Opustil nás František Sitora, legendárny cyklistický tréner

21.04.2022 08:37:46
Opustil nás František Sitora, legendárny cyklistický tréner

V stredu 20. apríla 2022 odišla vo veku nedožitých 67 rokov na večný odpočinok legenda žiarskej, slovenskej i československej cyklistiky a cyklistický tréner, František Sitora. 

Svojich najbližších opustil po rýchlej a zákernej chorobe. V jeho osobe odišla veľká osobnosť nášho športu, dobrý človek, skvelý manžel, otec a starý otec. 

František Sitora sa cyklistike začal aktívne venovať od roku 1968 v Cyklistickom oddiele v Žiari nad Hronom. Ešte predtým ho zaujal futbal a v dorasteneckom veku hral aj hokej. K cyklistike ho priviedol manžel jeho sestry, Ladislav Macko, uznávaný tréner a učiteľ telesnej výchovy. Vo Františkovi videl sľubný potenciál a jeho prognóza sa naplnila. Pod jeho vedením rýchlo napredoval a nie raz stál na stupni pre víťazov. Ako aktívny pretekár bol členom juniorskej reprezentácie bývalého Československa. Neskôr sa z neho stal uznávaný tréner cyklistiky a vychoval mnoho talentovaných športovcov. V rokoch 1980 - 1990 trénoval žiarsky cyklistický klub. Profesionálne trénoval aj v Dubnici, B. Bystrici a v Podbrezovej. Viedol cyklokrosovú a cyklistickú reprezentáciu Slovenska a pripravoval reprezentantov na Olympijské hry v Aténach.

Od roku 2005 obnovil činnosť žiarskeho cyklistického klubu, kde neskôr pôsobil dlhé roky ako hlavný tréner. Jeho zverenci získali niekoľko titulov majster Slovenska a pravidelne boli zaraďovaní medzi slovenskú špičku a tvorili základ slovenskej mládežníckej reprezentácie. Vychoval desiatky reprezentantov Slovenska, víťaza Svetového pohára, účastníkov majstrovstiev Európy a Sveta.

Pod jeho vedením sa cyklistický klub zaradil medzi najlepšie slovenské kluby. Za celoživotnú prácu s mládežou si v roku 2014 prevzal aj ocenenie od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Celej rodine a blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

 

Ďalšie články - Šport

Úspešný záver karate sezóny ukončil Memoriál osobností žiarskeho karate
27.06.2024 13:14:21

Úspešný záver karate sezóny ukončil Memoriál osobností žiarskeho karate

Máme za sebou viac ako úspešný víkend, ktorý bol pre mnohých z nás oveľa dlhší a úspešnejší, ako sme si na jeho začiatku dovolili dúfať. Karate víkend začal domácou súťažou pre najmladšie ročníky a skončil spoločným nedeľným gulášom, ktorým sme uzavreli..

VIII. ročník NEMAK Žiarska basketbalová mikroliga 
26.06.2024 08:03:05

VIII. ročník NEMAK Žiarska basketbalová mikroliga 

Basketbalový klub MŠK Žiar nad Hronom spolu s hlavným sponzorom spoločnosťou NEMAK Slovakia a v spolupráci s mestom Žiar nad Hronom aj tento rok zorganizoval už VIII. ročník Žiarskej basketbalovej mikroligy (ŽBM). Tento ročník bol určený pre chlapcov a di

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove
11.06.2024 10:27:11

Opäť skvelá Linda Majerčíková na Svetovom pohári v Havířove

Linda Majerčíková sa so stolnotenisovou reprezentáciou SR v dňoch od 27. mája do 29. mája 2024 zúčastnila ďalšieho zo série turnajov Svetového poháre mládeže. Tentokrát mali mládežníci zraz v Havířove a Linda súťažila v kategórii U19 spolu s 3 ďalšími...

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 
11.06.2024 10:19:53

V Žiari sa opäť tancovalo na najvyššej úrovni 

Majstrovstvá Slovenska v plesových choreografiách, exhibíciách a showdance sa konali 11. mája. Hlavná sála MsKC opäť žila tancom. Na súťaž nastúpilo 37 choreografií. Tituly Majstrov Slovenska si odniesli: Dospelí ŠTT – OTTOVI DO NEBA, TC METEOR Košice...

logo_mestske_noviny.png
logo_atv.png
logo_mskc.png
logo_kinohron.png
logo_technicke_sro.png
logo_technicke_as.png
logo_msk.png
logo_fkpohronie.png