Dnes je 06.08.2020, meniny má Jozefína.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Rokovanie MsZ v Žiari nad Hronom budú sprevádzať špeciálne opatrenia

teraz.sk | 9.4.2020 | TASR

Vzhľadom na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia nového koronavírusu však chystajú niekoľko opatrení.

Žiar nad Hronom 9. apríla (TASR) - Zámenu pozemkov pri gymnáziu, na ktorých by v budúcnosti mohlo vyrásť nové športovisko, schvaľovanie prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok i záverečný účet mesta za rok 2019 majú na programe žiarski poslanci na budúcotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva. V zasadačke Mestského kultúrneho centra sa uskutoční vo štvrtok 16. apríla. Podľa vedúceho kancelárie primátora mesta Martina Baláža ide o zasadnutie v riadne naplánovanom termíne. Vzhľadom na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia nového koronavírusu však chystajú niekoľko opatrení. Poslanci budú počas rokovania sedieť vo väčších vzdialenostiach, budú mať hygienickú ochranu tváre a zabezpečenú dezinfekciu. Podľa Baláža tiež minimalizujú prítomnosť zamestnancov mestského úradu, aby bolo na rokovaní čo najmenej ľudí. Na rokovaní sa bude môcť zúčastniť aj verejnosť, takisto však bude musieť dodržiavať pravidlá ochrany a zdržiavať sa na mieste, ktoré jej bude vyhradené.


Hasiči zachránili muža

Noviny Žiarskej kotliny | 7.4.2020 | IZ

Členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Žiar nad Hronom už od začiatku minulého týždňa dezinfikujú miesta, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí. Ide o ďalšie z opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu.

Počas tejto aktivity sa však stretli s nečakanou udalosťou, keď pomáhali pri záchrane ľudského života.

„Privolala ich jedna pani, že na Ulici Š. Moysesa leží bezvládny muž. Hasiči neváhali a zranenému, ktorému krvácala hlava, poskytli prvú pomoc a prvotné ošetrenie,“ priblížil žiarsky hasič František Páleník.

Tí sa o zraneného starali, až kým si ho neprevzala posádka záchranky. Na sociálnej sieti im za ich čin poďakoval aj žiarsky primátor Peter Antal.


Žiar nad Hronom sa pripravuje na prípadné vypuknutie epidémie

Regina Stred | 6.4.2020 | R / R

Moderátorka:

"Na minulotýždňovom stretnutí primátora Žiaru nad Hronom s predstaviteľmi štátnej správy, silových a záchranných zložiek, ktoré pôsobia na území mesta, hovorili o tom, ako je mesto pripravené na pandémiu. V uplynulých dňoch rozdali ochranné rúška pre seniorov, štátnym policajtom aj do miestnej nemocnice nakúpili dezinfekčné prostriedky a za pomoci dobrovoľných hasičov dezinfikujú kontajnery v stojiskách, autobusové zastávky a bankomaty. Taktiež hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by v prípade potreby zabezpečovali verejnoprospešné služby rôzneho charakteru."


V centre Žiaru nad Hronom osadia automat na ochranné rúška

teraz.sk | 5.4.2020 | TASR

Primátor Peter Antal informoval, že rúška budú bavlnené z certifikovanej tkaniny. Automat umiestnia pred výškovú budovu na Námestí Matice slovenskej.

Žiar nad Hronom 5. apríla (TASR) - Mesto Žiar nad Hronom pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť zabrániť šíreniu nového koronavírusu, a avizuje, že v jeho centre by mal v pondelok (6. 4.) popoludní začať fungovať automat na ochranné rúška. Primátor Peter Antal informoval, že rúška budú bavlnené z certifikovanej tkaniny. Automat umiestnia pred výškovú budovu na Námestí Matice slovenskej. “Už nikto nebude môcť povedať, že nemá rúško, lebo nevie kúpiť a nemá mu kto ušiť. Každý deň by sme mali mať buď vypraté, alebo prežehlené, alebo nové rúško, aby sme boli chránení a zároveň aby sme chránili druhých,” uviedol na svojom facebookovom profile Antal. Žiarska samospráva v uplynulých dňoch bezplatne distribuovala ochranné rúška seniorom nad 70 rokov, zdravotne ťažko postihnutým obyvateľom bez rozdielu veku a na individuálne vyzdvihnutie ich ponúka aj obyvateľom starším ako 65 rokov. Rúška tiež darovala štátnym policajtom a do miestnej nemocnice.


Žiarska kapela koncertuje priamo pod oknami obyvateľov

dobrenoviny.sk | 2.4.2020 | TASR

Žiarska kapela Janko Kulich & Kolegium sa rozhodla priniesť kultúru obyvateľom mesta priamo pod ich okná.

Žiar nad Hronom 2. apríla (TASR) - Žiarska kapela Janko Kulich & Kolegium sa rozhodla priniesť kultúru obyvateľom mesta priamo pod ich okná. Vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu s novým koronavírusom, ktorá na Slovensku oklieštila aj kultúrne podujatia, sa rozhodli koncertovať priamo v uliciach mesta.

„Koncerty realizujeme v skrátenej forme, v dĺžke približne 20 minút. Robíme ich niekoľko za deň, včera sme napríklad robili tri. Aj zajtra máme naplánované tri. Organizujeme ich priamo pred vchodom, pod oknami a balkónmi pre tých ľudí, ktorí nám napíšu cez náš facebook,“ priblížil netradičné koncerty pesničkár a zároveň dramaturg žiarskeho mestského kultúrneho centra Janko Kulich.

Ľudia, ktorí si koncerty „objednajú“, sa potom postarajú aj o ich informovaní v okolí. Koncerty prebiehajú za bezpečnostných opatrení, hudobníci majú rúška a dodržiavajú potrebné rozostupy. „Takisto ľudí upozorňujeme, aby za nami nechodili. Koncerty teda prebiehajú bez toho, aby sme sa osobne stretli,“ poznamenal Kulich.

Netradičným koncertovaním chce kapela ľuďom v týchto dňoch urobiť radosť. Zdá sa, že myšlienka sa medzi Žiarčanmi ujala, kapela už má objednávky aj na budúci týždeň. „V pondelok ideme zahrať jednej starej pani, ktorá má narodeniny. Jej dcéra, ktorá je v Bratislave, sa k nej na narodeniny nedostane a tak jej ideme ako prekvapenie zahrať,“ prezradil Kulich a dodal, že koncerty robia bez nároku na honorár.


Aj vedkyňa zo Žiaru testuje

Noviny Žiarskej kotliny | 31.3.2020 | Iva Zigová

Situáciu sledujem z prvého radu, hovorí Dominika Fričová.

ŽIAR NAD HRONOM Známa žiarska vedkyňa, ktorá donedávna pôsobila v laboratóriách prestížnej Mayo Clinic na americkej Floride, sa nedávno vrátila domov na Slovensku, aby tu „robila vedu“.

Aktuálnu situáciu v súvislosti s hrozbou koronavírusu a opatreniami, ktoré majú jeho šírenie obmedziť, vníma so zmiešanými pocitmi.

„Je to pre mňa taká zmes pocitov a faktov. Najprv som mala pocit, že ľudia vôbec nerešpektujú nariadenie ostať doma. Potom som bola veľmi milo prekvapená vyprázdnenou Bratislavou a tým, že ľudia nosia rúška veľmi poctivo,“ hovorí.

Ako vedkyňa však vníma aj ďalšiu stránku problému.

„Mnohé zdroje a skúsenosti štátov, ktoré čelili nákaze koronavírusom, zdôrazňovali, že základom úspechu je testovanie vo veľkom. Už prvé týždne sa mi zdalo že testovaných je málo. Myslela som,že to je dôsledok toho, že ešte na Slovensku nie je toľko prípadov, ale potom som so zhrozením sledovala, ako Slovensko veľmi zaostáva v testovaní. A to ani nemusím porovnávať s krajinami ako Taliansko, Španielsko,Veľká Británia, ale napríklad už len susedná Česká republika testuje viac,“ poznamenala Fričová a doplnila, že testovanie je nutnou podmienkou toho, aby sa Slováci mohli čo najskôr vrátiť do bežného života.

Odborníci v zálohe

Do testovania sa Dominika Fričová aj sama zapojila, a tak, ako hovorí, vývoj situácie „sleduje z prvého radu“.

„Vedci môžu pomôcť vo všetkom od diagnostiky až po nájdenie lieku. Celý svet sa snaží odhaliť lepšie, jednoduchšie, rýchlejšie, lacnejšie,citlivejšie, špecifickejšie diagnostické testy, ako aj nájsť nové poznatky o víruse, tie by totiž pomohli vyvinúť liek,“ približuje, aká dôležitá je v dnešnej dobe práca vedcov z rôznych oblastí. Pripomína pritom, že v súčasnosti sa na túto tému objaví približne 200 nových publikácií denne.

„Je toho veľmi veľa, ale na druhej strane to ukazuje, že to je práve veda, ktorá nás vie dostať z tejto šlamastiky,“ myslí si. Dominka Fričová je tiež súčasťou platformy Žijem vedu združujúcej vedcov z rôznych oblastí. Tam prišli prišli s myšlienkou „odborníkov v zálohe“.

„Vytvorili sme zoznam odborníkov - dobrovoľníkov. Som si istá, že príde k situácii, že bude nutné viac testovať, ale je vysoko pravdepodobné, že personál diagnostických laboratórií bude potrebovať výpomoc za účelom rýchlejšej diagnostiky. Naša databáza momentálne obsahuje 229 ľudí ochotných pomôcť v tomto smere,“ objasňuje aktivitu vedkyňa.

Treba sa pýtať

Dôležitá je podľa nej aj úloha vedy pri odhaľovaní fám a hoaxov, ktoré sa opakovane šíria aj v súvislosti s koronavírusom.

Čo radí čitateľom správ Dominika Fričová?

„Človek musí mať určitú odbornosť a vedieť posúdiť relevantné zdroje. Ja sama sa niekedy pýtam kolegov, čo si o niektorých štúdiách myslia. Myslím si, že Žijem vedu na sociálných sieťach robí dobrú prácu a dá sa tam buď nájsť veľa informácií, alebo je tam aj priestor pre ľudí sa pýtať a získať názor vedcov. Pre mňa osobne v tomto smere robí úplne skvelú prácu stránka Vedátor,“ odporučila, ako postupovať, ak sa človek v informáciách nedokáže zorientovať sám.


Poslanci darovali mestu stovky rúšok. Poputujú k najohrozenejším

myziar.sme.sk | 30.3.2020 | Ivana Zigová

Chceli sme v tejto situácii pomôcť, odkázal aj za kolegov viceprimátor Ladislav Kukolík.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski poslanci darovali mestu 500 kusov textilných ochranných rúšok, spoločne sa na ne vyzbierali - každý prispel 70 eurami.

“V tejto situácii sme chceli nejako pomôcť aj my. Rúška ušité jednou z krajčírok poputujú najohrozenejším skupinám obyvateľov - dôchodcom, chorým, zdravotne postihnutým,” priblížil zámer poslanec a viceprimátor mesta Ladislav Kukolík.

Ochranné masky odovzdali poslanci prednostovi mestského úradu Jurajovi Miškovičovi a šéfke odboru starostlivosti o obyvateľa Monike Minárovej.

Zastupitelia sú podľa Kukolíka pripravení zapojiť sa do aktivít v súvislosti s hrozbou koronavírusu aj inak.

“Ak by bolo treba, sme ochotní pomôcť ako dobrovoľníci aj s nákupmi pre seniorov a v budúcnosti podľa vývoja situácie aj inak,” povedal.

Sám je lekárom, donedávna pôsobil ako primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v žiarskej nemocnici.

“Som síce čerstvo na dôchodku, no, ak by bolo treba, bral by som ako svoju povinnosť pomôcť nemocnici, ale napríklad aj reagovať na požiadavku Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý oslovil lekárov z radov župných poslancov, aby pomohli v karanténnych centrách. Nemám s tým problém,” odkázal Kukolík. Jedno zo štyroch karanténnych centier pripravuje samosprávny kraj aj v Banskej Štiavnici.


Hasiči v Žiar nad Hronom začnú dezinfikovať kontajnery a zastávky

teraz.sk | 30.3.2020 | TASR

Dobrovoľný hasičský zbor mesta nebude podľa jeho slov dezinfikovať cesty a chodníky, ale kontajnery v stojiskách, teda ich vrchnú časť, ktorej sa dotýkajú ľudia.

Žiar nad Hronom 30. marca (TASR) - Žiarski dobrovoľní hasiči budú dezinfikovať kontajnery, autobusové zastávky a bankomaty. Primátor Peter Antal informoval, že s týmto ďalším opatrením zameraným na zamedzenie šírenia nového koronavírusu začnú od utorka (31. 3.). Dobrovoľný hasičský zbor mesta nebude podľa jeho slov dezinfikovať cesty a chodníky, ale kontajnery v stojiskách, teda ich vrchnú časť, ktorej sa dotýkajú ľudia. Zamerajú sa aj na autobusové zastávky, po dohode s obchodmi budú dezinfikovať aj rukoväte košíkov a bankomaty. “Ide o miesta, kde sa ľudia pravidelne dotýkajú, čo je vysoká pravdepodobnosť prenosu prípadnej nákazy, ak by si zdravý človek po dotyku infikovaného predmetu zaniesol tento vírus do úst alebo oči,” skonštatoval s tým, že tento postup schvaľuje ako správny aj hygiena. Dodal, že na dezinfekciu si mesto objednalo profesionálny motorový postrekovač.


Opatrenia v osade

Žiarske ECHO | 25.3.2020 | IVA, TASR

Pre obyvateľov zo žiarskej osady vyrobili pracovníci mesta viac ako 600 nákrčníkov z bielych nepoužitých tričiek.

ŽIAR N. HR./B. ŠTIAVNICA – Žiarska radnica prijala opatrenia aj vo vzťahu k osade Pod Kortínou, kde žijú stovky ľudí, mnohí z nich v nevyhovujúcich hygienických podmienkach.

Na kontajnerovom pracovisku komunitného centra a na stanici osobnej hygieny pribudli letáky s návodom a obrázkami, ktoré vysvetľujú, že si treba zahaľovať tvár a ako si správne umývať ruky.

Prístup k vode pre všetkých

Stanica osobnej hygieny s práčkou a sprchou je prístupná ako dosiaľ, no k pitnej vode aktuálne nemajú prístup len tí s nabitou čipovou kartou, ktorí si za ňu platia, ale aj ostatní. „Upravili sme technický výstup z kontajnera, v ktorom je stanica osobnej hygieny. Natiahla sa odtiaľ hadica a voda sa sprístupnila všetkým ako voľný vodovodný kohútik,“ priblížila Monika Minárová, šéfka odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu.

Osadníci sa sťažovali na skutočnosť, že nemajú rúška. „Keďže sa ich dožadovali, hľadali sme provizórnu alternatívu tak, aby bola jednoduchá a dostupná. Podľa návodu z internetu sme napokon vyrobili z nových bielych tričiek jednoduché nákrčníky,“ opísala aktivitu Minárová.

Terénni sociálni a komunitní pracovníci, ale aj členovia miestnej poriadkovej služby v osade rozdali viac ako 600 takýchto ochranných pomôcok. Osadníci sa tak bez problémov dostanú do obchodu, na poštu či do priestorov mestského úradu, kde si v ostatných dňoch preberali dávky. „Na úrade sme tentokrát zadržané štátne dávky výnimočne vyplácali naraz v jednej sume,“ dodala v súvislosti s mimoriadnou situáciou Minárová.

Šijací stroj pre Šobov

Banskoštiavnická samospráva zapojila do boja proti šíreniu nového koronavírusu aj ľudí žijúcich v rómskej lokalite Šobov. Tunajším obyvateľom zapožičala šijací stroj, zadovážila nite a textílie, z ktorých si ušijú rúška. V komunite ich potom budú distribuovať prostredníctvom zamestnancov komunitného centra. Ako informuje samospráva na sociálnej sieti, zamestnanci komunitného centra tam vykonávajú aj priebežnú osvetu. Obyvateľov lokality Šobov mesto informovalo aj o prijatých opatreniach na území mesta, všetky potrebné informácie im poskytlo aj prostredníctvom letákov, ktoré im distribuovali do schránok.

„Prostredníctvom zamestnancov mestskej polície a Bytovej správy boli občania informovaní o povinnosti dodržiavať zvýšenú hygienu a čistotu vo svojich bytoch a tiež v spoločných priestoroch,“ uvádza mesto s tým, že tak, ako aj ostatní obyvatelia mesta, dostali občania tejto lokality vo veku nad 50 rokov rúška zdarma.

Aktuálne sa samospráva snaží pre týchto obyvateľov zohnať aj dezinfekčné prostriedky


Nemocnice potrebujú krv

TV Markíza | 23.3.2020 | Martina Kašiarová / Jaroslav Zápala

Jaroslav Zápala, moderátor: „Slovenské nemocnice majú málo krvi. Pre pandémiu klesol počet darcov a nemocnice potrebujú doplniť zásoby. Pre darcov preto vymysleli bezpečnostné opatrenia.“

Martina Kašiarová, redaktorka: „V nemocnici v Žiari nad Hronom potrebujú všetky krvné skupiny. Darcovia sa podľa primárky hematológie nemusia o svoju bezpečnosť obávať.“

Eva Sucháčová, primárka hematologického oddelenia, Nemocnica Žiar nad Hronom: „Darca ešte pred vstupom na naše oddelenie, je mu zmeraná telesná teplota bezdotykovým teplomerom, naša pracovníčka sa orientačne spýta na cestovateľskú anamnézu a na jeho taký orientačný zdravotný stav.“

Martina Kašiarová: „Každému darcovi dajú rúško, ak nemá svoje. Pri vstupe si vydezinfikujte ruky a dostane aj jednorazové rukavice. Lekári dávajú pozor aj na to, aby sa darcovia nestretli zblízka.“

Eva Sucháčová: „Čiže s tým odstupom, ktorý má byť. Naviguje ich naša pracovníčka počas celého oddelenia ako postupuje k jednotlivým vlastne procesom darovania krvi.“

Martina Kašiarová: „Prenos koronavírusu krvou zatiaľ vedci nepotvrdili. Napriek tomu nechávajú lekári z bezpečnostných dôvodov každú odobratú krv 2 týždne v karanténe. Ak by sa u darcu počas dvoch týždňov prejavili príznaky nejakej choroby, lekári jeho krv nepoužijú. Krv potrebujú aj v banskobystrickej Roosveltovej nemocnici. Pre ich odbery zabezpečuje Národné transfúzne centrum, no aj oni hovoria, že liečba onkologických a hematologických pacientov nemá inú alternatívu, no a aj preto je aj v týchto časoch darcovstvo krvi veľmi dôležité stále.“

Ivan Mokrý, riaditeľ Nemocnice v Žiari nad Hronom: „Stále je riziko úrazov, stále je riziko nejakých príhod, ktoré si vyžadujú spotrebu krvi. Poprosím, zachovajte nám vašu priazeň a príďte.“

Martina Kašiarová: „V žiarskej nemocnici sa môžete na odber krvi objednať aj na vopred dohodnutý čas. Martina Kašiarová, televízia Markíza.“


Žiarskym policajtom ušili rúška hokejista Radovan Puliš s manželkou

myziar.sme.sk | 21.3.2020 | TASR

Rodák z Hliníka nad Hronom chce byť aj v čase, keď hokejovú súťaž pre koronavírus zrušili, užitočný.

ŽIAR NAD HRONOM. Policajtom v Žiari nad Hronom, ale aj pracovníkom v nemocnici, šoférom MHD či ľudom bez domova rozdával v týchto dňoch rúška aj hokejový reprezentant Slovenska a útočník Slovana Bratislava Radovan Puliš.

“Spolu s manželkou rúška šijú a rozdávajú ľuďom, ktorí nemôžu ani v čase najprísnejších opatrení ostať doma,” informuje na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. “Rúška sú určené tým, ktorí každý deň priamo v uliciach dohliadajú na bezpečnosť nás všetkých a pomáhajú aj v týchto ťažkých chvíľach.”

Hokejista spolu s manželkou vyzval aj ostatných šikovných ľudí, aby ich nasledovali a pomáhali v časoch, keď to všetci najviac potrebujú.


Žiar nad Hronom už začal distribuovať rúška seniorom nad 70 rokov

myziar.sme.sk | 18.3.2020 | Ivana Zigová

Do pomoci sa zapojili aj predsedovia bytových spoločenstiev. Radnica im ďakuje.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom začalo v stredu distribuovať rúška pre seniorov nad 70 rokov a onkologických pacientov žijúcich na jeho území.

V najblížších dňoch by sa tak k tým najohrozenejším skupinám malo dostať asi 2-tisíc podomácky vyrobených ochranných masiek. Platí pritom pravidlo jedno rúško pre jedného obyvateľa.

Problém s materiálom

“Samozrejme, mesto podobne ako iné slovenské samosprávy nemalo možnosť dostať sa k chirurgickým rúškam alebo respirátorom, a tak sme spoločne pooslovovali po našich linkách, koho sme mohli, a aktuálne pre nás šijú viacerí,” povedala Monika Minárová, šéfka odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu.

Dodávateľské vzťahy sú podľa nej nastavené korektne, krajčírky totiž, samozrejme, majú náklady na materiál - látky, gumičky, nite - pre ktorého nedostatok sa radnica obrátila aj na v súčasnosti už pozatvárané textilné galantérie a siahla aj po zdrojoch z domácností.

Minárová dodala, že tak, ako sa hotové rúška budú postupne od výrobkýň na mestský úrad dostávať, budú ich na fázy aj rozdávať.

Solidarita v spoločenstvách

S logistikou pomoci sú pre radnicu veľkým prínosom predsedovia bytových spoločenstiev.

“Tí nám na naše požiadanie dodali zoznam seniorov v ich spoločenstvách, ktorí rúško potrebujú. Ďakujeme im veľmi pekne, že pochopili mimoriadnu situáciu a veríme, že nám pomôžu aj so samotnou distribúciou,” povedala Minárová a dodala, že mesto by ju vlastnými kapacitami malo problém zvládnuť.

“Rúška budeme baliť do vrecúšok a balíčky budeme označovať podľa konkrétneho spoločenstva. Následne budeme kontaktovať predsedov bytových spoločenstiev, aby rúška pre svojich susedov prišli prevziať na mestský úrad a rozdistribuovali im ich,” priblížila systém Minárová.

Ak sa niekto obáva osobného kontaktu, úrad mu poskytne aj obálky, do ktorých rúška môže povkladať a nechať ich seniorom v poštovej schránke.


Na žiarsky mestský úrad len s rúškom. Radnica bude koordinovať aj dobrovoľníkov

myziar.sme.sk | 16.3.2020 | TASR

Po zasadnutí krízového štábu mesta zavádza mesto Žiar nad Hronom ďalšie opatrenia.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom v boji proti šíreniu nového koronavírusu zavádza na svojom území ďalšie opatrenia.

Rúška pre najstarších

Primátor Peter Antal po dnešnom zasadnutí krízového štábu mesta informoval o povinnosti nosiť rúška v autobusoch mestskej hromadnej dopravy (MHD), na mestskom úrade či o koordinácii dobrovoľníkov, ktorí chcú seniorom pomáhať s nákupmi domov.

“Na dnešnom zasadnutí krízového štábu boli prijaté viaceré opatrenia, ktoré sa týkajú najbližších dní a zabezpečenia niektorých úloh. V prvom rade je to zabezpečenie rúšok, ktoré sa budú dať opakovane používať, to znamená prať, pre všetkých obyvateľov mesta nad 70 rokov, čo je zhruba 2000 rúšok,” uviedol Antal.

Mesto už podľa jeho slov komunikuje s viacerými výrobcami a verí, že sa v najbližšom období podarí ich aj zakúpiť, aby mohli byť týmto ľuďom distribuované.

Termín splatnosti odložili

Antal tiež avizuje, že samospráva zabezpečí koordináciu dobrovoľníkov, ktorí chcú tejto skupine obyvateľstva pomôcť tým, že im budú zabezpečovať nákupy domov, aby nemuseli sami navštevovať obchody.

“Bolo rozhodnuté o povinnom nosení rúšok na mestskom úrade, nielen zamestnancami úradu, ale aj jeho návštevníkmi. Úrad zároveň obmedzuje úradné hodiny na tri dni v týždni a tri hodiny v tieto dni. To znamená pondelok, streda a piatok od 8. do 11. hodiny,” poznamenal Antal s tým, že povinné nosenie rúšok alebo inej podobnej ochrany zavádzajú aj v autobusoch MHD.

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu tiež predĺžili termín splatnosti poplatku za komunálny odpad, ktorý je aktuálne splatný do konca marca. Väčšina obyvateľov podľa Antala tento poplatok uhrádza práve v pokladni mestského úradu. Po novom ho budú môcť uhradiť až do konca apríla.


Prímestské autobusy v kraji aj žiarska MHD budú jazdiť ako cez prázdniny

myziar.sme.sk | 13.3.2020 | Ivana Zigová

Školy budú zatvorené, autobusov bude menej. Pripravte sa na zmenu.

ŽIAR NAD HRONOM. Vzhľadom na prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu nastanú v našom kraji zmeny v cestovných poriadkoch.

“Prímestské autobusy dopravcov SAD Lučenec a SAD Zvolen, ktorých objednávateľom je kraj, budú jazdiť v režime školských prázdnin, a to od nedele 15.3. (vrátane),” informoval Banskobystrický samosprávny kraj na sociálnej sieti.

V obmedzenom režime bude premávať aj MHD v Žiari nad Hronom.

"Vzhľadom na vyhlásenie mimoriadnej situácie a prerušenie prevádzky školských zariadení bude MHD v meste Žiar nad Hronom od 16. marca do 29. marca fungovať v prázdninovom režime. V prípade, že bude prerušenie školských zariadení predĺžené, bude tento režim pokračovať až do ich obnovenia," informoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.


Žiar nad Hronom zatvorí školy už v piatok

www.teraz.sk | 12.3.2020 | TASR

Rušíme tréningy mládežníckych kategórií na území mesta, ktoré sa konajú v telocvičniach či na ihriskách, informovala samospráva.

Žiar nad Hronom 12. marca (TASR) - V Žiari nad Hronom sa na základných, materských školách a v jasliach nebude v piatok (13. 3.) vyučovať. Primátor Peter Antal informoval, že sa mesto rozhodlo v tento deň zatvoriť všetky školy a školské zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. “Zatvorená bude aj Základná škola s materskou školou Š. Moysesa, ktorá nie je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Rovnako rušíme tréningy mládežníckych kategórií na území mesta, ktoré sa konajú v telocvičniach či na ihriskách,” informovala samospráva. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí ústredného krízového štábu informoval, že od pondelka (16. 3.) budú na Slovensku všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia na 14 dní zatvorené pre šírenie nákazy novým koronavírusom.


Opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu zavádza aj Žiar nad Hronom

Regina Stred | 11.3.2020 | R / R

Moderátorka:

"Opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nového koronavírusu zavádza aj Žiar nad Hronom. Primátor Peter Antal po zasadnutí krízového štábu informoval o zrušení všetkých kultúrnych a športových podujatí na území mesta, pozastavení bohoslužieb, uzatvorení zimného štadióna pre verejnosť či mestského kina."

Peter Antal, primátor Žiaru nad Hronom:

“Budú usmernení aj učitelia na základných školách a materských školách, ktorým zabezpečíme aj hygienické potreby na zvýšenú ochranu hygieny v našich zariadeniach. Rovnako robíme opatrenia tu, na mestskom úrade, kde prichádzajú úradníci do styku s veľkým počtom ľudí. Sú to opatrenia a rozhodnutia na najbližších 14 dní.”


Primátor Žiaru Antal: Školy zatvoríme, ak sa u nás potvrdí prvý prípad

myziar.sme.sk | 10.3.2020 | Ivana Zigová

V Žiari nad Hronom v utorok pre koronavírus zasadal krízový štáb mesta.

ŽIAR NAD HRONOM. Mesto Žiar nad Hronom prijíma v súvislosti s hrozbou šírenia nového koronavírusu viaceré opatrenia.

“Dnešným dňom sa pozastavuje prevádzka kina, prekladá sa divadelné predstavenie, ktoré sa malo uskutočniť budúci týždeň, ale napríklad aj podujatie Deň primára Straku,” povedal primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal (Most - Híd, Smer - SD, SNS) po zasadnutí krízového štábu mesta v utorok (9.3.) popoludní.

Pre verejnosť v meste uzatvorili zimný štadión, ale aj klub dôchodcov.

“V prevádzke zatiaľ ostáva mestská knižnica, kde nie je taký veľký pohyb ľudí,” povedal Antal.

Základné školy a škôlky na území mesta zatiaľ ostávajú v prevádzke, Štvorka však od utorka pozastavila aj popoludňajšiu záujmovú činnosť a mimoškolské aktivity, Dvojka zrušila utorňajší deň otvorených dverí.

“Ak by sa v žiarskom regióne potvrdil prvý prípad nákazy, okamžite pristúpime aj k uzatvoreniu škôl a škôlok,” dodal Antal. Podobné stanovisko vydal aj Banskobystrický samsoprávny kraj vo vzťahu k stredným školám v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Posilnenie hygieny a dezinfekcie avizuje mesto vo všetkých jeho zariadeniach, najmä v školách a škôlkach, ale napríklad aj na mestskom úrade, predovšetkým v kancelárii prvého kontaktu. Ochranu plánuje zvýšiť aj vo vzťahu k opatrovateľkám pôsobiacim pod mestom.

“Mesto zabezpečí zásobu hygienických potrieb pre svoje zariadenia, musím však povedať, že v súčasnosti je náročné zohnať tieto prostriedky,” povedal Antal s dôvetkom, že už sa im podarilo skontaktovať dodávateľa.

Na celom Slovensku platí od utorka (10.3.) do 23. marca aj zákaz slávenia verejných bohoslužieb, informáciu už zverejnila aj Konferencia biskupov Slovenska.


Malého chlapca napadol pes

RTVS Jednotka | 5.3.2020 | Peter Mútňan / Viliam Stankay

Viliam Stankay, moderátor: „V Žiari nad Hronom v osade Pod Kortinou napadol pes šesťročného chlapca, spôsobil mu ťažké zranenia na celom tele. Chlapca museli vrtuľníkom transportovať do nemocnice v Martine, momentálne je v stabilizovanom stave.“

Peter Mútňan, redaktor: „Šesťročný Dominik býva v osade Pod Kortinou, pravidelne chodieva cestou okolo areálu so psími kotercami. Včera popoludní išiel práve tadiaľ ku kamarátovi pozerať televízor, keď ho napadol jeden zo psov.“

Albín Dunčko, starý otec napadnutého chlapca: „On išiel takto a pes bol otvorený, vyskočil cez bránku a tam ho chytil. No a začal ho už tam, ja neviem, trhať.“

Peter Mútňan: „Chlapca s ťažkými zraneniami našla matka ležať v blízkosti týchto kotercov.“

Albín Dunčko: „Ona sa zobrala a išla za ním a na rukách ho niesla taký kus. My sme ho nevideli, lebo už bol zabalený.“

Peter Mútňan: „Po napadnutého chlapca prišiel záchranársky vrtuľník. Podchladeného, s poruchou vedomia a s početnými pohryznutiami po celom tele ho letecky transportovali do martinskej nemocnice.“

Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine: „Dieťa sme prijali včera na Kliniku detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny s vážnymi zraneniami. Nateraz je v stabilizovanom zdravotnom stave.“

Albín Dunčko: „Ona išla za ním dneska pozrieť, lebo včera sme tam volali večer, že chlapec ešte spí.“

Peter Mútňan: „Mestská polícia pravidelne kontroluje pohyb túlavých psov aj v okolí Kortiny, podľa radnice ale chlapca nenapadol potulný pes.“

Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom: „Táto tragická udalosť sa stala, kde má vlastne majiteľ psov vyhradený priestor na chovanie psov. Má tam nejaké koterce, má tam nejakých psov, ktoré chová. Takže vlastne údajne on tam našiel toho chlapca s ťažkými zraneniami. No a takisto on uviedol, že ktorý pes mal spôsobiť tieto zranenia.“

Petra Kováčiková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v BB: „V prípade bolo začaté trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví, v ktorom momentálne naďalej prebiehajú procesné úkony. Bližšie okolnosti, ako k celej situácii došlo, sú predmetom ďalších vyšetrovacích úkonov.“

Peter Mútňan: „Pes, ktorý chlapca napadol, nebol zaočkovaný. Teraz je v karanténnej stanici v žiarskom útulku, kde sa rozhodne o jeho ďalšom osude.“


Zelený Merkúr patrí tento rok spoločnosti Thermo/Solar

enviroportal.sk | 4.3.2020 | TASR

Spoločnosť Thermo/Solar zo Žiaru nad Hronom, ktorá sa zaoberá vývojom výrobkov a služieb v oblasti využitia slnečnej energie a iných obnoviteľných zdrojov energie, sa stala víťazom súťaže Zelený Merkúr, zameranej na environmentálne správanie sa firiem podnikajúcich v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK).

Cenu víťazovi a ostatným oceneným odovzdali v utorok na hrade v Slovenskej Ľupči. Stalo sa tak počas verejnej časti Valného zhromaždenia Banskobystrickej regionálnej komory Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), ktorá je spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP) vyhlasovateľom súťaže. Jej partnerom bol aj BBSK.

Najvyššie ocenenie súťaže získala spoločnosť Thermo/Solar zo Žiaru nad Hronom nielen za neustálu inováciu výrobkov s cieľom zlepšiť ich kvalitu a predĺžiť životnosť, ale aj za ekologizáciu výroby a prevádzky celej firmy, ako i za školiacu, poradenskú a propagačnú činnosť v oblasti aktívneho využívania obnoviteľných zdrojov energie.

,,Táto cena vyjadruje vzťah našej spoločnosti k životnému prostrediu a k budúcnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie," povedal TASR konateľ a riaditeľ spoločnosti Alfréd Gottas. ,,Naše výrobky sú maximálne ekologické. Vyrábame ich ekologickou cestou a snažíme sa tiež, aby aj po ich výrobe ostali minimálne stopy na životnom prostredí, to znamená, aby boli maximálne recyklovateľné," dodal.

Druhé miesto v súťaži si prevzala miestna firma Elektro Recycling Slovenská Ľupča, zaoberajúca sa spracovaním elektroodpadov a prenosných batérií, a na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť Tubapack Žiar nad Hronom, ktorá sa zaoberá výrobou, predajom a plnením hliníkových a laminátových túb a potlačou laminátových fólií. Ocenenie jej patrí za výrobu unikátnej tuby, ktorá je spolu s uzáverom vyrobená zo 100-percentného recyklovaného hliníka.

Ako TASR povedal riaditeľ SAŽP Richard Müller, cieľom súťaže Zelený Merkúr je podporiť a zviditeľniť organizácie, ktoré rozvíjajú svoje aktivity v súlade s prírodou a cieľmi udržateľného rozvoja, v snahe dosiahnuť rovnováhu medzi hospodárskym alebo spoločenským rozvojom a efektívnym využívaním prírodných zdrojov.

V budúcnosti chcú do tejto súťaže priniesť aj témy, ktoré sa týkajú obehovej ekonomiky, a tiež témy, ktoré presadzuje Európska komisia v oblasti zelenej ekologickej dohody.


Vrátila sa z USA, aby vyučovala

Noviny Žiarskej kotliny | 3.3.2020 | Iva Zigová

Dominika Fričová sa na študentov teší. Chce vytvoriť vedecký tím.

Vedkyňa Dominika Fričová, rodáčka zo Žiaru nad Hronom, si vyskúšala vedu na špičkovej úrovni v USA, no po rokoch sa rozhodla vrátiť domov. Pýtali sme sa jej, ako sa rodilo toto rozhodnutie.

Nedávno si sa vrátila z USA na Slovensko.Prečo? Čo boli tie hlavné dôvody?

Dávnejšie som sa v rozhovoroch vyjadrovala, že nebyť politickej kariéry môjho manžela (Michala Trubana z PS - pozn. red.), tak sa na Slovensko zrejme nevrátim. Z môjho manžela sa medzičasom stal exmanžel. Navyše som na Mayo clinic získala povýšenie a začala som si budovať malý vedecký tím. Bolo to krásne logické - ostať tam. Ale prvýkrát po 12 rokoch som pocítila nevýslovnú samotu.

Život nie je len práca. A nikdy som to tak ani nechcela. Nechcela som urobiť zbrklé rozhodnutie, tak som si dala čas poriadne to zanalyzovať. Vyšlo mi z toho, že sa naozaj chcem vrátiť. A že to nie je rozhodnutie nikoho iného, ale moje.

Posledný deň si si urobila fotky v Jacksonville na pláži a v statuse si okrem iného písala, že si tam prežila najkrajšie, ale aj „najhoršie“ dni svojho života. Čo si tým myslela?

Keď sme prišli do Jacksonvillu, bol to splnený sen. Všetko bolo nové a iné. Michal písal knihu, ja som robila vysnívanú prácu, boli sme čerstvo zobratí a zaľúbení. K tomu krásne počasie, pláž a oceán… Pre mňa osobne bol prvý rok v Jacksonville najšťastnejší rok môjho života. No a vzápätí prišiel rozvod, strata motivácie, nevládala som toľko pracovať, ostala som úplne sama. Mala som pocit, že som stratila svoju vlastnú identitu. Ale bolo to práve naopak.

Ako dlho si v Mayo Clinic a na Floride pôsobila? Ako tie roky hodnotíš - z pohľadu profesijného smerovania, vedeckej práce, ale aj z pohľadu bežného života?

Na Floride som strávila štyri roky. Myslím si, že pobyt na Mayo clinic zo mňa urobil ozajstnú dospelú vedkyňu. Oveľa lepšie chápem celý proces vedeckej práce a prvýkrát som dostala aj šancu viesť ľudí a projekt, ktorý som sama vymyslela. A našla som sa v tom. Zároveň som začala viac vnímať a aj komunikovať rozdiely medzi vedou v USA a na Slovensku, takže v zásade tomuto pobytu tiež vďačím za zrodenie platformy Žijem vedu.

Bežný život v Jacksonville ma naučil hlavne to, že všetko je jednoduchšie, keď ste obklopení milými ľuďmi. Trochu som sa tým aj nakazila a veľmi sa budem snažiť si túto stránku slnečnej Floridy v sebe zachovať.

Kde aktuálne žiješ a kde pôsobíš? Aký je tvoj súčasný plán a nazvime to „misia“ na Slovensku?

Aktuálne sa snažím zabývať v Bratislave. Žijem medzi škatuľami, bordelom a môj slovník sa obohacuje o výrazy ako jadrové vŕtanie, expanska, fatrafol a akumulačné „nieviemčo“. Od apríla nastupujem na Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied. Pomaly sa tiež pripravujem na predmet Základy neurobiológie, ktorý by som od septembra mala vyučovať na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského.

Svoj návrat nevnímam ako misiu, ale určite budem robiť všetko preto, aby som prispela k zlepšeniu podmienok pre vedu na Slovensku.

Zvažovala si pred odchodom z USA aj iné alternatívy ako Slovensko a čo napokon rozhodlo pre rodnú krajinu?

Už som bola jednou nohou doma, keď prišla veľmi lákavá ponuka z Cambridge university. Bolo to počas Vianoc, keď som sa sama so svojím psíkom vybrala na „road trip“ krížom cez USA. Niekoľko dní za volantom mi dalo dosť priestoru na rozmýšľanie a výsledok bol, že som už unavená z neustáleho sa presúvania sa a že naozaj chcem ísť domov. Takže tomuto pokušeniu som odolala, hlavne vďaka 7 700 kilometrom šoférovania.

Čo očakávaš od „robenia vedy“ doma?

Očakávam, že vybudujem jednotku pre výskum Parkinsonovej choroby. Verím, že budem mať v labáku veľa šikovných a motivovaných študentov a že ich naučím všetko, čo viem. A veľmi sa na to teším.

Platforma Žijem vedu urobila pred voľbami anketu medzi stranami zameranú práve na vedu a výskum a plány strán v tomto smere. Čo táto anketa ukázala?

Oslovili sme 13 politických strán z januárového prieskumu. Už veľkým úspechom bolo, že 11 z nich nám odpovedalo. Čiže v prvom rade anketa ukázala ochotu politických strán komunikovať riešenia s občianskym združením, akým je Žijem vedu. A želala by som si, aby takáto komunikácia pokračovala aj po voľbách. Tiež anketa ukázala, že mnohé politické strany nemajú núdzu o výborné návrhy na zlepšenie stavu vedy na Slovensku.

Majú strany, starí, či noví politici nejaké zámery, ktoré stoja za zmienku? Zaujal ťa niektorý?

Za veľmi zaujímavý pokladám návrh centrálnej grantovej agentúry, ktorá by okrem prerozdeľovania financií, zastrešovala aj transfer technológií a vznik nových startupov. Považujem to za inovatívny návrh v porovnaní s obligátnymi formulkami o tom, že treba navýšiť financovanie vedy. Čo, samozrejme, treba, je navýšenie financií. Je to jeden z prvých priamočiarych krkov v zlepšení podmienok pre vedu na Slovensku.

Ktorá strana/hnutie/koalícia z toho vyšla najlepšie a ktorá je v tomto smere najbezradnejšia?

Mňa osobne najviac oslovila odpoveď PS/Spolu. Bola veľmi trefná a fundovaná. Najhoršie by som hodnotila stranu ĽSNS, ktorá navrhovala redukciu humanitných odborov.

Ako by si dnes popísala stav a ne/podporu vedy a výskumu na Slovensku?

Vrátila som sa práve, keď vrcholili politické kampane a zo všetkých strán na mňa doliehali problémy, ktorým Slovensko čelí. Rozprávame sa o tom, že máme ochromené a polátané zdravotníctvo a školstvo a jedným dychom dodáme, že teda aj veda na Slovensku je na tom biedne. Začína sa ten začarovaný kruh. Vysvetlím to na príklade; v nemocnici nám umierajú pacienti na rakovinu, sú to ľudské životy, ktoré chceme samozrejme okamžite zachrániť. Preto treba zafinancovať zdravotníctvo. A zrazu už nie je toľko peňazí na vedu a okrem iného napríklad aj na výskum rakoviny, jej lepšej diagnostiky a jej liečby. Takže stručne, v takomto stave sa nachádza podpora vedy a výskumu na Slovensku.

Dá sa to zmeniť?

Musíme vedu vnímať ako integrálnu súčasť riešení a nemarginalizovať ju.

V USA si spolupracovala s medzinárodnou vedeckou komunitou. Rozprávali ste sa s kolegami aj o tom, ako je to s podporou a fungovaním vedy a výskumu v iných krajinách? Vytvorila si si na to nejaký názor?

S kolegami sme vnímali predovšetkým americký systém, ktorý sa v porovnaní so slovenským líši hlavne tým, že je na vedu oveľa viac peňazí. No zároveň je toto prostredie oveľa kompetitívnejšie. Ale možno jedna zaujímavosť; nedávno som sa dočítala o lotériovom systéme udeľovania grantov, ktorý zaviedli na Novom Zélande, a ktorý ma veľmi oslovil. Ide o to, že v vysoko kompetitívnom prostredí udeľovania grantov je od určitej úrovne veľmi ťažké posúdiť, ktorý vedecký projekt je naozaj lepší, a tak sa svet uchyľuje k stereotypnej podpore viac „populárnych“ tém. To ide na úkor inovácii. Takže na Novom Zélande granty prejdú prvým kolom posudzovania a keď spĺňajú základné kritériá, šup s nimi do zlosovania.

Je to rýchlejšie, lacnejšie a má to ten istý efekt. Znie to možno úplne nevedecky, ale aj existujúci systém je vlastne o šťastí v tom, že výsledok veľmi závisí od toho, kto váš grant posudzuje.

Keď sa rozprávam so známymi z vedeckej komunity hovoria aj o tom, že SAV-ka nemá na Slovensku také postavenie a meno, aby sa za ňu, keď sa tam niečo deje, bežní ľudia postavili a bojovali „za“ vedcov a vedu. Lepšie je na tom napríklad aj akadémia v susednej ČR.Vnímaš to aj ty?

Veda v Čechách je na tom vo všeobecnosti lepšie, takže ma to neprekvapuje. Osobne mám pocit, že to nie je SAV-kou, že sa za ňu bežní ľudia nepostavia, ale tým, že na Slovensku ľudia nevnímajú, že veda a jej problémy sa ich týkajú.

Slovenské voľby mali pre teba aj trochu osobný aspekt, keďže líder koalície PS/Spolu Michal Truban je tvoj exmanžel. Ako si vnímala jeho vystupovanie pred voľbami?

S Michalom sme boli spolu 12 rokov. Bola som s ním, keď Progresívne Slovensko vznikalo. Na začiatku sa do strany malo pridať kopec jeho kamarátov, ale keď došlo na lámanie chleba, netrúfli si na to. Pripomínalo mi to časť príbehu o budovaní jeho firmy, keď mu kamoši sľúbili, že si presunú svoje weby k nemu, ale keď firmu naozaj založil, neurobili to. Ale nevzdal to.

Čo sa týka jeho vystupovania, niekedy mi z toho nebolo úplne dobre a inokedy som bola na neho až hrdá. Ale vo všeobecnosti si myslím, že urobil obrovský progres. A tak ako sa Websupport stal jednotkou na trhu, verím, že aj PS bude raz dôležitým hráčom v slovenskej politike.

Prinieslo ti to nejaký diskomfort?

Áno, hlavne keď sa nepravdivo vyjadroval na adresu nášho vzťahu, ktorý podľa mňa vôbec nemusel komentovať.

Je niečo, čo ťa na Slovensku a živote v rodnej krajine po rokoch strávených v cudzine prekvapuje? Kam sme sa podľa teba posunuli - v dobromaj v zlom?

Veľa vecí ma prekvapuje. Napríklad- máme super záchody s dverami až po zem. V USA boli také polootvorené a nielenže ste vedeli, čo sa vo vedľajšej kabínke odohráva, ale podľa topánok ste vedeli identifikovať aj to, kto je hlavným aktérom.

Ďalej je stále zvláštne pre mňa napustiť si vodu z kohútika priamo do pohára, lebo na Floride sme museli vodu filtrovať. Potom sú tu veľmi úzke cesty a malé alebo priam až neexistujúce parkovacie miesta. A, bohužiaľ, nemám pocit, že sme sa niekam posunuli.

Všetko je také aké bolo, keď som pred 8 rokmi odišla. Len je to o 8 rokov staršie.

Čo si si po návrate domov najviac užívala?

Moju rodinu. Veľmi ich ľúbim. A ešte viac, keď mi varia - napríklad takú dobrú fašírku (smiech). Z miest milujem dom mojej sestry na Voznici. S veľkým pozemkom, čerešňou uprostred, sliepkami a zajacmi.

A ešte si užívam kopce a že vidím svoj dych, keď je v noci zima. To som dávno nezažila.

Čo rodný Žiar nad Hronom? Ako často sa sem teraz vraciaš a čo pre teba návraty domov znamenajú?

Teraz som tam skoro každý víkend. A čo návraty domov pre mňa znamenajú? Šťastie.


Okresný súd v Žiari nad Hronom pojednáva od konca februára v nových priestoroch

Regina Stred | 2.3.2020 | R / R

Moderátorka:

"Okresný súd v Žiari nad Hronom pojednáva od konca februára v nových priestoroch na Ulici dukelských hrdinov. Budovu kúpil od bratislavskej spoločnosti za takmer 4 milióny eur. Cenu za budovu stanovil znalec. Súd ju financoval z peňazí ministerstva spravodlivosti. Do konca marca mal okresný súd priestory na Námestí Matice slovenskej prenajaté od samosprávy. Pri sťahovaní pomáhali aj odsúdení väzni z Banskej Bystrice.


Smutná správa: Zomrela Monika Kopčová

myziar.sme.sk | 28.2.2020 | myziar.sk

Jej profesia ju priviedla k pomoci deťom. Istý čas pôsobila aj v mestskom zastupiteľstve.

ŽIAR NAD HRONOM. Zomrela žiarska logopedička a bývalá mestská poslankyňa Monika Kopčová. Smutnú správu na svojej stránke zverejnilo mesto Žiar nad Hronom.

“Posledná rozlúčka so zosnulou bude 2. marca o 14. hodine v dome smútku v Žiari nad Hronom,” oznámilo mesto.

“So smútkom v duši vám musím oznámiť, že moja maminka, Monika Kopčová, bohužiaľ, prehrala svoj dlhý a statočný boj so zákernou chorobou,” napísal na sociálnej sieti jej syn Jakub.

Žiarčania ju poznali predovšetkým ako logopedičku. Mala však aj silný vzťah k horám a k lezeniu.


Po tragédii skontrolovali všetky zastávky v meste

Noviny Žiarskej kotliny | 18.2.2020 | SITA

ŽIAR NAD HRONOM Po tragédii v Myjave, kde prevrátená autobusová zastávka usmrtila dieťa a ďalšie vážne zranila, nariadil primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal kontrolu zastávok v meste.

Ako žiarska samospráva informuje na webovej stránke, všetky zastávky sú už dôkladne skontrolované a bezpečné.

„Takmer všetky zastávky sú nové, moderné a sú osadené v zemi do hĺbky minimálne pol metra. Tieto zastávky sú pre občanov nášho mesta bezpečné. Niekoľko autobusových zastávok je však starších. Aj tieto boli dôkladne skontrolované a taktiež sú bezpečné. Nehrozí odtrhnutie plechu pri vetre, ani ich vyvrátenie,“ uviedol primátor s tým, že kontroly sa vykonávajú pravidelne.

Okrem autobusových zastávok zamestnanci mesta a technických služieb prekontrolovali celé mesto, mobiliár, vrátane detských ihrísk, výbehy pre psy a kontajnerové stojiská.

„Silný vietor poškodil niekoľko striech stojísk, ktoré následne opravíme. Vymeníme aj strechu na autobusovej zastávke v Šášovskom Podhradí,“ informuje samospráva.

Vietor v Myjave 5. februára vyvrátil autobusovú zastávku, ktorá zasiahla dvoch malých súrodencov. Dievčatko zomrelo po prevoze na lekárske ošetrenie, dvojročný chlapček bol v kritickom stave.


Žiar nad Hronom: V meste chcú zriadiť zberné centrum použitých vecí

enviroportal.sk | 10.2.2020 | TASR

Žiar nad Hronom, 9. februára - Žiarska samospráva plánuje zriadiť zberné centrum použitých vecí. Podľa primátora Petra Antala by ho chceli zrealizovať v druhej polovici tohto roka.

Primátor pripomenul, že mesto sa intenzívne venuje otázke odpadového hospodárstva. ,,Aj v tomto čase prebieha veľká kampaň, čo sa týka nakladania s odpadmi, jednak v našich médiách, ale aj na sociálnych sieťach. Snažíme sa ľudí naučiť viac separovať, ale nielen separovať, ale aj rozmýšľať tým spôsobom, že to, čo jeden považuje za odpad, u druhého to nemusí byť odpadom," skonštatoval Antal.

Aby takýto odpad nekončil v zberných dvoroch, obyvateľom chcú ponúknuť možnosť priniesť ich do zberného centra, kde oň môžu druhí prejaviť záujem. ,,To znamená, že ak niekto nepotrebuje kus nábytku, elektroniku, pravdaže musia to byť funkčné veci, odnesie ich na miesto určené mestom. Kto bude mať záujem o takéto niečo, bude si to môcť zobrať. Nedostane to zadarmo, ale sa symbolickú cenu," ozrejmil Antal s tým, že do zberu nebude zahrnuté šatstvo, keďže v meste už podmienky na jeho druhotné zhodnotenie existujú.

Antal už má predstavu o tom, kde by takéto centrum mohlo vzniknúť. Centrum si bude podľa jeho slov vyžadovať väčšie priestory. ,,Chcem veriť, že to obyvatelia uvítajú a aj takýmto spôsobom pomôžu niekomu, kto nie je tak dobre finančne na tom, aby si dokázal kupovať nové veci a dokáže oceniť aj vec, ktorú dostane za symbolickú kúpnu cenu," dodal primátor.


Biskup MOYSES by bol rád

Slovenské Národné Noviny | 8.2.2020 | Emil SEMANCO

Národný dobrodinec a prvý matičný predseda Štefan Moyses je pevne spätý so Žiarom nad Hronom (Svätý Kríž), kam sa presťahovalo biskupské sídlo z Banskej Bystrice do tamojšieho renesančno-barokového kaštieľa po rozdelení ostrihomskej arcidiecézy. Biskup Moyses tu pôsobil od roka 1851 a tu aj 5. júla 1869 umrel.

Biskupský palác je neprehliadnuteľná stavba a každého, kto do Žiaru nad Hronom prichádza, zaujme svojou nezvyčajnou architektúrou, na ktorej sa podpísali viaceré prestavby – veď kedysi tu stálo stredoveké hradisko – a neskôr na ňom zanechali stopy renesančný i barokový sloh a napokon aj romantizujúce stavebné koncepty windsorskej gotiky, po ktorých mu pribudli na nárožiach typické veže s cimburím. Palác bol biskupským sídlom vyše stopäťdesiat rokov, v čase SNP tu sídlil štáb 1. Štefánikovej partizánskej brigády, v šesťdesiatych rokoch patrila budova ONV a potom až do roka 2005 slúžila učňovskému a stredoškolskému školstvu. V roku 1987 tu zriadili biskupovi Štefanovi Moysesovi pamätnú izbu a na priečelie umiestnili pamätnú tabuľu na jeho pôsobenie. V roku 2018 odkúpila chátrajúci objekt žiarska radnica a pustila sa do jeho celkovej rekonštrukcie, takže k Moysesovej pamätnej izbe pribudne onedlho aj reprezentačná biskupská sieň, kde budú v primeranom dobovom interiéri slávnostné zasadnutia mestskej samosprávy, rôzne obrady a spoločenské podujatia, sem chcú umiestniť aj galériu známeho insitného maliara Jula Považana a tiež vytvoriť archeologicko-etnologickú expozíciu. Obnovia aj prístavbu kaštieľa, kde do roka 2022 mienia zriadiť domov pre seniorov. K tomu už možno iba dodať, že biskup Moyses by sa potešil…


V Žiari nad Hronom začali zhodnocovať hlinikársky odpad

aktuality.sk | 6.2.2020 | redakcia

Objem odpadu, ktorý pri výrobe hliníkových túb v žiarskom závode vzniká, je približne 10 %.

V žiarskej spoločnosti Tubapack sa rozhodli zhodnocovať odpad, ktorý vzniká pri výrobe hliníkových túb. Vďaka tomu pribudla v portfóliu spoločnosti nová tuba vyrobená zo 100-percentného recyklovaného hliníka.

Monika Huříková zo spoločnosti priblížila, že spomínaný odpad sa použije na výrobu hliníkovej kaloty, ktorá je základným prvkov na výrobu hliníkovej tuby. Nová tuba má uzáver vyrobený zo 100-percentného PCR materiálu, teda plastového materiálu, ktorý vznikol z vyseparovaných odpadov.

Hliníkové kaloty potrebné na výrobu týchto túb realizuje externý dodávateľ. „Ten na výrobu kalot primárne využíva nami dodaný odpad, no, samozrejme, môže použiť aj odpad dodávaný z iných zdrojov," vysvetlila Huříková.

Dodala, že objem odpadu, ktorý pri výrobe hliníkových túb v žiarskom závode vzniká, je približne 10 %. „Z našej ročnej produkcie hliníkových túb to predstavuje približne 30 miliónov kusov túb, ktoré tak môžeme opätovne vyrobiť," dodala Huříková.

Akciová spoločnosť Tubapack, ktorá sídli v žiarskom priemyselnom parku, je na trhu nepretržite od roku 1973, aj keď v tých rokoch patrila výroba túb ešte pod Závod SNP.

Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov túb v regióne strednej Európy a poskytuje služby zákazníkom kozmetického, chemického, potravinárskeho a farmaceutického priemyslu. V Žiari nad Hronom aktuálne zamestnáva 235 ľudí.


Mestu Prešov pomôže Žiar nad Hronom sumou 3000 eur

teraz.sk | 6.2.2020 | TASR

Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začala v pondelok ráno 16. decembra 2019 s postupnou likvidáciou najvyšších poschodí bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici v Prešove, ktorý 6. decembra zničil výbuch plynu. Bytovku likvidujú pomocou špeciálneho stroja so 68-metrovým ramenom. Technika prišla aj za asistencie polície z Česka do Prešova v piatok (13. 12.) popoludní. Foto: TASR - Milan Kapusta

O poskytnutí dotácie rozhodli na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci.

Žiar nad Hronom 6. februára (TASR) - K samosprávam, ktoré sa rozhodli v súvislosti s decembrovým tragickým požiarom bytového domu pomôcť mestu Prešov, sa pripojí aj Žiar nad Hronom. Tamojším obyvateľom pomôže mesto sumou 3000 eur. O poskytnutí dotácie rozhodli na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva žiarski poslanci. Spomínané finančné prostriedky mesta budú čerpané z prostriedkov určených na grantový systém a budú poskytnuté na bankový účet mesta Prešov. “Tak ako sme hovorili v decembri, táto pomoc bude určená mestu Prešov. Najprv to mal byť dar, ale keďže je uzavretý darovací účet, tak to pôjde formou dotácie,” podotkol primátor Peter Antal. Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici na prešovskom sídlisku sa stal 6. decembra 2019 a vyžiadal si sedem mŕtvych, jedna osoba je nezvestná. Vážne poškodenú bytovku museli zbúrať.


Poklady zo Žiaru nad Hronom

pravda.sk | 30.1.2020 | pieroaz5

V októbri 1956 si obyvatelia uličky pri mäsiarstve upravovali vstup do „heraklitových“ domov, ktoré tu postavili narýchlo po bombardovaní Sv. Kríža. Jedná sa o uličku na sídlisko Hviezdoslavova. Pri kopaní zeme si v 40 cm hĺbke a 1 meter pred vstupnými dverami dvermi do bytu, vykopal plechovú krabičku od konzervy. Tu našli dvoje vreckových zlatých hodiniek, 3 zlaté prstene, jeden úlomok v podobe prsteňa a 4 zlaté retiazky rôznych veľkostí. Pri ďalšej úprave terénu bola spozorovaná zo zeme trčiaca handra. Pri tejto handre boli nájdené už uvedené zlaté šperky. Keď handru vykopali, začali sa z nej sypať lesknúce sa zlaté mince. Bolo to celkom 230 kusov asi z 22-karátového zlata z roku 1915 s hlavou cisára Františka Jozefa I.

Nálezcovia, odovzdali vykopaný poklad na polícii v Žiari nad Hronom. Jeden z pamätníkov spomínal, len že keď spočítavali mince na polícii, nevedeli sa dopočítať konečného výsledku. Mincí bolo vraj pri každom počítaní menej, tak to nakoniec nechali tak.

Robotník v Žiari nad Hronom pri výkopových prácach v novembri v roku 2013 narazil na balík falošných peňazí. V niekoľkých vreciach, ktoré vykopal, malo byť až 50 tisíc dvojeurových mincí. Nepravé dvojeurovky sa v obehu objavili aj koncom roka 2012. Od pravých sa odlišovali tým, že už pri menšom náraze sa rozlomili na dve časti.


Autobusy v kraji budú jazdiť: Primátori a starostovia miesto župana Luntera uzatvorili zmluvy priamo so SAD Zvolen

bystricoviny.sk | 26.1.2020 | (tom)

Kritickú situáciu v oblasti verejnej autobusovej dopravy v našom kraji miesto vedenia BBSK napokon vyriešili primátori a starostovia dotknutých miest a obcí. Rokovali celý víkend a výsledkom sú dohody s dopravcom SAD Zvolen, na základe ktorých autobusy vyraza v pondelok na svoje trasy ako to bolo pred sobotňajším zastavením verejnej dopravy v kraji kvôli nevyriešenému sporu dopravcu so samosprávnym krajom.

Vďaka samosprávam v deviatich okresoch kraja sa obnoví autobusová doprava

O aktuálnej situácii v rokovaniach zástupcov miest a obcí so SAD Zvolen v dotknutých okresoch BBSK informoval prvý viceprimátor mesta Banská Bystrica Jakub Gajdošík:

„V nedeľu došlo k priamej dohode medzi primátormi a starostami z okresov Žiar nad Hronom (vrátane Kremnice), Banská Štiavnica, Brezno a dopravcom SAD Zvolen o zabezpečení dopravy v zmysle platných cestovných poriadkov. Od obeda pokračujú rokovania zástupcov miest a obcí z okresov Banská Bystrica, Zvolen, Krupina, Detva a Veľký Krtíš s cieľom zabezpečiť prímestskú dopravu v celom rozsahu.“

V nedeľu o 17:00 hod. zasadne mimoriadna dopravná komisia, ktorá zhodnotí rozsah zazmluvnených výkonov vo verejnom záujme k dátumu 27. 1. 2020 (pondelok). Zároveň prerokuje materiál týkajúci sa refundácie nákladov samospráv a miestnych ZMOSov na zabezpečovanie prímestskej dopravy, ktorý bude predložený na mimoriadne rokovanie zastupiteľstva BBSK v pondelok o 13:00 hod.

BBSK koordinuje postup so samosprávami

Podľa aktuálneho stanoviska BBSK počnúc pondelkom bude prímestská doprava obnovená v plnom rozsahu v nasledovných okresoch Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Brezno

Autobusy budú premávať na základe dohody medzi krajom, regionálneho Združenia miest a obcí (ZMO) a následne Slovenskou autobusovou dopravou Zvolen. Všetky takto vzniknuté náklady preplatí samosprávam Banskobystrický samosprávny kraj.

„Vo finančnej rovine ide o rovnakú dohodu, ako sme ponúkali Slovenskej autobusovej doprave Zvolen v piatok. S nami sa dohodnúť nechceli, sme preto radi, že sú ochotní dohodnúť sa so samosprávami. Obrovské ďakujem patrí všetkým starostom a primátorom, ktorí s nami koordinujú postup a situácia im nie je ľahostajná,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ďalšie rokovania ZMO pre okres Banská Bystrica a aj pre okresy Zvolen, Detva, Krupina a pre okres Veľký Krtíš, sa uskutočnia v priebehu nedeľného popoludnia

„Banskobystrický samosprávny kraj zároveň zaslal dopravcovi znenie dohody o nastavení korektných vzťahov. Veríme, že na ňu pristúpi a nebudú potrebné ďalšie núdzové riešenia,“

doplnil vicežupan Ondrej Lunter.

Vedenie kraja spolitizovalo problém verejnej dopravy

Na sobotňajšie predpoludnie zvolal župan Ján Lunter brífing s novinármi, ktorý mal byť za účasti predstaviteľov miest, krajov a politických strán.

Prišli však iba predstavitelia opozičných politických strán (primátor Nitry Hattas a primátorka Zvolena Balkovičová reprezentovali stranu Za ľudí), nikto zo starostov dotknutých obcí, takže celý brífing vyznel ako politický predvolebný míting.

Zatiaľ čo Ján a Ondrej Lunterovci informovali o neúspešných rokovaniach s dopravcom SAD Zvolen a odsudzovali jeho konanie, kritizovali postoj premiéra a politizovali celý problém bez návrhu reálneho riešenie kritickej situácie s cieľom, aby v pondelok opäť jazdili autobusy v kraji, zobrali riešenie do rúk starostovia obcí a primátori miest okresov v kraji, kde vykonáva verejnú dopravu SAD Zvolen.

Primátori a starostovia robia vlastné dohody s dopravcom

Ako sme s overovali aktuálnu situáciu, v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Brezno, Detva, Veľký Krtíš, Krupina, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom a Žarnovica sa už od piatku dávajú dokopy starostovi cez regionálne organizácie ZMOS a postupne uzatvárajú zmluvy o verejnej autobusovej doprave s dopravcom SAD Zvolen.

Za všetkých vyberáme stanoviská dvoch primátorov. Primátor Brezna Tomáš Abel, ktorý je aj krajským poslancom, uviedol:

„Zatiaľ boli dohodnuté spoje so SAD Zvolen naviazane na dochádzku za prácou na najväčšieho zamestnávateľa. V nedeľu, po dohode s predsedníčkou nášho regionálneho ZMOSu, sa uskutoční v ranných hodinách stretnutie starostov v Brezne, kde budeme riešiť ďalšie spoje od nového týždňa. Na stretnutie budú pozvaní aj všetci kolegovia zo zastupiteľstva BBSK za náš okres.“

V pondelok bude mimoriadne rokovanie zastupiteľstva BBSK a brezniansky primátor, verí, že poslanecký zbor zaujme spoločné resp. väčšinové stanovisko k riešeniu komplikovanej situácie.

„Tento spor ma viacero rovín a komplexné vyjadrenie poskytnem po rokovaniach s kolegami. Verím, že BBSK spor dotiahne do úspešného riešenia a obyvatelia kraja budú mať čoskoro plnohodnotnú dopravu minimálne tak, ako boli zvyknutí. V tejto veci sa snažíme robiť maximum z toho, čo je možné.“

Primátor Žiaru nad Hronom a poslanec NR SR Peter Antal poskytol nasledovné stanovisko:

„Prakticky od rána sa venujeme problému s avizovaným pozastavením premávania prímestských liniek autobusov. Som v pravidelnom kontakte s riaditeľom žiarskej pobočky SAD Zvolen a skúšame dať do hromady nejaký krízový variant, ako by sa mohli ľudia v prvom rade prepravovať do práce a z práce domov. Prosím aj starostov okolitých obcí a taktiež poslancov BBSK za okres Žiar nad Hronom, aby sme spoločne skoordinovali aktivity a pomohli nájsť spoločne krízové riešenie. V prípade, že mesto Žiar nad Hronom bude nútené vynaložiť finančné prostriedky na náklady spojené so zabezpečením nevyhnutnej dopravy, budeme si ich následne uplatňovať ako škodu u pôvodcu tejto situácie.“

Žiarskeho primátora mrzí, že vôbec došlo k takejto situácii, ktorú mestská samospráva nevie ovplyvniť. Napriek tomu, že nezabezpečuje prímestskú dopravu, veľký dopad to bude mať v prvom rade na jeho obyvateľov a tiež firmy, organizácie a školy, ktoré pôsobia na území mesta.

Situáciou sa bude v pondelok zaoberať krajské zastupiteľstvo

Podľa našich informácií v nedeľu zasadne aj dopravná komisia pri BBSK, ktorá navrhne na pondelňajšom zasadnutí krajského zastupiteľstva dočasné riešenie problému vo verejnej doprave. Očakáva sa, že by malo dôjsť k akceptácii podniknutých krokov starostov dotknutých krokov vo verejnej doprave na jej ďalšie fungovanie v náhradnom režime aj s finančným vyrovnaním nákladov, ktoré má podľa zákona znášať samosprávny kraj z prostriedkov pridelených štátom.

Starostovia v obciach tak od chvíle, keď nedošlo k dohode o urovnaní sporu medzi BBSK a SAD Zvolen, keď od soboty prestali jazdiť medzimestské autobusy, miesto zbytočného politizovania okamžite riešia problém v záujme toho, aby ich obyvatelia mohli ďalej využívať služby verejnej autobusovej dopravy, bez ktorej by od pondelka nastal skutočný kolaps. Našli riešenie, čo doposiaľ od začiatku viac ako ročného sporu s dopravcom nedokázal vyriešiť štatutár BBSK.

V pondelok sa uvidí, ako sa to celé uzavrie a čo v tejto veci prijme krajské zastupiteľstvo.


Žiar nad Hronom zakúpi mobiliár do kaštieľa

Rádio Lumen | 25.1.2020 | Lucia Pálešová

Lucia Pálešová, moderátorka: „Mesto Žiar nad Hronom v najbližšom období zakúpi zásluhou dotácie z oblastnej organizácie región Gron vo výške sedemnásťtisíc Eur mobiliár do biskupského kaštieľa. Podľa vedúceho kancelárie primátora Martina Baláža by malo ísť o repliky historického nábytku, aký zachytávajú aj dobové fotografie.“

Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom: „My sme už tam zrenovovali biskupskú sieň, z ktorej vlastne sme vytvorili takú reprezentačnú sálu mesta Žiar nad Hronom. Je to bývalá reprezentačná sála biskupov, ktorí tam sídlili, ktorí tam v podstate prijímali návštevy, konali sa tam nejaké udalosti, takže táto sála aj s dvoma ďalšími miestnosťami, ktoré k nej prislúchajú bude slúžiť jednak na zasadnutie mestských zastupiteľstiev, na rôzne spoločenské udalosti, ktoré robí mesto Žiar nad Hronom. Môže takisto v budúcnosti slúžiť na obrady, môžu sa tam konať teda sobáše, pokiaľ by teda niekto chcel mať sobáš v kaštieli, pripadne na ďalšie iné udalosti.“

Lucia Pálešová: „Mesto by preto chcelo zakúpiť repliky historického nábytku.“

Martin Baláž: „Zhruba asi taký, aký tam bol a aký máme zachovaný podľa aj dobových fotografií, chceme tam dať vyhotoviť taký veľký masívny pracovný stôl doktora Štefana Moyzesa, ktorý by mal byť jeho replikou a takisto rôzne teda vitríny, stoličky a tak ďalej. Tento mobiliár nebude len do biskupskej siene, alebo biskupskej sály, bude takisto aj do pripravovanej expozícii, či už galérii Jula Považana a archeologické a etnografické expozície mesta Žiar nad Hronom a pamätnej izby Štefana Moyzesa, ktoré v tomto roku tam chceme do priestorov kaštieľa premiestniť, alebo zriadiť.“

Lucia Pálešová: „Martin Baláž dodal, že ak pôjde všetko bez problémov, nové zariadenie by mohlo svoju funkciu plniť už o niekoľko mesiacov.“


Ocenenie pre žiarskeho hasiča: Zachránil život spoluhráčovi

myziar.sme.sk | 19.1.2020 | Ivana Zigová

Výber svojho povolania František Páleník nikdy neľutoval. Ako profesionálny hasič pomáha už pätnásť rokov.

ŽIAR NAD HRONOM. Ocenenie za záchranu života v kategórii hasičský čin jednotlivca si z podujatia Hasiči hasičom, ktoré sa tentoraz konalo v Hliníku nad Hronom, odniesol žiarsky profesionál František Páleník.

Ten ešte 22. septembra minulého roka poskytol neodkladnú prvú pomoc spoluhráčovi počas futbalového zápasu v obci Lovča.

Na trávniku vtedy došlo ku kontaktnému súboju medzi brankárom a hráčom, ktorý po zrážke dopadol na chrbát a zostal nehybne ležať na zemi.

Záchrana v rozhodujúcej chvíli

Povolaním profesionálny hasič, no zároveň dlhoročný futbalový nadšenec, ihneď pribehol k zranenému tímovému kolegovi, ktorý upadol do bezvedomia, a urobil všetko, aby mu pomohol.

Uvoľnil mu zapadnutý jazyk, po čom začal zranený muž znova dýchať. Následne sledoval jeho životné funkcie a snažil sa s ním komunikovať až do príchodu záchranky.

„Získať takéto ocenenie je, samozrejme, dobrý pocit, no som najmä rád, že som mohol pomôcť kamarátovi, ktorý sa počas zápasu zranil. Teší ma, že je s nami a ďalej spolu môžeme hrať futbal,“ povedal po prevzatí ocenenia Páleník.

Kamarát z obecného futbalového tímu bol síce krátko po úraze otrasený a zmätený, no na druhý deň, keď sa dozvedel, čo presne sa stalo, svojmu záchrancovi poďakoval.

Výber profesie nikdy neľutoval

Vo svojej práci – pri nehodách a požiaroch – musí František Páleník hraničným situáciám čeliť pomerne často, v čase voľna sa však s podobnou udalosťou stretol po prvýkrát.

„Rozdiel je najmä v tom, že v mojom zamestnaní vyrážame na zásah viacerí kolegovia a môžeme sa spoľahnúť a obrátiť jeden na druhého. Na ihrisku som sa v tej chvíli musel spoľahnúť predovšetkým sám na seba, hoci sa mi ostatní spoluhráči snažili pomôcť,“ povedal.

Hasičom je už pätnásť rokov a voľbu svojej profesie nikdy neoľutoval.

„Boli aj takí, čo to nezvládli a skončili, ale to nie je môj prípad. Mňa moja práca napĺňa aj po rokoch a vždy rád vyrážam do terénu, kde mám pomôcť inému človeku,“opísal svoj vzťah k práci a dodal, že s kolegami sa v každom jednom prípade snažia urobiť maximum, aby ohrozeným alebo zraneným čo najlepšie a najrýchlejšie pomohli.

„Nielen pre mňa, ale aj pre ďalších kolegov, s ktorými sme o tom debatovali, je zrejme najhorším pocitom, keď musíme poskytnúť pomoc rodinnému príslušníkovi,“ poznamenal.

Takéto situácie preveria aj skúsených profesionálnych záchranárov, no tí sa vždy snažia nepodľahnúť negatívnym emóciám. „Snažíme sa takýmto pocitom predchádzať a ak vzniknú, tak ich prekonať,“ povedal.


Pokračuje proces v prípade vraždy poslanca Rakovského

aktuality.sk | 16.1.2020 | redakcia

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom.

Pred trojčlenným senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) pokračuje vo štvrtok hlavné pojednávanie s Petrom P., ktorý je obžalovaný z vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského z júla 2013.

Bývalého hasiča Petra P., ktorý odmieta podiel na vražde Rakovského, na proces eskortovali z ústavu na výkon väzby. Na štvrtkové pojednávanie je predvolaných viacero svedkov. Niektorí sa ospravedlnili a nedostavili sa a následne procesné strany súhlasili s čítaním ich písomných výpovedí z prípravného konania.

Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina na úvod verejného zasadnutia vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu zo zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci.

„Nikdy som nebohého nepoznal a nikdy som o ňom nepočul, počul som o ňom len v správach, keď bol zavraždený. Nikdy v živote som nikomu neublížil. Dôrazne odmietam spáchanie tohto skutku. Podľa obžaloby som sa mal dopustiť skutku s ďalšími osobami. Kto sú tie osoby a kde sú? Odmietam, že by som sa niekedy ocitol na adrese, kde bol zavraždený pán Rakovský,“ uviedol v decembri obžalovaný.

Motív je neznámy

Pred súdom vtedy vypovedala svedkyňa a zároveň poškodená, matka zavraždeného Rakovského a jeho otec. Otec zavraždeného nepozná obžalovaného a nikdy ho nevidel a ani o ňom nepočul. Svojho syna videl dva dni pred smrťou. Tvrdí, že na ňom nebolo vidieť, že by bol v strachu, ohrození a že by sa mu niekto vyhrážal.

„Keby sa mu niekto vyhrážal, povedal by o tom, bol takej povahy. Nemám potuchy, kto by to mohol spáchať,“ povedal.

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Okrem štvrtka je vytýčené hlavné pojednávanie aj na pondelok (27.1.) na 5. februára a napokon 2. a 3. marca.


V Žiari pribudnú byty

Žiarske ECHO | 15.1.2020 | Iva Zigová

Pozemok pod objekt s bytmi kúpil investor od mesta za viac ako 154-tisíc eur.

ŽIAR NAD HRONOM – Spoločnosť Realinvest SK so sídlom v Bratislave chce na voľnom pozemku na žiarskom sídlisku Podvršky vybudovať do roku 2022 desiatky bytov.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na zisťovacie konanie v súvislosti s posúdením vplyvov na životné prostredie.

Na predaj aj na prenájom

„Účelom stavby je vybudovanie polyfunkčného objektu s primárnou funkciou pre bývanie v celkovom počte 75 bytových jednotiek, 4 apartmánov a 2 nebytových priestorov. Súčasťou stavby bude parkovisko určené pre potreby užívateľov bytov, plochy zelene a objekty technickej infraštruktúry,“ píše sa v zámere.

Objekt počíta so 139 parkovacími miestami, z toho 69 je situovaných na povrchu po obvode objektu a 70 v prízemí objektu. Celkové náklady na stavbu pritom firma, ktorej konateľom je Peter Vasil, odhaduje na 2,5 milióna eur. Začať s výstavbou podľa zámeru plánuje na jeseň tohto roka a ukončiť ju chce do októbra 2022. Užívateľmi stavby by pritom mali byť budúci súkromní nájomníci a vlastníci bytov. „Snahou navrhovateľa je v tomto území realizovať určitú alternatívu v ponuke bývania, ktorá na trhu v tomto regióne sa nerozvíjala,“ zdôvodňuje sa v zámere. Dominantným nepriaznivým vplyvom bude podľa navrhovateľa prirodzené zvýšenie dopravného zaťaženia v lokalite.

Kupoval od mesta

Pozemok na rohoch ulíc J. Kráľa a Štúrovej ešte donedávna vlastnilo mesto Žiar nad Hronom. Jeho predaj spoločnosti Realinvest SK však vlani po obchodnej verejnej súťaži odobrili žiarski poslanci. Firma zaň podľa zverejnenej zmluvy s mestom zaplatila celkovo viac ako 154-tisíc eur, čo je niečo cez 25 eur za meter štvorcový.

Poistkou na zamedzenie špekuláciám s pozemkom či inej výstavbe je práve zmluva, ktorá bola už súčasťou súťaže. Tá hovorí o tom, že investor tam nemôže nič iné ako bytovku alebo bytovky postaviť.


Záujem o sobáše v žiarskom parku neustále narastá

teraz.sk | 13.1.2020 | TASR

Historický pavilón v žiarskom Parku Štefana Moysesa, ktorý mesto v minulom roku zrekonštruovalo, už slúži obyvateľom a návštevníkom.

Celkovo eviduje žiarska matrika v roku 2019 celkom 117 sobášov, z čoho bolo 73 civilných a 44 cirkevných.

Žiar nad Hronom 13. januára (TASR) - Záujem o sobáše v žiarskom Parku Štefana Moysesa neustále narastá. Vlani si tu svoje “áno” povedalo celkom 12 párov. Rovnaký počet sobášov je zatiaľ na tomto mieste naplánovaný aj tento rok. “Na základe skúseností si však myslíme, že ešte minimálne dva, tri pribudnú,” skonštatovala Silvia Hlôšková zo žiarskeho Zboru pre občianske záležitosti. Sobáše sa v parku robia od začiatku apríla do konca októbra. Podľa Hlôškovej sa neustále snažia toto obradové miesto vylepšovať. Vlani preto vymenili slávobránu za novú. Podľa Hlôškovej zakúpili tiež biele slnečníky, ktoré ochránia v čase najväčšieho tepla svadobčanov pred priamym slnkom, či biele vejáre. V tomto roku vymenia zase koberec, pribudne nová výzdoba, ktorú pripravujú v spolupráci s výtvarníčkou z Bratislavy. Podľa Hlôškovej sa snúbenci zaujímajú aj o možnosť sobášu v miestnom kaštieli. Sobáše by chceli robiť na nádvorí kaštieľa, kde sa nachádza veľký platan či v biskupskej miestnosti. Celkovo eviduje žiarska matrika v roku 2019 celkom 117 sobášov, z čoho bolo 73 civilných a 44 cirkevných.


Žiar nad Hronom: Práce na rekonštrukcii plavárne meškajú

RTVS Jednotka | 9.1.2020 | Andrej Bálint / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

„Plavecké kluby zo Žiaru nad Hronom musia už niekoľko mesiacov dochádzať na tréningy do asi 35 kilometrov vzdialenej Banskej Štiavnice. Avizovaná rekonštrukcia mestskej žiarskej plavárne totiž mešká. Detaily zisťuje redaktor Andrej Bálint.“

Andrej Bálint, redaktor:

„Dobré ráno zo Žiaru nad Hronom. Plaváreň zatvorili pre plánovanú rekonštrukciu a modernizáciu ešte minulý rok na jar, no a kedy sa reálne začnú práce a prečo samotná rekonštrukcia mešká, to už sa pýtam riaditeľa Technických služieb v Žiari nad Hronom pána Igora Rozenberga, dobré ráno.“

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom:

„Dobré ráno. Takže plaváreň sme zatvárali na konci mája minulého roka, ale to robíme tak každý rok, pretože pracovníci krytej plavárne prechádzajú na plážové kúpalisko, kde ho pripravujú, a to je vlastne do konca augusta v prevádzke. Samozrejme ten dôvod meškania je v prvom rade z toho dôvodu, že sme robili ako spoločnosť investičnú akciu dokončenie zimného štadióna, ktorý sme končili približne v polovičke mesiaca august a po dokončení vlastne tejto rekonštrukcie sme sa začali zaoberať otázkou, že ako čo najoptimálnejšie urobiť túto prevádzku a akým spôsobom sa vysporiadať vlastne s celou rekonštrukciou. Čiže ten dôvod meškania je taký, že sme sa venovali optimalizácii finančných prostriedkov, to, akým spôsobom to budeme realizovať a preto sme až pri dnešnom dni, kedy začneme vlastne s rekonštrukciou.“

Andrej Bálint:

„Koľko eur je vyčlenených na samotnú rekonštrukciu a z akých zdrojov to bude financované?“

Igor Rozenberg:

„Zatiaľ je to 1,2 milióna eur, je to rozpočtu mesta, čiže mesto poskytne spoločnosti Technické služby dotáciu v tejto výške. No a samozrejme, budeme to robiť tzv. in house metódou, to znamená budeme si robiť väčšinu tých prác, ktoré budeme vedieť hlavne z tej stavebnej časti sami a tie veci, ktoré nebudeme vedieť urobiť, ako napríklad vzduchotechniky, možno že elektroinštaláciu, alebo nejaké iné časti, také samostatné celky, tak tie budeme verejne obstarávať. To obstarávanie sa vlastne spustí v priebehu jedného týždňa, maximálne dvoch.“

Andrej Bálint:

„Čo všetko sa tu bude renovovať a pribudnú prípadne nejaké nové moderné objekty?“

Igor Rozenberg:

„Tak ja predpokladám, že ten nový moderný objekt bude krytá plaváreň ako celok. Samozrejme, že plaváreň je urobená tak, že má nejakú plaveckú časť, kde je 25-metrový bazén, má nejakú detskú časť, kde je nejaký bazén pre deti. Je to rozdelené pre deti menšie, väčšie. To, čo pribudne oproti pôvodnému stavu čo tu bolo, tak samozrejme okrem zrenovovaných priestorov nejaký spoločných šatní a nejakých tých adekvátnejších podmienok pre 21. storočie, tak pribudne minimálne nejaký detský kútik pre mamičky s deťmi, čo tu doteraz nebolo a nejaký ten priestor, kde sa môžu deti šmyknúť nejakou šúchalkou a podobne. Takže to bude zhruba asi to. Možno taká najvýraznejšia zmena bude to, že bufet nebude na 1. poschodí, ale bude vlastne súčasťou bazéna. Aj to budeme vlastne z hľadiska obstarávania hľadať nejakého dodávateľa, ktorý by urobil bufet a ten bufet by sa mal vlastne stať priamo časťou bazéna ako takého.“

Andrej Bálint:

„Plavecké kluby, ktoré tu trénujú, dochádzajú momentálne do Banskej Štiavnice, vychádza im mesto nejako v ústrety momentálne?“

Igor Rozenberg:

„Áno, pokiaľ mám správne informácie, tak mesto prispieva na dopravu.“

Andrej Bálint:

„Ďakujem za informácie.“


Ocenenie Srdce na dlani pre 11-ročného Adama. Pomáha už v prime

myziar.sme.sk | 8.1.2020 | Ivana Zigová

Žiarsky gymnazista sa vo voľnom čase ako dobrovoľník venuje hendikepovaným ľuďom.

ŽIAR NAD HRONOM. Len 11-ročný Adam Prekopp, ktorý je študentom Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom, sa venuje dobrovoľníctvu už dlhšie. Nedávno ho zaň odmenili cenou Srdce na dlani.

Adamova aktivita

Gymnazista navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb Doména v Žiari nad Hronom, kde pracuje jeho mama. Hendikepovaným priateľom rozširuje obzory, hrá sa s nimi spoločenské hry a sprevádza ich pri prechádzkach.

„Časom som si vytvoril vlastnú zábavno-náučnú Adamovu aktivitu. Snažím sa tamojších klientov naučiť niečo nové, dozvedáme sa spolu nové informácie o európskych štátoch, rozprávame sa o rôznych zaujímavostiach a na konci si vždy niečo nakreslíme. Naposledy sme sa vydali na prehliadku mesta a vyrobili sme mapu,“ priblížil len niektoré zo spoločných aktivít.

S ľuďmi, pre ktorých je Doména druhým domovom, trávi Adam množstvo hodín.

„Vždy, keď sa dá, rád tam zavítam, aj po škole,“ vysvetlil a dodal, že k dobrovoľníctvu už priviedol aj mladšiu 9-ročnú sestru.

Ocenenie Srdce na dlani si Adam prebral koncom minulého roka. (zdroj: Archív A. Prekoppa)Obohacujú sa

Mladý dobrovoľník potvrdil, že s klientmi domova sú si vzájomným obohatením

„Sú veľmi fajn, niekedy sa aj ja dozviem niečo nové. Veľa sa spolu rozprávame,“ povedal o ich vzájomnej interakcii.

Časť verejnosti ľudí s hendikepom aj v súčasnosti vníma s predsudkami. „Treba ich hlavne pochopiť, nie sú zlí a tiež chcú pomáhať, ale potrebujú pochopenie,“ povedal dobrovoľník Adam.

Veľa ľudí sa podľa neho podobných aktivít stráni, iní na ne nemajú čas.

„Dobrovoľník to robí, aby rozdával radosť a lásku a tí, ktorí sa o to najviac snažia, dostanú ocenenie. Nie je ľahké obetovať väčšinu svojho voľného času takým aktivitám,“ odpovedal Adam na otázku, ako vníma cenu Srdce na dlani.

Zaujali ho aj ocenení v iných kategóriách, napríklad seniorky, ktoré čítajú deťom rozprávky.

„Je milé, keď si staršia generácia takto hľadá cestu k najmladším,“ okomentoval aktivitu.

Adama si klienti Domény veľmi obľúbili. „Je náš dobrovoľník, je rád s nami a robí s nami rôzne aktivity. Máme ho radi,“ potvrdila jedna z klientiek domova Stanislava Kňažková.

Hold dobrovoľníctvu

Snahou Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici je hľadať a oceniť ľudí z celého Banskobystrického kraja, ktorých dobrovoľná práca je výnimočná, vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom aj pre ostatných.

„Oceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok je aktivitou, ktorá smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva v očiach verejnosti, jeho prestíže, ale aj k samotnému rozvoju dobrovoľníckych aktivít,“ odkazujú organizátori každoročnej ankety.


V Žiari nad Hronom chystajú nový projekt so 75 bytmi

etrend.sk | 7.1.2020 | Vladimíra Púpavová

V Žiari nad Hronom plánuje developer výstavbu polyfunkčného bytového domu. Átriová bytovka má priniesť 75 bytov a 4 apartmány na pozemku, ktorý je medzi ulicami Janka Kráľa a Štúrovou ulicou.

Na pozemku veľkom 6 123 štvorcových metrov má vyrásť átriový polyfunkčný dom. Ide aktuálne o nezastavané územie a miestna komunita ho využíva na venčenie psov.

Polyfunkčný objekt uzatvorí prieluku a vytvorí nový akcent nárožia ulíc Janka Kráľa a Štúrovej ulice.

Dominantné átrium

Päťpodlažný objekti bude mať pôdorysne takmer tvar štvorca s rozmermi 60 x 59 metrov. Vnútorné átrium má rozmery 33 x 32 metrov.

Stavba je navrhnutá tak, že átrium bude dominantným prvkom objektu, nachádza sa v ňom zeleň, lavičky a detské ihrisko.

Architektúra objektu sa svojou formou snaží nadviazať na susediacu bytovú zástavbu. Budova má po dokončení disponovať 75 bytmi, štyrmi apartmánmi a dvomi nebytovým priestormi.

Projekt nedefinuje počet izieb v jednotlivých bytoch a ani na čo budú určené nebytové priestory.

„Architektonické riešenie jednotlivých objektov zabezpečuje dostatok súkromia budúcim majiteľom, zároveň vytvára určitú komunitu, ktorá bude v danom území určitým spôsobom spolupracovať na zveľaďovaní a fungovaní celého areálu,“ píše investor v zámere výstavby, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Polyfunkčný bytový dom Žiar nad Hronom Zdroj: EIA/REALINVEST SK

Objekt má vyrásť na ploche 2 523 štvorcových metrov a má ponúknuť 10,5-tisíca štvorcových metrov podlahových plôch.

Do dvoch rokov

Predpokladaný začiatok výstavby investor odhaduje na október 2020. Dokončiť stavbu by chcel o dva roka nato.

Počeť parkovacích miest má byť 139, z toho šesť miest je určených pre invalidov. V prízemí objektu bude môcť parkovať 70 aút a v okolí budovy 69 vozidiel.

Snahou investora je podľa zámeru v tomto území vytvoriť alternatívu v ponuke bývania, ktorá sa na trhu v tomto regióne veľmi nerozvíja. Pozemok, ktorý si investor zvolil pre výstavbu, sa nachádza neďaleko prevádzok reťazcov Kaufland, Lidl a Billa.

Developerom projektu je bratislavská spoločnosť Realinvest SK, za ktorou stojí podnikateľ Peter Vasil. Ten odhaduje celkové náklady výstavby na 2,5 milióna eur.


V Žiari majú do roku 2022 pribudnúť desiatky bytov

myziar.sme.sk | 7.1.2020 | Ivana Zigová

Pozemok pod objekt s bytmi kúpil investor od mesta.

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť Realinvest SK so sídlom v Bratislave chce na voľnom pozemku na žiarskom sídlisku Podvršky vybudovať do roku 2022 desiatky bytov.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na zisťovacie konanie v súvislosti s posúdením vplyvov na životné prostredie.

Na predaj aj na prenájom

„Účelom stavby je vybudovanie polyfunkčného objektu s primárnou funkciou pre bývanie v celkovom počte 75 bytových jednotiek, 4 apartmánov a 2 nebytových priestorov. Súčasťou stavby bude parkovisko určené pre potreby užívateľov bytov, plochy zelene a objekty technickej infraštruktúry,“ píše sa v zámere.

Objekt počíta so 139 parkovacími miestami, z toho 69 je situovaných na povrchu po obvode objektu a 70 v prízemí objektu.

Celkové náklady na stavbu pritom firma, ktorej konateľom je Peter Vasil, odhaduje na 2,5 milióna eur. Začať s výstavbou podľa zámeru plánuje na jeseň tohto roka a ukončiť ju chce do októbra 2022.

Užívateľmi stavby by pritom mali byť budúci súkromní nájomníci a vlastníci bytov.

„Snahou navrhovateľa je v tomto území realizovať určitú alternatívu v ponuke bývania, ktorá na trhu v tomto regióne sa nerozvíjala,“ zdôvodňuje sa v zámere.

Dominantným nepriaznivým vplyvom bude podľa navrhovateľa prirodzené zvýšenie dopravného zaťaženia v lokalite.

Kupoval od mesta

Pozemok na rohoch ulíc J. Kráľa a Štúrovej ešte donedávna vlastnilo mesto Žiar nad Hronom.

Jeho predaj spoločnosti Realinvest SK však vlani po obchodnej verejnej súťaži odobrili žiarski poslanci. Firma zaň podľa zverejnenej zmluvy s mestom zaplatila celkovo viac ako 154-tisíc eur, čo je niečo cez 25 eur za meter štvorcový.

Poistkou na zamedzenie špekuláciám s pozemkom či inej výstavbe je práve zmluva, ktorá bola už súčasťou súťaže. Tá hovorí o tom, že investor tam nemôže nič iné ako bytovku alebo bytovky postaviť.

Nájomné byty zváži aj mesto

„Dlhodobo sme hľadali investora na tento pozemok. Účel je tam len jeden, a to výstavba bytového domu,“ hovoril pred časom pre MY primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, ktorý takúto výstavbu bytov v meste víta.

Keď sme sa ho vtedy pýtali, či výstavbu ďalších bytov plánuje aj samotné mesto, odpovedal, že jedine nájomných.

„Myslím si, že je úlohou mesta budovať nájomné byty. Verím, že ešte počas tohto volebného obdobia príde k výstavbe nájomného bývania,“ odpovedal s tým, že by sa tak malo stať v lokalite Sever smerom na Handlovú, kde už mesto nájomné byty vlastní.


Prvým dieťaťom roka v žiarskej pôrodnici je Linda

myziar.sme.sk | 2.1.2020 | iz

ŽIAR NAD HRONOM. Prvým dieťaťom narodeným v pôrodnici žiarskej nemocnice je dievčatko Linda.

Prišla na svet v stredu (1.1.) o 12 hodine a 20 minúte.

“Linda váži 3050 gramov a meria 49 centimetrov. Narodila sa 36-ročnej mamičke Zuzane z Banskej Štiavnice,” informovala Jana Fedáková za spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj nemocnicu v Žiari nad Hronom.

Prelom rokov priniesol však aj úrazy spôsobené zábavnou pyrotechnikou.

"Počas silvestrovskej noci boli v súvislosti s použitím pyrotechniky v žiarskej nemocnici ošetrení dvaja pacienti - 70-ročnému mužovi zasiahla pyrotechnika oko a 32-ročný muž utrpel pre zásah pyrotechnikou zlomeninu čelovej kosti," potvrdila Fedáková a dodala, že oboch po vyšetrení na žiarskom urgentnom príjme transportovali na vyššie pracovisko do Banskej Bystrice.