Na zastávky MHD pribudnú živé zelené strechy

09.02.2024 11:10:53
Na zastávky MHD pribudnú živé zelené strechy

Mesto Žiar nad Hronom postupne začne s osadzovaním nových prístreškov na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, ktorých súčasťou budú živé zelené strechy. Ako budú tieto prístrešky fungovať a čo je ich hlavnou výhodou?

Autobusové prístrešky so zelenými strechami sú riešením, ktoré zlepšuje kvalitu vzduchu, podporuje biodiverzitu, a zároveň esteticky obohacuje mestský priestor,“ povedala Denisa Mindová z Oddelenia správy majetku mesta MsÚ. Samospráva z vlastných finančných prostriedkov kúpi trinásť takýchto autobusových prístreškov v dvoch rôznych veľkostiach, malé a veľké.

Veľké sa budú nachádzať na Sládkovičovej ulici pri bývalej hygiene a na Ul. SNP pri notárskom úrade. Malé budú na Ul. SNP smer Handlová, smer k AZ a smer Ladomerská Vieska, dve prepojené na Ul. SNP pri Tescu, Ul. M. Chrásteka oproti Jadranom, Sládkovičova pri poliklinike, Tajovského oproti budove Červeného kríža, Dukelských hrdinov pri starej tržnici a Krížna pri Stavite.

Zastávky sa taktiež doplnia o lavičky s operadlom, tvorené budú bezpečnostným kaleným sklom, na ktorom bude tabuľka pre cestovný poriadok a tiež označenie zákazu lepenia plagátov.

Živé zelené strechy majú množstvo praktických výhod. „Zlepšujú mikroklímu, tienia, dažďová voda je optimalizovane využitá a prirodzene dočasne zadržiavaná, následne sa potom odparuje. Rastliny na strechách absorbujú prach a CO2 z ovzdušia, chladia okolie v horúcich letných dňoch a tiež poskytujú domov a potravu rôznym druhom hmyzu,“ povedala Denisa Mindová. Okrem toho sa podľa nej predĺži aj životnosť strechy vďaka ochrane proti UV žiareniu. Zelená strecha bude pozostávať zo zásobníkov, ktoré obsahujú predkultiváciu (predpestovanie) viac ako 80 percent. Umiestnených tam bude približne štyri až šesť druhov rastlín, ktoré sú vytrvalé, mrazuvzdorné, adaptabilné a budú schopné dorásť už v priebehu prvej sezóny.

Prvé tri až štyri týždne je potrebné zeleň pravidelne zalievať a udržiavať ju vlhkou. V období sucha s vysokými teplotami bude zalievanie samozrejmosťou. Potom už behom roka nie je vyžadovaná žiadna zvláštna starostlivosť a zalievanie. Je to takmer prirodzená vegetačná forma, ktorá sa sama udržuje a obnovuje,“ vysvetlila ďalej Mindová. Okrem toho je inštalácia zásobníkov veľmi rýchla a ľahká. Ich ďalšia výhoda spočíva v tom, že v prípade nutnosti opravy strešnej konštrukcie, sa zásobníky z daného miesta vyberú, konštrukcia sa opraví a zásobníky sa opäť uložia na pôvodné miesto a zelená strecha je okamžite celistvá a homogénna. Čiže manipulácia s nimi je ľahko ovládateľná, ako aj ich samotná preprava.

Dodávateľom pôvodných prístreškov bola spoločnosť Euro AWK, s ktorou samospráva uzatvorila zmluvu v roku 2008. V rámci zmluvy mala spoločnosť 15 rokov možnosť prevádzkovať viaceré billbordové plochy a citylighty. Mesto Žiar nad Hronom zmluvu nepredĺžilo, pretože pri najbližšej zmene územného plánu, chce bilbordy vylúčiť z obytnej časti mesta. Na základe toho spoločnosť Euro AWK odstránilo svoje bilbordy a začala s odstraňovaním prístreškov pri zastávkach MHD. Billboardy v priemyselnej časti zostanú zachované. Týmto spôsobom bude Žiar nad Hronom o čosi krajším mestom s tým, že Peter Antal verí, že sa inšpirujú aj ostatné samosprávy.

(kh)
Foto: ilustračné

 

Ďalšie články - Naše mesto

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň
22.04.2024 10:14:15

Autobusová stanica bude mať konečne čakáreň

Autobusovú stanicu v Žiari nad Hronom niekoľko rokov prevádzkovala spoločnosť SAD Zvolen, od júla minulého roka má stanicu v prenájme mestská spoločnosť Technické služby. Samospráva ešte vlani na jar vypovedala zmluvu pôvodnému nájomcovi, dopravca...

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení
19.04.2024 10:33:07

Žiarski gymnazisti získali so svojím projektom viacero ocenení

V utorok 16. apríla sa v priestoroch slávnostnej auly Ekonomickej fakulty UMB uskutočnil Festival podnikavosti pod záštitou organizácie Rozbehni sa!, Banskobystrického samosprávneho kraja a Dobrého kraja, Rozvojovej agentúry BBSK. V projekte sa so...

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového
18.04.2024 07:12:20

Klienti zo sociálneho zariadenia v Ladomerskej Vieske sa presťahovali do nového

Projekt deinštitucionalizácie Zariadenia sociálnych služieb Radmera (predtým DSS Ladomerská Vieska) sa podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Klienti môžu vďaka rozsiahlej rekonštrukcii žiť kvalitnejší život v podnetnom prostredí a byť integrovaní...

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob
16.04.2024 11:50:03

Objemný odpad nepatrí do stojísk zberných nádob

V dňoch od 22. do 26. apríla sa v našom meste uskutočnia Dni jarnej čistoty. Počas týždňa majú občania možnosť zadarmo zbaviť sa nadrozmerného odpadu zo svojich domácností. Objemného odpadu by sa však mali zbaviť aj zo stojísk zberných nádob...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png