Dnes je 22.09.2019, meniny má Móric.   

Odkrývame históriu: Výskum v kaštieli I.

Zverejnené: 09.07.2019 13:29:44 |   | vytlačiť
obr: Odkrývame históriu: Výskum v kaštieli I.

V týchto dňoch bol ukončený historicko - architektonický výskum v kaštieli, ktorý realizovali študenti Univerzity v Trnave pod vedením Ing. arch. Ivana Gojdiča. Desať dní naplnených prácami na výskume  budovy nášho kaštieľa doniesli výsledky, ktoré z veľkej časti objasnili jeho jednotlivé etapy výstavby.

Jednotlivé, doplňujúce výskumy a v nasledujúcom období aj nové zistenia doplnia doterajšie nálezy, ktorých výsledkom bude záverečná práca. Treba podotknúť, že zatiaľ jediného na kaštieli realizovaného, keďže sa v minulosti žiadny výskum tohto druhu nerealizoval. No aj na základe doterajších zistení, ktoré priniesli výskumné práce, je možné už poukázať na jednotlivé, nové skutočnosti, ktoré priniesol.

Nie sú to svetoborné zistenia, ktoré prevrátia doterajšie predpoklady. Veď výskum potvrdil, že ide o dve základné etapy budovania kaštieľa, a to v období renesancie a baroka.

Bohatá fresková maľba v biskupskom krídle

Nebudeme sa venovať detailnejšiemu hodnoteniu, ale treba podotknúť, že v rámci komplexného výskumu sa odkryli aj menšie, povedzme zaujímavé fragmenty kaštieľa. Medzi ne určite patrí bohatá fresková maľba priestorov prvého pochodia, a to v časti biskupského krídla. Pod omietkou sa zistili fragmenty šablónovitej maľby stien s veľmi zložitým a plošne značne rozsiahlym dekórom. Pravdepodobne ide o výzdobu z 19. storočia, z vrcholnej doby, keď kaštieľ obývali banskobystrickí biskupi. Odkryté fragmenty však nehovoria o celkovej výzdobe, ale sú nálezom, ktorý sa bude v budúcnosti odkrývať a reštaurovať, čo je ale už práca iných špecialistov – reštaurátorov.

K reštaurovaniu fresiek v kaplnke nám tak teraz pribudli aj fresky biskupského krídla. Treba spomenúť aj jednotlivé freskovité výzdoby aj v iných miestnostiach, ale už v menšom rozmere plochy.

Sú to prevažne v jasných farbách vymaľované orámovania okien, kde prevláda červená linka. Čo je zaujímavé, tieto bohaté maľby, kontrastujú so zistením, že chodby boli, naopak, bez maľovanej výzdoby a išlo pravdepodobne o bielu úpravu povrchu stien bez akejkoľvek výzdoby. Zámerom možno bolo, aby maľby o to viac zapôsobili na vstupujúcich do priestorov jednotlivých miestností. No viac sa dozvieme, keď budeme pokračovať v reštaurátorskom výskume, ktorý celú túto problematiku odhalí.

Mgr. Peter Mosný, kastelán

 


Novinky

19.09.2019 13:25:31 Kultúra

Enviro deň v Žiari prinesie zábavu aj osvetu 

Planétu máme len jednu a čím skôr ju začneme chrániť, tým lepšie. S environmentálnou výchovou musíme začať u tých najmenších. ...

19.09.2019 09:01:42 Naše mesto

V sade máme prvý úľ. Včely sa už pripravujú na zimu

Ako sme vás pred časom informovali, v mestskom sade pribudol na skúšku prvý úľ. Svoj domov v ňom už našlo ...

18.09.2019 12:47:58 Naše mesto

Uzatvorenie ulíc počas Žiarskeho jarmoku 2019

V dňoch 11. a 12. októbra 2019 sa v našom meste uskutoční tradičný Žiarsky jarmok.   V súvislosti s jeho ...

18.09.2019 08:52:36 Naše mesto

Výťažok z verejnej finančnej zbierky pomohol osamelo žijúcej pani Alojzii

V deň konania Beer festu sa uskutočnila aj verejná zbierka, ktorej výťažok vždy mesto venuje buď osobe v seniorskom veku, ...

17.09.2019 13:17:53 Naše mesto

Elektroodpad z domácností

Čo si predstaviť pod pojmom elektroodpad? Je to elektrozariadenie vrátane všetkých komponentov, spotrebných a konštrukčných dielcov, ktoré sú súčasťou elektrozariadenia ...

16.09.2019 10:24:46 Naše mesto

Prichádza výrazná zmena počasia 

V úvode uplynulého týždňa nás ovplyvňovalo frontálne rozhranie spojené s tlakovou nížou, ktorá sa premiestňovala cez naše územie nad Škandináviu. ...


 Povinné zverejňovanie informácií
 SMS info - odoberajte SMS od mesta priamo do vášho mobilu
 E-mail info - dostávajte oznamy a správy z diania v meste priamo do vašej e-mailovej schránky