Na devätnástom ročníku City festu zažiarli viaceré hudobné hviezdy. V Parku Štefana Moysesa sa zabávali tisíce ľudí zo širokého okolia

Atmosféra letného festivalu, ideálne slnečné počasie, spokojné tváre zabávajúcich sa ľudí. Takto by sa dal v skratke opísať City fest, ktorý každoročne počas augusta priláka do mesta tisíce návštevníkov aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. My si v nasledujúcich riadkoch podrobnejšie opíšeme atmosféru, aká panovala v mestskom parku v sobotu, 8.augusta 2026, až do neskorých nočných hodín.
Ľudia sa prišli najmä zabaviť
Dobrá nálada panovala medzi návštevníkmi už od otvorenia akcie. Ľudia prišli z rôznych kútov Slovenska, od Košíc až po Trenčín, niektorí dokonca aj z Rakúska. „Je to mix rôznych žánrov, začali sme prvou skupinou, Peter Bič, Peter Nagy, na všetko sa tešíme. Je tu super nálada a atmosféra, aj počiatočné bubny boli skvelé,“ prezradila rodáčka z Lutily, žijúca v zahraničí.
„Ja som rodáčka z Trenčína, ale bývam tu už 17 rokov, kamarátka je z Trenčína. Som tu asi štvrtýkrát. Hudobný výber je fajn, počkám si na Heľenine oči, ktoré sa začínajú 23:00 hod. Ale nebude to problém,“ povedala nám Štefánia. „No mne sa tu páči, chodím každý rok, pravidelne, viem, že to stojí veľmi veľa úsilia aj peňazí, treba to podporiť, beriem to aj tak, že sme tu jedna rodina, Žiarčania. Je tu taká dobrá atmosféra, nikto sa na nikoho nehnevá, neneguje, všetci sa smejeme, usmievame a to potrebujeme v živote. Pozriem si určite Heľenine oči a Boney M tiež. Skákať asi nebudem, ale pri hudbe si dám dobrý drink. Dnes som tu s kamarátkou Jankou, s ktorou chodím každý rok,“ prezradila nám Žiarčanka Michaela.

„Dneska sme prišli do parku za zábavou, oddychom, za kvalitnými umelcami a príjemnou zábavou. Prišli sme s celou rodinou, sme radi, že sa môžeme postretávať s ľuďmi, ktorých sme dlho nevideli. Každý rok je tu perfektná zábava, atmosféra výborná, počasie na jednotku, nie je tak horúco ako po minulé dni, takže dneska je to úplne super. Hudobný výber je super, možno nám niektorí interpreti chýbajú, ale celkovo chválim. Tešíme sa Peter Bič Projekt, strašne sme zvedaví na Peťa Nagya a kapelu Indigo, to nám tu dlhšie chýbalo,“ vyjadril svoj názor Samuel zo Žiaru. „Ja sa teším na Peter Bič, Peter Nagy, aj na Heľenine, Boney M, na všetko. Deka je už rozložená, kamarátka z Klenovca je tu s nami aj s deťmi, je to úžasné, my chodíme stále, aj keď prší, aj keď je horúco a chválim aj Rande s mestom, bolo to super, zorganizované je to úžasne,“ doplnila Banskobystričanka Tina, žijúca v Žiari.
Oslovili sme aj mladšie ročníky. Na deke v parku sedeli dievčatá, vysokoškoláčky, pochutnávali si na sladkom pečive a občerstvovali sa nápojmi. „My sme tak z rôznych kútov Slovenska, sme na návšteve u kamarátky, tak sme sa prišli pozrieť. Ja som od Nitry. Uvidíme, čo príde, na čo sa zabavíme, sme spolužiačky z vysokej z Bratislavy,“ povedala Lenka z Beladíc. Jej kamarátka Zuzana ju doplnila: „Ja som pozvala kamarátky sem, som z Kremnice, chcela som, aby mali niečo nové, aby mali zážitok. Ja som tu každý rok, dobre sa vždy najeme, napijeme a hlavne sa tešíme na rôzne kapely. Mali sme škoricový trdelník za super cenu.“

Malalata a Smola a hrušky
Ako prvá sa predstavila kapela Malalata. Hrá energickú zmes balkánskych beatov, rómskej hudby, mexickej cumbie, karibského reggae a elektro swingu. Ich vystúpenia spájajú prvky svetovej a tanečnej hudby. Prvé tóny postupne prilákali návštevníkov a roztancovali ich. „Malalata vystúpila v Žiari nad Hronom prvýkrát, dnes tu nebol kolega, ale verím, že sa sem vrátime, je to úžasná akcia, je tu teplo, paráda. My sme otvárali City fest, je to trošku neštandardné, ľudia sa ešte rozohrievajú, dajú si pivko, rozkukávajú sa. Ale tú energiu si s tými ľuďmi nastavíme podľa seba a naša veselá muzika naozaj funguje. Máte nádherný park aj kaštieľ, máte krásny festival, navštevujte ho aj naďalej,“ odkázal Jakub Kmošena zo skupiny Malalata, ktorá bola prvou vystupujúcou kapelou na pódiu.

O 15:30 hod. sa k slovu dostala kapela zo Spiša, Smola a hrušky. Hudobne to bolo podobné, keďže skupina hrá energickú zmes štýlov ako rock, pop, punk, ska, reggae. Publikum už pesničky poznalo, vyskákalo sa do sýtosti a takisto si zaspievali aj vianočný hit, ktorý všetkých troška „schladil“. Frontman kapely Jozef „Spoko“ Kramár sa bezprostredne po koncerte vyjadril: „Fantázia, krásny park a krásny deň. Na to, že svietilo slnko a ľudia sa mohli skryť v tieni stromov, tak prišli až k pódiu a to sa veľmi cení, teší ma to.“ Ktorá pesnička podľa neho najviac rezonovala? „Vianočnú pesničku - to ľudia spievajú celé, a takisto úplne nová pesnička, ktorú máme teraz novú letnú, s názvom Natri mi prosím ťa chrbát, tak už si ju ľudia spievali, pritom vyšla len pred nejakými dvoma týždňami, takže super.“
„Ľudia boli fantastickí, všimol som si, že boli aj z iných miest, z Košíc a podobne. Keď to mám porovnať, ja som tu vystupoval vo februári, ale to bola úplne iná akcia a bol som tu sám, tak môžem skonštatovať, že ľudia v Žiari sa vedia baviť a určite sa sem radi vrátime. Letný festival je super v tom, že vždy nás niečo prekvapí, je to vonku a vždy je to iné. Dnes sme pred koncertom zistili, že baterky sme nechali v skúšobni, tak sme ešte utekali do obchodu,“ s úsmevom dodal Spoko. Kapelu čaká tento rok prvýkrát vianočné turné, a tiež dokončujú prvý vianočný album. Vydali aj pesničku Živé sochy s Petrom Lipom, ktorá je o fenoméne živých sôch.

Košičania prilákali davy
Aj vďaka pop-rockovej skupine Peter Bič Project sa priestor pred pódiom postupne zaplnil. O úspechu ich hudby svedčí aj fakt, že takmer všetky pesničky s nimi spievali aj návštevníci.
Líder kapely Peter Bič: „Hrali sme vonku, ľudia to na slnku vydržali, stáli tam, spievali, takže fantastické, veľmi sme si to užili.“ Na otázku, ktorá z polôh ich muziky im viac vyhovuje, odpovedá: „Všetky pesničky skladám ja, vyhovujú mi všetky, rytmickejšie aj baladickejšie, ľudia sa aj zamyslia nad tým textom, je to pre mňa vzácne, ak koncert graduje, a na konci sú ľudia vždy úžasní. Teší nás, že máme všade fanúšikov, kde prídeme, milujeme ich, cítiť to z tej energie na koncertoch. Ja milujem leto, milujem letné festivaly, mňa nezastaví ani 40 stupňov, je to pre mňa v poriadku, letné koncerty si užívame,“ hovorí s tým, že aktuálne nahrávajú nové piesne a v zime budú mať v Bratislave akustický koncert so štvorčlenným kvartetom. „Žiarčanom želám veľa koncertov, pretože muzika robí ľudí šťastnými a myslím si, že domáce publikum to celé vie precítiť,“ uzavrel Peter Bič.

Po koncerte sme si počkali aj na speváčku Viktóriu Viki Vargovú. Ako sa jej spievalo a hralo?
„Je to veľmi ťažké opísať, lebo tí ľudia, to bolo neskutočné, napriek horúčave a tomu, že na nás pieklo slnko, napriek tomu tam všetci stáli, bolo ich strašne veľa a bavili sa. Ja som úplne nadšená. Letné festivaly majú úplne inú atmosféru. Ja to delím na tri kategórie- hráme buď firemné akcie, večierky, vlastné koncerty, tiež sú skvelé, a potom letné akcie, to sa nedá opísať, kde prídeme, ľudia sa bavia, šalia, neviem či tým, že je leto, sú takí oddýchnutí a majú voľnú myseľ, že sú len tu a teraz, je to fantastické,“ povedala speváčka. Vyhovujú jej viac baladické alebo rytmické pesničky? Na to má jasnú odpoveď: „Ja osobne nemám rada rýchle energické pesničky, nikdy som sa v tom nenašla, ja milujem melancholické a šansónové veci, pomalé veci. Nie je to o tom, že sú to smutné pesničky, texty sú pozitívne, páči sa mi toto prepojenie, dobre sa viem do toho vžiť, možno aj preto, že prežívam krásne obdobie, som zamilovaná, so snúbencom sa podporujeme navzájom,“ prezradila úprimne Viki. Aký má odkaz pre Žiarčanov? „Ďakujeme za úžasnú atmosféru a celkovo ľuďom prajem veľa voľna, veľa oddychu, krásnych zážitkov tu a teraz.“

Domáca interpretka Lucia Čierna
Pred piatimi rokmi sama s gitarou, teraz s celou kapelou. Hrá s ňou Juraj Briedoň, Matúš Holečko či Oliver Ritter. Aký to bol pocit pre Žiarčanku Luciu Čiernu, stáť na pódiu aj s kamarátmi, muzikantmi? „Pre mňa to bola aj vtedy veľká vec, nebola som na to taká pripravená ako teraz, ale viem, že som o tom snívala, že tu raz budem s celou kapelou, že to odpálime, že ukážeme, že na to máme a ideme si za svojimi snami. A to sa nám podarilo. Som vďačná, že sme mali šancu si tu zahrať.“ Pôvodne folková speváčka píše vlastnú tvorbu už od svojej puberty, vlani zbierala cez Donio peniaze na debutový album. „Myslela som, že sa to podarí skôr vydať, ale je to tŕnstejšia cesta, ešte to chvíľku potrvá, ale veríme, že do konca roka to vyjde, podarilo sa vyzbierať peniaze. My hráme z každého rožku trošku, je tam rock, je tam poézia, každý si nájde, čo chce, veľa vecí sa tam deje. Našla som tých správnych ľudí a to ma teší. Sama som prekvapená, koľko ľudí tu je. Ďakujeme, že podporujete hudobnú scénu, že nás sledujete, tešíme sa na ďalšie koncerty,“ odkazuje mladá speváčka.

Peter Nagy a Indigo
Jednou z najväčších hviezd bol dozaista Peter Nagy. So svojou kapelou Indigo odohral koncert pred obrovským množstvom ľudí, ktorí sa zabávali a spievali spolu s ním. V dave ľudí by sa našiel len málokto, kto by nepoznal pesničky ako „Aj tak sme stále frajeri“, „Profesor Indigo“, „Poďme sa zachrániť“, „Kristínka iba spí“ či „So mnou nikdy nezostarneš“. Ak by človek čakal, že príde pesnička, ktorú nebude poznať, nestalo sa tak. Čo pesnička, to ďalší hit, kde text piesne pozná človek akosi automaticky. Peter Nagy sa s nami o svoje bezprostredné pocity na po koncerte nepodelil, urobil tak namiesto neho basgitarista Pavol Matuška, ktorý s kapelou Indigo hrá už od svojho vzniku, teda neuveriteľných 42 rokov: „Je to super, na takýchto akciách sa hrá super, teplota je príjemná, ľudia sú perfektní, leto je fajn, je to celkovo vynikajúce, díky moc. Je to ako taký druhý dych, návrat do mladosti,“ povedal. Pesničky tohto slovenského hitmakera si spievali všetky vekové kategórie - od mladších až po staršie ročníky.
Kapelu ešte čakajú ďalšie koncerty, a takisto aj vianočný koncert v Bratislave.

Hudobný program priniesol všehochuť
O 20:30 hod. na pódium vystúpili ďalšie hviezdy - členovia Boney M Reloaded. Kapela interpretuje najväčšie disko hity pôvodnej legendárnej Boney M, ktorú v 70. rokoch 20. storočia založil nemecký producent Frank Farian. Nám sa podarilo dostať aj do zákulisia, kde sa nám členovia Boney M Reloaded vyjadrili aj k atmosfére, aká panovala v parku: „V Žiari nad Hronom sme prvýkrát. Publikum bolo vynikajúce, boli veľmi aktívni, aj mesto je veľmi pekné, je tu krásne okolie s horami, páči sa nám aj kaštieľ.“ Medzi ich obľúbenými pesničkami sú ikonické Sunny či Daddy Cool remix, na ktoré sa veľmi dobre zabávali aj ľudia. „Čím je publikum energetickejšie a hlučnejšie, tým to dodáva viac energie aj nám. Definitívne je to publikum, čo sa nám tu najviac páči. Aj to, ako nás privítali a postarali sa o nás, bolo super. Takisto podmienky, ktoré sme tu mali vytvorené. Mali sme aj výborného agenta,“ hovoria členovia Boney M Reloaded. Hudba je podľa nich nadčasová a stále živá, stále aktuálna a svieža. Rozhovor uzavreli s tým, že sa do Žiaru radi vrátia: „Ďakujeme za vašu štedrosť, prívetivosť, za vašu energiu, a za to, že ste nás sem zavolali vystupovať a prosím, pozvite nás sem opäť.“

Tí najvytrvalejší fanúšikovia sa počas noci dočkali aj ďalšej energickej hudobnej nálože: o 21:30 hod. oslovil najmä mladú generáciu raper Pil C: „Vôbec som nevedel, do čoho idem, milo ma to prekvapilo, super organizácia, super zvuk, tisícky ľudí, je to šialené.“ Ako sa mu páčila atmosféra koncertu? „Všetko, čo hráme, je hit, ľudia kričia, zostava piesní, ktoré sme priniesli, je osvedčená, je to pripravené tak, aby to gradovalo, celý servis je super poskladaný, je to tu úžasné, prišiel by som sem znova.“ A aký má odkaz pre ľudí, ktorí prišli na City fest? „Pochádzam z neďalekého Partizánskeho, chcem im odkázať: verte svojim snom, choďte si za svojimi snami a neprestávajte si veriť.“

Skutočne sa vyskákať ľudia mohli aj na východniarskej zostave Heľenine oči. „Stále, keď sa dozviem, že sem idem hrať, tak ma to poteší, my máme z toho dobré pocity, radi sa sem vraciame a tešíme sa. Všade chceme priniesť dobrú energiu, budeme hrať aj v Čechách a v Poľsku,“ povedal spevák Martin „Lynch“ Mihalčín. Po polnoci hudobný program uzavreli Dirty Shirts, pochádzajúci z Rumunska. „Bolo to prekvapenie hrať tu v Žiari, je to krásny festival, bol som prekvapený, že tu boli aj Boney M, sme poctení, že pred nami hrali Heľenine oči, je to krásne miesto aj ľudia. Ľuďom chcem odkázať, aby chodili na koncerty, aby nezostávali doma pred televízorom, aby žili svoj život a tešili sa z muziky,“ poznamenal jeden z členov kapely.

Ocenenie Zlatý klinec
Podvečer si z rúk primátora mesta Petra Antala prevzalo ocenenie Zlatý klinec ekologické komunitné centrum Búda. Vlani sa organizátori z MsKC rozhodli toto tradičné ocenenie, ktoré sa udeľuje za podporu kultúry a propagáciu mesta, venovať vernému publiku ako poďakovanie za vytváranie skvelej atmosféry. Tento rok ocenenie putovalo do rúk Kamily K. Beňovej: „Boli sme milo prekvapení a veľká radosť nastala v celom kolektíve. Aktívnych je nás asi do 15 ľudí, každý účastník podujatia sa stáva členom komunity, radi pozývame ľudí, ak máte chuť niečo urobiť, pokojne sa k nám pridajte. Našou hlavnou témou je ekológia a environmentálna stránka a veci s tým súvisiace, neformálne vzdelávanie pre deti a aj pre dospelých.“ Búdu čaká v najbližšej dobe séria aktivít, budú na festivale Ľudskosť, na Svätokrížskom festivale a v auguste sa uskutoční aj komunitná večera a detská čítačka.

Krásny a namáhavý rok
Na organizácii takého rozsiahleho podujatia, akým je City fest, sa podieľa okolo 120 ľudí. Ako nám prezradil dramaturg MsKC Ján Kulich, najťažšie bolo zohnať Petra Nagya: „Dlho sme ho lanárili, asi dva roky. Samozrejme, vždy to záleží aj od jeho iných povinností, rok dopredu sme ho bookovali, takisto Boney M, formácia je rodinou pôvodnej zostavy, speváka volajú Daddy Cool, on má autorské práva, môžu vystupovať po celom svete. Je to špeciálne v tom, že je to revivalová kapela, majú to v krvi a nesú to posolstvo ďalej,“ uviedol Janko s tým, že City fest je akýmsi vrcholom roka: „Bol to ťažký, ale nádherný rok. V júni sme organizovali viaceré podujatia, ktoré nás zamestnali. Rande s mestom bol oveľa väčší projekt ako City fest, ono sa to nezdá, ale bolo tam niekoľko tisíc ľudí a robili sme na všetkých možných frontoch, pre mňa je City fest skvelá „rutina“ máme na to už „formu“. O dva týždne máme Beer fest, musíme to dobre pripraviť pre ľudí, to je najkľúčovejšie.“

