Dnes je 18.02.2019, meniny má Jaromír.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Elektromobil dorazil

Noviny Žiarskej kotliny | 15.1.2019 | IVA

Mestskí policajti budú v uliciach Žiaru jazdiť s novým autom na elektrický pohon.

ŽIAR NAD HRONOM. Žiarski mestskí policajti už môžu používať nový elektromobil. Novinku za viac ako 37-tisíc eur s DPH mestu dodali v uplynulých dňoch.

Ešte koncom roka pritom pred mestským úradom nainštalovali aj nabíjačku, ktorú bude môcť okrem policajtov používať aj verejnosť.

„V minulosti sme zvažovali, že elektromobil by mohol slúžiť mestskému úradu, no napokon sme sa zhodli, že tento typ dopravy je vhodný pre našu mestskú políciu. Keď dnes jej príslušníci hliadkujú v uliciach, jazdia autom pomaly,pohybujúsaz miestana miesto veľmi nízkymi rýchlosťami, čo prinášalo výrazné opotrebovanie ich doterajších áut,“ komentoval už pred časom plánovanú zmenu vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

Žiarska samospráva si od elektromobilu sľubuje ochranu životného prostredia, ale aj úsporu nákladov - a to nielen na pohonné hmoty, ale i na servis doterajšieho auta.


Pod Vŕšky sa začnú meniť na jar. Pribudnú mobiliár aj herné prvky

myziar.sme.sk | 11.1.2019 | redakcia

ŽIAR NAD HRONOM. Hneď v jarných mesiacoch chcú v Žiari nad Hronom začať aj s revitalizáciou vnútroblokových priestorov na sídlisku Pod Vŕšky, na ktorú získalo mesto dotáciu 475-tisíc eur.

“Bolo ukončené verejné obstarávanie, avšak vzhľadom na poveternostné podmienky už nebolo možné do toho ísť. Hneď v jarných mesiacoch, keď to počasie dovolí, tak sa do toho pustíme,” potvrdil primátor Žiaru Peter Antal (Most - Híd, Smer - SD, SNS).

Projekt počíta s novou zeleňou, so sanáciou starých a s vybudovaním nových chodníkov, ale aj s hernými prvkami pre deti, mládež a seniorov.

Vo dvoroch by mal pribudnúť aj v súčasnosti chýbajúci mobiliár.


Dokončenie zimného štadióna má ďalší termín - marec

Noviny Žiarskej kotliny | 8.1.2019 | IVA ZIGOVÁ

ŽIAR NAD HRONOM. Dokončenie prestavby a rekonštrukcie zimného štadióna v Žiari nad Hronom, ktorý chceli pôvodne otvárať už na jeseň minulého roka, avizujú po novom na jar 2019.

Nasledovať by malo sprístupnenie pre športujúcu verejnosť. Informáciu už potvrdili primátor Peter Antala Igor Rozenberg, riaditeľ mestskej eseročky Technické služby Žiar nad Hronom, ktorá je investorom celého projektu.

Rozenberg: Terén pripomínal močiar

„Je veľmi zložité povedať konkrétny termín. Predpokladám, že vo februári dokončíme hrubé práce, ktoré sme pôvodne chceli stihnúť do konca decembra. Odhadujem, že kolaudácia by mohla byť reálna niekedy na konci marca," odpovedal na našu otázku Rozenberg.

Ten pripomenul, že práce na športovisku zdržali viaceré komplikácie, s ktorými nepočítali. „Štadión bol veľmi podmáčaný, miestami pripomínal močiar, potrebovali sme teda zabezpečiť odvod podzemných a tečúcich vôd, aby sme ho dlhodobo udržali v suchom stave," pripomenul skutočnosť, ktorá ovplyvnila napríklad zmenu plánovanej technológie základových pätiek na riešenie základovej dosky.

Oproti pôvodnému projektu sa tiež zvýšil oporný múr, ktorý má dnes aj s časťou pod zemou viac ako päť metrov. Terénne úpravy navyše výrazne zmenili ráz štadióna, ktorý už podľa slov Rozenberga nepôsobí „ako v jame". Zmeny tiež z jeho pohľadu zlepšili prístup na susedný mestský cintorín.

Ťažkosti s termínmi priniesli aj niektoré neočakávané prieťahy v procese verejného obstarávania. „Skĺbiť ho s prácami je pomerne náročné," okomentoval postupy.

Cena nie je konečná, bude cez tri milióny

Finálna stále nie je ani samotná projektová dokumentácia, v ktorej sa viaceré riešenia zmenili - pribudli napríklad viaceré prvky protipožiarnej ochrany.

„Vzhľadom na to, že projektová dokumentácia stále nie je finálna, a zrejme ani cena, o ktorej sme si mysleli, že bude dostatočná. Zatiaľ máme schválených 2,8 milióna, ale predpokladám, že to bude vyššie číslo - odhadom určite viac ako tri milióny," naznačil Rozenberg a dodal, že detaily sa stále snažia optimalizovať. Na zámer mesto dostalo milión zo štátneho rozpočtu, najväčšiu časť však zaplatí z rozpočtu a z úverových zdrojov.

Do Žiaru už priviezli aj novú rolbu

Zimný štadión by mal mať po dokončení kapacitu 2100 miest - na sedenie i na státie. Mal by byť kompletne opláštený a chránený pred zatápaním. V jeho susedstve by malo byť k dispozícii parkovisko. V týchto dňoch vidno robotníkov pracovať aj na budovaní tribún.

Športovisko bude slúžiť bude hokejistom, žiarskym školám aj verejnosti - a to až deväť mesiacov v roku.

V decembri priviezli do Žiaru aj novú rolbu, ktorou budú ľadovú plochu po jej sprevádzkovaní upravovať - podľa zmluvy stála mesto takmer 132-tisíc eur bez DPH.

„Nákup nezahŕňa len cenu rolby, ale aj služby. Vzali sme ju na splátky a budeme ju päť rokov splácať," priblížil Rozenberg. Zariadenie funguje na elektrický pohon, využívať pri jeho nabíjaní chcú fotovoltické články na streche štadióna


Žiarsky bál bude moderovať známy herec

myziar.sme.sk | 7.1.2019 | TASR

ŽIAR N. HR./ŽARNOVICA. Tohtoročnú plesovú sezónu otvorí v Žiari nad Hronom siedmy ročník Bálu Žiarčanov. Tanečné podujatie sa uskutoční v piatok 11. januára od 19. hodiny v žiarskom mestskom kultúrnom centre. Ako informujú organizátori mesto Žiar nad Hronom a kultúrne centrum, moderátorom večera bude herec a zabávač Sväťo Malachovský, do tanca bude vyhrávať skupina Galaktici a dídžej Laco Hradský.

Hneď v úvode sezóny sa bude plesať aj v Žarnovici. Pod taktovkou Mestského mládežníckeho parlamentu Žarnovica tam v sobotu 19. januára organizujú Novoročný ples.

Večer bude moderovať rodáčka zo Žarnovice Táňa Šúrová.


V Žiarskom okrese sa objavili podvodníci. O tisíce prišla staršia žena (79)

myziar.sme.sk | 3.1.2019 | iz

Polícia hovorí v nadväznosti na čerstvé prípady o najčastejších trikoch podvodníkov.

ŽIAR NAD HRONOM. Podvody na senioroch sa opäť objavili aj v Banskobystrickom kraji, v uplynulých dňoch najmä v okrese Žiar nad Hronom.

“V dvoch prípadoch išlo o pokusy zo strany podvodníkov, pri ktorých si seniori informácie najskôr overili u svojich príbuzných, a tak zistili, že ide o zámer získať od nich podvodným spôsobom peniaze,” priblížila krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, že práve toto je správny spôsob ako postupovať.

Napríklad v stredu (2.1.) zatelefonoval na pevnú linku 79-ročnej dôchodkyne muž, ktorý sa vydával za jej synovca. Povedal jej, že je práve v banke a potrebuje požičať hotovosť a že peniaze jej vráti, len čo si ich vyberie z banky.

“Poškodená ho považovala za svojho príbuzného a odpovedala, že mu môže poskytnúť 8-tisíc eur, ktoré má doma. Vyšla pred bytovku, kam však neprišiel synovec, ale neznámy muž. Dôverčivej žene oznámil, že synovec prísť nemôže, že sedí u riaditeľa v banke, a že on mu peniaze odovzdá,” opísala známy trik zločincov Kováčiková.

Dôchodkyni dal k telefónu niekoho, kto príbeh potvrdil, a ona neznámemu peniaze v obálke odovzdala.

“Vzápätí však osobne zašla do pobočky banky, kde zistila, že sa stala obeťou podvodníkov,” potvrdila rozčarovanie oklamanej ženy Kováčiková.

Policajná hovorkyňa opätovne vyzvala, aby seniori takýchto ľudí nevpúšťali k sebe domov a požiadali o pomoc príbuzných, susedov či na obecnom úrade.

“Ak by mali čo i len podozrenie, že by mohlo ísť o podvodníkov, nech ihneď kontaktujú políciu na čísle 158,” odporučila.

Najčastejšie triky podvodníkov

- Cudzí človek zavolá na pevnú linku alebo mobil vytypovanej obete, predstaví sa ako jej príbuzný (napríklad syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí oklamaného, aby peniaze odovzdal jeho sekretárke či kamarátovi.

- Osloviť obeť môže aj na ulici s tým, že nie je tunajší. Podvodník ju poprosí, aby mu ukázala cestu do nemocnice, následne úpenlivo prosí, aby mu požičala peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu pritom ponúkne peniaze v inej mene.

- Cudzí človek s podvodnými úmyslami môže zazvoniť aj pri dverách a predstaviť sa ako pracovník istej spoločnosti. Tvrdí, že prišiel odovzdať výhru.

- Niekto zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok - čo však tieto firmy týmto spôsobom nikdy nerobia.

- Niekto zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napr. hrnce, nože, deky, stavebné náradie).


Žiar nad Hronom: Prvým novoročným dieťaťom je chlapec Zoran

lekari.sk | 1.1.2019 | TASR

Žiar nad Hronom 1. januára (TASR) - Prvým dieťaťom, ktoré sa v roku 2019 narodilo v Nemocnici Svet zdravia (SZ) Žiar nad Hronom, je chlapec Zoran. TASR o tom informovala špecialistka pre externú a internú komunikáciu siete SZ Jana Fedáková.“Malý Zoran prišiel na svet o 11.03 h, váži 3650 gramov a meria 52 centimetrov. Jeho matkou je Katarína z Humenného,” konkretizovala Fedáková.