Nový najlepší tohtoročný výkon v atletike podala Ema Okoyeocha

26.09.2023 13:56:54
Nový najlepší tohtoročný výkon v atletike podala Ema Okoyeocha

Ema Okoyeocha na medzištátnom stretnutí v Trnave vytvorila ďalší najlepší tohtoročný slovenský výkon v hode 3 kg kladivom v kategórii starších žiačok a dorasteniek.

Emka, ako čerstvá majsterka Slovenska v hode kladivom v kategórii starších žiačok bola nominovaná reprezentovať Slovensko na medzištátne stretnutie starších žiakov a žiačok U16 (CRO-CZE-HUN-SLO-SVK), ktoré sa konalo v Trnave 23.9.2023.

Toto medzištátne stretnutie rotuje každý rok v inej krajne a každá účastnícka krajina môže na jednu disciplínu nominovať maximálne dvoch atlétov. Emka svojím výkonom z majstrovstiev Slovenska 50,69 m bola na štartovnej listine na 4. mieste. Keďže v Trnave celý deň pršalo, mali sme obavy, v akom stave bude kladivársky kruh. Našťastie, pred začiatkom súťaže prestalo pršať. 

Emka do súťaže vstúpila prvým pokusom na dve otočky 46,18 m, takzvaným „zabezpečovákom“. Od začiatku pretekov si držala priebežne tretiu pozíciu výkonom 48,05 m a keď štvrtým pokusom prekonala svoj tohtoročný osobný rekord na 52,26 m, už sme len držali palce a v kútiku duše sme verili, že by to mohlo stačiť aj na medailu. 

V piatej sérii mala maďarská reprezentantka Keserű Mirabella, skvelý hod na 54,31 m, a tým aj obsadila pekné 3. miesto. Emka celkovo obsadila 4. miesto, keď počas súťaže trikrát zlepšila svoj najlepší tohtoročný osobný výkon. Keďže dievčatá, ktoré obsadili prvé tri priečky, už vedia hádzať kladivo na 4 - 5 otočiek, máme sa ešte stále v čom zlepšovať. Tento rok trénujeme ešte len tretiu otočku. 

Veríme, že jej výkonnosť bude postupne napredovať tak, ako od začiatku jej kariéry vrhačky od roku 2020, kde sme sa postupne v každom roku zlepšili v hode kladivom cez 10 m.

Emku ešte čakajú 30.9.2023 posledné preteky v tejto náročnej sezóne, majstrovstvá Slovenska družstiev dorastu v Nitre, na ktorých pôjde hod kladivom, diskom a vrh guľou, kde sa v hode kladivom a diskom pokúsime ešte zlepšiť jej tohtoročný výkon. V súčasnej sezóne jej jej výkonnosť pomaly rástla z mesiaca na mesiac.

Nakoľko na budúci rok 2024 sú majstrovstvá Európy v kategórii U16, v hode 3 kg kladivom je kvalifikačný limit 57 m. Po skúsenosti z pretekov v Trnave a tohtoročných európskych tabuliek v mládežníckej atletike je to výkon, ktorý by mal zaručiť účasť vo finále. Je to pre atléta a trénera veľká motivácia, tak sa budeme sústreďovať počas zimnej sezóny hlavne na techniku tretej a prípadne už aj štvrtej otočky v hode kladivom tak, aby sa Emka kvalifikovala na toto najväčšie atletické podujatie v kategórii U16 v sezóne 2024.

Miroslav Rybársky, tréner AK MŠK Žiar nad Hronom

 

Ďalšie články - Šport

Jakub Benča sa stal majstrom Slovenska v cyklokrose, bronz si odniesol Tadeáš Rybanský
28.11.2023 13:48:40

Jakub Benča sa stal majstrom Slovenska v cyklokrose, bronz si odniesol Tadeáš Rybanský

V Žiari nad Hronom vyvrcholil 25. - 26.11.2023 v mestskom parku Štefana Moysesa Slovenský pohár v cyklokrose domácim šampionátom. Po roku sa tu zišla opäť domáca špička, aby zabojovala o tituly a sadu medailí. V nedeľu sa na štarte zišla aj zahraničná...

Matúš Škorec priniesol do Žiaru bronz z ME v brazílskom jiu jitsu
16.11.2023 13:17:52

Matúš Škorec priniesol do Žiaru bronz z ME v brazílskom jiu jitsu

V sobotu 11. novembra sa v Nemecku uskutočnil turnaj Naga Europe Grappling Championship, čo sú v podstate Majstrovstvá Európy organizácie NAGA. V Nemecku sa tak stretla európska špička v brazílskom jiu jitsu, ale aj zástupcovia iných bojových športov...

Rozplávajme Žiar počas 12 hodín nepretržitého plávania
16.11.2023 07:53:55

Rozplávajme Žiar počas 12 hodín nepretržitého plávania

Otvorenie krytej plavárne netrpezlivo očakávala celá široká verejnosť. Od prvého dňa, ako sa otvorili plavecké dráhy, je toto športovisko plne využívané a potvrdilo sa tak, že čakať sa oplatilo. Pre milovníkov plávania sa preto mesto Žiar nad Hronom v...

Karatisti bodovali doma i v zahraničí
13.11.2023 10:19:46

Karatisti bodovali doma i v zahraničí

Žiarskym karatistom sa darilo hneď v niekoľkých súťažiach. Prečítajte si, koľko ocenení získali naši reprezentanti. 408 karatistov z 48 klubov z celého Slovenska sa stretlo 21. októbra 2023 na Myjave na 1. kole Slovenského pohára mladších dorastencov...

logo_mestske_noviny.png
logo_prevencia_ziar.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png
logo_intech.png