Dnes je 29.09.2020, meniny má Michal/Michaela.   

Neskoré leto prichádza

Zverejnené: 16.09.2020 08:20:47 |   | vytlačiť
obr: Neskoré leto prichádza

Tohtoročný september sa nezačal takým počasím, ako v minulých rokoch. Bolo chladno, pršalo a dosť výdatne. Za prvý septembrový týždeň spadlo na meteorologickej stanici v našom meste 65,6 mm zrážok, čo je o 11 mm viac ako je dlhodobý mesačný normál. Najvyšší zrážkový úhrn 45,3 mm sme zaznamenali v pondelok 7. septembra. Už niekoľko dní v našej oblasti prevláda krásne slnečné počasie, ktorému hovoríme neskoré leto alebo tzv. mariánske leto. Rána síce už boli pomerne chladné, ale cez deň vystúpila maximálna denná teplota do 29°C.

Hoci z meteorologického hľadiska jeseň začala už 1. septembra, v tomto roku sa akoby počasie riadilo astronomickým kalendárom,“ hovorí na úvod žiarsky meteorológ Ján Wolf a dodáva, že podľa výpočtov numerických modelov dni neskorého leta pretrvajú do štvrtka 17. septembra: „Dovtedy bude prevládať ustálené slnečné a veľmi teplé počasie. Výrazný zlom v počasí nastane cez víkend, keď za studeným frontom sa citeľne ochladí. Pripomeniem, že 22. septembra nastáva jesenná rovnodennosť – začína astronomická jeseň. Máme pred sebou z hľadiska počasia ideálny týždeň na turistiku, možno aj na kúpanie alebo práce v záhradke. Príčinou očakávaného krásneho počasia budú tlakové výše vo veľkej časti európskeho kontinentu. Keď teraz skončí tzv. neskoré leto a kým príde babie leto, tak medzi tým by sa malo na 2 - 3 dni ochladiť, ale to nijak celkový charakter počasia v septembri výrazne neovplyvní. Po ochladení neskoré leto plynulo prebehne do babieho leta.

14-dňová predpoveď pre región od meteorológa Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 14. – 20. 9. 2020

Naše územie bude pod vplyvom mohutnej tlakovej výše vo veľmi teplom vzduchu. Teplotné pomery budú zodpovedať letným charakteristikám, takže nedá sa vylúčiť, že zaznamenáme aj tropický deň. Môžeme teda povedať, že nás čaká doposiaľ najpríjemnejšie počasie v aktuálnom roku. Od piatku citeľné ochladenie.

Streda: Jasno až polojasno. Nočné teploty 15 až 13°C. Najvyššie denné teploty 27 až 30°C, vo štvrtok do 25°C. Slabý premenlivý vietor.

Štvrtok: Polojasno, postupne pribúdanie oblačnosti a ojedinele prehánka. Nočná teplota  14 až 12°C. Najvyššia denná teplota 23 až 25°C. Mierny juhozápadný, neskôr čerstvý severozápadný vietor.

Piatok: Polojasno, ráno ojedinele hmla, cez deň pomerne chladno. Nočná teplota 10 až 7°C. Najvyššia denná teplota 18 až 20°C. Mierny severný vietor.

Sobota – nedeľa: Prevažne len malá oblačnosť, počas dňa slnečno, ale ráno čerstvo. Nočné teploty 8 až 5°C. Najvyššie denné teploty 20 až 22°C. Mierny severovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 21. 9. do 27. 9. 2020

Na začiatku tohto obdobia bude naše územie pod vplyvom tlakovej výše nad Ukrajinou. Po jej zadnej strane začne od juhovýchodu prúdiť teplejší vzduch. Prevládať bude polooblačné počasie, ráno miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočné teploty 12 až 8°C. Najvyššie denné teploty 22 až 25°C. V strede týždňa sa nad strednou Európou bude nachádzať tlaková níž, ktorá v ďalších dňoch postúpi nad Balkán. Cez víkend po zadnej strane tejto níže začne od severu do našej oblasti prúdiť studený vzduch. Pri oblačnej až zamračenej oblohe sa vyskytnú občas zrážky. Nočné teploty v intervale 12 až 6°C. Najvyššie denné teploty 20 až 24°C, cez víkend a pri daždi o niečo nižšie. 

Leto 2020 bolo teplé

Tohtoročné leto (jún – august) síce nebolo tak teplé, ako tri predchádzajúce letá, ale napriek tomu sa v porovnaní s dlhodobým priemerom prejavilo ako teplotne nadpriemerné. Priemerná teplota za toto obdobie bola 19,8°C s kladnou odchýlkou 1,1°C. Najteplejším mesiacom leta bol august, ktorého kladná odchýlka bola 2,0°C a najchladnejší mesiac bol jún s kladnou odchýlkou 0,9°C. Absolútna najvyššia maximálna teplota celého leta 2020 bola 34,0°C zaznamenaná 8. augusta, naopak, absolútne najnižšia teplota 4,5°C bola nameraná dňa 3. júna. Počas leta sme pozorovali pomerne veľký počet letných dní až 65, čo výrazne ovplyvnilo aj priemernú teplotu celého tohto obdobia. Tropických dní, keď teplota vystúpila aspoň na 30°C, tak tých bolo 24. Toto leto chýbala veľmi intenzívna vlna horúčav, počas ktorej by teploty vystupovali na 35°C a viac. Počas tohto leta bolo veľa dní so zrážkami, najmä v jeho prvej polovici a boli to zrážky prevažne búrkového charakteru. Na meteorologickej stanici v Žiari nad Hronom spadlo 247,7 mm zrážok, čo zodpovedá dlhodobému normálu. Najviac zrážok spadlo v júni 96,7 mm a najmenej v júli 67,3 mm. Celková suma slnečného svitu bola aj napriek pomernej veľkej premenlivosti za celé leto v medziach normálu a dosiahlo 723 hodín.

 


Novinky

29.09.2020 08:06:47 Naše mesto

COVID-19 v BBSK: Situácia na Slovensku sa zhoršuje, kraj zavádza plošný zákaz návštev v zariadeniach sociálnych služieb

Prinášame informácie o vývoji situácie s ochorením COVID-19 v Banskobystrickom samosprávnom kraji a v organizáciách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti k ...

28.09.2020 09:08:31 Naše mesto

Nástup jesenného počasia

Tohtoročný september sa zapíše ako jeden z najteplejších a najslnečnejších od začiatku merania. Až na prvý septembrový deň, prevládali slnečné ...

28.09.2020 09:00:56 Naše mesto

Domy a byty sčítavali aj počas leta

Počas letných mesiacov pokračovala prvá fáza najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania – projekt Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 (SODB 2021), ktorý ...

24.09.2020 10:46:36 Naše mesto

Odkrývame históriu mesta: Výstavba kaštieľa I.

Každá stavba, a zvlášť staré stavby s dlhoročnou históriou, majú obdobia, kedy dochádza k stavebným úpravám a prestavbám objektu. A ...

23.09.2020 09:53:25 Naše mesto

Žiarske kino hlási po mesiacoch zatvorenia stratu. Pomôcť by mala dotácia z Audiovizuálneho fondu

Kiná dostanú pomoc v sume pol milióna. Rada Audiovizuálneho fondu schválila mimoriadnu výzvu na podporu kín. Na poskytnutie pomoci prevádzkovateľom ...

21.09.2020 11:07:23 Naše mesto

Kaštieľ zaradený do Pohronskej hradnej cesty

Kaštieľ v Žiari nad Hronom je dnes významnou súčasťou zážitkového tematického projektu Pohronská hradná cesta, ktorý už viac ako rok ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne