Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 13.08.2022, meniny má Ľubomír.   

Novoročný príhovor primátora mesta Petra Antala

Zverejnené: 14.01.2022 07:58:00 |   | vytlačiť
obr: Novoročný príhovor primátora mesta Petra Antala

Vážení občania, milí Žiarčania,

každý rok sa vám hneď na úvod januára prihováram, aby som zbilancoval, ako sa mestu darilo uplynulých 12 mesiacov a aby som hovoril o plánoch, ktoré chceme realizovať v roku, ktorý práve začína. 

Dovoľte mi na úvod zapriať vám do roku 2022 len to najlepšie. V prvom rade, nech ste zdraví, vy aj vaši najbližší, nech počas roka zažijete čo najviac radostných chvíľ, šťastia a spokojnosti. 

Ak sa mám obzrieť dozadu, aký bol minulý rok, tak musím povedať, že veľmi náročný. Opäť nás všetkých, nielen mesto Žiar nad Hronom, poznačila pandémia koronavírusu. Tak ako v prvých mesiacoch roka, aj v tých posledných sme museli čeliť mnohým obmedzeniam, či už osobným, alebo celospoločenským, vyplývajúcim zo zavedených protipandemických opatrení. 

Nemocnica v Žiari nad Hronom zažila a vlastne stále zažíva najhoršie obdobie vo svojej histórii. Lekári a zdravotníci sa na pokraji fyzických a mentálnych síl snažia zachraňovať všetkých pacientov s ťažkými priebehmi covidu, viacerých však márne. Táto doba a pandémia si vyžiadala obete spomedzi našich občanov a v podstate takmer každý smútime za niekým, kto nám bol blízky, alebo sme ho osobne poznali a boj s novým ochorením prehral. Chcem sa poďakovať všetkým lekárom, zdravotníckym pracovníkom a záchranárom, ktorí to v tejto dobe majú skutočne mimoriadne ťažké. Napriek vyčerpaniu aj naďalej poskytujú zdravotnú starostlivosť a bojujú o životy a zdravie ľudí. 

Pandémia však neútočí len na zdravie ľudí. Protipandemické opatrenia a obmedzenia mali negatívny dopad na mnoho podnikateľov, živnostníkov a ich zamestnancov. Viacerí z nich museli svoju činnosť ukončiť. Mnohí prežívajú s veľkými problémami a je otázne, ako dlho ešte vydržia fungovať pri rôznych obmedzeniach. Preto by som chcel vyzvať vás všetkých obyvateľov Žiaru nad Hronom, aby ste podporovali domáce prevádzky a obchody. Pokiaľ je to možné a pokiaľ sú otvorené, nakupujme v tunajších obchodoch, podporme žiarske gastroprevádzky a zariadenia, využime služby našich podnikateľov a živnostníkov. Pre zdravé fungovanie nášho mesta je dôležité, aby prežili túto ťažkú dobu, poskytovali služby a dávali prácu ďalším ľuďom aj naďalej.

Čo zásadné sme v meste urobili v roku 2021

Minulý rok bol v znamení dvoch veľkých investičných projektov. Prvým z nich je rekonštrukcia krytej plavárne, ktorá prebieha už tretí rok. Priebeh realizácie nám značne komplikuje pandemická situácia a z nej odvíjajúce sa dopady na stavebný priemysel. Aj z toho dôvodu sa nám termín ukončenia posunul zhruba o rok, pretože pôvodne sme ho plánovali na rok 2021. Na druhej strane, ide o jednu z najväčších investícii mesta do modernizácie svojho majetku v histórii, kde náklady presiahnu 3 milióny eur bez DPH. Okrem daru 600-tisíc eur, vrátane DPH, od majiteľov spoločnosti Slovalco, na rekonštrukciu plavárne nečerpáme žiadnu dotáciu, ale financujeme to z rozpočtu mesta. Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku je málo okresných miest, ktoré si trúfnu realizovať projekty podobného typu na vlastné náklady a vo vlastnej réžii. Verím, že nič nečakané nás už nepostretne a plaváreň v tomto roku ukončíme a budeme môcť otvoriť pre verejnosť. Mesto Žiar nad Hronom tak bude mať všetky športové zariadenia zrekonštruované a zmodernizované. Budeme určite jediným mestom na Slovensku bez modernizačného dlhu v športovej infraštruktúre.

Druhý významný investičný projekt bolo zariadenie pre seniorov Domov pri kaštieli. To vzniklo rekonštrukciou prístavby biskupského kaštieľa, ktorá bola v minulosti postavená pre potreby školy. Zariadenie začalo oficiálne pracovať 1. decembra a v krásnych a útulných priestoroch poskytne domov štyridsiatke seniorov. Náklady na výstavbu a vybavenie sa pohybovali na úrovni 1,5 milióna eur. Z BBSK sme získali dotáciu 150-tisíc eur na zariadenie, 733-tisíc eur tvorí úver zo ŠFRB a ostatné zdroje boli použité z rozpočtu mesta.  

Pri spomenutých dvoch veľkých investičných projektoch, financovaných vo veľkej miere z rozpočtu mesta, neostával veľký priestor na ďalšie náročnejšie investície. Napriek tomu sa nám v minulom roku podarilo zrealizovať niekoľko zaujímavých projektov. 

Za zmienku určite stojí rozšírenie elokovaného pracoviska Materskej školy na Ul. A. Kmeťa 11 o dve nové triedy. Tie vznikli v priestoroch bývalého domu seniorov, ktorý sme presťahovali do MsKC. Bohužiaľ, nové priestory si seniori ešte veľmi neužili, keďže počas väčšej časti roka boli pre pandémiu uzatvorené, alebo nebolo možné stretávanie sa tejto skupiny obyvateľov. Nové triedy materskej školy boli otvorené od začiatku školského roka. 

V uplynulom roku sme pokračovali v úprave interiéru kaštieľa. V máji sme otvorili priestory Galérie Júliusa Považana. Hodnotná zbierka diel popredného predstaviteľa insitného maliarstva tak dostala adekvátne a reprezentačné priestory. Keď okrem galérie pripočítame aj slávnostnú Biskupskú sieň, Pamätnú izbu Štefana Moysesa a Stálu archeologickú a etnografickoú expozíciou, kaštieľ sa stáva zaujímavým miestom na návštevu a prehliadku. Počas letného obdobia, keď bolo možné organizovať kultúrne podujatia, sa tu uskutočnilo viacero zaujímavých koncertov a vystúpení rôznych žánrov alebo aj obľúbený festival vína. 

V minulom roku sme zrealizovali aj dlhšie avizované prepojenie mesta Žiar nad Hronom do obce Lutila. Ide o tzv. cestný trail, čiže spevnenú komunikáciu z tzv. mlatového povrchu, ktorá slúži ako alternatívna spojnica nášho mesta a obce Lutila pre chodcov a cyklistov. Avšak nie je cyklokomunikácia v pravom zmysle slova a našim zámerom bolo spevniť prírodným povrchom už existujúcu neoficiálnu komunikáciu pri záhradkárskej oblasti a spojiť ju s katastrom susednej obce. 

Čo nás čaká v roku 2022

V roku 2022 budeme najväčšiu pozornosť sústrediť na dokončenie krytej plavárne. Aj v tomto roku bude finančne najnáročnejším projektom nášho mesta. 

V minulých rokoch sme pripravovali viacero projektov, na ktoré sme získali dotácie z európskych fondov. V nasledujúcich mesiacoch by sme mali spustiť práce na projekte vodozádržných opatrení. Ide o systém využívania dažďovej vody na verejných priestranstvách, pri školách či iných objektoch v majetku mesta Žiar nad Hronom. Na území mesta vznikne viacero dažďových záhrad a pod povrch zeme budeme inštalovať retenčné nádrže. Vodou zo zrážok, ktorá sa zhromaždí v nádržiach, sa budú polievať verejné priestory.

Ak som hovoril o novo otvorenom zariadení pre seniorov, tak v tomto roku nás čaká dobudovať záhradu v zadnej časti zariadenia, kde klienti nájdu svoj priestor pre oddych v príjemnom prostredí, ktoré bude prirodzene prepojené s parkom Š. Moysesa.

V tomto roku plánujeme pripraviť a verím, že aj začať realizovať zaujímavý projekt na podporu cestovného ruchu. V Šášovskom Podhradí pri Hrone by mal vzniknúť nový areál určený pre vodákov, ktorí splavujú Hron, alebo pre turistov s autokaravanami. Bude vybudované kotvisko a potrebná infraštruktúra so sociálnym zázemím. Nový kemping by mal byť situovaný v miestach, kde bolo futbalové ihrisko a malo by ísť o moderný, ekologický priestor, kde bude možné rozložiť si stany alebo zaparkovať karavany. Turisti si budú môcť požičať bicykle a ísť navštíviť naše mesto. 

Pracujeme aj na avizovanom zámere novej záhradkárskej osady v oblasti Podháj. Aktuálne prebiehajú prípravné práce pre územné konanie. Ide o náročný a pomerne zdĺhavý proces, no verím, že v roku 2022 sa posunieme zásadnejšie, tak, aby sme už mohli spustiť celý proces a začať záujemcom ponúkať jednotlivé parcely na záhradky s chatkami.

V tomto roku pribudne aj nové, tzv. inkluzívne, detské ihrisko, na ktoré sme získali dotáciu z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Ihrisko pre svoju veľkosť bude súčasťou Oddychovej zóny na Etape.

Čo sa týka príprav budúcich investičných akcií, tento rok by sme mali získať projektovú dokumentáciu na komplexnú rekonštrukciu plážového kúpaliska. Kúpalisko plánujeme ponechať v doterajšom koncepte, teda nemeniť jeho plážový charakter. Viac o projekte sa dozviete za pár mesiacov, kedy predstavíme štúdiu samotnej rekonštrukcie.

V tomto roku by sa v našom meste mala spustiť výstavba bytových domov. Nejde síce o mestskú investíciu, ale o niekoľko avizovaných súkromných projektov, no my vítame akúkoľvek iniciatívu na vznik nových bytov v Žiari nad Hronom. Bude to veľkým a dlho očakávaným impulzom pre rozvoj mesta. Veríme, že nové byty pritiahnu do mesta aj nových obyvateľov a ich počet sa začne zvyšovať. 

Vážení spoluobčania, chcem si spoločne s vami zaželať, aby rok 2022 bol skutočne lepším rokom ako ten predchádzajúci. Aby priniesol nádej, že život pod vplyvom pandémie, neustálych obmedzení, strachu a zvyšujúcej sa nervozity a napätia medzi ľuďmi sa konečne skončí. 

Veľmi si prajem, aby sme všetci znova mohli slobodne a bez obáv o zdravie pracovať, venovať sa svojim záľubám, navštevovať spoločenské, kultúrne a športové podujatia bez obmedzení a aby naše deti mohli chodiť do školy v riadnom režime. 

Taktiež chcem veriť, že keď pandémia pominie a život sa opäť bude vracať do starých koľají, medzi ľudí sa znova dostane viac pokoja a vzájomnej tolerancie. 

Prajem vám všetko najlepšie v novom roku, milí spoluobčania. 

Peter Antal, primátor mesta

 


Novinky

12.08.2022 11:46:21 Naše mesto

V Žiarskom chlpáči sa budú pravidelne konať dni otvorených dverí

Činnosť útulku Žiarsky chlpáč, ktorý sa nachádza v našom meste, sa poriadne rozbieha. Vďaka rôznym akciám sa snažia dostať do ...

10.08.2022 07:44:48 Šport

Maťka Hrabajová získala 1. miesto na stolnotenisovom turnaji

V pondelok, 8. augusta sa na Slnečných jazerách v Senci začal prvý zo série troch medzinárodných mládežníckych turnajov Satelity 2022. ...

10.08.2022 06:41:03 Naše mesto

Mesto sa stará o dreviny v suchom počasí

Počas tohto leta je situácia s vodou alarmujúca a dlhé suchá trápia aj zeleň a dreviny v Žiari nad Hronom. ...

05.08.2022 11:16:53 Šport

Basketbalový klub s novým vedením 

Vo štvrtok 28.7.2022 sa v klubovni BK v ZUS aréne uskutočnila ustanovujúca výkonná rada BK MŠK Žiar nad Hronom. Vedením ...

05.08.2022 10:32:54 Šport

Žiarski basketbalisti idú do novej sezóny s vysokými ambíciami

Žiarski muži MBK idú do novej sezóny s vysokými ambíciami. Vo štvrtok, 4. augusta 2022 ju otvorili prvým tréningom. Žiarski ...

04.08.2022 10:56:20 Naše mesto

Rekordný ročník kampane Do práce na bicykli

Od 1. júna 2022 sa mohli zamestnanci zapojiť do súťažnej časti kampane Do práce na bicykli 2022. Aj počas 9. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Voľby 2022