Ako nám prezradil, pravidelne sa snažia ponúkať niečo nové: „Každý rok šperkujeme služby, ľudia to oceňujú, nie sme dokonalí, ale snažíme sa, jedna vec je program, ale sústredíme sa aj na výber stánkov, aby boli aj pre ľudí s intoleranciami, pre vegánov a podobne. Medzi novinkami je aj to, že si návštevníci môžu kúpiť sójové laté, bezlepkové pečivo a podobne, je to pestré. Ak chceme, aby tu ľudia boli celý deň, musia mať kvalitné možnosti, kde sa najedia a napijú.“
A na koho sa môžeme tešiť na budúci rok? Konkrétne mená ešte Janko Kulich prezradiť nechcel: „Gro interpretov je oslovených, top kapely sa kupujú asi dva roky dopredu, niekoho z Čiech by sme chceli priniesť. Sme vďační za všetkých návštevníkov, sú ich tu tisícky, my si uvedomujeme, že ľuďom sa zhoršuje ekonomická situácia, cenu držíme vďaka sponzorom, je to 15 eur v predpredaji. Do konca roka ponecháme cenu ako bolo tento rok, ale zrejme budeme nútení zvýšiť na budúci tok cenu, náklady sa zvýšili minimálne o 30 percent.“ Ako dodal, budúci rok by chceli ponuku City festu doplniť o jednu scénu: „Rozmýšľame o ďalšej scéne, kde by mohli byť napríklad Silné reči, aby to tu ešte viac žilo. Hľadáme stále nové možnosti.“

V sprievodnom programe sa predstavili: Campana Batucada, Mirish, DJ Onndys a kaukliari, ktorí sa pomedzi ľudí prechádzali v chodúľoch v kostýmoch žiarskeho komína, maliara Jula Považana či tradičnej hurky. Deti sa mohli vyšantiť na kolotočoch, ochutnať cukrovú vatu a ďalšie rôzne pochúťky. Už teraz sa tešíme na jubilejný 20. ročník žiarskeho City festu!
(mdeb)
Foto: Peter Vörös
Ďalšie články - Kultúra
Na devätnástom ročníku City festu zažiarli viaceré hudobné hviezdy. V Parku Štefana Moysesa sa zabávali tisíce ľudí zo širokého okolia
Atmosféra letného festivalu, ideálne slnečné počasie, spokojné tváre zabávajúcich sa ľudí. Takto by sa dal v skratke opísať City fest, ktorý každoročne počas augusta priláka do mesta tisíce návštevníkov aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. My si v...
LETOFEST odštartoval leto na námestí, interpretom tlieskali stovky ľudí
Piatok, 3.7.2026, sa Námestie Matice slovenskej zaplnilo najmä mladými ľuďmi. Prišli povzbudiť interpretov, ktorí boli nielen miestni, ale zavítali sem aj väčšie hviezdy hudobného sveta, ako napríklad YAEL. Prvý letný festival priamo v srdci Žiaru nad...
Žiar nad Hronom oslávi 780. výročie na novom korze podujatím „Rande s mestom“
Mesto Žiar nad Hronom sa pripravuje na vrchol tohtoročných osláv. Pri príležitosti jubilejného 780. výročia udelenia mestských práv ožijú ulice jedinečným multižánrovým festivalom s názvom „Rande s mestom“. Oslavy sa uskutočnia v piatok 26. júna...
Víkendové podujatia pre deti sa mimoriadne vydarili, predstavenia boli vypredané
Prvý júnový víkend so sebou priniesol bohatý kultúrny program pre našich najmenších obyvateľov. Kým sobotný podvečer sa odohrával v strašidelnom duchu, nedeľa v parku priniesla radosť, zábavu, penovú šou, ukážky automobilovej techniky, rozprávkové...
Najnovšie články
V Parku Štefana Moysesa pribudla nová atrakcia, bludisko pre deti
Hasiči zasahovali pri požiari na skládke v Horných Opatovciach
Kampaň Do práce na bicykli úspešná aj v našom meste











