areálu mohlo stať nielen reprezentačné a úradné sídlo mesta, no chceme tam vrátiť aj Pamätnú izbu Štefana Moysesa odkazujúcu na biskupskú tradíciu vo Svätom Kríži, ale aj Galériu Júliusa Považana, ktorý je pre milovníkov insitného umenia pojmom. Mesto má ohromnú zbierku diel tohto maliara, v kaštieli by mala získať adekvátne priestory,“ naznačil, kam chcú v budúcnosti pamiatku posunúť.

Miesto by v nej mala nájsť aj archeologická expozícia, ktorú dnes možno navštíviť v mestskom kultúrnom centre. V budúcnosti by však pre návštevníka mesta a turistu mohla byť zaujímavá aj dnes neprístupná kaplnka, nádvorie či rozľahlé pivničné priestory, ktoré by po úpravách mohli slúžiť ako miesto rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.

Žiar má hrad aj vynovené športoviská

„Máme tu tiež hrad Šášov s pamätnou izbou v podhradí, no lákadlom by mohli byť aj zrekonštruované športoviská – futbalový a zimný štadión, časom plaváreň, ktorej rekonštrukcia je v pláne aktuálne. Už teraz do Žiaru lákajú minizoo v parku a oddychové zóny,“ vymenoval Baláž, z čoho by sa dal vyskladať zaujímavý balíček pre návštevníka odinakiaľ.

„Keďže Región Gron spája pohronské mestá a obce, rozhodli sme sa pridať – pomôže to nám a my ako okresné mesto zase pomôžeme organizácii,“ objasnil krok, ktorý by mal motivovať aj súkromný sektor, teda podnikateľov v oblasti ubytovania a gastro.

Chystajú Pohronskú hradnú cestu

O pozitívach vstupu Žiaru nad Hronom do Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Gron hovorí aj jej výkonná riaditeľka Žofia Hanusová.

Najväčšie okresné mesto v regióne vníma ako moderné a prosperujúce.

„Dospeli sme k názoru, že aj návštevníkom môže poskytnúť dostatok zaujímavostí. Napríklad hrad Šášov bude súčasťou aktuálne pripravovanej Pohronskej hradnej cesty, ktorá spája pamiatky od Novej Bane až po Zvolen. Lákadlom môžu byť aj mestský park, kde sa konáva napríklad hudobný festival City Fest, či plážové kúpalisko,“ naznačila, že aj Žiar má čo ponúknuť.

Spoločne s centom regiónu, kde však zatiaľ dostatok ubytovacích kapacít chýba, by organizácia časom chcela zabezpečiť väčší počet prenocovaní návštevníkov.

O členskom príspevku mesta do organizácie v objeme sedemtisíc eur budú už v rámci najbližšej zmeny rozpočtu rozhodovať žiarski poslanci.


Odovzdali 25 nových ťahačovil

TV TA3 | 21.1.2019 | Martin Dušička / Marek Mašura

Marek Mašura, moderátor: "Zo Zvolena dnes vyrazila flotila 25 nových ťahačov. Objednala si ich spoločnosť Bring Trucking zo Žiaru nad Hronom, ktorá pomocou nich prepravuje tovar po celej Európskej únii. Po piatich rokoch tak obnovila svoj vozový park, ktorý tvorí zhruba 300 kamiónov."

Martin Dušička, redaktor: "Spoločnosť Bring Trucking zo Žiaru nad Hronom, ktorá si 25 nových ťahačov zakúpila, patrí k najväčším prepravným firmám v Európe. Paradoxne pritom ide o štátny podnik, keďže jediným akcionárom spoločnosti je štátna Nórska pošta."

Martin Ľupták, generálny riaditeľ Bring Trucking, a.s.: “Máme zhruba 300 kamiónov. Každý kamión urobí zhruba 10-tisíc kilometrov mesačne, takže robíme mesačne zhruba 3 milióny kilometrov.”

Martin Dušička: "Firma zo Žiaru nad Hronom zamestnáva okolo 500 ľudí, z ktorých väčšinu tvoria šoféri. Keďže tvrdí, že ich bezpečnosť je na prvom mieste, ťahače mení každých päť rokov. Tieto nové majú podľa nich najlepšiu spotrebu paliva a ideálny komfort."

Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia, a.s.: “Sú to vozidlá vybavené 500-koňovým motorom, ktorý patrí k tomu najsilnejšiemu, čo v ponuke MAN máme, a teda vyznačujú sa vysokou… overené motory.”

Martin Ľupták: “Sú tam kvalitné postele, chladnička, takže to už vodiči musia oceniť. Má to spotrebu dobrú. My sme s údržbou spokojní a so servisnými centrami o Európe takisto.”

Martin Dušička: “Špecialitou, ktorú si firma do ťahačov dala nainštalovať, sú tzv. alkohol testery. Tie majú prispieť k väčšej bezpečnosti na cestách.”

Radoslav Jurča: “To znamená, šofér, pokiaľ by, nedajbože, dal alkohol v krvi, tak nenaštartuje vozidlo, čiže majú blokáciu štartovania, čo je istým spôsobom výnimka v rámci slovenského trhu.”

Martin Ľupták: “Najprv musí fúknuť do… ktorý je integrovaný, a jednoducho ak nafúka, ak vypije čo i len do piva, tak nenaštartuje motor.”

Martin Dušička: "Vozidlá tiež spĺňajú najvyššie ekologické normy. Za posledných päť rokov ich firme zo Žiaru nad Hronom dodali už takmer 260."

Radoslav Jurča: “Tie vozidlá majú priemerne nájazd okolo 120-tisíc kilometrov ročne. Je to dennodenná prevádzka a veľakrát vo veľmi nehostinných podmienkach v Škandinávii.”

Martin Dušička: "Podobne ako väčšina firiem tohto typu riešia aktuálne problém s nedostatkom vodičov. Aj preto u nich pracujú šoféri dvanástich národností a výnimkou nie sú ani ženy. Martin Dušička, TA 3.


Žiar n.Hronom: Učebne v ZŠ na Jilemnického ulici zmodernizujú

www.teraz.sk | 18.1.2019 | TASR

Modernizácia bude zahŕňať stavebno-technické úpravy, ako aj vybavenie učební moderným a funkčným interiérovým vybavením, IKT vybavením a didaktickými pomôckami.

Žiar nad Hronom 18. januára (TASR) - Žiaci zo Základnej školy na Jilemnického ulici v Žiari nad Hronom sa môžu tešiť na nové učebne. Vďaka dotácii na škole zmodernizujú učebne fyziky, chémie a biológie.

Primátor Peter Antal informoval, že mesto získalo na rekonštrukciu učební nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 183.800 eur z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Sumou takmer 9700 eur prispeje na projekt vlastnými zdrojmi aj mesto.

Modernizácia bude zahŕňať stavebno-technické úpravy, ako aj vybavenie učební moderným a funkčným interiérovým vybavením, IKT vybavením a didaktickými pomôckami.

Antal tiež pripomenul, že rekonštrukcia čaká aj telocvičňu na Základnej škole na Ulici Dr. Janského. Ide o najstaršiu telocvičňu, ktorú využívajú aj športové kluby. Aj na tento projekt získalo mesto dotáciu a to takmer 63.900 eur z ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.


Elektromobil dorazil

Noviny Žiarskej kotliny | 15.1.2019 | IVA

Mestskí policajti budú v uliciach Žiaru jazdiť s novým autom na elektrický pohon.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski mestskí policajti už môžu používať nový elektromobil. Novinku za viac ako 37-tisíc eur s DPH mestu dodali v uplynulých dňoch.

Ešte koncom roka pritom pred mestským úradom nainštalovali aj nabíjačku, ktorú bude môcť okrem policajtov používať aj verejnosť.

„V minulosti sme zvažovali, že elektromobil by mohol slúžiť mestskému úradu, no napokon sme sa zhodli, že tento typ dopravy je vhodný pre našu mestskú políciu. Keď dnes jej príslušníci hliadkujú v uliciach, jazdia autom pomaly,pohybujúsaz miestana miesto veľmi nízkymi rýchlosťami, čo prinášalo výrazné opotrebovanie ich doterajších áut,“ komentoval už pred časom plánovanú zmenu vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Žiarska samospráva si od elektromobilu sľubuje ochranu životného prostredia, ale aj úsporu nákladov - a to nielen na pohonné hmoty, ale i na servis doterajšieho auta.


Pod Vŕšky sa začnú meniť na jar. Pribudnú mobiliár aj herné prvky

myziar.sme.sk | 11.1.2019 | redakcia

ŽIAR NAD HRONOM. Hneď v jarných mesiacoch chcú v Žiari nad Hronom začať aj s revitalizáciou vnútroblokových priestorov na sídlisku Pod Vŕšky, na ktorú získalo mesto dotáciu 475-tisíc eur.

