Dnes je 24.02.2020, meniny má Matej.   

Preskočiť navigáciu

Monitoring médií

Žiar nad Hronom: Práce na rekonštrukcii plavárne meškajú

RTVS Jednotka | 9.1.2020 | Andrej Bálint / Miroslav Frindt

Miroslav Frindt, moderátor:

„Plavecké kluby zo Žiaru nad Hronom musia už niekoľko mesiacov dochádzať na tréningy do asi 35 kilometrov vzdialenej Banskej Štiavnice. Avizovaná rekonštrukcia mestskej žiarskej plavárne totiž mešká. Detaily zisťuje redaktor Andrej Bálint.“

Andrej Bálint, redaktor:

„Dobré ráno zo Žiaru nad Hronom. Plaváreň zatvorili pre plánovanú rekonštrukciu a modernizáciu ešte minulý rok na jar, no a kedy sa reálne začnú práce a prečo samotná rekonštrukcia mešká, to už sa pýtam riaditeľa Technických služieb v Žiari nad Hronom pána Igora Rozenberga, dobré ráno.“

Igor Rozenberg, riaditeľ Technických služieb v Žiari nad Hronom:

„Dobré ráno. Takže plaváreň sme zatvárali na konci mája minulého roka, ale to robíme tak každý rok, pretože pracovníci krytej plavárne prechádzajú na plážové kúpalisko, kde ho pripravujú, a to je vlastne do konca augusta v prevádzke. Samozrejme ten dôvod meškania je v prvom rade z toho dôvodu, že sme robili ako spoločnosť investičnú akciu dokončenie zimného štadióna, ktorý sme končili približne v polovičke mesiaca august a po dokončení vlastne tejto rekonštrukcie sme sa začali zaoberať otázkou, že ako čo najoptimálnejšie urobiť túto prevádzku a akým spôsobom sa vysporiadať vlastne s celou rekonštrukciou. Čiže ten dôvod meškania je taký, že sme sa venovali optimalizácii finančných prostriedkov, to, akým spôsobom to budeme realizovať a preto sme až pri dnešnom dni, kedy začneme vlastne s rekonštrukciou.“

Andrej Bálint:

„Koľko eur je vyčlenených na samotnú rekonštrukciu a z akých zdrojov to bude financované?“

Igor Rozenberg:

„Zatiaľ je to 1,2 milióna eur, je to rozpočtu mesta, čiže mesto poskytne spoločnosti Technické služby dotáciu v tejto výške. No a samozrejme, budeme to robiť tzv. in house metódou, to znamená budeme si robiť väčšinu tých prác, ktoré budeme vedieť hlavne z tej stavebnej časti sami a tie veci, ktoré nebudeme vedieť urobiť, ako napríklad vzduchotechniky, možno že elektroinštaláciu, alebo nejaké iné časti, také samostatné celky, tak tie budeme verejne obstarávať. To obstarávanie sa vlastne spustí v priebehu jedného týždňa, maximálne dvoch.“

Andrej Bálint:

„Čo všetko sa tu bude renovovať a pribudnú prípadne nejaké nové moderné objekty?“

Igor Rozenberg:

„Tak ja predpokladám, že ten nový moderný objekt bude krytá plaváreň ako celok. Samozrejme, že plaváreň je urobená tak, že má nejakú plaveckú časť, kde je 25-metrový bazén, má nejakú detskú časť, kde je nejaký bazén pre deti. Je to rozdelené pre deti menšie, väčšie. To, čo pribudne oproti pôvodnému stavu čo tu bolo, tak samozrejme okrem zrenovovaných priestorov nejaký spoločných šatní a nejakých tých adekvátnejších podmienok pre 21. storočie, tak pribudne minimálne nejaký detský kútik pre mamičky s deťmi, čo tu doteraz nebolo a nejaký ten priestor, kde sa môžu deti šmyknúť nejakou šúchalkou a podobne. Takže to bude zhruba asi to. Možno taká najvýraznejšia zmena bude to, že bufet nebude na 1. poschodí, ale bude vlastne súčasťou bazéna. Aj to budeme vlastne z hľadiska obstarávania hľadať nejakého dodávateľa, ktorý by urobil bufet a ten bufet by sa mal vlastne stať priamo časťou bazéna ako takého.“

