Dnes je 14.07.2020, meniny má Kamil.   

November bude teplý a vlhký

Zverejnené: 11.11.2019 10:08:06 |   | vytlačiť
obr: November bude teplý a vlhký

V týždni na rozhraní októbra a novembra sme v našom regióne zaznamenali veľké výkyvy teploty vzduchu. Mrazivé boli noci i rána, keď v noci na štvrtok (31.10.) a piatok (1.11.) poklesla minimálna denná teplota vzduchu v našom meste na - 4,4°C a v prízemnej vrstve až na - 8,2°C. Teplotné rekordy pre dané obdobie sú na hranici -10°C z rokov (1979, 1997). Viac o počasí prezradil žiarsky meteorológ Ján Wolf.

Po tom, čo október v rámci svojho „babieho leta“ vykázal mnoho slnečných a suchých dní, posledný jesenný mesiac začal daždivým a pomerne teplým počasím. Zvlnený studený front, ktorý prechádzal v úvode minulého týždňa, priniesol veľa oblačnosti a výdatné zrážky. V priebehu utorka, 5. novembra, spadlo na meteorologickej stanici až 39,5 mm zrážok. Deficit zrážok z októbra sa snažil mesiac november už dobehnúť počas prvej dekády. Prvá novembrová dekáda tak bola mimoriadne daždivá, keď v našom meste spadlo až 73,5 mm zrážok, čo je o 20 mm viac ako je mesačný normál,“ hovorí na úvod meteorológ s tým, že najbližšie dni bude prevládať počasie s nadpriemernými teplotnými pomermi. „Súčasne bude viac zrážok než zodpovedá dlhodobému priemeru. Posledný jesenný mesiac tak nie je na zrážky skúpy a navyše je pomerne teplý a pravdepodobne tento charakter počasia vydrží až do začiatku poslednej novembrovej dekády. Je však november a práve takéto počasie je pre tento mesiac typické. Na výraznejšie zlepšenie počasia si tak ešte pár dní musíme počkať.

14 – dňová predpoveď pre náš región od Jána Wolfa

Predpoveď počasia na obdobie 11. – 17. 11. 2019

Veľký vplyv na charaktere počasia v strednej Európe bude mať tropický stredomorský cyklón, tzv. „Medikán“, ktorý sa vytvorí začiatkom týždňa pri pobreží Afriky a mal by smerovať nad Taliansko. Táto hlboká tlaková níž sa bude nachádzať v rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad západnou a južnou Európou. Po jej prednej strane aj naďalej bude prúdiť teplý a vlhký vzduch. Očakávame premenlivé daždivé a na túto ročnú dobu aj pomerne teplé počasie.

Pondelok: Cez deň polooblačno až oblačno, ráno a predpoludní hmla. Možnosť ojedinelých prehánok. Nočná teplota 4 až 2°C. Denná teplota 7 až 10°C. Slabý južný vietor.

Utorok – štvrtok: Postupne pribúdanie frontálnej oblačnosti a neskôr nástup zrážkovej činnosti. Na tento dátum pomerne teplo. Nočné teploty 7 až 5°C. Denné teploty v intervale 11 až 14°C. Mierny juhovýchodný až južný vietor.

Piatok - nedeľa: Polooblačno až oblačno, ráno ojedinele hmla. Nočné teploty 6 až 4°C. Denné teploty v intervale 10 až 14°C. Mierny juhovýchodný vietor.

Výhľad počasia od 18. do 24. 11. 2019

Počas prvých dňoch tohto týždňa sa nad našou oblasťou bude aj naďalej udržiavať relatívne nízky tlak vzduchu s pomerne hlbokou tlakovou nížou nad Talianskom. Od pondelka do stredy prevažne veľká oblačnosť, miestami dážď alebo mrholenie, neskôr prechod k prehánkam. Stále na dátum pomerne teplo. Nočné teploty 7 až 5°C. Denné teploty v intervale 9 až 14°C. V ďalších dňoch zmohutnie tlaková výš nad severnou až severovýchodnou Európou, ktorá môže zasahovať až nad naše územie. Znamenalo by to, že chladnejším vzduchovým hmotám by bolo umožnené potenciálne preniknúť nad naše územie. V závere týždňa sa prehĺbi nad západným Stredomorím tlaková níž, ktorá prinesie do našej oblasti teplý a vlhký vzduch. Počas tohto obdobia sa nočné teploty budú pohybovať v intervale 4 až 1°C, cez deň v intervale 5 až 8°C. Je ešte ďaleko a poveternostná situácia sa môže vyvíjať úplne inak.

Október 2019 v Žiari nad Hronom

Skončil sa nám druhý jesenný mesiac, v ktorom sme zažili pekné slnečné dni babieho leta, ale v závere mesiaca sa nám aj citeľne ochladilo. Prvá dekáda októbra bola najchladnejšia aj najdaždivejšia, keď spadol takmer celomesačný zrážkový úhrn. Najteplejšie počasie bolo v druhej a v tretej dekáde, kde sme si užili niekoľko príjemných slnečných a teplých dní. Počas tohto obdobia sme tu mali sériu šiestych dní (20.- 26.11.) s teplotami nad 20°C, s mesačným maximom 25,1°C, dňa 22. októbra. Nakoniec to bol jediný letný deň v tomto mesiaci. Pokiaľ ide o zrážky, tak október nakoniec skončil ako suchý, čiže zrážkovo podnormálny, s mesačným úhrnom 21,2 mm, čo predstavuje 46 % dlhodobého normálu. Okrem mrazu v poslednom dni mesiaca, s minimom - 4,2°C, sme tu mali 10 dní so zrážkami, väčšinou slabými a jeden deň so vzdialenou búrkou. Nechýbali ani tradičné jesenné hmly, ktoré sa vyskytli v šiestych dňoch. Mesačné trvanie slnečného svitu bolo nadnormálne a dosiahlo 166,5 hodín, čo zodpovedá 126 % normálu.

 


Novinky

09.07.2020 14:40:44 Šport

Marek Hromádka priniesol z najprestížnejšieho grapplingového turnaja striebro

V piatok 26. júna sa v Prahe uskutočnil najprestížnejší grapplingový turnaj organizovaný v Čechách a na Slovensku pod názvom Choketopus ...

09.07.2020 14:17:01 Naše mesto

Opustila nás dlhoročná pedagogička Anna Lauková

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že v stredu 8. júla 2020 nás navždy opustila pani učiteľka s úžasným srdcom, empatiou k ...

09.07.2020 12:43:34 Šport

Tréner Radványi o posledných zápasoch a odchodoch z kádra FK Pohronie

V sobotu o 18.00 nastúpia zverenci trénera Radványiho na posledný zápas proti FK Senica. V tabuľke o udržanie sa vo ...

06.07.2020 14:01:30 Naše mesto

Polícia varuje: Nezabudni na dieťa v aute

V letných mesiacoch rozbehlo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Žiari nad Hronom celoslovenskú preventívno-informačnú kampaň „Nezabudni na mňa v aute!“. ...

06.07.2020 13:29:48 Naše mesto

Premenlivé letné počasie

Po suchom apríli a čiastočne aj máji nastúpila v júni „Medardova kvapka“ bohatá na zrážky. Tohtoročný jún sa vyznačoval dosť ...

02.07.2020 14:43:58 Naše mesto

V areáli školy vybudovali modernú atletickú dráhu s 300-metrovým bežeckým oválom

Novú atletickú dráhu postavilo mesto pre športovcov v areáli Základnej školy na Jilemnického ulici. Prioritne tu budú športovať žiaci školy, ale ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky - stránka sa otvorí v novom okne
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne