Novým majiteľom žiarskej nemocnice sa stala spoločnosť Agel

18.05.2023 10:15:40
Novým majiteľom žiarskej nemocnice sa stala spoločnosť Agel

Spoločnosť Agel dostala zelenú na kúpu nemocníc a polikliník od Penty. Prevod schválil Protimonopolný úrad SR. Ide o nemocnice v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici, polikliniky v Žiari nad Hronom a Zvolene a Mammacentrum svätej Agáty v Banskej Bystrici. Spoločnosť Agel sa stane oficiálnym majiteľom nemocnice a polikliniky v Žiari nad Hronom od 1. júla 2023.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) schválil kúpu nemocníc a polikliník v Banskobystrickom kraji, ktoré od siete Svet zdravia a ProCare kúpila spoločnosť Agel. V piatok 5. mája o tom úrad informoval na svojej webovej stránke. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť už 26. apríla tohto roka. Obe spoločnosti o predaji informovali ešte počas vlaňajšieho júna. Aktuálne rozhodnutie pre Agel znamená, že môže prevziať prevádzku troch nemocníc a dvoch polikliník.

Cenu za predaj sa obidve strany rozhodli nezverejňovať. Pôvodne sa predpokladalo, že definitívne prevzatie prebehne do konca minulého roka. Celá transakcia ale ešte podliehala súhlasu PMÚ. Keďže úrad obchod už schválil, Agel môže prevziať prevádzku nemocníc a polikliník.

Agel si rozšíri svoju sieť nemocníc a polikliník

Skupina Agel pôsobí v oblasti zdravotníctva vyše 30 rokov. Kúpou si rozšíri svoju sieť, v rámci ktorej prevádzkuje v Čechách a na Slovensku takmer tri desiatky zdravotníckych zariadení a ďalších vyše 70 spoločností. Prevádzkuje centrá excelentnosti, špecializované kliniky, realizuje vývoj a výskum, vzdelávanie a rôzne študijné programy. „Prevzatie pätice zdravotníckych zariadení v rámci regiónu stredného Slovenska je z našej strany logickým krokom v tejto snahe s cieľom využiť ich potenciál tak medicínsky ako aj personálny,“ uviedol ešte vlani v lete predseda predstavenstva Agel, Michal Pišoja.

Sieť ProCare a Svet zdravia prevádzkovala nemocnice v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici od roku 2014. Mammacentrum sv. Agáty a polikliniky vo Zvolene a Žiari nad Hronom mala vo svojom portfóliu od roku 2010. Päť pracovísk spolu zamestnáva vyše 700 pracovníkov.

Generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha pri oznamovaní predaja povedal, že prioritou siete ostáva prevádzka nemocníc a polikliník v regiónoch západného, východného a južného Slovenska. 

Najväčší poskytovateľ dopravnej zdravotnej služby

Agel pritom nedávno prevzal do svojho portfólia aj spoločnosť Merea. Zlúčením sa skupina stala najväčším poskytovateľom dopravnej zdravotnej služby na Slovensku. Agel prevzatie vysvetľoval aj tým, že prevádzkuje sieť zdravotníckych zariadení po celom Slovensku. Pacientom tak chce v rámci toho poskytovať aj dopravu z a do zdravotníckych zariadení. „Práve z dôvodu komplexnosti služieb sme sa rozhodli prevziať spoločnosť Merea,“ komentoval v apríli tohto roka zlúčenie Pišoja.

Firma sa po zlúčení premenovala na Agel Merea. Jej hlavnou činnosťou je dopravná zdravotná služba. Venuje sa však aj vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov formou študijného programu. Súčasťou aktivít je aj projekt individuálnych súkromných prevozov pacientov. Tie dávajú klientovi možnosť zabezpečiť si prevoz prevažne do alebo zo zdravotníckeho zariadenia súkromne. Túto službu si musí pacient zaplatiť. Klient má teda na výber prevoz hradený poisťovňou alebo individuálny súkromný prevoz s vyšším štandardom.

Spoločnosť vlani spustila aj medzinárodný projekt pomoci utečencom a venuje sa tiež zabezpečovaniu zdravotníckych asistencií. Firma nedávno spustila aj sprostredkovanie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti na komerčnej báze. K dispozícii je pre klientov niekoľko programov. Od jednorazových až po komplexnú celoročnú starostlivosť, kde je pacientom k dispozícii prostredníctvom dispečingu zdravotnícky pracovník.

Spoločnosť Merea vznikla ešte v roku 2009 pod názvom Záchranná zdravotná služba SR. Aktívna však začala byť až v roku 2013 po zmene akcionárskej štruktúry. Vlani zastrešovala 189-tisíc prepráv pacientov, vlastní viac ako sto ambulantných vozidiel a 13 stredísk dopravnej zdravotnej služby.

Zdroj: www.zdravotnickydenik.cz

 

Ďalšie články - Naše mesto

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí
30.05.2024 14:23:50

Dotyk lesa v parku Štefana Moysesa navštívilo viac ako 600 detí

V stredu 22. mája sa v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom už po druhýkrát konalo veľké environmentálne podujatie s názvom „Dotyk lesa,“ ktoré bolo určené pre žiakov tretieho až piateho ročníka základných škôl. Podujatie bolo zamerané na...

Práce na autobusovej čakárni finišujú
30.05.2024 10:45:20

Práce na autobusovej čakárni finišujú

Už niekoľko týždňov prebiehajú rekonštrukčné práce na budovaní čakárne pre cestujúcich v Žiari nad Hronom, ktorá vzniká v priestoroch bývalej herne za poštou, smerom k predajni mobilného operátora. Mesto na tento účel schválilo dotáciu vo výške...

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 
27.05.2024 12:42:43

Mesto získalo dotáciu na rekonštrukciu športového areálu na „Jednotke“ 

Športovisko v areáli Základnej školy Dr. Janského č. 2 v Žiari nad Hronom sa dočká modernizácie. Mesto na jeho rekonštrukciu získalo z Fondu na podporu športu dotáciu vo výške 274 tisíc eur. V rámci projektu bude vybudovaný bežecký ovál s umelým...

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod
23.05.2024 12:35:54

Zberný dvor sa zo Žiaru sťahuje do Horných Opatoviec. Toto je dôvod

Od 1.6.2024 dochádza k zmene miesta prevádzkovania zberného dvora z ulice SNP 131 v Žiari nad Hronom (súčasná adresa) do areálu bývalej skládky odpadov v Horných Opatovciach. Dôvodom presunu je sťahovanie sa spoločnosti do nových priestorov. Prevádzka...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png