Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 02.08.2021, meniny má Gustáv.   

Nové tréningové centrum pre FK Pohronie

Zverejnené: 23.04.2021 07:50:04 |   | vytlačiť
obr: Nové  tréningové centrum pre FK Pohronie

Súčasné tréningové priestory pre hráčov FK Pohronie sú nepostačujúce, preto sa vedenie klubu rozhodlo vybudovať v neďalekom Green parku tréningové centrum.  Viac o tomto centre nám povedal predseda predstavenstva FK Pohronie Igor Rozenberg.

Tréningové centrum sa bude nachádzať v neďalekom objekte Green parku. Kedy sa začalo s rekonštrukciou týchto priestorov?

S rekonštrukciou sme začali na začiatku tohto roka. Niektoré prípravné práce ako vypratávanie priestorov, oprava vykurovania, teplej vody a podobne, začal majiteľ objektu realizovať koncom minulého roka.

Čo všetko sa tu pre futbalistov zriadilo, resp. na čo im tieto priestory budú slúžiť?

Fortuna liga je súťaž, ktorá si vyžaduje väčší počet hráčov a viac tréningov. Ide aj o dvojfázové tréningy, individuálnu prípravu a odpočinok. Na toto sme sa pri výstavbe futbalového štadióna logicky nepripravili. V tom čase sme nepredpokladali, že druhú sezónu od rekonštrukcie postúpime do najvyššej súťaže. Aj keď sme mnohé požiadavky na prvú ligu už v rámci projektu vyriešili počas výstavby a po postupe tie najdôležitejšie dorobili - kamerový systém, vykurovanie trávnika, rozšírenie TV plošiny, turnikety, zvýšená ochrana sektoru hostí, osvetlenie, a tak ďalej – ostal nám aj voči hráčom dlh adekvátneho priestoru na prezliekanie, rozcvičovanie, odpočinok a relax. A práve tieto priestory nové tréningové centrum hráčom poskytne. Ide o plochu niekoľkonásobne prevyšujúcu súčasné priestory na futbalovom štadióne. Hráčom, masérovi a realizačnému tímu poskytne tréningové centrum oveľa väčšiu rozlohu na realizovanie prípravy na tréning. Pribudne rozľahla rozcvičovňa a miesto na odpočinok. Bonusom bude určite výhľad na Park Š. Moysesa a kaštieľ. Okrem toho súčasťou šatne, v ktorej má už každý hráč aj svoje vyhradené miesto, sú aj sauny, vlastná oddychová miestnosť a ochladzovací bazén. Ten je pre hráčov dôležitý aj bez použitia sáun po tréningovej záťaži. Vznikne pre nich aj miesto pre odloženie tréningových pomôcok, aby ich nemuseli „prekračovať“,  ako v už aj tak obmedzených súčasných priestoroch. Budú sa tam teda prezliekať, pripravovať na tréning, relaxovať a odpočívať po tréningu, masírovať, pripraviť si nápoje a vzájomne komunikovať. Keď skončia pandemické opatrenia, budú mať ako súčasť objektu aj kaviareň s terasou, ktorú Green park poskytuje.    

Ako a kedy začala myšlienka pretvoriť tieto priestory pre potreby FK Pohronie?

S myšlienkou vybudovania tréningového centra sme sa začali zaoberať asi pred rokom. Keďže o priestory sme neprejavili záujem len my a aj sám majiteľ mal pripravený plán na vybudovanie pivovaru, museli sme byť úspešní s argumentáciou, prečo je na tomto mieste vhodné vybudovať tréningové centrum pre futbalistov. Neviem presne povedať, od koho prišla táto myšlienka. Začalo to viac menej spontánne. Videli sme, že v šatni začala „tlačenica“ a mali sme problém dať hráčovi pol metra šírky na prezliekanie. Rozrastá sa aj realizačný tím, ktorý má v súčasnosti 5 členov, pričom priestory uvažovali len o 2 členoch. Ide o prirodzený jav, ktorý môžeme prirovnať k rozrastaniu členov rodiny v byte, ktorý bol pôvodne dostatočný, ale dnes už nepostačuje. Ak k tomu pridáme angažovanosť pána primátora, nové možnosti, ktoré priniesol nový spolumajiteľ p. Favre a podporu spoločnosti REMESLO strojal s.r.o. zosobnenú vo futbale p. Glezgom a p. Urblíkom, tak máme základ pre plán rozvoja. Na tomto mieste ani nejde spomenúť všetkých, pretože prakticky každý člen futbalovej komunity a aj jej podporovateľ prispieva, tak ako vie k jej rozvoju. Dnes môžeme hrdo konštatovať, že aj v čase pandémie spolu napredujeme. Všetkým za to patrí veľké poďakovanie.   

Koľko stála celková rekonštrukcia?

Majiteľ objektu urobil prípravu na vlastné náklady. Ide o spoločnosť ISM s.r.o., ktorá je našim partnerom a sponzorom od spustenia futbalového štadióna do prevádzky. Jej majiteľ pán Polakovič, ktorý býva v Trnave, je naším dlhodobým podporovateľom. Hlavne vďaka jeho postoju voči klubu, nebola argumentácia o vybudovaní nového tréningového centra príliš zložitá. Tým najväčším rébusom bolo presmerovanie komerčného uvažovania na nekomerčné, pre spoločnosť asi viac prospešné. V oblasti spoločenskej zodpovednosti ide v podstate o vzdanie sa budúceho profitu v prospech dobrej veci. Podobne sa k tomu postavila spoločnosť REMESLO stav s.r.o., ktorá nám na vybudovanie tréningového centra poskytla 5 000 eur. Postoj tejto spoločnosti, ako aj ďalších podporovateľov tejto myšlienky nám umožnil vybudovanie centra v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur.  

Od kedy budú hráči Pohronia využívať tieto priestory?

Všetko robíme v rámci svojich možností. Predpokladáme, že do dvoch týždňov sa nám to podarí.

Ako ste už spomínali, riešenie s nedostatkom miesta pre hráčov ste riešili nekomerčne. Prečo ste vybrali práve túto budovu?

Čiastočne sme už na túto otázku odpovedali. Postoj majiteľa, blízkosť s futbalovým štadiónom alebo s Parkom Š. Moysesa a kaštieľom. Budova Green parku má potenciál pre zatiaľ nerealizované športové a aj oddychové využitie. Uvidíme, kam sa táto spolupráca do budúcnosti rozšíri. Byť medzi futbalovými ihriskami, parkom, kúpaliskom a Perníkovou chalúpkou by mohlo byť splneným snom aj pre mladšie kategórie a ich zázemie. Uvidíme teda, kam až sa nám podarí zájsť s našimi plánmi.


Novinky

30.07.2021 09:54:29 Naše mesto

Malé smetné koše na území mesta ničia vandali

V meste máme malé smetné koše, ktoré slúžia na zber pouličných smetí. Niektorí občania si ich však zamieňajú s kontajnerom ...

30.07.2021 07:47:41 Naše mesto

Opravujú schody pri Mestskom kultúrnom centre

Na schodoch pred Mestským kultúrnym centrom, v časti od knižnice po kaviareň, povypadával žulový schodový obklad. Mestské Technické služby schodisko ...

28.07.2021 10:13:17 Naše mesto

Očkujeme aj bez pozvánky: Kedy a kde?

VKOC Banská Bystrica (Komenského 12, bývalý Krajský súd) Piatok 30.7.2021 od 14:00 do 18:00 – vakcína Pfizer/BioNTech Piatok 30.7.2021 od 14:00 ...

28.07.2021 10:05:10 Naše mesto

Policajti v letných detských táboroch

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom realizovalo v detských letných táboroch rôzne preventívne aktivity zamerané na bezpečnosť počas ...

27.07.2021 11:55:15 Šport

Veľká cena Slovenska v karate pre žiarskych karatistov úspešná

Po dlhých 15 mesiacoch sa na území Slovenska konečne konala medzinárodná súťaž v karate. Veľká cena Slovenska je našou najväčšou ...

27.07.2021 08:34:03 Kultúra

Beer fest v sobotu 21. augusta

Obľúbený Beer fest sa bude konať v Parku Štefana Moysesa, pri ovocnom sade aj tohto roku, a to v sobotu ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne