Dnes je 21.10.2020, meniny má Uršuľa.   

Nástup jesenného počasia

Zverejnené: 28.09.2020 09:08:31 |   | vytlačiť
obr: Nástup jesenného počasia

Tohtoročný september sa zapíše ako jeden z najteplejších a najslnečnejších od začiatku merania. Až na prvý septembrový deň, prevládali slnečné a teplé dni neskorého leta. Počasie v našej oblasti sa nachádzalo v teplej vzduchovej hmote pod vplyvom vyššieho tlaku vzduchu. Teplotné rekordy sme neprekonali, ale aj tak boli teploty na túto ročnú dobu vysoké a pohybovali sa v rozmedzí 24 až 29°C. Letné teploty máme pre tento rok za sebou. Neskoré leto definitívne skončilo a pred nami je „babie leto“ pravdepodobne v druhej októbrovej dekáde.

Po astronomickom začiatku jesene (22.9.) sa počasie počas uplynulého víkendu zmenilo na jesenné,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva, že príčinou ukončenia neskorého leta bol zvlnený studený front, ktorý sa v priebehu soboty 26. septembra premiestňoval cez naše územie ďalej na severovýchod. „Na spomínanom fronte sa prehĺbila tlaková níž, ktorá vyvolala výdatné zrážky a citeľné ochladenie. Počas soboty spadlo v našom meste 28 mm zrážok a bolo pomerne chladno. Zatiaľ čo v piatok vystúpila maximálna denná teplota na 22,5°C, v sobotu a nedeľu to bolo v rozpätí 10 až 15°C. V nastávajúcom období k nám dorazí jesenné počasie. V priebehu tohto týždňa teploty cez deň budú vystupovať pod hodnoty, ktoré sme tu mali v minulom týždni. Po náhlej a výraznej zmene počasia sa v druhej polovici týždňa mierne oteplí. Oteplenie bude len prechodné. V ďalších dňoch očakávame premenlivé, také sychravé počasie.

14 – dňová predpoveď pre región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 28. 9. – 4. 10. 2020

Počasie počas tohto týždňa sa výrazne nezlepší. Ešte aj v prvej polovici týždňa bude naše územie pod vplyvom oblasti nízkeho tlaku vzduchu. Prevažovať bude oblačné počasie so zrážkami, hoci už nebudú výdatné a trvalé. Od štvrtka sa budeme nachádzať v teplom juhozápadnom prúdení. V nedeľu prechod frontálnej poruchy so zrážkami a slabým ochladením.

Pondelok – utorok: Zamračené, občas dážď, v utorok priebehu dňa ustávanie zrážok. Nočné teploty 9 až 6°C. Najvyššie denné teploty 14 až 16°C. Mierny juhovýchodný až východný vietor.

Streda – štvrtok: Bude polojasno až oblačno. Nočné teploty 8 až 5°C. Najvyššie denné teploty 15 až 18°C. Slabý severovýchodný vietor.

Piatok – sobota: Polooblačno až oblačno, ojedinele slabý dážď alebo prehánky. Nočné teploty 10 až 6°C. Najvyššie denné teplota 18 až 21°C. Slabý až mierny juhovýchodný vietor.

Nedeľa: Prevažne veľká oblačnosť, dážď alebo prehánky. Nočná teplota 12 až 10°C. Najvyššia denná teplota 15 až 18°C. 

Výhľad počasia od 5. do 11. 10. 2020

Cyklonálny charakter počasia bude pokračovať aj počas tohto obdobia. Naše územie sa bude nachádzať v rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, siahajúcou od severného Atlantiku až po centrálne Stredomorie. Neskôr sa nad naším územím prehĺbi tlaková níž, čo spôsobí oblačné a daždivé počasie. Pravdepodobne cez víkend sa rozšíri od juhozápadu výbežok vyššieho tlaku vzduchu a počasie sa stabilizuje. Ráno sa pridajú hmly. Nočné aj denné teploty by mali zotrvať v rámci dlhodobého normálu. V noci v rozpätí 11 až 7°C a cez deň 18 až 21°C, v druhej polovici týždňa 14 až 17°C. Ojedinele môže byť pri čiastočne zmenšenej oblačnosti aj teplejšie, hlavne v prvej polovici tohto obdobia. Jeseň je veľmi premenlivá a na stabilné slnečné počasie to nevyzerá ani v najbližších dňoch. Babie leto by napriek tomu ešte mohlo prísť, no až po 10. októbri a neskôr.

Čo je Babie leto?

Keď skončí tzv. neskoré leto a kým príde Babie leto, tak medzi tým zvykne byť niekoľko daždivých dní s ochladením. V meteorológii hovoríme o „Babom lete“ v období ustáleného slnečného a suchého počasia, ktoré je prinášané rozsiahlou anticyklónou, čiže oblasťou vysokého tlaku vzduchu nad strednou Európou. Objavuje sa v septembri spravidla po jesennej rovnodennosti a v októbri, resp. až v jeho 2. dekáde. Tento typ počasia sa prejavuje aj veľkými teplotnými rozdielmi medzi ránom a popoludním. Postupne sa pridávajú hmly, ba dokonca sa môže objaviť až inverzia. Typické pre Babie leto sú poletujúce pavučiny. V jednej pranostike sa ale hovorí, že Babie leto môže trvať 3 hodiny, 3 dni aj 3 mesiace.

 


Novinky

19.10.2020 10:36:17 Naše mesto

Slovenská pošta vyplatí štátne sociálne dávky a dôchodky aj počas núdzového stavu

Od pondelka 19. do utorka 27. októbra 2020 vypláca Slovenská pošta štátne sociálne dávky vrátane dôchodkov obyvateľom do vlastných rúk ...

16.10.2020 11:24:17 Naše mesto

Vykurovacia sezóna začala. Staráte sa o komín dobre?

Nestihli ste tento rok vyčistiť a skontrolovať váš komín? Robíte veľkú chybu. S nástupom chladných dní sa začína vykurovacia sezóna, ...

15.10.2020 08:16:57 Naše mesto

Slovenská pošta žiada ľudí o zodpovedné dodržiavanie opatrení

Vzhľadom na nárast počtu prípadov infikovaných osôb na COVID-19 na Slovensku a v záujme znižovania rizika šírenia tohto ochorenia Slovenská ...

14.10.2020 12:51:07 Naše mesto

Našim jubilantom

Žijeme zvláštne časy, keď ľudstvo trápi pandémia, spôsobená novým typom koronavírusu. Ten môže predstavovať vážne ohrozenie zdravia najmä u ľudí ...

12.10.2020 13:49:45 Šport

Novým trénerom FK Pohronie Jan Kameník

Vedenie klubu predstavilo v pondelok 12. októbra nového trénera A-tímu, ktorým sa stal 38-ročný Jan Kameník. Tréner Kameník pôsobil v ...

12.10.2020 08:12:43 Naše mesto

Sychravé jesenné počasie

Október je mesiac, v ktorom sa počasie môže predviesť naozaj v rôznych podobách. Vzhľadom na ročnú dobu sme v noci ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne