Dnes je 27.02.2021, meniny má Alexander.   

Mrazy sa zmiernia. Čaká nás mierne oteplenie

Zverejnené: 18.01.2021 09:38:03 |   | vytlačiť
obr: Mrazy sa zmiernia. Čaká nás mierne oteplenie

Sen mnohých milovníkov zimného počasia sa konečne naplnil. Po dlhom decembrovom čakaní a teplom prelome rokov sa poveternostná situácia v druhej januárovej dekáde začala výrazne meniť. 

Ako hovorí žiarsky meteorológ Ján Wolf, zima udrela naplno: „Zdá sa, že zima si našla cestu aj do strednej Európy. Príčinou bol arktický vzduch prúdiaci zo severovýchodnej Európy. Zatiaľ čo minulý rok sme sa veľkej zimy nedočkali, treba veriť, že tohtoročná bude lepšia.

V uplynulých dňoch sa konečne pripomenula typická zima. „Podľa numerického predpovedného modelu, ktorý predpovedá vývoj počasia až do konca januára, sa predpokladá, že teploty vzduchu budú v rámci dlhodobého priemeru. Po prvom snežení, počas tohtoročnej zimy v strede uplynulého týždňa, sa konečne vytvorila snehová pokrývka aj v našom meste, a to do výšky 9 cm. V priebehu víkendu začal od severovýchodu prúdiť veľmi studený pevninský vzduch, čo sa výrazne podpísalo na poklese teplôt. Studená vzduchová hmota sa v našej oblasti udrží minimálne do utorka 19. januára,“ hovorí ďalej meteorológ s tým, že ako mrazy rýchlo prišli, tak aj rýchlo odídu. „Predpovedné modely vo svojich výstupoch vytláčajú studenú vzduchovú hmotu mimo nášho územia a na jej miesto začne prenikať teplejší morský vzduch. Zmenu cirkulačných pomerov spôsobí tlaková níž s centrom nad Britskými ostrovmi. Poloha danej cyklóny spôsobí, že naša oblasť sa dostane do teplého juhozápadného prúdenia. Po krátkodobom oteplení sa chladnejšie počasie opäť vráti, ale také nízke teploty, aké sme tu mali v minulých dňoch sa neočakávajú,“ dodal Ján Wolf.

14-dňová predpoveď počasia pre región od žiarskeho meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 18. – 24.1. 2021

V úvode tohto týždňa sa naša oblasť bude nachádzať vo vyššom tlaku vzduchu, v ustupujúcom veľmi studenom vzduchu. Od stredy 20. januára budeme pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Britskými ostrovmi v teplom a vlhkom prúdení od juhozápadu. Z piatka na sobotu prechod studeného frontu. Naše územie sa dostane opäť do chladnejšieho severozápadného prúdenia.

Pondelok: Prevažne malá oblačnosť, ráno veľmi chladno. Počas dňa pribúdanie oblačnosti od západu, večer a v noci slabé sneženie. Denná teplota -4 až -6°C. Slabý juhovýchodný vietor.

Utorok: Veľká oblačnosť, cez deň na niektorých miestach slabé sneženie. Nočné teploty -4 až -7°C°. Denné teploty medzi -2 až 0°C. Slabý juhhozápadný vietor.

Streda – štvrtok: Oblačno až polojasno, zrána doznievanie zrážkovej činnosti. Ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty zväčša -4 až 0°C. Denné teploty v intervale 2 až 4°C. Slabý juhozápadný vietor.

Piatok – nedeľa: Oblačno až zamračené, miestami dážď alebo dážď so snehom, na horách sneženie. Nočné teploty 3 až 1°C. Denné teploty v intervale 2 až 5°C, v nedeľu 0 až 2°C. Mierny až čerstvý južný, neskôr severozápadný vietor.

Výhľad počasia od 25.1. do 31.1. 2021

Podľa rozloženia tlakových útvarov nás počas tohto obdobia čaká skôr mierna zima. Nad miernymi šírkami Atlantiku a severnou Európou sa bude nachádzať rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Po jej južnej strane budú postupovať z oceánu jednotlivé frontálne poruchy s teplejším a vlhkejším vzduchom.V prvej polovici týždňa bude prevládať veľká oblačnosť, občas so zrážkami, spočiatku môžu byť aj zmiešané. Nočné teploty v rozmedzí 0 až -4°C. Denné teploty zväčša 2 až 4°C. V piatok prechod studeného frontu, na ktorom sa vytvoria prehánky, prevažne snehové, na horách sneženie. Cez víkend bude veľa oblačnosti so zrážkami. Nočné teploty 0 až 3°C. Denné teploty v intervale 3 až 6°C. Pravdepodobne na začiatku februára sa mierne ochladí. Na Hromnice (2. 2.) a po nich to vyzerá zimne, avšak je to ešte ďaleko a všetko sa môže zmeniť.

 


Novinky

26.02.2021 10:37:11 Naše mesto

Darujte 2% z dane Domovu pri kaštieli

Už v tomto roku môžete podporiť 2% z daní našu neziskovú organizáciu, ktorá má za cieľ postarať sa o odkázaných ...

25.02.2021 13:13:08 Naše mesto

Štatistika úmrtnosti v našom meste

Pandémia, ktorá momentálne sužuje nielen Slovensko, ale celý svet si vyžiadala už mnoho životov. K dnešnému dňu, umrelo, podľa Ministerstva ...

24.02.2021 13:19:35 Naše mesto

Rozbehni sa! v našom meste

V spolupráci s iniciatívou Rozbehni sa! prinášame unikátnu možnosť rozbehnúť podnikanie popri práci, materskej, rodičovskej či štúdiu a získať zdarma ...

24.02.2021 11:29:39 Naše mesto

Polícia varuje: Pozor na podvody v súvislosti so sčítaním obyvateľov 

Okresné riaditeľstvo PZ v Žiari nad Hronom upozorňuje občanov, najmä seniorov, na obozretnosť pri sčítaní obyvateľov 2021. V tejto súvislosti ...

22.02.2021 09:42:20 Naše mesto

Na stromoch v ovocnom sade robili výchovný rez. S prvou úrodou sa počíta o päť rokov

Mestský ovocný sad prešiel v minulom roku oficiálnou registráciou. Ovocie zo sadu bude určené prevažne pre žiarske školy a škôlky. ...

18.02.2021 13:33:54 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Kaštieľ v období povstaní

Historické udalosti na prelome 16. a 17. storočia sa veľmi významnou mierou zapísali do dejín kaštieľa. Obdobia povstaní a tureckej ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Sčítanie obyvateľov 2021