“Bolo ukončené verejné obstarávanie, avšak vzhľadom na poveternostné podmienky už nebolo možné do toho ísť. Hneď v jarných mesiacoch, keď to počasie dovolí, tak sa do toho pustíme,” potvrdil primátor Žiaru Peter Antal (Most - Híd, Smer - SD, SNS).

Projekt počíta s novou zeleňou, so sanáciou starých a s vybudovaním nových chodníkov, ale aj s hernými prvkami pre deti, mládež a seniorov.

Vo dvoroch by mal pribudnúť aj v súčasnosti chýbajúci mobiliár.


Dokončenie zimného štadióna má ďalší termín - marec

Noviny Žiarskej kotliny | 8.1.2019 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Dokončenie prestavby a rekonštrukcie zimného štadióna v Žiari nad Hronom, ktorý chceli pôvodne otvárať už na jeseň minulého roka, avizujú po novom na jar 2019.

Nasledovať by malo sprístupnenie pre športujúcu verejnosť. Informáciu už potvrdili primátor Peter Antala Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je investorom celého projektu.

Rozenberg: Terén pripomínal močiar

„Je veľmi zložité povedať konkrétny termín. Predpokladám, že vo februári dokončíme hrubé práce, ktoré sme pôvodne chceli stihnúť do konca decembra. Odhadujem, že kolaudácia by mohla byť reálna niekedy na konci marca," odpovedal na našu otázku Rozenberg.

Ten pripomenul, že práce na športovisku zdržali viaceré komplikácie, s ktorými nepočítali. „Štadión bol veľmi podmáčaný, miestami pripomínal močiar, potrebovali sme teda zabezpečiť odvod podzemných a tečúcich vôd, aby sme ho dlhodobo udržali v suchom stave," pripomenul skutočnosť, ktorá ovplyvnila napríklad zmenu plánovanej technológie základových pätiek na riešenie základovej dosky.

Oproti pôvodnému projektu sa tiež zvýšil oporný múr, ktorý má dnes aj s časťou pod zemou viac ako päť metrov. Terénne úpravy navyše výrazne zmenili ráz štadióna, ktorý už podľa slov Rozenberga nepôsobí „ako v jame". Zmeny tiež z jeho pohľadu zlepšili prístup na susedný mestský cintorín.

Ťažkosti s termínmi priniesli aj niektoré neočakávané prieťahy v procese verejného obstarávania. „Skĺbiť ho s prácami je pomerne náročné," okomentoval postupy.

Cena nie je konečná, bude cez tri milióny

Finálna stále nie je ani samotná projektová dokumentácia, v ktorej sa viaceré riešenia zmenili - pribudli napríklad viaceré prvky protipožiarnej ochrany.

„Vzhľadom na to, že projektová dokumentácia stále nie je finálna, a zrejme ani cena, o ktorej sme si mysleli, že bude dostatočná. Zatiaľ máme schválených 2,8 milióna, ale predpokladám, že to bude vyššie číslo - odhadom určite viac ako tri milióny," naznačil Rozenberg a dodal, že detaily sa stále snažia optimalizovať. Na zámer mesto dostalo milión zo štátneho rozpočtu, najväčšiu časť však zaplatí z rozpočtu a z úverových zdrojov.

Do Žiaru už priviezli aj novú rolbu

Zimný štadión by mal mať po dokončení kapacitu 2100 miest - na sedenie i na státie. Mal by byť kompletne opláštený a chránený pred zatápaním. V jeho susedstve by malo byť k dispozícii parkovisko. V týchto dňoch vidno robotníkov pracovať aj na budovaní tribún.

Športovisko bude slúžiť bude hokejistom, žiarskym školám aj verejnosti - a to až deväť mesiacov v roku.

V decembri priviezli do Žiaru aj novú rolbu, ktorou budú ľadovú plochu po jej sprevádzkovaní upravovať - podľa zmluvy stála mesto takmer 132-tisíc eur bez DPH.

