Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 29.05.2023, meniny má Vilma.   

Novým majiteľom žiarskej nemocnice sa stala spoločnosť Agel

Zverejnené: 18.05.2023 10:15:40 |   | vytlačiť
obr: Novým majiteľom žiarskej nemocnice sa stala spoločnosť Agel

Spoločnosť Agel dostala zelenú na kúpu nemocníc a polikliník od Penty. Prevod schválil Protimonopolný úrad SR. Ide o nemocnice v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici, polikliniky v Žiari nad Hronom a Zvolene a Mammacentrum svätej Agáty v Banskej Bystrici. Spoločnosť Agel sa stane oficiálnym majiteľom nemocnice a polikliniky v Žiari nad Hronom od 1. júla 2023.

Protimonopolný úrad SR (PMÚ) schválil kúpu nemocníc a polikliník v Banskobystrickom kraji, ktoré od siete Svet zdravia a ProCare kúpila spoločnosť Agel. V piatok 5. mája o tom úrad informoval na svojej webovej stránke. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť už 26. apríla tohto roka. Obe spoločnosti o predaji informovali ešte počas vlaňajšieho júna. Aktuálne rozhodnutie pre Agel znamená, že môže prevziať prevádzku troch nemocníc a dvoch polikliník.

Cenu za predaj sa obidve strany rozhodli nezverejňovať. Pôvodne sa predpokladalo, že definitívne prevzatie prebehne do konca minulého roka. Celá transakcia ale ešte podliehala súhlasu PMÚ. Keďže úrad obchod už schválil, Agel môže prevziať prevádzku nemocníc a polikliník.

Agel si rozšíri svoju sieť nemocníc a polikliník

Skupina Agel pôsobí v oblasti zdravotníctva vyše 30 rokov. Kúpou si rozšíri svoju sieť, v rámci ktorej prevádzkuje v Čechách a na Slovensku takmer tri desiatky zdravotníckych zariadení a ďalších vyše 70 spoločností. Prevádzkuje centrá excelentnosti, špecializované kliniky, realizuje vývoj a výskum, vzdelávanie a rôzne študijné programy. „Prevzatie pätice zdravotníckych zariadení v rámci regiónu stredného Slovenska je z našej strany logickým krokom v tejto snahe s cieľom využiť ich potenciál tak medicínsky ako aj personálny,“ uviedol ešte vlani v lete predseda predstavenstva Agel, Michal Pišoja.

Sieť ProCare a Svet zdravia prevádzkovala nemocnice v Žiari nad Hronom a Banskej Štiavnici od roku 2014. Mammacentrum sv. Agáty a polikliniky vo Zvolene a Žiari nad Hronom mala vo svojom portfóliu od roku 2010. Päť pracovísk spolu zamestnáva vyše 700 pracovníkov.

Generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha pri oznamovaní predaja povedal, že prioritou siete ostáva prevádzka nemocníc a polikliník v regiónoch západného, východného a južného Slovenska. 

Najväčší poskytovateľ dopravnej zdravotnej služby

Agel pritom nedávno prevzal do svojho portfólia aj spoločnosť Merea. Zlúčením sa skupina stala najväčším poskytovateľom dopravnej zdravotnej služby na Slovensku. Agel prevzatie vysvetľoval aj tým, že prevádzkuje sieť zdravotníckych zariadení po celom Slovensku. Pacientom tak chce v rámci toho poskytovať aj dopravu z a do zdravotníckych zariadení. „Práve z dôvodu komplexnosti služieb sme sa rozhodli prevziať spoločnosť Merea,“ komentoval v apríli tohto roka zlúčenie Pišoja.

Firma sa po zlúčení premenovala na Agel Merea. Jej hlavnou činnosťou je dopravná zdravotná služba. Venuje sa však aj vzdelávaniu zdravotníckych pracovníkov formou študijného programu. Súčasťou aktivít je aj projekt individuálnych súkromných prevozov pacientov. Tie dávajú klientovi možnosť zabezpečiť si prevoz prevažne do alebo zo zdravotníckeho zariadenia súkromne. Túto službu si musí pacient zaplatiť. Klient má teda na výber prevoz hradený poisťovňou alebo individuálny súkromný prevoz s vyšším štandardom.

Spoločnosť vlani spustila aj medzinárodný projekt pomoci utečencom a venuje sa tiež zabezpečovaniu zdravotníckych asistencií. Firma nedávno spustila aj sprostredkovanie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti na komerčnej báze. K dispozícii je pre klientov niekoľko programov. Od jednorazových až po komplexnú celoročnú starostlivosť, kde je pacientom k dispozícii prostredníctvom dispečingu zdravotnícky pracovník.

Spoločnosť Merea vznikla ešte v roku 2009 pod názvom Záchranná zdravotná služba SR. Aktívna však začala byť až v roku 2013 po zmene akcionárskej štruktúry. Vlani zastrešovala 189-tisíc prepráv pacientov, vlastní viac ako sto ambulantných vozidiel a 13 stredísk dopravnej zdravotnej služby.

Zdroj: www.zdravotnickydenik.cz

 


Novinky

29.05.2023 08:15:12 Šport

Najmladšie atlétky hviezdami v štvorboji

V stredu, 24. mája 2023 sa v Krupine konalo prvé kolo Majstrovstiev stredoslovenského atletického zväzu najmladšieho žiactva a vložené preteky ...

23.05.2023 10:16:01 Šport

Žiarski stolní tenisti boli na majstrovstvách úspešní

Žiarskym stolným tenistom sa opäť darilo. Mládežníci zo stolnotenisového klubu MŠK Žiar nad Hronom načasovali svoju formu výborne, keď ich ...

22.05.2023 08:29:08 Šport

Čokotretry v Žiari nad Hronom sa zúčastnilo viac ako 500 detí

História Čokoládovej tretry siaha až do bývalého Československa, dá sa teda povedať, že má už 60 rokov. V roku 2017 ...

19.05.2023 10:16:20 Naše mesto

Do práce cestuje výlučne na bicykli. Denne tak absolvuje 60 kilometrov

Viete si predstaviť, že dochádzate každý deň do práce na bicykli? A teraz nemáme na mysli do práce napríklad v ...

19.05.2023 08:13:23 Naše mesto

Do zberných nádob na kuchynský odpad sa dávajú biologicky rozložiteľné vrecia

Mesto Žiar nad Hronom v roku 2022 požiadalo Environmentálny fond o poskytnutie príspevku na podporu zberu a následného triedenia biologicky ...

18.05.2023 19:01:35 Naše mesto

Vo veku 71 rokov nás navždy opustil Ľubomír Striežovský, prezident Karate klubu

Vo štvrtok 18. mája 2023 nás vo veku 71 rokov navždy opustil Ľubomír Striežovský, dlhoročný prezident žiarskeho Karate klubu. V ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne