Mesto Žiar nad Hronom

Dnes je 31.05.2023, meniny má Petronela/Petrana.   

Odkrývame históriu mesta: Stavebné úpravy v kaštieli

Zverejnené: 17.01.2022 12:16:29 |   | vytlačiť
obr: Odkrývame históriu mesta: Stavebné úpravy v kaštieli

Ako sme už písali, stavebné úpravy v kaštieli, vyvolané potrebami rôznych užívateľov, smerovali k potlačeniu pôvodnej funkcii budovy ako renesančno – barokového sídla.

Náhlym odchodom vedenia Závodu Hron však tieto návrhy zanikli a uvažovalo sa o využití priestorov s ohľadom na ich historický a kultúrny význam kaštieľa, ako sídla prvého predsedu Matice slovenskej, biskupa Štefana Moysesa, a tým na jeho významné postavenie v rámci celého Slovenska. 

No o priestory kaštieľa sa začal zaujímať podnik Reštaurácie a jedálne, ktorý chcel v priestoroch kaštieľa zriadiť kaviareň s terasou podľa projektu arch. Chudomelka. Slovenský pamiatkový ústav stanovil podmienky a rámcový lokalitný program pre jeho obnovu. V zmienenom materiáli sa konkretizuje  miera poškodenia budov kaštieľa. V najhoršom stave bola fasáda, klampiarske prvky, okná a strešné vikiere.

V roku 1958 bol odstránený „pseudogotický“ múr pred priečelím kaštieľa. V máji toho istého roku sa konalo rokovanie za účasti pracovníkov pražského Štátneho projektového ústavu, počas ktorého bola vykonaná obhliadka objektu a na jej základe boli špecifikované podmienky pre obnovu kaštieľa. Došlo k dohode použitia jednotného typu strešnej krytiny „bobrovky“ na celej ploche striech. Počas prác bola časť krovu vymenená, a zároveň opravená poškodená podlaha na povale. Okrajová časť strechy mala byť oplechovaná a natretá na zeleno, spolu so žľabmi na odvod povrchovej vody zo striech. Dlažba v chodbách prvého podlažia sa mala vymeniť za červenú, keramickú v okrajovej časti s pásom okrovej farby. Okná mali byť natreté farbou slonovej kosti.

Zo zápisu vyplýva, že v miestnostiach boli ešte viac – menej zachovalé nástenné maľby. Lebo v návrhu sa hovorí o maľbe v hlavnej sále, čo bola terajšia biskupská sála, v ktorej bola údajne nad vstupným portálom maľba, ktorá sa podľa návrhu mala zachovať. Rovnako aj maľované pilastre, ktoré boli v dolnej časti poškodené, keďže sa píše, aby boli doplnené v tejto časti až po úroveň podlahy.

Takisto chýbajúce plochy poškodenej podlahy mali byť doplnené dubovými parketami ukladanými do šachovnicového vzoru. Chodby boli bez kresieb, len vymaľované. Iba záklenky okien a fabión mali byť vymaľované v odstupňujúcom tóne.

Mgr. Peter Mosný, kastelán

 


Novinky

30.05.2023 14:35:52 Naše mesto

Žiarsky útulok dostal dotáciu na kastráciu sučiek na Kortíne

Útulok Žiarsky chlpáč získal v tomto roku dotáciu na kastráciu sučiek na Kortíne. Z Banskobystrického samosprávneho kraja sa im podarilo ...

29.05.2023 08:15:12 Šport

Najmladšie atlétky hviezdami v štvorboji

V stredu, 24. mája 2023 sa v Krupine konalo prvé kolo Majstrovstiev stredoslovenského atletického zväzu najmladšieho žiactva a vložené preteky ...

23.05.2023 10:16:01 Šport

Žiarski stolní tenisti boli na majstrovstvách úspešní

Žiarskym stolným tenistom sa opäť darilo. Mládežníci zo stolnotenisového klubu MŠK Žiar nad Hronom načasovali svoju formu výborne, keď ich ...

22.05.2023 08:29:08 Šport

Čokotretry v Žiari nad Hronom sa zúčastnilo viac ako 500 detí

História Čokoládovej tretry siaha až do bývalého Československa, dá sa teda povedať, že má už 60 rokov. V roku 2017 ...

19.05.2023 10:16:20 Naše mesto

Do práce cestuje výlučne na bicykli. Denne tak absolvuje 60 kilometrov

Viete si predstaviť, že dochádzate každý deň do práce na bicykli? A teraz nemáme na mysli do práce napríklad v ...

19.05.2023 08:13:23 Naše mesto

Do zberných nádob na kuchynský odpad sa dávajú biologicky rozložiteľné vrecia

Mesto Žiar nad Hronom v roku 2022 požiadalo Environmentálny fond o poskytnutie príspevku na podporu zberu a následného triedenia biologicky ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 Pomoc Ukrajine
 Nová aplikácia do telefónu - SOM - Správy o meste - odkaz sa otvorí v novom okne