Obyvatelia Žiaru nad Hronom a celého regiónu definitívne prišli o pôrodnicu

03.04.2024 07:48:43
Obyvatelia Žiaru nad Hronom a celého regiónu definitívne prišli o pôrodnicu

Vedenie nemocnice AGEL Žiar nad Hronom po trojmesačnom prerušení činnosti už neobnovilo žiarsku pôrodnicu a požiadalo župu o zrušenie povolenia na jej prevádzkovanie. Dôvodom má byť kritický nedostatok lekárov a sestier. Zatvorenie nepretržitej 24-hodinovej prevádzky gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia malo byť predbežne na tri mesiace.

S takýmto krokom nesúhlasila ministerka zdravotníctva, Zuzana Dolinková, vedenie mesta Žiar nad Hronom, ale aj primátori susedných miest a vedenie Banskobystrického kraja. Predstavitelia samosprávy preto vyzvali spoločnosť AGEL na vzájomné rokovanie s cieľom vyriešiť túto situáciu. Ako však spoločnosť prostredníctvom svojej hovorkyne priznala, z pohľadu počtu lekárov je situácia na oddelení v Žiari zložitá už dlhodobo. Dnes už vieme, že boj primátorov a starostov z okresu Žiar nad Hronom a banskobystrickej župy za záchranu pôrodnice nebol úspešný. Prerušenie činnosti na tri mesiace nie je iba dočasné, ale trvalé. Nemocnica tvrdí, že robila, čo mohla, ale kvalifikovaný personál nezohnali. „To sa nám v priebehu posledných mesiacov nepodarilo, preto sme boli nútení požiadať samosprávny kraj o zrušenie pôrodnice v Žiari nad Hronom. Robili sme maximum pre to, aby sme pôrodnicu zachránili,“ uvádza sa v stanovisku nemocnice.

Ako uviedlo vedenie BBSK, z pohľadu zákonných možností majú možnosť túto informáciu iba zobrať na vedomie. Kraj však stále rokuje ohľadom novej zmluvy, ktorá súvisí práve so žiarskou nemocnicou. Deti sa však nateraz v žiarskej nemocnici rodiť nebudú a mamičky z celého regiónu budú musieť cestovať do najbližších nemocníc vo Zvolene alebo v Leviciach. Ako nemocnica deklaruje, k dispozícii majú sanitky, dopravu, a preto by mala byť bezpečnosť rodičiek zaručená. Vedenie župy chce vytvoriť také podmienky, aby sa v budúcnosti, pokiaľ to bude možné z pohľadu legislatívy, obnovila činnosť pôrodnice. Prax ale ukazuje, že opätovné obnovenie pôrodnice je už málo pravdepodobné. Lekárom a sestrám, ktorí v žiarskej pôrodnici pracovali, ponúkla spoločnosť AGEL miesta vo Zvolene a v Leviciach. Veľa zamestnancov túto ponuku prijalo. V žiarskej pôrodnici sa deti rodili dlhých 60 rokov. Táto éra nateraz skončila a Žiar sa zaradil k mestám ako Banská Štiavnica a Krupina, v ktorých pôrodnice skončili už skôr.

Peter Antal: Je mi veľmi ľúto, že žiarsku pôrodnicu už neotvoria

Osobne je mi veľmi ľúto, že v nemocnici, ktorá je spádovou pre približne 100-tisíc obyvateľov, nebude možné poskytovať zdravotnú starostlivosť pre rodičky a novorodencov. Spolu s Ladislavom Kukolíkom, kolegami primátormi okolitých miest, predsedom a poslancami BBSK a mnohými predstaviteľmi sme sa snažili tomuto kroku zabrániť, bohužiaľ, bezvýsledne,“ uviedol žiarsky primátor s tým, že aktuálne sa bude sústrediť na to, aby sa zachovali všetky ostatné oddelenia nemocnice v Žiari nad Hronom: „S kolegami v parlamente BBSK budeme presadzovať, aby sme dokázali do zmluvy dostať to, aký bude rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. Teda to, čo deklaroval AGEL na zastupiteľstve BBSK, aby sa dostalo aj do reálneho dodatku, aj so sankciami v prípade nedodržania podmienok.