Na opravu futbalového štadióna chce mesto získať financie od vlády

11.03.2015 14:44:04
Na opravu futbalového štadióna chce mesto získať financie od vlády

Vedenie mesta vyvíja aktivity smerujúce k tomu, aby sa Žiar nad Hronom dostalo do skupiny miest, ktoré dostanú dotáciu od vlády na modernizáciu futbalového štadióna. V utorok 10. marca po zasadnutí správnej rady FK Pohronie o tom informoval primátor Peter Antal.

Ešte v roku 2012 Slovenský futbalový zväz pripravil projekt Ligové futbalové štadióny. Celkovo 45 miliónov eur pôjde na modernizáciu, rekonštrukciu či výstavbu 21 futbalových štadiónov na celom Slovensku z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt odštartoval v roku 2013 a vláda naň schválila dotáciu zo štátneho rozpočtu vo výške 4,5 milióna eur každoročne po dobu 10 rokov.

Futbalový štadión v Žiari nad Hronom je vlastníctvom mesta a v správe FK Pohronie. Ambíciou vedenia mesta je preto štadión zrekonštruovať a dostať do vládneho programu opravy štadiónov. „Aktuálne sme v štádiu náhradníka, pretože pôvodne naše mesto do tohto projektu nevybrali," informuje Peter Antal a vysvetľuje: „V prípade, že niektoré mestá odstúpia od zámeru rekonštruovať štadióny, čo by malo byť definitívne známe do konca marca, mohli by sme sa dostať do tejto skupiny. Z pozície primátora som deklaroval, že sme pripravení z nášho futbalového štadióna, ktorý už má svoje roky, spraviť malý moderný futbalový stánok. V prípade, že sa to podarí, II. futbalová liga sa bude hrávať na tomto štadióne. Chceme, aby sa „veľký" futbal vrátil do Žiaru, avšak k tomu je potrebné, aby súčasný štadión dostal inú tvár."

V prípade, že bude mesto v posudzovaní žiadosti úspešné, A mužstvo bude hrávať zápasy v Žiari nad Hronom a juniorka sa presunie do Dolnej Ždane. Projekt futbalovej fúzie FK Pohronie nie je štandardný v rámci miest na Slovensku. Môžeme povedať, že je akousi výnimkou, ako samotný klub funguje. Áčko je poloprofesionálny klub a je jediným takýmto klubom v II. lige. „Využili sme návštevu prezidenta SFZ, Jána Kováčika, ktorému sa projekt samotného Pohronia veľmi páči. Futbal chceme hrávať s vlastnými odchovancami. V horizonte niekoľkých rokov to bude možné, keďže máme futbalovú škôlku a futbalovú školu, kde sa od prvej triedy venujú žiaci futbalu," prízvukuje primátor.

Ak Žiar uspeje, pôjde o projekt za 1,3 milióna eur

Cieľom projektu rekonštrukcie, modernizácie a budovania futbalových štadiónov je pripraviť dôstojné, komfortné a bezpečné prostredie pre futbal a futbalových fanúšikov. Vedenie futbalového zväzu si od moderných stánkov sľubuje oveľa viac ľudí na tribúnach. V prípade, že pri získavaní financií od vlády budem Žiar úspešný, ambíciou vedenia mesta je urobiť najmenší projekt. Išlo by o projekt za približne 1,3 milióna eur. 750-tisíc eur je pritom dotácia od UEFA a štátu a 500-tisíc zostáva na hlave mesta, alebo z úverových peňazí. „Ide o rekonštrukciu všetkého, čo sa na futbalovom štadióne nachádza. Vytvorenie tribún okolo, posunutie hracej plochy bližšie k divákovi, rekonštrukcia samotnej tribúny či sociálnych zariadení. Urobila by sa aj malá dostavba tribúny, keďže sú presne stanovené parametre, ako má tribúna vyzerať a čo všetko v nej má byť a so súčasnou tribúnou by sme už nepostačovali," dodáva Peter Antal.

Cieľom súčasného vedenia mesta je ešte v tomto volebnom období zrekonštruovať všetky štyri hlavné športoviská - športovú halu, futbalový štadión, zimný štadión a plaváreň.

 

Ďalšie články - Naše mesto

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí
30.05.2024 14:23:50

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí

V stredu 22. mája sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom už po druhýkrát konalo veľké environmentálne podujatie s názvom „Dotyk lesa,“ ktoré bolo určené pre žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Podujatie bolo zamerané na...

Práce na autobusovej čakárni finišujú
30.05.2024 10:45:20

Práce na autobusovej čakárni finišujú

Už niekoľko týždňov prebiehajú rekonštrukčné práce na budovaní čakárne pre cestujúcich v Žiari nad Hronom, ktorá vzniká v priestoroch bývalej herne za poštou, smerom k predajni mobilného operátora. Mesto na tento účel schválilo dotáciu vo výške...

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 
27.05.2024 12:42:43

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 

Športovisko v areáli Základnej školy Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom sa dočká modernizácie. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 274 tisíc eur. V rámci projektu bude vybudovaný bežecký ovál s umelým...

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod
23.05.2024 12:35:54

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod

Od 1.6.2024 dochádza k zmene miesta prevádzkovania zberného dvora z ulice SNP 131 v Žiari nad Hronom (súčasná adresa) do areálu bývalej skládky odpadov v Horných Opatovciach. Dôvodom presunu je sťahovanie sa spoločnosti do nových priestorov. Prevádzka...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png