Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 04.10.2022, meniny má František.   

Na City Feste 2022 sa odovzdávali Žiarske zlaté klince

Zverejnené: 08.08.2022 09:32:22 |   | vytlačiť
obr: Na City Feste 2022 sa odovzdávali Žiarske zlaté klince

V sobotu, 6. augusta 2022 sa konal jubilejný 15. ročník obľúbeného podujatia City Fest. Počas neho vystúpilo množstvo populárnych umelcov, ktorých koncerty si návštevníci naplno užili. City Fest otvoril raper Kali a uzatvorili ho v noci Iné Kafe.

Počas City Festu 2022 sa odovzdávali aj ocenenia Žiarsky zlatý klinec, ako to už býva zvykom. Tento rok získali ceny tri dámy, ktoré boli a stále sú významným prínosom pre naše mesto. Cenu riaditeľky Mestského kultúrneho centra získala za celoživotný prínos žiarskej kultúre Alena Galetová Kršiaková.

Zlatý klinec si odniesli tri dámy

Cenu primátora mesta získala Stella Víťazková a Cenu Nadácie ZsNP a Slovalca Natália Novotná, vedúca LDO v Základnej umeleckej škole Zity Strnadovej Parákovej. So všetkými troma ocenenými sme sa rozprávali bezprostredne po tom, čo si cenu prebrali.

Ako uviedla Alena Galetová Kršiaková, k divadlu a tancu ju to ťahalo už od mala, ale nikdy by jej nenapadlo, že po skončení strednej školy v regionálnej kultúre prežije až 43 rokov. Pracovala 30 rokov v Pohronskom osvetovom stredisku ako odborný pracovník pre folklór a divadlo. ,,Dva ročníky som vytvárala dramaturgiu kremnického Festivalu humoru a satiry Slovenské Gagy, organizovala som regionálne a krajské divadelné prehliadky, súťaže v umeleckom prednese,“ povedala.

 

„Po príchode do MsKC v roku 2007 som zabezpečovala chod mestského múzea, galérie Jula Považana, Pamätnej izby Štefana Moysesa, organizovala som Jarmoky remesiel, fašiangové pochovávanie basy či iné kultúrne programy. Mojou srdcovkou sa stalo objavovanie a zviditeľňovanie talentovaných výtvarníkov a remeselníkov poriadaním autorských výstav v priestoroch MsKC.“

Ako ďalej dodala, najviac si váži, že mala možnosť podporovať a prvýkrát vytiahnuť na pódium dnes už známych umelcov. „Medzi inými aj Dominiku Fričovú, Juraja Schweigerta, Andyho Switcha  a ďalších mladých umelcov. Teší ma, keď vidím, ako narástli.“ Zaspomínala aj na časy, kedy v rámci Medzinárodného dňa detí, ktoré organizovalo mesto, robila šaša, pričom mnohé deti, ktoré vtedy bavila, sú už dospelí ľudia. „Keď ma stretnú, stále mi hovoria, že ma poznajú z toho, ako som v parku robila šaša. To je to krásne. Pretože kultúra nie je len o tom, že vystupujú umelci z televízie. Zákulisie je oveľa náročnejšie a ťažšie.“