„Nákup nezahŕňa len cenu rolby, ale aj služby. Vzali sme ju na splátky a budeme ju päť rokov splácať," priblížil Rozenberg. Zariadenie funguje na elektrický pohon, využívať pri jeho nabíjaní chcú fotovoltické články na streche štadióna


Žiarsky bál bude moderovať známy herec

myziar.sme.sk | 7.1.2019 | TASR

ŽIAR N. HR./ŽARNOVICA. Tohtoročnú plesovú sezónu otvorí v Žiari nad Hronom siedmy ročník Bálu Žiarčanov. Tanečné podujatie sa uskutoční v piatok 11. januára od 19. hodiny v žiarskom mestskom kultúrnom centre. Ako informujú organizátori mesto Žiar nad Hronom a kultúrne centrum, moderátorom večera bude herec a zabávač Sväťo Malachovský, do tanca bude vyhrávať skupina Galaktici a dídžej Laco Hradský.

Hneď v úvode sezóny sa bude plesať aj v Žarnovici. Pod taktovkou Mestského mládežníckeho parlamentu Žarnovica tam v sobotu 19. januára organizujú Novoročný ples.

Večer bude moderovať rodáčka zo Žarnovice Táňa Šúrová.


V Žiarskom okrese sa objavili podvodníci. O tisíce prišla staršia žena (79)

myziar.sme.sk | 3.1.2019 | iz

Polícia hovorí v nadväznosti na čerstvé prípady o najčastejších trikoch podvodníkov.

ŽIAR NAD HRONOM. Podvody na senioroch sa opäť objavili aj v Banskobystrickom kraji, v uplynulých dňoch najmä v okrese Žiar nad Hronom.

“V dvoch prípadoch išlo o pokusy zo strany podvodníkov, pri ktorých si seniori informácie najskôr overili u svojich príbuzných, a tak zistili, že ide o zámer získať od nich podvodným spôsobom peniaze,” priblížila krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, že práve toto je správny spôsob ako postupovať.

Napríklad v stredu (2.1.) zatelefonoval na pevnú linku 79-ročnej dôchodkyne muž, ktorý sa vydával za jej synovca. Povedal jej, že je práve v banke a potrebuje požičať hotovosť a že peniaze jej vráti, len čo si ich vyberie z banky.

“Poškodená ho považovala za svojho príbuzného a odpovedala, že mu môže poskytnúť 8-tisíc eur, ktoré má doma. Vyšla pred bytovku, kam však neprišiel synovec, ale neznámy muž. Dôverčivej žene oznámil, že synovec prísť nemôže, že sedí u riaditeľa v banke, a že on mu peniaze odovzdá,” opísala známy trik zločincov Kováčiková.

Dôchodkyni dal k telefónu niekoho, kto príbeh potvrdil, a ona neznámemu peniaze v obálke odovzdala.

“Vzápätí však osobne zašla do pobočky banky, kde zistila, že sa stala obeťou podvodníkov,” potvrdila rozčarovanie oklamanej ženy Kováčiková.

Policajná hovorkyňa opätovne vyzvala, aby seniori takýchto ľudí nevpúšťali k sebe domov a požiadali o pomoc príbuzných, susedov či na obecnom úrade.

“Ak by mali čo i len podozrenie, že by mohlo ísť o podvodníkov, nech ihneď kontaktujú políciu na čísle 158,” odporučila.

Najčastejšie triky podvodníkov

- Cudzí človek zavolá na pevnú linku alebo mobil vytypovanej obete, predstaví sa ako jej príbuzný (napríklad syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí oklamaného, aby peniaze odovzdal jeho sekretárke či kamarátovi.

- Osloviť obeť môže aj na ulici s tým, že nie je tunajší. Podvodník ju poprosí, aby mu ukázala cestu do nemocnice, následne úpenlivo prosí, aby mu požičala peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu pritom ponúkne peniaze v inej mene.

- Cudzí človek s podvodnými úmyslami môže zazvoniť aj pri dverách a predstaviť sa ako pracovník istej spoločnosti. Tvrdí, že prišiel odovzdať výhru.

- Niekto zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok - čo však tieto firmy týmto spôsobom nikdy nerobia.

- Niekto zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napr. hrnce, nože, deky, stavebné náradie).


Žiar nad Hronom: Prvým novoročným dieťaťom je chlapec Zoran

lekari.sk | 1.1.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 1. januára (TASR) - Prvým dieťaťom, ktoré sa v roku 2019 narodilo v Nemocnici Svet zdravia (SZ) Žiar nad Hronom, je chlapec Zoran. TASR o tom informovala špecialistka pre externú a internú komunikáciu siete SZ Jana Fedáková.“Malý Zoran prišiel na svet o 11.03 h, váži 3650 gramov a meria 52 centimetrov. Jeho matkou je Katarína z Humenného,” konkretizovala Fedáková.