Od októbra platí zákaz parkovania na chodníkoch

26.09.2023 08:32:30
Od októbra platí zákaz parkovania na chodníkoch

Od nedele 1. októbra 2023 vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje parkovanie na chodníkoch. Cieľom je výrazne uľahčiť pohyb chodcom. Pokiaľ sa chcete vyhnúť pokute, na chodníku už nezaparkujete.

Ak máte už teraz obavy z toho, že sa v prvých dňoch od zavedenia pozabudnete a čakajú vás sankcie, máme pre vás dobrú správu. Policajti zo začiatku nebudú rozdávať pokuty.

Ako povedal náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom, Róbert Šiška, vodiči budú zo začiatku dostávať len upozornenia. „Minimálne prvý nábehový týždeň to budú len preventívne dopravné aktivity. To znamená, že budeme dávať za stierače upozornenia, že by vodiči nemali na základe zákona parkovať na chodníkoch. Keď nám niekto zavolá, budeme to na mieste riešiť dohovorom. Určite nezačneme hneď rozdávať pokuty,“ hovorí.

Vieme pochopiť, že aj keď tomu bola v médiách venovaná dostatočná pozornosť, nájdu sa ľudia, ktorí túto informáciu prehliadli alebo správy nesledujú. Takýmto spôsobom ich upozorníme, že je to priestupok.

Aj keď spočiatku polícia nebude udeľovať sankcie, je potrebné zdôrazniť, že zákon nepripúšťa výnimky z udeľovania pokút. Na chodníkoch, ktoré nebudú označené dopravným značením umožňujúcim parkovania na chodníku, autá stáť nemôžu. Mestská polícia neplánuje žiadne masívne kontroly ani dopravné akcie, to však neznamená, že pokuty neskôr neprídu.

Sankcie sú v tomto prípade štandardné, teda v blokovom konaní do 50 eur a v prípade uplatnenia objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla 78 eur. To znamená pri zaplatení 2/3 do 15 dní od doručenia rozkazu je to 52 eur.

Situácia s parkovaním v každom meste je zložitá a inak to nie je ani v Žiari nad Hronom. Áut je stále viac a parkovacích miest nie je dostatok. Vzhľadom na zákon, ktorý už o pár dní vstupuje do platnosti, sa niektoré parkovacie miesta na chodníkoch zrušia, pretože bránia rozhľadovým pomerom v križovatke. Samosprávy však majú možnosť kresliť vodorovné čiary na chodníkoch alebo osadiť značky, ktoré upozorňujú, že na danom mieste sa dá parkovať napriek zákazu.

Ako informuje Jaroslav Bahno z Oddelenia infraštruktúry MsÚ, celkovo ubudne na Ul. M. R. Štefánika 23 parkovacích miest, avšak táto kapacita bude čiastočne v počte 19 parkovacích miest nahradená na prepoji so Sládkovičovou ulicou. „Tam bude možné pozdĺžne parkovanie na ľavom chodníku v smere jazdy a tiež aj na pravej strane ulice. Päť parkovacích miest na chodníku pri Základnej škole na Ul. M. R. Štefánika, kde bol stánok, zostane zachovaných,“ hovorí.

Dodáva tiež, že momentálne je vyznačená Etapa, Ul. SNP sa bude vyznačovať po ukončení rekonštrukcie. „Samozrejme, už v predstihu riešime osádzanie nábehových obrubníkov, kde z pohľadu zákona bude možné parkovať. Partizánska ulica bude vzhľadom na rozhľadové pomery výjazdov z dvorov rodinných domov na cestu takmer bez možnosti státia na chodníkoch. Treba však povedať, že tu sa v blízkosti nachádza veľké parkovisko pri štadióne,“ hovorí Jaroslav Bahno. Podobne to bude aj na IBV, parkovanie na chodníkoch bude možné len tam, kde je to vyznačené.

Pracuje sa taktiež na veľkom parkovisku na Ul. Dr. Janského či rozšírení parkoviska pri plavárni, ktoré je v štádiu zámeny pozemkov. „Mesto je na zavedenie zákazu parkovania na chodníkoch v rámci možností pripravené. Po schválení projektovej dokumentácie nás ešte čaká realizácia vodorovného a zvislého dopraveného značenia na Ul. M. R. Štefánika,“ uzatvára.

(kh)

 

 

Ďalšie články - Naše mesto

Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch
07.12.2023 13:44:20

Seniori v Domove pri kaštieli môžu od jari záhradkárčiť aj vo vyvýšených záhonoch

Zariadeniu pre seniorov Domov pri kaštieli schválil Banskobystrický samosprávny kraj dotáciu vo výške 2000 eur. Finančné prostriedky sa použili na vytvorenie úžitkovej záhrady vo vyvýšených záhonoch a na úpravu svahu záhrady. Projekt bol zrealizovaný v...

Elektrické kolobežky obyvatelia mesta využívali naplno
07.12.2023 09:36:39

Elektrické kolobežky obyvatelia mesta využívali naplno

Aj do nášho mesta už naplno dorazila zima. Okrem iného to znamená, že prevádzka elektrokolobežiek bola pre túto sezónu pozastavená. S riaditeľom Technických služieb Igorom Rozenbergom sme sa rozprávali o tom, ako hodnotí ich využívanie a či sa opäť...

V našom meste pribudlo Zákaznícke centrum IDS BBSK
30.11.2023 14:47:04

V našom meste pribudlo Zákaznícke centrum IDS BBSK

Vo štvrtok 30. novembra 2023 predseda BBSK Ondrej Lunter, predseda predstavenstva Organizátor IDS BBSK Radoslav Vavruš a primátor mesta Peter Antal otvorili Zákaznícke centrum integrovaného dopravného systému Banskobystrického samosprávneho kraja...

Opustila nás oceňovaná pedagogička Nelli Veselá
29.11.2023 11:48:27

Opustila nás oceňovaná pedagogička Nelli Veselá

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že 28.11. nás navždy opustila Nelli Veselá vo veku 90 rokov. Mnoho obyvateľov si ju bude pamätať ako legendárnu učiteľku ruštiny. Učiteľskou prácou dosiahla viacero uznaní. Získala napríklad ocenenia Zaslúžilý učiteľ...

logo_mestske_noviny.png
logo_prevencia_ziar.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png
logo_intech.png