Andrej Bálint:

„Plavecké kluby, ktoré tu trénujú, dochádzajú momentálne do Banskej Štiavnice, vychádza im mesto nejako v ústrety momentálne?“

Igor Rozenberg:

„Áno, pokiaľ mám správne informácie, tak mesto prispieva na dopravu.“

Andrej Bálint:

„Ďakujem za informácie.“


Ocenenie Srdce na dlani pre 11-ročného Adama. Pomáha už v prime

myziar.sme.sk | 8.1.2020 | Ivana Zigová

Žiarsky gymnazista sa vo voľnom čase ako dobrovoľník venuje hendikepovaným ľuďom.

ŽIAR NAD HRONOM. Len 11-ročný Adam Prekopp, ktorý je študentom Gymnázia Milana Rúfusa v Žiari nad Hronom, sa venuje dobrovoľníctvu už dlhšie. Nedávno ho zaň odmenili cenou Srdce na dlani.

Adamova aktivita

Gymnazista navštevuje ľudí v Domove sociálnych služieb Doména v Žiari nad Hronom, kde pracuje jeho mama. Hendikepovaným priateľom rozširuje obzory, hrá sa s nimi spoločenské hry a sprevádza ich pri prechádzkach.

„Časom som si vytvoril vlastnú zábavno-náučnú Adamovu aktivitu. Snažím sa tamojších klientov naučiť niečo nové, dozvedáme sa spolu nové informácie o európskych štátoch, rozprávame sa o rôznych zaujímavostiach a na konci si vždy niečo nakreslíme. Naposledy sme sa vydali na prehliadku mesta a vyrobili sme mapu,“ priblížil len niektoré zo spoločných aktivít.

S ľuďmi, pre ktorých je Doména druhým domovom, trávi Adam množstvo hodín.

„Vždy, keď sa dá, rád tam zavítam, aj po škole,“ vysvetlil a dodal, že k dobrovoľníctvu už priviedol aj mladšiu 9-ročnú sestru.

Ocenenie Srdce na dlani si Adam prebral koncom minulého roka. (zdroj: Archív A. Prekoppa)Obohacujú sa

Mladý dobrovoľník potvrdil, že s klientmi domova sú si vzájomným obohatením

„Sú veľmi fajn, niekedy sa aj ja dozviem niečo nové. Veľa sa spolu rozprávame,“ povedal o ich vzájomnej interakcii.

Časť verejnosti ľudí s hendikepom aj v súčasnosti vníma s predsudkami. „Treba ich hlavne pochopiť, nie sú zlí a tiež chcú pomáhať, ale potrebujú pochopenie,“ povedal dobrovoľník Adam.

Veľa ľudí sa podľa neho podobných aktivít stráni, iní na ne nemajú čas.

„Dobrovoľník to robí, aby rozdával radosť a lásku a tí, ktorí sa o to najviac snažia, dostanú ocenenie. Nie je ľahké obetovať väčšinu svojho voľného času takým aktivitám,“ odpovedal Adam na otázku, ako vníma cenu Srdce na dlani.

Zaujali ho aj ocenení v iných kategóriách, napríklad seniorky, ktoré čítajú deťom rozprávky.

„Je milé, keď si staršia generácia takto hľadá cestu k najmladším,“ okomentoval aktivitu.

Adama si klienti Domény veľmi obľúbili. „Je náš dobrovoľník, je rád s nami a robí s nami rôzne aktivity. Máme ho radi,“ potvrdila jedna z klientiek domova Stanislava Kňažková.

Hold dobrovoľníctvu

Snahou Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici je hľadať a oceniť ľudí z celého Banskobystrického kraja, ktorých dobrovoľná práca je výnimočná, vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom aj pre ostatných.

„Oceňovanie dobrovoľníkov a dobrovoľníčok je aktivitou, ktorá smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva v očiach verejnosti, jeho prestíže, ale aj k samotnému rozvoju dobrovoľníckych aktivít,“ odkazujú organizátori každoročnej ankety.


V Žiari nad Hronom chystajú nový projekt so 75 bytmi

etrend.sk | 7.1.2020 | Vladimíra Púpavová

V Žiari nad Hronom plánuje developer výstavbu polyfunkčného bytového domu. Átriová bytovka má priniesť 75 bytov a 4 apartmány na pozemku, ktorý je medzi ulicami Janka Kráľa a Štúrovou ulicou.

Na pozemku veľkom 6 123 štvorcových metrov má vyrásť átriový polyfunkčný dom. Ide aktuálne o nezastavané územie a miestna komunita ho využíva na venčenie psov.

Polyfunkčný objekt uzatvorí prieluku a vytvorí nový akcent nárožia ulíc Janka Kráľa a Štúrovej ulice.

Dominantné átrium

Päťpodlažný objekti bude mať pôdorysne takmer tvar štvorca s rozmermi 60 x 59 metrov. Vnútorné átrium má rozmery 33 x 32 metrov.

Stavba je navrhnutá tak, že átrium bude dominantným prvkom objektu, nachádza sa v ňom zeleň, lavičky a detské ihrisko.

Architektúra objektu sa svojou formou snaží nadviazať na susediacu bytovú zástavbu. Budova má po dokončení disponovať 75 bytmi, štyrmi apartmánmi a dvomi nebytovým priestormi.

Projekt nedefinuje počet izieb v jednotlivých bytoch a ani na čo budú určené nebytové priestory.

„Architektonické riešenie jednotlivých objektov zabezpečuje dostatok súkromia budúcim majiteľom, zároveň vytvára určitú komunitu, ktorá bude v danom území určitým spôsobom spolupracovať na zveľaďovaní a fungovaní celého areálu,“ píše investor v zámere výstavby, ktorý bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Polyfunkčný bytový dom Žiar nad Hronom Zdroj: EIA/REALINVEST SK

Objekt má vyrásť na ploche 2 523 štvorcových metrov a má ponúknuť 10,5-tisíca štvorcových metrov podlahových plôch.

Do dvoch rokov

Predpokladaný začiatok výstavby investor odhaduje na október 2020. Dokončiť stavbu by chcel o dva roka nato.

Počeť parkovacích miest má byť 139, z toho šesť miest je určených pre invalidov. V prízemí objektu bude môcť parkovať 70 aút a v okolí budovy 69 vozidiel.

Snahou investora je podľa zámeru v tomto území vytvoriť alternatívu v ponuke bývania, ktorá sa na trhu v tomto regióne veľmi nerozvíja. Pozemok, ktorý si investor zvolil pre výstavbu, sa nachádza neďaleko prevádzok reťazcov Kaufland, Lidl a Billa.

Developerom projektu je bratislavská spoločnosť Realinvest SK, za ktorou stojí podnikateľ Peter Vasil. Ten odhaduje celkové náklady výstavby na 2,5 milióna eur.


V Žiari majú do roku 2022 pribudnúť desiatky bytov

myziar.sme.sk | 7.1.2020 | Ivana Zigová

Pozemok pod objekt s bytmi kúpil investor od mesta.

ŽIAR NAD HRONOM. Spoločnosť Realinvest SK so sídlom v Bratislave chce na voľnom pozemku na žiarskom sídlisku Podvršky vybudovať do roku 2022 desiatky bytov.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila na zisťovacie konanie v súvislosti s posúdením vplyvov na životné prostredie.

Na predaj aj na prenájom

„Účelom stavby je vybudovanie polyfunkčného objektu s primárnou funkciou pre bývanie v celkovom počte 75 bytových jednotiek, 4 apartmánov a 2 nebytových priestorov. Súčasťou stavby bude parkovisko určené pre potreby užívateľov bytov, plochy zelene a objekty technickej infraštruktúry,“ píše sa v zámere.

Objekt počíta so 139 parkovacími miestami, z toho 69 je situovaných na povrchu po obvode objektu a 70 v prízemí objektu.

Celkové náklady na stavbu pritom firma, ktorej konateľom je Peter Vasil, odhaduje na 2,5 milióna eur. Začať s výstavbou podľa zámeru plánuje na jeseň tohto roka a ukončiť ju chce do októbra 2022.

Užívateľmi stavby by pritom mali byť budúci súkromní nájomníci a vlastníci bytov.

„Snahou navrhovateľa je v tomto území realizovať určitú alternatívu v ponuke bývania, ktorá na trhu v tomto regióne sa nerozvíjala,“ zdôvodňuje sa v zámere.

Dominantným nepriaznivým vplyvom bude podľa navrhovateľa prirodzené zvýšenie dopravného zaťaženia v lokalite.

Kupoval od mesta

Pozemok na rohoch ulíc J. Kráľa a Štúrovej ešte donedávna vlastnilo mesto Žiar nad Hronom.

Jeho predaj spoločnosti Realinvest SK však vlani po obchodnej verejnej súťaži odobrili žiarski poslanci. Firma zaň podľa zverejnenej zmluvy s mestom zaplatila celkovo viac ako 154-tisíc eur, čo je niečo cez 25 eur za meter štvorcový.

Poistkou na zamedzenie špekuláciám s pozemkom či inej výstavbe je práve zmluva, ktorá bola už súčasťou súťaže. Tá hovorí o tom, že investor tam nemôže nič iné ako bytovku alebo bytovky postaviť.

Nájomné byty zváži aj mesto

„Dlhodobo sme hľadali investora na tento pozemok. Účel je tam len jeden, a to výstavba bytového domu,“ hovoril pred časom pre MY primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal, ktorý takúto výstavbu bytov v meste víta.

Keď sme sa ho vtedy pýtali, či výstavbu ďalších bytov plánuje aj samotné mesto, odpovedal, že jedine nájomných.

„Myslím si, že je úlohou mesta budovať nájomné byty. Verím, že ešte počas tohto volebného obdobia príde k výstavbe nájomného bývania,“ odpovedal s tým, že by sa tak malo stať v lokalite Sever smerom na Handlovú, kde už mesto nájomné byty vlastní.


Prvým dieťaťom roka v žiarskej pôrodnici je Linda

myziar.sme.sk | 2.1.2020 | iz

ŽIAR NAD HRONOM. Prvým dieťaťom narodeným v pôrodnici žiarskej nemocnice je dievčatko Linda.

Prišla na svet v stredu (1.1.) o 12 hodine a 20 minúte.

“Linda váži 3050 gramov a meria 49 centimetrov. Narodila sa 36-ročnej mamičke Zuzane z Banskej Štiavnice,” informovala Jana Fedáková za spoločnosť Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj nemocnicu v Žiari nad Hronom.

Prelom rokov priniesol však aj úrazy spôsobené zábavnou pyrotechnikou.

"Počas silvestrovskej noci boli v súvislosti s použitím pyrotechniky v žiarskej nemocnici ošetrení dvaja pacienti - 70-ročnému mužovi zasiahla pyrotechnika oko a 32-ročný muž utrpel pre zásah pyrotechnikou zlomeninu čelovej kosti," potvrdila Fedáková a dodala, že oboch po vyšetrení na žiarskom urgentnom príjme transportovali na vyššie pracovisko do Banskej Bystrice.